LAATSTE BERICHTEN. Beurs ven Amsterdam. Sacco (ostium* Kötie rdam tusschen de regeering eu de vakver- eenigingen niet te aanvaarden doch on middellijk 50 loonaverhooging te eischen. Om aan dosten eisch kracht bij te zetten is besloten in heel Saksen de spoorwegwerkplaatson enz. stop te zet ten om aldus druk op de regeering te oefenen. Zware meeuw ia Weet-Duitaddaad. Een groot aantal telefoon- en tele graaflijnen van Berlijn naar het Westen is gestoord door zware sneeuwstormen. Het verkeer wordt langs omwegen on- dei houden. Ook in Hamburg en omgeving heeft een noodweer verbonden met zwaren sneeuwval groote schade aangericht. Een groot aantal telegraafpalen zijn om gewaaid en liggen met de draden dwars over de spoorbanen. Du „Deutsche Zei tun*" geschorst. De „Deutsche Zeitung" heeft gisteren in een artikel betoogd, dat de grond wet aan de Rijksweer totaal onverschil lig is en dat het dus niet te verwach ten is, dat de eed op de grondwet bij komende politieke gebeurtenissen bin dend zal zijn voor het personeel van de K.jkaweer. Naar aanleiding van dit artikel is het blad thans tot na Faschen verboden. BELGIE. Hut vrouwenkiesrecht. De afdeelingen der Kamer hebben gistermiddag met 79 tegen 55 stemmen het door de katholieke afgevaardigde ingediende wetsvoorstel aangenomen, 1 rachtens hetwelk aan de vrouwen het kiesrecht zal worden verleend voor de verkiezing van leden van de provinci al e raden. Het is nog niet bekend, wan neer de Kamer zioh definitief hierover zal uitspreken. FRANKRIJK. Het zittingsduur van het parlement. De Kamer heeft den duur van het lidmaatschap van het parlement op zes jaar gesteld met gedeeltelijke vernieu wing om de twee jaar. ENGELAND. Hoogstwaarschijnlijk geen staking in bet mijnbedrijf. Het bestuur der mijnwerkerslederatie kwam gisteren te Londen bijeen om den uitslag in ontvangst te nemen van 'het referendum, in het geheele land ge houden, over het jongste aanbod der mijneigenaars inzake de looiten. Daar sommige cijfers nog niet waren ingeko men, werd de bijeenkomst van het be stuur tot heden verdaagd, alswanneer de definitieve uitslag bekend zal zijn. Echter wordt vernomen, dat de voor stellen der eigenaars slechts met een kleine meerderheid zijn verworpen. Het wordt derhalve thans hoogstonwaar- schijnlijk geacht, dat het geschil met een staking zal eindigen. Hiervoor zou een nieuw referendum noodig zijn over do bepaalde vraag of er een staking moet worden geproclameerd en daar voor zou een meerderheid van twee derde noodig zijn. Daar het huidige re ferendum zulk een sterke minderheid toont voor aanneming van de voorstel len der eigenaars, kan logisch gespro ken de veroischte meerderheid van tweederde voor een staking niet wor den verwacht. De volgende stap ten aanzien van het geschil zal ongetwijfeld zijn de onmiddellijke benoeming door de regeering van een hof van onder zoek, waarop de vertegenwoordigers der mijnwerkers hebben aangedrongen. •tfc ru mWi ii Min RUSLAND. Het proces te Kief. Van de hoogleeraren, die te Kief terecht stonden wegen» tfaatagevaarlyke handelin gen en voor wier leven Poincaré, zoowel als Franaohe en Engelaohe geleerden, op de bres zijn gesprongen, zijn er vier ter dood veroordeeld. De overigen kregen langdurige gevangenisstraffen. Uit het proces is gebleken, dat Kief het middenpunt was van een spionnenorgani- satie, die van Parijs uit werd geleid en dienstbaar werd gemaakt aan den Pool- schen general en staf. De bladen der emi granten hebben het laten voorkomen, als of het proces een politieke vervolging was, door de Sovjet regeering begonnen om de intellectueelen en de wetenochappelijke or ganisaties te treffen. Verschillende geleer de genootschappen, o.a. die te Charkof en Lenii^rad (St. Petersburg), protesteeren tegen deze bewering, die zij beschouwen als een beleediging voor den geleerden stand, die er niet op geeteld is met land verraders geïdentificeerd te worden. In verband hiermede heeft het telegram van Poincaré aan Tsjitejerin, waarin htf de hoop der Fransche geleerde wereld uit voor een genadige behandeling der beklaagden, niet alleen verbazing, maar ook verontwaardi ging gewekt De ter dood veroordeelden zijn Tsjebalof, Jakoflef, InofsJri en mevrouw Wïnogrado- wa. Ni colaas en Konetantyn Onitejenko, Wasilenko, Tsjelgenszy, Smiroof en Tel- nygo zijn tot 10 jaar veroordeeld, mevrouw Anna Kapoertinkia tot 7 jaar. Jaklofeki is vrijgesproken. BINNENLAND. Staatsloterij. Bij resolutie van den Minister van Financiën zijn, met ingang van de 436ate Staatsloterij, benoemd tot collecteur of col.fctrlee der Staatsloterij te Amster dam mevr. H. A. C. Zaalberg, wedu we van H. G. J. v. Doesburg, te Bua- fiim. en mevr. H. Hugenholtz, weduwe van B. D. H. Tellegen, thans collectri- ce te ruilingen te Rotterdam mej. M. H. Wilton van Reode, thans collec- trice te Arnhein te Vlaardingen J. Oldenhuis Tooekena, te 's-Uravenhage; te Eindhoven C. Rosier, te Leiden; te Heerlen mevr. M. M. A. Bevers, we duwe van M. ter Beek, te 's-Gravenha ge te Wageningen mevr. W. J. Aker sloot, weduwe van H. J. Doedens, te 's-Gravenhage te Haarlem mevr. W. S van den Bree, weduwe van H. S. C. t'hristiaan, aldaar te Groningen me vrouw G. E. van Silfhout, weduwe van A K. Ninaber, te Alkmaar te Arn hem mevr. C. F. de Greeff, douairi ère van Jhr. A. van Grotenhuis te Gen- dringen te 's-Gravenhage mej. J. M. J. Jonker te Utrecht. De vaste bespeler van den Stadsschouwburg in Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam hoeft gisteren benoemd de combinatie V erkade-Comoedia tot vasten bespeler van den Stadsschouwburg aldaar. Examens Nijverheidsonderwijs. