Dr. Hommers H*«»atoi.i. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. teravond een galamaaltijd plaats, waaraan koning George en koning Ferdinand vrien delijke toespraken wisselden. t Koning George heeft koning Ferdinand de versierselen van ridder van den kouse band geschonken. t' Belangrijke leeningen. De Times meldt dat verscheidene be langrijke Europeesche» buitenlandsche leeningen binnen eenige maanden zul- len worden uitgegeven. De regeering van l'sjecho-Slowakije, zoo meldt het blad, is van plan, zoodra v.iih een gunstige gelegenheid voordoet, het saldo der leening van 10.000.00Ü nl te sluiten tegen een rentevoel van 8 waarvan ongeveer 6millioen geplaatst werd te Londen, te Amster dam en New York in 1922. Nu de voorbereidingen in verband met het recoustructie-plan van llougu- rije bevredigend geregeld zijn, zal een buitenlandsche leening van ongeveer 10 millioen in de komende weken worden uiigegeven. Wat de Oostenrijksche lee- ning betreft, aldus de Times, gedeelten •Jiiervaii zullen worden geplaatst in Amerika, Frankrijk, Italiö en Zwitser land en een aanzienlijk bedrag te Lon den Verondersteld wordt, dat een leening van ongeveer 7.000.000, vertegen woordigende een gedeelte van het mo gelijke totaal van 10.000.000, hier geplaatst zul worden, ter bevordering van het plant tot onderbrenging der Grieksche vluchtelingen. In verband met hetgeen Morgenthau, de vroegere Amerikaansdie gezant te Constantinopel, uls vertegenwoordiger van den Volkenbond, op uitstekende wijze heeft tot stand gebracht, zijn de toestanden nauwelijks rijp voor de uit gifte van een belangrijke Grieksche lee ning, maar de Bank van Engeland heeft ter beschikking van de Nationale Bank van Griekenland een tweede voorschot van £1.000.000 gesteld, teu behoeve der commissie voor de kwestie der vluchtelingen. Spanje wenscht eveneens een aan zienlijke leeniiig aan te gaan voor het aanleggen van een nieuwen spoorweg. BELGIE. Het priesterjubileum van kardinaal Mercier. Met grooteu luister is, het vijftigjarig priesterjubileum van kardinaal Mercier to Mechelen gevierd. Den 4en April 1874 werd de abbé Désiré Joseph Mer cier in de kapol van de nunciatuur te Brussel tot priester gewijd door mgr. Catlani, bijgestaan door kardinaal Va- nutelli, die thans nog in leven is en oen ouderdom van 88 juar heeft be reikt De herdenking van dien datuui werd met het oog op de Vasten tot 12 Mei uitgesteld. Kardinaal Mercier, die behalve we gens zijn groote wetenschappelijke ken nis en zijn gfoot prestige in de katho lieke wereld, ook wegens zijn vader landslievende houding gedurende «ie ja ren der Duitsche bezetting en de ou- wiikbuue hardnekkigheid, waarmede hij de rechten der onderdrukte Belgische bcvolkina heeft verdedigd, tot een na tionale figuur is geworden, is gisteren op grootsohe wijze gehuldigd. JOEGO-SLAVIE. De Montenegrynsche koningsschat gevonden Na zes jaar zoeken is de begraven gou den ptaaJt en de verdere schatten ter waarde van 1.800.000 pond, welke door den vroe- geren koning Nicol&as van Montenegro wa ren verborgen, bij den afbraak van een huis •te Zagreb in Joegoslavië terug gevonden. De plaats, welke het monogram van den koning draagt, alsmede een verzameling gouden munten uit alle landen zullen waar schijnlijk worden verdeeld tusschen de Montenegrijnsche koninklijke familie en de Joegoslavische regeering. R Uk LAND. Paleizen als hoteh. De directie van de vroegere keizerlijke paleizen heeft bekend gemaakt, dat zij voor de zomermaantien gemeubileerde kamers en appartementen te huur heeft en wel in de paleizen te Peterhof, Gatsjino (nu: Trote- koje) en Tsarskoje Selo (nu: Detskoje Selo). De prijzen varieeren tusschen 20 en OOroebel per maand, hetgeen in aanmerking genomen, dat alles zeer Luxueus ingericht is, als zeer matige prijzen kunnen be schouwd worden. Welke funeste gevolgen echter dit verhuren voor de schitterende parken, de bloemperken, de broeikassen, het zeer rijke beeldhouwwerk enz. zal hebben, ligt voor de hand. VEKEBN1GDE STATEN. Majoor Martin in veiligheid. Een telegram uit Cordova (Alaska) meldt dat majoor Martin en zijn mecani cien Harvey, de Ajmerikaansche vliegers, die een vlucht om de wereld beproefden, en sinds 30 April, toen zij van Chiquik ver trokken, vermist worden, veilig en onge deerd zijn aangekomen te Port Moller (Alarika), 75 mijl ten Zuid-Oosten van Chi quik. Een draadloos telegram van majoor Martin meldt, dat zijn vlietuig totaal is vernield. Het is reeds op 80 April op de bergen tijdens den mist te pletter gesla gen. ,,Onze redding seint Martin - heb ben w\j te danken aan de geconserveerde levensmiddelen, die wij bij ons hadden." De vliegers kwamen in den ochtend van 7 Mei In zeer overspannen toestand in een hut van pelsdierjagers aan de baai van Port Moller. Zij vonden voedsel in de hut, waar zij drie dagen rustten. Daarna lie pen sü verder. De vliegers verklaren thans „op Instruc ties te wachten". Martin is thans onge veer 800 mijl achter zijn metgezellen op de vlucht om de wereld. Zijn metgezellen zijn reeds op het Attu-eilaod. