IN '00N TEIT g n miné zenuwzwakte, aan energie, irie, nerveuze teligheid enz erzorging van 830 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEl OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, em. No. 15528 Maandag 28 April 1924 83* Jaargang WERKERK r ZOQN ilders ouda. romantiek. rij Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 1211 20 UZIEKOORD :he stoffen Na een kort gebed, gingen zij naar FEUILLETÖB. 1168 76 nden. "Wt zoo rond. (Wordt varvolgd). zonder bracht, van ty- vil maken vertentaën, ten adver- sen in één of tjjd- x>nder dat meer kost jhtstreeks, doem door Ivertentie- louda, dat tdig heeft, tentie be- e bladen, t gaarne Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door nievr J. p. WESSEL INK—-Van Rossum. Overneming verboden krachtena ®rt. 15, 2e lid der Auteurswet. Har- aan- on- fiOIDSGHE C01R1NT. De minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, heeft te Breslau een verkiezingsrede gehouden. Hij verklaarde, dat practische resultaten niet door een il- eischen zal laten vervallen. Ook mag met onderschat worden het hoopgevend eiemem, dat schuilt in de rede, die Donderdag door Poincare ia gehouden en waarin de h'ran- sene premier o.m. de onmerkrng maakt, dat de Fransche retgeering er naar zal streven „den schuldenaar belang te laten krijgen by het kwyten zyner schuld door de hoop dat spoediger een einde zal komen aan be paalde sancties.Misschien bereidt deze passage wie weet den terugtocht der r ranschen uit het Ruhrgebied voor, nu zy zien, dat Engeland het geheel oneen* is met Frankryk en ook België niet geheel aan den leiband wenscht te 1 nopen. Prinselijk avontuur. Fruyj George, den vierden zoon kondng George van Engeland, is een pisch avontuur overkómen. De prins z<ou een treinveendienst wichZeebrügge openen, toen by kornet te Harwich bleek, dat hy een misbaar deel van zyn uniform van luite nant ter zee te Londen had achtergelaten. De prins bleef als gevangene in den Ko ninklijke trein achter, terwijl de autoritei ten, die hem hun opwachting maakten, met de vrouwelyke burgemeester van Har wich, mrs. Lucy Hill, aan het hoofd, tegen de gesloten raamgordijnen stonden te turen, zich angstig afvragend, wat er toch wel aan de hand mocht zyn. Het volk, dat van het station tot aan de veerboot in een aaneengesloten haag stond opgesteld, werd ongeduldig. Tot plotseling een bediende, een geleen de uniformjas in een doos by zich, buiten adem het perron kwam opijlen en den ko ninklijken trein binnenstoof. Spoedig kwam de prins daaruit te voorschijn, glimlachend zijn excuus makend voor zyn lang wegbly- ven. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot (ten bMorgfcring) 1 1—4 regete flM, «Ba regel moor ƒ0.25. Van buiten Gouda on don beoorgkringi 1—6 regel* 145, elke regel moor 030. Advertentten in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prjja IJefdadigheida-auvertentiën do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELLNGENi 1-4 regels ƒ2.06, elke regel meer ƒ040. Op de voorpagina 50 booger Gewone advertentihn an ingaaondan medotteelingen by contract tot soar gereduoeer- oan prjja. Groote lottere an randan worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tusochenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór da plaatairyr aan bet Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verankerd te zijn. Goede vormen zijn dikwijls niet meer dan een vernis, dat in het vuur van den hartstocht onmiddellijk bladdert. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per waak 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Fraaeo per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj OOM agenten en loopers, dan boekhandel en da postkantoren. Oom bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Hedzctie Tel. 545. HONGARIJE. Krantenstaking te Boedapest. Ondanks de typografenetaking in Boe dapest waren enkele bladen ,n.l. een soc- democratisch en twee nationalistische, door gegaan te verschijnen. Thans echter is een decreet uitgevaardigd, waarbij d« uitgave van alle bladen in de hoofdstad wordt ver boden met de toevoeging, dat de oproerige houding der arbeiders verre de perken van een loonstrijd te buiten gaat Bovendiea werd dÉkoestand nog verergerd door de tendo^N®’4’ berichten, die in de nog ver schijnende bladen werden gepubliceerd. VEREEN1GDE STATEN. De regeling van het New-Yorksch verkeer. De commissie, ingesteld voor een onder zoek naar de mogelijkheid, het enorme ver keer in New-York wat te ontlasten, heeft een groot schema opg^steld voor den aan- En spoedig heette het, de hofhouding op Rudniki. In scherts, natuurlijk. Maar in St. Petersburg kreeg men er lucht van. Leelijke verdadhtmekin- dwarrelden, alsof het feiten waren, rond. Totdat oook. D. niet »P „als lien". Maar een Hat Fransohe antwoord aan de Commissie wan Horstel. Een rede van Dr. Marx. Dr. Stresemann aan het woord. voorzoover die met de vitale belangen van Frankryk overeen te brengen zyn, om de prompte uitvoering van de definitieve be slissing der Commissie van Herstel moge- lyk te maken. plotseling de „generaal” op- w. z. destijds was hij het nog he< slechts spoedig daar- erkenning van zijn verdien- Zijn yerdiensten als directeur gevangenis daarginds ergens in ttifk 008leliik gelegen nest. J kwam naar 9t. Pietersburg, deed JW?1 nw ®°u “1“ vrouw g®- “^bben „als in de Middeleeuwen 4 081 bi] den gouverneur, ter eere "J..grootvorst "“«ekfe, neen, hij riep om recht. de wooncellen. Die waren warm, licht en vriendelijk. l ekkernijen zooals zij niet mtgezoch- ter op de tafel van den grootvorst had den gestaan, stonden op de tafel. Alles op het fijnste porcelein. Mevrouw zag, dat er voor twee per sonen was gedekt. „Ik stel u hier zuster Thekla voor. Zij zal u gezelschap houden. Uw knecht kunnen wij slechts ovqrdag herbergen. Van zes uur 's avonds tot acht uur s morgens moet hij bij de monniken blijven aan geene zijde van den nroui”. Zuster I'hekla was een meesteres in fraaie handwerken. Uit verveling nam mevrouw bij haar les. Op zekéren dag bracht zuster Thekla in een mand, onder fijn wit linnen, een reeds voor de helft met groote gouden ranken geborduurde hofsleep mede. Daarbij een klein ijzeren kistje, waarin twee handenvol fonkelende juweelen lagen. Martha Heller vertelde hoe me vrouw destijds de juweelen met ken- nersoogen had bekeken. Zij had im mers zelf de mooiste sieraden in bezit gehad en had er verstand van. Welis waar droeg zij nu slechts een breeden gouden ring aan de rechterhand, dien zij tot nu toe kortweg geweigerd had af te leggen. Zuster Thekla vroeg of mevrouw haar niet wilde helpen, de juweelen met fijn gouddraad tusschen de ranken vaat te naaien. Mevrouw koos zelf de patronen leg van vele nieuwe spoorwegen binnen een umtrek van 40 mylen, met als middelpunt het Manhattan-eiland. Hierdoor zullen de hoofdspoorwegen belai^jryk wonden ontlaat De uitgaven voor het geheel® plan worden geraamd op 687 millioen dollar, daarvan worden 18 millioen bygodrugen door de New York es New Jersey Spoorwegmaat schappij. 18 millioen door de stad New York, terwyl de reet van het bedrag wordt byeengebracht door den staat New York, de provincie New York en de regeeringen van New Yersey en Conecticut, voor zoo ver deze by hot plan worden gebaat. En men liet hem roepen. Zelfs zeer luid. Want dat kwam hen in St. Pe tersburg te stade. En om hem schade loos te stellen voor alles wat hij had verduurd, gaf men hem den rang van generaal. Schonk hem een huis op de eilanden. En ten slotte zond men, om aan het schandaal een einde te maken drie officieren en vier wagens naar Rudniki. Een afdeeling kozakken wisl zich handig in de bosschen te verber gen. De beleefde uitnoodiging der officie ren was voldoende, Een ervan verge zelde het rijtuig van „mevrouw” aoo- als zij nu werd aangesproken, de ande ren dat van den grootvorst. Aan het naaste station stonden twee extra-trei- nen gereed. De eene voor den Kauka- sns, de ander voor Moskou. Mevrouw had twee personen uit het dienstpersoneel mogen uitkiezen. Zij koos Anton en een jong Duitsch meisje Martha Heller, die