LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. KAASKNECHT. Pakhultknschi THALIA THEATER, Kleiweg, GOUDA DE DICTATOR M( )t groots Avontuur- treuriger nagedachtenissc. Overul in het zwaarbeproefde land worden duizenden menschen gearresteerd, naar het verre Noorden verbannen, doodgeschoten. Onder de slachtoffers bevinden zich werklieden, die verdacht worden van anti-bolejewisti- sche gevoelens, zeer veel intellectueelen, deze eeuwige zondebok van alle autocra ten in ltusland en tenslotte de Nopmannen, de bourgeoisie, die de bolsjewiki zelf ge schapen hebben. Langzamerhand is ook ontstaan een veld tocht tegen de particuliere handelaars, de veelvuldige arrestaties, verbanningen, con fiscaties enz. Tegelijkertijd wordt de en- gros-handel, die den laatsten tyd by na ge heel in handen van particulieren ia over gegaan, langzamerhand gemonopoliseerd. Indien de particuliere engros-handelaar de organen van den rykshandel verdrongen heeft zoowel op het gebied van verkoop van landbouwproducten aan de steden als op het gebied van den verkoop van de pro ducten der staatsindustrie op het platte land, dan was het alleen omdat hy alles goedkooper verkocht. Nu wil het nieuw opgerichte volkscomissariaat voor den bin- nenlandschen handel den engros-handei winnen voor de staatsinstellingen en de coöperaties en dit wil het met dwangmid delen bereiken, daar het geen kans zdet dit op een normale wy-ze klaar te spelen. Is dit doel bereikt, dan zullen de particuliere kleinihanideJaar en industrieel volkomen aan de willekeur van de staatsorganen overgeleverd worden. CHINA. Soen Yat-sen overleden. Uat Hongkong komt bevestiging van het bericht dat Soen Yat-sen is overleden. (Soen Yat-sen werd in 1867 als zoon van eenvoudige lieden in de provincie Kwang- toung geboren. Hy studeerde te Hongkong in de medicynen, verwierf in 1892 den doc- terstitel en vestigde zich al(s arts te Macao, waar hy optrad als leider der revolutionaire Jong-Chineesche partij; de Ko-Ming-tang. In 1895 deed hy te Kanton een poging tot een staatsgreep, die mislukte, waarna hy naar het buitenland uitweek en zich ophield in Japan, Amerika en Engeland, waar hy revolutionaire propaganda maakte onder zyn landgenooten. Na het uitbreken van de revolutie in Ohina in 1911 keerde hy naar China terug, waar hy einde van hetzelfde jaar door de Nationale vergadering te Naugihing tot eersten president van de re publiek China werd gekozen. Na het afzet ten van de Mansjoedynastie legde hy zyn functie wéfer neer en maakte aldus de ver kiezing van Yoean Sji-Kai tot president van de vereenigde republiek mogelyk. Ten gevolge van> rivaliteit tuaschen het parle ment en de militaire party en de ontbin ding van het parlement in 1917, scheidden de zuidelyke provinciën van China zich van Pleking af, stelden zich onder een militair bewind en kozen Soen-Yat-sen tot presi dent van de Zuid-Chineesche republiek. Se dert is voortdurend tusschen de tegenstan ders en aanhangers van Soen-Yat-sen met wisselend geluk om het bezit van Kanton gestreden. Een zyner bekendste daden uit de laatste jaren was de beslaglegging op de douane-inkomsten te Kanton, welke tot inmenging van den kant der groote mo gendheden leidde. Aangenomen werd dat Soen Yat-sen ageerden met geldmiddelen, voornamelijk afkomstig uit Japan. Oorspronkelyk was Soen Yat-sens doel de invoering van een socialistische maat- schappyvorm, waarnaar hy ook streefde gedurende zy verblyf te Kanton. BINNENLAND. Examen Art. 12 H. O.-wet. Bij K. B. zijn benoemd in do commis sie, aan welke in 1924 het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der Hoo- ger-onderwijswet, wordt opgedragen tot lid en voorzitter dr. C. J. Vinkesteyn, inspecteur der gymnasia, te 's-Gravenhage tot leden dr. J. Niemeijer, rector openb. gymn. te Hengelo (0.); dr. C. Spoelder, rec tor sted. gymn. te Haarlem; dT. J. C. Bruyn, leeraar sted. gymn. te 's-Gra venhage; dr. J. Mehler, corrector ly ceum te Baarn; dr. D. Cohen, conrec tor Ned. lyceum te 's-Gravenhage; dr. E H. 'Renkema, rector Chr. gymn. te 's-Gravenhage; A. L. van Beeck, leer aar openb. gymn. te Leiden J. Martin Miiller, conrector Geref. gymn. te Am sterdam; dr. C. Hazewinkel, leeraar openb. gymn. te Amsterdam; dr. P. A. OU ken, idem te Groningen; dr. H. C. ISeliam hardt, leeraar Ohr.i lyceum te Zeist en P. Cramer, leeraar R.-K. gymn. te Rolduc. Inkrimping van het aantal inspectiën. Het plan bestaat het aantal inspectiën dtr posterijen en telegrafie, thans elf bedragende, tot vijf terug te brengen. Inkrimping acten Nijverheidaexajnens. Naar ,,Het Vad." verneemt, sullen maatregelen worden overwogen tot ver eenvoudiging der Nijverheidsonderwijs- lexamens en tot inkrimping van bet aan tal acten. Hierover zul met de examen commissie overleg worden gepleegd. Verder zullen de subsidies geleide lijk worden ingetrokken met het oog op de in opleiding zijnde leerlingen. Ook is een wijziging aangebracht, waardoor niet aan een school opgelei de, maar door zelfstudie, door corres pondentie-onderwijs en in de practijk gevormde technici in de gelegenheid gesteld worden door het afleggen van een examen een getuigschrift te ver wei ven, overeenkomende met dat, door middelbare nijverheidsscholen uitgereikt In zeer bijzondere gevallen, wanneer aan dat examen niet kan worden deel- |(onomen, kunnen de examengelden wor den teruggegeven. Het bezoek der Koningin nan Arnhem. Een gedenkplaat van drie Nassau*. Naar aanleiding van het a.s. bezoek "der Koningin 18 Juni aan Arnhem; heeft de vereeniging Oranjedag het initiatief genomen tot liet houden van feestelijk heden. De bedoeling is om een défilé van vereeuigingen te houden voor de Ko ningin. Door het aanbrengen van