LAAiSIt ÖLKIbHItN. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Bezuiniging bü het kadaster. Het voornenion bestaat, geen boek houders meer bij het kadaster aan te o stellen, zoodat voor deze betrekking geen examen meer zal worden afgeno men. Waar een boekhoudersplaats open valt, zal daarin zoo noodig worden voor zien door plaatsing van een adjunct commies met vak-diploma. Toepassing Pensioenwet personeel Volks telling. Bij K. gr^is verklaard, dat het per soneel, in dfenst genomen voor het be werken vah de uitkomsten der laatste lijk gehouden algeroe ene volkstelling, voor de toepassing van do Pensioenwet 1922, sedert gewijzigd, wordt geacht te zijn personeel in lossen dienst, voor zoover de diensttijd langer dan twaalf maanden, doch korter dan drie jaar heeft geduurd. De gevangenhouding van een Nederlander te St. Petersburg. Bij bet Dep. van buileni. Zaken ingekomen oen bericht dat de Neder lander, d* heer Frans Swilt, een jaard on algemeen geacht ingezetene van St. Petersburg, die sedert een paar jaar als vertegenwoordiger van de sterk gesloiiKen Nederlandsche kolonie aldaar werkzuam was en als zoodanig bij het betrokken commissariaat stond inge schreven, op Oudejaarsavond werd ge vangen genomen, zonder dat kon wor den nagegaan, waarvan hij beschuldigd werd. Toen hot departement van buitenland- sohe zaken hiervan kennis kreeg, heeft het zich gewend tot de Duitsclie regee ring met verzoek, door haar umbassa- deur te Moskou voor den heer Sciim.tt een goed woord te laten doen. Aan dit verzoek is aanstonds met groote bereid willigheid voldaan. Maar toon kort daar 11a berichten inkwamen, dat de gezond lieid van den gevangene in verband met diens leeftijd reden gaf tot ernstige be- (Zorgbeid, heeft de minister ooty nog rechtstreeks aan den volkscommissaris voor buitenlandsohe zaken te Moskou geseind om op diens welwillende tus- \pcheukomet ten behoeve van onzen landgenoot een beroep te doen. Aang< zien op dit telegram na veertien dagen nog geen antwoord was ontvangen, heb ben bij de besprekingen, die half Maart te Berlijn mot de sovjetvertegenwoordi gers plaats hadden, de Neierlaudsohe gedelegeerden, in opdracht van de re geering, de zaak bij den heer Krestius- ki bepleit. Zij vernamen toen, dat de heer Schmitt beschuldigd werd van ongeoor loofde correspondentie met het buiten land en vermoedelijk zou worden uit gewezen. Enkele dagen later werd dit belicht zoowel door den Duitschen am bassadeur te Moskou als door een tele- gruin van don heer Tsjitsjerin aan on zen minister van buitenlandsohe zaken bevestigd. Deze laatste seinde toen nog maals naar Moskou met verzoek, te mo gen worden ingelicht, zoodra definitief tot de uitzetting zou zijn besloten en dun tevens tijd en plants daarvan te mogen vernemen. Sedert dien zijn zes weken verloopen zonder dat iets meer uit Moskou werd gehoord. De Rotterdamsche inkomstenbelasting. Naar de Msb. ter oore is gekomen, zou voor het dienstjaar 1924—*25 voor de Rotterdamsche gemeentelijke inkom stenbelasting een factor zijn voorzien van 1.35, tegenover een factor van 110 voor het loopende jaar, een verhoo ging alzoo mei ruim 22 Reeds zou moirenteel deze nieuwe factor worden toegepast voor de berekening der aan slagen van schepen. De verduistering te Zaltbommel. Het Kijk zal bij de door een postdi recteur te Zfllt-Boromel gepleegde ver duistering geen schade lijden, aange zien hel nog ontbrekende bedrag van f 9.212.50 in 's Rijks kas is gestort. Het land van Hoboken. Geen verdere onderhandelingen met de R. E. T. M.T Op de agenda voor de vergade ring van de Rdtterdamgohe gemeente raad voor aanstaanden Donderdag staan twee belangrijke voorstellen. Vooreerst een voorstel tot aankoop van bet z.g. Land van Hoboken en dan een voor stel, in zake het niet verder voeren van onderhandelingen omtrent de over neming van de nandeelen of van het bedrijf der Rotterdamsche Electriscdie Tramwegmantschappij, benevens een voorstel in zake wijziging van do loo- nen bij deze maatschappij. Centrale Jeugdraad. Dc ,,N. R. Cl." meldt, dat het in het voornemen van den Minister van On derwijs ligt, over te gaan tot vermin dei ing van het aantal leden van den Ccntralen Jeugdraad. A. Th. Hartkamp, t Te Amsterdam is in den ouderdom van 75 jaren overleden de bekende ver zamelaar A. Th. Hartkamp. Qroote bekendheid heeft de thans overledene het eerste verkregen door zijn bekende Vondel verzameling, die later ten slotte overgegaan in de op 3 December 1901 opgerichte Stichting Het Vondel-Museum', dat sedert een onder deel vormt van de Universiteits-Blblio- theek, onder beheer van een conserva tor, die in de wandeling den naam van „de Vondeling" draagt. Door tallooze tentoonstellingen heeft de heer Hartkamp in den loop der ja ren steeds opnieuw bewondering ge wekt voor het ontzaglijke materiaal uat bij met onverüauwden ijver bijeen bracht. Toen het genootschap „Natura Artis Magistru" in Mei lbbö zijn 60-ju rig bestaan herdacht, had Hartkamp dtar ter plaatse, in „Artis", een uitge breide tentoonstelling ingericht. In net zeilde jaar, 1888, toen de 7ö-jarige her- flanking vanj onze onafhankelijkheid •werd gevierd, gaf Hartdamp in het Muntgebouw een tentoonstelling onder derv titel „De heerschappij der Fran- schen in ons vaderland en de verlos sing daarvan in 1813". In 1895 was het 25 jaar geleden dat uu Jacob van Lennep was overleden (25 Aug. 1868). Ergo heeft Hartkamp toen in het Nusgebouw zijn geheeie ver zameling over den schrijver en dichter tentoongesteld. In het volgende jaar herdacht de „Amsterdanische Courant (later opgegaan in „De ielegruai haar 275-jarig bestaan. Toen hield tnj ill „De Brakke Grond" een tentoonstel ling van Nederiaudsche dag- en week bladen. In 1894 