De Voetbal-Uitslagen KID. le Klasse worden ZONDAG 18 MEI vanaf half vijf aan ons Bureau: MARKT 31 door onzen draadloos- telefonischen dienst bekend gemaakt. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. het Kamerlidmaatschap met het lidroaat- schap van den Senaat. En senator ia hg tot op heden gebleven. D'Kxtournelle.s de Constant heeft op de beide Haagsche vredesconferentie? xyti laml vertegenwoordigd. BINNENLAND. Mond- en klauwzeer. Mededeolingen van den Minister. Op vragen van het Tweede Kamerlid Braat, betredende opheffing, i« het be lang van den veehandel, van de afalui- tingsmaatregelen en veevervoerverbo- den ter bestrijding van het mond- en klauwzeer, heeft de minister van bin- nenlandache zaken en landbouw geant woord, dat het hem bekend is dat het mond- en klauwzeer zich steeds uit- breidt. De thans nog genomen voorzorgs- en afzonderingsmuatregelen tegen 't mond en klauwzeer vinden hun grond in de wettelijke voorschriften. Zij hebben ten doei, het nog niet aangetaste vee zoo veel mogelijk voor de ziekte te vrijwa ren en zijn tevens in het belang van onzen uitvoer van vee. Dat alle veemarkten en veevervoer- middeleo besmet geacht kunnen wor den, kan ondergetekende niet aanne men. Wel is hij van meening, dat de ziekte door marktvee veelvuldig wordt verspreid, indien, zooals veelal door boeren en veehandelaren geschiedt, be smet vee ter nvurkt wordt aangevoerd. Bij het toepassen van maatregelen te gen veeziekten kan in den regel niet worded voorkomen, dat door verschil lende bij den handel betrokkenen scha de wordt geleden en de handel wordt belemmerd. D< Minister kan niet toezeggen, alle afsluiting «maatregelen en veevervoer- vei boden Ie zullen ophetfen. Gaarne wil hij evenwel de verzekering geven, dat hij, met het oog op de bezwaren van belanghebbenden, zul overwegen of, en, zoo ju, welke dor bedoelde mapt regelen eventueel zouden kunnen wor den owfeheven. Bestrijding der tuberculose. In het gebouw voor Kunsten en We tenschappen te Utrecht werd een ulge- uveene vergadering gehouden van de Ned Centrale Vereeniging tot bestrij ding der tuberculose onder voorzitter- schab van mr. L. N. Koodenburg. In zijn openingswoord wees de voor zitter op de oprichting van verschillen de nieuwe distriöls-consultatiebureaux. Lr is thans voldoende geld ingekomen om over te kunnen gaan tot de vervaar diging van een film over de tuberculose Uit het jaarverslag bleek, dat op 15 Februari in de 12 voornaamste sanato ria die samen over 1379 bedden be schikken, H9 plaatsen onbezet waren en en 138 patiënten op de wachtlijst ston den. Op 15 Augustus waren er 136 bed den onbezet en stonden er 111 patiën ten op de wachtlijst. De Emmabloem-collecte bracht f 109.482.78% op tegen ruim I 126.090 over 1922. Bijna een millioen bloempjes werden verkocht. De ontvangsten en uitgaven sloten tot een bedrag van'f 67.297.73 met een batig saldo van f 2410.08% De verslagen werden goedgekeurd. Door het hoofdbestuur zal ui el het oog op de weersgesteldille id overwogen worden om den bloempjesdag 'n maand later te houden. Invoer van schoenwerk. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft bepaald, dat met ingang van 16 Mei 1924 invoer van schoenwerk, waar van het bovenstuk grootendeel» van le der is vervaardigd zal kunnen worden toegestaan, indien daartegenover een aankoop van schoenwerk van binnen- Ludsch fabrikaat staat tot een waarde gelijkstaande aan een-vierde der waar de van dat in te voeren schoenwerk. Dienstweigering. Gisteren is verschenen het Staatsblad no. 230 besluit van den 8dem Mei, hou dende maatregelen ter uitvoering van yle wet van 13 Juli 1923 (St. bi. no. 857) betreffende dienstweigering. De Forensenbelaating. Op dé vragen van het Tweede Ka merlid Boon, betreffende de aanslagen in de forensen belasting (werk forensen) deelt de minister van Binnenlaudschc Zaken, de heer luys de Beerenbrouok, het volgende mede De gestelde vragen komen ter sprake bij een beroep op de Kroon. De ont- werp-beslissing wordt dan voorgedra gen door de afdeeling geschillen van den Raad van State. Het zou van wei nig deferentie getuigen voor den arbeid dier afdeeling, iiutfeu de minister, zon der van haar voordracht in elk speciaal geval te hebben kennis genomen, zijn mcenifig eens voor al u'tsprak. Tot zijn gioot lee iwezen moet de minister dan ook het antwoord schuldig blijven. De loonsverlaging btt de spoorwegen. Naar de Tel. verneemt zal5van het personeel der Nederlandsebe Spoorwe gen over de maanden Mei en Juni nog de volle 10 loonkorting worden in gehouden en zal op zijn vroegst in de maand. Juli a.s. de verrekening plaats hebben van de teveel ingehouden loon korting van 1 Januari j.i. af. De .administratieve werkzaamheden w»n een en ander verbonden maken het' niet mogelijk, dat eerder een definitie ve regeling lot stand komt. 18 Mei-herdenking. Dt plechtigheid ter herdenking vau het kat, dat 2ó ju reu geleden de Eerste lódesioulereutio te s-Uravenhuge sa men kwam, zul niet, moab aanvankelijk was bedoeld, 17 Mei a.s. plaats nebbeu ui den Koninklijken Schouwburg te 'v-Oravenhage, doch in de Hidderaaal op het Binnenhof, te halt drie. Deze zoal heeft, gelijk men zioh zal herinne ren, gastvrijheid verleend aan de Twee de Vredesconferentie in 1907. In de groote zaal, waar de herdenkingsplech tigheid zul worden gehouden, hadden destijds de zoogenaamde plenaire ver gaderingen plaats, waaraan alle gedele geerden van de 46 vertegenwoordigde Staten deelnamen. Medewerking zul worden verleend door do Leidsche studenten Muziek ver- eeniging Semper Crescendo", onder leiding van haar dirigent, den heer F. E. A. Koeberg. U.