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in de niauid Juli a.a. te 's-Gravenhage gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de examens ter verkrijging van de akten van bekwaamheid tot het geven van nijverheidsonderwijs, gemerkt N V l N XV en N XVI. Voor nadere bijzon derheden zie men Stcrt. 72. Ontslag aangevraagd. Mr. Bool, gemeente-secretaris van Utrecht, heeft met ingang van 1 Augustus ontslag uit zijn ambt verzocht. ICR Muziekfeesten op de Internationale Tentoonstelling voor Handel en Industrie „1924", Tilburg. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat aan de muziek- en zangfees ten op bovengenoemde tentoonstelling, te houden van 18 Juli tot 18 Augustus e k., behalve door harmonie en fanfare korpsen, mannen- en gemengde zang verenigingen, ook zal worden deel ge nomen door andere muziekensembies als van blaasinstrumenten. Eveneens zullen deelnemen dames- en kinderko ren, een en ander in daartoe afzonder lijk gevormde afdeelingen. De inschrij vingen voor de concoursen van harmo nie- en fanfarecorpsen, mannen- en ge mengde koren op genoemde tentoon stelling komen goed binnen. De prijzen loonen dan ook de moeite tot deelna me. Zoo zal er alleen voor de concour sen, behalve lauwerkransen, gouden en zilveren medailles, kunstvoorwerpen diploma's, enz. aan de bekroningen verbonden, voor de verschillende prij zen eene som van f 2500.beschik baar worden gesteld. Internationale Tentoonstelling voor Handel an Industrie „1924", Tilburg. Heden werd op de plaats waar de radio-toren van bovengenoemde tentoon stelling zal komen, de vlag gebesoben der Tilburgsche kleuren, 't Geel-blauw wappert op een hoogte van 30 meter boven het terrein. Op eenzelfde hoogte komen de antennes van het radio-ge bouw, dat bediend zal worden door de Nederlandsche Seintoestellenfabriek te Hilversum, welke er experimenten zal geven en tevens zal demonstreeren met de nieuwte vindingen op het gebied der draadlooze. Ook de andere gebouwen vorderen flink Het geheel maakt een grootsohen indruk en belooft een expositie te wor den zooals wij er in Nederland nog maar weinige gekend hebben. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 10 April. Voorzitter: Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien Voortgegaan werd met de Arbeidsbe- grooting. De heer FLESKENS (r.-k.) vroeg hoe de minister staat tegenover de kwestie van de valuta-concurrentie, die vele be dt ijven ernstig doet lijden, is hij voor subsidieverlening, voor verstrekking van kasvoorschotten, voor bescherming? Over de werking van het Schoenwetje is spr. zeer tevreden. Als de regeering od ander gebied evenzoo was opgetre den, was veel verlies voorkomen. Spf. vroeg hoe de minister denkt over vér- lenging van het Schoenwetje. De heer STAALMAN (v.-b.) betreur de het, dat het Handelsregister niet de kvmipathie heeft die het vertiient om den arbeid der Kamers van Koophan del in stand te houden. Spr. wilde de basis dezer Kamers nog sterker maken, o.a. door uitbreiding van het kiesrecht. Het Schoeuwetje achtte spf. niet noo dig De gang van zaken in de valuta- zwakke landen heeft liet niet noodig gemaakt. De heer DUYS (s.-d.) vroeg den mi nister mee te werken tot herstel der relaties met Rusland en aandrang te oefenen bij den minister van Buiten- landache Zaken om daartoe te komen De minister van Arbeid, de heer AALBERSE zeide, uit volle overtuiging met het Schoenwetje te zijn gekomen. Echter is er nog geen tweede Indmtrlêi, die een soortgelijken maatregel eiacht. Spr. is noch vrijhandelaar noeh protec tionist te dezen opzichte, doch be schouwt deze kwestie met een practi- schen blik. Of het Schoenwetje! verlengd moet worden, moet nog onderzocht worden. De regeering overweegt ook nog of zij zal voorstellen haar de bevoegdheid Ie verleenen tot het uitvaardigen van ul|- voeiverboaen als die noodig zijn. Wat Rusland betreft, spr. meende, dat de heeren met hun groeten aandrang tot herstel der relaties de positie der legeering bemoeilijken. Het herstel is een zaak van koopmanskunst en voor ons land moeten üe gunstigste voor waarden worden bedongen. Rusland beeft daar evenveel belang bij en daar om moet men deze zaak rustig laten af wikkelen. Bij de bespreking van de af deeling Volksgezondheid erkende mevr. DE VR1ES-MRUIN3 (s.-d.) den goeden ge zondheidstoestand in ons land. Zij vrees de echter dat de bezuinigingen op den hygiönischen dienst nadeelfg zullen zijn \ooral het kind moet beschermd wor den en spr. stelde daarom mede na mens de andere zes vrouwelijke Ka- niti leden oen motie voor waarin de kluner uitspreekt dat onder de tegen woordige omstandigheden bezuiniging ook op uitgaven ten behoeve van de volksgezondheid noodig kun zijn maar niet mag worden toegepast waar blij- sende nadoelen er door zouden ont slaan en dat daarom een beperking van u '.gaven voor de zorg voor de gezond heid van het kind ongewenscht is en waarom de Kamer aan de regeermg verzoekt lerug te komen op haar be sluit betreffende de inspectie der kin- oerhygiëne. Aan de orde kwam daarna de stem ming over de motie-Duys betreffende de invoering der Ziektewet. De heer 9CHOKKING (c.-h.) ver klaarde zich tegen de motie, al be treurde zijn fractie den gang van zaken niet betrekking tot de invoering dèr Ziektewet. De motie werd verworpen met 80 te gen 12 stemmen. Het wetsontwerp tot tijdelijke afwij king van artikel 20 der Invaliditeitswet '\erd goedgekeurd. De heer BRAAT (pi. partij) wees op de moeilijkheden, die er voor de boe ren ontstaan uit de Vleeschifeuringswet die geen noodslachtingen toelaat. Spr. drong aan op wijziging in het belang dtr landbouwers, o.a. van de keuring voor kleine eigenaars, die in de hal la ten slachten en wien het allerminst er om te doen is om de keuring te ont duiken. De Gezondheidsdienst heeft z.i. voor de dorpen weinig waarde. Van klach ten wordt geen notitie genomen. De heer OUD (v.