4 ise Ho* 15538 Maandag 12 Mei 1924 ddel irant. ROMANTIEK. 63» Jaargang F r Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen De kwestie MEDE r arbeid, de juiste IKT 31. (Wordt ▼•rvolgd). pers van ;eft men het niet, st is te om ieren [komst. 'at heeft Hare offi- een FRANKRIJK. Hollander in Frankrijk gearresteerd. Aan de „Temps” wordt bericht, dat he den te Menton een Nederlandsche handel s- or- il ne, iar frna Wie streeft naar het goede, is goed. FEUILLETO*. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (beboerende tot dan baaorgkringi 1—6 ragala ƒ1.80, elk* regel meer 1X25. Van buiten Gouda en den beaorgkringi 1—6 regel* 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prtys. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prtja INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN i 1-4 regel* ƒ2.05, elke regel meer ƒ060. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot sear gereduceer- den prjjz. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verteken! te zijn. nende te Utrecht is gearresteerd, die door <le Nederlandsche Jusitie gezocht wondt we gens het feit, dat hy een reeks van oplich tingen heeft gepleegd ten bedrage van 200.000 fra. Hy heeft deze strafbare feiten gepleegd ten adeele van de Nederlandsche firma waarvoor hij werkzaam is. Op het oogenblik van zijn arrestatie had Van Os slechts 50 francs by zich. Htf is in het Huis van bewaring te Nice opgesloten in afwachting van de uitlcveringsformali- teiten. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Groote brand te Hamburg. Zaterdagnacht is te Hamburg de 80 M. lange havenloods van de Freihaven Lager Gesellschaft door een brand volkomen ver woest. De materieele schade bedraagt meer dan een millioen goudmark. met beide vuisten tegen de deuren geslagen, hoe vaak ze t?:“ it ge in èn in grooten )aarom ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Een Nederlandsch voorstel. De hygiënische commissie van den Vol kenbond heeft, naar uit Parys wordt ge mekt: besloten, ten einde gevolg te geven aan het Nederlandsche voorstel strekkende tot het verminderen van de sanitaire for maliteiten, welke het internationale scheep vaartverkeer belemmeren, den regeeringen het treffen van particuliere regelingen aan te bevelen, de praotischo maatregelen te be- studeeren tot het vergemakkelijken van het sluiten van dergelijke regelingen, en zich ter beschikking der regeeringen te stellen als bemiddelingsorgaan in geval van moei lijkheden bij de toepassing der genoemde regelingen. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtena art. 15, 2e lid der Auteurswet. nen van blijde opwinding en wierp ze achteloos neer op de zijden deken. Die vrouwen, Mitri, ook nu laten zij mij niet met rust I Lees eens lees eens, sukkelzou er toch geen kans op zijn oni haar een klein feestje te ge ven. Maar waar, waar Dit St. Petersburg is zoo’n rampza lig babbeloord I” En Mitri las met een heel ernstig ge laat de woofden van liefde en de com plimenten, die, de generaal aan zich zelf had geschreven. En de generaal keek onderwijl ter sluiks naar hem. Als de kerel grijnslachte indien hij het zou wagen. Maar Mitri wachtte er zich voor. Hij gaf de brieven, voorzichtig, eerbiedig, in de couverten, terug. Wal weten dames de woorden toch goed te kiezen Zoo teer en hartstoch- telijk I” „Ja, zoo waren zij allen, met wie ik te doen had. Maar wij zullen haar niet compromitteer©!! verbrand de brie ven I” Maar in plaats van in het vuur, gin gen de brieven naar Anton, en van hem naar mevrouw. „Laten wij iiem laten spelen. Ieder moet zijn genoegen en zijn speelgoed hebben,” zeide zij. Erger waren de groote vellen postpa pier, die niet terugkwamen. Waar gin gen die heen I Als mevrouw en haar dochter bevel hadden gekregen in het paleis de lunch te komen gebruiken, draaide de gene- 14) In hoofdzaak bestreed de generaal de 'kosten van de huishouding. Hij had den ganschen dag niets te doen. Slen terde door St. Petersburg. Had zich in een aristocratische club