r B- LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Pieter Huisman omtrent de bescheiden door den minis ter van Koloniën aau de Kamer overge legd ter zake van het ontwerp koelie ordonnantie van inr. A. F. van Biom- mestein en voorstel van wet van ten heer Rutgers c.a. tot wijziging der Drankwet. Ryksmerk kaas. Op de vragen van bet Kamerlid Ger hard omtrent rijksmerken voor uitvoer- kaus heelt Minister Kuys geantwoord, dat weidra een wetsontwerp tot intrek king van verschillende crisiswetten aan hangig wordt gemaakt. 0! bij die gele genheid ook zullen vervallen de maat regelen krachtens de wet van 3 Aug 1914, op grond waarvan de uitvoer van kaas is verboden, kan thans nog niet worden medegedeeld. De mogelijkheid, dat zulks het geval zou zijn en dat daardoor de thans bestaande regeling van den kaasuitvoer niet meer gehand haafd zou kunnen blijven, is echter reeds sedert lang onder de oogen ge zien, als gevolg waarvan bij de Twee de Kamer aanhangig is gemaakt een ontwerp van wet, houdende voorschrif ten tot regeling van den uitvoeir van botei en kaas. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zal aan de vrees, dat geen maatre gelen kunnen worden getroffen ter voor koming, dat andere dan gecontroleerde kaas wordt uitgevoerd, realiteit ontno men worden. De Minister zal met ernst overwegen, of de intrekking van de cri|- sis maatregelen kan samenvallen met het eventueel tot stand komen van die wet. Salarisverlaging; Rijkspersoneel. Wie zijn kostwinners? Zooals bekend is treedt 1 Mei u.s. in werking de voorgenomen korting op het salaris van het Rijkspersoneel, en wel voor de gehuwden en kostwinners ad 5 voor de ongehuwden ad 10 Het schijnt de bedoeling te zijn de vol gende gedragslijn 4e volgen bij de be antwoording van dd vraag, wie als kostwinners zijn aan te merken. Als zoodanig zullen worden beschouwd a. weduwnaars en gescheiden echtge- uooten, die een of meer weltige of wet telijk erkende kinderen of stiefkinde ren te hunnen laste hebben b. zij, die zorg dragen voor het on derhoud van ouders, pleegouders, groot ouders, broeders of zusters, welke niet in staut zijn in eigen onderhoud te voorzien en geen steun van derden ge nieten. Een en ander zal beoordeeld worden naar den toestand op 16 April 1924, en moet aangetoond worden ten genoege van de met de toepassing van de rege- bng belaste autoriteiten. In twijfelach tige gevallen beslist het betrokken De partementshoofd. Voorts zal het verhaal der pensioensr bijdragen zich beperken tot de vermin derde wedde. Een overeenkomstige kortingsregeling zal ook worden getroffen voor het tij delijk en het hulppersoneel en voor het personeel in zijdelingschen .Staatsdienst. Huldiging J. H. Schaper. Te Groningen is Zaterdag een bij eenkomst gehouden tot huldiging van Jlen heer J. H. Schaper naar aanleiding van zijn 25-jarig jubileum als lid van de Tweede Kamer. Een groot aantal af gevaardigden van de portij-afdeelingen uit Groningen en Drente, van het par tijbestuur, van de fracties der S.D.AjP. uil Tweede Kamer en Eerste Kamer en van het Nederl. Verbond van Vakver- eenigingen, woonden deze huldiging bij. Het woord werd gevoerd door de heer B. H. Bredman, voorzitter van de gewestelijke federatie Groningen, de beer W. C. v. d. Berg, waarn. burge meester van Groningen, de heer W. H. Vliegen namens het partijbestuur en de geheele partij en al haar stroomingen en geledingen K. ter Laan, namens de Tweede Kamerfractie E. Rugge, na mens de afdeelingen Groningen, de so- ciaal-demociatischo raadsfractie en de Eerste Kamerfractie Eigelsheimer, na mens d-c 185.000 arbeiders, vereenigd lil het N.V.V. Masereeuw, namens de di-ectie van Het Volk en K. Brok, voor zitter van def gewestelijke) federatie Drente. Vereeniging van reclasseeringsinstellingen. Vrijdag heeft te Utrecht de Vereeni ging van Reclasseringsinstellingen ver gaderd, onder voorzitterschap, bij afwe zigheid van mr. A. Fentener van Vlis- singen, van mr. G. T. J. de Jongh. Het jaarverslag werd goedgekeurd. De a..redende bestuursleden, mr. G. T J. de Jongh en de heer J. G. Kruis, werden herkozen. Nadat de huishoudelijke zaken afge handeld waren, kreeg mr. A. A. Cno- plus het woord, teneinde te spreken ever de voorwaardelijke veroordeeling in de practijk. De Hollandache IJaael. Bij Kon. besluit van 8 April is na dere wijziging gebracht in het bijzon der reglement van politie voor de rivier de Hollandache IJssel. Art. 8, 2e lid van het Kon. besluit van 15 Mei 1918, zal voortaan luiden als volgt ,.Het is verboden te varen met in dubbele rij gesleept wordende vaartui gen of wel met twee of meer naast el kander gekoppelde vaartuigen bij het meevoeren van roeibooten of een wrak blijven de roeibooten of het wrak voor de toepassing van deze bepaling bui ten aanmerking." GEMENGDE BERICHTEN. Het vermiste vliegtuig der K. L. M. Omtrent Ue oorzaak vaa het ongeluk, aan het vliegtuig H-NABS overkomen, deeit de directie der K.L.M. het volgende mede aan Ware de vlieger door motorstoring ge dwongen tot daling, dan zou het toesteJ glijvlucht zich op het water hebben neer gelegd en ware het drijvende gebleven. Het zou dan stellig zyn opgemerkt door vaar tuigen, vooral daar de vlieger lichtkogels aan boord heeft, en later door patrouille rende vliegtuigen. Ware de vlieger door mist mislead en aan het dwalen geraakt, hetgeen niet waarschijnlijk is, daar hy een kompas aan boord heeft, zoo zou hij stellig een vaartuag hebben opgezocht om met seinen inlichtingen over den weg te vragen of wel zou hy naast het schap zyn n< gestreken om zyn'passagiers en zichzelf te laten oppikken. Ook dan ware het vlieg tuig drijvende gebleven en zou het gevon den zyn .N<u echter tot nu toe niets is ge vonden, ondanks alle nasporingen, is de volgende veronderstelling waarschijnlijk de eenige. De mist, die by Calais hing en Pyi noopte te Lympne te wachten, is Noord waarts weggetrokken. De H-NABS heelt daarna, eenigszins Noordelijk afwykende, deze mistbank niet kunnen vermyden. De vlieger heeft dus getracht de bank te pas- seeren. Daar het wolkendek laag hing, baatte het hem niet boven den mist uit te komen. Dus zocht hij vermoedelijk een weg onder de bank door. Daar deze laag op het water hing, heeft de vlieger de afscheiding mist en zeespiegel niet kunnen en is met volle vaart de zee ingevlogen. Door den slag op het water is natuurlijk het geheele vliegtuig vernield, zyn de vleugels