-d.) vroeg krachti ge bestrijding van de malaria. Reeds is deze ziekte aanzienlijk verminderd, o. a in Noord-Holland Nog werden verschillende opmerkin gen gemaakt, waarna de MINISTER toe zegde alle klachten te zullen laten on derzoeken. Mevr. DE VRIES-BRUINS (s.-d.) trok daarop haar motie in. De begrooting werd goedgekeurd, keurd. Lu de avondvergadering kwam aan de orde het Handelsverdrag NederlandTsjecho- Slowakjje. Het w.o. werd z. h. s. aangenomen. Aan de orde kwam daarna de inter- pellatie-J. ter Laan over den stand van /aken in de Centrale Commissie voor het georgan.seerd overleg ten aanzien van de salarisregelingen en de arbeids voorwaarden van de ambtenaren. De heer J. TER LAAN (s.-d.) merk te op, dat het niet alleen betreft het vraagstuk van de rechtspositie van rijks ambtenaren, dat wij niet alleen moe ten bedenken, dat wij in een rechts staat leven, doch bovenal dient men ten deze in het oog te houden welke be- teekenis voor een Staat een goeJ korps ambtenaren heeft. Wil men terug naar de schrikbaren de toestanden van voorheen, toen er ambtenaren bij de vleet waren, die met i S0Ü per jaar rond moesten komen, men sleune deze regeering in haar verder felijk streven I Onbegrijpelijk is het, dat deoe regeering, met dergelijke an tecedenten (verwerping van de Vloot wet) aan het Parlement deze voorstel len durft te doen l)at artikel 40 werd ingetrokken, terwijl deze interpellatie reeds was aangevraagd, is een hoon aan de Tweede Kamer. Indien de Ka mer zich respecteerde, zou zij deze re- g< ering naar huis sturen met een pas poort van onbekwaamheid. De regee ring zegt wij zijn bevoegd maatrege len van bestuur te treffen en weer in te hekken, maar dan maakt het wetsont werp tot vaststelling van de bevoegd heid van de regeering om artikel 40 in te trekken (och wel een heel vreemde figuur f Spr. wees er op, hoe onwelwillend de houding van den heer Westerveld als onderhandelaar was tegenover de vertegenwoordiger* van de ambtenaren- organisaties. Uit alles blijkt, dat de re geering, hoewel „zij overleg op boe gen prijs stelt", in feite elk overleg boycot Daaruit valt dan ook te verkla ren, dat men ten slotte geen heil meer van zulke besprekingen kan verwach ten. Zelfs heeft de regeering nagelaten onderzoek te doen naar aard en om vang van het offer, dat de vertegen woordigers der organisaties in uitzicht stelden. Daardoor wordt het moreel van hel beele volk geschokt, en het amlHc- naarskorp* in opstand gebracht. Waar om is naar het door de ambtenaren be loofde „offer" geen onderzoek inge steld? Rn In verband daarmede wenscht spr. te vernemen of het inderdaad de fcfdoejjng Ju door beraadslaging tot eep- stemmigheid te komen. De voor 1924 en 1925 genomen en te nemen bezuinigingsmaatregelen wij zen spr. er op, dat de economische om standigheden gedurig veranderen en daarom ia de, houding der organisaties redelijk te achten, welke de maatregelen voor 1924 en 1925 van elkaar geschei den gillen houden. De regeering is reeds bereid gebleken tot eenige con cessies, o.a. is de datum van 1 April tot 1 Mei geworden en voor de gehuw den zijn de 10 gesplitst in 5 met 1 Mei en 5 met 1 October, hetgeen een vermindering van de baten betee- kent met 5 millioen. Waarom heeft Mi nister Westerveld dit niet reeds mede gedeeld. Zelfs n de vergadering op 29 februari in de Centrale Commissie van Overleg, waarom hield deze onderhan delaar toen strak en stijf vol, dat er 14- nüllioeu moesten komen eu geen cent minder Hoeveel denkt de regeering met den afzonderlijken maatregel te bezuinigen? Wij kunnen en mogen hier te lande geen ambtenarenkorps hebben,'Alat het pauperisme wordt ingedreven Spr. formuleerde zijn grieven in een tiental vragen. Minister HEEMSKERK kan niet in- <>aa op alle gebezigde krachtwoorden, interpellant noemde intrekking van art. 10 een hoon aan de Tweede Kamer. Dit besluit was echter tijdig en in een be slisten vorm genomen. Spr. heeft met verwondering vernomen, dat de heer ter Laan -in het bezit is van stukken aangaande het overleg tusschen regee ring en Centrale Commissie. Er moet dus daarbij een persoon betrokken zijn die de stukken in handen geeft aan een Kamerlid en dezen in de gelegenheid stelt een oppositierede te houden. Dit ie niet de juiste wijze van het voeren van overleg. De Centrale Conim sie heeft zeker zich meermalen tot overleg bereid verklaard, doch steeds onder ze kere voorwaarden, als niet vasthou den aan het bedrag van 14 millioen, geen intrekking van art. 40. De voorziening voor 1924, heeft een voorloopig karakter en praejudiceerl niets voor 1925. Overigens is de toe stand, dat de regeering maatregelen voor 1925 noodig acht en daarom niet zal wachten tot begin 1925 om deze te treilen. Het totaal bedrag van de salarissen is sinds 1914 gestegen met 102% i° de voorbereiding van de wijziging van het Bezoldigingsbesluit zal de Centrale Commissie worden gekend. Overigens kan ze, waar ze meent, dat de maatre gelen voor 1925 best kunnen worden verschoven, niet van de regeering eischen, dat deze reeds nu om n sche ma voor die maatregelen komt vragen. De heer TER LAAN (s.-d.) diende vervolgens de volgende motie in D; Kamer, enz. van oordeel, dat de regeering behoort te streven naar overleg met de ambte naren, zander vooropstelling door een der partijen, van welke gedragslijn ook, zoodat in volkomen onbevangenheid naar bevrediging van wederzijdsche verlangens kan worden gestreefd. noodigt de regeering uit, alsnog tot het plegen van dat over'eg over tegaam De heer MARCHANT (v.