iuda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERKOUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enx. ■O. 15551 94" Jaargang Dinsdag 27 Mei 1924 - Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Qoe Bn 10 rs van >urant” tisch boek ROMANTIEK. I tl Amtirüi J I 0.75 Uitgevers imlddal. I n vele gevallen, I in ons vaderland I feestelijke werk- I □ng, van alge- I tnag verwaarloo- I Sanguinose die I dat gtf de echte I Den Haag, Rijp voor (Wordt vervolgd). Het kabinet Marx afgetreden. De middenpartijen publiceeren hun buitenlandsch politiek en t er van ‘T kwartaal /2.25, 22 cent, overal een K«- GOlimiE nil KIM. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een Amerikaansch crediet. Volgens een bericht uit New-York aan program. Uit den Bel- mijn toedienden is voor ten Eiken avond drentelden zij door de straten. Een gevoel van onrust vervulde hem, dat hem tienmaal per dag het ho tel uit dreef. f „Waar denk je aan, Ari „Odh, zoo aan allerhande dingen.” Voor niets ter wereld zou hij haar en de koningin ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA? bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—-6 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. het Berliner Tageblatt, zal een groep Ame- rikaansche bankiers, na de definitieve aan vaarding van het rapport Dawes, voor de financiering van vier groote krachtinstalla- ties een crediet van vijftig tot zestig mil- lioen dollars aan Duitschland verstrekken. slechts 0.90. len over de meest riekten, overlijden, 8, enz.; bovendien deze moet worden mdigheden. Kleine .gin en Slot Post- voor brieven en publiceering van dit program heeft het Kabinet zijn ontslag aan den Rykspresident aangeboden. Rykskanselier dr. Marx begaf zich tegen elf uur naar Rijkspresident Ebert, die de ontslagaan vrage aannam, doch het Rijkskabi.net ver zocht voorloopdg de loopenide zaken nog te willen afdoen. De Rijkapresident zal he denmorgen. de partijleiders van den Rijks dag ontvangen. Naar verluidt heeft de fractie van de D-nationale partij aan de D.-Völkische party medgedeeld dat zij naar evenredig heid van haar sterkte wil deelnemen aan de Regeering. Gebhard. In ieder geval. Pagmar binnenleiden Hij moest haar allereerst voorbereiden. Het was ook maar een overgangsperiode, totdat al les zou zijn geregeld*’. Hij had tot nu toe nog aan niets an ders dan aan zijn kunst gedacht. Nooit iets anders gezien dan kleuren, lijnen, licht, ontberingen had hij nooit gevoeld zoolang zijn sehilderkist was gevuld. Al dat nieuwe verwarde drukte hem. Hij had weer eens een „domheid” be gaan. „Hoe oud ben je eigenlijk, Ari?” Nu moest hij toch lachen. Wat wisten zij eigenlijk toch weinig van elkaar! „Vijf en twintig jaar.” „Zoo oud al Och „Ja, zij had gelijk „reeds” vijf en twintig jaar. Weldra dertig en nog altijd was hij niets. Wat baatte hem zijn succes te St. Petersburg Het was alles verloren moeite. Moest hij soms naar de dagbladen gaan en vertellen dat hij het portret van de tsarin-moeder had geschilderd Wie zou het geloo- ven Wat bracht hij mede Niet eens geld. Een verliefd klein meisje, dat iich om zijn hals had geworpen.... ,Bah neen Maai hoe hij zich keerde en wende hij was gek geweest. Een van de meest vreemde verschijnse- niet beweren, dat de hooge len in deze wereld is wel, dat voor som mige jongelui de vaders de eenige bron- nen van inkomsten zjjn, die zij bezitten. FEÜÏLLËTOÏL mvi uvwcivu, uai uc nuuge VTOUWB, die er nog altijd niet toe kan beslui ten, haar al te blozende gelaatskleur door het natuurlijke wit van heur ha ren te temperen u als model zeer zal aantrekken maar zij zal u helpen iets beters te vinden. Daarna zult u Slechts behoeven uit te zoeken. Wij hebben heel mooie vrouwen en meisjes daar in het Noorden, mijnheer Czaslo 1 Ja, ja, ik weet het, uw garderobe. Maak u daarover geen zorg. Neem aan dat ik heden al de schilderen hier tegen den muur heb gekocht. U bent jong, nog onbekend u moet met een matig be drag tevreden zijn. Drieduizend mark. Afgesproken Stuur mij twee, drie van deze schilderijen naar het hotel Adlon, u weet wel Unter den Linden.... maar u kent