T. GOEDEWAAGEN ZONEN Arts Cleyndert Credieten in Rekening-Courant. van de Kampioenwed strijden worden ZONDAG 1 JUNI vanaf half vijf aan ons Bureau: MARKT 31 door onzen draadloos- telefonischen dienst bekend gemaakt. Qamiubilaarda kamar is weer te raadplegen. Postzegelverzameling kunnen er mede bezet of omlijst worden. Eene losse baan wordt er drievoudig mede omrand, kraagjes, manchetjes, korte mouwtjes zyn er mede afgezet. Wat 'n dankbaar versiersel is de ruche ook op de zomerkleeding voor kleine meis jes. Daarop hoort ze eerst recht thuis. Ze staat parmantig zevenmaal boven el kaar op een luchtig-springerig rokje. Ze vormt, iets breeder, datgene wat wij ge woon zijn eene mouw te noemen. Ze omgordt, smalletjes en fijntjes drie- k viermaal boven elkaar gezet, het middel van een glad lijfje en staat grappig uit bo ven het opbollend ruiane rokje. Er z|jn nog andere verassingen aan de kleeding der kleine en grootere meisjes te bespeuren. De buis en de breede oprijgsels zijn er weer! Wat draait de modfe toch in een klein kringetje rond. Iedereen weet het immers dat by een <k>orzichtig japonnetje dat van afstand tot afstand in oprijgsels is gelegd, nog maar een bedroefd beetje garneering noodig is om het tot een won der van bekoring te maken. Een afsteken de bies langs het halsje en... wat zegt men er wel van... de oeroude uitstaande bies als armbedekking, ziehier alles wat er ver der by behoort. Genoeglijker kleeding dan de tennisklee- ding is bjj dezen mooien zomertijd nau welijks denkbaar. Hoe kt is reeds een effen japonnetje van dail, waarop raak een paar raketten geborduurd zyn en waarop ook de spreek woordelijk geworden zakjes met kleurige biesjes paree ren. En een kleedje, geheel met afstekende stiksels doorgroefd, is reeds kant en klaar met z'n rond halsje en mouwen, en de vorm waar urn eene friasche kleurige bies rond loopt. Wat 'n gezellige pet-hoedjes worden voor „de tennis" gedragen! Alleen maar 'n smalle scaif om den bol en een aardig médaillon van voren er tegen. Ook de gladde temnlsband is nog niet van het hoofd, het houdt de waaiende krulletjes van een polkakopje netjes bij elkaar. Zaagt ge ooit zulk een afwisseling i" zoimerblouses als in de laatste dagen? Met korte en lange mouwen, ronde rechthoekige veeten, met platte jongens- boorden en coquette open halsjes, met ajours bewerkt, geborduurd of met sier- steekjes omlynd, zijn ze er in „hiille und fülle". Alweer zoekt de mode naar saajm- gehoorigheidBy een ruiten rokje, brengt ze voor den hoog-zomer, een kort mouw loos jasje, ook van ruitenstof, dat het vest van de hlouse zoo echt leuk laat uitpiepen. Deze mouwJooze jasjes worden „slip-over" genoemd, ten toeken van de zucht naai variatie die deze mode kenmerkt. De slip over moet vooral goed1 afsteken, mag van 'n heel andere stofsoort, desnoods van zijde of fluweel zyh. Verwonderlijk, hoe by deze broeiende zonnewarmte, de kleine hoed nog ai maar in aanzien blijft. Op één groote hoed, over huiven tien coquette dekseltjes het gelaat eener jeugdige draagster. Wèl vertoornen ze op alle manieren d<e attributen van den aoimer in hunne wyze van garneering. Bloemen en nog eens bloe- Nu geen platte namaak-, geene lintbloe- men, maar, neem de ouderwetsche zjg.n. „opgemaakte bloemen" van prachtig-diep fluweel, van glanzende zyde, van doffe m tegen den rand der opgeslagen Bloemen plat om den bol der Nichiches. Toefjes bloemen tegen korte achterklep, slierten van bloe men op één oor. Waar de bloemenbundels tot kleurharmo- nische stillevens worden bijeengevoegd, vult men deze aan met vruchten in vol- rype zomerkleur en het is deze garneerin gen aan te zien, dat zy tot het fijnste be- hooren, wat voor de zomersche dracht eener vrouw te bedenken is. GRACE ALLAN. MEDISCHE BRIEVEN. Nioot inevergif t igin g. II. Wanneer wy spreken over nicotinever- giftiging, dan zyn wij eigenlijk ietwat een zijdig. Zooals wy den vorigen keer uiteen gezet hebben, speelt de nicotine als zooda nig, wel de hoofdrol, doch ook de produc ten 'als 't koolmonoxide en 't blauwzuur, mogen wij niet onvermeld laten. Daar deze laatstgenoemde zware vergiften zijn, ie 't zeer begrijpelijk, dat de bovenmatige roo- ker, die dus uit den aard der zaak een hoeveelheid dezer verschillende giften in 't lichaam krijgt grooter dan goed voor hem ie, er niet zonder kleerscheuren afkomt en de vraag, die thans op beantwoording wacht is' deze: Op welke wijze openbaart zich nu het proces, die wij dan maar met de popu laire term: .jnicotinevergifitiglng" zullen samenvatten. Welnu, er is nauwelijks een dëei van het lichaam aan te wijzen, waar- op zich de funeste werking van het ver gift niet doet gelden. Het meest frappan te verschijnsel is wel het beklemmingsge- voel, dat zich van den rooker, d. w. z. den onmatigen rooker, pleegt meester te ma ken. Wy bespraken een tijdje geleden met elkander een ziekte, die bekend is met den naam van augina pectoris of stenocardie, zooals u zich wellicht nog zult herinneren en zonder twijfel zal 't u nog voor den geeet staan, dat de lijder aan de«ze ziekte met heftige benauwheden vaak te kampen heeft, die zich in „aanvallen" van hem meester maken. Hoewel het oorzakelyk moment hier een geheel ander is kunnen wy dat beklemaningagervoei hiermede het beste vergel ijken. Het is vaak alsof .de borst door een riem wordt omsnoerd, zoo dat de ademhaling soms in hooge mate be moeilijkt wordt. Komt een onmatige roo ker on-e kamer binnen, zonder dat wij nog weten dat hy zich aan dit euvel heeft schul dig gemaakt en nog maakt, dan deuken wy onwillekeurig het eerst aan de aanval- Jjen, die de zjgJL steuocardie met zich me- debrengt. Het'hart is evenwel vaak nor maal en hou reu wij dan dat onze patiënt 10 12 sigaren met <i« noodige pijpjes per dag verslindt, dan laten wij fluks de nico- tinevergiftiging een ernstig woordje mede- Naast deze buitengemeen frapante ver schijnselen heeft de patiënt niet zelden te kampen met nog enkele andere afwijkin gen, ml. met die van