Had. E 's-ïramhijt itZOON fERK ing jen ng en insch. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU VVERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. No. 15639 Dinsdag 13 Mei 1924 B4«Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen 31 - Gouda ROMANTIEK. ikerij elsche stoffen 1168 70 DMMT 040. Op gezonden. en 804 38 Amsterdam, ndel, 8e DRUK. jaar” zeide zij, FEUILLETON. koud, juffrouw en 1390 100 den Mensch Hf 1 440. SLS, VE- 0GI, LLE )EL, TOT ERD leen wetenschappe- t boek kan worden oofden, gehuwden, iten, onderwijzers, :o per post. tant. ad bestelbiljet toe- s-My. en Boekh. te Ijjkache termijnen Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. lis a NOSE bleek voor I n? De SANGUI- I i herstelt die, waar I 1816 4ol n; zij geeft nieuwe I Ie proef van- J Den Haag. f Onze plannen zijn meestal maar houts- komen eenvoudig ingetrokken koolschetsen; een veer kan ze uitvegen. A~' r'an ""4 u” '4oow De ernstige botsingen die naar aanlei ding van de onthulling van het standbeeld van Mobtke Zondag te Halle hebben plaats gehad, hebben zich in den loop van den dag nog herhaald. Op talrijke plaatsen in en om Halle is het tot ernstige gevechten geko men tusschen aftrekkende rechtaradicalen en communisten, waarbij aan beide zijden bloedige koppen werden geslagen. Telkens moest de Schupo ingrijpen om de vechten den van elkander te scheiden. Het aantal gewonden, dat in de ziekenhuizen moest en vaders, vroed- m.” ch een denkbeeld veranderingen bij 'an het vrouwelijk worden ondergebracht, schijnt vrij aan zienlijk te zijn. In een restaurant in de buurt van Halle werden een aantal leden van „Stahlhehn” door communisten aan gevallen. Zij namen de vlucht en één hun ner werd in het open veld door een com munist doodgestoken. In verband hiermede zijn vier personen gearresteerd. In Halle loopt hardnekkig het gerucht, dat ook de zoon van den kroonprins, die te Halle studeert, incognito aan het feest heeft deelgenomen. Invölkische kringen is men er zeer ontstemd over, dat hij zich zoo op den achtergrond heeft gehouden. witte wol. Maar daar de schilder do sneeuw noodig had ah achtergrond, moest het meisje met hem mee naar buiten, heel ver in het vrije veld. Waar niets te zien was dan onafzienbare sneeuwvlakten en stijf bevroren hoo rnen. Op een bevroren plas stelde hij zijn ezel op. Dekens had hij onder zijn voe ten en over zijn knieën. Zij slechts een wit berenvel onder de witte met boni omloonde laarsjes. „Heeft u het heel koud, juffrouw Dagmar „Neen”. Hij vroeg het driemaal. Daarna niet meer. Wat kon het hem ook eigenlijk schelen of zij half bevroor. Zijn schil derij vorderde. De voeten van het meisje zouden af gevroren zijn, indien Anton er niet was gefeest. Hij bad in een tweede slede een kokende samovar mede laten ko men Elk half uur bracht hij haar een glas (bee. Maar het meisje wide „stoor niet, Anton, je ziet, dat mijnheer werkt.” Dit was iets nieuws voor haar. Dat iemand werkte, zuiver lichamelijk, met verkleumde vingers. Terwille van een idee. Dat iemand ter wille van de schoonheid de scherpe koude niet acht te, die den dood brengend in de lede maten kroop. En beangst waarschuwde aj „De kleeden zijn van uw knieën ge gleden, mijnheer Czaslo.” (Woedt vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal 246, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, dan boekhandel en da postkantoren. Onia bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie TeL Int 82: Redactie TeL 645. flOUDSCHE COURANT. i kon wor den. Dan zat hij daar. Zijn titel had hij trouwens reeds afgelegd, hij noem de zich „dr. Patkul” 1 En wat zij met Dagmar van plan was, mama geloofde, dat zij het nog niet goed wist. „Zoo... Zoo...” Nu, de generaal had groot gelijk. Er moest wat gebeuren. De tsarina nam de zaak zelf in handen I” Kom hier, kleintje, laat ik je eens bekijken „Daar mede was zij door de tsarin-moeder van rechts naar links en van links naar rechts gedraaid alsof zij een pop was, daarop had de tsarina geglimlacht en haar een tikje op de wang gegeven en gezegd Ik wil het nog eens met jullie probeeren. Terwille van je vader, op wien je zooveel