ERK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEl WERKERK JUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK. SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx No. ISSI4 Vrijdag fl April 1924 82* Jaargang 1 - Gouda ing sn en Pelterijen werking. door smart gelouterd Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen voor 979 176 smnu hem op iif> te ontbieden. FEUILLETON. 115) ik ben op weg naar Saxilton.’ j a r a n d e e*r d gelsche stoffen n op aanvraag den. Voor wie geregeld arbeidt, is de ver zoeking tot zonde geringer. kent dit dus, dat ook van deze zyde de Fran- ache regeenng een wenk wondt gegeven de bezette gebieden als pand op te geven en in plaats daarvoor de bovenvermelde panden te aanvaarden. den loger, erdervoort 8 i. 5429 NHAGE. 982 76 door HALLIWELL SUTCLIFFE ▼oor Nederland bewerkt door J- P. Wewehnk—Van Rossum Nadruk verboden es-Klaermakerl] Vlijen 1m on H«t Jagershui» 5, S- I, E T D De losscheuring van den rechtervleugel der Duitsche Volkspartij is thans een vol dongen feit geworden. In het ryksdaggebouw heeft de Nationaal- Liberale Vereeniging gisteren een vergade ring gehouden, waarin een resolutie werd aangenomen, inboudende, dat de bestrijding van het Marxisme het voornaamste grond beginsel der Vereeniging is en waarin o.a. de ontbinding der groote coalitie in Pruisen wordt geëischt. Alle pogingen om dit doel binnen de D. V. P. te doen erkennen en na streven, zoo wordt verklaard, zyn afgeetuit op de houding van het partijbestuur en de pogingen rai de Vereeniging aan de D. V. P. te binden zijn daardoor mislukt. Van het stellen van candidaten voor de ujs. rykadagverkiezingen werd afgesien. Al leen in het district Potsdam aal een candi- daat, Maretzky, worden gesteld. Overigens wordt den leden der Vereeniging aanbevolen te stemmen op de lysten der D.-nationale party. en omwenteang oeger stelde men thans De beer leken thans voos van biscuits Skda ligheid zelf eats s op visite ajt gasten heimelijk biscuit hel merk nieuws voor ons zijn naam aan alles wat reactionair was te verbinden en noemde dat smalend „Stinne- sierung”. Niettemin erkende men ook links de geweldige kracht, welke uitging van desen man, die ondanks zyn fabelaclitige rijkdom even eenvoudig leefde als een van zyn duizenden werklieden. Zyn dood aal in Duitschland een sterken indruk maken, want voor de economische ontwikkeling van zijn land was van zyn onvermoeide energie nog ved te wachten geweest. Zooals wy gisteren reeds hebben gemeld, was de toestand van Hugo Stinnes de laat ste dagen zeer bedenkelijk. Gisteren is Stinnes overleden in de ziekenverpleging Het belangrijkste rapport van de Commis sie van deskundigen is wel het rapport, dat onder voorzitterschap van Dawes is samen geteld, en waaraan wy de meest belang rijkste punten gisteren reeds hebben ont leend. Het tweede rapport dat onder de lei ding van den Engelschman Mac Kernna is opgemaakt, heeft zich bor-ig gehouden met den exodus van het Duitsche kapitaal naar den vreemde. Natuurlijk vormen de rappor ten een vergelijk, een schikking, die bot stand is gebracht, nadat de verschillende ge delegeerden hun standpunten uitben hadden gezet en de een wat had gegeven, de ander wat genomen. Ook vindt men in de rappor ten der deskundigen elementen terug van vroegere Belgische voorstellen en evenzeer van oplossingen, die door Duitschers inder tijd aan de hand zijn gedaan. Juist dit re kening houden met hetgeen verschillende belanghebbenden zoo voor en na hebben ge