-K. Huisvestings-Comité. Gisturnumiddug om 4 uur vertrok met 's Hertogembosdi uls uitgangspunt het laatste kindertransport van het Nederl. h -K Huisveslings-Comité naar Weenen Ünder de ongeveer 70(1 kinderen, die thans terugkeerden waren er, die drie, ier en meer jaren bij hun 'Hollandsdie pleegouders hadden vertoefd. Ongeveer een 300-tul kinderen blijven met toe stroming hunner ouders in Nederland. De nu geëindigde Oostenrijksche kiu- deractie begon in 1918, toen 500 kinde ren naar ons land werden gebracht. In totaal heeft het comité sedert dien in kindertreinen 27.118 kinderen in ons land ondergebracht. Drie „Kinder- htiine" in Oostenrijk zijn geregeld van wege het comité geëxploiteerd. Internationale Spoorwegconferentie. Van 14 tot en met 17 Mei wordt in „De Industrieele Club" te Amsterdam een conferentie gehouden, ter herzie ning van de voorschriften omtrent het wederzijdsoh gebruik van de tijtuigen en bagagewagens in het internationaal verkeer (R.I.C.). Aan deze conferentie wordt door af gevaardigden van de Spoorweg»» vuil België, Bulgarije, Denemarken, Duitsch- land, (Frankrijk, Hongarije, Italië, Joe- gi Slaviö, Nederland, Oostenrijk, Polen •Roemenië, Tsjech o-Slow aki je, Zweden en Zwitserland deelgenomen. Geneesheer-directeur Maasoord. Van Burgemeester en wethouders van Rotterdam »s bij den gemeenteraad een aanbeveling ingekomen ter benoeming van een geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting Maasoord. üp die aanbeveling zijn geplaatst lo. de heer J. H. Pameijer, genees heer-directeur van het kraukzinnigonge- sticht te Franekor 2o. de heer dr. VV. Beijermau, genees lieer, hoofd van een afdeeling m hel provinciaal ziekenhuis te Santpoort. De voortgezette verslechtering van het onderwijs. Het comité van actie tegen de voort gezette verslechtering van het onder- w ijs heeft zich met een adres tot de Tweede Kamer gewend naar aanleiding van de memorie van antwoord vön den minister nopens het wetsontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet en van de Lager Onderwijswet. Het comité geeft kennen, dat het daarin met erkentelijkheid ziet a. het terugnemen van den maatregel bedoeld bij Kon. Besluit van 19 Jan. 1924, waarbij de leeftijd voor toelating der kinderen tot de scholen voor lager ouderwijs met een jaar wordt verscho ven b. het blijven bestaan der verplich ting voor de gemeente- en schoolbestu ren, om de scholen op het zevende leer- jao- in te richten et c. het loslaten vau het denkbeeld, om ter berekening van het getal leer krachten, wier jaarwedden door het Rijk worden vergoed, slechts het aan tal leerplichtige kinderen te tellen en het in de plaats daarvan weer stellen hei aantal schoolgaande kinderen dat het daartegenover met groote te leurstelling daarin leest u. het vasthouden aan een terugkeer tot den zesjarigen leerplicht b. het voorstel tot een vergoeding uit 's Rijks kas van niet meer dan één on- deiwijzer per 48 leerlingen voor het Leger Onderwijs en per 30 leerlingen voox hef Uitgebreid Lager Onderwijs. en c. eon idem tot het scheppen van het instituut der z.g. assistenten. Uitvoerig betoogt het comité ernstig van meening te zijn, dat geen der drie «loor de regeering voorgestelde wegen bij ons lager onderwijs mag worden in geslagen. Het dringt er da trom bij on ze Volksvertegenwoordiging ten zeerste op aan, noch den voorgestelden zesja rigen leerplicht, noch het vergrooLen van do klassen als door de regiering bedpcld, noch het instituut der assisten ten te aanvaarden, zijnde de toepassing (Sfier rmtafregelen tot een onbereken baar nadeel voor ons onderwijs, d.i. voor de volksontwikkeling in haar ge beden omvang, dit nadeel in geen en kel opzioht in eenige evenredigheid met eeq geldelijke bezuiniging als hierdoor mogelijk door het Rijk verkregen. eoogre* van het N. V. V. Op de 12e algemeeue vergadering van hM N.V.V. gisteren te Amsterdam ge houden, waren tegenwoordig vertegen woordigers van het Duitsche Vakver bond, een bestuurder van het Zweed- neb© Vakverbond en de secretaris van de RelgLohe Kyndikale commissie. dtfuten» de jeugdorganisatie (A.J.U.J zette de heer Koos Vorrink de betooke- uU van de soc.-deui,- jeugdbeweging uit een, waarna de jaarverstagen vau het N V.V. aan de orde kwamen. Verschil lende sprekers voerden over detailpun ten hut woord. De beer Kengeüng* van den Algein. Ned. rextielarbeidersboud, sprak over den strijd in Twente en ontkende, dal er ecu „terreur" in Twente heersoht. Doop verschillend*! sprekers werd aangedrongen op een meer organisato risch verhand tusschen de S.D.A.P. en het N.V.V. De heer Kupers wees op de actie vau de S.D.A.P. en het N.V.V. tegen de Vloctwet. Daardoor viel de regering- Het ware toen mogelijk geweest, dat do S.D.A.P. tot de regeering was geroe pen. Deze had met een program moe ten komen, maar dat program' zou, naar spr. meende, toch de instemming moe- teu hebben gehad van de vakbeweging. Hoe dat nauwere contact moet zijn tus schen N.V.V. en S.D.A.P. kan nog niet beantwoord worden. Er zilleu nog tut vuil vragen moeten beantwoord worden, üf men bij volgende verkiezingen S.D. A P.