gelijkt. Daarom alleen.” Het was omstreeks dien tijd, dat op een gemaskerd bal, voor het eerst vorst Warjagin opdook. Mevrouw Markoff wist onmiddellijk, waarom het handel de. toen hij verzocht een bezoek te mo gen brengen. Want dat was er geen die mee danste in de aanzienlijke wonin gen. Dat was iemand, die door geboor te en rijkdom boven de meesten van zijn land stond. „Als hij komen wil, kan hij komen. Bij mij komen er velen.” Zei me vrouw tot Martha Heller en haalde de schouders op. Maar zij reed naar de eerste kleer maakster van St. Petersburg en bestel de zes nieuwe japonnen voor haar doch ter. Misschien omdat zij aan haar zoons ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda M> omstreken (bobooraade tot don bmorgkrtag) l 1-4 regels 140, elke regel maar ƒ045. Van buiten Gouda on den bmorgkringi 1—6 regels 1.66, elke regel moer 040. Advertentiën In het Zaterdagnummer 20 bjjelag op den prijs. Liafdadigheids-advertMitiita de helft vnn den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1—4 regels ƒ2.06, elke - do voorpagina 60 booger. Gewone advextantiën on ingeaondaa mededelingen bjj ooatract tot sear gwedueeer- den prijs. Groots lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechankomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór do aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. li) Toen begon het meisje te schreien. De tsarina was heel boos geweest, had uaar moeder verwijten gemaakt, had gezegd, dat zij haar man slecht behan delde, hem belachelijk maakte tegen over de geheele wereld. 'Hij had het zelfde recht als mama om te zorgen voer de toekomst van haar petekind. Want hij was voor de wet haar vader. Over het geheel bezorgde de geheele familie haar niets dan moeilijkheden. Ais graaf Rijd nik' zijd} leventje zoo voortzette zou hij tot straf verplaatst word mi I En van den baron hoorde men ook mooie dingen. Hij woonde ergens in ®®n Duitsch arbeidersnest en gaf een dagblad uit waarin hij tot den strijd tegen het kapitalisme aanzette. Het grootste deel van zijn inkomen ging Weg aan dwaze, oproerige stichtingen. Hij moest niet vergeten, dat zijn in- D« groote vraag lyk in hoe verre dit wijziging zal bifengen in de alge- meene buitenlandsche politiek, door Frank rijk gevolgd. De meer behoudende bladen, die begrijpelijkerwijze met den uitslag der stemming zeer weinig ingenomen zyn, be- toogen dat de omstandigheden geen be langrijke afwijking van de tot dusver door Poincaré gevolgd© politiek toelaten en wij zen op het voorbeeld van Engeland, waai men ook van het aan het bewind komen der socialisten onder MacDonald een groo te verandering in Engelands traditioneel? politiek verwachtte, terwijl die toch in hoofdlijnen onveranderd gebleven is. Men acht het geenszins onwaarschijnlijk dat door dezen uitslag, die de nederlaag van Poincaré heeft gebracht, de samen komst met MacDonald niet zal plaats heb ben. In Londen hebben de uitslagen van de verkiezingen ook zeer verrast. Zoo goed als alle bladen hadden een zegevierenden terugkeer van Poincaré verwacht, en blij kens de uitnoodiging van MacDonald aan Poincaré om op 19 dezer te Chquers te komen, had ook de Briteche regee- ring niets anders verwacht dan een be stendiging van den tegenwoordigen regee- ringskoers. Het is natuurlijk de vraag, of de uitnoo diging aan „den Franschen premier” ge richt, ook na een eventueele crisis geldig blijft dan wel of Poincaré ajs vêrtegen- woondiger der Ententepolitiek, voor zoo ver deze Frankrijk betreft, naar Chequers zal komen. Vermoedelijk zal onder deze omstandigheden de ontmoeting tusschen de hoofden der Britsche en Fransche regee- ring eenigen tijd worden uitgesteld. Als Poincaré eventueel niet zou aanblijven, ver moedt men dat de formateur van een nieu we regeering niet binnen een week een buitenlandsche reis, zij het ook van korten duur, zal kunnen ondernemen en zelfs als Poincaré blijft is te verwachten, «lat hij met de regeling van allerlei binnenlandschc aangelegenheden de handen voorloopig vol zal hebben. Als gevolg van een en ander verwacht men, dat de geheele regeling in zake Duitschland voor <je eerste weken op nieuw in de