uums &ZOON ihuis iouda f - ’8-ËrateDhage. ding rijen 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN I No. 15537 63» Jaargang Zaterdag 10 Mei 1924 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EERSTE BLAD. 31 - Gouda turen 5000 ROMANTIEK. nakerij BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, eni. EN HAAG, ClENCr [DA, Dit nummer bestaat uit twee bladen. INGEZONDEN MEDEDELINGEN. ite” te keepen lees B f O.7S de Uitgevers ngelsche stoffen nee 78 oegezonden. zeg, dat zijn moedep er is.” I FEUILLETON. steunde hem onder den elle- (Wordt wrvolgd). n, gepaard aan iapolijke Coupe, Oebrek moede. ■Drukkerij te Baarn *ÜB B. F. ten Cate, Spe- trdami ÏING, 4. dmk, tESMETHODEN, L— fUSSCHEN LICHAME iSTELUKB ZIEKTEN. tot u r u//n Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door raovr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. tt »I BSCIIE C8Ull\T. J. DE MOL EN ZOON Turfairkt 71 - Trt. 411 - «m4( lurii- u DiiuUiiüii aaar maat. 3045 aan levensmoed maakt levens- leidm tegenover andere lieden, wier wel vaart niet grooter ia, dan die van de begun stigden. De arbeid der vrouw wordt op den duur betaald naar zijn waarde, zij het, dat sleur en vooroordeel van de zijde der betalenden en gemis aan commercialiteit van de zijde der arbeidende vrouw, haar loon, langer dan by den arbeid van den man pleegt voor te komen, in ongunstigen zin kunnen doen af wijken van de waarde der praeatatie. Spreker betoogde in de eerste plaats, dat de redeneering, dat arbeid geen koopwaar is, dwaas moet worden genoemd. Arbeid is de koopwaar bij uitnemendheid, die gekocht wordt elk oogenblik dat goederen gekocht worden, waarin arbeid belichaamd is. Dat men er tegen opkomt, dat arbeid koopwaar is, vloeit voort uit het feit, dat men niet 1 wil, dat de waardewetten er voor zullen gelden, maar deze gelden juist voor den arbeid ten volle. Op economisch gebied toch geeft juist de zeldzaamheid macht en niet de talrijkheid. De economische prijs is die prijs, waartegen evenveel aangeboden* wordt als er gevraagd wordt. Daar er maar zelden een ideale markt is, schommelt de werkelijke prijs om de theoretische. Het is een quaestie van kennis van de markt, of men wat boven of ohder den theo- retischen prijs maakt, en persoonlijke po sitie speelt daarbij VB*k ook een rol. Het is dus onmogelijk te zeggen: geeft aan degenen, die dit het meest noodig heb ben, den hoogsten prijs, of den laagsten prijs aan hen, die het het minst behoeven, 'én datzelfde geldt eveneens voor het loon, d.w.z. den prijs voor den arbeid. Loon is vergelding, tegenwaarde van het geleverde. Loon naar behoefte is dus eqp contradictio in terminis. Wil men loon naar behoefte betalen, dan zou men ook verschillend moeten betalen voor schoenen, door huisvaders of door on- gehuwden gemaqkt. Schoenen toch zijn de belichaming van natuurkrechten, die niets kosten, van den arbeid van de schoenma- kers. Het is feit, dat wij willens en wetens soms meer betalen wegens de behoeften vanéien verkooper, doch w(j plegen dan lief dadigheid. Het is een dwaasheid, te spreken van ethisch economisch handelen, daar er evenmin een ethische economie bestaat, als gen ethische natuurkunde. Liefdadigheids- overwegingen moeten een groote rol spelen, maar men moet ze niet verwarren met eco nomische overwegingen, ook omdat onvoor zichtige liefdadigheid gemakkelijk kan lei den tot vermindering van de productie. Meent men, dat liefdadigheidsoverwegin- gen overheerschen moeten, dan trachte men een communistische maatschappij te stich ten. Gelooft men daaraan niet, dan helpe men ook niet mee onze maatschappij te be derven door ondermijning van het verant woordelijkheidsgevoel. Groote gezinnen zijn geen fatum, en de maatschappij is geen verzekeringsinstituut tegen groote gezinnen. eenzetting van prof. mr. dr. A. v