uda 1 DEK ilijders uur van Or. med. w li (ChefaHs Dn leze ziekte in IS w»- wordt toegepaat Coot s, lederen Maandag laai, Hotel Coomana NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEl WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWLJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEKN, ZEVENHUIZEN, on* Woensdag 9 April 1924 Mo. 19912 92.Jaargang Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen tel iedt 11 DOOR SMART GELOUTERD door HALLIWELL SUTCLIFFE voor Nederland bewerkt door J- P. Wewelink—Van Rossum Nadruk verboden et AVENHAGE 0.78 Jitgever. valf in len tl! het aan vast zit, neen ue belofte van vergiilenis Duit- i gis- 1 D Het zekere i dit NT ƒ40.50 20- van het meisje, van haar >t Zondagsblad jper geschiedt. iggen, smetten en rand*, snij- en ver- inden en voeten, ge huld, huidverschil- zweren, open bee- e in en uitwendige a met Wortelboer’s Wortelboer. nt by de verkoopers elen. 16 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per loo] Franco per post per kwartaal ƒ3.16, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 645. Alleen het goede houdt stand, en wat niet deugt, verdwijnt door zijn nietigheid. FEUILLETOa. De onderhandelingen tusschen de 1 Bche industrieelen en de Micum zijn teren hervat. Eerstgenoemden verklaarden uitdrukkelijk dat zij de verplichtingen, die zij by de overeenkomsten met de Micum op wist ook voor het ergste, trof dit meisje bui tengemeen, dat een nacht had doorge- bracht, met God weet welke zelfbe schuldigingen, naast den dooden man, wiens einde, door haar toedoen, den rechtvaardigen vrede ontbeerd had. Langzaam ging ze het veen op en ze keerde niet terug, voor de zon haar hoogtepunt voorbij was. Ze vond me vrouw Netherclitf, wakende naast den zieken man, die wakker was geworden en weer ingeslapen gedurende het ge sprek aan de bron. „Ik ben alleen maat terug gekomen, om u te zeggen dat ik een goede vrouw voor Ned zal zijn,” fluisterde ze. „Het is mogelijk, dat ik, als er kin deren komen en Ned een goed vader voor ze zijn zal, dat ik dan zal kunnen vergeten niet langer denken aan de uitdrukking van het gelaat van mijn va der en niet meer draken aan mijn heer Lomax.” Ze was even stil heengegaan als ze gekomen was en tranen welden op in de oogen van de oudere vrouw. Hester was nog geen negentien eni ze had reeds zooveel geleerd. Nell Netherclifl bad stilletjes één van die vurige brizelfzuchtige gebeden, die genezing brengen dat Hester ook eens haar vrede zou vinden, zooals zijzelf had ge daan en zooals Griff nu zou vinden. (Wordt vervolgd). DENEMARKEN. Een nieuwe Deensche stad. Te Hanstholm, aan de Noordwestelijke kust van Jutland, is men bezig een flinke haven aan te leggen. De staat bewilligde er 11 millioen kronen voor en in 1917 be gon het werk. De haven is vooral voor de visscherü bestemd. Tot nog toe is het om Hanstholm een landbouwstreek, waar een 300 menschen over 62 keuterboerderjjen zijn verdeeld. Wanneer de haven klaar is, verwacht men dat de visschery en wat daar aan vast zit, een stad van misschien 20.000 inwoners zal kunnen vormen. Om te zor eerlijke de oorzaak was van den! slapeloorzen nacht. Ze kende Hester's fout en t._. iets van de wijze, waarop Joshua Royd den last der schande op zich genomen had. Haar heele hart ging uit, niet naar" den doode, maar naar de levenden de levenden, die onze teederheid zoo veel te meer noodig hebben, omdat ze minder wijs en hulpbehoevender zijn, dan zij, die de sterke, ruwe grendels touts loten hebben, welke de schatka mers van den Dood gesloten houden. „Hester”, zei ze vriendelijk. „Ik heb niet lang geleden een verhaal aange hoord de geschiedenis van de zonden van een mensch en van zijn standvas- tigen strijd om vergiffenis te verkrij gen.” „U hebt zijn geheim dus loeren kra nen zei Hester. zich onwillekeurig naar de hut van Griff wendend, waar door ze haar eigen geheim duidelijk genoeg verried. „Ja. En ik zou je zoo graag doen be grijpen, dat de dingen, die gedaan ra voorbif zijn, er niet meer op aankomen. Ofschoon de wereld zwart en leeg schijnt ofschoon het ons toeschijnt, dat we allerlei dingen ongedaan