■VA RIETMEUBELEN en MANDENWERKiOlifl in deze branche te associcercn KAASHANDEL. STRIJKJE HET BLOEMENHUIS" Café-Restaurant „Harmonie" Doorloopend verwarmde Biljards PREDIKBEURTEN. m'mm mmmrm 11 iJS S f§ S LAATSTE BERICHTEN. beurs van Amsterdam. 12 Timmerlieden en 8 Metselaars Steeds wordt onze klandizie grooter en hierdoor onze voorraad uitgebreider. Con currentie onmogelijk wegens groote voorraad in eigen kweekerij. Ziet daarvoor de etalage. Korte Tiendeweg b.d. Markt Nieuw* Mankt ring geenerlei eigendom van de oude kei aerldke regeering in dit land kan opetechen voor er een algemeen vredesverdrag ia ge teeken*L De regeering deelt blijkbaar dit standpunt echter niet en meent, dat deze quaestie is geregeld door de erkenning in het algemeen van de sovjetregeering door Ramsay MacDonald. De bolsjewieken wil len om gevoelsoverwegingen heed graag hun vlag op het paleis der keizerlijke ambas sadeurs hyschen. De bewoners hebben een beroep gedaan op den eigenaar, den hertog van Westminster, om te protesteeren tegen de aanwezigheid in hun midden van bolsje wieken. Een Duitsche bestelling van geweren. In politieke kringen is volgens de „Eve ning Standard" eenig opzien gewekt door dat een firma te Hamburg zich tot een Briteche fabriek van geweren heeft gewend voor de levering van een millioen Mausei geweren .ten behoeve van een „bevriende Entente-regeering". D« betrokken fabriek heeft een afschrift van de aanvraag in han den gesteld van de regeering. FRANKRIJK. De uitvinder der kunstzijde overleden. Te Parijs is in den ouderdom van 85 jaar, graaf De Chardoimet, de uitvin der van de kunstzijde overleden. Hij stelde de eerste kunstzijdemonsters in 1889 op de Parijzer Wereldtentoonstel ling ten toon en zijn uitvinding wekte toen groot opzien, ofschoon daarvan nog niet dadelijk werd gebruik gemaakt Graaf de Charbonnot stichte later te Beeancon een fabriek, die thans dui zenden arbeiders werk geeft. RUSLAND. Veroordeeling van industrieeien. Een draadloos bericht uit Londen meldt, dat in een telegram uit Moskou modedee- ling gedaan wordt, dat twee industrieeien tor dood veroordeeld zijn en 14 tot larage gevangenisstraffen, wegens economische apionnage, omkooping en unfaire praktijken BINNENLAND. Middenstandscongres. Een bespreking der Arbeidswet. Het Middenstandscongres zal dit jaar worden gehouden te Amersfoort op 24 eu 25 September, waarbij de aldaar ge vestigde vereeniging „Handel en Nij verheid" als gastvrouw e zal optreden. Als hoofdonderwerp voor dit congres heeft het bondsbestuur besloten te agen- deeren „De Arbeidswet". Een groot aantal patroonsvakorganisaties is uitge- noodigd daarvoor prae-adviezen te wil len indienen, waarin de grieven en be zwaren, welke verschillende midden- standsbedrijveu he/Jben ten aanzien van een practische uitvoering dier wet wor den kenbaar gemaakt, alsmede ook de wenschen, welke in de betrokken vak ken gekoesterd worden, om verbeterin gen in de wet te verkrijgen. Bovendien zal nog in een afzonderlijk prae-advies de Arbeidswet in haar ulgemeene strek king worden behandeld. De Rijwielbelasting. Dt heeren Loerakker en Knigge heb ben op het wetsontwerp tot heffing eener belasting op rijwielen een amen dement ingediend om aan artikel 1 een alinea toe te voegen, luidende De be lasting zal door een door onzen minis ter van financiën bij algemeenen maat regel van bestuur aan te wijzen ambte naar tot op 50 cent worden kwijt ge scholden aan hoofden van gezinnen, die een bewijs overleggen van den burge meester van de gemeente hunner woning, waaruit blijkt, dat zij een rij wiel voor de uitoefening van hun be roep noodig hebben en niet op het laatst vastgestelde kohier van de Rijks- inkomstenbelasting voorkomen De oude zilverbons. Bij Kon. besluit van 29 April is op nieuw de gelegenheid opengesteld tot inwisseling van de bij besluit van 15 (Februari 1919 ingetrokken Izilverbons van f 2|.50, aangeduid als - /zilverbalis van de eerste soort en de bij besluit van 28 Januari 1921 ingetrokken zilver bons van f 1, aangeduid als zilverbons van de eerste soort. De inwisseling kan tot 31 December 1924 geschieden ten kantore van het agentschap van het ministerie van Fi nanciën te Amsterdam GOUDA, 10 Mei 1924. N. V. Goudsch Dagblad failliet. Het voor ons simpele bericht, dat de Rot- terdamsche Rechtbank de N. V. Goudsch Dagblad in staat van faillissement heeft verklaard, dat Woensdag door ons is gepu bliceerd, zooals elk faillissement hier wordt vermeld, heeft de uitgevers van het Goudsch Dagblad, gevestigd Oosthaven 20 ter voorkoming van naam-mystificaties is het wel goed dit adres er by te vermelden aanleiding gegeven tot een mededeel ing in dat blad, die by zonder merkwaardig is, en waarop wy meenen de aandacht te moeten vestigen, mede in verband met een publica tie van „De Directie" van datzelfde blad in het nummer van 3 Maart 1924, dus nog niet zoo heel lang geleden. In dat nummer van 3 Maart j.l. lezen we in een mededeeling van „de Directie", die de verandering van het uiterlyk van haar blad inleidt op die meest bescheiden wyze, waarmede „de Re dactie en Directie" van Oct. 1923 zich een onsterfelijken roem hebben verwerven, „dat de persoonsnamen (bedoeld is natuur lijk van redactie en directie) er maar zyn uitgelaten, omdat ieder in stad en gewest wel weet wie dat zyn". Volkomen begrijpe lijk, want de directie en de (kiese en vaste) redactie heeft zich immers ook in portret aan het Goudsche publiek voorgesteld! Dat schreef de Directie van 3 Maart 1924. En nu schrijft de Directie van 8 M e i 1924, na de onderstelling te hebben geuit, dat