Gemeènteraad van Gouda. r Sh! LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ralie, verzekerde, actie worden gevoerd Het t.g. comité van verweef, zul alle» terugvorderen, waarmede tot dusverre reeds de loonen verlaagd xijn, o.a. de 8^ premiebetaling. Men zal dut», in het algemeen gesproken, strijden voor het herstel van den ouden toestand over de geheele linie. Langer praten hierover geeft echter, volgens dezen spreker, niet. We zullen het, zoo zeide hij on straat moeten „uitknokken". Daar moet het naar toe. Men zal dan moeten bedenken, dat de vijand niet alleen zit in het Prinsenhof, maar ook in de stijfdeftige bureaux van de mo derne bonden. Desnoods moet men er niet tegen opzien, de bedrijven als gas, ©lectrlciteit, waterleiding en tram in den strijd te betrekken. Aan het slot van de vergadering werd een motie aangenomen, waarin de wensch werd uitgesproken, dat de nog niet bij het comité van verweer aange sloten vereenigingen en bonden alsnog daartoe zullen toetreden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 6 Mei. (Vervolg). Het 2e artikel is een overgangsbepa ling voor de L. O.-wet. Dit artikel werd goedgekeurd. Het wetsontwerp werd aangenomen met 57 tegen 24 stemmen. Tegen de sociaal-democraten, de vrij zinnig-democraten, communisten en de heer Boon. Het ontwerp „opsporen van delfstof- fen'- werd goedgekeurd. Op verzoek van den heer BASSE VAN I.1SSELT werd de behandeling van het ontwerp en rijwielwet uitgesteld. EERSTE KAMER. Vergadering van V^joensdag 7 Mei. Begrooting van Onderwijs. Aan de orde is de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen De algemeene beschouwingen worden 'geopend door dr. FRANSBEN (a.-r.) die aanvangt met een klacht over de onbe stendigheid van 's ministers onderwijs politiek, die telkens met iets nieuws voor den dag komt. De financieele nood van rijk en ge meenten is oorzaak van die onbesten digheid we moeten ons ernstige be zuinigingen opleggen en tot dit offer moet, helaas, ook het onderwijs bij- dragendragen. Maar men verlieze daar bij niet uit het oog, dat niet de Minis ter doch ook de Staten-Generaal heb ben medegewerkt om de staatsbemoei ing met het onderwijs te ver te doen gaan. Dat men daarmede te ver is ge gran, licht .pr. nader toe. Hij zet daar na uiteen, dat de regeering ten onrech te aan het bijzonder onderwijs heeft verboden het Fransch uls onderwijsvak op het programma te handhaven. De heer DE WAAL MALEFIJT (a- r.) klaagt ©ver de hooge bedragen, welke gemeenten moeten bijdragen voor kinderen, die in een andere ge tmeente H.B.S. of Gymnasium bezoeken Dt heer DE ZEEUW (s.-d.) /al, als de Minister op den bouw van kleine openbare scholen wil bezuinigen, daar in gaarne met hem mede gaan. Niet echter met andere bezuinigingen. De Minister wil de vitale belangen van hel onderwijs niet schenden, maar hij doet dat zeker als hij eenvoudig weigert uit breiding van het aantal Rijks H. B Scholen of de oprichting van bijzonde re te steunen ongeacht of dit al of niet noodig is. Met den minister is spr. voorstander van de inkrimping van het schooltoe zicht, daarentegen wil hij niets weten van het aanstellen van hulponderwij zers Gelukkig is de minister daarvan teruggekomen. Daarbij ziet spr. in verschillende ont worpen maatregelen van bezuiniging een afschuiving van kosten op de ge meenten. Dt heer SMEENGE (v.-b.) wees er op, dat niet is te ontkennen, dat de onderwijsuitgaven tot een dusdanige hoogte zijn gestegen, dat zij ons budge1 te zeer drukken. Dit wtl echter no niet zeggen dat iedere bezuinigings maatregel moet worden aanvaard. In verschillende richtingen kan ons onder wijs worden hervormd en wel zoodanig da» het goedkooper wordt dan het thans is. Een der groote oorzaken van de duurte van ons onderwijs is wel de enorme aanbouw van bijzondere scho len sinds 1920. Het getal leerkrachten is hierdoor sterk toegenomen en- de sa- la vip last verzwaard. Hij vroeg den minister instelling eener commissie, die zal hebben te oh- derzoeken wat aan bezuiniging is te bereiken. GEMENGDE BERICHTEN. De moord te Wijchen. Gistermiddag, omstreeks 5 uur. is ook de tweede verdachte P. v. d. Broek de 28-jarige broer van C., gevankelijk naar Arnhem overgebracht. Uit het ver hoor van P. bleek, dat voldoende ge gevens tegen hem konden worden aan gevoerd om uit te maken, dat hij it gezelschap van zijn broer geweest ts. De uitvaart voor de slachtoffers heeft Donderdag plaats in de St. Antonius- parochie te Wijchen. De lijken zijn gis teren uit het huis van den moord over gebracht naar het lijkenhuisje op de begraafplaat#. Uil het onderzoek door dr. Hulst is gebleken, dat. beide slachtoffers door doodslag zijn omgekomen. De hamer, wnrtnode de moofrl werd gepleegd. blijkt een ploeghamer te zijn, die ge stolen werd bij den buurman, die des morgens den moord ontdekte. Dr. Hesseling heeft verschillende vin gerafdrukken gendwen, terwijl klee- dmgstukken, schoeisel en petten van de verdachten door de politie in beslag genomen werden. De derde verdacht% van Munster, naar wien nog gezocht wordt, houdt zich vermoedelijk op in de streek tusschen Wijchen en Boxmeer. Met patrouilles tracht men hem op te sporen. Deze v M. staat zeer slecht bekend. Hij maakt veel misbruik van sterken drank en is de schrik van zijn eigen fumilie. Vrij dagavond nog had hij zijn zuster, die el zekeren v. Es getrouwd is, bedreigd met moord en doodslag, zoodat zij dien nacht niet in haar eigen woning durfde verblijven. Het huis van vrouw Van Es is een wonderlijk millieu. Ze is ventster, njm ls haar man in de gevangenis werd gezel wegens bloedschande. Met een mand trekt ze langs veld en wegen. Zij vertelde aan een corresp. van de Tel. dat zij geen rustig oogenblik heeft als haar broer er is. Eerst heeft hij mijn oudste broer een mes in 't hart gestoken. Daarvoor wou hij mijn man vermoorden. Hij greep hem bij de keel en stak met een mes. Maar hij raakte alleen zijn neus. Als tliij in 't dorp is, waarschuw ik dadelijk de politie. Vrijdag voor den moord kram hij midden in den nacht hier met een hond. Ik zei dat hij niet binnen mocht, want ik dacht dat de hond ge stolen was. Hij trok een mes en wilde mij steken. Ik ben naar de buren ge vlucht en daar den heelen nacht geble ven. wat moet ik doen Mijn man kan me niet meer beschermen. Hij is toen weggegaan en later bij een zuster van me geweest, die hier in de buurt woont, maar die wou hem ook niet binnen laten en sindsdien hebben we niks meeï van hem gezien. Ik acht hem best in staat de moord te plegen, zei zijn zuster. Hij is deli riumlijder en als hij drank op heeft, is hij tot alles in staat. Ik hoop maar. dat hij 't gedaan heeft en dat hij voor goed wordt opgeborgen Eerder hebben we toch geen rust. Aldus de zuster van den zwerver. Overreden en gedood. Op de Weteringschans, voor de We teringstraat, te Amsterdam, is het as phalt gedeeltelijk opgebroken. Dat ge deelte is afgezet met touwen. Tusschen deze touwen en de tramrails liep gis termiddag een omstreeks 60-j. vrouw. Ze hoorde de tram achter ziel» aanko men, achtte zich waarschijnlijk niet veilig en is toen