adviseerd, stempelde de rapporten tot een compromisvoorstel, dat, om ons te bepalen tot de landen, die bij het schadelooisstel- lingscouflict het scherpst tegenover elkaar staan, misschien zoowel door Frankrijk, als door Duitschland kan woqden aanvaard. Wel beteekenen de rapporten slechts adviezen, maar aangezien de in de rapporten vervatte wenken wonden gegeven door een corporatie van internationalen aard, is het moeilijk voor een der partijen om de voorgestelde oplossingen te verwerpen; tegen een land, dat zich hiertoe zou verstouten, zou stellig de publieke opinie der wereld zich richten. Wat het rapport Dawes betreft, hoewel het zooals wjj reeds opmerkten, met geen woord rept van het Roergebied en Rijnland, niettemin is het duidelijk, dat de wenk, die de commissie geeft, betrekking heeft op de absolute noodzakelijkheid, dat Frankrijk en België een einde maken aan de bezetting. Maar aan den anderen kant is de commissie evenzeer van gevoelen, dat Duitschland, hetwelk nagenoeg Zijn binnenlandsche schuld heeft gedelgd en industrieel er goed voor staat, best bij machte is, wanneer het door teruggave der bezette gebieden met hun krachtig ontwikkelde nijverheid zijn economische vrijheid heeft herkregen, zijn budget in evenwicht te brengen, zelfs wan neer het een deel zijner schulden betaalt Deze commissie geeft verschillende mid delen aan om te komen tot dit budgetair evenwicht en de stabilisatie van de mark; als een essentieelen maatregel beschouwt zij in dit opzicht de stichting van een te Ber lijn gevestigde emissiebank met gouddek- king. Zy zal de Renten-bank moeten absorbee- ren en «en kapitaal hebben van 400 millioen goudmark, waarvan drie kwart bij het pu bliek in Duitschland en in het buitenland uil worden geplaatst. De resteerende 100 Een nieuwe eiach der Maluiaehe spoorweg- mannen. In Saksen hebben zich in het spoor wegbedrijf nieuwe onverwachte tnoei- UjKheden voorgedaan. De a Idee ling Sak sen van den Duitechen Bond v. Spoor wegpersoneel besloot de overeenkomst ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, dan boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. J wrtield” I Ci. Til. CW -•Ujk«<eerwa«rJ*e 71» 10 In het Britsche Lagerhuis hebben de de batten zooveel stof opgejaagd dat het zelfs tot wanordelijkheden is gekomen, zelfs tot een vechtpartij. Volgens de EngeLsche bladen heeft het in cident zich als volgt toegedragen. Kort na elf uur Woensdagavond bracht Sir Kingsley Wood de quaestie ter sprake van de uitzetting van huurders uit aan de regeering toebehoorende huizen in Wool wich. Jowett, <le minister van openbare wer ken, oritkende dat werkelyk uitzettingen hadden plaats gehad, waarop Amery,’voor malig eerste-lord van de Admiraliteit, op merkte, dat zulks enkel waar was, omdat de rechter by wien de aanvraag om uitzettings- bevelschriften was ingekomen, die gewei gerd had. Het besluit van den rechter zeide Amery was iets anders geweest dan „het gewone sentimenteele gezanik van de ministersbank”. Deze opmerking bracht een ongemeen tooneel te weeg. Buchanan, een vertegenwoordiger uit het Clyde-district gilde: „Trek het je niet aan. Hy is maar een varken, een vent uit de goot” Toen ontstond een helsch spektakel; en de voorzitter kwam onmiddellyk üuaschenbeide. Maar Buchanan, vergezeld van Maxson, die ook van de Clyde komt, liep naar de plaats waar Amery stond, n.l. de voorste oppositie- bank. Het werd een hevig gedrang en Amery, die blykbaar verwachtte dat hy zou worden aangevallen, gaf Buchanan