LAATSTE BERICHTEN. uuurs ven Amsterdam. omm, ÏEIM EUUIET1 ging van zijn aanhoudingsmandaat. Hy is naar de gevangenis te Forest overgebracht. Hy «al te Brussel voor de Kamer van in beschuldigingstelling terechtstaan. Mr. Bruan uit Brussel zal hem, samen met mr. Calloud uit Leuven verdedigen. FRANKRIJK. De vliegenier Luitenant Soisi arriveerde gisteren te Bush ire aan de Peroische Golf. Hy zet heden zyn tocht naar Tokio vooit. ENGELAND. Drie-en-twintig van hen die gewond wer den by het Zaterdag naby Huston plautu gehad hebbende spoorwegongeluk liggen nog in het hoapitaaL Drie van hen ver- keeren nog in levensgevaar. ZÜID-SLAVIE. Raditsj en de regeering. Zijn uitzetting gevraagd. l>e „Wiener Allg. Ztg." meldt, dat de Zuid-Slavische regeering van Üostenryk heeft geeisoht, dat de leider der Kroaten, Raditsj, die sedert eenige maanden te Wee- nen verbiyf houdt, uit het land zal woiden gezet. Een besluit zal de Oostenrykache regee ring zeer moeilijk vallen. De Zuid-Sinvi- sohe regeering ziet Raditsj niet gaarne in haar onmiddeJlyke nabyheid, terwyj hy steeds weer de verzekering geeft, dat by geen revolutionnaire plannen koeste. t. OOSTENRIJK. Richard Strauss eereburger van Weenen. Ter gelegenheid van zyn 60sten ver jaardag .zal Richard Strauss waarschynlyk tot eereburger van de stad worden be noemd. Een desbetreffend voorstel zal in de eerstvolgende zitting van den gemeente raad behandeld worden. BifrNKMLAflD. De jaardag van Prinses Juliana. Prinses Juliana ia morgen jarig. Op dien dag zal ie ueu ilaag weuerom een iniidebetooguig plaats heoóen onder lei- tuiig van net flaagsoh© oomite voor volktfeesten, het kinderkoor zal liede ren zingen onaer leiding van den heer J P. van Kaoiöhorst en van me]. Marie van der Vijver. Het politiemuziekcorps Onderling Kunstgenot zal den zang be geleiden. Na het zingen zullen de kinderen voor de Prinses aelileerea. De nieuwe loonraad by de Nederlandsche Spoorwegen. Naar Het Volk verneemt, zal de nieu we loonraad bij de Nederlandsohe spoor wegen ais volgt zijn samengesteld benoemd door den minister vau wa terstaat voorzitter mr. D. M. P. N. Koelen, voorzitter van de i'weede Ka mer, Utrecht plaatsvervanger mr. S. van Brakel, rechter in de rechtbank te Utrecht. Leden, aangewezen door de directie: ir. G. h. Brandt, ingenieur-chef van de centrale werkplaats te Utrecht; plaatsvervangend ir. 11. F. Ott de Vries ingenieur 1ste klas te Haarlem 2. jhr. mr. E. L. Ellas, w.n. secreta rie, chef van den algemeeneu dienst te Utrecht plaatsvervanger mr. Ch. F. P. Bodemeyer, afdeelingsohef eerste klas bij den algemeeuen dienst te Utrecht 8. J. H. Heyl, afdeelingschef le klas bij den dienst van weg en werken te Utrecht plaatsvervanger ir. F. A. Brandt, afdeelingsohef le klas bij den dienst van weg en werken te Utrecht 4. H. L. Heyster, afdeelingsohef 1ste klas bij den dienst vau vervoer te Utredht plaatsvervanger G. Leopold, afdeelingschef 1ste klas bij den dienst van het vervoer te Utrecht 5. ir. F. J. Kleyn, hoofdingenieur, chef van den looamotiefdienst te Utrecht plaatsverv. ir. H. F. Thy seen, hoofdin genieur, chef van de tractie te Utrecht; 0. G. J. Sarlemyn, afdeelingschef 1ste klus bij den dienst der exploitatie te Utrecht plaatsvervanger jhr. H. de hanitz, afdeelingschef lste klas bij den dienst van het vervoer te Utrecht. Leden, aangewezen door het hoofd bestuur van de Nededandsche vereeni- giug van spoor- en tramwegpersoneel 1. P Moltmuker, voorzitter van de ver- eeniging plaatsvervanger W. Delft, penningmeester der vereeniging 2. G. Joustra, tweede voorzitter van de vereeniging, plaatsvervanger E. van Hinten, machinist, in Den Haag. Van den Nederlandschen R. K. Bond Van spoor- en tramwegpersoneel St. Ra phael Th. F. van Leur, draaier te Utrecht plaatsvervanger C. P. v. Oost- vten, ambtenaar van den bond. Van den Bond van ambtenaren in dienst bij de Nederlandsohe Spoorwe gen L. Willemsen, van den dienst van weg- en werken te Utrecht plaatsver vanger A. van der Hey, opajiohter-tee- Ktnaar te Utrecht. Van den Neutralen bond van spoor wegpersoneel A. H. van Wel, eerste haltechef te Vlaardingen-öoet plaats vervanger R. Kuiper, hooldoonducteur te Nijmegen. Van den Prot. Christ. Bond v. spoor- eu tramwegpersoneel W. Belg er, werk tuigkundige te Utrecht plaatsvervan ger J. Augusteyn, hoofdconducteur te Zwolle. Secretarig van den Loonraad T. J. Koning, eerste chef de bureau bij de tweede afdeeling van den algemeenen {dienst te Utrecht. Ckristelük-Hiatoriache Unie. Hel hoofdbestuur van de Christ.-Hist. Unie heeft, naar de Nederl. meldt, naar aanleiding van het hernieuwd op den voorgrond treden van enkele belangrij ke vragen, in verband met de verhou ding van Godsdienst, Kerk en Staat, Besloten tot det benoeming van een commissie van de Unie, ten einde deze vragen te bestudeeren en daarover aan het hoofdbestuur rapport uit te bren gen. A1b leden dezer oommissie zullen worden uitgenoodigd de heeren mr. J. Schokking, tevens voorzitter, ds. H. van Eijck van HesUnga, te Berlikum, jhr. mr. D. J. de Geer, dr. J. C. Kromsigt, te Oostwold, mr. R. Poilema, te Leeu warden, prof. mr. B. C. de Savornin Lehman en prof. dr. J. B. Slotemaker de Bruine. In de algemeene vergadering van de Cbiist.-Hist. Unie, welke op Woensdag 11 Juni te Utrecht zal worden gehou den, zal jhr- mr. D. J. de Geer, oud- niinister van financiën, inleiden het on derwerp Üe Staatsfinanciën, inzonder heid met het oog op de noodzakelijk heid tot herstel van het budgetair even wicht. liet lid der Tweede Kamer dr. C. W. 