□uda 1 iCUIIIIS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK JUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. No. IB548 64* Jaargang Vrijdag 88 Mei W24 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen - Goud» ren )00 im ROMANTIEK. i Winfcelie. 'emonstratie in het 901 gevestigd. f O.7S De toestand in «la* {era werden door Den Haag. FEUILLETOH. m land. (Wordt vervolgd). in Ie |n m al van te- smlddel. in vele gevallen, in ons vaderland geestelijke werk- kking, van alge- mag verwaarloo- 3 Sanguinose die rg dat gij de echte R. li l« h. 1 buitenland, zoo- SEN, BOEDEL- P Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossom. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. un. 11.—. Q. Wilt gij vrienden verwerven, plaats 's nachts een onweer losgebarsten ge- dan noch uw verstand, noch uwe onwe- tendheid al te zeer op den voorgrond. opge- de Reichs- Sir William Joynson Hicks leidde tien aanval der oppositie op de politiek der re- geering in door voor te stellen het salaris van den minister Shaw te verminderen. Zijns inziens heeft de regeering haar ver- kieaingsbeloften geschonden en niets an ders heeft gedaan om de werkloosheid te verminderen dan het uitvoeren van het plan der conservatieve regeering. De liberalen becritiseerden de regeering eveneens. ADVERTENTIEPRIJSi Uit Gouda an omstreken (behoorende tot den beaorgkring) i 1—6 ragala ƒ1.80, elke rage! meer fOM. Van buiten Gouda en den 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.50. AdverteuÜën in het Zaterdagn bijslag op den prijs. UeXdadigheide-advertentiën de helft van dan prtja. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN i 1—4 regale ƒ2.05, elke regel meer 040. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer geredueoer- 4 dan prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tueechenkomet van eollede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daag* vóór do plaatsing aan het Bureau zijn lagokoman, teneinde van opname verzekerd to zijn. Oe politiuke oriaia in Ouitaohland. Nieuwe besprekingen. Het münconflict in het Ruhrgebied. Be i .rhnWiirineen vm d. Itailv M»il-Een aanval op de Labour -regeering gedaclu, uat de middengroepen zien aan- eensiinten en de regeeringsverancwourue- ilpcheid op zum zulten nemen, but zou de continuïteit der regeeringapontiek van imtrx en btresemann beteekenen en hieiby Kun Duitschland en de wereld slechts baat vinden, omdat een definitieve pacificatie van Europa bezwaarlyk ai te langen tyd meer op zich kan laten wachten. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan om Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—8 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. Den volgenden dag wilde hij japon- geiteen ha&r niet meer zoo ellendig als nen voor haar koopen I „Weet je, een lichtblauw met zwarte stukken’en dan geheel wit zeer wa zig zoo iels als je op het.groote sou per bij je thuis hebt gedragen. Alles wazig, wit staat je zoo goed. Daarbij een groote hoed met neerhangende tul le Dat geeft zulke buitengewoon mooie schaduwen. En dan een paar mantels. Die moeten in ruime plooien vallen. Alsof men je, als een vrucht, van de schil moet ontdoen.” Zij bloosde tot in haar kleine oor schelpen. Zij bezat nog steeds de kuisch heid van een ongerept klein meisje. Maar het gaf haar een gevoel van heer lijke huivering, dit aangekleed worden door den man, dien zij haar liefde haji gegeven. Dat was toch iets heel anders dan he* bestellen volgens een modebladl De lichte zwaarmoedigheid, die al dien tijd zelfs haar lachen en elke uiting van hartstochtelijkheid had belemmerd week gaandeweg onder de uitwerking van den wijn en zijn verliefde woorden. „Ik verheug mij op morgen,” zeide zij Het gaf haar moed, dat haar nieuwe leven, dat in duizend opzichten zoo be krompen en hard en ongewoon was, toch oogenblikken van de heerlijkste betoovering en sprookjesachtige geluk zaligheid schonk. Zelfs de kleine hotel kamer, waarin zij zich den eersten nacht van haar