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. Betasting op rijwielen. De heer Van Rappard heeft op het amendement van den heer Van den Heuvel c.s., een sub-amendement inge diend, strekkende tot een tusschenvoe- giug vau het volgende lid „Van rijwielen, loebehoorende aan hen, die een bewijs, afgegeven door den burgemeester hunner woonplaats, kunnen overleggen, waaruit blijkt, dat zij een rijwiel voor de uitoefening van hun bedrijf of beroep uoodig hebben en dat zij niet aangeslagen zijn in de rijks- inkonrstenbelasting bedruagt de belas ting één gulden. D« uitzonderingstarieven voor goederen op de Duitsche spoorwegen. Door uen neer vun dijk waren de volgende vrugen aan de apnisters van Buitenlandsche Zaken en Arbeid 11. en N. gesteld. If het den Ministers bekend, ijM het Duitsche Rijk op 10 Maart op zijn spoorwegen uitzonderingstarieven heeft ingevoerd, geldend voor in- en uitvoer over Duitscne zeehavens van en naar wiel Duitsche lauden Js jiet den Ministers bekend, dat door die uitaonderingstarieveu de vracht voor goederen, hoewel over grooter afstand vervoerd door Duitsche spoorwegen naai Duitsche zeehavens, belangrijk la ger wordt berekend dan naar Holland- sche zeehavens is het den Ministers bekend, dat daar dooi een belangrijke verschuiving vun hot goederenvervoer zal plaats hebben, len gunste vun Hamburg en Bremen, doch ten nadeele van Botterdam en Amsterdam' Zouden de Ministers geneigd zijn de Regeering van het Duitsche Rijk op dal opkomend nadeel te wijzen en het daar bij oorbaar achten te verwijzen naar ae krachtige medewerking vau Nederland aan het economisch herstel van dal Kijk waarvoor hel tot op 9 April dezes jaars reeds oen krediet had verleend van f 106.558.196? Hierop hebben genoemde Ministers hel volgende geantwoord Het was den oiul erge te ekenden be kend, dat op de Duitsche spoorwegen voor een aantal goederen uitzonde rings tarieven waren ingevoerd, als bedoeld in de eerste der gestelde vragen, als mede dal daardoor een toestand was ontstaan, als aangegeven in de tweede vraag. De onderget eek enden zijn van oor deel, dat door hel voortbestaan van een dergelijken toestand inderdaad liet ge- vöar dreigt, uls bedoeld in de derde der vragen. In verband met het bovenstaande heeft de eerste oudergeteekeude reeds geruimen tijd geleden uan Hr. Ms., ge zant te Berlijn opdracht gegeven, de aandacht der Duitsche Regeering te Vestigen op do ernstige benadeeling der N'ederlandsche belangen, die uil een en ander zou voortvloeien, en te kennen te geven, dal de NoJerlandsche Regee ring niet in deze benadeeling zou kun nen berusten. De Duitsche idegcering heeft inmiddels zeer onlangs tegeyover Hr. Ms. gezant toezeggingen gedaan, waardoor oen bevredigende oplossing vau deze aangelegenheid in uitzicht is gesteld. Een opdracht aan Prof. van Embden. Naar wij vernemen heeft liet hoofdbe- stuui van den Vrijz.-Dem. Boud in zijn vergadering van gisteren aan prof. mr. I). van Embden, lid der Eerste Kamer, verzocht een nieuwe militaire paragraaf voor dien bond te formuleer en. Prof. van Embden heeft die opdracht aanvaard. De Handelskamer. De vereeniging De Middenstandsunie te Utrecht heeft zich tot de Tweede Ka mer gericht met een adres, waarin zij zegt, mei groote verwondering kennis genomen te hebben van het voornemen der regeering tot het verstrekken van ten renteloos voorschot van f 627.500 aan de Handelskamer. Naar haar oor deel bestaat voor dien regeeringssteun thans niet de minste aanleiding meer. De Rijkscommissie voor Monumentenzorg. Aan Dr. M A. Evelein, te Nijmegen, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als berichtgever van de afdeeling B der Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg, terwijl als zoodanig is be noemd de heer F. P. Job. Rouleau, te Hulst. De nieuwe burgemeester van Groningen. Naar wij vernemen zal de Staatscou- lant van heden avond bevatten de be noeming van jhr mr. dr. L. M. N. Bosch ridder van Rosenthal, burgemeester van Brammen, tot burgemeester van Gro ningen. Dc nieuwe burgemeester van Gronin gen jhr. mr. dr. L M. N. Bosch ridder vuil Rosenthal, werd in 1884 te Dor drecht, waar zijn vader officier van justitie was, geboren. Hij is gehuwd met freule Paul van Wieldrecbt en stu deerde te Leiden in de rechten en pro moveerde aldaar op stellingen in 1909. Daarna zette hij te Utrecht zijn studie voort in de staatswetenschappen waar hij in 1911 op stellingen promoveerde. Hij vestigde zich vervolgens als ad vocaat en ptfoeurour te Zutfeu waar nij tevens plaatsvervangend kantonrechter en wethouder was. In November 1919 werd hij benoemd tot burgemeester van Brummen. Thans is hij lid van de Staatscommis sie voor de Waterstaatswetgevtng en lid van het bestuur van verschillende waterschappen. Hij is een uitnemend spreker. Hoewel hij niet aangesloten is bij eenige politieke partij, held hij over naar de Christelijk Historische richting. Koninklijk bezoek aan Tiet. In den loop van de volgende week vermoedelijk Dinsdag öf Woensdag zal li M. de Koningin met klein gevolg na een tocht door de bloeiende Betuwe eui officieel bezoek brengen aan Tiel en ten stadhuize worden omvangen uoor het gemeentebestuur. De gemeenteraad is in buitengewone zitting bijeengeroe pen tegen Dinsdag, tot net verleenen van het benoodigd crediet. Prof", van Gjjn adviseur van Nationale Bank van Oostenrijk. De benoeming yun Uen Nederland- schen oud-minister vun iiuauciên den lieer Van Gijn tol adviseur van de Na tionale Bank kan ieder oogenblik ver wacht worden. De Zondag en de extra N. V. B-treinen. De heer Kersten heeft den Minister van Wuterstkpt er op gewezen, dat Zon dag 27 April 1.1. ten dienst van den N V. B. voor een wedstrijd te Antwer pen twee extra treinen zijn ingelegd op hel baanvak Amsterdam—Essciien en hem gevraagd of hij zich niet geroepen acht dergelijke ontheiliging van den dag des lieer en te verhinderen, hetzij rechtstreeks, of, indien de vrijheid van beheer der spoorwegen dit niet toelaat, dooi den overwegenden invloed, wel ken de Staat op de spoorwegen oefe nen kan. GEMENGDE BERICHTEN. Gasveratikkiug. Buren bemerkten Zaterdagmorgen dat liet echtpaar v. O., dat woonde op een zolderkamertje ten huize van A. S. in de Blokmakersstraat in Rotterdam, zich niet vertoonde. Men stelde een onder zoek in en vond man en vrouw bewus teloos in bed üggen, terwijl er een ster ke gasluoht hing. Bij onderzoek bleek, dat de gusslang van het gasoomfoor was afgegleden, terwijl de kraan, die in den muur zit, openstond. Dr. J. il. L. de Vries, die ter hulp geroepen werd, kon slechts den dood constateer en. Oppositie in de communistische partij. Zondag heeft te Haarlem een lande lijke