Verhuizingen ScnoonmaaMrtikelefl I Mantels en Mantelcostuums Fa. VERMIJ H. A. JüNGKBüKK tamd D op fl Él I DE (iOUDSCUE FRUITHANDEL GOUDSCHE COURANT - ZATERDAG 12 APRIL 1924. - TWEEDE BLAD FRANS DEE, Brillen en Pince-Nez. Goedkoop Is duurkoop. ORGEL. J. ZIÜLMAN, Telefoon 419. Geheime Ziekten. Volks-Meubelmagazijn Korte Noodgodsteeg 10 Anton Coops 19.75 Goudsche Dienstverrichting Turfmarkt 1 - Telef. 344 - Gouda Zeer snelle verhuizingen met auto-verhuiswagens van en naar alle plaatsen. Transport van Piano's, Orgels, Brandkasten, enz. enz. ALTIJD ONDER GARANTIE. Goedkoope prijzen. Zeer nette behandeling. L. N. POLDERVAART. IV MEDEDEELING. B.v. elegante Damesmantels vanaf? f 37.50, elegante; Mantelcostuums vanaf f42.50. PAULA FRIEDEMAWN Middellandsplein 35 - Rotterdam. Uit ons Parlement. xxrw. 0PTICI6N, Westhaven 14, Gouda, Telef 292. Groote sorteering in 113 15 Electrteche SUJp. eg Rep.ratie-Tnrichtine. Levering ven llrillen op voorschrift. Barometers. Kijkers. Thermometers. Leverancier der Goudsche Ziekenfondsen. Dit gekit vooral by de aanschaffing van een Zoo'n instrument is alleen dan goed koop wanneer het goed ls. De Llndtiolm Slalnm«y«r Hlldebrandt Orgels zUn goed, dit bewijzen hunne bekroningen en omdat ze niet duur der geprijsd zyn dan ander merken, z(jn ze goadkoop. VRAAGT ONZEN CATALOGUS! HOOGSTRAAT 36, R'DAM. Eenitfe gebruikte Orgels tegen voor- deeligen prijs, vanaf 60.—. Nieuwe Haven 53 Gouda. 1025 20 Ven ouds bekend adret voor onder garantie SANTEL MIDY f 2.40 INJECTION f 120 URINE ONDERZOEK f 0.50 Prijscourant gratis Firma B. ROOS A Co., JoakM.fr....tr.at 70 ■OTTKRDkM. 1004 15 hoek Peperstraat Dit is je adres voor REPARATIËN VAN MEUBELEN. 772 15 Beleefd aanbevelend. DROOIST WIJDSTRAAT 31 1020 10 1029 456 in de laatste weken hebt U in alle couranten nevenstaande bewering gelezen. Oordeelt U nu self, aan de hand van deze voorbeelden hoe waar dit is. Of nog beter, komt bij ons opdat U dadelijk kunt proflteeren van onze fabelachtig-voor* deelige aanbiedingen. Eiegahte Ribs Paletot prima zuiver wollen kwaliteit, half 9Q 50 metPa,l|0tte zijde gevoerd, nieuwste zijden garneering Pgrijzer model) Nieuwste Voorjaar-s Mantel prima er wollen laken, rijke en'volantsgarneering, alle nieuwe kleuren Elegante Japon prima zuiver wollen Crêpe Marocaln, rijk gegar- neord met plissé-volants prima |A *w afwerking life/O Chique Voorjaars-Costuum wollen Cheviot Kamgaren, fijn geribd. fllUfiPnAnCVAtt. „li.. 1 a «n tua.chengez.tta pïi.,2. yj zuiver nieuwste Moderne Jongedames Mantel II Otterdam met tre-s afgeboord 9 zuiver wollen serge laken, aardig HOOGSTRAAT n„m !,fl Mttr»®'-Costuum -7J5 °Pöemaakt koordjes, keurige hoak Korte Hootr.tr».> ZU'ver w0 en Crepe Ma">cain, met drie ,,a afwerking, speciale aanbieding - *orte Hoogstraat volants gegarneerd, - alle nieuwe «aan u kleuren (Ptrijzer model) 29.75 iHiRDniu rflTwMÏL"10 Heerenzaak Thans ook Heerenkleeding voor dezelfde lage prijzen MITEW-AM ROTTERDAM OEN HASO UTRECHT LEIDEN GRONINGEN LEEUWARDEN SNEEK ENSCHEDE Beleefd aanbevelend, 483411 VOORSCHOTTEN AANGEBODEN voor nette menschen van 25.tot 300.