het Uw broer heeft daar ge speeld Zoo, zooja, ja... Een uit nemend klein orkest. Het wisselt af.... ahaWaar speelt hij nu? Pardon, zoo heel precies ben ik niet op de hoog te van de Berlijnsche muziekgelegenhe- den. Intusschen.... ik interesseer mij ook voor muziek. Maar niet zooveel als voor de schilderkunst... Neen, dus mijn heer Czaslo, mag ik u hier de drie bil jetten van duizend mark geven- Indien u wilt, kan mijn kamerdienaar u wat helpen bij uw inkoopen. Neen? Uw broeder kan datBest. Mij is het heel goed. Precies zooals u wilt. Tref uw maatregelen voor een afwezigheid, laat ons zeggen van een, twee jaren. U moet langzaam grond winnen. Het zal mij genoegen doen om in uw bio- I u ontdekt heeft I Dat zijn zoo van die kleine ijdelheden Arpad Czaslo was totaal verbluft. Toen hij den vorst naar buiten geleid de waggelde hij heen en weder als in een roes. Zijn moeder stond in de open deur van haar mooie kamer. „Ik heb de eer” zei de vorst met een lichte buiging. Zij knikte nauwelijks merkbaar. Maar op de trap, tegen de leuning stond een meisje met donker haar en groote oogen met een zijden blouse aan, waarover een gescheurde kanten kraag was ge worpen. „Kom je dadelijk weer boven „Ja.... ja....” Arpad Azaslo maakte ongeduldig een afwerende beweging. „Je had mijn portret moeten laten zien, het is toch je beste.” „Uw zuster vroeg de vorst. „Ja „Ook begaafd „Op haar manier. De vorst glimlachte weer. Het was ondertusschen donker geworden in het portaal Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. Arrestatie op groote schaal. politie te München verraste een com munistische vergadering en nam 62 deel nemers, waaronder vele ryksdagleden, ge vangen. Zy zullen zich hebben te verant woorden wegens voortzetting der in Beie ren verbotten communistische partij. BBUHE. Te Antwerpen is, naar uit Brussel wordt gemeld, een comité tot stand gekomen met het doel geld in te zamelen voor het op richten van een grootsch monument op het graf van den in 1907 overleden Vlaamsch- gezinden liberalen burgemeester Jan van Ryswyck, indertijd’ de meest populaire fi guur, niet alleen te Antwerpen, maar in het geheel e Vlaamsche land. ENGELAND. De viering van den Empire-day. Gisteren heeft, naar de Britsche draad- looze dienst meldt, in het Stadion van de Britsche Rykstentoonstelling de aangekon- digde dankdienst plaats gehad in verbond met den „Eanpire-Day”. Koning en konin gin waren er by tegenwoordig, eveneens verschillende minister, zooals Clynes, Hen derson, Thomas en Buxton. Verschillende orkesten, samen 1000 instrumenten tellend, en een koor van 8000 stemmen namen er aan deel. Het aantal aanwezigen bedroeg ongeveer 100.000. Indrukwekkend was het oogenblik van stilte om dank te brengen aan de bouwmeesters van het ryk van het verleden en te bidden voor de tegenwoor dige, dat zij mogen samenwerken om den vrede op aarde te bevorderen. Een famiiieproces. Bij de rechtbank te Edinburg heeft juf frouw Constance Mary Lyon gisteren een proces aanhangig gemaakt om erkend te worden als oudste wettige dochter van den heer Hubert Ernest Bowes-Lyon. Zij be weert voor het huwelijk harer ouders te zyn geboren, doch door dit huwelijk te zyn erkend. Indien zy haar proces wint, zal zy een nicht zyn van Lady Bowes-Lyon, die meet den hertog van York is gehuwd. Juf frouw Constance is thans winkelbediende. In een gisteren te Brussel gehouden mi nisterraad onderhielden Theunis en Hy mans hun collega’s over de herstelquaes- tie, meer in het bijzonder over hun reis naar Rome. Het wetsontwerp tot regeling van het regime der kantons Eupen en Mai med y en St Veith werd bepaald. Aange nomen werde dat Eupen en Malmédy ge voegd zullen worden by de provincie Luik, arrondissement Verviera. St. Veith wordt bij de provincie Luxemburg gevoegd, ar rondissement Bastogne. Wat betreft den fi- nancieelen toestand, blyft Theunis vastbe sloten wetsontwerpen, houdende nieuwe belastingen, bij het parlement aanhangig te maken, ofschoon een deel der rechter zijde zich daartegen verzet met het oog op de verkiezingen van 1925. De raad onder zocht verder de quaestie van vergunningen van