ManufacturenveiliDB ras- Rotterdam Wantekostiirpe:? N.V. Midi Etiblisiiint „GOUDA" Pinkster aanbieding, Café-Restaurant „Harmonie" STRIJKJE Doirloipinil verwarmde Biljards LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. PttUDIKBKUUTËN. Manufacturen, N.J. I. KOK, - Oiilntnit 1 over de tentoonstelling: is verdeeld. Het aardigste van alle is wel, dat er naar ge streefd wordt, zooveel mogelyk bedry ven in werking te vertoonen. Dat is niet altijd doenlijk. Er zou voor de textiel-industrie of een machinefabriek „in werking" geen plaats zjjn. Maar hoe chocolade wordt bereid, zil verwerk vervaardigd, lampekappen worden gemaakt en beschilderd, tapijten geweven en zooveel meer, dat zal men er toch wel aanvaring van kustwerken, kaden of wal- van het Kurhaus 128 stands geplaatst, ver tegenwoordigende vrijwel alle takken van Nederlandsche industrie. De verlaging van de ambtenaAnuMLariaaem Het Volk schrijft Naar om van doorgaama welingelich te rijde Wttfdt medegedeeld, heeft do minister van marine op verzoek van de regeering een nieuwe salarisrege4ing ontworpen zoowel voor de militairen van land- en zeemacht als voor de bur gerlijke ambtenaren. Volgens deze re geling zouden de salariseen der militai ren zooals die voorkomen op de be trekkelijke schalen van 1 Mei 1924, met maximaal 20 worden verminderd, terwijl voor de sa la ris tjed ragen der bur gerlijke ambtenaren een gemiddelde vermindering van circa 10 a 12 zou zijn voorgesteld. De postchèque- en girodienst. Do directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de hou ders van postchèques alsnog geduren de de maand Juni 1924 zich bij de post en hulpkantoren kunnen vervoegen voor net aanvragen van machtiging tot uitbe talen van die chèques. Chèques, van welke voor 1 Juli 1924 uitbetaling niet is "aangevraagd, wor den als vervallen beschouwd. De schadeloosstel kin g der Tweede Kamer- Benige weken geleden heeft het fceniorenfconvent der (Tweede Kbmer zich gewend tot de verschillende frac ties, met verzoek aan haar leden indi vidueel aan te bevelen, in verband met den slechten toestand van 's lands fi- I uanciön van 1 Mei 1924, af 5 van hun schadeloosstelling als Kamerlid voorloo pig niet te toucheeren. Naair het Hdbl. verneemt hebben de leden van vrijwel alle fracties, ingevojge deze aanbeve- ing, den minister van financial mede gedeeld, dat zij van genoemden datuw a' 5 van hun schadeloosstelling wil len laten staan ten behoeve van 's rijks schatkist. Alleen de communisten en so ciaal-democraten rijn, naar men het blad mededeelde, niet geneigd deze aanbe veling van het seniorenconvent op te volgen. Rijwielplaatjes. Bij invoering der rijwielbelasting zul len de rijwielplaatjes, die tot bewijs van betaalde belasting zullen^ dienen, tegen f 8 p*r stuk verkrijgbaar worden gesteld op de post-, bijpost- en hulp- kostkantorem. Die Ioon«i by de R. E. T. Naar wij vernemen heeft het college van B. en W. van Rotterdam gistermid dag in overleg met de directie van de R.E.T.M. besloten de beslissing over de 'aangekondigde' loonsverlagingen een week uit te stellen. Als gevolg daarvan zullen de loonsverlagingen niet ingaan op t Juni, zooals aanvankelijk was be paald, doch worden opgeschort tot een nader vast te stellen datum. Huldiging prof. mr. A.a C. Visser van IJzendoorn. Reeds geruimen tijd bestond bij de leden van de beide Kamerfracties van den Vrijheidsbond het voornemen aan prof. mr. A. C. Visser van IJzendoorn, die zich, zooals bekend is, om gezond heidsredenen verplicht heeft gezien zijn ontslag te nemen als lid der Tweede Kamer en van het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond een huldeblijk aan te bieden. Do gezondheidstoestand van prof. mr. Visser van IJzendoorn was thans zoodanig verbeterd, dat aan dit voornemen uitvoering kon worden ge geven. Gistermiddag 4 uur heeft d& aanbieding plaats gehad in het gebouw van het secretariaat van den Vrijheids bond in tegenwoordigheid van vele le- INGEZONDEN MEDEDEELINGKN. Markt 26. Telefoon 131 Buitengewone in alle afdeel in gen den der beide Kamerfracties en leden van het hoofdbestuur van den Vrij heidsbond. Mr. Dresselhuys voerde het woord en bracht prof. Visser van IJzendoorn hul de en dank voor alles wat hij tot stand heeft helpen brengen en offreerde hem ren bronzen buste van H. M. de Konin gin. naar het ontwerp van den beeld houwer Vrint, welk geschenk prof Visser van IJzendoorn het liefst als aan denken had willen aanvaarden. De bij liet geschenk gevoegde oor konde, geteekend door den kunstschil der H. van Meegeren, vertoont de in gang van het gebouw der Tweede Ka mer. Daaronder staat de zinspreuk Qui va droit ne manque pas gevolgd door de opdracht Aan prof. mr. A. C. 