een stomp tegen de kin, terwijl hy uitriep: „Nou, pak die maar aan.” Buchanan storm de er nu met het hoofd gebogen op in en het werd een formeele bokaparty. Van alle kanten kwamen de vrienden der vechters bazen opzetten om mee te doen, maar geluk kig grepen de partUgenooten van Buchanan hem en Maxsor beet en hielden hen vast. Een oogenblik dreigde nog gevaar, want Neil Mac-Lean, ook een Schot, en bekend om zyn drift, vloog op Amery aan, doch werd nog juist bytijds door anderen tegen gehouden. Zoo stond de zaak toen de groote klok van het Parelment „half twaalf” sloeg en de zitting automatisch verdaagd werd. De veldslag was afgeloopen; maar de leden van het Huis bleven nog lang na praten. In de zitting van gisteren hebben de vechtersbazen hun verontschuldigingen aan geboden en heeft de voorzitter gewezen op het onbehoorlijke van een dergelyk op treden. had. Betty o’th’Nab was» dat „wacni een oogeuDUK, oquire, wacnl Mik ben maar de een oogenblik. at sterven er meer van J’-u-- hyast aan van honger, zooms uien zegt, cn ik heb u wat te vertellen, t Is heel mooi o<n trotsch te zijn, bqmre, en te jazeh en alles bij elkaar te schreeuwen op het veen, ’t is prachtig om een meis- BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND Een mogeiykc afscheiding van Hanndker. Den 18 Mei zal in Hannover op voor stel van de W elfen worden gestemd over de vraag ,,Zal de provincie Han nover, met uitzondering van het district Aunch zich van Pruisen afscheiden, om ven zelfstandig land te vormen Indien een derde deel van de stem- kerechtigden dezej vraag l|oviesUgend beantwoordt, zal er later een referen dum over worden gehouden. Papegaaine uit den Berltynschen Dierentuin gestolen. Het Berlijnsche dievengilde heeft thans zijn werkzaamheden ook tot het rijk der vogels uitgebreid. Talrijke papagaaien, natuurlijk alle £üede sprekers, zijn uit den Berlijn- schen dierentuin gestolen. De vogels doen opgeld bij „Kaffke Schiebmann ADVERTENTIEPRIJS; Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot du beaorgkring); 1—6 regels 1.80, elke regel meer 9.25. Van buiten Gouda en den baaorgkring; 1—6 regels 1.66, elke regel meer U89. Advertentiiin in het Zaterdagnummer 20 btfsteg op don prya. Lieïdadigheids^advertentien de helft van den pry». INGEZONDEN MEDEDEEUNGKN1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ040. Op do voorpagina 50 booger. Gewone advertentita en ingezonden modadeelingen by contract tot zeer gereducoer- aen prij». Groote letters an randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentièn kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. vrouw van een een- voudigon boer,’’ ging Betty voort, kalm, te midden van haar overwmiung; „maar ik ben zijn.vrouw, dat zult u wel wil len gelooven, Squire.” De stem van den Squire klonk heosch en droog. „Vrouw, laat mijn teugel los”, was al wat hij zei. „En waarom Neen, ik heb al dagen lang verlangd naar een gesprek als dit, al sinds u me gênoemd hebt Squire Daneholme had het paard ech ter een slag op de schoft gegeven en Betty, verrast door de plotselinge be weging van het beest, verloor haar hou vast aan den teem en ’t scheelde niet veel, of ze was op den weg gevallen. Maar de Squire ging door zonder er gens op te letten en van Ling Crag tot Saxilton galoppeerde hij over heu vels, vlakten en hindernissen, tot zijn schimmel met schuim bedekt was. „Dat is Roger Daneholme”, zei de één tegen den ander, ab ze hem op weg tegenkwamen. „0, dat is Rol hij heeft zestig jaar