'lli. baron van Boet/.elaer van Dubbel dam, zal inleiden het onderwerp": Ko loniaal beleid, inzonderheid met het o:>g op ontworpen wijz:gingen in de be stuursinrichting van Nederlandsoh-ln- dië. Het crediet der Handelskamer. ingediend is een wetsontwerp lol ver hanging vuil het V iide liooidsluk li der óUuUsbegrootmgi vuoif het) dienstjaar 1921 (Urediet Handeiskamer). De Me morie van loeii MltUlg herinnert eraan hoe eiiide lülü door den toenmaugeh ambtsvoorganger van den Minister van i inanciön uan de Nederlandsciie Bank teil onvoorwaardelijk Kegeer.ngsgaran- tie werd verleend tot een aauvaiiKeiijk maximum van f A miliioen, voor alie verliezen, welke die instelling moom lijden ten gevolge van hel disconteer en der promessen van de uooperatieve Groothandelsvereeniging ,,De Handels- kamer" te Rotterdam, met welken maat regel werd beoogd, de genoemde ver eeniging en de bij haar aangesloten coöperatieve verbruiksvereenigingen tot een ruimere beschikking over bedrijls- kapitaal in staat te stellen, ten einde een bestrijding van de duurte door de ze coöperatieve instellingen mogelijk te maken. Voor het gedeelte van het crediet, dal voor aflossing op korten termijn nTel in aanmerKing zou kunnen komen, en dat dus zou moeten worden geacht be- diijfskupitaal op langoren termijn te zijn, werd voorloopig een regeling vast gesteld, welke hierop neerkwam, dat do vereeniging de opgenomen gelden zou moeten terugbetalen binnen 20 jaren. Le vereeniging heeft de opgenomen gelden in hoofdzaak benut voor de fi nanciering van een door haar opgericht kleedingbedrijf, doch tengevolge vau moeilijke omstandigheden, waarmede Zij te kampen had, moest het bedrijf in October 1922 worden geliquideerd, waar bij het verlies tot en met 1922 niet min der dan f 876.000 bedroeg. Door deze liquidatie werd het voortbestaan der Hundelskamer hoogst ernstig bedreigd en het verzoek tot daadwerkelijken steun om liquidatie te voorkomen werd door de Regeering ernstig overwogen. Aan de coöperatieve beweging in Ne derland zou een slag van beteekenis worden toegebracht, indien deze instel ling werd genoopt tot liquidatie over te gaan, vooral ook, omdat dit de verdwij ning zou beteekenen van een groot aantal der bij de Handelskamer aange sloten verbruiksvereeiiigingen. De Minister is van oordeel, dat mag \vorden verwacht, dat deze regeling het der Vereeniging mogelijk zal maken weer op krachten te komen en zich ge leidelijk van hare verplichtingen tegen over den Staat te kwijten. De regeling komt in hoofdzaak hier op neer, dat het over hot boekjaar 1922 geleden verlies ten bedrage van f 1260.883 na aftrek van eene nog be schikbare reserve ad. f 30674, zal wor den afgeschreven in dier voege, dat de huift van dat bedrag, door middel van een hoofdelijken omslag, zal worden afgeschreven! op de inleggelden der deelgenooten en dut de tweede helft van laatstgenoemde som door den Staat zal worden afgelost op het door de Neder- landsche Bank verstrekte crediet. De door den Staat te betalen som is te be schouwen als een renteloos voorschot hetwelk aan dei Handelskamer wordt verstrekt. Zoodra intusschen uit de ge heel daarvoor te bestemmen winsten ten reserve van f 500.000 zal zijn ge vormd, zal uit de winst, indien er voor zoover toereikend allereerst van dit voorschot eene rente, gelijk aan het (promewe-discontoi der Nederlandsohe bank, worden betaald. Van het restant der winst zal 50 moeten dienen tot aflossing van het door dep Staat verleende voorschot, ter wijl <8F.andere 50 zal moeten wor den bestemd voor bijschrijving van de afgeschreven inleggelden der deelge nooten. Het resteerend gedeelte van het Kc- gceiingscrediet, hetwelk per 1 Januari 1924 is gefiseeerd op eeue ronde som van i 2300.000 zal in 10 jaarlijksohc termijnen, te beginnen met 1924, moe- ten worden aigeiost, volgens het in bo- venv ermelde regeling vervatte plan van aflossing Met deze regeling heeft ook de Ne- cerlandsch© Bank zich acooord ver klaard. Bond van Gemeente-ambteaaren. Onder leiding van den heer D. Fon- kert, gemeeute-ontvanger van Oud-Bey- erluiKi, heeft te Vlaardiugen de afd. Zuid-Holiand van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren vergaderd, in zijn openingswoord gaf de voorzitter een bverzioht van hetgeen iq de laatste maanden ten behoeve van de leden is bereikt. De secretaris, de heer K. de Boer, gem.-secretaris van HaTdinxveld, braent hierna een uitvoerig jaarverslag uit. Duaruit bleek, dat het aantal loden iu 1928 terugliep, in de laatste maanden van 1924 nam het aantal leden weder belangrijk toe. Een woord van dank werd gebracht aan Ged. Staten van Z.- Holland, welk College veie onbillijke aanslagen op de positie van de burge- nitesiers, secretarissen, ontvangers en ambtenaren ter secretarie en ten kan tore van den ontvanger wisten at te wenden. Betreurd werd. dat voor som mige ambtenaren positie-vermindering niet kon worden voorkomen. In verband met de statutenwijziging vau den Bond werd vervolgens '11 nieuw Reglement voort de afdeeling vastge steld. Aan de Commissie, belast met de regeling van de ontvangst der öonds- gelden, ditmaal te 's-Gravenhkge, werd een crediet verleend. Bii de rondvraag gat de heer Dom misse, burgemeester van Maassluis, als u<ens meening te kennen, dat het abso luut niet noodzakelijk is, dat de ge nieenten, wier financieel© toestand over h?l algemeen gezond is, tol verlaging der wedden van 't personeel overgaan. De bezoldigingen bij de gemeente zijn als regel niet te hoog. Herdenking Eerste Vredesconferentie. Naar het iibld. verneemt, heeft dr. W illem Roj aards zich bereid verklaard om aan de 18 Mei herdenking (opening vin de eerste vredesconferentie iu 1899) zijn medewerking te verleenen door het houden eener toepasselijke voordracht. De bedoeling is, dat deze herdenking die met het oog op den Zondag, waar op 18 Mei valt, op den daaraan vooraf ga:-, nde Zateixiag zal plaats hebben, in den Koninklijken Schouwburg te 's-Ura- venhage, daartoe door het gemeentebe stuur ter beschikkinggesteld, zal wor den gehouden. Het Ry ksinkoopbureau. Lr bestaat sedert geruimen tijd een gtschil tusschen de Landsdrukkerij en het Rijksinkoopbureau (R.l.B.) betref- tonde