'Visser van IJzendoorn, lid van de Twee de Kamer der Stat en-Generaal (16 Sep tember 1923), in dankbare herinnering van de fracties van den Vrijheidsbond der Eerste en Tweede Kamer. Daaron der volgen de handteekeningen, waar onder die van wijlen het Eerste Kamer lid mr. van Ketwich Verschuur. GEMENGDE BERICHTEN. Onder een auto geloopen. Woetisdujlm'kUlag omstreeks vijf uur ia op den Zuidwal in den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. De zevenjari ge Truusje J. uit de Rubensstraat stond aan den waterkant naar een hond te kijken, die aan het zwemmen was. Toon het dier den kant opkroop en zich uit ging schudden liep het meisje hard weg, den rijweg over. Juist passeerde daar een auto, bestuurd door P. R. uit de v d. Veldestraat. Het kind liep er pardoes onder en werd overreden. Per rijtuig is het naar het ziekenhuis ge bracht, waar het bij aankomst al over leden bleek te zijn. Vlie#flom,K(e(val by den Helder. Het watervliegtuig W 60, bemand met den luit. ter zee-vlieger Van Midden en den waarnemer Vuist, is gistermor gen in het Marsdiep over den kop ge slagen. De inzittenden slaagden er in op een vleugel te klimmen, waar zij door een ijlings ter hulp gekomen vlet van een in de nabijheid zeilende loods afhaalkotter van af werden gebaald. Het vliegtuig is vernield en gezonken Treurig ongeval. Donderdagavond oanstireeks negen uur werd de 47-jarige huishoudster V. uit Voorburg, komende van Rotterdam op den Delftsehen weg door de stoomtram aangereden met het noodlottig gevolg, dal de dood onmiddellijk intrad. Het lijk werd door de politie in be- slag genomen en is vervoerd naar hot bureau te Rijswijk. Doodsiu# op een meisje. Gistermorgen schoot Ie Ederveen ze kere H. II., wonende aldaar, uit min- «enijd op zijn meisje, Rika Vlastuin. Het meisje werd getroffen in den hals en in de zijde. Zij stierf na enkele oogenblikken. De dader is voortvluch tig Vechtpartij te Hilligersberg. Donderdagavond na afloop van het zang- en muziekconcours tei Hilligers berg, ontstond nabij „Lommerrijk" al daar een twist tussdiieu twee jonge mannen. De 24-jair.ge J. van Eeden be kwam twee messteken, een boven het hort en één in de linkerzijde. In be- wusteloozen toestand werd hij binnen gedragen bij de uitspanning „Lommer rijk". Bij aankomst in bet ziekenhuis aan den Bergweg was zijn toestand zorgwekkend en gistermorgen is bij dan ook 'jaanj de bekomen verwondingen overleden. De dader is gearresteerd. STADSNIEUWS. GOUDA, 31 Mei 1924. Vergadering Gemeenteraad. Ke Itaad dezer gemeente i» biieengeroe- r, 3 Juni 1924 des namiddags 1% uur. Aan de orde Installatie van den heer Ou. Zanen. Het voorstel tot genoenung van een on- derwyaere* aan de O. L. School no. 4. Het voorstel tot benoeming van een lid d«j Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwya. Het voorstel tot benoeming van 2 onbe zoldigde ambtenaren van den burgerlijken «tand. Het voorstel tot benoeming van een as- sistejut-brngwachter-igaarder Haastrecht- sche brug. Het voorstel fcot wyziging der algemeene politieverordening (aanvangsuur kaas markt). Het voorstel betreffende liet adres van den Goudschcn Bond vun Marktkooplieden „Uoor Eendracht -Sterk" omtrent de reor ganisatie van het marktwezen. Het voorstel betreffende het adres van den Goudschen Bond van Marktkooplieden „Door Eendracht Sterk" houdende het ver zoek tot he tinstellen van een Zaterdag- "vondmarkt over te gaan. Hst voorstel tot vaststelling van veror- -IV. ogen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het Lager Onderwijs. Het voorstel tot wütiging der verorde ning op de Bewaarscholen. Het voorstel tot aanvulling der jaarwed- deregeling voor het personeel van het Gym nasium. Het voorstel teraake de bevordering der erluygen van het gymnasium. Het voorstel tot uitbreiding van het gym- auium met 2 lokalen. Het voorstel betreffende vergoeding voor byzonder Lager Owterwys. Het voorstel tot wyziging van den straat naam Kleiweg in Hoogstraat. Hiet voorstel terzake de opensteling van de Bad- en Zweminrichting op Zondag. Het voorstel betreffende de verlenging van de werktijden voor de straatmakers. Het voorstel tot verbetering van het Jaagpad langs de Kromme Gouwe. Het voorstel tot goedkeuring van balans- i winst- en verliesrekening van de Ge meente-Lichtfabrieken. Het voorstel tot intrekking van het raadsbesluit van 29 April j.l. no. 9-14—36 (wyziging Algemeene Politieverordening verhaal van schade). Het voorstel tot verkoop van gameente- „rond aan de heeren Van Leeuwen en Po- let. Het voorstel tot verkoop van gemeente grond aan de N.V. Aannemersbedrijf v.h. W. Bokhoven. Het voorstel tot ooderhandsche verhuur van de hofstede Burgvliet aan W. van der Weerdt. Wyziging der gameentebegrooting. dienst 1923, en verder voortkomende zaken. Openstelling Bad- en Zweminrichting aan de Houtmansgracht op Zondag. Naar aanleiding van een aan den Raad gericht adres van de Goudsche Zwemclub d.d. 6 Mei j.l. hetwelk in de raadsvergade ring van 6 Mei d;a-v. in handen van B. en W. werd gesteld ten fine van advies, om de bad- en zweminrichting aa nde Hout mansgracht ook wederom op Zondagen open te stellen, stellen B. en W. voor gehoord de Commissie van Toezicht voor die inrichting aan dit verzoek gevolg te geven en in principe goed te keuren dat de meergenoemde inrichting vanaf Zondag 3 Juni a.s. voor het publiek geopend zal zyn van des morgens 8 uur tot des namid- 'igs half twee. Die meerderheid van B. en W. meent den Raad om redenen van utiliteit in dezen zin te moeten adviseeren; de minderheid ver zet zich tegen openstelling om redenen van Zondagsheiliging en