DON :rk Mhagt. nning romantiek. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, W AUDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, en*. S3* Jaargang Donderdag I Mei 1924 Ne. 15529 1 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen - Gouda 1 •w r ie stoffen 1168 76 den. **^g in I 1 I FEUILLETOe. Mooi vleien de bladen 6) “ta en Martha. (Wordt rorvolgd). Nog een ander vermeldenswaard feit is de proclamatie van den Britschen eersten Minister Ramsay MacDonald heden in de Daily Herald opgenomen. In deze proclamatie, die gericht is aan alle arbeiders in de wereld, zegt MacDo nald het volgende: Den letn Mei vindt millioenen in het bin nen- en buitenland ongelukkig onderdrukt en in vrees. Over de geheele wereld wordt thans de oude onheilbrengende orde van wan de socialistische de i zenuwzwakte, aan energie, ndrie, nerveuze lizeligheid enz verzorging van 880 20 Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. p. WESSEL1NK—Van Rossum. Overneming verboden krachtena art. 15, 2e lid der Auteurswet. HUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIE. De erkenning van Movjet-Kualand. D« Belgische regeering heeft betduten ouderhandelingen te openen met de Ru** siache regeeruig over de rekenning de jure. De Belgische gezant te Londen, Moucheur, heeft de opdracht ontvangen om zich in verbinding te stellen met Rakofski en de Russische handeladelegaüe te Londen. Het Vlaamseh-Waahtche incident. De Bruaaelsche kamer van inbeschuldi gingstelling heeft den W nalachen student Kolbac, die, zooala men weet, te Leuven den Vlaamschen student Val lay es neer schoot, op vrye voeten gesteld. Te lamven was onlangs het aanhoudingsmandaat te gen Kolbac voor een maand bekrachtigd. De Brusselache rechters hebben thans dat besluit ongedaan gemaakt, bewerende, daL ue «laad van Kolbac niet met voorbedachten rade werd gepleegd. FRANKRIJK. Fontainebleau in verval. Na het kasteel en de tuinen van Versail les zal nu waarachynlyk het kasteel van Fontainebleau wonden gerestaureerd. Nog erger misschien dan het kasteel van Ver sailles, is het historisch paleis van Fon tainebleau in verval geraakt De tuinen liOIIMIIE COURANT. Hartstochten zijn als edele renpaarden Hebt gij ze onder de knie, dan brengen ze u spoedig vooruit. Toont gij u daarente gen zwak, dan gooien ze u tegen de vlakte. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ245, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, dan boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beeorgkring) i 1—6 tegels 1.80, elke regel moer ƒ025. Van buiten Gouda an dan boaorgkring: 1—5 regels 145, elke regel meer 040. Advertantièn ia hot Zatordagnummer 20 beslag op den prijs. Liafdadigheids-adverUotikn do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELLNGKN: 1-4 regeh ƒ2.06, elke regel meer fQM. Op do voorpagina 50 hooger. Gewone advertentikn en ingezonden mededeelingen bij contract tot seer geroduooer- dan prijs. Groote letter* en randen worden berekend naar plaataruimta. Advertentiin kunnen worden ingexonden door tuaechenkomst van Bollede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onao Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verankerd te zijn. trouwen, haat en verdeeUng, aangevallen door de nieuwe orde van samenwerking en vertrouwen. Het socialisme doet de volken beseffen dat het in het belang van allen is samen te werken. De Labourparty heeft de taak tot regeeren op Zich genomen en ondanks alle moeilijkheden, doet zy voort durend al het mogelyke, tie smachtende wereld, de vrede en de stabiliteit te bren gen, overal komen de volken tot zich zelf. De arbeiders marcheeren op, de Britsche arbeiders zenden hunne broederlijke groe ten aan hun vrienden en kameraden over de geheele wereld. Zy hopen binnen af- zienbaren tyd den dictatuur te onderdruk ken en dezen te doen plaats maken voor .democratie en vryheid. ven verdieping. Mevrouw was de eerste dagen te zeer temeer geslagen door haar leed, om ook maar te vragen hoe hij zich had ingericht. Zij las alle groote Rus sische