juist door de Fran- sche kamenier was onderrictit. „Wilt gij meegaan „Ja.” Dat was een ontzettende nacht ge weest. Maar hare Hocgheidneen „mevrouw” zooals zij nu heette vroeg steeds slechts „En mijn kinderen Mijn kinderen T” „Maak u niet ongerust mevrouw, dat alles wordt geregeld”. De twee jongens, zij waren acht en tien jaren sliepen in den mj-vleugel on der toezicht van hun gouverneur Zij mochten geen afscheid nemen van lisoire politiek, maar slechte door verant- woordelyken en onmuldellyken arbeid be reikt kunnen worden. Stresemann zeide voorte, dat het nood takel yk Ls de rapporten der experts te aanvaaixlen, daar deze in den vorm, welken zy hebben gekre^jen, n.1. als een ondeel baar geheel, het Duitsche economische le ven wel geen lasten zullen opleggen, die het onmogelyk dragen kan. Deze rappor ten der experts aldus eindigde spreker zyn het bewys van het komende poli tieke inzicht der volken. IJINWENLAND. De arbeid van de Tweede Kamer. in de Tweede Kamervergadering op Dinsdag den öen Mei a.s., te één uur, komt, na trekking der afdeeluigen, aan do orde de hervatting van de beraad slagingen over het wetsontwerp tot wet- trlijke regeling in zake de wijziging van bepalingen betreffende rechten en verplichtingen van ambtenaren en de \uorziening met betrekking tot 'n over gangsbepaling der Lageronderwijswet 1920. De voorzitter zal verder voorstellen om na afloop van bovengemelde be raadslagingen aan de orde te stellen de wetsontwerpen betreffetule Opsporing van delfstoffen wijziging van de Mo to.- en Rijwielwet heffing eener be lasting op rijwielen verdere verhoo- giug van de begroeting van het Staats bedrijf der Artillerio-iiixiqhtingen voor 192R4 wijgigiiig van de Aurdappehvot uRJfreiding van de gemeente Dokkum mfct deelen van de gemeenten Dantu- madeel, Oostdongeradeel en Westdon- geradeel wijziging Merkenwet wijzi- gmg en aanvulling van het Wetboek v. Strafrecht met betrekking tot de uitlok king voorziening ter bestrijding van de begunstiging van misdrijven op be paalde watergebieden wijziging van artikel 143 Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering aanvulling van de wet van 12 Februari 1001 met bepalin gen betreffende verhaal van de kosten van terbeschikkingstellingen van jeug dige personen wijziging van den eer sten en den tweeden titel van het ta rief van justitiekosten en salarissen in burgerlijke zaken regeling omtrent het dragen der kosten van openbare ver- Ipuchtingey en het uitloven van premién bij openbare verkoopingen en verpach tingen herziening van verschillende biels van het Tweede Boek van het Wetboek van Koophandel en wijziging vin daariiMwle samonhangende artike len in andere Wetboeken en in de Fail- hssementswet nadere bepalingen om trent don waarborg enz. op tielasting der gouden en zilveren werken con clusie van het verslag der comnnssie I uit en werkte daarna mot veel ijver aan de uitvoering. Toen ongeveer acht dagen later zuster Thekla het reeds ge reed zijnde deel van den sleep oprol de, en de fonkelende pracht onder het lamplicht schitterde, vroeg mevrouw, voor wie de hofsleep bestemd was. Voor de jonge vorstin Wolkonaki, vierd gezegd, wier huwelijk over acht weken aan het hof zou worden gevierd. „Met wien dan Was het opzettelijke wreedheid of wist zuster Thekla werkelijk niet goed wat zij moest zeggen in elk geval noemde zij den naam van den groot vorst Nog jaren daarna hield Matha Heller hnar ooren toe als zij aan den door merg en been gaanden kreet dacht die gillend door de cel klonk Toen zij de oogen voor het eerst op sloeg, zat een mooie statige dame met levendig gekleurde wangen aan haar bed en hield een klein kind in de ar men. „Zoo, mijn lieve, nu is het ergste voorbij en zult ge spoedig hersteld zijn. Maar vanavond zullen wij de kléine Idoopen en ik wil haar peet zijn en haar mijn naam geven Kus uw kind De moeder-overste fluisterde „Hare majesteit de tsarin-moeder, houdt u het kind voor kun haar hand”. De Commissie van Herstel heeft de Brit- sche, Fransche, Belgische en Italiaansche antwoorden