-d.) merkte op, dat moet worden gevraagd of niet tegenstaande bezuiniging op de salaris sen, mem van de ambtenaren redelij kerwijze mag eischen een getrouwe plichtsvervulling en voldoende toewij ding Op dat element heeft de regee ring niet voldoende gelet. Haar eisch t.o.v een te bezuinigen bedrag ad 14 millioen was niet redelijk en niet ver standig. Het ontwerp berust zijn inziens op een onwaarheid en het is geheel in strijd met verschillende artikelen van hel wetsontwerp regelende den rechts toestand der ambtenaren. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 10 April. Na een rede van den heer CRAMER die drie uren duurde en de houding van den Minister zeer becritiseerde, heeft de Kamer gisteren de besprekingen over de Indische begrooting voortgezet. De Minister van Koloniën, den heer DE GR A A FF, bracht allereerst het slui tend maken der begrooting ter sprakè. Met geen woord is over deze levens kwestie gerept. Wanneer eert duurzaam evenwicht verkregen is in de begrooting voorden gewonen dienst, zul men de vleugelen pas kunnen uitslaan. Ontstemming der bevolking zou geheel ongemotiveerd zijn, al maakt natuurlijk de bevolking ook een moeilijken tijd door. 't Spreekt vanzelf, dat de rampen, die de laatste tien jaren de geheele wereld teisterden niet over het hoofd der Indische bevol king zijn heengegaan. Toch is er IMs, dut spr. verontrust en dit !m de onrustbarende toeneming «ter bevolking. De middelen, om hier aan tegemoet te komen, zijn wel <mt- rlkkellng der particuliere bedrijven in de buitengewesten «fl over het alge meen Industrialisatie van Inditt. De spoorwegstaking is in de Tweede Rimer reeds zoo uitvoerig behandeld, dal spr. hierover niets nieuws zou kun nen zeggenDe staking was zeer zeker een politiek, onder communistische lei ding Er wus in geen enkel opzicht ©enig toenadering te verkrijgen. Inderdaad kan ook de Minister de. houd in! van den burgemeester van Se- irarang bij de staking niet anders dan ufkeuren. Spr. zal dan ook niet nalaten de aandacht van het Indische Gouver nement op deze aangelegenheid te ves tigen. De klacht van den heer v. Kol over de groote corruptie, die zichin Indtë vüordoet, heeft sprekers instemming. De regeering kan niet streng genoeg tegen ieder geval optreden. Over Indiache gelden voor de mari tieme verdediging kan van gedachten worden gewisseld bij de behandeling van het pieuwe ontwerp-Vlóotwet. Wat de concessies op Nieuw Guinea beireft, de beswaren daartegen zijn Liet geheel denkbeeldig. Het zou echter niet gewenselit zijn, dat de Staten-üe- neraal daaromtrent zeggingsmacht kre gen. De uitvoerende inacftt dient daar omtrent zeggingsmacht te hebben, en spr. heeft den G.-G. telegrafisch ver zocht geen beslissing te nemen zonde; hem er in te kennen. Natuurlijk kan er geen sprake zijn van toekenning van publiekrechterlijke bevoegdheden. Wat de rede van den heer Cramer betreft, de Minister is vhn oordeel dat deze zeer oppervlakkig oordeelt, en dat hij als niet-deskundige niet competent is tot oordeelen. Spr. erkent, dat er op het oogenblik in Indië stroomingen voorkomen, welke het toezicht der overheid vereischen. Mocht er een hoetlele houding ontstaan, dan dragen daarvoor de verantwoorde lijkheid zij, die de inlanders door val- sche leuzen op een dwaalspoor hebben gebracht. Naar aanleiding van gemaakte op merkingen als zou de concessie inzake Nieuw Guinea met geheimzinnigheid worden behandeld, merkte de Minister op dat de zaak nog in een zoodanig be ginstadium is dat van publicatie van regeringswege nog geen sprake kan zijn. Als de concessie-aanvrage in In- die niet te voren reeds is gepubliceerd, zal hij zeer ernstig overwegen dit in Nederland te doen. Zonder steiriming werd de Indische begrooting goedgekeurd, nadat de heer van Kol aanteekening had verzocht, dat zijn fractie tegen de begrooting zou hebben gestemd. Zonder beraadslaging of stemming werden voorts aangenomen eenige klei ne ontwerpen De vergadering werd verdaagd tot 22 April. 2 uur. GEMENGDE BERICHTEN. Het geschil in de Twentsche textiel, nijverheid. .De commissie ad hoe uit de verbon den textielfabrikanten heeft aan den d recteur-generaal van den arbeid ge schreven dat zeer duidelijk blijkt, dat ér tus schen de inzichten der bij het conflict betrokken arbeiders naarmate die ge- prganiseerd dan wel ongeorganiseerd zijn, groot verschil bestaat alsmede, dat de opvattingen der verschillende Vak vereen iging en belangrijk uiteenioo- pen. Bovendien opent de inhoud dei- gezonden bijlagen geen enkel ge- z-chtspunt, dat niet reeds in de gevo -.r- ae besprekingen breedvoerig tot uiti ig is gekomen. Wat de werkgevers betreft, uit d<va aard der zaak waren deze niet alle be- v onderaars van het geformuleerde vo stel. Dat dit laatste ten slotte met algem. st« ramen is aangenomen, bewijst echter dat allen een bewijs van goeden wil heb ben willen geven om tot 'n oplossing me de te werken, zooals door u, zoo zegt het schrijven, -als onpartijdig voor zitter der conferentie voorgesteld. De ze oplossing had het voordeel, dat de arbeiders er door in staat gesteld wer den door de verlenging van den arbeid 1 ractisch hetzelfde eindloon te verdie nen als voor de invoering van de loons verlaging. Naar onze meening, zoo zegt het fcohrijven, zijn de betrokken werkge vers door de aanneming van het voor stel reeds verder gegaan, dan met het oog op de belangen der industrie kan worden verantwoord, en moeten wij tot onze spijt verklaren, niet te kunnen in zien, hoe in de gegeven omstandighe den (onder welke laatste wij niet al leen de meer dan ongunstige toestan den in de