lieten, die we hadden moeten doen ofschoon de doode opstaat om ons te vloeken, Hester, we moeten dat alles van ona afschudden. Ik zeg je, Hester, zoolang ons is toegestaan om te leven, is er iets met dat leven te doen. Het is niet de bedoeling, dat we onze harten met de dooden zouden begraven.” Heater gaf geen antwoord. De hoop Geen spoorwegstaking. De staking van het spoorwegpersoneel zal niet doorgaan. De onderhandelin- gen tusschen de vertegenwoordigers der spooriwegvakvereenigingen en die der rijks regeer ing hebben tot volkomen overeenstemming geleid en de door het rijkskabinet goedgekeurde loonsvcrhoo- ging van 6 pfennig per uur voor alle klassen werd door de vertegenwoordi gers der vakvereenigingen aangenomen Ten aanzien van de arbeiders, wier taak het is voor het onderhoud der spoorwegen zorg te dragen, word be paald, dat er gedurende vier maanden 10 uur, vier maanden 9 uur en vier maanden 8 uur per dag zal worden ge arbeid. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behooreade tot den beaorgkring) i—6 regels ƒ1.30, elke regel meer 026. Van buiten Gouda ea den beeorgkringi 1—5 regel* L65, elke regel meer 0.80. Advertentién in het Zaterdagnummer 20 bijslag op dan prjja Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDED RELINGEN1-4 regels ƒ2.06, elke regel moer OM. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiin en ingezonden modedeelingen bjj contract tot «eer gereduceer- uen prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentién kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onxe Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ben (laiu een zoen van een man genoeg om hem met handen en voelen te dienen te denken, dat uw werk slechts genot is. Als u niet op die wijze van hem houdt, dan zal hij zijn geheele leven iets missen, want z/'z' hij en als u wel op die wijze hem houdt, dan moge God 1 u want een man heeft een eigenaardige mianier om de liefde (gooien, alsof ze zoo als slijk.” De volkomen ernst de vrijwillige bekentenis dwaasheid, grootsch in haar roekeloos heid, bewogen mevrouw Nethercliff om even openhartig terug te zijn. „Tk heb hem lief op die wijze en op nog vele andere wijzen,” zei ze. „|Er is geen hoekje in mijn hart, waarin hij niet mag lezen om zich te verzekeren, van 't geen daarin verborgen is.” Een oograblik bleven ze elkaar aan staren. Waarheid, even helder als het zonlicht op de heide, scheen door het masker heen, hetwelk vrouwen voor el kander dragen en de waarheid ver toonde niet alleen den gloed en de tee derheid van dra hartstocht, maar de levende, wilde ijverzucht, die sinds de heuvels uit de vaste aarde ontstonden, het erfdeel van de vrouw is en haar’ erfdeel zal blijven, tot de heuvels vlak worden ra de valleien hen tegemoet stijgen. „Ik bra den vorigen nacht op Win dyfarm geweest,” zei Hester nu. Ze was nü weer rustig, alsof haar gevoelens De njksminister van verkeer heeft toezegging gedaan, dat de arbeiders, die hebben gestaakt, niet zullen wor den „gemassregelt.” De vakvereenigingen verbinden zich haar leden aan te sporen het werk Woensdag en Donderdag te hervatten. Omtrent enkele andere quaesties zal nog verder worden onderhandeld. De organisaties van spoorwegambte naren hebben, nadat het conflict wet de arbeiders was bijgelegd, de regeering uitgenoodigd met hen besprekingen te openen inzake een nieuwe regeling van den werktijd, daar de huidige ten dee- le ondraaglijk zwaar is. ENGELAND. De staking der werfarbeiders te Southampton. De door de werkgevers tegen Donderdag ^angokondigde uitsluiting van 100.000 werf- arbeidePs in alle havens des Lands schijnt onvermijdelijk. De stakende arbeiders te Southampton, van wier hervatting van den arbeid op vandaag de intrekking van het parool tot uitsluiting afhing, hebben h.l. besloten, de staking voort te zetten,1* waar door een Zaterdag getroffen overeenkomst tusschen het plaatselijk stakingscomité en de- nationale besturen der vakbonden ver valt. Deze overeenkomst behelsde, dat bin nen 24 uur na de hervatting van den ar beid te Southampton onderhandel ingen, zouden worden geopend, die binnen twee