heeft hij, ter gelegen beid van de opening van den nieuwen Stadsschouwburg, in „Arti" een uitge breide expositie gehouden over „het tccneel in Nederland". In het volgende jaar, dat van de tentoonstelling voor „Hotel- en Keiswezeu", vertoonde hij al zijn herinneringen aan de eerste we reldtentoonstelling in Londen in 1851 die te Amsterdam in 1883 en de voe- dihgstentoonstelling aldaar in 1887. In November 1901 was liet 25 jaar geleden dat het Noordzeekanaal was geopend. Dit was de aanleiding voor een tentoonstelling, als alle vorige we der Uitsluitend uit Hartkamp's eigen bezit samengesteld en op duidelijke wij ze gerangschikt, over „Amsterdam aan het IJ eii de handelsverkeerswegen van Amsterdam." in 1907 en volgende jaren heelt hij bet Pauoramagebouw in Amsterdam een lange reeks van tentooustelLngen in woord en beeld gegeven, over zulke uiteenloopende onderwerpen als stren ge winters en wintervermaken in Ne derland over zeden en gewoonten bij dood en begrafenis over de groote tentoonstelling te Amsterdam in 1863 Prompt op 30 April 1909, den ge boortedag van Prinses Juliana, opende hij in het Panorama een rijk gedocu menteerde expositie over het openbare leven van Koningin Wilhelmina. Zij werd gevolgd op 12 Mei 1909 (60 jaar na de inhuldiging in 1849), door een tentoonstelling over Koning Willem 111. Toen in 1910 een kwarteeuw was ver streken na den dood van mevr. Kleine- jGf.rtman, eerde hij de nagedachtenis van de beroemde tooneelspeelster door een uitgebreide tentoonstelling, welke een denkbeeld ken geven van den rijk dom zijner verzamelingen, in het bij zonder op tooneelgebied. In later jaren heeft hij, gehoorzamende aan de actu aliteit, nog tentoonstellingen gegeven over liet Panama- en het- Suez-kanaal, en over watersnood en in Nederland. Invoerverbod van schoenen. Verlenging van het wetje? Naar de Msb. verneemt, overweegt de regeering thans of het gewenscht is, ooi; al wordt op het oogenblik de be hoefte aan een invoerverbod voor schoe nen niet zoo gevoeld, *t Schoenenwetje ooi; na 1 Juli nog eenigen tijd te doen verlengen, opdat de regeering de be voegdheid heelt om, mocht een invoer verbod weer noodig worden, dit in wer king te doen treden. GEMENGDE BERICHTEN. Ernstig ongeluk op den Biltschen straatweg Aan eigen schuld te wijten. Op den straatweg tusschen Utrecht en de Bilt heeft gisteren in den namiddag oen ernstig ongeluk plaats gegrepen. Een drietal jongens uit Utrecht was in een café aan den Biltschen weg geweest waai men zich vermaakt had met dan sen toen men omstreeks zes uur naar Utrecht terug wilde gaan, dacht men aan de halte nabij Kouwenhoven op de trair to stappen. De tram was echter vol en reed door. Een van de jongens gelukte het op den voorbijrijdende tram te springen, maar juist aan de kant waar geen ingang is. Hij traohte toen zich over de balconafsluiting heen te werken. Juist op dat mom-ent passeerde een andere tram, die de gevaarlijke toer van het jonge mensch niet opnierlc- De jongen wiens beide beenen ver uitstaken kreeg zoo'n stoot tegen zijn beenen dat z'n hoofd niet geweld tegen een der ruilen sloeg en werd zoo ern stig verwond dat men voor zijn leven vreest. Ernstig auto-ongeluk bü Speckholzerheide. Zaterdagavond is op de H-eerlener- steegweg, onder Spekholaerheide gem. Kerkrade, een ernstig auto-ongeluk ge beurd. De luxe-auto van de firma Camp's si garenfabrikanten te Slttard, reed met groote snelheid in de richting Kerkra de De oudste der hoeren Camps, die den wagen bestuurde, raakte het stuur kwijt, waardoor de auto in volle vaart tegen oen boom reed. Hierdoor schoof de auto pl.m. 25 meter over den grond. Beide inzittende personen werden uit den wagen geslingerd. De bestuurder werd zeer ernstig gewond, en is kort na het ongeval overleden, de jongste broer is er met eenige schrammen en den schrik afgekomen. Brand b(j Carp's garenfabrteken. Zaterdagavond tegen 7 uur bemerkte (uien, dat brand was ontstaan iu een der gebouwen van de N. V. Carp's Garen- fabrieken te Helmond. De vuurhaard was de klcfejesdraaierij, alwaar de groo te hoeveelheid houtafval een welkom voedsel bood aan het snel om zich heen giijpende vuur. Daar het werk reeds wis afgeloopen, riep de waker de hulp van de brandweer in, die in een mini mum van tijd aanwezig was en 't vuur Met eenige straften op de motorppuit aantaste, waardoor althans uitbreiding van den brand voorkomen kon worden. Na een onafgebroken werken slaagde de brandweer er ten Blotte in het vuur meester te worden. De aan het gebouw (grenzende dlrogerij en de machinekamer der fabriek zijn bierdoor gespaard ge bleven. Dt klosjesdraaierij is geheel uitge brand en een aantal kostibare machines, een hoeveelheid hout en een groot aan tal afgewerkte klosjes zijn een prooi der vlammen geworden. De glasblazersstaking te Maastricht. Jn het geheel zijn bij de plotseling uitgebroken sluiting in de afd. glasbla zerij aan de „Sfinx" in Maastricht een 1500 ix 2000 arbeiders betrokken, die wel allen georganiseerd zijn (meest mo dern), doch die het werk zonder raad pleging van hun besturen hebben neer gelegd, naar aanleiding dat de directie een 12-tal arbeiders, die improductief werk verrichten, had ontslagen. De directie had direct de glasovens laten dooven, hetgeen beteekent dat er ongeveer 2 maanden moeten verloopen, eei diezelfde ovens nu afgekoeld, uit gehaald en na opnieuw gestookt te zijn, weer voldoende op temperatuur zijn om glas te kunnen produceeren. Zoolang de voorraad ruw materiaal strekt kunnen de slijperij en de etserij nog werken. Land. Federatie van Bouwvakarbeiders. Zaterdag is in Amsterdam de 15e al- guneeue vergadering gehouden van de Ltndelijke Federatie van Bouwvakar beiders in Nederland. In zijn openingswoord wees de voor- zitte; er op, dat de omstandigheden waaronder het congres wordt gehou den, weinig geruststellend zijn. in 1923 heeft de reactie nog in e-rger mate ge- dan het jaar daarvoor, zei spr. Ook de federatie heeft den druk der reactie niet kunnen weerstaan. In het afgeloopen jaar hebben, zoo deelde de voorzitter mede, pl.m. 30 sta kingen plaats gehad. In vele gevallen had de federatie niet alleen te strijden tegen de patroons, maar ook tegen de andere organisaties. De scheuring ,jn het 'N.A.S. heeft de organisatie 800 leden gekost, waarvan een paar honderd maar overgingen tot de nieuw opgerifehte Syndicalistische or ganisatie. - De heer Sneevliet de nieuw gekozen voorzitter van het N.A.S. hield daarop een rede over de internationale vakbe weging, waarbij hij uitvoerige beschou wingen gaf over hel mijncouflict in Duitschland. 