industrie, doch ook de on- eenigheid onder de leiders der arbei ders en de houding van verschillende dier leiders rangschikken) met eenige kans van slagen een poging gedaan zou hunnen worden gedaan om partijen tot Ikaar te brengen, hoe gaarne wij, zoo als wel gebleken is, daartoe ook zou den willen medewerken. Door den trein gegrepen. Bij den spoorwegoverweg tusschen Maastricht en Echt wilden gisterochtend twee met manufacturen beladen wagens van K. en A. uit Roermond passeeceo. De hekken waren niet gesloten. Toen de eerste wagen den overweg halver wege gepasseerd was, werd hij doo* een trein gegrepen en met paard en geleider een eind meegesleurd. De voerman en het paard werden ernstig verwond. K. werd naar Echt ter ver pleging overgebracht. De tweede wa gen, van den koopman A., was reeds zoover de spoorlijn genaderd, dat het Haard met den kop tegen den trein stiet Het dier sprong toen terug, zoodat het ongedeerd bleef. Steuaverleenint eu de Twutsehe «ftf* ■lutKte De executieve te Berlijn van de In ternationale Arbeiderehulp, die aanvan kelijk besloten had, voor den duur van één maand een steunverlening» Twente te organiseer en, heeft baalt**, dete steunbeweging voort te aatla», mug het couliict in Twente duurt. Za- luraag j.L werd aau 600 groote gezin nen m Twente een Zondagsmaaltija- pakket uitgereikt. Het mond en klauwzeer in Drente. Gistermorgen is alle vee uit Drente, dat naar de marat te Groningen zou worden gevoerd, bij de Funt tegenge houden, met net oog op eventueeie u..- breiding van het uiOnu- en klauwzeei Uitbreiding in den Haarlemmermeer. Het mond en klauwzeer neemt in don polder hand over hand toe. Ue gevrees de ziekte doet zich thans op zu boer derijen voor. Muur van een logement ingestort. Gistermorgen om zes uur is van hel \olKslogement Het Zwarte Anker inde Vieesenhouwerstraat te Nijmegen een Uchtenmnuf iaigestort en ten gevolge dgarvan een gedeelte van üe ee.ste en tweede verdieping. Daarbij werd onder Het puin bedorven en geoood ue twee en zeventigjarige Koopman vV. oen Hol lander, vermoedelijk alkonistig uit Wer kendam. Het lijk is later onder het puin uitgehaald. Dr. Banning constateerde den dood, waarschijnlijk tien gevolge vau „verstikking. In hot logement waren acht logeergasten, van wie slechts ee.i man en een vrouw niet ernstig gewond werden. Weer in arrest. l'e gefailleerde ondernemer van een loterijkantoor H. J. ,J. K. te Alphen aan den Rijn is opnieuw gearresteerd en thans te Leiden voorloopig in arrest gesteld. KECH'rZAKEN. Uneerlyk slager. Voor ueu Kantonrechten te Kotteidam heelt terecht gestaan de ZU-jangee sla gersknecht U. S. uit Krimpen a. d. Usel, die zich op M September zou neo- bea schuldig gemaakt aan dielatal, subsi diair verduistering van een bedrag van ƒ4.86, toebehoorende aan den slager S. O. Van Dam, te Krimpen a. d. lJael, by w,en beklaagde in dienst was. De slager van Dam had herhaalde ma len geld gemist. Dat verveelde hem. Hy lette op... en... kip-ik-heb-je! Het O.Al. emchte da&ivp aan de hand van een „schoorvoetend" rapport van de liecias- seeriDgsvereenigmg 6 maanden gevangenis straf, voorwaarde!yik met een proeityd van 8 jaar, onder voorwaarde dat beklaagde zich stelt onder toezicht van het Genootschap tot Zedelyke Verbetering en hy een bedrag van 160, dat hy indertyd veiduisteixle, ge heel afbetaalt (met het grootste gedeelte is dit reed» gebeurd). D© politierechter ging tegen zyn persoon lijken zin met den eisch van het O. M. mee. Molengeheim. Voorts stond terecht de 47-jarige mode- naar A. B., uit Gouda. Deze had zich te verantwoorden wegens verduistering van een hoeveelheid maia en meelkoeken, die hy ter maling onder zich had en die toe behoorde aan den graanhandelaar N. Dirk zwager te Moordrecht. Beklaagde verklaar de, dat hy in moeiljkhed/m verkeerde door de malaise in den graanhandel na de mo bilisatie en dat hy /ast van plan is geweest het verduisterde t rrug te bezorgen, ware niet zyn faillissement uitgesproken, Na verhodr van den graanhandelaar en den molenaar W. C. B. te Gouda, eisch te het O. M. 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Kooien vroeg uitstel van de zaak, oan de mogelijkheid voor beklaagde open te stellen, dat hy aan de hand van een even- 1-eel gunstig luidend rapport nog voor waardelijk veroordeeld zal kunnen worden, y De zaak werd hierop uitgesteld tot 7 Mei. 7 De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft gisteren veroordeeld J. A. D., landbouwer te Zoetermeer, wegens beieediging van den burgemeester van Zoetenneer, in een inge- xondn stuk in het „Nieuws voor Zoetenneer, Zegwaart en omstreken", tot 200 boete lube. 2 maanden hechtenis. LAND- EN TUINBOUW. In- en uitvoer van kaas, boter en margarine. De uitvoer van boter bedroeg, blij kens het verslag van de rijkszuivelin- spectie, in 1923 23.936.000 K G. bij «ene totale productie van c.a. 69.417.000 K.Q., waarvan 59.618.262 K.G. voor- tien werd van het Rijksbotermerk en 609.512 K.G. bereid werd onder toe dicht als bedoeld in art. 9 der Boter- wet. De geproduceerde hoeveelheid on gecontroleerde boter bedroeg in 1 1923 en ca 9.194.000 K.G. of circa 13% pet. van de totale productie. De boterinvoer bedroeg ruim 700.000 E G. Ruim de helft hiervan was afkom stig uit Australië; de rest kwam voor namelijk uit Denemarken, Argentinië en Nieuw-Zeeland. Een 7-tal partijen boter, welke alle uit Engeland onder den naam van Iersche, reep. Australi sche en Nieuw-Zeelandsche boter wa- t"en aangevoerd, bevatten volgens on derzoek aan het Rijkszuivelstation te Leiden een te laag botervetgehalte voor alle partijen werd de invoer ge weigerd. Een partij onder den naam yan Australische boter