afgerukt en gebroken en is de romp met de inzittenden in de diepte verdwenen. Dit zou verklaren, waarom van de H-NABS geen spoor gevonden is. De veronderstelling, dat het vliegtuig in zee „gestort" zou zyn, is volkomen uitge sloten. Toestel en bestuurder waren in uit stekende conditie, waardoor van neerstor ten geen sprake kan zyn. Dit verkeerson geval moet blijkbaar ook uitsluitend aan den mist worden geweten. Bieraccijns. Op de Zaterdag e Rotterdam gehouden vergadering van belanghebbenden by den biei-verkoop is nu een rumoerig debat niet overgixjote meerderheid een voorstel aan genomen, waarby de prys van het glas bier in de volkszaken zal worden 17 ct. groot, 13 ct. kleintje en 13 ct. voor het lager; voor de 2e en le klas zaken de prys van 26 en 30 cent ongewijzigd zal blijven, doch dut hier de styging van 28 tot 32 ets per Liter (2 a 3 glazen) zal gevonden worden door het gebruiken van kleinere glazen. De Brusselsche Bankaffaire te Middelburg. De rechtbank te Middelburg heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 34-ja- rigen Witteveen, inspecteur en den 48-ja- rigen Van Pagé, directeur van het bijkan toor der Brusselsche Bank, tegen wien resp. 4 en 2 jaar gevangenisstraf was ge vorderd. Voor Witteveen wegens verduiste ring en oplichting, tegen van Page wegens oplichting. De rechtbank veroordeelde beklaagde Witteveen tot 2* jaar gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis, ter wijl Van Page werd vrijgesproken. Een windhoos. Zaterdagmiddag woedde boven den Haag een hevig onweer, waarby een geweldige wind opstak, die in de buurt van den Was- hen weg zelfs in een windhoos ont aarde. Het voetbalveld van H.V.V. heef: het vooral moeten ontgelden. Hier zyn een 6-tal zware populieren omgewaaid. Van de open tribunes knapten de ijzeren spijlen af. De banken wenden naar schatting wel 60 Meter de lucht ingeslingerd. Op het terrein waren een 30-tai voetballers, die een schuil plaats zochten in het clubgebouw. Zy be leefden eenige angstige momenten, omdat ook dit van den storm veel te lijden had. van het dak woei af en ruiten werden ingedrukt. Op eenige andere plaatsen in de stad woeien schuttingen om zonder persoonlijke ongelukken te veroorzaken. Levend verbrand. In Zaandam is de 69-jarige echtgenoote van Pieter de Boer, wonende aan de 2e Groenlandkade, terwijl zij allen thuis was, in haar woning levend verbrand. Toen de •en hulp kwamen bieden bleek hot bed- degoed in brand te zyn geraakt en was de vrouw reeds gedeeltelijk verkoold. In het dorpje Leende ia Zaterdag een droevig ongeval gebeurd. Den geheelen mid dag n.l. woedden m de nabyheid een bosch- en heidebrand. Daar de rookwolken slechts van verre zichtbaar waren, sloeg niemand er acht op. De landbouwer J. V., die een onderzoek instelde, naar hetgeen van zijn landerijen zou zijn verbrand, vond tot zyn groote ont steltenis zyn vader in deerniswekkenden toestand en met hevige brandwonden be- in de nabijheid van een verbrande houtmijt liggen. Vermoedelijk was de man naar een bosch- je gegaan om den brand te blusschen. Ge wordt, dat de 70-jarige grijsaard matting of door rookbedwelming om het leven is gekomen. De strijd in de textielindustrie. De Rijksbesniddelaar, de heer H. A. van IJsselsteyn, heeft de parijen in het Twent- sche textielconflict wederom tot een bü eenkomst opgeroepen op Woensdag as. te Enschede. FINANCIEELE BERICHTEN. Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek Gouda. Het verslag over het boekjaar 1923 door de Directie der Kon. Stearine Kaarsenfa- biek Gouda alhier samengesteld voor de al- gemeene vergadering van Aandeelhouders, te houden op 29 April a.a., vermeldt o.a. het volgende: Meende de Directie in hot vorig jaarver slag nog te mogen spreken van eenige lichtpunten, die deden hopen dat de moej- lykste tijden voor het bedrijf voorbij zou den zyn, thans wordt geconstateerd, dat de opgaande lijn, die toen te bespeuren was, zich niet heeft voortgezet. Vooral de concurrentie met landen met lage valuta was buitengewoon scherp en maakte zelfs de afzet van kaarsen naar verschillend© overzeesche gewesten tydeiyk onmogelijk. Het binnenlandsch debiet, dat toch reeds zoo zeer werd beïnvloed, door de steeds toenemende electrifi- catie, kon zich niet meer geheel handhaven en weid bovendien af en toe 4°°r buiten- landsch product zy het dan ook van mindere kwaliteit bedreigd. Ofschoon het bedrijfsverlies ten vorigen jare c.a. een half millioen gulden bedroeg, liet de stand der voor duvKlewiuitkeering gevormde reserve rekening alsnog de uitkeering van een di- viuend toe. Over 1923 is de gang van za ken opnieuw onbevredigend geweest; het in dat jaar geleden bedrijfsverlies is ongeveer gelyk aan dat over 1922. Met het oog op de verwachting, dat de zaken zouden verbeteren en vertrouwende, dut de verliezen uit latere winsten te del gen zouden zyn, werd ten opzichte der be langen by andere ondernemingen tot nu toe vastgehouden aan de van de verkrijging al daarvan gevolgde poLitiek, deze te waar- deeren naar het belang, dat de directie daaraan voor haar concern meende te mo gen toekennen. Trouwens zou de zaak door afschrijving niet beter zyn gemaakt, en de directie njeende ook de hoop te mo gen koesteren, dat deze waarden zich al lengs zouden herstellen. Ofschoon deze mo gelijkheid natuurlijk ook thans niet is uit gesloten, zoo moet de directie, nu het eigen bedryf drie jaren achtereen verlies heeft «^geleverd en ook de deelnemingen met weinig uitzonderingen niet tot de winst heb ben bijgedragen, nader overwegen, wut in e te doen staat. Wanneer het waaidee- jsverschil niet slechts tijdelijk blijkt, ar een duurzaam karakter dreigt te gaan vertoonep, is het ten slotte onvermij delijk daarmede rekening te moeten gaan houden; de aanwezige reserves toch kun- daartegen niet bestand blijken, nog minder, wanneer zy ook tot dekking van dividendtekort worden aangewend. Ook de dividend-reserve en de daartegenover staan de belegging zullen nog nader onder het oog moeten worden gezien. De directie ontveinst zich niet, dat de be langrijk mindere waardei welke vooral met liet oog op het rendement der deelnemingen daaraan thans moet worden toegekend, een reorganisatie noodig zal maken en dat daarnaast de bedroevende bedrijfsresulta ten der laatste jaren in diezelfde richting wijzen. Zij is derhalve tot de overtuiging gekomen, dat onder de huidige omstandig heden een