ZOON shuis v* r’s OUDA x - 's-taiiilii!i RDE ding rijen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, HAASTRECHT, MOORDRECÉTj MOERCAPELLE, nieu WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. No. 15534 Woensdag 7 Mei 1924 83» Jaargang "S tukje lijke van 't een inde makerij ROMANTIEK. oed. Den Haag, Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen uda: DEL. vindt. „Notstandsarbeiter” FEUILLETOB. ingelsche stoffen 1816 4Q mfdpyn; zij geeft nieuwe «uda evat, zoowel uit vpoegeren in en buiten den tekst RAAM uit de lieroemde Het Engelsche Lagerhuis heeft verschei dene door conservatieve leden voongestelde amendementen inzake de rechten op thee, koffie, suiker^enz. verworpen. iets schreven, denken. ibrnlk aname aft en t, men noeid- der la dn er t er de proef van- fl. 21.—. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, Por Frai De Goudsche Handel en te land; De bedryven der svesting te Gouda; Kun- js te Gouda; De lichame> De voornaamste monu- Dn verkiezingen in Duitsohlnnd. De nieuwe Rijksdag. Samensmelting van fracties? De strijd om de Rijkskabinet kwam gisteren reetls reking van den uitslag der len zal evenwel den offici- toegezonden. in. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. p. WESSELINK—Van Rossom. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. RUSLAND. Trotlki over de oude Russische schulden. Volgens de „Prawda” heeft Trotaki in een te Bakoe gehouden rede sprekende over de Britsch-Russische conferentie een heftigen aanval gedaan op Engeland, dat hy „te con servatief” vond. Hij vertelaarde, dat de aov- jets nimmer de eischen der Britsche ban kiers betreffende de oude schulden, zullen aanvaarden. Volgens Trotaki moet de hervatting der economische betrekkingen tusschen beide landen gebaseerd z\jn op jie ^Igeheele an- nuleering der oude staatsobligaties, welke als van nul en geener waarde moeten wor den beschouwd. Niettegenstaande geruststellend^ offici- eele mededeelingen omtrent den gang van zaken in de Engelsch-Ruasische conferen tie, is men toch verre van optimistisch, vooral aangezien de quaestie der schulden tal van moeilijkheden oplevert. De Russen hebben zich in principe bereid vertelaard hun oude schuld aan Engeland te erkennen, mits Rusland zijnerzijds vergoeding krijgt voor de schade door de Engelschen tijdens de bekende interventie aangericht. Het blijkt thans, dat de Russen zijn gekomen tot een totaal voor deze interventieschade, dat ver boven de drie milliard pond sterling uitgaat en hetwelk dus veel meer bedraagt dan Engeland, ook namens zijn onderdanen, van Rusland heeft te vorderen. linose. iNGUINOSE bleek voor daarom? De SANGUI- ing en herstelt die, waar Eigenlijk zonder eenig respect. Anton wae ver in de veertig. Sedert zestien jaren diende hij mevrouw. Diende hij haai met al de gehechtheid en al het zelfbewustzijn aan zijn stand eigen, had nooit veel naar menschdom en men- schenrechten gevraagd. En was er goed bij gevaren. Dat wil zeggen, sedert hij bij mevrouw was. Vroeger wel is waar? Toen was het j’aime, tu aimes, il aime vervoegen en oorvegen voor het don me gravenzoontje opsteken. Kwajongen, waarom heb je de les sen van den graaf niet overboord Waarom heb je je geen moeite met hem gegeven de woorden niet zoo dik wijls herhaald, totdat hij ze onthield Waarvoor ben je anders eigenlijk op de wereld En dan ging het klits, klats op zijn gezicht. Of tien stokslagen in den stal, als het gravenzoontje meer dan tien fouten had im zijn Duitsch dictée I Eerst huilde het gravenaoontje en smeekte om gratie voor zijn speel- en leesgenoot. Later wende hij er aan. „Het kon Anton niet veel schelen. Hij heeft het zelf gezegd. Hij heeft een geheel andere huid dan ik, is het niet zoo, Anton? Of heeft het pijn gedaan?” En Anton zei, zooals zijn plicht was, „Wel neen. Het was toch duidelijk, dat de knecht zijn rug moest klaarhouden voor zijn meester. De geringe voor den aanzien lijke, de arme voor den rijke, de onbe- teekenende voor den machthebbende. Het lag alles aan de huid, den een BINNENLAND. Bezuiniging. Dc regeering overweegt de instelling van een