N.VJ. le Klasse BRQEDEIEREN. J. J. DEN HOLLANDER Directrice worden ZONDAG 11 MEI vanaf half vijf aan ons Bureau: MARKT 31 door onzen draadloos- telefonischen dienst bekend gemaakt. FORDBUS wegens de tegenwoordige omstandigheden meer liefdadigheid noodig. Indien men den nood der tijden niet ein deloos wil maken, dan moet ook bij het be oefenen van liefdadigheid nog meer zorg gedragen worden dan anders, en loon naar behoefte is een niet individueel werkende, dus een slechte liefdadigheid, die dan ook verkeerd werkt. BRIEVEN UIT DE HOFSTAD. DCCXI Wederom heeft de vroedschap der residentie een middag- en een avond vergadering besteed om te praten over de plaats waar het stadhuis toehoort te komen. iEr ligt al zes jaar een besluit dat in het oude en onaanzienlijke deel •der stad ruimte zal worden gemaakt door afbraak van 350 woningen, opdat daar een monumentaal gebouw zal ver rijzen. Er is echter altijd een verlan gen geweest van velen om het Alexan- derveld, dat bij het Rijk in gebruik is als oefenterrein terug te krijgen en daarop een nieuw raadhuis te bouwen. Als gevolg hiervan zijn er voorstanders van het plan aan het Spui en van het plan op het Alexanderveld ontstaan. Leze hebben nu weer een slag gevoerd waarvan het resultaat is dat de stem men hebben gestaakt. Er waren 18 Spuivrienden en 19 Alexanderpleinman- nen. De beslissing ligt dus bij de ove rige zeven leden die ditmaal afwezig waren. Zij kunnen zich dus het groote college noemen da't/ zalf decreteeren waai het stadhuis zal komen te staan. Vroeger hebben wij al eens eenige opmerkingen over deze' kwestie ge maakt. Er is als altijd voor beide plan nen iets te zeggen, en ten slotte moet de beslissing wel gegeven wordendoor argumenten aan algemeene belangen ontleend. Voor den Haag is het precies hetzelfde waar het komt. Beide punten zijn evenveel centrum van de stad en waar in de toekomst het centrum pre cies zal liggen weet niemand. Boven dien is het argument dat het stadhuis in het centrum der gemeente moet lig gen ook maar een goedkoope bewering zonder bewijs. Wij zijn van meening dat den Haag niet in de eerste plaats een nieuw stad huis noodig heeft. Wel heeft hei noodig een congres-gebouw, waarin receptie- en vergaderzalen zijn en waarin de ge meenteraad ook zijn vergaderplaats kan hebben. Een monumentaal gebouw te stichten voor huisvesting van alle ge- meentebureaux is bespottelijk. Voor bureaux kan men een ander systeem van huisvesting zoeken, dat beter en goedkooper is en aanpast aan de eischen van moderne administratie. De gemeente-administratie en de zetel van het gemeentebestuur behoeven niet on der één dttk gevestigd te# zijn. Men dient dus naar onze meening niet lan ger te haken naar een grootsch en duur stadhuis, maar wel naar een gebouw waar de zetel der regeerihg kan zijn en daar om heen gelegenheid voor huis vesting van administratie-gebouwen voor het gemeentebeheer. Natuurlijk zal de- ^e opvatting niet! aanvaard worden. Oude denkbeelden zitten zoo diep inge roest en nog steeds zit het in de her sens dat in een stadhuis alle kantoren gehuisvest moeten zijn. Dat is er niet uit te krijgen al leert de ervaring dat een dergelijke eisch absoluut overbo dig is. We wijzen alleen maar op do bu reaux voor den Burgerlijken Stand, die geheel buiten het stadhuis kunnen staan en die een inrichting eischen welke nooit in een monumentaal gebouw is aan te brengen. Gemeente-werken heeft weei andere eischen voor huisvesting en staan veel beter ook los tfan het stadhuis. Enfin, de raad moet maar weer eens een beslissing nemen. Eer het in orde is met het Rijk wie het bezat zal heb- hebben over het Alexanderveld, zullen nog eenige jaren verloopen en dan komt het onderwerp wel weer op de proppen. Ongeveer alle kunstzinnige vereenigingen en genootschappen heb ben geadviseerd het stadhuis op het Alexanderveld te plaatsen maar aan die adviezen hebben de kruideniers in den raad natuurlijk bij voorbaat maling. Het befaamde standbeeld van Wil lem II op het Buitenhof is verdwenen. De stad Tilburg zal het nu spoedig kunnen doen verrijzen. Er is op dit standbeeld altijd veel kritiek geoefend en er zijn er geweest die door de kri tiek zoo warm liepen dat zij er een rctie van maakten. Die actie heeft ge leid tot het succes dat het standbeeld verdwijnt. Of het eigenlijk wel zoo lee- lijk was dat het moest verdwijnen, be twijfelen wij. Het is op den duur in den weg komen te staan, kreeg toen een ongepaste omgeving, oa. van dra den voor de train, en dus ging het er niet op vooruit maar zoo'n horrible lee- lijh ding was het heusch niet. Er voor in de plaats komt een ruiter standbeeld dat mooier heet te zijn maar dal op een hoekje wordt gezet. Het is van te voren niet gemakkelijk uit te muken of het daar al dan niet aardig zal uitkomen. Als dr. Berlage meent dal het wel zal gaan, moeten wij het voorshands gelooven. Wij vreezen ech ter dat het op den duur evenveel kri tiek zal krijgen als het beeld dat nu is weggeruimd: Op den 18en Juni Wa ter loodag zal de onthulling plaats hebben maar de beoordeeling of de ge kozen plaats gelukkig is zal pas moge lijk zijn als de verkeersweg langs de Gevangenpoort gereed ia. Hoewel het nu feeds bijna vier weken geleden is dat het besluit omtrent dien weg ia ge vallen, is nog geen .spoor vau een be gin van aanleg te ontdekken. Zop bet waarlijk niet mogelijk zijn in vier we ken tijd te komen tot eeij begin van uit voering. Men heelt jarenlang geweten dal er een kaaimuur gebouwd moet worden, hoe ook de verdere beslissing zou zijn. Ontwerpen van dien muur is htusch geen werk van weken. Waar sthijnlijk zal nu juist midden in den zomer het Buitenhof geheel en al ver sperd zijn door de veranderingen die worden aangebracht. Wat is het toch een ouwe-sokken-boel aan ons bureau voor gemeentewerken Hier is nu een verkeersbelang