lucht blijft hangen. De onzekerheid aangaande verdere ont wikkeling der binnenlandshe politieke ge beurtenissen bleek ook uit d© zwakke hou ding van den Franschen franc op de Lon- densche wisselmarkt. sel in een openbare vergadering tegen de arrestatie van den wethouder protestveren. Dez© arrestatie staat in verband met een aanklacht, die door het gemeentebestuur van Cassel wegens beleediging tegen de redactie van de Deutsch-nationale Uaase- ler Post is ingediend. DU blad had be weerd, dat wethouder Wittrock en de stads architect dr. Hoehl, die beiden lid van de sociaal-democraLische partij zijn, zich aan knoeierijen met woningen hadden schuldig gemaakt, ten nadeele vaa het belastingbe talende publiek. Het proces heeft reeds plaats gehad en vier dagen geduurd. De rechtbank stelde zich op het standpunt, «lat de door het Duitach-nationalc blad ver melde feiten niet in strijd met de waar heid waren. Naar aanleiding van «Ut pro ces zullen zich nu zoowel wethouder Wit trock als dr. Hoehl wegens meineed te ver-\ antwoorden hebben. Alleen de wethouder werd gearresteerd, daar men vreest, «lat hij zich anders door te vluchten, aan de vervolging zou pogen te onttrekken. Dr. Hoehl is intusschen in zijn functie ge schorst. 1 De bran«i in de haven van Hamburg. Aangaande den grooten brand in de ha ven wordt nog gemeld, dat de thans ver woeste loods hoofdzakelyk was gevuld met hennep, vlas en dergelijke artikelen, doch dat er. zich ook partijen olie en chemika- liën bevonden, alles derhalve goederen, die niet alleen snel vlam vatten, doch ook lang blijven door branden. Dit bemoeilijkte het blusschingswerk in «ie hooge mate, hoewel er zes brigades uit Hamburg, benevens drie stoomschepen en een drijvende motorspuit van den kant der xg. Koldauacha haven werkten, Een angstig moment was, toen het s.s. „Ruth”, dat in de nabijheid lag, losraakte en juist tegen den buitenmuur van de brandende loods werd aangedreven. De muur stortte in en het schip kreeg een groote hoeveelheid puin op het dek. De spuitgasten op het schip wisten zich te red den ,doch enkele hunner moesten overboord springen. Twee zolderschuiten, naast de loods gemeerd, werden echter door het neerstortende puin tot zinken gebracht. De verbrande goederen zijn het eigendom van de Duitsch-Russische Tranaportmij., waarbij Russische ondernemingen voor de eene en de HAI’AG voor de andere helft zijn geïnteresseerd. ENGELAND. Zoowel Dover als Londen hebben de Roe- meensche koninklijke gasten gisteren een harteljjke ontvangst bereid. De prins van Wales, vergezeld van den Roemeenschen gezant begaf zich te Dover aan boord van de Maagd van Orleans om koning Ferdi nand en koningin Marie te begroeten. Op het Victoria Station te Londen haalden ko- nlng George, koningin Marie, MacDonald en verscheidene andere ministers, officie ren, gezanten enz. de gasten af. Vandaar begaf men zich in staatsiekoetsen naar het paleis van Buckingham. Daar had gis- BUITENLANDSCH NIEUW8. DUITSCHLAND. De terugkeer van graaf Arco, dm moordenaar van Kurt Eisner. Zooals men weet is graaf Arco, de moor denaar van den Beierschen premier Kurt Eisner, voorwaardelyk in vrijheid gesteld. By den terugkeer op zijn slot heeft de be volking hem een ontvangst bereid, waar van de „Bayrische Kurier” een levendige bestdiryving geeft. Op 6 Mei, aldus het blad, keerde graaf Arco op z(jn goed terug, Het slot was geheel versierd. Avonds bracht de bevol king hem een serenade. Middags had de graaf de verschillend© autoriteiten, bestu ren van plaatselyke vereenigingen enz. ont vangen. De dochter van een der houtves ters droeg een vaandelgedicht voor. Verder werd een vaandeloptocht gehouden; 200 tur ners voerden oefeningen uit. Zang- en mu zieknummers werden op het voorplein ten gehoore gebracht. Het feest werd besloten met ’t „Deutsch- landlied”. Te Caasel is gisteren de sociaal-democra- tische wethouder Christian Wittrock in hechtenis genomen. Wittrock, «lie ook lid van den Pruisischen raad van state is, wordt geschuldigd van meineed. Woensdag avond zullen de sociaal-democraten te Cas- als het ware zonder eenige aanleiding, met haar weeke, warme stem. Mevrouw