vlucht, afgezonderd van Arpad Czaslo in slaap had geschreid, In de zitting van het Britsche Lagerhuis is de Labourregeering ernstig aangevallen door de oppositie over haar werkloosheids- politiek. Minister Shaw legde er den na druk op dat de regeering werkgelegenheid heeft gevonden voor 240.000 personen, tij dens het Labour bewind, de Britsche han del beter werd, de werkloosheid vermin derde. e Uitgevers paard mot wolkbreuken en storm. Tak ken, zwaar van bloesems, lagen op den grond, boomstammen waren door den bliksem gespleten en daarop begon een fijne, gelijkmatige regen neer te vallen, die het landschap als in een sluier hul de. Dagmar zat bij het raam en schreide. „Neen, Dagmar, dat mag je niet doen! Al die tranen zijn even zoovele verwij ten tegen mijIk voel het heel goed. En je wordt leelijk van al dat schreien. Dat wil ik niet- Dat gedoog ik niet. Als je mij je schoonheid ontneemt, dan ontneem je mij mijn talent. Mijn suc ces Dan vernietig je ons geluk, onze toekomst 1” Hij kuste haar op zijn onstuimige ma nier. Gaf haar duizend teedere namen, trok haar op zijn knieën, zong zwaar moedige liederen voor haar in een taal, die zij niet kende. Hij zei, dat het Hon- gaarsch was. Maar hij kende nog slechts de woorden en niet meer de beteeke- nis er van. Hij had die liederen van z’n vader geleerd, zeidd hij. Alleen door ze van hem te hooren. „Je vader kern dus zingen Zij vroeg het aarzelend, zooals alles wat betrekking had op zijn familie. Zij dacht misschien is zijn vader opera- of conoertzanger geweest. En zij schaamde er zich over, dat deze gedachte tegelij kertijd een verwachting inhield. Czaslo knikte. „Ja, mijn vader kon zingen. Hij kon alles wat met muziek samenhing. Hij in het begin. Arpad Czaslo zette groote oog on op, toen de winkeljuffrouw hem de reke ning voorlegde van de gekoelde zaken. Ik had er geen flauw vermoeden van wat „zulke kleeren” kostten. En Dag mar, die van „verbazend veel geld” ge hoord had, wist evenmin wat hij „ver bazend veel geld” noemde. Daarbij was zij bescheiden geweest. Had zich geen enkelen keer naar haar stemming, maar steeds slechts naar zijn wensch gericht. Maar zeshonderd mark kwamen bij el kaar „Hoeveel is dat in roebels?” vroeg zij. Hij rekende het ingespannen uit. Ook hij kon niet rekenen. Zij kwamen sa men op twee honderd vijftig. Zooveel zakgeld placht zij van haar moeder te krijgen. En daar kocht zij boeken, hand schoenen, voiles voor. „Zooboeken Dat was iets waar hij een hekel aan had. Arpad Czaslo legde brommend de gewisselde bankbiljetten in een helroo- de jaehtleeren portefeuille. „Jaik heb veel gelezen, Ari, ma ma stond daarop en ik vond het pret tig.” Zij dacht al niet meer aan haar kleeren, waarvoor hij een derde van zijn kapitaal had opgeofferd. Want ma ma had haar steeds beknord als zij lan ger dan noodig was over „beuzelarijen* bad gesproken. 20 1234 Bn. Advies den- I u „ZEKERHEID", bespeelde alle instrumenten, zelfs blies hij op een gewone kam En wel de mooiste liederen. Voor hem werd alles muziek, zooals voor mij alles een schil derij wordt. Allesneen toch niet, ik zou je niet willen schilderen, als je leelijk waartMaar je schoonheid zou ik willen vastleggen in den klein sten trek”* Zoo kwam hij weer bij haar terug, en dat maakte haar gelukkig. „Wat jammer” prevelde hij. Zij staarde naar de groene plek waar zij voor hem had gestaan, ternauwer nood onvhula door doorzichtige sluiers. Zi4 moest wen slikken. Nu was Alles ree<F*voor hem afge daan. Met/een enkel woord. Voor hem was er ook niets veranderd. Maar voor haar „Je moet mij blijven liefhebbenT, zei- de zij zacht, en greep naar zijn land. Hij begreep haar niet dadelijk.’ „Waarom hoe zoo, denk je?”