-candidateu officieel zul aanbevelen zal ook besproken moeten worden. Langzamerhand moet de ontwikkeling komen. Spr. outkende, dat deze zaak van verbond en partij in een klein krin getje zou zijn behandeld. Dt heer H. Stenhuis (voorzitter) zette daarna in tiet licht, dat tot hetgeen in de textielstaking gebeurd is, besloten is in September van het vorig jaar door het N.V.V. Wat de protectie óeffeft, waarover men gesproken heeft, zaide spr., dat de groote meerderheid van het N.V.V. nog altijd staat op het standpunt, dat het vi ijhandelsbeginsel in Nederland niet mag worde toegelaten. Wanneer, zoo vervolgde spr., de vak beweging is gekomen tot een zekere machtspositie, dan krijgt ze als vanzelf eoh politiek karakter. Vakverbond en partijbestuur behooren elkaar aan te vullen, maa: organisatorisch behooren ze te blijven ieder op eigen terrein". Toch kan één lijn getrokken worden. Het is de taak een brug te slaan. Het zou noodlottig zijn als partij en ver bond tegenovej- elkaar stonden. Gezien, wat er in den laatsten tijd gebeurd is, in verschillende landen, meende spr. dat samenwerking met de politieke par tij noodig is. Wanneer een verkiezings programma wordt vastgesteld door de S.D.A.P., dan zou spr. het betreuren als geen overleg plaats had met het vakverbond. De vertegenwoordigers van de vakbeweging behooren in de Kamer. Een voorstel werd aangenomen' van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbei der? strekkende om de Hollandsche de legatie naar het congres van het I.V.V. op te dragen voor te stellen, een inter nationale actie ,in te zeUen tot behoud van den 8-urendag. Eveneens werd aangenomen een voor ste! van den Alg. Ned. Bond van Han dels- en Kantoorbedienden strekkende om de mogelijkheid van oprichting eener urbeidersbank in Nederland te onder zoeken. De bedoeling is, dat de levensvat baarheid eener zoodanige bank onder zocht wordt, wolke ©enerzijds dient als depositobank voor de gelden der vak bonden, welke thans gedeponeerd zijn bij particuliere instellingen en als be drijfskapitaal in den handel worden ge bezigd, ook tegen de belangen soms dei arbeiders, en anderzijds ien doel heeft op te treden voor de persoonlijke belangen der arbeiders als spaarinstel- ling, verzending van gelden aan buiten- landsohe betrekking»!!, afdoen van be lastingzaken e.d. Bij de verdediging van het voorstel door de indienende vereeniging werd o a. gewezen op het bezit der gezamen lijke vakbonden ten bedrage varl 6% millioen. Het rapport inzake bedrijfsorganisa tie en medezeggenschap werd door ,deo heer P. Danz ingeleid. Aan het ,slot der beraadslaging over dit onderwerp is do volgende resolutie aangenomen „Het Congres, gezien het rapport der commissie voor de bedrijfsorganisatie en medezeggen schap, van oordeel, dat, afgezien van moge lijk meeningsversohil omtrent onderdee- len, de denkbeelden in dit rapport be lichaamd, ten spoedigste verwezenlijkt dienen te worden overwegend, dat, voor de verwezenlij king van deze denkbeelden langs wet te lijken weg noodig is, dat voorstellen in het parlement krachtig worden ge steund door een sterk levende bewe ging voor modezeggë'iachap en bedrijfs organisatie, die onder alle arbeiders, ook onder hen, die buiten onze bewe ging staan, de eischen tot gemeengoed heeft doen worden, dat het opkomen voor medezeggen schap in collectieve contracten deze be weging kan versterken, besluit niet de te verwachten indip- ning der noodzakelijke wetsontwerpen voor oogen, in samenwerking met de S.D.A.P., een intensieve propaganda en a»»ti« te voeren ter verbreiding van de denkbeelden In liet rapport belichaamd" MARKTBERICHTEN. Aards ppelmarkt. Amsterdam, 16 Mei. PrtysMi harten onveranderd. Aanvoer 2 ladingen. TWEEDE KAMER. Vergadering van 15 Mei 1924. Voorzitter: Dr. D. A. P. N. KOOLEN. Uitbreiding van Dokkum. Aan de orde i» het wetsontwerp uitbrei ding van de gemeente Dokkum met deelen van de gemeenten Dantumadeel, Oostdon- geradeel en Westdongeradeel. De heer BAKKER (cJl) betoogde dat xiyn antipathie tegen het vereenigen van gemeenten door dit wetsontwerper niet minder op is geworden. De uitbreiding van Dokkum met 25 H.A. van Oostdongeradeel tot het Schapendijkje sou voldoende ge weest zijn. De thans voorgestelde uitbrei ding heeft niet alleen ten doel gebiedsver- grooting, maar ook het tot zich trekken van de buurt Aalsum met haar kapitaal krachtige bewoners, waardoor Oostdonge- radeel zeer zou worden gedupeerd en zelfs tot armlastige gemeente zou worden ge doemd .Dokkum zelf zou er finantieet niet zooveel bij winnen. Het hoor en wederhoor de voor het scheppen Vaa een precedent, en concludeerde dat hy zal togen stemmen. De heer LEEN-STRA (a.r.) meende dat het van Dantumadeel te onttrekken gebied nog te groot is en critiaeert h$t plan, voor zoover het OoStdougeradeel betreft. De heer SANNES (s.d.) is vóór de uit breiding, omdat het woningvraagstuk te Dokkum die noodzakelijk maakt. Spr. weet echter na alle stukken te hebben gezien, niet, wat precies de waarheid is. Gedep. Staten en de Regeering schynen wel wat te eenaydig op de belangen van Dokkum te hebben gelet en spreker vroeg of voor de verschillende gegevens niet alleen Dok kum, maar ook de andere belanghebbenden zyn gehoord. Wat is er juist van de cijfers betreffende den belastingdruk te Dokkum en te Aalsum? De inspecteur der belastin gen verstrekt gegevens, waarmee de cij fers der Regeering niet, doch die der om Dokkum liggende gemeenten wèl overeen komen? Waar ligt de waarheid? De heer BOON (v.b.) betoogde dat Dok kum de kleinste gemeente van ons land is, n.l. met een oppervlakte van 23 H.A. De bebouwingsdichtheid staat tot die van Am sterdam als 3:1, en het is dus geen won der, dat de bevolking van Dokkum zich niet meer uitbrejtft. De buurt Aalsum is een natuurlijke uitgroei van Dokkum. Spr. verdedigde de annexatie van deze buurt. De cjjfers der regeering zyn vry juist ge bleken blijkens de nota van den minister. Het verschil is zooveel drukte niet waard. Spr. critiseerde de idee van den heer Bak ker, om geheel Oostdongeradeel met Dok kum te vereenigen. Dokkum kan immers als handelsstadje niet samengaan met een landbouwersgemeente als Oostdongeradeel. De heer B1EREMA (v.b.) zal zyn stem niet aan het ontwerp kunnen geven, wan neer de minister hem niet de noodzakelijk heid kan aantoonen van ,de annexatie van Aalsum. