JDA >E 1. door smart gelouterd door HALLIWELL SÜTCLIFFB ’oor Nederland bewerkt door P- Wewelink—Van Roeaum NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK JLDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz Mo. 18523 Donderdag 24 April 1924 •3* Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen w- deken. Dm opening van de tentoonstelling to Wembley. FEUILLETON. (Sdt TOlgt). 'ü- wel uit vroege ren tuiten den tekst lit de beroemde aan behalve deze Ie, die ik gevonden rgle, neeralachtig- standen, hypoch«>n- moeten de alt- aagt gratie tonen- 375 ie ische Handel en De bedrijven der te Gouda; Kun- ida; De lichame- trnaamste monu- Nadruk verboden kt ti- ,1- dat hun alles I tomen; die te weerstands- I “T niddelen vér •vengenoemde arbeid wordt *en Haag. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De treinbotsing in Zwitserland. Dr. Helfferich omgekomen. De in Berlijn binnenkomende berichten over het spoorwegongeluk by Bellinaond zijn nog zeer schaarsch. Voor zoover thans is na te gaan, heeft het ongeluk plaats gehad tegen halfdme in den nacht, doordat de van Luzern komende naeht-<sneltrein een onveilig signaal was gepasseerd en in volle vaart op den van Piazzo komenden expres-tredn reed. Er had een ontzettende botsing plaats, waar door een groot gedeelte van de beide trei nen in een oogenblik tyds in een chaotische ruïne werd veranderd. De ramp werd nog verergerd, <kx>zdat van een met gas ver lichten Duitechen wagen in den trein van Lutzem, de reservoirs ontploften, tengevol ge waarvan deze wagon, alsmede een daar achter gehaakte Zwitsersche wagon, totaal verbrandden. Het reddingswerk werd terstond door het stationspersoneel van Bellinzona aangevan gen, dat echter weldra hulp kreeg van per ext rat reinen aangevoerde reddingsbrigade. De bealuit-wet inzake de bescherming der Grieksohe republiek wordt heden voor een periode van tien jaar van kracht. Het decreet verbiedt op straffe van gevangenis en deportatie elke daad, elke publicatie en elk woond, welke er op is gericht om de republiek omver te werpen of haar be staansrecht te critteeeren. Het decreet ver biedt evenzoo op straffe van dezelfde sanc ties het uiten van woorden, die onder wel ken vorm ook betrekking habben op leden der vervallen verklaarde dynastie, en het oefenen van kritiek op de uitspraken der rechtbanken, o.a. de terechtstelling der mi nisters, alsmede alle andere vonnissen se dert 1917. Het doel der besluit-wet is een hernieu wing en voortzetting te verhinderen van den bmnenlandschen stryd, die het land ver deelt. Zü zal de Wetgevende Vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. Spiegels zijn de broeikassen, waarin de ijdelheid wordt gekweekt. meen hebben zij durven doen, wat een ander niet durft en ze storen zich niet aan de praatjes van andere men- schen.” „Dus denk je, dat ’t mij wat schelen kan, wat een stuk of wat boerenkinkels zeggen,” schreeuwde de ander, die het oogenblik gunstig zag om zijn draai te nemen. „Nell en ik zullen hen omver rijden en hen in ’t slijk trappen, waar ze vandaan komen, als ze iets te zeg gen hebben maar hoor nu Lomax, ik zal Nell nu maar in eens met me mee naar huis nemen.” „Als ze dat wil, Squire, dan kunt u dat zeker doen. Nell, wat zeg je er van Nell keek naar het purperen veen en de wijde, lange heuvelruggen, die ze zoo had leeren liefhebben. „Ik blijf”, zei ze. „Oom kunt u dat niet inzien, dat dit nu mijn tehuis is Weer was de Squire van zijn stuk ge bracht. Met een gevoel van smart, dat ook een gevoel van