a n G ij n blijkt tot hoe volkomen verkeerde toestan den het „loon naar behoefte" leidt. En toch onder den invloed van de Vak beweging en wegens een misplaatst mede lijden ziet men bewust of onbewust, steeds meer het beginsel „loon naar behoefte” in toepassing gebracht.' Bij het ontslag van de gehuwde ambte nares gold ook dit beginsel in de eerste plaats. Een gehuwde vrouw heeft immers geen loon „noodig", heeft immers geen be hoefte aan loon, dusweg er mee! Maar nog erger zal het worden als straks de gehuwde ambtenaren een hooger maxi- mum-loon zouden krijgen, alléén om het feit, dat ze gehuwd zijn. En dan nog „hoe meer kinderen, hoe meer loon”. In dit verband wijzen wjj nog eens op het bevolkingsvraagstuk, dat minister Colijn nog onlangs een „benauwend pro bleem” heeft genoemd. Nu zou men denken, dat de Regeering, die, dus bij monde van den heer C o 1 ij n erkent, dat de bevolkingsaanwas veel toe- komstzorgen baart, in geen geval door mid del van kinderbijslagen en toelagen voor gehuwden, die bevolkingsaanwas zou aan moedigen. Maar wegens de afwezigheid van lei dende beginselen in zake economische maatregelen (waartoe de salarisregeling zeker behoort) ziet men, dat aan den eisch „loon naar behoefte” steeds meer tege moet gekomen wordt. Nu men weet uit welken hoek de wind waait, behoeven wij er ons niet over te ver wonderen, dat het juist deze Regeering is, die aan dien eisch zooveel mogelijk tege moet komt. Zij is toch in sterke mate van de R. K. democraten, die het „loon naar behoefte” in de praktijk in toepassing willen brengen. Daarbij ma8’ men wel even aanstippen, dat ook in die kringen de talrijkste gezinnen worden aangetroffen. Nu zij het verre van ons om te pleiten vóór kunstmatige beperking van het kinder tal. Doch wjj meenen, dat de meest natuur lijke weg om den bevolkingsaanwas te beper ken moet worden gezocht in hét tegengaan althans niet bevorderen van zeer vroegtijdige huwelijken. Kindertoeslagen en toeslagen voor ge huwden (werkloos of niet-werkloos) werken de bevolkingstoename en daarmede in direct de werkloosheid in de hand. En waarom uit moreel oogpunt be schouwd een onverantwoordelijken jon gen, die op 18- of 19-jarigen leeftijd trouwt en een zeer talrijk gezin kweekt, toeslag of bijslag moet ontvangen ten koste van den ernstigen man, die zooveel verantwoorde lijkheidsgevoel bezit, dat hij niet huwt vóórdat hij voldoende bestaanszekerheid heeft voor zyn te stichten gezin, dat ont gaat ons ten eenenmale. Doch in onze ontredderde maatschappij schijnt men hetgeen er nog aan goeds aan wezig is te willen verdelgen, ten einde bij de „massa” in het gevlei te komen. Het „loon naar behoefte" schijnt een dankbaar object te zjjn voor het verwerven van de volksgunst en voor de kiezersvangst, doch is ten eenenmale onvereenigbaar met een economisch beheer van onze Staats financiën. Tegenover dezen eisch, die voornamelijk komt uit de rijen der R. K. solidaristen, moet daarom met meer kracht dan voorheen gesteld worden: loon naar bekwaam heid en arbeid, zooals dit ge regeld wordt op de vrije markt van vraag en aanbod. Verantwoordelijkheidsgevoel, persoonlijke vrijheid en vruchtdragenden arbeid, ziedaar drie zeer belangrijke dingen, die in deze tij den zooveel mogelijk moeten worden be vorderd. „Loon naar behoefte” heeft tot gevolg, dat de onverantwoordelijken en luiaards kunnen leven ten koste van ernstige, be trouwbare werkers. En dat 'dient tot eikei*» prijs te worden voorkomen. HOUW VERiTAJ. WESTEIHPE 1» NO VAN 1 -5EN VAN71-10 U. AVOND GESLOTEN 1241 26 Een beschouwing van Prof, van Gijn Prof. mr. dr. A. van Gijn heeft dezer da gen te Arnhem uiteengezet de beteekenis van het begrip „Loon naar behoefte”, dat in bepaalde kringen wordt gehuldigd. By een maatschappelijke ordening, waar bij de verdeeling van