steenkool, die van de Scheldevaart en van ’t vrouwenstemrecht voor de provincie. De onderhandel ingen tusschen de Duitsch- Nationalen en de middenpartijen zijn op niets uitgeloopen, overeenstemming is er tusschen de verschillende groepen niet be reikt. Als de oorzaak hiervan mag worden aangenomen dat het de Duitsch-hlationaien alleen te doen was om de definitieve uit spraak, het vóór oi tegen de rapporten der deskundigen op de lange baan te schuiven, terwyl de middenparty en zich ronduit wil len uitspreken en een langer uitstel ver keerd vinden. De middenpartijen £yn er dan ook toe overgegaan hun buitenlandsch program te publiceeren, en deze publicatie is duidelyk. Zy willen er mee zeggen, hier is ons pro gram., daaraan houden wij vast en verder onderhandelen geeft geen zier. Zyn de Duitsch-Nationalen bereid dit program tot liet hunne te maken, dan kan men verder praten. Zoo niet, dan kan er van een coa litie met hen niet komen. Ln ondubbelzinnige termen formuleert het program de beginselen, die de drie par tyen als grondslag van Duitschlands bui- tenlandsche politiek noodzakelyk achten. „De rapporten der deskundigen” zyn, zoo zegt het program, „te beschouwen als een ernstige poging om tot een vreedzame oplossing der herstelquaestie te geraken. Zy vormen een ondeelbaar geheel en deze ondeelbaarheid maakt het begin van de Duitsche prestatie afhankelijk van het her stel van de economische en financieele sou- vereiniteit des Rijks, die het herstel van de bestuunssouvereiniteit insluit. Zij sluit te vens de gedachte uit, dat de schuldeischers in de quaestie van het herstel deelen van het Rijk als „herstelprovincie” behandelen om ze als panden zelf in exploitatie tc ne men. Volgens de opvatting van Herstel .grondslag ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda mi ooutratan (bshoorwda tot dm beaorgkriag)» i—4 ƒ144, dka rogal meer ƒ046. Vaa bolton Gouda m den bcaocgkriagi 1—4 regal* 1.55, alka regal meer 040. AdvarUntiën ia het Zaterdacnummar M /OM. O» do voorpagina 50 hooger. Gewone advortentün en ingeaonden mededeelingon Ml eontraet tot soar geredueeer- den prjjs. Groote letters en randen worden berekend naar plaataruiarta. Advertentittn kunnen worden ingeaonden door tusechenkoenst van «oliede Boofchea- delaren, Advertentiebureau! en oom Agenten en moeten daags vóór dn plaatsing aan het Bureau xyn ingekomen, teneinde van opname verankerd te Mjn. kenhuis op te zoeken. Hij gaat vooruit en over acht dagen kan ik hem veer mee op reis nemen. Nu, wat zegt u er van, mijnheer Czaslo gaat u mee Ik ga nu naar de Rivièra. In October is de aee daar blauwer dan ooit. Ik boud van de blauwe kleur. Begin November reizen wij naar St. Petersburg. Ik be loof, u in geen enkel opzicht invloed op u tt zullen uitoefenen. Maar wat zoudt u er van zeggen, als ik u de tsarin als model bezorgd Een donkere blos bedekte de wangen van Czaslo. „U schertst.... „Neen, in het geheel niet. Ik wil ook weer eens zijn „ellendig” temperament vcrwenschte. Waanzinnig was hij ge weest in St. PetersburgRijp voor een krankzinnigengesticht. Alles in den steek te laten voor een dwaze verliefdheid I „Neen, neen.... het was toch moer. Veel meer. Zijn mooi teer vrouwtje! Hij drukte heftig haar arm, alsof hij haar vergeving moest vragen voor zijn vluchtige gedachten. Die gedachten wa ren een laagheid geweest. Ook zij had aan allerhande dingen gedacht. Om haar lippen speelde een lach. „Als wij eerst thuis zijn....” Hij trok onrustig aan zijn hoed. „Thuis.” Dat was het wat hem kwelde en met onrust vervulde. Hoe zou dat worden met het „thuis Haar reispas had zij wel meegenomen als legitimatie bewijs maar verder niets. Enajwas minderjarig. Had voor haar huwelijk de toestemming van haar ouders noo- dig, allerlei papieren. Met zijn moeder viel in zulke zaken niet te gekscheren. Voor den drommel nog eens toe 1 Zijn moeder had alles voor hem opge offerdaltijd en op elk uur. Als zij haar eigenaardigheden had niet al tijd gemakkelijk was dan moest hij hot dragen. Al te sentimenteel waren zij niet. Noch hij, noch Marika, noch 'moeder. Er was dikwijls hooge ruzie en er vielen