laten inschrij ven, waar hij Fransche sportbladen las, en zich door zijn kennissen het een en ander liet vertellen. Hij wist alles, wat er aan het hof gebeurde, kende alle bekende namen. Die der gunstelingen en van hen, die het worden wilden. „Wij gaan moeilijke tijden tegemoet” sei hij dikwijls. „Men moet zijn maat regelen nemen 1” „Hoe bedoelt u dat, generaal „Wel, men moet weten waarop en op fcién men kan steunen, als het tot bot- aiiifcen komt.” Mevrouw, die zich moeite gaf, om in tegenwoordigheid van haar dochter zeer beleefd te ïijn, tegenover den gene raal, haalde slechts even de schouders op. Poincaré Maar Engeland. De kwestie van een referendum in Duitschland over de rapporten der des kundigen. De Nationalisten te Halle. Bloedige botsingen. Het con flict in de mijnen. De verkiezingen in Japan. het vraagstuk der schadeloosstelling, dat door het indienen van de rapporten der des kundigen zoo’n geheel ander aspect heeft gekregen en spoedig nader tot een oplos sing zal kunnen worden gebracht, wanneer in Duitschland en Frankryk mannen met de leiding van ’s lands zaken worden belast, die zin hebben voor realiteiten. Hoe de uitslag van de verkiezingen in Frankryk is, is nog niet bekend. Er werd druk gestemd, maar de dag is overal kalm verlootten. ENGELAND. Het bezoek van het Roemeenache koninklijk paar. Koning Ferdinand en Koningin Marie van Roemenië, die deze week in Brussel ver toefden, hebben zich vandaag voor een of ficieel bezoek naar Engeland begaven. In Dover werden zy door den Prins van Wa les ontvangen. Een flotilje torpedojagers zou hun tegemoet vuren. Dinsdag zullen de souvereinen door de City worden ontvangen, waar de Lord Mayord hun in de Guildhall een begroe- tmgsadres zal overhandigen- in een gouden kistje. Woensdagavond is er een groot bal in het Buckingham-paleis. De Labour Party en het clubleven. Reeds lang denkt de Arbeiderspartij over om een Club of de Constitutional Club. Met het oog op de tegenwoordige positie der Labour Party wordt dit hoogst wen- schelyk geacht. De bestaande Parlemen- tary Labour Club is slechts een klein lokaal in de buurt, van het parlement, hoofdzake- lijk voor Arbeidersteden van het parlement. Het schijnt er echter niet van te zulten komen. De uitgaven, waarmede een bedrag van een kwart millioen is gemoeid, gaan boven de krachten der partykas, en of schoon de party eenige gefortuneerde le den telt, kan het geld niet bijeen worde*) gebracht. De z<g. 1917-Club, die in het jaar welks naam zij draagt door een groep geavan ceerde liberalen en Lsbourmannen werd opgedicht, en waarvan Mac Donald tot voor kort voorzitter was, beantwoordt niet meer aan de behoeften en is verre van een politiek centrum. taais, terwijl de kapel van de ryksweer speelde en de ryksweertroepen op de ren baan ter eere van de nationalistische gas ten een parade hielden, werd een commu nistische bijeenkomst in het Volkspark door de politie omsingeld en tot laat in den avond gevangen gehouden. In de omgeving van de stad kwam het eveneens tot een vechtpartij tusschen com munisten en politie. De communisten, die in de voorsteden van Halle waren, wilden zich te voet naar de stad begeven. Om hen bui ten Halle te houden, had de politie, ter ver dediging der stad loopgraven en barrica den opgericht. Te Woermlita kwam het ech ter al gauw tot een gevecht, waarby naar men meent 10 personen gedood werden. Be weerd wondt, dat in het geheel 3 agenten gedood zyn en verscheidene anderen zwaar gewond. Het juiste aantal dooden kon niet met zekerheid worden vastgesteld, daar de communisten hunne pantygenooten die in den stryd het leven lieten van het tooneel van den strijd wegdroegen. Den geheelen dag weiden overal commu nisten gearresteerd en naar het hoofdbu reau van politie gebracht, waar tegen den avond 400 arrestanten te zamen waren. In de avonduren weid de politiemacht ver sterkt, daar men voor nieuwe ongeregeld heden vreesde als de 800 communisten, die in het Volkspark omsingeld waren, vrijge laten zouden