de concurrentie over het faillissement van de N. V. Goudsch Dagblad zal hebben gegnuifd, (Jat men buiten den waard heeft gerekend, want: „Het Goudsch Dagblad verdwijnt „niet, heeft zelfs met de oorspronkelijke „nu failliete uitgeefster, de N. V. „Het „Goudsch Dagblad" onder directie van „den heer W. Hulstein slechts in zee „ver-verwyderd verband iets te maken. „Onze heer B. van Eysselsteyn, de di „recteur-hoofdredacteur van het Goudsch „Dagblad, zal de zoo aangename taak „„van het grootmaken van ons blad, met „dezelfde energie als tot dusver door hen „bestond, verder voltooien." Wat blykt hieruit Dat de Directie van 3 Maart 1924 willens en wetens het publiek om den tuin heeft ge leid, want dat de Directie van 3 Maart 1924 een andere was dan die van Oct. 1923, di< het blad hier vestigde. De directeur, de heer W. Hulstein, is ongemerkt van het tooneel verdwenen en plots, na de faillissements uitspraak van de N. V. wordt de vroegere hoofdredacteur, nu ook als directeur ten tooneele gevoerd. De nieuwe Directie schuift de failliete N. V,, waarmede ze notabent .slechts in zeer ver verwijderd verband iets te maken" heeft, met een dédain gebaar op zy en zet dan precies alsof er geen vuiltje aan de lucht is, „frisch und fröhlich", het zaakje voort. Wij begrijpen de toedracht wel. Reeds op den 3e Maart 1924 toen het blad in de Avondpost-uitvoering verscheen, was deze gang van zaken te voorzien. Maar dan is de publicatie van de Directie van 3 Maart j.l. toch alles behalve fair play. Het Goudsch publiek moet dat maar be- oordeelen. MARKT 39 - OOUDA. Zondagsavonds onder leiding van den Heer Oroenendaal Jr. Eigenaar, 750 zo A. VAN RUITEN. het altredend lid van den Raad van Ti zicht, tiet bestuur bestaat tot de nee J. Verwey, Kypwetering, voor/., a. Hertog, Allen, 2e voorz., j. «ie Groot, Bei kenwoude, seer., J. Goes, Gouda, B. Swieten, Zwammerdaau, A. 1 ukJter, Bles- kensgraai. De Raad van Toezicht uit de heeieu: J. v. d. Wind, Snelrewaaid, D. G. Osk. Beigambacht, D. de Lange. Woeidea. Directeur is de heer A. van Wynen. Hot ledental ondeiging nog eenige daling, 4J leden traden uit, waartegenover een treding van 2 leden. In het bedryl der vereeniging zyn geen groote veranderingen gekomen. De proef met een vrachtauto voor het vervoer der a, waarvan in bet vorig jaarverslag mel ding is gemaakt, heeft de overtuiging ge- biachit dat zware auto's voor onze streek niet de gewenschte vervoermiddelen zyn. Toen zich een gelegenheid voordeed, is deze ito dan ook verkocht. De vereeniging kwam ook n< zit van twee andere auto's, over_ an een debiteur die niet aan zyn verplich tingen kon voldoen. Ook deze zyi dels weer verkocht. Thans wordt een proef genomen met licht materiaal door aanschaffing van een kleine Ford-vrachtauto. Evenals vorige jaren, werd weer vry langrijke pakhuisruimte in Gouda en Bo degraven bygehuurd. Deze pakhuizen doen alleen dienst als bergingsruimten. Het be drijf is, wat den handel betreft, geheel ge concentreerd op onze eigen pakhuizen aan de Wachtelstraat. L>e melkinstallatie heeft ook dezen win ter weer niet gewerkt. Deze in den crisis tijd van boven af gedecreteerde inlichting blykt meer en meer voor ons overbodig te zyn. Het Bestuur besloot pogingen aan te wenden haar te verkoopen. Nog werden inlichtingen ingewonnen over n installatie tot verkoeling en verwar- mmg vu «en deel ven het pakhuis. Vei- 1 voor zijn vele dienste#, werd gekozen dere uitvoering is daaraan neg met gege- heer M. J. Oosterling. - Zooals steeds, gaf ook 1923 weer allerlei moeilijkheden op te ruimen. Over het betalen van het verlies over 1921 was ons door twee uitgetreden leden een proces aangedaan. Beide processen wer den door de vereeniging met glans- gewon- totaal De vereeniging lijdt door die pr&ctijken geen schade. Over het resultaat van 1923 mogen we zeer tevreden zyn. Na ruime afschryvinggn op gebouwen en losse goederen en op alle debiteuren die geheel of gedeeltelijk onbe trouwbaar zijn geworden is een netto over schot, voor d« leden te verdeelen, van 93J857.84. De omzet van de afd. kaas is in inkom sten en uitgaven 9.327.727.12. Het gemid delde per week ontvangen aantal kilogram men kaas in de zomermaanden ligt boven de 100.000. In de hoogste week kwamen bin nen 414 partyen met 133.606 K.G. De omzet van de afd. Inkoop is in in komsten en uitgaven 1.500.470.13. De Bankafdeeling neemt gelden van de leden op en financiert de afd. Kaas en In koop en komt in ontvangsten en uitgaven tot het respectabele bedrag van 26.266.733.36%. Als spaargeld en deposito's was by het afsluiten der boeken per 1 Maart een be drag van 1.388.321.88 aanwezig. In den zomer en herfst is dit bedrag uit den aard der zaak belangrijk Onderlinge Brandverzekering-Maatschappij „Gouda". In de gisterenavond in „Het Schaakbord" gehouden algemeene vergadering van deel hebbers in de Onderlinge Brandverzekering- Maatschappy „Gouda" zyn het verslag de rekening en verantwoording over 1923 goedgekeurd en is den secretaris-admini strateur, den heer C. van Krimpen, onder dankzegging voor zyn accuraat beheer dé charge verleend. De rekening 1923 wyst een batig saldo tn van ƒ678.22, hetwelk by de reserve is gevoegd, zoodat deze thans in totaal bedraagt 5198.59. Het totaal verzekerd bedrag bedraagt thans ƒ2.081.010.