1 ZOON UDA ‘g m Mijl. )E lad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEL WER KERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. No. 1BB3I Zaterdag 3 Mei (924 83* Jaargang ROMANTIEK. irij Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EERSTE BLAD. De blijvends duurte. che stoffen 1168 70 jonden. ***1 Dit nummer bestaat uit twee bladen. INGEZONDEN MEDEDEKLINGEN. heeft het roddingswezen enorm uiige- Mr. K. K 7) >owel uit vroegeren buiten den tekst uit de beroemde Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. p. WESSELINK—Van Rosaura. Overneming verboden krachtena art. 15, 2e lid der Auteurswet. fiornsuHE tm m\r. van om en bij do veertig, die zich allen nog willen bekwamen in de step, de !ox-trot en de tango. Nog is het een aardig verschijnsel dat men privaat-les in het dansen kan krijgen. De leeraar of leerares heeft eenige goede danseu ses in dienst die don achterlijke in let* terlijken zin in de armen nemen en hen een half uur lang doen zweven door do danszaal. Gemoed olijke gramofoons j geven in het gewenschte rythme den De straat sttfnd vol menschee. Zij rie pen hoera en verdrongen zich om het rijtuig. Heel in den hoek, in elkaar gedoken zat de hofdame. Haar gelaat was lijk wit. Zij voelde zich blijkbaar heel on wel De generaal begon zijn vrouw regel recht het hof te maken. Hij zond haar bloemen, fijne bonbons, de nieuwste boeken. Na het eten bracht Martha Heller de kieine Dagmar binnen en mevrouw keek toe hoe de generaal met haar speelde. Hij kroop op handen en voelen over het tapijt, blafte als een hond, miauw de als een kat. Totdat mevrouw zeide Nu is het genoeg, Dagifiar moet gaan slapen”. Martha Heller kon het telkens aan haar zien welk een opluchting het voor haar was om op te kunnen staan en de kamer te verlaten. Op zekeren avond vroeg hij of hij niet 'nog een kop thee in haar boudoir kon Krijgen. „1U ben niet gewoon op dit uur ndg een kop thee te gebruiken, maar als gij bepaalt wilt En Martha moest Anton zeggen, de theetafel binnen te brengen. Op zeker on avond was de generaal zeker langer dan anders bij mevrouw gebleven, want Martha Heller sliep reeds twee uur toen een heftige woor- oudsche Hairiol ea d; De bedrijven der ig te Gouda; Kun- Jouda; De lichame- voernaaniste monu- ABONNEMENTSPRDS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tal. 545. J. DE MOL EN ZOON Tarlnarkt 74 - Tal. 411 - Beaka Hiiria- u DiaisUndioi «aar Maat. 3545 r wekte. Ternauwer nood had zij den eersten, zwaren slaap I van zich afgeschud, of daar hoorde zij de stem van haar meesteres met onge hoord harden klank lot haar doordrin gen. „Maak mij toch niets wijs, generaal. Gij hebt mij getrouwd om de Tsarina ter wille te zijn. Of beter gezegd om den post van directeur der gevangenis te krijgen. Want ge hadt uw haar en e£n grootdeel van uw moederlijk erf deel met Eraneche chanteuses en bal- ieldanetiresscRl verloren Uw vader dreigde u te zullen onterven indien gij er niet mede ophield, en een betrek king mmw Uw vader was een zeer wijs eb verstandig man, generaal, al hanteerde hij ook ondanks zijn mil- lioenen zelf de el achter de toon bank <>m zijn katoen en dril te verkoo- pen en al droeg hij nog kaplaarzen en den kaftan, naar goede, oude koopman» gewoonte. Hij viel zeer in mijn smaak, en ge kunt mij gelooven, wanneer ik zeg dat ik liever bij hem als dochter was gebleven, dan naar u toe te rijn getrokken als vrouw. Ik heb hem op recht beweend, toen hij, in het tweede jaar van ons huwelijk stierf, en niet alleen omdat hij mij, onafhankelijk van ti een vermogen naliet. Want ik was een arm generaalsdochtertje, een wees, door de gunst der Tsarina in het kei zerlijk Instituut opgevoed, en moest zeer dankbaar zijn, Aat mij door haar een man werd toegewezen De generaal prevelde iets maat rij I breid maar niet minder de kosten daar van. De laatste motorreddingsboot die aangeschaft is kostte vijftig