5 I ad. I ZOON taÉgt. ERK lg sn NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, bekkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Woensdag 30 April 1924 «o. 15528 83" Jaargang 31 Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ROMANTIEK. :erij a dmmt 040. Op Zijn toestand is levensgevaar- zich L BUITENLANDSCH NIEUWS. nog sche stoffen tur, De een twee en een half uur 1188 78 FEUILLETON. in de groote kapel. zonden. «xlat hun alles I komen; die te middelen v^r •ovengenoemde aarheid wordt I Den Haag. .zooals siwiig wiue uezc gij weet zal over twee weken het hu- van uw (Wordt vonolfd). I R L 0 9 1 I 1 I t I 1 heden, en de bijzondere belasting winsten van maatschappijen op te heden een Naar het Duitech van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door LS, rE- 31, LE SL, DT RD ingeland, der rap- aarzeling om niet van moedwil te spreken, tot uiting komt. Een B. T. A.-telegram meldt, «lat het comité van deskundigen, benoemd door de ontwapeningscommissie van den Volken bond, zijn werkxaaanheden beëindigd heeft. Met algemeene stemmen werden de grond slagen aangenomen van het ontwerp-con- ventie, ingediend door kolonel Carnegie nopens de particuliere fabricage van wa pens en munitie. Krachtens <üt ontwerp zou do particuliere fabricage van wapens en munitie slechts worden toegelaten met uit drukkelijke toestemming der regeering. Er zouden maatregelen wonden genomen om te beletten, dat onder den invloed van be wegingen der openbare meening de bewa peningen op abnormale wijze zouden wor den vermeerderd. kotr. Do generaal ontving mevrouw uan het station. Hij had zelf een rouwband om ue mouw van zijn uniform, en kon niet» zepgen toen zij hem in diepen rouw te gemoet kwam. Mijnheer en mevrouw reden in een grxite, gesloten koets en op de voor baak zaten Martha Heller en de min. In het rijtuig spraken zij in het ge heel niet met elkaar, vertelde Martha Heller later. Mevrouw leunde, bijna voortdurend met gesloten oog en, ach terover in haar hoek. Misschien om de rouwvlaggen niet te zien, die tiuschen alle huizen, in de lucht wapperden, en donkere schaduwen over het slapende kind wierpen. Het huis van den generaal was een groot wit gebouw, uitwendig tamelijk eenvoudig, mear van binnen met groote verspilling van «ruimte gebouwd. Daar stonden zij nu allen in de groo te, zeer weelderig ingerichte slaapka mer, een op een kier staande deur gaf toegang tot een toiletkamer, die aan de andere zijde in de slaapkamer van den generaal uitkwam. „Ik dachtzei de generaal. Zij knikte. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda ae omstreken (behooreade tot dm baaorgkring) i 1—6 ragah flM, «Nw regel mow 045. Van buiten Gouda M den h-ergkrlngi 1—6 rsgsla 146, elke regel meer 040. AdvertwKiba in bet Zaterdagnummer M bjjsiag op dan prjja. Uafdadigheidn-advertautikn da helft van den prga. INGEZONDEN MEDEDEELLNÜEN1—4 regels 2.05, elke T do voorpagina 60 booger. Gewone advertentiüa on ingeaonden mededeelingon bjj contract tot soar gereduceer- uen prijs. Groote letters on randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tusecbenkonut van «oliede Boefrhan- delaron, Advertentiobureaux en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekoman, teneinde van opname verankerd te zijn. de moeder-overste den. rug toe. Het was geen ijdele bedreiging. Pre cies acht dagen later stonden Martha Heller en Anton, bleek en bevend en met verschrikt opengesperde oog en voor haar. Het kind lag te slapen in de armen der op zijn wintersch ingestopte min. Hoe hield mevrouw zich toen staan de Anton zou het nooit hebben kun nen zeggen. Zijn knieën knikten en het werd hem zoo donker voor de oogen, dat hij de enkele voorwerpen, die in de ENGELAND. De Kuning van Engeland op de locomotief. De Kumng en de Koningin hebben een nieuwe ervaring opgedaan t>y hun bezoek uan de werkplaatsen van de Great Western Railway te Swindon. Aun het Slot vud een nauwkeurige in spectie bestuurde de Koning den kotunkly