plotseling de tramrails overgestoken. Ze werd gegrepen door den motorwagen van lijn 6 en werd overreden en gedood. Het lijk is door de politie in beslag genomen en ver voerd naar het Binnengasthuis. D« moordaanslag te Roermond. Uit wraak? Betreffende den moordaanslag op den aannemer S. te Roermond bericht de el. nog Toen S. zich naar het Roerinondsche Veld wilde begeven, waar hij tien wo ningen aan het bouwen is, werd hij plotseling van- achter een bergplaats hesprongen en werden hem met een dolk eenige steken toegebracht. De dader nam ijlings de vlucht. S poogde zich nog naar zijn woning te begeven, welke op vijf minuten van de plaats waar het misdrijf gebeurde gele gen is, maar zakte door 't groote bloed verlies neer. I-n zorgwekketiden toestand weru hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat zijn longen waren ge raakt. Ook een gedeelte van zijn wang was weggesneden. De dader had zich inmiddels zelf bij de justitie gemeld en was in verzekerde bewaring gesteld Hij is, zooals men weet, een oom van S. De oorzaak van djen aanslag wordt gezocht in het feit, dat S. zijn oom ver leden week, daar hij geen arbeid meer voer hem had, den dienst had opgezegd. Het conflict in de Twentsche textiel nijverheid. Uit Enschede wordt gemeld dat de fabrieken opengesteld zullen blijven. Het spreekt vanzelf, dat de onvolledig heid van het personepl tot groote moei lijkheden aanleiding geeft, welke zich vooral in de spinnerij, waar de eene groep op de andere is aangewezen, doen gevoelen. In de weverij, waar de arbeiders zelfstandiger werken, is dit niet zoozeer het geval. Het aantal werkwilligen wordt inmid dels grooter en dit bedroeg, naar men mededeelde, gisteren 1998 en vandaag 2855. Het burgerlijk armbestuur heeft de stf unregeling voor de uitgeslotenen in getrokken. Dd soe.-dem. raadsfractie heeft den burgemeester gevraagd, een spoedvergadering van den gemeente raad te beleggen om over deze intrek king te interpelleeren. Uit Goor wordt gemeld De leden van Unitas zijn vanochtend niel weer de fabriek ingegaan. Hier werken dus alleen de leden van Sint Lninbertus. De relletjes in Leerdam. Nt verhoor door den rechter-commis saris te Tiel zijn gisteren in het huis van bewaring aldaar ingesloten C. W., G S. en P. C. v. O., allen te Leerdam, verdacht van poging tot doodslag, Zon dagavond j.l., op den politieagent van der Horst te Leerdam, die toen den 19- jarig en J. v. O. heeft neergeschoten In de gisterenavond gehouden vergade ring van den Gemeenteraad, welke wegens ongesteldheid .an den Burgemeester gepre sideerd void Joor den oudsten wethouder, den heer P. D. Mu(jlw(jk, waren alle letje» tegenwoordig. De notulen der vergadering van 29 April 1924 werieri aangehouden. Mededeelingen. Burgemeester en Wethouders deelen den Raad mede: I. dat Gedeputeerde Staten bjj schrijven van 24/29 April B no. 2726/52 3e afd.) G. S. 188 hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot verhuur van het huis „de Moriaen". Voor kennisgeving aangnpomen. Ingekomen Stukken: Behalve de aan de orde gestelde stukken zijn ingekomen: Van Regenten van het Van Iterson-Zie- kenhuis een suppletoire begrooting, dionst 1923. Goedgekeurd. Van «Jen Directeur der Gcud-rhe Water leiding Maatschappij een verzoek om goed keuring tot het aangaan eener obligatielee- ning groot 100.000. Goedgekeurd. Van Gedeputeerde Staten een schrijven d.d. 16/23 April 1924 S 1798 G. S. 102, waarbij ter kennisname wordt toegezonden afschrift van het Koninklijk Besluit van 25 Maart no. 18, tot beslissing van het geschil tusschen de Gemeente en de Provincie in zake het onderhoud van de boorden der Turfsingelgracht. Voor kennisgeving aangenomen. Van den Armenraad van de rekening over 1928. Zal worden gesteld in handen eener com missie van onderzoek. an het Burgerlijk Armbestuur als voren. Idem. Van het Bestuur der Goudsche Zwemclub een verzoek tot wederopenstelling der Bad en Zweminrichting aan de Houtmansgracht op Zondag. Gesteld in handen van B. en W. om prae- advies. Van de Vereeniging „Gouda Vooruit" een verzoek tot wederopenstelling van de Jan Kattenbrug op Zon- en Feestdagen. De VOORZITTER stelt voor dit verzoek aan het einde der agenda te behandelen. De heer v. d. BRUG (c.s.) vraagt of er bepaalde reden is voor zooveel spoed? Wethouder BOKHOVEN (v.b.) deelt me de, dat de bijzondere reden gelegen is in het feit, dat de Raad vermoedelijk eerst over een maand weer bijeenkomt en er dan reeds een maand van het seizoen is verstreken. De heer SANDERS (s.d.a.p.) vraagt of het adres een voorstel inhoudt. De VOORZITTER antwoordt, dat het een verzoek geldt. De heer SANDERS (s.d.): Wilt u het verzoek als voorstel behandelen? De VOORZITTER meent, dat het geen nieuwe zaak is en reeds voldoende is be sproken. De heer v. d. BRUG (c.s.) stelt voor het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, omdat dezelfde zaak reeds dikwijls aan de orde is geweest. De heer v. STAAL (sJL) vindt het aan één kant jammer, dat „(loiida Vooruit" het adres niet iets tijdiger heeft ingediend en acht het niet wenschelijk het verzoek zonder meer voor kennisgeving aan te nemen. Spr. heeft liever een praeadvies, mede in ver band met den inhoud van het adres, omdat bij slot van rekening een regeling zou moe ten worden getroffen, wanneer de uitspraak dezen Raad mogelijk gunstig zou zijn. Spr. hoort van den heer Bokhoven dat de Raad de eerste 4 weken niet zal vergade ren, doch misschien zijn er wel andere za ken, o.a. het verzoek om openstelling der Zweminrichting op Zondag, om ook spoedi ger te vergaderen. Via de pers stelt spr. er prijs op, belanghebbenden te vragen, dat meer spoed gemaakt wordt met inzending adressen. Ook voor dit adres zou de heer v. Staal praeadvies op prijs stellen en behandeling daarvan over 14 dagen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) betuigt zijn spijt, dat men praeadvies wenscht, dat kan niet anders dan de zaak opschuiven. De heer v. d. Brug heeft terecht gezegd, dat het een oude zaak is. Weinig nieuwe argu menten kunnen worden naar voren ge bracht. Spr. zou in overweging geven, om, zooals door den Voorzitter is voorgesteld, het adres te behandelen aan het einde der agenda. i De heer v. d. BRUG (c.s.) handhaaft zijn voorstel n.l. om het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer DONKER (r.k.) spreekt zich uit tegen het voorstel-v. d. Brug, waarmede hij niet wil zeggen, dat hij vóór het verzoek is. De VOORZITTER constateert dat er twee voorstellen zijn. De heer BOKHOVEN (v.b.): En mijn voorstel tot directe behandeling. De VOORZITTER zal het adres aan het einde der agenda behandelen. Het voorstel tot benoeming van een heelkundige aan- het Van Kerson- Ziekenhuis. Aanbevolen worden: 1. Dr. J. van Woerden, assistent aan het Gemeente-Ziekenhuis, den Haag; 2. Dr. J. A. Weytlandt, assistent aan het Binnengasthuis te Amsterdam; 3. J. H. de Jong, assistent O. L. V. Gast huis te Amsterdam. Mevr. RIESZ (v.b.) zegt in de vorige vergadering reeds te hebben verzocht vra gen te mogen stellen omtrent de voordracht. Tot haar leedwezen heeft men zich daar tegen verklaard. De