het maagdarmkanaal. Die spijsvertering is niet zelden min of meer in de war. De eetlust is sterk ver minderd, de patiënt klaagt vaak over het Zwg.n. „zuur" veroorzaakt door de afschei ding van een bovenmatige hoeveelheid zoutzuur en andere gistingsproducten, ter wijl ook de defacoatie niet zelden danig in de war is. Ook het zenuwstelsel ontkomt niet aan den nadeeligen invloed, die de nicotine op haar pleegt uit te oefenen. De patiënt wordt vaak min of meer beverig, is door gaans humeurig en nerveus, terwijl de slaap doorgaans zeer slecht is. Uren en uren kan de patiënt soms wakker liggen om soms by 't aanbreken van den dag in slaap te vallen. Geschiedt dit laatste dan is deze slaap meestal een zeer onrustige, dus terecht een „hazenslaapje". Het behoeft geen betoog, dat door dit alles 't lichaam zeer verzwakt en de pa tent er meestal zeer slap en vermoeid uit ziet en nauwelijks ?n staat is op behoor lijke wijze zijn dagelyfcsche bezigheden te verrichten. Wellicht zoudt ge denken, dat de nico tine nu voldoende den misbruiker gestraft heeft! Helaas hebt ge 't dan mis myn waarde lezeres en lezer, want er zijn nog enkele andere factoren, die wij den vol genden keer met elkander hopen te bespre ken. Berlijnsche Brieven. (Van onzen specialen medewerker). Berlyn 28-5-'24. Het mag wel als een bewys van de we derom toenemende onzekerheid in Berlyn gelden, dat in allen ernst gepleit wordt voor het afschaffen van de vergunning tot het dragen van wapenen, den z.g. „Waffen- schein". Er wordt op gewezen, dat het slechts de fatsoenlijke menschen zyn, die zich daaraan storen, en nu komt nog hierbij, dat sinds korten tyd voor het verkrygen van den „Waffenschein" 1216 mark moet betaald worden. Niet iedereen heeft dit er voor over, ja, de meesten kunnen het niet betalen, met het gevolg dat de heeren mis dadigers zónder „Waffenschein" in het be zit van wapenen zyn, terwijl de rustige burgers te veel er voor moeten betalen en dus voor het meerendeel ongewapend zyn. Wanneer in Berlyn een inbreker betrapt wordt, of by andere dergelijke gevallen, dan opent hy al vluchtend het vuur op zyn vervolgers en weet dan meestal te ont komen. Dit is, wat men noemt meer en meer gebruikelyk geworden. De vorige week ont rukte een kerel op straat eene jonge dame een handtaschje. Een student, die hem ach tervolgde, werd door hem neergeschoten en ligt in het ziekenhuis. Zakkenrollers en allen, die ook maar het geringste met de, politie te maken hebben, blijken, als het er op aan komt, gewapend te zijn, en geneeren zich volstrekt niet, van hun revolver gebruik te maken. Integendeel! Het blykt hoe lan ger hoe meer, dat een „Schietgeweer" een noodzakelijk meubel is, zoowel in huis als op straat, en waarom moet het den fatsoen leken burger moeilijk gemaakt worden, het geen den onfatsoenlijken zooal niet veroor loofd, dan toch zeer gemakkelijk bereikbaar is? Verordening of niet, het zal hoe langer hoe meer mode worden, dat men ook zonder „Waffenschein", zoo'n klein kanon voor alle gebeurlijkheden in den zak draagt. Even ongenoegelyk als het bovenstaande is het voortdurende uitstel van straf geven. Bijna iedere veroordeelde, die niet tè zware misdaden op zyn geweten heeft, krijgt een proeftyd voor zoo lang zyne straf duurt, m. a. w. wanneer hij zich in dien tyd goed gedraagt, wordt hem de straf geschonken. Met zulk een vonnis der rechtbank wordt dus een veroordeelde weer op het publiek losgelaten, in de hoop, dat hy het niet meer doen zal. Doet hy het wel, dan komt hij eerst werkelyk in den pot! Maar ondertus- schen is er dan weer een slachtoffer méér gevallen. Dit mag zee* humaan zyn tegen over den veroordeelde, maar voor het pu bliek is het minder humaan! Er is over het algemeen eene sterke strooming bemerk baar, veroordeelden, die niet door en door reeds langen tyd misdadig zyn, zoo tege moetkomend als maar mogelyk, te behan delen. Over den beruchten 61, den zooge- naamden „Jagdschein", die den bezitter tot geestelijk minderwaardig en dus(!) niet strafbaar stempelt, schreef ik u, meen ik, reeds vroeger. Op zichzelf is het principe natuurlijk zeer mooi, maar wanneer zulke individuen, al zijn zy dan minderwaardig, weer verder op de menschheid worden los gelaten, en dan speciaal in eene wereldstad, waar buiten deze z.g. minderwaardigen, toch al zooveel vólwaardigen rondloopen, die wat op hun kerfstok hebben, dan wordt het toch wel een beetje ongemoedelijk. Toen de vorige week weer eens eene razzia werd gehouden in het $syl „für Obdachlo- sen", werden daar eventjes 69 veelgezochte misdadigers, inbrekers, valsche munters en moordenaars gevonden! Wanneer men zoo nu en dan zulke dingen hoort, moet men eigenlijk nog verwonderd zyn, dat het hier betrekkelijk nog zoo rustig en veilig is. Ik wil nog even eene branche van het dieven gilde vermelden, die in Holland niet zou kunnen bestaan, n.l. de „Klingel-fahrer". Deze ongenoode gasten kunnen, daar alle woningen op één gemeenschappelijk trap- pevtiuis uitkomen, overal aanbellen, totdat zij eene woning treffen, waar niet wordt opengedaan. Wanneer zy zeker zijn, dat nie mand thuis is, openen zy snel met een „Dietrich" de deur, pakken mede, wat z(j krygen kunnen en gaan dan weer rustig naar beneden. Komen zij een bewoner, soms den bestolene zelf, op de trap tegen, dan wenschen zy hem nog kalm, zooals hier ge woonte is, een „goeden dag" en verdwijnen met hun buit. Waar het al niet goed voor is, zyne huisdeur aan de straat te hebben, waardoor elke politieman, elke voorbijgan ger en elke buur met spionnetje kan sur- veilleeren! Een meer verkwikkelijke specialiteit van Berlyn, die eveneens onbekend is in Hol land, maar verdiende, bekend te worden, is de „Weisse mit Himbeer". De sprong van inbrekers naar het Berlijnsche „witte" bier is niet zoo groot, als men zou denken. In deze warme dagen zou menigeen graag op reis willen, als hij het betalen kon, maar dikwijls laat hy het uit angst voor de in brekers. Hü geniet dan van de Berlijnsche lucht