een gedenk plaat zal in de Groote Kerk een hulde worden gebracht aan de nagedachtenis van Lodewijk, Günther en Philips van Nassau. Het plan is voorts een aubade te brengen, feestelijkheden te organisee- ren in Musis Sucrem, muziek te geven in de stad, en den dag te besluiten met een vuurwerk. Een geschenk uit Spanje voor Prinses Juliana. Pet stoomschip „Euterpe" van de Kon Ned. Stoomboot-Maatschappij zijn hvee ezeltjes aangekomen, welke be- siemd zijn voor Prinses Juliana en in Spanje voor de Prinses zijn aangekocht. De gemeentebelasting te Rotterdam. B. en W. van Rotterdam zullen den Raad voorstelleu voor dit belastingjaar den vermenigvuldigingsfactor onveran- deid op 1.1 te handhaven. In een nota van den weth. van financiën, mr. Van den Hoeven, is onlangs in verband met den slechten fiiiaucieeleii toestand der gemeente het vermoeden uitgesproken, dal de factor verhoogd zou moeten wor den tot 1.34. De wethouder schijnt daarvoor in liet college geen meerderheid te hebben kunnen vinden. ^jJnderwysbezuinigiug te Dordrecht. B. en W. van Dordrecht stellen in verband met vermindering van het aan tal boventallige leerkrachten den Raad voor het aantal leerlingen der gewone lagere scholen op te voeren tot 42 en voor het zevende leerjaar van 30 tot 35. Dan kunnen twee scholen worden op geheven, wat in verband met andere wettelijke vergoedingen aan het bijz. ouderwijs een groote besparing aan uit gaven biedt, daar 2 hoofden en 7 on derwijzers overbodig worden. Bovendien stelden zij voor, het insti tuut reserve-onderwijzers te doen uit sterven. Na uitvoerige besprekingen werden deze voorstellen aangenomen. De komende autobussen op langen afstand. De Tel. vernam nog eenige nadere bijzonderheden omtrent de plannen in zake do exploitatie van autobussen op langen afstand. Het ligt in de bedoeling, om aan de hand van de ervaring, welke hier te lande is verkregen met de exploitatie van stedelijke en intercommunale auto bus-lijnen, aun het autobusverkeer een zoodanige uitbreiding te geven, dat lan ge trajecten zullen worden afgelegd met zooveel mogelijk hoofdplaatsen als eind punten. Aanvankelijk zijn gedacht de drie na volgende routes AmsterdamUtrecht (I ti 1 uur) Utrecht—Arnhem (1% uui) en Amsterdam—Den Haag (1% uur). De autojbfussen vertrekken telkens na een uur de eerste rijdt te 7 uur des morgens, de laatste te 10 uur des a\ onds af. Waar tusschen alle hoofdplaatsen n chtbtreeksohe spoorwegverbindingen bestaan, ligt het voor de hand, dat de tarieven moeten concurreeren tegen die van de spoorwegmaatschappijen. De tarieven zullen in belangrijke mate lager zijn dan de vrachtprijzen voor de laagste klasse der spoorwegen, a.et name lager dan de z.g. buurtver- keerkaarten. Het ligt voor de hand, dat dit auto busverkeer op lange afstanden uitmun tende en geriefelijke wagens in bedrijf moeten warden gesteld, wil het voor deel van het goedkoopere tarief niet verloren gaan tegenover mindere veilig heid of comfort. Het materieel zal be staan uit Daimler-wagens op luchtban den, met dubbele banden om de ach terwielen en extra-veering met speciale schok brekers. Elke wagen is ingericht voor het vervoer van 28 passagiers, ter- wijl de bestuurder in een geheel afge sloten ruimte zit en zich in het geheel niet mot de reizigers heeft in te laten, ciaar op eiken wagen een tweede per soon als conducteur meerijdt, voor wien c veneens, achteraan, een afzonderlijke plaats is gereserveerd. De Amsterdamsche dansvergunningen. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist, heeft de volgende vragen aan de ministers van Justitie en Binnenland- sche Zaken gericht Is het juist, dat de burgemeester van Amsterdam aan verschillende inrichtin gen dansvergunningen heeft verleend, waarbij het dansen in het openbaar woidt toegestaan? Zoo ja, acht de Regoering den tijd niet gekomen, om bij de wet, met het oog op de openbare orde of zedelijk heid, regelen te treffen, waardoor liet kwaad wordt bestreden Is het den minister bekend, of de vergunningen ook voor den Zondag zijn verleend. Zoo dit het geval is zijn deze ver gunningen dan voor dien dag niet in strijd met de Zondagswet (Inderdaad zijn deze vergunningen niet voor den Zondag verteend. Red.) Een gdukwenaeh van de S. D. A. P, Het partijbestuur van de S. D. A. P. i.teil, nuar liet Volk weidt, eeu tele gram gezonden aan de Frausche socia listische partij met gelukwensohen naar aanleiding van haar „schitterende stem- busoverw inning De Federatie van Handels- en Kantoor bedienden. Op de te 's-Uravenhuge gehouden al- gcroeene vergadering vau de Federatie van Handels- en Kantoorbediondenver- oeuigingeu kt Nederland, onder voorzit terschap van den heer* G. Smits uit Haarlem waren vertegenwoordigd de Nationale Bond van Handels- en Kan tooi bedienden, de Ned. Ver. van Chr. |Kantoor« en Handelsbedienden, de Zaaiilamdsche Vereeniging van Kantoor bedienden, de Haarlewsehe Vereeni ging van Handels- en Kantoorbedien den, de Alg. Ned. Bond en de Ned. K. K. Bond „St. Franciscus v. Assisië. Als bestuursleden werden bij accla matie herbenoemd de hoeren Jac. Bak ker en G. J. A. Smit Jr. Mededeeling werd gedaan omtrent fle in April j.l. gehouden leeraarsexamen in luandelscorrespondentie terwijl de be stuursvoorstellen ten aanzien van de in Juni e.k. te houden practijkexamens in handelscorrespondentie en boekhouden onveranderd werden aaogeuomen. Aan de bestaande examenplaatsen werd 'a-Hertogenbosch voor Engelsohe en Duitsche handelscorrespondentie toe gevoegd. Ten slotte werden goedgekeurd «eni ge wijzigingen van technischen aard in hel huishoudelijk reglement der Fede ratie. waarvan de voornaamste was de instelling eener redactiecommissie voor do examens in handelscorrespondentie?. Als plaats voor de volgende algemee- ne vergadering werd Amsterdam aan gewezen. Hel conflict in de Twentsche textiel nijverheid. Dinsdag heeft het R.