voordracht bevat de namen van drie jeugdige assistenten, waarvan een van 28 jaar, die 4 jaar gel ede nog geen mes in handen had. Wanneer wij hier een heelkundige benoemen, dan moet dat zijn de knapste, de kundigste man, die zich aanbood. Spr. kan niet aannemen, dat die voordracht is gemaakt met de waar achtige overtuiging van het College. Be lachelijk heeft men zich gemaakt met veel oudere reflectanten, waaronder Dr. La Cha- pelle met aanbeveling van Prof. Zaajjer e.a. niet op de voordracht te plaatsen. Spr. vraagt zich af wat daarvan de drijfveer is geweest en wijst op de verantwoording, welke de Raad op zich laadt. Wy Weten ons voorstellen, zelf in het geval te verkee- ren waarin men zich afvraagt: Zou ik mij aan dien heelkundige overgeven Die vraag heeft spr. voor zieh zelf ontkennend beant woord. Zeker is de mentaliteit van de vrouw anuers dan van den man, maar spr. is ovegr tuigd dat er uy-redenen op den voorgrond zyn gesteld by de samenstelling dezer voor- üiaciii. bpr. vraagt met nudiua waarom de aanbevehngsstuitaen van Dr. la Chapelle van Prol. z-aayei e.a. niet tei visie zyn gelegd. Spr. heelt zien daarvan ten stellig ste overtuigd. Dr. HU**MAN (r.k.) deelt mede, dat het niet in zijn voornemen heelt gelegen ietb te neggen, daar zyn keuze is bepauiu. Maar nu Mevr. Kiesz heeft gesproken, wil spr. toch iets zeggen, om niet den indiuk te doen ge ven, ais zou de heer de Jong minderwaar dig zyn. Zeer terecht is (looi haar gewezen op het korten tyd hanteeren van het lancet door de voorgedragenen, maar spr. wil daar liet zeggen dat de conclusie van Mevr. Kiesz juist is. Als voorbeeld wyst spr. op Prol, Rotgans, die als jeugdig arts van uit Drenthe tot chirurg werd gekozen. Het verwondert spr. dat Mevr. Riesz niet heeft ingezien dat ook niet op de voordracht staat Dr. van Tienhoven, die op schitteren de wyze ais zelfstandig chirurg is opge treden, eereburger van een der gemeenten in Servië is. Deze heeft Gouda de eer aan gedaan naar hier te willen komen, en toch kan spr. begrypen waarom Dr. van Tien hoven niet op de voordracht is geplaatst, en wel, omdat er andere overwegingen zyn, jiiet-medisch. Spr. kan meegaan met de voordracht van Regenten en dankt hen voor de groote moeite, welke zy zich voor deze zaak hebben gegeven. De heer v. STAAL (s.d.) zegt, dat Mevr. (Riesz wel de verantwoording dient te dra gen van hetgeen door haar is voorgelezen. Spr. noemt het niet in het belang der ge meente zooals deze belangryke zaak luer wordt behandeld, het laat zich verklaren dat, indien de nieuw benoemde in dienst treedt, de mededeeling door Mevr. Riesz gedaan, schadelyk kan werken op de bur- gery en angst ontstaat in gezinnen. Spr. zegt daarom dat hy volkomen gerust is over de voordracht en over de werkwyze van het college van Regenten en B. en W. Spr. gelooft dat in geen tyd een zoo rnoei- lyke zaak aan het college is opgedragen. Vooral na de geschiedenis, die zich aan het Ziekenhuis heeft afgespeeld, is men in geen enkel opzicht over één nacht ys gegaan. Er ia gesproken van den jeugdigen leeftyd van de voorgedragenen, maar vast staat ook, dat het hier geldt een voordracht van emi nent knappe menschen, waarmede niet ge zegd is dat andere sollicitanten niet behoo- ren tot de knappe operateurs. Er kunnen overwegingen zyn, die hebben genoodzaakt de voordracht samen te stellen zooals ze is. Jammer is het, dat niet alle stukken pu bliek domein kunnen worden; de burgery had zich dan kunnen feliciteeren met de be noeming. Een tipje van den sluier zal spr. oplichten op welke manier men gekomen is tot de voordracht. No. 1 van de voordracht Dr. van Woerden, is een jeugdig arts, 31 jaar oud, maar ook een knap arts. Van belang «s zyn opleiding, vooral de drie laatste jaren by Dr. Schoen makers in den Haag, die bekend staat als een der knapste operateurs en hem persoon lijk aanbeveelt als zelfstandig weraer bij de moeilijkste operaties en als mensch in den omgang met artsen en verpleegsters, zich heeft gekenmerkt als een rustig en intelli gent werker Hy is de schryver \an oen knap stuk werk op medisch gebied „De roo- de rnaugwelk werk thans in het Engelsch wordt vertaald, een man, waarvan niemand kan aantoouen, ook mevrouw Riesz niet, iat er iets aaa zyn aanbeveling ontbreekt. .Spr. vindt het niet goed om van iemand, die be schikt over alle paperassen, te zeggen: niet gerust te zyn zich aan zoo iemand over te geven. Het te jong zijn mag geen rol spelen, knapheid gaat niet altijd gepaard met zeke ren leeftyd. Men kan ook zeggen, dat wy nu lang van de benoemde kunnen profitee red Het spyt spr., dat mevr. Riesz de voordracht heeft bestreden, waarschijnlijk namens den Vrijheidsbond. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) wyst er er op, dat men in de aanbeveling kan lezen, dat B. en W. in meerderheid het drietal voorstellen, waaruit blykt, dat er ook een minderheid was. Spr. stelt er prys op te verklaren, dat hij deze voordracht met de meest mogelijke heftigheid heeft bestreden, omdat hy de voorkeur geeft aan een oudere chirurg met rijpere ervaring. Wat de heer v. Staal zegt, dat over de voordracht lang genoeg, gesproken is, is juist maar men heeft spr. niet kunnen overtuigen, dat zy bevat de drie besten, die zich hebben aan geboden, waarmede spr. niets tekort wij doen aan de capaciteiten van de voorgedra genen. Er staan er zooveel buiten deze voordracht, die minstens even goed zyn, als deze en meer ervaring hebben. De motieven, welke geleid hebben om de oudere heeren, die krachtens stand, positie en ervaring er voor in aanmerking komen, niet op de voor dracht te plaatsen, zijn niet geschikt om in het publiek te worden besproken. Als de Raad er prijs op stelt, kan dat behandeld worden in besloten vergadering. Spr. blyft tegen de voordracht. De heer v. STAAL (s.d.): Is de mede deeling van Mevr. Riesz niet voor uwe ver antwoording Wethouder BOKHOVEN (v.b.): Daar behoef ik niet op te antwoorden! Mevr. RIESZ (v.b.) zegt, dat haar woor den zyn voor haar verantwoording. Wat spr. gezegd heeft, heeft zy gevoeld als vrouw. Spr. herhaalt dat zü, de stukken van aan beveling van Prof. Zaayer voor Dr. La Cha- pelle niet heeft gevonden en vraagt nog maals: Waarom lagen die stukken niet ter visie? Dat heeft spr. gegriefd. Ouderen had spr. gaarne op de voordracht gezien, aan menschen met meer ondervinding geeft spr. de voorkeur boven assistenten; menschen die zelf diagnose hebben gesteld. Daar spr. niet zeker is volkomen haar zenuwen mees ter te zyn, heeft zij haar pleidooi op schrift gesteld om niet te blijven steken. Spr. her haalt alleen datgene te hebben gezegd, wat voor haar eigen verantwoording is, hoewel zij wel weet, dat de leden der V. B.