—. Van de gesloten verzekeringen zyn de industri- eele ondernemingen geheel op beurspolis gereassureerd, terwijl van het voor particu- ren verzekerde bedrag 90 is herverze kerd en 10 Vo in eigen risico wordt gedra gen. By de gehouden besprekingen werd er de aandacht op gevestigd, dat de maatschappij schaden zelfstandig regelt en inmenging van anderen by afwikkeling daarbij niet noodig heeft. Besloten werd de aandacht van belang hebbenden op de voordeelen dezer assuran tie te vestigen. In de vacature van den heer I. IJssel de Schepper, wien door den voorzitter, den heer A. Jonker Czn., dank werd gebracht 12 suikerwerkers, 5 brood- en banketbak kers, 45 tabaksbewerkers (sigarenmakers sorteerders, plakkers enz.), 7 tuinlieden 19 pakhuis-, 1 expedidtie- en 14 schippers knechts, 3 reizigers, 1 winkelbediende 7 koetsiers, 16 kantoorbedienden, 3 boekhou ders ,125 transport- en fabrieksarbeiders, 1 tuinman-chauffeur, 2 chauffeurs, 1 admiói- Aanvragen werkgevers. 1 werkster voor 3 dagen per week, 2 dag dienstboden (14 k 15 jaar), 1 winkelmeisje (14 a 15 jaar), 1 kookster, sigarenringsters en stripaters, dag- ©n nachtdienstbode 8 jongens 14 a 16 jaar (fabriek), 1 meisje voor dag en nacht (14 a 16 jaar, eenige meisjes bekend met het vak van gameer- ster, 5 jongens 14 16 jaar, werkmeisje*, onderlegde keukenmeid, 1 wagenmaker. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 6 Mei: Sierk Arie, z. van W. H. van der Meulen en L. Koolwyk, R. van Catsweg 11. ONDERTROUWD: 8 Mei: A. W. Moons en E. L. Vergeer. W. van den Broek en C. Wiltenburg. J. J. Scheepmaker en C. E. Boegheim. 9 Mei: A. P. Vogel en W. Ver kerk. OVERLEDEN: 7 Mei: Adrianus Hubertus m Eijk, 22 j. Agenda. 9 Mei, 8% uur. Het Schaakboid. Vergade ring Onderl. Brandverz.-Mij. „Gouda 21 Mei, 8 uur. E. H. b. O. Gebouw Daniël. Cursusoefening onder leiding van Dr. Montagne. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en mot Vrijdag 16 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKEN WO UDE. By de keuring voor de militie zyn alhier geschikt verklaard: G. van Vliet, J. v. d. Wouden en A. Rijkaart; voorwaardelijk on geschikt verklaard: W. Donker Aan.; on geschikt verklaard: C. van Herk. ,De Kleine Trompetter", uit Zevenhuizen aal ook nog deelnemen aan het nat. con cours alhier. Aan den marschwedstryd ne- deel: Wilhelmina, Gouda; Kunst na na den Arbeid, de GEMENGDE BERICHTEN. Verduistering. Op last der justitie is gearresteerd en naar het huis van bewaring te Haar lem overgebracht de 40-jarige C. B., gemeente-secretari» van Haarlemmer- bede en Spaarnwoude, die verdacht wordt eenige duizenden guldens ver duisterd te hebben ten nadeele van de woningbouw vereeniging Zwanenburg to Halfweg, waarvan hij secretaris-pen ningmeester was. Bak met kokende melk gekanteld. Bij de zuivelfabriek te Dwingelo is gistermorgen den melkrijders Terwal en Bisschap en den melkventer Brink een ernstig ongeluk overkomen doordat een poot wider een vergaarbak met drieduizend liter kokende melk be- feweek, met het gevolg, dat de bak kan telde en zijn inhoud over de drie ge noemde perswien uitstorte. AHert liepen ernstige brand Dond en op. De toestand van Terwal is h< loos. L. O. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen brengt ter kennis langhebbenden: dat het schriftelijk gedeelte van de in het jaar 1924 af te nemen exame ter verkrijging van de akte van bekwaam heid, bedoeld in atikel 77a van de Wet tot regeling van het Lager Onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), op 3 Juni e.k, zal plaats hebben en dat de delinge examens op 13 Juni d.a.v. zullen aanvangen. De examens zullen voor de inspectie Gou da worden gehouden te 's-Gravenhage, voorzitter dier commissie is benoemd de 45. C. van As, inspecteur van het L. O. in de inspectie Gouda. Zy, die zich aan dit onderwerpen, moeten zich vóór 20 Mei a.B. aanmelden bij den voorzitter der com missie, voor welke zy examen zullen afleg gen, eventueel met opgave van de begeerde aanteekening, en met overlegging van de geboorteakte waaruit blykt dat zy op 1 Augustus 1924 den 18-jarigen leeftijd zul len hebben volbracht. 40-jarig jubileum. Maandag 19 Mei a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn dat de heer J. Biné, Jaagpad 39, in dienst trad bij dei N.V. Houthandel v.h. W. Hoogendy'k Wzn. Het zal den jubilaris die zich veler sym» pathie verworven heeft, dien dag zeker niet aan talryke blyken van belangstelling ont breken. Overplaatsing inspecteur registratie en domeinen. Thans eerst vermeldt de Staatscourant, j dat by resolutie van den Min. v. Financiën I de heer J. C. Bemer, inspecteur by de Re gistratie en Domeinen op gang van 1 Mei van de inspectie Gouda is- overgeplaatst naar de inspectie te Nyme- Faillissement geëindigd. De Rechtbank te Rotterdam heeft be paald, dat het faillissement van den koren- A. Byl alhier geëindigd is. Een vry belangrijke fraude by een agent an de vereeniging in Brussel heeft halve schade ook veel arbeid gegeven. Gebleken is, dat deze agent, die bij de Ver. een zeer mooie betrekking had en groot vertrouwen genoot, de Ver. reeds ge- ruimen tijd had bedrogen, zoodanig, dat de Justitie zich er mee is gaan bemoeien. Het blauw in de kaas is in 1923 zoo erg geweest als nooit te voren. Belangrijke schade heeft dit gebrek veroorzaakt. On derzoek heeft deze zekerheid gebracht, dat geverfd melkgoed daarin een groote rol speelt, al onderschrijven we niet, dat dit de eenige oorzaak is. Waar echter het verven van melkgoed iets is wat ieder kan nalaten en waarvoor al heel veel is gewaarschuwd, besloot het Bestuur, aan de Algemeene Vergadering in 1924 voor te stellen, schade veroorzaakt door blauw, door die leden zelf te laten dra gen, die ondanks alle waarschuwingen dooi gaan met geverfd melkgoed te gebruiken. Billijkheid dwingt tot dezen maatregel, om dat het niet aangaat de overige leden deze schade mede