— Brieven om inlichtingen franco OUDEGRACHT 326, Utrecht. zonder borg. 962 10 LANGE TIENDEWEG 27 - TELEF 313 beeft in rooraad: SINAASAPPELEN. QOUDA. BLAUWE DRUIVEN. PRUIMEN. TAFELPEREN. TAFELAPPELEN. MANDARIJNEN. BANANEN. DOOSJES TUNISDADEL8. NIEUWE VIJGEN. DIVERSE SOORTEN NOTEN. BLIKGROENTEN (merk Sleutels) tegen scherp eonenrreerende prfjw Hierdoor deelen w(j mede, dat wij besloten hebben een collectie prachtige <ÜSOOk w"'gliAP0.NEN U i0Onen der sa,<"ls Van Hote' •DE ZALM" ,e GOUDA op tus. MAANDAG en DINSDAG van 10 tot 5 uur. REDEUJKTpRU7EN*eaCh,e omstreken Meefd tot <*n uit. U vindt bij ons slechts mooie en elegante MANTELS en COSTUUMS tegen «e. De renommée onzer firma waarborgt prima kwaliteiten en streng reëeele bediening. Hoogachtend, 1003 125 TWEEDE KAMER. Marine. Arbeid. Wetsvoorstel Albarda. V erzekerin gs plannen Met de begrooting van Marine is het eenigazins anders gegaan als wij gedacht hadden. Uit ons vorige overzicht weet men, dat het in hoofdzaak om de nieuw-aangevraagde schepen en vliegtuigen ging. Welnu, de Mi nister slaagde er in aan te toonen, dat de torpedobooten en flottieljevaartuigen noo dig waren ter vervanging van „opgevaren" materieel en wie dus op het standpunt staat, dat wy voor ons uitgestrekt eilanden rijk in Ooat-Indië een Marine niet kunnen ontberen, kon zich hier kwal ijk tegen ver- ietten. Het ging ten slotte voor degenen, dia niet tot de „nihilisten" gerekend willen worden, goeddeels om den nieuw-aange- vraagden onderzeeboot-mijnen legger, die millioen moest kosten en die een nieuw type was, geheel passende in de verworpen' Vlootwet, maar niet passende in het sys teem van de Vryheddsbondere, die slechts wilden in stand houden wat wij bezitten en overigens eerst de Rijksfinanciën in orde willen gebracht zien. Een amendement-Drease lhu ys wilde nu de 1000 schrappen, welke de Minister van Marine had aangevraagd, ten einde een prin cipieel© uitspraak der Kamer te krijgen vóór dezen onderzeeboot-anynenlegger. En betrekkelijk onverwacht zwenkte de Minis ter van Marine in de richting der Vrijheids bondera Vermoedelijk had dr. Nolens, die druk in actie was, den Minister het advies gegeven op dit punt toe te geven, ten einde een échec te ontloopen. Hoe dit zij, nadat de Minister eerst betoogd had, dat het be wuste schip in ieder systeem paste en uit nemende diensten zou bewijzen, verklaarde Z. Exc. na de toelichting van mr. Dressel huys, dat de Marine niet stond of viel met dü schip, reden waarom hij de Kamer vrij liet in haar beslissing en het behoeft wel nauwelijks gezegd te worden, dat de over- groote meerderheid der Kamer (waaronder de katholieken en christelyk-historischen van deze .vrijheid gaarne gebruik hebben ge maakt, om het amendement-Dresselhuys te aanvaarden. Door deze tegemoetkomende houding heeft de Minister van Marine de stemmen der Vrijheidsbonders voor zijn be grooting gewonnen, welke daardoor met zeer groote stemmenmeerderheid is goed gekeurd. Bij de begrooting van minister Aalberse (Arbeid) is veel belangstelling betoond voor de quaestie van den 8-urendag. Tegenover den aandrang van den spreker van den Vrijheidsbond, mr. Boon, om tijde lijk den wettelyken vorm eenigszins uit te breiden (tot 52 A 53 uur per week) aan gezien de 48-urenweek thans toch niet ge handhaafd wordt en slechts aanleiding geeft tot onzekerheid voor de bedrijven én den rampslomp van de zeer talrijke overwerk- vergunningen stonden socialisten, ge steund door enkele rechtsche arbeidersver- tegenwoordigers, die van meening waren, dat de Minister van Arbeid en zijn ambte naren reeds veel te ver gingen en die op uit breiding van de werkingsfeer der Arbeids wet aandrongen. Minister Aalberse nam hiertegenover een zeer eigenaardig standpunt in: had Z. Exc. in zijn Memorie van Antwoord betoogd, dat de ervaring met het in werking zijnde deel der nieuwe Arbeidswet uitwees, dat men in deze voor het bedrijfsleven zoo moeilijke tijden niet verder mocht gaan, bij het open baar debat was de bewindsman dit belang rijke en afdoende argument totaal vergeten en toen de socialist Schaper met een motie kwam, waarin uitgesproken werd, dat „on der geen omstandigheid" langer geduld kon woiden, dat