de levering van grondstoffen voor die drukkerij door tusschenkonibt van het R.l.B. Onlangs heeft de minister van financiën, zoo meldt de Tel. een beslissing in deze aangelegenheid ge nomen. In een brief aan den directeur van het R.l.B. heeft hij uiteengezet welk standpunt hij wensdit dat het R. i.B. iiuie-gmt. Het Rf.PB., aldus de minister, moet dóór concentratie van do aankoopen een besparing teweegbrengen op de kosten vin aanschaffing voor de voor den rijksdienst benoodigde verbruiksartike- len. Tot deu aankoop van grondstoffen voor de op oommerciëelen voet inge richte bedrijven van den staat, die naar buiten cwncurreerend moeten kunnen optreden, behoort de zorg van het R.l. B zich niet uit te strekken. De Landsdrukkerij ziet de minister als een bedrijf, dat tegenover het par ticuliere bedrijf moet kunnen coneur- reeren. De leider van zulk een bedrijf moet vrij zijn in het aankoopen van voor het bedrijf belangrijke grondstof fen Tusschen hem en den leverancier van die grondstoffen oehoort, volgens den minister, niet een vreemd lichaam te worden ingevoegd, waarover hij geen zeggingschap heeft. Elke regeling, die Jen bedrijfsleider ten deze aan banden legt en hem niet slechts het persoonlijk en dagelijksch contact met de leveran ciers der grondstoffen ontneemt, maar hem ook in het oog van zijn afnemers min of meer in een positie van afhan kelijkheid brengt, moet tot kosten lei- Iden en staat aan een goede bedrijfsvoe ring in den weg. Dit standpunt, incidenteel door den minister ingenomen ten aanzien van de Landsdrukkerij, zal, naar het blad ver neemt, ook dienen in acht te worden genomen in de verhouding tusschen R. I.B en andere staatsbedrijven, als b.y. de Staatsmijnen, de Munt- en de Artil lerie-inrichtingen, indien deze den wensch daartoe te kennen geven. Het monument van mr. dr. H. Goeman Borgeoius. Het eere-comité en het uitvoerend co mité, opgericht ter huldiging der nage dachtenis van mr. dr. H. Goeman Bor- gesius zijn gisteren in den Haag bijeen gekomen. De voorzitter, de heer Hans, wees ei op, dat de totstandkoming van het monument verzekerd is, dank rij vele bijdragen. De onderhandelingen met het gemeen tebestuur van Den Haag over de plaat9, waar het op te richten monument zal komen, hebben geruimen tijd gevor- ïeid, maar thans is overeenstemming verkregen. Het monument zal worden opgericht in een der plantsoengedeel- ten op het Prins Hendrikplein, dicht bij het huis, waar de overleden staatsman heeft gewoond. Ook de schoonheulscoinf n.issie heeft zich met deze keuze vor- eonigd. Opdracht tot vervaardiging is, na overleg met den Nederlandschen V ring van Beeldhouwers, verstrekt aan den heer J. C. Altorf te 's-Gravenhage. De heer Altorf toonde daarna het ontwerp van zijn monument, dat een hoogte zal hebben van 3 en een breedte van 2% meter. Het bevat o.a. in relief, tiet portret van den staatsman, en sym bolische voorstellingen van de begrip pen Arbeid, Eenvoud, Gemeenschaps zin. In verschillende vlakken worden de voornaamste functies en data uit het leven van Borgesius vermeld, alsmede de namen van de belangrijkste wetten, door hem tot stand gebracht. De vergadering vereenigde zich met het ontwerp van den beeldhouwer. De onthulling zal plaats hebben, bij zondere omstandigheden voorbehouden, in het begin van het komend najaar. De Kon. Familie naar het Loo. Do Koninklijke familie zal Zaterdag haar zomerverblijf betrekken op Het Loo. Ned. Unie voor Vrouwenbelangen. Zaterdag hield de Ned. Unie voor .Vrouwen-belangen haar 4e algemeene vergadering in het gebouw van den Rot- terdamschen Kring te «otterdam, onder leiding vam de presidente, mevrouw Boissevain—Pijnappel. Uit het jaarverslag der secretaresse, mw. Van 't Hooft, dat getuigde van achteruitgang van het ledental en ge brek aan belangstelling bij de vrouwen, flri aantal afdeelingen bleef echter ge handhaafd en in de meeste werkten de besturen ijverig en het was mogelijk eeuige nieuwe correspondentschappen op te richten. Dit werk zal worden "voortgezet. In het bestuur had prof. mr. 1'G. Scheltema de plaats ingenomen van mr. Nolst Trenité. In het bijzonder vestigt het verslag de aandacht op de uitstekende redactie van ,,De Wig" door de redactrice mw. Wynaendts Francken. Voorts maakt 't verslag mel ding van de andere uitgaven van den Bond in het afgeioopen jaar eu van de aanbieding van de Jubileumsuitgave aU'i H. M. de Koningin.1 De eigen omen werd aan velerlei ac ties, o.a. op geb.ed van gezondheid en onderwijs, en adressen werden verzon den, om op te komen voor verschillen de vrouwenbelangen. Het jaarverslag nuakt verder in bijzonderheden mel ding van de jaarverslagen der afdeelin gen. i oor mevr. Wynaendts Francken die een brochure over Moedersohapszorg heeft geschreven, werd dit onderwerp ingeleid. Ze herinnerde eraan, dat de ze bespreaing als voorbereiding moet dienen voor de besprekingen in den mt. en internat, vrouwenraad, wees op het belang »an de verschillende kwesties eu op de moeilijkheid zijn standpunt daartegenover maar aanstonds te bepa len en constateerde, dat wel een voor name plaats in de vragenreeds inneemt ae vraag, of al dan met het beginsel zou worden aanvaard ot vrouwen, val lende onder artikel 11 van de arbeids wet, uitkeerüig ontvangen moeten. Inieidster voegde een korte uiteen- ze tting van het Fransohe stelsel van inoederschapszorg aan de in haar bro chure behandelde stof toe, volgens welk stelsel van de meisjes vaii den lö-jari- gen leeftijd af een bijdrage wordt ge- vruegd voor de moederschapszorg. Zij toonde zich in het algemeen een voor standster van een systeem, waarbij niet alle lasten worden afgeschoven op de schouders van derden, in casu werkge vers of overheid. Met algemeene stemmen heeft de ver gadering daarna bevestigend beant woord de volgende inleidende vraag a. Bestaat er aanleiding om te bevor