mille. Het onderhoud is daardoor ook zeer duur geworden en daarom is het plan gerijpt om bij gelegenheid van het eeuwfeest geld bijéén te brengen teneinde de maatschappijen in staat te stellen uit de rente daarvan de toenemende kos ten der stations te bestrijden. Vooral voor de ouden van dagen, die zich voor het reddingswerk hebben gegeven, dient wat gedaan te worden. Wij her inneren er aan dat onlangs in de Tweej- de Kamer ditzelfde punt ter sprake Is gebracht en dat do Regeerlng hulp af wees omdat er geen geld is. Tegenover deze schrielheid past oen daad van de burgers zelf en het lijdt geen twijfel of het goede plan zal algemeen gesteund worden De Slaat heeft vrijwel niets geholpen gedurende deze eeuw en dat is op zichzelf reeds een roemrijk punt in do geschiedenis der maatschappijen. Wanneer er voor iels juist hulp van den Staat noodig en billijk ware geweest dan was het hier, want mot de veilig heid ter zee hangt de welvaart van ons land zeer ton naaste samen. Straks zal een beroep op het Neder- landsche volk worden gedaan. Wij twijfelen or niet aan of het aal verhoord worden. Onlangs hebben wj een» een voor dracht met lichtbeelden bijgewoond waarin een overzicht werd gegeven van het werk dezer maatschappijen. Het wa1 inderdaad treffend te zien hoe ver de particuliere organisatie in deze ge komen is. Onze kust is gevaarlijk en verraderlijk zijn de stormen die do schepen in do nabijheid der kust be dreigen. Is niet de Hildebrandt eenige jaren lang een stomme getuige geweest van die macht der golven en der win den Wal deze te samen in een paar minuten wisten Ie bewerken, hebben de menschen niet ongedaan weten te ma ken. Het bleek onmogelijk den ouden kruiser terug te brengen op de baren en op do plaats waar de zee hem neer smeet moes) hii zijn dood sterven. Eeni ge jaren Irtng hebben tal vaa werklie den er gearbeid om den kruiser uit el kaar te slaan. Een flinke golf en één klip en zij samen hadden in een paar minuten tijd al dit werk ook kunnen verrichten. kapitaal arbeidskracht moest zich wreken. Was na den oorlog gebeurd, BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DCCX. Nv. het winterseizoen op zijn eind loopt volgens den kalender zijn wij ’er al lang voorbij, maar de natuur heeft maling aan den kalender worden al lerlei eindfuiven gegeven tot besluit van genoegelijke avonden. De tallooze dans clubs gaan sluiten en alé gewoonlijk ge schiedt dit op feestelijke wijze. lede ren Zaterdagavond zijn de groote zalen in beslag genomen door deze eindbal» wtarop het vroolijk en gezellig pleegt toe te gaan. Het is een toer voor de vf Ie dansleeraren en leerar oasen om hun lessen zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Men wil wat nieuws, altijd wat nieuws en als oen typisch ver schijnsel in die zucht naar, het nieuwe is het terugkeeren van het oude. Als attiactie voor het volgend seizoen'zagen wij bijvoorbeeld aangekondigd dat de quadrille zou worden ingestudeerd. Het doet zoo denken aan de vijandin van de mode, die net zoo lang met haar oude snit-costuums bleef loopen dat zij plotseling weer in do mode bleek te I zijn Jaren lang zijn onze oude getrou we polka’s, wals, quadrille enz. ver waarloosd maar heusch het staat vast, ze komen terug, in volle eero. Wel zijn de dansclubs zeer veranderd. Het is opmerk olijk zooveel ouderen alsnog zich organiseren om de edele kunst van Terpsichore to gaan beoefenen. Wij kennen een club die zich noemt ,de club vart meerbejaardo achterlijken” bestaande uit enkel getrouwde paren Anton zou het liefst in lachen zijn uitgebarsten. Later hoorde hij van Martha Heller, <hl de Keizerin eerst zeer minzaam en opgeruimd was geweest totdat zij on geduldig met den voet op den grond had gestampt, en luider dan haar be doeling was geweest, in het Fransch had geroepen I f „Uw gedrag is onzinnig. Hij is nu toch eenmaal uw man- Ik verlang ja. mijn waarde, ik verlang dat gij