-fractie ouderen op de voordracht hadden wilier hebben. Nu is er alleen keuze tusschen as sistenten. De heer JONGENBURGER (a.r.) moet z(jn leedwezen uitspreken over het betoog van mevr. Riesz. Was mevr. Riesz steeds degelijk en zakelijk, het door haar heden avond gesprokene valt spr. in hooge mate niet alleen om de gedachten, maar omdat 'de belangen der gemeente er door benadeeld worden. Dat men teleurgesteld is en liever een ander persoon als no. 1 op de voordracht had gezien, is te begrijpen, maai de wyze waarop die teleurstelling wordt ge uit, betreurt spr. We kennen de groote moeilijkheden in het ziekenhuis en het is hier uitgesproken, dat het hoog tijd is, dat men tot rust komt. Nu hooren we het be toog vtfn Mevr. iResz^ dat B. en W. met Regenten komen met een^Wjjichelijke voor dracht, welken indruk maakt dat naar bui ten.' Spr. brengt hulde uan Dr. Hoffman en den heer v. Staal, die begrepen hebben de moeilijkheden en erkennen, dat gezocht is naar het beste wat te vinden is, opdat het ziekenhuis kan groeien en bloeien. By het ontstaan der vaacture waren Re genten er zich van bewust, dat gansch Gouda op hun werk zou toezien en dat rnen dacht: geeft ons een zoodanige man, dat de rust verzekerd en de algemeene samen werking bevorderd wordt in het ziekenhuis en die tevens is de allerknapste, die te vin den is. 14 sollicitanten waren er, die ernstig in aanmerking kwamen. Informaties werden ingewonnen, zoo breed mogelijk en daarna is alles nog onder de loupe bezien, omdat spr.'s ervaring is, dat men hoogst voorzich tig moet zyn daarmede, ook al komen ze van zeer hoog staande personen. De infor maties zijn niet alleen overgelaten aan den directeur; van a tot z hebben regenten zich op de hoogte gesteld en daarna is gekomen deze voordracht. Over de voordracht zelf zal spr, niet spreken, doch spr. geeft in ern stige overweging: geeft vertrouwen aan B. en W. en Regenten, het beste is aange boden wat aan te bieden is. De heer HADDéRUS OOSTING (v.b.) merkt op, dat het absoluut niet juist is, dat wat Mevr. Riesz zei, gesproken is namens den V. B. Dat weet de heer van Staal ook wel. Spr.'s tijd van voorbereiding is te kort geweest om alles goed en nauwkeurig te bestudeeren. Met geen woord is er gezegd, dat Ia Chapelle no. 1 zou moeten zijn. Dat Dr. v. Woerden op de voordracht staat, is niets op tegen. Wel is spr. er tegen, dat de voordracht uitsluitend uit assistenten be staat, Het wil er by spr. niet in, dat dit de allerbesten zouden zyn; hy heeft ook inlich tingen ingewonnen van medici, ook niet uit Gouda, die zeiden, dat een bekwaam man met zelfstandige ervaring te prefereeren is boven candidaten van dezelfde bekwaam heid, doch zonder die ervaring van de prak- tyk. Zoo éné is er onder de sollicitanten die beter is dan de voorgedragenen. Menschen met langduriger en zelfstandige ervaringen en van wien schitterende informaties zyn verkregen, hadden zeker op de voordracht moeten staan. Zuiver en alleen daarom kan spr. zich niet met de voordracht vereeni gen, dus op andere wyze als de heer Jon genburger vermoedt. Dr. HOFFMAN (r.k.) complimenteert den heer Oosting met zyn maidenspeech. Bpr. zegt, dat al komt men als assistent in ide praktyk en men is nog niet in het vrye bedryf opgetreden, men toch een zeer goed 'chirurg kan zijn. De zaak objectief beschou wende, is de assistent het, die den hoogleer aar of directeur moet vervangen. Assisten ten staan wel degelijk in de praktijk en hebben herhaaldelijk een rype ervaring. Dr. Woerden vervangt herhaaldelijk zyn chef. De VOORZITTER verklaart, dat door den iheer Jongenburger de zaak hem heel ge makkelijk is gemaakt. Toch spijt spr. de zoo sterke uitdrukking van Mevr. Riesz en dat ,de heer van Staal niet meer hoffelijk tegen over mevr. Riesz is geweest, zy heeft toch het recht het gesprokene voor te lezen. De heer VAN STAAL (s.d.): Ik vraag straks het woord voor een persoonlijk feit! De VOORZITTER: Ach, u moet dat niet zoo opvatten! De heer v. STAAL (s.d.) hoort veel liever een knap voorgelezen betoog, dan een slechte improvisatie. Spr. heeft gezegd, dat mevr. Riesz nu nog meer verantwoordelijk is, zy heeft anders geschreven dan zy bedoeld heeft. Als wy of wie ook hetzelfde hadden gezegd, dan zou het worden genoemd bui tengewoon grof. De VOORZITTER: U moet u niet zoo scherp uitdrukken. De heer v. STAAL (s.d.): Dat kan in iedere zitting wel gebeuren. De VOORZITTER zegt, dat in geen jaren het college het zoo eens ia geweest met Re genten; hy acht de zaak nu voldoende be sproken. Mevr. RIESZ (v.b.) herhaalt haar vraag waarom de stukken van Prof. Zaayer niet ter visie zijn gelegd! De VOORZITTER zegt, dat B. en W. heb ben overgelegd, wat er voorhanden was. Misschien kan de heer Jongenburger inlich tingen geven. De heer JONGENBURGER (a.r.) zegt geen nadere inlichtingen te kunnen geven. Mevr. RIESZ (v.b.) verklaart, dat Prof. Zaayer door de telefoon haar zijn brief heeft voorgelezen, hij begrijpt niet waarom deze niet ter visie is gelegd. Spr. noemt de handelwijze iets willekeu rigs; dit haar heeft gegriefd en daarom heeft zy gevraagd te mogen interpelleeren. Gisteren is spr. tweemalen naar het Stad huis gegaan en heeft zy de stukken er niet bij gevonden. Spr. zoekt daar iets achter. De VOORZITTER meent, dat die stuk ken by regenten zijn gebleven en noemt het een duistere zaak. De heer JONGENBURGER (a.r.) zegt, dat informaties ontvangen zijn van profes soren en doktoren, die geen publicatie wenschten, ook niet voor raadsleden. (Wet houder BOKHOVEN (v.b.): Maar in dit ge val niet!) Er behoeft heusch geen kwaad achter gezocht te worden. De reden dat Dr. la Chapelle niet op de voordracht staat, is u evengoed bekend als my. Mevr. RIESZ (v.b.): Dan wil ik met de zaak niets te maken hebben! Wethouder BOKHOVEN (v.b.) zegt, dat de heer Jongenburger het doet voorkomen, alsof spr.'s fractie bepaalde personen op het oog heeft, dat is geenszins de bedoeling. Slechts is gezocht naar de reden, waarom tal van andere chirurgen niet op de voor dracht zyn geplaatst. Hetzelfde heeft spr. gevraagd in het college van B .en W. Spr. stelt er prys op te verklaren geen vooroor- deelen tegen de voorgedragenen te hebben. Er is nu geen keuze. Waarom zyn niet op de voordnvht personen, die tegen no. 1 konden wedijveren Er moet rust komen, is er gezegd, met andere woorden er moet iemand benoemd worden, die jong ia en te buigen. Bij die overweging mogen wc ons niet neerleggen, ^Rfél degelijk was er een andti t maken ge weest! Men denkt i ruat in het ziekenhuis. Maar ,i er patiën ten noodig! He heer HADD IlNG (v.b.) I oil II nl. J.l Ji MM herhaalt, dat varing en zelfstaal is *Ün °°8en aanmerkelijk veel onderschrijft dat gewoon knappe heeft doktoren Desgevraagd hebt 5. indien voor de keuze - *hon no- 1 en 2 en als standige praktijk zen. De VOORZITT] i bij-omstan digheden, die i oen vertellen, welke het wenMh i een jongere boven een oudei* De heer HAD )STING (v.b.) heeft niet de wordt voorgedrag; men zou zijn. Dr. H0FFMAJ *ht zich ver plicht er op te wjj n assistent ge durende de II^ chef, 4 maanden heeft. De assist het geeft geen De heer SANDI gen beschuldii worden in het beli itiënten. Wethouder B0| op, dat behalve r tiënten er mede De heer DOW stem. In het rust en in de allo its voor de pa tiënten vindt spr, ineene bet reffèai v). Zonder Het voorstë gel; „tenzyn De heer KM len vooratellen t een winkel hebben of eeni te oefenen. De heer DE het gesprokene! niet vereeniigeB tot het voorstel nJ. dat bij bezwaar