en drinkt eene „weisse mit Himbeer"! Dit is een soort witbier, met eenigszins bit teren smaak, dat daarom met een scheut frambozenstroop verzoet wordt. Het wordt opgediend in groote grove glazen in den vorm van breede champagne-kelken, maar 6—10 X zoo groot. Het is een speciaal Ber- ljjnsch product en kan in enorme hoeveel heden genoten worden. Men zegt, dat men niet gauw een kater ervan krygt, maar als het zoover komt, dan is het er één van even groote dimensies als de kolossale glazen, waaruit men dezen werkelyk zeer verfris- schenden drank naar binnen giet! Over het algemeen weet de Berlyner zich nogal te helpen op het gebied van dranken. Uit de Werdersche vruchtenboomgaarden komen vruchtenwijnen, die voor andere wijnen niet onderdoen, die geperst worden uit aalbes sen, blauwbessen, klapbessen, enz. en die zóó zacht over de tong glijden, dat men eerst veel later aan de beenen merkt, wat de maag genoten heeft. Wanneer in de eer ste warme dagen van Mei de uittocht naar Werder begint, dan behoeft men slechts het uitladen der passagiers uit de terugkeeren- de treinen en booten te zien, om te weten, waar het vervoermiddel vandaan komt. Vrijwel nooit komt het by deze „Ausflüg- ter" tot vechtpartijen of ongelukken, wel een bewys voor de goede qualiteit dezer wynen! Of zou het aan de voorzienigheid liggen, die speciaal over dronken menschen en kinderen zegenend de beschermende hand houdt? Een Chineesch wijsgeer ver haalde eens de gelijkenis van den dronken en den nuchteren man, die beide tegelijk van een wagen vielen; de dronkaard stond weer op, de nuchtere had echter den nek gebroken! Wat bedoelde wijsgeer met deze gelijkenis wilde zeggen, weet ik eigenlijk niet; maar een paar dagen geleden viel hier een totaal beschonken manspersoon uit de 2e verdieping op den binnenhof, en toen de bewoners met schrik naar beneden holden, om de treurig^ overblijfselen bij elkaar te vegen, vonden zij den man rustig slapend op de steenen; Hy wilde niet eens geloo- ven, dat hy gevallen was, en verwonderde zich alleen maar, waarom hy zich juist op den binnenhof had te slapen gelegd! Wan neer dit niet een sterk bewys is voor de bewuste voorzienigheid, althans ten opzich te van dronken personen, dan weet ik het niet! Als laatste nieuwtje kan ik nog melden, dat de automaten, die vroeger op Alle sta tions en in alle restauraties te vinden wa ren, weer in werking gesteld worden. Wat kwam daar vroeger niet aan heerlijks uit! Gebrande amandelen, chocolade, pepermunt jes, wind-lucifers, sigaretten, een fleschje Eau de Cologne, enz., enz. en alles voor een groschen! Tijdens en né den oorlog stonden zij leeg en staarden u met blinde oogen aan, voor zoover zy niet verwijderd waren. En nu zyn zy met de lente weer gekomen, als de zwaluw, die het begin van een beteren tijd aankondigt! Herinnering uit den „goe den ouden tyd", begin van een „goeden nieuwen tyd"? Brieven van een Gouwenaar uit Parijs. XXXIV. Parys, 29 Mei 1924. Het succes van m'n vriend Durand en ik inzake onze nachtelijke zwerftocht door duister Parijs is tot op heden nog maar denkbeeldig. Zooals het zoo vaak gebeurt met plotseling opkomende plannen en enthousiaste afspraken, blykt de uitvoering nog wel eens lastiger te zyn dan men in 't begin denkt. Laat ik er dadelijk aan toe voegen dat 't Durand z'n schuld was. Na tuuriyk! Als 't puntje by 't paaltje kwam en ik zei: „Nou gaan we vanavond", dan had ie altijd een bezwaar. Vandaag was ie moe, morgen moest ie op bezoek en gister had ie toch al zoo slecht geslapen. „Durand," heb ik tenslotte gezegd, „ga tot de mieren en maf. Ik heb beloofd dat ik over Parys by nacht zou schrijven en ik hou m'n woord. Maar ik zal het ze eerlijk ver tellen dat je een luie kerel bent." „J'en ai mearre," beweerde Durand. „Je mag net zooveel schryven over me als je maar wilt. Ze kennen my toch niet en ge lukkig lees ik geen Hollandsch. Wel te rusten." En zoo stond ik dan dezer dagen, klok slag middernacht, op de Place de l'Opéra, vastbesloten om niet te gaan slapen en om alles te verhalen wat er te verhalen was van Parys by nacht. Ten dien einde had ik een blocnota in m'n zak geBtoken om eenige punten te noteeren en aldus gewapend ging ik de boulevards op. Twaalf uur, de opera ging net uit. Een stroom menschen witte smettelooze overhemden, smokings, hooge hoeden, bontmantels, elegante dames- voetjes, autogetoeter. Het valsch rood- paarse lichtschijnsel achter de bogen van de bovengalerij der Opera verdwijnt plotse ling, de groote deuren worden achter de laatste bezoekers gesloten en de menigte die het groote plein vult slinkt langzamer hand. Te voet en per auto of taxi, verdwijnen de meesten. Men gaat soupeeren in een nachtrestaurant op Montmartremen gaat naar huis of men wandelt nog wat in de zwoele avondlucht. Tien minuten over twaalf zie ik op de place de l'Opera het gewone publiekkrantenverkoopers, menschen die voor de metrou uitgang staan te wachten, een groepje by een autobus halte, een politieagent en voorbijgangers die haastig oversteken. „Lieve hemel," dacht ik by myzelf, „wat moet ik daar nou over schryven." Dat is zooiets gewoons, dat is heelemaal niet interessant of karakteristiek. Ik be sluit dus om er niets over te schryven en slenter de Boulevard des Capucines op. „You want to see a ver... nice spectacle sir?" hoor ik plots naast me een meneer zeggen. Ik kyk even of de vraag aan my ge richt is. Jawel hoor, de man frekt me aan m'n mouw om me staande te houden. Ik zeg heel nonchalant „Non, merci," maar hy blyft aanhouden en somt in rad-Engelsch al het fraais op dat ie me kan laten zien. In de omstreken van de Opera tref je hoo- pen van zulke kerels, die allemaal Engelsch praten en op iedere lange, blonde meneer loeren om 'n tot de verrukkelijkheden van Frankrijk's hoofdstad te verleiden. Als je een sportpak aantrekt, een pet opzet en een pijp in je mond steekt, kun je in die buurt er zeker van zyn iedere honderd meter aan gehouden te worden. Vanavond valt het nogal