1 tuk t Blad r ERK lanning n van zenuwzwakte, abrek aan energie, «ochondrie, nerveuze a duizeligheid enz. enuwverzorging van 830 20 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nied VVERKERK HJDERKERK,, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 83* Jaargang No. 15533 Dinsdag 8 Mei 1924 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen K 31 - Gouda FEUILLETON. ROMANTIEK. :ls, VE- )G1, □LE EL, ?OT 3RD ’247 132 cht. Deze I l'elefoon 46460. staling te doen geheel welke IM. Ai'vau« 1246 150 gei 80, te ont- Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. IQUANT IAAK, IRPAKT, Het Regeeringsvoorstel om de z.g. Mc. Kenna-rechten op ingevoerde automobielen en bioscoopfilms af te schaffen, zal volgen de week in het Britsche Lagerhuis opnieuw aan de orde komen. Naar verluidt, voeren de conservatieven een krachtige campagne tegen afschaffing -tuigd dat inkoop is dit Uw eerste grijze haar is de eersteling uwer kerkhofbloemen. worden, dat de Duitsch-nationalen, ondanks hun groote winsten, hun einddoel nog niet hebben bereikt. Zy hadden er stellig op ge rekend de sterkste partij in den rijksdag te zullen worden en dientengevolge, gelijk ge bruikelijk is, door den rykspresident met de hebben genoemd. Hun houding hangt ervan -*3 wor. af of jn ,je regeering komen of niet. In volgende over: ndachtig door- n hurwelyk: ze goedheid des BUITENLANDSCH NIEUWS. BELGIE. Naar de correspondent van de N. R. Crt te Brussel meldt, valt sedert ecnigen tijd, mede onder invloed van de Vlaamsche be weging in België, in den uitersten Noord- Oostelijken hoek van Frankrijk, de rtreek van Hazebroek, Winnoxbergen en Duinker ken, waar de bevolking van Vlaamschen stam is, een nieuwe opleving van de volks taal waar te nemen. Opmerkelijk ia het, naar Le No rd Maritime, een te Duinker ken verschijnend blad onlangs nog schreef, dat ook de burgerij in Fransch-Vlaanderen meer en meer tot het gebruik van de volks taal terugkeert Op beurs- en marktdagen wordt op de Place Jean Bart, het centrum van Duinkerken, bijna niets anders dan Vlaamsch gesproken. Van meer beteekenis nog is het feit, dat de bevolking weer Vlaamsch begint te lezen. Plaatselijke bla den als Le Cri des Flandres, Journal de Bergues, LTndicateur, La Bailleuloise rui men thans een plaats in aan een in het Vlaamsch gestelde mededeelingen. Ook ia Tisja Tasja, de eeuwenoude grappen-alma- nak van Fransch-Vlaanderen weer versche nen, dank zij de medewerking van het Co mité Flamand de France en het tijdschrift Le Beffroi des Flandres. nog van dit nu aan Omtrent de houding van een eventueele nieuwe regeering tegenover het rapport der deskundigen is nog niet veel te zeggen, om dat de Duitsch-nationalen het rapport wel onuitvoerbaar, maar niet onaannemelijk ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 ceht, met Zondagsblad per kwartaal f2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. zich herinnert, zyn de ver- die werden gehouden, het gevolg van het besluit tot ontbinding van den rijksdag, dat op 13 Maart j.l. is geno men. Op dezen dag heeft rijkskanselier Marx in den rijksdag het woord genomen om nog eenmaal het standpunt der rijksre- geering tegenover de partijen der oppositie uiteen te zetten. Bij die gelegenheid ver klaarde hij, dat de regeering reeds op 25 Febr. daaraan voorafgaande te kennen had gegeven, dat zy bepaalde verordeningen, welke zy krachtens de machtigingswet had genomen, niet om hals kon laten brengen door ami^idementen van ryksdagleden. Wel had de regeering zich nog