id. DA y 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, niel WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWLIK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eni. Dinsdag 20 April 1024 No. 15527 63" Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I 1 sken. 1 ROMANTIEK. I 21 114 dat 804 38 luisteren. FEUILLETOS. en trouw. Ik zal het je niet be- neerslachtig- len, hypoch-in- teten de uit- gratis toefen 375 16 was lakt lOOge Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WES9ELINK—Van Rosaura. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. I uit vroegeren n den tekst de beroemde e Handel en bedryven der Gouda; Kun- De lichame- wnste menu- GOÜDSCHE COIIBANT. Een circus ingestort. Bovep Berlyn barstte Zondag een hevig onweder los. De storm heelt in de noorde Ijjke voorstad het groote wereldreiscireus omver geworpen Eischen der communisten. Sedert eenigen tijd zijn de communisten er toe overgegaan onder de mijnwerkers in het Riuhrgebied weder de algemeene sta king te propugeeren, hetgeen den laat&ten tyd heeft geleid tot een aantal paüieeie stakingen. De communisten eischen in hoofdzaak de invoering van den zevenuren- dag en loonen, welke 3 0% hooger zijn dan ztf in vredestijd waren. Grooten omvang hebben de stakingen nergens aangenomen. De meerderheid der arbeiders weigert aan de communistische agitatie mede te doen hetgeen ook hieruit blijkt, dat de mjjnwer- kers-organisaties in het Ruhrgebied de scheidsrechterlijke uitspraak inzake de loon- questie, welke een loonsverhooging van 15 voorstelt, hebben aangenomen. Het eenige resultaat, dat de communis ten bereiken, ia, dat de stakingsbeweging steeds weer op nieuwe plaatsen opflikkert. Een nieuwe verordening van generaal Dégout te. Generaal Degoutte heeft voor het beset- De incidenten te Leuven. De toestand van het slachtoffer. Ofschoon niet alle gevaar ia geweken be schouwt men den toestand van Berten Val- layes, den Vlaamschen student, die het slachtoffer van den aanslag te Leuven werd, als buiten gevaar. Colbacq ,de Waal ache aanrander, heeft beroep aangeteekend tegen de bekrschti ADVERTENTLEPRUS: Uit Gouda an omstreken (behoorande tot dan baaorgkrin*) i 1—6 ragela ƒ1.80, alka regel maar 0.25. Van buiten Gouda «a dan baaorgkrlngi 1—6 regale 1.55, alka regel meer 0.80. Advartentibn in het Zaterdagnummer 20 bijslag op dan prijs. Idefdadigheids-advertentiön do helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDKELINGENi 1—4 regale 2.05, alka regel meer jOM. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentie» en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer garaducaar- dan prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tusachenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing san het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. te gebied een nieüwe verordening uiige- vaaixligd, welke boteekent een verixxi van elke militaire votn bereiding. Aan reder per soon, woonachtig in het bezette gebied, is het thans verboden in het onbezette Diuitschland aan een oi andere theoretische of practische militaire oefening deel te ne men, verder in een ol andere qualiteit lid te worden of te blijven van een militaire oï dergelyke formatie, of van een open bare of particuliere organisatie ook al zou deze haar zetel buiten hnt bezette ge bied hebben een militaire vorming of een militaire voorbereiding ten doel Heb bende. Aan eiken ambtenaar en aan eik deiüu tie fof tydelyk in het bezette gebied woon achtig persoon wordt verboden deel te ne men aan handelingen in verband met een cventueele mobilisatie. Overtreding dezer voorschriften wordt gestraft met gevangenschap van ten hoog ste 15 Jaar en een boete van ten hoogste 29.009 goudmark. Deze verordening is het uitvloeisel van de gebeurtenissen in het Ruhrgebied, welke hebben geleid tot de arrestatie van talrijke personen die lid waren van geheime orga nisaties en door den kr^gsraad te Mainz tot zware vrijheidsstraffen zijn veroordeeld. Wie de economische overeenstemming op grond van de voorstellen des deskundigen