is ff delangen. Waarl zich niet doorgezonden ge er- doch spr. buiten- zijn. Spr. de stad. tusschen no. irg met zejf- touden kie- dit de beste ltie va» *Vn ar, de leiding zelfstandig, vrije bedrijf, protesteert te- gehandeld zou (v.b.) wijst er belang der pa- motiveert zijn voor de beid om gerust te stemmen vol#| dacht. fergegaan. Be loerden met 16 It verkrijgt Tot stemming noemd wordt: Dt stemmen, Dr. J. en Dr. la Cliap Het voorstdflfing der alge (bepalingen ng van I giement Muziei De heer KAÜ (O.) zegt dat een naaaster op en, een muzieK- oiulerwyaer opBemui* reductie Kiygt, zoo zyn hei dageiykscti ondei wys van i en de leerling, heem, uan mag 4,1 eden van li snaar geven; dt nalen en gedurel niet meer terug mient, dan WOK leeraar, dat it meer mogen zaken met aai wei de aankc Bestei hier uwe de redactie vai a! kras. Van en hangen. De VOOMT de laatste re- by het v» suaar springt snaar ny zich by inwerking- geen nieuwe een gaan ziet men l leek een insiru- Kgiement niet uet üergelyke leeoncurrenue, j postkantoren: vindi m* tswyziging nog het ontsiag ai- van B. en W." (cJl) zou wil- het verboden «udigdheden te liet vak uit kan zich met r Kamhpuizen t de aanleidii W. is geweest, andsveieemging dergelijke han dier vereeniging is het bezwaar imissie voor de Studamiiziekschi t commissie tot dviaeert, gelooft :oet wor- wel degel yk dat pel zuilen toe- in als goed ge- ingdoenden con- een dergelijke spr. dat dank den gebrachte» u. en W. het passen. Spr. salarieerde currentre MJ*1» De heer rt» h<*ft het be- WethouderL B-d.) zegt by het Z< volgen. De - over een leen» en door den bedoeld wtrdt de zijde van af den Graaf ^De*VOORZITTER: Het onbewoonde ge deelte, het bebouwde is al bestraat. Wethouder BOKHOVEN (v.b.): De be doeling 1» nJleen wat niet bebouwd is aan den kant van den Graaf Florisweg. Het voorstel wordt aangenomen. Het verzoek der Vereeniging „Gouda Vooruit" om openstelling der Jan Kattenbrug op Zondag. De heer v. STAAL (s.ij.) zou het spijten over die zaak lang te móeten praten. Voor spr. persoonlijk is het een nieuwe zaak; hij zou gaarne de gedachtengang van B. en W. vernemen. Wethouder BOKHOVEN (v.b.) kan zich bij dit argument neerleggen. De heer OVERHAND (s.d.) is het met den heer v. Staal eens. Voor den ouden raad jfi het een oude zaak en tal van keeren besproken, voor den nieuwen niet. De VOORZITTER vraagt of de heer v. d. Brug zijn voorstel intrekt? De heer v. d. BRUG (c.d.) eerbiedigt de argumenten van den heer v. Staal en trekt zyn voorstel in. Praeadvies zal door B. en W. worden uit gebracht. Voor het sluiten der vergadering zeide de VOORZITTERJn verband met het voor de laatste maal bijwonen der raadszittingen door den heer van Burk, dat de heer v. Burk niet lang raadslid is geweest, doch lang ge noeg om de sympathie van alle raadsleden ,te hebben verkregen. Met deze woorden wordt instemming be toond, waarna de zitting gesloten wordt. ,otÉij. 435e STAATSLI 4e Klasse. Trekking van Woensdag 7 Mei. ƒ1500.—: 11802 ƒ2000.—: 1199 8500 400.— 16644 16962 22446 ƒ100.—: «564 6725 11712 12696 1 21142 21381 Prijzen van ƒ05.—: 113 226 297 313 396 670 587 692 619 7o6 20 42 462 487 777 789 1144 1166 774 847 890 921 991 1069 1112 1245 1331 1406 1416 1429 1467 1614 1684 1668 1709 1714 1869 1893 2035 2056 2150 2173 2262 2328 2440 24/6 2499 2610 2643 2647 2675 2787 2(88 2790 29Ö6 3047 3070 3102 3124 3131 3360 3399 3405 3411 3613 3650 3677 3701 3738 3776 3834 3884 3939 3964 4088 4090 4117 4161 4182 4216 4243 4246 4269 4374 4426 4427 4488 4499 4573 4583 4696 4633 4677 4747 4903 5030 5054 5090 5128 5139 5162 5200 6346 5467 5667 5671 5624 5679 5748 5789 5867 5880 5966 5970 6027 6033 6067 6316 6359 6480 6621 6656 6639 6723 6762 6819 6838 6923 6960 6994 7020 7025 7097 7116 7180 7234 7323 7350 7396 7422 7519 7540 7580 7617 7742 7807 7841 7866 7918 8115 61 61 toog van den deiiiutie vao« soluut verkeert loyale concurr^Jk met, maar het is een val van een s stand. Spr. door belet ij en handel. (Patten lukt, ra*v óunphuken moet ^miabruik van hun het te zijn en «oorgesteid, vergelijkt den voorstel van dig niet v'ecgetf (positie KM"" I«l« V. nemen zooaia het geeft corruptie in bUliUDUv toestand met ™Wnenig. De heer K voorstel van en is meent ver Keiweg gaat bevretd wordt gege- viool. op de controle MARKTBERICHTEN. ven in het De VOOR0 door B. en De heer J (cit) zegt dat ontsiag kan op een brief viool zou koopen is teruggezien. uO°r oen 71» De heer v. met vermoe den dat de ^aardig met een voorstel er zal wel een rijp ond« voorafgegaan. De concierge' ^Jreef vroeger ook handel, b» en nu zorgen de 1* materiaal. De VOO® h™ *an onder wijzers et - drijven h het voorsten steund. Het vooirtj hoofdelijke Het Het i de 1 De I»* 1 ook handel- constateert dat H wordt onder- wordt zooder -w.' voor aar* «lifte van grond weeniging voor Mhoolonderwijs Aaagenomen. - d«r leg«h- h&gvoomen. der Vlo*. (kt.) vraagt of 8636 8669 8767 8786 8790 8820 8822 883J 8869 8886 8912 8941 9020 9093 9142 9235 9289 9004 9840 9380 9613 9706 9780 9796 9798 10007 10092 10128 10133 10149 10r60 10234 10473 10476 10480 10483 10643 10766 10785 10786 10816 10828 10944 10981 10984 11011 11062 11099 11113 11115 11120 11129 11153 11186 11200 11218 11278 11366 11439 11440 11460 11498 11569 11652 11734 1174Ü LI752 11875 11929 11949 11986 12064 12228 12269 12629 12700 12731 12796 12808 12969 12992 12997 13076 13087 13172 13176 13182 13202 13245 13301 13333 13362 13386 J34D0 13482 13496 13603 13604 13610 13630 13733 13769 13806 13833 13880 13830 13968 14038 14044 14083 14132 14197 14208 14228 14255 14257 14258 14444 14550 14651 14654 14681 14620 14652 14690 14721 14725 14741 14755 14756 14797 14867 14953 15006 16020 15027 15069 15082 15106 15110 16125 16145 16175 15202 15215 15216 15246 15268 15282 15296 15311 15313 16329 15334 15477 15620 16 15648 15659 15723 16743 15841 15856 15891 15929 15981 15989 16114 16144 16177 16331 16380 16499 16604 16518 16676 16699 16723 16852 16864 16875 17042 17076 17105 17 17263 17304 17316 17436 17454 17468 17533 17555 17569 17630 17650 17697 17714 17717 17729 17795 17868 17900 17909 17910 17978 17991 18047 18057 18139 18149 18160 18 18251 18309 18346 18348 18411 18429 18468 18474 18542 18586 18599 18615 18629 18 18695 18733 18794 18806 18810 18840 11 18918 18971 18987 19067 19262 19269 19313 19425 19581 19609 19610 19652 19707 19807 19887 19880 19936 20001 20069 20130 2C"~ 20237 20266 20276 20278 20359 20406 20446 20474 20514 20516 20594 20603 20618 20630 20644 20667 20679 20772 20814 20820 20857 20874 20892 20907 20931 21036 21046 21109 21141 21187 21210 21218 21305 21336 21391 21425 21441 21459 21475 21485 21501 21508 21523 21530 21588 21612 21818 21869 21912 21976 22061 22069 22176 22182 22186 2f 22219 22267 22332 22346 22393 22420 22476 22613 22627 22747 22749 22773 22798 2i 22887 22914 STADSNIEUWS. GOUDA, 7 Mei 1924. Benoeming. Onze stadgenoot, de heer P. H. Koemans, werd met ingang van 1 Mei ƒ.1. bevorderd tot adjunct-commies der posterijen en te legrafie. Opdracht van werk. Door de Nederl. Spoorwegen te Utrecht is het maken van een los- en luadplaats met kademuur te Wormerveer opgedragen aan de N. V. Aannemings Maatschappij v.h. Zanen en Verstoep alhier voor ƒ99690.