van de allereerste orde en in plaats dat men hier jacht en jaagt om iederen dag die uitgewonnen wordt te prijzen, gaat het steeds in dat bu reauoratische tempo waartegen zelfs de slak niet concurreeren kan. Tot slot van dezen brief één woord over de benoeming van een directeur van den-Postchèque- en Girodienst. On getwijfeld is voor deze functie de keu ze op een flinke figuur gevallen, die een bizonder eervolle loopbaan achter zich heeft. Alleen twee bizonderheden. Is 55 jaar niet een te hooge leeftijd voor de aanvaarding van een dergelijk ambt Over 5 jaar legt de benoemde misschien er het bijltje weer bij neer En in de tweede plaats is de benoemde op de hoogte van financieele zaken die bij den Girodienst van groote beteek nis zijn Hoewel onze verwachting ten opzichte van den benoemden directeur goed is, hadden wij toch liever de keuze zien vallen op een jongere kracht uit de bankwereld afkomstig. Een dergelijke kracht ware stellig te vinden geweest als men er naar had willen omzien. Omtrent de heropening van den dienst bestaat nog steeds niet het minste uit zicht. Men heeft in de gegevens van 's rijks schatkist kunnen zien dat van de 106 millioen die in October bij de giro belegd waren er 103% zijn terug betaald m. a. w het bedrijf is totaal op Zal het mogelijk zijn het te her stellen HAGENAAR MEDISCHE BRIEVEN Ue Hongerdood. IL Wy hebben den vorken keer gezien, dat ei een zeer groot verschil in t weerswuuis- vermogen tegenover het touue genius aan voediselopmune bestaat by de diverse dier soorten. riet eene dier gaat reeds na twee dagen ten gronde, terwyi het andere t zeer «emakkelyk een jaartje uithoudt. UoK we ten de verschillende dieren van dezeluk soort zich verschillend te gedragen, zoodal de duur van het uithoudingsvermogen, m. a. w. het aantal dagen alvorens de uood ui treedt, slechts by benadering kan worden aangegeven en dus de getallen, die hierover bekend zyn slechte als een gemiddelde moe ten weiden beschouwd. Toch valt er, niet tegenstaande dit buitengemeene groote con trast tusschen de verschillende diersoorten, een treffende mate van éénheid te consta- iren en wel n.1. de volgende: Zoowel by koudbloedige als by de warmbloedige, hooger staande als Lager staande dieren zien eerst den dood intreden, wanneer het dier ongeveer 40 procent van zyn lichaamsgewicht verloren heeft. In de snel heid, waarmee due de afname van het ge wichtsverlies plaats vindt, heeft men een wat betreft den duur van het lijden. Op deze wyize wordt het begrypelyk, dat by een koudbloedig dier de hongerpe- riode langer duurt dan by een warmbloedig, een volwassen dier 't langer uithoudt dan n jong dier, dat nog in den groeiperiode riceert, een groot beest gemakkelijker eerst and zal kunnen bieden dan een klein. Hoe verdraagt nu de mensch het z.g-n. en wat heeft men bij den homo hieromtrent kunnen vaststellen? Uit den aard der zaak zijn de gegevens nde niet zoo buitengemeen over vloedig, want al zyn er wetenschappelijke (mannen geweest, die ten dienste der weten- i dagen gevast hebben, toch r zeer weinig voor deze proef nog langer voort te zetten! Het was de drang naar het leven, naar de gezondheid, welk® hen tot voedsel op name aanspoorde en de angst later belangrijke nadeel en van deze proefneming te zullen ondervinden, deden hen spoedig besluiten wederom wat voedsel te gaan gebruiken. Het was niet een even tueel pijnlijk gevoel, zoo als zoovelen den ken, dat hen deed terugkeeren op den ge wonen weg, althans niet na een paar dagen onthouding. Integendeel, er bestond weinig o_f geen behoefte tot gebruik van eenig voedsel, doch wel was het donstgevoel vaak zeer kwellend. Het pijnlijkste moment van de hongerperiode valt echter in de eerste paar dagen .Een ieder uwer zal dit zonder twijfel, zy 't dan ook natuurlijk bij lange na niet in die mate, by ondervinding we ten. Immers, wanneer ons etensklokje ge slagen heeft, dan vraagt onze maag a. h. w. om voedsel, natuurlijk onder normale omstandigheden. Is men echter om deze of gene reden niet in staat hieraan te voldoen, dan pleegt ons eenige uren later, wanneer wy ons aan tafel zetten, het eten niet meer zoo goed te smaken, als op den gewonen tijd. Het zou ons eigenlijk niet veel kunnen schelen, als we in 't geheel geen eten kre gen. Welnu, gaan wij met het staken van opname van voedsel door, dan alarmeert onze maag natuurlijk nog wel eens en zelfs tel kens in heviger mate, doch geven wij hier aan geen gehoor, niettegenstaande het pijn lijke gevoel, dat één en ander teweeg pleegt te brengen, dan legt deze blijkbaar einde lijk het bijltje er bij neer en Is 't de menach vrijwel om 't even of hij voedsel krijgt of niet. Zooels u bekend te, bestaat het mensche- lijk lichaam voor een zeer groot gedeelte uit water, nJ. pJm. 70 Langs verschil lende wegen verliest de mensch vochten, nJ. langs de urinewegen, met de ontlasting, door den huid (het transpareeren) etc. Dit verlies moet uit den aard der zaak aange vuld wordep en dit uitdrogen a. h. w. der verschillende deelen brengt een zeer kwel lende sensatie teweeg, al wordt één en an der ook na eenige dagen niet meer in zoo'n Wij willen eenige belangrijke I FINANCIEELE BERICHTEN. In afwachting van de dingen, die de po litiek brengen zal, behield in de afgeloopen week het beursleven een gereserveerde hou ding, die in alle centra in schier gelyke mate tot uiting kwam. De beurs van Lon den werd min of meer beïnvloed door zeer gunstige budgetcijfers, welke Minister Snowtlen het publiek heeft voorgelegd en vooral het feit, dat er weder een belangrijk surplus kan worden aangewend voor afbe taling der oorlogsschulden, maakt een aan genamen indruk. Een zeker optimisme valt dan ook niet te ontkennen, doch gelyk reeds zoo lang het geval geweest is, bepaalt de belangstelling van de beurs zich tot bèleg- gingsmateriaal, terwyl