niet wil, stemme Duitsch-nationaal of com munistisch of Deutschvölkisch. Na een rechtvaardiging van de vervul- lingspolitiek der laatste jaren keerde de rijkskanselier zich met kracht tegen den misdedigen waanzin dergenen, die een on gewapend, overwonnen volk op de mouw willen spelden, dat het door het toonen van moed en dapperheid zyn redding kan be vechten. Men moet rekening houden met het feit; dat Frankrijk op het oogenblik de sterkste militaire mogendheid ter wereld is en zelfs Engeland bij de uitrusting met vliegtuigen en de modernste wapens reeds ver heeft overtroffen, terwijl Duitschland alles ontbreekt, waarmee een moderne oor log wordt gevoerd. Een bemiddelingspoging van den Brit- schen minister Thomas om de partijen tot elkaar te brengen, mislukte, en men kan begrepen dat er een groote mate van staatsmanskunst voor de Briteche regee ring wordt vereischt, om tusschen de beide klippen door te zeilen. Wanneer Engeland den Vrijstaat zijn zin geeft, waarvan hei gevolg zou zyn ,dat Fermanagh en Tyrone bij Zuid-Ierland komen, dan behoort het niet tot de onmogelijkheden, dat er een botsing tusschen Noord- en Zuid-Ierland plaats vindt, hetgeen Engeland tot ingrij pen zou kunnen nopen. Mocht aan den an deren kant Engeland de partij kiezen van Ulster, dan zou de consequentie hiervan stellig zijn, dat de extremistische richting in Zuid-Ierland weer aanmerkelijk veld zou winnen en de roep om een volkomen onaf hankelijk Ierland, een doorsnijden van den „Zijden b»nd" derhalve, die Engeland met Zuid-Ierland door de instelling van het Vrijstaat-instituut verbimjt, steeds nadruk kelijker wordt. i I Dr. Marx, de Rijkskanselier, heeft thans ook te Keulen in een buitengewoon druk bezochte vergadering breedvoerig zijn standpunt uiteengezet ten opzichte van de binnen- en buiten! andsche politieke quaes- ties. Hij verdedigde in de eerste plaats de hou ding der rijksregeering, die haar instem ming heeft betuigd met de beginselen van het deskundigenraport en die bereid is. aan de hand daarvan deel te nemen aan de on derhandel ingen nopens de schadevergoe ding .Hij betoogde daarbij tegenover de D.- nationalen, dat de rijksregeering, die bij haar beslissing in het belang van het Duitsche volk geen oogenblik heeft geaar zeld, volstrekt niet een regeering is, lou ter voor de leiding der zaken, maar dat zij in het volle bezit is van de rechten van het rykskabinet Natuurlijk beteekent de verklaring der rijksregeering geenszins de erkenning van alle details van het omvangrijke rapport. De regeering wil eindelijk in het belang van het Duitsche volk zelf, alsook van de Ententestaten en de heele wereld econo misch en finantieel in het Rijk orde schep pen. De deskundigen verklaren uitdrukkelijk, dat het bezette gebied in economisch, fi nancieel en daarmee natuurlijk ook in be stuursrechtelijk opzicht weder onder Duit sche souvereiniteit moet komen. De ver vulling dezer voorwaarde der deskundigen zal natuurlijk ook door de Duitsche regee ring nadrukkelijk op den voorgrond wor- I den gesteld en geëischt. Onafwijsbaar is verder, dat zoo spoedig mogelyk ook de ballingen weder in hun vaderland terug- keeren en de gevangenen in vrijheid wor den gesteld. Want het moet eindelijk eens tusschen de buurstaten vrede worden, waar, toe Duitschland tot de grootste offers be reid is. Sprekend over de bete eken is der Rijks- dagverkiezingen, zeide de Rijkskanselier: De conferentie tusschen de Belgische Mi nisters Theunis en Hijmans en Poincaré heeft gisteren plaats gehad. In de morgen uren werden vertr ouwelijke besprekingen gevoerd, in den namiddag had ’n nieuw on- ondenhoud plaats. Deze bijeenkomst had meer het karakter van ’n conferentie, waar aan verscheidene vooraanstaande Fransche persoonlijkheden, o. w. maarschalk Foch, deelnamen. Na de conferentie verklaarde minister Theunis dat tijdens de besprekingen een algeheele overeenstemming tusschen de zienswijze der beide regeeringen tot uiting was gekomen. Hy voegde hieraan toe, dat deze besprekingen zullen worden voortgezet door tusschenkomst van de