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer BUYS DE BEERENBROUOK, zei- de dat uitbreiding van Dokkum absoluut noodzakelijk is. Ampel onderzoek heeft aangetoond dat volledige annexatie van Oostdongeradeel de slechtste oplossing zou zyn. In de toekomst is wellicht nog een andere oplossing mogelijk en daarom is het beter het ontwerp aan te nemen. Het wetsontwerp werd tenslotte aange nomen met 47 tegen 19 stemmen. Waarborg gouden en zilveren werken. Aan de orde is het ontwerp, houdende nadere bepalingen omtrent den waarborg en de belasting der goudefa en zilveren werken. De heer STAALMAN (v.b.) achtte het ontwerp van weinig beteekenis. Feitelijk blijft alles b\j het oude en de ouderwetsche onhoudbare toestand blyft. D© keuring laat veel te wenschen over. Spr. laat verschil lende voorwerpen zien, die als goud of zil ver zijn gekeiurd en die koper of alpaca zijn. Hjj wenschte een betere regeling met veel minder ambtenaren en minder kantoren. Spr. diende een motie in voor een betere regeling van de keuring en vroeg schor sing der beraadslaging over dit ontwerp. GEMENGDE BERICHTEN. Een droevig ongeval. Gistermorgen te halfelf was de 16-ja- rige Hans Chriapijnt, 'n aoon van den ac teur Chrispijn Sr., 'die volontair is bij do N. V. Tresfon Co.'s Automobiel bedrijf, in de garage in de Maurits- straat 9b in Rotterdam bezig benzin© uit een auto te tappen. Hij kreeg daar bij de vloeistof op zijn kleeren en op de plek waar hij stond, vormde zich oen plas. Een monteur, die, in weerwil van het strenge verbod, een sigaret op stak, wierp de lucifer juist in de plas, waardoor de benzine vlam' vatte en de jeugdige Chrispijn, wiens kleeren in brand geraakten, als het ware een lak kei vormde. Luid schreeuwend holde hij naar buiten, maar op straat zakte hij in elkander. Zijn collega nam een brandbluscbppparaaat en wist zoodoen de de vlammen te blusschen. Omstan der- wikkelden den ongelukkige toen in idekens en per auto van den geneeskun digen dienst is hij in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Intusschen' was in de garage brand ontstaan. Ef bevonden zich eenige toer- auto's, een autobus, een bestelwagen, een tractor en eenige motorfietsen in' (le inriéhting, die alle vlam vatten. De autobu», de bestelwagen en drie toer- auto'g zijn geheel vernield. De overige wagens zijn ernstig beschadigd. De brandweer was met vijf stralen in een uur den brand meester. Veraekering dekt de schade. Tn den namiddag was de toestand van den jongen hoogst ernstig. Ongeveer te zes uur is hij aan de bekoméïTbrand. wonden overleden. De monteur H. L., een Duitacher te Schiedam woonachtig, heeft zich direct bij de politie, aangemeld. Hij i8 na te zijn verhoord op vrije voeten gesteld. De dubbele moord te Wychen. Omtrent het deskundig onderzoek in zake den dubbelen moord te Wijchen wordt nog gemeld, dat de kleeren van beide verdachten geheel bedekt zijn inet kleine spatjes bloed. Het onder zoek van verder materiaal wordt door dr. Hesselink te Arnhem nog voortge zet. Er zijn n.l. gevonden vingerafdruk ken, handafdrukken, afdrukken van voetstappen en haren. Bij de moeder van C. van der B. zijn een fiverhetad een das en een broek in beslag geoo-' men, die eveneens bloedsporen bleken te bevatten. Het Westland in bloei. Eenige rijwieltochten. De Vereeniging Vreemdelingenver keer deeit mede, dat thans de roeesto vruchtboomen in het Westland in bloei slaan. Zij, die hiervan per rijwiel wil len genieten, worden de volgende rou tes aanbevolen 1. Van den Haag over Rijswijk (Ho tel Witsenburg) langs den Noordwegen het binnenpad de Kwak naar Waterin gen vandaar langs den Mariondijk naar 'Honsholredijk, dan rechts langs hel Beldijksche Pad naar Poeldijk en over Loosduinen naar Den Haag terug. 2. Van den Haag over Ltoosduinen naar Monster vandaar langs de vaart (bij de Gr. Kerk) een binnenpad naar Naaldwijk. Van Naaldwijk naar Hons holredijk, dan langs het Poeldijksche Pad naar Poeldijk en verder over Wa teringen of Loosduinen naar Den Haag terug. 3. Wil men de tocht nog verder uit strekken dan kan men van Naaldwijk langs den Zuidweg en den Leeweg over W esterlee en de Lier naar Delft rijden en verder terug naar Den Haag. Het spreekt vanzelf dat men boven genoemde routes ook gedeeltelijk met de Westlandsche Stoomtram en gedeel telijk te voet kan maken. Blauwe Week. Een nationale byeenkomst. De telken jare door alle neutrale en prot. christelijke geheelonlthoudersver- eeiiigingen tezamen te voeren bizonde- re actio tusschen Hemelvaartsdag en Pinksteren en genaamd „Blauwe Week' wordt ditmaal gesloten op Tweeden Pinksterdag met een nationale bijeen komst op net landgoed ,,'Het Terras" le Santpoort bij Haarlem. Gesproken wordt daar door de hoe ren Ds. Ekering van Amsterdam; Ds. Van der Heide te Britswerd en Henk Witte van Den Haag, terwijl een zang en muziekfestival en gemeenschappelij ke spelen voor de jeugd den dag ver der zullen vullen. 's Avonds wordt in de groote St. Ba- vokerk te Haarlem een orgelconcert ge geven. Naar verwacht wordt zullen duizen den geheelonthouders deze jaarlijksohe reünie bijwonen. Ernstig ongeval. Toen de caféhouder C., uit Woensel, zich per rijwiel naar Meerveldhoven be gaf met zijn 7-jarig zoontje achter op den bagagedrager, viel het knaapje er af Met ernstige hoofdwonden werd het jongetje opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Hevig onweer boven Doetinchem. Hedennaclft woedde^ boven Doetki- cbem en omgeving een onweder van ongekende hevigheid. De bliksem sloeg in de groote boerderij van den land bouwer Waggeli. De hoeve werd ge heel in de asch gelegd. 