Dt VoÉil-Uitslagen ti.V.B. It Klasse Uit den Goudschen Raad. worden ZONDAG 4 MEI vanaf half vijf aan ons Bureau: MARKT 31 door onzen draadloos- telefonischen dienst bekend gemaakt. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Eurii kSDze Dim» I' Te Glasgow is de „roode Meidag" een fiaaoo geworden. Slechts ongeveer 300 per sonen waaronder een groot aantal jonge vrouwen met roode roeetten namen er aan deel. VEREBNIGÜE STATEN. De mijnramp in Virginië. Alle hoop opgegeven. Een Reuter-telegram meldt dat men thans alle hoop heeft laten varen nopens het in leven rijn der bedolven mijnwerkers. De reddens zagen zich den weg door het water versperd. De tornado in het zuid-oosten. Over het zuid-oosten van de Ver. Staten heeft gisteren een orkaan gewoed, die ont zettende verwoestingen heeft aangericht. Hevige wervelwinden kwamen uit Arkan sas over een afstand van 2000 mijn. Doo- den en gewonden zijn te betreuren, groote verwoestingen rijn aangericht. In sommige plaatsen werden menschen en dieren van den grond opgenomen en met groote kracht voortgedreven, om elders weer neer geworpen te worden. In den staat Georgia zijn naar raming twintig dooden gevallen. Te Mjorril gingen twee wervelwinden te gen elkander in. Met vreeeelijke kracht werd er allee neergeslagen. Zes personen kwamen daarbij om het leven. Vier kinde ren werden verpletterd onder de puinhoo- pen van een Instortend schoolgebouw. Volgens de laatste meer gepreciseerde berichten zouden er 106 dooden zijn, en circa 400 gewonden. Honderden huizen «Un verwoest De schade beloopt vele mil li oenen dollar. In Zuid-Carolina wordt de schade op minstens twee millioen dollar geschat. BINNBNLAND. De onderhandelingen met Rusland. Door het Kamerlid de heer Boon wa ren de volgende vragen aan den minis ter van buiteniandsciie naken gesteld 1. Is de Minister bekend met de ar tikelen in de „Nieuwe Courant" en „bet Vaderland" van 19 April j.L, om- tieut de hervatting van de onderhande lingen van de Nederlandsche Regeering met de Russische Sovjetregeering, wel ke onmiddellijk na Paschen te Berlijn zullen worden hervat 2. Is het juist, dat het standpunt der Nedeadandsciio l^egeering ten opzichte der Nederlandsch-Ruseische Betrekkin gen, zooals het door den Minister op 19 Maart j.i. in de Tweede Kamer is weer gegeven, is gewijzigd 8. Is het juist, dat de Nederlandsche Regeering aan haar onderhandelaars te Bei lijn volmacht heelt gegeven, een oveieenkomst te sluiten, waarbij de jure erkenning van Sovjet-dtusland zou wor den uitgesproken, zonder dat van Rus sische zijde erkenning van het beginsel van continuïteit wat betreft de interna tionale verplichtingen der opeenvolgen de Russische Regeeringen is aanvaard, en in verband daarmede de oude Rus sische schulden, alsook concessies of andere Nederlandsche claims zijn er kend 4. Zoo ja, wat heeft de Nederland sche Regeering daartoe bewogen. Do heer van Karnebeek, Minister van Builenlandsche Zaken, heeft hierop als volgt geantwoord Antwoord op de eerste vraag. Deze viaag wordt bevestigend beantwoord. Antwoord op de tweede, derde en gierde vraag. De onder 2 en 9 gestelde vragen worden ontkennend beantwoord, in het standpunt, door de Regeering in genomen, is geen wijziging gekomen, wel is de basis, waarop de onderhan delingen thans worden gevoerd. Toen bij de aanvankelijke besprekingen over een handelsverdrag het Russische stand punt in dien zin werd verstaan, dat aan eenige regeling van zaken een vol ledige erkenning zou moeten vooraf gaan, werd bezwaar gemaakt, daarin te treden en op dien voet de besprekingen voort te zetten. Thans zijn, gelijk üi een communiqué van 19 April bekend fwerd gemaakt, de onderhandelingen hervat op dezen grondslag, dat het oom- plex der hangende quaesties wordt on- dei de oogen gezien, met dien verstan de dat, wanneer ter zake een bevredi gende regeling mocht worden bereikt, herstel der diplomatieke betrekkingen daarvan het gevolg zal zajn. Dc Raad van State. In de openbare vergadering van de afdeeling van den Raad van State voor de Geschillen van Bestuur zijn een 40- tal zaken behandeld, voortvloeiende uit de Dienstplichtwet, de L. O.-Wet en de Gemeentewet. Verslag werd uitgebracht door de Staatsraden Oppenheim, de Vries, Cort van der Linden en jhr. Snndberg. De beroepen of bezwaren werden door een aantal belanghebbenden toe gelicht of bestreden, o.a. door de bur gemeesters van Ootmarsuro, Leerdam, Kedichem en Waddinxveen, not. Bloe- mers te Zwolle, mr. P. J. de Kanter en mr. K. L. Longemeyer te 's-Gravenha- ge, mr. G. J. Sybrandv te Almelo en A. H Michielsen, commies ter secretarie van Rotterdam. D« spoorlijn Stadskanaal—Tor Ape»— Rtykagrena. Gisteren is de lijn Stadskanaal—Ter Apel—Rijksgrens geopend, In tegen woordigheid van ruim honderd genoo- digden, die aan het hoofdstation te Stadskanaal waren samengekomen om den openingbtocht mede te maken. De minister van waterstaat was verhinderd, de administrateur van het departement van waterstaat, mr. G. van der Meulen, vertegenwoordigde hem. Om 2 uur vereenigden directeur en commissarissen zich met hun gasten aan een noenmaal. Do strijd in de Textielindustrie. Een bemiddelingsvoorstel vsn den heer Van IJsaelateyn. Omtrent de bemiddelingspogingen van den Rijksbemiddelaar in het conflict in de textielindustrie wordt het volgende officieele communiqué verstrekt Woensdag werd, gelijk gemeld te En schedé onder leiding van den Rijksbe middelaar H. A. van IJsselsteyu, een tweede bespreking gehouden van de vertegenwoordigers der partijen in het conflict in de textielindustrie. Nadat te 2% uur de vergadering door de vertegenwoordigers van „De ten- dracht" en van andere arbeiders, die zich stelden op het standpunt, dat nader overleg met de werkgevers niet tot eenig resultaat zou kunnen leiden, ver- /lalen was, werd in een bijeenkomst met de werkgevers en de vertegenwoordi- gors van St. Lambertus, Unitas en ver schillende ongeorganiseerden door den Rijksbemiddelaar het volgende voorstel gedaan 1. De verlaging van het loon zal zijn m€* di®11 verstande, dat er ge durende vier maanden een toeslag van f 1.50 per week aan die kostwinners zal worden gegeven, die onmiddellijk of althans zoo spoedig mogelijk na de openstelling der fabrieken den arbeid aanvaarden. 