rechtvaardigheid was, maakte hij zich bewust, dat het tehuis, dat hij Nell in haar moeilijke dagen had geweigerd, haar door een ander was gegeven en dat hij er vroeg of laat in zou moeten toestemmen, dat die ander de meeste rechten had. blijft”, zei hij. „0, dat b aoo achten m de geheele wereld. De tentoonstel ling vertoom een kleurenpracht., au, num mer nog de wereld heelt aanschouwd, ue kleine kiosken hebben meer kleuren dan de regenboog. De lantaarnpalen met hun pikante teekenmg deze uitdrukking is toepasselijk op de geheels tentoonstelling blinken dikwijls óp in tan eenemnaie be dwelmende kleuren. Maar hetzelfde geldt voor allies op de tentoonstelling. Alles is verbluffend, alles is grootscheepsch, alles is nieuw en vol leven, alles is friach be dacht, niet uit het verleden overgenoman. Maar heit toppunt van kleurenpracht bereikt wellicht hrt groote muziekpaviljoen. Hier zou men weer verlangen naar een volkomen nieuw woord. Het overtreft op zoo duizend voudige wijze elk ander muziekpaviljoen, dat de wereld ooit tevoren heelt gezien. Zijn voren reeds is een gedicht. De meeste andere muziekpaviljoens zün rond. Deze is vierkant. Het heeft zuilen van scharlaken en goud In de byeenkonwt van den groeten fas- cistischen raad gaf Muasolini, sprekende over den afloop der verkiezingen, een uit eenzetting van de werkzaajmlieden, welke de partij en de nieuwe parlementaire groep der fascisten zullen moeten verrichten. Hü erkende, dat de binnenlaodsche toestand goed is en wees opnieuw op de noodzake- lijkheid voor de party om tot de meest vol strekte tucht terug te keeren door naarstig mede te werken aan den aationalen arbeid die zün program vormt. De groote raad nam met algemeene stemmen een motie aan, waarin een groet werd gebracht aan het volk van Italië, dat in volle jgyheid een votum van vertrouwen gaf aan de fascistiasche regeering als geen ander bewind ooit kreeg. Vervolgens werd het ontslag van het directorium der party aanvaard, dat veroorzaakt was door een onveneenigbare opeenluxiping van functies en werd overgegaan tot de benoeming van een voorloopig directorium, welke de na tionale raad op 12 Juni moet bekrachtigen. fiOÜDSCHE COIBANT. Amerika’s vredespolitiek. Mussolini aan het woord. De Grieksche Republiek. Gistermorgen is een reusachtige men- schenmassa naar Wembley gegaan om ge tuige te zijn van de opening van de ryks- tentoonrtelling door den Koning. Deze ten toonstelling, de British Empire Exhibition, om met den officieelen naam voor den dag te komen, is oen onderneming, die zoowel van groote beteekenis is in economisch als in politiek en in maatschappelijk opzicht. Voor Engeland is hot prettig, dat de ten toonstelling samenvalt met een verleven diging van het zakenleven en in elk geval biedt de exhibition een mooie gelegenheid om de banden tusschen Engeland en de dominions, die door den oorlog reeds inni ger zijn geworden, nog nauwer aan te ha len. De Engelsche takken van nyverheid kryigen er bovendien een mooie kans door beter afzetgebieden in de dominions te vin den. Ook het Londensche toeristenverkeer zal stellig profiteered van de aanwezigheid eener attractie als de tentoonstelling te Wembley vertegenwoordigt. Duizenden ple- zierreizigers zullen hun schreden richten naar de opzienwekkende exhibition en men kan er van op aan, dat dit voorjaar en de zen zomer duizenden vreemdelingen, niet het minst uit het land van dén dollar, den - Oceaan zullen oversteken om het wereld wonder te aanschouwen. Onder hen zullen zich vele belangstellende