dagbladen, om de bijzonderheden omtrent den dood van den grootvorst te vernemen. Maar het meest werd ge sproken over het overbrengen van het lijk naar 9t. Petersburg en over de be grafenis. Ternauwernood werd er ge waagd van de prinses-bruid. Mevrouw schreef aan de tsarin-moe- der en verzocht haar, haar zoons te zen den. Zij kreeg als antwoord in een of ficieel schrijven het verzoek om met het uiten van haar wenschen tot een passend oogenblik geduld te hebben. Zij wachtte. Het lijk kwam te St. Petersburg aan. Alle klokken luidden. Zij lag in haar weduwen kleed voor de wit-zijden wieg van haar dochtertje en bad. De generaal had waarschijnlijk plich ten bij de begrafenis plechtigheden, want den ganschen dag kwam hij niet uit zijn parade-uniform en verwisselde ■zeker wel viermaal op een dag zijn wit te handschoenen. Mevrouw sloot zich in haar kamer op om hem niet te ontmoeten. En daar zij hem niet wilde uitvragen woest Anton op haar bevel den gan- Fchen dag op straat rondloopen om zoo veel mogelijk uit te vorechen. Maar wat bij vertelde was niet veel meer dan wat de dagbladen den volgenden morgen mededeelden Op zekeren dag had hij zag hoe mevrouw een diepe neiging maakte en hoe de keizurm-myeder de jongens met oen lichten stoot naar haar ioeschoof. Hij zag ook hoe stijf en ver legen do jongens stonden in hun met goud overladen satijnen pakjes, hoe rntv viouw hen in haar armen nam en hoe' de keizerin-moeder zich tot Martha Hel ler wendde en het trappelende kind van haar afnam. „Jullie zusje,” zei de tsarina. En toen zij daar zoo stoiiden in hun met goud overladen wit-satijnen buisjes, met den schouderkraag van blauw-fluweel, met de witgehandschoende handen ouder de fijne kanten manchetten, met den wit govederden steek op het hoofd en het in ae zon blinkende, kinderachtige de gentje aan de zijde, kwam Anton het woord „mlaskecade” in de gedachte, dat de generaal zoo spottend had gebe zigd Maar nu klonk de opgewekte stem van de nog steeds jeugdig-mooie kei zerin „Graaf Rudnik, baron Patkul het wordt lijd, neemt afscheid van uw ma ma Nu kromp mevrouw ineen. Twee ver schillende namen. Graaf Rudnik...., het vrou- ongehuwde dames, die allen voer dagelyksch brood moeten werken. Het nieuwe Britsche kabinet had de pri meur van een vrouw als onderstaatssecre taris, maar het Deensche kabinetnStauning overtreft het door een vrouw als minister uan het hoofd van een departement te stel len. Mevr. Nina Bang is, zooals wy eerder meldden, minister van onxierwys en schoo- ne kunsten geworden in Staunmg's minis terie. Zy is de eerste vrouw, die minister wordt in Denemarken en vérmoedelyk hee lemaal de eerste vrouw, die ergens een por tefeuille als departementshoofd verkreeg. Het is op zichzelf niet merkwaardig, dat juist een der Scandinavische staten in dit opzicht het initiatief neemt, zooals zoo vaak op het gebied van de vrouwenbewe ging en het toekennen van rechten aan de vrouw. Het voorbeeld, dat hier gegeven is, •zal natuurlijk, sterk de aandacht trekken, en mevr. Bang neemt ook in dat opzicht een zeer verantwoordelijjpe^&ts in. Van haar houding, werk en re^ïtaat kan zeer veel afhangen voor de vrouwenbeweging over de geheele wereld. Nu heeft minister-president Stauning natuurlyk niet de eerste de beste gekozen, maar een vrouw, op wie hy staat meent te kunnen maken. Zy is thans 58 jaar oud en stamt uit een oude familie van ambte naren en geleerden. In 1894 deed zij het laatste examen in geschiedenis, om kort daarna in het huwelyk te treden met dr. Gustav Bang, den geschiedschrijver van het socialisme /lie zy had loeren kennen bij het bestudeeren dezer geschiedenis. Haar echtgenoot overleed in 1915. Mevr. Bang behoort sinds lang tot den staf van medewerkers van het partyblad Social-Demokraten, werd gekozen in het partijbestuur van de Deensche aoc.