mee ik kan ongestoord tot Americain doorloopen, waar als altijd een groote collectie juffrouwen van een niet nader aan te duiden métier café crèmes of likeurtje zit te drinken. Maar op de hoek, voor de Vaudeville, komt er weer een manspersoon naast me loopen die in z'n binnenzakken een heel arsenaal van ansichten en boekjes heeft zitten. Ik negeer de man, maar hy houdt vol tot ik twintig meter verder me ineens omkeer en 'm dui delijk maakt dat ie erg gauw op moet kras sen, want dat ie anders een heele groote klap kan krygen. Ik ga aan de andere kant loopen, waar het altyd minder druk is, sla dan een klein straatje in en verzeil dan in de rue Daimou, een van de weinige straten in het centrum waar bar's, nachtrestaurants en dancings zyn. Een gemeen rood licht doet pijn aan je oogen. De straat is verlicht door alle lichtreclames. Een lange filé van luxe auto's, waarvan de chauffeurs liggen te slapen of met de portiers staan te praten, werpt één groote schaduw op het glimmen de asphalt. In de hall van „l'Ours" staan eenige heeren in smoking voor een affiche te praten. Ze vertellen elkaar zeker eenige „anecdotes" over de artiste, die erop af gebeeld is. Onhoorbaar loopen kellners over de weelderige dikke tapijten, de geweldige lichtkroon straalt een helder wit licht uit, dat het rood van de muren, gordijnen en ta pijten nog feller doet uitkomen tegen het witte marmer. Het geluid van een jazzband klinkt even naar buiten door als het gordijn opengeslagen wordt om iemand door te la ten. Daarbinnen sigarettenrook en cham pagne. Ik loop door. Hoeveel van die luxueuze nachtgelegenheden zou Parys wel niet bezitten, en hoeveel geld zou daar iede- ren avond wel niet stukgeslagen worden? Honderd meter verder zit een oud vrouwtje ineengehurkt in een portiek. Hoewel je er 's nachts tientallen zoo kunt zien, valt me deze keer de grove tegenstelling meer op dan anders. Vanavond in een portiek morgen op een bank, overmorgen „sous les ponts"terwyl daarginds rijke zoontjes en zwaar gedecolleteerde demi-mondaines de eene flesch champagne na de andere ver zwelgen. Het is zoo heel gewoon, zoo banaal om deze afgezaagde vergelijking neer te schrijven, maar terwyl ik over de stille Rue de la Paix loop in de pure nachtstilte en de sterren boven m'n hoofd moet ik er toch voortdurend aan denken. De zuil op de place Verdóme met Napo leon's afgietsel er boven op teekent zich scherp af tegen de maanlichte avondlucht. Een taxi snort voorbij, het eentonig getik van den meter versterft in de verte. De kalme rust doet weldadig aan. Hier waar ik loop is het geen „nachtkwartier". Slechts nu en dan haastige stappen, iemand loopt aan den overkant voorbij. Onder de zuilen gang van de Rue de Cartiglione neemt een vrijend paartje afscheid. De politieagent op den hoek van de Rue de Rivoli monstert me alsof ik er als een verdacht individu uitzie. Tot nu toe vind ik m'n wandeling erg oninteressant. Maar het is ook pas één uur. A. C. S. LAND- EN TUINBOUW. Wat iedere maand te doen geeft. (Ie helft Juni.) Nadruk verboden. De''Meimaand heeft het goed gemaakt, er is veel gegroeid. Warmte na regen doet wonderen, ook op de graslanden. Op den akker is nu geregeld werk met schoffelen, harken en wieden. Hieraan wordt in vele streken, vaak door gebrek aan arbeids kracht, te weinig gedaan. Vele akkers zyn dan ook zeer vervuild, waardoor de oogst vaak belangryk wordt gedrukt. Op ryen zaaien kan het schoonhouden zeer bevorderen. Dit geldt o.m. ook voor boekweit. Is dit breedwerpig gezaaid, dan nog lean men het gewas thans door schof felen op ryen brengen. Wanneer men het boekweitland geregeld schoonhoudt en bo vendien gedurig zaaiboekweit van elders invoert, dan heeft men hiervan groot voor deel. Er schijnen dit jaar in verschillende streken veel biauwbloemen (korenbloemen) op de graanakkers te zyn. Geen beter mid del daartegen dan fijn gemalen kainiet, daarvoor expres door het Kalisyndiloaat Utrecht in den handel gebracht. Wtf nemen ook dit jaar by verschillende landbouwers bestrijdingsproeven tegen allerlei onkrui den. Het middel (1000 KjG. per bunder) is probaat, haast onfeilbaar, als het weer gunstig is: sterke dauw in den vroegen morgen, als het wordt uitgestrooid, en een heldere zon daarna. Wij hebben er heel wat akkers mee geschoond. Het eggen der aardappelen is in vele streken gebruikelijk. Aan te bevelen is het echter niet, omdat vele stengels worden beschadigd; beter is het te ha riten of te schoffelen, direct na het okpomen en dit later één of tweemaal te herhalen, indien men niet aanaardt. Aanaarden werkt op zandgrond veelal of meestal verkeerd, vooral in droge zomers en het is eveneens schadelijk als het te laat gebeurt, wanneer het gewas al te ver ontwikkeld is, of wanneer de aardappelen diep gepoot zyn. Op vochtige gronden kan aanaarden nuttig zyn; men krygt daar door in natte zomers, als de ziekte heerscht minder zieke knollen. Ook wordt door het aanaarden het rooien met vork of schop gemakkelijker. Rooit men machinaal, dan is aanaarden noodig. Plant nu mangel en koolrapen uit, de eerste vóór 10 Juni, de laatste vóór Sint Jan; by later uitplanten loopt het vaak verkeerd. Mangels verplant •men met succes. Schoffel niet by nat weer, de groei gaat er dan uit. By het uitdunnen trekt men de minste plantjes zijwaarts uit, terwyl men op het beste, dat moet blijven staan, de hand legt. Zoo worden twee rijen tegelijk behandeld. Na het uitdunnen tel-/ kens Ohdii geven. Ook dejcoolrapett TnW men herhaaldelijk schoffelen of harken en daarna met chili ovenbemesteo. Heeft men last van aardvlooien, dan bestrijdt men deze het best met versch gehluschte kalk. In dein tuin: Zoowel warme als koude planten kunnen nu naar buiten, op de per ken. Wil men planten uit de potten in de wol le aarde zetten, dan make men de aarde in den pot eerst goed nat, de planten lijden dan minder. Ook de palmen kunnen nu, maar alleen by gunstig weer, naar buiten; op een eenigtazins beschaduwde plaats, waar ze