nieuwsgierigen bevinden, maar ook buitenlandsche kooplie den in groeten getale, die inzien, dat de tentoonstelling Londen in 1924 maakt tot een centrum van een groot internationaal zakenbedryf. De bezoekers uit de dominions en de koloniën zullen hier in contact kun nen komen met vertegenwoordigers van het bedrijfsleven uit alle mogelyke landen ter wereld. Het zakendoen zal dus niet een lou ter insulair, maar volkomen internationaal karakter dragen. De Londensche hotels, pensions en restaurants hopen dan ook van een groeten .menschenitoevloed profijt te trekken en daar zij op een enorm bezoek rekenen, hebben zij hun prijizen met dit ver wachte bezoek reeds in overeenstemming gebracht. Het weder begunstigde de openingsplech tigheid, die plaats had in het karmozijn- i en goudkleurig paviljoen in het centrum van het stadion, waar de zitplaatsen voor meer dan 10.000 personen geheel waren in genomen. Er heerschite tijdens de plechtig- heid groote geestdrift. De honing en ko ningin werden met bazuingeschal ontvan- i gen. De prins van Wales verzocht als pre- 1 sident van de tentoonstelling den koning om ze voor geopend te verklaren. Hij zeide: l „Hier ziet u voor u een volledige en le- 1 vendige voorstelling van uw geheele rijk. De dominions, Indië, de koloniën, protecto raten en mandaatgebieden, die onder uw 1 hoede staan, hebben zich verbonden tot de groote taak, deze beelden van ons gemeene- best van naties te geven. De tentoonstel- ling is dertialve het werk van het geheele 1 rijk en zy toont wat op het gebied van het i handwerk, den landbouw, handel en trans- j port door al onze volken en landen wordt gepraesteerd. Zij geeft eveneens een leven- (lig beeld van de geschiedenis van het rijk 1 Ln den loop va oden milking zyn reeds 21 lyken van onder de pumhoopen te voor- schyn gebracht, van wie tot nu toe echter nog slechts weinigen worden geïdentifi ceerd. Behalve deze 21 personen, zouden nog 5 num van het treinpersoneel zijn omgeko- Het aantal gewonden staat evenmin vast: <le opgegeven cijfers varieeren van acht UA achttien. De meeste slachtoffers zijn *ëér zwaar gewond. Het geheele gezin van den Duitachen Kyks kali raad, Forthmann, bestaande uit vyf personen, is omgekomen. Slechte een ktein meisje ie ongedeerd. Voorts ia by de ramp omgekomen Dr. Helfferich, de leider der Duitsch-nationalen. Zyn dood is gekomen in het heetet van dan politieken strijd op het moment, dat voor hem zelf zoowel als voor de Duitach-natio- nale party beslissend beloofd® te worden. Het bergen van de vele, diep onder het puin begraven liggende, afschuwelyk ver brande en verkoolde lyken, vordert slechte zéér langzaam, zoadat het aantal doodan nog steeds niet ia vaatgeatald. Alle dooden en gewonden zouden reizi gers uit den trein van Milaan zjjn, terwijl van die uit den trein Bazel-Zürich niemand gedood is. Volgens de Italiaanachs paaoontrole wa ren in den Italiaansche trein aanwezig 46 Duitechers, 15 Zwitsers, 52 Italianen, be nevens eenige Amerikanen, Erunscben, En- gelschen, Tsjechen en Nonen. Onder de Italiaansche reizigers bevond zich de Italiaansche gezant te Kopenhagen, graaf Della Torre met zün sscreterte. Volgens mededeelingea van den stations chef van Bellinzona, is hot ongeluk op on geveer 300 M. afstand* van het station ge beurd. De meeste verongelukten bevonden zich in den met gas verlichten Duitschen wagen, die geheel door de vlammen is ver woest ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal f8.15, met Zondagsblad ƒ3.80. Abonnementen