te laten dragen. Aan de tentoonstelling in Gouda werd deel genomen door het inrichten van een paar stands en heit beschikbaar stellen van Niet met veel animo werd daaraan deelgenomen, maar meer, omdat het niet-deelnemen feitelijk voor onze ver eeniging niet goed mogelijk was. Aan de medaille is schijnbaar door het Tentoonstellings-comité nimmer gedacht, zoodat deze nog in ons bezit is. De hittegolf gaf veel zorgen. Met alle mogelijke middelen moest getracht worden de gevolgen zoo gering mogelijk te doen zyn, wat echter niet kon voorkomen dat er schade ontstond. Vele leden zouden de handen ineen slaan als ze hun eigen kaas na dien gloedgolf eens hadden terug gezien. Als bezuinigingsmaatregel is verlenging van den arbeidstijd ingevoerd. Geen moei lijkheden werden daarbij ondervonden. De pakhuismeester te Gr. Ammers gaf door een wonderlijke opvatting van zyn teak aan de vereeniging eenige moeilijkhe den. Ware het Bestuur niet overtuigd ge weest, dat domheid en gebrek aan rugge- graat hier de hoofdoorzaak was, dan ontslag zeker niet zyn uitgebleven. Dit deed handhaven, echter onder veel strengere bepalingen. In deze omstandighe- de betrokkene zich niet te kun- hem natuurlijk werd gegeven. Bij dit geval en ook in vele anderen, bleek nog weer eens duidelijk, dat er steeds nog die elke gelege rijn, gelegenheid aan- coöperatie te bekladden. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week werd ten stad hui ze aangifte gedaan van een geval van besmettelijke ziekte diphteritus. Voorts werd aangifte gedaan van 4 ge vallen van mond- en klauwzeer. Coöp. Prod. Handelsvereeniging. het jaarverslag grijpen om de Daarnaast kan echter worden verklaard, dat reëelen handel op vriendschappe lijke wyze kon worden samengewerkt en we van dien niet die gemeene, genie pige verdachtmaking ondervonden, die we zooveel hebben ondervonden. Het is het bewijs van de minderwaardigheid van I die elke gelegenheid blijven aangrijpen 1 gal uit te spuwen. De oorlog heeft veel kwaad gedaan aan het besef van plicht inzake eerlijkheid enz. Zoo is diefstal van waren aan de orde van den dag. vooral in Duitachland. Het zal noodig zijn, dat de autoriteiten flink gaan toezien. Geen zending komt Zelfs is een geheele in Duitachland zoek geraakt j is uM Thalia Theater. „Als de natuur roept" is de titel van het hoofdnummer. Een jonge bastaardwolf wordt door een ouden jager gevangen getemd door een romanschrijver, die in de wildernis vertoeft. De hond hecht zich aan zijn meester, maar gehoorzaamt weer zyn oerinstincten als hy alleen gelaten wordt. Dan verscheurt hy weer zyn prooi en verlustigt zich in bloed en wanneer hy voor zyn euveldaden zal worden gestraft, hy te ontkomen en maakt in de wil dernis een nest met een wolvin. Na den dood van de moeder van zyn jon gen, komt hy weer by de menschen, by zyn baas, die verloofd is met een meisje, dat ook van hem gaat houden. In een reeks avonturen, waarin geboefte aan het kortste trekken, toont de hond hoe uitnemend hij gedresseerd is en hoe hy zich schikt de verschillende filmtrucs, die met groote handigheid zyn toegepast. De film eindigt met den dood van den aartsschurk, die altijd Spits' kwelgeest is geweest. Het bijprogramma begint met Hollandsch nieuws, w.o. de voetbalmatch Holland- Duitschland; de kademuur te Harlingen, die veel te hoog is voor schepen; de verkoop van de Emma-bloem te Haarlem enz. Een dolle klucht „Dolle liefde" doet het publiek hartelijk lachen en een leuke reclame -film van de Chief Whip cigaret is aardig be dacht. Het bioscoop-programma wordt op hoogst ime wyze afgewisseld door het op- van de gevierde Hollandsche brette Stella Seemer, met een viertal liedjes oogst zy enorm veel succes, vooral het wie geliedje van een Jordaan-moeder by drieling was bijzonder. De bekende Holland sche humorist Albert Klein treedt op met zyn nieuwste liedjes: „Het schooiertje' lichtelijk dramatisch, wordt heel fyn vooi gedragen. Zeer vermakelijk was het ko misch repertoire-gedeelte. Over te weinig byval behoeft Albert Klein niet te klagen. Beide artisten geven een oerkomische klucht „Eventjes voor het Diner". Zy het nerveuse vrouwtje hy de kalme goed sul. De directie van Thalia heeft met dit pro gramma zyn trouwe bezoekers een prettige afwisseling bezorgd, die, blykens de vele belangstelling op den eersten avond, wel wordt gewaardeerd. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Lyst van 7 Mei 1924. Aanbiedingen van werkzoekenden. 17 aardewerkers ©n pypmakers, 2 gieters, 3 plateelschilders, 1 glaouunder, 1 zetter- d rukker, 5 drukkers, 12 1 boekdrukker, 11 112 heiers, 13 opperlieden, 6 tin 1 gasfitter, 2 steenhouwers, 1 schilder, 1 werkt, teekenaar, 2 opa. teekenaars, 4 hout- draaiers, 2 stoffeerders, 4 kistenmakers, 1 6 meubelmakers, 1 witweriker, 4 Arbeid, Gouda en Moordrecht. BüSKOOP. De heer A. Endtz, alhier heeft te Leiden met goed gevolg het examen voor semi-arts afgelegd. De heer J. v. W. had in de Nieuwstraat i het ongeluk uit te glijden met het ongeluk kig gevolg dat hy met zyn pols in een ruit sloeg, waardoor een ader by na werd afge- neden. Het voor den postwagen gespannen paard den heer Abbenbroek geraakte Vrydag- morgen in de Dorpstraat op hol; de wagen sloeg het dier gedeeltelijk stuk, het dier ge raakte uit de burrie en holde los de Dorp straat door, sloeg nog een paneeldeur en een ruit stuk en werd eerst aan het einde van Dwarszyde gegrepen. C. Een knecht van den scheepmaker alhier kreeg deze week den kruk van een lier met zoodanige kracht tegen zyn gelaat, dat een gedeelte van de kaak werd verbrij zeld. 2 