gepubliceerd, welke op haai nota in zake de expente-rappoiten zyn ont vangen. In het Fransche antwoord wordt gezegd, dat de rapporten juist beantwoorden aan het door de Commissie beoogde doel, en een zeer belangrijk, en zeer compleet geheel vormen. Pöincaré wenscht zich er dan ook geluk mee, de samenroeping der commissies van experts te hebben voorgesteld. De Commis sie van Herstel kan nu, aldus gaat het Fransche antwoord voort, het oordeel uit breken verwacht door de regeeringen, de conclusies der experts motiveeren, en haai een krachige uitvoering geven, door ze te completeeren op zekere punten, welke aan het onderzoek der Commissie zijn overge- laten of waaromtrent niet door de experts is beslist. De regeeringen zullen slechts met vrucht kunnen handelen, wanneer zy weten, welk practisch gevolg de Commissie van Her stel aan de conclusies geeft, wanneer de noodzakelijke maatregelen tot uitvoering van het plan door het Duitsche ryk zuilen zyn genomen na goedkeuring door de Com missie van Herstel van de ontwerp-niach- tigüigisdecreten ter verzekering der uit voering van het plan, welke van Berlyn gevraagd zyn. De regeeringen zullen dan de conclusies moeten goedkeuren, opdat de voorgestelds plannen zoo spoedig moge- lyk de volledige uitwerking hebben. De Commissie van Herstel kan rekening houden met de bezwaren van de Duitsche regeering, die zich zal kunnen laten hoo rn. Vervolgens moet zy echter haar be slissing nemen met het gezag haar door het Vredesverdrag verleend. Waar de experts overigens hebben ver klaard, dat de economische en financieele eenheid van het Duitsche ryk zou moeten worden hersteld zoodra aan het plan uit voering wondt gegeven, is Pöincaré van oordeel, dat wat dót cardinale punt betreft, de commissies de conclusies niet behoefde te wyzigen. De regeeringen zullen onderling de voor waanden van fusie of ruiling der door Frankryk en België vastgehouden panden met die, welke in onverdeeld bezit aan alle geallieerden zullen wonden gegeven, bespreken, doch eventueele operaties zul len niet kunnen plaats hebben, voordat Duitechland het plan werkelijk in uitvoe ring heeft gebracht. Het staat aan de re deringen in algemeene overeenstemming de noodzakelijke waarborgen te bepalen. Poincaré besluit met te zeggen, dat de Fransche regeering te zijner tyd in een geest van tegemoetkoming bij de a.s. be sprekingen alle pogingen zal instellen, Al !ykt ook dit antwoord zeker tege moetkomend, toch is er nog wel eenig ver schil te bemerken in de wyze waarop h rank ryk de voorstellen aanvaard en het ant woord van MacDonald. De Briteche opvatting nadert, zooals men heeft kunnen lezen, het meest de in zichten, zooals die in het memorandum der experts zyn belichaamd. Engeland toch wenscht de rappellen zonder meer te aan vaarden, mits zulks ook zonder reserves en dat veranderingen worden aange- tevens geschiedt door de andere belanghebbenden en de verklaring van Mac Donald dat, wanneer Duitechland de rap porten aanvaardde, de geallieerden het aan zyn woord zouden houden. MacDonald gal ook reeds zyn afkeer te kennen van het vaststellen by voorbaat van sancties, voor ’t geval Duitschland te kort mocht schie ten in 't vervullen zyner verplichtingen. De Engelsche premier wil dus beginnen met vertrouwen te stellen in Duitschland en elke bedreiging achterwege laten; z.i. zal de psychologische uitwerking hiervan zyn, dat Duitschland, doordien een beroep op de eer van dit land wordt gedaan, zich te meer zal beijveren om te voldoen aan hetgeen van Berlyn wordt verwacht Het heeft thans den schyn dat België opnieuw de rol van bemiddelaar tusschen beide landen wil spelen. Want hoe nauw België ook met Frankrijk is verbonden, nochtans schijnt het ndet accoord te kun nen gaan met het extremistische standpunt van Frankryk en al kan nog niet dadelyk worden gezegd, dat België zich in Engel- sche richting oriënteert, toch wijzen de tee- kenen er op, dat België aanstuurt op een Engelsch-Fransch compromis. Gisteren toch hebben’ Hymans en Theunis, onder scheidenlijk de