beijverd om met de partijen tot overeenstemming te komen en haar opvattingen met klem &an te beve len als de juiste, maar dit lukte, zooals men weet, niet. Vandaar dat de regeering zich genoodzaakt achtte de beslissing aan het volk zelf over te laten en daarom den ryks- president voorstelde het parlement te ont binden. Ebert ging op dit voorstel in en daarop las dr. Marx de verordening d.d. 13 Maart van den rijks president voor, waarin op grond van art. 25 der ryksgrondwet de rijksdag wordt ontbonden. Tot zoover, een kort overzicht van de voorgeschiedenis der gehouden verkie zingen, die vooral haar beteekenis ont- leenen aan het feit, dat, sinds Duitschland een republiek is geworden ,de rijksdag een veel gewichtiger instituut is geworden dan voorheen. De grondwet van Weimar bepaalt, dat alle Duitschers, zonder onderscheid van kunne, mits zy ouder dan twintig jaar zyn, aan de ryksdagverkiezingen mogen deelne men. Terwyl de rijksdag van voor den oor log niet zoo heel veel in de melk had te brokken en niet voldoende rechten bezat om den volkswil tegenover de prerogatieven van de kroon door te zetten, zijn thans de verkiezingen meer de uiting der souvereine democratie. De aard en beteekenis van den rijksdag zyn dus in aanmerkelijke mate ver anderd en het volk zelf maakt door het uit brengen van zijn stem meer dan voorheen uit, hoe het wil worden geregeerd en welke politiek het wenscht te voeren. Hier volgt echter tevens uit, dat elk Duitsch burger De verkiezingen in Duitschland. De voorlooplge uitslagen Zondag hebben in Duitschland de ryks- dagverkiezingen plaats gehad, naar den uit slag waarvan men alom in Europa met spanning heeft uitgezien. Deze spanning is begrijpelijk, daar van de samenstelling van den nieuwen rijksdag grootendeels zal af hangen, of Duitschland in den vervolge al dan niet bereid zal zyn een vervullingspoli- tiek te voeren. Tevens hangt van den uit slag der verkiezingen het lot van de rap porten der deskundigen af. Zoodoende kan de dag van Zondag voor Duitschland^ Europa en de wereld van historische betee- kepiis zijn. Zooals men kiezingen, van haar japon en haalde er een speld Anton was in de nuchterheid niet brillanten uit ,,Voor je das als je op veroveringen uitgaat.” „Zoo was „hare Hoogheid”„dat wil zeggen „mevrouw.” Ja, nu ging het leven eigenlijk zijn nutigen gang. En nu zou Anton een beetje aan zich zelf hebben kunnen den ken. Martha Heller zag er nu bijna lief ui: in haar wit piqué japonnetje, mei den mooien hoog en kraag. Zij had heel blanke, zachte handen met gepolijste nagels en een mooien turkoozen ring, dien zij van mevrouw had gekregen. Zij sprak ook reeds dragelijk Russisch en het Fransch in het geheel niet slecht. En als zij beiden eens een vrijen mond hadden, Anton en zij het ge beulde niet dikwijls en zij eens voor haar den Duitschen Schouwburg be zochten, dan weer eens voor hem den Russischen, dan kwam er iets in zijn binnenste voor haar op, dat heel veel op een dieper gevoel geleek. Maar als hij over zijn zielestecnming begon te spreken, dan sprak zij over ’t „kind”. Het „kind” vormde, sedert zij er de verantwoording v^or droeg, den inhoud van haar leven. Haar eigen kind zou zij niet met meer liefde en zorg hebben kunnen verzorgen en koesteren. Het was voor haar, geboorteland, familie, verleden en toekomst. Zij las veel goe-z de boeken over kinderverzorging. Zij had werkelijk geen tijd em aan dwaas heden te denken, zooals rij Antons be dekte liefdesverklaringen noemde en ik: ja- Ik acht laten met de *n