het voortgebrachte plaats heeft op den grondslag van de waar de, is arbeid het object van ruilverkeer bij uitnemendheid, welks waarde bepaald wordt volgens de algemeene waardewetten. Loon (d.w.z. vergelding) naar behoefte is een contradictio in terminus. Voor minder dan z(jn waarde kan op den duur arbeid niet gekocht worden. Meer dan zijn waarde kan op den duur niet voor ar beid betaald worden. Het langst kunnen dit laatste volhouden lichamen, die zich door dwang (belastingheffen) daartoe de midde len kunnen verschaffen. Wanneer voor arbeid meer dan de waar de betaald wordt, die hij voor den kooper heeft, dan geschiedt zulks niet uit economi sche, doch uit charitaieve liefdadigheids)- overwegingen, welke vaak tot onbillijkheid ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, men Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per loopèr geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ3.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GÖJJl bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—5 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tal. 545. INSTELLING art» yaqa->i<AwcDeADH Zij zat nog altijd aan haar schrijfta fel in haar kostbare japon. En het licht van de groote kroon stroomde op haar zilverachtig grijs hoofd, zoodat het hem geheel wit toescheen in de felle belich ting. Voor haar lag een groot vel wit pa pier, met veel getallen er op en st reo pen, kruisen en namen. „Dat was een werk, Anton, maar als mijn dochter van het Instituut komt krijgen wij het huis schoon.” Zij stond langzaam op, loom. Haar edelgesteenten fonkelden. „Ga op een oor liggen, Anton. Het is vandaag inspannend geweest is het niet?” tEen lachje gleed even over haar ge laat. Zij kende zijn zwakheid. Slaande knabbelde zij aan een stukje gebak. Schudde alsof zij in gepeins ver zonken was het hoofd. „Heb je hem gezien, Anton? Zooals hij wegging Afschuwelijk, Een ellen dig vod, is het niet Een vod. Het bloed is toch geen ijdele waan. Te elf uur het rijtuig. Wij rijden naar den graaf, naar mijn zoon”. Zij had nog nooit zijn woning betre den. Het was een elegante, jonggezellen woning in een der nieuwe huizen. De bedienden liepen dooreen, toen Anton de moeder van den graaf aandiende. Het heette, dat de graaf nog sliep. „Wek hem dan,” beval mevrouw en zich tot Anton wendend vervolgde zij „Trommel eens tegen zijn deur en schreide zachtjes door, geleund tegen zijn schouder. „Doe het niet, doe het niet meer, mijn kind,” hoorde Anton' haar nog stamelen, terwijl hij de deur zacht ach- I ter zich toe trok. Een half jaar later keerde „de juf frouw” terug in het witte 'huis. De generaal liep dikwijls met op den rug gekruiste armen om haar lieen en bekeek haar, alsof zij een standbeeld was. En van Mitri wist Anton, dat de generaal dikwijls aan zijn kamerdie naar vroeg „Wat zeg je er van, Mitri, het doch tertje zal het klaarspelen, he? Die wordt gravin of vorstin, wat zeg jij er van En zal nrillioenen bezitten! Landgoederen, jachten, kasteden. Dan zal het weer een fatsoenlijk leven wor den.” Mevrouw hield hem niet krap, maar onder toezicht. Voortdurend. Zelfs de deui naar de verbindingstrap bleef dag en nacht open. Want er rtfoont daar bo ven niets meer stilletjes gebeuren. De keuken boven was gesloten even als alle vertrekken op de slaapkamer van den generaal na en zijn „werkka mer”, om dienstpersoneel uit te sparen- In de eerste plaats om de parasieten kwijt te raken, die zich bij hem vol gegeten en naar hartelust gespeeld had den Heel burgerlijk zaten zij nu aan tafel, mevrouw, de generaal en de juf frouw. 