—. Faillissement uitgesproken. De Rechtbank te Rotterdam heeft heden uitgesproken het faillissement van de N. V. Goudsch Dagblad" alhier. Tot curator is benoemd Mr. R. Rensmu, advocaat en procureur, alhier. Rijnland. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is by de vereenigde vergadering dat Hoogheemraadschap ingediend de rekening en verantwoording over het ge houden beheer over het dienstjaar 1923. De ontvangsten bedroegen ƒ843.724,94, de uitgaven ƒ651.616,10, zoodat er is een bu- tig saldo van 192.209,84. De uitgaven worden geraamd als volgt: Kosten van huishoudelijk bestuur 91.953,38 openbare werken 432.616,34 bijzondere werken 6065,31, waarnemingen en toe zicht ƒ5395,22, uitgaven in vorige afdee lingen niet begrepen 39.879. Postduiven. Op Zondag 4 Mei hield de Postduivenver- eeniging „De Gevleugelde Vriendeneen wedvlucht vanuit Schaerbeek (België), waaraan 152 duiven deelnamen. De duiven werden gelost met slecht weer, zoodat er wel veel verspeeld zijn, want de gansclie gen regende bet en tegen den middag damp en stofregen in Schaerbeek. De prij zen werden behaald als volgt: le, 4e, 23e, 81e, 87e, 40e, 42, 45e, 48e, en 49e door C. P. J. Boer; 2e en 25e door M. Dijkman; 3e, 5e, 6e, 22e, 36e, 46e en Be door J. H. Rietveld; 7e en 47e door H. Meyer; 8e, 18«, 27e, 33e en 44e door A. Harreman; 9e, 13e, 19e, 30e, 34e, 39e en 60e door L. v. Duurwn; en 38e dooor D. Stubbe; le door T. Hooimeijer; 12e en 28e door C. Stigter; 14e door J. S. Kluiver; 15e, 8e en 43e door G. M. de Bruin; 16e en 26e door C. Nieuwveld; 17e door C. Laurier; 20e en 41e door J. M. v. d. Zwaluw; 2e door L. Steenwinkel; 24e door P. Hulleman; 35e door B. Stoft. le duif van aankomst 2.23.27, laatste 4.19.27. Onderlinge Brandverz. Mij. „Gouda". De Onderlinge Brandverzekering Maat schappij „Gouda" houdt een algemeene ver gadering van deelhebbers op Vrijdag 9 Mei, des avonds 8Vi uur in de bovenzaal van het in en B. van Swioton, Zwammerdam, ter- jl in het Bestuur werden benoemd de hee ren A. Stuurman, ylint en B. IJff, Snelre- waard. In den Raad van Toezicht werd gekozen de heer C. Kloek, Leerdam. De rente voor spaargelden en deposito's In de Bankafdeeling bleef ongewijzigd. Eveneens het bedrag als inleggeld bij toe treding. Eenige kleine wijzigingen in de Statuten i het Huishoudelijk Reglement konden niet worden uungenomen, zijnde de ver- eischte 2/3 der leden niet uanwezig. Deze komen in een volgende vergadering opnieuw aan de orde. Overgelegd werd de balans, winst en ver liesrekening met accountantsrapport van de ufdeeling Kaas over 1928. Na ruime af schrijvingen op onroerende en roerende goe deren en op de dubieuse debiteuren wees de balans een voordaelig saldo van ƒ93857.84 aan. De totaal omzet in deze afdeel ing is in ontvangsten en uitgaven 9327727.13. Eveneens werd overgelegd de balans, winst- en verliesrekening der afdeeling in koop. Na zeer belangrijke afschrijvingen op onroerende goederen, waarvoor de betrok ken panden mede unaleiding gaven, is in deze afdeeling een voordeelig saldo van 11860.0814. De omzet dezer afdeeling is in ontvang sten en uitgaven 1.600.470.13. Beide balansen werden goedgekeurd. De Bankafdeeling, welke dienst doet als spaar- en depositobank voor de leden en te vens de afdeeling Kuas en inkoop financiert, had een omzet in ontvangsten en uitgaven van 26266733.35. Het bedrag der inlagen van de leden was >er 1 Maart 1924 by het afsluiten der boe ten 1.388.821.88. In de zomer- en herfst maanden is dit bedrag belangrijk hooger. De exploitatierekening der booten gaf na afschrijving een voordeelig saldo van 161568. In beginsel werd het Bestuursvoorstel, een prima kaasmaker aan de vereeniging te verbinden ter voorlichting der leden. Agenda. Mei, 8 uur. E. H. b. O. Gebouw Daniël. Cursusoefening onder leiding van Dr. Hamburger. 8 Mei, 8 uur. Officieele heropening van de Kleine Kerk. Avond- en nachtdienst apotheken. De apotheek van den heer F .A. Dee, Weathaven, is deze week tut en met Vrydag Alei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). Aan de orde koimt: Notulen. Verslag over 1923. Reke ning en verantwoording. Voorziening in de opengevallen plaatsen in het Bestuur, r het bedanken van den heer I. lJe»sel de Schepper en de periodieke aftreding van van den heer P. Bokhoven. Verder voor. Kaasmarkt. Woerden, 7 Mei. Aangevoerd 389 partijen, le kw. f 40 —43, 2e kw. f 30—39, met rijksmerk f 3746. Handel matig. Coóp. Tuinieravereeniging „Gouda en Omstreken". 7 Mei 1924. Kropsla le soort f 813.30, 2e srt. 3.50—8.30, per 100 stuks. Slavellen 0.44—0.88 per kist. Spinazie f 3.90—9.20, Postelein I 40 per 100 K.G. Peen f 18, Rabarber f 1 103.60, Ra dijs f 4.907, Raapstelen f 1.702.70, Selderie f 2.50—3.30, per 100 bos. Oudewater, 6 Mei 1924. Eieren 5.96—6.20 per 100 stuks, Eend eieren 5.60 per 100 stuks, klein® eieren 5.20 per 100 stuks, Boter 0.66—0.87 p«r 6 ons, Aardapipelen 0.13 per kilo. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 7 Mei. Hoogste sRind 765.8 te Memel. Laagste stand 748.7 te Malinhead. Verwachting: Zwakke tot matige, ver anderlijke wind, later westelijke rich tingen. Zwaar bewolkt, later opklarend. Regenbuien met kans op onweer. Spinnewebtocht. De afd. Gouda van de Ned. Reisvereeni ging organiseert op Zondag 11 Mei a.s. een tochit langs de bloeiende vruchtbooanen tusschen Gouda en Hekendorp en heeft tot verschillende afdeelingen de vraag gericht of zy zich aansluiten len einde de«e «lag te maken tot een aangename en gezellige van een zoo groot mogelijk N. R. V.'ers, waarvan het de Af. deeling een eer zal zyn de leiding op zich te nemen. Het programma, dat hieronder volgt, zal zoodanig zyn, dat de van ande- r/ plaatsen komende leden, weder om on geveer 5 uur van Gouda naar hunne woon plaatsen kunnen vertrekken. Om tien uur vertrek van het Marktplein alhier. Afdeelingen van buiten zullen door vertegenwoordigers der Goudsche Af deeling van het station worden gehaald. Schitterende wandeling langs den Haas- trechtschen dyk, door het dorp Haastrecht tot ongeveer halverwege Hekendorp. Van daar denzelfden weg terug en koffiedrin ken te Haastrecht. Het feestgebouw „Con cordia", een uitstekende ruime zaal met tuin, is ter beschikking der N. R. V. om het twaalfuurtje te gebruiken en eenigen tyd aangenaam te verpoozen. Na koffiedrinken zal, door bemiddeling in den heer Rentmeester, een bezoek wonden gebracht aan het Museum van wij len Vrouwe Lefèvre de Montigny—Bisdom van Vliet De Afdeeling Gouda der N. R. V. zal de eerste zyn die dit museum be zoekt. Lag het oorspronkelijk in de be- doeling om het museum half April a.s. te openen, thans geschiedt dit op den dag van de Spinnewebtocht! Ongeveer 3 uur wandelen naar Gouda, langs den Goejan verwellen dijk, zoo mogelijk nog een vluchtig bezoek aan de Goudsche Kerk glazen. Omstreeks vijf uur zal een ieder wederom thuis of aan het station kunnen zijn- Voor «lezen tocht bestaat, zoo lezen wij in het orgaan van de Ned. R. V., veel be- langstelling. De Afd. Amsterdam berichtte reeds, dat door haar waarichijnlyk zal worden deelgenomen, terwijl Afd. 