interdepartementale Commissie, samen te stellen uit ambtenaren van de verschillende departementen van alge meen bestuur, die een leiding gevende functie uitoefenen, aan welke commis sie de opdracht zou worden verstrekt, nog eens grondig na te gaan de moge lijkheid en uitvoerbaarheid van een tot flinke vereenvoudiging en bezuiniging leidende reorganisatie van den staats dienst. Vooral zweeft daarbij den minister van financiën voor oogen, in de toe komst te voorkomen de dupliceering van ambtenaren voor verschillende in aard en wezen overeenkomende takken van De Hoop is de morgenster der Jeugd, de Herinnering het avondrood der Grijs heid. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2,90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—uur. Administratie Tel Int. 82* Redactie Tel. 545. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot <toa beeorgfcriag)i 1—5 regels ƒ1.80, elke regel moer ƒ045. Van bulten Gouda ea dea besorgkrinai 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advortontibn in hot Zatordagnummer N bijslag op den prijs. LieiCdadigheids-advertentiim do helft van don prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 rogeb ƒ2.05, elke regel moer ƒ0.50. O» do voorpagina 50 hoogcr. Gewone advertentie en ingesondea mededoelingoa bfl contract tot Mor gvodueoor- den prijs. Groote lotton en randen wordea bonkend naar plaataraimt* Advertentie kunnen worden ingesondea door tusochonkouast van soHodo Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onso Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau sjjn in gekomen, teneinde van opname verzekerd te sijs. 601IDSfflE 101lil VI. trent o.a. de volgende cijfers mee. In de tien grootste steden van Frankrijk: Parijs, Marseille, Lyon, Bordeaux, Ry.sel, Straats burg, Nantes, Toulouse, St. Etienne en Le Havre is het geboortecijfer in de eerste drie maanden van dit jaar 3888 lager geweest j reorganisatie dan in de drie overeenkomstige maanden kunnen semi: van 1921. Toen zijn er 27.000 kinderen ge boren, in het eerste kwartaal van dit slechts 23.862. Sinds 1921 neemt het,'ge boortecijfer geregeld af. Het sterftéctffer h daarentegen in dit eerste kwartaal aan merkelijk toegenomen vergeleken bij dat van verleden jaar. Toen bedroeg het aantal sterfgevallen 23.982 tegen 26.907 in het eerste kwartaal van dit jaar. Het aantal sterfgevallen heeft dus in de tien grootste steden van Frankrijk over de eerste drie maanden van dit jaar het aantal geboorten met 3045 overtroffen. Brand in Amsterdam— Parijs expres. Door het warm loepen van een as van een eerste klasse wagen uit den sneltrein AmsterdamParijs is gisteren in dat rij tuig brand ontstaan tusschen de stations Bohain en St. Quentin. Onder de reizigers in den wagen bevond zich de Italiaansche gezant te Brussel. j[De sneltrein had een half uur vertraging, daar de beschadigde wagen te St. Quentin moest uitgeschakeld worden. preferente rechten in Engeland. Bij de verkiezingen in Duitschland valt het bijzonder op dat wel de soc.-democraten zich als sterkste partij hebben weten te handhaven, maar toch bijzondér veel veeren hebben moeten laten. Hun verlies zal voor al den communisten ten goede zijn gekomen. De ver doorgevoerde partyversplintering, het feit, dat allerlei belangengroepen can- didaten hadden gesteld, zal den soc.-dem. bovendien veel stemmen hebben gekost. Maar ook schrijven de soc.-dem. hun échec toe aan Frankrijk’s politiek tegenover Duitschland, inzonderheid aan de bezetting van het Ruhrgebied. Het daardoor ontstane misnoegen heeft vooral den aanwas der ex tremistische rechtsche en linksche partyen bevorderd en hiervan zyn de soc.-dem. de dupe geworden. Dezen kritiseeren dan ook ten zeerste het Fransche imperialisme, dat uiterst links en uiterst rechts de schitte rende stemmencijfers heeft bezorgd ten koste van de soc. democraten, die in hun verwijten aan het adres van Frankrijk zich aandienen als de party, die steeds er voor is opgekomen Frankrijk naar de mate van *t Duitsche prestatievermogen te betalen. Tegenover de soc.