T. GOEDEWAAGEN ZONEN Lil Ar Alle Assurantiën. STRIJKJE Bun, Café-Restaurant „Harmonie" Zondagsavonds Ooorloopiiid verwarmde Biljirds PREDIKBEURTEN. Beurs van Amsterdam. LAATSTE BERICHTEN. ^mÉ^VANGALEN7 2 Aandeelen Ford-autobus sen ZOMER 1924 Mtisjisti XindiMti Lange Tiondawag 74 ■laouoa - BOSKOOP SOHOOSHOVES ,.S een niet benijdehawaardige plaats, maar ook Rooyaands is niet precies het type voor den Haag. Van der Lugt Melsert heeft het tot nu toe aardig weten klaar te spelen om de residentie te bevredigen. Op den duur is dat echter niet gemakkelijk en wy wen- schen hem gaarne succes toe. Het heeft in breede kringen in de resi dentie en ook wel daarbuiten een on na nge namen indruk gemaakt dat de bur gemeester de bijeenkomsten der „Nieuwe Gedachte" op Zondagmorgen heeft verbo den. Het is onbegrijpelijk hoe de burge meester daartoe kon komen en het pleit wel zeer voor de bizondere bekrompenheid onzer wetten dat zy de gelegenheid voor een dergelijk verbod bieden. Wordt het niet eens tijd dat er in onze wetgeving schoon maak wordt gehouden? Wanneer Zondags morgens een groepje menschen bijeen wil komen voor het houden van lezingen en voordrachten met een specifiek ethische strekking, dan is het toch alleszins ge- wenscht dat daaraan geen bezwaren in den weg worden gelegd al zou het alleen reeds wezen om het negatieve argument dat het altijd beter is menschen voor een nuttige „bezigheid" bijeen te brengen dan ze doel loos te laten rondiloopen. Kleinzielig is ook de wijze geweest waar op men deze vereeniging heeft „gezocht" om haar het bestaan onmogelijk te maken. Gelukkig zal dit gan.sche geval een nasleep hebben en zal de burgemeester in den ge meenteraad nadere mededeeungen moeten doen omtrent de motieven die voor zyn be slissing hebben gegolden. Nedeiland heet altyd het land van vryfoeid. Misschien is ei een tijd geweest dat het zoo was, maar in de laatste kwarteeuw is er van die hoog geroemde vrijheid niet veel meer overge bleven, iedere wet, iedere verordening perkt telkens weer een stukje van die vryheiu in en kan en durft iemand beweren dat ai les te samen de maatschappij er betei op wordt? Ken van de ergste gevolgen van het belemmeringssteLsel is de toeneming van liet aantal overtredingen die aan de aandacht der politie ontsnappen. Dat is een euvel dat de eerbied voor de wetten in het algemeen zeer verminderd en niet ten echte hebben de rechtsgeleerden altyd te gen dit euvel gewaarschuwd. De ervaring leert dat in alie overheid' bemoeiing een kritiek punt bestaat, waar over het nadeel dat zy berokkent groote is dan het nut dat zy afwerpt. Op tai van gebieden is dit kritieke moment leeds ge passeerd en een algemeene verslapping van het besef dat deze bemoeiing in het belang der burgers is, is er het gevolg van. Een handelwijze als nu is gevolgd teg< over de Nieuwe Gedachte verbetert dit al les niet. Gelyk wy reeds zeiden is schoonmaak in onze wetgeving wel zeer gewenscht. HAGENAAR. Een brief wan Poinoaró aan MacDonalS. De conferentie der geallieerden uitgesteld tot midden Juni. Het con- llict in de mijnbouw. Communistische opruiing. Geen nationali satie der mijnen. Ue overeenstemming in het Kngelsche mijnbedrijf'. Poincaré heelt tot MacDonald een uit voerig eigenhandig schrijven gericht, in harteiyken en vredelievende toon gesteld, waarin hy den huldigen stand der Fransch- Engelsche onderhandelingen bespreekt. Hij betuigt daarin nogmaals zyn leedwezen over de ommogelykheid om MacDonald op Chequers te ontmoeten en verklaart, «lat een intergeallieerde akkoord ten volle kan worden verwezenlijkt op den giondslag van het plan der deskundigen, dat met al gemeene stesnmen is aanvaard. Hij geeft in dit schrijven zelfs de eventueele bepa lingen van een uccoord aan en spreekt den wensch uit, dat de herstelquaestie in het belang van den wederopbouw van Europa spoedig zal worden geregeld. Deze brief zal uit den aard der zaak de oplossing geen stap verder brengen, want naar verwacht mag worden zal MacDonald dit schrijven alleen voor kennisgeving aan nemen en alleen een ontvangstbericht zen- Intusschen is de algemeene indruk, dat een tijdelijke stilstand in de schadevergoe- dingisquaestie onvermijdelijk is. Er kan geen nieuwe geallieerde bespreking worden ge houden vóór dat er een nieuwe Eransche regeering is samengesteld; terwijl voorts verluidt, dat de Duitsche regeering de noo- dige wetgevende bepalingen opstelt om uit voering te geven aan de rapporten der des kundigen, zal den Rijksdag niet worden ge vraagd ze tot wet te maken vóór «lat «Ie geallieerden de Duitsche regeering zullen verzoeken dit te doen. Het lijkt waarschijnlijk, dat er een in tergeallieerde conferentie zal moeten wor den gehouden v«Sór dat eenige definitieve handeling kan geschieden, doch het is niet zeker of zulk een bijeenkomst vóór midden of einde Juni zal kunnen worden gehouden. Wat de politieke situatie in Duitschland betreft naar verluidt zal de ryksregeering eerst aftreden, als de nieuwe kabinetsfor mateur er in geslaagd la het nieuwe ka binet te vormen. Men wil ditmaal, met het oog op den ernst van den buitenlandschen politieken toestand, onder alle omstandig heden het anders in Duitachiand bij kabi netscrisis gebruikelijke en meestal zeer lang durende interregnum vermijden. Reeds hebben de leiders van de Duitsche Volksparty, van het Centrum en van de Democraten een vertrouwelijke bespreking over de hangende politieke quaestie's ge houden, waaraan o.a. ook de rijkskanselier dr. Marx en de minister van buitenlandsohc zaken, dr. Stresemann, deelnamen. Alge meen was men het er over eens, dat de vorming van een gemeenschappelijke frac tie der middenpartijen geen zin heeft. Dit plan is dus thans definitief