vergadering plaats gehad van de oppositie in de Communistische I'urtij. Besproken werd de houding, die de oppo ilie lia^J aan te nemen, na het coirtpromis, dat op liet Rotterdanisoh Congres tot stand was gekomen. Algemeen werd geconstateerd, dat Bouwman, Sneevliet en Brandsteder, die de meerderheid der oppositie-dele gatie naar liet Rotterdamsdie congres vormden, volkomen eigenmachtig tot het sluiten van een compromis waren over gegaan en daarbij de eischen, die door de oppositie voor het Congres waren opgesteld, hadden losgelaten.. Daarom wus men van oordeel, dat de oppositie op geen enkele wijze gebon den was door het bedoelde compromis. Na bespreking van den toestand, ont staan na liet Rotterdam.olie Congres, kwam men tot de conclusie, dut het \oor de oppositie onmogelijk zou zijn langer hare inzichten biuuén de partij te propageeren. Men besloot over te gaan tot het vor men van een Boud van Communistische Strijd- en Propagandaclubs. In Amsterdum, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Haarlem, Zaandanp, Leiden en eenige andere plaatsen, zullen onmid dellijk afdeelingen worden gevormd. Loonconflict in de aardappelmeelindustrie. Hr de aaiGappellmeeltflbirieken in Veendam dreigt een staking, naar aan leiding van het feit dat de werkgevers zich plaatsen op het standpunt, dat zij bij het betalen van een nieuw loon re kening hadden te houden niet de loo- nen aan de Coöperatieve Aardappel meelfabrieken. De werknemersorganisaties daarente gen beriepen zich op het feit dat aan de Coöperatieve fabrieken de loonen dit jaar niet zijn verlaagd en dat, ge zien den veel verbeterden bedrijfstoe- stapd, alsmede de stijging van de kos ten van het levensonderhoud, een hoo- ger loon moest worden vastgesteld, dan de f 20, welke in het afgeloopeu con tract is bepaald. Zij stellen daarom voor een minimum loon vast te stellen van f 21 per week In verband echter met het feit dat de fabrikanten hun oorspronkelijk aanbod verhoogden, verklaarden de organisat- tiebesturen zich bereid een lager loon dan f 21 hij hun leden aan te bevelen. Intusichen kwamen de fabrikanten met een aanbieding van f 18.75 wat f 1.25 vermindering op het thans gel dende loon beteek ent. De tVesturen der organisatie hebben over dit aanbod met de arbeiders ver gaderd. Deze waren niet bereid het voorstel der fabrikanten in overweging te nemen Uitdrukkelijk stelden zij rich het standpunt dat in geval de fabri- ïten den eisch tot loonsverlaging ble ven handhaven, geen waarborg voor bedrijfszekerheid kan worden gegeven. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Versterkend, Bloedvormend Wekt den eetlust op Alom verkrijgbaar 2.50 p. fl. 1*8* 13 Een 9-tal fabrieken zijn bij deze actie betrokken. Als meisje ingeschreven. Een jonge man in den Noordoosthoek van Friesland, die in liet huwelijK wellichte te treden, vernam op den Burgerlijken Stand dat hij indertijd als meisje was ingeschreven. En daar het huwelijk tusschen twee personen van dezelfde kunne verboden is, werd hem medegedeeld, dat zijn huwelijk voor- loopig niet zal kunnen worden voltrok ken Voor üen bewusten jongeman en zijn aanstaande is dit 'minder aangenaam, wijl zij nu naar alle waar schijnlijkheid nog wel een paar maan den zullen moeten wachten, voor zij in het huwelijksbootje kunnen stappen. Eenvoud. Gedurende hel jongste verblijf van H. M. de Koningin op den Kuygenhoek was in de nabijheid een arbeider aan het werk. Wanneer de man wat drin ken wilde hebben, ging hij met zijn kunnetje even naar het koninklijk ver blijf en kroeg dan van den portier zijn kannetje gevuld met water terug. Up een dag weer niet hetzelfde doel naar den Ruygeniioek gaande, kwam een eenvoudig gekleede dame naar hem toe en vroeg hem wat hij verlangde. De werkman zeide, dat hij dorst had en altijd van den portier een kannetje water gevuld kreeg. De dame nam zijn kannetje, ging naar binnen en brac.it eenige oogenblikken later het verlang de. Hoe vreemd stond hij te kijken, toen hij later vernam, dat die dame ii. M. de Kouingin was geweest. (N. H. Ct.). De olieboring in Gorle. De olieboring nabij Winterswijk die in Februari van dit jaar succes had op geleverd, is voorloopig op niets uitge- loopen. Volgens de Tel. heeft op 70 M. diep te in het boorgat een instorting plaats gehad tengevolge van tiet niet betrach ten van de noodige voorzien tig he id bij de verdere boringswerkzuannheden. Het gevolg van die ineenstorting was, dat er geen olie meer kon worden bovenge bracht en dat de werkzaamheden moes ten worden stopgezet. Het blad vernam evenwel dat van particuliere zijde plannen bestaan om in het Gorleache gebied ten bate van de oliewinning de exploratie opnieuw ter hand te nemen. Binnen eenige maan den zullen uieiiaangaande andere me- dedeelingen kunnen worden gedaan. I Is de Ned. Maatij. tot het verrichten vau mijn bouwkundige werkzaamheden, welke op liet oogenblik bij Groenlo bo ringen verricht en voornemens is ook te Corle tot nieuwe boringen over te gaan, voorgelicht als ze thans is door de bevindingen van den Rijksopspo- ringsdienst van delfstoffen. Oplichting van 36.000.