Zondagsrust. Wanneer de Raad met dit voorstel ac- coord gaat, zal de Commissie van Toezicht verzocht worden het reglement op deze in lichting daarmede in overeenstemming te brengen, welke reglementswijziging daar na aan 's Raads goedkeuring kan worden onderworpen. In ufwachting van deae wijziging kan dan eventueel bereids de inrichting worden MARKT 39 GOUDA. Zondagsavonds onder leiding van den Heer Groenendaal Jr. Eigenaar, 7so 20 A. VAN RUITEN Intrekking raadabealuit van 29 April 1924 (verhaal van schade). B(j Raadsbesluit van 29 April 1024, werd aan de algemeene verordening van politie toegevoegd artikel 95bis, beoogend de be voegdheid vast te leggen, om ingeval van aanvaring van kustwerken, kaden of wal len, de toegebrachte schade langs regeltna tigen weg te kunnen verhalen. Nadat deae wijzigingsverordening inge volge artikel 167 der gemeentewet was op- gevonden, deelden Gedeputeerde Staten mede, dat zij bezwaar maakten tegen deze bepalingen en wel omdat het gelijkluidend artikel in het provinciaal reglement voor de Gouwe b|j eventucele herziening van dat reglement niet meer de goedkeuring van de Kroon zal verkrijgen. Volgens het oondeel der Kroon is het on- derwerp ontoelaatbaar in eene publiekrech telijke verordening, omdat het, als zynde van privaatrechtelijken aard, slechts by de wet kan worden geregeld. Op grond hiervan geven Gedeputeerde Staten B. en W. in overweging, te bevor- deren, dat het bovengenoemd besluit wordt ingetrokken.. Aangezien by nadere informatie geble ken is, dat Gedeputeerde Staten met even- genoemde uitspraak van de Kroon in ieder geval rekening wenschen te houden en daardoor de tot standkoming van het voor gedragen art. 95bis uitgesloten is, stellen B. en W. den Raad voor het besluit van 29 April 1924, no. 9-14—^36 in te t Verlenging werktijden straat Het bestuur van den „Algemeenen Ne- derlandschen Straatmakersbond en aanver wante vakken" te Rotterdam heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek te wil len bevorderen, dat zoodanige maatregelen worden getroffen, dat werklieden, die bij zonder zwaren, lichaam-sloopenden of voor dc gezondheid schadelijken arbeid moeten verrichten, niet langer dan 8 uren per dag of 45 uren per week gemiddeld, arbeid mo gen verrichten en dat onder die werklieden de .straatmakers zullen worden begrepen. Een memorie van toelichting vergezelt dit verzoek. B. en W. brengen thans preadvies hierop uit en hebben zich daarbij doen voorlichten door de Commissie van Bijstand in het be heer der Gemeentewerken, onder welken tak van dienst de straatmakers ressortee ren en de Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg inzake werklieden-aan gelegenheden. Beide commissi as stellen voor afwijzend op het verzoek te beschikken. Laatstge noemde commissie verwijst, ter motivee ring van haar standpunt, mede naar de no tulen harer bijeenkomst en is van oordeel dat, gezien den te verrichten arbeid, geen redenen bestaan van den, voor de gemeente werklieden in het algemeen vastgestelden werktijd af te wyken, daar zulks h.i. zoude leiden niet alleen tot moeilijkheden, maar ook tot onbillijkheden. z B. en W. kunnen zich met deze beide ad viezen vereenigen en adviseeren afwijzend op adressant's verzoek te beschikken. Uitbreiding gymnasium. B. en W. bieden den Raad een plan aan voor den bouw van 2 leslokalen ten, be hoeve van het gymnasium. Volgens de tee- kenimg is het de bedoeling de lokalen te plaatsen in den tuin, in het verlengde van het gebouw. De constructie zal zoodanig zyn dat bij eventueele meerdere behoefte aan lokaalruimte, nog twee lokalen op de thans voorgestelde kunnen worden geplaatst. I/n de laatste jaren is de belangstelling voor het gymnasiaal onderwijs gaandeweg toegenomen. Allerlei factoren van maat schappelijke® en onderwijskundigen aard werken daar toe mede. Ook in deze ge meente valt dit verschijnsel waar te ne men, hetgeen blijk* uit de aantal leerlingen. Telde het gymnasium gedurende het schooljaar 1920/1921 nog 39 leerlingen, schooljaar 1921/1922 steeg dit aantal tot 41; schooljaar 1922/1923 tot 49 en schooljaar 1923/1924 tot 53; ter wijl volgens de verwachtingen van den rec tor het schooljaar 1924/1925 (September a.s.) zal aanvangen met minstens 60 leer lingen. Het tegenwoordige gebouw biedt dan evenwel geen ruimte genoeg. Zelfs gedu rende den loopenden cursus (met 53 leer lingen) levert de goede plaatsing der leer lingen reeds vele bezwaren op. Doelmatige verandering van het inwendige van het ge bouw is niet mogelijk, zoodat wy den Raad voorstellen het plan goed te keuren en daarvoor beschikbaar te stellen een ao*n van 13.663.83, door leaning te dekken. De adviezen van den Inspecteur der gymnasia, het college van curatoren bjj het gymnasium en de commissie van bij stand in het beheer der gemeentewerken, zyn alle gunstig. Voor zoover noodig merken B. en W. hierbij op, dat krachtens het bepaalde in artikel 3 van het Koninklijk besluit ven 28 December 1922, Stbl. 744, voor dezen bouw geen rijkssubsidie kan worden ver kregen. Alleen zal tengevolge hiervan stijgen het aandeel, dat andere gemeenten'in de kos- n van het gymnasium hebben te dragen. Verkoop gemeentegrond. Rij schrijven van 16 Mei j.