'Twee koeie» kwamen om. Ook in de richting Deehl zijn bran den waargenomen. De stapel groenten aan den Langendyk. De stapelgroenten san den Langen- dijk zijn zoo goed als alle opgeruimd. Er zijn nog enkele partijen uien, wor telen en witte kool aanwezig. De prij zen zijn tot nu steeds bijzonder hoog gebleven. De tuinbouwers herinneren zich geen jaar, waarvan de winterpro- d ucten zooveel hebben opgebracht. De omzet aan de veilingen over de eerste 4 maanden van het jaar is buitenge- voon groot eri overtreft alle andere ge lijke tijdperken, gedurende de 30 jaren, dat de veilingen aan Langendijk wor- deu gehouden. De HaagSche autobus-diensten. Het is merkwaardig te zien, hoe het jiubli^jt, ondanks de vele ongevallen niet autobussen, meer en meer vertrou wen begint te krijgen in dit nieuwste vervoermiddel. Blijkens de cijfers, die liet Ötatistisch Bureau maandelijks ver strekt, loopt b.v. het passagiersvervoer der Haagsche Tramwegmij. geleidelijk terug en neemt dat der autobussen steeds toe. Zoo vervoerden zeven stads autobusdiensten over Februari van dit jaar 142.922 passagiers en in Januari 129.648. Hierbij zijn dan nog, "iet 8e" rekend de intercommunale lijnen op Voorburg, Wassenaar, Rijswijk en het Westland,, die in de stad eveneens veel passagiers vervoeren. De Haagsche tram vervoerde over Februari 3.651.591 pas sagiers tegen 4.128.292 in Januari en in Februari verleden jaai 3.764.187 een belangrijke teruggang, waaraan toor een groot percentage de autobussen de bet zijn. Men beeft daar nu sinds eeoi- gen tijd ook ring-autobuslijnen gekre gen, die voor een miniem 1>edrag de passagiers door l>en Haag en Scheve- nmgen voeren. RADIONIEUWS. Heden. 9—-10 u. 30. Toespraak, door den zen der van de Nederl. Seintoestellenfabr., (Hilversum', (N.S.F., golfl. 1050 M.), van kapitein P- W. Sctiarroo over „Ne derland ei< de Olympische Speleru". Daarna voordracht van den minnezan ger Geert Dils oyer oud-Nederlandsche liederen met zelfbegeleiding op de oude Theorbeluit. Programma Van Heer Halewijn 2. Kon ic die maneschijn be dekken 3. Vensterliedeken 4. Schoon lieveken, waar waarde gij den Eersten Meienacbt 5. „Het Daget in het Oos ten"; 6. Het waren twee Koninkskin- deren7. Chequetst ben ic van bin nen 8. Daar zat Een Sneeuwwit Vo geltje 9. Kinderkerstlied 10. Drieko ningenlied (Wij komen van Oosten); 11. 'k iKwam lestmael door een groene wei. STADSNIEUWS. dienstbode, 3 jongens 14 a 15 jaar (fa briek), 1 meisje voor dag en nacht (14 16 jaar), eenige meisjes b. m. het vak van garneer ster, 4 jongens 14 k 15 jaar, werk meisjes 326.per jaar plus kost en in woning, onderlegde keukenmeid 400. per jaar plus kost en inwoning, 1 schilder, 2 behangers, schilders. Agenda. 16 Mei. 8 Vii uur. njn. Hotel de ZaLtik Ver gadering Commissie van Openbare fees ten. 17 Mei, 8 uur. Zaal Kunstmin. Uitvoerink Harmoniecorps „Kunst en Vermaak". 21 Mei, 8 uur. E. H. b. O. Gebouw Daniël. Cursusoefening onder leiding van Dr. Montague. 21 Mei, 8V4 uur. Schoolgebouw Nieuwe Haven. Verg. Byaondere Neutrale School. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrydag 16 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (d«s nachts alleen echter voor recepten). LIT PEN OMTREK. BERKEN WO UDE. GOUDA, 16 Mei 1924. Eindexamen Gymnasium. De Minister van Onderwys heeft bepaald dat het eindexamen voor het gymnasium zal plaats hebben op 4, 5 en 6 Juni a.s., en aangewezen als gecommitteerden onder wier toezicht het examen zal worden afge nomen de heeren dr. A. E. H. Swaen, hoog leeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, dr. A. Slyipen, hoogleeraar aan de R.-K. universiteit te Nijmegen en onze oud-stadgenoot dr. M. J. van Uven, hoogleeraar aan de Landbouwschool te Wa- geningen. Aanbesteding. Het gemeentebestuur van Oudewater h^eft gisteren aanbesteed het bouwen van drie woonhuizen met bergplaats voor brandbluschmiddelen en arrestantenlokaal aldaar. Hoogste inschryfster was de Fa. Nieuwveld en Co alhier voor 16.979. Het laagst was ingeschreven door H. van der Grift te Hekendorp voor 14.500. Opdracht van werk. Door de Bataafsche Petroleum My. te 's-Gravenhage ie aan de N.V. tot Aanne ming van Werken voorheen H. J. Neder- horst alhier opgedragen: a. Het maken van een tankfundatie en omwalling op het terrein aan de Petro leumhaven te Amsterdam; b. het maken van een fundeering en bemetseling voor een opslagloods achter 'het Laboratorium aan de Badhuisweg te Amsterdam. Woninxbouvr. Naar de N. Z.-H. verneemt zijn by B. en W. plannen aanhangig tot het van gemeen tewege bouwen ^»n een 50-tal woningen voor de meest behoeftige inwoners dezer stad. By informatie ter bevoegdér plaatse is ons gebleken dat van „plannen" ten deze niet kan worden gesproken, al^ieeft deze zaak, ingevolge de toezegging bij de be- grootingsdiscussies, de aandacht van ons gemeentebestuur. Ook zou volgens de N. Z.-H. de bouw- vereeniging „Ons Ideaal" plannen hebben, indien de Regeerin-g daarvoor steun wi! verleenen, tot het bouwen van woningen waarvan de huurprijs niet meer bedraagt dan 2.— per week. Ledenvergadering B(jz. Neutrale Schoot. De Vereeniging voor de Byaondere Neu trale School houdt een ledenvergadering op Woensdag 21 Mei, des avonds 814 uur in het Schoolgebouw Nieuwe Haven. Harmonicacorps „Kunst en Vermaak". Het Hiarmonicacorps uit Rotterdam dat Zaterdagavond in de zaal Kunstmin van de Sociëteit „Ons Genoegen" alhier een uit voering zal geven, arriveert morgenavond om ongeveer kwart voor zeven, en is voor nemens ean flinke marsch door de stad te maken. De route welke gevolgd wordt is: Station, Park, v. Stryenstraat, Kattensin- gel, Gouwe, Rotterd. Veer, Raam, Keizer straat, K. Noodgodsteeg, L. Noodgodsteeg, Walensteeg, Tuinstraat, Wilhelmmastraat, Nieuwe Markt, Groote Markt, Hoogstraat, Kleiweg, Boelekade, Ons Genoegen. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. L\jst van werkzoekenden. 