1)6 jaarverslagen werden met een ge- inge wijziging goedgekeurd. Uit de begrooting die op een bedrag \van f 53.510 sluit, bleek dat oen nadee- lig saldo bestaat. Het beleid van het hoofdbestuur van de redactie van het federatie gaan werd goedgekeurd. Een voorstel van de afd. Leeuwarden tot afscheiding van hel N.A.S. werd na een heftige bestrijding door den heer Sneevliet verworpen. Eveneens werd verworpen een voor stel-Leeuwarden tot aansluiting bij het Int Anti-militaristisch Bureau. De strüd in de textielindustrie. Volgens de Tel. waren er in de 19 Velschillende fabrieken te Enschedé, waarvoor de staking gold, pl.m. 500 laan aan 't werk, waarbij ongeveer 100, die tijdens de uitsluiting niet gewerkt hadden. De resteerende 400 zijn in looldzaak bazen. Van 1000 op Maandag j.l is het aantal, dat de fabrieken bin nen ging, dus tot op de helft terugge- 1< De Federatie stelt zich, naar van Textielarbeiders de heer Huve me dedeelde, thans op 't standpunt dat de staking tot hoofddoel heeft algeheele intrekking der loonsverlaging. Tot samenwerking van de Federatie, welke bij het Syndicalistisch Vakver bond is aangesloten, met „De Een dracht" is het niet gekomen. Wel deed Federatie daartoe 't voorstel, doch ,De Eendracht" wenscht zich niet te binden en elk oogenblik te kunnen han delen naar den stand van zaken op dat moment. In tota» wordt in Twente thans op 25 van de 39 bij den Fabrikantenbond aangesloten fabrieken gestaakt pj.m. 11.000 man zijn nog bij het conflict be trokken. Vrijdagavond is in Enschedé onder burgemeester Bergsma een raadsverga- deiing gehouden, waarvoor groote be langstelling was, en welke vergadering geheel gewijd was aan de kwestie der staking. Geïnterpelleerd werd door het raads lid S it over een voorstel van den bur- meester tot bekrachtiging van het op 6 Moi uitgevaardigd verbal van samen scholingen. De heer Smit wenschte 's raads af keuring over het feit, dut de Provisorie (liet Burgerlijk Armbestuur) de uitkee- ringen aan de (ongeorganiseerde) tex- tielarbeiders had stopgezet direct nadat de uitsluiting officieel door de fabri kanten was opgeheven. De raad ver wierp met 16 tegen 11 stemmen na ein- delooze debatten de motie van afkeu ring. Wel betoogden de heer Smit en zijn medestanders, dat de ongeorgani seerden in den strijd partij waren noch zijn, en dat de fabrikanten die ongeor ganiseerden gebruiken om hun doel te bereiken en dat de fabrikanten klaar blijkelijk al naar ze zelf willen de on georganiseerden naar de gemeentekas kunnen sturen. Wel zeide.de soc.-dem. wethouder van financiën Bevers, dat thans 't belang der fabrikanten mee brengt, dat de ongeorganiseerden geen steun krijgen en naar den honger ge dreven worden. En voorts, dat de uit- geslotenen van voorheen thans géén stakers zijn omdat iemand, die op een bepaald oogenblik den arbeid niet op neemt omdat er slechter arbeidsvoor waarden gelden dan vroeger 't geval was, geen staker is. Doch daartegen over was 's raads meerderheid (inclu- siel Vrijz.-Deuiocrtt.eii ©n Vrijheidsbon- tltrs) van opinie, dat steun verleening slechts mag toegepast worden aan hen, die zich 't noodzakelijk levensonder houd niet kunnen verschaffen. En sinds Maandag is die voorwaarde niet meer aniTWezig de fabrieken bieden nml. werl; aan. De burgemeester stelde voorop, dat er thans wel degelijk sprake is van een staking, van een economisch conflict, waarin thans ook do ongoorganisserden partij hebben gekozen, en zelfs de eiscben van de strijdende partijen heb ben verzwaard. Ut burgemeester gaf een belangwek kende uiteenzetting van zijn standpunt, waaruit we aanstippen, dat j.l. Maan dagavond op straat de toestand van dien aard geworden was, dat de vrij heid van vele menschen op straat be dreigd werd en tal van personen de straat gingen beschouwen als hun straat Zonder toestemming ven den burg' meester werd er op de Markt een me ting gehouden, gezongen en een op tocht gevormd voor het tehuis van een andersdenkende groep (het R. K. Ver eenigingsgebouw). ingrijpen was toen plicht. De marechaussee hielp de Markt ontruimen. Duidelijk wilde de burg ester laten blijken, dat hij op straat do teugels niet uit handen geeft. De Betuwe in bloei. Nu een paar dagen zonneschijn en de Betuwe staat in vollen bloei. Waren het eerst slechts wat pruirne-, pere- eii keise'boomen, van de laatste de zwarte kersen die hunnen bioesemtooi toonen, zij het dan nog slechts schuchter, wanneer ook maar eventjes de zon zal doorbreken, zal alles in eens los zijn, De zeer vele aanplantingen van jon ge gaarden van allerlei vruchtboom-va- riéteiten maken vooral de Over-Betuwe tusschen Arnhem en Nijmegen beziens waardig, niet het minst omdat daarbij ook dq schoone kleuren zijn te bewon- derei£$u de Lentsche en Bommelsche kweekerijen van potplanten, welke cul tures zoo'n buitengewone uitbreiding hebben gekregen, dat hier thans wel haast