\. verzoeken j heeren B. van Leeuwen, timmerman, P. Folert, metselaar en C. van Leeuwen, met selaar, allen wonende te Gouda, hen in koop af te staan een tot het gemeentelijk grondbedrijf behoorend perceel bouwgrond genummerd LXXXIII ter grootte van on geveer 110 M2., gelegen aan den Burge meester Martenssingel. De Directeur van Geme viseert B. en W. tot ver tegen een pry s van 6.— per M2 en voorts onder de navolgende voorwaarden: 1. dat het te bouwen woonhuis aan een 2. dat de hoogte van het woonhuis af hankelijk is van het reeds gebouwde win kelhuis op perceel LXXXTV; 3. dat een gesloten bebouwing moet worden toegepast; 4. dat de grond bannen een jaar na overdracht, moet zyn bebouwd, volgens door ons goedgekeurde plannen; 5. dat de kosten op den koop en over dracht vallende, komen voor rekening van koopers; 6. dat de terreinen moeien worden aan vaard in den toestand waarin ze thans ver- keeren. 4 De Commissie van Bijstand in het be heer der gemeentewerken geeft B. en W. in overweging het perceel te verkoopen op de door den Directeur van gemeentewerken ■genoemde voorwaarden. De meerderheid van B. en YV. stelt den Raad voor tot verkoop van het hlervoren 0emde perceel over te gaan op de door de commissie van bijstand in het beheer der gemeentewerken genoemde voorwaar- 'en. Ook door de N.V. Aannemersbedrijf v.h. W. Bokhoven is een verzoek gericht tot >op van 3 perceelen gemeentegrond aan den Burg. Martenssingel, gemerkt LXXXV, LXXXVI en LXXXVII, groot c.a. 136, 124 en 150 M2. B. en W. stellen voor ook deze perceelen tegen 6.per M2. onder bepaalde voorwaarden te verkoopen. Gemeente-eigendommen. Verhuur Hofstede Burgvliet met bybehoorende landerijen. De Hofstede Burgvliet aan de Karnemelk- sloot alhier, met de aangrenzende daarbij behoorende landerijen, werd 12 Februari 1923 door B. en W. by openbare inschrijving verhuurd aan den hoogsten inschrijver W. van der Weerdt Jr., broodbakker alhier, den tijd van een jaar en een jaar optie tegen een huurprijs van ƒ600.-— 's jaars. De huur is ingegaan 1 Januari 1923 en eindigt, daarvan het recht van optie ge bruik is gemaakt, den 31en December 1924. Huurder voornoemd verzoekt B. en W. by schrijven van 7 April 1.1. de huur te be- stendigen, totdat het eigendom voor een of ander doel moet worden in gebruik genomen en wel op de thans geldende voorwaarden «n voorts onder de bepaling: lo. dat reparatiën, verven en teren te zij nen laste komen; schouders. Al het armoedige licht van de twee parnffinelampen boven de tafel scheen rich verliefd over de roode kleur te werpen, die zoo goed afstak bij al het grauw en zwart in die ruimte. En do hooge figuur met den breeden kraag en de lange, purperrood© plooien werd tot een wonder van schoonheid bij het langzaam schrijden door de lage, roo- kerige herberg. Karen kwam uit de keuken, met haar blad ze boog het hoofd, zoodat men haar gezicht niet zag, terwijl ze van gast tot gast ging. Den gebraden haas zette rij voor de| iwee visohkoopers, waarop ze een tlesch sodawater bracht aan de handelsreizigers, die binnen in de kamer zaten. Toen gaf ze den be zorgden boer een kroes en terwijl ze weer wegsloop, duwde ze 63 öre in de hand van den vreemde bij den haard. D< waardin stond aan den rand van volslagen vertwijfeling. Geheel onver wacht had ze haar sleutels gevonden, maar even later was ze haar brief kwijt geraakt en nu stond de geheele herberg in oproer niemand had gekregen, wat hij moest hebben allen schreeuwden «loor elkaar, de handelsreizigers rinkel den onafgebroken de tafelbel, de visch- koopers brulden van 't laéheti om den haan, die met uitgestoken poot en voor hen lng4 De angstige boer tikte de v ^.r Mn'Voortdurend op den schouder, hij sidderde voor zijn 63 öre. En in deze hopelooze verwurring was Karen spoorloos verdweiven. Anders, de postknecht, zat oip den bok de staljongen stond klaar om de deuren open te gooien de twee reizi gers in den wagen werden ongeduldig en de paarden ook hoewel die niets hadden, om zich op te verheugen terwijl de wind weer gierde en fioot. Eindelijk kwam de postiljon, op wieo men wachtte. Hij droeg zijn wijdon mantel over den arm en aiaakte den reizigers een lichte verontschuldiging toen hij op den wapen toetrad. Het licht van de zwaai ende lantaren trok over zijn gezicht hij scheen heel warm te zijn en dat zei hi; dan ook met een glimlach, terwijl hij rijn mantel omsloeg en de koets be steeg. De deur sloeg dicht en de post wagen rommelde weg. Anders liet de paarden langzaam gaan, nu had hij im mers geen haast meer. Af en toe loerde hij naar den postiljon, die zat nog voor zich heen te glimlachen en liet den wind door zijn krullen waaien. Anders glimlachte ook, op zijn manier hij be gon te begrijpen. De wind volgde hen tot de weg draaide, wierp rich daarop veer over de vlakte en zuchtte lang en zonderling in de dorre struiken. De vos lag op zijn post, alle» was nauwkeurig berekend de haas moest er spoedig zijn Binnen wus Karen eindelijk te voor schijn gekomen en langzamerhand ver stilde het rumoer. De angstige boer raakte zijn kroes kwijt en kreeg zijn 63 öre en de handelsreiziger