18 aardewerkers en pijpmakers, 2 gie ters, 2 plateelschilders, 1 glazuurder, 1 zetter-drukker, 4 drukkers, 12 letterzettere, 1 atanzer, 1 boekdrukker, 9 .grondwerkers, 12 heiera, 18 opperlieden, 4 timmerlieden, 1 gasfitter, 1 steenhouwer, 1 schilder, 1 werkt, teekenaar, 1 opz. teekenaar, 3 hout- draaiers, 1 stoffeerder, 4 kistenmakers, 1 beitaer, 5 meubelmakers, 1 witwerker, 4 mach. houtbewerkers, 1 zeilmaker, 1 scheepstudger, 2 kleermakers, 3 bleekers- kaechten, 1 waterfitter, 1 aanhouder, 3 schoenmakers, 2 monteurs, 8 acheepsklin- kers en ijzerwerkers, 1 gieter (metaal), 3 machinisten, 4 mach. bankwerkers, 5 sme den, 7 stokers, 1 kopergieter, 10 blikslagers en lakkers, 3 electriciens, 1 instrumentma ker, 1 hulpmonteur, 2 draaiers, 2 touwsla- *er«, 7 textielarbeiders, 3 mattenwevers, U suikerwerkers, 6 brood- en banketbak kers, 42 tabaksbewerkers (sigarenmakers, *>rt®erdérs, plakkers, en*.), 8 tuinlieden, 18 pakhuis-, 1 expedidtie- en 14 schippers knechts, 3 reizigers, 1 winkelbediende, 8 koetsiers, 15 kantoorbedienden, 3 boeldiou- de»«, 121 transport- en fabrieksarbeiders, 1 tuinman-chauffeur, 2 chauffeurs, 1 ad ministrateur. Aanvragen werkgevers. 1 werkster voor 8 dagen per week, 1 dag- «"«•tibode (17 jaar), 1 kookster, .igaren- rtüOters «n stripaUra, 1 dag- ea macht- Woensdag j.l. viel een dochter van W. Verdoold te water en dreef naar het mid den der diepe sloot. Ken zoon van W. Ver waal zag het ongeval en wist het meisje behouden aan den vasten wal te brengen. Het aantal medailles voor het te houden concours alhier breidt zioh nog steeds uit Thans is weder een vervuld zilveren aan geboden en wel door den heer J. J. Snel, te Moordrecht, voorheen burgemeester al hier. B#SKOOP. Heden is de directeur va*i het Post- en Telegraafkantoor alhier, de heer Wesse- ling, voonz. v. d. Bond van Directeuren, reserve kapitein by de genie, vry onver wacht vertrokken om naar men zegt op te treden als adj-directeur van den Giro dienst. Een vroegere zeer gezien directeur van het kantoor Boskoop, de heer P. J. F Dubois vertrok zoo als adj.-directeur b(j de toen gestichte Postspaarbank en fungeerde jarenlang als haar directeur. Het veilinggebouw op de zeer gunstig gelegen terreinen aan de Zijde, wordt ge bouwd van ijzer en metselwerk en begint reeds vorm aan te nemen. Hetgeen staat doet verwachten dat het ruim en doelmatig zal zijn. De veiling van rozen en bloemen geschiedt voorloopig nog aan de Zuidkade in zaal Stam. De rozenaanvoer in uitste kende kwaliteit was de laatste dagen al vrij groot, doch ondanks de aankoop voor 't buitenland vallen de prijzen voor de eer ste snede niet mee. Die eerste snee zal wel dra geëindigd zijn. Men spreekt van bij bouw van rozenkassen, alles met hoop op goede resultaten in het nieuwe veilingge bouw. De werkzaamheden in de kweekerijen vorderen goed door 't niet ongunstige weet om te poten. Door den verminderden han del en sluiting van Amerika was er in de laatste jaren niet veel aangekweekt, behou dens rozen, zoodat schaarschte aan handels planten ernstig voorzien werd. Toen nu in 't voorjaar de Duitsche kweekers met groote vraag kwamen, is er zooveel leeg land gekomen, dat de Boskoopsche kwee- ker nu met man en macht zich inspannen om voor de volgende jaren weder verhandel bare planten te krijgen. De handelaars trekken nu weder naar 't buitenland om alvast orders op te nemen en aanbiedin gen te doen. OUDEWATER. Burgerlijke Stand. Van 8 Mei tot 15 Mei. GEBOREN: Gerardus, z. v. G. Qosterom en B. de Ruiter. ONDERTROUWD: Lauwrens van Maar- seveen, 39 j., en Geertje Starink, 30 j. OVERLEDEN: Teunis de Korte, 2 jaar, z. v.|B. de Korte en A. v. Maastricht; An na Helena Kanpier, wed. van A. Bode. WAPDINXVEEN. In de Maandagavond gehouden raadsver gadering waren met uitzondering van den heer G. J. Barbier, die bericht van verhin dering had gezonden, alle leden tegen woordig. Het verslag der vergadering van 16 April j.l. werd aangehouden. 2. Mededeelingen, ingekomen stukken enz. a. Schaven van den heer G. J. Barbier, houdende medeóeeling verhinderd te zyn de vergadering by te wonen. Aangenomen voor kennisgeving. fc b. Missive van gedeputeerde staten, waar bij goedgekeurd wordt teruggezonden het raadsbesluit tot verlenging van den termyn van ontruiming van de onbewoonbaar ver klaarde woningen in deze gemeente. Aan genomen voor kennisgeving. c. Versclag van den toestand der ge meente 1923. Zal circuleeren. d. Verslag inzake de woningwet Idem. e. Verslag van den keuringsdienst voor waren. Idem. f. Schrijven van het burgerlijk armbe stuur om een buitengewone subsidie van 4000.— te mogen ontvangen. De voorzitter stelt voor dit schrijven aan te houden tot een volgende vergadering. Al dus besloten. De Voorxitter deelt vervolgens mede, dat het grasgewas langs den Brugweg is ver pacht aan den hper J. van Bergen alhier voor de som van 50.— en het grasgewas langs de Jan Dorrekenskade aan A. Ver sloot alhier voor de som van 11. 3. Aanbod van den heer A. Kempkes al hier tot het treffen van dading ter beëin diging der aanhangige procedure inzake grondaankoop. De Voorxitter schorst de openbare ver gadering en de reed gaat over in comité. Na heropening der openbare vergadering I deelt de Voorzitter mede, dat de advocaat- I procureur van den heer Kempkes onder voorbehoud van alle rechten in het be- I kende geschil betreffende den landaankoop, namens genoemden heer Kempkes het na volgende voorstel doet aan den advocaat der gemeente. „De gesloten overeenkomst wordt tusschen partyen uitdrukkelijk geannuleerd, terwijl party Kempkes voor de gepreten- t eer de schadevergoeding 1000.betaalt, benevens de kosten tot een maximum van 400.Zoodra dit voorstel door de ge meente is aangenomen, kan de hangende procedure ten eerst dienende dage worden geroyeerd. De heer Kempkes deponeerde als waarborgsom een bedrag van 1400. by den gemeente-ontvanger. B. en W. advi- seeren eenparig om dit voorstel te aanvaar den. De heer Fafianie adviseert namens de financieele commissie het aanbod in het be lang van de gemeente te aanvaarden. De heer Both kan, nu de som gestort is, met het voorstel van B. en W. meegaan, dat zonder hoofdelijke stemming wordt aange nomen. 