deren, dat zwangerschap, kraambed eu zoogperiode een voor moeder en kind zoo gunstig mogelijk verloop hebben Gemimed tijd werd gediscussieerd over een 2e vraag, voortvloeiende uit de bevestigende beantwoording van vraag a. Deze tweede vraag luidde Dient bevorderd te worden de direc te moederschapszorg, voor zoover die zich uit in maatregelen, die niet be oogen een geldelijke uitkeering, waar onder o.m. vallen Wettelijke verbodsbepalaigen tot ar beiden, (moederschapsbescherming)ver loskundige hulp, kraamvrouwklinieken, Wijkverpleging^ voor kraamvrouwen, huisverzorging voor kraamvrouwen, con sultatiebureaux voor zuigelingen, (moe derschips verzorging) Ook bij de beantwoording van deze vraag werd over de taak der overheid eenzelfde principe aangenomen als bij de vorige. De vraag zelf werd bevesti gend beantwoord. Daarna kwam aan de orde vraag 3 Dient bevorderd te worden de direc te moederschapszorg, voor zoover zich die uit in maatregelen, die beoogen waai zulks noodig is aan de moeder een geldelijke uitkeering te verschaffen? Gok' deze vraag werd bevestigend be antwoord. GEMENGDE BERICHTEN. Tragisch geval te Leiden. Een eigenaardige kwestie hield gis termiddag den Leidschen gemeenteraad bezig. Op 24 Nov. van het vorige jaar verd een man, wien een ernstig onge luk was overkomen per politiebrancard door twee agenten naar zijn woning vervoerd. De politiemannen vergisten zich echter in de straat en belden aan aan de woning van een tramconducteur wiens vrouw toevallig in een zenuw- achtigen toestand verkeerde. Deze vrouw, een brancard voor de deur ziende, schrok zoodanig, dat zij onder een uitroep mijn man dood, kiankzinnig werd. Reeds geruimen tijd wordt zij sindsdien in een gesticht ver pleegd. De tramconducteur, zekere D. Koo- iiie, richtte thans tot den Raad een ver soek om schadeloosstelling. Daar uit de geneeskundige verkla ring, door B. en W. overgelegd, bleek, dat niet het schrikken als oorzaak der krankzinnigheid kan worden beschouwd en de rechtsgeleerde det gemeente ver klaarde, dat ook de bevoegde rechter de vordering zou afwijzen, wegens het bnttreken van een oorzakelijk verband, terwijl bovendien de verplegingskosten kvegens armlastigheid van adressant reeds door de gemeente worden gedra gen, stelden B. en W. den Raad voer alw ijzend op het verzoek te beschikken niet welk advies zich de Raad vereenig de. t De storm. De visscher F. Buma te üudega, in Friesland was Zaterdagavond, verge zeld van zijn Knechtje H. P., naar de brekken vertrokken om zijn netten ui te halen. Daar gekomen, werd zujii vartuig door een rukwind gegrepen en sloeg overzij. De melkvaarder W. E. snelde onmid dellijk met zijn motorboot te hulp, doch van den visscuer en zijn Knecht was geen spoor meer te bekennen. au visscheraüoot met mast en zeil werd later drijvende aangetroffen. Onmiddellijk werd met dreggen be- gonneu, doch de lijken zijn tot nu toe nog niet gevonden. Een huis omver. Zaterdagnamiddag is door een wind hoos te Zouteiande een huis omver ge worpen, terwijl aan de daken van an dere huizen groote schade werd aange richt Door zyn vrouw bestolen. Een landbouwer te Doetinchem deed vorige week bij de politie aangifte, dat bij hem was ingebroken en I 300 ont vreemd. Tevens deelde hij mede, dat er reeds tweemaal ongewenscht bezoek 'jKj hem was geweeslt. Beide keeren wa ren zijn fietsbanden doorgesneden en ten partij aardappelen ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in en nu drie dagen bleek haar, dat de dief stal was gepleegd door 's mans eigen viouw en dat deze ook de fietsbanden had doorgesneden, teneinde een sfeer van onveiligheid te scheppen. Drie jaren geleden was onder gelij kt omstandigheden bij den landbouwer ingebroken en 1 500 vermist. Die dief stal bleef onopgehelderd, maar thans heeft de vrouw bekend zich ook daar aan te hebben schuldig gemaakt, liet geld was besteed om gemaakte schul den te voldoen. Gasverstikking. Daar de buren gistermiddag bemerk ten dat de 67-jarige weduwe G., wo nende aan de Pupillenstraat te Rotter dam, niet naar buiten kwam, waar schuwde men de politie. Deze drong het huis binnen en bemerkte weldra een zeer sterke gaslucht. De weduwe werd te bed gevonden, zij bleek reeds to zijn overleden. Zonderlinge huisbaas. l)e politie te Roosendaal, heeft aan de grens aangehouden een dame, die gekleed in haar huisjapon en in hoogst Opgewonden toestand, zondeuj geldige papieren de grens wilde oversteken. De dame, die te Antwerpen woonde, ver klaarde, dat haar huiseigenaar haar na vele mishandelingen uit haar woning had gedreven. Zij vertoonde aan de po litie verschillende lidteekens. Aan de dame die van Hollandsdie nationaliteit is, is voorloopig bij de politie te Roo sendaal onderkomen verstrekt. Het z.g. spionnage-geval te Bilthoven. Zaterdag is door de Biltsche politie in het Broederschapshuis te Bilthoven ten huize van den heer Boeke gearres teerd de heer H. Elshout, die destijds verklaard heeft voor de Utrechteche politie spionnagediensten te hebben ver richt onder de volgelingen van den heer Boeke te Bilthoven. De boekhouding van het Japanfonds, waarin fraude zeu gepleegd zijn, is tegelijkertijd in be slag genomen. Er hebben reeds ©enige \oorloopige verhooren. plaats gevonden. De heer Elshout is ter beschikking ge steld van do Justitie te Utrecht en al daar gevangen gehouden. De heer "Els hout heeft voor eenigen tijd den politie- rechercheur Noppen van de Utrechtsche politie beschuldigd, dat deze hem ziou hebben opgedragen opzettelijk de aa- ken van het Jaipanfonds in de war te stuien om op deze wijze het publiek te gen den heer Boeke en diens aanhan gers op te zetten. Er hadden de laatste •weken vanwege de groep Bilthoven her haaldelijk zoogenaamde onderzoekings- vergaderjngen te Utrecht mi Bilthoven plaats, waarin, zoo het heette, de ont maskering van deze zaak zou worden