Belgische minister van bui tenlandsche zaken en Belgisch premier, zich naar Parijs begeven om zich te verstaan met den Franschen eersten minister Poin caré. Hierby sluit zich een bezoek der Bel gische politici aan MacDonald aan, die hen op het officieele buiten, Ghequers, zal ont vangen. Het feit dus, dat Hymans en Theu nis hun bezoek niet beperken tot de Fran sche hoofdstad, maar zich tevens naar Lon den begeven, mag misschien als een aan duiding worden opgevat, dat België meer of minder een onafhankelijke politiek wil volgen. Dit kan in zooverre gunstige ge volgen hebben, dat Frankryk, vreezende geïsoleerd te worden, wanneer het ditmaal opnieuw blijk geeft van de te weinig in schikkelijkheid, misschien een deel van zijn In Dusseldoj-tf was het gisteren de ryks kanselier Dr. Marx, die in een verkiezingis- rede woorden van gematigdheid sprak ten opzichte van de rapporten der deskundigen. Hy wees er op dat de Centrumparty met alkeerig is om tot den Volkenbond toe te treden ,als dit instituut in werkelijkheid uit gelykgerechtigde volken bestaat an het toetreden kan geschieden wanneer de na tionale eer volkomen zal worden gerespec teerd. Voorai achten wy, zoo zei hy, voor onze toetreding ook van belang, dat de idee van den Volkenbond werkelyk in da den zal v/orden omgezet. Wanneer wy zoo zeide Marx in onze buitenlandsche politiek tot onderhan- delmgen en vervulling van onze verplich tingen overgaan, spruit zulks met voort uit gebrek aan moed. De gedachte dat men zich tegen de sterkste militaire macht der wereld met wandelstokken zou willen ver zetten is evenwel belachelyl^ De Duitech- nationalen wenschen een afwyking van de experts-rapporten, maar een rapport van werkelyke experts is tot dusverre steeds door Duitechland verlangd Deze regeering beschouwt zich met als een zakenkabinet. Zy weet volkomen juist wat zy wil. Ons antwoord op de rapporten der experts zullen wy volgens ons gewe en en plichtmatige overtuiging geven. Na tuurlijk zullen deze rapporten niet inaar voetstoots door ons worden aanvaard. Zy zullen het onderwerp van langdurige be sprekingen uitmaken. Door middel van deze onderhandelingen moet bereikt worden dat de „oorlog in vredestijd”, welke de laat ste jaren heeft geheerscht, nu eindelijk op houdt. Dr. Marx sprak voorte de hoop uit, dat het Centrum een vervullingspolitiek zal be vorderen en meehelpen aan een toenadering tusschen Frankryk en Duitschland. Hy wees er verder op, dat hoe meer men de bezette gebieden nadert, des te redelyker de bevolking is en des te meer ze zich af wendt van de ultra-nationalwtische denk beelden. BU1TENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. By het Euston-station in Londen heeft een ongeluk plaats geiiad waarby twee personen om het leven kwamen. hun moeder. Maar de derde officier verzekerde op zijn woord van eer, dat hun niets zou gesdiieden daar stond de tsarin-moeder borg voor. „Goed”, zei mevrouw, „maar dat daar, laat ik mij niet ontnemen”. Zij legde haar beide mooie handen op haar hoogst zwanger lichaam. Men gal haar en den grootvorst nog tijd voor eene laatste, korte omhelzing, toen werd mevrouw als levenloos naar buiten gedragen. Tot in het rijtuig. Een officier en MarÜia Heller zaten op den voorbank, Anton op den bok Van uit Moskou ging het in een ge sloten rijtuig met de gordijntjes dicht naar het groote klooster. „U vindt alles voor uw ontvangst ge reed. mevrouw. En God zegene uw bin nenkomen”, zei de moederrioversto heel beleefd. Toen verbleekte de tot nu toe, moedige vrouw. „Ik bon in een klooster, wat moet ik daarin Zij greep haar hoofd, als on* haar haren voor de dreigende schaar te be schermen. De moeder-overste antwoordde niet. Omringd door haar oudste nonnen, liep zij door de lange, koude, donkere gangen Aan het einde van een der gangen glinsterde een geel Heht. Zij kwamen aan een kleine kapel. Drie priesters stonden voor het altaar en zwaaiden de wierookvaten. Mevrouw werd met alle eer ontvan gen Dat was niet te ontkennen.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1