0 uda VERK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 84- Jaargang go. 15852 Woensdag 28 Mei 1824 OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, era. 131 - Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen Gouda n D ROMANTIEK. S3?' o 'gste n. pi, *ln 24 gewond. Den Haag. len. Haar gold al zijn touiache t<*xler- i.i izbhuriutm.ht FEUILLETON. .zijne O.7S Jitgevert (Wordt vervolgd). lijn tentoonstellen I Niet verkoop*®! Al leen tentoonstellen. Je zult aen, Berlijn Het purperen kleed is vaak gevoerd met harteleed. De OOUDSCHE COURANT zal DONDERDAG (Hemelvaartsdag) NIET verschenen. Uitbreiding der «taking. Naar gemeld wordt bestaat er kans «lat de mynw«‘rkersstaking Zaterdag ook in het bekken van Aken zul uitbreken. De overeenkomsten met de Micum. Het contract tuaschen de verfatoffabrie- ken in het bezette gebied en de Micum ia tot 15 Juli a^i. verlangd. X4ZÏ 40 .middel, in vele gevallen, in ons vaderland geestelijke werk- met ri •ELS, NVE- X)GI, LLLE DEL, TOT rERD Naar het Duitsoh van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSEL INK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. organisaties hebben de door de regeering voorgenteide nieuwe regeling der salaris sen van de hand gewezen en **ch verdere stappen voorbehouden. De onmiddellyk be gonnen beraadslagingen der oganisaties omtrent de te nomen maatregelen zyn gis teren geëindigd. ENOBlaAND. Een liberaal Chequer*. De heer Fisher Unwin en zyn vrouw, de jongste dochter van den pionier van den vrijhandel Richard Cobden, hebben Dun ford House, te Heyahott, dat staat op de plaats der oude boerderij, waar Cobden in l«04 geboren word, aan do liberale partij aangeboden om gebezigd te worden voor bijeenkomsten en besprekingen over vrij handel en vrede. i een ryk.s- >ii bondge- wel vaker giftig njjdig was, al naar tempera ge wij zigd ellen. er even opgetogen over zijn ais St. Petersburg. In Berlijn zijn zooveel men- scheu die de kunst begrijpenheel anders dan bij ons I Bij ons zijn het uit zonderingen. In Duitschland is de lucht dooi trokken van kunst, heeft Schura eens aan mij geschreven. Van kunst en van arbeid. Hij zegt, dat wij lui zijn. Den kunstenaars gaat het bij ons niet goed, omdat zij te weinighoe heet het ook weero ja, omdat zij te weinig afzetgebied hebben. Wij zijn ont zettend materialistisch, zegt Schura. Ook onze liefde voor de kunst is van mate- rialistischen aard. Wij beschouwen de kunst als lekkernij, die alleen de rijken zich kunnen veroorloven. Maar hier in Duitschland is ze dageüjksch brood. Be hoefte Hij knikte, aangestoken door de warm te van haar overtuiging „Zoo is het, zoo is liet Maar na een poosje zei hij „Maar wij zijn hier met zoovelen, zoo- velen.” Hel viel hem plotseling zelf op, dat hij bevreesd werd. Hij had zich zelf kunnen slaan. Blij en vreesachtig I Zijn handen tastten toornig in de lucht. Cia a\anan llaamar J” jjej |ijj bo- FRANKSUK. Germaine Berton veroordeeld. De communisten en anarchisten, die te Bordeaux de boel op stekten hebben gezet naar aanleiding van een voorgenomen le zing van Germaine Berton, zijn reeds ver oordeeld. Germaine Berton kreeg 4 maan den gevangenisstraf en verbod van verblijf gedurende twee jaar. Ook de anderen zijn tot dezelfde straf veroordeeld. Toen Germaine een van de agenten, die haar had gearraateerd, herkende, riep hem toe: Moordenaar! Waarop hy ant woordde: Ik heb nooit iamaml vermoord! Zy zeide toen: Het -spijt my, dat ik Je niet •gedood heb, maar je was niet de moeite waard. ste opwinding, zoowel ajs aanstekelyke vroolykhefid en de nieuwe toepasselijke moppen worden daar by tientallen gebo ren, maar ieder voelde toch wel het be schamende van dit verloop. Ten slotte bracht de zitting toch een klein, maar opmerkelijk resultaat, namelijk dat de Nationaalsocialisten bij monde van von Graefe reeds heden het Communistische voorstel om monden de motie betreffende de vrydating van de gevangen genomen Communistische -- handelen, voor de verkiezing wan «lagpresident, ondersteunden. Eei