verdere uitkeering van dividend ten laste der reserves, al zyn deze daar voor dun ook oorspronkelijk bestemd, niet mag geschieden, en dat het thans de eerste taak der directie moet zyn, voorstellen te intwerpen, maatregelen te treffen en po gingen aan te wenden om, indien mogelijk instandhouding van het eigen bedryf, de belangen bij andere ondernemingen te verminderen en deze, voor zoover dit met het belang der vennootschap in overeen- emming is te brengen, te likwideeren. Juist de omstandigheid dat het oude be dryf zulke teleurstelende resultaten heeft opgeleverd, doet de directie de toekomst met bezorgdheid tegemoet zien. Het kaarsenbedryf is in den loop der aatste jaren aan bijzondere moeilijkheden onderhevig geweest en de vraag moet wor den gesteld, of dit bedryf op den duur by de zeer bijzondere ontwikkeling van andere verlichtingswijzen, nog een toekomst waar borgt. Niet het minst was het deze vraag, die gedurende de laatste jaren aan de ven nootschap aanleiding gaf te trachten, zich in andere richtingen te ontplooien, gelijk bijv. in de zeepfabricage, enz. He laas is de My. in een en ander niet geluk kig geweest. Ook thans is de directie voortdurend bezig met uitbreiding van het gebied der werkzaamheid bijv. met de vervaardiging van en handel in besproei ingsmiddelen, enz. Maar het behoeft wel haast geen vermelding, dat het in deze dingen meer betreft pogingen, om aan het oude bedrijf nieuw leven toe te voeren, dan wel de algeheel zekere exploitatie van een vaststaand bedryf met regelmatig ruime revenuen. By het schrijven van dit jaarverslag zijn wel de hoofdlijnen der politiek, die in de eerstvolgende tijden zal moeten worden gevolgd, vöor de directie komen vast te staan; de uitwerking van een en ander ver- eischt echter uitvoerige onderzoekingen en veelzijdige nadere overweging. In de ba lans per ultimo 1928 is een en ander nog niet tot uitdrukking gebracht. In den loop van het jaar echter zullen vermoedelijk voorstellen betreffende afschrijving, enz. aan aandeelhouders moeten worden voor- gelegd. Hoever deze voorstellen zullen moeten gaan, kan de directie thans nog niet be palen en wellicht is raadzaam, de nood zakelijke reconstructie niet ter hand te ne men, vóóidat z« ook de bedrijfsresultaten over de eerste helft van 1924 kan over- Na afschrijving van ƒ81,861 (36,431) terreinen, gebouwen, machinerieën, ge reedschappen en werktuigen en 17,881 ((17,381) op den dienst der 7 obligatie- leening. geeft de wiiurt- en verliesrekening aan van 498,704 (506,830). De dividend-reserve, welke op de et 712,496, vorige lans per 31 December ƒ761,164. De reserves bedragen 31 December 1923: ƒ1,125,075 (onv.), extra-reserve 174,668 (onv.) en dividend-reserve ƒ761,164 (712,496). De balans vermeldt onder activa o.a. ter reinen, machinerieën enz. 966,777 (ƒ987,000); belangen bij andere onderne mingen en effecten 15,682,418 (16,150,264) dienst der 7 obligatielening ƒ121,671 (139,062); voorraden ƒ1,617,439 (1,689,186), debiteuren ƒ300,633 460,599). Onder passiva komen o.a. behalve de nog voor: priori- len ƒ50,000 (onv.); gewone aandeelen ƒ6,400,000 (onv.); cumulatief preferente aandeelen ƒ6,400,000 (onv.); obligatielening 7 3,000,000 (onv.); voorzorgskas 235,686 (221,627); credi teuren /ƒ62,957 (ƒ113,467); saldi ondernemingen ƒ817,500 (nihil); ƒ822,948 ((218,847). STADSNIEUWS. GOUDA, 28 April 1924. Een verzoek aan den Raad. Naar wy vernemen is door de BuurtVer- oeniging „de Eendracht", waartoe zooals men weet alle bewoners van de Kleiweg be- hooren, «en adres gericht tot den Raad de- zei gemeente met het verzoek den naam Kleiweg te veranderen in Hoogstraat. Een 50-jarig huwelijksfeest. Wy vernemen dat de heer en mevrouw KruisheerZijdeman op 13 Mei a.s. den dag zullen herdenken waarop zy^voor 50 jaren in het huwelyk traden. De heer Kruis heer en zijn echtgenoute, die de 50 jaren van hun huwelyk steeds in Gouda hebben doorgebracht, bewoonden tal van jaren het Hotel „Welgelegen" aan de Spoorstraat en zooals bekend, thans het Hotel „la Com merce" aan de Kleiweg alhier. Het zal het gouden bruidspaar op 13 Mei ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Kindbul Dans-lnstituut James Meyer-Fils. Het dansinstituut James Meyer FiLs te Amsterdam, waarvan het Goudsche „filiaal'' onder leiding van Miss Gayford staat, hield Zaterdagavond een bal in Kunstmin ter sluiting van het dansseizoen 19231924. Hoewel de zaal niet overvol was ge lukkige omstandigheid voor de danslusti- gen w as er toch vooral in het begin toen tie kleintjes dansen mochten, een prettige stemming. Het was aardig die jongeren met zoo'n ernstig gezicht in den waren zin hun beste beentje voor te zien zetten en dan tenslotte de triompthantelyke opmer king te hooren dat ze de blues zonder één fout gedanst hadden. Miss Gayford, die een mooie tinnen vaas met rozen kreeg, had wel succes van haar werk. Later op den avond konden ook de groo te ren op de muziek van de uitstekende jazz band van James Meyer over de dansvloer deinen en zweven, terwyl Miss Gayford en James Meyer nog eenige moderne dansen op onberispelijke wijze demonstreerden. Gemengde Zungvereeniging „Excelsior". Bovengenoemde vereeniging behaalde op het Internationaal concours te Rotterdam, onder leiding van haar directeur den heer J. 1'. A. Kriek, in de 2e afdeeiing de eerste prijs en tevens de directeursprys. Zeker een mooie prestatie voor een koor dat voor het eerst onder leiding van dezen directeur aan een zaalconcours deelneemt. Volks- en Schoolbad. in de afgeloopen week werden in het Volkebad verbruikt 250 sproeibaden en 210 kuipbaden. Het Schoolbad werd bezocht door 60 kinderen. Collecte uitgesloten textielarbeiders. De op Zaterdag j.L gehouden collecte ten bate van de uitgesloten textielarbei ders in Twente, heeft een bedrag opge bracht van ƒ194.11*. Feestavond Afd. Gouda Ned. Ver. tot Afschaffing v. Alcoholhoudende Dranken. In de zaai „Kunstmin" welke met groen en palmen versierd was» vierde de afd. Gouda der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudenden Dran ken haar 17-jarig bestaan. In zyn openingswoord zeide de heer Bern. Scholten dat ondanks alles er wel reden is het 17-jarig bestaan der plaatselijke ver eeniging feestelijk te herdenken. Ook deze vereeniging heeft tyden medegemaakt van op- en neergapg. Er waren jaren dat heel veel gedaan werd en ook jaren dat er niet veel fut en kracht by ons in zat, zeide