— 'l'wee jongelui van even 20 jaar heb ben bij een bankinstelling te Amster dam op vervalschte uilbetalingsforuiu- lifcren een bedrag van f 80.000 geïnd. Zij hebben zich met liet geld uit de voeten gemaakt en zich waarschijnlijk naai het buitenland begeven. Eén van tien was kantoorbediende bij een handelsfirma. Hij vond in de brandkast uitbetatuigsformulieren in blanco ge teekend met één naam. Daar twee handteekeningen voor de uitbeta ling vereischt zijn, zette hij er een vul- sche hand teekening bij voorts vulde hij het genoemde bedrag in, dat zon der bezwaar werd uitbetaald. RECHTZAKEN. Smaadschrift. Voor de Almelosche rechtbank stonden op 6 Mei terecht de hee- ren B. Lulofs en J. T. W. Hilarius, boekdrukkers te Almelo, beschuldigd van smaadschrift tegen den gemeente secretaris van Almelo, de heer K. Ate- nia. De ambtenaar van het O. M. had toen reeds vrijspraak van beklaagden gevraagd. Heden wees de rechtbank vonnis en sprak beklaagden vrij. De gemeente Haarlem contra het Rijk. De Tweede Kamer van het Gerechtshof te Amsterdam heeft heden arrest gewezen in het proces der gemeente Haarlem tegen het Ryk over de ontruiming van de Infan terie kazerne de Noorenhorn te Haarlem. De Haarlemsche Rechtbank had de ge meente in het gelijk gesteld en het Rijk de ontruiming gelast. Het hof vernietigde dit vonnis en ont zegde de gemeente Haarlem haar vorde ring, veroordeelde d« gemeente tevens in de kosten van het geding in beide instan ties. RADIONIEUWS. Heden Omroerp door den zender! P.C.U.U. '(1050 M.) van het Heussen-laboratorium Den Haag 8 u. Voordracht van jonk- iiouw E. des Tombe over „Wat is het Nederlamdsche Jack-London-Verbond y" afgewisseld door piano-uumniers van mej. Annie Klaver met het volgend pro- gramma 1. Préludes op. 28 Nos. 15 20 en 22, iedem 3. Nocturne op. 9 No' 1, iedem; 4. Uit Lyrische Stücke I- Arietta en Walzer, Grieg 5. Uit Lyri. scho Stücke III Vöglein en Erotik Giieg 6. Menuet uit Sonate opus 7* Grieg 7. Fantasie in D moll, Mozart' 8. Deutsche Tönae No. III, Beethoven- 9. Uit Amerikaansche Waldidyllen: No! i An eine wilde Rose III. Beim alten Stelldichein VIII. (tine verödete Hik te Mac. Dowell 10. Im Klonter, Bo- rodine 11. Uit Children's Corner :fNo. 1. Dr. Gradus ad Parnassum V. The Little Shepherd, Debussy 12. Reserie Debussy. Engelsche radio-liefhebbers. De Engelsche postmaster-general heetl bekend gemaakt, dat op 31 Maart het aantal radio-liefhebbers in 'Engeland, dat toestemming heeft gekregen voor een radio-ontvangtoestel, 720.000 be draagt. En de „Evening Standaard" veronderstelt, dat dit aantal binnenkort verdubbeld zal zijn. Er wordt in Enge land wel haast geen jong huishoudentje opgericht, zegt het blad, of een radio- ontvangtoestel behoort onder de huis- meubels, die 't eerst wordt aangeschaft. Radiopreek. Prof. dr. K. H. Roessingh, hoogleer aar te Leiden, zal Zondag 18 Mei des avonds tusschen 7 en 8 uur een radio- preek houden in het Heussenlaborato- rium te 's-Gravenhage. Dit is bedoeld als een proef en staat in verband met aanhangige plannen om wekelijks op dat Zondagavond uur een vrijzinnige preek draadloos uit te zenden. FINANCBEELE BERICHTEN. Uitgifte van Schatkistpapier. De Minister van Financiën maakt in de St. Ct. bekend, dat op 19 Mei ten kantore van den agent van het ministerie van Fi nanciën te Amsterdam en van de betaal, meesters te Rotterdam en 's-Gravenhage kunnen worden ingeleverd inschryvings- biljebten tot het bekomen van: a. schat- kistpromessen en b. schatkistbiljetten, ren tende 5 percent, opvorderbaar 2 Juni 1926. Aan schatkistpromessen en schatkistbil jetten gezamenlijk zal het geheel wonlen uitgegeven een totaal bedrag van ten hoogste 75 millioen. De schatkist-promes sen zyn groot J 10.000, f 50.000 en 100.000. Zy zyn in twee groepen gesplitst. Die der eerste groep dragen de dagteekening van 2 Juni 1924 en zyn op 2 September 1924 betaalbaar; die der tweede groep dragen mede de dagteekening van 2 Juni 1924, doch zyn op 2 December 1924 betaalbaar. De schatkistbiljetten zyn groot 25.000, 5000 of 1000. Zy dragen de dagteeke ning van 2 Juni 1924 en zyn 2 Juni 1925 opvorderbaar. De storting van de verschuldigde som geschiedt op 2 Juni a^s. De uitgifte der schatkistbiljetten kan, krachtens de bepalingen der wet, niet be neden pari geschieden. By de toewijzing van schatkistpromes sen van elke groep afzonderlijk, zal de voorkeur gegeven worden aan de inschrij vers, door wie de hoogste grijpen zyn ge boden. De geboden prys moet per 10.000 in Nederlandsche munt betaald kunnen worden. Voor alle achatkistpromeseen, van elke groep afzonderlijk, welke toegewezen worden, zal echter aan de inschrijvers een prys worden in rekening gebracht gelijk aan den laagsten prys, tegen welke gegund wordt: De toewijzing van schatkistpromes sen ,voor elke groep afzonderlijk geschiedt niet beneden den prys, welke daarvoor door den minister zal worden bepaald. Ge heel dezelfde regelen gelden omtrent de toewyaing van schatkistbiljetten. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 13 Mei. Aanvoer 267 paarden, 1 veulen, 1642 magere runderen, 730 vette runderen, 268 vette graskalveren, t070 nuchtere kalveren, 170 schapen of lammeren, 29 varkens, 384 biggen, 12 bokken en gei ten. Vette koeien le kw. f 1.151.25, 2e kw. f 1.10—1.05, 3e kw. f 1.00-0.95; Pssen le kw. f 1.05—1.15, 2e kw. f 1-00 0.95, 3e kw. f 0.85%0.80 Stieren le kw. f 1.05—1.10, 2e kw. f 0.95—0-85, 3e kw. f 0.75 Kalveren le kW. 11-65 -195, 2e kw. f 145—125, 3e kw. f 105 -95 Melkkoeien f 215—885, Kalfkoei- en f 225—395, Stieren f 160—380, Fin- ken f 114165, Graskalveren Vaar- ?cn f 115—200, Werkpaarden f 100-300, Slaohtpaarden f 90150, Hitten f 95— 175, Kalveren 13—22, Fokkalveren f 16 —28, Biggen f 716, Overloopers f 16 -36 et vee met iets williger handel, tot hcogere prijzen. Melkvee bij redelijken omzet iets duurder voor prima kwali teit Nuchtere kalveren met Hinken han del in prima slachtbeesten tot hoogc prijzen. Biggen en overloopers iets wil liger. Paarden redelijken omzet, hinitrt Bodegraven, 13 Mei. Aanvoer 336 partijen, waaronder 287 met rijksmerk, 15422 stuks, gew. 92532 K.G. Prijs Goudsche kaas le soort met rijksmerk f 46—49, 2e soort f 3844 le soort zonder rijksmerk f 86—42%- Handel vlug. Purmerend, 13 Mei. 14 kl. fabr. kaas f 40—50, met r.®- f 43. 48 kl. boerenkaas f 40, met r.®- f 47. 3 G. kaas f 42. 