2. De arbeiders zullen berusten in 180 overuren per jaar, ter keuze van den werkgever, met dien verstande, dat gedurende zes weken in 1924 en gedu rende twaalf weken in 1925 slechts 48 uur per week zal worden gewerkt. 3. De overeenkomst zal gelden tot 1 Januari 1926. De aanwezigen hebben den rijksbe- middelaar beloofd, deze voorstellen in eigen kring zeer ernstig te zullen be spreken. Vrouwelijke ambtenaren. Bij Kon. besluit is bepaald, dat vrou welijke ambtenaren die wegens huwe lijk eervol ontslag hebben genomen en geen aanspraak hadden op dadelijk in gaand pensioen en deswqge een grati ficatie ontvingen, bij herplaatsing in eenige .pensioengerechtigde betrekking verplicht zijn onverwijld het uitgekeer de bedrag terug te storten. Veertig jaar bestaan van het Centrum. Het veertigjarig bestaan van het dag blad het Centrum te Utrecht is giste renmorgen ingezet met een gezongen H. Mis in de St. Willebrorduskerk, waar na een bijeenkomst plaats had van oom- mipsarissen, directie en personeel in hotel het Kasteel van Antwerpen, waar tevens het veertigjarig jublleunj van den hoofdredacteur, den heer P. H. J. Steenhoff, werd herdacht. Deze werd o.a. toegesproken uoor den president-commissaris minister Aal- berse en voorts gehuldigd door het lid der redactie den heèr W. Galesloot v^zn. die namens het geheele personeel den jubilaris een teekening van een te ver vaardigen gedenksteen, alsmede de in richting voor het studeervertrek van den jubilaris in diens woning te Baarn aan bood. De heer Steenhoff wordt verder, zoo als de heer A. Stoite, den directeur, mededeelde, door de directie in staat gesteld een reis naar Italië en Rome te maken. Overigens was bericht ingekomen, dat de heer Steenhoff tot officier in de or de van Oranje-Nassau zal worden be noemd. Des middags had een reoeptie plaats, gevolgd door een gemeenschappelijk en maaltijd. Des avonds is het jubileerende blad een serenade gebracht. Er is een groot feestnummer van het Centrum versohenen. Herman Moerkerk gaf het een statig omslag, waarop o.m. kijkjes uit de drie steden, waar het Centrum zijn kantoren heeft Utrecht, Amsterdam en Arnhem. Bibliotheek van wijlen Jos. Loopuit. Van mevrouw fie wed. H. Loopuit— Speyer hebben B. en W. van Amster dam de mededeeling ontvangen, dat het de wonsch van haar overleden echtge noot, Jos. Loopuit, is geweest,, dat zijn bibliotheek, bestaande uit ruim 4000 nummers, na zijn dood zou komen aan do universiteitsbibliotheek. Ter voldoe ning aan dien wensch biedt mevrouw Loopuit thans deze bibliotheek ten ge schenke aan. B. en W. stellen voor dit geschenk met groote erkentelijkheid je gens den overledene voor deze van zijn liefde voor de stad en haar wetenschapr pelijke instelling getuigende beschik king te aanvaarden. De gemeente-architect te Buasum. B. en W. van Bussum hebben thans besloten gevolg te geven aan den wensch van den raad tot het instellen van de functie van directeur van Pu blieke Werken. Zij stedlen voor een ingenieur te benoemen ap een jaarwed de van f 6000 tot f 6500 per jaar. De dan noodzakelijke reorganisatie van den dienst der Publieke Werken wensch en zij in overleg met den te be noemen directeur onder handen te ne- BINaar de meening van B. en W. sluit Bedoelde reorganisatie in opheffing van het ambt van gemeente-architect, waar toe behooren alle door den heer Hart- stra bekleede functies. Aan den tegen woordig en functionaris zal derhalve eer vol ontslag dienen te worden gegeven, onder toekenning van wachtgeld. Gedenkteeken burgemeester Groningen. Naar de Stand, meldt, zijn.er plannen in overweging om op het graf van den overleden burgemeester van Groningen een gedenkteeken te plaatsen. Een com missi© is in wording en het plan moet zijn, de ingezetenen in de gelegenheid te stellen, door hun giften medewerking te verleenen. Nationale Vrouwenraad. In een feestelijke bijeenkomst van den Nationalen Vrouwenraad van Ne derland, in Maison De Bruijn te Arn hem gehouden, heeft mej. Joh. W. A. Naber een rede gehouden, waarin zij deed uitkomen, wat de Vrouwenraad in de afgeloopen 25 jaren heeft ver richt. Daarbij herdacht zij de grondleg sters van den Vrouwenraad. De Nat. Vrouwenraad is een voortzetting van de Nat. Tentoonstelling van Arbeid en van het werk van vrouwen als Elise van Calcar, Betsy Perk en Mina Kruse- man. Aanvankelijk was het arbeidsprogram van den Vrouwenraad zeer beperkt. Eerst in 1904 ging de Raad over tot het ijveren voor staatkundige en zede lijke gelijkstelling van man en vrouw. Al kon de Raad, gezien zijn heteroge ne elementen, slechts weinig handelend optreden uit den Raad zijn toch vele krachtige, geschoolde strijdsters naar buiten gekomen. Wie tegenwoordig om zich heen ziet komt er toe, zich af te vragen of de gelijkheid van de zedewet voor man en viouw niet heeft geleid tot het dalen van het zedelijk bewustzijn van de vrouw tot dat van den man. Echtschei dingen zijn een epidemie geworden pa rasiteeren op de overheidszorg Is aan de orde