spr. De Vereeniging heeft veel gedaan om de openbare meening te wijzigen en een an dere geest t« doen post vatten omtrent het alcoholisme. Nagaande wat ondervonden is bij het petitionnement omtrent plaatselijke keuze, constateerde spr .dat heel wat be reikt is, hoewel hy erkent dat er nog veel werk te doen valt, en er nog een schoone taak voor de drankbestrijding is weggelegd. Het doel, het vrijmaken van het land van den alcohol, hopen we, zegt spr., zoo spoe dig mogelijk te bereiken en als de Staten- Generaal het wetsontwerp omtrent Plaat selijke Keuze zullen hebben aangenomen, zal getracht worden Gouda vrij te van de kroegen. Dank bracht spr. aan „De Linker-Maasoever", die naar hier ge komen was om de feestavond op te luiste ren, hetgeen spr. op hoogen prijs stelde. Nadat eenige declamatie-nummers niet onverdienstelijk ten gehoore waren gebracht zong „De Linker-Maasoever" „Liefdelicht", Sneeuwklokje", „Kleine Kleuters" en „Aan den Nacht". Het klein maar zuiver zingend k capelle koor voerde de nummers onberis pelijk uk. Vervolgens verkreeg de feestredenaar, de ter H. Ploeg Jr., Secretaris van h<jt Hookl- der N. V. het woord. Spr. begon zeggen dat hij geen kantj 'zag en dat er allerminst reden was, gezien hetgeen zich buiten en in ons kleine landje afspeelt, om een feestrede te houden. De werkloos- heid grijpt om zich heen als nimmfcr te vo- ren en neemt een omvang aan waar men van rilt en die niet werkloos zyn worden bedreigd met Loonsverlaging, in het alge meen heeft iedereen zooveel aan zijn hoofd dat er geen tijd overblijft om aan een feest rede te denken. Men zal zich afvragen of het dan ook een tijd is om over de drank bestrijding te spreken Ais het uitsluitend ging om den strijd tegen het gebruik van een glas bier of borrel dan zou men gelyk hebben met de vraag te stellen; maar toch is het goed dat deze vergadering is belegd, omdat de beteekenis van den drankstryd niet mag worden verwaarloosd. Die strijd is niets anders dan de maatschappij op een ir plan te brengen, de memschen tot de gedachte te doen komen dat zy terwille van de medemenschen iets hebben te doen en te laten. De drankbestrijding heeft een veel diepere beteekenis, het is een stuk van in de praktijk gebrachte naastenliefde. Spr. zal niet schetsen de ellende door den drank veroorzaakt, doch vraagt thans alleen de aandacht voor de naastenliefde en herin nert aan hetgeen Ds. Keuming heeft ge schreven in de „Blauwe Vaan": Deernis te hebben met het Lot van onze medemenschen, de verantwoordelijkheid voor hun lot en de bereidheid tot een offers, iets te doen of te laten voor onze medemenschen. Ziedaar, zegt spr. de diepe beteekenis van d© drank bestrijding blootgelegd. Gy moet tot ons komen, zegt spr., om dat gy getroffen wordt door het leed ver oorzaakt door den drank. In wezen is de drankbestrijding niets anders dan een deel der beschavingsbeweging, om op te heffen, is het toegepast Christendom, het ge voel niet tevreden te zyn met eigen betrek kelijke welvaart zich aan te trekken het lot van anderen en niet te rusten alvorens de toestand is verbeterd. De oergedachte is de liefde die ons dryft. Spr. citeerde uit een werk van A. M. de Jong, de kunstcriticus van „Het Volk" ge naamd „Het evangelie van den Haag" neer komende op het lachen terwyl men niet weet of kent de ellende die in zyn naaste omgeving voorvalt. Spr .eindigde met te wyzen op het groote gevaar, de ondergang welke het menscli- dom bedreigt, maande aan om zich heen te zien en te trachten zich te dringen in het lot van den medemensch en wekte op om lid te worden van de Nederl. Vereeniging. Hierna volgden voordrachten en decla matie en na de pauze werd opgevoerd ëen tooneel stukje getiteld „Janus de Wonder dokter". Wedvlucht Postduiven. Zondag 27 April hield de, Vereeniging var Postduiven „De Blauwe Doffer" een wed vlucht vanuit Roosendaal .afstand 56.3 K. M. met oude duiven. De kaspryzen wei-den behaald als volgt: le pr. N. A. HoLthuyzen, 2e pr. P. Leeflang, 3e pr. Joh. de Jong, 4e pr. J .van Eikel, 5e pr. Gebr. de Waal, 6e pr. P. Ernst, 7e pr. H. W. Schneider, 8e pr. G. W. M. Roelof», 9e pr. D. Broere, 10e pr. J. Seyne, lie pr. P. Bunschoten, 12e pr. F. G. Scharleman, 13e pr. A. F. de Jong, 14e pr. C. Dortland, 15e pr. C. J. Wabbyn. 29 April. 7% uur. Raadzaal Stadhui* Ge meenteraad. 30 April. 7* uur n.m. Raadzaal Stadhuis, Vergadering Kamer van Koophandel en Fi 2 Mei, 8 uur. Remonstrantache Kerk. Fran- sche lezing van den heer F. Peyronel uit Turijn, over de Waldenzen. Zondagmiddag van 3—6 uur Thé Dansant in „Ons Genoegen" voor d© leden en hunne huisgenooten. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe 131, is deze week tot en met Vrijdag 2 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van vergadering van stemgerechtigde inge landen van den polder Berkenwoude waar by aan M. C. Molenaar ontslag wordt ver leend als secretaris-penningmeester van dien polder. GOUDERAK. De afd. Gouderak van het Groene Kruis houdt een ledenvergadering op Dinsdag 29 April, 's avonds te 8 uur in het Café van den heer C. Ooms. De agenda veimeldt o.m.Jaarverslag van den Secretaris over 1923. Rekening en verantwoording van den Penningmeester. STOLWIJK. By Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Stolwijk G. V. W. baron van Hemert tot Dingshof, burge meester der gemeenten Haastrecht en Vlist. Bij het onweder dat Zaterdagavond bo ven onze gemeente woedde sloeg de bliksem in de telefoondraden langs den spoorweg, waardoor 3 draden afknapten. De postduivenvereeniging „De Blauwe Doffer" hield Zondag een wedstrijd vauit Rooozendaal (N.-B.), afstand 56 K.M. Deel genomen werd door 42 duiven. De pryzen werden als volgt behaald: le pr. C. J. de Vries, 2e, 8e en 4e pr. P. Bongers, 5e pr. T. Koot, 6e pr. A. Anker, 7e pr. D. Mas tenbroek, 8© pr. W. Molenaar, le overduif W. Molenaar. Aankomst le duif 10 u. 9 min. li see., laatste duif 10 u. 46 min. 43 Uitstages van 2 Anlwerpen Afdekte Rotterdam VOC Afdeeüto Rotterdam jw Leiden A8C3 Afdeeltaf liongelo Henfl Afdeelta Tilburg u,:" VBosch Find hoven PS1 Afdeel^ Leeuwarden Afd. I pr Haarlem EDi DEN. ^rijden April. BeJederland 1—1 B- Ct niet doorgeg. e'klwae. n. doorg. 1-2 e klaas©- 'HgAeole klasse. iW MW C pr«n sJ Dl» DÖS-j Ui recht Gouda üouda- Afd. II prea Dordrecht ODg 0 FT onv. ca Rotterdam: St. I 3e Leiden Lugduu Rotterdam Salu ie Rotterdam: DRV. Pr om cobi| Den Haag: Quid ■Velocitas 2e klasse. 