ken trein persoonlijk uit de werkplaatsen naar het station van Swindon, xywle nel eerste deel van de terugreis naar WümIhoi. Tot groot pleizier van de duizenden werk lieden, die naar buiten waren gekomen om het koninklijk paar te <ien vertrekken, stond de Koningin met den Koning op tie groote locomotief, die een van de nieuwste en zwaarste typen is. Een Duitech opieklingaachip op de rotsen geioopen. Het Duitsche opleidingsschip >rBohua", groot 1600 ton, heeft ten gevolge van dich ten mist, schipbreuk geleden nabij de Shetland-Eilanden. Drie leden der beman ning verdronken. Een jong kadet, die een goed zwemmer was, zwom naur laud en redde daarna vier der opvarenden het le ven. Plotseling werd hij echter door oen geweldige golf gegrepen, welke ham zee waarts trok, ten gevolge waarvan ook hij verdronk. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.00, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco par post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ3.60. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. OnM bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tal. 545. In het Engelsche Lagerhuis heeft Minis ter Snowden zijn begroeting ingediend. Hierin wordt voorgesteld de rechten op automobielen, films, horloges, klokken en muziekinstrumenten, bekend als de zgn. McKenna-rechten op te heffen, de rechten op thee, suiker, cacao, koffie, cichorei en gedroogde vruchten te verlagen, evenals de belasting op de openbare vermakelyk- op de heffen. vol ornaatjain de groote kapel. En daarna zou er gebeden worden voor eene gelukkige reis. Mevrouw vertrok. Mevrouw met haar kindje. Naar haar echtgenoot. Naar een machtigen generaal. Naar 9t. Peters- bt’ig I Zij wilde stellig deal lijkdienst zien voor don grootvorstDe arme groot vorstzoo knap, zoo jong, ver loofd en toch moest hij sterven! Tra nen, als parelen, vloeiden uit haar (.ogen velen ervan golden misschien Anton, den bediende, die haar verliet. Dat was ook zoo’n knappe, beste man. Eenige zuchten, andere4 glimlachten. Door veel van hetgeen haar plotseling bestormde waren de jonge nonnetjes een beetje van streek geraakt. Zij ke ken van onder haar groote witte kap pen als opgeschrikte reeën en knikten den knappen knecht toe, zooals ondeu gende kinderen doen, die vanuit een veilige schuilplaats een heel gevaarlijk dier plagen. Te zeven uur verzamelden allen zich in de kapel. Te acht uur dronk me vrouw haar laatste a vond thee bij de moeder-overste. Toen zij door een non naar haar cel werd gebracht, vond zij daar Martha heller bezig een oude, zwarte japon met zware rouwertpe te overtrekken. „Anten is naar Moskou gereden en Iteef» de rouwcrèpe voor uwe Hoogheid dorp, dut naar de groote tragédienne **1 worden genoemd, hebben vasten vu ran aangenomen, en eerstdaags zal met de werkzaamheden een begin worden ge maakt. De bouw is opgedragen aan Pierre Sardou, den zoon van Victorian Sartiou, in wiens stukken Sarah haar triomfen heeft gevierd. De Renaissance des Chtês, die het plan op touw heeft. gezet, heeft een pro- puganda-commiBaie benoemd onder voor zitterschap van den filosoof Henri Berg son. Het Office de» habitations a bon mar- ché in het Seine -departement, heeft de Re naissance een eerste crediet van 3.826.000 franc» verstrekt. Het dorp zal verrijzen ten zuiden van Parijs, bij Plessis-Robin- sin, tusechen het plateau van GhAthlon en het dal van Fontenay. De huizen sullen alleen aan „intellectueels arbeiden” wor den verhuurd. FRANKRIJK. Het dorp Sarah Bernhard!. De plannen tot het bouwen van fiOIDSCHE COURANT. - mevr J. p. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. 