van den dag. Spreekster eindigde met den wensch, dat de Vrouwenraad in de toekomst zal strekken tot het belang van het Neder landsche volk in het algemeen, doordat man en vrouw op elk gebied elkander zullen aanvullen. Haarlem's Inkomstenbelasting. De minister van biiuieniandsche za ken heeft aan den wethouder van finan ciën van Haarlem medegedeeld, dat de minister geen bezwaar aal maken tegen den aftrek van f 900 voor noodzakelijk levensonderhoud voor de gem. inkom stenbelasting. ï)e staking tèT Vinkeveen opgeheven. Vorige week is er eene bespreking gehouden te Vinkeveen van den Rijks bemiddelaar den heer van IJsaelsteyn, met de partijen betrokken ibij de sta king in het veenbedrijf in die gemeente Thans hebben de arbeiders het werk hervat, naëflk» zoowel werkgevers als werknemers verklaard hebben zich te zullen neerleggen bij de uitspraak van den heer van IJsselsleyn betreffende do punten waaromtrent oueenigheid be stond. li EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag 1 Mei. Voorzitter J. J. C. Baron van Voorst tot Voorst. De Algemeetie Beschouwingen over de Staatsbegrooting over 1924 werden voortgezet. De heer CQLIJN, Minister van Finan ciën, zette zijn rede voort. Spr. ving aan met enkele opmerkin gen over de Bankpolitiek in aansluiting op de rede van den heer Wibaut, en in verband met de artikelen over dit on derwerp in het Haagsohe Maandblad. Dat de Circulatiebank de bevoegdheid zou hebben om eeu rechtstreeksche in vloed te oefenen op de uitgaven van den Staat, is door den Minister niet be weerd. In de M. v. Aheeft spr. dui delijk gezegd, dat die bevoegdheid be hoort in hoogste instantie aan den Staat. Wat de nood-uitkeering aan de ge meenten betreft. Het ia waar dat de gemeenten zwaarder lasten hebben te diagen gekregen ingevolge de wet van '97 en van de Onderwijswet van 1920, maar daartegenover staan b.v. aan zien van de laatste wet zulke groote Rijksuitkeeringen dat b.v. Amsterdam 75 millioen meer ontvangt dan vroeger en do nieuwe onderwijsuitgaven voor die stad dat vot>rdeelig saldo lang niet vorderen. De motie-Wibaut zou dus door spr. niet kunnen worden uitgevoerd, werd zij aangenomen. Spr. herinnerde aan zijn antwoord aan den heer Oud in de Tweede Kamer. Spr. kwam daarna tot zijn dekkings- plan en betoogde, dat er geen verschil bestond tusschen het financieele dek kingsplan uit de Millioenennota en uit de'Memorie van Antwoord. De verschil len komen alleen hierop neer, dat de inhouding der periodieke verhoogingen een jaar wordt verschoven (tot 1 Jan. 1925) en dat de inperking op de staats uitgaven van f 50 tot f 40 millioen (in Nfeite f 43 rnillioen) werd teruggebracht. Do heer Wibaut had het beter gevon den wanneer er geen cijfers waren ge noemd I Maar wat een critiek zou er zijn losgebroken, wanneer men voor de dekking van een tekort van l 130 k f 140 millioen alleen met enkele vage frasen was gekomen?! Men zou meer dan gewoon gek geweest moeten zijn wanneer men de efleclieve besparing op de staatsuitgaven voor het eerste jaar op f 50 millioen had geraamd de Millioenennota deed dat dan ook niet; integendeel l Pc critiek van den heer Wibaut richt te zich speciaal tegen het tempo der bezuinigingen. Spr. kan zich dat niet begrijpen I Hij zou zich kunnen begrij pen, dat iederen morgen een Kamerlid hem op het departement de vuist in de lendenen zou leggen, en hem zou toe voegen „Schiet toch op Er is zoo'n haast bij 1" Maar hoe kan men zeggen: „Doe toch kalm aan!" Als het dek kingsplan is uitgevoerd, blijft er voor 1926 f 30 millioen over, die nog moe ten worden gedekt. De vlottende schuld (bedraagt f 115 f 120 millioen Ouder- domsfonds tekort 1924, e. d. verhoogen dit bedrag tot f 175 a f 200 millioen, waar nog moet worden geleend voor den gewonen dienst met wat er nog moet worden geleend voor den buiten gewonen dienst beloopt het te leenen bedrag f 300 a f 350 millioen. De rente schattende op 6 zal in 1925 dus de gewone dienst belast wor den met f 30 millioen. De Minister van Financiën, die in 1925 zal optreden, zal niet over rozen gaan Hoe kan men dan de spoed te groot vinden Spr. heeft geen aansporing noodig, maar de spoed is naar zijn smaak nog niet vol doende. Van decreteeren is voorts geen spra ke geweest; de vermindering der ver laging voor gehuwden tot 5 voorloo- pig is b.v. vrucht van georganiseerd overleg. Maar overleg mag geen mede zeggenschap worden immers de ver antwoordelijkheid berust niet bij de or ganisaties, maar bij de Regeering. Minister COBIJN zette verder uiteen, dat totale ontwapening een bezuiniging zou brengen van f 50 millioen. Niemand wil echter totale ontwapening; men wil althans nog een soort van politieleger 1 Dal zou f 15 a f 20 millioen extra kos ten, zoodat de bezuiniging 1 30 k t 35 millioen zou bedragen, hetgeen met de bezuiniging der Regeering op de defen sie een verschil maakt van pl.m. f 20 millioen. Dat geeft toch geen insnij dend ander aspect aan de zaak Do Regeering houdt voortdurend haar aandacht gevestigd, ook op mogelijke bezuiniging op leger en vloot. Spr. kwam daarna tot het vraagstuk der belastingen. Verlaging daarvan is absoluut noodzakelijk, zoodra het bud get sluitend is gemaakt. Alleen kan de druk thans worden verschoven door overbrengen van directe naar indirecte h effing en. De vertering meet meer be last worden dan de besparing dat is noodzakelijk met het oog op de kapi taalvorming, en deze is weer noodzake lijk voor de volkswelvaart. Het laagste cijfer, dat spr. heeft gevonden aan ka pitaal, noodig vooF iederen nieuwen arbeiders, beliep f 12.000.