\ Toen lachte hij. „Nu, maar Sneeuwvrouwtje, wat hóeft uat er mede te maken Hij stak zijn arm door den haren, drukte haar tegen zich aan en liep vlug door. Hij bemerkte het niet hoe zwaar het haar viel om gelijken tred met hem te houden. Totdat zij tegen hem zeide: „Zeg, Ari, ik kan nog niet zoo vlug loepen.” Zal ik je op mijn rug dragen Dat is voor mij niets. Dan loop ik toch nog in galop.” Nu lachten beiden. hebben door voortdurende oefening de sol daten der Reichswehr, die volgens het vre desverdrag voor 12 jaar aangenomen moes ten worden voor een groot gedeelte den rang van sergeant behaald. Maar, om dit niet te veel te doen uikomen, hebben zy in werkelijkheid slechts den rang van sol daat le klasse. Het is echter buiten twij fel de bedoeling, dat deze soldaten het ka der van de regimenten zullen vormen, die opgeroepen zullen worden. Vereenigingen van oud-gedienden, die nog onder lekiing van de Reichswehr staan, worden dikwijls opgeroepen, z.g. voor een feestelijke gelegenheid of parade, terwijl de eigenlijke bedoeling is om by tijden een overzicht te krijgen van de sterkte dier troepen. Dan zyn er nog, gaat het blad voort, behalve de Reichswehr, officieele politieke organisaties. De politie ia wel 150.000 man sterk, terwijl tijdens de woelingen in het Ruhrgebied er nog, met toestemming van de geallieerden, 50.000 zijn bijgekomen. Deze 200.000 man zijn aldus verdeeld: 150.000 man behooren tot de groene poli tie; deze zijn in werkelijkheid soldaten, ge wapend met machinegeweren en kanonnen enz., en 50.000 behooren tot de blauwe po litie, die met karabijnen gewapend zyn. En dan is er nog de „Notpolizei” en de „Hilfipoliaei" in Beieren. Te<n slotte wijst de „Daily Mail" nog op het verschijnsel, dat ongeveer 90 van gymnastiekclubs, studentenvereenigingen en andere verbonden, militair geschoold is. Deze clubs oefenen geregeld in het geheim en worden in militaire wetenschappen on derwezen volgens programma’s, maakt door het opperbevel van wehr. Ar In officieele kringen in Berlijn worden deze beweringen van de „Daily Mail" met de meeste stelligheid tegengesproken. De beweringen zijn, zegt een Wolf-telegram, zonder uitzondering pure verzinsels en ten- dentieuse verdraaiing der waarheid. Het is officieel vastgesteld, dat de sterkte van het Duitsche leger niet grooter dan 100.000 man is en dat er in Duitschland niet meer oorlogsmateriaal wordt gemaakt, dan het Vredesverdrag toelaat. Het is onjuist, dat Duitsche officieren, die in 1918 tot den grooten generalen staf behoorden, thans werkzaam zijn voor mili taire doeleinden in het ministerie van bin- nenlandsche zaken. Ook staat het Reichs- wehr-mi nister ie in geen enkel opzicht in verbinding met gymnastiekclubs, studen tenvereenigingen of andere verbonden. in het Ruhrgebied is zeer mtiek. Thans weer is het de directie van de Thysseniabrieken die per aanplakbiljet in hare fabrieken bekend maakt, dat zy tengevolge van het kolen-, cokes- en gas- gebrek met ingang van 26 Mei eenige be- dryven geheel moet stopzetten en in andere het werk slechts in beperkten omvang kan voortzetten. Het personeel der ,,'llhyssen- werke" bedraagt c.a. 8000 map. Of de Ki'upp-fabrieken inderdaad ook gesloten zullen worden, zal vandaag wor den beslist. Nog wordt uit Bochum gemeld dat de voorzitter van den soc.-dem. myawerkers- bond Husemann zich naar Brussel heelt begeven om met het bestuur der mjjnwer- kersinternationale een bespreking te hou den over den toestand in het Ruhrgebied. schuldigingen van de Daily Mail. Een aanval De oplossing van de politieke crisis in Duiitschlanl vlot evenmin als in Frankrijk. Nadat de besprekingen tusschen de Duitsch- nationalen eenerzyds en de Duitsche Volkspartij, het Centrum, de Democraten en de Beiersche Volkspartij anderzijds gis teren afgebroken moesten worden, omdat de regeeringspartijen niet over de candi- datuur van Von Tirpitz wenschten te spre ken, alvorens men het eens was geworden over de grondbeginselen der regeeringjs- partyen, heeft de Duitsche Volkspartij het initiatief genomen om een voortzetting der besprekingen op een andere basis moge lijk te maken. In overleg met de andere middenpar tijen heeft de voorzitter der Rijksdagfrac- tie van de Duitsche Volkspartij, dr. Scholz, de Duitsch-nationalen uitgenoodigd van daag aan een bespreking over het