1-0 5-1 2-1 1-3 2-5 2-0 3-1 2-3 ,n 2e klasse. - 1—1 klasse. Ion—Alphen Noorden 3—1 Schoonh. 0—2 se AS 1-0 Je klasse. Olympia II 2—1 B. ipiu III 1-0 0-0 Schoonhoven II- GSV 11—Gouda 2e A. Olympia IV—Al| II 0—7 2e B. *:cuda III—ZevJen I 3—1 He ft A. Aphia UI-AL» ALTO n.o.g Schoonhoven I' Naar wij vera hare vergaderii sloten, wegene len, de vei Dientengevolg en de 3e klasse wijziging» n terugtrekken uil dt elftallen, a wedstrijden in komen le verval lil de weeleli le wedstrijden clubs, welke a; voor de Interil itmoeting in het Zuid» iVjk II 5—1 heeft A.L.T.O. in j.l. Vrijdag be- aan geldmidde- ontbinden. de 2e klasse B ierom belangrijke doordat bij het ompetitie van bei- haar gespeelde fdeelmgen zullen ht. klasse zijn enke voor hadden afgestaan de kansen voor der gesteg verloor in de tweede motie speelden sers geen wacht Gouda minuut door H steviger Volgende het kampioenscl or Willem II, door T.V.V. we laatste wed strijden au^ hicfiïls eerder in het esten, de bes brengen. V oor de pros n de le afdeeiing .D.O. (Haarlem), •/oodat de Schiefn in deze compe titie onderaan ling voor de pro- eu A.D.O. gelijk van Unitas (Gor- le klas- n. werd ver Utrecht, terwijl in de laatste geklopt D.R.V.—Maas dammers een le tweede plaats, laatste wedstrijd D ll.V.-üe Ooie#' voor onze stad genooten O.NJs ma van zeer veel belang voor de ting in het rang- UMe* Al u De reserves Ulympia boekten hun tweede ia M de promotie- comp., ditmaal I de Hanenburgers. Ook Olympia'! e met vele inval lers, werd het olfer van Schoon hoven II, krak thans in de le klasse B G- aau de kop gaat. De spanning bli hier wel in. Moor drecht en Schot n maken evenwel ook nog een k« Goud* C. 2—3. Dat een wedi Mg niet is verlo ren of gewonK r het eindsignaal weerklinkt bid eren op het Gou- udlerreifl. Tot a »uut voor het ein de stond de at* B gelijk2—2, en bij het eindsü had H.V.C. een puntje meer, <1 J elkander niet begrijpen vafl^jfc eu een blun der van de ae ®ter, J. M. Coe- land, die andei goed leidde. Gouda verSchet twee invallers en H-V.C. met tamelijk straffe wind stond o veld, waarvan Gouda het een leelte profiteerde. Van af deo gaat H.V.C. er vandoor maar ter komt corner, welke na go« ««f uitgaat. Pij den ing" B Spee den bal, gaat er op zijn vandoor, passeert de backs, do» ®ot komt juist in keepers hand» teniet voldoende wegwerkt. V«« schiet toe en zet in, doch juistla, weet de links back der gast* «hot te keeren. Eenigen tijd g spel dan op en neer Een kwj het begin heemt Gouda de lei® t een ingooi door Middelkoop kïj «aren het leder passeert de iet naar Spee, waarna deae («huine schuiver de H.V .C -k®*V tekijken geeft. 1—0 De garfjn zeor goed sa men, maar v°^ missen zij deer- et:,u ue Gauua-keeper hot omuoutrio liun op handige wijze den oai. Toch keeren zij terug en wederom op eenige meters voor doel ontgaat hun de kans. Daarna is het Middelkoop, die op het juiste moment den bai weuer verplaatst. Vijf raunuten voor rust komt echter de gelijkmaker. Een voorzet van links vangt Boere op, een H.V.C.-er loopt in, Maarten laat den bal vullen en deize rolt achter hem in het verlaten doel. 1—1. Kust. Na de hervatting gesteund door den wind zijn de gasten eenigen tijd in de meerderheid. Doelpunten kunnen ze echter niet. Voor open doei gaat zelfs een schot van hun maast, zoodat Gouda het ontkomt. Eindelijk na 20 minuten zet de linksbuiten naar voren en de liiiKsbinnen geelt Boere wederom het nakijken 2—1. Na vijl minuien bij een opbrengen van Gouda's rechtervleugel, komt de bal bij Van Maaren, deze zet ir. maai de H.V.C.-keeper slaat het leder weg, juist voor Walthie, die zich niet bedenkt, maar oogenblrkkelijk in schiet. 2—2. Weer krijgen de gasten een goede kans om de leiding te nemen als de bal voor het Gouda-doel rolt, maar we der wordt gemist. Gogenblikkelijk daar na gaat Spee er mede van door, maar ook diens schot gaat naast. Nog eenige minuten zijn dan te spelen. De toe schouwers verlaten reeds langzaam het veld. De gasten kom,en nog eens opzet ten. Verdonk en Middelkoop willen red den, verstaan elkander echter verkeerd een H.V.C.-er bemachtigd het leder en schiet in. Appèl door spelers en Gou du's grensrechter, maar de rechtspre ker wijst naar het midden en met den aftrap klinkt het eindsignaal. Hoewel voor beide partijen bijna niet van belang, was hut voor Gouda een onaangenaam einde, temeer waar deze wedstrijd in een zeer goede ver standhouding werd gespeeld. D. O. S.—Olympia 3—1. Olympia heeft eenige invallers. De Gouwenaars winnen den tos en kozen met wind mede te spelen. Van Dijk van D.O.S. krijgt al gauw den bal en trekt tiadelijk ten aanval. Spree, de Olympia- Reeper, zuivert hel terrein op soliede wijze. Daarna een uitval van de Olym- pia-voorhoede, de middenvoor schiet precies naast den staander. Diezemer van D.O.S. trekt er met den bal tus- schen uit, zet mooi voor doel, doch de rechtsback der gasten trapt corner, wel ke goed genomen en door Nagtegaal onhoudbaar wordt ingekopt. 1U. Aangemoedigd door dit succes komt de D.O.S.-voorhoede al aanstonds weer gevaarlijk opzetten. Een scherpe voor zet van den Olympia-reohtsbuiteu wordt onueischept. Even later weet Spree door tijdig uitloopen het gevaar te keeren. Olympia forceert een corner, de bal wordt uitstekend door den rechtsbuiten voor doel geplaatst, doch Stangenberg stompt het leder het veld in. De ach terhoede van Olympia past met succes liet één-back-systeem toe en telkens staat dan ook de D.O.S.-voorhoede bui tenspel. Een onverwacht schot van de Ulympia-middenvoorl wordt goed ge keerd. Bij een schermutseling voor het doel der Gouwenaars schiet Nagtegaal naast. Als dan de rechtsbuiten van Olympia den hal toegespeeld krijgt, passeert hij handig de D.O.S.