1999 K.G. boeter f 2.10-2 30. STADSNIEUWS. GOUDA, 13 Mei 1924. Reorganisatie Markt wexen. In de Raadsvergadering van 29 April jj. werd in handen van B. en W. gesteld ten fine van advies een verzoek van den Goudsohen Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk", houdende het ver zoek het marktwezen gedeeltelijk te reor ganiseren en daarbij rekening te houden met de volgende wenschen: lo. Verlaging de marktgelden; 2o. Betere bestrating en rioleering van het marktterrein; 3o. Gelijke rooily'n der kappen van de kramen, welke minstens 2 meter hoog die nen te zijn; 4o. Tusschen de kramen straten laten de van behoorlijke en noodige breedte; 6o. Te bevorderen het aanstellen van een hulpmarkltmeester, welke in geen ge val een politiebeambte kan zyn; 6o. Tusschen de markturen geen ver gunning te geven tot het muziekmaken op het marktterrein; 7o. Beter rein- en toezicht houden van de urinoir op de markt; 8o. Tydig opruimen en schoonmaken van het marktterrein na sneeuwval; 9o. Bij eventueele reorganisatie over leg te plegen met den bond. Naar aanleiding van dit verzoekschrift deelen B. en W. den Raad thans het vol gende mede: Het marktwezen in deze Gemeente heeft heeft steeds onze bijzondere aandacht en wy houden by de maatregelen die wij ten opzichte hiervan treffen, rekening, zoowel met de belangen van de neringdoenden in de gemeente, de marktkooplieden en de markbbezoekers, als met de belangen der Gemeente en hare bewoners in het alge meen. Deze belangen willende bevorderen is het ons onmogelijk aan alle wenschen en verzoeken tegemoet te komen. Waar dit mogelijk is zullen wy hiermede "rekening houden, /waar evenwel andere belangen, hetzij aigemeene, hetzij bijzondere zich hiertegen verzetten, kunnen wij deze niet bevorderen. Mede aan de hand van de door ons in gewonnen adviezen, die voor uwen Raad ter visie liggen, hebben wij dan ook de eer Uwen Raad te adviseeren het volgende aan den Goudschen Bond van Marktkooplieden te doen mededeelen: lo. bestaan, waar nog onlangs het ge- wenscht werd geacht het marktgeld te ver- hoogen, thans mede met het oog op dc gemeente-financiën, geen termen tot ver verlaging daarvan te besluiten; 2o. zal, waar plannen tot verbetering van het plaveisel van het marktplein reeds by ons in overweging zijn, met dezen wensch zooveel mogelijke rekening worden gehouden; 3o. zal, in overleg met de kramenver- huurders, getracht worden bij aanmaak van nieuwe kramen en zoo mogelijk door verbetering van de bestaande, een beteren toestand wat rooilijnen van kappen en hoogte betreft, te verkrijgen; 4o. zal op het blijven van behoorlijke straten tusschen de marktkramen worden gelet; 5o. wordt het niet noodzakelijk geacht aan dit onderdeel van het verzoek tegemoet te komen, omdat: a. het hiermede belaste personeel vol doende is; b. het gewenscht is dat vanwege het hoofd der politie aangewezen beambten mede voor de orde op het marktterrein zorg dragen. 6o. dat aan het verzoek geen muziek te mogen doen maken op het marktterrein niet is te voldoen en er ook rekening mede gehouden moet worden dat de markt er niet alleen is voor de marktkooplieden; 7o en 8o. dat zoo noodig en zoo moge lijk met de desbetreffende wenschen zal worden rekening gehouden en de aandacht van den Directeur van den Gemeentelijken Reinigingis- en Ontsmettingsdiens hierop zal worden gevestigd; 9o. dat ons College bereid is hieraan te allen tijde de noodige aandacht te schen ken. Voordracht benoeming assiatent-brugwach ter-gaarder Haastrechtsche brug. In aansluiting aan het voorstel dd. 18 April j.l. no. 40 en de besprekingen in de vergadering dd. 29 April j.l. hebben B. en W. de navolgende voordracht opgemaakt om de benoeming van een aasistent-brug- wachte r-gaarder by de Haastrechtsche brug; L J. de Bruljn; 2. J. M. Sluijter; 3. A. de Gniijl, allen thans sluiswachter in gemeentelijken dienst. Aanvulling jaarwedderegeJing personeel gymnasium. B. en W. schrijven aan den Raad: ZooaLs U bekend is, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, krachtens artikel 8 bis der Hooger- Onderwijswet, by zijne missive van 27 Oc tober 1922, no. 11436, voor de subsidieering van gemeentelijke gymnasia de voorwaar de gesteld, dat de jaarwedderegeling voor het personeel aan de gymnasia gelyk zy aan die voor dat der rijks hoogere burger- acholen. Tot behoud van het rijkssubsidie was U verplicht die voorwaarde stipt na te ko men, zoodat telkens na iedere wijziging der laatstgenoemde regeling U een voorstel bereikte de eerste in overeenstemming te brengen. Mocht men vermoeden, dat na de laatste •eheele herziening dier regelingen vast- CMteid bij Uw besluit van 21 Augustus 1W8, m. 36-12/2-77; in werking getreden 1 September d.a.v. ten opzichte vaa deze jaarwedden een periode van stabiliteit sou tatredm, sedert is gebleken dat dit ver moeden allerminst juist is geweest. Met ingang van 1 Mei j.l. k de jaarwedderege ling voor het personeel der rijks hoogeie burgerscholen wederom gewijzigd, terwijl het zich laat aanzien, dat meerdere wijzi gingen zullen volgen. Reeds eerder en nogmaals bij zyn brief van 26 April jj. no. 4178 afd. M. O. deelde de Minister mede dat by hem in overweging is een nadere beslissing om trent de vraag of de eisch, dat voor het behoud van het rijkssubsidie de jaarwed- denregeling voor het gemeentelijk perso neel gelyk moet zyn aan die voor het rijks personeel, wel gehandhaafd mag bleven. Evenwel, zoolang die beslissing niet is ge vallen, moeten eventueele wijzigingen on verkort worden overgenomen. Het wü ons thans voorkomen, dat aan deze voorwaarde het best kan worden vol daan, door aan de jaarwedderegeling voor het personeel aan het gymnasia eenvou dig toe te voegen de bepaling, dat iedere verandering in de salarisregeling voor bet personeel aan de rijks hoogere burgerscho len van denzelfden datum af zal gelden voor Het personeel aan het gemeentelijk gym nasium. J5e herhaaldelijk terugkeerende formalitejfVvan wyziging der genoemde re geling kan dan in den vervolge achterwege blijven, zoolang althans is Minister de bo venomschreven voorwaarde handhaaft. Een daartoe strekkend