worden. Gedurende de verkiezingen, welke Zater dag te Tokio hebben plaats gehad, zijn ver schillende ongeregeldheden voorgevallen. Er ontstonden vele gevechten en een groot aantal propagandisten en candidaten wend gewond. Te Kure vond een straatgevecht plaats, dat den geheelen nacht heeft geduurd. Een der aanhangers van de Seiyukai-partü werd gedood, terwijl twee anderen ernstig wer den gewond. Te Marioka werd plotseling de brandweer gealarmeerd voor een zwaren brand. Van alle kanten trok zy er op uit en begon het aangewezen gebouw van alle kanten te be spuiten. Achteraf bleek, dat er hoegenaamd geen brand was. In het gebouw bevonden zich echter candidaten en propagandisten van een aan de Seiykai vijandige party, waarop deze laatste het alarm had gege ven. Om 4 uur in den namiddag was bekend, dat de verkiezingen de Kenseikaipartij 37, de Seiyukai-parttf 22, de Kakusjiu-club 8, de Seiyubonto-partij 16, de „handelspartij” 6 en de onafhankelijken 16 zetels hadden verworven. Onder de verslagen candidaten bevindt zich de oud-minister van onderwijs, Naka- hasji, leider van de Seiyubonto-partij, die bestaat uit degenen die zich van de Selyu- kai-partij hebben afgescheiden. Takahasji, de president der Seiyukai-par- ty is de Morioka na vinnlgen strijd verko zen. De eindresultaten worden eerst Dinsdag of Woensdag bekend. De algemeene opinie is, dat de regeering in de minderheid is geraakt tegenover de combinatie der oppositiegroepen. Het besluit van het sociaal-democratische partijbestuur om een referendum te eischen waarby het Diuitsche volk in staat zou wor den geste'd, zich voor of tegen de rappor ten der deskundigen uit te spreken, wordt door alle Berlynsche bladen zonder een en kele uitzondering gehekeld. De bladen der rechterzyde meenen, dat het besluit van de sociaal-democratie noodlottig zou kunnen zijn en slechts voordeelig zou wezen voor de positie van Poincaré. De Deutsche Ta- geszeitung vindt de kwestie zeer ingewik keld en beweert, dat door een referendum, zooals de sociaal-democraten dit wenschen, de meening van de bevolking toch niet dui delijk bekend wordt. De Germania vindt het voorstel hoogst bedenkelijk, omdat de par tijen dan de verantwoordelijkheid in deze kwestie zullen verliezen, hetgeen slechts voordeelig kan zijn voor de partyen, die tot dusver tot de oppositie hebben behoord en dientengevolge met de jongste verkiezingen gedwongen wenden, duidelijk kleur te be kennen. Indien het voorstel der sociaal-de mocraten wordt aanvaard, krijgen, zoo zegt het blad, de Duitsch-nationalen een kans om zich aan de verantwoordelijkheid te onttrekken. Ondertusschen zal het vraagstuk der schadevergoeding pas in een nieuw stadium kunnen komen, nadat eerst de uitslag van de Fransche verkiezingen, die gisteren plaats hadden, bekend zijn en eerst de par lementen en regeeringen in Duitschland en Frankryk definitief zijn samengesteld. Daar zullen nog wel eenige weekjes mee zijn gemoeid en in dien tusschentijd zetten de geallieerde politici hun officieuse be sprekingen, waarby de Belgen hun traditio neels bemiddelingsrol spelen, voort. Deze officieuse onder-onsjes, die ten doel hebben elkaar te polsen omtrent de wederzijdsche opvattingen over de rapporten der deskun digen, die wat Engeland èn Frankryk betreft nog al uiteen loopen, zyn inge leid door een onderhoud tusschen Hymans en Theunis eenerzyds, Poincaré anderzijds. Daarna hebben de beide Belgische staats lieden zooals men weet op MacDonald’s of ficieels buitenverblijf The Qiequers met den Britschen premier geconfereerd, terwijl zij eerstdaags Mussolini in Milaan zullen ont moeten. Hierbij sluit zich aan de invitatie van MacDonald aan het adres van Poincaré om te zynent eens te komen praten. De Fransche premier heeft deze uitnoodiging aanvaard en het bezoek zal op 19 Mei plaats hebben. Waarschijnlijk zal pas later temeer daar de verschillende ontmoetingen der Fransche, Belgische, Engelsche en Ita- liaansche politici voorloopig nog van offi cieusen en particulieren