waren op dm haas aangevallen. De waardin jammerde, maar ze schold niet op Karen er was geen mensch in de wereld, die op Karen kon scholden. Stil en zonder zich te overhaasten ging ze heen en weer, en de vredige kalm te die haar altijd volgde, breidde zich opnieuw uit over de warme, schemeri ge gelagkamer. Maar de twee vischkoo- pers, die beiden driemaal cognac geno men hadden bij één kop koffie, waren nu geheel onder haar betoovermg go- raakt. Ze had kleur op de wangen ge kregen en een glimp van een moeilijk verborgen glimlach was om haar mond; pis ze een enkele maal de oogen op sloeg, voer het hun door het gansche lichaam. Maar toen ze voelde, hoe hun blikken haar volgden, ging ze naar de kamer, waar de handelsreizigers zaten te eten en begon met toewijding thee lepeltjes te poetsen. „Heb je op den postiljon gelet vroeg een der handelsreizigers. „Neen, ik zag hem juist verdwijnen" antwoordde de andere met vollen mond. ,,'n Verduiveld knappe kerel 1 Ik heb roj' op z'n bruiloft gedanst." „Zoo, is ie getrouwd „Ja zeker Z'n vrouw woont in Lern- \ig ze hebben twee kinderen. Zij is de dochter van een herbergier Ln Ul- strup, ik kwam daar juist aanleggen op den bruiloftsavond. Het was een lollige boel, geloof dat maar Karen liet de theelepeltjes vallen en ging weg. Ze hoorde niet, wat men haar in de gelagkamer nariep ze liep over den hof naar haar kamer en sloot de deur achter zich. Half zinneloos kracht ,ze haar bed in orde. Stijf staarden haar oogen in het donker, ze drukte haar hand tegen de borst, ze steunde, ze begreep niet, ze begreep niet Maar toen hoorde ze het diep-onge- lukkige gejammer van de waardin „Karen Toe Karen 1" en ze richtte zich hoog op, liep de kamer uit, over den hof, naar de achterzijde van het huis, naar de heide. in het halfdonker boog de smalle grasstreep zich tusschen de heideplan ten, die een weg kon zijn. Maar dat was geen weg, niemand moest het ge- k-oven hij voerde recht naar het groo- De haas vloog op, hij had een plons fcehoord. Als een bezetene holde hij weg, met lange sprangen nu eens met de poot en samengetrokken onder rijn llji en me* krommen rug, dan weer uit gestrekt, ongelooflijk lang, als «en j vliegende springveer sprong hij over de hei. De vos stak zijn spitsen snuit op en staarde hem verbaasd na. Hij had geen plons gehoord. Want hij was volgens alle regelen der kunst geko men, sluipend over den bodem van een drogen greppel hij was zich van geen fout bewust en kon den haas niet be grijpen. Lang stond hij met opgeheven kop, hij begon er over te denken, of hei de hazen waren die slimmer, of de vossen, die dommer werden. Maar toen de westenwind een verren weg had afgelegd, werd hij tot noor denwind, daarop tot oostenwind, dan tot zuidenwind en tenslotte kwam hij weer over de Noordzee uit het Westen, wieTp zich in de duinen en zuchtte lang en zonderling in de dorre heidestrui ken. Toen ontbraken er een paar ver wonderde oogen in de herberg van Kra- rup, en een blauw katoenen japon, die te nauw geworden was. En de waardin jammerde meer dan ooit ze kon het niet begrijpen, niemand kon het begrij pen, behalve Anders de postknecht en nog één. Zoo gebeurde het, dat oude menschen die de jeugd een waarlijk ernstige waar bchuwing wilden geven, aldus begon nen „Daar was eens in de herberg van Krarup een meisje, dat Karen heette.." 2o. dat het bouwland in grasland mag W<IJ>e Commissie van Bystand in het beheer van het Gemeentelijk Woningbedrijf advi seert B. en W. by schrijven van 20 dezer no. 166 gunstig op het verzoek te beschik ken, mits de huurtyd wordt bepaald op 2 jaren en een optiejaar. Deze voorwaarde acht zy wenscheiyk op grond van het feit, dat bij openbare verhuur voor een langeren termyn zeer waarschijn lijk een hoogere huur zou kunnen worden bedongen en aan verhuur over korten tyd de voorkeur moet worden gegeven met het oog op eventueele aan de betrokken gronden Waar B. en W. zich met het advies der commissie volkomen kunnen vereenigen, stellen zij den Raad voor het opgemelde eigendom voor den tyd van 2 jaren en een optiejaar, met ingang van 1 Januari 1925 wederom ondershands aan verzoeker te verhuren, onder nader aangegeven voor- Vergoeding aan Byzonder Scholen ingevolge de L. O. wet 1920. Artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920 bepaalt, dat de gemeenten aan besturen der bijzondere scholen over elk dienstjaar vergoeden de kosten van instandhouding van die scholen, met uitzondering van de jaarwedden der onderwijzers. Lteze vergoeding wordt berekend naar het gemiddelde getal leerlingen op 16 Maart 16 Juni, 16 September en 16 December en bedraagt per leerling het gemiddelde be drag van de kosten per 'leerling der over eenkomstige openbare lagere scholen over hetzelfde dienstjaar. Om de drie jaren wordt de vergoeding hiervoren bedoeld, verminderd tot het be drag, hetwelk noodig is tot goedmaking van de over dat ty'dvak werkelijk gemaakte kosten, na aftrek van de verschuldigde schoolgelden. Waar vaststelling dezer vergoeding eerst kan pllaats vinden na het sluiten van de gemeente-rekening en dit geschiedt in de maand Juli van het jaar volgende op het jaar waarover