hoogstaand winnên wij met tien vóór het in de bovenetage werd het menig maal onbetamelijk luidruchtig. De vilten bekleeding was versleten berichtte Autou. Mevrouw sloeg het boek, waarin rij la* driftig toe. „Dan moet hij ie laten vernieuwen. Mijn hoofd is geen trommel. Meer zei ze niet. Ze sprak nooit over den generaal. Zelden over haar zoons. De zoons. Een hoofdstuk apart. Een slecht en bitter, hoofdstuk voor mevrouw. Graaf Rudnik was nu reeds oen salonheld, en eerste danser aan het hof. Aangebeden door de vrouwen, verwend, overladen met geld en gunsten. Altijd in geldzor gen. Tot over de ooren in de schuld, De beste ruiter van zijn Regiment. Ge zond als een beer. Lichtzinnig als een landlooper. Onverschrokken als een ko zak. Baron Patkul, zwakkelijk, zenuwach tig tobberig, gesloten; schuw zeiden eenigen hoogmoedig anderen. Zij hadden beiden dezelfde opvoe ding gehad waren in denzelfden vorm gegoten en waren toch zoo verschillend van elkaar ontwikkeld, vreemden voor elkaar minder op elkaar gelijkend, als of zij uit verschillende werelddeel»! komend elkaar toevallig hadden ont moet. Zoolang zij kadetten waren bezochten rij hun moeder te urnen. Slechts op el- kun. gelijkend in hun koele terughou ding tegenover haar. (Wordt vervolgd). den geslotener, wekte toch do warme atmosfeer die haar bij haar moeder om gaf haar ouden kinderlijken overmoed. Dan stond zij boven het instituut, bo ven de onderwijzers en opvoedsters, boven alle tucht, die al was alles an ders, toch niet minder streng was, dan in de kadetten inrichting, ofschoon het ook daar noch aan genoegens, noch aan afleidingen ontbrak bijv, de mid- dag-chocolade als de tsariiMnoeder haar bezoek had aangekondigd, concerten als het keizerlijk paar kwam, en zelfs bals waarop de kadetten en vaandrigs als dant-era werden toegelaten. Mevrouw liet zich niet veel vertellen uit het Instituut. Zij kende, zooals zij zeidc, de betoovering, meer dan ge noeg. Luisterde slechts als de kleine van „Papa” en van z’n bezoeken ver telde, waarbij hij dan bonbons en klei ne geschenken meebracht. Dagmar verbaasde zich er over, dat mama alle verhalen over Papa zoo koel op nam. Zij vroeg er Martha Heller naar, rij vroeg er Anton naar En beiden wisten niets winlers te zeggen dan „Als men ouder wordt. wordt men nu eenmaal koeler”. „Waarom „Omdat men dan alles weet,” Waarop de kleine antwoordde: „Dan wil ik nooit alles weten.” Haar mooie oogen straalden en zij sloeg de armen om zich heen, alsof rij haar eigen warmte wilde vasthouden. De jaren verliepen. vorming van een nieuwe regeering te den belast. Het is echter hoogst onwaar schijnlijk, dat zy e? by andere telling nog in slagen zullen dit resultaat te bereiken. Zoo goed als zeker is, dat president Ebert, nadat het kabinet-Marx zyn collectief ont slag zal hebben aangeboden, de sociaal-de mocratische party met de vorming van een nieuwe regeering zal belasten, want deze party heeft wel verschillende zetels verlo ren, maar is toch nog altyd de sterkste party. Men verwacht dan ook, dat de afgevaar digde Lobe, die tot de soc.