worden, dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, hfl onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie TeL Int 82; Redactie Tel. 545. FRANKRIJK. Auto door een trein gegrepen. In de buurt van Roquefort is bü het pas- seeren van een overweg een auto door een sneltrein gegrepen. Van de inzittenden, een gezin, werden de moeder en een kind ge- ikxxi, en de vader en een ander kind zwaar gewond. D« auto was geheel vernield. ITALIË. Mussolini en de adel. In de Italiaansche aristocratische we reld is opschudding verwekt door bet be sluit van Mussolini om wel de leden van oen adel te erkennen, die voor 1870 door uen paus in den adelstand zün verheven, maar niet degenen, met wie dit na dat jaar het geval ia geweest Hierdoor mogen 60.000 hertogen, graven, mariciezen en ba ronnen hun titel niet meer voeren. De staat kan oij wyze van uitsondering aan uenigen hunner toestaan hun titel te dragen, maar op voorwaarde, dat sü MD recht betalen van 70.000 lires voor de hsr- togen, 50.000 voor de markiezen, 40.000 voor de graven en 30.000 voor de baron nen. Dit kan alleen door den koning wor den toegestaan. Bovendien zün er in Italië Zooals wy gistenen reeds hebben gemeld heeft president Coolidge zich een vooratan- <ler verikaard van het bijeenroepen eener conferentie waarop een verdere beperking der bewapening zal worden overwogen. De president zeide voorts nog aan het noenmaal der Aseicioted Press, dat de jong ste schandalen in Washington, evenals de buatensponige voorstellen wat betreft de regeeringsuitgaven en het verzet tegen ge zonde belastingmaatregelen, een overbiyf- sel van de oorlogsopwindlng zün. in den grond te het land gezond. Het heeft de macht om zichzelf economtech krachtig te houden. o Zijn begen-woonkgitekl aan de tafel der vredesonderhandelingen verzachtte de vre desvoorwaarden en veimiinderde de buiten sporige eischen der zegevierende naties. Coolidge verklaarde dat het de weigering der Ver. Staten om zich bü het Covenant van den Volkenbond aan te sluiten, als de finitief beschouwde. De weigering om toe te staan dat de quaestie der schulden by de besprekingen over de schadevergoeding wordt betrokken, beduidt niet, dat Amerika niet bereid zou zyn steun te verleenen bij die oplossing van het Europeesch probleem op eJke wyze, mits het niet betrokken wordt bü de zui ver politieke twisten van Europa. Het rap port der cominissie-Dawes toont een breed begrip van de eischen van het oogenblik. Coolidge meende dat het herstel der eco nomische stabiliteit van Europa het begin zou zün van een duiurzamen vrede. Het HaagNche Permanente Hof van Internatio nale Justitie en het Hof van Arbitrage zijn hulpmiddelen om den vrede te bevorderen, doch men kan er niet op rekenen als mid delen tot het volkomen verhinderen van oorlogen. In dit verband verklaarde Goo- lidge, dat hy, als eenmaal de Duitsche scha devergoeding grondig geregeld is, voorstan der zou zün van een nieuwe ontwapenings conferentie. Volgens een bericht uit Londen zal de Briteche regeering een uitnoodiging tot een internationale ontwapeningsexmferentie met graagte aanvaarden. - maandenlang Lostwithens gehad, jij kereltje I" ruaar sou te zien, dat jij haar kust, -ie verloren jaren, zei ze. „O, oom, Kunt u dan niet radon, hoeveel ik van u het gehouden, en hoe ik u noodig heb gehad, ofschoon ik niet heb willen toegeven Hij bleef stil staan om haar ruw op don schouder te kloppen. „O, dat weet ik meisje, want ik heb hetzelfde ge voel Waarom ben je niet dadelijk met Lomax getrouwd Hij