het belangrijkste bloemencentruni uit ons land wordt gevonden. Verwacht mag wordeu dat midden dezer week de Betuwe op haar aller schoonst zal zijn. Een geluksvogel. Een geluksvogel bleek dezer dagen een jongetje te Loosduinen te zijn. Hij moest voor zijn onderwijzer een bood schap doen en kreeg als belooning een reep chocolade. Als een brave jongen, wilde hij thuis de reep met zijn broer tje deelen, toen hij bemerkte, dat bij zijn lekkernij nog een papiertje verbor gen was. Moeder ontcijferde het voor hem en het bleek een bon te zijn, die ingewisseld bij den winkelier, waar de chocolade was gekocht met f 100 geho noreerd zou worden. De jongen wist echter niet, wie de winkelier was en informeerde daarom bij den onderwij zer, Deze hoorde niet weinig op bij het bericht van die vondst en had spijt als huren op zijn hoofd, de reep weggege ven te hebben. In plaats van nu een grootsch gebaar te maken en zijn leer ling met de f 100 geluk te wensohen, beweerde hij, dat de bon hem eigenlijk toebehoorde en eischte hem dan ook te rug Maar de vader van den jongen had hier weinig ooren naar en in weerwil van het protest van den schoolmeester incasseerde hij bij den winkelier de honderd gulden. Of de onderwijzer nog met een douceur gelukkig werd ge maakt, meldt de historie niet. Opheffing dansverbod in de hoofdstad. Zaterdag maar vooral Zaterdagavond was in Amsterdam de althans gedeel telijke opheffing van het dansverbod duidelijk merkbaar, d.w.z. niet vanaf het plaveisel der hooldstraten. De ver schillende café's, die den eersten dag van hun dansvergunning beleefden had den de politieverordening streng opge volgd, zoodat de dancing van af de straat nergens zichtbaar was. Het Am sterdamsdie publiek had enorme be langstelling voor de openbare dansge legenheden. Het was daar tjokvol. Na tuurlijk was het aantal liefhebbers voor de teadancing veel grooter dan de ruim te toeliet. In alje opzichten was gehoor gegeven aan de reglementaire voor schriften. Er was muziek zonder slag werk en buiten niet hoorbaar. Gisteren was het dansen overeenkomstig de ver ordening verboden. Roomüs in Amerika. Ir Amerika prikkelt men tegenwoor dig zijn smaak- en verteringsorganen op andere wijze dan voor de droogleg ging het geval was. Het ijsgebruik speelt er een voorname rol, schrijft A. G. B. inf „Volksvoeding". Voor de drooglegging was het gebruik van room ijs in Amerika reeds omvangrijker dan bij ons het geval was. In de laatste ja ren is het echter nog sterk toegenomen. In 1909 bedroeg het 423 miUioen liter, in 1919 878 millioen en daarna is het nog dermate gestegen, dat de toename, vergeleken met 1909 op 200 procent kan werden geschat. De hoeveelhedd melk, die er voor roomijs wordt verwerkt is grooter dan die voor de kaasbereiding. Van medische zijde wordt het ge bruik ten zeerste aanbevolen en zoo veel mogelijk wordt de aandacht op dit artikel gevestigd. Op het internationale zuiveloongres, dat in October a.s. in Amerika zal worden gehouden, zal bijv. de roomijsfabricage, alsmede de betee- kenis van roomijs als deugdelijk voed sel een punt van bespreking uitmaken. RECHTZAKEN. geluk bü Weesp. Het gerechtshof heeft arrest gewezen in de 3(^ processen, die als ge volg van de spoorwegramp op 13 Sept. 1918 bij Weesp nog steeds aanhangig waren. Gelijk men weet, besliste de recht bank, dat de H.U.9.M. aansprakelijk was voor de schade. Ook had de rechtbank de vordering, waarbij de H.1J.S.M. den Staat in vrij waring had opgeroepen, afgewezen. De adv.-generaal, mr, dr. van Geuns, vroeg op 22 Februari j.l. voor het Hof bekrachtiging van de vonnissen a quo. Het Hof overwoog in zijn vonnis, dat dc H.IJ.S.M. niet overeenkomstig het voorschrift van het Algemeene Regle ment voor den dienst'op de spoorwe gen, den weg en de werken zoodanig heeft onderhouden, dat mot de grootst mogelijke toelaatbare snelheid kon wor den gereden. Evenals in de eerste aanleg werden over de heele lijn de slachtoffers in het gelijk gesteld, behalve die acties, waar bij niet gesteld is, dat eiséher door den verslagen© placht te worden onderhou den. Vechtersbazen. Voor den politierechter te Arnhem stond de jonge arbeider V. d. B. uit Wjcheni terecht die den veldwachter De Ridder bij de rechtmatige uitoefe ning van diens functie met een mes be dreigd heeft. Hij en eenige kornuiten hadden on der invloed van sterken drank*een her bergierster en de overburen lastig ge vallen. De veldwachter gelastte daarop den jongens om het ca{é te verlaten. Zij voldeden aan dit bevel doch even lateï en toen de veldwachter weer in het café verscheen werd hij onthaald op vuistslagen, terwijl V. d. B. hem met ec-n mes dreigde en met een stoel sloeg. Toen beklaagdq zijn verklaringen voor den Politierechter had afgelegd, zei deze gaat u maar zitten. Tot groot vermaak der aanwezigen klauterde V. d. B. toen op een der groenbekleede rechterstoelen. Hij moest echter weldra met een bescheidener plaats genoegen nemen. Het O. M. eischte drie weken gevan genisstraf. De politierechter veroordeelde bekl. tol f 30 boete. De vergeten Baarnsche zwerver. De schuldige politie-agent zal 27 Mei terecht staan. Naar wy vernemen heeft de justitie ter men gevonden om een gerechtelijke vervol ging in te stellen tegen een der politie-be- ambten te Baarn, aan wiens verzuim het te wyten is dat men in het politiebureau aldaar den opgesloten zwerver heeft ver geten. Deze politie-beambte zal te Utrecht te rechtstaan op 27 Mei a.s. des namiddags ten 2 uur. MARKTBERICHTEN. Nuchtere kalveren markt. Gouda, Karnemellcsloot, 12 Mei. Aanfoer 52 nuchtere kalveren. Prijzen 8*-ƒ 13 en 18. Folckalveren 2026. Veemarkt Rotterdam, 12 Mei. Aanvoer: 634 vette runderen, 863 vette i graskalveren, 1396 varkens, 169 