niet alleen tegen felle zon/doch ook tegen den wind beschut zyn. Vóór men ze uitbrengt, eerst goed afsponsen! Begiet by droog weer uw perziken, vooral op hoogen grond; maak daartoe bij den stam een kuiltje dat des daags eenigszins bedekt is met mos. Wilt ge Primula Chi- nema's vóór den winter in bloei hebben, zaai dan nu; in een schotel met zuivere bladaarde, slechts een weinigje onder strooien, de aarde aandrukken en vochtig houden. Wied nu ook in uw groententuin: wieden en den grond losmaken is bemesten. Nu kunt ge nog met succes boonen leg gen, ge eet er dan laat van. Breek van uw tuin- of groote boonen niet de toppen uit, om minder last van de luis te hebben. Bind uw doppers en peulen, die tegen de rijzen groeien, geregeld aan. Verplant bij vochtig weer geregeld de kleine slaplant- jes, indien ge den geheele zomer door sla wilt eten: daartoe zaait ge ook af en toe. Zoo kunt ge ook met wortelen doen, als ge daarvan houdt. By scherpe droogte is het moeilijk sla en wortelen aan den groei te krijgen; by het rooien moet de grond goed omgespit en natgemaakt worden. Tegen het midden der maand houdt men op de jonge bedden op met asperges steken, op de oudere bedden mag men nog een paar weken doorgaan. F. N. Z. Te Utrecht is onder leiding van dr. F. Posthuma, de algemeene verga/lering ge- gehouden van den Algemeene Ned. Zuivel- bond (F. N. Z.). D® secretaris, de heer A. Geluk, deed de volgende mededeelingen: De eerste vijf (maanden van het jaar schommelden de bo ter- en kaaspryzen vrij aanzienlijk, hetgeen op zeer abnormale toestanden op de wi- velmarkt wyst. Duitschland is weder het voornaamste afzetgebied van zuivelproduc ten geworden en zal dit ook blijven, indien de toestand zooals zy thans is niet ver andert. Betrekkelijk de wettelijke regeling van den uitvoer van boter en kaas sprak de F. N. Z. zich uit voor voorloopige bestendi ging van den bestaande® toestand, daar eenerzij ds bezwaren in een wettelijke re geling worden gezien, doch men anderzijds met name het uitvoerverbod van ongecon troleerde kaas nog niet wenschte opgehe- te zien, omdat men vreesde, dat dan de vi-ootrerp oiMM»wenschte toestanden i» nieuw de aandacht, daar intrekking der crisiswetten en afhandeling der Boter- en Kaaswiet binnen afzienbaren tyd te wach ten is. I® zake de melldevering naar Duitsch land zyn de teleurstellingen ontstaan, door dat van Duitsche zijde steeds ruimere b>"- zeggingen werden gedaan dan werden o konden worden nagekomen. Ten einde de fabrieken, welke op deze wyze moesten worden teleurgesteld eenigs* zins in de eventueels daardoor geleden schade te kunnen tegemoet komen, werd uit de Maartlevering door inhouding van 0.4 cent per liter geleverde melk een klein fonds gevormd, dat straks onder deze fabrieken zal worden verdeeld. In verband met den ernstigen aard van het mond- en klauwzeer, waardoor het vee- houdersbedrijf reeds ge ruimen t\jd worcli geteisterd, heeft het bestuur besloten een speciale bespreking aan het vraagstuk van de mond- en klauwzeer bestrijding te wy- den. Deze zal worden ingeleid door prof- H. Remmelts, directeur van den Veeartse- nijkundvgen Dienst. Alle besturen van aan gesloten bonden «dien worden uitgeno digd. Voorts heeft het bestuur gemeend, verband met de vaak misleidende recl*n«> welke vanaf den vorigen zomer voor gebruik van margarine in ons land maakt wordt, het publiek er op te moeten J wijnen, dat natuurboter niet door een sur- I rogaat te vervangen ia. Voor de examens 1924 meldden zich 194 candidate» aan. De mondelinge examens sullen worden gehouden te Leeuwarden en Arnhem, resj. 3, 4 en 5 Juni en 11 en 12 juni aa. Het hoofdkantoor gaf een eind balans- cijfer van 143.763.35%, met een batig aaldo van 6.87%. Het jaarverslag over 1923, waarin een ledenaantal van 438 vermeld staat en een verwerkt aantal K.G. melk over 192223 van 1.453.678.440, zijnde ruim 8 meer dan in het vorig jaar, is goedgekeurd. fcuid-Hollandsche Bond van Veehandelaren. In „Amicitia" te Rotterdam had gisteren de 8ste jaarlyksche vergadering van den Zuid-Hollandschen Bond van Veehandelaren plaats onder leiding van den voorzitter, den heer M. de Haas. De algemeene secretaris van den Neder- laadschen Bond, de heer Akkermans, gaf enkele inlichtingen over den uitvoer van vee naar het buitenland. In Duitschland is thans weinig vraag naar vee, als gevolg van de moeilijke toestanden en den invoer van be vroren vleesch. Aan Tsjecho-Slowakye le vert bijna half Europa varkens en runderen, vooral Denemarken. Holland heeft levende varkens geleverd, doch de invoer is door de regeering verboden, omdat enkele zendingen ziek aankwamen. In'Denemarken is de han del niet levendig, hoewel er vraag is naar goede stieren en ossen. Er wordt geslacht vee in koelwagens uit Denemarken naar Amsterdam vervoerd. Naar aanleiding van het voorstel van den heer Schippers van Oud-Beierland in de ar- bitrage-vereeniging verdedigt de voorzitter de aansluiting en bloc van den Zuid-Hol landschen Bond. Men kan natuuriyk niet iemand dwingeb om lid te worden van de vee-arbitrage, doch de aansluiting van den Zuid-Hollandschen Bond lijkt spr. een groot belang. Deze voorwaarde zal echter niet dwingend aan het lidmaatschap van den Bond verbonden worden. Het voorstel tot aansluiting en bloc werd na eenige discussie aangenomen met 22 te gen 4 stemmen. Tot bestuurslid van den Z. H B. werd met algemeene stemmen herkozen de aftredende heer J. Verhoog, met 17 van de 28 stem men werd gekozen de heer M. Drievoet en na een herstemming met 16 stemmen de heer A. Schipper. hoanclool Waako«arzioht. Terwyl in Frankryk en Duitschland in nerveuze spanning gewerkt wordt aan de o wrong van een nieuwe regeering, over eenkomstig den uitspraak van de stembus, wacht de geheele wereld het antwoord op de vraag, onder welke voorwaarden de zoo bedangryke herstelkwestie tot verdere op lossing zal worden gebracht. En al wachiende overheenscht de nei ging tot een universeel» terughoudendheid in de wereld van den