LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. ken is, wear de teraardebestelling zal ge schieden. Een reusachtig proces tegen communisten. Op 28 Februari 1921 werden, na het pro- clameeren eener staking te Florence, 45 marinematrozen en 18 carabinieri van Li- vorno naar Florence gedirigeerd om de orde te handhaven. Te Empoli werden de vracht auto's, waarmede zij vervoerd werden, door communisten aangevallen met revolvers en bommen. De carabinieri en de matrozen werden ontwapend; negen hunner werden gedood en tien ernstig gewond. Er werden 132 communisten gearresteerd en na een onderzoek, dat drie jaar heeft geduurd, is, naar de „Times" meldt, de zaak thans voor het Assizenhof van Florence in behandeling gekomen. Men rekent, dat het proces vier maanden zal duren. Sommige der 132 com munisten worden van moord beschuldigd, andere van medeplichtigheid. Er zijn drie vrouwen onder de gevangenen. Het aantal getuigen bedraagt 200 en aan de jury zullen 2000 vragen worden voorgelegd. De meest belangwekkende figuur onder de beklaagden is een zekere Kousi, dien men „volkscommis saris" placht te noemen. Evenals alle andere beklaagden, ontkent hü. RUSLAND. Gedeeltelijke mislukking van den oogst. Volgens berichten uit Moskou, erkent de Prawda, dat ten gevolge van het mislukken van den oogst van 1923 in het district Omsk 17.000 personen gebrek lyden. Over geheel Rusland, doch vooral in het Oeralgebied, heerscht gebrek en in 't geheel zouden er vier millioen personen onmiddellijk hulp noodig hebben. Arrestaties en vonnissen. Twee directeuren van een trust ter dood veroordeeld. Te Moskou zijn de directeuren Tsjerdint- sjef en Kaliniem van de textieltrust ter dood veroordeeld onder de beschuldiging, dat zij den particUieren handel hadden begunstigd en buitenlandsche kapitalisten hadden inge licht nopens den toestand van de trust. Nog steeds worden arrestaties verricht. Te Petrograd zijn 450 personen gevangen gezet. Zij worden beschuldigd van het voe ren vun propaganda tegen de sovjetregee- ring. CHINA. Soen Yat Sen overleden? Een nog niet bevestigd bericht meldt, dat Soeta Yat Sen aan hersenkoorts zou zijn overleden. BINNENLAND. De afgebroken onderhandelingen met Rusland. Naar vernomen wordt is de Commissie voor Buitenlandsche Zaken in vergade ring opgeroepen legen Vrijdag 16 Mei, m verband met de afgebroken onder handelingen met Sovjet-Rusland. Ontslag gehuwde onderwijzeres te Schiedam. Het gemeenteraadsbesluit door Gedep. Staten goedgekeurd. Gedep. Staten van Zuid-Holland heb ben besohikt op het beroep ingesteld door J. Klein—Veenstra, onderwijzeres aan de openbare school C2 te Schiedam tegen het besluit van den Raad dier ge meente, waarbij aan appèllante onge vraagd eervol ontslag werd verleend uit haar genoemde betrekking wegens hu welijk. Ged. Staten concludeerden dat er geen termen bestaan om het ontslag besluit te vernietigen. Zij gronden deze beslissing o.m. op de overweging, dat voor een onderwijzeres, die in het hu welijk is getreden, een toestand is ge schapen, die, in het algemeen genomen, ten geregelde en behoorlijke uitoefe ning harer betrekking in den weg staat, zoodat het aangaan van een huwelijk üoor een onderwijzeres in den regel schadelijk voor het onderwijs zal zijn. Aan de Ruhr in het ongereed» geraakte goederen. Het Departement van Buitenlandsche Zaken verzoekt de aandacht van be langhebbenden te vestigen op de uil- voeiige mededeeling in Handelsbe richten" van 8 Mei j l. no. 895, nopens goederen, die in bezet Duitschland in den aanvang van de Ruhrbezetting op de spoorlijnen in bezet Duitschland in hel ongereed© zijn geraakt. Het Departement voornoemd wijst hierbij uitdrukkelijk op den geetelden termijn van 10 Juni 1924, voor welken de verzoeken om schadevergoeding ter zake, mits voldoende aan de gestelde voorwaarden en met in achtneming van de in bovengenoemde mededeeling uit voerig vermelde formaliteiten, bij het omiité Directeur de Liquidation des Mnicchandises en souffranee sur les K<eerux des territoires omipé" te Wies- baden worden ingediend. Autobualjjuen op langen afstand. Naar de Tel. verneemt zijn bespre kingen gaande in zake de oprichting van een financieel krachtig concern, dat zich tot doel stelt het exploiteeren van nuldbuslijnen, niet tussohen kleinere plaatsen, maar op grooteren afstand, aanvankelijk tussehen de hoofdplaatsen van Nederland. De bedoeling zit voor, de passagiers in uiterst moderne auto buseen te vervoeren tegen tarieven, welke lager zijn dan die der spoorweg maatschappijen. Voorkeursrechten op de Amerikaaneche spoorwegen. De Kamer van Koophandel te Rotter dam doet mededeeling dat de invoering wi voorkeursrechten op de Ameriknan- sche spoorwegen voor goederen, die onder Amerikaansche vlag van en naar do Vereenigde Staten worden vervoerd, blijkens ontvangen berichten voor on- tx paalden tijd is uitgesteld. De poatchèque- en girodienst. Naar de ,,Msb." meldt, verklaart de com missie-König, die tot taak had de regeering van advies te dienen omtrent het meest gewenschte stelsel, dat bij de heropening van den Fostohèque- en Girodienst zou moeten worden gevolgd, in haar rapport, dat binnenkort ver schijnt, zich op verschillende punten ttiet bevoegd ateht om pen beslissing te nemen en definitieve voorstellen aan de regeering te doen. De nieuwe Burgerlijke Pensioenwet, SI. Petrus weet, volgens '1 Utrechtsch 'Dagblad, titans de volgeiwle bijzon derheden mede te deelen uit het eerst daags te verschijnen wetsontwerp-Bur gerlijke Pensioenwet. 