-achter- hoede en met een welgericht schot geeft hi t Standenberg het nakijken. De stand is hiermede dus 1—1 gelijk. Kort daarop wordt de bal voor het Olymipia-doel geplaatst, Spree kan niet voldoende wegwerken en Haup schiet onhoudbaar in het net. 2—1. Na de thee trappen de gasten af. O.S. heeft nu wind mede en is dan ook spoedig in het offensief. De achter hoede van Olympia met Spree aan het hoofd geeft echter geen krimp. Beide voorhoedes zijn om beurten in den aan val. D.O.S. weet na eenigen tijd spe- lens door Haup den stand op 3—1 te brengen, en heeft D.O.S. twee kostbare puntjes binnen. Quick II—Olympu II 2—1. Gok de tweede wedstrijd van de ülvmpia-reserve's in de promotie oom petitie is een nederlaag geworden. In tegenstelling van de vorige week is er echter uitstekend gespeeld en was de scheidsrechter hier niet een totale mis lukking geweest, dan had de stand even goed anders om kunnen zijn. Zijn kijk op buitenspel ging elk begrip te boven, terwijl verschillende ernstige overtredingen, door hem totaal onge straft werden gelaten. Het publiek op de tribime ergerde zich zoo zeer hier aan, dat hij gewoon werd uitgefloten, wat na een waarschuwing zijnerzijds zelfs nog erger werd. Als de scheidsrechter de heer Gou beginnen blaast is Olympia met acht invallers, terwijl bij Quick onder meer medespelen ,,Cliek, Druif èüi Pino Post." Na een vlug spel met Quick iets in de meerderheid, komt Olympia er langzamerhand in. Bij een orimmage voor het Quick-doei, dringt Krom Sr. door de verdediging der Haantjes, en wordt daar op zeer unfaire wijze geno- n.en De scheidsrechter kent echter aan Quick een vrije trap toe. Dan komt Quick weer aan het woord, als Wilier reed» gepasseerd is, redt v. Kersen nog net. De aanvallen van Olympia gaan nog al eens door buitenspel van Jas pers verloren. Nadat Wilier nog enkele aaien uitstekkend gered heeft treedt de rust in 0). Na rust is Olympia meestentijd de meerdere. Een corner wordt door Riet kerk te zaclit ingeschoten om succes te hebben. Als Jaspers dan de hal goeu toegespeeld krijgt, zet hij voor, de jongste Krom draait om enkele achter- spelers heen en doelpunt met een goed schot (0—1). 5 minuten later komt Quick goedkoop aan den gelijkmaker als de scneidsrechler een „geheelbuitenspel geval over het hoofd ziet. Beide lijn rechters, waarvan 1 neutrale, uppelee- ren, doch de leider geelt goal (1-1). fc ven later krijgt de rechtsbuiten de bal nij hestarnit met oen vrij veld voor^ zich op Wilier, af, schiet op 4 meter, d»>ch Wilier grijpt de bal op schitteren de wijze. Dan moet de scheidsrechter het publiek kalmeeren wat ook al niel de goede uitwerking op de sfpelers heeft want het wordt een gooi- en smijtpartij van belang. De heer de Gou treedt liieUlege4 absoluut niet op,, hoewel grensrechter Bezemer herhaaldelijk ap- peleert. Dan komt de winnende goal Van Gils wil een bal op zijn borst op vangen, door het effect van het veld stuit het leder op den grond en tegen zijn arm. Penalty. Pino Post jaagt deze onhoudbaar lungs Wilier. 2—1. Quick Irekt daarna een speler uit de voorhoe de terug. Hoe Olympia nu ook zwoegt, mets wil lukken, zoodut er geen veran- duiing meer in den stand komt en dit maal onverdiend is verloren. De stand luidt thans: Afdeeiing I. 2e klas* te B. Hilversum 18 12 5 1 29 40—13 1.61 Velox 18 10 6 2 26 31—13 1.44 Olympia 18 9 3 6 21 29—18 1.17 H. V. C. 18 8 3 7 19 26—29 11)5 Hercules 18 8 1 9 17 28—37 0.94 D.O.N.A.R. 18 6 4 8 16 30—30 0.89 Gouda 17 5 4 8 14 20—31 0.82 Kampong 18 5 4 9 14 29—36 0.78 D. O. S. 17 2 7 8 11 12—26 0.65 Zeist 18 3 5 10 11 18—30 0.61 Afdeeiing II. 4e klasse. Bodegraven 12 8 3 1 19 27—8 1.58 D. R. V. 11 6 2 3 14 16—14 1.27 O. N. A. 12 7 0 6 14 31—20 1.17 Fluks 12 4 4 4 12 29—23 1.— Ooievaars 11 3 2 6 8 16—27 0.73 G. S. V. 12 3 2 7 8 12—26 0.67 M.A.A.S. 12 3 1 8 7 16—28 0.68 Afdeeiing II. le klasse. Stormvogels 18 16 1 2 31 48—13 1.61 Sparta 18 12 4 2 28 49—18 1.56 Haarlem 18 7 6 6 20 33—33 1 11 H. B. S. 16 7 3 6 17 23—23 1.06 Blauw Wit 18 6 7 6 17 20—22 0.94 Excelsior 17 6 4 7 16 29—26 0.94 A. S. C. 16 6 4 7 14 2631 0.88 U. V. V. 17 6 1 10 13 32—42 0.82 Quick 18 3 3 12 9 18—40 0.60 O. D. S. 18 4 1 13 9 21—61 0 50 Afdeeiing 11. Prom. comp. res. 2eklasse. Excelsior II 2 2 4 6—1 2.— Quick 11 2 1—12 3—3 1 Olympia II 22 16 -. BelgiëNederland in Antwerpen. Groote belangstelling en enthousiasme voor ons bureau. De internationale voetbulwedstrijd BelgiëNederland, welke gisteren te Antwerpen onder reusachtige belang stelling plaats had, heeft ook hier voor ons bureau, waar wij, dank zij een voortreffelijke regeling en de medewer king van Belgische en Nederlandsche autoriteiten, het volledig verloop van den wedstrijd van begin tot einde draad loos konden volgen, zeer grooto belang stelling gewekt. Zoodra het eerste bul letin te half vier de wedstrijd ving 3.20 Amsterdamsche tijd aan aan ons bureau werd aangeplakt, kwamen de sportliefhebbers van alle kanten aan en gestaag bleven ze komen. l)e belang stelling bereikte haar hoogtepunt toen het Hollandsohe elftal het eerste doel punt maakte. Een enthousiast hoera uit honderden kelen weerklonk over de Markt en er was ineens een deining ouder de sportliefhebbers van belang. Het publiek voor ons bureau leefde met den wedstrijd mee en reikhalzend werd uitgezien naar wat verder volgen zou. Even later toen de Belgen gelijk maak! ten, was dat lang niet met instemming van de sportmepschen voor ons raam. Uitroepen als „maak er 21 van voor Holland" typeerden de stemming. Maar onze oranje-mannen stelden ons niet in de gelegenheid aan het vurig verlangen van hun supporters hier te voldoen. Den ganschon avond bleef ons draad loos opgenomen verslag groote belang stelling trekken, niettegenstaande het weer alles behalve aanlokkelijk was. En ook hedenmorgen vroeg stonden er weer anderen, die gisteren niet hadden kunnen verschijnen. De publicatie van het verloop dezer interessante wedstrijd g«*schiedde a l- leen aan ons bureau en ner gens anders hier ter plaatste. Wij drukken hier thans het verslag af. De historische strijd om het „kope ren dingetje" tusschen de voeïbalspe- lera van België—Holland genoot giato- tren weer een groote belangstelling. Het Stud ion in Antwerpen was geheel be zet, ongeveer 26000 toeschouwers wa ren aanwezig. Een groot aantal Nederlanders waren er onder hen. Op de officieele tribu ne hadden verschillende militaire en civiele Belgische autoriteiten plaats ge nomen, alsmede vele bekende figuren uit de sportwereld van België en Ne derland. Onder een druilerig regentje, dat kort voor het aanvangsuur begonnen ia en dat verder gedurende den geheelen wedstrijd is gebleven, komen om ruim drie uur de Hollandache spelers in het veid, spoedig gevolgd door de Belgen. Nadat twee dozijn phertographen hun eersten plicht hehbeu gedaan en aan voerder Denis zijn Belgischen confrater bloemen heeft aungehoden, stellen zich op het fluitsignaal van den Engelsclien scheidsrechter KSngscote de elf tullen als volgt op Doel ittMihitsback Linksback Rechtshalf Spil Linkshalf Rechtsbuiten 1'echts