nootschap, waarover we one nog zullen hebben te verheugen. De socialisten hebben den tegenwoondi- gen rijksdagpresident weer candidaat ge steld. De Duitsch-nationalan stellen Wal- raff voor en ook de comantunisten hebben een candidaat, Thalmann, een bokser van beroep. (iOlDSI’HE COURANT. RUSLAND. Rechters te Moakou ter dood veroordeeld. Reuter meldt uit Moskou, «iet een aan tal rechters en andere autoriteiten van het revolutiomnaire tribunaal te Moskou op beschuldiging van corruptie en onwettige invrijheidstelling van gevangenen, voor het hoogste gerechtshof te leningrad terecht heeft gestaan. Zeventien hunner zyn ter dood veroordeeld, zeven tut 10 jaar ge vangenisstraf, twee tot 5 jaar, acht tot 3 jaar, terwyl «ie anderen zyn verbannen. dng, van alge- mag verwaarloo- Sanguinose die f dat gij de echte ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, par week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT SI, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dageljjka geopend van 9—4 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. ADVBRZKNTUCPBUSi Uft Good, «o onutrrita. (Mwonad. tot dm bwtfkrtw)* 1—6 rmj flM, rik. n«ri v“ Goud. dan bmoi»kri««i 1—6 roff.1» 1A4, rik. ncri moor OM. Adwrtomtiki bot ZatardHWomor N btf.Uc op dm prtjo. Uofdmti«heldMdvort«>tito do brilt tu dm prijs. INGEZONDEN MEDKDEEUNGENl 1—4 Hcria /EOt, rik. Mffri mmr fOM. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentün en ingenonden mededealiagen btf contract tot soar garoducaar- don prÜ«. Groote lettere en randen worden berekend naar yl««ta—lente. Advertcntiin kunnen worden ingosonden door tuaecbenkoeaet van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureau! en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te njja. „Ga slapen, Dagmar klemd, „het is laat”. „Goeden nacht, Ari Haar stem klonk lief en vleiend. Zijn oogen werden vochtig. Hij liep naar de deur maar deed die niet open. „Goeden nacht, lieveling.” Hij zei geen onwaarheid. Zij was voor hem het liefste, dat hij ooit had beze- VEKEBNklDE 9TAT8N. Hevige «tomen. 11 dooden, 24 gewonden. Ten gevolge van hevige stormen in het Zuiden van den staat Miaaiaippi, zijn gis teren erf persomm gedtxxl en 2. -L Vertter werd groote materieele «chatle aan gericht. De eerste z een zeer rumoerig verloop. Verwacht weid reeds dat de communisten de boel op ten zouden zetten, maar dat het zoo’n Indien Herriot inderdaad binnen enkele «lagen aan het hoofd der Franache regee ring zal komen te staan, zal de republiek door een nog vrij jongen man worden be stierd. Immers, Eduard Herriot wordt in Juli pas vyfitig jaar. Hy sprüit voort uit een officiersfamilie uit Lyon, doch de loop baan, welke hij zich in zijn jongelingsja ren koos, week aanmerkelijk af van die zij ner voorvaderen, maar méér nog van die, welke de jeugd in een industriestad 'als Lyon pleegt te volgen: hij studeerde lette ren en werd in 1906, na eenige jaren lee- raar te zyn geweest, professor aan de fa culteit der Letteren aan «ie Lyonsche hoo- geschool. In hetzelfde jaar schreef hij als proefschrift een studie over Madame Ré- camier et ses amis, welke thans nog als een der beste werken over deze belang wekkende vrouw geldt. De groote belang stelling, die hy voor wyageerige proble men en voor de geschiedenis der Fransche Letteren koesterde, deden veronderstellen, dat Herriot zyn leven aan de studie zou blyven wijden. Zijn robuste aaixi en sterke persoonlijkheid echter waren oorzaak, dat een beschouwende levenshouding hem niet voldeed en hij zijn activiteit meer practisch rijksdagleden nog te be- wilde ontplooien. Spoedig werd hy lid van j€n gemeenteraad van Lyon, om reeds op 33-jarigen leeftyd burgemeester dezer stad te wonden, welke functie hy dus bijkans zeventien jaar bekleedt. Het dagelyksch bestuur van Frankryks derde groote stad bevredigde Herriot blik baar nog niet volkomen, want in 1914 dee«l hij zijn intrede in het parlementaire leven door in den Senaat te wonden verkozen. Hy wtas toen 40 jaar oud, de jongste leef tijd, waarop