u beheemht. Want ik wil dat mijn pete kind opgroeit in een goed geordende huishouding. Uw man verveelt mij met ^ijn kladitep en verzoeken. En wat gaan mij tenslotte rijn moeilijkheden aam maar tot op zekere hoogte heeft n»l gelijk. En daar ik mij nu eenmaal •net deze dwaze geschiedenis heb be moeid wil ik niet, dat er nog een „Dat is goed”. Daarna gingen de dames-in de salons Ofschoon, behalve op de tafels ook nog op de groote, door knechts gedragen bladen alle mogelijke ververschingen klaar stonden, verzocht de Tsarina slechts om een glas suikerwater „om haar zentijwen te kalmeeren”, aooals zij stekelig zeide. De generaal liep, nadat hij de onge lukkige barones ontzettend had over- voerd, als een kwispelend hondje om Hare Majesteit heen. De generaal bezat in het geheel geen waardigheid. Dat merkte ook de ge ringste van zijn bedienden niet al leen Anton. En het was Jets anders of mexrouw zich over de hand der hooge vrouw boog dan of de generaal de trap afsnelde en blootshoofd rondom hei rijtuig en de paarden liep om nu te zien of alles in orde was, en dan weer de Tsarina op de trap tegemoet snelde om haar sleep op de treden uit te spreiden en zijn arm kromde en stijf hield om haar te steunen. „Dank u dank u, generaal.... de leuning is voldoende. Zoo oud ben ik toch niet”. Hij bukte zich haastig om van den roeden looper, die over het trottoir tot aan het rijtuig lag, een berkentakje, op te rapen, dat er op Was gewaaid. Dat zou Anton nooit hébben gedaan. Hij zou het berkentakje eenvoudig niet zien. De indiening van de rapporten der internationale commissies van deskundigen en de instemming, die ze bij de betrokken mogendheden gevonden hebben, openen weliswaar betere vooruitzichten. Maar het duurt nog een tjjd voor de ingediende plannen ter uitvoering gereed zijn. En daarna moet er nog een lange tyd verloo- pen voor deze regeling van de schadever- goedingskwestie haar dieperen invloed op Europa’s ©economisch leven zal doen gel den, al zal een zekere oppervlakkige in vloed door een optimistischer stemming en daardoor een lichte verbetering wel spoe diger merkLaar zyn. Voorloopig zullen we ons dus naar de duurte, als gevolg van de ontwrichting van Europa’s oeconomiach le ven en de algemeene verarming moeten schikken. En de eenige wijze om haar wat makke lijker te dragen, zal de algeheele vereenvoudiging en versobering van ons leven moeten zijn. Wie alle dagen zijn goed naziet‘vindt tweede schandaal plaats vindt.' Denk hebben opgemerkt. Men keek toch met i dcirwhwejlng haar een goudstuk. daar aan”. op den grond, als men een keizerin aan nood had zij den e --- 1 „Ik zal doen wat ik kan, Majesteit”. den arm leidde. van zich afgeschud FEUILLETON. lachte kort „Verliefd? Gij? Waarop* Miwchion op mijn destijds zoo hoekige Mhouders? Op mijn stijf gekamd haar Op mijn magere, bloote armen onder den witten schouderkraag Mijn linnengoed, dat betaald werd uit de privékas der toen nog jeugdige Tsarina of de drie rijden vodjes van japonnetjes de bruidsja pon er bij inbegrepen die hadden u toch niet tol het huwelijk doen beslui ten Nu dan, zwijg maar generaal dat nam ik u ook in het geheel niet kwa lijk Maar, dat gij nauwelijks een jaar na ons huwelijk ronduit tegen mij zoi- detr dat ge met mij „een slechte zaak” hadt gedaan dat was niet aardig van u. En dat gij een vriend die vroeger altijd vroolijke uitstapje* met je maakte en die ons in ons afgelegen neet op zocht. in mijn tegenwoordigheid verwij ten maaktet dat hij je warm voor mij gemaakt had, dat generaal heb ik niet goed kunnen verkroppen I Het was mijn schuld niet, dat uw bekwaamhe den niet voldoende waren, om u car rière te doen maken. Het was ook mijn schuld niet, dat ik, jonge, getonde vrouw geen kinderen kreeg. Maar gij hebt het destijds dikwijls herhaald, dat aij er met mij waart „ingeloopen”. Ja, ja gij hebt werkelijk het woord „in- loopen” gebruikt I En zoo vaak, dat ik het eindelijk relt geloofde. Daarom al leen al, omdat ik alles geloofde, daar ik jong en onervaren was. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken ybehooreode tot den bMorgkriagb 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en don besorfkringi 1—5 regels 1.65, elke regel moer 0.80. Advertentidn in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Lieldadigheids-advertentUfco de helft van den prüs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer ƒ0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mefledeelingen b(j contract tot teer gereduceer- den prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en'moeten daags vóór de plaatsing bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De heer Ter Laan, onlangs in de Tweede Kamer de salarisverlaging der ambtearen besprekende, heeft daarby een artikel van een. ©econoom aangehaald, waarin werd aangetoond, dat de koopkracht der salaris sen van thans, omgerekend naar het index cijfer van 1914 tot die van de salarissen van 1914 staat als 57 100, zoodat het sa laris van een schrijver op jaarloon, op de zelfde wyze omgerekend, thans 1140 is tegen dat van 1914 1200. De hoogte der salarissen, waarover men zoo vaak spreken hoort, komt daardoor wel in een eenigscins ander licht. Maar de berekening toont ook op ontstellende wijze, onder welke duurte wy nog altijd gebukt gaan. Toen in November 1918 de groote we reldoorlog met een wapenstilstand eindig de en de vrede eindelyk in zicht kwam, meenden we, dat het engste nu geleden was en ons leven wel zeer spoedig zijn oude plooi zou krjjgen. Maar onder de vele ont goochelingen, die de oorlog ons heeft na gelaten, is deze niet een der geringste, dat er van een terugkeer der vooroorlogache toestanden geen sprake meer kan zijn in afzienbaren tijd. Feitelijk meenden we, dat het beter zou worden. Het was ons altijd voorspeld. En de bedriegelijke opleving v’ak na het tot stand komen van den vrede, scheen die belofte te wettigen. Het was of er een nieuwe bloeitijd na het lyden van den oorlog was aangebroken. Er waren er wel, die waarschuwden, dat dit slechts schyn kon zijn. Maar aan hun sombere voorspellingen wend geen geloof geslagen. We weten nu wel beter. En het is alleen maar jammer, dat We dit niet eerder ge weten hebben. Het ergste was in Novem ber 1918 zeker geleden, maar de gevolgen van dat erge moesten we nog te dragen krijgen. De geweldige vernietiging van en dit onmiddellyk haden we niet eerst nog d,e jaren van schynbloei beleefd, we zouden er onr ge- ïrakkelijker naar geschikt hebben. Nu ver zetten we ons willekeurig, omdat we htt verband met zoo rechtstreeks meer -voelen, al begrijpen we het wel, omdat het snelle - tempo van ons lever heeft gemaakt, dal tijdens den de herinneringen der oorlogsjaren met hun haten en ontberingen als verbleekt zijn ©n omdat we de redelijkheid van de ©ogen blikkelijke lasten niet meer zoo duidelijk beseffen. Want het duurde feitelijk tot 1*2D, voordat de gevolgen zich onmiddel- iyk deden gevoelen en de vry plotseling intredende groote duurte ons pijnlijk ver<É En dit laat zich voorloopig nog nie^ aan restte. Na 1920 is het wel wat beter ge-^ - - worden. Er is zelfs een tyd geweest, dat de prijzen belangrijk raaiden. Maar daar na stegen ze weer, zij het niet meer tot de hoogte van 1920. En de beslissende ver betering waarop we tot nu toe hoopten, is uitgebieven en zal vc-rrioopig ook nog wel uitblijven. De indexcijfers, dat zijn de cyfers van een ly'st (index) van groothandelprijzen in Engeland, iedere maand door het ba kende tijdschrift „Economist” gepubli ceerd, kunnen ons daarup en op de levens- kosten eenigszins een kijk geven. Op 10 lijst staan granen, vlecsch, thee, suiker, weefstoffen, delfstoffen, rubber, hout, pe troleum enz., dus de voornaamste dingen, die we noodig hebben. Voqr de periode 19011905 wordt het Indexcijfer op 100 gesteld. In 