het speculatief ele- eat zoo goed als niets te beteekenen had. Daarentegen was Wallstreet gedurenc geheel wede onderhevig aan een vrij li vendige agitatie, .uitgaande van hausse, zoowel als van baisse partijen. Het feit, dat industrie een zekere inzinking niet kan ontkennen en dat ook verschillende tokken i handel analoge invloeden ondervinden, heeft tot gevolg, dat de contramine, hernieuwden moed tewerk gaande een aan val op de maikt deed, die echter in het al gemeen koerspeil slechts geringe inzinkin gen tot stand bracht Op de Amsterdamsche markt bepaalt de handel zich nog altijd tot slechts enkele af- deelingen en ook deze blijven zelfs nog uiterst kalm gestemd. Het nieuws, dat de minister van Financiën aanleiding gevon den heeft om een leening van 40 millioen dn Amerika te plaatsen, werd met gemeng. gevoelens ontvangen, doch de overtui ging, dat met deze leening het tijdperk der groote leeningen zou zijn afgesloten, ver dween radicaal, toen de heer Golyn in de Eerete Kamer ontwijfelbaar te kennen ge geven heeft, dat in de naaste toekomst ver dere nieuwe leeningen onvermijdelijk zul len zijn. Toch was in het algemeen de stem- ming voor Staatsfondsen niet onbehagelijk, hetgeen begrijpelijk is, wanneer men na gaat, dait bij den algemeenen stilstand handel sommige bronnen als dde der Oultuurondernemimgen nog altijd rijk vloeien en dus hooge beleggingseischen ge steld worden. Op de Aandeelenmarkt werd de meeste belangstelling in beslag genomen door den lel in Kon. Olie, welk fonds van grond toon niet onbehagelijk was. Vooral voor re kening van Lobdéfeche en Parijsche huizen werd in het fonds nogal wat gedaan en ook Nederlandsche publiek vertoonde een lichte neiging tot koopen. Daarentegen wa ren Consols weifelend en onregelmatig van houding en bleef een geprononceerde ten dens geheel uit. Tabakken waren eveneens min of meer iregelmatig gestemd. Het is in hoofdzaak de teleurstelling, door het dividend van de Deli-My. gewekt, waardoor een overwegen de neiging tot verkoopen optrad. Wel warep aanvankelijk de taxaties niet hooger dan 20 geweest, doch de resultaten der schrijvingen hadden tot gevolg gehad, dat men zijne verwachtingen geleidelijk hooger was gaan stellen. Toen bleek, dat deze ver wachtingen ongegrond waren, uitte de te leurstelling zich in een dalende koerslijn. mibah bereidde haren aandeelhouders een verrassing van tegengestelden aard, doordat zij inplaats van de verwachte 6 dividend van 10 aankondigde, doch ook dit vermocht het algemeen voorkomen van de markt niet in gunstigen zin te be ïnvloeden. De markt van suikerwaarden trekt zich zelfs van de New-Yorlcsche termijnsuiker- prijzen weinig meer aan, heeft een zeer loom voorkomen en bleef onbewogen onder de zeer gunstige jaarcijfers, door verscihil- maatschappijen gepubliceerd. Vooral Java Cuituur gaf een zeer bevredigend jaar verslag, hetgeen echter nagenoeg geen in vloed op de heerschende tendenz uitoefende. Rubbers en Scheepvaartfondsen waren als gewoonlijk zeer kalm van voorkomen en gaven weinig flucbuaties in den koers te zien. Het dividend van Amsterdam Rubber alt ernstig tegen, aangezien men in vele kringen een uitkeering van minstens 18 acht had, terwijl inderdaad slechts 12 zal worden uitgekeerd. Van de industrieele fondsen waren ge- men aandeelen Gouda Kaarsen opnieuw zwak van voorkomen. Prolangatie B 514 Fa. B. SANDERS Ezn., Amsterdam. MODEPRAATJE. Plissé's. Kralenversiering. Van week tot week dirigeert de Mode andere hulptroepen naar het front, waar mede ze hare aanvallen waagt en de vrouw tracht te verschalken. Steeds het nieuwste dragen en een roep van „élégance" van zich te doen uitgaan, is het, niet het streven van zoovelen, wier hart zich aan modeklee- ding gehecht heeft? O, zy kent deze zwakke plekken in de verdediging de overweldig- ster! Zij weet met één hapdigen zet, een pas nog modieus toiletje, juist zooveel te degradeeren, dat het den wensch naar iets anders doet ontstaan. Z# doet dat net als een bekwaam strateeg, door te voorzien, door al leidende, te heerschen! Telkens zet nieuwe, kersversche posten vooruit, om aldus de oude, ongemerkt naar achteren te schuiven. Heeft zjj niet den nieuwsten, plat ten strook, door den klokkenden en den al lernieuwsten, door den geplisseerden strook laten passeeren? Heeft ze niet, door dat telkens tactischer te doen, aan dezen laat- sten een kleinen voorsprong gegeven? En houdt zy niet alle strooken als reservetroe pen in de hand, die zy nog geregeld mede op laat rukken, teneinde haar wereldverove ringen onverzwakt voort te Zoo regeert h# dan, de plisseerstrook. Fier en waardig, keurig afgerond, schuin en hoogoploopend aan den nieuwen zomerman tel. Gracelyk sluit h\j zich in smalle lagen geplaatst by de verdere versiering met platte strooken aan. tijds orneert hij zeer flatteus van een driekwart mantel .stulpt en klokt zich aan een mantelzoom of gordt zich als kort gevallig strookje, golvend om de heu pen heen. En welke origineele versiersels worden gemaakt met behulp der nieuwe plissés! Hoe kittig imiteert hij een schortje op het onderstuk van een hypermoderne spanmantel. Tot modieus stoffen versiersel wordt hy, wanneer hy als tusschen twee biezen gevat, de lijnen van den mantel over de geheele lengte „en tra vers" doorbreekt. Zie hem uitgespreid als mouwstrook, kracht by zetten aan het weidsche gebaar En dan, zoo soepel als hy zich op laat zet ten als Berthekraag, zoo Btatig-styf plooit hy slechts een weinig, wanneer hy een op- staanden kraag verbeelden moet. Plissés en eens plissés, zoo luidt het wachtwoord der mode! Dat wordt herhaald door het koor der geplisseerde japonnen en mantel pakken, dat weerschalt in de r# der plissé- rokjes en in de groepen der plissé-baantjes die op velen der nieuwste modellen aange troffen Zooals de plissés en plissé-strooken