dagen zouden moeten zijn beëindigd, en dat de ontworpen voorwaarden zouden worden verworpen, zou een nieuw referen dum worden uitgeschreven om uit te ma ken of de quaestie zou wonden onderwor pen aan arbitrage, of dat opnieuw een sta king zou worden afgekondigd. De staking duurt nu reeds zes weken en wend uitgeroepen in strijd met het advies van de Federatie van bankwerkers en scheepstimmerlieden. De stakers eischen een loonsverhooging van 17 H shilling per week. De Federatie wilde met de werkge vers onderhaAdelingen openen tot een al- gemeene loonsverhooging van tien shil ling per wedt, doch, de werkgevers wei gerden tot onderhandelen over te gaan zoolang de arbeiders te Southampton werk niet hadden hervat. De Fransche Kamer heeft met 415 tegen 70 stemmen het ontwerp goedgekeurd, reeds vroeger door de Kamer aangenomen en door den Senaat gewijzigd, betrekking hebbend op den. aanbouw van tien oorlogs schepen, zijnde de tweede termijn ten be drage van veertig mill Toen van het vloot- program. Eveneens werd aangenomen het van den Senaat teruggekomen ontwerp betreffende de werken voor de uitbreiding der Rijnha ven van Straatsburg. De Fransche Senaat heeft voorts met 285 tegen 5 stemmen het door de Kamer aan genomen wetsontwerp inzake het vlootpro gram goedgekeurd. „Zoo gaat het niet langer!” Aldus luidt naar men aan de N. R. Crt. uit Weenen meldt, de titel van een hoofdartikel over de laatste beide rapporten van mr. Zim merman In de Neue Freie Press. Uit de rapporten blijkt, dat er groote tegenstrij digheden bestaan tusschen de financieels politiek van de Oostenrijksche regeering en die, welke de Volkenbond voorstaat. Het blad wijst er op, dat de commissaris-gene- raal geprikkeld is en daarom verdere be talingen uit het Volkenbondscrediet van de hand wijst. Een verzoening is noodzakelijk doch is alleen mogelijk als de regeering mr. Zimmerman’s verlangens ten aanzien van de personeelsvermindering en de her vorming van het bestuur nakomt. Het Tageblatt zegt, dat de rapporten de zich hebben genomen, niet langer kunnen .dragen. De mynbouwindustrie in het Ruhr- gebied ontkende niet de groote beteekenis van den factor, dat het werk in het Ruhr- gebied na 15 April zooveel mogelijk onge stoord kan Worden voortgezet. De commis- missie verklaarde zich deswege bereid ook na 15 April de leveringen in natura der mijnen voort te zetten, indien de financi- eele mogelijkheden daartoe zouden worden geschapen. De industrieelen verklaarden er op te staan dat hun bedrijven op 15 April niet werden stopgezet en dat zij daarom wenschten de overeenkomsten vóór dien datum te vernieuwen. Een uiteenzetting werd voorts gegeven van de groote moeilijkheden die de indus trieelen ondervinden bij het vinden van cre- dieten en gevraagd werd of de Belgische en de Fransche regeering geen verlichting konden brengen in de lasten, die voor hen voortvloeide uit de bestaande overeenkom sten. De geallieerde autoriteiten waren even wel van oordeel dat zeer wend overdreven, dat de lasten wel dragelijk zjjn. De bespre kingen werden vervolgens tot Vrijdag uit gesteld. Het rapport van do Commissie Dawes. Onderhandelingen over de Micum-verdiagen. Het Fransche vlootpro- gram goedgekeurd. Critiek op Mr. Zimmerman. De bevaarbaarheid der Schelde. Hedenmorgen 10 uur heeft de officieele indiening van de rapporten van de Com- missie-Dawes plaats gehad. Volgens de Ma tin stellen de experts in hun rapport voor, de vorming van een herstelkas met een gereed kapitaal van 16 milliard goudmar- ken te verzekeren. Duitschland zou dat be drag kunnen realiseeren door middel van zekere maatregelen, welke de experten na der voorstellen. Voorts willen' zij de betaling van annuï teiten met een minimum van 1400 millioen en een maximum van twee milliard, of wel in het eerst jaar een milliard, in het tweede en het derde jaar 1200 millioen, in het vierde jaar 1750 millioen en in de volgen de jaren bepalen op 2460 millioen per jaar. Deze bedragen zullen eventueel verhoogd wonden met aanvullende betalingen, geba seerd op den economischen en financieel! voorspoed van Duitschland. De exploitatie