kleermakers, waterfitter, 1 aanhouder, 2 2 monteurs, 7 soheepsklin- kers en yzerwerkers, 1 gieter (metaal), 3 4 mach. bankwerkers, 5 sme- 8 stokers, 1 kopergieter, 10 bliksla gers en lakkers, 4 eleciriciens, 1 instru- 1 hulpmonteur, 2 draaiers, 2 touwslagers, 6 textielarfc., 3 In de hedenmorgen gehouden gemeente raadsvergadering te Haastrecht werd mede gedeeld, dat Ged. Staten hebben goedge keurd de begrooting voor 1924 (voor ken nisgeving aangenomen). Aan de orde kwam: Het adres van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland om aan den eervol ontslagen gemeente-veldwachter van Vliet een wachtgeld toe te kennen. B. en W. adviseeren afwijzend. De Voorzitter herinnert er aan, dat de raadsleden in het bezit zyn van alle stuk ken, ook het schrijven waarin verzocht is dit punt niet in geheime zitting te behan- de'en. De heer Scheer zal hier spreken onder geheel andere omstandigheden als vroeger over van Vliet, toen klaagde spr. over het onttrekken van den veldwachter aan zijn politiediensten ten behoeve van de volkstel ling en verdedigde de Voorzitter dan van Vliet. Spr. krijgt den indruk, dat er thans iets hapert aan den rechtgang en herinnert '.et reeds in November j.l. verleend ontslag. In aJnuari besloot spr. den Voor zitter te mterpelleeren naar de reden tot ontslag. In Januari besloot spr. den Voor- gedeeld, dat zij den Commissaris der Ko ningin om een onderhoud hadden verzocht met het verleende ontslag. Op hun verzoek om in audiëntie te worden toe gelaten is geen antwoord ontvangen. Dit op zich zelf bevreemde spr. eenigszins. De broodvraag van het gezin van den ontsla gene is er bij betrokken. Spr. haalt dit, en de stemming vóór den veldwachter gewekt, i om aan te toonen dat de publieke opi nie en die der raadsleden niet met den gang van zaken tevreden waren. Wat de wethou ders daarna gedaan hebben is spr. niets be kend, dat alles is gehuld in een geheimzin nig waas. Van de zaak werd niets meer ge hoord totdat de Bond van Politiepersoneel er zich mee ging bemoeien. Het bondsbe stuur heeft den Voorzitter bezocht met het resultaat, dat deze niet de gegevens heeft verstrekt, die voor hen noodig waren om te beslissen of de Bond zich verder met de kwestie zou inlaten. Spr. betreurt dat een dergelijke belangrijke zaak zoo is miskent. Had de voorz. feiten medegedeeld, dan ware zaak misschien uit de voeten geweest. Nu is de zaak niet uit. Spr. stelt voor aan v. Vliet wachtgeld te verleenen, de niet be- htgeldregeling kan alsnog wor- t. Kan de Voorzitter ons over tuigen, dat het ontslag is gerechtvaardigd, dan leggen wij er ons bij neer en verberg u niet, zegt spr., achter den schijn om te ij gen teneinde den veldwachter te be- Wethouder v. d. Berg zegt, dat de zaak meermalen in den Raad en by B. en W. ♦er sprake is gebracht. Het gaat hier niet om de zaak v. Vliet, maar om het adres. Wartltgeld kan slechts worden uitgekeerd bij opheffing der functie, hetgeen hier niet het geval ia. De Raad moet geen verkeerde vevoletrekkingen maken uit het advies, hetwelk niet anders kan luiden. De heer Scheer waarschuwt om niet te beslissen over zaken, die niet zyn opgelost. Nog niet is gebleken, dat v. Vliet buiten betrekking ie buiten zyn schuld. De heer Iteneman zegt# dat de Raad zich heeft uit te spreken over een zaak, waarover men niets te zeggen heeft en wil berusten in het advies van B. en W. Van de strooming in het dorp heeft spr. niets ontdekt. 15 jaar beeft spr. met den burgemeester samenge werkt, die steeds de ambtenaren de hand boven het hoofd heeft gehouden en ver trouwt, hoewel onbekend met de feiten, dat 5e handelwijze zoowel van Burgemeester als Commissaris gerechtvaardigd zal zyn. De heer Scheer spyt het, dat niet alle raadsleden hun meening kenbaar maken; iéder zal tot de conclusie komen, dat wy de feiten niet weten. Een boom opzetten over het vertrouwen,, zooals de heer Reneman doet, maakt de zaak niet anders. Spr. be schouwt Voorzitter en Commissaris niet als onfeilbaar. De gedachte zou kunnen gewekt worden, dat spr. den Voorzitter minder ver trouwde als den heer Reneman en dat is niet zoo. Dringend herhaalt spr. het verzoek om met feiten te komen, wachtgeld te ver leenen of de zaak in handen te stellen van den Bond; het is heelemaal in den geest van den tijd om de organisaties te erkennen. In de memorie van toelichting wordt ge sproken over rapporten, waarop het ontslag is gegrond, misschien is onder die rapporten wel dat rapport hetwelk dé Voorzitter in dertijd heeft verdedigd. De heer Reneman zegt geen boom te ko men opzetten en zegt enkele feiten te ken nen. De heer Scheer: Noemt u ze dan eens? De heer Reneman: U kent ook wel feiten. Wy gunnen dien man wel brood, maar daar gaat het niet om. De heer Dogterom meent, dat de Raad heeft te berusten waar de Commissaris on willig is inlichtingen te geven, voor wacht geld moet men niet hier zijn. Om den man aan een betrekking te helpen, is een andere De heer Scheer wyst er pogmaals pp, dat indien de Bond de ontslagredenen gemoti veerd acht de zaak uit de voeten is. De heer v. Dyk weet niets van de zaak en behoeft er niets van te weten. De Com missaris benoemt en ontslaat en heeft met den Voorzitter het heft in handen. Als de veldwachter te zWaar gestrafd is, moeten wy in de bres springen en zeggen: we zul len het wel goed maken, maar wachtgeld geven is spr. niet voor, het zou beteekenen 'n nieuw gat in den geldbuidel; wel is hy er voor den veldwachter te helpen aan brood en een betrekking. Wethouder Graveland zegt, dat hem fei ten voor het ontslag bekend zijn en wil v. Vliet wel