-K. Vakbureau in Amsterdam een drukbezocht verga- oenng gehouden met zijn aangesloten vakbonden in verband met het conflict in de Twentsche textielindustrie. De voorzitter, de heer Van Rijzewijk wees in zijn openingswoord er op, dat de strijd in Twente in een nieuw sta dium is gekomen. Stonden oorspronke lijk, aldus spr., de vakbonden naast el kaar tegenover de werkgevers, thans is door de sociaal-democratische en syndi calistische organisaties de strijd aange bonden tegen de katholieke en protel- taul-chriatelijke bonden. Daarmee dient de geheele R.-K. vakbeweging rekening te houden en dan niet voor Twente al leen. Wij zullen ons moeten verdedigen met alle geoorloofde middelen, nu en in de toekomst. Spr. bracht hulde aan de Twentsche katholieke mannen en vrouwen en hun hoofdbestuur v6or de wijze waarop zij voor hun overtuiging hebben gestreden. IIuu houding was, zeide spr., van be- slissenden invloed op het conflict. Tot Maandag gold het conflict geheel Twen te, thans beperkt het zich voornamelijk tol Enschedé. Te Oldenzaal, Hengelo, Haaksbergen, Winterswijk, Deventer en Borne is het conflict van de baan. Dat is het succes van de katholieke en christelijke organisatie. Het succes, me de ook omdat thans wellicht de weg gebaand is voor verder overleg met de werkgevers. Het bestuur van het R.-K. vakbureau stond geheel achter de leiding van St. Lam bert us en zal in den komenden tijd met dat bestuur verder optrekken. De lieer Van der Meijs,/ voorzitter vin den R.-K. Textielarbeidersbond, gaf daarna een uitvoerig overzicht van den stand van zaken. Een groot aantal hoofdbestuurders van verschillende vakbonden nam aan de discussies deel. Allen verklaarden het geheel eens te zijn met de gevoerde leiding en tactiek. Verschillende bon den zegden staande de vergadering be dragen toe. Instemming werd betuigd met een plan van actie, ten doel heb bende om den aanval op de Kath'. vak beweging afdoende te bestrijden. O.m. zal de R.-K. vakbeweging, het orgaan van het R.K. vakbureau, speciaal ge wijd aan het Twentsche conflict, in een oplage van 125.000 exemplaren, aan al lo leden der aangesloten organisaties, wekelijks worden verstrekt. Vervolgens zullen de autoriteiten in kennis worden gesteld met de' in Enschedé plaats ge had hebbende molestaties en bedreigin gen, en getracht zal worden, dat een herhaling van iets dergelijks worde voorkomen. Indien de omstandigheden het noodig maken, zullen de besturen spoedig op- fc'ieuw worden bijeen geroepen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag 14 Mei. Vervolg. Artillerie-Inrichtingen. De heer TILANUS (c.-h.) achtte dit bedrijf zeer belangrijk. Er wordt veel te veel aan administratie en controle in deze bedrijven uitgegeven. Daarin kan veel verandering worden gebracht, al outkent de directie dit. Van overplaat sing naar de Hembrug verwacht spr. niets. iDe heer DUYMAER VAN TWIST (a -r.) vroeg nadrukkelijk wat de Mi nister nu na het rapport der commissie gaat doen. Minister VAN DIJK zeide, dat de re geering het rapport der commissie ern stig zal overwegen en van de adviezen gebruik zal maken. De regeering heeft haar volle aandacht aan alle plannen geschonken, maar heeft nog geen be slissing genomen. Het artilleriebedrijf heeft een belangrijke taak iu vredes- en oorlogstijd. Vorming van goed per soneel is een der eerete eischen. Het bedrijf moet economisch zijn, maar aan passen bij eventueeleu oorlogstijd. Het rapport der commissie is eeuigs- zina teer, omdat het persoonlijk element ei in zeer sterk is. In vele opzichten kan het staatsbe drijf de vergelijking met particuliere bedrijven glansrijk doorstaan. In over weging is de constru'ctiewerkplaatsen te Delft over te plaatsen naar de Hem brug Wat aan particulieren kan wor den overgelaten, zal worden overgela ten slechts een kern zal overblijven. De overbrengkosten zullen z/eer gering zijn De onderhoudskosten per rijwiel zijn zeer teruggeloopen en bij aanbe lt eding voor patronen in lndië bleef het bedrijf beneden de laagste inschrijving. Spr. is voor een éénhoofdige leiding, omdat dit voor dit bedrijf het beste is gebleken. Na replieken werd het ontwerp goed gekeurd. Wijziging der Aardappeiwet. Aan de orde kwam daarna de wijzi ging van de Aardappeiwet. Do heer BAKKER (c.-h.) juichte dit omwerp toe, omdat het een ernstige aardappelziekte zal voorkomen. Hij biacht den Minister dank voor de in diening. De heer EBELS (v.-d.) wenschte wel bestrijding, maar ontwikkelt bezwaren tegen het vervoer- en verbouwverbod, vooral met het oog op den export. Minister RUYS DE BEERENBROUCK zegde een soepele toepassing toe van deze wettelijke bepalingen, waardoor de gevreesde bezwaren zullen verdwij nen. Het ontwerp werd goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot heden éón uur. GEMENGDE BERICHTEN. De dubbele moord te Wychen. Omtrent de verklaringen van Kees van den Broek over de toedracht van den dubbelen moord te Wychen wordt nog het volgende medegedeeld De gebroeders Van den Broek en Van Munster hebben op den avond voor den moord een aantal kroegen bezocht. Om 11 uur waren zij verwijderd uit een café op Teersdijk. Van M. heeft ver klaard dat hij nadien de gebroeders Van den B. heeft verlaten en terug is gegaan naar Loeffen, waar hij onder een waranda zou hebben geslapen. Uit getuigenverklaringen bleek echter dat er althans tot halftwee dien nacht nie mand onder de waranda heeft geslapen. Kees Van den Broek verklaart dat V an Munster Hem op weg naar het café aan den Teersdijk reeds heelt