men in het Luxemburg wordt toegelaten! Tijdens «len oorlog was hy en kele maanden minister van transport en levemrmiddelenvoorziening in het kabinet- Briand. In 1919, bij de nieuwe verkiezin gen, trad hy als Senator af en kwam in de Kamer als afgevaardigde voor het Rhöne- «lepartement. In de nieuwe Kamer was hij aanstonds «Ie leider der radicale en radi- caal-socialistische partij, doch «leze party, «lie juist bü de jongste verkiezingen sterk uit den strijd is te voorschijn getre- «len, hml toen veel van haar macht inge boet tengevolge van de overwinning van het Nationaal Blok. Men weet, dat Herriot den laatsten tijd vry vaak op «len voorgrond is getreden. Zijn levendige propaganda voor de Jaar beurs te Lyon, welke feitelyk aan zijn ini tiatief haar bestaan te danken heeft; z|jn reis naar Rusland en zijn daarop gevolgd Ijveren voor het hei vatten der betrekkin gen tusschen Frankrijk en de Sovjet-repu- bliek liggen nog verech in het geheugen. Hoe bijzonder de radicaal-socialistische federatie in Lyon op Herriot gesteld is, blykt wel uit het feit, dat de fereratie met algemeene stemmen den wensch h«M?ft uit gesproken «lat Herriot, indien hij minister president wordt, toch burgemeester van Lyon moet blijven, omdat zij van oordeel is, «lat een aftreden van Herriot tot een ernstige stoornis in het beetuursleven aan leiding zou geven. zei mania daarheen, naar beneden zal kon ik niet gaan. Er waren ook altijd zooveel keldermotten tegen den muur daar had ik zoo’n afkeer van. Maar Martha Heller zei, dat dit door de vochtigheid kwam. Hier in Duilsch- land moet dit heel anders zijn. Daar zijn de keukens ingericht als op het tooneel I Met blauwe lintjes en kanten randjes I Snoezig 1 Ik zal ook dadelijk van onze keukenmeid leeren koken, dat beloof ik je. En het volgend jaar kook ik alles wat je maar verlangt. Dan heb ben wij maar een kamermeisje noodig en een hulp in de keuken voor hel grove werk. Czaslo trok plotseling haar fijne blan ke handjes aan zijn lippen. „Sneeuwvrouwtje, sneeuw vrouwtje wat hebben wij gedaan Zij glimlachte hem toe zonder te bè- giijpen wat hij bedoelde. „Wat dan, Ari Zij ging op zijn knie zitten, sloeg haar armen om zijn hals, kuste zijn voor hoofd, dat zoo eigenaardig omlijst was door zijn zwart, glad haar, kuste zijn donkere oogen, als een teeder, spin nend poesje. „Wij hebben elkaar toch zoo lief, Ari Wij moeten heel'niet over akelige, nuch tere dingen spreken. Wij zullen liever over je volgende schilderij praten. Zal je mij het eerst in mijn witte of in mijn blauwe japon schilderen Het Sneeuw vrouwtje moet je ook dadelijk in Ber- zititinig van de Rijksdag had stel- her- rie zou worden had men niet kunnen den ken. Zoo vol als hedenmiddag, zoo zeigt de corr. van het Hbdd., heb ik den rijksdag nimmer te voren gezien. Men was eenvou dig gekomen om een sensatieopvoering bij te wonen, en men is niet teleurgesteld. Toen, een half uur te laat, de voorstel ling begon, zaten vrijwel alle leden op hun plaatsen. De tribune kon de nieuwsgieri gen nauwelijks bergen en ook de diploma tenloge was geheel bezet. De gezanten van Engeland en de Vereenigde Staten zaten op de voorste ry en bileven voortdurend in druk gesprek. Er was dan ook wel heel wat te zien. Hoofdnuanmer van de variété voorstelling was natuurlijk generaal Lu dendorff. Gisteren nog vreesden de op sen satie belusten, dat hij zou wegblijven, maar hy was er: zelfbewust, in gekieede jas, niet het Ijzeren Kruis le klasse. Ook von Tirpitz was er, oud en bleekjes jjeworden, maar toch nog kras voor een vijfenzeven- tiger. Dan de slanke, piepjonge Otto von Bismarck, graaf Reventlow, witjes en smal letjes; en natuurlijk trotsch en voldaan de oude leider der Duitsche fascisten, Wulle, voorts Henning en von Graefe, met het hakenkruis als insigne in hun knoopsgat. Veel te zien was er ook aan den ande ren kant. Daar troonden de grootste schneeuwleelijkers in Moskou’s dienst: Scholem, Katz en Rotfischer, de beruchte kwajongensbende uit den Pruisischen Land dag en nog eenige