—, aoodat Nederland f 300 millioen kapitaal noo dig heeft voor de 25.000 arbeiders, die op de markt komen. Kan de ondernemerswinstbelasting van den heer Wibaut uitkomst brengen? Deze is gebleken! een progressieve winstbelasting op de naamlooze ven nootschappen te zijn, en die is van spreker niet te verwachten, alleen reeds omdat deze progressie dubbel zou wor den toegepast, eerst op de winst, later op het inkomen. Do tariefsherziening zal van algemeen karakter fiscaal zijn. Laat de heer van den Berg niet te bang zijn I Spr. ziet naar Engeland en de budget-speech van \Philip Snowden. Engeland had altijd den naam van den vrijhandelsstaat bij uitnemendheid spr. herinnerde aan de Mc Kenne invoerrechten, aan de beel- wortelsuikertarieven aan de\ bescher ming der kleurstoffen, aan de safeguar ding Industries act. d. Men neemt daar dus geen doctrinair vrijhandels standpunt in. Spr. is niet bereid een algeraeene machtiging te vragen om be schermende maatregelen te kunnen ne men bij ministrieel decreet wel zal de Regeering het noodig kunnen oordeelen om de machtiging te vragen voor spe ciale gevallen, zooals voor de schoen industrie. Spr. vatte zijn rede kort samen en betoogde daarna, dat de regeering een beroep doet op die Msftijen der oppo sitie. die willen samSfitoerkett voor het volbrengen der nationale taak van de eerste orde. GEMBNQPE BERICHTEN. Twee boerderijen verbrand. Een, ernstige brand heeft Dinsdag avond in de gemeente Schijndel (N.-Br.) gewoed. Te ongeveer kwart voor tien werd in de woning van Jan van Rijzin gen aan den Bossohenweg brand ont dekt. HeKvuur woedde zoo hevig, dat het. niet mogelijk bleek, den inboedel in veiligheid te brengen. Ook het zich in het perceel bevindend vee kon zoo goed als niet gered worden. Slechts een koe bracht het leven er af een paard, drie koeien, een paar kalveren en var kens kwamen in de vlammen om. De boerderij brandde tot den grond toe af. Een uur later sloegen vlafnmen uit de 500 meter verder gelegen woning van Adt. Verhagen. De bewoners, die te bed lagen, konden slechts met groote moeite gered worden. Ook deze boer- tder'j brandde, met alles wat zij bevatte geheel af. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Botsing tusschen trom en tuto. Gistermorgen omstreeks 10 uur beeft een auto-ongeluk plaats gehad op den hoek van de Nassaukade en de Nas- saustraat in Amsterdam. Een personen auto, waarin behalve de chauffeur, drie pert on en waren gezeten, kwam van de Nassaukade en wilde de Nassaustraat inrijden, toen uit deze straat een mo torwagen van lijn 14 kwam. De rails liggen in deze straat in dubbel spoor in het midden. De chauffeur meenende dat de tram aan den rechterkant van de straat reed, dacht, dat hij rechts in de straat de tram kon passeer en en reed door in plaats van te wachten tot de motorwagen uit de straat was. Een hef tige botsing had plaats en de auto werd zeer ernstig beschadigd. Drie der inzit tenden bekwamen min of meer ernstige wonden van het glas der ruiten aau hals, pols en knie. Zij werden voorloo- pig in een apolheek verbonden en g*n- gen later naar het Wilhelmina-Giasthuj» dal zij echter dadelijk weer konden er- laten. De auto is in beslag genomen. Vreeaelijk ongeval te Heerlen. Beide slachtoffer» dood. De beide slachtoffers van den brand in de Akerstraat te Heetten, de hew Hardey en zijn vrouw, zijn aan hun brandwonden overleden. Van een wagen gevallen. Te Vlissingen is gistermiddag (he slee per P. D. van den bok van een ver huiswagen gevallen en onder den wa gen terecht gekomen. Dé ongelukkige werd dood opgenomen. De 1 Mei-viering der S. D. A. P. De algemeene betooging, die gister middag in den Haag op Houtrust ge houden werd door de S.D.A.P., werd aangevangen met het spelen van enke le muzieknummers. In dien tijd was een Meiboom, versierd met kleurige linten opgericht door de Arbeiders Jeugd- Centrale werd een feestdans rond den boom uitgevoerd. Hierna voerde hot woord de heer K. ter Laan, mej. Suze Groeneweg en de heer Stenhuis. Na afloop van de meeting op Houtrust werd de stoet opgesteld, welke door verschillende straten trok naar de Prin segracht, waar de stoet voor het Volks gebouw ontbonden werd. Uit de Communistische Partij. De heeren Bouwman en Sneevliet verklaren in de Tribune, d&t hun in verschillende conferenties en vergade ringen van N.A.S.-leden gebleken is, dat de tegenzin tegen zoo nauwe rela tie van het Nationaal Arbeidssecretari aat met de Comm. Partij, dat vooraan staande bestuurders van het N. A. S. functies in partijbestuur van de C.P.H. zouden bekleeden, zoo groot is, dat het hun raadzaam voorkomt deze functies niet te aanvaarden. Do definitieve beslissing omtrent de aanvulling van het partijbestuur zal in de eerstkomende vergadering van den partijraad worden genomen. De brand ln het gebouw Phoenix. Het onderzoek van de politie naar de oorzaak van den grooten brand ijl het gebouw Phoenix in de Passeerderstraat in Amsterdam, heeft uitgewezen dat hij ontstaan is in de mattenfabriek Vijn, tengevolge van een gebrek aan een mo tor. Eenige oogenblikken nadat deze was aangezet stond de omg/ving in vlammen. RECHTZAKEN. Het vloekverbod te Bleiswijk. De Rotterdamsche rechtbank behan delde gisteren de zaak tegen den voer man C. K., uit Bleiswijk. Deze was op 12 Maart voor het kantongerecht te Gouda geweest, terzake overtrading van het vloekverbod,, door de' gemeente Bleiswijk uitgevaardigd. De kantonrech iter ontsloeg bekl. van alle rechtsvervol ging, omdat naar zijn oordeel de ge meenteverordening in strijd met de wet is. De ambtenaar bij het O. M. was van deze uitspraak in hooger beroeg gegaan en gisteren werd de zaak opnieuw be handeld. Do