scha pen en lammeren. Pryaen: Runderen le kw. 1.161.20, 2e kw. 1.10—1.05, 3e kw. 0.96—0.85, Ossen le kw. 1.06—1.12%, 2e kw. 1— 0.95, 3e kw. 0.85, Kalveren le kw. 1-05 —1.90, 2e kw. 1.46— L26, 3e kw. 1.10— 0.95, Schapen le kw. 0.90—1, 2e kw. 0.800.70, Se kw. 0.60, Lammeren le kw. 1.101.20, Varkens le kw. 0.62 0.64, 2e kw. 0.60—0.66, 3e kw. 064— 50, licht soort le kw. 0^8—-0.61. Veemarkt Utrecht, 10 Mei. O pde veemarkt waren 1300 stuks vee aangebracht. De prijzen waren voor stie ren 180320, voor vaarzen 230840, voor pinken 100180, voor melkkoeien f 270—460, voor kalfkoeien f 800—476, voor vaarskoeien 230460; voor nuchtere kal veren 9—14, voor magere varkens 16— 47, voor biggen 816, voor schapen 44 —62.50, voor lammeren 2024.50. Graanmarkt. Amsterdam, 12 Mei. Oude Tarwe f 13-13%, Rogge f 12, Haver f 9%—10, Puiveboonen f 14—15, Paardeboonen f 12%—18. Aardappeüanrkt Anuterdam. Amsterdam, 12 Mei. Zeeuwse he bonten 102010.60, idem blauwen 10.25—10.50, idem bravo's 7.50— 7.75, idem cohimors 7.60—7.70, idem rood- gtari^O—7.76, idem bonte star 8.15—8.60, Friesche rood star 7.507.26, Malta's 25 46 per K.G. Kaasmarkt. Oudewater, 12 Mei 1924. Aanvoer 42 partijen, 6380 stuks, gewicht 31950 K.G. Prys Goudsche kaas gest. le soort 40—44, gest. 2e soort 37—40, zwaardere ge«t- f 44—48. Handel matig. Vlasmarkt. Rotterdam, 12 Mei. 4000 Groningen f 1.70—2.20, 48QQ Holland geel f 1.652.15, 6300 Wit? j 1.50—1.70, 3)00 donker rood f 1.50 -1.65. STADSNIEUWS. GOUDA, 12 Mei 1924. Een onwillige benzinetank. Dezer dagen zou ooK op de Houtmans gracht een benzinetank worden geplaatst, aooals reeds meerdere hier ter stede plaat sing hebben gevonden. Deze tank van de Mij. de Automaat, die ongeveer 6 Meter lang jè en een middellijn heelt van ruim 1 Meter zou worden ingegraven. Een groot gat werd gemaakt en de tank daarin geplaatst, na dat eerst beton was gestort om den ketel op te doen rusten. Daarna werd het gat dicht Tot niet geringe verbazing van den aan nemer en diens personeel stak den volgen den morgen de tank boven de straat uit. Het grondwater bleek de betonlaag te hebben ontmengd, waardoor de bevestiging van den ketel was losgelaten, waardoor de lee- ge ketel, die een ihoud kon hebben van 6000 L., door den druk van het water naar boven is gegaan. Daar de tank was be graven onder de leidingen van gas en wa ter, kwam het gevaarte by het omhoog gaan met kracht tegen deze buizen aan, waardoor deze braken. Uit de gebroken waterleidingbuis stroomde het water nu de put in en tevens kwam het in de gasbuis terecht. De tank lag op het water ze dob beren. En de gasman, die op den Tien- deweg water pompte uit de gasbuis, kon zich maar niet begrypen waar al dat wa ter vandaan kwam, totdat bleek dat de put op de Houtmansgracht zorgde voor steeds nieuwen aanvoer. De bewoners van de aan de Houtmuns- gracht grenzende straten kregen ook hun deel van de misère, want zy kregen geen gas totdat het hersteld was. Op de Hout- l modderbad ijn er aan te vu* herstellen wat kapot was en te zorgen dat de Gemeente i schade lydt by dit door „de Aubo- t" opgedragen werkje. Waarschuwing. De Comm. van Politie te 's-Gravenhage waarschuwt tegen het afleve ren aan Hermanns Hy van goede- enricus Pad- n te Arnhem 18 Maart 1884, ilKre grossier in koloniale waren, van 1 Maart tot 1 Aj>ril te den Haag, Anjelierstraat 18 en maakte ver schillende slachtoffers. Thans woonit hy vermoedelyk te Overschie, Juilanastraat 28. Reeds eerder is door den Comm. van Po litie te Schiedam tegen dien persoon ge waarschuwd. De Comm. van Politie te Haarlem geeft belanghebbenden in overweging geen han delsrelaties aan te knoopen met Evert Strandatra, geboren te Kornwerd (gem. Wonseradeel8 Augustus 1894, koopman, wonende te Haarlem, Spaarnwouderstraat 70 A (in een poort). Bedoelde persoon doet bestellingen van allerlei aard, welke dan niet onder rembours gezonden mogen wor den. Na aflevering blyft echter betaling achterwege. «r De Comm. van Politie te Kerkrade waar schuwt tegen een persoon, die zich noemt Peter Vrancken, ong. 28 jaar oud, ong. 1.76 M. lang, wonende te Kerkrade, welke naam echter onbekend is. Hy maakt er zün be roep van om speciaal bü heeren geestely- ken, kloosterzusters, instellingen van het Groene Kruis e.a. zijn slag te slaan, door, onder valsche voorwendsels, o.a. dat hy tu- berculoselyder is en kort uit het sanatorium te Hoorn is ontslagen, geld (kleine bedra gen) weet los te krygen. Spinnewebtocht N. V. R. Aan den oproep van de afd. Gouda van de N. V. R. voor een spinnewebtocht naar Haastrecht op Zondag 11 Mei, hebben de afd. Amsterdam, Utrecht, den Haag, Delft en Rotterdam gehoor gegeven en zoo trok een groep van ongeveer 250 personen per auto, fiets, of te voet naar dat vriendelyke dorpje, in de hoop bloeiende boomgaarden te zien. De bloesem laat helaas te wenschen over en vandaar dat even voorby Haastrecht gewandeld werd, allen zich maar vereenig- den in het feestgebouw te Haastrecht waar de muziekvereeniging Prima Volta enkele muzieknummers voor het gezelschap liet hooren. Nog een punt van bet programma was, «en bezoek aan de Stichting Bisdom van Vliet, waaraan een 200 personen deelnemen, die ten zeerste opgetogen waren over het geen daar te zien was en het moet dan ook gezegd worden het museum is een bezoek overwaard. Waa het weder in de ochtend uren triestig, om een uur of één klaarde ket op en de rest van den dag werd met schitterend weer genoten. Welgemoed werd cm drie uur de terugtocht aanvaard. Per •uto keerden verschillende deelnemers aan den tocht naar Gouda terug, waar nog een hetoek aan de Groote Kerk gebracht werd 001 de wereldberoemde kerkglazen te be- "tchtigen. De geheeie dag had een hoogst aange- "am verloop en het afdeel iiigabeottiur ■«1* veel lof van de ruoterafdeelingen in ontvangst nemen en het verzoek dergelyke toebten meer te organkeeren. In voorberei- ®ng i» thans een tocht naar Boekoop in d« rortnW. Een Jubileum. Zondag 18 Mei hoopt den heer W. C. Luynenburg den dag te herdenken, waar op hü voor 45 jaar in dienst trad bü d«n heer W. Bokhoven, thans N. V. Aann. te- dryf v.h, W. Bokhoven, alhier. Volks- en School bad. In de week van 5 tot en met 10 Mei wer den in het Volks bad gebruikt 203 sproei- baden en 196 kuipbaden. Het Sc hooi bad werd bezocht door 1101 kinderen. Agenda. 