-dem. party-, in 1913 tot idd van den gemeente raad van Kopenhagen en in 1918 tot lid der Eerste Kamer, waar zy tevens zitting heeft in de commissie voor financiën. Als heeft zy naam gemaakt iet voltooid werk over eco nomische geschiedenis, dat de scheepvaart door de Sond behandelt. De liberale collega van journaliste, de „Politüken”, kwam op Zij glimlachte bijna. Het was de eer ste kleine troost, die haar in al dezen tijd werd beschoren. De klokken hielden op met luiden, da rouwvlaggen werden ingehaald. In St Petersburg ging het oude leven zijn gang. De generaal en mevrouw gebruikten nu eenmaal per dag samen den maal tijd aan de groote, ovale tafel in de be neden eetzaal. Anton, geholpen door een knecht, bediende hen. Zij spraken ternauwernood tien woorden gedurende het half uur, dat zij aan tafel zaten. Matr als zij elkaar iets aangaven wa ren zij beleefd en zeiden „dank je” en „als het je blieft Het was intiwschen zomer geworden, en de generaal had een mooi landhuis je gehuurd niet ver van de keizerlijke zom er-res ident ie Mevrouw was nog steeds in zwaren I de bruid van den grootvorst kunnen zien. I’ raampjes was heel langzaam vlak langs hem heen gereden. De oogeu van mevrouw gloeiden kocrtsachtig. Hoe ziet zij er uit Anton Jong Anton aarzelde een oogenblik, daar na stak hij van wal. „Jong was zij maar mager een boonestaak. Met stijf, vlasgeel haar en kleurlooze oogen Daarbij opgetrokken lippen en vooruit stekende gele tanden”. „Wat liegen en vleien de bladen toch”, prevelde mevrouw. De gisteren door Snowden, den kanselier der Britsche schatkist, voorgestelde verla ging der rechten op levensmiddelen, wer den denzelfden avond voorloopig goedge keurd en traden onmiddellyk in werking. De pryizen van thee, suiker, koffie en cacao waren heden in de winkels reeds evenredig lager en algemeen bleek, dat de huisvrou wen de daaruit voortvloeiende besparing zeer waardeenden. In het Lagerhuis werden de besprekingen over de begroeting van Minister Snowden hervat De Minister van Koloniën de heer Tho mas, wees er uitdrukkelijk op dat Snowden een begrooting had ingediend, die een lo genstraffing vormde voor al die alarmisten welke drie maanden geleden allerlei kwade dingen hadden voorspeld van het aan het bewind komen van een Labour-regeering. Voorts sprak hy de hoop uit dat de La- bourregeering nog vele begroetingen zou indienen. Dit was slechts de eerste ter- inyn, maar het toonde aan de wereld, dat wanneer Labour aan het bewind kwam, het niet wraakgierig was, maar bereid was om „fair’’ te zyn en het overschot billyk en rechtvaardig te verdeelen. „Hoewel wij misschien degenen hebben teleurgesteld, die aannamen ,dat wy onze positie zouden gebruiken voor de belangen van een groep, stemt het ons, zoo zeide hy, tevreden te gelooveu, dat de groote massa van het volk de begrooting zal uitleggen als een op rechte aanwijzing, dat de regeenng voor nemens is allen recht te doen wedervaren. Deze woorden van Minister Thomas en de plannen van Minister Snowden zijn door de liberale party pn de liberale pers op merkelijk warm ontvangen. De Daily News begroet de begrooting van Minister Snowden als een goede vrjj- handelsbegrooting „safe, sound and practi cal”. De „Manchester Guardian'' zegt: „In alle opzichten is het een liberale begroo- ting in den besten zin en wy vertrouwen dat zy den stevigen steun zal hebben van de liberale partij.” De „Westminster Ga zette” doet opmerken, dat Labour by zyn eerste begrooting zich definitief op vrfl- geplaatst en ver rekenen op libera- „Star” draaien the men niet laitger ntitawygend kau voor bijgaan. Gelyktydrg met de aankondiging van dit bezoek heeft de Volkenbond van Italiaan sene z^de een uitnpodiguig uotvaugeu, die pr op wyat, dat uwn in Kotne liet werk van den Bom! meer begint te waardaeren. Mussokni heeft n.1. den voorzitter van den Volkenbondarnad, Guam, en den socre- taris-generual uitgenuodigd om by de ope mqg van hot Internationale Innigmtiecon- gres te Rome, op 15 Mei a.»