bekl. was niet verschenen, zoodat verstek verleend werd. Als getuige werd gehoord de weg werker C. v. d.P., die tevens onbezol digd rijksveldwachter te Bleiswijk ia- Getuige vertelde, dat hij op 29 Januari bekl. op den Hoefweg te Bleiswijk had aangehouden, omdat bekl. met paard en wagen halfslag op den weg reed. Toen getuige den naam van bekl. vroeg werd deze kwaad en antwoordde: Denk je, dat ik Gaan jou mijn haam zal opgeven?" Getuige heeft toen, behal ve proces-verbaal over het ongeoorloof de gebruik van den weg, ook proces verbaal wegens overtreding van het vloekverbod opgemaakt. Het 0. M., waargenomen door mr. J- tT -Holsteijn, zeide dat hij wel degelijk de gemeente bevoegd acht het vloeken in het openbaar te verbieden. Spr. acht dus het vonnis van den Goudschen kan tonrechter niet juist. Op grond van art. 135 van de gemeentewet, acht spr. het lasterlijk gebruiken van Gods naam in strijd met de zedelijkheid. Spr. vroeg dus vernietiging van het kantongerecht- vonnis en thans veroordeeling van den beklaagde tot f 3 boeten of 2 dagen hechtenis. Dc Utilé-zaak. De rechtbank te Rotterdam heeft uil- spraak gedaan in de bekende wet-zaak, betreffende de N. V. Utilé. De rechtbank oordeelde dat het onder- zoek niet volledig is geweest en wees de stukken terug naar den redrter-W*- misaaris. STADSNIEUWS. GOUDA, 2 Mei 1924. Eindexamen* H.B.S. De Minister van Onderwijs heeft de ver schillende data's bepaald waarop de eind examens der H. B. Scholei zullen worden gehouden, en de verschillende deskundi gen voor bedoelde examens, met wier mede werking de examens zullen worden afge nomen, aangewezen. Voor de Rijks H. B. S. alhier zijn de exa mens bepaald op 26, 27, 28 Juni en 3, 4, 5 en 7 Juli. Christelijke H.B.S. te Alphen a.d. Rijn 19, 20, 21, 23 en 24 Juni; voor de bijzondere H.B.S. te Woerden 12, 14, 15 en 16 Juli. Als deskundigen zuilen optreden: ir. C. B. Biezeno, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; dr. R. Sissingh, hoog leeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; dr. H. E. van Gelder, direc teur van den Gemeentelijken Dienst van Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage; H. Siliakus, oud-directeur eener H.B.S. te 's-Gravenhage; dr. F. J. Krop, Ned.-Herv. predikant, Rotterdam. Rectificatie. In het verslag van de Kamer van Koop handel in ons blad van gisteren opgenomen, staat dat van Gedeputeerde Staten bericht was ingekomen, dat de Minister van Water staat heeft medegedeeld, dat hij zal mede werken tot de totstandkoming van de vaart verbetering AmsterdamGoudaRotter dam. Dit is niet juist; Gedeputeerde Staten hebben bericht, dat zij bü den Minister van Waterstaat op spoed hebben aangedrongen. Van den Minister is echter nog geen ant woord ingekomen. Een gouden jubilaris. Vandaag herdenkt de metselaar C. Hoo- gendoorn, een der oude getrouwen van de N.V. tot Aanneming van Werken v.h. H. J. Nederhorst, het bijzondere feit dat hij vóór 50 jaar in dienst trad bij deze firma. Di rectie en Commissarissen, maar ook het ge- heeJe personeel zijn van meening geweest dat dit zelfzame jubilé niet onopgemerkt nwcht voorbijgaan. De oudste directeur, de heer H. J. Nederhorst heeft vanmorgen den jubilaris en zijn echtgenoote per auto van zyn woning gehaald en naar het met bloe men en groen versierde kantoor aan de Turfmarkt gebracht, waar zijn familieleden en vertegenwtoordigers van het personeel hem wachtten. Daar sprak, de heer Neder horst den jubilaris op hartelijke wijze toe en getuigde van de waardeering van Direc tie en Commissarissen voor zijn ijver en plichtsbetrachting, maar ook voor de aan gename vriendeohappeljjke verhouding die er zoo heel lange jaren heeft bestaan en nog bestaat. Namens Directie en Commis sarissen bood de heer Nederhorst den trou wen medewerker, die nog immer jeugdig blijft, een gouden horloge aan, waarbij door hein persoonlijk een gouden ketting werd gevoegd. De heer Hoogendoorn dankte daarop voor de waardeerende woorden tot hem gericht en de fraaie geschenken, die hem zijn ver eerd. Daarna volgden hartelijke toespraken van den heer Mr. de Witt Wijnen namens com missarissen der vennootschap, van den heer N. M. Emgelbregt namens het kantoorper soneel en van den heer J. J. Verbij namens het overige personeel Ook namens deze pei- soneelen werden den jubilaris fraaie ca- deaux, alB een zilveren tabaksdoos, een fraaie stoel ep een plant aangeboden. Ook voor deze hulde betuigde de jubilaris zyn besten dank. Het geheele gezelschap bleef daarop in het feestèlyke kantoor nog eenigen tyd bij een. Groote actie van de sigarenfabrikanten. In eene bespreking tusschen den beer J. A. Donker, directeur der N.V. Donker's Si garenfabrieken, het Bestuur der Vereeni- ging van Tabaks en Sigarenfabrikanten voor Gouda en omstreken, het Bestuur der Vereeniging van Kleinfabrikanten te Gouda, en het Bestuur der Vereeniging van Siga renwinkeliers voor Gouda en Omstreken is besloten om met kracht te ageeren tegen de door Minister Colyn voorgestelde verhoo ging van den Tabaksaccijns. Het Kgt in de bedoeling in sameuweiking met andere vereenigingen in het tabaksvak, een groote actie op touw te zetten, om het verder vermoorden van de eens zoo bloeien de en aan vele handen werk gevende indus trie te voorkomen. Goed afgeloopen. Toen gisteravond de heer v. d. B. uit Waddinxveen op zijn motor over den Tiende- weg reed, beet opeens een hond hem in zijn been. D« motorrijder, die daarvan niet erg gediend was, wilde het dier een schop ge ven, maar had toen het ongeluk met zijn pantalon in aanraking te komen met zyn trapper, raakte zijn stuur kwijt en reed het trottoir