ambassades. Theunis en Hymans zyn des avonds weer naar Brussel teruggekeerd. In een officieel communiqué omtrent het onderhoud tusschen de premiers van België en Frankrijk, Theunis en Poincaré, wordt verklaard, dat de premiers in een geest van vertrouwen- en vriendschap de gedachten wisseling hebben voortgezet over de ver schillende problemen, welke uit het rapport der experts voortvloeien en met name wat betreft de competentie der regeeringen. De premiers stellen zich voor de besprekingen voort te zetten, ten einde zoo spoedig mo gelyk tot overeenstemming te komen met de andere geallieerden en een algemeene overeenkomst te bereiken. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De uitgifte van zilveren munten. Blinds enkele dagen borden er zilveren geldstukken van 1 en 3 mark in omloop gebracht. Het plan om Hukken van 2 mark te slaan is voorloopig opgegeven, omdat er aan dergelyke geldstukken voorloopig nog geen gebrek blijkt te bestaan. Dagelijks worden er thans zilveren munten voor de waarde van een paar müïioen mark uitge geven. omtrent zyn gehouden redevoering, ar geheel was overge bracht. Spreker zeide, dat er geen twyfel omtrent moet bestaan, dat hij het rapport der experts beschouwt als een gelegenheid voor de vestiging van den vrede en een re geling, welke, als zy door de Europeasche staatslieden niet wordt gebruikt, een van de beste gelegenheden zal zijn, welke ooit zal zijn verwaarloosd en verloren. Wat hem betreft, aldus MacDonald zal hij geen enkele kans voorbij laten gaan om het rap port in toepassing te brengen en hij wenscht dat Frankryk aan zyn zyde zal staan. Zekere bladen hebben er over gesproken dat Frankryk geïsoleerd is. Dit was wel het allerlaatste -zoo zeide MacDonald dat hy zou wenschen. Hij wenscht zy aan zy naast Frankrijk te staan. Boven alles wenscht hy, dat Poincaré zal weten, dat Frankryk ,voor wat zyn veiligheid betreft, geen beteren vriend in dit land heeft dan hem en dat, indien Poincaré en hij verschil len omtrent het standpunt van waaruit zy deze zaken bezien, dit niet is, doordien zij niet bezield zijn door hetzelfde verlangen, om veiligheid en geluk voor Frankryk te verzekeren. Spreker zeide er van overtuigd te zyn, dat het rapport der experts, gepaard aan de ondervinding van de laatste vier jaren, Frankrijk er toe zal brengen in te iiien, dat door eendracht en samenwerking met Bel gië en andere kleine naties en door Duitsch land een werkelijke kans te geven om zyn verplichtingen na te komen en beloften te doen en die ook te houden, „alleen langs dezen eensgezinden weg de mogelijkheid bestaat om opnieuw vrede, geluk en voor spoed aan Europa te brengen." Spreker vertelaarde zijn best te zullen doen om deze politiek ten uitvoer brengen zonder eenigen Jiumbug” en door een open lijke en eerlijke diplomatie. 1) Maar de kraamvrouw was te zwak om haar lippen te bewegen, en om haar oogen open te houden. Toen zij do °ogen neersloeg merkte zij, dat de gou den ring aan haar vinger onljbrak. Toen rolden de eerste tranen onder haar wimpers over haar bleeke wangen. Na den doop, die in de kleine kapel plaats had, liet de tsarin-moeder Anton en Marthan Heller bij zich komen. >»Gij 'beiden zijt dus meegegaan? Dien houw en eerlijk, zooals tot nu toe. Zwijg Over hetgeen geschied is. Doet alsot gij alles wat tot nu toe gebeurde hadt gedroomd. De echtgenoot van uwe meesteres generaal Markoff maakt allee gereed voor de ontvangst van zijn vrouw en dochtertje. Versterk uw mees- terea niet in haar waan die zooveel ongeluk over haar heeft gebracht, van naar zal het afhangen of zij haar zoon- Babbelen leeren wij gemakkelijker dan tjes nu en dan mag zien. Ik zeg dit Uit dankbaarheid alles aan u beiden, omdat trouwe on- - derdanen de beste raadgevers zijn. En nu, God zij met u. De moeder-overste zal u een geschenk van mij overhandi gen.” Wekenlang sprak de moeder-overste mevrouw toemet zachtheid en met handheld. De Tsarin-moedejr schreef brieven zachte, bevelende. Een hoo- ge geestelijke kwam uit St. Petersburg om tot haar geweten te spreken. Maar op