van de baan. In den loop der besprekingen kwam tot uiting, dat alle drie de middelpartijen de medewerking der Duitsch-nationalen aan de regeering wen schel yk achten, maar niet tot iederen prijs, vooral niet door een verande ring van den koers der tot dusver gevoerde buitenlandsche politiek. In het conflict in de mijnen is men even min reeds tot een oplossing gekomen. Wel is de scheidsrechterlijke uitspraak inzake het conflict by den Ruhitnijnbouw bekend Er wordt voorgesteld de tariefovereen- komst van 1 Aug. 1922 wat de hoofdzaken betreft tot 30 Juni 1926 te verlengen. De bepalingen nopens den werktijd en het standaardtarief blijven gehandhaafd. Het overwerk voor arbeiders onder den grond zal een uur, voor anderen in den regel twee uur bedragen. Alleen arbeiders, die ern stige vergrijpen pleegden worden niet meer in dienst genomen. De loonen worden inge volge de door de werknemers aangenomen scheidsrechterlijke uitspraak met 16 (k ver hoogd. Omtrent de al of niet aanvaarding dezer uitspraak moeten de partijen nog een be sluit nemen. Volgens een Beriijnsch nieuwsbureau hebben alle vertrouwenslieden der commu nistische party in het Ruhrgebied geheime instructies gekregen, betrekking heMiende op de voortzetting van het conflict in den mijnbouw. Men zal den werkgevers het ul timatum stellen om binnen drie dagen de gelijkmaking van de Duitsche mynwerkers- loonen met de Engelsche toe te zeggen. In geval van weigering moeten de arbeiders dt mynen zelf in exploitatie nemen, zich onmiddellijk in verbinding stellen met de Eransche, Belgische en Engelsche bezet tingisautoriteiten, de medewerking van de arbeiderspartijen in genoemde landen roepen en den onafhankelyken Ruhrstaal onder controle van een commissie uit de bedrij fsraden proclameeren. Eveneens werd door de communisten te gen 25 Mei een arbeidscongres te Berlijn uitgeschreven ter bespreking van de beurtenissen in Halle. De communist Bozenhardt, wiens vlucht in de Russische handelsafdeeling het Duitsch-Russisch conflict tengevolge had, is gearresteerd. Bozenhardt logeerde by een Duitsch communist, die in dienst van de Russische handelsdelegatie staat en by de beschuldi gingen aan het adres der Berlynsche poli tie naar aanleiding van de huiszoeking zeer sterk op den voorgrond was getreden. Reeds herhaahle malen was Bozenhardt met een jong meisje in verschillende café's in Schöneberg gesignaleerd. Volgens de bladen hadden de communisten een specia- len bewakingsdienst ingesteld by het huis, waarin hij logeerde. Dag en nacht stonden er partjjgenooten op post, «lie hem moes ten waarschuwen als er onraad dreigde. De hceren hebben dus blijkbaar niet al te goed opgepast. Ook de communist, die Bozen hardt huisvesting verleende, is gearresteerd en zal zich wegens „begunstiging" hebben te verantwoorden. e Het Engelsche Lagerhuis heeft met 264 tegen 168 stemmen het initiatiefvoorstel van Labourzijde tot nationalisatie der my nen en delfstoffen verworpen. Omtrent de voorloopige overeenstemming welke is bereikt in de onderhandelingen bu-sschen mijneigenaren en mijnwerkers meldt de draadlooze dienst nog, dat de ver betering van de loonen der mijnwerkers wordt beschouwd als een nieuw succes op den weg der industrieele verzoening. De overeenkomst zou voor goed het voorait- zicht van een staking hebben weggenomen. De voorloopige overeenkomst, die thans bereikt is, zal, naar men gelooft, formeel worden aangenomen op de conferentie der mijnwerkersafgevaardigden te Londen op 29 Mei, maar de stemming in de mijnstre ken zelf kan reeds beschouwd worden als een definitieve aanvaarding. De nieuwe voorloopige overeenkomst verhoogt het mi nimumloon met 33'/i pet. boven het stan- daardloon. BUITENLANDSCH NIEUWS DUITSCHLAND. De verwoesting in de „Badische Anilin". De Köln. Ztg. deelt bijzonderheden mede omtrent de verwoestingen, welke tydens de staking in de Badische Anilin- und Sodafa- brik zyn aangericht. Toen de staking pas was begonnen, be stormde een opgewonden menigte de poor ten der fabriek. Nadat de portiers waren overmand, drongen de bestormers, zoowel arbeiders der fabriek als vreemden, de ge bouwen binnen, naar het heette om naar weikwilligen te zoeken. Zooais thans is ge bleken, hebben zy daar als vandalen gehuisd. Deuren en vensters werden vernield, appa raten, fijne instrumenten, meetwerktuigen, enz. stukgeslagen, telefoontoestellen en schrijfmachines onbruikbaar gemaakt. Doordat men ook had geweigerd de „Not- standsarbeiten" te verrichten, lag het be drijf tijdens den heelen duur der staking volkomen onbewaakt, zoodat allerlei gespuis er ongehinderd in kon doordringen. Er is dan ook geweldig veel gestolen en de toe stand in de gebouwen is onbeschrijflijk. Het meerendeel der arbeiders keurt dit waanzinnige optreden, dat een gevolg is van communistische opruiing on ook de arbei ders zelf ernstig benadeeld, ten scherpste af. BELflIE. Een verlies voor de Vlasmsche beweging. „Het Laatste Nieuws" maakt melding van het overlijden, 79 jaar oud, van dok ter Karei Barbier uit Veurne, dat door het blad een gevoelig verlies voor de Vlaara- sche beweging wordt genoemd. Wie, aldus het blad, de geschiedenis der Vlaamsche liberale beweging gedurende de jongste 5Ü jaren naging, weet welke rol dr. Barbier daarin vervuld heeft. Hy behoorde tot het geslacht van dr. Fredericq en J. Vuylsteke, en verdedigde met hen het standpunt, dat het liberalisme in Vlaanderen beslist Vlaamsch-gezind moet zijn. RUSLAND. Een gril van de natuur. Te Moskou is de vrouw van een bekend arts uit Wladiwostok met haar kind aange komen, een jongen van pl.m. vyf jaar, die volkomen het uiterlijk van een volwassen man heeft. De jongen is als een normaal kind geboren, maar