voorge steld om in te breken bij zekeren Schaap Fees voelde echter niets daarvoor. Op voorstel van Van Munster heeft het 3-tal later ingebroken in een wachthuisje bij den spoorlijn. Van Munster heeft daar \oorgesteld om naar Woezik te gaan en onderweg gaf hij te kennen dat er bij Willems wel een duitje zat. Hij haalde Keès over om daar in te breken. Piet van den Broek was zwaar be schonken en bleef buiten. Van Munster en Kees van den Broek klommen door het kleine raampje ter zijde van de woning naar binnen en maakten zoo veel leven dat Trui Willems wakker werd en kwam toeloopen. Van Munster dreigde haar te vermoorden wanneer zij zich niet stil hield. Daarna werd, zooals wij reeds giste ren meldden de oude vrouw mishan deld, daarna vermoord, toen werd ook de oude Willems doodgeslagen. Het tweetal schuTken ging vervolgens de woning doorzoeken. Zij vonden nog een bankje van f 25, dat, zooals wij reeds meldden, Kees van den Broek ontving en waarvan hij f 5 teruggaf. Het geld werd gevonden in een kist die zij openbraken. Van Munster heeft nog voorgesteld om in de woning een stukje te eten, maar Kees had geen trek. Uit de verklaringen van Kees van den Broek valt wel op te maken dat het de bedoeling is om Van Munster per sé den kwaden pier te doen zajn. V. d. B. liet aanvankelijk geen woord los, maar zijn broer Piet, die zich on schuldig voelde, is gaan praten. Deze heeft te verstaan gegeven dat Van Mune ster meer van den moord wist. Al ontkent Van Munster tot nu toe, ei zijn tal van ernstige aanwijzingen te gen hem. Behalve de reeds genoemde feiten zijn nog een paar nieuwe sporen ontdekt. Op de kleeren van Van Mun ster is iets gevonden, dat vermoedelijk gedroogde hersensubstantie is. Ook vond men sporen van bloed op zijn kleeren. Bij het lijk van den ouden Willems vond men den stok, waarop de boer bij het loopen altijd leunde, in drie Stukken geslagen. Hierop zijn eenige draadjes gevonden die sterk overeenko men met het goed van het pak, dat Van Munster droeg. De daders van het afschuwelijk mis drijf zullen voor de Arnhemsche recht bank terecht staan. Valsch bankpapier. Vrijdag j.l. heeft de Haagsche politie gearresteerd op een hofje in den Haag een viertal mannen H. v. L., F. de G., de G. en J. G., en twee vrouwen van eerstgenoemde», verdacht van het ma- keu van valsch bankpapier. De maker der biljetten bleek Jte zijn de straatmuzikant H. v. L., tevens tee- kenaar van beroep, een bekend straat figuur, die meu meermalen in de druk ke straten der binnenstad op zijn ban- go kon zien tokkelen. Met behulp van een sigarenkistje, 'n electrisohe lantaarn en een echj biljet van f 40 werden door een transparant de valsche bankbiljetten nagemaakt en dan met de hand geteekend en gekleurd Op een zolderkamertje van De G. had deze arbeid plaats. En gewoonlijk was Van L. er in een paar uur reeds mee klaar. Een der vrouwen gaf ze dan uit zoo- tusschen licht en donker 's avonds, als men niet al te nauwkeurig meer de bil jetten kon onderscheiden. Want bij een nauwkeurig onderzoek was de valsch- heid wel te zien. Zoo ontbraken de letters aan de on derzijde onder de bepaling uit het Wet boek van Strafrecht. Hier was een ver- doezelde streep voor in de plaats ge zet. De handteekening van Delprat was veranderd in Delpoer. Het watermerk op de biljetten had men nagebootst door met gom-elastiek bleek e plekkeil er in te wrijven en zelfs had men in een biljet op deze wijze de woorden ,,Nederlandsche Bank" er in weten te werken. Dat ze niet slecht waren nage maakt bewijst het feit, dat de uitgege- ven exemplaren, in totaal 15, waarvan de politie er 12 heeft weten te bemach tigen, nooit zijn geweigerd bij de eer ste uitgifte. De Nederlandsche Bank ontving er twee en bemerkte eerst la ter, dat ze valsch waren. Ook een an dere bank had er een geaccepteerd. Van een vroegere uitgifte van valsche bankbiljetten verklaarde de aangehou dene niets te weten?. De arrestanten zullen dezer dagen ter beschikking van de justitie worden gesteld. Op het ver- va lschen staat, gelijk men weet, «en maximumstraf van zeven jaar. Een verlaging, die een verhoogjng wordt. Hoe ongelooflijk het ook klinke, het bleek ons, zoo zegt de Standaard, dat voor een betrokkene soms een verla ging van wedde een verhooging kan be- Men vertelde ons ('t is uit zeer be trouwbare bron dat er iemand is, die op een der Rijkskantoren een kleine bijbetrekking vervult en daarvoor een vergoeding geniet van f 75 per jaar. Nu komt de salarisverlaging en de man, die gehuwd is, moet 5 van zijn salaris missen f 75 wordt dus nu f 71.25. Maar neen, dat wordt het niet, want het betreffende Kon. besluit bepaalt, dat na de korting het verkregen bedrag tot op f 10 naar boven wordt afgerond. Voor den betrokkene wordt het nieu we salaris dus niet f 71.25, maar f 80. Oorspronkelijk was z'n wedde f 75, nu wordt ze (na de korting f 80, dus hier brengt de korting voor den betrok kene een verhooging. Zoo heeft elke onaangename zaak ook nog wel eens een enkele maal een lichtzijde. Een botsing. Op den Nieuwen Binnenweg in Rot terdam heeft een aanrijding plaats ge- nad tusschen een motorfiets, bestuurd door den 19-jarigen E. H., en een fiets, waarop gezeten was de 14-jarige J. B. W. Laatstgenoemde is met een gebro ken rib en een hersenschudding in het ziekenhuis opgenomen. Een jonge burgemeester. Tot burgemeester van Ammerzoden is benoemd de 28-jarige hooHdjumbtenaar ter secretarie te Laren (N.