ontwerp-besluit is aan den Raad ter vaststelling voorgelegd. Benoeming lid Commissie van Toezicht op het Middelbaar Omlerwijs. Tengevolge van het bedanken van de heeren J. C. Winterwerp en J. C. Bemer zijn in de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs twee vacatures ont staan, ter vervulling waarvan genoemde Commissie overeenkomstig het daaromtrent bepaalde Ln art. 4 der Verordening voor de Plaatselijke Commissie van Toezicht op de scholen voor Middelbaar Onderwijs te Gou da, onder dagteekening van 5 Mei j.l. no. 33, de onderstaande aanbevelingen, bedoeld in voormeld art. 4 van die verordening, aan den Raad heeft aangeboden de volgende tweetallen: A. vacature-Wintei-werp: 1. de heer L. J. Smeets, inspecteur der directe belastingen, Turfmarkt 102, 2. de heer B. G. J. Evers, arts, Oostha ven 11. B. vacature-Bemer: 1. de heer E. van Dantzig A.Jzn., koop man, Burgemeester Martenseingel 41; 2. de heer E. van Dantzig Jzn., onder wijzer, Kleiweg 76. Drank wei. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis dat op 8 Mei 1924 by hen is ingekomen een verzoekschrift vaa Adrianus Paulus Verboef, van beroep bier- bottelaar, wonende te Gouda, Wachtelatraat no. 42, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik el ders dan ter plaatse van verkoop in de be- nedenlocaliteit van het perceel Molenweri no. 7 aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze vergunning schrif telijk bezwaren inbrengen. Een ergerlijk staaltje van dieren mishandeling. Een duiveöliefhebber, de heer W. v. W. kwam hedenmorgen tot de ontdekking dat vier duiven dood neer lagen in hun hok. Van twee was het kopje afgerukt, de twee andere wps den hals omgedraaid. Natuurlijk heeft de heer v. W. van deze ontdekking aangifte by d« politie gedaan. Een valsche gulden. Aan het bureau van politie alhier is een vaisch .guldenstuk, jaartal 1923, gedepo neerd, waarvan de herkomst onbekend is. Diefstal van een rijwiel. De rijwielhandelaai S. heeft bij de po litie aangifte gedaan van de verduistering van een rijwiel. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor alhier werd in den loop der maand op spaarbankboekjes inge legd 45.827.39 (hieronder 119 formulieren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent. schooLsparenen terugbetaald 72.103.33, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 26.275.94. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 49. Door tusachenkomat dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal 300.en afgeschre ven 500.derhalve minder in- dan af geschreven 200. Tot aankoop van Nationale Schuld ten behoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 1000. Vrije Paardenmarkt. Zooals gebruikelijk wordt ook dit jaar op Vrijdag na Hemelvaartsdag, dus thans op 30 Mei a.s. een vrye paardenmarkt ge houden, waarvoor geen staangeld wordt geheven. Wijziging Statuten. Bij de St. Crt. no. 92 zijn gevoegd wijzi gingen in de Statuten van de Naaml. Ven nootschap Maatschappij voor den Handel in bereide en onbereide PeLteryen Union, alhier. Steun textielarbeiders. De Zaterdag gehouden straatcollecte ten behoeve der Twentsche textielarbeiders heeft opgebracht 118.20. Uitvoering Harmonica-corp». Het Rotterdamsche Harmonicacorps „Kunet en Varmaak" zal Zaterdag a.8. in de naai Kunstmin van „One Genoegen" een uitvoering geven. Executoriale verkoop. BS de gilleren ter beurxe van Oneter- dam gehouden executoriale verkoop werd „jn. beateed voor 1000 7 pot. Stearine Kaaieemlabriek Gouda 57. Agenda. 16 Mei. 8 Mi uur. nan. Hotel de Zalm. Ver gadering Commissie van Openbare feee ten. 17 Mei, 8 uur. Zaal Kunstmin. Uitvoering Harmoniecorps „Kunst en Vermaak". 21 Mei, 8 uur. E. H. b. O. Gebouw Daniëi. Cursusoef ening onder leiding van Dr. Montagne. Avond- «n nachtdienst apothekers. De apotlieek van den heer E. Grendel, Hendeweg, is deze week tot en met Vrydag 16 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT PEN OMTREK GOUDERAK. Zondag 11 Mei hield de Postduivenver- eeniging De Witpen een onderling con cours vanuit Mons, 181.8 K.M. De pryzen werden als volgt behuald: F. v. Vliet le, 2e, 5e, 39e, 2e ovewluif; T. D. Both 3e, 4e, 6e, 8e, 11e, 2üe, 24e, 28e, 38e; A. de Groot 7e, 16e, 32e, 34e; A. W. Soet 9e, 31e; G. den Braber lüe, 18e, 22e,v 26e, 41e; P. v. d. Linden 12e, 33e; J. C. Honkoop 13e, 26e; P. Burger 14e, 27e, 29e; W. Loenderaloot 16e, H. J. Scholten 17e. 23e, 36e; C. v. Vliet 19e, 37e; F. Donk 27e, le overduif; P. de Bruin 30e; W. Boom 36e; G. A. A. Donker 40e; J. Baas 3e over duif. Eerste duif 12-09-09, laatste 1-09-41. De afdeeling Gouderak van het Groene Kruis zal ook dit jaar weer eenige zwakke kinderen uitzenden voor een verhef in de vacantiekolonie te Heelsum. De vereeni ging zou thans gaarne vernemen wie hier voor in aanmerking kunnen komen en stelt de gelegenheid tot aangifte open voor of op 20 Mei aui. by den secretaris der afdeeling. Ouders die dus graag zou den zien dat hun zwak kind eenigen tyd van de heerlyke gezonde boschlucht zal kunnen genieten, zullen goed doen, daar slechts een beperkt aantal kinderen kunnen worden uitgezonden, spoedig by den secre taris der afdeeling hun verlangen kenbaar te maken. De heer W. Oosterom Gz. heeft zijn be noeming als lid van den Raad dezer ge meente aangenomen. Lngevolge reglementaire bepaling zal de heer J. v. d. Vlist, wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd, met ingang van 1 Juli a.s. aftreden als bestuurslid van den polder Veerstal Middelblok. Als bestuurslid van de Boerenleenbank is gekozen de heer D. J. Kasbergen Jolrz. De heer D. Verstoep Sr. is benoemd tot directeur der Boerenleenbank. HAASTRECHT. Zondag 11 Mei hield de poatduivenver- eeniging een wedvlucht vanaf Mons (Bel gië) 181.7 K.M. Prijzen behaalden: le en 2e T. i. Spek, 3e en 6e J. Vermeulen, 4e C. Eegdeman, 5e L. de Hartog, 7e Th. van Someren. MOORDRECHT. Bij