's-Gra- venhage eigenlijk den stoot tot het ont werpen van deze excursie gaf en de afd. Gouda dus byna zeker op hare medewer king zal kunnen rekenen. De leiding van de tocht berust b(j <1« heeren N. H. Meulman en C. H. Hage dorn. Vergadering Bond van Kaasproducenten. Hedenmorgen hield de Coöperatieve Pro ducenten Handelsvereeniging te Gouda in de Sociëteit „Ons Genoegen" hare algemeene jaarvergadering. Tot bestuursleden werden herkozen heeren A. den Hertog Wzn., Alphes e. d. UIT DEN OMTREK. soonlyk steeds elkanders eerlyke overtui ging zullen eerbiedigen en door een duiding was van iets bijzonder eigenaardig» in da gaachiedama der stad zooals inder- CM» toon O». v.ngfcderLncvl jg* ucht- TVI** BOSKOOP. Op 11 Mei dan zal in «le Rem. Kerk de eerste godsdienstoefening der „Jeugdkeik' plaats hebben, speciaal bedoeld vooi den leeftyd *van 13 tot 19 jaar. Mej. J. Hugen holtz uit Harderwijk zal die samenkomst leiden. HAASTRECHT. Naar wy vernemen zal het museum van de Stichting Bisdom van Vliet \anaf 13 /Vlei a.s. te bezichtigen zyn op Dinsdag, Woensdag, Donderdag ec Zaterdag van 1U tot 4 uur, op Zondag alleen in de middag uren van 2 tot uur. &RBLSH6&, Installatie Burgemeester Baron Van Hcuieri tot Diugshof. Ue uemeeuteiuad van Stolwyk k..am he in in openbare vergadering byeen ter in- sialiaiUe van den mouwen burgemeester ais opvolger van den ovei leden burgemeester ami nk. D® oudste wethouder, de lieer Verdoold, opende de vergadering en verzocht, nu aan houding der notulen, den secretaris voor lezing van het Komnkiyk Sesluit, waarby de heer G. V. VV. Baron van Hamert tot uingsliof, burgemeester van Haastrecht en Vliat, benoemd is tot burgemeester der ge meente Stolwijk. Na voorlezing van dit Komnkiyk besluit verhiel' Wethouder Verdoold zich vaui zyn zetel en overhandigde den nieuwen burge meester den keten als teeken zyner waar digheid. Wethouder Verdoold noemde het een aangename taak Baron van Hemert le mo gen installeeren als burgemeester van Stol wijk. Het moet U, zoo zei spr., wel een bij zondere voldoening zyn geweest een zoo groot vertrouwen te genieten dat U, naast d« andere gemeenten, waarvan U burge meester zijt, ook tot burgemeester van Stolwyk zyt benoemd. Spr. wenachte den buigemeester geluk met dat vertrouwen en het succes door hem behaald. Het is U bekend, zoo ging spr. voort, dat de gemeente zit onder financieelen druk. De leden van den Raad en d® ingezetenen zullen het zeer waardeeren indien U daar aan Uw volle aandacht wilt wijden. De Raad zal het zich ten plicht rekenen zyne mede werking daarbij te verleenen. Spr. hoopt dat de burgemeester en den Raad elkander zullen verstaan en in aangename verhou ding zullen samenwerken. Van de welwil lendheid van den Raad kunt U verzekerd zyn. Spr. overhandigde den burgemeester daarop de voorzittershamer en sprak daar bij de hoop uit dat hy deze nooit zou be hoeven te gebruiken. Ten slotte beval spr. zich in de welwillendheid van den burge meester aan. Burgemeester Baron van Hemert tot Dingahof richtte zich daarop tot den Raad niet de volgende woorden: M. de Wethouder, In dank U voor de vriendelijke woorden die U in Uwe functie als oudste Wethou der tot mij hebt willen richten. Het is mij een eer tot het ambt van bur gemeester van Stolwijk te zijn benoemd, voor welke benoeming ik eeHjiedJg dank breng aan H. M. de Koningin en aan Z. E. den Minister van Binnenlandache Zaken en den Heer Commissaris der Koningin voor hunne voordracht. Ik hoop de belangen van Stolwijk naar myn beste vermogen te behartigen en roep daartoe U aller onontbeerlijke medewerking in, in het bijzonder die van de H.H. Wet houders en den heer Secretaris, wier voor lichting voor m(j van het meeste gewicht zal zijn en met wl® ik steeds aangenaam hoop samen te werken. Mochten er meeningsverschWlen ontstaan, dan vertrouw ik dat wij allen steeds zullen beseffen dat bij de oplossing daarvan alleen het gemeentebelang zal gelden «a wij per- peil zullen houden zonder wolk «en vrucht baar samenwerken onmogelijk is. Ik vertrouw dat alle overige ambtenaren en beambten hun plicht zullen doen. Z(j kun nen dan te allen t(jde op mijn steun en wuanleering aanspraak maken. Ik wil deoe bijeenkomst niet sluiten alvo rens allen dank te zeggen die door hunne tegenwoordigheid getoond hebben belang te «tellen in dit voor mij zoo gewichtig oogen blik. l>e heer Verdoorn sprak namens den Raad een enkel woord van welkom tot den burgemeester. Toen de benoemii^r bekend was, was Jaat voor sommigen een teleur stelling; Awlegenover stoncl dat men van U als burgemeester van Haastrecht en Vliat wist dat ook de belangen van .Stolwijk in g«jede handen zouden zijn. De zware lasten, wuaronder Stolwijk ge bukt gaat, mode veroorzaakt uit crisis-om standigheden, behoeven naar apr. meent, de toekomst nog niet zoo somber in te zien, wanneer de zaken maar in goed® banen worden geleid. U kunt, aldus spr., op de medeweiking van «len Raad rekenen »n deze hoopt wederzijds daarbij ook de Uwe te mogen ervaren. (Applaus). De Burgemeester sloot daarop, daar nie mand meer het woord verlangde, deze zit ting, die werd bijgewoond door dé verschil lende burgemeesters uit de omliggende ge meenten, en vele belangstellende ingezete nen uit Stolwyk en Haastrecht. GOUDERAK. De raad dezer gemeente kwam gisteren avond in openbare vergadering byeen. Te genwoordig met den «pónutter, burgemees ter H. Beigman, alj^ieden. Er is oen vaca ture. De Voorzitter opende de vergadering met gebed, waarna de notulen werden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. I>e voorzitter deelde mede dat B. en W. hebben besLoten het onderhoud van het veer en de pont op te dragen aan den veerman voor denzelfden prys als vorig jaar. Voorts dat B. en W. voornemens zijn aan te be steden het verven van het gemeentehuis. Ingekomen was een schrijven van B. en W. van Gouda, meldende dat door de gemeente Gouderak voor het gytnnaaium moet wor den betaald 400. De gemeente is voorne mens hiervan in beroep te gaan. Een schrij ven van den veerman, waarin hij verzoekt «le hulpkeurmeester veergeld t« laten beta len, of anders de gemeente te lat«n bijdra gen in de koeten. De heer Vleggeert meend® «lat daz® ver ordening veranderd moet worden, het vrij geven van veergeld behoort niet bij B. en W. maar bij den Raad. Mevr. v. d. Pol is van meening d»t de heer «1® Wilde het best kan betalen en de veerman niet de dupe mag worden. Het schrijven van den veerman werd hier-, na met 5 tegen 1 stem voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter wees er nog op dat hat eigenlijk geen mit meer heeft, «laar April de pacht aflotipt, en d« verordening dan veranderd kan worden.. Het voorstel Vleg geert werd verworpen met 4 tegen 2 stem men. Ingekomen was een schrijven van den veerman, waarin hij verzoekt vergoeding voor een anker, dat hij gemikte voor een gemeenteroeiboot, welk anker spoorloos is verdwenen. B. en W. atlviseeren afwijzend te beschikken. Met 8 tegen 1 stem en 2 blanco werd besloten 10.vergoeding te geven. Een schrijven van d® politieschool werd voor kennisgeving aangenomen. Rekening en verantwoording «lar gezond heidcommissie te Schoonhoven went voor kennisgeving aangenomen. 