ontwikkelde zich bui tengewoon snel en heeft nu een vollen baard, een snor en een diepe basstem. Zyn spieren zyn zoo sterk ontwikkeld, dat de meeste volwassenen hem niet aankunnen. In geestelijk opzicht is hy nog een gewoon kind. Zyn bewegingen zyn onzeker, evenais dit bij alle kinderenvan zyn leeftijd het geval is. Ook zyn grillen, wenschen en sma ken bevinden zich in volkomen overeen stemming met zyn leeftijd. Het kind is nu in een kinderziekenhuis op genomen. Alle toegepaste middelen om den te voorspoedigen jongen van zyn „ziekte" te genezen hebben voorloopig geen resultaat opgeleverd. Brievan van aan Bnuwanair uit Parijs. XXXII. Parijs, 15 Mei 1924. „Poincaré van Oorlog heeft afgedaan". Ziedaar letterlijk vertaald het simpele zin netje, dat met koeienletters aan den kop van het communistenblad „l'Humanité" ge drukt stond, den dag na de verkiezingen. Op een dergelijke manier hebben alle linksche en uiterst linksch^ bladen de uitslag der verkiezingen gecommentarieerd. De mach tige Lotharinger zal voor eenigen tijd van het politieke tooneel verdwijnen. Wat alge mëeh verwacht werd, is tenslotte op 11 Mei gebeurd: het Bloc National hield op «ie grootste partij te zijn en het Cartel des Gauches komt nu aan het roer. Het is altyd erg moeilijk om zich een beeld te vormen van de politieke partijen in het buitenland, omdat er zooveel verschil lende nuances zijn, die een vergelijking met eigen land uiterst lastig maken. Maar in de laatste week, die natuurlijk hevig in het teeken der verkiezingen stond, heb ik om beter te begrijpen hoe de toestand hier is me toch aan zoo'n vergelijking ge waagd. Ik begin dan met twee dingen op den voorgrond te stellen en dat is ten eerste het feit, dat Frankrijk over de geheele linie „linkscher" is dan ons land en ten tweede dat de in Holland zoo machtige R. K. Staats partij hier als politieke partij niet optreedt. Verdeelen we de politieke partijen in ons lieve vaderland in vieren: 1. Conservatieven (A. R. en C. H.), 2. Gematigd Links (V, B.), 3. Links (V. D. en S. D. A. P.) en 4. Uiterst links (Conym.). Deze verdeeling is n Frankrijk ongeveer net zoo door te voe- -en: 1. Conservateurs (Royalisten), 2. Bloc National Républicains en Entente rép. de- mocratique), 3. Cartel des Gauches (Radi- caux socialistes en Socialistes S. F. I. O.), 4. Communisten. De verkiezingen hebben nu het Cartel des Gauches dus wat men bij ons zou noemen^ Vryz. Dem. en de S. D. A. P. de meer-* derheid gegeven, die vroeger het Bloc Na tional bezat. In zooverre is deze verkiezing een getrouwe afspiegeling van wat er ver eden jaar by ons gebeurd is en wat trou wens in heel Europa plaats gevonden heeft: een verschuiving naar links, verschuiving waarvan ook de communisten de zoete vruchten plukken. Hun aantal zetels is van 13 tot 29 geklommen. Zy hebben dus nu de kamer telt 584 leden ongeveer vyf :ent van de zetels, iets meer dan by ons. Tenslotte nog de statistiek van de ver deeling der zetels zooals die was en is: Conservateurs vroeger 30 nu 20. Bloc National 396 244. Cartel des Gauches 186 276. Communisten 13 29. Wat de verkiezingen zelf betreft, het was maar matig interessant. Natuurlijk ben ik naar diverse openbare bijeenkomsten ge weest. Overal voerden de communisten op positie. Men interrumpeerde, schreeuwde en schold en zong als de herrie algemeen was de Internationale. Nou, entree vry en een mooi lied op den koop toe, da's altyd nog te doen. Wie als rustig mensch een verkie zingsvergadering zwijgend gadeslaat en aanhoort heeft dikwijls erg veel pleizier. Maar aangezien politieke heethoofden ne gen van de tien keer erg onredelijk en af gezaagd in hun uitroepen zijn, zit je je ook even dikwijls te ergeren. Politiek is nu een maal een terrein, waarop de grootste stom- iling graag mag grasduinen, maar dat komt meestal niet ten goede aan het ter- iin. De elfde Mei Zondag dag der stemming was rustiger dan rustig. Behalve een paar schreeuwleelijken die voor de bu reaux hun party aanprezen, was er niets dat op een verkiezing leek. 's Avonds, voor de „Matin" op de Boulevard Poissonnière was menschenmassa iets woeliger, maar dat de begrijpelijke agitatie die iedere poli- tiek-maniak beleeft als z'n partij erg wint... of erg verliest Tot twee uur 's nachts ston den er duizenden en duizenden de berichten te lezen, die op een groot doek geprojecteerd werden. Het lawaai toen het 4e district van Parijs bekend werd gemaakt, waar de com munisten een groote meerderheid hadden, was geweldig, 't Was een gefluit en gejuich dat een beter doel waardig geweest was. Poincaré treedt met z'n ministerie, 1 Juhi af. Men is erg benieuwd wat meneer Mille- rand zal doen. Ook aftreden Hij hoeft het niet te doen, maar de president is een te uitgesproken Bloc-National-man om met Painlevé, Herriot en Leon Blum samen te kunnen werken. Volgens Paris-Soir zal waarschijnlijk Herriot, de leider van het Cartel <les Gauches, een nieuw kabinet for- meeren. Misschien had die anarchist die op een vergadering voor de verkiezingen het woord voerde wel gelijk toen hy zei: „Of je door de hond of door de kat gebeten wordt ge beten wordt je toch." En voor de belasting betaler doet het niets ter zake of ie van links of van rechts een duw krijgt want betalen moet ie toch, en zelfs het Cartel des Gauches ziet geen kans om zonder geld iets te beginnen. Twee dagen voor de verkiezingen is er een nieuwe felle aanval op de franc ge daan. Men tast nog in 't duister wie dit of fensief heeft opgezet In 't begin circuleerde, zooals bijna altyd, het bericht dat de aanval kwam van Am sterdam en door Duitsche bankiers bewerkt werd, maar de linksche bladen houden mo menteel hardnekkig vol dat het Poincaré c.s. is die de franc doen