1los personeel heeft in het vervolg geen recht meer op peneioen 2. tijdelijke ambtenaren met minder dan 2 dienstjaren kunnen geen recht aan de pensioenwet ontleenen St. ambtenaren met een inkomen be neden f 500 vallen buiten de pensioen wet 4. voor de berekening van het pen sioen zal voortaan van den grond slag gelden 5. het minimum pensioen van 30 komt te vervallen 6. voortaan geven geen 35 maar 40 dienstjaren recht op een maximum pen sioen van 70 7 de termijn van 7 dienstjaren, waar na men aanspraak had op pensioen, wordt verlaagd tot 10 dienstjaren ri. het recht op weduw - en weezen- pensioen voor op wachtgeld gestelde «nibtenaren wordt zoo gewijzigd, dat het kan worden behouden door voort gezette premiestorting maar een vastge- ktelden grondslag (maximum premie f 165) 9. personen op Burgerlijke Arbeids overeenkomst hebben geen aanspraak op pensioen 10. _yan de inkoopsoni komt voortaan de hêlJlX voor rekening van den ambte naar (in plaats van een kwart) te be talen in 15 jaren (in plaats van in 10 jaren); 11. J vervroegd ouderdomspensioen komrt te vervallen 12. de minimale werkelijke dienstt'jd van 3 jaren word! gewijzigd in 3 jaar; 13. het z.g. wachtgeldpensi >en (n.l. dat hetwelk verleend werd na afloop tan den wachtgeldtermijn) komt te ver vallen 14 jaren op wachtgeld doorgebracht tellen niet meer mee voor pensnen'; 15 wachtgeldjaren kunnen hij her plaatsing voor pensioen worden inge kocht 16. als een gepensioneerde inkoniuen gaat genieten na zijn ontslag, mogen de inkomsten plus het pensioen niet hoo- ger zijn dan het laalste salaris tnrocies dus als bij wachlgeld) anders wordt dat pensioen met het meerdere verlaagd 17 de pensioenraad mag een ambte naar in observatie nemen en zelfs laten opereeren, als hij zich wil laten afkeu ren (bij weigering vervult recht op in validiteitspensioen 18 de pensioenen worden voortaan weer 3 maandelijks betaald 19. een bezwaarschrift bij den Pensi oenraad zal voortaan f 5 kosten 20. een beroep bij den Centrale Raad van Beroep te Utrecht zal voortaan f 10 koeten 21. gelegenheid zal worden gegeven bij salarisverlaging den grondslag te verlagen beneden di# van 1 Juli 1922; 22. tot 1 October 1924 tellen waoht- igoldjaren nog mee voor pensioen 23. wachtgeldpensioen, vastgesteld voor 1 Oct. 1924, wordt slechts uitge keerd gedurende een aantal jaren ge lijkstaande met het aantal dienstjaren. Werkloosheids bestrijding te Arnhem. De minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw heeft aan het ge meentebestuur van Arnhem medege deeld, dat hij niet kan besluiten, aan deze gemeente over 1923 een rijkssub sidie in de kosten van steunverloening ter bestrijding van werkloosheid toe te kennen, o a. op grond, dat de Staat zelf nog met aanzienlijke tekorten te kam pen heeft. Tot steun. Te Apeldoorn heeft gisleren de ver eeniging Tot Steun1 haar jaarlijksche algemeen© vergadering gehouden ontter leiding van haar voorzitter mr. P. A. Rutgers van der Loeff, uit Amsterdam. In zijn openingswoord wees de voor- zittei erop, dat door de vermindering van den regeeringssteun de taak der afdeelingen zeer verzwaard wordt. Er zijn symptomen die er op wijzen, dat de afdeelingen haar werk niet op den zelfden voet zullen kunnen voortzetten. In het jaarverslag van de secretares se, mevr. A. Lenderink-van der Vliet, te Amsterdam, werd medegedeeld, dat 1P23 aanving met 116 voogdijkinderen, van wie er 7 meerderjarig werden26 kwamen er bij, zoodat het aantal op het eind van 1923 135 beliep. Het aantal regeeringskinderen verminderde van 17 tot 15. In het geheel heeft het hoofdbe- stuui ter verpleging gehad 150 pupillen terwijl de 30 afdeelingen de voogdij hadden over ongeveer 650 kinderen. Cit het financieel verslag van den wcp.rnemenden penningmeester, mr. J. Wiarda, te Amsterdam blijkt, dat de vereeniging aan gifteh en legaten ont vangen heeft f 41.463. De gewone ont vangsten bedroegen f 5/8.241De uitga ven bedroegen voor de doorgangshui- Tien f 47.639, voor verplegend en f 31,809 vooi propaganda f 317$ en voor alge nieene onkosten f 2987. In-dit jaar moest van de giften en legaten f 13,000. wsw den gewonen dienst worden aangespro ken, een gevolg van de vermindering van het regeeringssubsidie. De pen ningmeester werd décharge verleend vooi zijn gehouden beheer. Met de fi- nuicieele controle in dit jaar werden belast de afdeelingen Deventer en En- schedé-Lorroeker. Tot hoofdbestuursleden werden iu de vacatures, ontstaan door het overlijden van den heer W. P. Koops, te Amster dam, en het aftreden van ds. H. G. Cannegieter, te Haarlem, benoemd mr. H. J Hulsman, te Amsterdam, en ds. J. C. Knuttel te Terborg. Als plaats voor de volgende algemee- ne vergadering werd opnieuw aange- v ezen Apeldoorn. Het Kon. bezoek san Tiel. In verband met het a.s. bezoek van H. M. de Koningin heeft de Com missaris van de Koningin aan den Raad medegedeeld dat H. M. na haar bezoek aan de Betuwe te Tiel haar noenmaal zal ge bruiken in een sa bonrijtuig. Het Dagel. Bestuur zal H. M. ten stadhui ze ontvan gen, daarna zal een rytoer door de stad gemaakt worden. Dan volgt een bezoek aan het dorpje Buuren. De tocht wordt waarschijnlijk 21, 22 of 23 Mei a.s. gehou den. F. W. N. Hugenholtz. t Na langdurige ziekte is te Utrecht bverleden de heer/K. W. N. Hugsuhollz lid der Tweede Kamer. De heer Hugenholtz werd in 868 te Zierikzee geboren en vertrok op 18 ja rigen leeftijd naar Grand Rap'ds,sar zijn vader tot predikant wis beroepen. 11 ij verkreeg in Meadville en \>a llar- vi'.ro University Cambridge hot radijaal bij de Unitariërs. In Nederland terug gekeerd werd hij predikant bij den Pro test Bond te Schiedam. Daar bleet hij tot 1899. Hij sloot zich toen aan hij de S-D.A.P. en werd in 1901 lid der l\vee- dt* Kamer voor Weststellingwerf. Hij woonde aanvankelijk te Hairlera, later te 's-Gravenhage en was in deze beide itoden lid van den gemeenteraad. Ten s,otte vestigde hij zich metterwoon ie L Ireoht inmiddels was hij al gerui- aien tijd ambtenaar der reclasseering. in de Tweede Kamer trad hij op als do marinespecialist der S.D.A.P., doch Dit jaar werd hij bij de behandeling der Stautsbegrooting in de Tweede Kamer vervangen door den heer Duys, aange zien zijn geschokte gezondheidstoestand het hem toen niet toeliet de Kamerzit tingen bij te wonen. Van 1901 tot aan zijn dood toe iflrhij lid der Kamer ge bleven wij meenen dat hij na het be danken van dr. J. van Leeuwen te I trecht diens plaats in de Tweede Ka mer heelt ingenomen. Aan het paktij-leven in zijn fractie nam hij te Utrecht slechts in zeer be perkten omvang deel, en doordat hij weinig op den voorgrond trad, waren er velen, ook onder zijn geestverwan ten, die hem nauwelijks van gezicht kuiden. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 13 Mei. Vervolg. De heer FRUYTIER (r.-k.) betoogde dut de minister het betalen der belas ting door arbeiders en hun kinderen wel wat licht opvat. Spreker heeft geen principieele be zwaren, maar het uniforme tarief be valt hem niet. Liever had hij gezien, dal de dienst rekening had gehouden met de draagkracht van de houders van rijwielen. Verder is spreker bang, dat, vooral in groote steden, diefstal op groote schaal zal plaats vinden van de belasting merken, opdat men die op on geoorloofde wijze van de hand zal kun nen doen. Heeft de minister gedacht •ail een nummering van de merken, die ook wordt aangegeven op de quitanties vooi het belastingmerk Daardoor zal de handelswaarde der gestolen merken verminderen. Verder bepleitte spreker, dat berijders van Nederlandsche rijwie len, ook vreemdelingen, deze belasting zullen betalen. De heer BRA AT (platt. partij) be- sireed het ontwerp, dat voor het platte land zoo nadeelig werkt. Wanneer men het budget sluitend wil maken, kan men dat gemakkelijk verhalen op oorlog, ma rine pensioenen en arbeidswetgeving. Zwermen arbeiders vertrekken dage lijks uit de stad naar hun werk, en dat allei op minderwaardige rijwielen, die nu ook zullen worden belast. Spr. zal tegen het ontwerp stemmen. De heer DUYS (s.-d.) maakte slechts enkele opmerkingen. Wil de minister aantoonen, dat de meestgegoeden even redig bijdragen in de maatregelen die de Minister voor het sluitend maken van het budget noodzakelijk acht De A -R. Dartij wensctot belasting naar draagkracht, en rekening houden met <te grootte der gezinnen. Wil de minis ter eens aantoonen hoe dat staat met deze belasting Het saneeringsplan van den heer Colijn komt er op neer, dat de mingegoeden alles moeten betalen en de gegoeden worden vrijgesteld. Dat is dubbel reden voor spreker om tegen te stemmen. De heer Colijn moet niet den ken, dat hij de één&ge is die de finan ciën kan saneeren. De S.D.A.P. heeft leeds jaren geleden daarvoor haar ver antwoordelijkheid gevoeld, doen 1»>en voelde rechts er niets voor. Toen smeet men rechts nog met de milljpenen. Spr. noemde in dit verband enkfele van de jaarcijfers uit 1921—1922. 36.1/00 .umge- siegenen hadden in dat jaar een geza menlijk inkomen van f 1.0:18.351.000. De heer v. d. HEUVEL (a-r.) ver dedigde zijn amendement om de belas ting voor rijwielen die niet meer dan 1 20 waard zijn op één gulden te be- pnlen en voor alle andere op 3.50 te stellen. De heer llIEMSTRA (v.-d.) wenschte geen belasting te heffen voor den be zitter die geen rijksinkomstenbelasting betaalt en die zijn liets noodig heeft voor zijn bedrijf, tevens hoofd van een gezin of kostwinner is. Daarnaast wil hij dan bepalen dat een ander niet op dat gratis van een bewijs voorzien rij wiel raag rijden. Dc heer LOERAKKER (r.-k.) verde digde een amendement om de belasting op 50 oenl te bepaleu voor hen die geen rijksinkomstonlbelasting betalen. De heer BEUMER (a«-r.) vroeg wat do bezitter van een rijwiel moet doen hangende het onderzoek naar de eischen van kostwinnerschap, bedrijfsrijwiel enz. Moet hij om te beginnen f 3 beta len Wil men oen welwillende regeling dan dient een andere weg te worden ingeslagen. De MINISTER zeide, dat sommige amendementen vele personen buiten de belasting brengen. Alleen het amende- ment-v. d. Heuvel tast het stelsel niet aan. 8pr. heeft echter het beswaar dat alle amendementen veel administratie- ven rompslomp met zich brengen en dus vermindering der inkomsten. Werden zij aangenomen dan zou spr. weer met iels anders moeten komen om het be- noodigde geld te vinden. Het amendement-v. d. Heuvel past in het stelsel, maar ontmoet toch ook vele bezwaren o.a. door de moeilijkheid der taxatie. Een verhooging tot f 3.50 acht spr. ook niet voldoende om het verlies op te heffen. Na eenige replieken zeide de MINIS TER toe de amendementen nog eens te zullen beschouwen. Hij vreesde echter dat hij geen middenweg zal weten te vinden. Dc vergadering werd verdaagd tot heden 1 uur. GEMENGDE BERICHTEN. De dubbele moord te Wychen. Het feit dat dei verdachten in de moordzaak te Wychen nog geen beken tenis hebben afgelegd doet de politie nog steeds zoeken naar aanwijzingen die eventueel voor het bewijs van be lang kunnen zijn. Zoo is men te weten gekomen, dat de zwerver Van Munster den dag na den moord een fiesch ben zine heeft gekocht in een winkel in de buurtschap Heumen. In een bosch in deze omgeving heeft men eenige lappen met bloedvlekken gevonden. Ook hebben gisteren de maréch-us- seea den hond van den heer Jansen, die het huis bewoond naast dat waarin de moord plaats had, opgegraven en ten onderzoek naar Arnhem opgezon den. Deze hond werd, gelijk men weet, 14 dagen voor de misdaad gepleegd was daar op het erf gevonden. Ook te Wychen zelf, en in de onmid dellijke nabijheid van het huis der ver moorden wordt nog steeds ijverig ge speurd. Beweerd wordt dat C. van den Broek, de oudste der beide gearresteerde bioers, den morgen na den moord in het bezit Was van meer dan twintig gilla den, terwijl hij Zaterdagavond daarvoor slechts eenige guldens had, het over schot van het weekgeld dal hij rijn moeder had afgedragen. Wat van M. betreft, deze kwam den Vrijdagavond voor den moord aan het huis van zijn zwager op het Heiveld. 