600 werd verleend aan het bestuur der bijzondere echoot over 1922. Wijziging in de algemeene politieveror dening werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. aangenomen. Benoemt! werden tot Zetters en plaats vervangers de heeren D. Tom en J. J. Boer, H. de Jong I/zn., en C. P. Vleggeert. Hierna ging de raad in besloten zitting. Heden Woenwtag zal in opdracht van <i«n keurmeester een koe en twee kalveren onder politietoezicht worden geslacht en het vleesch worden verkocht. danken san naamsverandering. Doch klal-wagan waren van euds zeer bekend ais toegangswegen an hebban mats «pecifisk- Goudsch! Bovendien: heeft de geachte schrijver diet uit het oog verloren, dat de bétnnkenia van het woord Kleiweg voor de Gouwenaars niet meer loeftHet is eeu klank geworden, meer niet. Hetzelfde ver schijnsel hebben we immers óók met eenigs- zins zonderlinge eigennamen De eigen Htadgenooten voelen het zonderlinge nint meer, maar de vreemdelingen, die het w«>ord voor het eerst hooren, wel degelyk! Zoo staat het ook met het woord Kleiweg. His torische waarde heeft dat woord niet; voor de Gouwenaars is 't een klank-zonder-bctee- kenis. Maar voor de vreemdelingen is 't een aanduiding van een weg, die wei niet veel .bijzonders zal xjjn! Ziedaar een nuchtere op merking op een gewichtig wetenschappelijk betoog. Wat de economische bezwaren van den f. heer Pot betreft, deze zyn nauwelijks ern stig te nemen. Als de Raad besluit, dat b.v. «ie naamsverandering in gaat met 1 October, jteeft de admialstratie vier maanden den tijd yin de noodige verandering aan te brengen. Veel overwerk-uren kan dat niet kosten! Het betoog van Pr. D.*fc. B«iëselnar is on geveer hetzelfde als dat van den heer Pot. Alleen 'li' het ontsierd tloor hatelijkheden Kun ons adres, die een wetenschappelijk man toch niet moest gebruiken. Wanneer een geletterd man als Dr. Bosselaar in een klein artikeltje kans ziet een scheldparty op te zetten van: onkunde, onwaarheid, teste- monium pauper tatis, deftigheidsbevlieging, raenschen-zonder-eenige-pieteit, eigenwijze nieuwlichters, betweters en dergel yk fraais, dan gaan wij voor al deze geleerdhettr liever even uit den weg! In ons antwoord uan den heer Pot kan dr. Bosselaar tevens een antwoord op zijn artikel, voorzoover het zakelijk was, terug vinden. Namens de buurtveroeniging, K. DE JONG. C. KROPMAN. (Andere bladen worden verzocht dit over te nemen). INGEZONDEN. Uuittn verantwoBrdelijkheid der Red.) Dr. Bosselaar en de Cleywegh.. Mynheer de Redacteur, Wilt u onderstaande regelen in uw blad opnemen, dan zult u mij daarmede ten zeer ste verplichten. Na lezing van het ingezonden stuk var den WelEd. Zeer Geleerden heer Dr. Bos selaar, moet het my toch van het hart, dat ik een dergelijke wyze van betoogen van Dr. Bosselaar niet verwacht had. Allereerst was myn gedachte, op een zoo danig gesteld stuk antwoordt men niet, maar bij nader inzien, heb ik gemeend, het geschrevene niet onbéantwoord mogen la ten. Dr. Bosselaar moet niet vergetèn, dat het gedane verzoek niets onteerem!. of sen sationeels heeft. Uit den toon van Dt. Bos selaar zou men dat allicht kunnen meenea. Mocht daarom Dr. Bosselaar züch even tueel nog eens voor de een of aniere zaak interesseeren, dan hoop ik en vele4 met mjj, dat Dr. Bosselaar alsdan een meer.gematig den toon zal aanslaan. I Nogmaals dankende voor de C. SL (DRAADLOOZE DIENST.) Sterfte onder d« koeien in Brabant. EINDHOVEN, 7 Mui. lu du pruviuuiu Noord-Brabant is oudur du koeien een ziekte uitgebroken. l)e aangetaste bees ten sterven binnen twee dagen eu hut leosch moet voor do consumptie afge keurd worden. De dieren krijgen hevi- neusbloetlingeu en bet zijn vooral tooien, die pas gekalfd hebben, welke hel moest voor de besmetting vallia.tr bl ijzen. Eindhoven is een groot aantal koeien bezweken, eveneens te Tilburg. Dt* veeartsen N ijs en en Pulles hebbed 4tn consult gehad met eenige professo ren van de veterinaire hoogeschool te Utrecht, teneinde een uitgebreid on derzoek in te stellen. Men meldt nog nader uit Eindhoven: Ook in de volgende plaatsen zijn die».- ii door de zièkte aangetast Duizel, Woenael, Leende, Valktmawaard, Strijp en Tongelre. Een gemeente-secretaris geschorst. JUTFAAS, 7 Mei. De gemeenteraad van Jutfaas heeft heden met 8 tegen 1 stem besloten den gemeentesecretaris den lieer J Snellen, voorloopig voor den tijd var» een maand te schorsen, en een commissie in te stellen om een on derzoek te doen, naar de werkzaamhe den van dezen functionaris. Adama van Scheitmaa. t BERGEN, 7 Mui. Gistermorgen is al- hiei in den ouderdom van 47 jaar over leden de bekende dichter Adama van Scheltema De Kieiwtg. Geachte Re«iactie, Vargun ons een enkel woord ép de zéér wetenschappelijke beschouwingen van de heeren Pot en Dr. Bosselaar naar aanleiding van een verzoek aan den Raad om den naam Kleiweg te veranderen. De heer Pot heeft niet meer of minder -n topografisch-historische en economi sche bezwaren; voorwaar geen kleinigheid. Er behoort moed toe om het met den schrij ver niet eens te wezen. Toch zün wij zoo vrij! De heer Pot geeft n.l. wel een interessante beschrijving van het ontstaan der stad en van den toegangsweg, den „Cleywegh", doch hy vergeet een „kleinigheid" aan te toonen, n.l. de historische waarde van den naam „Cleywegh". Dat zyn twee verschillende dingen! Het feit, dat een naam oud is, is toch zeker niet voldoende om hem te be houden. Wanneer de naam Kleiweg een aan- WISSELKOERSEN. 6 Mei 7 Mei (Londen 11.69 11.70 Beriyn 0.62% 0.62% Parijs 17.26 17.46 Brussel 13/77% 14.16 Zwitserland 47.62% 47.50 Weenen 0.00*7% 0.0037% Kopenhagen 46.30 46.47% Stockholm 70.66 70.66 Christiania 37.— 37.10 New-York 2.66% 2.66% Niet-officieel. Praag .182% 7.83 Madrid 36.90 86.96 Milaan 12.— 12.— Markenbiljetten 66 cent per ttillioen, Kro- nenbiljetten 66 ct. per 1000, per 10000 46 ct. Beuraoverzicht. Dt- beurs had weer een aeer kalm verloop en op sommige afdeelingen was van handel tijdelijk niets te bespeuren. Alleen in pliewaurden ontwikkelde zich eenigp, beweging. Aanvankelijk liepen Gcconsolideerden wat terug, maar later op. den middag trokken ze weer wat ;i). Koninklijke bewogen zich gestailig 450. De affaire is suikerwaattien was minimaal, zelfs 10 R. V. A. ging jiiai veelei, en over het algemeen ver schilden de -koersen niet véél bij die van gister. In tabakkeu waren de om zetten gering, klaarblijkelijk was er echter eenig .materiaal aan de murkt, en de roeesw Sumatraaoorten zakten dan ook beneden het vorig niveau. Rub- tx-rfondsen meerendeel» onveranderd. Scheepvaarten niets bijzonders. Van de Ned Industrieelen konden de Jurgens- waarden rich goed op peil houden. Prolongatie 4% New-York, 10 uur. Amsterdam 3961, tanden 436%, Berlijn 23%, Parijs «66%, Brussel 630, Zwitserland 1782, Weenen 14%, Kopenhafea 1703, Stockholm 2648, Christiania 1392, Haiti

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2