4. Voorstel van den heer G. van Lange tot het in werking stellen van pogingen om verhoogd te krijgen de vergoeding toege kend aan de leden der sehattingscommissie. De heer van Lange meent in ernstige overweging te moeten geven by den Minis ter van Financiën aan te dringen op hoo- gere vergoeding, daar een vergoeding van hoogstens 1.40 per dag voor wie ook ab soluut onvoldoende is, gezien vooral de be langrijke werkzaamheden aan dit lidmaat schap verbonden. Dezecommissie vergaderde over het afge- loopen belastingjaar 10 maal een vollen dag van 9 uur voormiddag tot 5 uur namiddag. De heer van Nielen wil by aanneming van het voorstel aan andere gemeenten adhae- sie vragen. De heer Fafianie herinnert eraan, dat toen de nieuwe sehattingscommissie voor anderhalf jaar geleden gekozen moest wor den, er stemmen opgingen om de leden van de financieele commissie uit den gemeente raad als zoodanig te benoemen. Spr. wist niet, dat er zooveel werkzaamheden aan dit lidmaatschap verbonden waren. Was voor heen de schadeloosstelling goed geregeld, een bezuinigingsbevlieging van den minis ter heeft deze vergoeding teruggebracht. Spr. kan niet anders dan het voorstel toe juichen, dringt aan op aanneming, en kan ■zich de houding van de beide wethouders niet begrypen. De heer Galama kan zich niet vereeni- gen met het voorstel, en vraagt zich af wat een billijke vergoeding is. Alle werk zaamheden in het algemeen belang be hoeven niet gesalarieerd te worden. De mo gelijkheid scheppen, dat iedereen zitting kan nemen, ook door verhooging der ver goeding, kan men toch niet. Er zullen in de gemeente nog voldoende menschen ge vonden worden, die deze functie willen waarnemen. Die wethouder Visser wil den minister in deze niet tegenwerken. De wethouder Herfst voelt de noodzake lijkheid niet van het voorstel en vindt het gesprokenen van den heer Galama zeer juist. De heer Zoethoutmaar wijst er op, dat de commissie overdag vergadert en het daarom voor iemand van den werkenden stand een bezwaar is lid van die commis sie te zyn. De voorzitter is het niet eens met de meening van de wethouders en het gespro kene door den heer Galama. Iemand, die geschikt is, moet lid kunnen zijn, waarom men moet zorgen dat men zoo goed mogelijk schadeloos gesteld wordt. Spr. begrijpt niet hoe men een en ander tracht goed te praten. Het voorstel wordt tenslotte in stemming gebracht. Voor stemden de heeren: van Lange, Fafianie, Tol, Both, Zoethoutmaar en van Nielen, tegen de wethouders Visser en Herfst, en de heeren Jonkheid, van der Hee, Vis en Galama. In de eerstvolgende vergadering zal dus opnieuw worden gestemd. V. Benoeming van een lid der schat tingscommissie ter vervanging van den heer G .van Lange, die als zoodanig heeft bedankt. By de eerste stemming worden uitge bracht op den heer A. Jonkheid 6 stem men, den heer J. van Tol 4 stemmen, den heer J. G. Herfst 1 stem, den heer J. C. Moons 1 stem. By de 2e vr'ye stemming worden uit gebracht op den heer A Jonkheid 8 stem men, den heer J. van Tol 3 stemmen en den heer J. C. Moons 1 stem. Gekozen <le heer A. 'Jonkheid, die voor de benoeming bedankt. Bij de nieuwe stemming wordfen uitge bracht op den heer H. Galama 5 stemmen, den heer J. van Tol 4 stemmen en de hee ren J. G. Herfst, T. A. van der Hee en J. C. Moons 1 stem. By de 2e vrije stemming worden uitge bracht op den heer H. Galama 8 stemmen en op den heer J. van Tol 4 stemmen. Gekozen de heer H. Galama, die voor de benoeming bedankt. Bij de nieuw© stemming worden uitge bracht 5 stemmen op den heer T. A. van der Hee, 5 stemmen op den heer J. van Tol en 2 stemmen op den heer J. G. Herfst. Bij de 2e vrije stemming 7 stemmen op den heer T. A. van der Hee, 4 op den heer J. van Tol en 1 op den heer J. G. Herat Gekozen de heer T. A. van der Hee, die verklaart de benoeming voorloopig te all ien aannemen. VI. Verrok van roej. Tuiastra om eer vol ontsla» al» onderwiiaeres aan de open bare school aan de Brug. Wordt verleend met iiwlng vnn 1 M. SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. De competitie 1924. De waterpoiocunwmasie van den Nodei- landsche Zwemtxxul heelt het compeUtle- ouster voor 1924 als volgt vastgesteld: De 2e klasse is in oen Wesiwyke met 3 aldeelingen en in een Oostelyke met 1 af deeling gesplist. in ue de klasse D. komt misschien nog wyzigirtge omdat de Schied. Z. U. onder voorbehoud is ingedeeld. le klasse A: De Maas, Goudse he Zwem- club., Am at. Zwemclub, Het Y. le klasse B: Dolfyn, D. J. K, Neptunu» en U. Z. C. 2e klasse B: A.Z. en P.O., Triton, A.Z. 11 en Dolfya II. 2e klasse C: Heemst. PA1., U.Z.C. II, Het Y 11-en D.J.K. II. 2e klasse D: Apeld. Z.C., de lJsel, Ztv. P.U. en Zw. Water. 3e klasse A: Het Y 111, H.V.G.B., Wa ter raipten en L.Z.C. 3e klasse B: H.Z. en P.C. 11, A.Z. 111, Nereus en Nept. LL 3e klasse C: R.Z. en P.C. 11, Maas II en S.V. Hilligersberg. 3e kl. D: R.Z.C., G.Z.C. II en Schied. Z. C. 1L w* 3e klasse E: D.JK. (Zutfen), Nept. (Zut- fen) en Apeld. Z.C. 11. 3e klasse E: Zw. Water II, Zw. P.C. II» IJssel II en Aa. Domes, le klasse: Amst. D.Z., HoJI. D.Z. Haagsche Z. en P.C., Onderlinge U.Z., Rot- terdamsche D.Z. 2e klasse A: H.D.Z. II, Het Y, Thatia, AD.Z. II, Zvgnea. 