., tegenwoor dig te zijn. Guam zal zich persoonlijk naar Rome begeven, terwijl Sir Eric Drummond zich zal doen vertegenwoordigen door den ilaJiaansclien omlersocretans-generaal van den Bond, Attolhco. Daar de econanrach- fuuuMheele-, de hygiënische- en de tranai- to-süctiën van het Volkenbondswecreta riaat roods versehillende vraagstukken, die te Rome aan de orde zullen komen, m sta die hadden genomen, zullen «enige leden dier secties hun medewerking uun bel eon- gres verleenen. Tenslotte heeft de Ita- liaaiMche regeenng den secretaris-gene- raal verzocht voor de werkzuiuniieden der conferentie een gedeelte van het lagere Volkonbondsperaoneel af te staan, omdat het over een administratieve ervaring op het gebied van internationale conferentie» beschikt als geen ander. Het ligt voor de bami, dat deze hoffe lijke uitnoodigingm, na de houding van Italië m de Gnoksch.-Italiaananhe quaeatie. hier de aandacht hebbed getrokken. geschiedkundige met een nog lii< gedachte, haar te interviewen, Het ge- .spiiek. Wend gaarne toegestaan en het on- derlkoud, dat zeer lang duurde, werd oen zeer aaigonamen toon gevoerd. Allereerst liet mevr. Bang zich uithoo- ion over het feit, dat voor het eerst een vrouw een departement van algemeen be stuur onder zich heeft. Opzienbarend is dat, erkende zy, maar zy voegde eraan toe, dat in Kopenhagen meer dan liondenl- duizend vrouwen boven 25 jaren leven, die alleen wonen, weduwen, gescheiden wen, haar Voor al dezen heeft het misschien betee- kenie, dat er een vrouw in het ministerie zitting heeft. Beteekems ook voor de vrouwenkwestie meende haar interviewer, maar <laarop antwoordde de minister dadelijk, dat zy nooit een „v rouwen-kwestie-dame” ge weest was. Wanneer een vrouw eenzaam, onbevredigd is, wanneer haar leven geen inhoud heeft, grüpt zy wel eons naar zoo’n kwesiie. Zijzelf acht zich gelukkig, reeds 25 jaren geleden door het socialis me meegesleept te zyn geworden en toen bestond er voor haar geen afzonderlijke vrouwenkwestie meer. Mevr. Bang verheugt zich op haar werk als minister van onderwU* en kunsten. Er zijn immers zooveel dingen, waarbij de vrouw zich kan laten gelden, de scholen, ile opvoeding in het algemeen, de kunst. De wetenschap zeker niet het minst. De universiteit van Kopenhagen werd immers door een vrouw gesticht. Er is echter heel veel te doen. Veel moet veranderd worden en dat gaat nu eenmaal niet opeens, ook omilat het geld ontbreekt. De taak is groot ën omvangrijk. Alles, wat met onderwijs en kunst m verband staat, kost geld, veel geld. Daar w de koninklijke schouwburg, het nationale museum, het volksmuseum, die alle geld noodig hebben. En toch is het de eerste taak van het ministerie, de va luta weer vast te maken en de financiën in evenwicht te brengen. Vooral voor de school, in het algemeen het onderwijs denkt mevr. Nina Bang veel te kunnen doen. schillende namen Graaf Rudnik was «een herinnering aan lang geleden. Maar baron Patkul.En haar dochter*? Bij het souper liet de generaal dien avond champagne in de glaseu schen- Da uitvoering van het Vredesverdrag. Instelling van verschillende comité s. De verlaging der rechten op le vensmiddelen in Engeland reeds in werking getreden. De eerste vrou welijke Minister. Vorstelijk bezoek aan Génève. De Commissie van Herstel is reeds be gonnen met het uitwerken van het herstel plan op basis van de conclusies der experts. Aangenomen wordt dat de werkzaamhe den minstens een maand zullen duren in v eiken tyd de geallieerde regeenngen, naar de Commissie van Herstel aanneemt, tol aigeheele overeenstemming kunnen ko men. In de gisteren gehouden officieele by- eenkomst van de Commissie van Herstel is besloten: lo. onverwijld een comité van organisatie voor de maatschappij tot be heer der Duitsche spoorwegen in te stel len, en aan William Acworth en Leverve te verzoeken persoonlijk aan de werkzaam heden van dit comité deel te nemen; 2o. Robert Kindersley, directeur van de Bank van Engeland, aan te wijzen om deel uit te maken van het organisatoe-comité van de bank, welker oprichting het rapport des deskundigen beoogt; 3o. Descampe, voor zitter van de Kamer van Koophandel te Rijssel, en Pirelli, industrieel, tot lid te benoemen van het comité inzake de indus- tiüeele obligaties, welker invoering door het eerste deskundigencomité was bepaald. Deze