-dem. verliezen staan buitengewoon groote winsten der commu nisten, die begrijpelijkerwijze ten zeerste hebben geprofiteerd van de ontreddering der geesten in Duitsahland, nu de terug keer van normale toestanden tengevolge van de vertraging in de oplossing van het scha- devergoedingsconflict zoo lang op zich laat •wachten. Na de sociaal-democraten, Duitsch-nationalen en centrum, vormen de communisten thans de sterkste partij in Duitschland. staatsdienst. Het komt thans toch voor, dat dergelijke soortgelijke diensttakken een afzonderlijk bestaan hebben en dus elk afzonderlijk ambtenaren verelsohen, die, naar de regeering meent, door een “s in boven bedoelden zin kunnen gemist worden. Overheidspersoneel. In de laatst gehouden vergadering wan het permanente comité van Chris telijke organisaties van personeel in publieken dienst is de vraag ter sprake gekomen, of in verband met de oip 1 Mei 1024 ingaande salarisverlaging van het rijkspersoneel een actie tegen den staat behoorde te worden ingesteld. De vergadering was van oordeel, dat een zoodanige actie geen enkel resultaat, doch wel groot nadeel kan opleveren en derhalve geen aanbeveling verdient. Wint de regeering het proces, dan komt, zoo werd gezegd, uitdrukkelijk vast te staan, dat publiekrechtelijke li chamen 'bevoegd zijn, de loonen en ar beidsvoorwaarden van in dienst zijnd personeel eenzijdig te wijzigen. Dit zou een groot nadeel zijn, omdat thans in het algemeen bij de overheid nog de neiging bestaat, bij wijziging van de ar beidsvoorwaarden voor het reeds in dienst zijnde personeel eenige over gangsmaatregelen te treffen. Wint de ambtenaar het proces, dan is echter voor het rijkspersoneel nog grooter nadeel te vreezen. Immers dan bestaat de mogelijkheid, dat de regee ring tot andere bezuinigingsmaatregelen overgaat, die voor het personeel veel en veel ongunstiger zijn, dan de thans toegeposto salarisvermindering. Zooals bekend, kan de regeering, indien arti kel 40 gehandhaafd bleef, de na 1 Juli 1922 toegekende salarisverhoogingen in trekken, de periodieke verhoogingen stopzetten, den kinderbijslag inhouden, verhooging van den pensioenaftrek voorstellen, de wachtgeldregeling ver slechten, aan het geven van ontslag en het in dienst nemen op arbeidscontract uitbreiding geven enz, enz. De s.s. loonsverlaging voor de gemeente- - werklieden in AmaterdaM. Gisteravond hebben de Amsterdam- sche gemeentewerklieden en -ambtena ren, aangesloten bij de Federatie, twee vergaderingen gehouden, om te protes teer en tegen de voorgenomen loonsver laging. Ongeveer 1000 personen namen er aan deel Verschillende sprekers hebben betoogd, dat de loonen der ge meentewerklieden, ondanks de verze kering van den wethouder voor de fi nanciën, den heer Wibput, een sluitpost voor de begrooting zullen vormen. Maar niet alleen tegen de a.s. loonsverlaging en de verlaging van den vacantiebijslag zal, naar de heer Schilp, van de Fede- deed het pijn, den ander niet. En nu waren er schrijvers die dat in hun boeken weerspraken. Geen heer en knecht, niet gering en aanzienlijk, arm en rijk onbeteekenend en machtig Neenmenschen 1 Gelijke huid, ge lijke zenuwen, gelijke ziel, gelijke rech ten I Dan had de ’jonge baron toch mis schien gelijk. En, er was nog een ander leven dap hetgeen in de romans werd beschreven en dat de groote hoeren leefden. En dat leven was pas het ware. Terwijl zijn hand wat beefde over handigde Anton de boeken aan me vrouw. Maar toen hij op een morgen helpeer ste kamermeisje betrapte, dat zij in een der boeken bladerde jeukten zijn handen om haar een klap te geven, in plaats daarvan sloqg hij het dikke boek hard voor haar neus dicht. „Wat snuffel je daarin Zij lachte bits. „Nu, boeken zijn geschreven om te worden gelezen. Ik besteel er toch nie mand mee Anton wilde antwoorden I Toch wel, je steelt. Diefstal is het, als je iets neemt wat je niet toekomt. Maar het woord bleef hem in de keel steken. Indien de boeken gelijk hadden, dan mocht hij dat niet zeggen. Hij voelde zich inwendig zeer verward en om dat te verbergen snauwde hij haar toe. „Ga aan je werk en doe je plicht.” En tegelijk dacht hij zoo deden ook den