2e klasse B: Sportv. HiUigersb., Onderl. D. Z., Robt. D. Z. Naar wy vernemen z«al de competitie, met uitzondering van de le klasse, Zondag L6 Juni as. een aanvang nemen. De le klasse speelt dien dag niet, in ver band met de zwemwedstrijden, die door de Olympische Commissie van den Ned. Zwem- óond dan in Amsterdam (Badhuis Obelt) gehouden worden. (DRAADLOOZE DIENST.) Het standpunt der Duitach-Nationalei». BERLIJN, 16 Mei. In een interview me» Zwitsersche journalisten heelt de Durtsch-nationaal Hoetsch verklaard dat ;.ijn partij nooit de verplichting op 1 th nam dat üuitschland onder waarborgen van zijn vrijheid en souvereiniteit, de schadevergoeding van den verloren oor log moet betalen. De DuitscMationalen wenschen geeil onderhandelingen te vc-eren over verplichtingen waarvan van te voren vaststaat, dat ze niet kunnen worden nagekomen. Schoten opgeeiacht. BERLIJN, 16 Mei. De Fransche be- zctiingsautoriteilen eischen te Dussei- dort, voor het stichten van een -.obool voor onderofficieren de onmiddellijke Le-'.rhikbaarstelling van twee scholen. 1)« organisatiecommissie der Duitsche spoorwegen. BERLIJN, 16 Mei. De beide sUatsse- c*etarissen, die Duttschiand sullen ver tegenwoordigen in d« organiaitiecom- 1.1 is?ie der Rijks spoorwegnurabMduPP'L zijn te Parijs aangekomen om uiet de geallieerde vertegenwoordiger overleg te plegen- Dc getuidaproef. PARIJS, 16 Mei. In verband met de oiiweersachtige toeatmkl gisteren zullen omtrent de gehouden geluidsproe! eerst later stellige conclusies worden getrok ken. Overtreding drankwet. NEW-YORK, Mel D« Moulin Rouge en seven andere bekende cabnreta en rea- tuuranUt van Broadway zijn voor een jnnr gesloten wegens overtreding van de drank wet. Hughe* over de rapporten des deskundige* NEW-YORK, li Mei. In een onderhoud verklaarde staatssecretaris Hughea dat de rapporten der deskundigen een goed tijd perk be loeven. De oplossing van het pro bleem aai de gelegenheid scheppen de be perking van de ukgaven voor bewapening te bevorderen, waarby Amerika instemt om hulp te verleenen. Canada en Australië. ÜTTOWA, 15 Mei- De Minister vul» U'.nanciëii heelt medegedeeld dat de Cimadeeuche Regering uau de Kegee- rmg van Australië heelt nangebodeit wederzijds preferentie* van handel te v erleenen, daar verwaclit wordt dat bui- uenkort tusschen Canada en Australië cel» handelsverdrag tot stand zai ko men. Het conflict in Twente. ENSCHEDE, 16 Mei. Gisteren moest politie in de volksbuurt Pathmus by het gaan naar en komen van de fabriek han delend optreden om de talryke molestatie? U< verhinderen. Hierby werd gebruik ge maakt van Ue gummistok. In verband met do*e ongeregeldheden is hot verbod van .sainenaclkoling met ingang van hedenmor gen aangevuld met de bepaling dat nie mand zich mag ophouden in geopende deu ren of aun geopende ramen, of in portalen van woningen of gaigen tusschen wonin gen gelegen aan de Willem de Clercqstraat en Bombaxijaatrast en verder daar waai het door de politie zal worden noodig ge acht, op werkdagen tusschen v.m. 7 en Va uur, des namuklags van 12 tot 12Vh en 1 tot 1 Vs en 6 tot 7 uur. Wat dit laatste betreft des Zaterdag* uitgesloten. De fabrieken Kremersmaten, Oostburg, Transvaal en Noorderhaven *Uu gesloten doch zullen Maandag aj». weer worden opengesteld. Een jongetje verdronken. Te Groeabeek by Nymegen is het 3-ja rig aoontje van A. in een poel bjj het huis gevallen en verdronken. Zwaar onweder. Hedennacht woedde een ontzettend on weder boven K(jatten. D© bliksem sloeg in het huis van Anton Struik, bewoond door d« gezinnen Attink en Langeahof. De wo ning brandde geheel uit. Het huis was ver zekerd. NIJMEGEN, 16 Mei. In den afgeteopen nacht heeft in de omgeving van Nijmegen tusschen Maas en Waal een hevig onweer gewoed. Te Bergharen zijn de woningen van Jan Koppen en W. Yertbloyen afge brand. Te Wychen ia het huis van K. van U. afgebrand. Te Herwen en Aard i» het huis van C. afgebrand. Het water zakt. LEXMOND, 16 Mei. De boogere gedeelte» van de westwaarts liggende uiterwaarden die oiulergeloopen waren, komen weer uit het water te voorschijn. Mr. W. Graaf van Bylandt. t Te 's-Gravenhage i» heden in den ouder dom van 69 jaren overleden Mr. W. Graaf van Bylandt, sedert 1 Aug. 1910 opperhof maarschalk van H. M. de Koningin. TWEEDE KAMER. In de hedenmiddag gehouden zitting ving de heer van Raveetoyn zijn interpellatie aan over de onderhandelingen met Sovjet- Rusland, welke hjj besloot met een zeven tal vragen en waarin hü by de Minitter op spoedige hervatting der betrekkingen met Rusland aandringt WISSELKOERSEN. 16 Mei. 16 Mei. Officieel. laomlen 11.67* 11.67* Berlijn U.62V4 0.62* Parijs 15.66 15.36 Brussel 13.07* 12.90 Zwitserland 47.40 47.36 Weenen 0.0037* 0.0087* Kopenhagen 46.30 46.26 Stockholm 71.— 70.96 Christian!» 37.— 87.— New-York 2.67* 2.67 Niet officieel. Praag 7.80 7R6 Madrid 37.— 36.96 Milaan 1L86 11-87 Markenbiljetten 66 cent per biUioen. Kronen biljetten 65 cent par 1000 per 10000 46 cent. Beurseverxickt !<t Wederom toad d« beurs te kampen met ©en «root gebrek aan affaire, al leen oliewaarden brachten eenige af- Wisweiing. Koninklijke en Oeconsoli- deerden schommelden voortdurend heen en weer, doch bleken per saldo niet veel veranderd. Suikerwaarden iet» be ter gedisponeerd, hetgeen voortsproot uit het herstel van de Amerikaansche suikerprijzen. l)e koersverbetering kwam liet beat tot uiting in het verloop van H.V.A. Rubbers grootoo deels verwaarloosd en de noteering*n die gemaakt werden, verschilden weinig met die van giste ren. Scheepvaarten prtjMioodend. Ti- bakken bewogen *1°^ °P vrijwel onver anderd niveau. Nederlandsche lndu*tri- eel en beperkte markt. Prolongatie 3 RADIO-TBLBGRAFIflCfl WJOtRBKRJCHT 16 «lei. Hoogste utapd 768.4 te Renne». Laagete atand 751.8 Te Seydialjoïd. Verwachting Zwakke tot matige westen- tot ruiden wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, teta warmer. Uckt 16/17 Mei M* «Ja.—1*

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2