voortgezet. Deze bijeenkomsten lever don echter weinig bizondeirs op en de gewezen spion Elshout was op'de laat ste vergadering niet verschenen. Na zijn aanhouding, heeft Elshout een oogenblik volgehouden, dat hij werke lijk f 155 aan de Utrechtsdie recherche in den persoon van den brigadier Nop pen had afgedragen, maar bij een na der verhoor toegegeven, dat hij deze beschuldiging niet kon handhaven, aan gezien hem daarvoor de posiviteit ont- (braft waarop hij zich vroeger beroepen had BoaaMnHkear. Aan een Fransch blad ontleent Ceg®- disco het bericht, dat een planter in West-Afrika een nieuw soort sterken drank heeft uitgevonden, die gestookt wordt uit bananen en een buitengewoon aaiigenamen zacht-zoeten smaak moet Lebben terwijl de geur overheerlijk zou rijn. Warmte. Te Perpignan in Zuid-Frankrijk heeft de thermometer de laatste dagen boven de 88 gr. Fahrenheit gestaan. De lucht is verstikkend, overal neerscht een bui tengewone droogte en de wijnbouwers vicezen, als deze aanhoudt, eeu ramp. Een zonderling wapen. Gistermiddag maakte emi 50-jarig koopman, afaomstig uit Roermond, die in de Westerstraat te Utrecht koopwaar aanbood, zich boos op een dienstbode, die omdat de man naar jenever rook weigerde iets van hem te koopen. De man wandelde op twee krukken, daar hij één been miste, maar ging met eeu van de krukken het dienstmeisje te lijf. De man is door de politie aan gehouden. Met een hamer op het hoofd geslagen. Een wederspannige dienstbode. Zondagmorgen heelt de politie bij een familie op de Juliana van Stolberglaan te den Haag een ,25-jarige Duitsohe difciislbode gearresteerd. De dienstbode Had Zaterdagavond het tweedemeisje met een hamer drie gaten in het hoofd geslagen. De dienstbode yerzette zich tegen haar arrestatie. Zij wilde aioh niet aankleeden. De rechercheurs heb ben haar toen in een deken gewikkeld en met het politierijtuig naar 't hoofd bureau gebracht. STADSNIEUWS. GOUDA, 29 April 1924. Hinderwet. Rungemeester en Wethouders van Gouda brentpn ter'' algemeene kennis, dat op de Secretarie>%fcr visie is gelegd een ver zoek met bijlagen van A. Verblauw Jr. te Gouda, om vergunning tot het oprichten van een meubeLmakerswerkplaats en het plaatsen daarin van een gecombineerde vlak- en van dikte schaafmachine en een gecombineerde cirkel-, lintzaag-, boor- en fraismachine, gedreven door een electro motor van 7 P.K. in het perceel gelegen Lange Dwarsstraat No. 39, kadastraal be kend Sectie B No. 1106; en een verzoek met bylagen van de fa. Nieuwveld en Co. te Gouda, omi vergun ning tot het oprichten van een timmer manswerkplaats met machinale houtbewer king en het plaatsen daarin van een ge combineerde vlak- en van dokte schaafma chine en een gecombineerde cirkel-, lint zaag-, boor- en fraismachine, gedreven door een electromotor van 7Va P.'K., in het pex-ceel gelegen Peperstraat no. 98, ka dastraal bekend Sectie D no. 1648. Op Dinsdag den 13 Mei 1924, des namid dags ten 1% ure zal op het Raadhuis ge legenheid zijn om bezwaren tegen de ge vraagde vergunning in te brengen, gedu rende drie dagen vóór dien dag kan op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen worden kennis ge nomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zyn zy, die niet over eenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zyn verschenen ten einde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. De Reorganisatie van het U. L. O. De afd. Gouda van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin gezegd wordt; dat zy met verwondering hebben kenu.s genomen van de weder-indienóng van het voorstel tot reorganisatie van het U. L. O.; dat zij met het oog op de laatst voor gestelde wijzigingen van de lager onder wijswet 1920 het oogenblik ongunstig ge kozen achten, om thans een wyziging tot stand te brengen; redenen, waarom zy den Raad met aan drang verzoeken, het voorstel tot na de behandeling van de wetswijzigingen uit te ■•'tellen. Aan het adres is de volgende memorie van toelichting toegevoegd: Op het huidige tijdstip worden d« U. L. O. scholen dezer gemeente bezocht door res pectievelijk 46 en 61 leerlingen, waarvoor door het Ryk vergoed worden aan elk der beide inrichtingen 3 leerkrachten. Deze zullen, worden de gewyzigde wetsvoorstel len aangenomen, vergoed blyven worden, wanneer de toestand na 1 Juli niet veran dert. Gaat men echter den toestand veran deren een verandering, die niet voor 1 Juli zal plaats hebben, maar met aanvang van den nieuwen cursus 1 Sept. as. dan zouden door die wijzigingen de nieuwe ge tallen uit de Wet gelden, waarby per 30 leerlingen 1 leerkracht wordt vergoed. Dan zouden echter voor de 107 leerlingen 4 leer krachten worden vergoed, terwyi 5 leer krachten zouden noodig zyn, omdat het eerste leerjaar der samengevoegde U. L. O. scholen 46 leerlingen telt, die dus in twee klaseen moeten worden ondergebracht. Daardoor «ou dus 1 overtallige leerkracht door de Gemeente moeten worden betaald, afgezien van de vergoedingen die daardoor ook aan de bijzondere U. L. O. scholen zou den moeten worden uitgekeerd. Beter lijkt ons dus de klassen 3 en 4 der beide U. L. O. scholen samen te voegen en verder den toe stand ongewijzigd te laten daar dit voor de Gemeente de e enige oplossing is die de Ge meentekas ongemoeid laat R. K. Kamercentrale, LeidCn. Ge R. K. Kamer-Centrale Leiden houdt een algemeene vergadering (terrane jaar- vergadering)op Woensdag 21 Mei 1924, des 12% uur alhier, in Café-Res- (De voorzitter heelt gemeend, dese vei- gadering te Gouda te moeten houden, ten einde den band te versterken met de Kies- vereenigmgen ten Uosten en Zuiden van onzen Kieaknag, van weik toch niet ge vergd kan worden, steeds naar Leiden te komen.) De agenda vermeldt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en nvededeeiingen. 4. Jaarverslag secretaris. 6. Jaarverslag penningmeester. 