vonnis van het kantongerecht te Gouda is aan G. van Esseveld alhier, we gens overtreding van artikel 15 der Motor en Rijwielwet, de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen ontzegd voor een termijn van zes maanden, ingegaan op 1 dezer. STOLWIJK. Voor de gehouden keuring voor de net. militie, gehouden te Schoonhoven waren opgeroepen 28 dienstplichtigen. Goedge keurd wenLen en dus voor den dienst ge schikt: L. Anker, B. J. Baas, W. Beikou- wer, K. Bouter, J. v. Dam, W. v. Dam, W. J. Graveland, D. Macdahiël, C. v. d. Pijl, J. v. d. Vlist en H. v. Wijngaarden. De vol gende: J. C. Bos, A. D, v. Dam, M. Kleijn, T. Koolwijk, W. C. Koolwyk, C. D. Masten broek, C. Scheer, J. W. Sloof, C. Verhoef en A. Vermaat werden allen voor goed on geschikt geacht. INGEZONDEN. (Builen verantwoordelijkheid der Rêd.) De benoeming van den Heelkundige van het Van Iterson-Ziekenhuis. Geachte Redactie 1 Teneinde allerlei onjuiste geruchten te gen te spreken, is het my eene behoefte het navolgende te verklaren. Vóór het verschijnen van den oproep van een heelkundige aan het Van Iterson-Zie kenhuis kende ik den man voor wiens be langen ik opkwam met, ik wist zelfs niet, dat hij bestond. Door een gemeenschappe lijke kennis, die my om inlichtingen ver zocht, kwam ik met dezen doctor in aan raking. Toen nu de voordracht bekend werd schreef ik hem, dat hij daarop niet voor kwam. Daarna ging ik de ter visie gelegde be scheiden inzien, en schreef ik hem, dat ik het zeer eigenaardig vond, dat hy zoo wei nig werk had gemaakt van zijne sollicita tie om alleen maar zijne stukken in te zen don met niets geen verdere inlichtingen er bij, omdat hy evenals de andere sollicitan ten een absolute onbekende hier ter stede was. Ik ontving daarop bericht, dat hy wel degelijk bescheiden had ingezonden en dat ook professor Zaayer inlichtingen had verstrekt. Ik was toen zeer verontwaar digd dat die bescheiden waren achterge houden; mijn eerlijkheidsgevoel kwam daar tegen op. Van den aanvang af hebben wij libera len geijverd voor een zelfstandig gearbeid hebbende chirurg, maar alle wenschen van liberalen in verschillende colleges zitting hebbende, werden niet geteld; W® hadden ons tevreden willen stellen met een derde plaats, doch zelfs dit ge beurde niet, toen tenslotte dit zonderlinge achterhouden van aanbevelingsbrieven er bij kwam, heb ik dadelijk verklaard mU daarbij niet te Killen neerleggen. Ik luid daarom in de voorlaatste verga dering gevraagd, in besloten vergadering vragen te mogen stellen. De Voorzitter verklaarde dit echter niet nan de orde te zyn. JLk moest my daarbij dus neerleggen. Wie heeft nu deze onaangenaamheden in hot leven geroepen? Niet wij. Zooais ik hiervoor reeds aanhaalde, hadden wy ons tevreden willen stellen met eea derde plaats. Wy vragen zulks met de wetenschap, dat ook tal van inwoners dezer stad ons ge voelen deelden. Nu had inen ons veilig dit genoegen kun nen doen, immers alie partyen, behalve de onze gingen samen en v ouden eensgezind Dr. van Woelden den allerbesten; hy zou mitsdien toch gekozen zijn, maar volgens my op een veel royaler en voor hem meer aangename wijze. Alle bescheiden eQ de ge- heeie correspondentie ter zak« zijn ter be schikking voor iedereen, die het zou wen schen er inzage van te nemen. Ik heb een volkomen eerlyke zaak verdedigd en zal dat by elke voorkomende gelegenheid we derom doen, zonder aanziens des persoon». Myne liberale gevoelens komen in opstand by zoo'n handelwijze en blijft het voor my eene duistere zaak waarom de vraag onbe antwoord bleef om welke redenen de stuk ken die deze doctor zelf voor zyn aanbe veling gaf, niet ter visie voor de raads leden hebben gelegen en welk college de beslissing heeft genomen aldus te hande len. Het schynt my een jMibliek belang toe, dat daarop zoo spoedig mogelijk antwoord wordt gegeven. Al zijn wy maar eene kleine fractie in den Gemeenteraad, zeker weten we het ge voelen te vertolken van tallooze stadge- nooten, zoodat men evengoed met ons re kenschap heeft te houden. Wy zullen du» zeker niet dulden als quanDté négligeable te worden behandeld. Ik zeg u inmiddels vriendelijk dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, A. E. H. RIESjZ NOOTHOVEN VAN GOOR. Broodlevering op Zondag. Mynheer de Rbdacteur, Sinds geruimen tyd moet ik op myn Zon dagswandeling ontwaren, dat door een knecht van een banketbakker hier ter stede brood en fyn gebak dien dag aan de hui zen van verscheidene ingezetenen wordt bezorgd, terwijl dit aan andere brood- en banketbakkers niet is geoorloofd. Is hier niet een groote onbillijkheid in hot spel? My dukt dat vele anderen van zyne vakgenooten zouden, zoo dat huntae godsdienstige overtuiging niet verbiedt, ook gaarne versch brood en gebak de» Zon dags uan hunne clienteele willen laten bezorgen, doch dit wordt hun verboden, terwyl dien bakker deze faciliteit wordt verleend, wat hem uit concurrentieoogpunt, een groeten voorsprong geeft boven zijn vakgenooten, di« niet van die levensopvat ting zijn. Nu weet ik wel, zal men mij tegenvoeren: dat het publiek zelf hier in de eerste plaats moet medewerken en geen order voor den Zondag moet geven van casinobrood of taart, maar zich tevreden moet stellen met brood of gebak van üen vorigen dug. Maui- men weet nu eenmaal dat men daarbij B«- woonlijk aan een doovemans deur klopt. Niet dat ik het dien bakker niet gun ee« .goeden dag" te hebben, waarnaar andere bakkers zouden likkebaarden, doch ik spreek uit een oogpunt van recht eu bil lijkheid. Ik eet ook Zondags geen versch casinobrood of fyne taartjes en ik ben er'niets minder om. Ik houd mij overtuigd dat velen met mij deze grove onbillijkheid gaarne uit den weg zouden zien geruimd. Dank voor uwe opname. Ik hoop op suc ces. Uw d. dn., K. Gouda, Mei '24. De geachte inzender vergeet dat een Joodsche bakker des Zaterdags gesloten