dalen om het vertrouwen in 't Cartel des Gauches aan 't wankelen te brengen. Zuivere koffie is 't in geen geval. Laten we trouwens dadelijk opmerken dat heel dikwijls, als er politiek en financiën in gemengd worden, de koffie onzuiver is. A C. S. FINANCIEELE BERICHTEN. Aangezien in politiek opzicht de bestaan de onzekerheden nog geenszins zyn opge lost, doch in tegendeel de houding van Frankrijk, zoowel als die van Duitschland ten aanzien van de schadeloosstelling zelfs minder toeschietelijk is geworden, heerscht er in de finantieele wereld nog altyd een zekere terughoudendheid, die aan de beur zen een hoogst onbelangwekkend aspect verleent. New-York was bovendien uiterst weife- lendgestemd, als gevolg van de economische inzinking, die in vele gevallen niet meer te ontkennen is. De staalindustrie werkt momenteel op belangrijk verlaagde capaci teit, hetgeen duidelijk tot uiting komt in den teruggang der onuitgevoerde orders, terwyl ook andere belangrijke takken van bedrijf de gevolgen dezer stagnatie begin nen te gevoelen. Het spreekt vanzelf, dat men ter beoordeeling van dit alles mede in het oog dient te houden, dat ook het zaken leven onder den invloed stond van de ■erkiezingen, terwijl, gelijk wij reeds eerder opmerkten, de achter ons liggende hausse voor een deel op ongezonde basis berustte, wijl zy te danken was aan de uitwerking der beschermende wetten, die nooit anders dan van tydeljjken aard kon- in zijn. Op de Londensche markt worden beleg gingswaarden nog altijd in tamelijk ruimen omvang verhandeld, doch speculatieve be langstelling mankeert ook hier, zoodat de beurs nog altyd een eenzijdig beeld ver- ont. De beurs van Amsterdam bepaalde hare matige belangstelling in hoofdzaak tot Kon. Olie, voor welk fonds het publiek een con stante kooplust aan den dag legt. Daar tegenover staat echter, dat voor Fransche rekening groote posten aan de markt zjjn, zoodat, een tamelyk levendige vraag ten spijt, het koerspeil geen noemenswaardige wijzigingen onderging. Consols blijven prijshoudend, doch verdienen o.i. eenige belangstelling, op grond van het feit, dat, r thans blijkt, de kwestie der Roemeen- sche schadeloosstellingen nog altyd niet de baan is. De Phenix Oil n.l. heeft de lang verwachte schadeloosstelling voor de op hare terreinen aangerichte oorlogsver woestingen dezer dagen uitbetaald gekre gen, en het is goed denkbaar, dat de Astra jmana thans binnen afzienbaren tijd eneens een belangrijke uitkeering zal ont- mgen. Rubbers trekken weinig belangstelling en houden zich ongeveer op koerspeil, evenals Scheepvaartsfondsen, waarvan Kon. Holl. Boot den laatsten tyd nogal wordt aange boden, zoodat een zekere inzinking niet uit bleef. In de afdeeling van Suikerwaarden geeft iog altM-de^New-Yorksche termynmarkt ■oor, stfikfer de leiding en ondanks de zeer bevredigende jaarverslagen, laat men zich zelfs voor de beste fondsen niet tot koop lust brengen, hetgeen vooral is toe te schry- aan de statistische cijfers omtrent de positie van het product, wijl deze bij hoo- gere schattingen voor het nieuwe oogstjaar langzaam toenemende voorraadcyfers doen en. Tabakken ondergingen weinig invloed van den uitslag der jongste inschrijvingen, doch imbah was vast gestemd, als gevolg van de gunstige weerberichten uit Serdang. Trouwens ook de berichten uit de andere gewesten luiden gunstig en geven aanleiding tot bevredigende verwachtingen voor de thans te velde staande oogst. Van de Specialiteiten werden 2e Boxtel- Wesel blijkbaar voor insiders' rekening ge kocht, terwijl ook Compania na herhaalde baisse aanvallen zich telkens opnieuw op merkwaardige wijze wist te redresseeren. Prolongatie 4 i 6 Amsterdam. Fa. B. SANDERS Ezn. BINNENLAND. Ver. van Staatsburgeressen. Tot leden van het hoofdbestuur der Ncd. Ver. van Staatsburgeressen aijn gekozen de dames M. C. Cohen Ter- vaeit-Israöl, R. Manus en dr- C. v. d. Pijl. Koninklijke bezoek aan de Betuwe. De Koningin zal Woensdag a.s. een bezoek aan de bloeiende Betuwe bren- i [en 'Half tien vertrekt de stoet uit Ara- ïem en gaat dan over Elat, Zetten, Ket teren, Lienden en Buren, om ongeveer drie uur 's middags in Tiel aan te ko men. Van Tiel gaat de tocht over Eoh- teld, Dodewaard en EJst ,'weer naar Arnhem, waar men ongeveer half zes terug is. In de dorpen, die op dezen rit door het bloeiende land gepasseerd worden, wordt langzaam gereden, om de inwo ners in de gelegenheid te stellen de Koningin te verwelkomen. Koninklijk bezoek aan Assen. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zullen bij hun bezoek op 5 en ti Juni te Afcsen de Nijverheids- en Electriciteits- tentoonstelling, het Wilhelminazieken- huis en de school voor voorbereidend onderwijs aan de Javastraat bezoeken. Verder zal het Provinciehuis en liet Gemeentehuis worden bezocht. Het avondmaal zal gebruikt wordén bij den Commissaris der Koningin. De De rijksmiddelen hebben over de af- geloopen maand f 1.49 millioen minder opgebracht dan over April van het vo rig jaar over de eerste vier maanden brachten zij f 7.74 millioen minder op dan over die periode van 1923. Dr. Schacht te Amsterdam. Dezer dagen vertoefde dr. Schacht, de president van de Keichsbank, op zijn doorreis van Londen naar Berlijn, te Amsterdam. Naar de Tel. verneemt, had de reis van dr. Schacht ten doel om de goede •verhoudingen, welke) reeds tusschen Nederland, Engeland, Amerika^ eener- zijds en Duitschland anderzijds bestaan te bevorderen, ten einde daarvoor ver deren buitenlandschen steun voor het financieel en economisch herstel van Duitschland te verkrijgen. Meerdere conferenties wenrdeu zoowel te Londen als te Amsterdam met lei- - «lende personen uit de finanoieele we reld gehouden. Studiebeurzen Academie Intern. Recht. Ingediend is een wetsontwerp tol aunvullitig en verhoogmg van het 111e hoofdstuk der Staatsbegroting voor 1924, welk ontwerp beoogt een nieuw aitikel 40 in te voegen, waarbij, een bedrag van f 2000 wordt uitgetrokken wegens kosten van vijf door het cura torium der Aoadem.e voor Internuliio- naal Kewht te 's-üravenhage toe te ken nen studiebeurzen. Wijziging Arbeidswet. ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der Arbeidswet 1919, waarbij de arbeid in het volcontinu bedrijf defini tief in een drieploegenstelsel wordt mo gelijk gemaakt. De legerorganisatie. Naar verluidt, zou de Legercommissie in haar reorganisatieplan gekomen zijn tot voorstellen, beoogende de opheffing der regimenten infanterie, in vredestijd en van de twee opleidingsscholen voorts tot de uitbreiding van den Landstorm (instituut van vooroefeningen) tot 44 'nfdeelingen. Daarmee zou belangrijke bezuiniging worden verkregen o.a. door de omstandigheid, dat aan den land- «atorni geen huisvesting, v,o©ding etc. be hoeft te worden veirstrekt. ,Vryz. Dem. Bond. ,,De Vrijz. Dem." meldt, d^t de juar- lijksche algemeene vergadering van den rijz. Dem. Bond zal worden gehouden in Oct. of Nov. Partybestuur S. D. A. P. Het partijbestuur der S.D.A.P. heeft, naar ,,Het Volk" meldt, besloten tot het vormen eener oommissie, die o.m. tot taak heeft na te gaan lo. den stand van het militaire vraag stuk in het buitenland 2o. het resultaat van het werken van den Volkenbond, inzake beperking der bewapening. Voorts zal medewerking verleend worden bij de pogingen tot het oprich ten van een socialistisch studentenblad. GEMENGDE BERICHTEN. Aangehouden. Te Amsterdam heeft een inspecteur van de centrale recherche te 's-Graven- linge aangehouden den 44-jarigen M. J. F zonder vaste wdonplaats, die eeni gen tijd geleden bij een bankinstelling te Amsterdam een klein Bedrag had (geïnd op een valsohe kwitantie. Hij was op weg naar de Incassobank te Amsterdam om, weer op een valsclve kwitantie, een bedrag van f 1200 te in nen Hij heeft bekend, zich aan oplich ting en valschheid in geschrifte schuldig te hebben gemaakt. Een goed fruitjaar. In het land van Maas en Waal denkt men over het algemeen, dat 1924 een buitengewoon fruitjaar zal zijn, daar de omstandigheden zeer gunstig zijn. De bloesemknoppen hebben zich 'n maand later geopend dan in gewone jaren; de tijd der gevreesde nachtvorsten raakt voorbij. De bessen beloven een zeer rijk beschot. Zelfs de Engelsche kro zen welke anders elk jaar bevroren, beloven dit jaar een opbrengst, terwijl zij anders niets opleverden. Opkoopers hebben nu reeds zes tot acht gullen per H.L. voor de krozen op het hout betaald. RADIONIEUWS. Herdenking 18 Mei. Zooals reeds in het kort werd mede gedeeld, wordt hetgeen doer de musici en redenaars ten gehoore wordt ge- biacht bij de 18-Mei-herdenking heden ül de Ridderzaal radiotelegrafisch uit- ^Daartoö heeft de Western Electric Company eenige toestellen afgestaan. Door twee microfoons een voor de muziek en een voor het gesprokene wordt het geluid langs den kabei van da Gemeeutetelefoon naar het station Scheveningen geleid. Hier wordt alles uitgezonden over een oppervlakte van 0 millioen km2. Door een raamantenne in de Ridderzaal wordt het uitgezonde ne gecontroleerd en de sterkte van het geluid geregeld. Zondag 18 Mei. 3 u. P.C.Q.G. (Radio-telefonie, Den Haag, 1050 M.) Concert met medewer king van het dubbel gemengd kwartet „Excelsior" te Rotterdam (onder leiding van den heer P. N. Muus), bestaande uit de dames W. H. van Eek en C. Ma- rtchal van Renkum, sopraan H. G. Bierfiaar en H. M. Schepen, alt en de lieereu P. Fijt en A. Heesterbeek, te nor A. Verbaan en J. H. Bieshaar, bas Begeleiding van den heer |P. N. Muus. 8 u. N.S.F. (Hilversum 1050 M.) Con cert met medewerking van Antoinette van Dijk, den heer Frans le Coultre, viool, mevr. To le Coultre-Edelman, pi ano, den heer Bernard Hattink, fluit. Programma 1. Teufelstriller Sonate, Tartini, viool en piano. 2. Trio Sonate no 2, J. S. Bach, viool, piano en fluit. 3. Fantasie pastorale Hongroise, Fran cois Doppler, Opus 26, piano en fluit. 4 a Nocturne, Opus 72, Chopin, viool en piano b Sohwabische Tanzweise, Dvorak-Kreisler c Moment musicale, Sthubert-Kreisler d Spanischer Tanz, Fablo Sararzate. Verder ongeveer uur muziek van het vaste omroeporkest „Le Vogelaars". LAND- EN TUINBOUW. De Boter- en Kaaswet. In ons nummer van vorige week Zaterdag ontleenden wy aan de Standaard een arti kel van de hand van den heer A. J. Schilt over de Boter- en Kaaswet. Nadien zyn weer een tweetal artikelen verschenen als vervolg op hetgeen door den heer Schilt is naar voren gebracht. In het eerste vervolg wyst de heer Schilt op het antwoord, dat de Minister van Bin- nenlamdsche Zaken en Landbouw gaf op «ie vragen betreffende de kaascontrole van het lid der Tweede Kamer Gerhard. Op de vraag van den heer Gerhard: „Is de minis ter niet van meening, dat de invoering van het Rykamerk op de kaas een onmisbaar middel is gebleken om den kaashandel op hoog peil van betrouwbaarheid te brengen en te houden?" antwoordde de Minister be vestigend. Naar aanleiding daarvan zet thans de heer Schilt uiteen, dat het Ryks- nierk in dit opzicht toch slechts van zeer betrekkelijke waarde is. In de eerste plaats toch zegt het merk niets omtrent de kwa liteit van de kaas. De allergemeenste kaas kan voorzien zyn van het Ryksmerk. Bo vendien is het onbegrijpelijk wat men wil met een uitvoerverbod voor ongecontro leerde kaas, dat ten gevolge heeft dat het binnenland de kaas krijgt die men voor het buitenland ongeschikt acht. In zyn tweede stuk wyst de heer Schilt op een werkelijk zeer ernstige gebeurtenis. In Frankrijk