zekeren dag verscheen ge neraal Markolf zeil in het klooster. Maar mevrouw verroerde zich niet toen de generaal over den drempel trad Zelf scheen hij ook plotseling verle gen, ofschoon hij het hoofd eerst zeer uitdagend naar achteren had geworpen. „Zoo moeten wij elkaar terugzien He lene”. Zij antwoordde zonder op zijn toege stoken hand acht te slaan „Zoo wilt gij mij terugzien. Ik koesterde er geen verlangen naar. Wij willen, toch alles vergeten wat gebeurd is, Helene”. Een verklaring van maoDonald. Theunis en Hijmans in Parijs. Een rede van Dr. Marx. De grens regeling in Ierland. De Engelsche premier MacDonald, heeft belangrijke uitlatingen gedaan over het rapport der exiperts in een rede, welke hij heeft gehouden te Aberavon, ayn kiesdis trict in Wales. MacDonald zeide, dat in Frankryk eenig misverstand had geheerscht onlangs te York ge daar deze niet in haai 1 voor de genade van hunne Majesteiten zullen wij hun wen schen moeten vervullen en aan bet schandaal een einde maken, Helene”. Het schandaal hebt gij uitgelokt, niet ik. En te dapken hebt gij ook al leen, generaal ik niet”. Vlijmscherp en smalend klonk het .generaal”. Hij schraapte zijn keel. „Het is het loon van jarenlangen trou wen dienst op een moeilijke vreugde loos post”. „Nu, voorzoover ik mij uit dien tijd herinner, hebt gij je altijd nogal scha deloos weten te stellen van je post: Je zette destijds zelf de belangwekkende kastijding scène van een mooi meis je. dat ge na den twintigsten slag wel hebt willen begenadigen. Ge hebt bij ten jong redacteur, die een rechtvaar dig, al zij het dan ook een krachtig, ar tikel tegen je schreef gedurende drie dagen een kruik met inkt inplaats van met water, in zijn cel doen plaatsen, en liet hem tweemaal per dag voor je brengen, terwijl je whisky en soda zat dat maar terloops opge- ABONNEMENTSPRIJS; p«r kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, p«r week 22 cent, overal waar de bezorging per lo<|per geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. De geueraal trok verlegen eu boos aan zijn dunnen knevel. Maur mevrouw stond doodsbleek en met vast op elkaar geklemde lippen tegen de tafel in dezelfde houding, op dezelfde plaats, wear zij gestaan had, toen de geueraal over den drempel wa» gekomen. Geen voet broed was zij geweken. Noch innerlijk, noch uiterlijk. Alleen haar blauwe, andere zoo stra lende oogen staarden nu als uitgedoofd onder de donkere, gewelfde wenkbrau wen voor zich uit. Een uur later kondigde het rollen van wielen en het hoefgetrappel van paarden, het vertrek van den generaal aan. Het huwelijk van den grootvorst op den twintigsten December bepa» In de kerken werd voor het hocB^ bruidspaar gebeden. Zoo ook in het klooster en in het bijzijn van haar, die zich ook nu nog als zijn vrouw be schouwde. En zij bad mede. Innig, vurig. Maar anders dan de andere dachten. Zij had het later eens aan Martha Heller be kend. Zij bad „Laat het een en an der gebeuren, groote God opdat de ze kelk aan mij voorbijgaat. Laat hem te voren sterven of mij. Laat bei niet toe, dat hij een ander zijn vrouw noemt. Laat het niet toe, dat hij meeneèdig laat het niet toe Op eekeren dag werd rtj bij de moe der-overste geroepen. (Wordt vervolgd). BELGLE. De legeroterkte. Volgens een verklaring van den minister van nationale venlediging bestaat het Bel gische leger op het oogenblik uit 5500 of ficieren en 74.000 manschappen, tegen 8500 officieren en 48.000 manschappen in 1914. Hel beschikt over een groote reserve mu nitie, over 257 vliegtuigen, over stormtanks, apparaten voor draadlooze telegrafie en -telefonie, over voldoende mitrailleuses en artilleriegeschu. De uitrusting is volgens den minister zoo compleet «lat ul de Belgische legerdivi sies in geval van oorlog unzniddellyk vol ledig uitgeruat zullen kunnen oprukken. „Vergeet wat gij wilt, ik zal het je niet beletten. Wat ik wil vergeten of niet, is mijn zaak.” Nu wist hij blijkbaar niet, wat hij verder zou zeggen. Het bleef heel lang stil tusschen de twee. Anton, die met de gevulde theegla zen in de aangrenzende