2Jjn zwager liet hem binnen en gal hem een deken. Hij heeft dien nacht op den vloer geslapen. Zijn zwager achtte het raadzaam den geheelen nacht het licht te laten branden, daar hij bang voor hem was. Zaterdagmorgen vertrok van M. in de richting Nijmegen en keel de 's avonds met een lekken band om zijn fiets terug. Zijn zwager met diens zoen hebben den band zoo spoedig mo gelijk hersteld, opdat v. M. maar weer vertrekken zou. Van M. is daarop weer vertrokken en werd Zondagmorgen te zeven uur te Leur aangetroffen. Gedu rende den Zondag is hij meermalen te Alverna en Woezik, beide buurtschap pen van Wijchen, gezien. Drie personen door een op hol zijnde koe verwond. Gisteimorgon te 8 uur is in de Van der Takstraat in Rotterdam een koe, "die met een koppel andere tyeeeten naar de Veemarkt werd vervoerd, losgebro ken en op hol geslagen. Het dier rende de Prins Hendrikkade (Oostzijde) op. De 1 os-werkman G. M. wilde het boest daar grijpen, doch word) tegen den gro«-d geslagen, ten gevolge waarvan de man aan het rechteroog werd verwond. De koe holde de Feyenoordstraat in en botste tegen den 8-jarigen J. v. D., die een hoofdwonde bekwam en in den po litiepost-Maaskade verbonden moest wor den. In de Willem' Barentszstraat liep de koe verder den 72-jarigen lichters- knecht F. S. ondersteboven, waardoor dele aan het linkerbeen werd gewond. Aan de Maaskade Oostzijde slaagde men er eindelijk in het hollende dier in een koppel ossen te drijven, waarop het zich gewillig liet grijpen en wegleiden. De koe behoorde aan den landbouwer E. H. uit Nieuwersluis. Diefstal van zilveren voorwerpen. iEenigen tijd geleden nam een familie in de Ruysdaelstraat in Amsterdam een dienstmeisje in haar' dienst. Dit liad een reeks onaangenaamheden ten ge volge. Het begon op zekeren avond toe.i de familie thuis kwam en al haar zilverwerk, een bedrag vertegenwoor digende van ongeveer 15 a 1800 gulden miste. Er waren duidelijke teekenen \an diefstal aanwezig. Bij een onderzoek door de politie in gesteld bleek het dat het meisje met een harer vrienden het zilver aan een opkooper had verkocht. Deze een 38- {aiige varensgezel en het tweetal ia in anest gesteld, het gestolen zilver heeft men evenwel nog niet teruggevonden. Een griezelige vondst. Tegen de duinhelling bij de batterij te Schevetiiugen, ongeveer 1 d.M. onder het zand, heeft een wandelaar een men schel ijken schedel gevo ïocn. li1 «»e*t dezen weer in het zand begraven en is zijn vondsl aan de politie gaan mede- deelen. Deze ging op de aangewezen plaats graven dé schedel werd niet meer gevonden, maar men stuitte cp een bijna volledig menschengeraamtc. Waarschijnlijk is dit van een der aan gespoelde lijken van slachtoffers van de Berlin, ongeveer 15 jaar geleden. Eenige aangespoelde lijken zijn destijds op die hoogte ongeveer 1 M. onderden grond begraven. Knoeierijen in den Dambond. Afspraken bij den meestertitel. Naar de Tel. verneemt iiit goede bron 1 eeft zicli bij de eindstrijd om dan meestertitel van den Neder la ndscheii Dambond een incident voorgedaan van den meest oneportieven. aard. In den eindkamp kwamen n.l. eerst drie personen uit. Van dezen viel er een uit terwijl er twee mei een gelijk aantal punten aankwamen. Volgens het reglement moesten de twee overblijvenden wederom drie par tijen spelen en zou bij weder gelijke aankomst het lot beslissen. Er blijkt toen te zijn overeengekomen dat A de eerste partij zou winnen, B de derde en de tweede partij zou remise worden gemaakt. Daarna zou iemand, die eeni- gen invloed op het bestuur had, trach ten aan beide spelers den meestertitel te doen verleenen. Echter, de derde partij werd eveneens remise en daarbij verspeelde B zijn kans. Laatstgenoemd de heeft direct een schrijven gericht aan het hoofdbestuur van den Neder- l&ndschen Dambond en daarin 't voor gevallene medegedeeld. Het bestuur heeft daarop een spoedvergadering be legd en een commissie van drie perso nen benoemd om deze zaak te onder zoeken en rapport uit te brengen. Volgens don heer J. W. van Dartelen te Haarlem zijn de bier genoemde spe len de heeren P. Mahn van de Dam club het Westen van Rotterdam en P. J. v Dartelen te Haarlem. De door het bestuur van den Nederl. Dambond be noemde commissie van onderzoek be staat uit de heeren mr. S, de Jong, J. fPabricius en H. E. E. Dehnert. De com missie heeft haar onderzoek nog niet geëindigd. Zaterdagmiddag is deze bij eengekomen. In die vergadering moet gebleken zijn, dat de heer Mahn onwa re mededeelingen heeft gedaan en dal hij ongelijk heeft. De damvereeniging ,,B4et Westen" heeft hen» dau ook reeds als lid gesehorst. De commissie zal a.s. Zaterdag weer vergaderen. Het bestuur van den Nederlandschen Dambond zal over dit geval een officieel communiqué verstrekken. RADIONIEUWS. Heden. 7 u. 15. Preek van ds. J. Douma, VGravenhage, over „Onzichtbare din gen", door den zender PCUU van het Heussen-laboratorium, Den Haag, golfl. 1100 M., afgewisseld door gezang van hel Evangelisatiekoor. 8—-10 u. Concert, door den zender P. •A 5, golfl. 1050 M., van de firma Smith en Hooghoudt, Amsterdam, met welwil lende medewerking van de heeren W. Augsburger (violoncel) en H. Vermeer (piano). Programma: 1. Kirohen Arie (cello en piano), Stradella 2. Preludio ven Fuga c moll (pianosolo), J. S. Bach Preludio con Fuga es moll, J. S. Bach; 3a. Andante (oello en piano) Golter- inann b. Meditation de Thais (idem) Mi-b&eaet 4. Sonate Op. 110 As dur (pianosolo) Beethoven a Moderido; b. Allegro molto c. Adagio-Allegro- non troppo-Adagio-Allegro 5. Andante (cello en piano) Mattn 6. Berceuse (pianosolo), Chopin Nocturne c moll Op. 48 No 1 (idem) Chopin 7. Kol Nidrei (cello en piano), Max Bruch 8. La Cathédrale engloutie (pianM-plo), Debussy Danseuses de Delphés (pi anosolo), Debussy Golliwogg's Cake Walk (pianosolo), Debussy 9. LeCyg- ne (cello en piano), Saint Saëos. MARKTBERICHTEN. Vnwrfct Aauttrda». Amsterdam, 14 Mil. Aanvoer: 296 vette kalveren, le kw. 1.08 —1.12 ,2e kw. 0.961.06, 3e kw. 0.80-0.94; 99 nuchtere kalveren 1422, 641 vette varkens le kw. 0.76-0.77, 2e kw. 0.66- 0.72, Ho». 