de Arbeidswet-Aalberse niet geheel werd ingevoerd, gaf mr. Aalberse het verrassend bescheid, dat hij deze motie „voliedig" kon aanvaarden, alleen onder deze „mits", dat daardoor geen nieuwe ambtenaren voor de Arbeidsinspectie zouden noodig zijn! Deze ministerieel* houding tengevolge waarvan de motie-Schaper werd aangenomen gaf ons opnieuw de overtui- Pflg. dat minister Aalberse nog steeds aiet ernstig doordrongen is van den toestand ia vele takken van volkswelvaart en van dea invloed van knellende wettelijke bepa lingen op het bedrijfsleven. Minister Aal berse moge een Minister voor arbeiders willen z(jn (dat hij dit ook in werkelijkheid is betwisten wij echter met stelligheid), een goed Minister van Arbeid is hij zeker niet! Na 5% jaar regeerens heeft minister Aal berse een plan voor herziening der gansche sociale verzekeringswetgeving in groote lij nen ontwikkeld, een plan, hetwelk de vraag doet rijzen, hoe veel jaren de heer Aalberse nog Minister van Arbeid denkt te blijven. Een ganschen middag heeft de Kamer óch bezig gehouden met het initiatiefvoor stel van den heer Albarda en andere socia list*^ om met het oog op het ernstige con flict in de textielindustrie in het oosten des 1&nds- «en stuk van de ArbeidsgesAillenwet (welk* 16 dezer in werking treedt) alvast er uit te lichten, met dien verstande, dat de eerste phasen, welke die wet by arbeids conflicten voorschrijft, namelijk pogingen om tot bemiddeling of arbitrage te geraken, worden overgeslagen en terstond tot een jniaieteriëele enquête over te gaan. De Ar- j**d«&eachil 1 enwet geeft hiertoe slechts de bevoegdheid, het wetsvoorstel-Albarda wïi- de er toe verplichten, zonder dus af te wach ten, of de nieuwe Rijksbemiddelaar succes Hebben bij zijn jls. pogingen om de rtrW«rie partijen tot elkaar te brengen. De overgroot* meerderheid heeft dit o.L terecht een verkeerde mf^hode van wetgeving gevonden, waarbij zelfs Warm werd geloopen, dat de zaak geschaad werd, t.w. de kans op een spoedige verzoening. Het wetavoorstel-Albarda is hiermee van de baan. Afgewacht dient nu te worden, of de invoering van de nieuwe Arbeidsgeschil- 1 enwet tot een enquête nopens het taxtiel- geschil zal leiden. Niet minder dan 18 sprekers hebben zich bij de afdeeling Arbeidersverzekering en meereodeels over de groote miniateriëele plannen laten hooren. Een onverdeeld succes heeft minister Aal berse niet behaald, maar men kreeg toch den indruk, dat zijn voornemen, am na de zomermaanden met een nieuw ontwerp- Ziekteverzekering te komen, rustende op 's Ministers nieuwe systeem, waarbij de uit voering der "Verzekering bij voorkeur ge schiedt door uit de maatschappij, speciaal de organisaties van wericgevera en werk nemers, opgekomen organen, in de Kamer voldoende instemming zal vinden. Overigens is afwachten de boodschap, tot wij de nieuwe Ziektewet zuilen kennen; voorloopig ligt de wet-Talma nog steeds <41 uitvoering te wachtenEn wat de overige herzie- ningsplannen betreft, schijnt het ons beter concrete wetsontwerpen af te wachten, dan op vage plannen voorbarige critiek te oefenen. De begrootingen van Suriname en Cu rasao zijn aangenomen; geen der 20 sociaal democraten was er om stemming te vragen. Wie lacht daar? Het slot van deze parlementaire week was aan de veelbesproken vermindering der ambtenaarssalarissen gewijd. Mr. Dresselhuys zette het debat in met een rede, waarin hy het wetje naar vorm en inhoud een allerongelukkigst ding vond, ook voor zijn gevoel, wyl men den ambte naar hier opzettelijk een recht, al was het wellicht slechts een schijn van recht wilde ontnemen, iets waartegen ook veel verzet was gerezen by de