1») Anton stiet hem aan „zeg eens.... de generaal I” De generaal keek ook over zijn ka merdienaar heen, zette zijn voeten stap vo°i stap op de treden. Huiverde eensklaps als van koude. „Wenscht de generaal thee?” vroeg Mitri. „Neen. Saan slapen”. Mg. raai 8an herhaalde de gene- Anton keek hen na. Zij gingen den Van hij hoorde nog ‘‘‘cats hun streden, die met elke trede Wzamer werden. En bedaarder. Hij deur aan en draaide den sleu- Daarna klopte hij bij mevrouw aa« Zij riep niet „binnen” «aar hij sdioo! hel gordijn toch ter- „Loon naar behoefte”. Volgens de Opr. Haarl. Crt. heeft de Regeering in de Centrale Commissie van georganiseerd overleg op de Maandag j.l. gehouden vergadering de volgende punten aan de orde gesteld: a. De salarisregeling der Rijksambtena- ren zal niet meer behandeld worden in de centrale commissie van georganiseerd over leg, doch iq bijzondere commissies. b. Er zal verschil bestaan in loon tus- schen gehuwden en ongehuwden (ongehuw- den ontvangen de laatste twee periodieke verhoogingen niet). c. Er zal wijziging worden gebracht in den kinderbijslag (lagere ambtenaren met kinderen ontvangen voor dezen tot het 16e jaar, hoogere tot het 21e jaar kinder bijslag). d. Groepen van ambtenaren zullen uit het bezoldigingsbesluit worden gelicht en wor den overgebracht naar het reglement van de rijks werklieden. Voor de rijkswerklieden zullen afzonder- Hjke klassen van verhoogde standplaats aftrek gelden. e. De regeering houdt zich het recht voor, de gemeenten in de standplaatsen in te deelen. In deze „punten” b en c, afgezien van de vraag of dit bericht al dan niet juist mocht zijn, vinden wij verzameld eenige kenschet sende „wenschen” of „eischen” van den tegenwoordigen tijd, waartegen ten stellig ste moet worden gewaarschuwd. Wij hebben ondervonden dat onze huidige Regeering, die het kindertoeslag stelsel in het salarisbesluit heeft vastgelegd, die even eens de standplaatsaftrek heeft ingevoerd en ten slotte, bij de laatste salarisvermin dering, van de ongehuwden, in eerste in stantie, méér inhoudt dan van de gehuw den, in beginsel het loon naar be hoefte huldigt. Dat beginsel is terug te vinden vooral bij de Roomsch-Katholieke democraten, die hun roep om een rechtvaardig loon, al heel spoe dig veranderen in een van „loon naar behoefte.” Uit een elders in dit blad opgenomen uit- ADVERTENT1EPRU8: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 1—4 regels f 1^0, elke regel meer f 0.26. Van buiten Gouda en den beeorgkriagi 1—5 regels 1.55, elke tegel meer 040. Advertentiin in het Zaterdognummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels ƒ2.06, elke regel meer fQM. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advcrtentiin en ingezonden mededaelingen bij contract tot zeer gereduceer- dan prys. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomst van Bollede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingokoanen, teneinde va» opname verzekerd te ztyn. „Ja. mevrouw. ja preciesals.... ,3111....” Een vasten greep aan den knop, de deur ging open en de graaf stond op den drempel. Jn een bruin-rood, met een zwart koord om het middel gesloten, ochtend- costuum dat den tomben hals vrij liet, met zware wenkbrauwen boven de don kere oogen, glinsterende tanden en nog nat geborsteld haar. „Verontschuldig mij, Mama.” Zijn moeder stond op, heel bleek, bijna bevend, en ook Anton verander de van klour. Dat was graaf Rudnik niet dat was de» grootvorst, trek voor trek. De grootvorst zooals hij uit zijn kleedkamer placht te komen. „Mama, wat verschaft mij het genoe gen Zij strekte beide armen uit. Zwak. Voor het eerst sedert Anton haar kende. „Mijn kind, mijn lief kind” Zij siwkte, geheel in de war, terwijl graaf Ruttnik verlegen en ongeduldig vroeg „Wat is er dan toch gaande, Anton Anton nog verlegener dan hij, stak hem een portefeuille toe, die, hij tot nu too stevig tegen zich had aangedrukt. „Hier.,., mijnheer... de drie duizend roebel van den generaal. Het was een grap laat de generaal zeggen niets dan een