is meer waard dan tien wilde Harry’s, waar we bjo over getwist hebben. Jelui bent dwa zen, allebei, maar je zult doen, wat je je voorgenomen hebt en komaan, het is geen groote afstand naar Soxil- ton, hè, wanneer je eens op Manor woont.” „Daar zullen we nooit wonen, ooan.” „Wat Jij noudt tevreden zijn met in die wildernis te blijven schreeuwde de Squire met ongeveinsde verbazing. „Wanneer hij het wil, ja.” „Meisje, Nell, wat ben jij getemd, dat is al wat ik er van zeggen kan. Goedendag, kind I We doen beter maar geen ruzie meer te maken, want dat doet ons beiden leed.” schelm niet een neuigeu-gezicht, die uo- Riinee en ik ben er zeker van, dat hij over jullie heeft hooren praten dat vrome volk heeft er altijd slag van al lerlei praatjes te hooren en ’t zal wat waard zijn om zijn gezicht te zien, als ik binnenkom en hom vertel, waar om ik hem bezoek.” „Maar Squire ik maakte er maar eea grapje van het zal geen moeite kosten om zelf „O, was het maar gekheid, jongen Nu ’t is nooit geraden om met mij te schertsen, want ik ben gewend om het dadelijk als ernst op te nemen. Even zeker als jij hier staat met de bedoeling Neli te trouwen en ik zal je je nek omdraaien als je ’t niet doet even zeker meen ik het, dat ik dat gezicht van dien ouden dominee wil zien. Kijk, ik had gedacht naar Lostwithens te gaan, maar dat behoeft nu niet meer, ik zal inplaats daarvan naar de pasto- rio gaan. Goedendag, jeugdig paartje gekken, en wanneer ik je later zou herkennen, als ik je toevallig tegen kwam wel, dat zou de zaak overdrij ven zijn.” Weer kwam Nell tot aan den stijg beugel en hield de teugels vast, voor hij ze zou kunnen aanbalen. „Ik heb zoo’n berouw over over gemakkelijk gezegd maar denk je, dat ik dat een oogenblik zal toestaan. Blij ven, zegt ze, alsof ze praat van met een moeder of een oude jongejuffrouw te gaan samenwonen. Meisje Nell, je sprak daar net van bescheidenheid, maar daar heb ik tot nu toe nog weinig van gezien.” ,.Ik wil niet luisteren oom”, zei Nell rustig, maar toch kleurend. „Waar ik mijn geluk vind, daar zal ik blijven tot ik -” Ze hield op en keek naar Griff en hij lachte, toen hij haar aarzeling zag, vermengd met iets uitdagends, dat zoo plotseling een einde maakte aan haar hartstocht. „Tot we getrouwd zullen zijn, viel hij in. „Zie Squire, u zult wel terugrij den naar Marshcotes. Wie beter dan u kan onze namen bij dominee Pa ra on brengen, zoodat die ze kan laten afle zen.” De Squire dacht een oogenblik na, sloeg zich toen op zijn dij en lachte met zijn zware», groven lach. Hij voelde, dat hij moest zwichten voor de volhar ding van dit paar en hij wilde liever zwichten met een scherts op de lippen dan brommend. „Ik zal het doen f” antwoordde hij tot Grift*s groote verbazing. „Hij is een en zün tegenwoordige samenstelling. Zy zal de wereld het waarachtig geloof schen ken, dat een zeer machtig representant der beschaving zich heeft gericht op vreedza me doeleinden en het heil der inenschheid." De Koning gaf daarop uiting aan zün zeer groote vreugde en tevredenheid over liet feit, dat hy met de koningin in de ge legenheid wtas de tentoonstelling te openen en wenschte allen geluk, die hadden bü ge dragen tot de wonderboarlyke organisatie en de industrie, die zulk een machtig re sultaat had bereikt. Na de vertegenwoordiger* der dominions verwelkomd te hebben, vervolgde de Zo ning; „U hebt gezegd, dtait uw doel was een beeld te geven van ons gemeenbest van volken. Niemand kan betwüfelen of dit is werkelyk bereikt. Deze tentoonstelling