6. Benoeming commissie van verifica teurs. Verslag van de laatst gehouden Bondsvergadering. 8. Benoeming van 6 afgevaardigden en 6 plaatsvervangers voor de aa Bondsver gadering. K Behandeling van de agenda der op 30 en 31 Mei a.s. te houden Bondsvergade ring. (De Bondsagenda en het ontwerp- kiesreglement zyu by de agenda ingeslo ten.) 10. Rondvraag en sluiting. (N.Z.H.) Goudsche Waterleiding Maatschappij. In de dezer dagen gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Goud sche Waterleiding Maatschappy is het di vidend over het dienstjaar 1923 vastgesteld op 10% Georganiseerde Guldens-Collecte. De heer T. Bulk, classicaal leider van de Georgganiseerde Guldens-collecte' maakt met dank bekend dat de April-coflecte in deze gemeente 369.49 heeft opgebracht. Een adres van de oudercommissie van school C. Naar wy vernemen heeft de oudercum- minHie vaa school C een adres gericht tot den Raad dezer gemeente, waarin verzocht wowlt rekening te willen houden met den wensch van de ouders van de leerlingen van school C, om deze school en de U. L. school onder een hoofd te laten. Bloembollen tocht. Door het slechte weer ia de tegen Zondag j.l. aangekondigde fietstocht naar de bloem- bollenvelden, uitgeschreven door de Toe ristenclub „Gouda" niet doorgegaan. Thans bestaat het voornemen dezen tocht by goed weer te houden op Zondag 4 Mei sa Lntroductiën voor niet-leden zyn inmid dels nog by het Bestuur van gemelde dab te bekomen. Examen Mode-Vakbond. Mej. J. üèegt, leerling van Mevrouw lm- holzvan Leeuwen is geslaagd voor het te 's-Gravenhage door de Ned. Mode-Vak bond gehouden examen voor diploma c.c. (leerares). Lezing Dr. Joh. H. van Burkom. De lezing over „Het leven der Byen", welke Dr. Joh. H. van Burkom voor de Goudsche H. B. S.-Vereeniging zou houden, die wegens ongesteldheid van den spreker moest worden uitgesteld, is thans bepaald op Vrijdag 2 Mei sa ,d«» avonds 8 uur in ue benedenzaal van <le Soc. „De Reünie". Zooals wy reeds vermeldden, zal het ge sprokene door een speciale film verduide lijkt worden. Collecte voor de uitgesloten textielarbeiders De opbrengst van de j.l. Zondag aan de beide li. K. keiken gehouden collecten ten bate van de uitgesloten textielarbeiders in Twente, heeft volgens de N. Z.-H. opge bracht: kerk a. d. Gouw© 36.66%, kerk a .d. Kleiyeg 27.38. Burgerlijke GEBOREN: 26 April: Gerarda Maria, d. v. S. de Jong en I. Schouten, Vla mingstraat 4. Govert, z. v. C. Broer en M. G. Lakerveld, Varkenmarkt 6. Maria Eva, d. v. M. Mikkers en M. E. van den Berg, Vest 34. 26 April: Nico laas Jo hannes, z. v. N. J. Montagne en A. Ham mer, Raam 68. Willem, z. v. G. W. van Mastrigt en P. van den Berg, Nieuwsteeg 9. OVERLEDEN: 26 April: Geertje Huis man, gehuwd met M. Blanker, 68 j. Gys- berta de Vos, 16 j. 27 AprilPieter Huis man, 44 j. Agenda. 29 April. 7% uur. Raadzaal Stadhuis Ge meenteraad. 29 April. 8 uur. Groote Schouwburg Miss Blanche. 30 April. 7% uur n.m. Raadzaal Stadhuis, Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken. 2 Mei. 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing voor de Goudsche H. B. S. Ver. 2 Mei, 8 uur. Remonstrantoche Kerk. Fran- sche lezing van den heer F. Peyronel uit Turyn, over de Waldenzen. Zondagmiddag van 36 uur Thé Dansant ia „Ons Genoegen" voor de leden en hunne huisgen ooten. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe 131, is deze week tot en met Vrydag 2 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. AMMERSTOL. By de te Pernis gehouden aanbesteding voor het bouwen van een kantoorgebouw, te bouwen voor rekening van de gasfabriek der gemeente Pernio, Rhoon. Spykeniswe en Foortugaal, kwaaien de heeren Gebrs. de Jong en Van Donk, aannemers alhier, voor als laagste inschrijver*. Hat werk is aan hen gegund. Bij de gistermorgen te Bergambacht ge houden aanbesteding, welke uitging van Dijkgraaf an Hoogheemraden van da Krim- penerwaard, was de heer G. Boon, aan den Lelodyk, alhier, de laagste inschrijver voor perceel 1 van bestek no. 1, nd. voor ƒ6762. Dit werk bestaat in het gewoon onderiioud der dyken langs de Lek en den ljssel. Voor het onderhoud der binnenwegen in genoemde waard, was voor perceel 1 laag ste inschrijver de heer P. v. d. Dool, alhier voor 1360; terwyl voor het tweede per ceel de heer H. de Man, alhier, met 1433, als laagste inschrijver voorkwam. UULDKMAK. Zondag 27 April meld de Postduwenver- eemging „De YVitpen een onderling con cours vanuit Roosendaal. De ptyseu wér den als volgt benaard: 1'. D. Both le, 2e, 4e, 6e, 10e, 12e, 18e, 21e, 24e, Zie, 80e, 3be; P. Burger 3e, zOe, 28e, 31e, 48e, 5oe; A. v. 8oet öe, 16e; F. v. Vliet le overduii; P. v. d. Linden 8e, 17e, 48e, 68e; H. J. Schol ten 9e, 4Le, 42e; J. C. Honkoop lie, 82e; A. de Groot 13e, 29e, 36e, o4e; H. Burger 16e; F. L>onk löe, 37e, 3e overduil; C. uen Braber 22e, 38e, 39e, 4le; W. Boom 26e; G. A. A. Donker 26e, 40e, &7e; YV. Loen- deraloot 34e, 43e, 44e, 46e; N. d© Bode 4oe, 56e; J. Baas 60e; C. Loendersloot ole, ;>2e, &3e; P. Niudde 69e. le duif 9.49.25, laatste 10.47.19. Eere- prys geschonken door den heer Both werd gewonnen door P. Burger met 3© prys. STOLWIJK. Aan de wedvlucht, uitgeschreven door de Postduivonvereeniging „De Blauwe Doifer" alhier vanuit Roosendaal (N-B.) afstond 66 K.M. ts door 42 duiven deelgenomen eu werden de volgende onderscheidingen be haald: le prys C. J. de Vries; 2e, 3e en 4e prys P. Bongers; 6e prys 1. Koot; oe pry- A. Anker; 7e prys D. Mastenbroek; 8e prys YV. Molenaar; l© overduif YV. Molenaar. Eerste duif geconstateerd 10 uur 9 nun. 11 sec.; eerste overduil geoonstatceid i0 uur 46 min. 48 sec. A.s. Donderdag, 1 Mei, hoopt de heer J. Slingerland den dag te herdenken, waaro<p hy 40 jaren geleden tot onderwyzer aan ae 2e Openbare School alhier benoemd werd. Ongetwyfeld zal deze dag voor den jubilaris die nog steeds met lust en ijver in zijn be trekking werkzaam is, niet onopgemerkt voorbijgaan. WADD1N%VEEN. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Frieda, d .v. J. v. d. KraaL, en M. Schelldngerhout. Antoon, z. v. P. Glasbeek en A. J. le Clercq. Hendrika Aletta, d .v. M .van Velde en M. den Har- tog. ONDERTROUWD: J. van Oosterom en F. den Boer. W. C. Scheer en F. P. Kroes D. ZeLdenryk en A. H. Haarman. GETROUWD: K. Gereie en P. van Erk. B .en W. hebben besloten, dat de brand- bluschmiddelen van de eerste, derde en vierde afdeeling der brandweer, in deze ge meente zullen worden beproefd en onder zocht op de navolgende tijdstippen: eerste afdeeling Woensdag 7 Mei 1924, nam. 7.30 uur; derde afdeeling Woensdag 11 Juni 1924, nam. 7.30 uur; vierde afdeeling Vrij dag 9 Mei 1924, nam. 7.30 uur. «ECHTZAKEN. De poging tut doodslag in de Boschjes van Poot. De Hoog© Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van K. L-, los-werkman, die door het Haagsche Hof wegens poging tot doodslag in de Boachjee van Poot tot vyf jaren gevangenisstraf was veroordeeld. FINANCIEELS BERICHTEN. Maatschappij tot Exploitatie van Zeep fabrieken. in de heden hier - ter stede ge houden algemeene vergadering van aan- ceelhouders van de Maatschappij tot Ex ploitatie van Zeepfabrieken te Gouda, zyn het verslag over het Boekjaar 1923, de Ba lans en Winst- en Verliesrekening per 31 Dec. 1923 vastgesteld en is het dividend bepaald op 6 zoowel voor de Cum. pref. aandeelen A als voor de Cum. pref. aandee- len B. Aan het Verslag der Directie ontleenen wy het volgende.' De scherpe concurrentie, waarvan reecs in het voorgaande jaarverslag melding werd gemaakt, bleef gedurende 1923 onvei- minderd voortduren, zoodat de winstmar ges zijn ingekrompen. Ook de export bleef gedurende 1923 nog zeer moeilijk; de va- lutaverhoudingen welkten in dit opzicht belemmerend. Niettemin was het bedrijfsresultaat der dochtermaatschappijen voldoende om uit hare winsten de gewone afschrijvingen up gebouwen en inrichtingen te bestrijden en daarna aan de moedermaatschappij de uit keering te doen, die deze noodig heeft voor de betaling van het dividend op de Prefe rente aandeelen. In den loop van het boekjaar werd zoo wel op de Cumulatief Preferente aandeelen A als op de Cumulatief Preferente Winst- deelende aandealen B reeds een voorloopig dividend betaald van 3 Het winstsaldo 484.212.74%) laat dit maal het betalen van een extra dividend op de aandeelen B niet toe. Met het oog op den nog steeds onzekeren toestand van handel en verkeer acht de Directie het ge wen acht de uitkee ringen tot het noodzake lijke minimum te beperken, en allereerst bedacht te zijn op versterking der reserves. In verband met de moeilijkheden van formeelen aard, die kunnen «uitstaan bij het betalen van voorloopige dividenden op beide soorten aandeelen, heeft «le Directie in overleg mot H.H. Commissarissen, be sloten, in het vervolg geen interim-divi denden meer betaalbaar te stellen. De Balans geeft de volgende cijfers: Activa: Aandeelen in dochter-maat schappij en, zeepfabrieken in eigen exploita tie en aandeelen In aanverwante bedrijven j 0.618.132.—, soldi m rek. erk met docn- ur-inaatschappyen en aanverwant© bedry- ven (inclusief te ontvangen dividend) j 3.723.344.beschikbare middelen 3642)61.vorderingen 390.696.—, on roerend© goederen j 44.600.meubilair 87ÜU.uutomobielon 1600b. Passiva gewone aandeelen 3.000.000.cum. pref. aandeelen A 3.000.000.cum. pref. wins ui. aand. B. 3.000.000.—, wrnstbewyxen pro memorie reserve 497.467.diverse schulden 184.764.saldo winst 4B4.212.~-. D© Winst- en Verliesrekening toont aan dedebetzydede volgend© cy- lers: contractueele uitkee ringen 33.497. exploitatiekosten 108.861.saldo winst te verdeelen als volgt: afschryvingen op zeepfabrieken in eigen exploitatie (gebou wen en machines 88.948.idem op hoofd kantoor (gebouwen en meubilair 9699. reserve 6476.belasting 20.189.di vidend 360.000; en aan de creditzijde: «Uvidend «locli ter-maatschappy eu, fabrieken in eigen ex ploitatie en diversen 626.691. Deli-Maatschappij. Dividend 20 Naar wy vernemen, zal in de aanstaande jaarljjksche algemeen vergadering van de Deii-Maatsohappy voorgesteld worden, het dividend op 20 te bepalen (v. j. 6 MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 29 April 1924. Aanvoer: 210 paaiden, 2 veulens, 126.' mager© runderen, 728 vette runderen, 266 votte graakalveren, 1469 nuchtere kalveren, 61 schapen of lammeren, 37 varkans, 278 biggen, 13 bokken en geiten. Prijzen: Vette koeien 1© kw. 1.17%- 1.22%, 2e kw. 1—1.06, 3e kw. 0.80—0.90; Ossen le kw. 1.07%—d.16, 2e kw.,/ 0.96 —1.00, 3e kw. 0j8ü0.86; Stieren le kw. 1.00—1.07%, 2e kw. 0.86—0.90, 8e kw. 0.76; Kalveren le kw. 1.661.80, 2e kw. 12261.46, 3e kw. (L96—1.06. Melkkoeien 210385, Kalfkoelen ƒ216 395, Stieren 176—376, Pinken 146— 176, Vaarzen 140200, Werkpaarden 100300, Slachtpaarden 96166, Nuch tere kalveren 1317, Fokkalveren 20 30, Biggen 1018, Óverloopers 1732. Vet vee en vette kalveren handel matig, prijzen eenigazins afwijkend; nuchtere kal veren handel in slachtkalveren redelyk, fok kalveren matig. Melk- en kalfkoelen, han del matig. Biggen en overloopern handel matig. Paarden handel redelyk. Kaasmarkt. Bodegraven, 20 April 1924. Aanvoer 326 partyen, waaronder 279 m. Kykamerk, 14960 stuks, gewicht 89760 K.G. Prys Goudsche kam le srt. 4246, 2© srt. 3438; le srt. zonder ryksmerk 32 38. Handel matig. Purmerend, 29 April. 