kamer stond wilde reeds haastig naar binnen gaan, toen de generaal weer begon te spre ken. te drinken. merkt „Ik was toen jong, wist niet goed wat ik deed. Ik kan je de verzekering geven, dat de behandeling der gevan genen In mijn inrichting nog tot de mensebelijkste gerekend kon worden.” „Zeer stelligeen sanatorium. Ik wil het graag gelooven. Maar ik stel er in het geheel geen belang in.” Weer volgde er stilte. En daarna weer de stem van den generaal, die Het proces tegen de aanhangers van Hitler. In het hougvei raadproces tegen de 38 le den van Hitler’s Stormtrupp is gisteren te Munehun uitspraak gedaan. De beklaag den werden veroordeeld tot vestingstraffen tol een jaar en vier maanden en boeten tot 100 goudmark, met aftrek der voor- loopige hechtenis. Aan allen werd een proeftijd voor den geheelen straftijd of een gedeelte daarvan toegestaan. De Britsche regeering tiet zich voor een netelige kwestie geplaatst voor wat betreft de grensregeling tusschen Noord-lerland (Ulster) en Zuid-Ierland (De Vrystaat). Deze grensregeling kan aanleiding geven tot een ernstig binnenlandse!» conflict op het eiland, waar de laatste jaren toch al zooveel bloed heeft gevloeid tengevolge lan den lersch-Engelschen stryd, die ten slotte. leidde tot de overeenkomst van Lon den, welke is uitgeloopen op de vorming van den lerschen Vrystaat in het laatst van 1921. Genoemde conventie, die tusschen Engeland en Zuid-Ierland werd gesloten, bepaalde onder meer, dat de kwestie van de grensregeling tusschen Noond- en Ziud- lerland zou worden uitgemaajjt door een comité, waarin zoowel de HfiWie regee ring gerepresenteerd zou zyn als onder scheidenlijk de regeeringen van Ulster en den Vryistaat. De Zuid-Iersche regeering nu wenscht, dat de zaak eindelyk voorgoed geregeld wordt. Deze kwestie is er eigenlyk e«n van gods- «lienstigen aard. Noord-lerland (het Protes- tantsche Ulster) voelt er echter weinig voor om de graafschappen Tyrone en Fermanagh af te staan .alleen omdat de bevolking van deze graafschappen overwegend Katholiek is .Het beweert, dat er in het Katholieke Zuid-Ierland evenzeer een Protestantsche minderheid bestaat en dat het er heelemaal niet aan denkt uit dezen hoofde Zuid-Iersch gebied Op te eischen. Bovendien wil Noord- lerland het verdrag, dat tusschen den Zuid- lerschen Vrystaat en Engeland is gesloten in 1921, niet erkennen, voor zoover het de beschikking inhoudt nopens de regeling van de grens. Van een dergelijke rectificatie, volgens de Noord-Ieren eigenmachtig be disseld tusschen de Londensche en Zuid- Iersche regeering, wil Ulster niet weten. Beide partijen staan op hun stuk, zoo- op het groene eiland, dat stellig de meeste baat er by zou hebben, indien de partyen tot een minnelijke schikking kwa men, door de wederaydsche onverzoenlijk heid een onbehagelyke toestand is ingetre den. magere neusklanken met de slepende kastje, laatste lettergrepen. ,.lk mag wel gaan zitten, Helene I Want wat wij elkaar hebben te zeg gen En weer de korte, stroeve toon: „Wij hebben elkaar niets te zeggen Er werd een stoel verschoven „Maar zoo gaat het toch niet, Hele ne. Wij moeten toch verstandig zijn. Mijn huis wacht op een vrouw des hui zes. Nu... letten. Eenkortei stilte volgde. Nauwelijks langer dan een ademhaling. Daarna Maar ik ben toch getrouwd, Helene. Met jou getrouwd”. Zij lachte kort. Hij hield vol. „Zeker zeker. Gij kunt mij gelooven. De schei ding en jouw zooals je het noemt morganatisch huwelijk dat alles was toch maar een maskerade, oen klucht... een je geheel onwaardige klucht”. „Een klucht zeg je? Zoo? Zijn mijn twee zoons ook misschien een klucht of mijn dochter is die misschien een maskerade.” ..Neen, neen, Helene.... maar een af dwaling. Een afdwaling die ik graag vergeven en vergeten wil.” Zuster Thekla fluisterde haastig „Brengt toch de thee en het gebak Waar wacht gij op”. En nu stonden Anton en Martha Heller in de mooie, vriendelijke cel, met de groene brokaatzijden fauteuils en het van goud schitterende heiligen-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1