thuis behooren op sober belynde modellen, die verder nagenoeg van garneering ontbloot zyn, zoo behoort de kralenversiering thuis op een ander luchtiger soort kleed#, dat zich door stof en snit, bovenmate hiervoor leent. Ook kralenversiering is van ongemeene attractie.Zij bevindt zich letterlijk op alle kleedingstukken. Zelfs de mantel is er niet buitengesloten. Hy prijkt met een kra- lentooi zoo rijk, dat men zich verwondert afvraagt „hoe dat met mode's practischen zin te rymen is"? Randen en kralenborduursels ©p de man tels, all-overzetten van fyne kraaltjes, hoe kunnen zy den toets der praktijk doorstaan en hoe reageeren zij op eene dagelijks te rugkeerende dracht? Maar, zooals men weet is consequentie niet het fort der mode en dies mogen wy ons, in de practische bruikbaarheid van kralen-mantels, liever niet verdiepen. Japonnen, dat is wat anders. Ornamentatie van kralen hierop, lykt even practisch als kostelyk-schoon. Zoo slingeren de ornamenten zich dan in sierlijke bochten over borst, rug en mouwen. Zy vertoonen zich in bloemige perken hier, en schitterende galonborders daar, op een costuum, eene casaque-blouse, een overkleed. Panden van dunne crèpe-de-chine toiletjes zyn soms zóó zwaar met kraaltjes bezaaid, dat ze schijnen dóór te buigen onder hun eigen last, waar doorhun modieus effect des te meer benaderd wordt. Effen kralenwerk, pompa dour kralenwerk, Oostersch kralenwerk in felle, suggestieve kleurschakeeringen toove- ren een effen primitief japonnetje tot een kleurenbord van zwoele pracht om. Blanke kraaltjes omlijnen zoo teeder de contouren van een donker gewaad. De schitterende raggen van goud- en zilverkraaltjes over spannen fijntjes het somber-matte zwart der groote avndtoil letten. Langs de streng ge accentueerde lijnen der sobere japonnen lijnt zich stijlvol het biesje der ijlsten kralenver siering. Hier zijn het kleine vakjes die, kralenbewerkt, in kleurenrijkdom u tegen- vonkelen. Gindsch, by het simpele zijden kleedje vallen de origineele dessins u op, terwijl het eenvoudigste heupblousje soms de smaakvolste kleurtonen vertoont. Vooral marine-blauwe serge-costuumpjes blin ken uit, in de kleurvolle, galon-kralenver- 8iering. In eene mengeling van zwart-rood en goud is het kralengalon langs de Russi sche sluiting gezet en doet als versiermiddel zoo vriendelijk fleurig, dat het u met één slag allergunstigst voor de groote mode der kraalversiering stemt. GRACE ALLAN. LAND- EN TUINBOUW. De Boter- en Kaaswet. Van de hand van den heer A. J. Schilt zyn in de Standaard een viertal artikelen verschenen waarin een zeer lezenswaardige belangwekkende uiteenzetting wordt gegeven over de positie speciaal van de kaascontrole, in verband met het uitvoer verbod, evenals het wetsontwerp dat op meer blijvende wijze den uitvoer van boter en kaas bedoelt te regelen, een algemeene beteekenis hebben voor one volk. In het eerete artikel wordt een kort hi storisch overzicht gegeven van de wording van de kaascontrole en van het uitvoerver bod vqor ongecontroleerde kaas. Deze beide zaken /zyn aan dé lezers van dit blad groo- tendeëJè> bekend, zoodat wy ze stilzwijgend voorbijgaan. Wy moeten echter de aan dacht vestigen op twee gedeelten uit het stuk, waar de heer Schilt tegenover elkaar stelt den handel, die op eigen vrije kracht den wereld-export van onze kaas heeft op gebouwd en den ambtenaar, die zich daar wil mengen: „Zoolang de Nederlandsche kaashandel heeft bestaan, ia nog nooit van dien kant om een wet gevraagd, nooit is de hulp van imbtenaren ingeroepen om nieuwe relatiën aan te knoopen; alles wat de kaas handel heeft bereikt: het vestigen der we reldreputatie der Hollandsche kaas, heeft hij gedaan op ejgwi initiatief, door eigen energie. En het móet niet uit het oog verloren warden, dat de goede naam van Holtendsohe kaas reeds lang gevestigd was, voor dat er één con trolestation of zelfs één ambtenaar in het zuivelw Verd< „Toen dan oak den 4den Sept. 1816 door Nijverheid en heeft daarmee tegelijkertijd de ambtenaar vasten voet gekregen in het wezen van den Nederlandachen kaashandel en tracht blijk baar zijn poaitde zooveel mogelijk te be- ,En het spa-eek byna vanzelf, dat ieder ambtenaar een voorstander is van zooveel mogelijk vastlegging door wettelijke bepa lingen, omdat immers zyn baantje door in trekking van de crisiswet 1914 ate over compleet zou kunnen komen te vervallen; terwijl bij een nieuw aan te nemen wet in zyn zich af te vragen emeen Zuivel blad, welk hen deze twee cita- wy dat zy onvermijdelijk zal Mten zal geneig zoo zegt het Al verband er tl* ten bestaat. En tezamen een bedenkelijk schymsel dat de orj althans hebben Node rl andschen k als een grootheid van ondergeschikte orde by de beoordeeling van vraagstukken, die op den kaasexport betrekking hebben. Daaraan wijten wy het, dat de Heer Schilt misschien onbewust eenenzyds de dat de handel den wereldhandel in Neder- plichte schei voor een groot gedeelte drijft, terwijl hij. aan de andere zyde een oordeel velt over de Nederlandsche zuivel-ambtenaren dat te ver gaat Maar een oordeel dat steeds onherroepelijk den ambtenaar zal treffen, die tracht om in strijd met de fei ten zekere elementen uit het economisch samenstel van deze maatschappij te ne geer en of omlaag te zetten. In het tweede artikel begint de heer Schilt mot te wijzen op de inconsequentie, dat bij haar wetsvoorstel de Regeering den wil beschermen door ver- loch diezelfde be- onthoudt aan den binnenland kaashandel en vooral ook aan den laudschen consument. Verder be- t hij artikel 1 van hot gewijzigde ontwerp, volgens hetwelk de Kroon, na ge pleegd overleg met de vereenigingen van belanghebbenden, den uitvoer van kaas zon der Rijksmerk kan verbieden. Naar aan leiding daarvan wordt de vraag gesteld: wie zyn die vereenigingen van belangheb benden, kunnen