op, nadat hy eerst byna Dr. E. had aangereden. Door den schok brak de voor- voik van de motor en voorkwam zoo wel licht dat de motor tegen het breede raam van het sigarenmagazijn van den heer Mor- *ee was aangereden. Het slot van de histo rie was dat de motor naar den reparateur moest en de heer B. rich gelukkig niet be zeerde. De 1 Mei-optocht. Gerterenavoad heeft de 1 Mei-optocht Naato gehad, welker samenstelling en route rtjn vermeld .Da stoet, die wend op geluisterd door de muaiek van het nuuéek- borps „De Pionier" en de moodharmonica- vereenéging „Excelsior" zou volgens het d. Goudsch Volksblad zóó zijn dat „de ■traten ■ouden dreunen van bet opmarchee- w®de leger van den aifceéd". De acMJver 7*a daw ontboezeming ia het roode blad bier aw aön faatairie den vrijen teu- fefaten: «na dene murikale wandeling «hoonee avond van 1 Mei heeft wel de jeugd het grootste aandeel gehad. Maar aan de jeugd is immers de wereid I De ontbinding van den stoei, die zooals altijd veel nieuwsgierigen trok, had ditmaal plaats op de markt vóór het Stadhuis. Optreden van Chris de la Mar in „Ons Genoegen". De heer KJeinbloesem heeft ale bijzondere attractie voor de Thé Dansant op Zondag middag 4 Mei geëngageerd de heer Chris de la Mar, humorist en conferencier. Voorts is er ditmaal Zondag en Maandag bioscoop. Vertoond zal worden „Haar groot gezin", realistisch drama in 5 acten. Beide voorstellingen zulten eveneens worden af gewisseld door de® heer de la Mar, die zijn, nieuwste liedjes zal voordragen en de transformatieschets Lord Joh zal spelen. Wedvlucht postduiven. Do Postduiven vereeniging „De Schakel- pen" hield Zomdag 27 April een wedvlucht vanuit Roosendaal. De duiven werden om 9 uur losgelaten. De pryzen werden als volgt behaald: D. v. d. Veer 1, 2, 5, 9; C. van Groningen 3, 8, 11, 27; C. Blom 4, 12, 19, 20, 22, 25, 38, 39; A. de Weger 6, 14, 30, 49; Br. Blom 7, 10, 13, 17, 21, 26, 50; S. Rapis 15, 45; H. Schip 16, 28, 36, 47; N. Tok 18, 40; D. Brem 23, 81, 46, 48; J. Terhoven 24, 29; J. Kreba 32, 43; C. Ver boom 34, 35, 37, 42; H. C. Wagemans 38; J. de Jong 41, 44. Agenda. 2 Mei. 8 uur. Soc. de Réunie. Lezing voor de Goudsche H. B. S. Ver. 2 Mei, 8 uur. Remonatrantache Kerk. Pran- sche lezing van den heer F. Peyronel uit Turyn, over de Waldenzen. 4 Mei, 3—6 uur. Soc. „Ons Genoegen", Thó Dansant. Optreden van den humorist conferencier Ghr. de la Mar. 4 en 5 Mei, 8 uur. Groote Schouwburg. Bios coop. Optreden van Chr. de la Mar. 7 Mei, 9% u. vju. Jaarvergadering Coöp. Producenten Handelsvereeniging, Soc. Ons Genoegen. 7 Mei. 8% uur. Bovenzaal café Het Schaak bord. 6e Cursusavond Goudsche Winkeliers- vereeniging. Zondagmiddag van 36 uur Thé Dansant in „Ons Genoegen" voor de leden en hunne huisgenooten. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe 131, is deze week tot en met Vrijdag 2 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. A LP HEN a. d. RIJN/» Ernstige val. De landbouwer R. had Woensdag het on geluk van den stalzolder te vallen, waar door hy zeer ernstig aan het hoofd werd verwond. Gisternacht is hij aan de gevol gen van dien val overleden. De heer R. was sinds 1918 lid van den gemeenteraad. BOSKOOP. Het Bestuur van de neutrale M.U.L.O.- School aan de Zijde heeft benoemd tot hoofd de heer J. T. van de Geer, in gelijke be trekking te Haaksbergen. Ds. J. G. Fernhout te St. Pancras heeft het op hem uitgebracht beroep bij de Geref. Kerk alhier, aangenomen. Stemgerechtigde Ingelanden van den Voorofschen Polder hebben herkozen tot Voorzitter de heer Jb. Groenewegen, al- hi«r- iaAÜ Een rund van den veehouder B. alhier stierf plotseling nadat het van den stal in de wei was gelaten. Door den veearts is het vleesch goedgekeurd voor de consumptie. GOUDERAK. Gisterenavond bracht de muziekvereeni- ging Caecilia alhier een serenade aan den heer Jac. de Bruijn, wethouder dezer ge meente, ter gelegenheid van zyn 12H-jari ge echtvereeniging. De heer de Bruyn dankte met vriendelijke woorden voor deze hulde hem gebracht Spr. zeide het op hoo- gen prijs te stellen, bracht hulde aan den di recteur, den heer Nobel uit Gouda, en zeide verder dat hij hoopte, dat hierdoor de ban den tusschen burgerij ©Q vereeniging zou den worden versterkt. De Voorzitter, A. Radder, dankte namens Caecilia voor het gesprokene, waarna allen door het bruidspaar werden onthaald. Door den gemeente-veldwachter alhier is A .de G., wonende te Gouda, als verdacht van oplichting aangehouden en naar het, Huis van Bewaring te Rotterdam overge bracht. KRIMPBN A. D. LEK. Bij het te Rotterdam gehouden examen voor schipper bij de Binnenvaart van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, slaag de voor stoom-, motor-, zeil- en sleepvaart op de kanalen door geheel Nederland de heer Th. d. Graaf, alhier. MOORDRECHT. Veélingbericht van de pluimveever. „Ons Betoog" alhier. Aangevoerd waren 5220 kip- en 1070 eendeieren en 17 V4 K.G. boter. KipeieAn 5—K26, eendeieren 6—5.56, bekte per 100 stuks; boter 1.601.80 per KjG. D® poetduivenvereeniging „De Gevleu gelde Vrienden" hield een wedvlucht van Roosendaal; afstand 56 KJH. De prijzen werden als volgt behaald: le pr. Gebr. De Bruijn; en fte pr. Gebr. Visser; 3e pr. C. v. d. Kuij; 4e, 6e en 6e pr. J. Vermeer; 7« pr. W. Kisman; 8e pr. J. Pategraaf. OHDHWj Burgerlijke Stand van 24 April tot 1 Mei. OVERLEDEN: Maria Duite, 46 J., echt genoote van R. Vendrig. Willem Oos tendorp, weduwnaar va* C. van Wijngaar den. WOERDEN. Bij Kqn. besluit is toegekend de eere medaille in goud verbonden aan de orde van Oranje Nassau aan N. Blok, opper-brand- meester alhier. Over de brugwachters-benoeming en den Havenmeester. Het vermenig vuldigd) gscijf er. Van Staal'* -choon gebaar. - De wethouders blijven„trouwen". De Goudsche Raad heeft zich Dinsdag avond een heelen tyd bezig gehouden met dê benoeming van een aasistent-brtffcwach- ter-gaarder van de Haaatrechtoche brug. B. en W. meenden op grond van een proef tijd door hen met verschillende gegadigden genomen een hunner daarvoor als den man «tan te wyzen, die voor de gemeente de meeste inkomsten uit dezen post zou kun nen halen. Tegen die *ijze van doen was nog al oppositie, in 't bijzonder by de soc.