4) Koud en streng zeide deze wfcJijk van Zijn Hoogheid den groot vorst plaats hebbenIndien gij he den over een week niet het besluit neemt het huis van uw echtgenoot als blijvende verblijfplaats binnen te gaan, nwet ik u, hoeveel leed het mij doet van uw kind scheiden. In het huis van den generaal is alles voor de ontvangst der kleine gereed. Als een bijzondere kunst mag uw Duitsohe kamenier met net kind meegaan. Evenzoo uw knecht Aiiton. Een omgang met u is echter buiten gesloten zoolang gij weigert het te^a^teV’*n h*6* W weer °P Jk kan slechts een echtgenoot heb- "2 mevrouw. „Laat men hen ■franen, die ons wederrechtelijk aan ®«aar hebben gegeven. Maar daar het Maar de stem brak af als een stuk gespannen snaar. Zij was heel bleek en zag er buitengewoon radeloos uit. „U wenseht, moeder-overste Wanneer de Heer spreekt, dan blijft ons zondige memchen niets over dan te zwijgen, en deemoedig ons naar Zijn raadsbesluit te schikken. Zijn Hoogheid de grootvorstis gisteren in de Kau- kasus op de jacht omgekomen I Wij zul len bidden voor zijn ziel’’. Allen knielden. Zelfs Martha Heller die protestant was en de min met het sluimerende kind. Alleen „Hare Hoog heid” bleef staan. Kaarsrecht. En haar oogen straalden als twee fakkels in het bleeke gelaat, haar borst ging onstui mig op en neer. Na het gebed zeide de moeder-over ste „Me dunkt dat wij het vertrek het kind nu zullen uitstellen.” „Neen, waarom Nu ga ik immers mede Een half uur is voldoende om de toebereidselen voor mijn reis te ma ken. Zooveel tijd liet men mij ternau wernood in Rudniki. Dus vlug Het was de oude, bevelende toon. „Naar het huis van uw echtgenoot Bfjna aarzelend klonk de vraag. „Naar het huis van generaal Markoff ja!” Alle nonnen werden zenuwachtig en opgewonden eu gingen uit elkaar. Eeni- Hteruit blijkt, dat dus ook deze lauden scharen aan de zijde van Ei België en Italië, die de conclusies porten aanvaarden. België gaf reeds te kennen de gevolg trekkingen, waartoe het onderzoek der des kundigen heeft geleid, volkomen te aanvaai- den, „teneinde tot een billijke en practische regeling van de kwestie der schadeloosstel ling te geraken.” De geest, die uit Mussolini’s antwoord spreekt, komt geheel met dien van Hymans en Theunis overeen: ook Italië aanvaardt de conclusies als „een ondeelbaar geheel” en verwacht eveneens van de Commissie van Herstel een spoedige tenuitvoerlegging. Bovendien maakt de Italiaansche regeering de opmerking, dat de rapporten der des kundigen niet alleen een goede basis vor men voor de oplossing van het vraagstuk der schadevergoeding en wat daar verder aan vast zit, imaar tevens h. i. een grond slag „van de regeling van die vraagstuk ken, waarover de geallieerden het onder ling nog eens moeten worden.” Klaarblij kelijk zinspeelt Mussolini hier op de kwes tie van de schulden der geallieerden onder ling. Het derde land, dat ten slotte eveneens volmondig ,ja” zegt, is Engeland. Iets an ders kon niet worden verwacht, nadat Mac Uit een mededeeling door minister Tho mas in het Lagerhuis afigelegd, blijkt, dat de regeering voornemens is het ver drag van Londen, waarbij voorzien wordt in de wyze der grensregeling tuaschen den lerschen Vrijistaat en Ulster*ten uitvoer te leggen niettegenstaande de oppositie van Belfast. Aangezien deze medetieeling onmiddelljjk komt nadat de regeering van den Vrijstaat had aangedrongen op «en stap in deze richting, verwacht men, dat de rjjksregeering in weerwil van de oppo sitie van Ulster een referendum zal laten houden in de verschillende grenagraaf- schappen, die naar de meening van den Vrijstaat tot Zuid-Ierland behooren te worden gerekend. DUITSCHLAND. Herige onweders. De laatste dagen woedden in ver schillende gedeelten van Dultechland onweders zoo hevig, als men sinds Juni 1880 niet heeft gekend. Zoo wordt uit do Oberlausitz gemeld, dat in tal van d< rpen de bliksem is ingeslagen. Ha gelbuien met ongewoon groote steenen, hebben zoo groote schade aangericht, dal vele velden opnieuw moeten wor den bezaaid. in Berlijn heeft het den geheelen morgen bij tusschenpoozen geonweerd. In het Westen van de stad sloeg de geschied is, wil ik de zonde niet oip nonnen bij de deur, „de moeder- gen huppelden als jonge geiten over de I noegebracht In mij nemen met een vreemden man on- overste”. raot sneeuwbedekte binnenplaats, en heen en tori» der een dak te leven.’ „Mevrouw”, zeide de moeder-overste, belden aan het mannenklooster. Een „Niet meer „Hoogheid” zeggen Na dit gezegd te hebben, keerde zij „mevrouwdoodenmis moest gelezen worden in Nooit meer.. Nu ben ik mevrouw Mar de moeder-overste den rug toe. Maar de stem brak af als een stuk vol ornaatiain crnnt« kan*! VER. STATEN. Mjjnguont plof finK in Virginia. Uit Wheeling in Virginia wondt i gemekl, dat door een ontploffing in kolenmijn te Bentwood 114 arbeider» van de buitenwereld zijn afgesloten. De »chuk wa» «oo hevig, dat de geheeie «antiek schudde. Het aantal tdachtoffere m unliekend. De ontploffing had plaat» een half uur, nadat de arbeid wa» aangevai<en. De autoriteiten te Pitteburg zonden reddingn- brigade». Twee mijnwerkers werden le vend naar boven gebracht. Zij waren ech ter zeer ernstig gewond. De mijn behoort toe aan de Wheeling Steel and Iron Co. kleine cel waren, ternauwernood kon zien. Maar dat zag hij wel, dat zuster Thekla zelfs met de hand langs haar oogen streek. Martha snikte, de min weende, en nog een paar nonnen huil den zachtjes, tegelijk biddend en zuch tend in de half-geopende deur. Maar toen mevrouw zieh over het sla pende kind boog, met stijfgehouden bo venlijf en de plooien van haar japon in haar krampachtig saamgeknepen han den met lippen, die zoo wit waren als papier en die trilden van inspanning om een kuch te onderdrukken, toen drong een gefluister door de half-ge- epende deur binnen, zachte, onderdruk te uitroepen, half onderdrukte geluiden van leed en ontzetting. Daarna haas tige schreden, die steeds luider en tal rijker stampten, sloften, liepen. „De overete-moeder”, fluisterden de Geniale vergissingen zijn dikwijls vruchtbaarder dan banale waarheden. De rapporten der deskundigen. Het Japansche en Zuid-Slavische antwoord. De Belgische Ministers naar Londen. De particuliere fabricage van wapens en munitie. In voerrechten in Engeland opgeheven en verlaging van de prijzen der levensmiddelen. De grensquaeslie van Ulster. De Commissie van Herstel heeft giste ren in een buitengewone fitting behandeld het Servische en het Japansche antwoord og de rapporten der deskundigen en heeft de beide antwoorden gepubliceerd. De Servische regeering verklaart zich bereid samen te werken met de andere ge allieerde regeeringen bij het nemen der maatregelen, welke noodzakelyk woiden geacht. Zij spreekt de hoop uit, dat de Commissie v. Herstel wel in overweging zal willen nemen, dat de Servische regeering in geen enkel der in de deskundigenrapporten voor gestelde organen is vertegenwoordigd, in weerwil van de groote belangen die daarbjj heeft en zooals tot uitdrukking is gebracht door de toekenning van het recht op 5 der Duitsche schadevergoeding. De Servische regeering meent, dat de aanwe- xigheid van een Servisch vertegenwoordi ger in het comité van overdracht de taak vxn dit comité zou verlichten en de bestu- deering zou vereenvoudigen van de maat regelen, welke de Commissie van Herstel zal hebben te nomen in «Ie quaestiea betref fende dat comité. De Japansche regeering geeft, na hulde te hebben gebracht aan het werk der des kundigen, te kennen, dat zy bereid is in beginsel de conclusies der raporten in haar geheel te aanvaarden. Donald in een rede, die de aadnacht heen getrokken, onlang» reeils zyn instemming met de rapporten heeft betuigd. Poincaré, de Fransche minister-president is eveneens vol lof over den uitnemenden arbeid, die door de deskundigen is verricht en hy eischt feitelyk een deel van de eer mede op, «laar hy de rapporten niet alleen belangwekkend en een volledig geheel noemt, maar zichzelf gelukwenscht „mei het initiatief, dat hy indertyd genomen heelt I door den Franschen gedelegeerde in de Commissie van Herstel te verzoeken het instellen der commissies van deskundigen uit te lokken.” Maar Frankrijk laat by monde van Poincaré evenzeer uitkotnen, «lat per slot van rekening de rapporten slechts adviezen zijn, al bevatten