er niet ongewenscht veel van die vereenigingen ontstaan? De vraag zal misschien voor den buitenstaander wat h het is ook het Alg. Ziuivelblad uit ervaring t de Kroon niet zond overgelaten, de vereenigingen uit te kie zen, die geraadpleegd zullen worden. Maar wij gaan nog verder, zoo zegt het blad. Verondersteld dus dat het al mo gelijk ware om een goede vertegenwoor diging te verkrijgen van wie in dit wets ontwerp worden aangeduid als de belang hebbenden, en de versohiLlende elementen brengen verschillende adviezen uit, dan zal men bij het wegen van die adviezen schip breuk lijden. Ook daarom meenen wy dat dit plegen van overleg tot bijzonder on- gewenschte verhoudingen, ook voor de Kroon, voor de Regeering en voor de amb- die er bij betrokken zyn, zal lei- Op bijzonder drastische, maar tóch in de kern juiste wijze schildert verder de heer Schilt de gevolgen van het toezicht op den uitvoer voor den exporthandel. In zyn derde artikel bespreekt de heer Schilt nog de vraag of het niet tijd wordt, dat de wet van Augustus 1914, op grond s nog de uitvoerverboden voor boter, kaas en andere productei worden gehandhaafd, worden ingetrokken. Deze vraag stellen is natuurlijk tevens haar be- antw De vragen door het Tweede Kamerlid Gerhard aan den Minister van Bannenland- sche Zaken en Landbouw: le. ls de vrees gegrond, dat binnen niet angen tijd de crisis wetten zullen worden getrokken zonder dat o. a. maatregelen inden getroffen dat er geen andere dan gecontroleerde kaas wordt uitgevoerd? 2e. Is de Minister niet van meening, dat de invoering van het Rijksmerk op de kaas een onmisbaar middel is gebleken om den kaashandel op hoog peil van betrouwbaar heid te brengen en te houden? en het antwoord van den Minister op bo venstaande vragen, waaruit de conclusie kan getrokken worden dat vraag twee dooi den Minister bevestigend wordt beantwoord, waren aanleiding voor den heer Schilt voor een vierde artikel, waarin hij zegt dat het zijns inziens hoog tijd is dat belanghebben- en belangstellenden deze kwestie nog eens heel ernstig onder het oog zien. Dat het Rykskaasmerk mede een middel kan zijn „om den kaashandel" „op hoog peil van betrouwbaarheid te brengen en te hou den" mag waar zijn» maar niet op de wy«e zooals het tot dusver gebruikt wordt Wanneer de heer Gerhard gezamenlijk iet den Minister eens naar Friesland toog, aldus de heer Schilt, en daar kijkje ging nemen hoe de kaae (met 20 pa. vet voornamelijk) daar onder Rijksmerk in den handel gebracht wordt, dan zouden beide heeren spoedig overtuigd zijn, dat van een hoog peil Mer weinig te bespeuren is. De kaas, nauwe!#» een week oud, drogend van de pekel, ab- soluut nog geen toedeel voor mewchen, te 1 doch bijna nog wrongel, gaat onder Rijks merk rustig de reis naar het buitenland aanvaarden, waar de consument wel een heel aatdig idee moet krijgen van onze Rijkscontrole. Dan wordt er een soort kaas gemaakt de xg. franachjes- Hoe meer water er in ver werkt kan worden hoe beter. De kaas toont daardoor vet en heel zacht, wat in Frank rijk verlangd wordt en het is een niet on- voordeelige manier van fabriceeren, zoolang het water nog goedkooper is als melk. Het heeft dan ook sommigen fabrikanten heel wat hoofdbrekens gekost om op de juiste wijze het grootste kwantum water te jpmmen verwerken. Dit verknoeide product draagt het Rijks roerk- Dit alles ie nu wel niet de schuld van het Rykamerik als zoodanig, maar duidelijk ral het toch ieder zyn, dat het Rijksmerk aonder meer niet het peil van betrouwbaar heid hoog kan houden. Een kaas met een Rijksmerk kan men vergelijken met een heer met een decora ls men zeggen kan: ,'4ie heer ia een fatsoenlijk man, want hy te gedeco reerd", evenmin loan men zeggen „die kaas is van behoorlijke kwaliteit want zy draagt het Rijksmerk". Bovendien heeft de heer Gerhard, aldus de heer Schilt, zijn vraag verkeerd gesteld. Er moeten geen maatregelen getroffen worden om alleen den handel op hoog peil van betrouwbaarheid te brengen, er moe ten wel degelijk en in de eerste plaats maat regelen getroffen worden om de fabricatie en de aflevering der kaas op hoog peil te Het is den heer Gerhard absoluut niet kwalijk te nemen, maar als hij geheel in de kwestie zat, zou hy, als hy toch eenmaal aan 't vragen was, zeker ook gevraagd heb- 3e. Hoe staat het met de deugdelijkheid van het Ryksmerk, waarop even tueel wet of voorschriften moeten worden gebaseerd 4e. Hoe staat het nu eigenlijk met de kaas, die bestemd is om door het Neder landsche volk te worden verorberd? Men kan n.l. heel goed trachten maatregelen te treffen om te zorgen, dat onze Hollandsche kaas zijn goeden naam in het buitenland behoudt, maar het lykt toch ook niet over bodig eens aan den consument op eigen bo dem te denken. Indien er al een wet zou koimen, na in- van de crisiswetten, regelende den zal men nog steeds kunen <üoorgaan met fabriceeren van kaas met 1)6—10 pCt. of nog minder vet en die in landgenooten naam van „volvet", controleert het! Wanneer het waar is, dat het nieuwe wetsontwerp tot regeling van den uitvoer van boter en kaas in de Tweede Kamer be handeld wprdt, dan beveel ik, zoo zegt de heer Schilt, den heer Gerhard en andere ledten van de Tweede Kamer 5 belang stellen in de kwestie m, kennis te nemen van het Rapport van den heer Mesdag over de Ryksmerken o.a. te vindien odder het hoofd: „ernstige beschuldiging" in het Al gemeen Zuivel en Melkhygaënisch Weekblad vaa 7 Maart 1.1. Als de zaak eens van alle kanten bekeken weid, vooral niet alleen door den ambte- naarsbril, dan zou misschien veler meening Den 26en en 27en Februari hebben de commissies uit de Vereenigingen van be langhebbenden zooals bedoeld in het gewij zigd ontwerp van Wet vergaderd in het De partement van Landbouw. Die vergade ring moest plaats hebben in twee groepen ging, zal deze