plannen van de Commissie van Herstel gaf de commissie voor de organi satie der ryksspoorwegen in Berlyn reeds aanleiding te beraadslagen over de rechten van het personeel bij een verandering der My. Zy besloot den minister van verkeer den eisch te stellen, dat de rechten van het personeel, welke by een verandering der maatschappij in een vennootschap op aan- deelen gevaar zouden kunnen loopen, ten spoedigste worden gewaarborgd. Koning Ferdinand en Koningin Marie van Roemenië zullen, zoo verneemt het HbkL, in de eerste helft van Mei een offi cieel bezoek aan den Bondsraad te Bern brengen. Dit bezoek wordt in de hoofdstad met des te meer vreugde begroet, wijl de vorstelijke bezoekers by hun voornemen waren gebleven nadat de Bondsraad hun er op had gewezen, dat het Zwitsersche protokol den Bondspresident verbiedt het bezoek te reciproceeren. In Volkenbondskrmgen wordt die Konin klijke belangstel ling op hoogen prys ge steld; men constateert met voldoening, dat qok de gekroonde hoofden den Bond lang zamerhand gaan lieschouwen als oen scha kel in het internationale politieke leven, »>Ja, ik kan mij voorstellen, wat gij dacht. Maar ik moet u verzoeken uw slaapkamer elders inte richten. Want uier wilde ik mijn kind hebben met de M»n en Martha. Gij zelf zult wel zoo vriéndelijk willen zijn, de noodige be- 'e™n er voor *e 8eveD”. Wat kenden Anton en Martha den »°on waarop dit werd gezegd IMaar v<Nt den generaal was die nog onge woon Hij wilde een driftig antwoord geven ®aar net het na, met het oog op de dienstboden. ,,'Voorloopig aal het dan gebeuren, zooala gij win. tater zult gij wel tot andere gedachten komen.” Dd generaal verhuisde naar de bo- handelsstandpunt heeft klaart dat Snowden kan len steun voor deze politiek. De merkt op: „De winden der politiek verbazingwekkend plotseling. Verleden week waren de Labour-partij en de libe rale partij gewikkeld in een ietwat scherpe discuasie. Deze week heeft Snowden’s be grooting zoowel liberalen als Labourman- nen in verrukking gebracht. Als met een tooverstaf heeft de kanselier den oorlogs- nevel weggevaagd en wy staan allen naast elkaar in een heldere atmosfeer als voor standers der meest democratische begroe ting sedert 1914.” Algemeen wondt het feit vermeld, dat zoowel Asquith als Lloyd George gisteren Snowden hartelylk gelukwenschiten na zijn begrootingsrede en de in het Lagerhuis ge houden vergadering van de liberale party besloot tot steunen van Snowden’s begroo ting, welke Asquith zeide te beschouwen als een rechtvaardiging van het verslaan door de liberale party van de regeering van Baldwin. touw, maar haar japonnen waren van Het rijtuig met de neergelaten dunne, doorzichtige stoffen gemaakt, die - je 8Choonhejd van haar schouders de den vermoeden. De generaal draaide gedurende deze weken veel om haar heen. Maar zij bewees hem niet eens de eer het op te merken. Op zekeren dag legde hij een brief voor haar op een bord. Qp het couvert stond het i^apen der tsarm-moeder. En zij las zonder zich te storen aan Anton, die achter haar stoel stond. „Lieve mevrouw Uw beide zooiis zijn morgens, als hofpagee, ontboden aan de keizerlijke tafel en zullen mij daarna vergezellen op mijn rijtoer, door de lanen van het park. Zorg dat gij met uw dochtertje in de nabijheid zijt van het zuidelijk nymfenbassin. Daar zullen wij uitstappen. Maria”. In plaats vati de min hield Martha Keiler de kleine Dagmar op de armen. Me\rouw wilde geen vreemde getuigen om zich heen hebben bij dit eerste weer kien Anton wachtte op den bok van het rijtuig, half verborgen door het dichte loof. Van verre zag hij de open keizer lijke équipage naderen, zag de witge pluimde hoeden der jeugdige pages. Het rijtuig hield stil. De jongens spron gen er uit en hielden hun tot vuisten gebalde handen de keizerin-inoeder tot steun toe. Zij liep op haar snelle, veerkrachtige manier regelrecht naar het nymfenbas sin toe. Anton ging op de teenen staan, rekte zich uit, schoof de takken terzijde eu

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1