en de generaal keken bei den naar haar beiden een beetje onrustig. Het was nog geen verloving. Maar hei scheen er na aan toe, toen de tsa rina hen rondom haar ontbijttafel ver- eenigde mevrouw Markoff, het jonge meisje en den vorst. Waarom toch die vreemde heer er bij was Hij had het portret van de tsarina geschilderd. En zou het ook van het jonge meisje doen. „Op verzoek van den vorst.” Zoo ver was het dus reeds. In de bovenetage van het huis van den generaal was de eetzaal voor hem ah atelier ingericht. „Om het noorder licht”, zei mevrouw. De generaal liep rondom den ezel met de handen op zijn rug en half dichtgeknepen oogen en deed alsof hij er verstand van had. Tol dat de schilder grof werd. Sprak van het licht benemen en als een woesteling met zijn penseelen in het rond wierp. „Lomperd” bromde de generaal sloop weg. Het verveelde hem ook. Maar mevrouw lag beneden op haar rustbank, had pijn in de gezwollen ge wrichten van haar voet en moest zich omslagen laten aanleggen door Martha Heller. Het jonge meisje werd voorgesteld als „Sneeuwvrouwtje”. Geheel in dacht, die bezig waren hun eigen on dergang te bewerkstelligen en die tot eiken prijs gered moesten worden. Haar dochter mocht niet gedwongen worden. Daar behoede God haar voor I Maar goed zou het zijn.... „als het ging” zoo heel terloops zei mevrouw het tot Martha Heller en aan Anton vroeg zij „Wat zeg je van den vorst?” Anton zei „Die Overtreft alles in Sf. Petersburg.” Zij knikte tevreden. „Ja, een betere partij vindt men niet spoedig.” Heb geheele huis geraakte in onrust. Het meisje zelf werd er bijna door vergeten. Zij lachte niet en zij schrei de niet, zij zei niet ja en ook liet neen. Zij zag den vorst komen, zooals men den avond ziet komen. Het wordt eerst schemerachtig in de kamer, een beetje donker en dan denkt men dat het des te helderder zal zijn als het maar eerst ontstoken is. De generaal babbelde weer aan tafel over de onroerende goederen van den vorst, zijn kasteelen, en landhuizen, zijn twee jachten en zijn extratrein. „Hij ziet er nog goed uit,” ^pei me vrouw. De generaal knikte levendig. ,.Hfj is op den besten mannelijke leeftijd ten ho«)gste vijf en veertig.” Het meisje wierp het hoofd acditer- ovex tegen de hooge leuning van haar stoel De volgende maand word ik achttien De Verkiezingen in Frankrijk. Sueces der linkerpartijen. De conferentie tusschen MacDonald en Poincaré. De Völkische belonging te Halle. Het conflict in den mijnbouw. Evenals de jongste verkiezingen in Duitschland van groote beteekenis waren in verband met de oplossing der groote Europeesche kwestie, die grootendeels mede afhangt van de Fransch-Duitsche verhou ding, waren de verkiezingen in Frankrijk die Zondag plaats vonden van by'izonder groot gewicht. De nieuw© Fransche Kamer toch zal ernstige beslissingen moeten ne men evenals de a.s. nieuwe Duitsche rijksdag met betrekking tot uiterst be langrijke aangelegenheden. Zoo hebben dus inderdaad de richtlijnen der Fransche po litiek op het spel gestaan. De Vorige Fran sche Kamer heeft vooral tot taak gehad oplossingen voor te bereiden. De nieuwe Fransche Kamer zal op buitenlandsch-po- litiek en evenzeer op binnenlandsch, voor al financieel, gebied beslissende besluiten moeten nemen. De oude Kamer heeft vier jaren lang de voorwaarden moeten nagaan waarop het verdrag van Versailles kon wor den uitgevoerd, zij heeft de internationale regelingen moeten uitwerken, het hoofd bieden aan de financieele moeilijkheden, die uit den oorlog voortvloeiden en tevens, vol gens Fransch nationnalistisch standpunt, aan het in gebreke blijven van Duitschland. Volgens het nationaal blok heeft de oude Kamer gedurende haar zittingsperiode de gouvemementeele stabiliteit verzekerd en de nationale politiek op verstandige en ferme wijze gesteund, zooals die twee jaar lang door Poincaré is vertegenwoordigd. Het vraagstuk der schadeloosstelling, dat der veiligheid, de financieele maatregelen, die bezuinigingen kunnen verwerkelijken, het budget in evenwicht brengen en de las ten van Frankrijk verminderen, ziedaar volgens ’t Fransche blad het Journal des Dé- bats het programma van de