buiten- landsch politiek program der middenpar tijen deel te nemen en deze uitnoodiging hebben de Duitsch-nationalen aangenomen. Het initiatief, dat eergisteren door de Duitsch-nationalen op handige wytze aan de regeeringspartijen werd ontnomen, is dus tlians door deze laatste wederveroverd. Naar verluidt zou het in het voornemen liggen van Dr. Marx om thans nog geen nieuwe regeering te vormen, maar het ka- binet-Marx voor den nieuwen rykgdag te doen verschijnen, zyn program zal ontwik kelen en dan den rijksdag zal laten be slissen. Zioo ziet men dat men nog niet met al te veel stelligheid rekening moet houden met een kabinet-Tirpitz. Deze schijnt wel in een gesprek met democratische leiders zich te hebben uitgesproken voor aanvaar ding van de rapporten der deskundigen en daardoor de bereidheid der democraten om met de Duitsch-nationalen het schip van staat te besturen, te hebben vergroot, doch het feit, dat de aanvankelijk op heden vast gestelde tweede bijeenkomst tusschen de vier middengroepen en de Duitsch-nationa len Is afigelast, wettigt het vermoeden, dat in de Duitsch-nationale fractievergadering die na de eerste samenkomst plaats had, de coucessiepolitódk van Von Tirpitz ia gedesavoueerd. 2 andere mogelijkheden doen zich nu ook nog voor: óf de Duitsch-nationa len zullen trachten met de Deutsch-Völki- schen een coalitieregeering te vormen, óf de mislukking der tot dusver met de Duitsch-nationalen gevoerde onderhandelin- gen zullen de vier middengroepen er toe aansporen een kabinet samen te stellen. Zoowel Deutsch-Völkischen als Duitsch- nationalen oriënteeren zich naar rechts, doch er is veed, dat beide partijen scheidt. Een samengaan tusschen deze twee politie ke groepen zal dus venmoedelijk op moei lijkheden stuiten. Het meest wenschelyke zal het zyn zoo als ook blijkbaar Dr. Marx het zich heeft BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een doodgewaande soldaat in het vader, land teruggekeerd. In het Zuid-Thüringsche stadje, Sclial- luu, is een voormalig Duitsch soldaat teruggekeerd, die in 1917 in Russische gevangenschap was geraakt en reeds twee jaar geleden officieel dood was veiklaard. Zijn vrouw was juist voornemens op nieuw in het huwelijk te treden. De man heeft verzekerd, dat zich nog steeds een groot aantal Duitschers Russische gevangenschap bevinden. ENEELAND. Onweer en wolkbreuk. Boven Engeland heeft een heftig on- weei, gepaard met zwaren regenval, gewoed'. In de Midlands had een wolkbreuk plaats. Op sommige plaatsen stond het water vier voet diep en werden meu belen uit laaggelegen woonhuizen weg gespoeld. Het verkeer onderging belangrijke vertraging. In Buckinghamshire had het treinver keer veel van den regenval te liylen. Nabij Cheddington veroorzaakte het water een grondverzakking, welke de draden der spoorwegsignalen vernielde. Een hevige storm woedde boven Brighton. Er vielen stortregens en de straten werden in rivieren herschapen. Nabij Ledbury werd een landbouwer, die met zijn vrouw onder een .boom schuilde, door den bliksem gedood. Het lijk van Marx. Men verneemt, dat do sovjet-delegatie die zich thans in Londen bevindt, moei te doet om toestemming der Britsche begeering te verkrijgen tot overbren ging van het stoffelijk overschot van hlarx naar Rusland. Marx is 20 jaar ge leden in Engeland gestorven en toen in Highgate, de Noordelijke voorstad van Londen, ter aarde besteld. De Russen vilden het lijk le Moskou naast Lenin begraven. Hun pogingen kunnen odder ^een succes hebben, aangezien niet de regeering doch de bekende Eransehe politicus Longuet, een kleinzoon van Marx de eigenaar van het graf is. Lon- M) „Niet boos zijn Ari.” Hij zou zich zelf om het leven heb ben kunnen brengen. Hij kuste haar handen. Bezwoer haar hem te verge ven. Het was onverantwoordelijk hem geweest, onverantwoordelijk, weet daar deze „infame steeds wisse lende belichting" elk werken onmoge lijk maakte. Maar nu juist „terwijl zij ziek lag werd ïiet weer prachtig I” V/arm spreidde zich het zonnegoud