1917 is het al meer dan ver dubbeld. Maar het topcijfer werd in Maart 1920 bereikt met 379. De beide volgende jaren brachten een aanzienlijke daling. Maar daarna kwam een nieuwe stijging. Voor Januari 1922 was het cijfer 194, voor diezelfde maand in 1923 196 en en ’24 al 211. In Februari van dat jaar steeg het nog tot 212. Maar daarna is met 210 in Maart een kleine verlaging ingetreden. Soms steeg het cyfer weer wat, dan daal de het. De laatste maanden is een lichte stijging waar te nemen. Maar over 't al gemeen kunnen we zeggen, dat het zich iets boven de 200 blijft bewegen, zpodat ons leven vergeleken met de eerste jaren van deze eeuw ruim 2 maal duurder is ge worden, wat op de index voorkomende le- vensbenoodigdheden betreft. Want geheel geeft dit cijfer de styging onzer levens behoeften niet weer. Een van de groote posten, die ons leven duurder maken, is immers de huishuur, die sinds 1900 zeker met 200 procent gestegen is, en een twee de de belastingen, die eveneens enorm verhoogd zjjn. Het indexcijfer houdt daar mee geen rekening, zoodat we .gerust kun nen aannemen, dat ons leven niet ruim 2 maal, maar minstens 2*^ maal duurder geworden is. En het engste is, dat er voor loopig nog weinig kans op verbetering schijnt, omdat de oorzaak van dit duurder worden voorloopig niet weg te nemen is. Want deze duurte is niet het gevolg van schaarschte, van te klein aanbod. Dat is i iwrlog en onmiddellijk daarna het geval wel geweest. Maar die oorzaak van duurte is betrekkelijk en snel te elimi- neejen. Met de oorzaak, die zich thans laat gelden, de algemeene verarming, de ver minderde koopkracht, gaat dat minder ge- makkelyk. Daarvoor is herstel en nieu we bloei van ons economisch leven nooddg. nital aan. Om. is een geval bekend van een fiebteuswnardig huisvader, wiens vrouw dol wa» op dansen, maar die de huisvader wel te verstaan geen pa» kon maken, tot groote teleurstellingi van lijn vrouw. Er kwam een leestavond in het zicht waarop stellig zeer veel ge danst zou worden. Meneer, nam een kioek besluit om zijn vrouw een» te ver rnssen Drie weken lang nam hij om den anderen dag een half uur van zijn werktijd af om zich in privaat-lessen tot danseur te laten drillen. De feest avond kwam en hij, die met wonderen had gewerkt, inviteerde zijn vrouw tot de »tep. Men begrijpt de verbazing toen bij onberispelijk door de danszaal tip pelde. Vrouwlief begreep er evenmin iets van al» allo vrienden en vriendin nen. Den ganschen avond nam hij hel air aan alsof hij dit kinderaehtige sprin ge.i wel kon zonder het ooit geleerd'te hebben. Zijn voorbeeld lokte tot navol ging en uit zijn succes ontstond de club der meerbejaardo achterlijken. I» het, volgen» dd moralisten, een bizonder teeken des tijd» dat de ouderen zich nog tot het dansen aangetrokken gevoe len Wij zijn benieuwd de psychologi sche verklaring ervan te vernomen. Na tuurlijk zal het verschijnsel wel een oorzaak hebben. Het zijn juist de veer tigjarigen die nog in de oude dansen zijn opgevoed en die thans de over gangsperiode naar de nieuwe meema ken. Hoe langer hoe meer zijn zij ach teraan geraakt maar hun levenslust is stellig nog to groot dan dat zij bij de aflandschen wcnschen te worden inge deeld Vandaar misschien het plotseling opkolnende begeer en om in te halen wat zij zijn achter-opgekomen. Een sympathiek plan is opgezet en gaarne doen wij me Je om op te wek ken voor hot welslagen daarvan, liet 1- tot huldiging van de Noord- en Zu'd- Hollandsche >3e lding-Maa,(schappijen die aan het einde van dit jaar haar eeuw feest zullen vieren. In November 1821 na een droevige reddingspoging waarbij tien redders het leven lieten zijn deze maatschappijen opgericht en thans heb ben zij 89 stations langs de kust. In do eeuw van werken hebben 900 reddin gen plaats gehad waarbij ruim 9000 menschonlevens zijn gered. De techniek

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1