-dem. party be hoort en dus tot de sterkste groep, daarbij veel sympathie bij de andere partyen ge niet, president van den nieuwen ryksdag zal worden. De party van Dr. Stresemann heeft wel de zwaarste verliezen geleden, al troost Dr. Stresemann zich dan met de overweging, dat zijn partij wel zeer veel zetels ver loren heeft, maar dat daardoor zyn fractie „bedeutend arbeitsfahiger” is geworden, een troost, die men hem gaarne gunt, maar die by het vormen van meerderheden, waar op het dan toch maar aankomt, bitter wei nig gewicht in de schaal pleegt te leggen. Een aantal bekende candidaten hebben in hun district niet het noodige aantal stem men behaald. Verschillenden hunner staan echter op de rijkslijst hunner partij en heb ben dus kans, toch nog te worden gekozen. Dit geldt o.a. voor de sociaal-democraten Richard Fischer en dr. Moses, de democrati sche mevrouw dr. Lueders, den gewezen rijksminister von Baumer van de Duitsche volkspartij, de Duitsch-sociale heer Kunze, de volksche Wulle, voorts Ledebour en de heeren von Lersner, en Maretzki, van de nationaal-liberale vereeniging. Tal van bekende parlementariërs zijn her kozen, o.a. de sociaal-democraten Braun (Pruisisch minister-president), Crispien, Eduard Bernstein, Wissel, Breitscheid, Weis, Robert Schmidt, Scheidemann, Her man Muller; de democraten von Siemens, Bernburg, Schiffer, graaf Bernstorff, Koch, Sicking, Erkelenz; de Duitsch-nationalen Hergt, graaf Westarp, Schulz; de afgevaar digden der Duitsche volkspartij, dr. Strese mann, prof. Kahl, Scholz, Becker en dr. Dueringer; de centrum-afgevaardigden rykskanselier Marx, de gewezert rijkskanse- liers Wirth en Fehrenbach, de gewezen rijksmimsters Giesbert en Bell; de commu- I nisten Klara Zetkin, Remmele, Froehlich en Koenen; voorts de heeren dr. Leicht en dr. Emminger van de Beiersche volkspartij. Hamm, de ryksminister van economische zaken, die candidaat op de democratische lyst was, is niet herkozen. reeks of zyde- /eer een kwart s de opvatting van deze rechten; moer in het bizonder van die op auto's. Zy beweren dut zij den steun hebben met alleen van de arbeiders, die in de automobielindustrie zelf werkzaam z(jn, doch ook van de arbeiders, die indirect min of meer bij deze industrie betrokken zijn. In ieder geval zijn er teekenen die er op wijzen, dat een zeker aantal arbeidersteden van het parlement zijn tegen het intrekken van de rechten. Deze groep Lagerhuisleden tracht te bewerkstelligen, dat de regeering de opheffing dezer rechten, welke zy tegen 1 Augustus in uitzicht had gesteld, tot 1 Januari a.s. opschort In dezen tijd zou juist de juariyksche automobieltentoonstel- ling vallen, die in November plaats heeft. Er bestaat daarom groote belangstelling voor het aanstaande debat over deze zaak. Verwacht wordt dat de liberalen als één man voor de afschaffing van de rechten zullen stemmen. Zij verklaren, dat McKenna, toen hij in 1915 kanselier van de Schatkist was, deze rechten zuiver als oor logsmaatregel heeft ingevoerd, en dat zjj altijd tegen het instandhouden van deze rechten als protectiemaatregel zyn geweest De uitslag van het debat zou dientenge volge grootendeels afhangen van den om vang der van arbeidersz(jde gevoerde oppo sitie tegen het intrekken van de rechten. Enkele bladen veronderstellen echter dat de ministers onder den indruk zijn gekomen van de sterkte der protectie van de arbei ders in de automobielindustrie en dat de re geering in deze zaak niet onbuigzaam zal zijn. 9) - Anton kon een zekere onrust niet van zich afzetten die zich langzamerhand van hem meester maakte. Mooi was vorstin Wolkonski stelligmaar zoo mooi als de menschen zeiden? Hij had mevrouw immers schaamteloos voorge- logen. Wel is waar met de beste be doelingmaar wie wist hoe zij dat heden zoif opnemen. Toen hij haar thuis, de met bont ge voerde schoenen uittrok was het hem alfof voortdurend een kleine kogel van zijn maag naar zijn hals en van zijn hal- naar zijn maag liep. Het was af