kwestie van art. 36 R.D.V. voor het spoorwegpersoneel. Toch was het duidelijk, dat de heer Dresselhuys zeer ongaarne het wetje zonder meer wilde afstemmen, hetgeen immers kans op zeer langdurige processen gaf en wellicht zelfs een streep door de bezuinigingsrekening zou halen. Onder deze omstandigheden lag het voor de hand te streven naar een ach- teraf-schuiven, van het wetsontwerp, in de hoop dat de Regeering den tijd zou benutten om door nieuw overleg zoo mogelijk tot overeenstemming met de ambtenaren te ge raken. Dit zou natuurlijk de beste oplossing zijn; de ambtenaren zouden dan geen ge bruik maken van hun proces-recht en de Regeering zou niet meer de noodzakelijkheid gevoelen om door een gelegenheidswetje, dat alle gebreken toont van ziulk een verle genheidsproduct, den ambtenaren af te ne men wat ieder burger toekomt: het beroep op den rechter. Katholieken en christelyk-historischen hebebn deze oplossing mogelijk gemaakt. Mr. van Schaik oordeelde het wetje on- noodig, wyl z.i. vaststond, dat na het verval len van den waarborg (het ingetrokken artikel 40) daaraan geen recht meer te ont- leenen is, maar bovendien zette de scherp zinnige Katholieke afgevaardigde uiteen, dat dit wetje naar zijn meening de ver meende rechten der ambtenaren niet zou af kappen, wijl 't overgangsvoorschrift van het wetje niet zou kunnen slaan op het intrek- kingsbesluit t.a.v. artikel 40, welk besluit na 1 April (n.l. 7 dezer) genomen was. Dr. Nolens gaf echter den doorslag. Hy wilde buiten allerlei appreciaties blijven van de verhouding tuaachen Overheid en ambte naren; over art. 40, noch over de nieuwe salarisregeling wilde hij spreken, maar hem had geen rust gelaten, dat hier werd aange tast de mogelijkheid om een actie in te stellen, d.i. om den rechter objectief te laten beslissen. Dit woog by den Katholie ken leider terecht buitengewoon zwaar; de wetgever werd hier immers verzocht zich te laten schuiven tusschen vermeende recht hebbenden en de rechterlijke macht. Over dit beziwaar kon dr. Nolens vooralsnog niet heenkomen en daarom wierp hij het denk beeld op waarvan hij de omzetting in een voorstel aan mr. Dresselhuys overliet om de beraadslagingen te schorsen en dan naar een hetere oplossing te zoeken. Dezen weg nu heeft de Kamer met graagte gekozen. Met 65 stemmen tegen 24 heeft zij de motie-Dreaselhuys aangenomen. Brltran van aan Gouwenaar uit Parijs. Parijs, 10 April 1924. We leven ia een eeuw van kolossaHteken. Dat weet iedereen. En ieder sportief onder legd mensch (hoewei deze soort van men schen daarom nog niet intellectueel ls) weet ook dat ook in de sport zich hoe langer Hoe meer uitwassen vertoonen die tenslotte met sport maar weinig meer te maken hebben. Ik kom zoojuist terug van een deaer sportverwordingeo, van de groote zeadaag- sche wielerwedstrijd. Laat ik openhartig bekennen dat ik me nooit bijzonder geïnte resseerd heb voor alles wat de wielersport aangaat Het is evenals dat met boksen het geval is, een wedstrijd apart van beroeps- menschen en een paar amateurs, waar bijna altyd ruzie is en veel geld verdiend wordt Maar een „Six Jours", een koppelwwdatrtjd van 144 uur aan een stuk van Maandag tot Zaterdag was, volgens een van m'n keu- nissen, beslist de moeite waard om er eens een kijkje te nemen, ora het eigendomme- iyke van het geval. Dus, ik ging met m'n kennis, gisteravond om half twaalf naar hat „Vél d'Hiv" (Vé lodrame d'Hiver) en op 't «ogenblik, half vyf in de vroege morgen, kom ik er van daan, terwijl ik m'n hersens afpijnig met de vraag: „Wie was er nou gek?" D« ren ners die zes dagen en zes nachten zich om beurten afjakkeren, of het publiek