helpen aan een betrekking, maar heeft hy zelf wel eens getracht in dat half jaar om een betrekking te krijgen De heer Scheer bevreemt het, dat de heer Graveland de feiten kent. De Voorzitter tot den heer Graveland: Weet u dip? Ik heb er nooit over gesproken en B. en W. zoowel als den Raad mededee ling geweigerd. De heer Graveland zegt, bedoeld te heb ben feiten te hebben „medegemaakt". De heer Scheer stelt ook prys op de meening van het raadslid Rateland. De heer Rateland wil van Vliet, die 10 dienstjaren heeft, wel degelijk steunen, maar geen wachtgeld toekennen. De heer Scheer vraagt het woord naar aanleiding van een persoonlijk feit. Zijn collega Reneman heeft hem opgemerkt, dat hy propaganda zit te maken en het hem daarmede goed gaat. De heer Reneman: dat'heb ik niet gezegd. De heer Scheer zegt, dat indien Reneman hem daarvan beschuldigt, spr. wil wyzen op het bekende feit, dat de heer Reneman niet beïnvloed wordt door sympathiën ten op zichte van v. Vliet, hij kan hem niet hebben. Over de redenen zal spr. het niet hebben en hy zal ook niet zeggen, dat de heer Re neman ongelijk heeft, maar als raadslid moet men boven zulke dingen verheven zijn. Spr. beschuldigt den heer Reneman van persoonlyke antipathie. De heer Reneman vermoedt, dat het propaganda maken is hetgeen de heer Scheer gezegd heeft en vermeent, dat de heer Scheer hoopt, dat spr. iets zal zeggen om vat op hem te krijgen; dit is geen per soonlijk feit De heer Scheer: 't Is erg dun! De Voorzitter verzoekt de zaak niet door persoonlijke kwesties te vertroebelen en zegt aangaande de zaak geen nadere inlichtingen te kunnen verstrekken aangezien de zaak door den Commissaris is behandeld, het is niet meer m y n zaak, zegt spr. In gemeenten waar politieagenten zyn, ontslaat de burgemeester. Spr. wyst nog op het misverstand ontstaan door de mededee ling van wethouder Graveland, als zoude hij de feiten kennen, hij zal wel verklaren dat M) to niet kent, want 2 dagen geleden heeft spr. in 't college nog geweigerd inlichtingen te geven omtrent de rapporten. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 5 voor en 2 stemmen tegen (Scheer en Rateland). Het voorstel van B. en W. tot wyziging van art 23 der Verordening regelende de Volkshuisvesting in verband met verplichte «sluiting aan de waterleiding, wordt aan genomen (iedereen langs den dyk kan nu kosteloos aansluiting verkrijgen, behalve voor de nog te stichten gebouwen). Vaststelling heffingspercentage voor de Plaatselijke Inkomstenbelasting. B. en W. stellen voor het percentage op 1.5 vast te ®kUen^v°rig jaar is het 3 geweest). Goed- Geldleening ten behoeve van den aanleg der waterleiding. De Voorzitter zegt, dat blykens schrijven van Ged. Staten de bijdragen in de buiten gewone onderhoudswerken ad 6000 niet te hoog worden geacht Aan J. v. Duuren te Hardinxveld is voor 44100 de buizenleve ring gegund. De totale kosten zyn begroot op ƒ73500, de oorspronkelijke begrooting was 81000. Besloten wordt voorloopig 40000 te leenen by de Onderl. Levensverz. Mij. in den Haag tegen 6% De heer Rateland vraagt of een geldlee ning te sluiten onder de inwoners niet voor- deeliger is. De Voorzitter antwoordt dat de kosten aan obligaties en zegels meer zouden zyn dan nu, dat er veel moeite vo en dat met minder dan tegen 6 ~zou nen worden geleend. De heer Scheer vindt aanbrengpre mie woeker. De Voorzitter licht toe dat de makelaar niet minder neemt. Overeenkomstig het ad vies wordt op het verzoek van de Eerste Folsbroeksche Autodienst Onderneming om zeer matige subisidie, afwijzend beschikt. Conform het voorstel wordt aan den beer J. Kila eervol ontslag verleend tegen 1 Juli a.s. als hoofd der Openb. Lagere School, on der dankbetuiging voor de vele diensten. De balans en verlies- en winstrekening van het Electrisch bedryf wordt goedge keurd. Er is 3271 winst gemaakt tegen 1681 in het voorafgaande jaar. Het voorstel om den stroomprys met 5 cent te verlagen ingaande 1 April wordt aangenomen. Le prys wordt nu 0.36. De krachtstroomprijs wordt naai evenredigheid verlaagd. Op een vraag van den heer Scheer wordt door den Voorzitter en wethouder v. d. Berg geantwoord dat de gunstige uitkomsten niet vooruit waren te voorzien en o.a. verband houden met de kolenclausule. Af- en overschrijvingen, dienst 1923, wer den goedgekeurd. B. en W. hebben de volgende voordracht voor een hoofd der Openb. Lagere school opgemaakt: G. A. Overbeeke te Tholen, A. v. Genderen te Bleskensgraaf en A. itouw- bos te Krimpen a .d. Lek. De heer Reneman zegt als oudste raadslid dat zoodra de mare bekend was dat de voor zitter benoemd was tot burgemeester van Stolwyk, dit de algemeene sympathie van de bevolking wegdroeg. Spr. gelooft te spreken namens den Raad als hij den voor zitter gelukwenscht met de eer hem te beurt gevallen en hoopt dat men in Stol wyk even tevreden moge zijn in 's voor zitters beleid. (Applaus). De Voorzitter dankt en stelt zeer op prys dat zyn leiding hier gewaardeerd wordt. De heer Scheer vraagt B. enW. toe te zien op de sloot aan het Marktveld. De voorzitter zegt bespreking toe by B. en W. Daarna sluiting. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). O UDE WATER. Burgerlijke Stand. Van 5 Mei tot 8 Mei. GEBOREN: Pieter, z. v. B. de Korte en A. van Maastricht; Helena, d. v. J. Eivogel en A. A. C. de Ruiter. ONDERTROUWD: Petrus Johannes Belt, 41 jaar en Wilhelmina Drost, 33 j. Geerar- dus Drost, 24 j. en Johanna Maria Steen hamer, 22 j. WADDINXVEEN. De Raad dezer Gemeente komt bijeen op Maandag 12 Mei 1924/les nam. te 6 uren. Aan de orde komen: 1. Verslag der vergadering van 16 April j.l.; 2. Mededeelingen, ingekomen stukken enz., om daarop zoo noodig te besluiten; 3. Aanbod van den heer A. Kempes tot het treffen van een dading ter beëindiging der aanhangige procedure. 