schuwelijk. Daar zei mevrouw plotseling pas op Anton je krijgt voor den tijd een kale kruin Blind ben je ook1,,» het is maar goed dat je ook niet stom er bij bent, niaar liegen kan je alsof het gedrukt is. Je had diplomaat moeten worden, Anton Daarop greep zij naar de uitsnijding van grauwen1 Petersburgsche voormiddag meestal heel blij, dat de avondfeest- 'stemming hem niet verder had ver ve erd. Zoo ging het ook heel goed. Vooral sedert Martha Heller, nadat hij eens over rheuniatiek had geklaagd, aangeboden had heel fijn wollen onder goed voor hem te breien zooals zij hel in het klooster had geleerd en hem zelfs zonder eenige preutschheid warme ontslagen had omgelegd, toen hij na een| sledevaart van verscheidene uren met mevroq^f een ernstige ver koudheid had ofjgeloopen. Eigenlijk was Marlha Heller een heel verstandige vrouw. Waar had hij een vrouw voor noodig Het was beter dat hij een vrij man bleef en toch, als nij het verlangde alle voordeelen van een verwenden huisvader genoot. Ook de generaal scheen zich bij de omstandigheden te hebben neergelegd en zeurde niet meer bij de tsarin-moe- der. Hij merkte zeker wel, dat zij hem met graag op haar weg ontmoette en vond hel zelf verstandiger, zich niet meer dan noodzq|elijk was aan haar te vertoonen. Het was een diep leed voor Martha Heller en een groot verlies voor me vrouw, toen Dagmar op bevel der tsa- rin-moeder kweekelinge van het keizer lijk instituut werd. Nu bracht Dagmar slechts het laatste derde deel der groo te zomervacantié bij haar moeder door in een groot landhuis, dat midden in een park lag. Al kwam zij telkens stiller De Mc. Kenna-rechten in Engeland ook een grootere mate van verantwoordelijk heid krygt te dragen. Er kan dan ook zon der overdryving worden gezegd, dat het Duitsche volk, mén.schelykerwijze gespro ken, zyn eigen lot heeft bepaald. Hoe moet de uitslag van de verkiezingen zijn, zal men Duitschland kunnen gelukwen- schen Het gunstigst zou het resultaat zyn, indien een republikeinsch-democratische meerderheid had behaald. Deze toch schijnt de beste waarborgen te bieden, dat de mate Van stabiliteit, die thans in Duitschland met inspanning van veel krachten is be reikt op economisch, financieel en valutu- gebied, kan worden gehandhaafd, meerderheid is evenzeer dringend noodig, nu door het indienen van de rapporten der deskundigen, waardoor gunstiger perspec tieven dan ooit te voren worden geopend, de meest ernstige beslissingen op buitenlandse!) politiek gebied moeten worden genomen. Zoo zyn de verkiezingen evenwel niet ver- loopen. Meende men echter aanvankelijk, dat uiterst links en rechts slechts winst hadden behaald, juist de groepen waarvan Duitschland het minste heil kan verwach ten, nu meer bijzonderheden bekend zyn, blijken deze overwinningen toch niet zoo groot. Een juist beeld van den uitslag zal men zich eerst kunnen vormen over 10 of 12 dagen, immers zoolang duurt het nog wel eer de officieele uitslag bekend is. Deson danks zijn thans toch reeds zooveel gege vens ter beschikking, dat een tamelijk vol ledig overzicht mogelijk is, want naar uit Berlijn wordt gemeld, stonden de Duitsche regeering gisteravond de volgende cyfers ter beschikking: Totaal bezet 448 zetels, daar van krijgen de soc.