dat naar een dergelijk achouwispel gaat kyken? Ver moedelijk beide catagoriën. Laat ik van m'n indrukken er eenige vertellen. „Waar gaan we zitten?" vroeg m'n kennis by de ingang, „pelouse of populai re»?" Natuurlijk was ik voor de populei- rea, daar maak je veel meer mee en... da's niet zoo heel onwijs duur. We klimmen omhoog. Een geweldig ge schreeuw klinkt ons tegemoet, dat echter overgaat in een snerpend gefluit „Er wordt zeker een premie verreden en nu fluiten de menschen omdat 't niet naar hun sin uit valt", licht m'n kennis me in. Na eindelooze trappen komen we in de zaal, een geweldige ruimte van ongeveer honden! meter lang en vijftig breed. Ik kan eerst niets onderschieden, omdat er een dikke rook-mist hangt, maar langzamer hand wennen m'n oogen daaraan en zie ik de vijftien renners, achter elkaar, met «en behoorlijk maar niet overmatig vaartje de twaalfhonderd en zooveel at* kilometer af leggen. In het midden van de baan, op de platte grond, is het „pelousa". Daar staan groote draaibare borden die aanduiden hoe de stand is, het puntenaantat, daar is een helft ingericht voor restaurant, er staat een bar langs de kant, d« hokjes waar de rijders slapen, rusten, gemasseerd worden, eten enzoovoorta. Aan d« buitenkant van de baan, twee, drie en vier hoog zijn de „populairea", waartoe ook ik behoor. De eene helft staat, de andere helft zit. Een chaos van kranten, flesaehen, stukken brood en leege sigarettenzakjea bedekt de grond. We komen terecht vlak by de finish, tus schen een groep waar hevig gedebatteerd, gescholden, gefloten en gebruld wordt. Al- lez Coco... Bravo Poulain... schreeuwt een eenzame enthousiast en zijn strijdkreet is het teeken voor de anderen om ook t* gil len. Even is het stil. Dan klinkt van boven uit de „engelenbak": „Héééi... een pre mie...!! Dit is een nieuw sein. In mijn oen- geving neemt men den roep overeen premie... une prime. „Vooruit die rijke lui daar in het pelouse... een premie", brult een klein mannetje vlak bij me. Volgt een scheldparty... omdat die O.W.'ers daar be neden geen premie uitloven. Als de heeren uitgeraasd zijn is het weer even stil. „Sand wich, sigaretten, bier, wijn", galmt een kell- ner. „Muzieeeek", schreeuwt iemand. Een seconde later weerklinkt op alle rangen van de populaire» dezelfde kreet De muziek speelt. Men zingt mee. Dan plotseling krast met een nijdig geluid een klaxon. Een ,344444" «-Mfgalmt A*rr gebouw. Em bord wordt verlicht: „Stilte voor de radio- phoon". Onmiddellijk is het atil. Wie nog praat kan een por in z'n ribben krijgen. En duidelijk klinkt tot in alle uithoeken van de velodrome de radiophoon door: Een premie van 200 francs voor 2 ronden, uit geloofd door een sportief". Wat een ironie dut woord „sportief". De toeschouwers rijzen op. leder wil zien wie de premie wint „Allo Sérés", „Vas y Sergent"dan een gejoel, geklap en hoerageroep... de 200 francs zyn verreden. De belangstelling vermindert weer. Scheld woorden geadresseerd aan de „vuile bende" op het pelouse vliegen door de lucht. De mentaliteit van de populaire» is een zon derlinge. Men schreeuwt of fluit, scheldt of brult al maar door. De muziek en een premie kunnen alleen eenige stilte veroor zaken. Zwijgende toeschouwers zijn zeld zaamheden. Een Amsterdamache achter- buurtherrie is beschaafd vergeleken bij dit waanzinnige geschreeuw. Eén uur. Een tijdperk van reactie volgt. Men eet en drinkt. Want de meeaten heb ben mondvoorraad meegenomen. Enkelen dutten in op de harde banken, anderen wan delen wat op en neer. En ondertuaschen maar steeds vijftien mannen in helkleurige tricots die tot in het oneindige rijden. Ma chinaal altijd