aard zijn, een of- ficieele conferentie der geallieerden plaats hebben. Gezien dezen stand van zaken, mag worden aangenomen, dat pas in het gun- stigt geval in Juni meer schot zal komen in de ijzerindustrie van Noord-West reiziger, genaiünd George van Os en wo- Duitschland doet het gebrek aan kolen zich ree<is bemerken en in dezen tak van het bedrijfsleven zal men wel gedwongen zijn, in het begin van de volgende week den werktijd aanmerkelijk te vertcorten, indien de staking der mijnwerkers dan nog niet ten einde is. Een onderneming der firma Krupp te Rheinhausen heeft haar personeel reeds medegedeeld, dat zy gedwongen zal worden, het heele bedrijf stil te leggen, in dien in den loop van de volgendeweek niet op nieuwen kolenaanvoer kan worden gere kend. Te Halle in Duitschland is het gisteren tot een bloedige botsing gekomen tusschen politie en communisten. Alle volgelingen van het „Hakenkreuz” en den „Eichenknüp- pel” waren te Halle te zamen gekomen, om ter gelegenheid van de onthulling van een Moltke-standbeeld een groote „Völkische” parade te houden. Men schat het aantal nationalisten, dat te Halle defileerde, op 50.000, het oude regime was vertegenwoor digd door prins Oskar van Pruisen, gene raal Ludendorff en ook een groot aantal uit den wereldoorlog bekende hooge mili tairen. Uit alles bleek dat deze „Duitsche Dag” voor de Völkische partij groote be- teekenis had en dat deze grootsch opgezet te manifestie een eerste poging was, de nationalistische beweging, die in Bei( haar hoogtepunt heeft overschreden, naar Noord-Duitschland over te brengen. Ten einde het den Völkischen mogelyk te maken, alle partygenooten naar Halle te brengen, had de regeering 23 extra-treinen uit alle richtingen naar de stad laten loo- pen. Het was de autoriteiten echter ter oore gekomen dat de communisten beslo ten hadden deze nationalistische manifesta tie met een tegen-manifestatie te beant woorden. Zij lieten toen de passag’ierswa- gens der gewonen treinen, waarin zich, naar men vermoedde communisten bevon den, een station voor Halle afkoppelen en op dood spoor brengen. De ingangen van de stad werden voorts door veiligheidspo litie met machinegeweren bewaakt. Aan af- deelingen communisten werd de toegang naar de stad geweigerd, terwijl men de na tionalisten ongehinderd liet binnengaan. De politie wilde, dat de nationalisten in geslo ten gelederen, doch met opgerolde vaandels onder het zingen van nationalistische lie deren de stad binnentrokken. Hierbij deden zich echter een aantal bloedige incidenten voor, waarbij 10 communisten gewond en 4 gedood werdén. Van de politie werd 7 man zwaar gewond, van wie één agent inmiddels overleden is. In het Elisabethziekenhuis te Halle werden in den loop van den dag 6 gewonden binnengebracht; om vyf uur gis teravond waren 2 van hen overleden. Terwijl tienduizenden defileerden voor Ludendorff, prins Oscar en andere gene- boisl gericht, met booze, van haat ver vulde woorden tegen „de slang” zoo als hij mevrouw nu dikwijls stilletjes noemde. Maar met het voorbij snellen der we ken werd de verveling erger dan de haat Vreemd1 was het middel waarmede hij deze bestreed. Mitri verstond meesterlijk de kunst door de sleutelgaten te gluren, hetgeen Anton in elk geval beneden zijn waar digheid zou hebben gevonden. Want - goed hooren was een gave Gods; maar zich 'bukken naar een sleutelgat ver nederend I Anton hield streng het ver schil der dingen in het oog. In elk geval toonde hij belangstelling voor de berichten van Mitri. Reeds ter wille van mevrouw was het goed te weten, wat er om haar heen gebeurde. Iets ergs was het in elk geval niet. Maar zoo iets buitengewoon vreemds. Want de generaal ging nu dikwijls aan zijn schrijftafel zitten en schreef uren aan een stuk. Nu eens op witte lange vellen, die in het midden gevouwen waren, zooals men ze gebruikte voor smeekschriften dan weer op zachtge- kleurd klein postpapier met geparfu- meerdeij groenen of violetten inkt. Maat den volgenden dag lagen de