vaak scherpe woorden. Maar het was steeds een trouwe saamhoorig- Het conflict in het mynbedryf van het Ruhrgebied vertoont nog steeds dezelfde scherpe kanten. Men koesterde <te afgeloo- pen week de hoopt, dat er een eind aan het geschil zou komen, doch deze hoop is sche modellen van: >ek aan H. M. de oek aan den k»n- i verkoojp ian ster- i voor bifAbij het fel- en regnstratie- en voogd, memorie wereenkomet, enz. crjjgbaar voor den i het bedrag met 1647 80 By de aankomst waren op hot station ter begroeting, behalve de Engeleohe ko- ninklykc familie, ook MacDonald en Hen derson aanwezig, terwijl van de andere hooggeplaatste personen maarschalk Ca van, admiraal Baytty en de luchtmaar schalk Trenchard werden opgemerkt. Vlak bij was een peleton ItaliaaDsche fascisten opgesteld in de bekende zwarte hemden, die onder leiding van markiezin Dell* Tot- retta, de echtgenoote van don Ltaliaanschen gezant, liet saluut brachten, zoodra de vor stelijke bezoekers hun coupé verlieten. De begroeting tusschen de vorstelijke perso nen was buitengewoon hartelük. Het viel op, dat koning Victor Emanuel zich eeni- 'gen tyd met MacDonald onderhield. Na dat de eerewacht van de garde en het pe leton fascisten was geïnspecteerd, vertrok ken de vorstelijke personen, begeleid door een eekadroe van de lijfwacht naar Buc kingham Palace, overal langs den weg be groet door toejuichingen, zoowel in En- gelsch als Italiaansch, door de talrijk saem- geatroomde menigte. Gisteravond had ten paleize een galwnaaltijd plaats. De „straal des doods”. Grindell Mathews heeft gisteren ten overataan van deskundigen van de marine en de luchtvloot proeven genomen met zijn veelbesproken straal des doods. Hy heeft de verschillende feiten, die reeds vroeger uit zyn laboratorium bekend waren, aoo- als het stilzetten van een motor, het tol ontploffing brengen van buskruit en meer deigeljjke proeven opnieuw vertoond, on der controle dezer deskundigen en heeft bovendien verschillende andere feiten laten zien, waaraan tot nu toe geenerlei rucht baarheid was gegeven. Na afloop der proe ven heeft hij een onderhoud gehad met vertegenwoordigers der regeering, dat ruim 2 uur duurde. Men schijnt daarbij nog nieuwe proeven van hem geèischt te heb ben, die weliswaar eenvoudig zijn, doch den deskundigen betere gelegenheid zul len geven om hun oordeel ta vormen. FRANKHUK. De arrestatie van Germain Berten. Uit de nadere berichten omtrent de reeds door ons gemelde arrestatie van de anar chiste Germaine Berton te Bordeaux de botsingen met de politie blykt dat Woensdagavond hevig in de straten Bordeaux is gevochten. In de Chinéma des Gapucins zou communistische vergadering worden i. houden, waar Germaine spreken zou. Daar er een tegen lx.1 tooging was aangekondigd, verbood de burgemeester ook de commu nistische meeting. Ondanga dit verbod ha<l zich een groote menigte voor de bioscoop verzameld, waar werd besloten een bijeen komst in de open lucht te houden. De jeug dige anarchiste, wier heftig en onafhan kelijk optreden men zich herinnert uit het proces naar aanleiding van den moord op Marius Plateau (waarvoor Germaine Ber- grafie voor te komen ais een man, die gezegd hebben, dal lüj op dit oogenbiik heid geweest.... zelfs met zijn stiefbroer II ontrlïkLt hïxrxft I Ilrtl viin 'rzvn van zlin u.«w>v zu»nu ./iin „llrtlirliir*’ li«tnru*riiniz>nl flnRHawl hoe moest hij daar At mevr 27) „Een van w- pi’ar dagen een ongeluk overkómen, ik wig in deze buurt, om hem in hel zie- Het bezoek van den koning van Italië. Vergezeld door een marine-escorte van vier Britsche destroyers en een luchtescor te van vyf gevechtsvliegtuigen zyn gister morgen de koning' en de koningin van Ita lië met het s.s. ^Maid of Orleans” te Do ver aangekomen. Koning en koningin zyn vergezeld van hun zoon en dochter, de prins van Piemot, de troonopvolger, en prinses Mafalda. van de Commissie vormen de rapporten een .grondslag voor snelle oplossing van de herstelquaestie.” Gezien dit karakter van de rapporten beteekent aanvaarding den vrede in de sedert jaren omstreden quaes tie van het herstel. Het herstel van de eco nomische en