0.80—A82, Overloopers en Gel- dersehe 0.80—0.82. AanUpgelmarkt Amsterdam. Amsterdam, 14 Mei. Zeeuwsch bonte star 8.268.40, id. bonten 9—10.26, id. bravo's 7.207.60, id. blauwen 9 9010.25, Friesche rood star 7.267.60, Zeeuwsche rood star 7.267.50, Malta-aard- apelen 1617 ct. per K.G. Aanvoer 4 la dingen. Oudewater, 13 Mei. Eieren f 6—6,20 per 100 stuks. Kleine eieren f 5.20 en eendeneieren 5.50 per 100 stuks. Aardappelen 11 cent per kilo. Kaasmarkt. WOERDEN, 14 Mei 1924. Aanvoer 340 partijen. Prjjs Goudsche kaas le soort 4044, 2e soort 36—39; le soort met Rijksmerk 3849. Handel vlug. STADSNIEUWS. GOUDA, 14 Mei 1924. Burgemeester Mijs. Burgemeester Mijs heeft de vergadering van B. en W. gisteren nog niet kunnen lei den, daar zjjn gezondheidstoestand het wen- schelijk maakt decse week nog geen werk zaamheden' te verrichten. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van A J. Slangen te Gouda, om vergunning tot het oprichten van een smederij, waarin voor het in beweging brengen van een boorma chine en een amarilsteen, geplaatst zullen worden 2 electromotoren, ieder van 1 P.K., terwijl op de daar achter gelegen open plaats een autogenisch lasch- en snijappa- raat zal geplaatst worden in het perceel ge legen Geuzestraat no. 14; kadastraal bekend Sectie C. no. 1094. Dat op Dinsdag den 27 Mei 1924, des na middags ten IV» ure op het Raadhuis gele genheid is om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en dat gedurende drie dagen vóór dien dag op de Secretarie der Gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen kan worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris-prudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeen komstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner le den zijn verschenen ten einde hunne bezwa ren mondeling toe te lichten. Examen Duitsch. Tot lid van de examen-commissie voor de Hoogduitsche taal akte L. O. en M. O, A, is o.a. benoemd de heer D. G. Noordijk, alhier. Niet meer afgesloten spoor-overwegen. Het Gemeentebestuur verzoekt ons mede te deelen dat vanaf heden de afsluiting en bewaking van den overweg bij K.M. 29042, genaamd Tiendweg (Willens) (wipsluit- boomen, bediend door Blokpost 11), gele gen in de gemeente Reeuwijk, op de grens van de gemeente Gouda, en in den spoorweg van Utrecht naar Gouda, is opgehe ven. Het is ons gebleken dat ook aan Blokhuis 10 in öufcoop de bewaking ia op geheven. Dienstjubilé Havenmeester Imholz en Brugwachter Engelhard. De Havenmeester Imholz en de brug wachter Engelhard herdachten gisteren den dag waarop zij vóór 25 jaren in dienst van de gemeente traden. Ter gelegenheid van dit dienst jubileum hadden B. en W. de beide jttbilairssen in hun vergadering uitgenoodigd en daar sprak Wethouder Muijlwijk als loco-bur gemeester beiden toe, complimenteerde hen met den gedenkwaardigen dag en bood hen namens de gemeente, onder dankzegging voor de verleende diensten een souvenir aan. Havenmeester Imholz ontving een gouden horloge, met inscriptie, en de brug wachter Engelhard een zilveren uurwerk. Postduiven. Op Zondag 11 Mei hield de Postduiven- vereeniging „De Gevleugelde Vrienden" een wedvlucht van uit Mons (België), afstand 181.7 K.M. De duiven werden om 9.30 uur v.m. los gelaten bij 2. W. wind en bewolkte lucht. Aan dit concours namen 133 duiven deel. De prijzen werden behaald als volgt: le, 11e, 15e, 28e, 29e, 39e, 40e door L. v. Duu- ren; 2e, 5e, 37e en 38e door C. P. J. Boer; 3e, 6e, 7e, 26e en 30e door A. Harreman; 4e, 17e, 20e en 25e door G. M. de Rruin; 8e en lie door T. Hooimejjer; 9e en 18e door C. Stigter; 10e en 35e door C. C. Nieuwveld; 12e en 43e door B. Stolk; 18e, 16e, 19e, 23e, 83e, 36e en 41e door J. H. Rietveld; 21e door C. Laurier; 22e en 31e door C. de Bruin, 24e door H. Mejjer; 27e door D. Stubbe; 32e door L. Steenwinkel; 34e door .de Kluiver; 42e door P. Hulle- num. ie duif van aankomst 12.14.22, laatste 1.18.41. Agenda. 16 Mei. 8% uur. mm. Hotel de Zaim, Ver gadering Commissie van Openbare fees ten. 1? Mei, 8 uut. Zaal Kunstmin. Uitvoering Harmoniecorps „Kunst en Vermaak". 21 Mei, 8 uur. E. H. b. O. Gebouw Daniël. Gursueoefening onder leiding van Dr. Montagne. Avond- w nacfctdktt* apotheken. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrijdag 18 Mei, benevens den daarop volgenden *aeht, geopend na 8 uur des avonds (das ychts alleen echter voor recepten). UIT PEN OMTREK. BERGAMBACHT. Op de le openb. lagere school no. 1 te Benschop zijn met 1 Mei j.l. toegelaten 5 leerlingen op de openb. lagere school no. 2 7 leerlingen en op de school met den Bijbel iMriiagen. Onder het rundvee van de veehouders P. Verdujjn en D. de Jong alhier is mond- en klauwzeer uitgebroken. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: D. Burger, 24 j. en Dina Burger, 24 j. J. H. de Jong, 30 j. en A. J. H. Janssen, 34 j. GETROUWD: B. Verslis, 26 en G. v. d. Berg, 25 j. OVERLEDEN: W. A. v. Wijngaarden, 73 j., wedn. v. A. v. d. Hee. MOORDRECHT. Op de veiling van de pluimveevereeniging „Onderling Belang" alhier waren aange voerd 6435 kip- en 1249 eendeieren, 10 K.G. boter, 63 K.G. Leidsche kaas en 11 kippen. Men noteerde voor kipeieren van 6.10 6.90 en eendeieren 6.60—6.10, per 100 stuks; boter 1.90, Leidsche kaas 0.60 per K.G., kippen 1.552.10 per stuk. Aan de pachters van den Ringdijk is door het bestuur van den Zuidplaspolder toege staan, de door hen gepachte perceelen te omheinen, onder voorwaarde, dat deze hei ning 1H Meter van den publieken weg komt te staan. WADDINXVEEN. Aan het examén voor verkorten diensttijd hebben voldaan onze plaatsgenooten L. v. d. Loo, G. v. Vliet, C. Binnenkade, K. Stol- ker, J. J. de Ruijter en C. Hoogendoora. De heer v. Lange, raadslid alhier, heeft bedankt als lid van de schattingscommissie voor de Rijkainkomstenbel&sting in deze gemeente. Ter gemeentehuis zijn inlichtingen te be komen omtrent ,de volgende gevonden en verloren yao*werf>en: Komen aanloopen: een hond. Verloren een gouden ring, een zilveren armband, een portemonnaie met inhoud, een schilders kwast, een portemonnaie, een uitlaatpijp van een motorrijwiel. BI-lllfc-*^Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: A. Breedijk en T. de Ruijter. GETROUWD: D. Zeldenrust en A. H. Haarman. J. de Jong en A. C. Lauter- rn&ns. GEBOREN: Marinus, z. v. H. M. de Wil de en H. Kempkes. Cornelia Jacoba, d. v. C. den Boer en J. van Vliet. Maria Jo hanna, d. v. J. Boekhorst en M. C. v. Dijk. OVERLEDEN: Maarten van der Heijden, 78 j. RECHTZAKEN. KJppendiefsta). Voor de Rechtbank te Rotterdam had zich gisteren te verantwoorden J. A. R., gedetineerd en recidivist. Hem was ten laste gelegd diefstal in den nacht van 23 op 30 Januari van 12 kippen en een haan ten nadeele van G. v. d. Gaay en van 8 eenden ten nadeele van T. Vis, allen te Nieuwerkerk a. d. IJsel. Beklaagde bekende op den avond van den 29en Januari te zijtn uitgegaan met zijn twee kornuiten met de bedoeling kip pen te gaan stelen. Een handwagen werd meegevoerd. Men was een paar uren den '«-Gravenweg afgeloopen en had rechts van den weg maar een willekeurige schuur bij een boerderij met een bezoek vereerd. Er waren 14 kippen ontvreemd, die dade lijk den nek omgedraaid en in een zak ge stopt zijn. Het trio is daarop nog een an der stuk land opgegaan en heeft daar weer een aantal kippen het konden er 24 geweest zijn gestolen. Vervolgens rijn er ook nog eenden een stuk of acht die in een sloot zaten gedood en meege nomen. Met den buit in drie zakken ge borgen zijn de dieven daarna weer naar de stad gegaan. Beklaagde duwde den hand wagen, de twee vrienden volgden. De'kip pen en eenden zijn gebracht by D. Rem- kes aan het Spuiwater. Beklaagde is zijn handwagen gaan wegbrengen en terugko mende is hij op den zolder van het pand aan het Spuiwater gegaan. De kippen en eenden zijn overgepakt in manden, per schuit van Hoogenraad Wesselo ver zonden naar Den Haag en daar verkocht voor ƒ63.76 Beklaagde had van de op brengst ƒ21.25 ontvangen. Getuige W. Hoogendijk heeft op den 30en Januari gemerkt, dat een aantal kip- pên uit zijn schuur waren verdwenen. Hij vond nog slechts eenige veertjes. Hem is later een patrijshaan door de po litie getoond, die hij als zyn eigendom heeft erkend. Getuige v. d. Gaag had de vermissing van zijn kippen op 30 Januari eveneens ge constateerd. 's Middags van dien dag had hy reaten van een doode kip gevonden op eeen koolwegje bij zijn erf. Getuige T. Vis had ingewanden van zijn gestolen eenden gevonden bij de sloot van zyn land. Hij woont tegenover van der Gaag. Op een vraag van mr. Zijlat ra zeide ge tuige, dat er in Nieuwerkerk zeer veel pluimgedierte gestolen wordt door Rotter dammers. Getuige D. Remkes deelde mede, dat op 30 Januari des morgens te half acht be klaagden vriend, J. W. d. R. aan zyn deur is geweest met 3 zakken op den rug. Be klaagde kwam even later ook. Op getuige's zolder zijn de drie zakken leeggestort, waar uit doode kipen en eenden kwamen. De eenden en kippen zijn overgepakt in man den en getransporteerd naar het Haagsche veer. Een patrijshaan ia niet mee verpakt. Getuige Remkee' vrouw, juffrouw Lans heeft eveneens beklaagde'» vriend J. W. d. R. gezien, beklaagde zelf niet De rijksveldwachter J. H. v. d. Straaien heeft voetetappen geconstateerd op de er ven, met bekiaagde's voetsporen overeen komende. Bij de «loot van Via had getuige eeufon-fcicvwuKtea gewaden en op het koolpaadje een kip. Verschillende getuigen werden nog ge hoord, die allen in gelyken geest gotuig- deu. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. Holsteyn, achtte de aan beklaagde ten tas te gelegde feiten bewezen door beklaagde» bekentenis en de getuigenverklaringen. Door die laatste verklaringen is ook ile diefstal in vereeniging komen vast te staan. In de omgeving van Rotterdam hebben tal van diefstallen van kippen en eenden plaats gehad. Beklaagde staat zeer on gunstig bekend. Toch w er eenige reden voor clementie voor hem, n.l. zyn uitkomen voor de waarheid en doordat hy, door de houding van zyn medebeklaagden wat lang in voorloopige hechtenis heeft moeten doorbrengen. Eisch 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. T. Dorhout Mees, vroeg of wel voldoende rekening was ge houden in het requisitoir, met bekiaagde's bekentenis. Pleiter zag daar een reden in voor nog meer clementie. Beklaagde zelf, nogmaals voorgeroepen, beweerde, dat zyn medebeklaagden nog heel wat schuldiger waren dan hy. Daarna had zich te verantwoorden de 38-jarige losse werkman J. W. d. K., ge detineerd en recidivist, wien ten laste was gelegd diefstal in vereeniging van kippen en eenden in den nacht van 29 op 30 Jan. onder Nieuwerkerk a. d. IJsel, ten nadeele van W. Hoogendijk, G. v. d. Gaag en T. Via en bovendien in den naclrt van 23 op 24 Januari van een fiets, gereedschappen, spykers en een jas ten nadeele van P. eu J. Aardse te Overschie en C. v. Rossen eveneens aldaar. Deze beklaagde ontkende. De beklaagde uit de vorige zaak was naar bekiaagde's verklaring wel by hem ge weest met de gestolen eenden en kippen, om ze over te pakken, maar beklaagde had R. verwezen naar Remkes, en was naar diens zolder aan het Spuiwater gegaan met de drie manden. Beklaagde beweerde ook niet mee naar Den Haag te zyn geweest en geen cent van de opbrengst van het ge stolen goed te. hebben ontvangen. Ook aan den diefstal te Overschie was hij niet debet. Wel was het gestoten goed door beklaagde R. in zyn woning gebracht en had hy eenige bemiddeling verleend by den verkoop van de fiets, doch hij had er geen cent van aangenomen. Als getuigen werden gehoord W. Hoo- gendyk, G. v. d. Gaag en T. Vis, die ver klaarden, dat beklaagde de R. de kippen op den zolder had willen brengen. Hij had dat geweigerd, maar het was toch gescliied. Dezelfde getuigen werden ook in deze zaak gehoord en hun verklaringen weken niet af van wat zij in de vorige zaak had den medegedeeld. Hiet O. M. herinnerde m zijn requisitoir aan de getuigenverklaring van den hoofd getuige R., voor wat betreft de diefstal len te Nieuwerkerk. De voornaamste pun ten uit deze verklaring worden bevestigd door de