maar weer van bocht tot bocht Als er een wil „ontsnappen" om een ronde te winnen, komt «r «ven leven in de brouwerij, maar de poging mislukt. Twee premies, kort op elkaar worden gewonnen door een der favoriten, wat een Lndiaansch vreugdegehuil geeft En intuaachen debi teert men scheldwoorden naar de rijke lui benoden. Een paar heeren in smoking, ver gezeld van dames in avondtoilet, die uit een schouwburg koenen, worden met een gehoon begroet. „Een premie déér die met die bontman tel.". Als een van de heeren zich omdraait en lacht breekt er een gejoel los. Proppen papier vliegen naar het pelouse en de se rie scheldwoorden gaat vergezeld van het schelle gefluit dat iedere Fransche „sport- hefhebber" eigen is. Twee uur. De sprints gaan beginnen. Ver lichte cijferborden deelen den uitslag na iedere tien ronden made. Maar als om drie uur het „claaseroent" bekend ia gaat het grootste deel van het publiek weg. Een' handje vol dat overblijft installeert zich op kranten en een jas om te slapen. Eenige enthousiasten blijven aanmoedigen. ,,Allez Coco..." Maar de renners trekken óch er niets van aan... ze hebben dertienhonderd zooveel K.M. gereden, iéder man van het koppel de helft Zee en vijftig uur duurt de wedstrijd alze» en vijftig van de honderd vier en veertig. En als ik om half vier de velodrome ver laat dan ben ik blij de eigenaardige atmos feer van een zesdangaehe beleefd te heb ben, maar ik heb ook een sublieme min achting gekregen voor deze Uk van sport en voor het publiek ia 't btteuiufcr Wua» deze „sport" is niet anders dan geldma ker ij en dit publiek is walgelijk in z'n dier lijke beschaafdheid. Het is droevig. We le ven in een eeuw van kolossaliteiten. Want het feit dat in onze „eeuw van beschaving" een „xeadaagache" kan bwtann ia kolossaal. Da rappartan van da Oommiaaia van Exparts door da Oommiaaia van Haratal gaadgakaurd. Het kan met anders of de rapporten der deskundigen blyven de meeste aandacht ab- sorbeeren, vooral nu thans de Commissie van Herstel met aigemeene stemmen hst vol gende besluit heeft genomen: „De commis sie van herstel ie van meeudng, dat de rap porten der deskundigen een practischcn grondslag vormen voor een snelle oplos sing van het vraagstuk van de schadever goeding. Zij is van stonde af aan geneigd, binnen de perken van haar bevoegdheid, er de conclu- iee van goed te keuren en de me thoden ervan te aanvaarden. Ten einde de Ui werking stelling van het programma der deskundigen te vergeimukkalyken en te ver haasten, stalt de commissie zich voor, aan de belanghebbende regeeringen de conclusie» van de rapporteurs aan te raden, wa&rby zij er echter op wyet, dat zy haar goedkeuring en initiatief moet voorbehouden, totdat de Duitschc regeering óch bereid heeft ver klaart!, iiaar medewerking aan die plannen te verzekeren. Te dien einde zal xy op 17 April vertegenwoordigers van DuiUchland hooren, tenzy dit land mocht verkiezen, een schriftelijk antwoord te zenden." Een dergelijke absolute instemming von den de rapporten in geen enkele land, dat belang heeft bij de schadeloosstelling, maar een welwillende houding wordt niettemin door al de betrokkenen aangenomen tegen over de resultaten der enquêtes. Dit kan ook niet anders, daar de rapporten, zooals wij reeds eerder opmerkten, een schikking, een vergelijk vormen. Zoodoende onthouden de verschillende partijen aan ds verslagen noch hun waardeering noch hun kritiek. In rechtsche kringen heeft in Frankrijk, naar duidelijk kan worden vastgesteld ont steltenis gewekt, dat de deskundigen zij liet niet in zooveel woorden, maar toch dui delijk verstaanbaar te kennen geven, dat het absoluut noodzakelijk