mededeel ing tech niet als onmiddellijk gevolg hebben, dat de Depar- tementsgebouwen worden uitgebreid. In de eerste groep waren pijn. 40 personen, in de tweede groep, waarby de heer Schilt de eer had uitgenoodigd te zyn, waren als ik my goed herinner, zoo zegt hij, 9 men- schen. Wy zaten dan ook werkelijk zoo men dat in een Departement van onmiddellijk worden het zjjn dat die eerste groep zoodanig als haring in een ton gepakt heeft gezeten dat er niet gespn maken; of het moet zijn dat voor „onmid dellijk" te lezen te, „met bekwamen spoed" wat eigenlijk meer Departementaal is en dan is een spanne tijds van 27 Februari tot 26 April alleszins „bekwaam" te achten. Uit die notulen zal, als ze nog ooit ver schijnen en het geheim der bijeenkomsten opgeheven wordt, de meening van de be- blijken. Mond- en klauwzeer. Het zal den landbouwkundige lezer wel licht interesseeren, zoo schrijft de heer J. Meier, ddereharts, directeur der Vleesch- keuringsdienst te Breda in de N. R. Crt., 'rts meer te vernemen over proeven met serum tegen mond- en klauwzeer geno- in de omgeving van Breda, bericht ik het volgende: Op theoretische overwegingen heb ik een gevonden tegen mond- en klauwzeer en deze stof daarna beproefd op het vee van 23 eigenaren. Alle verschijnselen, die verwacht werden na behandeling van de dieren met het se- zyn te voorschijn gekomen, zoodat ge- «eken ia, dat de grondslag voor het ge- hnjfcte serum goed was. H«t spreekt vanzelf dat in den korten tyd wwrin tot nu toe gewerkt ia de proeven *1» 28 Maart begonnen niet alle eigen- konden worden opgespoord. Dit Mker: de door m# gebruikte stof heeft de volgende eigenschappen, 'welke voor de praktijk van het grootste gewicht zijn. late. Indien Jiet serum in het incubatie- tijdperk (d. i. een periode kort na het bin nendringen van de smetstof in het lichaam) onderhuids wordt ingespoten, dan wordt het besmette dier onvatbaar. 2de. Indien de werking van de smetstof te ver is gevorderd, dan wordt door aan wending van het middel de ziekte veel lich ter van verloop dan gewoonlijk. Daarmede is eveneens de grondslag ge legd voor een doeltreffende bestrijding van het mond- en klauwzeer. Ik acht exploitatie van het middel door my zelfs als z.gJi- geheim middel een on wetenschappelijk en onmaatschappelijk standpunt en daarom bood ik de regeering by schrijven van 26 April publicatie aan. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Wedstrijdprogramma voor Zondag 11 Mei. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Enschedé Enschedé—Be Quick. IJiriuiden Stormvogels—NAC. Af deeling I le klasse. Rotterdam1 VOCHFC (Zaterdagm.) Afdeeling 11 le klasse. Utrecht UVV-ASC. Rotterdam ExcelsiorHBS. Afdeeling IV le klasse. Tilburg NO AD—BW. Promotie afdeeling I 2e klasse. Hilversum1 Hilversum—SVV. Beslissingswedstrijd 2e klasse. Utrecht DO&— Zeist (terrein Hercules) Promotie afdeeling II 2e klasse. Den Haag ADOODS. Promotie 3e klasse. Rotterdam Neptunus—St. Volharden. 3e klasse B. Leiden Lugdunum— UDI. Promotie Reserve 2e klasse. Den Haag Quick II—Xerxes II. G. V. B. le klasse B. Haastrecht IGouderak I, 2 uur. ülympia 111—Moordrecht 1, 2 uur. 2e klasse B. Zevenhuizen IGouda III, 2 uur. 4e klasse B. Vriendschap II—Schoonhoven IV, 2 u. Vriendschappelijk Gouda Gouda I-B.M.T. I. O.N.A. 1—Bodegraven I. Volgens de ISportKroniek is het thans officieel, dat voor het landsKamptoen- seiiap een halve competitie zal worden gespeeld. In totaal spelen dus alle deel nemende vereenigingen slecht 4 wed strijden, waarvan 2 uit en 2 thuis. Voor Zondag is» vastgesteld Enschedé—Be Quick en Stormvogels—N.A.C. De Ooglijke noch Noordelijke zijn er tot nu toe niet in geslaagd een pun tje te bemachtigen, zooaat hun kansen op den eeretitei miniem zijn. Stormvogels en N.A.C. ontmoeten el kander in IJmuiden. Waar heiden reeds eén wedstrijd nebben gespeeld en ge wonnen, blijft de winner alleen een kans behouden op de eerste plaats, waarop Feijenoord thans troont en uaar niet gemakkelijk vandaan zal zijn te dringen. Voor de promotie naar de le klasse luaakt Hilversum in de le aid. meg een kans, wanneer zij S.V.V. er onder kan houden, terwijl in de 2e afd. het Gor- cumsche Unitas er het beste voor staat. In afd. IV is de beslissing om de laatste plaats wederom een week ver schoven, omdat in verband met het Zuidelijk XI-tal naar Parijs de wed strijd Eindhoven—Alliance vervalt en weder is vastgesteld op 18 Mei a.s. met do ontmoeting Dosko-M.V.V. Om de laatste plaats in de 2e klasse B afd. 1 treden D.O.S. en Zeist in het strijdperk. Verliest D.O.S. dan degra deert ze onherroepelijk zonder verdere wedstrijden, zooals bij den aanvang van het seizoen is bepaald. Verliest daarentegen Zeist, dan moet deze met de kampioen der 3e klasse C en D Voorwaarts ein S.D.W. een heele com petitie spelen om- een plaats in de 2e klasse. De promotie res. 2e klasse brengt Quick II en Xerxes II de nieuwe pre tendent in het veld. De Olympia reserve's hebben Zondag vrijaf en kunnen nieuwe krachten ver zamelen voor volgende week hun terrein tegen Quick II. Het programma van de G.V.B. wordt elke week kleiner. Mede door het uit treden van A.L.T.O. behoeven er na Zondag nog slechts enkele wedstrijden te worden gespeeld. De kampioenen van de le kiasse B gaan op bezoek bij Haastrecht en zul len wel twee punten binnenhalen. Olympia III ontvangt Moordrecht en heeft dus de kans als tweede te eindi gen. Ingevolge bestuursbesluit omtrent ge royeerde leden, zal dus de wedstrijd Alphen II—Woerden I niet opnieuw worden gespeeld en is Alphia dus kanft- pioen van de le klasse A. Of Alphen met dit besluit genoegen zal nemen staat nog te bezien. Het bestuur van de G. V. B. deelt mede le dat een lid welke is geroyeerd en daarna wordt gerehabiliteerd, na aan zijn verplichtingen te hebben voldaan, onmiddellijk weer in zijn