binnen Mid voor 1 inkshiimeu L inks bui tê n Holland v. d. Meulen Denis Tetzner Lefèvre v. Lingo Kram Snouek Huig. Groosjohan Pijl Visser De Natris België De Bie Sw leerton- hrouck V ef beek Pelsmaeker /F lerens Hause (Joppéo Grimmon- prez Larnoe Thijs Bastin Denis wint. den toss. Het begin is reen» belangwekkend, want direct na den aftrap reeds onder nemen de Belgen een goed opgezetteu aanval, doch ua een voorzet van Cop- pée stupt Larnoe over den bai heen eu lelèvre doet .de rest. l'ooli blijven de Belgen de eerste minuten vrij sterk in het offensiei, doch het bumeutrio schijnt wat schuchter te zijn voor het doel, en er wordt slechts weinig geschoten. De strijd wordt met de minuut be langwekkender. De wil om er iets 'goeds van te maken, spreekt len duide lijkste uit de groote geestdrift, welke de crunjeploeg aan den dag legt. Maar ook de Belgen gaan, zij het eenigszins kal mer, huns weegs en zij komen nog meer uera malen door vlot aanvalsspel in de richting van ons doel, dut eenter op eminente wijze door Denis en Tetzner wordt beschermd. Hoewel de strijd vol komen open is, blijven toch de Belgi sche aanvallen door heter samenspel vooiloopig nog hel gevaarlijkst. Na tien nunuten sonijut reeds een Belgische doelpunt in aantocht te zijn, als Grim- iiidiprez op een zuiver door Pelsmae ker aangegeven hal tot enkele meters voor ons d oei, mei alleen nog v. d. Meuten voor zich, is doorgedrongen. Op het kritieke oogenblik evenwel daagt Krom als de redder op door den aarzelenden Belg van den bul te schei- Jen. De duizenden Belgen zijn van deze teleurstelling nauwelijks bekomen, of de Natris heeft den bal reeds weer in den Belgischen doelmond gebracht waar een minutenlange worsteling ontstaat. Een gevaarlijk moment voor het Hol- laudsche doel'ontstaat als v. d. Meulen een bal uit de jianden laat vullen, doch letzner kun nog juist redden. Even later tastv. d. Meulen wederom mis doch weer ontkomt daarop ons doel ternauwernood aau een dreigend gevaar en in de vol gende minuut mist Larnoe een vrije kans van dichtbij door slecht schieten. Aan de andere zijde biedt Snouek Hur- gronje na krachtig doorzetten een fraaie kans uan Pijl, doch De Bie grijpt op meesterlijke wijze in en keert het soliot al rollend. Een prachtmoment I Zoo gaat het steeds met groote snel heid over en weer. Eenige hoekschop pen aan beide kanten leveren geen re sultaat op en als de rust wordt aange kondigd, is de stand nog steeds dubbel blank. In de tweede helft openen de Belgen het offensief, doch weer antwoordt Oranje met een pittigen aanval, welke een hoekschop oplevert. De Hollanders spelen met groot zelfvertrouwen en met een weergaloos entrain, dat den Bel gen compleet verrast. Dan krijgt Snoucfc Hurgronje tien bal toegespeeld. Do Hagenaar dribbelt er m-;e naar voren, een voorzet volgt en van Linge expedieert het leer verder naar Pijl, die op zijn beurt den beter geplaatsten Visser <le kans geeft, en deze schiet den bal in het doel. Een v aar gejubel ging op onder onze land- genooten. De Belgen werpen zich dan energiek in den strijd. Grimmonprez en Coppée wisselen van plaats. Voort gaat het, op het Holland- sche doel af. Zij wordeii onverbidde lijk afgewezen, doch fanatiek komen zij telkens terug. Nog 10 minuten Bastin, in duel met Denis, forceert een corner. De Belgi sche linksbuiten plaatst den bal met een wijden boog een weinig binnen waarts. Pelsmaeker kopt het leer terug •.oor den doelmond en Thijs brengt met ■een hard schot via den paal de partijen op gelijken voet (1—1). LAWN-TENNIS. De uitslagen der wedstrijd T.I.O.D. II —De Kieviet zijn J. C Jonker—Polis 6-2, 6-1. J Steffelaar—De Ranitz 3-6, 6-3, 6-3. Mevr. Bicknese—mej. Schut 6-1, 6-2. Mevrouw Bicknese en J. Steffelaar verliezen van mej. Kolff en Rooseboon» 2-6 3-6. Mevr. Schilt en J M Mijnlieff verliet zen van mej Neuerburg en Visser 8-6, 1-6, 2-6. Mijnlieff en J. C. Jonker verliezen van De Ranitz en Rooseboom 4-6, 5-7. Mevr. Schilt ei* mevr Bicknese ver liezen van mej. N^rerburg en mej. Kolff 6-8, 4-6. t Totaal uitslag 34 voor de Kieviet, ftchiedamsche L.T.C.—T.I.O.D. 2—4 (niet uitgespeeld wegene regen). Nuchtere kalvereomarkt. Gouda 28 April. Café van Vliet, Karuemclksloot. Aangevoerd pi.m. 150 stuks nuchtere kalveren. Prijzen varieerden tussuhen f 12—15. Veemarkt Rotterdam. 28 April 1024. Aanvoer 513 vette runderen, 363 \eftfc en graskaivereu, 1474 vurkeus; 86 schapen en lammeren. Prijzen Runderen le kw. f 1.15- 1.20, 2e kw. f 1.10-1.00, 3e kw. f 05- 85, Ossen te kw. f 1.07^—1.12^, 2e kw. f 1.02)4—0.05, 3e kw. f 85—75 Kalveren le kw. f 1.55—1.75, 2e kw. f 1.251.05, 3e kw. f 0.050.80; iSchu» peu le kw. f 1.00—l.05, 2e kw. f O.OÜ 0.80, 3e kw. I 0.700.60 Lammeren le kw. f 1.10—1.20 Varkeite le kw. f 64%66, '2o kw. f 62-60, 3e kw. f 58 —54 licht soort te kw. I 4)0—63. Vamaarkt Amatardam. 28 April. 570 vette koeien le kw. f 1.20—1.30, 2e kw. f l.00—1.10, 3e kw. f 0.80 eu hooger 70 melk- en kalikoeten f 350 —475 86 vette kalveren 2e kw. f 1.00 -10, 3e kw. f 0.80—1.00 177. nuch tere kalveren f 10—20 89 schapen f 38 - 50 35 lammeren f !8-r20 640 vette varkens, Holt. le kw. 7880, 2e kw. f 74—77, Overzeesche en üeldersche f 78—80 14 paarden geen noteering. Utrechtsche paardenmarkt. 28 April. Op de lieden te Utrecht gehouden paardenmarkt waren 600 paarden eu veulens aangevoerd. De prijzen belie pen voor weetdepuarden f 500—650 'werkpaarden f 300150 oude paarden f 100125 2-jarige veulens f 250-450; hitten f 100—350. MARKTBERICHTEN. OUDEWATER, 28 April 1924. Aanvoer 96 partyen, 4320 stuks, ge wicht 21600 K.G. Prys Goudsche kaas le soort ƒ37—41, 2e soort 3437; le soort met Rykamerk 4246. Handel matig. (DRAADLOOZE DIENST.) Hittler niet ontvlucht. MUNCHEN, 28 April. Het gerucht dat Hittler uit de vestingstraf te Lu wisberg gevlucht zou zyn, is volgons de Munchoner Nachtriohten geheel uit de lucht gegrepen. Een omroep vun de Internationale. PAJUJti, 28 April. D© Populair publiceert n omroep vun den secretaris van de soc- Internationale Adler, aan de Fransche so cialisten om pogingen in het werk te stel len, teneinde d© moeilijkheden van de soc.