getuigen. Omtrent het feit te Qvfijechie gepleegd, zyn niet zulke duidelijke .verklaringen, al acht het 0. M. de aanwijzingen overtui gend genoeg. Beklaagde verkocht o.a. de fiets en de jas als waren ze rijn eigendom; hij geeft toe in de schuur te zijn geweest, terwijl hy in het bezit van de.gestolen goe deren is geweest en daarover eigenmach tig heeft beschikt. Bekiaagde's houding is geheel ander» dan die van den vorigen beklaagde. Hy ontkent op de hardnekkigste manier, hoezeer h\j be grijpen moet voor het één of ander er in tc zullen vliegen. Dat is boe te schrijven aan het feitj dat hy meer door de wol is geverfd dan zyn maat. Hü is al ongeveer tien maal en tot zware straffen veroor deeld. Het is in 't belang der maatschappij dat hij geruimen tyd wordt onachadeiyk gemaakt. Eisch 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. D© verdediger, mr. H. F. Brevier, meen de, daft op de verklaring van R. alleen, die de eenige positieve verklaring was, geen veroordeeling zal kunnen volgen. De ver klaringen van BaarB en Verhoef steunen de verklaring van den hoofdgetuige al zeer weinig. Wat Remkes en zün vrouw hebben getuigd, is evenmin als de aanwezigheid van de haan in beklaagdes woning een be- wys, dat hy aan den diefstal heeft deel genomen. Ook dat beklaagde aan den diefstal te Overschie zou hebben deelgenomen, staat niet vast. Ten hoogste zou beklaagde van heling kunnen worden beticht. Uitspraak 27 Mei. Nog stond terecht de 60-jarige A. v. d. P., koopman te Rotterdam, wien ten laste was gelegd, evenals den beklaagde J. W. d. R., uit 'de vorige zaak, diefstal in ver eeniging, van kippen en eenden, in den nacht van 29 op 30 Januari, onder de ge meente Nieuwerkerk, ten nadeele van W. Hoogendijk, G. v. d. Gaag en T. Vis en voorts van een fiets, gereedschappen, een jas en een broek, in den nacht van L9 op 20 Januari onder Overschie, ten nadeele van P. Aardse, J. Aardse en C. v. Rossen. Beklaagde ontkende. De gestolen broek was op hem in beslag genomen en door den eigenaar Van Rossen herkend. Beklaagde hield echter vol, dat hü een week of zes geleden de broek op de markt had gekocht voor 40 cent Een groot aantal getuigen werd ook in deze zaak gehoord. Het O. M., waargenomen door mr. J. G. Holsteyn, noemde J. A. R. ook weer hier den hoofdgetuige, die verklaard heeft dat de kippen- eö eendendiefrtal door de drie mannen gezamenlijk gepleegd ie. Het ver haal van R. wordt bevestigd, in 't bijzon der door de verklaringen vnn de vorige ge tuigen. Ook wat den tweeden diefatal aangaat, acht mr. Holsteyn de tenlastelegging be wezen. Had beklaagd® d. R. hier gehoord kunnen worden, dan was de zaak iets ster ker geweest, maar niettemin Ij toch vol doende bewijs geleverd. Ook deze beklaagde, die zeer ongunstig bekend staat en reeds acht-en-twintig maal te veroordeeld, zal zwaar gestraft moeten worden; eisch: 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Mr. J. El shout ate verdediger optreden de, hechtte weinig waarde aan enkele ge tuigenverklaringen en vroeg clementie voor dezen man, die in November 1923 uit de gevangenis te ontslagen en nadien geen werk heeft kunnen krygen. Mr. Bakhuizen in het gelijk gesteld. De zaak tussehen Mr. Bakhqizen van den Brink contra den ontvanger der Ryksbelas- tingen, is gistermorgen m een civiels zit ting van de Haariemsche Rechtbank ge- voyeerd. Het Ryk heeft nu Mr. Bakhuizen zijn geld doen toekomen plus 6 rente vanaf den dag der dagvaarding, terwijl de Rijksadvo caat tevens de toezegging deed, dat alle voorschotten van het proces door eischer gedaan, zouden worden vergoed. Daar al zoo aan de eischen door Mr. Bak huizen van den Brink aan het Ryk gesteld, was volduan, heeft de Rechtbank gister morgen op zyn verzoek, deze zaak van de rol afgevoerd. De rechtspositie van den ambtenaar. Op de rol van de Haagsche rechtbank kwam giste ren weer voor de zaak van het Nederlandse U Onderwijzers Genootschap tegen den 8taut der Nederlanden inzake den ondeiwyüar, wiens aanstelling, uan- vankelyk voor 1 jaar geldende, was inge trokken en daarna was bepaald op 3 maan den. Numens den advocaat voor den staat jhr. mr. Vun der Does werd 4 weken uunhouding gewaagd, waarna de behundeUug van de zuak werd gesteld op 10 Juni o.s. INGEZONDEN. (Huilen veraniwü9rUelykhetd der AWy Vttcantiekinderen uil Duitachlmnd. Tot mijn gruoi ietxlwezen heb ik op mijn verzoen lot ptuutaiug vun vucuuUe- kinderen uit Duitscliluuü, geen enkele aanvrage gekregen. Luat men uier in Holland looli geen geloof hechten aan loopenüe geruchten als zou het voor hel Duitselie kind «iet meer noodig zijn. De bericnten die het Comité te Lei den hieromtrent ook nu weer ontvun- gen heeft, zijn zéér treurig. ,,De aanhouder wint", zoo wil ik ook nu denken. üaurne ontvang ik een lange lijst vuu aanvragen tot ptaatsuig vun kinderen met opgaaf van verlangden joeltijd, ge slacht, stand en reiegle. Aan hen, die op 't oogenblik een kind bij zich hebben, deel ik mede, dat de eerstvolgende transporten naar Duitsclv- land. vertrekkeu '27 Mei en 17 Juni. ik voeg hier nog aan toe, dat zij, die een kind tot zien nemen, zich verplichten tol betaling van f 5 reiskosten. Gaarne 14 dagen voor liet vertrek naar Duitscii- land daarvan opgaaf te doen bij o. g. Mevr. BIJL, CrabeÜiatr. it). Broodlevering op Zondag. Mynheer de Redacteur, Uw onderschrift op bovengenoemd in gezonden stuk Is toch niet geheel juist. U schryft, dat deze Joodache bakker 's Za terdags is gesloten, wunneer andere ver knopen. Dit lautate is echter niet juist. Het geheele juar door is de winkel wel degelük alle Zaterdagavonden geopend. Wat deze brood- en banketleveringen eigenlijk wel in het moest oigenaurdtge licht doen staan, is mijns inaziens het vol gende: Wie zün de afnemers van deze bakker7 Allereerst zijn er verschillende Midden standers onder de vaste afnemers, zoowei Mulenstanders-winkeliers als hoogere amb tenaren. Wat te zeggen van Middenstan ders-winkeliers, die nog behoefte