geleden al getracht zijn nek te breken, en bij den hemel, hij heeft er nooit meer zijn best voor gedaan dan nu.” De eerste opwelling van den Squire was, zoodra hij Saxilton bereikt had, om naar Loatwithens te rijden en een einde te maken aan den omgang van dit paar krankzinnige menschen, die daar leefden en alle trots en welvoege lijk heid negeerden. (Wordt vervolgd). Hij was in ’t zadel en weg, voor de waard zijn zinnen weer bij elkaar had; want er was een groot verdriet in het hart van den Squire en hij wensdite alleen te zijn. De hond vergat hij en evenzeer de boodschap, die hem naar dö herberg van Herder gebracht had "ij wendde zijn paaird naar Ling Crag en reed stapvetots de kronkelende heu vels op en af. Nell dood I Neen, dat is niet te ge weven,” mompelde hij telkens. Hot heftig <x>k de strijd tusschen hen geweest was, toch hield de oude man van zijn nicht hij had altijd van haar gehouden. Meer dan eens had hij in de •natste maanden aan oen verzoening ge dacht, maar een poging tot verzoening doen beteekende, dat hij meer of min der ongclijk gehad had, en zulk een •kentenis had de Squire nog nooit ge daan- Stijfhoofdig, vriendelijk en ^***WM*itig, M» WM hij door het gevormd en nu -weerstond die Net rapport van het Comité Dawes. Relletjes in het Britsche Lagerhuis. Hugo Stinnis f. Een scheuring in de Duitsche Volks Party. millioen zullen door de rijksbank worden verstrekt. De leiding van de emisaiebenk zal berusten by een Duitechen president en een Duitechen raad van beheer; een buitenland- sche raad zal echter controleeren, hoe de kapitaal reserve wordt beheerd en de uitgifte van biljetten geschiedt. Wat de door Duitschland te verrichten be talingen betreft, stelt de commissie het vol gende schema voor, waarbij elke eenheid 1.000.000 goudmark vertegenwoordigt: 1924/25: totaal 1000, waarvan 800 uit buitenlandsche leeningen en 200 uit de spoorwegen. 1925/26: totaal 1220, waarvan 595 uit de spoorwegen, 500 uit verkoop van spoorweg aandeel en, 125 uit andere bronnen. 1926/27: totaal 1200, waarvan 550 uit de spoorwegen, 290 uit de vervoerbelasting, 250 uit industrieele obligaties, 110 uit de be groeting. 1927/28: totaal 1750, waarvan 660 uit de spoorwegen, 290 uit de verkeersbelasting, 300 uit industrieele obligaties, 500 uit de be groeting. 1928/29 en volgende jaren: totaal 2500, waarvan 660 uit de spoorwegen, 290 uit de vervoerbelasting, 300 uit industrieele obli gaties, 1250 uit de begroeting. Van een volkomen stopzetting in de eer ste twee jaren der leveranciers in natura en van de betaling der bezettingskosten willen de deskundigen niet Weten, ‘maar ook achten zy het slagen van het herstellingsplan af hankelijk van een beperking der leveran ties en betaling der bezettingskosten tot een bedrag, waarvan de financiering mogelyk ia. Uit den bovenvermelden betalingsstaat valt reeds te ooncludeeren, dat de commissie van deskundigen aan de hand doet het Roer- en Rynpand door andere panden te vervangen; hiertoe zullen dienen de Duit sche ryksspoorwegen, verschillende indus trieele installaties en belastingen. Evenals op de emissiebank zal Duitschland zich ook een controle moeten laten welgevallen op de drie zooeven opgesom.de panden, doch elk systeem, dat een algemeens controle over alle Duitsche inkomsten en uitgaven beoogt, wordt dooi; de deskundigen verworpen. De deskundigen meenen, dat aan het ein de van ’t fiscale jaar 19281929 Duitsch land economisch en financieel er weer zóó bovenop is, dat het in den vervolge per