de gemeenterekening loopt, is in art. 103, 3e lid de bepaling opgeno men, dat in afwachting van de eindbeslis sing, omtrent het toe te kennen bedrag, aan de besturen, indien zy dit wenschen, een voorschot van ten hoogste 80 'Zo wordt uitgekeerd. Als basis wordt genomen het dienstjaar, waarover de rekening reeds is gesloten, i.e. het dienstjaar 1922. De besturen der scholen voor byzonder lager en uitgebreid lager onderwijs te we ten de vereeniiging tot stichtting en in standhouding van Ohr. scholen voorL en U. L. O., de R. K. Inrichting van Liefda digheid allen te Gouda, de vereeniging tot stichting en instandhouding van vrye scho len op gereformeerden grondslag en de schoolvereeniging voor byzonder Neutraal Onderwijs voor Gouda en Omstreken, heb ben een dergelyk verzoek ingediend. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben ver leend aan C. Lapoutre te Gouda en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een zeepfabriek, waarin zal worden ge plaatst een electromotor van 2 P.K. voor het in beweging brengen van het roerwerk van eene zeepketel en het aandrijven van eenen zeeppoedermolen, in het perceel plaatselijk gemerkt Vrouwensteeg no. 13, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie B No. 1388, behoudens het recht van be langhebbende (n) tot het instellen van be roep binnen 14 dagen by H. M. de Konin gin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelyktydig kennis aan het gemeentebestuur en (bij deurwiaarderserqploit) aan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is ver- Geen De Wethouder van Onderwijs, de heer F. L. J. Lafeber, is verhinderd Maan dag spreekuur te houden. Cand. ex. Germaansche taal en letterkunde. Aan de Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaats-examen Ger maansche taal en letterkunde Mej. A. M. Deur. Voordracht. B. en W. van 's-Gravenhage hebben als no. 1 op een voordracht voor leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de H. B. S. met 5-jar. cursus geplaatst de heer D. G. Noordyk, leeraar aan de R. H. B. S. en het Gymnasium alhier. Zeilen. Bij de Donderdag te Krimpen a. d. IJssel gehouden zeilwedstrijd behaalde de heer N. H. van Schelven een len prijs met de Hilda >n de klasse C. Tjotters. Harddraverij en Ringrydery. De Harddraver jj-Vereeniging „Gouda" organiseert op Donderdag 5 Juni a.s. een Poote Harddraverij en Ringrydery met versierde rijtuigen op het Sportterrein aan dea Graaf Florisweg. Een avondfeest en ®*n groot vuurwerk zullen den dag beslui- ten. Eindexamens kweekscholen. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, heeft aangewezen de ver schillende gecommitteerden of plaatsver vangend gecommitteerden bij de eind-exa- ''Wns in 1924 der Rijks-, gemeentelijke en bijzondere kweekscholen voor onderwijzers cn onderwijzeressen in de verschillende in specties. Hierbjj vinden wjj o.a. vermeld in de tweede hoofdinspectie als gecommitteerde aangewezen de heer P. van Nes, schoolop- «iener in de inspectie Gouda. Bjjz. Neutrale School. Voor de Bijzondere Neutrale School, hoofd Mej. F. C. A Bak, bestaat gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen geduren de de eerste week van Juni, aan het adres Nieuwehaven 92 en 94 of Regentesseplant- Ook wordt de inschrijving opengesteld voor de met September aan die school te openen Fröbelklasse. Voor nadere bijzonderheden vestigen wy de aandacht op de aankondiging van het bestuur dezer school in onze advertentie- Ongeval met een vrachtauto. Gisterennamiddag omstreeks 5 uur reed de vrachtauto van den vrachtrijder Lafeber uit van de garage van Zevenhoven aan de Spoorstraat ,toen in de straat een auto aan kwam. Daar de bestuurder van de vracht auto niet zoo snel kon stoppen en een bot sing wilde voorkomen, kwam hy by zyn pogingen daartoe terecht tegen het aan de Spoorstraat staande houten hek, dat be zweek, waardoor het voorste deel van den wagen over het water kwam te hangen. De vrachtauto was geladen met peen, die voor een deel op straat en voor een deel in het water terecht ifcwam. Rijwiel ontvreemd. By de politie is aangifte gedaan, dat een rijwiel, dat onbeheerd stond voor een per ceel aan de Doelestraat, is ontvreemd. Mond- en klauwzeer. In de af geloopen week werd1 ten Stad- huize aangifte gedaan van een geval van mond- en klauwzeer. Geringde Vogels. Het Bestuur van de Goudsche Ornitho logische Club „Hirundo" verzoekt ons er onze lezers opmerkzaam op te maken, dat door haar voor 's Rjjks Museum van Na tuurlijke Historie te Leiden vogels geringd zijn met genummerde aluminium ringen, gemerkt „Museum Nat. Hiet. Leiden-Hol- land" of „Museum loeiden". Dit ringonderzoek heeft ten jfoel heit ver krijgen van gegevens omirentt het trekken en het zich verplaatsen, ew^ook omtrent den leeftijd, van in NederlahA in het wild levende vogels. Nu ig het van het grootate belang, dat van elke vangst van een geringden vogel zoo spoedig mogelijk bericht wordt gezon den aan het Museum of aan ons secreta riaat: Bleekerssingel 64. Is de vogel dood, dan is toezending van vogel en ring, van den geringden poot, of desnoods van den ring alleen, zeer gewenscht. Is de vogel levend em in gezonden