deze «lan kostbare inlichtingen. Frankryk is due het eenige land, dat met bedenkingen voor den «lag komt en feite lyk den arbeid der deskundigen ondermynt omdat het van Duitschland prestaties ver langt, nog vóór de souvereiniteic van «Ut land is hersteld. Mogelyk dat het liezoek van de Belgi sche Ministens Theunis en Hymans, Poin caré inderdaad tot andere gedachten heb ben kunnen brengen. Morgen gaan Theunis en Hymans scheep naar Londen. „Het Laatste Nieuws” in Bel gië is niet erg enthousiast over de resul taten der besprekingen met Poincaré. Het blad schrjjfit: Alles toont aan, dat België thans het ónmogelijk gaat doen om tot een oplossing van de herstelquaes- tie het zjjne bij te dragen en daarvoor is het noodig dat de betrokken regeeringen den wensch, die tot uiting gekomen is naar aanleiding van de verslagen van de des kundigen, in een practische oplossing trach ten om te zetten. Geheimen moeten daar niet aan verbonden zyn, vermits het toch duidelijk blijkt uit de Belgische herstel plannen, die voorkomen in het grijsboek, hoe de Belgische regeering er naar ge streefd heeft, om in plaats van territo riale panden, zooals de bezetting algeinee- ne panden te vinden, die drukken op het gansche Duitsche bedrijfsleven. Poincaré heeft als met opzet 'geweigerd die Belgische plannen in overweging te nemen en het spreekt vanzelf, dat, vermits die neiging van den Franachen premier om de zaken op de lange baan te schuiven zich zoo duidelyk heeft laten gelden, het niet in d« bedoeling kan liggen van de Belgi sche regeering een tweede uitgave van dat treuzelen en lanterfanten in de hand te werken. Men moet inderdaad getuigen dat indien Engeland, Italië en België de ver slagen van de experten zonder eenig voor behoud hebben aangenomen, het nogmaals van Fransche zyde is /lat er een zekere bliksem in een draad van de train, waardoor het verkeer geruim en tijd werd gestremd. Bezuinigingen. De inkrimping eu besparingen In Pruisen geven een jaarlijksche bezuini ging van 159 miljoen en een bezuini ging ineens van 11 miljoen mark goud. Een moordaanslag op een partij-voorzitter. Gisteravond schoot te Fürstenau bij Osnabrück een 16-jarige blikslagersjon- gen, die de völkische denkbeelden is toegedaan, op den voorzitter der atdee- ling Osnabrück van «te democratische paitij, den heer Adanizyk, op het oogen blik, dat deze zijn auto verliet om in een democratische vergadering ’t woord te vodfcen. Hij werd zwaar gewond en is in het ziekenhuis tb Fürsftenau opge nomen. Zijn toestand is levensgevaar lijk. De candidatuur van Ludendorff. De „Süddeutsche Ztg.” te Stuttgart verspreidt het bericht, dat Ludendorff geen candidatuur van den Rijksdag zou aanvaarden, doch wij vernemen van de D.-vtflkische Vnjheülspartij, dat Lu dendorff aan den afg. Wulle te München do bindende toezegging heeft gedaan, dat hij in elk geval een candidatuur aanvaardt on dit schriftelijk zal beves tigen Onthulling van een standbeeld van Moltke. Een groote nationale betooging. Oj 11 Mei zal te Halle een stand beeld worden onthuld voor Moltke. Vol gens de Hallesche bladen zal behalve Ludendorff ook veldmaarschalk Hinden burg aanwezig zijn met vele andere ge neraals. Het heet, dat de plechtigheid de grootste nationale betooging na den oorlog zal worden. Er worden een 250 deelnemerji uit alle deelen van| het land verwacht de directie van de rijks- spoorwegen zal 78 extra-treinen ter be schikking stellen. Na de onthulling zul een groote optocht door de stad worden gehouden. Een verv*l»cher van schilderijen gearres teerd. To Dusseldorf zijn de kunstschilder In den loop van de laatste jaren heeft tkhmidt en twee reizigers gearresteerd- t Schmidt verschillende copieön van schil derijen van bekende meesters gemaakt en met een valsche handteekening voor zien. Zijn beide medeplichtigen hebben «te schilderijen in den handel gebracht, hen groot aantal stukken heeft men nog in beslag kunnen nemén.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1