is, dat er een ein de komt aan de Koerbezetting; wanneer dit laatste niet gebeurt, is het herstel van Duitichiand's economische eenheid, op welk henstel de deskundigen de betalingssche ma's hebben gebaseerd, niet te verwerkelij ken. Maar wellicht zal door verscheidene andere Franschen de wenk om het Roerge bied te verlaten, gaarne worden gevolgd, omdat Frankrijk daardoor een welkome ge legenheid wordt geboden om op de meest eervolle wijze een einde te maken aan het Roer-avontuur, waarvan de resultaten nu niet buitengewoon schitterend zijn en waar door Frankrijk veel sympathie heeft ver speeld. De ontruiming van het Roergebied zou natuurlijk een groot succes be teekenen voor Duitschland, hetwelk uit den treure heeft betoogd, dat het door de Roerbezetting derwijze economisch werd gekortwiekt, dat het in industrieel opzicht niet die vlucht kon nemen, welke noodzakelijk is voor de ge- elachte prestaties. Dit succes heeft Duitsch land echter moeten koopen ten koete van niet te onderschatten lasten en inconvenlën- Un. De contröle, die Duitschland zich moet laten welgevallen en welke weliswaar niet algemeen als in het Oostenrjjkache geval, maar t(tph nog buitengewoon omvangrijk is, het fait, dat geen definitief nieuw ^dia- de vergoeding» bedrag is vastgesteld en due waarschijnlijk wordt vastgehouden aan den betalingsstaat, ten bedrage van 132 milliard goudraark, verder o.a. de omstandigheid, dat de addkioneele som, die na 1929, be halve de jaarlykeche 2600 millioen, moet worden betaald en varieert met den wel vaartindex, zijn niet van dien aard, dat Duitschland er byster enthousiast over kan zijn. Want de pil, die de deskundigen-docto ren Duitschland geven te slikken om gezond te worden, is verguld; zij willen het rijk de economische en fiscale soevereiniteit in het thans bezette gebied hergeven, maar de Duitsche soevereiniteit wordt aan den an deren kant weer besnoeid door de voorge stelde oontröle op de panden, dia het Roer en Kjjrapand moeten vervangen. Van belang is echter, gelijk roede uit de vorige notities blijkt, dat de rapporten eenerzyds tegemoet komen aan de gealli eerden, Frankrijk met name, anderszjjds aan Duitschland. Daardoor zijn eenzijdige verne deringen vermeden en wordt voorkomen, dat een der partijen zonder meer de adviezen in den wind kan slaan. Door eenerzydt de Roerpotitiek van Frankrijk en België als een voor de regeling van het reparatieprobleem hinderlijken factor te veroordeelen en an derzijds uitdrukkelijk te stipule*ren, dat Duitschland met wat opofferingsgezindheid zeer wel in staat is te betalen, wanneer hat weer zijn economische vrijheid van bewe ging heeft herkregen, zyn de beide meest belanghebbende partijen althans gedeeltelijk tevreden gesteld. In allen gevalle Hebben de rapporten een «olieden grondslag gelegd voor onderhandelingen, die ongetwijfeld vruchtdragend kunnen zijn, althans wanneer men niet de vroegere methodes toepast om Duitschland bij de besprekingen te weren. BUITEN LAN DSCH NIKUWB. DUITSCHLAND. Hugo Stinnee. f De overbrenging vin het lijk van iiugo Stinnes uit het WeaUunatoriuni te Herlijn naar de villa van zijn zwager, den bekenden autoroobiellabrikant l)un- lop in het Grunewald, in gistermiddag half 5 geschied. Voor het sanatorium stonden honderden lieden, waaronder vele buitenlanders. De lijkwagen wea /onder eenige rouwdecoratie, de zoons van den overledene waren niet in den rouw, de vrouwelijke familieleden sk'fhts in lichten rouw, hetgeen m over eenstemming wae met den uitdrukkelij ke!) wensch van den overledene. De crematie heeft Maandagmiddag plaats in het crematorium Berlijn-Vil- lersdorf, van waar de