toestand, dan no teert men nauwkeurig het opschrift van den ring, hetwelk met aan het Museum of onze Club meldt en laat den vogel dadelijk weer vliegen. Datum en plaats, wanneer en waar de vogel is teruggevangen natuurlijk nauwkeurig te vermelden. Qp vergoeding door het Museum van ge maakte onkosten voor de toezending van een geringden vogel enz. kan men, desge- wenscht, UIT OEN OMTREK. Thai ia-Theater. De veelbesproken film „Credo" „Het Wonder van Lourdes", waarover in den Haag zooveel te doen is geweest, gaat de ze week als hoofdnummer Ln het Thai La- Theater. De inhoud van deze film is de volgende: Een godloochenaar, geneesheer en schrij ver van boeken waarin hij de lof van het atheïsme verkondigt, heeft een zoon en een dochter, de moeder is gestorven door een verlamming van het centrale zenuwstelsel. De dochter is verloofd met een katho lieken jongeman, wierts streng geloovige ouders de verloving goedikeuren, ofschoon tiet meisje atheïste is en samenkomsten bywoont van personen waarvan de apos tel van het ongeloof Jean Elie aan het hoofd staat; de jonge man evenwel ver klaart dat zijn geloof hem boven alles gaat, ook boven de liefde van het meisje, maar dat hy haar toch trouwen wil. Haar bekeering en ook die van haar va der volgt wanneer het meisje, getroffen door denelfde kwaal welke haar moeder ten grave sleepte, verlamd naar Lourdes wordt gebracht door haar verloofde en nadat het wonder aan haar verricht de genezing brengt. De scènes te Lourdes opgenomen (de heilige grot en de processie) zyn het inte ressantste deel van de film, en gedurende al deze tafereelen wordt orgelmuziek ge speeld en zingt het koor van de St. Joseph- kerk zeer verdienstelijk gewijde lie<ten. „Hollandsch Nieuws" geefit on. Inter nationale Schuttersfeesten te Sittard; Ser- vaas processie te Maastricht en de Konin gin in de Betuwe. Voorts bevat het programma een zeer interessante en leerzame film, opgenomen door Dr. J. Metzelaar, directeur der Zee- visscherijschool. De Nederlandsche Noord- zeevisscherij. Men ziet in deze 2-acter de vischvangst van het verlaten der haven door den stoomtrawler tot en me* den ver koop door vischvrouwen. Reeds den eersten avond trok het hoofd nummer vele belangstellenden. GEBOREN: 26 Mei. feraii«je, d. v. W. Goedhart en G. van den Berg, Willens 66. 29 Mei: Grietje, d. v. K. van Groningen en D. 1. Hofstede, 4e Knde 4. Maria, d, v. A. de Heep en G. Sjaidijn, L. Tien- deweg 4. Agenda. 2 Juni, 8 uur. Sociëteit „Vredebest". le denvergadering in het Sociëteitsgebouw. 2 Juni. 8 uur. Soc. Ons Genoegen. Leden vergadering. 5 Juni. lOtt u. v. m. Zaal Concordia. Ver gadering Bond van Kaasproducenten. Avond- en nedrtdicnet apotheker*. De apotheek van den heer F. A Dee, Westhaven, is dete week tot en met Vrij dag 6 Juni, benevens den daarop volgen- den nacht, geopend M 8 uur dee avond» (de» nacht» «Heen echter voor recept»»). BOSKOOP. ln de algemeene vergadering van de Ver. van Directeuren en commiezen der poste ryen en telegrafie is de heer S. J. H. Wes- selink, die door de aunvaarding van z(jn nieuwe functie, die buiten den post- en te legraafdienst valt en daardoor had opge houden lid der vereeniging te zyn, by accla matie tot eere-lid der vereeniging benoemd, wegens zyn groote verdienste gedurende 16 juren, dat h(j als bestuurslid van de ver eeniging optrad. GOUDEUAK. Gisterenmiddag had de koopman in verf waren en aanverwante artikelen C. van Herk het ongeluk met paard en wagen van den dijk af te tuimelen en in den IJssel terecht te komen. Voerman en paard kwa men er goed af, maar de materieele schade is nog al groot. Schoencrême en petroleum dreef alles eendrachtig door elkander in de IJssel. WADDINXVEEN. De Rechtbank te Rotterdam heeft in staat van faillissement verklaard L. van Miounk, winkelier alhier, en tot curator be noemd Mr. A. A. J. Rykaan te Gouda. (DRAADLOOZE DIENST.) De kabinetscrisis in Frankrijk. PARIJS, 31 Mei. Het bestuur van de Radicale Socialisten heelt onder voor zitterschap vun Harriot een vergadering gehouden en besprak een schrijven dat gezonden zou worden aan de socialisten waarin gevraagd wordt of rij wenschen deel te nemen aan de Regeering. Aanbouw van kruisers. WASH 1NGTON, 31 Mei. Het Huis'van A tg e vaardigden heelt de wet goedge keurd tot den aanbouw van 8 moderne kiuisers, li rivier-kanonneerbooten en he' verbeteren van 6 slagschepen, waar van de kosten 150 nvillioen bodragen. Een com pist in Tokio. TOKIO, 31 Mei. Te Seoul op Korea is een complot ontdekt om de Ameri- luiansahe en Britsche consulaten in de lucht te laten vliegen. Het Amerikaansche consulaat wordt extra bewaakt. OAMRUBRIEK. Onder redactie van de Damclub „Gouda" Oplossingen worden ingewacht by den Secretaris, Steijnkade 27, of het lokaal der club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk Dinsdag 10 Juni. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 14 Juni. Probleem no. 145. Zwart schijven op: 6, 7, 9/16, 18/20, 22, 24, 28, 82. Wit schijven op: 25, 26, 30, 31, 84/36, 39/48, 45/48, 50. Probleem no. 146. Zwart schijven op: 2, 8/10, 12/16, 30, 36. Wit schijven op: 17, 20/24, 27, 28, 31, 35, 43, 44, 46. De oplossing van probleem no. 141 is: wit speelt: 19—13, 44—40, 41—37, 37 17, 43 3. De oplossing van probleem no. 142 is: wit speelt: 31—27, 37 19, 36—31, 38—32, 33 4. WISSELKOERSEN. 