licht (blauwe, licht groene, licht rose briefjes heel netjes geadresseerd en afgestem peld in de brievenbus van de huisdeur en bracht Mitri ze op een zilveren blad aan het bed van den generaal. Deze ze snel, las ze met alle teeke- Gonmn: «wjiintT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEL' WER KERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. Te oordeelen naar de berichten uit de verschillende mynbouwgebieden is de toe stand in het groote mynbouwconflict vry- wel onveranderd, maar er zyn symptomen, die er op wyzen, dat men toch langzamer hand den goeden kant opgaat. Zaterdag hebben de uitgesloten 4ttjjnwerkers bijna nergens de uitvoering van het voor het on derhoud der mijnen noodzakelijke werk trachten te verhinderen, wat den dag tevo ren vry algemeen liet geval was. Ook blijft bet aantal werklieden, die zich weer bij de imynen aanmelden, langzamerhand toene men. In hét district Hamm hebben de arbei ders van verschillende rnynen geheime stemmingen gehouden over het al of niet voortzetten van den stryd en bij deze ge- legenheid heeft het personeel van een myn zich met groote meerderheid voor het her vatten van het werk uitgesproken. Te Berlyn vermoedt men, dat de stakende mijnwerkers financieele steun van hun bui- tenlandsche collega’s verwachten. Ook schijnt men in mijnwerkerskringen op een sympathiebeweging van de Engelsche mijn werkers te rekenen. Een aantal Engelsche, Belgische en Nederlandsche leiders der mijnwerkers zijn namelijk naar het Roer- gebied vertrokken om zich daar in verbin ding te stellen met de leiders van de vak organisaties. Intusschen doen de gevolgen van het con flict zich meer en meer bemerken. De Bo- chumer Verein heeft sinds twee dagen in het geheel geen kolen meer gekregen. Ook I rani een uur lang om do kleedkamers der beide dames heen. „Zijt gij haast klaar ‘4 Maukt toch wat voort I Wat trekt gij toch aan? Hoe laat zijt gij weer terug. Brengt de boodschap over, dat ik voor de gunst bedankvoor de gunst.” Mevrouw verliet met ruischend ge waad haar kamer. „Waarover bazelt ge toch Welke gunst bedoelt ge De generaal bracht zelf de dames naar het rijtuig en wachtte telkens voor het venster op haar terugl „Wel hoe was het? Wi Majesteit gezegd Mevrouw trok haar wenkbrauwen op. „Wat zij gezegd heeft? Hoe het ge weest is „Zooals altijd.” Maar eens was het niet zooals altijd. De oogen van mevrouw fonkelden toor nig. Zij nam zich niet in acht voor de dienstboden. Barstte verontwaardigd los. Ik ver kies geen inmenging in het lot van mijn dochter I” Het jonge meisje was heel bleek en sloop langs haar moeder heen naar haar kamer. „Wat is er gaande, kind vroeg Murtha Heller. „Ik bekommer mij om geen botsin gen, en zou mijn geheele leven blij zijn geweest, indien men zich wat minder om mij bekommerd had I” Schitterende feesten werden gegeven in de van weelde badende vertrekken van mevrouw Markoff. Zij was er trotsch op om haar doch ter aan de groote wereld te toonen, die even sterk op haar vader, den groot vorst geleek, als haar broer, graaf Rud- nik. Deze gelijkenis van broer en zus lei1 onderling en niet hun vader was als een achteraf komende rechtvaardiging. Want er lag een afstand van achttien juren tusschen hun geboorte en nu. En de moeder kon zeggen Ziet hier, geen gril, geen vluchtige liefdesverhouding was het met een hooggeboren verleider neen, een ernstige verbintenis, bijna een huwelijk in de hoogste beteeke- nis En wie „die oude geschiedenis” ken de glimlachte stilletjes als hij hoorde hoe het jonge meisje den generaal „pa pa” noemde. Maar de generaal straalde als hij dit woord hoorde. Hij koesterde zich ook in dc ontluikende schoonheid van het meisje. Want zij was hem een belofte vooi toekomende betere tijden. De generaal leed er zeer onder, dat de deuren waren afgesloten naar de vertrekken, die gediend hadden voor zijn late en verdorven lusten. Hoe dik wijls had hij zooals Mitri vertelde tegen zijn eigen opende

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1