financieele eenheid des Ryks als voorwaarde voor de productiviteit van Duischland is eerst dan gegarandeerd, als alle Duitschers in staat worden gesteld zich in hun vaderland aan ongestoorden arbeid te wy’den. In het bijizonder kan men niet verwachten, dat het Duitsche volk bereid zal izijn de aware offers op zich te nemen en mede te werken tot de noodzakelyke verhooging der productie, zoolang het droevig lot van duizenden ban nelingen en van hun vrijheid beroofden het geheele land verontrust. „Daar de rapporten een ondeelbaar ge- hed vormen, kunnen zij slechts in hun ge heel aanvaard of verworpen worden. Te genstrijdigheden, die op verschillende pun- Het Ruhrconflict. De afscheidsrede van Poincaré. gischen ministerraad. ten in de rapporten en redactioneel in den tekst voorkomen, maken voor de vlotte uitvoering der rapporten nog onderhande- lingen noodzakelyk. „Voorts moet by de besprekingen van de wetten, die bij aanvaarding der rapporten moeten worden ingediend, en in het bijzon der by die betreffende de ryksspoorwegen en <te valutabank, de overwegende invloed van Duitschland in de leidiing dezer onder nemingen gegarandeerd worden. Wij ver wachten, dat de regeering alles zal doen om in dit opzicht de vitale belangen des Rijks te behartigen. „De rapporten zelf kunnen wy slechts onder het voorbehoud aanvaarden, dat ook de deskundigen zelf ten aanzien van hun uitvoerbaarheid gemaakt hebben. Wy stel len voorop, dat de rapporten als ondeelbaar geheel ook door de andere naties aange nomen worden, dat hun interpretaties te goeder trouw zal geschieden en dat in het bijzonder daarby niet alleen het herstel van de Duitsche souvereiniteit in bedrijfs leven, geldwezen en bestuur, maar ook de stabilisatie van de nieuwe Duitsche valuta in het internationale betalingsverkeer ge garandeerd worden. De regeling der her- stelquaestie door de rapporten beteekent het herstel van alle rechten van het Duit sche rijk en daarmede de bevrijding van de niet in overeenstemming met het vre desverdrag bezette gebieden van alle be zettingstroepen, alsmede het herstel van het Rijnland in den toestand van de wel in overeenstemming niet het vredesverdrag bezette gebieden. „Wjj verwachten, dat de regeering met energie voor de vrijheid der Duitsche ge bieden zal ijveren. De middenpartijen zyn eensgezind in den sterken nationalen wil de regeering in een volgens deze principes gevoerde buitenlandsche politiek te onder steunen.” Na de het Wy hebben gisteren reeds in het kort melding gemaakt van de afscheidsrede van Poincaré te Bar-le-Duc gehouden. Wy memoreeren thans nog even dat Poincaré in die rede er op weee dat vol gens hem het lot van Frankryk nog altjjd berust op de schadevergoedingen. Ik heb den geallieerden, zoo zei hy, gegevens ver strekt, die aantoonen dat Duitschland op zettelijk het Verdrag van Versailles heeft geschonden en oorlogsmaterieel en mili taire formaties heeft hersteld en om den oorlog te verhinderen zjjn wij verplicht op onze hoede te blyven. Een regeering, die dn het onwaarschijnlijke geval te (lezer zake ook maar in de geringste mate in ge breke zou blijven, zal mij, aldus besloot Poincaré in de eerste r|j van haar tegen standers vinden. niet verwerkelijkt; integendeel: de tegen stellingen zyn nog scherper geworden en de gevolgen worden met den dag ernstiger. Voor beide party en beteekent het geschil een groote schade; voor de arbeiders: loon derving, voor de ondernemers: derving van inkomsten. Het maatschappelijk en econo misch teven ondervindt door de werkneer- legging in het mijnbedrijf telkens grooter lasten en ongerief. En daar de partyen stijf en strak op hun standpunt blyven staan, valt te vreezen, dat pas, wanneer één hun- nqr uitgeput is, de? strijd wordt opgege ven. Het is nu de vraag, wie de sterkste zal zyn. Het conflict wordit grotendeels be- heerscht door het aanmerkelijk verschil in interpretatie van de tusschen beide partijen aangegane accoorden. Nieuwe ondenhandelingen tot belegging van het conflict zyn gisteren op het Mi nisterie van Arbeid begonnen. 1501 66

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1