nieuwelingen, die hun internationale lak aan de heele boek nog vóór het begin meenden te moeten demon- streeren, door lustig hun pijpen en sigaren te ronken. Ze hadden kindertrompetjes, si renen, fluitjes en andere lawaai-instrumen- ten meegebracht, en deponeerden op de „Tafel van het Huis” een bijzonder hulde aan generaal Ludendorff, een blauwe bril met opdracht, een handschoen (vanwege het BUITENLANB8CH NIHUWfi. DUrreOHLAND. Auto om geslagen. In de buurt van Augsburg is door on voorzichtig ryden een vrachtauto, waarin 52 personen reden, omgeslagen, waardoor alle inzittenden onder «Ie auto kwamen. Drie van hen wenlen gedood, 12 ernstig en 30 licht gewond. Dé actie der ambtenaren. De besturen der Duitsche ambtenaars- twr”. Had althans schijnbaar alles over het hoofd gezien, wat haar verwende Gogen beleedigde. Maar er was toch een grene ook voor haar. Zij was niet te bewegen noch aan papa noch aan hear broers to schrijven. Ook niet om haar papieren. „Neen, dat kan ik niet. Dat moet je niet van mij verlangen, Ari I” En zij smeekte hem, dat hij het even min zou doen. „Wat zij weten moeten, hebben zij reeds lang van mama gehoord.” „Maar je mama kent ons adres niet, zelfs al wilde zij het doen, kan zij de papieren niet aan ons zenden.” Een rilling ging telkens door haar leden, als daarover werd gesproken. „Ik smeek je, Arials je mij lief- hebt.” Hij was weerloon tegenover haar angst, beloofde allen was zij verlangde. En dan vluchtte zij naar haar kamer tje, dat op een! binnenplaats uitzag, plaatste haar kleine, gouden ikoon, die opengeslagen kon worden als een reis- Mokje op de tafel, knielde en bad lang, terwijl zij breed uithalend het teeken des Kruises maakte, zooals zij op hoo- ge feestdagen gewoon was in de kerk van het instituut te bidden. Eerst bad zij voor mama, daarna voor haar broers en papa. heid, al zijn opflikkeronde hartstocht. Maar de roes was voorbij, de kinder achtige, belachelijke trots, een dochter van mevrouw Markofl, de uitverkorene «an een vorst Warjagin de „zijne le noemen. De overwinning behaald te hebben over alle weelde, allen rijadom, slechts door de macht van zijn kunst, van zijn persoonlijkheid. Wat overbleef was zorg, verantwoor delijkheid. Met geen van beide wist bij nog iets te beginnen. Het waren ge wichten aan zijn vleugels. Hij leed. Hij prevelde Groote God, ik ben toch geen schurk ik ben toch geen schurk Hij zou kunnen neerknielen en den diempel kussen waarover zij geloopen had, en hij zou haar tegelijkertijd uit haar bed willen rukken om haar naar het station te brengen en in den trein te zetten, den eersten den besten trein, die haar ver van hem wegbracht ver terug naar haar geboorteland, naar het witie, prachtige huis van den generaal. Neen, zoo ging het niet verder. Hij kon niet met haar rondtrekken als een zwerver. Hoe weinig hij met geld wist om te gaan, zag hij toch, dat het met de week verminderde. Hetwas reeds het derde hotel, waar zij samen waren afgestapt. Het derde en liet akeligste. Het moest nog meer achteruitgaat!, naarmate het geld weg smolt. Sedert den eersten avond had zij niet meer geschreid over de „treurige ka- President Ebert heeft gisteren na ge houden besprekingen met de leiders der partijen, met uitzondering van de D.-Völ- kischen en Communisten aan Dr. Marx op gedragen opnieuw een ministerie te vor men, op de basis van het z,g. burgerlijk blok, dat wil dus zeggen van de Duitsch- natkmlen tot de Democraten. Naar verluidt zal Dr. Marx zich thans nogmaals tot de Duitsch-Nationalen wen den en indien geen overeensteming wordt bereikt zich met een eenigtszins g kabinet aan den Rijksdag voorstel Bij al dit minderwaardige gedoe, doet het weldadig aan te lezen dat de soc-xle- mocnatische fractie in een bijeenkomst die zij gistermorgen hield, de volgende reso lutie heeft aangenomen: „Het bestuur van de sociaal-democrati sche Ryksdagfractie constateert, dat de tot nu toe gevoerde onderhandelingen met de Duitsch-nationalen reeds geleid hebben tot een gevoelige schade, toegebracht aan de