over bloesemzee uit, die zwaar en week d.'oomerig in de blauwe lucht lag en °ver de smaragdgroene weiden. ..Denk je niet, dat de lucht je goed zou doen Zie je, zoo’n paar ademteu- |en lucht die zijn beter dan elk drank- „Ja” zeide zei en beproefde op te staan. Maar de zwakte overviel haar opnieuw en wierp haar weer terug. Maar toen zij op kon staan, was er 60IDSCHE COURANT. De „Daily Mail" beschuldigd Duitsch- land zich opnieuw te wapenen. Het blad begon een reeks artikelen waarin het tracht aan te toonen, dat Duitschland niet, zooals het Verdrag van Versailles voorschrijft, ontwapend heeft, maar dat het integendeel zyn strijdkrachten steeds uitbreidt, ver bo ven de grenzen in het Vi'edesverdrag ge steld. De minister van bin.nenland.sche zaken heeft aldus de Daily Mail door middel van zyn militaire politiediensten in geheel Duitschland de meest doeltreffende mobi- lisatiebureaux ingericht. Elke Kreisdirec- tor heeft naast zich een stafofficier, die uitsluitend tot taak heeft om voeling te houden met de Reichswehr en de militaire politiereserves. Ook de Noth life die wel 2 300.000 man sterk is is bestemd om de tech nische en transportdienst en andere ka ders, in geval van mobilisatie, aan te vul len. Het lydt geen t/wyfel, meent de „Daily Mail", of al deoen zullen opgeroepen wor den, wanneer Duitschland naar de wape nen zal grijpen. Dan is er een tweede aanwyzing, dat Duitschland zich wapent. Volgens het Vre desverdrag mag het Duitsche leger niet ghioter zyn dan 100.000 man. Toch zyn er sinds 1919 in het leger een groot aantal „ZeitfreiwJlliger" opgenomen. Het is be kend, dat de Reichswehr bij sommige ge legenheden door dit soort van onwettige vrijwilligers dubbel zoo groot was. Verder ^uel te echter tegenstander van het bolsjewisme en heeft met alleen toe stemming lot het overbrengen gewei gerd, doch ook het verzoek afgesiugen een gedenkteeken op de laatste rust plaats van Marx op to richtou. Tegen prijsopdrijving van boawmaterialen. De „Daily Herald” meldlt, dat minis ter Wheatley gelijk met zijn woningwet een wetsontwerp zal indiwon om uxicli- hging to geven tot het inspecteeren der boeken van fabrikanten van bouwmate rialen en hen zoo noodig te vervolgen, teneinde do prijsopdrijving der materi alen tegen te gaan. FRANKHUI. Germaine Berthon, do anarchistische jonge vrouw, die indertijd Marius Pla teau, den secretaris van de vereeniging des Camelote du Hoi, hoeft doodgescho ten, zou gisteravond te Bordeaux hel woord voeren op een door anarchisten belegde vergadering. Do overheid van Bordeaux, had echter de vergadering verboden wat van half negen tot mid dernacht aanleiding tot rolletjes heeft gegeven. Germaine Berthon is daarbij, wegens beleediging van do politie en nel dragen van een verboden wapen, in hechtenis genomen. Er zijn 10 agen ten gekwetst en 40 menecheu in hech tenis genomen. Een boteing op de I’arysche Metro. Gistermiddag zijn in Parijs tusschen de stations der „Metro” Jena en Alma twee treinen op elkaar geloopen. Ver schillende reizigers werden door glas scherven gewond. <u figPx-. RUB LAND. Een rede van Rykof. In eene rede, gehouden op een com- munistisdie bijeenkomst te Moskou deel de Rykof, blijkens het verslag in do hwestia, mede, dat de landbouw in Rusland titans een omvang hoeft bereikt van 27 van voor den oorlog en de industrie van 35 De arbeidsloonen bedragen gemiddeld 6065 van de loonen voor den oorlog. Ten opzichte van hot conflict niet Roe menië en de wraag, of dit conflict zou kunnen leiden tot oorlog, zeide Rykof: het is nauwelijks te verwachten, dat Roemenië zal besluiten de wapens le gen ons op te nemen en zelf voelen wij er niets voor, de kwesties, waarover wij op hel oogenblik verschil van mee- ning met de Roemeensdie regeering hebben, door wapengeweld te beslech ten. De toepassing van het bolsjewisme, /üit ^toykou wordt gemeld De spe ciale circulaire van het centrale bestuur Uit Rilssisdhe oonwnunijtische partij, 1477 40

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1