stelt ons in staat de bronnen van het rijk vast te stelden en de wüze, waarop zy het best kunnen wonden ontwikkeld." De Koning herinnerde voorts aan de ten toonstelling van 1851, voor eeuwig verbon den aan d® nagedachtenis van Koningin V ictoria. een gevecht, Heelemaal klaar te men met de tentoon stelling nog niet gekomen, maar zy is toch voor het grootste gedeelte af. Enkele sta kingen hebben het voorbereidende werk een tijdlang wat tegengehouden, maar met ver hoogde intensiteit heeft men de schade trachten in te halen en dat is grootendeels gelukt. De organisatrice van de tentoon stelling, als hoedanig in hoofdzaak de Fe deration of Britte Industries moet worden genoemd, kan tot dusver dan ook tevreden zün. Of zij dit op den duur zal blüven, moet worden afgewacht, daar de kosten die de tentoonstelling meebrengt, blükens de be richten sledhts kunnen wonden goed ge maakt wanneer de exhibition dagelyks door een milloan belangstelenden wordt bezocht Aan de Britsche pers en de Britsche pers- bureaux zal het stellig niet hebben gelegen wanneer het tentoonstelIvngtsoond Wembley niet door de halve wereld wordt bezocht. In woond en beeld is een enoime reclame ge- maakt voor al de rykdomimen, die ten toon worden gesteld en ook op allerlei andere wyzen is de trom geroerd. Die rede van den Egelschen koning is draadloos telefonisch verspreid naar alle windrichtingen en zoo waren duizenden in staat te luisteren naar de stem van Enge land* koning. Overigens is het interessant nog kennis te maken met de volgende proeve van ten- toonstellingsreclame, waaraan de Evening News zich te buiten gaat: „Een nieuw woord diende voor d« ten toonstelling in Wembley bedacht te wor den, want zy wykt zoozeer van alle vroe gere tentoonstellingen af, zy overtreft deze op zoo geweldige wijze wat ooit tevoren tentoonstelling is genoemd, dat het byna misleidend is op haar denzelfden ouden naam toe te passen. Wy zyn eraan gewend ons tentoonstellingen voor te stellen als een doode zaak, maar thans reeds te Wem bley het levendigste oord in Londen, ja mis- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda mi omatrofcoa (boboorende tot dM boaorgkring) i 1—6 rogote jlM, 81ka rogol ma» 05. Van buiten Gouda mi don baaorgkringi 1—6 rogote ƒ1.66, oika rogol moor ƒ040. Advnrtentiën in hot Znterdagnummer 20 bü«lag op don prjjn. Liofdadighoidn-advortontiin de helft van den pr|j& INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regale ƒ2.06, elke regel umt /0J0. Op do voorpaginn 50 hoogar. Gewone advertentiln en ingononden modadeelingen bü ©ontreet tot soar gareducoer- oan prjja Groote letter» en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiön kunnen worden ingeaonden door tueocbenkomrt vaa eoliodo Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onna Agenten en moeten daags vóór da piaataing aan bet Bureau »üD ingekomen, teneinde van opname verankerd te nijn. 124) »Dat komt er nu niet meer op aan, niijn beste oom, niets in de wereld komt er meer op onbegrensde liefd. heb.” Squire Daneholme, die nog niet hee lemaal wilde afzien van wendde zich tot Griff >.Jij hebt mijn nichtje m Lostwithens gehad, snauwde hij, „en daar kom ik hier om Ie zien, dat jij haar kust, alsof je er het recht toe had, versta je me? Je bent de schande van de heele pa rochie, jelui tweeën „Houd op, Squire”, viel Grift hem zacht lachend in de rede. „Dr ben jon- R-r dan u, maar ik weet, dat de Dane- nolmeB en de Lomaxen één trek ge- 50 t- sr n.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1