vroolijker, hartelijker tegen elkaar. Alsof dit kleine meisje, dat zij zuster ftoemden, het contact had bewerkstel ligd. den polsslag van) het gemeen schappelijk bloed tot een verwarmen den stroom had vereenigd. Van Dagmar hoorde de moeder, dat haar jongste Alexander, of „Schu- ra” zooals hij genoemd werd in geen geval officier bleef, maar in de staat huishoudkunde wilde studeeren. In stilte had hij Marx en Lassalid gelezen. Hij was overvallen toen hij „de Herin neringen van den Kroonprins bestudeer de en gestraft geworden met veertien dagen arrest. Den volgenden dag moest Anton naar St. Petersburg gaan en uit den boek winkel werken van Marx, Kropotkin en Herzen halen. Het was goed, dat mevrouw de na men had opgeschreven. Want de boek handelaar, die sinds tien jarèn voor de geestelijke behoefte van mevrouw Mar koff zorgde zette zeer verbaasde oogen op, toen Anton het briefje oplas. „Marx.... hoe nu Lassalle is dat ook juist En hoofdschuddend haalde hij de be stoven boeken te voorschijn uit de ach terste rijen. Anton bladerde gedurende de drie kwartier, die de spoorreis duurde, in de vreemde boeken, waarvoor hij, „da delijk. versta J^krnwar St. Petersburg had 10) De jongste in zich zelf gekeerd, de oudste oppervlakkig babbelend en toch met goed overdacht weglaten van alles wat kwesties zou kunnen opwerpen of ernstige vragen kon aanroeren. Viermaal in den loop van den winter een half uur. >,Een schaijde”, zei Martha Heller. „Misschien is het zoo goed”, zei An ton Zij maakten ook hun opwachting bij den generaal. Anton keek telkens op de straat om hun weggaan te contro- leeren. Zij bleven boven langer dan bene den. Telkens langer. En als zij bene den kwamen had de graaf oogen die schitterden en hoog gekleurde wangen, bhwt de baron had een vermoeiden, geprikkelden trek om den mond. Als jonge vaandrigs kwamen zij een h’lven da<? naar het landhuis. Zij wer- De Britsch-Russische conferentie. Duitsch-nationalen in de quaestie van het al of niet aanvaarden van het raport der deskundigencommissie reeds tijdens de ver kiezingen begonnen zwenking reeds verder doongevoend. De „Kreuzaseitung”, die als het orgaan van Hengt geldt, bevatte reeds een artikel, waarin betoogd wondt, dat DuitschlRods po sitie in buitenlandsch politiek opzicht niet het meest gebaat zou zyn door een onvoor waardelijke aanvaarding van het raport, doch door dezelfde taktiek te volgen als Poincaré, d .w. z. door de rapporten niet zonder meer te verwerpen, maar zich bereid te verklaren, over verschillende onaanneme lijke punten te onderhandelen. Daarom zijn de Duitsch-nationalen ook reeds geheel te- rugigekomen van hun vroeger ingenomen standpunt, dat onder andere ook door Helf- ferich werd verdedigd, dat de rapporten ón mogelijk als basis voor onderhandelingen konden gelden. Het conservatieve blad wil voorloopig nog niet nader aanduiden, aan w.elke voorwaarden absoluut moet worden voldaan, alvorens dergelyke onderiiandelin- gen kunnen beginnen. In ieder geval moeten deze voorwaarden zeer nauwkeurig en dui delijk geformuleerd zyn, niet in de laatste plaats, omdat ze, als de Duitsch-nationalen inderdaad met de Kabinetsvorming belast mochten worden, eveneens als grondslag voor deze Kabinetsformatie zullen moeten dienen. Het bijeen ter besprt verkiezingen. Me eelen uitslag afwachten, alvorens een be sluit zal worden genomen omtrent het al of niet aftreden der regeering of de even" tue'el te nemen maatregelen. Een datum waarop de Rijksdag zal bij eenkomen is nog niet bepaald. Volgens de laatste opgaven verkregen van de tot dusver bezette 417 zetels de soc. dem. er 100, de D.-nat. 96, het Centrum 65, communisten 62, de D.V.P. 44, de Völki- schen 32, de democraten 28, de Beiersche V. P. 16, de Beiersche Boerenbond 10, de Landbond 9, de D.-Hannoveranen 5 en de Duitsche werknemerspartij 4 mandaten. De vraag ryst thans, hoe zal de nieuwe Regeering er komen uit te zien, en de be antwoording van deze vraag is al weer moeilijker geworden. Gisteren was men het er over eens dat president Ebert natuurlijk aan de soc.