geld- en iondsenhan- Vandaar dat in alle centra van dezen t slechts dan een meer be- i verkreeg, wanneer factoren Localen aard een stimuleerenden in vloed deden velden Zoo was New-York van tijd tot tyd vry levendig gestenul, doordat eerstens de be richten uit de industrieele .wereld wat hoopvoller luiden, terwyl bovendien het gebeurde met de bomus-wetgeving de noo dige agitatie en zeer wyde koersfluctua ties teweeg bracht. Op de Londensche markt blijft de stem ming uiterst kalm en zyn het in hoofd zaak nog altyd beleggingswaarden, diie de algemeene belangstelling bezig houden. De Aimsterdamsche beurs was in het al gemeen ieta levendiger van voorkomen, doch in hoofdzaak was <1© handel afkom stig van beroepszijde, terwyl het publiek zich nog altyd tot een uitgesproken terug houdendheid bepaalt. Wel vallen gewoon lijk wel tamelijk flinke beleggingsorders uit te voeren, doch in tegenstelling met Londen bemerkt men te onzent aan het uiterlijk van de markt hiervan weinig of Op de aandeelmartat hadden Rubbers aanvankelijk een uiterst loom voorkomen, gedrukt als zy waren door de scherpe re acties in de prijzen van het artikel. In de wereld van den rubberhandel zijn de mee ningen omtrent de naaste toekomst van de markt nogal verdeeld, doch wyl tot voor kort een pessimistische toon de overhand had, luiden de jongste lezingen wat gun stiger, hetgeen samenvalt met een herstel in de pryzen van het product. Dit verleen de de markt voor de betrokken aamdeelen 'genoeg steun om voor de meeete soorten een oploopende koerslyn teweeg te bren gen. Tabakken hadden een lusteloos voorko men en ook hier was de stemming niet zeer opgewekt, voornamelyk in verband nvet de gedrukte sfeer, die uit de Duit sche handelswereld in verband met den crediëtnood tot ons komt. Men vreest zeer, dat de Duitsche afnemers, die in de voor- j aarsinschrijvingen nog zoo'n groot en rol spelen, hunne betoekenis voor de markt zullen verliezen en vooral ook het feit der komende regeeringsbemoeiïngen is niet in staat om" de stemming ten gunste te be ïnvloeden. Petroleumwaarden waren goed prijshou dend, doch de rechte animo bleef ook voor het hoofd fonds uit, toen bekend werd, dat op Djambi een spuitende bron is aange boord. Toch is de grondtoon voor het hoofdfonds niet onbehagelijk en wy ver wachten dan ook binnen afzienbaren tyd een stygende koerslyn. Voor auikerwaarden was de belangstel ling slechts matig en de neiging to* af8«- ven overwegend, in verband met de min der gunstige lezingen omtrent de markt positie van het product, welke lezingen in de pryzen op de suikermarkt onmisken baar tot uiting komen, teekenis te zien. Van de Specialiteiten waren van tyd tot tyd Com pa iua's wat boter gestemd. Philip's Lampen noteerden in verband met onbevestigde en oncontroleerbare ge ruchten omtrent een te verwuchten bonus. Op de Amerikaansche markt viel in en kele fondsen iets meer belangstelling te conatateeren, als gevolg van de bewogen houding va» Wallstreet. Wy merkten reeOo op, dat uit de industrieele wereld een wal gunstiger geluid gehoord wordt. De inzin king, waarover men zich in vele kringen reeds Lang ongerust gemaakt had, verkeer de volgens de jongste berichten in een dui delijk merkbaar redres, dat vooral in de staalindustrie de bedrijvigheid deed toene men. Ook de spoorwegontvangsten, die een dalende lyn waren ingeslagen, worden iets beter, hetgeen de speculatie aanleiding geeft, zich ook voor dit materiaal te inte- resseeren en vooral de lichter genoteerde fondsen ondervonden hiervan onmiddellyk den invloed. Prolongatie 3 k 3% Fa. B. SANDERS Ezn., Amsterdam. Obligatiehouders Ned. My. voor Scheepvaart, Handel en Nijverheid. Naar wij vernomen is het besolier- mingscomité overgegaan tol liet oprich ten van eon vereemging ter behartiging van de belangen van ae houders van 7 procent obligaties der Nederlaudscno Maatschappij voor Scheepvaart Han del en Nijverheid (Furness Stockirs) en aai over enkele dagen een oproep aan obligatiebonders verschijnen om door inlevering van hunne obligaties hunne belangen aan die vereeniging toe te vertrouwen. RADIONIEUWS. Programma voor Zondag l Juni a.s. van 8—10.80 n.ro., Hilversum. Medewerkenden Mej. Hillegonda Abeleven, aana. Mej. H. C. van Stolk, fluit. Mevr. H. Leopold—-Draper, piano. Dr. M. Noordewier, declamatie. Dr. H. M. Leopold, altviool. De heer Niek Noordewier, fluit. De heer Droogleever Fortuyii, viool. Verder zal het vaste Omroep-Orchest ,,De Vogelaars" eenige nummers ten gehoore brengen. Maandag 2 Juni 1924 van 7.15—8.30 n in verzorgt mevrouw Antoinette van Dijk het Kinderuur. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Olympisch Voetbaitournoai te Parys. De wedstrijd Zwitserland—isjecho- Slowakije, die gisteren opnieuw werd gespeeld, eindigde thans in een 10 overwinning voor Zwitserland, die dus Maandag 2 Juni zullen uLtkomea tegen -Italië. in de kwart-tinale speien Zondag 1 Juni Egypte tegen Zweden. Frankrijk tegen Uruguay. Maandag 2 Juni. Zwitserland tegen Italië en Nederland tegen Ierland, in het Stade de Paris des avonds ooi zes uur. Dt halve beslissingswedstrijden voor de 4 landen die aanblijven worden ge speeld op 5 en 0 Juni. De verliezers daarvan spelen op 8 juni om de 3e ein 4e plaats en de win- narrs op 9 Juni om ue ie en 2e plaats. De grootste verrassing in de op Don derdag gespeelde wedstrijden, was wel de verpletterende nederlaag der Belgen met 8—1 tegen de Zweden. Ook Hongarije verloor wat niet werd verwacht van Egypte met 30. Met spanning worden de uitslagen van Maandag tegemoet gezien. Wedstrijdprograiama voor Zondag 1 Juni. N. V. B. Kampioenschap van Nederland. Groningen Be Quick—Enschedé. Bieda NAC—Stormvogels. Afdeeling I promotie 3e klasse. Zeist Zeist—Voorwaarts. Rotterdam NeptunusAlien. 3e klasse B. Rotterdam S.I.O.D.—'t Noorden. Afd. 11 promotie reserve 2e klasse. Gouda Olympia II—Xerxes II. G. V. B. 4e klasse B. Gouderak IISchoonhoven IV, 2 uur. Vriendschappelijk Gouda D.O.N.K.