-H.) de heer A. J J. Herckenrath. Honorarium van heelmeesters. Een Sohiedamsche patiënt was voor een operatie in het ziekenhuis te Rot terdam opgenomen. Hij was een man zonder vermogen en had een inkomen van f 3000 'g jaars. Zijn vader was er echter op gesteld, dat hij als eerste- kiasee-patiënt zou worden verpleegd en betaalde voor hem de verpleegkosten. De behandelende chirurg rekende een honorarium van f 550.35 doch de pa tiënt vond deze vordering buitensporig, nvede in verband met zijn financieele omstandigheden en bood aan f 250 te betalen. Hetgeen werd geweigerd. Een rechtszaak was hiervan het ge volg, en de geneesheer werd in het on gelijk gesteld. Het Hbld. deelt omtrent het verloop der zaak o.m. het volgende mede De eischende geneesheer verklaarde vooi de rechtbank, dat hij het honora rium had gegrimd op het feit, dat de patiënt werd verpleegd in de eerste klasse, een wijze van berekening die, volgens hem, zoowel redelijk als ge bruikelijk was. Met de financieele om standigheden van den patiënt had hij z i. niets te maken. De rechtbank erkende in haar vonnis dat in Nederland de heelmeesters bij de bepaling van hun honorarium reke ning plegen te houden met de financi eele draagkracht van hen bij wie de rekening moet worden ingediend, dat het begrijpelijk is, dat het feit, dat de patiënt in de eerste klasse werd ver pleegd wel eenig gewicht in de schaal legt, dat evenwel voor de beoordeeling van de draagkracht het inkomen van een patiënt veel meer bet eekenis heen dan de klasse van verpleging in het ziekenhuis. De rechtbank is nu uit eigen weten schap bekend met de bezoldiging welke door heelmeesters van uitstekende re putatie hier te lande en in het bijzon der te Rotterdam in de laatste jaren ia rekening is gebracht voor buik-operat»» verricht aau patiënten van aanmerkelijk grooter financieele draagkracht dan ge daagde, en in verband daarmede is zij van oordeel, dat de heelmeester den patiënt in rekening had mogen brengen op zijn hoogst f 250. Zij veroordeelde dus den patiënt tot betaling van f 250, den heelmeester echter in de kosten begroot op f 154. Voor den eischenden geneesheer is hef materieele resultaat dus dat hij geen f 550 krijgt, maar slechts f 250 verminderd met f 154, dus nog geen f 100. ongerekend de nota van zijn advocaat I RADIONIEUWS. Heden. 8 u. 90. Concert, uitgezonden met den zender PCGG van de Ned. Vereen, voor Padiotelegrafie, golflengte 1050 M., met 'medewerking van Johanna Ribbius O/mg) on Ignacy Lilien (piano). Pro gramma la. Bella fianuna, Marcello; i> Si tu m'anii, Pergolose. II. Aria uit ,.1'avorita", Donizetti, lila. Herbststim- nrung, b. Ein Traum, c. Mit einer Pri mula Veris, Grieg. IV. Aus den» Cy clus „Lieder für Einsame Mensöhen", a. Herbsf, b. Schlaflied, c. Die Nacht dos Zweifels, d. Wiener Walzer, Lilien, Vu Ruhe meine Steele, b. Ich trage meine Minne, Strauss. iVa. Rhein le- gendchen, b. Wer hat dies Liedlein er- dacht, Mahler. Voorts wordt gegeven voordrachten door mevrouw P. Couvée „Drie Kin- dergebedjes" en „Terug van de kook school", beide van Clinge Doorenbos en „Bekentenissen" door Ita Mees. RECHTZAKEN. De peulvruchtenkwestie 1916. De eisch tot schadevergoeding afgewezen. Toen in de oorlogsjaren de voedsel- schaarschte begon te dreigen, vaardig de de Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel onder dagteekening van 5 October 1916 een beschikking uit, dat houders van verklaringen der Verple- gingscommissie in de stelling van Am sterdam over de beschikking van bet Rijk gestelde peulvruchten te kunnen uitvoeren, zich voor 25 October 1916 moesten verbinden om voor elke uit te voeren hoeveelheid van 1Ü0 K.G. uitte voeren peulvruchten, 300 K.G. peul vruchten oogst 1916 beschikbaar testel len. De Handelsvennootschap onder de firma Bosnian en van Goozen te Mid delburg vond in deze beschikking aan leiding om dato 23 October 1916 schrif telijk kenbaar te maken, dat zij zich verbond van elke 100 |K.(F uit te voe ren peulvruchten (oogst #>15), ter be schikking van het Rijk tefzuilen stellen 300 K.G. peulvruchten, oogst 1916. De Minister trok echter, onder dagteeke ning van 31 October 1916 zijn beschik king weder in, omdat de toestand zulks raadzaam maakte. Dientengevolge werd vau het aanbod der firma geen gebruik g( maakt, doch deze berustte hierin niet, omdat naar haar meening hier wel degelijk sprake was van een ge sleten overeenkomst, die niet eenzijdig kon worden geannuleerd. Een bij de rechtbank te 's-Gravenhage aanhangig gemaakte eisch tot het teekenen van een schadevergoeding door den Staat teu bedrage van f 64.267.37 later verminderd tot f 48.308.66% werd door dit rechtscollege afgewezen, aan gezien niet blijkt, dat een overeenkomst is ontstaan uit de terzake gevoerde cor respondentie, temeer waar deze niet in houdt, welke hoeveelheid peulvruchten de appèllant wilde deponeeren en wel ke hoeveelheid zij wilde uitvoeren. De firma ging van dit vonnis in hooger be roep bij het gerechtshof te 's-Graven hage, doch dit college vereenigde zich met de zienswijze der rechtbank en bij gewezen arrest is de eisch tot schade vergoeding thans ook door bet Hof af gewezen. 'gagS?BCTVX.W 'w Een millioenen-faillissement in Ned.