is, wanneer andere verkoopen. Van onbillijk heid i» duB geen sprake. RED. (DRAADLOOZË DIENST.) AFTREDEN VAN P01NCAKA l'AKIJS, 13 Mei. In den Ministerraad deelde de Miniater-President Poincaré aan den President der Republiek Millerand mede dat het geheele kabinet op 1 Juni aji. aftreedt. Plannen van de nieuwe afgevaardigden. I'AHIJS, 13 Mei. Een aantal nieuw gekozen luiksche ufgevaarditfden heelt hot voornemen te kenneu gegeven on middellijk na de bijeenkomst van de Nieuwe Kamer, een voorstel te zullen indienen tot liet verleenen van amnestie uan ulle door den krijgsruud wegens politieke misdrijven veroordeelden. Tegelijkertijd zul worden voorgesteld ulle wegens staking ol om politieke re den ontslugen spoorwegarbeiders en andere beambten weer te werk te stel len. Herriot opvolger van Poincaré7 PARIJS, 13 Mei. De Eoho de Paris verneemt van een officieele persoonlijk heid dat de opvolger van Poincaré on getwijfeld afgevaardigde Herriot zal zijn Naast Herriot die thans burgemeester van Lyon ia, wordt ook als opvolger van Poincaré genoemd Bryan. Men ia van mee ning dat Herriot veel tegenkanting aal on dervinden. Indien Bryan eerste minister wordt zal dit voor de achtste keer zijn. Het mjjnconflict. BERLIJN, 13 Mei. Daar tot heden de bemiddelingspogingen in het conflict in de mijnindustrie in het Ruhrgebied geen re sultaat hebben opgeleverd, heeft de Rijks minister van Arbeid beide partijen uitge- noodigd Woensdag naar Berlijn te komen om daagde onderhandelingen voort te net ten. Van te voren aal een bespreking met den Rijkskanselier plaats hebben Een aanbod aan de Chileenscht regeering. BERLIJN, 13 MeL De Vorwkits bevat een bericht volgen» hetwelk een Duitsche Vereeniging de Ghdeeosche Kegeering heelt uangebvden het zuidelijk gedeelte vaa Chili door Duitsche kolonisten te doen expkuteeren en op te bouwen. De noodige machine* zouden zalf medegebracht wor den. D«j Chileenache pers zou het plan gun stig geziml zyn, doch het Ministerie van Landbouw zou een dergeiyk groot gebied niet willen afstaan. Manifestaties in Moskou. BERLIJN, 18 Mei. Volgens een telegram uit Moskou san het Berliner Tagebiatt kwam het daar ter gelegenheid van de ont hulling van een gedenkteeken voor de vo rig jaar in Zwitserland vermoorden Wo- roweki tot manifestatie* in verband ook mot de gebeurteniseen met d« Rueeieche handelsdelegatie te Berlyn. Trotaky keerde zich m een rede voor de organisatie van bouw vakar be wie r» tegen de uitbuiting van deze gebeurteniseen en wees er op dat Rusland de vredelievende betrek kingen met Duitachland in stand wd hou den en men in Rusland ook niet d« hoop verliest op een spoedige byleggiag van het conflict. TWMKDE KAMER. DEN HAAG, 13 Mei. Bij den aauvaii# vau de zitting wordt besloten de inter pellatie-van Havesteyn over den stand vun de onderhandelingen met Rusland Vrijdag a.s. te houden". De heer BUON vraagt een interpella tie aan over de weigering van de Kon. goedkeuring op de stututen der iiaag- ache afdeeling van de Dageraad, waar over morgen wordt beslist. Aan de orde is de behandeling van bet w.o. betreffende belasting op rij wielen. Dc heer IJZERMAN qualificeerde de ze als oen nieuwe stap in de verkeerde richting. WiitóËLixOËKNEN. 12 Mei. 18 Mei. Officieel. Londen 11.67% 11.69 Berlyn 0.61% 0.62% Parys 15.10 14.96 Brussel 12.66 12.76 Zwitserland 47.46 46.46 Weenen 0.0038% 0.0037% kopenhagen 46.40 45.36 Stockholm 70.66 71.10 (Jhriatianiu 37.36 87.— New-York 2.67% 2.67% Niet officieel. Praag 7.87% 1Mb Madrid 36.96 87.— Milaan 11.86 11417% Markenbiljetten 66 ct. per bülioen. Krooeobiljetten per 1000 66 cent., per 10000 45 cent Be ursovsr zicht. Nog steeds droeg de handel een zeer talm karakter, maar toch ging er iet» ui eer om dan de laatste dagen hel ge val wus. Er viel blijkbuur eenig aanbod van materieel le verwerkeu, want op enkele aldeeliugeu zakten de koerseu wut in. Zoo was dit in de eerste ptuuU hel geval met de oliewaarden, die iets vun hun koers moesten ufstaan, wuur- aan de verlaging vun de olieprijzen in sommige deelen vau Amerika met vreemd is. Suikerfoudseu en Indische cultuurbaiiken werden eveneens wat la ger afgedaan, in verhund met de ge daalde prijzen ui Amerika, en de hoo geie oogstraunngen vun suiker op Cuba Van scheepvuurten ging het meest om in Holiandsche booten die ook thans weer aan aanbod onderhevig waren. Rubherwuardeu werden bij zeer gerin ge omzetten op een weinig veranderd koerspeil genoteerd, 'l'abukken over hel algemeen weinig verunderd. Ned. Iu- duririeelerf grootendeels i veronacht zaamd. Prolongatie 4—4% New-York, 10 uur. Amsterdam 37.36, Londen 436%, Berlyn 63%, Darijs 660%, Brussel 478%, Zwitser land 1772, Weenen 14% Kopenhagen 1698, Stockholm 2666, Cbristiania 1382, Madrid 1380, Praag 293%, Italië 443%. Berlijn, i uur. Amsterdam 16721—99, Londen 1840%— 49%, Parys 2364—76, Bruseel 1995—20006, Zwitserland 744149, Kopenhagen 7162 98, Stockholm 11172—11228, Oxrisiiania 686090, New-York 419—421, Italië 1886 —96. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 767.9 te Zurich. Laagste stand 764.2 te Malinhead. Verwachting: Zwakke tot matige Zuid westen tot Zuidoosten wind. Afnemend* be wolking. Waarschijnlijk droog, behoudens kans op onweer, warmer.^. Overzicht van de weeregeateldheid. De hoogs druk, die Zaterdag over Duitachland gelegen wan, heeft zich in N. O. richting verplaatst en is grootendeels verdwenen, terwijl uit het Wewteo depres sies in N. O. of O.N.O. richting optrokken. D« ochtend tem peratu u r is over het vaste land van het gebied sinds Zaterdag geste gen. Een groot aantal stations had neer- slsg, doch alleen in Groot-Brittannië eo Schandinavië vielen groote re hoeveelheden, Yarmouth en Aberdeen hadden 14 en 12, Lerwick en Kinn 11 m.M. De berichten uit I Jetand ontbreken. Lkht op. 18/14 Mei Kil Mn.—4.40 rsn.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2