-O.N.A. Om het landskampioenschap. Stormvogels speelt Zondag haar laai den wedstrijd in Breda tegen N.A.C. Mochten de IJmuidenaren ook de-zen kamp winnen, dan kan Feijenoord in de haar resteerende twee wedstrijden geen punt meer verliezen om de eerste plaats te behouden. Het krachtsverschil blijkt intueschen bij de «yjiulidaten al zeer gering. Be Quick ontvangt Enschedé en zal de laatste plaats thans wel aan baar gasten toeaijzen. Voor de promotie res. 2e klasse zal op het Sportterrein alhier de eerste ont moeting plaats vinden tussdien Olympia li en Xerxee II. Aangezien Xerxjes Donderdag heeft gewonnen van Excel sior, maakt ook zij nog een kans op het kampioenschap, zoo in de drie door h8ar nog te spelen wedstrijden 6 pun ten worden veroverd. In dat geval Wrijgt ze evenveel punten als Excelsior en zou dan een beslissingswedstrijd noo dig aijn- In de promotic 3e klasse speelden Donderdag Neptunus en Steeds Volhar den gelijk 1—1, zoodal Neptunus na een één-jarig verblijf in de 2e klasse weder degradeert. Do beslissingswedstrijd om de eerste plaat. In de le klasse A tusschen Al- hia I en Alphen 'fl wordt in onderling overleg van beidlw voreemgingen ge speeld op het Alphen-terrein op Zon dag 15 Juni a,s, nam. 2 uur. De wedstrijd Haastrecht IIWad- dinxveen I is op verzoek van Waddinx- veen op grond van art. 145 H. R. on geldig verklaard en zal worden gespeeld op het terrein van Waddinxveen op Zondag 8 Juni a.s. Kasconwnissie. In de vacature J. H. van Meijeren is benoemd de heer J. Scharloo (Olympia) Gouda. Seriewedstryden Vriendschap Boskoop. 1—2 A. Gouda IV—Vriendschap II. 2—3 B. W'veeu II—Haastrecht 11. 3.30—4 30 Verliezer A—Verliezer B- 4 30% 6 Winnaar A—Winnaar B. De voetbalvereen. Gouderak lidudt Zaterdag 5 Juli a.s. een turmlag Na afloop der verschillende nummers zal een voetbalwedstrijd plaats vinden tus schen Gouderak 1 en Bodegraven I. Het I. O. C. Kapitein Scharoo opvolger van Baron van Tuyllo Naar het Hbld. verneemt, zal de wnd. voorzitter van het N O. C., kapitein P. W. Seharroo, door tiet Internationaal Olympisch Comité worden aangewezen om in dat Comité de door den dood van baron Van Tuyl van Serooskerken opengevallen plaats als Nederlandsen gedelegeerde, te vervullen. Het ligt in de bedoeling om in ver1- band met de in 1928 te Amsterdam te houden Olympische Spelen in dat 1. U C. nog een tweede Nederlandsche gedelegeerde op te nemen. Die tweede is echter nog niet aangewezen. LAWN-TENNIS. Program voor Zondag. 2e klasse. Gouda T.I.O.D. I-T.O P. 1. Den Haag T.O.P. H—T.I.O.D. 11. 3e klasse. Alten T.E.A.N.—Be Quick 1. Gouda Be Quick II—Ch. te Werve II. ZWEMMEN. De voorbereiding der zweituners en zwemster*. De Olympiade-commissie van den Ne- derlandschen Zwembond heeft thans het piugrammia samengesteld, dat op de voorwedstrijdeu, die 15 Juni a s. in het „Badhuis Obelt" te Amsterdam zullen plaat, hebben, zal worden verwerkt. Na afloop van dezen wedstrijd zal do keuze voor uitzending naar de Vllle Olympiade te Parijs worden gedaan. De deelneming aan deze voor-Olym pische wedstrijden is tevens openge steld voor alle zwemmers die bij den N Z. B. zijn aangesloten. Snelzwemmenvrije slag, 100 M. hee ren en dames rugzwenfflnen, 100 M., heeren en dames snelzwemmen, vrije slag, 200 M., heeren snelzwemmen, vrije slug, 400 M., dames schoolslag, 200 M., heeren en dames schoonsprin- gen van 1 en 3 meter plank, heeren snelzwemmen, vrije slag, 400 M hee ren schoonspringen, dames, van 1 en li meter plank snelzwemmen vrije slag 1500 M-, heeren schoonspringen, da mes en heeren, van den toren 5 en 10 M waterpolo tusschen twee Neder landsche zeventallen. ATHLET1EK. Selectie wedstrijden voor onze athleten. Nieuwe records. In verband met het uitzenden van Nederlandsche athleten naar de Parij- sche Olympiade, had gisternamiddag op de Slntelbaan, aan het Olyropiaplein te Amsterdam, do eerste seceltlewedstrijd pleats, uitgeschreven door de Neder landsche Athletiek-Unie. De verwadi- tingen, die zeer hoog geupannen waren, werden helaas, niet alle vervuld. Spe- c.aal het nummer 10 K.M. hard loopen werd een geduchte tegenvaller en dat aan het doorzettingsvermogen der ver sch illendo deelnemers nog wel het een on ander ontbrak, blijkt wel uit bet feit, dat vau de veertien, die aan den start versohenen, slechts een drietal den afstand geheel uitliep. De door deze drie deelnemers ge maakte tijden waren bovendien nog ver re van fraai en nummer 1 bleef liefst bijna 4 minuten boven het Nederland sche record, staande op naam van C. L. Brouwer met 24 roiu. 67 4/5 sec. Ook het nummer polsstokhoogsprin gen viel niet mede A. N. Hartman en K. Runia sprongen 3.30 M. (Nederl. re cord 3.595 M.); na loting werd Hurtmau no. 1 geplaatst. intusschen waren er ook lichtpunten. Zoo wist Paulen in de beslissing over 100 M. hard loopen het Ned. record, sinds 22 Juli 1923 staande op zijn eigen iniani met een tijd van 50.3 seconde met 2/10 seconde te verbeteren en op 50.1 sec. te brengen. Tevens verbeterde 1 aulen het Ned. record op de kwart Mijl (402)4 M.), sinds 30 Augustus 1904 staundo op naai» van J- Evers met den tijd van 53 3/5 sec. te brengen op 50){ sec. en dus met 2.1 sec. te verbeteren. Voorts herhaalde in 't nummer Hink- Stap-Sprong W. Peters zijn goede pres- tatio van eenige weken geiteden en bracht hij het Ned. record, staande se dert 30 Mei 1920 op naam van M. A. A Lapère, met 12.88 M., thans op 14.20% M.; het record aldus verbete rend met 1.32% M. Ten slotto valt nog te vermelden de goede prestatie van H- Kamerboek in liet nummer Kogelslingeren, die een afstand bereikte van 41.80 M. In het nummer 110 M hordenloop werd, tegen de verwachting in, L. Spel van Blauw-Wit, overwinnaar, voor Rap- pard, die bij do laatste horde, den strijd opgaf. Onze oud-stadgenoot Menso liep de 400 M. in de derde serie met Paulen. Menso volbracht de 400 M. in 54 sec., Paulen 54.0 sec. In de beslissingswedloop ver beterde Paulen, het record en maakte met 50.1 sec. een nieuw Ned. record, 2 was H. Kat met 51 1/5 sec., 3 M. J Menso niet 51% sec. en 4 W. v. Bolteu. In de 1500 M. hardloopen liep Menso mee in het hoofdpeloton meuï moest het na korten tijd opgeven. De athletiekwedstrijden van den Ne derl. Voetbal Bond, welke waren vast gesteld op 20 Juli a.s. op het Sportter rein alhier, zullen op verzoek van de athletiekvereen.