rechten als lid treedt en niet als nieuw lid behoeft te worden beschouwd 2e. dat een doelsaldo geen invloed heeft op kampioenschap of degradatie. Bij een gelijk aantal punten wordt een beslissingswedstrijd gespeeld op onzij dig terrein 3e dat de vereeniging A.L.T.O. is ontbonden, waardoor alle door deze ^vereeniging He spelen) en gespeelde wedstrijden komen te vervallen. Korte berichten over de Olympische Spelen, f (Van onzen Parijsehen correspondent). Voetbal. Tengevolge van moeilijkheden gere zen ui den boezem van uen l'ortugee- ecnen Voetbalbond is het zeor onwaar schijnlijk dat Portugal aan Olympische voetbaitournooi zal deelnemen. De wed strijd Portugal—Zweden op 25 Mei a.s. zal dus vermoedelijk niet doorgaan, waardoor Zweden automatisch in de tweede ronde komt? Zwemmen. Uit alle oorden der wereld komen in schrijvingen binnen voor de zwem- en polowedstrijden (13—20 Juli). De deel name van Japan, Australië, Zuid- eu Noord-Amerika, Canada en Zuid-Afrika is reeds zeker. Aan het waierpolotournöpi zullen ver moedelijk twaall tot vijftien landen deel nemen waaroiBer België, Frankrijk, Engeland, Italië, Canada, de Vereenig- de Staten en Holland. Tennis. De ploeg die Amerika naar de Olym pische Spelen zal zenden is nog steeds niet officieel vastgesteld. Het ia zeer wel mogelijk.dat geen der Amerikaan- scbe sterren als Tilden, Richards, Ho ward en Hunter naar Parijs komen en er gaan geruchten (Jri de Vereenigde Staten vertegenwoordigd zullen worden door een ploeg bestaande uit de hee ren Snodgrass, Williams, Fisher, John son en Washburn. Voetbal. Engeland dat niet deelneemt aan do voetbalwedstrijden, speelt buiten de U. S. om 1^ Mei a.s. te Parijs een wed strijd tegen Frankrijk die bedoeld is als een oefening voor het Franaohe elftal. De Egyptische voetballers zijn in Pa rijs gearriveerd. De ploeg van Uruguay speelt momenteel een serie oefenwed strijden in Spanje. Hongarije, rijk aan spelers, maar arm aan geld, organiseert haai visite aan Parijs in den vorm van een tournee en zal wedstrijden spelen in Zwitserland en Duitsohland. Tentoonstelling. Heden 9 Mei wordt de Internatio nale Sporttentoonstelling In het gebouw Magie City te Parijs geopend. Behalve een uitgezochte collectie foU/s, sportar tikelen, boeken enz. kan men daar man nequins in sportcostuums bewonderen, terwijl voordrachten, te houden door bekende kampioenen, films en rhytmi- scho dansen nuttige en aangename at tracties vormen. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Kasvoorachotten aan de N.V. Koninkl. Hollandsche Lloyd. In de Memorie van Antwoord op het RMoopig Verslag der Tweede Kamer iKrptfkft het wetsontwerp tot toekenning van kasvoorschotten aan de N.V. Kon. Holl. Lloyd wordt door de Regeering tegengesproken, dat de uitkomsten van de exploitatierekening over de laatste jaren doodend zouden zijn voor elk op timisme. In 1921 was het exploitatie verlies inderdaad zeer groot, namelijk f 3.800.000 in 1922 was het reeds veel minder, namelijk f 2.700.000 en in 1923 is een zeer aanmerkelijke verbetering te bespeuren, daar het cijfer van het exploitatieverlies daalde tot f 600,000. Dit verlies van f 800.000 werd boven- uien nog ui ue eerste hellt van 1923 geleden sinus Juni 1923 werden de uitgaven voor do exploitatie door de inkomsten gedekt eu thans ziju. er ma tige overschotten op de reisrekeuingen. Ér is dus wel degelijk reden voor eenig optimisme eu vertrouwen, al blijft ook de behoefte aan kasgekl bestaan. Wat betreft de vroeger aan de muat- scl-.appij verleende voorschotten wordt opgemerkt, dat inderdaad de tijdens den oorlog gemaakte groote winsten er toe hebben medegewerkt, dat reeds spoedig tot algeheelo aflossing kou Wor den overgegaan en werd echter reeds in 1913 rente betaald eu in 1914 met de aflossing een bogin gemaakt, derhalve lang voor er van oorlogswinsten sprake was. De vornietiging van de l'ubautia is wei degelijk een ramp voor de maat schappij geweest. Algeheele schadeloos stelling is uog niet ontvangen wat de muatschappij uit dezen hoefde uog te void eren heeft is niet uan crediteuren gecedeerd. Van opzegging van den steun van de Nederlandsche Bank is den minister niets bekend deze instelling heeft zich tot heden steeds bereid verklaard de verleende credieten te financieren. Voor een bizonder onderzoek door experts uaar den linuncieelen toestand der maatschappij bestond, naar de mee ning van den minister, geen aanleiding, daar hij kon beschikken over alle ge gevens, die hij ter beoerdeeling van deze aangelegenheid van waarde acht te Ook thans vindt luj geen aanleiding om een dergelijk onderzoek te doen in stellen. t Het Amsterdamsche Gem. Arbeidsbureau verdwijnt. Dr. J. vuil Hettinga Tromp, heeft ont slag gevraagd als directeur van het Ge meentelijk Arbeidsbureau) te Amster dam. De reden hiervan is de volgende: dr- Van Hettinga' Tromp meent, dat er eigenlijk op dit moment twee directeu- rou zijn. immers de heer Wierdels, do wethouder voor „Arbeidszaken" heeft zoozeer gelegenheid gehad zich in ar- beidsaangelegenheden in te worken, nu hem weinig andere werkzaamheden dan deze zijn overgebleven, dat hij prac tisch hetzelfde werk doet als directeur van het Arbeidsbureau. De directeur van het Gemeentelijk Arbeidsbureau meent, dat het z'n plicht is, nu zijn taak eigenlijk overbodig is geworden, zijn functie neer to leggen. Herdenking eerste Vredesconferentie. Radio-Expres deelt het volgende mee: Voor het eerst in ons land zal een min of meer offioioole gebeurtenis van openbaar belang door den draadloozen omroep gebracht worden tot oen groo- tor publiek dan dat dor genoodigden, die de plechtigheid direct bijwonen. Den 18dec Mei a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de eerste Vredescon ferentie in den Haag werd geopend. Aangezien dit jaar T8 Mei op Zondag valt," zal dit jubileum