4. Voorstel van den heer G. van Lange tot het in het werk stellen van pogingen om verhoogd te krijgen de vergoeding toe gekend aan de leden der schattingscom- missie. 5. Benoeming van een lid der schat- tingscommissie ter vervanging van den heer G. van Lange, die als zoodanig heelt bedankt. 6. Verzoek van mej. E. Tuinstra om eervol ontslag als onderwijzeres aan He openbare school aan de Brug. 7. Voorstel tot reorganisatie van de brandweer. 8. Voorstel tot nadere regeling der gaspryzen. 9. Enkele wijzigingen in de begroeting voor 1924 op verzoek van gedeputeerde Staten. 10. Af- en overschrijvingen 1923 en 1924. 11. Reclame inzake vergunningsrecht van G. Wesseling. Zondag 11 Mei. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. v.ra. Dr. L. J. van Holk, Overwin het kwade door het goede. St. Janskerk. 6 u. n.m. Ds. J. Borger. Kleine Kerk. 6 u. n.m. Ds. A. v. Kooten van Rotterdam. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. T. Sap. Kattensingel. 10 u. v.m. Preeklezen. 's Avonds geen dienst Geref. Gem. Turfmarkt 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Preeklezen. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Slot van Lekkerkerk. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Dat J. N. v. d. Heyden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. J. Goslinga te Utrecht. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. E. L. Nauta van Leiden. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Jeugdkerk 13— 18 jaar). Mej. J. Hugenholz, Harderwijk. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.ra. Ds. M. B. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.ra. Ds. E. v. d. Broek uit Nieuwveen. Geref. Kerk. 10% u. vm. en 7% u. n.m. De heer K. J. Cremer, cand. te Amsterdam. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Nieuw- burg van Boskoop. Geref. Kerk. 10 u. v.m. Preeklezen. 2.30 u. n.m. Ds. W. Veder van Gouda. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. J. Hoek. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% U. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. W. Deur, pred. te Zegveld. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. IJse- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. F. G. Hospers, pred. te Gouda. 6% u. n.m. Ds. N. Luljendyk, pred. te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Hei-v. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. G. Lans. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. B. J. C. Rynders, Zendingsdirector te Rotterdam. REEUW1JK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. N. Luyen- djjk te Nieuwerkerk a. d. IJssel. GOUDA. Woensdag 14 Mei. 7% u. n.m. Gebouw tot Heil des Volks, v. d. Ver. Calvyn, Ds. W. Bieshaar van den Haag. UAMRUBR1EK. Onder redactie van de Damclub „Gouda" Oplossingen worden ingewacht by den Secretaris, Steijnkade 27, of het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlyk Dinsdag 20 Mei. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 24 Mei. Probleem no. 139. ma ma. mr^m S» wÊk Zwart Wit 40, 41, 43, op: 4, 6, 7, 9/18, 22, 23, 26. >p: 26, 27^81, 32, 84/38, 44, 47, 49, 50. Probleem no. 140. Zwart schyven op: 7/10, 12, 14, 16, 17/24, 27, 28. Wit schyven op: 25, 26, 31, 33/37, 39, 41/47, 49. De oplossing van probleem no. 135 is: wit speelt: 36—30, 34—29, 47—42, 42—38, 27 28, 31 4. De oplossing van probleem no. 136 is: wit speelt: 30—24, 32—28, 29—23, 48—42, 39 48, 48—43, 31—26, 36 18, 26 10, 25 3. KERKNIEUWS. Vrijz. Hervormden in Zuid-Holland. De Prov. Vereeniging vuil Vrij/..-Her vormden in Zuid-Holland heeft huur al- L,eineeno vergadering in de Lunch- en Tearoom (Groenmarkt) te Dordrecht, onder voorzitterschap van den heer L. J. van Dijk, gehouden, lu zijn ope- lingswoord mocht de voorzitter wijzen >p eenige verblijdende verschijnselen: de verhooging van de actie van de l - Üollandsohe Vrijz.-Hervormden en en- tde uitlatingen van orthodoxe zijde, die oop geven voor de toekomst. Aan het jaarverslag van den waar- nemenden secr. ds. J Slot, van Lek- kerkerk, ontleenen we het volgende in den loop van liet jaar werden niet minder dan 1'2 nieuwe aldeelingen op gericht, waurdoor het aantal leden tot UKX) is gestegen meer en meer blijkt, lat de vrijziiuiig-godudieitótigen met ttrke banden zich aan de Ned. Herv. Kerk gebonden voelen de provincie Z.-Holland telt thans 26 vrijzinnige ge meenten, waarvan éón (Moordrecht) va cant is twee openlueht-samonkomslen werden te Madestein gehouden bene vens twee algemeene vergaderingen te Boskoop en Delft. Het jaarverslag wen! goedgekeurd mol dank aan den inmiddels vertrokken 4icr ds. Deotman, thans te Alkmaar. De rekening van den penningmeester de heer Westmyze, gaf uan inkomsten f 2166.03, aan uitgaven f 1791 01^, ba- saldo f 375.01 Do begrooting voor hel volgend jaar werd opgemaakt tot een bedrag van f 1305.01$. Het quo tum voor de afdeelingen werd vastge steld op 20 der contributies. Subsidies werden verleend aan de hfdeeliiigeii Delft f 200, Zootemoer-Zog- wnart f 50, Tint© f 50, Heeiivliet f 150, Ammerstol f 250, Hoek v. Holland f 100 en Spijkenisae f 50. Tot bestuursleden werden verkozen in de plaat» van de heeren L. J. van Dijk (niet-herkiesbuar) en ds. J. Deel man (vertrokken) de hoeren ds. J. F. do Graaff (Naaldwijk) en M. Joustra (Leiden)'en herkozen ds J. Slot (Lek- kt-rkerk). Tot voorzitter werd aangewezen ds. Priester (Nieuw-Helvoet), tot secr. ds. .1 Slot (Lekkerkerk). Als vertegenwoordigers in het hoofd bestuur der Ned. Ver. van Vrijz -Herv. werd aangewezen ds. Priester, en tot RADIONIEUWS. Zondag tl Mei. 3 uur PC'Uü (Radio-industrie, Den Daag, 10.