-dem. ongeveer 99, de communisten 59, de democraten 25, het Centrum 61, de Beiersche volkspartij 15, de Duitsche volkspartij 44, de Duitschnatio- nalen 93, de Deutschvölkischen 28, de „Wirtschaftspartei” 6, de Duitschsocialen 1, de Landbund in Thüringen 2, de Duitsch- Hannoveranen 5, de Beiersche Boerenbond 4 en de Landbund voor Würtemberg, Baden en Hessen 6. Uit deze cijfers ziet men, dat over het algemeen de Rijksdag ongeveer hetzelfde blijft, en men rekent thans uit, dat de groote coalitie (Duitsche Volkspartij, soci aal-democraten, democraten en Centrum), die thans 229 stemmen bijeen kan brengen, stand zal houden, omdat alle andere partijen te zamen over slechts 219 beschikken. Meestal zullen slechts Deutsch-völkischen, communisten en D.-nationale als normale oppositie te beschouwen zyn en die kunnen dan slechts 180 stemmen bijeenbrengen. Theoretisch klinkt dat natuurlijk heel mooi, in de praktijk zal het er nog wel eenigs- zins anders uitzien. Voorloopig kan er slechts op gewezen af of zij in de regeering komen of niet In- tusschen mag niet onvermeld blijven dat, volgens de Wilhelmstrasse de kwestie, of er voor de spoorwegwetten een meerderheid van twee derden noodig is, nog niet is be- i slist. Juridische deskundigen zullen eerst nog moeten uitmaken, of het hier al dan niet een grondwetsherziening betreft. Algemeen is men echter van oordeel, dat de buitenlandsche politiek der tegenwoor dige regeering ook in de toekomst wel de zelfde zal blijven. Verrast is men overigens over den ge weldigen groei der" communistische partij, waaraan naar de meening der Regeering, vooral het bezette gebied schuldig is. De Duitsch-nationale bladen achten den dag gekomen voor de vorming eener bur gerlijke naar rechts georiënteerde regee ring, waarbuiten niet alleen de soc.-dem., maar ook de democraten moeten blijven. Ook de meer gematigde D.-nat. bladen spreken het onomwonden uit, dat men de democraten slechts als hulptroep kan ge bruiken, doch in geen geval met hen een coalitie wil vormen. Het orgaan der D. V. P. „Die Zeit”, wil zich voorloopig nog niet uitlaten over den politieken toestand. De kern der zaak is het standpunt der party ten opzichte van de buitenlandsche politiek. De D.-nat. pariij, die uitgegaan is om de heerschappij te aan vaarden, aldus' „Die Zeit", zou goed doen uiteen te zetten, hoe zij tegenover duf. vraagstuk staat. Daarvan zal verder all/s afhangen. De „Germania” laat zich nog in 't niet uit omtrent de mogelijkheden; de uitslag oplevert. Het blad constateert alleen met voldoening, dat het Centrum weder ongeschokt uit de verkiezingen te voorschijn is gekomen fen een bolwerk heeft gevormd tegen de radicale golven van links en rechts. De democratische bladen erkennen, dat de huidige regeeringsbasis uiterst klein is geworden en dat de positie der regeering zeer is verzwakt. Zij zijn echter van oor deel, dat de eenigo meerderheid, die in den Rijksdag zonder groote moeilijkheid kan worden gevormd, de eenige, welke in over eenstemming is met de behoeften der bin nen- en buitenlandsche politiek, nog steeds op de groote coalitie berust fiOllDSCHE COURANT AUTEKTKNTIKPHU8: Uit Goud» om»u«ku (iMboorwd» tot bwrgkria*)! 1-S /1J0, dk» rafd moot I0M. Vmi kultm Goud» dan bnu>rfkrlii«. l—t ratal» 1.U, alk» r»»al maar 0.80. AdvarUotUm I» bat Z»tard»<»unuDar M bbalu op dan pró» IJafdadltbaidauulvartantibn da hdtt van dan pr9» INGEZONDEN MEDEDEEL1NGENi 1-4 ragala ƒ2.06, alka ratal maar ƒ0.60. Op de voorpagina 50 booger. üowone advertenti*n en ingezonden mededeelingen bü eontreet lot zeer gereduceer- <ien prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tueechenkocnst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekosnen, teneinde van opname verzekerd te ztyn.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1