Zaterdag 17 Mei worden gevierd. Het nationale comité ter herdenking van 18 Mei 1899, welk comité uitgaat van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, heeft op 17 Mei een plechtig heid georganiseoru in den Koninklijken Hthouwburg te 's-Gravonhage. Fresi aent van het uitvoerende comité is mr. J. Limburg, secretar.s de heer H. Ch. G. J. van dor Mandore. De plechtigheid hoeft Zaterdag 17 Mei ongeveer halfdrie des numiiddugs plaats Waarbij eensge "korte redevoeringen worden afgewisseld door muziek. Be halve een openingsrede van mr- Lim burg is ecu rede-te verwachten van den bekenden Fransohen volkenrechts- geleerde don) heer Destoumelles de Constant, wiens rede na afloop in liet ,Nederlandsoh wordt vertaald verder zal nog een ander bekend buitenlander het woord voeren. Bovendien is dr. doyaards bereid gevonden twee werken van oud-Nederlandsche dichters voor te dragen. Het nieuwe, krachtige radiotolefonie- station van Scb evening en-Haven zal op een nog nader bekend te maken golf lengte tusschen 2000 en 2500 meter de gehoelo plechtigheid dtraadloos telefo nisch uitzenden, te halfdrie aanvangen de met het spelen van het Wilhelmus, waarna het boven geschetste program ma volgt. Ten einde nu zooveel mogelijk effect te bezorgen aan het bezigen van den radio-omroep om het goheele land in slaat te stellen tot bijwoning van de herdenkingsplechtigheid, is de mode- weiking ingeroepen van Radio-Expres. Wij kunnen mededeel en, dat te 's-Gra venhage reeds het plan bestaat, de plechtigheid met luidsprekers tot het publiek te brengen in de open 'ucht. DF voorbeeld is voor ruime navolging vatbaar, niet alleen in Den Haag, maar door do sterkte van den zender kan dit wel overal in ons land. GEMENGDE BERICHTEN. De arbeidstijd in de bouwvakken. Geen nieuwe verwikkelingen. In verband met het bericht van den minister van Arbeid in zake den ar beidstijd in de bouwbedrijven, waarbij voor de maanden Mei tot en met Sep tember de 55-urige werkweek werd toe gestaan, kunnen we mededeelen, dat de patroonsbonden de bepalingen van het nieuwe collectief contract ongewij zigd zullen handhaven. In de plaatsen, waar de bij de patroonsbonden aange- tenen gevesiigu <.ijn, zul uus van üe Duuisterieele vergunning géén gebruik worden gemaakt. Of de ongeorganiseer de patroons wel den 10-urendag zullen toepassen, valt slechts at te wachteu. Staking b(j „Werkspoor". Zooals viel te verwachten, is de sta king bij do Nederlandsche Rubriek van Wetrktuigieu en bpoorwegmateriaal ui Amsterdam een feit geworden. Gistermorgen ia de arbeid niet her- vut. Op Oostenburg was het op het uur, dat de fabriek zou aangaan, een sterke politiemacht op de been, om bij even- tueele ongeregeldheden te kunnen in grijpen. Er deden ziah evenwel geen Incidenten voor. Van de zijde van de stakingsleiding deelt men mede, dat heit guhoele bedrijf stil ligt. Alleen een paar oude meuscheu zijn, zonder dat de posters daartegen bezwaar hebben gemaakt, hot fabrieksterrein opgegaan. Het couflict omvat ongeveer löUO man, wauronder circa 300 jongens. Het werk aan de overkapping van liet Centraal Station gaat voort, althuus, uaar men geide, voorloopig. Staking. Naar aanleiding van het ontslag aau zts glasblazers gegeven, zijn 150 glas blazers te Maastricht niet op het werk gekomen. Op liet oogeublik ligt de ge- heele glasblazerij stil. Woensdagavond heeft de directie vergaderd. Ue arbei ders (georganiseerde!») zijn tot onder handelen bereid. Het is noodig dat spoedig tot oen overeenstemming wordt gekomen, want als de vuren der ovens eenmaal zijn gedoofd, duurt het in deu regel een paar maanden eer weer glas kan geproduceerd worden. Dwars door het park. Iemand uit Delft wilde gisternacht omstreeks 3 uur met zijn auto het Val- kenboschplein in Den Huug oversteken en nam daarbij, in plaats van om het plantsoen te rijden, den korsten weg, dwars door het afgesloten park heen. het hek reed hij omver, een boom Knapte af en verder vernielde de auto de noodige planten. Een agent vau politie constateerde, dat de autobestuurder ouder invloed van sterken drank verkeerde en nam hem dus mede naar een bureau. Gebruik vsn kerk gelden. Op het eiland Terschelling wil men van Hoorn een fietspad maken door de duinen uaar liet strand. De diaconie der Ned. Herv. gemeente aldaar ver klaarde zich bereid onder zekere voor waarden een derde in de kosteu bij te dragen. ïhT heer Wijnkoop naar Moskou. De heer D. Wijnkoop, voorzitter van de Communistische Partij in Nederland la gistermiddag naar Moskou vertrok ken tot het bijwonen vau het congres van de Derde Internationale. APVERTENTIKN. Te Leiden GEVRAAGD met 1 Juni in klein gezin, Dienstbod* voor dug un nacht, voorz. v. m. get., wusch buitenshuis, 2026 gl*L p. mad., alles in begrepen. 1363 10 Mevr. KOK, Witte Ruaeostr. 31» («een bovenh.). Aanm. p. brief of na 4 u. njn. Groote STOOM WASSGHERIJ in de provincie Utrecht VRAAGT voor direct* in diensttreding een bekwaam hoofidzalcely k beiast met het toeucht in de mangelafdeeling. Slecht» ay gekeven zich uan te melden die reeds ate zoodanig rijn werkzaam geweest en voorzien a#n van uitstekende referentiën. 16 Brieven met uitvoerige inlichtingen franco onder No. 1872, Bur. van dit blad. GEVRAAGD 16 Mei of later eenv. flink W«rk- TMratda Malsja, P.G. Brieven liefst met portret, getuig schrift en verlangd loon aan Mevrouw Dr. HENKES, Daendel ast raat 9, den Haag. TE KOOP AANGEBODEN in staat van nieuw, 4 maanden geloopen, voor aanneme lijk bod. C. BREUR, Beuthuize rat raat 113c, Rot terdam, Tel. 13648. 1384 8 per stuk WIT LEGHORN 15 cent PATRIJS LEGHORN 15 cent BARNEVELDERS 15 cent RHODE ISLAND RED 25 cent Alles van eigen fokdieren losloopend in grasland. Bekroond met Eere-, Eerste en Tweede pryien. HOENDERPARK „TER GOUW", ZWARTE WEG. GOUDA.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2