21 Mei, 8 uur. E. H. b. O. Gebouw Daniël. Cursusoefening onder leiding van Di. Montagne. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, liendeweg, is deze week tot en met Vrydag 16 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK MOORDRECHT. Een verhuiisauto van de firma B., uit Rotterdam, zakte, nadat deze den Spoor wegovergang aan den Ringdyk gepasseerd was, van den hoogen weg aldaar. Een op die plaats staand hek hield de auto over eind. De wagen moest geheel ontladen -worden, terwyl het verkeer over den weg langen t(jd gestremd was. REEUWUK. Miej. M. C. Kruit, onderwijzeres aan 1 openbare school B. heeft tegen 1 Juli ont slag aangevraagd. STOLWIJK. De Postduivenvereenigiing „De Blauwe Doffer" hield Zondag een wedvlucht van uit Mons (België) afstand 181 K.M. De le en 6e pr. werd behaald door C. de Vries, 2e pr. J. H. Verburg, 3e, 4e en 6e pr. T. Koot We., 7e pr. D. Mastenbroek, 8e pr. A. Anker, le duif 12.30.17, laatste 1.8.21. le overduif P. Bongers. Aan de vlucht weid deelgenomen door 25 duiven. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. WedstryduitBlagen van Zondag 11 Mei. Pmj>o Fransch Olympisch A-elttal— Zuid-Nederland 0—0 Rotterdam Queens Park Rangers— Olympisdh B-elftal 01 Kampioenschap van Nederland. ).nschedé EnschedéBe Quick 2—1 I.linuiden StormvogelsNAC '2—0 Afdeeling 1 le klasse. Rotterdam VOCHFC 1—2 Afdeeling 11 le klasse. Utrecht UVV-ASC 1-0 Rotterdam Excelsior—HBS uitgesteld Afdeeling IV le klasse. Tilburg NOAD—BW 2-0 Promotie afdeeling 1 '2e klasse. Mlversutn Hilversum—SV^V 1—1 Beslissingswedstrijd 2e klasse. Utieoht: DOS—Zeist (terr. Hercules) 1-0 Promotie afdeeling 11 2e klasse. I-en Haag ADOODS 22 Promotie 3e klasse. Rotterdam: Nep tun usSt. Volh. 10 3e klösse B. Leiden Lugdunum—UDI 21 Promotie Reserve 2e klasse. Den Haag Quick II—Xerxes II 1—3 G. V. B. le klasse B. Haastrecht I—Gouderak I 1—2 ülympia lilMoordrecht 1 3—0 2e klasse B. Zevenhuizen IGouda III 22 4e klasse B. Vriendschap II—Schoonhoven IV 2—1 Vriendschap 11 kampioen 4e klasse B. V riendschappeli jk Gouda—B.M.T. 0-2 O.N.A.—Bodegraven 0—2 OudewaterOlympia comb. 33 Seriewedsfrijden Waddings veen. G.S.V. 11—Gouda 11 0-0 door G.S.V. bij loting gewonnen. O.N.A. II—Alphia I 2— Overzicht. Halve competitie. Heele oom-petitie. 'Halve competitie. Heele oompetitie. Het wordt een knoopentellerij. Melden we Zaterdag, dat volgens de Sportkroniek het thans officieel was, dat voor het landskampioenschap een halve oompetitie zou worden gespeeld. Gisteren vermelde de Tel, dat 't bestuur vr.n den N -V .B. opnieuw is gaan onder- hendelen met afgevaardigden van eeni ge le klasse afdeelingskampioenen, die prijs blijven stellen op het spelen van een heele kampioenscompetitie. Als voorwaarden zouden zijn gesteld, dat op 24 Mei, 28 Mei en 9 Juni (geen Zon dagen) moet worden gespeeld en dat de wedstrijden niet mogen worden opge houden door het feit, dat na 18 Mei geen spelers, die in de Olympische ploe gen gekozen zijn, meer voor de kampi- oen8comlpetitie mogen uitkomen, tot op het oogenblik dat Nederland op het .oogenblik dat Nederland op het Olympi sche voetbaltournooi is uitgespeeld. Feijenoord, Be Quick en N.A C. heb ben zich met die voorwaarden accoord verklaard, evenzoo Enschedé en Storm- V°In*overleg met de verschillende clubs is een programma opgemaakt, waarbij de laatste wedstrijd op 9 Juni gespeeld wordt. Alzoo zou de reeds bij voorbaat ge speelde wedstrijd Stormvogels—Ensche dé 2—1, geldig zijn verklaart, waar door de IJmuidenaren door hun over winning gisteren op N.A.C., 2—0, bo venaan staan met Feijenoord als tweede ou geiroiieu regeling is voor (ie deel nemende v ere enig ïngen een tinaun ioei voordeeltje, terwijl zulKs ue N. V. B. ook geen wuideieren legt. Voor de promotie naar de le klasse in afd. I eindigde de strijd t|isscnen Hilversum en S.V.V'. in gelijk spel. Dit is een tegenvaller voor Hilversum. Algemeen werd verwacht dut Hilver sum de iemuig zou nemen. Jn de 2e aideeiing deelden A.D.O. en 0.1).S. de puntjes, zoodat A.D.O. uitge schakeld is en de wedstrijd O.D.S.— Uiutas de beslissing moet brengen. Eeu gelijk spel brengt de Üoroummers op do begeerde plaats. De beslissing om de laatste plaats in de 2e klasse B eindigde in eeii 10 overwinning voor D.O.S., aoodat D.O.S. hiermede de kans op degradatie nog juist is ontgaan. Zeist zal nu zijn plaats moeten verdedigen tegen Voor waarts on S.D.W. Voor de G. V. B. le klasse B wou Gouderak (de kampioen) zooals werd verwacht van Haastrecht eu Olympia van Moordrecht. Olympia 111 bezet hier mede do tweode plaats. Nog slechts één wedstrijd moet voor deze klasse wordeu gespoeld n.l. Haastrecht 1—G.S.V. 11. Melden we Zaterdug dat in de eerste klasse A Alplgiu thunsr kampioen is, zulks eischt in zooverre verbetering, dat het doelgemiddelde van Alphia I beter dan van Aiphen II, met beiden oven veel punten. Daar echter door het bestuursbesluit van do G.V.B- het doelsaldo van geen irnloed is op eon kampioenschap, zoo zal dus tusschen deze beiden een be slissingswedstrijd op onzijdig terrein moeten worden gespeeld. Vriendsdhap II behaalde een 2—1 overwinning op Schoonhoven IV en is (hiermede kampioen van de le klasse B. Beide elftallen van Vrieiulsohup (Bos koop) hebben alzoo kans te proraovee- ren Door de uittreding van A.L.T.O. heeft de stand in de '2e klasse B en 3e klasse A wederom wijziging ondergaan, welke hierna volgt. Voor het kampioenschap zijn deze echter van geen invloed. 