der Duitsche ryksspoor- wegen zou overgedragen worden aan een maatschappij, met een kapitaal van 26 mil liard. Een gedeelte der aandeelen zou aan het rijk gegeven worden en een ander aan de commissie van herstel; de opbrengst zou na vier jaar 660 millioen 'bedragen. Het rapport vóórziet verder in waarbor gen in den vprm van hypothecaire vorde ringen op de Duitsche industrie en de stor ting van de douane-, tabak- en alcoholont- vangsten op de rekening van de herstelkas die bij de nieuwe emissiebank geopend wordt. Het Duitsche ryk zal nauwgezet toezicht op de financiën moeten houden. Schiet het daarin tekort, dan zullen de geallieerden met uitgebreide bevoegdheden die controle op zich nemen. De experten zyn van oor deel, dat het evenwicht in de begrooting en het financieele herstel van Duitschland waailbij de militaire bezetting van het Ruhrgebied buiten rekening kan worden gelaten verzekerd zyn door de door hen voorgestelde maatregelen. Volgens hen is voorts een blijvend econo misch herstel in Duitschland afhankelijk van een algeheel herstel der economische eenheid van het ryk. De experts stellen verder voor, dat het ryk de hulpbronnen van Ruhr- en Rijnge bied zal exploiteeren, onder speciaal toe zicht van den geallieerden vertegenwoor diger, ten einde een normaal verkeer en de veiligheid van de bezettingstroepen te ver zekeren, en op het spoorwegverkeer alle faciliteiten open te houden voor een even- tueele hervatting der controle. De schipbreuk van de „Siërra Grande” in het nauw van Bath vlak bij de Holland- sclie grens heeft in België groote ontroe ring gewekt en de pennen in beweging ge bracht over de quaestie van de bevaarbaar heid van de Schelde. De 4>laden verwijten de regeering groote nalatigheid zoovel wat betreft het verrichten baggerwerken als het treffen van veiligheidsmaatregelen. Zondag werd n.l. draadloos door het loods wezen gemeld aan de kustposten en de op zee zijnde schepen: „Met het oog op de belemmering in de Schelde is het verbod om te varen met schepen met méér dan 17 “Voet diepgang opgeheven en is de scheep vaart terug geopend voor booten met 25 voet diepgang bij hoog water te Bath.” Ten gevolge van dat bericht verlieten vijftien schepen, die te Vliasingen gean kerd waren, op orders wachtend, deze ha ven voeren zonder moeilijkheden te onder vinden de Schelde op, in den nacht van Zoiulag tot Maandag. Stroomafwaarts en stroomopwaarts van de plaats van het on heil waren vier sleepbooten van de „Re- morquage A Hélice”, twee aan elke zijde, gebleven, om alle schepen te helpen en zoo noodig bij te staan. Wy vragen ons af, zoo zegt de „Stan daard”, waarom onze eigen regeering niet meer medehelpt om den toestand te boven I te komen. Waarom zij o.m. de groote bag gerboot, welke te Zeebrugge ligt, niet zendt naar de Schelde om bij de passen van Bath en Valkenisse gedurend eeenige dagen bij het baggeren der huidige mosselbooten be hulpzaam te z|jn. anderen verzacht waren na deze eene biecht. „Het is een slecht oogenblik om over liefde en leven te praten, terwijl vader daarginds op zijn doodskleed wacht.” „Nu herinner ik me, dat de dokter er iets van gezegd heeft, toen hij hier kwam.” „En u hebt het weer vergeten? Niets natuurlijker, aangezien er slechts één man in 't veen is, wiens heengaan u zou dooden. Maar het is waar, dat va der gestorven is. Den nacht te voren weid ik wakker en hoorde ik den wind van den „Jager” en toen kon ik de ge dachte aan Windyfarm niet meer van me afschudden. Zoodra ik weer in slaap viel, droomde ik van vader dien ge- hpelen nacht moest ik met iets vechten, dat hem pijn deed, en morgens, zei ik dat ik naar de boerderij wilde gaan, zoodra ik Ned zijn ontbijt zou hebben gegeven. Maar er moest boter gemaakt worden en dan was er nog van allerlei in huis te doen, en 't was bijna sche meravond, tóen ik ten laatste weg kon gaan. Ik kwam op Windyfarm net bij tijds om vader op het erf bij den koe stal te zien liggen en dokter Reddhi- ough over hem heen gebogen met dien eigenaardigen blik, dien hij altijd heeft wanneer de dooden hem voor den gek gehouden hebben. En 't scheen me toe, dat