14 kleine fabriekakaas 36.60, m. rijks- merk 40; 36 kl. boerenkaas 38, m. ryks- merk 43; 20%% K.G. 1JI0—L90. Groentenveiling. Nieuwerkerk a. d. IJseel, 28 April. Coöp. Tuinbouwveiling Nieuwerkerk a. «L IJasel en Omstr. Bloemkool 2e srt. 7.2011.90, sla meikoning 9.6012.80, per 100; sla- vellen UO—2.70 per kist; spinazie 28.3032 per 100 K.G. (DRAADLOOZE DIENST.) Het SchadevergoedinKsvraagstuk. BERLIJN, 29 April. Als Duitache loden van de Commissie van organisatie voor de Ryksspoorwegen en d© Industrieel© Qbliga- tiei worden door d© Commissie van Herstel, door de Duitoche Oorlogslasten Commissie te Parijs, de Staatssecretarissen Vogt, Bergmann, B rondelen berg en Geheimraad Buecher genoemd. Een bezoek van Poincaré aan MacDonald. PARIJS, 29 April. De Chicago Tribune meent te weten dat Poincaré de volgende week tot het houden van besprekingen met MacDonald naar Londen zal gaan. Men ziet hierin een voorbereiding van een interge- allieerde conferentie. v 'lheunis en Hymans optimistisch gestemd. BRUSSEL, 29 April. Theunis en hijmuiiK zijn gisteravond to 12 uur uit Parijs teruggekeerd!. Zij zijn optimis- tweh gestemd. Volgens onze inlichtin gen hebben zij Poincaré een volledig (plan voorgelegd tot be«|>ot}diging t t,de uitgifte van een buitenli(n0töt»e ^Wming voor Duitschland, en dvan de panden in het Rulirg borgen. Poincaré heeft z( halen geen vertraging té voor do geallieerde beapreluïï£éfl'. Bel gië is van oordeel dat de kwestie der jntergeallieérde schulden rustig kan worden besproken zonder evenwel het plan der deskundigen te vertragen. Opstand in Afganistan. LONDEN, 29 April. Uit Riga wordt «Ld. 28 April a d. Times gemeld: de tegenstry- dige berichten over groote opstanden tegen de Sovjetregeering in Turkasten, welke de Regeering gedurende de laatste weken her haaldelijk tegensprak, werden heden offici eel bevestigd door een heden te Moskou be kend gemaakte mededeeling van een ernsti ge anti-revolutionnaire beweging in Bokara en een gewapende botsing aan de Afgaan- sche grens, tusschen nxxle troepen en op standelingen uit Afghanistan, die tegen Amur z(jn opgestaan. Brand in een brikettenfabriek. BERGEN OP ZOOM, 29 April. Heden morgen heeft een brand gewoed in de bri kettenfabriek van de firma Aoselbergs en Co. De brandweer tintte het vuur met kracht aan en wist het tot d© brikettenfa briek te beperken. D© aamienlyke schade wordt door verzekering gedekt. tl. M. «te JtoBuigu en de saiartaregeung. DEN HAAG, 29 April. In verband met het ooi nemen van «ie Regeering om de salaris verlaging von de Ky*sambveuuieu met in gang van 1 Mei te doen ingaan, heelt it. M. ue numngin aan den Minister van Financien doen weten, «lat H. M., zooals zy reeds heelt te kennen gegeven, een deel vnn hare in- Jtomsten ter beschikking vau de Regiering stelt. De zaak Deen. DEN HAAG, 29 April. In zake de door «leu i too gen Raad terug gewezen schadever- goedingsprocedure tusschen de Periak Pe troleum Mij. en den heer Deen, heelt de naagsche Rechtbank heden zyn interlocu toir vonnis, de incidenteele vordering vau de party Deen tot overlegging van de boeken, niet ontvaakelyk verklaard, terwyl wat de Hoofdzaak betreft aan de eischende party Periak ten aanzien van het onderdeel vau de sctuuiestoat betreffende de waardevernun- denng van de ^(MM) aangebrachte Zuid- Per lak-aandeelen een schutting ie opgedra gen op 27 Mei a.s. des v.m. lü uur, waarby Ue party Periak geloofd zal worden tot een bedrag van 3 null. 682 duitend gulden. De verdere behandeling der zonk is aangehou den. tviböSLXuuitasM. 28 ApriL 29 April. Londen 11.78% 1L72 Uerlyn 0.62% 0.62% I'arys 17.40 17JJ6 Brussel 14J. 14.70 Zwitserland 47.76 47.60 YV oenen 0.0038 0.0037 Kopenhagen 46.06 44.90 Stockholm 70.60 70.40 Christiaaia 370,0 36.80 New-York 2.69 2.67% Niet officieel. Prang 7.92 7h6 Madrul 37.40 36.90 Milaan 12.06 12.— Markenbiljetten 65 ct. per billioen. Kronenbiljetten 66 ct. per 1Ö00, per 10000 46 ct. Reomovendckt. De omvang van den handel op de ef fectenbeurs was vandaag weer ullenbe- halve groot. Evenwel ontwikkelde zich nogal wat beweguig ui Tabakken, die aanvankelijk aurK aanbod onderhevig waren en dan ook beneden bet vorige koeraniveau ingezet worden. Het divi dend van 20 dat door de Deli Mij tul worden uitgekeord wekte nogal te- leursteiling en dit veroorzaakte oor spronkelijk de zwakke stemming Het duurde evenwel niet lang of een vrij krachtig herstel vond plaats en apeci- ual wan dit het gevul aiet Senembah, waaromtrent divideud-geruotiten de ron do deden. Olie-aaudeolen hadden een kalme markt en waren niet veel veran derd. U©consolideerden kwamen thans ©venwel weer beneden '200. iSuikerfond- seu guven ook maar weinig koersver schillen, doeh golden sommige soorten otrtfer iets lager in verband met de ©enigszins gedaulde suikerprijzen iu Amerika. Scheepvaarten eerder iets uun den zwakken kant De rubbermurkt was stil en vertoonde niet veel bijzonders. Nederl. ludustrieelen yvareu ook thans grooteudeels veronachtzaamd. Londen, 2 uur. Amsterdam 1172, Berlijn 18760, Farys 6790, Brussel 7970, Kwiteer land 2462, Ko penhagen 2611, Stockholm 1668, Ühristia- nia 3190, Madrid 3210, New-York 438%, Italië 97% Berlyn, t uur. Amsterdam 1671189, Londen 1840% 49%, Parijs 2723—37, Brussel 2314—26, Zwitserland 746199, Kopenhagen 7062 88, Stockholm 11047—11103, Christiania 581040, Madrid 6795—6826, New-York 41921, Italië 1876—86. RAdT(LTit^L^GRXpIsCH WEERBERICHT Hoogste stand 763.8 te Perpignan. Laagste stond 746.8 te Groningen. Verwachting: Matige tot zwakke noo.d- Weaten wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvan kelijk weinig of Ifcen regen. Iets zachter overdag. 29/30 April 8A9 mm.—6.06 v.m. ADVERTENTIKN. Heden overleed onz© geliefde Moe der, Behuwd-, Groot- eex Overgroot- Weduwe von B. NIEUWEïfHUlZEN in den ouderdom van ruim 76 jaar. Rotterdam; J. H. N1EUWENHUIZEN. A. NIEUW ENHU1ZENKOK. Leiden: J. J. E. ^LANJER- NIEUW H. J. PLAJWEfL IUWENHU1ZEN. plajNek: Gouda: C. VAN BEEKUM— NIEUWENHU1ZEN. U VAN BEEKUM. Amsterdam: A. H. TERPSTRA— NIEUWENHUIZEN. H. s. teXpstra. Gouda: D. J. DE JONG— NIEUWENHUIZEN G. A. De JONG. J. M C NIEUWENHUIZEN. A. NIEUWENHUIZEN— ZANDVOORT Klein- en Achterkleinkinderen. GOUDA, 99 April 1914.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2