-democraten zou vragen een nieuwe regeering samen te stellen. Thans is men in politieke kringen er van overtuigd dat de fractie van de Duitsch- nationalen van de Nationaal liberale Ver- eeniging en van den Landbond zullen wor den saamgesmolten tot één groote fractie, die dan 105 leden zal tellen en de sterkste fractie van den Duitachen Rijksdag zal wor den, en men houdt ernstig rekening met de mogelijkheid, dat de Rijkspresident den Duitschnationalen partijleider Hergt tot Ka binetsformateur zal benoemen. In dit verband is intusschen de door de BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een tragisch einde. Schwieta, een bekende Duitsche beul, heeft gisterochtend in zijn woning te Bres lau zelfmoord gepleegd. De man, die 74 jaar oud was, verkeerde in een uiterst moeilijken financieren toestand. Hij genoot een pen sioentje, waarmede hy onmogelyk rond kon komen. Om aan geld te komen reisde hij de dorpen af om de bijl te loonen waar mede hy 123 misdadigers had berecht. Te vens vertelde hy dan bytzonderheden uit zyn avontuurlijk leven. Een paar weken geleden heeft een an dere Duitsche beul, Spaethe genaamd, even eens zelfmoord gepleegd, terwijl, een derde collega, die in de buurt van Berlyij leefde, krankzinnig werd. De man rende door de straten van zyn dorp en riep voortdurend de namen van zyn slachtoffers. Met veel moeite kon hy worden overmand. Hij werd opgesloten in een gesticht, waar hy spoedig stierf. De stijging der prijzen. De pryzen op de Berlynsche levensmid delenmarkt zyn in de laatste dagen weer aanmerkelijk gestegen. Dit geldt o.a voor worst, boter, versch vleesch en koloniale waren. Boter, die verleden week 2 a 2.20 mark per pond kostte, kostte heden 2.50 2.60 mark. De prys van een pond ham is van 2 mark op 2.40 gestegen. In Beieren kost de boter slechts 2 mark a 2.10, Daar betaalt men voor een ei 9 10 pfennig; te Berlyn echter 14 pfennig. Actie onder de mijnwerkers. In de gezamenlijk mét het communisti sche partijbestuur door de Unie van hand en hoofldarbeiders gehouden districtscon- ferentie te Bochum, waar 247 mynen uit het Ruhrgebied vertegenwoordigd waren, werd een resolutie aangenomen, waarin met ingang van heden de staking van alle mijnwerkers in het Ruhrgebied en ook de stopzetting van alle wordt aangekondigd. Men vreest, dat het inderdaad tot een algemeene staking zal komen, ,daar de in vloed der gematigde vakvereenigirgensbe- sturen op de mijnwerkers in den laatsten tyd bedenkelijk aan het tanen is, terwijl de invloed van de Communisten en Syn dicalisten met den dag stijgt. Bij de mynen in het Ruhrgebied werd aan alle arbeiders, die gisteren slechts zeven uren hadden gewerkt, heden de toe gang geweigerd. De meeste mynen heb ben de poorten gesloten. FRANKRIJK. Daling van het geboortecijfer. Het Fransche geboortecijfer blijft dalen; op onrustbarende wijze. De Nationale Bond voor den aanwas van de bevolking van Frankrijk, waarvan de oud-minister, Het Kamerlid Isaac voorzitter is, deelt hierom- zekei anderen, die geen antwoord wis ten. Snauw maar „vraagt niet gaat aan het werk. Denkt niet doet uw plicht I” In elk geval waa het beter de ge vaarlijke boeken in de boekenkast op te sluiten. Maar eens vergat hij ze tijdig op hun plaats te leggen mevrouw luidde storm „Waar zijn de boeken, Anton.” „Dadelijk, mevrouw I” „Hij liep naar de kast. Zij fronste het voorhoofd. „Wat moet dat beteekenen Sedert wanneer worden mijn boeken wegge sloten, voordat ik het zeg. Anton wilde in zijn eersten schrik in het Fransch antwoorden. Zij stampte met haar voel. „Ben je krankzinnig geworden? Ik vraag je waarom mijn boekenAnt woord in het Russisch, schaapskop, als ik Russisch tegen je spreek”. Nu had hij ach hersteld. „Mevrouw zulke boeken mag men niet laten lig gen.” Zij leunde achterover in haar stoel en haar oogen glansden als blinkend staal „Zoo en waarom niet Hij talmde. Zij werd ongeduldig. Nukomt het haast Ja.... hei ia aoo.... hoe aal ik het zeggen, mevrouw.... als die oognaebon- bona in gindsche flesch. Wie er mede weet om te gaan neemt twee, drie stuk jesen die doen hem goed. (Wordt varvolgd).

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1