a.s. parle mentaire weriezaamheden, dat alleen kan wonden uitgevoerd, als orde vastberaden heid en methodisch werken de leidende be ginselen zijn en er eensgezindheid heerscht van hart en geest: „Wij hebben noodig dat de politiek van orde, die vier jaar lang de meerderheid heeft gehad in 't parlement, wordt bestendigd.” Al wat buiten deze staatkunde valt, noemt het blad een avonturierspolitiek. Het kartel van links proclameert wel is waar niet de gewelddadige omverwerping, zoo schreef het blad, maar wordt niette min door een socialistischen en revolutio nairen geest bezield. In 1919 afzonderlijk verslagen en veroordeeld door de algemee- ne verkiezingen, meenden de leden van het kartel der links zich oriënteerende groepen in 1924 meer kans te hebben door zich aan een te sluiten. Maar afzonderlijk optreden de dan wel gemeenschappelijk, zij blijven aldus het blad dezelfden. De meesters van deze coalitie zijn, zoo schreef het blad, «ie socialisten, de vijan den van den individueelen eigendom en de radicaal-socialisten, die hun bondgenooten zyn, zijn door hun denkbeelden omtrent den staat, de voorbereiders van verspilling en berooving. Vier jaar lang heeft het kartel van links een telkens feller campagne ge voerd tegen de regeeringen en tegen de meerderheid. Welke oplossingen heeft het aan de hand gedaan? Geen enkele, zegt het Journal des Débats. Het kon makke lijk critiseeren, omdat het geen verant woordelijkheid had te dragen. „Het kartel van links heeft vier jaar lang een rol ge speeld van oppositie, maar geen ©ogenblik heeft het getoond in staat te zijn te re- geeren. En toch zal het thans tot die taak wor den geroepen, want de verkiezingen heb ben succes opgeleverd voor de linker par tijen. Behalve in Parijs zelf, dat grootendeels het nationale blok behield, maar waar toch ook een Léon Daudet zijn zetel verloor, het Noorden en Oosten, en streken als Bre tagne en de Vendtje, di^ als vanouds haar behoudende afgevaardigden trouw bleven, heeft de linksche stuwing zich bijna over al doen gevoelen. Het geheele zwaartepunt van de nieuwe Kamer is naar links ver plaatst, en de statistieken, waarmee men echiter nog voorzichtig zijn moet, kennen aan het linksche blok een meerderheid van een dertigtal stemmen toe. j Karakteristiek is het fiasco van verschil lende mannen, die aan de rechterzijde een op den voorgrond tredende plaats innamen. Behalve de reeds genoemden kan de neder laag worden gemeld van Tardieu, generaal De Castelnau, Provost, lelaunay, Prins Murat, de royalisten Magne en Magallon, De Cassagnac en Rothschild. Daartegen over staat links het verlies van mannen als Grouflkier, Bracke, die niets van het linkerblok heeft willen weten, den ouden radicaal Buisson en den bekenden christen democraat Mare Sangnier. Gegeven de nederlaag door de aftreden de meerderheid geleden en in weerwil van het feit dat de in functie zynde ministers alle herkozen zijn, acht men het toch hoogst onwaarschijnlijk dat Poincaré zal aanblij ven, «Bilt afgescheiden van de formeele ont- slagindiening van het ministerie, welke na elke verkiezing gebruikelijk is. Voor de I vorming van een nieuw ministerie zijn het thans mannen als Herriot en Painlevé uit de radicaal-socialisten, Blum en Paul Bon- cotir uit de socialisten, die in aanmerking komen. De ryksminister van arbeid heeft de vertegenwoordigers van de werkgevers en werknemers in de Ruhamynbouw uitge- noodigd Woensdag a.s. te Berlijn aan een gemeenschappelijke bespreking deel te ne men, ten einde te trachten tot een by leg ging van het conflict te komen. Eerst zul len de gedelegeerden van den mynbouw door den rijkskanselier worden ontvangen. Mocht deze poging tot bemiddeling misluk ken, dan vreest men, dat het in het Ruhr- gebied zeer spoedig tot onlusten zal ko men. De vakvereenigingen zijn door de lang durige betaling van weridoozenondersteu- ningen zeer uitgeput en lang kunnen zij de stakingsgelden niet betalen. Ofschoon zich ook gisteren weer een aantal mijnwerkers aangemeld hebben om aan het werk te gaan, schijnt toch de al- gemeene stemming zeer fanatiek te zijn.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1