asch naar Mill- hfirn aan de Ruhr zal worden overge bracht om in het familiegraf van Stin- nes te worden bijgezet. Een monarchistische betooging. Gisteravond werd in het circus Busch te Broslau door do rijksweerkapellen der Sileósche garnizoenen een concert gegeven, welks opbrengst bestemd was ter leniging van den nood der Silezi- sche bevolking. Dit concert werd bijge woond door den kroonpr.n# en zijn ge malin. Hij werd het voorwerp eenor speciale huMiging en men begroette hem met juichkreten. In de pauze defileerden officieren e a. personen voorbij zijn loge, waar bij zij eerbiedig groetten. Bij verschillende marschen werd geest driftig meegezongen, in het bijzonder toen Fridericus Rex werd ge«peeld, dat het publiek staande aanhoorde. Ook na afloop van het concert werd den kroonprins een stormachtige ovatie gebracht. ENGELAND. De uitsluiting van de weffarbstders. De uitsluiting van werfitlbeiders in de Engelsche havens gaat hedenavond in BINNENLAND. De Ckr.-Sodale Party. Een voorstel tot opheffing. De Christelijk Sociale Partij houdt op W oensdag 23 April in hotel Ponoma te Utrecht een buitengewone aigemeene vergadering. De agenda bevat een voorstel van de meerderheid van het hoofdbestuur tot opheffing van de partij en ter benoe ming van een commissie van liquidatie. De motieven, waarom de meerderheid van het partijbestuur opheffing beslist noodig acht, loopen uiteen. Zij rijn deels practisch, deels principieel. De paiti) ia financieel vastgeloopen. In ac tie ia rij wel teer tekort geschoten. ï'uuruaast meent men (dit is vooral het oordeel van het dagelijkse!) bestuur) dat in dezen urnstigeu en moeilijken tijd een partij-formalie, als van de Chr. Sociale Partij, groote gevaren en na- cieelen geelt. Na afloop der vergadering uoodigt mr dr. A. R. v. d. Laar ieder, die hierin belang stelt uit, tot een bijeen komst, waar hij zijn n.euwe plannen hoopt uiteen te zetten. Naur de Tel. verneemt, bedoelt mr. d. Laar hiermede, dat de Christelijk- Soclale actie als beweging zal blijven beslaan. De Zomartyd. Insta list ie van de Tyd-commiaaèe. Dc minister vau Binnenianasche Za ken en Landbouw, jhr. mr. rtuys de Deerenbrouck, heeft gisteren in een der h kalen van rijn Departement geïnstal leerd de z.g. „Tijdcomnrisaie". LAND- EN TUINBOUW. Da crediat ver leaning saa kweekers aa tuinders. Verlenging der Staatsgarantie. In 1921 weru aan ia* van kweekertt en tuinders crediet verleend onder ga rantie van den Staat. Ingevolge art. 4 der Aigemeene Voorwaarden werd de ze garantie voorloopig slechts voor den ti^d van ten hoogste drie laar verleend. Deze 3 jaar zijn thans weldra voor ve len, die nog niet ui staat bleken door atiossing het crediet te beoindtgeu, ver streken. De Tel. verneemt, dat thans besloten is, de Staatsgarantie voor de verschillende credietnemers met een jaar te verlengen. OatUdings-Bscteriëa-Msst. Eeaiffen tijd geleden bespraken we daas nieuwe meststof. Uit de one na dien tjjd toegezonden beoordeelingen biykt, dat ver schillende gebruiken met veel lof over de meststof spreken, en deze, vooral voor het kweeken van groenten aanbevelen. Ook de JPlantenheuro" en de „Delftsche Courant" gewagen van de goede resultaten, dia hun by aan onderzoek zyn gebleken. «8 ONZE KOLONIËN. Auto-on galak. De administrateur van de onderne ming Medan (Heli-Mij)de heer P. A. M van Oorschot, is tengevolge van het negnlaan van een brug door de ban- djirrende Dell-rivier met rijn auto in die rivier, gestort. De auto is beneden strooms aangespoeld. De heer van Oor schot is gered, maar rijn echtgenoote en de chauffeur rijn verdronk an.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 3