2« O. N. A. lil 6 6 Zwervers 16 1 Gouda lil 6 1 Zrevenh. I 6 Zwervers 2 rn»g w. n. o. tegen 3e Vriendsch. 18 6 Wadd.v. 1 8 4 N. A. IV 8 3 Bodegr. 111 8 2 Alphia 111 8 1 klasse B. 1—11 14—4 4 14* 12—12 2 3 4 11—14 3 3 3 7—14 winstpunten in nunde- Zevenhuizen op 10 1 ebr. klasse A. 1 1 13 30—4 2 2 10 23—14 3 2 9 12—12 1.12 1 6 6 8—26 0.62 1 6 3 9—27 0.87 1.83 0.6/ 0.67 0.60 1.62 1.26 Olympia 111—Moordrecht I 30. Voor de rust wogen beide partijen tegen elkander op, doch worden geen doelpunten gemaakt. li: het tweede gedeelte .speelden elk mei tien man. Nu ongeveer een kwartier gaf Krom Jr met een wooien om-haat Olympia u© leiding- Direct daarna miste Krom Sr. eeu strafschop door over te schieten. Tegen het einde maakte Krom Jr. nu goed samenspel er '2—0 van en uit een voorzet van rechts bracht Rietkerk de stiiiui op 30. Olympia becset door deze overwinning de tweede pluuts, SChoonhoveu de der de en Moordrecht de vierde. De stand luidt thans: Kampioenschap van Nederland. Stormvogels 3 3 6 6—2 'L— Feyenoord 2 2 4 10—3 'L— N. A. C. 2 1 1 2 3—4 1.— Enschedé 4 1 3 2 6—11 0.60 Be Quick 3 3 4—9 Eindstand Afdeeling 1. le klasse Feyenoord 18 13 2 3 28 61—30 1.66 D. F. C. 18 8 7 3 23 36—22 1.28 't Gooi 18 9 4 6 22 3639 1.22 V. O. C. 18 9 3 6 21 3336 1.17 H. F. C. 18 7 6 6 19 33—40 1.06 Ajax 18 7 3 8 17 36—27 0.94 H. V. V. 18 6 4 8 16 40—42 0.80 R. C. H. 18 4 7 7 16 31—36 0.83 Z. F. C. 18 3 4 11 10 27—43 0.66 S. V. V. 18 4 1 13 9 18—36 0.60 Promotie 2e klasse. E. D. O. 2 1 1 3 4—2 1.60 Hilversum 3—3 3 3—8 1.— S. V. V. 3—2 1 2 1—3 0.67 Afdeeling II. le kb ssae. Stormvogels 18 15 1 2 31 48—13 1.61 Sparta 18 12 4 2 28 49—18 1.66 H. B. S. 17 8 3 6 19 27—26 1.12 Haarlem 18 7 6 6 20 33—33 1.11 Blauw Wit 18 6 7 6 17 20—22 0.94 Excelsior 17 6 4 7 16 29—26 0.94 U. V. V. 18 7 1 10 16 33—42 0.83 A. S. C. 18 5 4 9 14 29—36 0.78 Quick 18 3 3 12 9 18—40 060 O. D. S. 18 4 1 13 9 2161 0.50 Promotie 2e klasse. Unitas 3 1 2 4 4—3 1.33 O. D. S. 3—3 3 3—3 1.— A. D. O. 4—3 1 3 6—7 0.76 Promotie 3e klasse. U. S. C. 2 2 4 6—1 2.— Neptunus 2 1 1 3 3—2 160 St. Volharden 2 1 1 2 1—1 1 Alphen 2 1 1 1 2—8 0.60 Delfia 2 2 - 1—5 Promotie Reserve 2e klasse. Excelsior II 3 3 6 9—1 2.— Xerxes II 1 1 2 8—1 2.— Quick II 3 1 2 2 4-6 067 Olympia II 3 J 3 - 1—9 D. voetbalwedstrijd Frenkrljk—Zuid- Nederland. N Een pnntlooe reeuWaat. Zaterdag werd in Parijs de voetbal wedstrijd tusschen het Fransch Olympi- nche A-elftal en het Zui^-Nederlandsche elftal gespeeld. Het was een spannende ontmoeting, doch geen der partijen slaagde er in te doelpunten. LAWNTENNI8. T.l.ü.U. ii—A.D.N.O. I De gisteren gespeelde wedstrijd itod IJ—Adno i neefi voor liod ii de eer ste groote overwinning opgeleverd. Slechts de dames uouoie werd verlo ren, hoewel hiervoor drie sets noodig waron. De uitslagen zijn J C. Jonaer—Luyteu Ö-U, 6-4. J. Steffelaar—loose 6-4. 6-3. Mevr. Bicknese—rnej. Luyten 6-4, 6-2 Mevr. Bioknese en J. M. tyijniieff— mej. Luyten eu Luyten 4-6, 6-8, 7-5. Mej. N. Spit eu J. Steltelaar—mej. Versluys en loose 6-8, 7-5. J M. Mijulieff en J. C. Jonker—Luy teu eu Toose 0-4, 6-2. Mej. N. Spit en mej. M. A. Jonker— Mej Luyten en mej. Veraluys 6-3, 3-6, 4-6 Totaaluitslag 6—1 voor T.I.Ü.D. II Wigwam II—Be Quick 1 2-5 INGEZONDEN. (Muiten veraniwo$rdelykheiti der Mud./ „De Ueywegh". Geachte Redactie, Het antwoord vao het Bestuur der Buurt- vereemgiag „Eendracht dwingt my nog even terug te komen op myn artikel „de Cleywegh" om te verklaren, dat het geens zins in inyne bedoeling heeft gelegen iemand, wie dan ook, persoonlijk te kwet sen. Doordat myn artikel niet vriendelyk ge stemd was, ben ik zelf misschien de oor zaak geworden, dat het Bes buur er meer in heeft gelezen, dan ik heb bedoeld (aoouls blykt uit de uit hun verband gerukte! citaten). En dat spyit my! Wanneer dege nen, die zich aan myn artikel geërgerd hebben, dit nog eens goed nalezen, zullen zy inzien, dat zy er meer hebben uitge haald, dan er redelykerwyze uit te halen was. Overigens is het antwoord van het Be stuur met de vele adhaesae-betuigingen, die ik ontving, voor my het bewys, dat ik den spyker op den kop sloeg, boen ik den my onbekenden adressanten, die zich op de geschiedenis beriepen, verweet, dat zy o f van de stadshistorie niets wisten o f voor die historie niets gevoelden. Immers de vraag, aan den heer Pot ge daan, om eens de historische waarde be willen aantoonen van deze straatnaam, die met Tiendeweg, Molenwerf, Haven en Gou we bot de alleroudste behoort, is al buiten gewoon... naief. Historie heeft waarde voor hen, die voor haar belangstelling hebben, voor alle an deren zal zy ten allen tyde een gesloten boek blyven. Over de waarde der histo rie te debat tee ren ii, nutteloos. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw dw., Dr. D. E. HOSSELAAR. KERKNIEUWS. Remenstrantsche Broederschap. De algemeene vergadering van de Remouatraiitsoiie Broederschap wordt van het jaar te Rotterdam gehouden op 3 eu 4 Juui. Oj, de agenda staat o.a. oen voorstel van de gemeente Alkmaar om het be stuur der Broederschap op te dragen de beginselen van de Broederschap meer bekend te maken en vorming van ge nieenten te bevorderen in plaatsen, waar een aanmerkelijk aantul Remon stranten wonen, ot personen, die tot geen kerk hooren en aan kerkelijk le ven behoefte gevoelen. Dr. C. E. Hooykaas zal een bespre king inleiden over „het kerkbegrip der jTioedei^iriiupl ill verband met huur taak." Het verslag van de Commissie tot de Zaken der R. B. over het dienstjaar 1923-1924, dat ter vergadering zal wor den uitgebracht, herdenkt in de eerste plaats de dooden, prof. dr. J. J. Hart man, dr. H. F. Jonkman, die beiden curator van het Seroeiiarie zijn geweest, generaal-chef van den geneeskundigen dienst, A. C. ten Hove, voorzitter van hel Haagsahe bestuur, B. C. E. Zwart (Amsterdam), prof. d. J. van Wagenin- gen (Groningen) enz. Het aantal leden is, vergeleken met het vorige jaar, slechts met 40 gestegen van 16.438 tot 16.478. De grootste gemeenten zijn Rotterdam (2910 leden), Amsterdam (2647), den Haag (1912), Utrecht (1386), Groningen (1291), Lei den (796) enz. Er zijn 28 gemeenten, waarvan Frederikstad aan de Eider, in Duitschland, met 46 en Zevennuizeu met 16 leden de kleinste zijn. Boven dien zijn er drie kringen, Oosterbeek (80), Nijmegen (80) en Zwolle (36). De verslagen der gemeente luiden o\er het geheel opgewekt. De ontvangsten en uitgaven sluiten met f 30.404.75. Uit het verslag van professor en cu ratoren van het Seminarie blijkt, dat drie studenten werden toegelaten, van wie er een, de heer J. van der Staay, reeds als zendeling in onae Oost eu als voorganger van een Amerikaansche gemeente is werkzaam geweest. Een andere van het drietal ging al spoedig naar de faculteit der letteren op. Een studente verliet als candidaat in de theologie de universiteit, wegens huwe lijksplannen. Een andere studente, mej. A M L. FreVel. werd proponents Een student, de heer W. R. M. Noordhof, weid proponent en te Lochera beroe pen!' Er zijn nu nog tien studenten op hei Seminairie, van wie vier vrouwelij ke, Vijf hetf>en tiet candidaats afgelegd vijf het propaedeutisch. lDilAAiJLOU6E BUthdl.). Brand in Berlijn. BERLIJN, 12 Mei. Een groote brand verwoestte Zondagmorgen naby Bertyn hei grootste deel van de chemische labriek Runhein. De geheeie Berlynsche brand- wcei moest uitrukken. Een referendum. BERLIJN, 12 Mei. In een interview ver klaarde de Minister van Binnenlaadschc Zaken Jarres dut een referendum onder de bevolking over het schadevergoeding*- vraagstuk eerst dan te overwegen u», wan neer de Ryksdag de plannen zal hebben ver worpen. De Messc te Keuten. KEULEN, 12 Mei. Zondag werd te Keu len de Mease in tegeuwoordigheid van den Uijkspresident Ebert, den Rijkskanselier Dr. Marx, den Min. v. Buitealandsclie Za ken, Dr. Stresemann en den kardinaal aurdsbtsschop Sciueike, geopend. President Ebert sprak ui antwoord op de beg rooting» rede van den opperburgemees ter de hoop uit, dat eindeiyk het verstand op de wereld zal segevieren en dat Duitsch land, om van den druk verloet te worden, geen offer dat in zyn macht is te zwaai zul zyn om de bezette gebieden de vrijheid te brengen. "be verkiezingen in Frankrijk. PARIJS, 1*2 Mei. Hedenmiddag te 12 uur wus de stand der partijen als volgt: Conservatieven 11, Kepubiikehieu 112, Luiksche republikeinen 81, Radicalen 31, Sec. radicalen 117, Soc. republ. 38, Socialisten 90, Communisten 16. Er ont breken uog uitslagen vaii eeu 1'2 dis tricten. Geen stakingen in Engeland. LONDEN, 12 Mei. De bladeu geioo- ven dat morgen overeenstemming zal worden bereikt over de geschilpunten tusschen de mijneigenaren en iwjuwer- kert waarover reeds 12 maanden is on derhandeld. Verwacht wordt dat mor gen een nieuwe overeenkomst op eeu gezamenlijke conferentie tot stand zal kon eu. De moord te EUen. DEN BOSCH, 12 Mei. De adv.-gene- raul bij het gerechtshof alhier, eischte heden tegen F. B., A. de B. en J. V. welke beklaagden door de reoUbank te Breda ter zake van met geweld den dood ten gevolge hebbende aanslag ge pleegd te Litten, werden veroordeeld tot resp 15, 6 en 6 jaur gevangenisstraf, bevestiging van het vonnis der reoht- bauk. Wk&UUtOËKSKN. 10 Mei. 12 Mei. Officieel. Louden 11.68% 11.67% Berlijn Ü.61% 0.61% Parijs 16-07% 16.10 Brussel 13.05 12.66 Zwitserland 47.60 47.46 Weenen 0.0037 0.0038% Kopenhagen 46.65 45.40 Stockholm 70.80 70.66 Chriatiania 37.26 37.36 New-York 2.67% 2.67% Niet officieel Praag 7.8Ö 7.87% Madrid 36.86 36.96 Milaan 11.92% 11.86 Ueursoverzkht. Dc daling van de Fransdie franc die verband hield met de veranderde ver houdingen in het Fransche parlement oefende op de effectenbeurs een min der gunstige invloed uit. üp verschil lende afdeelingeu vond een kleine in zinking plaats, hoewel nergens groote verliezen werden geleden. Terwijl had de haudel eenige uitbreiding ondergaan. Van de olieafdeeling werden Konink lijke en Geoonsolideerden reeds lager ingezet, waarna nog een kleine daling pluuts vond. Ook Suikeraandeeleu gol den eerder wat lager, maar de fluctua ties waren ook daar onbeteekeueod. Rubberwaarden hoewel niet veel veran derd, in enkele gevallen lager geno teerd. In Scheepvaarten was niet veel afhdre. Holi. booten klaarblijkelijk aan aartbod onderhevig. Tabakken zeer kal me markt doch overigens prijshoudend. Van de aundeelen in handelsvennoot schappen konden Companias zich moei lijk op peil houden. Prolongatie 4% Londen, 2 uur. Amsterdam 1167, Berlün 18870, Parijn 7780, Brussel 9326, Zwitserland 2469, Ko penhagen 2665, Stockholm 1646, Madrkl 3163, New-Yorit 436, Italië 98%. Berlün, 1 uur. Amsterdam 16736—16814, Londen 1840% —49%, Parijn 2414—26, Brussel 2006—16, Zwitserland 741179, Kopenhagen 7162— 98, Stockholm 11147—11208, Chriatiania 5806—6926, New-York 419—21, Italië 1896 —1906. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 766.1 te Toulouse. Laagste stand 761.8 te Lerwick. Verwachting: Zwakke tot matige Zuiden tot Wasten wind. Maant zwaar bewolkt of betrokken, met tijdelijke opklaringen. Waar schijnlijk eenige neerslag. late warmer. 12/18 M«i 9.11 a.m.—4 41 vin.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2