-Indië. Naar Aneta verneemt is het faillisement aangevraagd van Tan Yoe Hok, waarby het om millioenen guldens gaat. Enkele crediteuren overwegen een gerech- telyke vervolging wegens fraudeleus ban kroet. Volgens een bericht van het A. I. D. Preangerbode bedraagt het deficit blijkens betrouwbare gegevens zes milloen, terwyl de in lndië bereikbare baten worden geta xeerd op vier millioen. De Escompto ia voor drie millioen by het faillissement betrokken, wat evenwel voor het overgroote deel is gedekt door panden. De Escompto heeft de overtuiging, dat Tan Yoe Hok een paar millioen in veilig heid heeft gebracht naar het buitenland. In totaal bezit hy te Weltevreden 1200 huizen, meerendeels in het centrum der stad, waaronder een geheel, welvarend kampong- ««nplex. De onroerende goederen zyn in tyden evenwel niet te realiseeren, ter- *tjl ze by executie onvoldoende opbrengen ter dekking van de hypotheken. Voorts bezit Tan Yoe Hok perceel en in Cheribon en hy is geïnteresseerd in bouw- n>Uen. De echtgenoote van Tan Yoe Hok, by haar huwelijk bezitster van rijf mille, staat thans te boric voor anderhalf millioen, welk hedrag volgens Tan Yoe Hok door een zui- beheer, uitgezet tegen samengestelden jnterest, uit het oorspronkelyk stamkapitaal ia aangegroeid. Tan Yoe Hok staat onder Politietoezicht, wijl er gegronde vrees be- 'taat voor uitwijking naar Singapore. STADSNIEUWS. GOUDA, 16 Mei 1924. Kiezeralyst. Burgemeester en Wethouders van Gouda maken bekend, dat de op 22 Maart jJ. vast gestelde kiezerslyst, zooals deze thans luidit, tot 15 Mei van het volgende jaar van kracht blyft, behoudens de wyzigüngen daarin tengevolge van rechterlyke uitspra ken, welke wyzdging der lyat bevelen, te brengen. De kiezerslyst blyft voor een ieder op de secretarie der gemeente ter inzage ne- dergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, verkrygbaar. NTyverheidstentoonstelling van Nederland sche industrie te Scheveningen. Wy ontvingen een reclame plaat betrek king hebbende op de Ny verheidstentoon stelling van Nederlandsche Industrie te organdseeren door de Vereeniging „Neder- landsch Fabrikaait", in de zalen van het Kurhaus te Scheveningen van 31 Mei tot en met 15 Juni a.s. Deae plaat is uitgevoerd in drie kleuren en brengt in heft byzonder naar voren de bekende initialen V. N. F. der Vereeniging met op den achtergrond het Scheven i mg- sche Badhuis. Jubileum Marktmeester. De heer F. Weil herdacht heden den dag waarop hy voor 25 jaren voor de eerate maal als marktmeester optrad. Hoewel de heer Weil dezen gedenkdag het liefst in alle stilte had laten voorby- gaan, zooals men weet geniet hy sedert eenigen tyd ziekteverlof, mocht hy toch veel belangstelling ondervinden, op dezen voor hem gedenkwaardiger dag. Het personeel dat den marktmeester by het uitoefenen van zyn functie behulpzaam is, zond mooie bloemen en ook de marktkoop lieden lieten zich niet onbetuigd. Examen schipper by de binnenvaart. By het te Rotterdam gehouden examen voor schipper by de binnenvaart van het Onderwysfonds voor de Binnenvaart, slaag de o. a. voor de vaart op de kanalen en rivieren: stoom- motor- en sleepvaart: C. Schnitger alhier. Openstelling Stedelyk Bad- en Zwem inrichting. De Commissie van Toezicht op de Stede- lyke Zweminrichting verzoekt ons mede te <1 eel en dat de Zweminrichting aan de Hout mansgracht vanaf morgen, Vrydag 16 Mei, wederom voor het publiek geopend zal le Vt Het Stedelyk Orkest, directeur de heer Joh. Fabriaan, zal het eerste Volksconcert igeven op Zondag 18 Mei, des namiddags 4 uur in het Houtmansplantsoen. Het programma luidt: 1. La Lutte pour la Vie, Marsch, Jomaux. 2. .La Montagnarde, Ouverture, Schweins- berg. 3. Les Myrthes, Valse, Strauss. 4. Hulde aan de Vrede, Marsch, Abeelen. 5. Clementine, Gavotte, Secoco. 6. Tancrede, Fantaisie, Rossini. 7. Des Roses, Marsch, Ruelli. Het Eeuwfeest van de Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingsmaatschappyen. Zaterdag is in het gebouw van het pro vinciaal bestuur te 's-Gravenhage de pro vinciale commissie voor Zuid-Holland (met uitzondering van de gemeenten Rotterdam en 's-Gravenhage) tot het aanbieden van een nationaal huldeblyk aan de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappijen en de Zuid-Hollandsche Maatschappy tot red ding van schipbreukelingen, ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan in November, geïnstalleerd door jhr. mr. N. C. de Gyse- laar, burgemeester van Leiden. De com missie bestaat uit de heeren L. G. van den Blink te Brielle, F. de Bruin te Schiedam, mr. J. Brunt Jzn. te 's-Gravenzande, E. G. Gaarlandt te Gorinchem, H. A. H. N. Gel derman te Leiden, P. de Geus te Hellevoet- sluis, J. P. Gouverneur te Sassenheim, jhr. mr. N. C. de Gyselaar te Leiden, voorzit ter, ir. J. C. van Hoolwerff te Leiden, R. U. Jongenburger te Gouda, H. G. van Kempen te Woerden, J. H. van Linden van den Heu vel te Vlaardingen, dr. H. J. Lovink te Al phen, H. C. Louwerse te Leiden, mr. A. A. Moll te Dordrecht, jhr. W. C. van Panhuys te Noordwyk, J. C. Redelé te Dordrecht, F. G. Rosier te Leiden, secretaris, H. M. Sasse te Leiden, penningmeester, J. J. Slis te Middelharnis, Th. P. Tromp te Delft, J. H. de Waal Malefijt te Katwijk, vice-voor- zitter en dr. T. G. Waller te Delft. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland, E. C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, zal zeer waarschynlyk als eere voorzitter van dit comité optreden. wy vernemen dat het in de bedoeling van de Commissie ligt zich binnenkort met een oproep te richten tot het Nederl. volk en in de verschillende plaatsen van ons land comité's op te richten, die zich zullen be lasten met de inzameling van gelden voor bovengenoemd doel, en dat ook hier ter stede een dergelyk comité zal worden op gericht. Zooals men uit bovenstaande heeft kun nen lezen, maakt de heer R. U. Jongen burger deel uit van de Zuid-Hollandsche Commissie. Kantongerecht. In de zittii^f van 14 Mei werden veroor deeld wegens: rijwiel zonder licht: J. J. G., Gouda, fl subs. 1 w. t; overtr. Leerplichtwet: G. de B., C. M., S. de J., allen te Gouda, schuldig veikl. «on der toepassing van straf; id., J. v. D., Reeuwijk, f2 subs. 1 d. h.; id. J. v. D., Reeuwyk, f2 subs. 1 d. h.; id. C. M. E. S., Gouda, 18 saba. 2 d- M noodeloos geschreeuw: H P. R. Boekoop, f 5 subs. 2 d. h.; winkel geopend na 8 uur 'sav.: A. H. A. V., Gouda, f 1 subs. 1 d. h.; venten z. vergunning: G. L., x. b. w., W. S., z. b. w., ieder f2 subs. ld. h.; overtr. politiev.: N. Th. M., Gouda, 50 ct. subs. 1 d. h.; auto gereden zonder verlichting van nummer met letter: G. W. L., den Haag, f3 subs. 1 d. h.; motor gereden zonder licht: D. S., Gou da, f 5 subs. 2 d. h.; hondenkar zonder naam en nummer: J. C. C. R., Gouda, f3 subs. 1 d. h.; hondenkar z. n. en n.: S. S., Gouda, f3 subs. 1 d. h.; hondenkar zonder nummerbewys: C. R. Gouda, 50 ct. sube. 1 d. h.; ryw. zonder licht: D. M. G., Gouda, f 1 subs. 1 d. h.; id., C. v. E. en J. D. S., beide te Waddinxveen, ieder f3 subs. 1 d. h.; vee laten loopen op een anders grond: A. V., Nieuwerkerk, f 4 subs. 2 d. h.; ryw. zonder licht: S. L., Gouda; T. J. K, Alphen; L M. T., Reeuwyk, allen f3 subs. 1 d. h.; openbare dronkenschap: J. W. S., R'dam; L. K., Hazerswoude; H. N., Leeuwarden; K. K., R'dam; allen f8 subs. 4 d. h.; met auto paard aangereden: M. H., Wad dinxveen, f30 subs. 16 d. h. Burgeriyke Stand. GEBOREN: 13 Mei: Nico laas Johannes Antonkis, z. v. G. A. Houtman en M. A. Goes, Groenendaal 80; Elizabeth Maria, d. v. J. Stravers en A. J. de Jong, Mr. D. J. van Heusdesibraat 49. GETROUWD: 14 Mei: W. S. A. van Leeuwen en C. Laurier; A. C. de Mooy en L. de Bruin; J. C. Kiuyi en IJ. IJsselsteyn; W. van Ryswyk en J. Schriek; H. K. Kruis heer en A. Zuydam. OVERLEDEN: 11 Mei: Cornelia Susan na Marree, 89 jaar. Agenda. 16 Mei. 8V6 uur. njm. Hotel de Zalm. Ver gadering Commissie van Openbare fees ten. 17 Mei, 8 uur. Zaal Kunstmin. Uitvoering Harmoniecorps „Kunst en .Vermaak". 21 Mei, 8 uur. E. H. b. O. Gebouw Daniël. Cursusoefening onder leiding van Dr. Montagne. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrydag 16 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT PEN OMTREK. CAPELIJS A. D. USSEL. 11. en W. stellen den raad voor aan mej. A. M. Leys, onderwyzeres aan de open bare lagere school no. 1, ongevraagd eer vol ontslag uit haar betrekking te verlee- nen wegens haar voorgenomen huwelyk. gouderAk. In een Dinsdagavond gehouden gecombi neerde bestuursvergadering van voetbal-, slingerbal- en gymnastiekliefhebbers is be sloten 2 Juli a.s. een athletiekdag te hou den, welke sportdag zal worden opgeluis terd m Ds. M. B. Verkerk, predikant by de Ned. Herv. Kerk alhier, heeft hot beroep naar I'uttershoek ai Gisteren i« een koe van den landbouwer P. Hailing op advies van den keurmeester geslacht en het vleesch na te zyn geodge- keurd, in de gemeentelijke slachtplaats onder politietoezicht verkocht. OU DR WATER. Door 29 veehouders in Papekop werd aangifte van mond- en klauwzeer ge daan, en nog dagelyks neemt dat getal toe. Het jonge vee heeft veel van die ziekte te lijden. SPORT EN WEDSTRIJDEN. LAWNTENNIS. Wigwam IIBe Quick A 25. J Sailers—P. M. van Schouderen 5-7, 4-d. o. Ringeling—F. J. Sibbee 2-6, 1-6. Mej. G. van Walravenmej. M. van Uouwinge 9-7, 6-8, 6-2. Mej. G. van Walraven en J. Ringe lingmej. F. Stroeve en F. J. Sibbes 6-t, 6-3. Mej. A.van 't Hoff en J. Köhlerde heer en mevr. M. de Mol 3-6, 7-5, 6-8. J Salters en Til. van Gilsmr. M. de Mol en P. M. van Schouderen 1-6, 6-8 Mej. G. van Walraven en mej. A. v. 't Hoffmej M. van Houwcninge en ü<ej. F. Stroeve 3-6, 6-4, 4-6. ZWEMMEN. K. Meijer. Naar de Tel. verneemt is de heer K. Meijer, die indertijd wegens een con flict met het bestuur van den Neder- landschen Zwem bond besloten had zich uit de zweoiwereld terug te trekken, op dit besluit terug gekomen, en hij zal dit seizoen nog als scheidsrechter bij wa- terpolo-wedstrijden optreden. MARKTBERICHTEN. GOUDA, 16 Mei 1924. KAAS. Aangevoerd 127 pwrtyen. Handel matig, je quai. f4043, 2e quid, f8438; met Ryksm. f 3447. BOTER. Red. aanvoer. Handel matig. Weiboter f76—82. VEEMARKT. Melkvee Red. aanvoer. f300—400. Handel vlug. Vette Varkens. Red. aanvoer, 30—31 ct. per half K.G. Handel vlug. Magere Varkens. Groote aanvoer. 80— 33 ct. per half KXL Handel stug. Magere Biggen. Groote aanvoer. {3—16 per stuk. Handel stug. Vette Schapen. Red. aanvoer, f3646. Handel matig. Lammeren. Groote aanvoer, f 20—26. Handel vlug. Nuchtere Kalveren. Groote aanvoer, f 13 —16.50. Handel matig. EIEREN. Red. aanvoer, per 100 stuks f 66.40. Handel red. GRANEN: Goed pryahoudend. Tarwe f 13.76—14.76; Kogge f29.60—10; Gerat f 12.7513.26; id. chev. f 1416; Haver f 10.2611.60; Erwten £17—24; Br. booneh f 12»-36; alles per 100 K.G. l'oöp. Tuiniersverveaiging „Gouda en Oatatreken". Veiling van 14 Mei 1924. Kropsla le «rt. 7.80—16, 2e srt 4.80 9.10, Bloemkool le srt 2129, 2e art. 417, per 100 stuks; Spinaaiu 4.80 8.10, Postelein 2026, per 100 K.G.; Peen 2428, Rabarber 1.40—6.90, Radys 1.90-3.30, Raapstelen 0.60—0.90, Sel derie 2.606, Peterselie 6.808, per 100 bos; Slavellen 0.62—1.18, per kist. Eierenveiling van de Coöp. Tuinieraver. eeniging „Gouda en üaiatreken". GOUDA, 16 Mei 1924. Kipeieren 5.40—6.80, Eendeieren ƒ6.60 6.70, per 100 «tuks. Boter 0.650.68 per pond. Aardappelmarkt. Amsterdam, 16 Mei. De pryzen waren heden onveranderd. Aanvoer 2 ladingen. Groenten veiling. Nieuwerkerk a. d. IJssel, 14 Mei. Eng. komkommer 2690, bloemkool 26—29, 2e srt. 1421, sla Meikoning 9.4013.80, 2e »rt. 6.20—8.90, alles per 100, sla (vellen) 0.90L65 per kist, pos telein £-"14.6017.60, spinaaie 57.90 per 100 lein f 14.6< 10 KG. LAND- BN TUINBOUW. Protest uit land- en tuinbouw kringen tegen de Nederl. Handelspolitiek. In lund- en tuinbouwkringen klaagt men over de achteruitstelling en verwaarloozing van land- en tuinbouw by het sluiten van handelsverdragen met vreemde mogendhe den. Verschillende keeren is gebleken, dat er slechts in geringe mate of totaal geen voeling gehouden werd met de belangen van land- en tuinbouwexport. Vooral de onder handelingen