hebben, zich Zondagsmorgens een versch broodje of banket te lapten thuis bezorgen? Het lÜkt my overbodig, hier te gaan bespre ken in den breede, dat zy hun eigen stand- ge noot en in den atrüd om het bestaan nog bemoeilijken. Komt Middenstanders-winke liers toont nog voldoende ruggegrsat, dat het ook Zondags nog wel zonder dat verse he broodje kunt stellen. En nu krijgen wij de tweede categorie van afnemers, de arbeidende klasse. Mcnschen dus, waaronder er zün> hie zelf voortdurend gestreden hebben en gelukkig met succes, voor afschaffing van den nacht arbeid, die voor verkorten arbeid at üd heb ben gewerkt, verschillende sociale maatre gelen hebben tot stand helpen brengen, enz. Die b.v. .laatst nog gedaan hebben we ten te krygen ,dat er op Zondag geen melk meer bezorgd mocht worden. (Transport arbeiders.) En onder die afnemer», die zelf Zaterdagmiddag om uiteriyk 1 uur al klaar zyn tot Maandagmorgen, zü1» xooveel afnemers van den hierboven genoemden bakker. Dus loten deze menschen anderen voor hun op Zondag arbeid verrichten. Het is voor my wel geen raadsel, maar zulke menschen moesten toch wijzer *ün. Wat bereikt men, door dergelijke toestanden in de hand te werken? Alleen achteruitgang. Ik hoop daarom, Mynheer de Redact«ir, dat vele menschen na lesing van dit schrij ven, een andere houding zullen gaan aan nemen en niet alleen de Zondag voor zich* zelf opeiachen, maar deze ook aan anderen gunnen. Met dank voor de verleende plaatsruimte en opneming van deze regelen, verblljve Hoogachtend, EEN BAKXER. Volkomen waar. Maar op het uur waarop des Zaterdag» dez« winkel geopend wordt, wordt ze Vrijdag», bjj den aanvang van (ten Sabbath, gesloten. RED. (DRAADLOOZJS DIENST.) ..Duitsche dag" verboden. BERLIJN, 14 Met. De Pruisische Minis ter van Binnenlandsche Zaken heeft den op Zondag aa. te Brosiau van nationalis tische zijde voorgenomen Duitsche dag ver boden. De rite van Mnseoiini. MILAAN, 14 Mei. Mussolini die op weg was naar Sicilië, heeft zjjn reis afgebro ken en is plotseling naar Rome terugge keerd. Surseance aangevraagd. ZWOLLE, 14 Mei. De kasriersfirma A. van Deventer en Zoon, commissionairs in effeoten alhier, heeft surseance van beta ling aangevraagd. l>e firma hoopt aan alle betalingen te kunnen voldoen. Een kindje verbrand. LEIDEN, 14 Mei. Een kindje von C. v. W. te Koudekerk», 9 maanden oud, was ziek en leed aan mazelen. Daarom moest er gestoomd worden bü het wiegje. Üoor het omvallen van een gpirituestel iu de wieg verbrandde hot wiegje geheel en liet kindje werd zoodanig met brandwonden overdekt, dot het is overleden. De moord te Wychen. v. d. Broek heeft bekend. ARNHEM, 14 Mei. Cornells van ueu Broek, een vun de gearresteerden in verband met den dubbelen moord te Wijctvew, heelt hedenmorgen eet» volle dige bekentenis afgelegd. Uit rijn ver klaringen blijkt da.1 hij en van Mumter in den nacht vun 4 o! 5 Mei omstreeks )2 uur de woning vaii Willem en diens zuster rijn binnengedrongen en de broer v. cl. Broek heeft op den uitkijk gestaan De vrouw die wakker werd wilde urn kfelp roepen waarop v. Munster dreigde I.Abr te vermoorden, in de kamer van Willem heelt v. Munster den ouden men .met een houten hamer bewusteloos gesla gen, daarop beeft van Munster uiet oe oude vrouw niet nader te noemen han delingen gepleegd en heeft hair ver volgens met den humer doodge dagen. Daarna heeft van Munster dou ouden mau dood geslagen met den houten ha mer. Daarop is het huis doorzrnl en hebben rij al het geld me^eiiomon. Va*r Munster gaf aan v. d. Broek f 25 maar nij ,zeide dat hij f 5 terug moost nib- ben. V. d. Broek had maar 'A X'ch die hij aan van Munster gaf De rest» e- rende f 2 bracht hij den volgenden mor gen aan van Munster- Corn. d. Bnok heef» verkluard dat hij <tan den eigen- li ken moord geen gaudeel beeft gehad. Volgens rijn verklaring is alleon nu Munster hieraan schuldig v hu Munster bl'jft nog steeds ontkennen TWEEDE KAMER. DEN HAAG, 14 Mei. In den aanvang der zitting brengt de voorzitter een woord van hulde aan de nagedachtenis van het overleden lid ILugeahults, die c,S. 23 jaar lid der Tweede Kamer was. De Kamer heeft vervolgens met 64 te gen 16 stemmen aangenomen het wetsont werp tot heffing van' een belasting van 8.— op rüwteleo. Minister Oolyn had vooraf een wyaiging aangebracht waardoor houders van rüwte- len die hun rüwiel voor hun beroep of hun bedrüf noodig hebben en niet zÜ* aange slagen in de RUfc-sinkomstenbetasting, geen belasting behoeven te betalen. WISSELKOERSEN. 13 Mei. 14 Mei. Officieel. loonden 11.69 11.70% Berlijn 0.62% 0.62% Farys 14.96 16.76 Brussel 12.76 13.40 Zwitserland 46.46 46.45 Weenen 0.0037% 0.0037% Kopenhagen 46.36 46.60 Stockholm 71.10 71.16 Christian ia VI. 87.— New-York 2.67% 2.68 Niet officieel. Praag 7.86 1M Madrid 87.— 37.10 Milaan 11.87% 11.92% Markenbiljetten 66 cent per billioen. KronenbUJetten psr 1000 66 cent, per 10000 46 cent Bearaoverskkt. Het waren op de Amsterdamache effec ten beurs heden de suikerwaarden, dte voor eenige afleiding zorgden. Doch deee aflei ding was niet van aangenomen aard, in verband met de hernieuwde daling der sui kerprijzen In Amerika, ze boekten opnieuw een verlies. Voor het overige was de handel van be scheiden afmetingen. OUeaandeelen waren prüaboudend, doch niet veel veranderd. In Rubberfond sen ging maar zeer weinig om en zü verschilden in de meeete gevallen niet veel bü de prjjaen van gisteren. Ta bakken bleven op peil. Op de Scheepvaart- af deeling behoorde de beweging in Holand- sche booten weer tot het verleden. Nederlandsche industrteelen buiten be langstelling. Prolongatie 8% RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand770.8 te Memel. Laagste stond 761 te Veetmanver. Verwachting: Zwakke tot matige Zuidoos ten tot Zuidwestenwind. Meest licht tot half bewolkt Waarschijnlijk droog behoudens kans op onweer. Wanner. Licht ep. 14/16 Mei 9.18 mjn.—4J8 vsn.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2