- dem. party in het bezette gebied uit den weg te ruunen. Theunis en Hymans in l'arya. PARIJS, 28 April. Theunis en Hymans brachten gisteravond een bezoek op het Belgische gezantschap. Zy voerden bespre kingen met den Belgischen gedelegeerde m de Commissie van Herstel de lu Croix en diens medewerkers. De conferentie tusschen de Belgische Ministers en Poincaré ving hedenmorgen te 1 Duur van. aan. Morrow finanticel adviseur van de I Commissie van Herstel. LONDEN, 28 April. Whitney Morrow, lid van de firma Morgan, wordt te Was hington genoemd als waarschijnlijk niet officieel finantieei adviseur van de Com missie van Herstel en als commissaris van den wisselkoers overeenkomstig het Duwea- plan. Vernomen wordt dat hjj tijdelijk zal op treden als vertegenwoordiger van Morgan. Hevig onweder over Engeland. LONDEN, 28 April. Hevige onweder» en regen met hagelslag woedden over Zuid- Oost-Engeland. In het Kanaal woedt een hevige storm en staat een hooge zee. De rapporten der deskundigen. LONDEN, 28 April. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken dat optimistisch ge steld is met betrekking tot het schadever- goedïhgsvraagwtuk, verklaart dat niets in de antwoorden aan de Commissie van Her stel op de onmogelijkheid wijst om tot een overeenkomst te komen. Het Min. hoopt dat men spoedig tot overeenstemming komen, ongeacht Po ine a ré's antwoord, waarin deze de aanneming van de rappor ten in hun geheel tracht te verhinderen. Er wordt op gewezen dat Poincaré onge twijfeld beïnvloed wordt door politieke overwegingen, voortspruitend uit Je ko mende verkiezingen. Een leening van 25 millioen dollar. NEW-YORK, 28 April. Naar wij verne men voert een syndicaat besprekingen over een Ned-Indische leening van 26 millioen dollar. (Telegraaf.) Daugherty gearresteerd. NEW-YORK, 28 April. De Senaat heeft «onder stemming de arreetaüe bevolen van Daugherty, wegens zyn weigering te ant woorden op tot hem gerichte vragen, in ver band met het onderzoek naar de gestie van het Departement van Justitie. Het failliaaeaent van de Hanze bank te Utrecht. UTRECHT, 28 April. In het Gebouw der Arrondissement»-Rechtbank had heden on der presidium van Mr. J. E. v. d. Meulen een verificatievergadering plaats van be langhebbenden by de Hanzebank. Blijkens het verslag van curatoren in dit faillisse ment, wijst de boedelbeschrijving thans ren actief van 2.146.741.24, terwijl het pas sief 4.691 276.86 bedraagt. Buiten de 'oorwaardeHjk erkende vorderingen van 218994.60 en preferente 864.64. Cura toren schatten rekening houdende met oe kosten van verificatie der vorderingen en de liquidatie van den boedei, dat aan cre diteuren ongeveer 44 hunner vorderin gen zal kunnen worden uitbetaald, waai- van 36 omstreek* October van dit jaar. Omtrent do uitkeering van liet ovcrblyveu- de restant konden nog geen toezeggingen worden gedaan. Als oorzaak van hm fail lissement noemen curatoren o.m. het feit dat de bank oen veel te groot deel van iiaar middelen, t.w. rueer dan gedeelte der kapitaulatortmgon, vastlegde in gebouwen, meubilair, zaakgooderon en dergelijke, ter wijl ijj vrijwel alle overige geiden heeft belegd in cr«lieten uan groot bedrijf en industrie «n aan particulieren met louter ïiiurkcndokking, waardoor schatten verloren zyn gegaan. De verificatievergadering van de llanz© Spaarbank zal op 16 Juni les plaats vinden. Een schip in nood. HOLLUM op Ameland, 28 April. Op de Friesche Wadeen ut een aohip dat nood seinen geeft. De reddingsboot van Nes ia ter assistentie uitgevaren .Voor zoover men. zien kan i* het een tjaiksclup beladen met turf. Wuarachynlyk is d© must gebroken. Verder© byconderluxien ontbreken. HOLLUM, 28 April. Het op de Friesche Wadden in nood verkeereude schip, is liet ijzeren schip Rival, groot iiti ton, thuis behoorend© te Harlingen. Door de reddings boot zyn de vrouw en «ie kinderen van den schipper van boord gelieehi. v Ontslag wegens bezuuüging. EINDHOVEN, 28 April. Wegens bezui niging is een groot deel van hel personeel der stoomtram Den Bosch Helmond. V echel, Oss, te Vechel eervol ontslag aangezegd. Onder de ontslagenen zyn alle stakers. Het druinu in Baaru. BAAKN, 28 April. De rechter-cuuuiüasu- ris beiast met instructie van strafzaken by «le Rechtbank te Utrecht, zal zich Dinsdag 29 dezer naar Baurn begeven tot liet in stellen van oen uitgebreid onderzoek en het hooren van getuigen in verband met den «lood van den zwerver Rigter. WISSELKOERSEN. 26 April. 28 April. Officieel. Louden 11.77 1LÏ8S Berlijn 0.61 Q.62S Parys 17.06 17.40 Brussel 14.60 1497 Zwitserland 47.70 47.76 Weenen 0.0038 0.0038 Kopenhagen 46.46.06 Stockholm 70.70 7090 Chris tiania 37246 87.10 New-York 2.68* 2.69 Niet officieel, l'ruag 7.90 7.92 Madrid 37.20 37.40 Milaan 12.— 12.06 Beursoverzichl. Het wilde met den handel op de ef- forteubeur» wear met bijster vlotten. Wel werd groote beliuiKstellin^ voor Koninklijke aan den dag gelegd, uiaar toi omvangrijke affaire kwam het niet. Integendeel was de beweging /oer spoe dig afgeloopen. Het toonaangevende oiiefoiuls, hoewel goed prijshoudend, bewoog zich dun ook tusschen enge grciuoon. üecoiisoUdcor- ien bleven bijna voortdurend boVeu 260. De animo voor scheepvaarten was alweer geminderd en de rijzing vond geen voortgang. Sommige soorten wer- den zelfs iots lugor ufgeduan. Aan rub- b«i waarden word vrijwel geen uan- ducht geschonken, en waren die dun ook weinig veranderd. In suikerfond- stu ging weinig om en het gemiddelde koeispeil bleef onveranderd. Nod. lu- i'slrieelen grootondeels verwaarloosd. Amerikanen stil. 1 rolongutie 5—5% Londen, 2 uur. Berlijn 19260, Parys 6286, Brussel 7960, Zwitserland 2471, Kopenhagen 2612, Stock holm 1669, Christiania 3178, Now-York 438%, Madrid 3980. Berlyn, 1 uur. Amsterdam 1664116719, Londen 1846* —64*. Parijs 2742-67, Brussel 2344—66, Zwitserland 746199, Kopenhagen 7062 88, Stockholm 1104711103, Chriztiania 2826—65, New-York 419-21, Italië 1875— 86. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hpogste stand 765.8 te Toulouse. Laagste stand 741 te Blacksod. Verwachting: Aanvankelijk krachtige tot matige, later afnemende Zuiden tot Zuid westen wind. Betrokken tot zwaarbewolkt. Regenbuien. Zelfde temperatuur. Licht ep. 28/29 April 8.47 n.m.—6.(T7 vm. ADVERTENTIEN. Heden overleed onverwaohts in de hope des Eewigen levens, onze geliefde Echtgenoot en vader in den ouderdom van 44 jaar. Dat hij ruste in vrede is de wensoh van eijn geliefde Echt- genoote en soon. Wed. G. HUISMAN-Mooy Corn. J. P. HUISMAN Gonda 27 April 1924 Markt 1 De teraardebestelling sal plaats hebben Donderdag 1 Mei a.s. des n.m. om 2 uur vanaf Markt 1. nee w

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2