>0 M v oactvt van tiet tlaug- athe dameskoor, oihJi r h iding van den heer A. Best eu mei welwillende me dewerking vun mevr. iM. LuupreOht- 1.t iiimen, uit Franklort, sopraan jonk vrouw M Urti, uit; don lieer V\A. Segboer, bariton den lieer A. Best, buit mej. Bop v. d. Harst, declama tie mevr. i. Heudricx-Kock, piano, begeleiding koor den hr. H. Schouw man, piano, beget, solisten'. Program ma 1. Romance, fluit-solo, Furaeuuu; 2. Die Wilden boiiwane, nagï een sprookje van K- Kului. Muziek v. Carl lu.inecke, koor; sopraun-soli, mevr. M. Lauproent-Lanwneii all-suli, jonkvr. M. Ürtt bariton-soli, de lieer W. A. Segboer declamatie, mej. Bep v. d. Harst 3. Droi Liefter, a) Nachtrui, b) A berwlandchene) Brauifahrt, J Brandts lluys; solozang van mevr. M. Laup- recht-Lauimeu, piiuio-begeleiding van uen heer 11. Schouwman, fluit-bogelei- dirig van den lieer A. Best 4. Dubbel (lameskwartet a) Kosmarin, Schuman, op. 91 b) Brollop» Mursch, Sodermann o. Gebed voor het Vaderland, solo-aang van den heer W. A. Segboer, Arnold (Spoel 6. Vier liederen, opgedragen aan mevr. Lauprecht, u) Naghta, b) Mui- hul. c) Der Giirtner, d) Wie Krühliugs ahnung weht es durch die Lurder, Hans Pfilzner solo-zang van aievr. H. Laup- rechl-Lamnu'U, p.aiio-megeleiding van den heer H iScnouwnuui 7. Andante Cantabile, fludtsolo, üliick 8. Am l'raunsee, Fred. Thieriot bariton-solo var den heer W. A. Segboer, met koor. 8 u. NSF (Hilversum, 1050 M.): Con cert mej S. Striunphler, zang mej. S. J Elhorst, viool en mej. M Korte- vveg, piano. Programma t. Aria ,,Eilt ihr Stundeu", J- S. Bach b) Plunge Sum, G. vun Vladeracken c) Aria, Wusquini, zang, viool en piano 1. a) Sonatine, Dvorak b) Allegro, Andan te con moto Scherzo, Finale, viool en piano 3. a) La vie antérh'ure, H Du- pa re b) I/adieu suprème c) Mignon- ne. G. Piemé, zang en piano 4. a) Larghetto, W. A. Mozart b) Rondino, Beethoven-Kroisler c) Tainbourin, Ra- inVau-Kreisler, viool en piano 5. a) Ar 1 ,,11 ré pastore", Mo>. irt h) Ave Virgo, G. v. Vlader:u*l<en, zang, viool en piano 6. a) Dove, dove scintillano; b) A Nerina, E. Bossi v) Nuit d'ètoi- les, Cl. Debussy, zang en piano 7. a) Melodie, Gluck-Kreisler b) Menuet, Porpora-Kreisler c) Meditation Thais, Massenet d) Schftn Sosmariu, Kreis te r, viool en piano 8. a) FrUhlings- lied b) So wiilst du des Armen c) Vergebliches Stfindchen, zung oil piano J. Brahms 9. a) Le Colibri, E. Chaua- son b) Maria Wiegenlied, M. Roger, /.an; eu piano. Verder zal de commandant der Brund- weer. Ie Amsterdamse heer C. Gordijn Ir. ten 8.80 uur des avonds een rede houden ovor het onderworp vDe Brand weer". De heer Gordijn spreekt te Amster dam in zijne woning de rede wordt langs de lijntelefoon nattr Hilversum gesproken en vun <lunr uit niet den zender draadloos uitgezonden. (DKAAUiAJUlr; DiEiSö'l.J net ouiiHcn-nussiMciif gescml. BEliLiJN, lü Mei. Wirta zou zyu ditm- bton tiebocn auugebodeu als bemiddelaar ui u©i l>unacJi-ItusSLscfio geschil. Slaking van marconisten. 1'ARlJS, IU Mei. lö telegrafisten van h«R luaio-Hlauuu te St. Assine zyn gisteren in slaking gegaan. Het radio-telagraliscii sta tion werkt met 4 i 5 uur vertraging. Auto-ongeluk. LILLE, 1Ü Mei. Vier personen wei-den gedood en twee ernstig gewond by een uuto-ongeval te Hairpin Hill naby Casael. iv.ee auto's kwamen met elkaar m botsing vvuarvan een ui brand vloog. Ou lusten in Albanië. BELGRADO, 10 Mei. Volgen» de PoB- uka zijn ui Albanië onlusten uitgebroken. De leden der Albaneesche nationalistische extremisten bezetten de stad Ctumu. WLtóELKOEKSJSN. 9 Mei. 10 Mei. Officieel. Londen 11.67* 11.68% Berlyn Ü.61% 0.61% I'arys 15.77% 16.97% Brussel 12.90 13.06 Zwitserland 47 M 47.60 V/eemen 0.0037 0.0037* Kopenhagen 45.60 45.55 Stockholm 70.76 70.80 ChrisUttiiiu 37.26 37.26 New-York 2.67% 2.67% Niet officieel. Praag 7.86 7.84 Madrid 87.— 36.85 Milaan 11.90 11.92% Beursovarzicht. i en gebeolon week is de handel op do effectenbeurs van weinig boteokenl» geweest en daarom kon vooruit eigon- lijk reeds verwacht worden «lat er op den vroegen beursdug zoo goed als niets zou omgaan. Dit was inderdaad dan ook het gevul. Waar er bovendien geen factoren aanwettig wtireu die de hiarkt in de ©en of andere richting hudf den kunnen steunen, waren de koersen zoo goed als onveranderd. Evenwel was de eigenlijke tendenz wel wat verbe terd Van de olieaandeeleii waren Kon. en G©consolideerden bijna onbewogen. Suikerwuartlen golden eerder iets hoo gt r Tabakken ongewijzigd/ afgedaan, l'uhber prijshoudend en niets bijzon ders. 1 Prolongatie 4 RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 772 te Munchen. Laagste stand 763.6 te Blacksod. Verwachting: Matige tot zwukke Zuiden tot Oosten wind. Half tot licht bewolkt. Weinig of geen regen. Warmer overdag. Licht op- 9.06 njn.—-4.44 vj«. Gevraagd voor Woningbouw in Curasao. Duur van het werk 1 ft 2 jaar. inlichtingen bij de firma NEDERHORST te Gouda. Verdere 1364 20 1 ISSI i PROCURATIEHOUDER eener groote Handelszaak, vroeger twaalf jaar in den Kaashandel werkzaam geweest zijde, wenscht zich of een leidende positie in bestaande zaak in te nemen. Goed bekend met den export en uitstekend administrateur. Brieven onder A. R. 1684 Afc Adv. Bur. A. de ia Mar Azn., Adam. 1388 26 kllaiuwa Mankt 2B-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 4