%,,Pro Patria" te Rot terdam op Zondag 29 Juni plaats heb ben. Kort* borlohto* ovar do Olympischs I polen. (Van onzen Parijsdien correspondent). Van Voorzetten en Voorvallen. Men koesterde groote verwachtingen \un Zwitserland, Tsjecho Slowakije en Uruguay, 'k Heb ze alle drie zien spe len en 't viel me erg tegen. Ik geloof uat een Nederlandneh elftal dat met een beetje geestdrift speelt (dus niet zooals tegen Roemenië) van deze drie lunden winnen kan. Italië—Spanje was schitterend. Zel den heb ik zoo'n spannende en tech nisch hoogstanndo voetbalmatch gezien- De eerste wedstrijd van het lunden- tournooi is misschien tevens wel de in teressantste en- spannendste geweest. 00 De Hollander» speelden tegen Roe hit nië ,,op hun slofjes". Behalve Pijl en De Natris deed niemand z'n best. Gelukkig dat Van der Meulen zoo uit stekend z'n doel verdedigde. Ze was soms nog aan 't knoeien, onze nationa le voetbal-upper-ten. De voorhoede van Uruguay is mis schien wol de meest virtuoze die er be staat. Maar van schieten hebben ze geen kaas gegeten, de Zuid-Amerikanen. Ze moeten maar eens een lesje bij Pijl ne men. Want die kan het. In geen vain^le wedstrijden die ik tot nu toe gezien heb, heb ik een dergelijke schutter op gemerkt. ZwitserlandTsjecho Slowakije was spannend, maar slecht van spelkwali- teii- Twee forsehe ploegen die hard trappen, meestal te hard, en bij wie de veroedigingen de baas spelen over de voorhoeden van den ander. Mooi oom- bineeren zag je niet. De Tsjechen speel den drie kwartier met 10 man, maar de Zwitsers zagen toch geen kans om te doelpunten. Bij de wedstrijd Holland—Roemenië was men in de perstribune eenstemmig vin oordeel dat het Oranje-shirt der Hollanders qua kleur wel het mooiste was van de twee-en-twintig ploegen. Het is waar, ons symbolische oranje staat keurig op een grasgroen veld. Maar.... de »Franschen met hun hemels blauwe jersey, witte broek en roode (kousen mtiken ook een harmonieuze ruk uk. De consternatie bij de Npanjaurden toen hun aohtempeler Vallana, tevons aanvoerder en de beate speler van het veld, den bal in z'n eigen doel schopte was geweldig. Zatuoru, de keeper, trok van spijt de horen uit x'u hoofd eiu Val lana zelf rolde in het doel off tien grond en huilde als eeu kind. 't Is erg on aannemelijk om te huilen op een voet balveld maar 't was ook wel erg „zie lig". En de Spanjaarden missen hetv llollaudsche flegma 1 De Italianen daarentegen omhelsden elkaar niet alleen, maar de man die de indirecte oorzaak van het doelpunt was, werd uiets ineer of minder dunge zoend. 't Staat erg oiiaaiuHimelijk out te zoenen op een voetbalveld (d.w.z. iu deze omstandigheden) luuar de zonen van Mussolim waren ook zoo geweldig blij. Eu ook de ltajiuneu missen het Toen do Hollanders het veld opkwa men, Deuis voorop, vroeg teder zicu verwonderd af wut hij toch wel in z'n hauuen had. Het blees een komju te ziju. ju geen echt, maar een van wat ten. Zou deze mascotte ons in üe luia- le brengen Dat zou werkelijk, ou* een Amsterdiuiische volksuitdrukking te ge bruiken „bij de konijnen uf zijn." 0 0 De Olympische Spelen zijn oen suc ces. Niet alleen moreel, maar ook fi nancieel. Er zijn prachtige wedstrijden, maar er ziju ook erge taaie. Als er «en taait wedstrijd is wordt er op de pera- tiibune niaur sporadiaeli gewerkt. De eene lielft converseert en de andeve heitt wedt. Ju, om een „es^uimau", dat is een tjsco met chocola erom. ik kruip dikwijls in de „gokhoek". Met twee 1- ra nadien, een Amerikaan en een Ita liaan heb ik erg veel schik. We wed den op alles. Op een eerstvolgend doel punt, of er binnen drie minuten een buitenspel zal zijn of welke keeper het eerste de bat in z n nunden krijgt. Kin derlijke genoegens hebben die journa listen toch 1 Üi4 de wedstrijd Uruguuy—doego Sla vin kon de kapelmeester vun 't muziek korps de volksliederen niet vinden, 't Was een lastig geval. Maar 't liep goedül. Toen de neide elftallen op het veld stonden liet hij een aardige „pas redouble" spoten. De 22 speler» ston den in de bouduig, ze snapten er even min wut van als het publiek. Wut is de beste meatstat voor vergo- liisuig Hoe drukt een leeruur de vor deringen van z'n leerlingen uit Met cijfers I Welnu, op de perstribune zei er iemand „We zouden uilw landen wet eens eeu cijfer kunnen geven." Al gemeene instemming. Twintig zou het hoogste zijn. 'k Ben benieuwd om aan hot eind vuu het tournooi de^e cijfers die in een der eerste dugen gemaakt zijn aan do werkelijkheid te toetsen. Ziehier liet resultaat vun onze school- moesterij Hongarije 18, Italië 17, Sfcmuje 17, Holland 16, Belgit lö, Tsjecho Slowa kije 15, Zwitserland 15, Uruguuy 14, Frankrijk 13, Zweden 12, crypte 11, Amerika 1U, Ierland 9, Turkije 8, Eatli- lund 8, Luxemburg 8, Roemenie Bul- gurije 7, Holen 7, Lithauen 4, Lettiland 4, Joego Slavic 3. Volgens deze statistiek zijn de kan sen van Holland niet slecht. Muar Goethe heeft gezegd „ürau istalle Theorie" eu men zegt dat Goethe erg bij was. ADVERTENT1EN. VOORLOOP1G KOSTELOOS. By vonnis van de Arrondissement»-Recht bank te Rotterdam dxL 28 Mei 1924, is L. VAN MOUR1K, winklier te Waddinx veen, verklaard in staat van faiUiinocwit met benoeming van Mr. H. DE HUE tot rechtercommissaris en van ondertfeteekeade tot curator. De Curator, Mr. A. A. J. RIJKSElN. Gouda, 30 Mei 1924. Markt 46. 1M1 II AANGEBODEN een prima pracht uitzicht (Fkiweelen Singel), met of zonder pension. 8 Br. franco onder No. 1699 bur. v. d. blad. von Itorion-Zlokonhuls flOUDA - BOSKOOP - 80H00NH0VEB TK KOOP GEVRAAGD Blieven met aanbiedingen onder No. 1604 aan F. VAN DER PLOEG, Vijverstraat 14. 14

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2