is een nieuwe regeling ge maakt ter bestrijding van knoeierijen in den handel met melk en zuivelprotkicten. Deze regeling onderscheidt „fromage dou ble crème", die minstens 60 pCt. vet in de droge stof moet bevatten en voor ons van geen belang is en „fromage gras", die min stens 40 pCt. vet in de droge stof moet bevatten. Volgens deze regeling zijn dus voortaan voor de Fransche wetgeving onze volvette kaas (met minstens 45 pCt. vet in de droge stof) en onze 40 plus kaas gelijk. De strekking van de beschouwing welke de heer Schilt hieraan verbindt, is deze: Wat hebben wy. aan onze kaascontrole, aan alle Regeeringsbemoeiingen met deze aan gelegenheid, aan alle moeiten, die aan de producenten en den handel worden opge legd, indien het buitenland, waarvoor dit alles in de eerste plaats wordt onderno men, zich van dit alles niets aantrekt? Het Alg. Zuivel- en Melkhygiënisch Weekblad acht de hier door den heer Schilt gestelde vraag inderdaad van groote be- teekenis. En het blad zou er nog een vraag van nog verdere strekking aan willen ver binden. Indien men alles wat er de laatste jaren hier te lande geschiedt op kaasgebied goed nagaat, zoo zegt het blad, dan krijgt men den indruk: er is slechte één ding waar mede de Nederlandsche kaasindustrie staat of valt en dat is de kaascontrole. Alles wat ten' gunste van de kaascontrole gezegd wordt, vindt van officieele xyde een vrien- delyken glimlach en alles wat tegen die controle ook met de beste bedoelingen ge- Kgd wordt, wordt doodgezwegen of men mompelt zooiets van knoeier! Onze vraag is thans, zoo zegt het blad, en door de bovenstaande opmerking van den heer Schilt wordt zy ondersteund zyn wy op den goeden weg? Zyn wy hier in Nederland niet bezig ons nationaal en internationaal te verwarren in de groote kaascontrole- politiek, terwyl wjj de groote belangen, die wjj in huis en naast onze deur met alle hraebt moesten verdedigen, voorbijzien? Het is voorloopig slechte een vraag die w« hier stellen. Wij zijn er ons echter van bewust, dat velen met ons op die vraag niet een positief antwoord durven te geven. Wy kunnen daarbij in het midden laten wat het antwoord zal moeten zijn, daar over zoq men kunnen praten. Maar wat '^duldbaar is (en nochtans door onze de mocratische bevolking geduld wordt) in, d»t sommigen het feit der onzekerheid trachten te negeeren en ondknka dit feit proheeren hun weg te vervolgen, alsof aan pelade daarvan slechte rijpe vrachten te MARKT 39 GOUDA. onder leiding vnn den Heer Oroenendanl Jr. Eigenaar, 750 20 A. VAN RUITEN. STADSNIEUWS GOUDA, 17 Mei 1924. Faillissementen geëindigd. De faillissementen van J. Oostrom, han delaar in groenten en aardappelen, en E. van Biene, winkelier in leder en fournituren zyn beiden geëindigd. Apothekers-assistents-exainen. Te Utrecht is gisteren geslaagd voor het examen apothekers-assistent Mej. J. M. Dee, alhier. Ledenvergadering Rem. Geref. Gemeente. De ledenvergadering van de Item. Geref. Gemeente wordt gehouden op Donderdag 22 Mei a.s. 's avonds te 8 uur in het Kerk gebouw. „Ziekenhuisverpleging". De Goudsche Ziekenfondsen hebben nu in gemeenschappelijk overleg te dezer stede een vereeniging opgericht: „Ziekenhuisver pleging". Het voorloopig reglement dat in de ge combineerde bestuursvergadering reeds is goedgekeurd, zal in een binnenkort te be leggen alg. ledenvergadering, de leden wor den voorgelegd. Deze Alg. VeT. kan nog niet worden ge houden omdat nog geen definitieve regeling kan worden getroffen met de Directie van 't Ziekenhuis en B. en W. dezer gemeente. De ziekte van onzen burgervader, tevens voorzitter der commissie van regenten van het Ziekenhuis, is voor een vlugge afdoe ning in deze niet bevorderlyk. Daarom zullen voorloopig niet worden betaald de verpleeggelden aan de leden van het nieuwe fonds, maar zal 2.60 per dag vergoeding in de kosten worden gegeven, voor een duur van 30 dagen, en kan men by een paar dagen overschrijding van deze da gen, in overleg treden met het bestuur. De bedoeling is zooveel mogelyk de leden voor verblyf in een ziekenhuis voor finan tieele schade te vrijwaren. Wy verwyzen voor wat de contributie betreft, naar de in Mond- en klauwzeer. Ten Btadhuize werd heden aanjfifte ge daan van een geval van mond- en klauwzeer. Bond van Kaasproducenten. Het Hoofdbestuur van den Bond van Kaasproducenten besloot in zyn vergadering van 15 Mei 1.1. een Alg. Vergadering te hou den op 5 Juni a.s. Orgelconcerten in de St. Janskerk. In navolging van den heer Spaanderman zal ook de heer H. C. de Man, de nieuwe organist van de St. Janskerk, een serie van zes orgelconcerten geven in het zomersei zoen. Het eerste concert zal plaats hebben op Dinsdag 27 Mei a.s. des avonds 8 uur. Waarschuwing. De Burgemeester van Waasenaar ver zoekt bericht van een onbekenden chauf feur, die 27 April 1924 onder de gemeente Wassenaar met zyn zwart vierwielig mo torrijtuig een tweewielig motorrijtuig heeft aangereden. Bedoelde chauffeur is echter doorgereden, waardoor hy onbekend is ge bleven. Het vierwielig motorrijtuig moet aan het linker voorspatbord tamelijk be schadigd zyn geworden door de aanrijding. De Comm. van Politie afd. D te 's-Gra- venhage deelt mede, dat zyn waarschuwing tegen Paddenburg verdacht van flesschen- trekkery niet betreft Herananus Josephus Hnericus, geb. te Arnhem 18 Maart 1884, thans wonende te Overschie, Julianastraat no. 28, doch Henricus Johannes Laurentius Paddenburg, geboren te Leiden 16 Juli 1804, wonende te Rotterdam, Schiedamsche dyk no. 83, in het logement van Admiraal. Een jekker vermist. De heer C. H. kwam tot de onaangename ontdekking dat uit zyn wagen, geplaatst op het kazerneterrein een jekker verdwenen was. Van deze vermissing heeft