uit Engeland ten invoer aangeboden, bleek bij onderzoek verval8oht te zijn ook deae werd te ruggezonden. In Januari en Februari 1928 werd, evenals in het laatst van 1922, herhaal delijk Duitsdie boter, voornamelijk af komstig van stoomzui v elf abrieken nabij «e Lunburgsche grenzen, in ons land binnen gesmokkeld. Deze boter was over het algemeen van goede kwaliteit, einde nam spoedig een STADSNIEUWS. X GOUDA, 11 April 1924. Een aantal ontvreemde goederen. De Commissaris vao Politie te Gouda verzoekt bekend te worden gemaakt met de hertkamat van de na te noemen goederen, welke vermoedelijk in den loop van de laat ste 3 of 4 maanden in deze gemeenten zyn ontvreemd of verduisterd: 20 pakken draad nagels, 1 rol yzerdraad vlechtwerk, 1 baai gort (60 K.G.), 1 kist met 12V4 K.G. ge- droogde pruimen, 1 pak stiften, stuks paardenhoef raspen, 1 party gedroogde ap pelen, 1 part(j annystabletten. Zy die hieromtrent inlichtingen kunnen geven, worden verzocht zich aan het bureau van politie te Gouda aan te melden. Een jeugdige levensmoede. üe minderjarige Jaoyha van E. uit Rot terdam had kennis gekregen aan een jong- menach uit Gouda, maar haar ouders wilden daarvan niet weten. Het meisje was daar door zoo in de war, dat zy besloot een eind aan haar leven te maken. Ze kocht zuring zout om de wanhoopsdaad te volbrengen en ging toen naar Gouda. Haar zonderlinge manier van doen hier trok de aandacht van de politie, die haar aanhield. Toen kwam het verhaal en he«. eind daarvan was dat de politie het zuringzout in bewaring nam en het meisje naar haar ouders terugbrcht. Zitting van het Centraal Stembureau verkiezing Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het Centraal Stembureau een zitting zat hou den in het Gemeentehui» op Maandag April as. d«» voormiddag» 11 uur, ten einde te voorzien in de vacature van Lid van den Gemeenteraad, ontstaan tengevol ge van het niet aannemen zyner benoeming door den heer J. Hofsté. Op Dinsdag 16 April club Messemaker de laatste wedstrijd in de Oom petitie 2e klas Néd. Schaakbond tegen de Scheveningsche Schaak Sociëteit. De Goudache Schaakclub staat boven aan en maakt een mooien kans om num mer een te worden. De stand is als volt Messemaker 4 3 1 24ü 16 Mi 7 D. D. 3 4 2 1 1 23Mi 16Mi S. S. S. 8 2 0 1 17 13 4 O. D. 1. 3 0 2 1 14 16 Residentie 2 4 1 3 16 23Mi 2 Ruy Lopez 4 10 3 14M» 26Mi 2 De wedstrijd wordt gespeeld in de So- citeit Vredebest, Kattensdngel, 's avonds 8 uur, waar belangstellende uitgenoodigd Ledenvergadering Vereeniging de De vereeniging de .Ambachtschool voor Gouda en Omstreken" houdt een ledenver gadering op Woensdag 16 Ajpril des avonds uur in de bovenzaal van de Sociëteit de Réunie. Aan de orde komen: Rekening 1923, Be- grooting 1926, en het Verslag van den toe stand der School en van de uitkomsten van liet onderwijs. Rijkspostspaarbank. Gedurende de maand Maart werd aan het Postkantoor op spaarbankboekjes ïLegd 99333.88* en terugbetaald 73.305.46 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald ƒ26.528.42 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 5L Hieronder 17 formulieren ad 1.— in spaarbankzegels van 5 cent, en 131 formu lieren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent (Sohoolsparen). Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuLdboekje» afge schreven nominaal 1300. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 9 April: Cornelia, d. v A. Hofman en H. F. Buurman, Boschweg 21. ONDERTROUWD: 10 April: G. J. Nedei- hoff en E. Schneider. E. W. van Rijn en E. Borst. OVERLEDEN: 8 April: Maria Broere, geh. met A. W. van der Graaf, 69 j9 April: Aagje de Kwaasteniet, geh. met A. Rustwat, 36 j.; 10 April: Wilhelmina de Graaff, geh. met J. M. G re teer, 69 j. Agenda. 1116 April. Waaggebouw, Tentoonstel ling Moderne Kunstnijverheid, geopend 2V4'6 uur. 11 April, 7 Mi u. Gebouw tot Heil des Volks. Ledenvergadering Staatk. Geref. Kiesver- vereeniging. 11 April, 8 uur. Gebouw Daniël. Spreker de heer G. G. v. Ao. 11 April, 8 uur. Zaal Concordia. Lezing Ned. Redsvereeniging. 11 April. 8 uur. Soc. de Réunie, Hartvelt Kwartet. 13 April, 11 uur. Clubgebouw Reeuwijk. Al- gemeene ledenvergadering Roei- en Zeil- vereeniging „Gouda". 14 April, 8 uur. Bovenzaal Soc. de Réunie. Voordracht van den heer W. O. A. Koe ter voor de afd. Gouda van de Mij. van NyVerheid. 14 April, 8 uur. Soc. de Réunie. Spreek beurt Ds. Horreus de Haas. Zang van Mej. Markus. 16 April. 8 uur. Groote Schouwburg. Bala laika Orkest 16 April, Noorderkerk, Turfmarkt, Da. T. Sap, „De Bond tusechan Nederland en Oranje". 16 April, 8 uur. Gebouw Daniël. Cureus- fftfoiifttg E. H. b. O. Lekiar Ds. Man. 16 April, 8 uur. Sec. da Réunie. Ledenver gadering v. d. Ver. da Ambachtschool voor Gouda en Omatreken. 19 April, 8 uur. Concordia. Openb. Feest avond Fietsclub Vee. 23 April, Heil dee Volks, E. Kloosterman, *1» het redelijk aan God te gelooven". Eiken Zondagmiddag van 86 uur Thé Dansant in „Ons Genoegen" voor da la den en hunne huiagenooten. Avond- en nachtdienst spot hek era. De apotheëk van den heer F. A Dee, Vv esthaven, is deze week tot en met Vrydagj 11 April, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nacht» alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Op een ochtend van deze week werd uit den kant der Gouwe een heerenrywiel op- gevischt. In de veronderstelling, dot de» nacht» iemand te water zou zijn geraakt, is door de politie ter plaatse gedregd, echter zonder iets te ontdekken. Mej. M. O. reed met haar fiet» in de die pe wetering langs'den Zuidwykschen weg. Het ongeval liep gelukkig goed of, daar sy door spoedig toegeschoten hulp werd gered. Aangezien