grap, Graaf Rudnik maakte een afwerende beweging, terwijl een hooge blos zijn gelaat bedekte. Maar mevrouw TS, Vi01 ia- Anton klopte aan. Hij hoorde zacht gefluister. Het ritselen van zijde. „Uk kom dadelijk... zeg mevrouw... dadelijk 1” Maar het duurde een kwartier. Me vrouw zat heel kalm in een fauteuil naast een pijnlijk kale schrijftafel en liet haar oogen gaan over alle voor werpen in de kamer en de platen aan de muren. Anton stond bij de deur en volgde den blik zijner meesteres met een ver legen lachje. Wat zulk een aanzienlijk heer zich toch voor dingen kon aan schaffen I Schaamde hij zich niet Half naakte dametjes in dubbelzinnige hou dingen, naakte mannen met gespannen spieren, badende meisjes met weerzin Wekkend! j grijnzende dronkaards met bokkepooten. I „Wat moet dat grijnzen van je be ldeken en. Schaapskop Zijn wij soms inUiet klooster Dit zijn heel mooie kurXdwerken maar jij bent ’n smeer poet^ Jullie rtloesten zulke platen in het geheel niet te zien kri^en daar voor zijn er portefeuilles K’ Steeds wfcs mevrouw anders dan men zou verwachten. Daarom was het op- pessen, dat men er niet inliep met de een of andere domheid. «En toen kromp mevrouw ineen, om dat zij schreden hoorde in de naaste kamer. „Wat loopt hij...” prevelde zij en werd bleek. Anton boog het hoofd naar voren Prof, van Gyn meent dan ook, dat lief dadigheid zonder indlviduallseering en zon der een ernsüg onderzoek beslist uit den booze is, en loon naar behoefte is onge twijfeld zulk een gevaarlijke liefdadigheid. Daar er toch niemand is, die b(j den koop van artikelen of juister van belichaamden arbeid vraagt naar den persoon van den arbeider, is loon naar behoefte bovendien een onmogelyk iets. Des te meer, omdat in elk artikel arbekf’yan velen belichaamd is, waaronder zoowel van huisvaders van groote of kleine gezinnen ais van vrijge zellen. De staat, die meestal niet behoeft te con- curreeren, en die kan putten uit de belas- tingpenningen, kan het onjuiste systeem van loon naar behoefte toepassen, maar de staat handelt dan onbillijk, om dat perso nen met groote gezinnen, die in particulie ren dienst zijn en die geen bijslag ontvan gen, dan meer belasting moeten betalen, dan anders het geval zou zijn, ten behoeve van vaders van groote gezinnen, die in staatsdienst zijn. Houdt de staat rekening met de meerdere behoefte wegens groote gezinnen, dan zou deze ook moeten letten op de mindere behoefte wegens eigen for tuin van de ia staatadienst zijnde ambte naren. Een gefortuneerde minister met kinderen krijgt nu kinderbijslag ten koste van de huisvaders in particulieren dienst zonder bijslag. Volgens Prof. v. Gijn zal de vrouw op den duur van zelf gelijk loon krijgen bij gelijke arbeidsprestatie. Zij heeft de economische wetten aan haar zijde, doch gemis aan com mercialiteit bij haar zelf en sleur en onwe tendheid bij anderen tegen zich. Toch is dik wijls slechtere betaling van de vrouw voor denzelfden arbeid schijn, n.1. als de vrouw den man verdrongen heeft in een soort van arbeid en nu minder krijgt. Ook een artikel, dat voor twee doeleinden kan dienen, zal minder in prijs dalen door meer arbeid, dan een artikel, dat maar voor één van de beide doeleinden kan dienen. Vrouwen moe ten niet meer ontvangen voor gelijke ar beidsprestatie, zooals thans het geval is voor de gehuwde onderwijzeressen, die meer recht op verlof met half (vroeger zelfs vol) salaris hebben, dan haar mannelijke col lega’s. Door de tegenwoordige omstandigheden is de quaestie van gelijk loon voor gelijke prestatie niet veranderd, maar wel is er .31MPLIFIX” merk „VOSSEKOP” wascht en verft tegelijkertijd alle Soorten Stoffen. Verier ij gbaar by: ANTON COOPS, Wyd- straat. Drogisterij „HET GROENE KRUIS”, Kleiweg No. 91. 1212 8

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1