hy bij de politie aangifte gedaan. Aanleg van dubbele Rywielpaden. Een schrijven van Ged. Staten van Zuid- Holland aan de gemeentebesturen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de gemeentebesturen dezer provincie een circulaire gezonden, waaraan ia toegevoegd een adres van den A. N. W. B. betreffende den aanleg van dubbele rijwielpaden langs de verkeerswegen. Ook aan Gedeputeerden, aldus de circulaire komt het aanleggen van dubbele rywielpaden, waar zulks mogelijk en met het oog op de veiligheid van het verkeer noodig is, nuttig voor en zij vin den dan ook aanleiding de belangstelling van de gemeentebesturen voor deze aange legenheid in te roepen. Thalia Theater. Het programma biedt deze week weer veel moois. Het hoofdnummer „De Dictator" is een sensationeele avonturenroman in 5 meten, waarin Mexieaansche toestanden op span- -*T terras komische wij zo worden ge- I schetst en waarin Wallace Reid en Lila Lee i de hoofdrollen vervullen. De explicatie wordt er op juiste en aangename wyze by ver- I strekt Het bijprogramma is heel amusant. Een óén-acter „Het beste geneesmiddel" is een leuk avontuur van een verliefd paar, dat de toestemming tot een huwelyk door een origineele list weet te verkrijgen; een oer- komische twee-acter „Zigoto is verliefd" laat het publiek onbedaarlijk lachen om de aaneenschakeling van allerdolste situaties. Behalve de voetbalmatch België-Hoiland te Antwerpen bevat het „Hollandsch Nieuws" o.a. de zanghulde aan Prinses Ju liana op haar 16en verjaardag door 6000 kinderen gebracht voor Het Huis ten Bosch; de 1 Mei-viering te Amsterdam, waaronder de dans om den Meiboom. Op het tooneel: Carel Slier, de zingende schilder, die in minder dan geen tyd aardige landschappen schildert, fantastisch belicht en op een sneldraaiende schijf ee» vaas met bloemen schildert. Harry Hart, in costuum Pisuisse naboot send, geeft aardige cabaret-liedjes, waarvan „Een klacht tegen het leven" en „Leelyke V rouwen" hem het meeste succes bezorgden. Ook vertelt hy eenige aardige moppen. Tot en met Zondag treden Slier en Hart op, vanaf Maandag draait als 2e hoofdnum mer „Het Groote Avontuur", een roman tisch verhaal. De Sted. Bad- en Zwemfetrichting. Dank zij het prachtige weder, wordt van de Stedelijke Zweminrichting aan de Hout- mansgracht, die gisteren is opengesteld, een druk gebruik van gemaakt. Gisteren, de eer ste dag, maakten reeds pl.m. een 300-tal personen daarvan gebruik. Heden zal het aantal zwemmers met minder zyn. Vanmor gen namen reeds 60 dames een bad. Het water is lekker: te 12 uur hedenmiddag 62 graden Fahrenheit, terwyl de luchttempe ratuur 70 was. De inrichting heeft een geheele verbete ring ondergaan, zoowel het uiterlijk als het bad zelf en is thans zoodanig, dat ze met die in andere gemeenten kan wedyveren. Ook thans is de instructeur, de lieer Boot, aanwezig, om hen, die zulks verlangen, zwemmen te leeren. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 14 Mei. Alida Cornelia, d. v. C. Noordergraaf en J. Zandvoort, Turfmarkt 91; 16 Mei; Leonardus, z. v. C. W. de Vroom en C. W. Nieuwenhuyzen, v. Heusdenstraat 37; Elisabeth Catharina, d. v. J. J. van Loon en L. Anker, Veerstal 32; Jacobus Christi- anus, z. v. Th. H. Heeaen en M. M. Neder- hof, Turfmarkt 100; Jochem, z. v. K. Knol en M. den Broeder, Karnemelksloot 10; Cor nelia, z. v. A. F. van Heteren en J. K. Blan ken, Baanstraat 34; 16 Mei: Lena, d. v. F. in 't Hout en C. G. Overeynder, Veerstal 4. ONDERTROUWD: S. de Ronde en M. Kruijt; D. H. Stukje en A. P. van der Werf; C. Verkerk en C. M. Nonner; A. W. Bunnik en W. M. Wassing;*J. vun der Wolf en H. J. van den Hoven. OVERLEDEN: 14 Mei: Jefcuina Christi na de Bergh, geh. met G. Kampen, 72 j.; 16 Mei: Maria Niemantsverdriet, geh. met H. de Goe\j, 44 j. Agenda. 17 Mei, 8 uur. Zaal Kunstmin. Uitvoering Harmoniecorps „Kunst en Vermaak". 21 Mei, 8 uur. E. H. b- O. Gebouw Daniël. Cunsusoefening onder leiding van Dr. Montague. 21 Mei, 8^4 uur. Schoolgebouw Nieuwe Haven. Verg. Bijzondere Neutrale School. 22 Mei. 8 uur. Kerkgebouw Rem. Geref. Ge meente. Ledenvergadering. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe 23, is deze week tot en met Vrijdag 23 Mei, benevens den daarop volgenden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). CORRESPONDENTIE. Een Joydsch Winkelier. Uw s£uk is zoodanig, dat opname daarvan al leen met uwen naam onderteekend, kan geschieden. Uw klacht kunt u ook tot de betrokken autoriteiten richten. RED. UIT DEN OMTREK. B9SK00P. Burgemeester en Wethouders maken be kend, dat op 24 Mei a.s. schouw zal worden gedreven voor slooten en wijken, alwaar privaten in uitkomen. De slooten en wyken zullen uit het mid den gemeten, een diepte moeten hebben van 0.75 M. GOUDERAK. Wij vernemen, dat het mond- en klauw zeer onder het vee in onze gemeente aan het afnemen is, althuns het vee van 16 boeren hoeven is gezond verklaard. STOLWIJK. Het dochtertje van Ds. Kanis had Don derdag het ongeluk met haar fiets te val len juist op een moment dat een rytuig passeerde. Het rytuig ging^rar haar been tje en zy moest by den heer de Vr. worden ingedragen. Medische hulp werd direct in geroepen, gelukkig bleek het dat zy niet heel ernstig verwond was. Zondag 18 Mei. GOUDA Remonstr. Kerk. 10% u. vjn. Dr. L. J. van Holk. Onderwerp: „Menigte, groep en Gemeente". Luthersche Kerk. 10 u. v.m. Da. J J. Simon. Geref. Kerk. Turfmarkt 10 u. v.m. Da. W. Veder. 5% u. n.m. Ds. T. Sap. Kattensingel. 10 u. vjn. Da. T. Sap. 6% u. n.m. Da. W. Veder. Geref. Gemeente. Turfmarkt 10 u. v.m. ra u. n.m. Preeklezen. AMMERSTOL. Ned. Herv. Kerk. 2 u. n.m. Ds. B. J. Kanis. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. N. v. u. Heyden. BERGAMBACHT. Nou. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.tn. Ds. P. J. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. C. Met vun Zaandam. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. M B. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% p. v.m. Ds. J W. Roobol. Geref. Kerk. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. De heer It J. v. d. Weerd, cund. te Kam pen. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. Rooker uit den Haag. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en u. n.m. Ds. J Hoek. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10% u. v.m. de heer C. A. de Vries. 's Avonds geen dienst. HEKEN DORP. Ned. Herv. Kerk. 1Q% u. v.m. Ds. H. IJse- brunds. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. N. v. d. Snoek van Kralingen. 6% u. n.m. De heer P. Lyklema. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJS8EL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. De heer K. Asmus, G. O. te Capelle a. d. IJsnel NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Luyendyk. REEUW IJK. Ned. Herv. Kerk. 2% u. n.m. Ds. F. G. Hospers. GOUDA. Woensdag 21 Mei, 7% u. n.m. Zaal tot Heil des Volks, -yoor yer Calvyn. Ds. W. Bieshaar uit den Haag. WLSSELKOKRSKN. 16 Meei. 17 Mei. Officieel. Lmden 11.67 11.66% Berlyn U.62% 0.62 ft Parys 16.36 15.36% Brussel 12.90 12.96% Zwitserland 47.36 47.37% Weenen 0.0037 ft 0.0037% Kopenhagen 46.26 46.20 Stockholm 70.96 70.% Christian ia 37.— 37.20 New-Y«irk 2.67 2.67 ft Niet officieel. l'raag 7.86 7.86 Madrid 36.% 37.06 Milaan 11.87% 11.89% Beur»overzicht. JM De geringe omzet op de effectenbeurs gedurende deze week was reeds een aan- v. ijzing dat er heden niet veel zou omgaan en inderdaad was de handel dan ook van weinig be teekerus. Suikerwaarden noteer den overeenkomstig de hernieuwde daling van de Amerikaansche suikerprUzen. Van Oliewaarden waren Koninklyke eerder iets lager, terwyl Geconaolideerden ook veran derd waren. Scheepswaarden weinig genoteerd. Holl. Booten kwamen op een weinig veranderd niveau. Tabakken werden op vorige prij zen afgedaan Rubbers bleven buiten de be langstelling. Ned. Induatrieelen werden veronachtzaamd. (DRAADLOOZE DIENST.) Het houden van demonstratie» verboden. BERLIJN, 17 Mei. In verband met het gebeurde te Halle heeft de Pruisische re geering een verbod uitgevaardigd tot het houden van demonstratie» in de open lucht, daardoor kunnen de radicalen de door hua voorgenomen demonstratie niet laten door gaan. Een nieuw kabinet-Marx? BERLIJN, 17 Mei. Officieel wordt me degedeeld dat het Rij>kskabinet nu de bij eenkomst van de Rijksdag formeel zyn ont slag zal indienen, doch dat de Rijkskanse lier Marx opnieuw met de vorming van het kabinet zal worden belast. Tot nu toe hebben de Duitsch-Nationalen hun stand punt nog niet duidelijk uiteengezet. I)e Directeur van de Chr. Amsterdammer veroordeeld. AMSTERDAM, 17 Mei. De Vierde Kamer der Arrond. Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen den voormmiigen directeur van de N. V. tot Exploitatie van de Am sterdammer, Christel ijk Volksdagblad, den 55-jarigen Corn. Ingwersen. De Rechtbank veroordeelde hem wegens verduisteringen van gelden, ingezameld voor het Nederlandsch Nansen-Comité tot totaal bedrag van 3000.- viarUl verduisteringun van geldbedragen, die hy als directeur van de .Amsterdammer ouder zich had, en wegens het gebruik ma ken vao valschelyk opgemaakte geschriften, n.l. valsche obligaties tot uén jaar en zes maanden gevangenisstraf. Bekl. werd vrijgesproken van de ten laste gelegde oplichting, wuarby hy de concierge van het Gereformeerd Gymnasium alhier bewogen zou hebben tot het koopen van obligaties van de Amsterdammer, onder voorwendsel dat er een apart fonds bestond, waaruit de obiigatiehouders steeds hun geld konden terugontvangen. Verder werd beklaagde vrygesproken van een drietal verduisteringen van geldbedra gen uit du kas der vannootschap. Het O. M. had 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf geeischL MARKTHEU1CUTEN. Lóóp. Tuiniersvereeaiging „Gouda en Omatreken". Kropsla le soort 8.7014.80, id. 2e soort ƒ4.309.10; Bloemkool le soort 2239; id. 2e soort 622, per 100 stuks; Spinazie 0.60—5.10, Postelein 11.50—19.20, Zuring 6 per 100 K.G.; Wortelen 1729, Rabar ber 1.606.10, Radys 1—2.60, Raapstelen 0.40—0.60, Selderie 2.60—6.60, Peterselie 1.602.90, per 100 bos; Slavellen 0.60 1.29 per kist; Kipeieren 5.706.10 per 00 stuks. KUNST. De leiding van het Conservatorium. Tot directeur van het conservatorium der afdeeling Amsterdam van de M. t. b. d. T. is als opvolger van den heer Julius Rönt gen met ingang van 1 September a.s. be noemd de heer Sein Dresden. ADVKRTENTIEN. Heden overleed in den ouderdom van 58 jaar onze geliefde Broeder en Behuwdbroeder ARIE VAN GALEN. J. VAN GALEN. Wed. G. SPRUYT— 14Ö6 ,B VAN GALEN. B. A. SPRUYT— VAN GALEN. C. A. SPRUYT. Gouda, 17 Mei 1924. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed myn beste MUnheer in den oudernkim van 68 jaren. Mej. T. BELONJE. VOORLOOPIG KOSTELOOS. By vonnis van de Arrondistuunente-Recht- bank te Rotterdam <LL 16 Mei 1924 is L. VAN DEN BERG, koopman te Lopik, ver klaard in Hiaat van faillissement, met be noeming van Mr. A. J. WARREN tot Rechter-Commissaris en van den onder- getoekende tot Curator. Mr. A. A. J. RIJKSEN, Curator. Gouda, 17 Mei 1924. Markt 46. uas tk Bod gOPBtgd voor der N.V. tof Aanneming van "Werken voorheen H. J. Neder- horst te Gouda. Brieven onder No. 164 van Burk'g Adv. Bureau, Kleiweg 39. 11 TE KOOP: 2 Autobussan, ia goeden «tast, 17 pereonen, ook geschikt voor bestelwagens. '461 7 Adres: Veursche Straatweg 78, Veur (Z.-H.).

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2