met Finland en met Tsjecho- Slowakye hebben veel »to( tot ergernis op geworpen. Er wordt thans «loor de groote land- en tuinbouworganisaties ten sterkste by de Regeering op aangedrongen om de Commissie van Bystand voor de Handels verdragen met twee leden uit te breiden, n.l. één voor Tuinbouw- en één voor landbouw belangen. Ondanks het feit, dat de tuin bouwexport naar Finland in 1923 inderdaad niet ongelaingryk was, is er aan de belang hebbende tuinbouworganisaties geen enkel advies gevraagd. Het weekblad de Tuindery beschryft het verloop van de onderhande lingen over de handelsverdragen en protes teert heftig tegen „deze willekeurige ach teruitzetting en dit negeere®" van tuin- bouwbelangen. Ook het handelsverdrag met Tsjeoho-Slowakije gaf redenen tot zeer scherpe critiek, vooral door het feit dat er in het verdrag, dat in Mei 1923 aan de Tweede Kamer ter goedkeuring werd inge diend, slechts een maximum van 1000 ton aan groenten was opgienomen, terwyl in de eerste 4 maanden van dat jaar reeds meer dan 2000 ton daarheen werden geëxpor teerd en onze tuinbouwers een contigent van 10.000 ton noodig oordeelden. De Me morie van Antwoord, waarin de regeering verklaarde, dat ze met 1000 ton genoegen genomen had, uit vrees, dat het heele ver drag zou mislukken, was olie in het vuur, doordat daaruit de conclusie volgde, dat de belangen van den tuinbouw werden opge offerd ten bate van andere. Dank zy de ac tiviteit onzer tuinbouworganisaties is deze 1000 ton later verhoogd tot 5600, hetgeen in tuinbouwkringen groote genoegdoening verwekte. (DRAADLOOZE DIENST.) Een Schlagetter-herdenking verboden. BERLIJN, 15 Mei. De door de DeuUch- Völkischen te Beriyn uitgeschreven herden king van Schlagetter ie door den hoofdcom missaris van politie verboden. Aardbeving. ROME, 15 Mei. Een hevige aardbeving werd gisteren waargenomen te Ampeazo. De kerk te Ampezxo stortte in. De Roemeenache koninklijke familie. LONDEN, 15 Mei. Koning Ferdinand van Roemenië is hedenmorgen weer naar Roe menië vertrokken. Koningin Marie blyft nog eenigen t(jd hier. De gevaarlijke veeziekte. EINDHOVEN, 16 Mei. Men meldt ons dat de gevaarlijke veeziekte waarvan de vorige week melding gemaakt ia, nog niet geheel geweken is. Hier on daar komen nog geval len voor. Veroordeeld. THSL, 16 Mei. D« Rechtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den postdirecteur. De Rechtbank veroor deelde hem tot 6 maanden gevangenisstraf. Het O. M. had oen jaar geëiacht. De ex-keizer in de Betuwe. TIEL, 16 Mei. D« ex-keizer bezocht heden per auto te Betuwe. WISSELKOERSEN. 14 Mei. 16 Mei. Officieel. Londen 11.07% 11.07% Beriyn 0.01% 0.62% Parys 16.10 16.66 Brussel 12.66 13.07% Zwitserland 47.46 47.40 Weenen 0.0087% 0.0037% Kopenhagen 45.40 45.30 Stockholm 70.66 71.— Christiania 37.36 87.— New-York 2.07% 2.07% Niet officieel. Praag 7.87% 7.86 Madrid 36.96 37.— Milaan 11.86 11.86 Heuraoveruckt. De inurkt had heden opnieuw een onge- animeert! voorkomen. Niet alleen waren de omzetten vun zeer geringe ufinetingvn, muur in meerdere gevallen vertoonden de kounsen een neiging tut reageering. Er wer den weliswaar geen groote verlieten gele den, want zoo dringend was het aanbod nu niet, maar toch kon het ter markt komende materiaal over het algemeen slechts plaat sen tut lager koersen. Zoo lagen de rtih- berwaarden zeer laag in de markt in ver band met de flauwere belangstelling voor het artikel rubber. Tabakken, hoewel niet veel veranderd, legden nu ook niet bepaald een vaste houding aan den dag. Suiker- waarden hebben al evenmin een opgewekt voorkomen. Scheepvaartpapieren hebben een stille marict. I'etroleumwuarden geven geen groote variaties aan. Koninklyk* kon den zich iets boven de openingskoeraen ver heffen. Prolongatie 314 Londen, 2 uur. Amsterdam 1168Vb, Beriyn 18769, Pu- rys 74tt5, Kopenhagen 2583, Stockholm 1946, Madrid 3846, New-York 430"/* Ita lië 98. New-York, 9V4 uur. Londen 436%, Parys 684, Italië 446, Zwit serland 1770, Christian!a 1986. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 16 Mei. Hoogste stand 770 te Memel. lsuigste stand 761.8 te Ahureyri. Verwachting: Zwakke tot matige zuid westen tot zuiden of zuidoosten wind. Half tut ziwaar bewolkt. Waarschynlyk eenige regen of onweer. Iets koeler. Overzicht van de weergesteldheid. By IJsland vertoont zich een vry diepe depressie, waarvan een secundaire in Ooet- Engeland onweer bracht. De hooge drukking verplaatst «ich naar het Oostzeegebied, maar hield nog stond in Zuid-Frankryk. De temperatuur is in onze omgeving vry sterk gestegen, in Ierland gedaald. Croydon had 10, Lerwick 9 m.M. ragen, elders op de Britsche eilanden en in Scan dinavië viel matige regen. Licht op. 16/16 Mei 9.16 uil.4.37 vjn. ADVERTENT1EN. GEVRAAGD een bekend met alle voorkomende werkzaam heden. Zich persooalyk aan te melden, Za terdagmiddag by: J. B ROE RE A ZOON, Lekke rkerk. 1420 10 De COMMISSIE VAN TOEZICHT op de STEDELIJKE BAD- EN ZWEMINRICHTING maakt bekend, dat de Zweminrichting aan de Hout- mansKracht vanaf VRIJDAG 18 MEI 1924 ia GEOPEND. De Commissie voornoemd, A. D. VAN VREUMINGEN, Voorxitter. J. VAN KRANENBURG. 1421 15 Secretaris. Vanaf VRIJDAG 16 Mei vertoonen wy het komische filmwerk Een senaationeele avontu ren-roman in 5 acten. In de hoofdrol: WALLACE RE LD ATTENTIE. ATTENTIE. A1W. VKUDAU, ZATERDAG n ZONDAG*' OP HET TOONEEL PAUL SLIER HARPV HART De zingende schilder. met z'n nieuwste Cofaeret-repertoire. Fantastische lichteffecten. Een overweldigend lachsucces. Schitterende kleurenpracht. Vanaf MAANDAG 19 MEI als hoofdnummer: i romantisch verhaal in S se tan. Verwacht het buitengewone filmwerk CREDO, JOX

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2