- dem. fractie, later gesteund door den heer Kamphuyzen en het slot van de discussie was, dat een voorstel-Van Staal om aan vulling van de voordracht en benoeming in een volgende zitting eea meerderheid vond. Een typisch momentje was het toen de s.d. Overhand dén wethouder Koemaan aan wreef dat geen „overleg" in de Commissie v. G. O. had plaats gehad, doch dat alieen een mededeeling was gedaan. Zyn geestver want, wethouder Lafeber, toonde hem uit de notulen aan dat h ij die vergadering had geLeid en wel degelijk overleg was gepleegd. By deze gelegenheid achtten de heeren Van Staal en Overhand het noodig het optreden van den havenmeester tegen zyn personeel, die zich daar ter plaatse tegen aantijgingen niet verdedigen kan, te bekritiseeren, ter wijl d^pe aangelegenheid reeds aanhangig was gemaakt waar het behoorde. Deze wijze van doen moge wellicht bij sommigen in stemming vinden, voor het prestige van den betrokkene is dat zeker niet bevorderlijk en in het belang van den dienst is het zeker niet. De vaststelling van het vermenigvuldi- gingscyfer voor de heffing van de plaatse lijke inkomstenbelasting is voor den heer Van Staal een gereede aanleiding geweest terug te komen op de door hem by de be grooting ter sprake gebracht belastingvoor stellen. B. en W. hebben aan den Raad medegedeeld» dat zy er voor 't oogenblik niet aan kunnen denken aan de geuite ver langens tegemoet te komen, wyl eerst moet kunnen worden overzien, hoe groot het be lastbaar inkomen zal zyn. Het is duidelijk, dat de heer Van Staal het daarmede niet eens is en als zyn meeniqg gaf dat de pro gressie met het bedntyt niets te malden heeft, al ia het dezen woordvoerder natuurlyk evenzeer als aan ieder ander be kend, dat het geen zii^ heeft een berekening op te zetten op hooge inkomens, wanneer die er niet zyn. Niettemin, „die graue Theo rie" klinkt toch wel! Wethouder Koemans schijnt het verba zend druk te hebben, zóó druk dat Ue tyd voor het voltrekken van hu)welyken er met op kan overschieten. Vandaar een voorstel van B. en W. om deze plechtigheid, die voor den wethouder niet anders dan een bloote formaliteit is, waaraan hy als ka tholiek volgens zyn eigen woorden, niet de minste waarde toekent, eenvoudig op te dragen aan een bezoldigd ambtenuur van den Burg. Stand. Een dergelijk koud en nuchter voorstel Jjadden B. en W. toch by zich moeten houden. Zeer terecht iB door den heer Jongenburger gewezen op de beteeke- nis der huwelijksvoltrekking en het de corum daarvan voor de betrokkenen en het heeft ons verheugd, dat ook de heer Sanders in tegenstelling met meerdere zyner geest verwanten gemeend heeft te moeten wyzen op bet gewioht en den ernst van dat oogen blik en daarom op het behoud van den be- k taanden toestand, heeft aangedrongen. Wethouder Bokhoven verklaarde daarop deze argumenten te aanvaarden, maar on begrijpelijk genoeg moest de a.-r. wethou der Muylwijk daarvan niets hebben. Het resultaat der besprekingen is nu geworden, dat de heer Koemans van zyn voor hem onaangename taak deels wordt verlost en dat de andere wethouder* en wellicht ook de burgemeester ieder een deel daarvan op zich zullen nemen. Hoe hebben die arme wethouders van den Burg. Stand dat toch vroeger wel klaar ge speeld? LAND. EN TUINBOUW. De kiem van het mond. en klauwzeer ontdekt? In antwoord op een vraag in het Engel- sche Lagerhuis zeide de minister van land bouw, Buxton, dat hy bericht had ontvan gen van de beweerde ontdekking door twee Du it sche onderzoekers van de kh*n van het mond- en klauwzeer. Naar hij vernomen had, zouden er binn)apkort volledige bijzon derheden worden openbaar gemaakt. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Het Olympiad) Voetbaltournooi. De Nederlandsche speler» gekozen. De Nederlandsche Elftal Commissie hoeft naar de Sportkroniek meldt, gis teren definitief de '22 spelers opgege ven, die voor ons land naar het Olym pische voetbaltournooi worden afgevaar digd. De namen dier spelers, in alpha bet ische volgorde zijn Doelverdedigers De^Boer (Ajax) cn Ven der Meulen (H.P.C.)» Achterspelers Denia (11 BJ5.), Van Haeren (Wilheimina), Tetzner (Be Quick) eu Vernietten (H.B.S.). Middenspeiers Horsten (Willem Hj, kjom (R.C.H.), Lefèvre (Kampong), Van Lingo (Be Quick), Oosthoek (Spar ta) en Hoornberg (Sparta). Voorhoédespeiers Broeuwer (Haar lem), Fornienoy (Sparta), tiroosjohun (V.O.C.), Lasli (H.B.S.), De Natris (Ajax), Pijl (Feijenoord)Sigmond (D. F.C.), Snouck Hurgronjo (H.V.V.), Ter- beek (N.A.C.) en Visser (Stormvogels). Als algemeen aanvoerder is de heer Denis aangewezen. DAMMEN. WaddinxveenRott. Dam Gen. Woonsdaguvoud had ui Rotterdam de tegenwedstrijd plaats tusschen het Kot- terdamsch Dam Uenootschap en de dam- ;lub Excelsior, uit Waddiugsveeu. Reeds 20 minuten nn den aanvang wou bord 8 van R.D.Ü., spoedig ge volgd door winsten aan de lagere bor gen. Daarentegen werd aan de hooge- re borden eon vinnige strijd gestreden eu werd elk voordeeltje uitgebuit. Het slot was, dat het Rottordattisoli Dam Uenootschap wedorom won, mi met 20 tegen. 