het voor autobussen zeer moeilyk was van i*it de Dorpstraat de Bootetraat in te ryden, zyn van de trottoirs ter plaatse gedeelten afgenomen, hetgeen het verkeer aanmerkelijk ten goede komt. De Duitsche pleegkinderen, welke alhier 3 maanden zyn woonachtig geweest, zyn deze week naar hunne familie teruggekeerd. Verschillende pleegouders deden de kinderen uitgeleide. Aan den dienstplichtige W. van Gek teren alhier van de lichting 1922 is door den Minister van Oorlog een jaar vrijstelling verleend, wegens persoonlijke onmisbaar heid. Het perceel Dorpstraat W. Z. 15 alhier ie ten overstaan van Notaris Engelbert» ver kocht voor 1171)0.aan den heer van der Spek te Hazerswoude. HAASTRECHT. Het voorname woonhuis van wylen Me vrouw ie l evre de MontigniBisdom van Vliet zal, zooals bekend, met al zyn kost baarheden in zyn geheel intact blijven en tot museum worden ingericht. In het begin van Mei zai het vow het publiek woiden opengesteld. De Goudache afdeeling van d< Ned. Reisvereenigmgizal tot oen van de eer ste bezoekers gerekend mogen worden, want op 11 Mei zal een bezoek aan Haastrecht worden gebracht en zal het museum door de deelnemers aan dezen tocht bezichtigd wor den. Voorts vernemen wij nog, dat ook de prachtige tuin, die zich tegenover het huis uitstrekt voor het publiek zal worden tpen- giestekl, kaarten zuilen hiervoor verkrijg baar zyn om gedurende de zomermaanden in dezen wondermooie® tuin te wandelen. Naar verluidt zal de opbrengst daarvan ten goede komen aan 6e ka» van het lighal- fonds. OUDERKERK o. d. IJSSEL. De bestuurder van de autodienst Gouda- Ktimpen, eigenaar fa. Smits Bakker, ontdekte omstreek» 1 uur brand in de hooi berg van den landbouwer E. v. d Heuvel, alhier. Door het krachtdadig optreden van den heer Smits en enkele andere omwonen den werd erger voorkomen. Bijna onmid dellijk na het uitbreken van den brand wa re twee handspuiten aanwezig, die spoedig water gaven en de belendende perceelen konden beschermen. Voor twee helpers had de brand even wel een noodlottig verloop, want beiden, die zich op het dak van de woning hadden begeven, vielen naar beneden, hen moest geneeskundige hulp verleend worden. De oorzaak van den band is onbekend. Verzekering dekt de schade. OUDEWATER. Burgerlijke Stond. Van 1 April tot 10 April. GEBOREN: Maria, d. v. L. M. Degen- kamp en A. v. d. HenvM; Wilhelmu» Jozef, z. v. A. de Ruiter en B. de Veen. OVERLEDEN: Johanna Steenhamer, 68 echtg. van J. J. Merk»; Cornelia Verleun, 63 j., echtg. van J. v. d. Berg; Lambertu» v. d. Locht, 63 j., echtg. van H. Pot. SPORT EN WEDSTRIJDEN. De voorbereiding onzer zwemmers. De commissie, die#door den Neder- anuschen Zwom bond is benoemd om Je voorbereiding en eventueeie deelne- uing van onze zwemmers en zwemsters lo regelen is, druk bezig, met het hou- 'en van oefeningen zoowel te Amster- kim als Rotterdam. Hieronder laten wij de namen volgen an hen, die voor de verschillende on- ferdeelen der zwerasport voor deze efeningen zijn uitgenoodigd. Dames vrije slag 100 M. G. Klap wijk (R.D.Z.), A. Bolteo (A.D.Z.), M. Baron (O.D.Z.), M. Vierdag (A.Z. F C.) en E. Smits (A.D.Z.). De estafet teploeg 4 maal 100 meter zal uit de vier snefsten worden samengesteld. Vrije slag 400 M.: G. Klapwijk en M Vierdag. Rogzwemmen 100 M.: C. de Bont (Het Y) en T. de Jel (R.D.Z.) Schoolslag 200 M.: M. Baron en R v. Male (O.D.Z.) Schoonspringen G. Klapwijk, J. J. Riaui. (Het Y), R. Bante (A.D.Z.) en R van Male. Hjeeren Vrije slag 100 M.: P. J. Ja- cobszoon (D.J.K.), G. Dekker (Nept. Z.), O. Hoogesteijn (A.Z.) en Ed. van Es (Het Y). Vrije slag 400 If. J. Köhk* (Het Y) •n G. Dekker. Vrije alag 1500 M. J. Köhler. De esta- fvBeploeg 4 maal 200 M. zal uit de vier snelbten worden gevormd. Rugzwemmen 100 M. P. F. van Se- nus (Maas) en A. J. van Wildenburg (A.Z.). Schoonspringen H. C. Hem»mg (Het Y) en H. Lotgering (Het Y). Voor waterpolo werden de volgende spelers uitgenoodigd •l. C. den Boer (Goudache Zwemclub) I*. W U. en J. Boh lander (Het Y), J. G. Cortlever (Het Y), A. H. Goedings (A Z.), Q. Hoogesteyn (A.Z.), J. Köh- ier :Het Y), G. F Müller (Dolfijn), A van Olst (Het Y), F. H. Plantenga (D. J.K.), A. H. C. van Senus (Maas), R. C van Senus (H.Z.C.), K. Struys )Het Yi. Reserve: L. K. Anthoni (A.Z.),J. O. J Pronk (Dolfijn), J. Zegger (DJ. KI. J. Pronk (/Dolfijn), J. Zegger (U.J.K.). Op Zondag 15 Juni zullen in Obelt in Amsterdam klri selectie-wedstrijden plaats hebben. Door de gezamenlijke zwemvereeni- gingen in Zuid-Holland, Utrecht ©n in het Zuiden des lands zullen als candi- dalen voor het Bondsbestuur van den f ederlandschen Zwem-bond o.a. worden voorgesteld de heerert Bredius, Am sterdam' C. Minne», Utrecht mevr. Ti lébels-Koens, Amsterdam en de hee ren Van der Kolk, Zwolle Samson, Gouda en Le Contre, Den Haag, ter wijl de zevende candidaat ter algemee- ne vergadering op 13 April a.s. wordt l okend gemaakt. Niet onwaarschijnlijk is het, dat mr. van Kappen, Amsterdam, een candidaat stelling zal aanvaarden. I e Oostelijke vereenigingen hebben, zoo men seet, in de 1.1. gehouden alge- meene vergadering besloten hun steun to verleenen, indien een Oostelijke can- oidaal werd voorgedragen, in dit geval dus do heer Van der Kolk, Zwolle die /.ich een carwiidatuur liet welgevallen. (DRAADLOOZE DIENST.) Het Duitsche antwoord. BERLIJN, 11 April. De Ryk» regeer lag zal zich heden bezig houden met het vast stellen van haar houding inzake de rappor ten van de Commissie van Deskundigen. De houding van de Regeering hangt groo- t end eels af van de vraag of door de san- vaardig van de voorstellen door Duitschland het Rijnland en het Roergebied zullen vry komen. D# rapporten