30 Mei. 31 Mei. Officieel. Londen 11.5214 11.62 Berlijn 0.63% 0.63 >4 Parijs 13.87% 13.62 Brussel 11.96 11.80 Zwitserland 47.12% 47. Weenen 0.0037% 0.0037% Kopenhagen 44.80 44.85 Stockholm 70.75 70.76 Ghristiania 36.70 36.66 New-York 2.67% 2.67% Milaan 11.70 11.66 Madrid 36.60 36.40 Praag 7.86 7.80 Beuraoversicht. Het bleek heden, dat de Zaterdagen in de eerstvolgende maanden de effectenbeurs ge sloten kan blijven, zonder dat dit veel scha de zal opleveren. Vandaag tenminste ging er )weer zoo goed als niets om. Op de olie- afdeeling verkeerden Koninklijke weer in reactie en daalden iets beneden 420. Gecon- solideerden daarentegen konden zich goed op peil houden. De depressie van Koninklij ke beïnvloedde de geheele beursBtemming. Suikarwaarden weer wat zwakker in de markt, zonder dat daarvoor een speciale reden aanwezig was. De Amerikaansche beurzen waren giste ren gesloten, zoodat de noteeringen te New- York niet als maatstaf konden gelden. Ta bukken vrijwel onveranderd. Oude Deli en Deli Batuviu werden met dividend verhan deld. De scheepvaartmarkt was stil. Rubber byna geheel verlaten. Zondag 1 Juni. GOUDA. Remonstr. Kerk. 10% u. v.m. Dr. L. J. van Holk, onderwerp: „Aanbidding". Kleine Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Borger. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. üa. J. J. Simon. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds W. Veder. 6% u. n.m. Ds. T. Sap. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. 5% u. n.m. Ds. W. Veder. Leger des Heila: 7 u. v.m. Bidstond. 10 u. v.m. Heiiigingsdienst. Onderwerp: God is Goed. 4 u. n.m. Openluchtmeeting. 8 u. n.m. Groote openbare samenkomst en strijd voor zielen. Onderwerp: God is Liefde. AMMEKSTOL. Ned. Herv. Kerk. 2 u. n.m. Ds. J. N. v. d. Heijden uit Berkenwoude. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Deur van Zegveld. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. P. Glas. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. M. B. Verkerk. HAASTRECHT. Geref. Kerk. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. De heer D. J. Velsink. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. B. Nieuw- burg, cm. pred. te Boskoop. Geref. Kerk. 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Da. Drost. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. B. Kanis, Doopen. Evangelisatiegebouw. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. Bokma van Schiedam. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. H. IJsse- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Joh. E. Bijl uit Gouda. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Lans, in den ochtenddienst doopen. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Luijendjjk. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. de heer A. de Redelijkheid, G. O. te Nieuwerkerk a. d. IJssel. GOUDA. Woensdag 7% u. n.m. Gebouw tot Heil des Volks, De heer W. v. Leeuwen, G. O. te Dordrecht. MARKTBERICHTEN. l'oöp. Tuinirrsvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 30 Mei. Bloemkool le 26—88.90, id. 2e 16—29, id. 3e 6.70—16.60, id. uitachot 1—7.90, Kropsla ƒ0.202.10, Komkommers Ie 26 —33, id. 2e 22—26, id. 3e 14—16, per 100 stuks; Postelein 3.308.40, Spinazie ƒ0.70 —10.30, Peulen 117, per 100 K.G.; Worte len 13.90—28.10, Rabarber 1—4.10, Ra dijs ƒ1.10—2.60, Selderie ƒ2.40—6.20, Pe terselie ƒ3.80, Sjalotten ƒ3.10 per 100 bos; Zuring ƒ0.370.41, Slavellen ƒ0.060.36 per kist; Aardbeien 0.690.70 per pond (bruto); Kipeieren ƒ6.106.80, Eendeieren 6.90 per 100 stuks. KA»IO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand 77J.5 te Akuruiry. Laagste stuud 752.8 te Hapurandu. Verwachting Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Half tot zwaur bewolkt. Waarschijnlijk eenige regenbuien. Kans op onweer. Aativan- k« lijk iets warmer, j Licht op. Hl Mei-1 Juni 9.38 n.m.—4.18 v.m. AD VKRTKNTIKN KOSTELOOS. Bij beschikking der Arondiifements Rechtbank te Rotterdam d.d. 30 Mei 1924 is het faillisement van L. VAN DEN BERG, te Lopik, bij gebrek aan baten, opgeheven. De Curator, Mr. A. A. J. RIJKSEN. Gouda 31 Mei 1924 Markt 46ism m Zeer belangrijke te BOSKOOP. De Deurwaarder S. GEERTSMA. te Alphen a. d. Rijn zal op Woa*ada| 4 Juni a.a. en zoo noodif de volgende dagen telkens dea voormiddag» 10 uur (n.t.), voor het winkelpand Reyerskoop no. 5 te Boakoop, publink i onntnnl vnrkooptn een aanzienlijke party w.o. alle soorten gemaakte goederen, Heeren- en Damesmodeartikelen, groo te partij Dekens, Garen, Band, Sajet, voorts: Vloerkleeden, Zeilen, Matten en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te bezichtigen Maandag 2 Juni a.s. van 9—B uur. 1609 32 Schoons collectie Geraniums 25 it. par pat, 4ubknla na In alle kluurun Begonias 10 cents per pot. bij Bloemenmagazijn ROZA". Kleermaker, modellen ISinloM» modellen in prima Un^ortn.-qabardin«,-maraaun-«nrip»tMUn Groots Uuu ooi ooor teer corpulente Dame»

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 4