10. Ü6 géepecificeerd© uitslag volgt hier oud ei W adding.s veenRD.G A. BlonkJ. Lindemans 02 J. Vrolijk—AC. Wageuuur 1—1 U. J. Barbier—11. 11. W. Borghart 0—2 H. Den Boon—Joh. Lodewijkx 0—2 A v Eeuwen—J. Bennis 20 M. J. Poot—L. v. Wittene 1—1 O Th. Meulemun—A. v. Wittene 1—1 A. Tol—W. Bennis 0—2 A. P. De Zwart—11. D. v. Smaalenj L—1 M. Zwijgers,—J. A. Lodewijkx"* 2—0 Ch. ZwijgersD. Trimp 20 Job. Zwijgers—J. Bonavang 0—2 W. SchotenA. Rotteveel 0—2 A v. Ringelesteiu—W. v. Zwieten 02 H. Troost—U. v. Zwieten 0—2 10-20 (DRAADLOOZE DIENST.) Dc militaire controle. PARIJS, 2 Mei. D« Raad van Gezanten zal in het be#in" van de volgende week een antwoord aan üuitschland zendtn op de no- ta van Duitschlaod betreffende de militaire controle. William Hudchison. t LONDEN, 2 Mei. Het overlijden wordt gemeld van William Hutchison, conserva tief lagerhuiatid voor Keivingrove (Glas gow). Dc Koemeenache minister Duca in Londen. LONDEN, 2 Mei. D« Tunes meldt dat de Roemeensche Minister van Buiteniandache Zaken Duca, die momenteel te Londen ver toefde, een onderhoud heeft gehad met den eersten Minister MaoDonald. Minister Duca in Londen. LONDEN, 2 Me». De Manchester Guar dian meldt dat Duca, de Roemeensche Mi nister van Buiteniandache Zaken, morgen den eersten Minister zal ontmoeten, daarna zal hy naar Parijs gaan en waarschijnlijk de Koning en de Koningin v»n Roeroonië vergezellen bij hun bezoek aan het secre tariaat van den Volkenbond. Petroleum gevonden. GENEVE, 2 Mei. Petroleum is gevonden te Cofinque bij Aarau, evenals in dè omlig gende dorpen. Prol. Hartman stichtte een maatechappy tot de exploitatie iter brou- Het bemiddelingsvoorstel. ENSCHEDE, 2 Mei. Door do afd. En- achdé van Unitas is met 165 tegen 107 stemmen beeloton het bemiddêtingnvoowtel van den heer van IJsaelsteyn te aanvaar den. Op een vergadering van het hoofdbe stuur van SL Lambertus mat de bij bet eon. fliet betrokken afdeelingabeeturon werd Hedea vergaderden dg fabrikanten to Het voorstel van den RjjlwhemJddetear. OLDKNZAAL, 2 Mei. D« afdeel»* 01- densaal van UnRa* besloot het voorstel van den RijksbemiddelBar te aanvaarden, en by openstelling der fabrieken den arbeid te hervatten. EERSTE KAMER. DEN HAAG, 2 Mei. Bij den aanvang der ritting wordt de motie-van Embden, onder zoek naar de mogelijkheid der Nederland sche weerbaarheid, verworpen met 19 tegen 10 stemmen. D« motie-Wibaut, ouoduitkeering aan de gemeenten, wordt eveneens verworpen met 17 tegen 12 stemmen. Z. h. st. wordt daarna hoofdstuk 1 en 2 aangenomen. By het wjo. tot accijnifvorhooging op bier pen verhooging der invoerreojvten op bier en thee verklaarde de heer Wibaut zich daar tegen omdat de Regeering noodzakelijke le- venHmidelen zwaar gaat belasten De heer Hofman betoogt dat de kleine brouwerij door vhrowaring der indirecte be lastingen onrendabel wordt. De heer H suze voet is er tegen omdat een groot gezin het zwaarst wordt belast. Minister Col ij n kan geen «latum stelten waarop deze belasting vervalt omdat voor eon algefifeele herziening van het belasting stelsel de Regeering vrij »w>ot *ijn in haar keuze. De verhooging van de indirecte be- lustiógen is volgens spr. noodzakelijk, om dat ten opzichte van «ie directe belastingen een critiek punt is bereikt. Het w. o. werd daarna aangenomen mot 1712 stemmen. Bij hoofdstuk 7 zegt Minister Coljjn toe «lat met de bezwaren «Ier centrusngemeeate tegen de wijziging der forensenbelasting efhatig rekening zal worden gehouden. Het hoofdatuk wordt daarna z .h, st. aan genomen. De zitting wordt verdaagd tot Dinadag 2 uuf. WISSELKOERSEN. 1 Mei. 2 Mei. Officieel. Londen 11.69 11.70 te Berlijn 0.63 0.63 Parijs 17.17 te 17.30 Brussel 14.26 1442te Zwitserland 47.10 47.40 Weenen 0.0087 0.0087% Kopenhagen 45.10 45.12 te Stockholm 70.40 70.37 te Christian* 37.— 36.90 New-Yoik 2.47 te 2.66 te Niet officieel. Praag 7.82% 7.86 Madrid 87.— 3*87 te Milaan 12.— U.77te Markenbiljetten 65 et. per bèlRoea. Kroneobiljetten per 1000 65 ct., per 10000 45 ct. Beu reever ziekt. f Do Beurs tooml* beden hoegenaamd geen teekenen van opleving. Zelfs scheen het als of de handel nog verder rich terugtrok. Van de Oliewaardeo waren Kon. prijshou dend. Geoonsolideerden bewogen zich voor namelijk in de nabijheid van 200. Suikeraandeelen genoten maar minimal*' belangstelling, doch lagen^over het alge meen eerder iets Vaster in <i# markt, het geen op rekening moet worden gesteld van de thans goategon Amerika»nacho termijn- suikerprijzen. In Rubberwaardc® ging weinig om. Am- sterdomrubbern kwamen opnieuw op een eenlgszins verlaagd koe rape il terecht. Tabakken bewogen zich binnen enge grenzen en waren in doorsnee niet veel ver anderd. Aan Scheepvaarten werd slechts geiirge aandacht geschonken, doch scheen het als of er materiaal aan de markt was. Nederlandsche Industrieel en veronacht zaamd. Prolongatie 4 te LONDEN, 2 uur. Amsterdam 1170%, Berlijn 18600, Parijs 6760, Brussel 8100, 'Zwitserland 2468, New-York 438%, Italië 97%. BERLIJN, 1 uur. Amsterdam 15785 15866, Londen 1845%—54%, Parijs 2723— 37, Brussel 22942306, Zwitserland 7461 —99, New-York 419-21. NEW YORK, 9 uur. Amsterdam 3748, Londen 438"/», Berlijn 28%, Parijs 649%, Brussel 540%Zwitserland 1777, Kopenha gen 1693, Stockholm 2640, Christiania 1384, Italië 448. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 767.6 te Akumy. Laagste stand 761.1 te BJackaod. Verwachting: Zwakke tot matige zuiden tot zuid-wasten wind. Zwaar bewoHrt tot betrokken, met tijdelijke opklaring. Waar schijnlijk een weinig regen. Iet» zachter. ADVERTENTIEN. 1140 28 l

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2