jaar 2500 millioen goudmark kan betalen plus een bedrag van den welstandsindex. Maar het betalingsplan wordt niet eerder van kracht dan van het tijdstip, dat Duitschland in economisch en financieel opzicht weer volkomen aouverein is, m.a.w. wanneer de bezetting van West-Duitschland, waar de groote industrieën zijn gevestigd, geëindigd is. Daar de Fransche afgevaardigden het rapport evenzeer hebben geteekend, betee- j zijn beurt. Nell wa» dood ze kon nem nu met meer d,wars- booinen, en het kon nauwelijks verraad aan zijn trots genoemd women, nu ze er toch geen voordeel meer vau trek ken kon, wanneer hij nu bekende, dat Ue fout niet alleen bij haar gelegen had Hij begon zioh voor te stekten, hoe naar leven geweest moest zijn bij de familie van haar man, die hagr weggejaagu had want de godvruchtige ouders van Netherclilf had hij vroeger wei gekend, en hij had zoo’n heftigen twist met hen gehad, dat zij, zelfs als zij wisten, dat Nall dood was, hem daar toch geen tij ding van gezonden zouden hebben. „Arm meisje, arm meisje”, mompel de de Squire, toen hij de hoogte aan den kant van Ling Crag opreed. „Ik heb eens een dag er doorgebracht met den ouden Nethercliff en zijn vrouw, maar ik heb toen gezegd, dat ik een volgend maal liever naar het vagevuur zou gaan. Arm, klein, trotsch meisje als ze nog hier was, dan zou ik ’t weer goed met haar maken. Ik zou bekennen dat ik ruw was geweest. Ik zou Hij reed nu door het dorp, nog altijd met de «zelfden bedaarden stap en Betty o’th’Nab, die aan de geopende deur stond, zag hem aankomen. Betty, die van nature geneigd was om een onsje kv aad als iets kostelijker» te beschou wen dan een onsje goedheid, had haar leigen speciale grief tegen Squire Dane holme want de losbandige zoon van den Squire had eens om Betty gevrijd, en ze had van den jongen dwaas een i'iiweiijKsDeloite gekregen, uie, toen de vadei er van hoorde, door eenvoudige eu doeltreffende middelen verbroken was de zoon deed namelijk een »ai van zijn paard bij een ontmoeting met zijn vader, die daarop een ondernoud met Betty had, dat op de klok uf tien minuten geduurd Betty o’th’Nab wasl dal’ onderhoud hiel vergeten. Zè werd nog rood van schaamte, nu ze er uezen morgen dan dacht, doch ze voelde zich weer koel en rustig worden, toen r.e zic.i zekere praatjes uit het veen te binnen riep „Goeden morgen, Squire zei ze, terwijl ze naar het midden van den pjweg ging en den doorgang belem merde. „Het is al een aardig tijdje ge leden, dat we elkaar ontmoet hebben, n.sar, bij mijn ziel, ik heb u nog niet vergeten.” „Wie ben je vroeg de ander kort af Hij dacht nog steeds aan Nell, en het gelaat van deze vrouw kon hij op het oogenblik niet thuis brengen. „Betty o’th’Nab,” ze maakte een spot tende buiging, „dezelfde, die nu de jonge mevrouw Daneholme zou zijn, Squire, als u niet alles had bedorven”. 0 ben jij Betty o’th’Nab?” zei de Squire op den toon, die hem reeds ve le vijanden bezorgd had. „Welnu, ik heb maar één woord aan Betty o’th’Nab te zeggen je kunt naar den duivel loopen. Intusschen zou je de teugels van mijn paard los kunnen laten, want ilz han zin wazv naar flavillrwi fiOÜDSI’HE catHIM. jj naar vrijer te ontnemen, door te praten' over famil enaam en wat al niet. Maar wat zie je nu van die familie naam Daar is een nichtje, dat heel genvcgelijk en zeer intiem leeft met Grift Lomax te LostKithens. De slag was plotseling en wreed. Maar de Squire zei geen woord. Hij moest denken aan dien nacht, toen hij Ned op Lostwithens had