wij den ouden man vermoord had den, Ned en ik samen Geen woord meer, maar toch kon Nell, door de kracht, waarmee enkele woorden gezegd waren, begrijpen, wat geschillen duidelijk laten uitkomen. zou beter zjjn, zegt het blad, als ze partyen ophielden met Zimmerman in geschil op den voorgrond te schuiven. De officieuse Reichspoet wil van geen polemiek weten en acht bet voldoende als Oostenrijk toont hoezeer het emat maakt met de uitvoering van het programma van Genève. Zoodra dat maar vaststaat, kan., de Volkenbond de oorspronkelijk geëiachte 'besparingen niet meer onverzettelijk hand haven. Het is thans wel zeker, dat de in dertijd vastgestelde cijfers overdreven wa ren en schadelijk. De socialistische Arbeiterzeitung een heftig hoofdartikel mr. Zimmerman zelf aan en noemt diens kritiek op de be- lastingpolitiek van het Weensche gemeen tebestuur een onkiecche, onbehoorlijke in menging van een vreemde in interne aan gelegenheden, die niet onder zijn toezicht vallen. Het blad eischt, dat de regeering niet meer bezuinigen zal, aangezien Zim merman de bezuinigingen*, vpor onvader- landlievende doeleinden zal gebruiken. Zimmerman stélt aanklachten tegen de re geering op om den Volkenbond aan te too- nen, dat Oostenrijk nog niet hersteld is, zoadat zyn controle nog niet gemist kan worden. (iOUrtlIE C011ANT. BU1TENLANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. Vervolging van den redacteur van de „Vorwart'a”. Naar de „Vorwarts" meldt, is tegen den verantwoordelijken redacteur van het blad, t Reuter, een instruetie geopend wegens landverraad. Dit nieuwe landverraadproces togen het soc.-dem. orgaan is blijkbaar een gevolg van een op 3 Febr. 1.1. geschiede publica tie van een opzianbarenden bri<f van een officier van Hitler, die een zeer plastische beschrijving gaf van zijn deelneming aan de Putsch van Hitler. Verder is het geba seerd op polemieken, die de „Vorwërta” in het begin van Februari tegen de Beier«che regeering en het Wehrkreiskommando Stuttgart heeft gevoerd. Nog sterker is het tweede geval van jus- titieele willekeur, dat het bla*i publiceert Op 22 Juli 1922 hield Helfferich in den Rijksdag zyn beruchte rede tegen den rijks- minister van buitenlandsche zaken dr. Ra- thenau. Den volgenden dag werd deze ver moord. De verbittering van talrijke Rijks- dagleden der linkerzijde richtte zich storm achtig tegen Helfferich, toen deze den dag na den moord in den Rijksdag verscheen. Van links werd zelfs „moordenaar” geroe pen. Nadien zyn byna twee jaar verloopen. De Rijksdag is ontbonden, de immuniteit der afgevaardigden daardoor opgeheven en nu werden opeens de soc.-democraten Ubeil en de communisten Hollein, Remmele on Fröhlich voor den rechter van instructie gedaagd, daar zy een of andere paragraaf van het strafwetboek hebben overtreden, in gevolge welke dégehé", die tracht leden eener wetgevende vergadering gewelddadig uit deze vergadering te verwijderen, wordt bedreigd met tuchthuisstraf van niet min der dan vtff jaar. De „Vorwarts” is van opinie, dat een veroordeeling der genoemde afgevaardig den onmogelyk is, doch noemt alleen het openen der instructie reeds een ongehoord schandaal. 113) „Je bent getrouwd en gelukkig ge trouwd. Binnen een jaar zul je al deze dwaasheden vergeten zijn, zei Nell een weinig scherp. Hester zette de handen op de welge vormde heupen, en deed dat op de oude zelfbewuste wijze. Ze zag er sterk en naitstochtelijk uit, een echt heidekind, zooals ze daar stond met haar verdriet 6fl n oogen. „0, ’t was dwaasheid,” zei ze, „maar «an me dat helpen Kan een woord verlangen van dagen en nachten uitwisschen? Luister, want ik ben van PW'i een goede vrouw voor Ned te wor- en en u zult me geen tweede maal nwaasheden hooren zeggen. Luister. U nkt, dat u van hem houdt? Welnu, iU1^ai,erJ0m bidden, dat u genoeg van m noudt om voor hem op den grond gaan liggen, zoodat hij op u trappen _n’ a*8 bij daar zin in mocht hebben «Ju om 0611 stomp of een slag h<w> te krijgen ea dit liever Ie heb- want zoo is van u behoeden, over boord te waardeloos was

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1