der deskundigen. PARIJS, 11 April. De Commissie van Herstel komt Yrlidag voor de eerste ge- dachtenwiseeling bijeen. Dan zal bepaald worden, wanneer de officieele bespreking begint Een van de eerste daden der com missie zal verder zyn Duitschland te vra gen schriftelijk zyn meening te kennen te geven, waarby waarschijnlijk een termyn zal worden gesteld, binnen welken het ant woord moet zyn ingekomen. Men verwacht, dat de Commissie van Herstel nog vele zittingen aan het rapport zal moeten be steden eer haar definitieve gedragslijn zal zyn vastgesteld. De Engelsch-Russische overeenkomst. LONDEN, 11 April. De Russisch-Bntsche conferentie zai &ji. Maandag geopend wor den. De vertegenwoordiger van MacDonald zal 'de conferentie presideeren. Dr. E. Stinne» volgt zijn vader op. LONDEN, 11 April. Naar uit Berlyn ge meld wordt zal de 29-jarige Dr. E. Stin- nes zijn vader al» directeur der Duitsche bedryven opvolgen, terwijl Hugo Stinnes Jr. de controle op de stoomvaartlijnen zal -erkrygen. Mr. B. Simons, t In den afgeloopen nacht is overleden mr. B. Simons, president van het gerechtshof te Amsterdam. De Brusaelsche Bank. MIDDELBURG, 11 April. Dinsdag, giste ren en heden werd voor de rechtbank te Middelburg de venduurtering-sxaak behan deld tegen de directeuren der Brusaelsche Bank. Hen was ten laste gelegd verduiste ring en oplichting ten nadeele van cliënten tot een gezamenlijk bedrag van eenige hon derdduizenden gulden». Het O. M. bij de Rechtbank heeft heden requisitoir genomen. De ten laste gelegde feiten werden bewezen geacht. Tegen bekl. Witteveen is geëischt een ge vangenisstraf van 4 jaar en te&en de ande re bekl. 2 jaar, met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Demonstratie van ambtenaren. DEN HAAG, 11 April. Tijdens de Ka merzitting hebben een duizendtal ambtena ren gedemonstreerd. Op het Buitenhof werden zy toegesproken door het Kamerlid Kleerakooper, waarna da demonstratie uiteen ging. Dijkdoorbraak bij Assen. ASSEN, 11 April. Gistermiddag is door tot nog toe onbekende oorzaak ten Zuiden van de Vrieserbrug nabij Assen de dijk van het Noord-Willem*kanaal doorgebroken. De landerijen, dia in de nabyheid van het kanaal liggen, zijn onder water geloopen. Door bet openzetten van da sluizen in het Kanaal daalt de waterstand. Tengevolge van den lagen waterstand, welke thans in hot Noord-Willecnskanoal heerscht, wordt de scheepvaart bemoeilijkt Da schade aange richt aan de landerijen en tuinen is niet on belangrijk. TWEEDE KAMER. Zitting van baden. Voortga—t wordt da ftateranavanri aan genomen behandeling van de ontwerpen be treffende rechtpoaitie ea de salarisherzie ning der rijksambtenaren. De heer DRESSELHUYS (v.b.) acht de salariskorting voor het sluitend maken der begrooting noodig, maar de verlaging dar toch al schrale salarissen bjj de rechterlijke macht ongewenscht Art 40 van het digingabesluit was een politieke blunder, oen economische dwaasheid en een «wet tigheid. Spr. erkent de bevoegdheid der re geermg het art. in te trekken, waardoor echter d edaardoor verkregen réchten niet ongedaan worden gemaakt De Regeering mag desnoods financieel# offers vragen na bet herstellen van het se- delyk onrecht; door welwillend overleg is «■«a resultaat beschikbaar. Spr. behield zyn stem voor. De boer TROELSTRA (s.<L) betoogt, dat de deplorabele toeeUnd der financiën by het afleggen der belofte va n art 40 was .te voorzien. Hy ontkent dat art 40 moet wor den ingetrokken, maar door» overleg moet nour bevrediging van de verschillende be langen worden gestreefd. Het wetsontwerp is een miadaad tegen de moreele gezindheid van het Nederlandsche volk. WISSELKOERSEN. 10 April 11 April Londen 11.64 1164 Berlijn 0A8K 0.56* Farjja 16.10 16.79 Brussel 18.72* 14U2* Zwitserland 47.20 47.20 Weenea 0.0087 0.0037% Kopenhagen 44.70 44.70 Stockholm 71.71. Christiania 87.— 36.80 New-York 2.68% 2.68% Niet-officinal. Milaan 12.— 1L85 Praag 7J6 7.97 Madrid 36.06 36.92 Markenbiljetten 66 ctper biilioen. Kro nen biljetten 66 ct per 1000, 46 ct por 10000. Beursoverzicht. De Beurs gaf heden eenige teekenen van opleving, m zooverre (lat er in sommige af deelingen meer kooplust was. Vooral op de suikerafdeeling ontwikkelde zich eenige affaire, waarby H, V. A op den voorgrond traden. De stemming woe vast Ln veroand met het herstel van de Amerllraansche ter- myusuikerpryzeu. Oliewaarden waren nog al aan schommelingen onderhevig, doch per saldo bleken die zich goed op peil te kunnen houden. Tabakken, waarvan sommige soor ten eerder iet» lager werden ingezet, konden zich in den loop van den nnditeg iet» ver heffen; naar aanleiding van djl hooge prij zen op de heden gehouden tabaksinschrij ving. De koersen ondergingen geen noe menswaardige verandering. Rubberaandee- len luidden een kalmverloop. Prolongatie 6 Berlyn, 1 uur. Amsterdam 15661—16739, Londen 128% -129%, Parijs 2474—86, Brussel 2176— 2106, Zwitserland 73727408, Kopenhagen 6981—7018, Stockholm 1109—1148, Chris tiania 6786—6815, Italië 1866—1860. Parijs, 2 uur. Amsterdam 633, Londen 7390, Zwilser- land 278%, New-York 1704. MARKTBERICHTEN. Utrecht, 11 April 1924. Op de Kaasmarkt ware® heden aanga voerd 32 wagens kaas, inhoudende 7232 K.G. De prijzen waren le kw. 4143, 2e kw. 38—40. Ryksmerk 41—46 per 60 K.G. Handel vlug. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 11 April. Hoogst© stand 764.3 t© Akureyri. Langste stand 749.0 t© Memel. Verwachting Zwakke tot matige noordoosten tot noordwesten wind. Ge deeltelijk bewftlkt. Weinig of geen neer slag Aanvankelijk weinig verandering in temperatuur. Later iet» zachter. ADVERTENTIBN.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2