gezocht, en aan de kleine gestalte bij den haard de vrouw, die haar gelaat zoo hardnekkig algewend hield. Ze was van Nell’s leng te en zelfs op dat oogenblik had hij een vaag besef gehad, dat hij haar meer had gezien. Er bleef Squire Daneholme, toen hij beide verhalen aanéén reeg het ver haal van den waard en dat van Betty geen twijfel meer over. Een oogen- hlik tevoren zou hij de helft van zijn vermogen gegeven hebben om te hoo- ren, dat Nell nog in leven was nu zon hij allee gegeven hebben, als hij wist, dat ze dood was veilig dood, zooals hij het noemde. Dit was de re den, waarom hij geen woord tot Betty o’th’Nab had gezegd, want hij voelde zich door een woede overmeesterd, die een man doet vreezen voor zijn eigen drift in Berlyn, waar hy voor een galsteenopera- tie waa opgenotnen en verpleegd werd. Met Hujfo Stinnew is uit het eoonomiadw en politieke leveu van Duitschland een man verdwenen, die ongetwijfeld meer dan wie ook gewerkt heeft op de fantasie van het volk. Hy was juist voor het oog van het volk een min of meer misterieuze persoonlykheid, al was dit alleen maar door de tegenstelling tusschen zijn eenvoudig uiterlijk waarvan men trouwens niet te veel te zien kreeg en zyn geweldigen invloed op handelsgebied in Duitschland, vooral waar op du gebied gestreden moest worden tegen het buiten land, die invloed, welke zich telkens weer vertoonde, doch nog méér verondersteld werd. Hugo Stinnes, die slechts den leeftyd van 54 jaren bereikte, werd te Mühlheim a. d. Roer geboren aLs zoon van een Rynland.sch kolenhandelaar en lid eener reederefamihe. Na het gymnasium te hebben doorloopen, kwam hy in de leer by een metaalhandel te Coblenz. Zijn zelfstandige aard bracht hetn ertoe in 1893 met een kapitaal van 50.000 Mark een eigen zaak te stichten en reeds dadelyk ontplooide hy een groot organisa torisch talent, gepaard gaande met een scherpen zakenblik. Van zyn groote ondernemingen moet al lereerst worden genoemd de stichting van de „Reinisch-Westfhlische Elektrizitats- werke", welke het geheele Rynsch-Westfaal- sche industriegebied van electriciteit voor zag. Dan de groote reederyen, welke hy op richtte en van welke de „Stinnes A. G. Ham burg” thans een van de grootste reederyen van Duitschland is. Voorts verwierf hy een onmeteiyken rykdotn aan mijnen, hoog ovens, werven, machinefabrieken enz. in 1922 richtte hy de bekende Alpine Montan- Gesellschaft op. Sinds 1920 maakte Stinnes deel uit van den Rijksdag, hy was lid van de Duitsche Volksparty. Sedert den oorlog is de naam van Hugo Stinnes het meest bekend gewonden, vooral de verhoudingen na den oorlog brachten hen de ontwikkeling die zyn naam zoo bekend heeft gemaakt, niet alleen in Duitschland, maar ook ver over de grenzen van dat land. Stinnes was een van de eersten, die de kan sen zag, welke voordeel en te behalen waren uit de waardevermindering van het geld, ter uitbreiding van zyn zaken, en slechts kort na den oorlog heeft hy de samenvoeging tot stand weten te brengen van drie groote West-Duitsche mynbouwondernenungen, met de oude wyd-vertakte Berlynache elec- triciteitaonderneming van Siemers-Schu- ohertwerken. Met deze combinatie heeft het Stinnes-concern de meeste macht verkregen en ook den laatsten tyd by de onderhande- lingen niet de Micium is de naam Stinnes herhaaklelyk genoemd. Bij de partyen van links, vooral bij de socialisten en communisten, stond Stinnes in t-en kwaad blaadje. De Vorwarüs placht

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1