positie van het Duitsche rijk ten op zichte van de buitenlandsche politiek. Het ziet in een spoedige uitvoering van het «leskundigen-rapport de eenig mogelijken weg tot bevryding van de Ruhr tot het brengen van vrede aan Europa, tot herstel van «ie politieke en economische veilig- hei«l en daardoor tot opheffing van de eco nomische en politieke cririfc en tot voorko ming van nieuwe groote werkloosheid. De sociaaldemocraten eischen daarom van el ke regeering een voortzetting van de bui tenlandsche politiek op «ie basis van het «leskundigen-rapport met sociaal rechtvaar dige verdeeling van de lasten. Zij zullen elke regeering bestrijden, welker buiten landsche politiek Duitschland door talmen en het doen van dubbelzinnige verklaringen naar een ramp zou voeren.” 28) Toen zij in het hotel terug waren zei l»ij „Wij moeten heel gauw naar Ber lijn gaan. Heel gauw. Wij mogen ons geld niet geheel opmaken. Wij moeten iets in de hand houden 1” Zij knikte heel ernstig. „Dat spreekt van zelf, Ari. Wij huren een atelier met een aardige woning en ik richt alles in. Let maar eens op, Ari heel zuinig werkelijk. Als hel er maar wat gezellig uitziet. En ik heb in het geheel niet veel dienstboden noodig. Op zijn allerhoogst twee.” Zij schrikte van zijn gezicht. „Neen, neen, Ati een dienstmeisje zal al voldoen de zijn. Een keukenmeisje.” Z’j kreeg weer een kleur. „Weet je, ik kan namelijk niet ko- dat leeren wij niet op het insti tuut. En bij ons beneden in de keuken de xok bedronk zich zoo dikwijls Dr. Marx belast met de vorming van een nieuw kabinet* De eerste Rtfksdagzitting. Een resolutie van de soc.-dem. fractie. De a.s. Fransche premier. toewerpen, weet u!) en een bouquet bloe men, waarvan me echter de grap ontgaan is en nog eenige ander kinderachtighe den. De taak van den voorzitter, de 78-jarige sociaal-democraat B«>ck was weinig benij denswaard. Nauwelyks had hy drie woorden gezegd, of de communist Katz verleende zichzelf het woord en begon op alles wat leven heet te schelden, omdat niet onmid- dellyk beraadslaagd werd over zyn voor stel om de gevangen fractieleden op vrye voeten te stellen, ale politieke gevangenen los te laten en nog veel meer. By het aflezen van de namen en het „pre sent” roepen, brulden bij sommige namen de communisten. By den naam Bismarck begon het: „Der Junge soli mal aufstehen". Kunze. Tirplitz, dr. Levy, Severing, Em minger, allen krijgen ze hun beurt. Bij den naam Ludendorff duurt het gebrul natuur lijk vele minuten. De opgeblazen generaal knikt slechts langzaam met het reusachtig groote hoofd in hun richting. Intusschen ziet men telkens weer Sch«>- lem en Katz en Koenen naar den stakker van een voorzitter loopen om het woonl te vragen en hy schrijft ze dan maar op, ze nemen het toch immers ook zonder zyn toestemming. Ten slotte komen ze na het appèl werkelyk aan het woord. Als hun partijgenoot Thalmann ten slotte van het Hooge Huis een proletarische vergadering maakt en de noodige „Hoch”’s achter elk ander laat uitbrengen, staat plotseling de heele fractie op en brult de Internationale. De oude Bock gaat haast huilen in hun richting en weet niet wat te beginnen. Ten slotte kryigt hy een aanval van kindsch- heid en begeleidt hy het gezang streng in de maat met zijn voorzittersbel. Dan is het geduld van Geheimrat Galle uitgeput en hij duwt den president van twee dagen de hooge zydem in de hand. Bock begreep, dat hij dete moest opzet ten en dat dan betere tyden zouden aan breken. Hij doet dit dan ook en verlaat onder het knalroode koorgezang de verga dering. De zitting is uiteengejaagd, maar er volgt nog een naspel. De Ludendorff-party wil niet achterblijven en antwoordt met twee coupletten van „Deutschland über al les”. Dan valt links opnieuw met de In ternationale in en onder die verheffende klanken verlaat men de zaal, en de tri bune is weer verlaten. Wie niet ontdaan en proestte van het lachen, ment en partijsolidariteit. In de wandelgangen heerschte de groot-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1