lad. E eijn p tl 'UDA DE FN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nied WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 84" Jaargang Woensdag II Juni 1824 HOa 15562 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen aasS ROMANTIEK. en. Nlillorand besluit af te treden. - socialisten en de Brit- en FEUILLETON. vindt Gebhard ,Wat is er dan noodig om mee te 804 38 TE ONTVANGEN IUN1 a.s. ver- ip de dan e be- zult »tige s ge- tink- nza. er van te waken, mag niet voorbeeld uitgaan de wet ;roote ta- i gaarne ge- der door het plan- s komt. ±550 ticking. aan ver- Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door »ncvr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. KELS VAN fiOUDSÜHE £01illVI. o zoowel uit vroege ren »n buiten den tekst VI uit de beroemde „Daily er een heeft ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n omstreken (behoorende tot den beaorgkrin*): 1—6 iwgela ƒ1.80, «Hu regol moer 025. Van buiten Gouda en don boaorgkringi 1—6 regel» 1.66, elke regel meer 0.80. Advertentibn in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Uefdadigheide-^vertentidn do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.06, elke regel moor ƒ040. Op do voorpagina 50 hoogor. Gewone advertontün on ingoeondon modedoelingen bjj contract tot goor gwroducoar- (len prijs. Groots lotton en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingosonden door tusscbenkomst van soliodo Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verukerd te styu. Telegraph" belangrijke plaats vertegenwoordigers arbeiderspartij en Fransche Als alle gevels doorzichtig waren en alle harten open stonden, zou er minder afgunst zijn. veran- en dan e d 42 1 29 30 M l 47 25 M t 48 k 88 M i 100 MARKT 51. ISVERHOOGING. Soudsche Handel en nd; De bedrijven der ing te Gouda; tun- Gouda; De lichame- voomaamste monu- Iteeds weet de te berichten, dat gedachtenwisseling had tusschen Britsche FRANKRIJK. De gewonnen villa. De Engeksche bladen gaan zeer ver in hun loftuitingen over den Franschen vlie ger Pelletier d’Oisy, die zyn geweldige vlucht van 11.800 mijlen naar Tokio thans heeft volbracht. Hij vertrok, zooals men zioh herinneren aal, op 24 April jjl. uit het vliegkamp VUIa- coubly bij Parjjs. Eien deel van het succes, dat Pelletier d’Oisy thans heeft behaald, bestaat daarin dat hij een villa heeft gewonnen, welke door zyn schoonvader was uitgeloofd, als 1693 80 itscljfe regeering om eenige officieele ie op zich te nemen tezamen met het en door Moskou zoo zeer aange vochten manifest van de Londensche bank wereld, maakt het echter zeer twijfelach tig of deze besprekingen tot eenig resul taat zullen leiden. Ila. van duix«li.h.i, kte hartatorkte. SES giftvrije huiskuur 78 B 8, Het zonderlinge geval doet zich voor, dat Litwinof, die gisteren te Londen aan kwam, zich nog niet als vertegenwoordiger zijner regeering in Downing Street heeft laten voorstellen. Wellicht heeft het feit, dat zoowel MacDonald als Ponsonby afwe zig waren, hem aanleiding gegeven om voorloopig als particulier hier te vertoeven. Aan‘den anderen kant acht men het niet uitgesloten, dat hij er de voorkeur aan geeft pas als officieel persoon op te tre den, zoodra de stand der besprekingen dit noodig of wenschelijk maakt, hetgeen thans nog niet het geval is. Inmiddels heeft Litwinof reeds bespre kingen gevoeld met verschillende bekende persoonlijkheden in de City en er is geen reden te vermoeden, dat deze een ander doel hadden, dan het inleid'en van een even tueels leening aan Rusland. De weigering der Brit garantie bekende ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijk» aangenomen aan on» Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Lat. 82; Redactie Tel. 545. spoor. „Eerst de drukkerij.” In de oogen van Gebhard kwam een flikkering, bij fantaseerde onwillekeu rig verder. ,,üe Frankenthalers geven crediet” ze» hij voorzichtig. „Ik zou eens met den dikken Schulze kunnen gaan spre ken wat zeg jij er van Lineke Line rolde de sokken in elkaar. Haar hart klopte met korte, snelle slagen. De „dikke Schulze” zooals hij in vak kringen heette, was haar door Gebhard, reeds een bekende persoon geworden. Jeugdige eigenaars van drukkerijen en BUrfENLANDSCH NIEUWS. DU1T8CHLAND. Het reizen naar het buitenland. Naar aanleiding van talrijke rapporten van Duiteche gezantschapen en consulaten over de stemming van het buitenland, heeft de Pruisische minister van Onderwijs in een rendschiyven medegedeeld, dat het voor loopig ongewemscht is dat groepen van wel gestelde scholieren reizen over de grenzen ondernemen. Duitechland, zegt hy, biedt gelegenheid genoeg voor prachtige plei- zierreizen en vertoonen zich de scholieren in hut buitenland, dan kan dit slechts een ongunstigen indruk maken op die buiten- landsche kringen, die nog steeds arme Duit- sche scholieren ondersteunen. De democratische ryksdagfractie heeft een krachtig protest ingediend tegen de 500 Mark reisbelasting. 88) „Wat zegt u er van moeder, als ik et'ns wijn haalde voor het dessert?” vroeg hij aarzelend. „Champagne, champagne I” viel Ma riko in en klapte in de handen. Maar noch het voorstel van Bela noch haar jubelkreet vond weerklank.Het Was heel stil in de lichte kamer gewor den En m deze stilte prevelde Karl Ebert M zich zelf „Niet zooals men begint.” Maar toen zweeg hij verschrikt. De oogen der moeder gleden onzeker door de kamer, alsof zij een steunpunt zochten. Zij bleven rusten op het por tret van haar man eu op hem bleven rij zich richten. De stralen der voorjaars zo braken schitterend tegen het glas en de ridderorden schenen uitgelaten ENGELAND. Het proces-Bowes Lyon. Mejuffrouw Constance Marie Bowes Lyon, winkeljuffrouw te Aberdeen, heeft het proces, dat zij gevoerd heeft om te wor den erkend als de achternicht van de her togin van York, schoondochter des konings, gewonnen. Zyi m formeel erkend als de oudste, wettigedochter van tien heer Bo wes Lyon. Men herinnert zich de geschiedenis. De moeder van Constance, mejuffrouw Mary Smeaton, had in 1904 te Edinburg kennis gemaakt met Herbert Ernest Bowes Lyon, neeft van den graaf van Strathmore en neef van (ie hertogin van York. In Decem ber van hetzelfde jaar schonk mej. Mary Smeaton het leven aan Constance Mane, die naar een familie te Aberdeen werd ge zonden. Later traden Herbert Bowes Lyon en mej. Smeaton officieel in het huwelijk. Mevrouw Herbert Bowes Lyon had zich voor de rechtbank niet doen vertegenwoor digen. iadicalen en socialisten. Deze besprekin gen hebben gevoerd tot een overeenstem ming aangaande de door beide groepen te volgen gedragsdijn ten aanzien der buiten- landsche politiek, die vermoedelijk onge veer gelyiktydig zou komen. Beide groepen wenschen de uitvoering van het plan-Da- wes met een hiermede samengaande ont ruiming van het Ruhrgebied, zoodra Duitschland de wetten heeft aangenomen, die voor de uitvoering van het plan noo dig zyn. Voorts moet de Ruhrbezetting aanstonds „onzichtbaar” worden. Verder zijn de groepen het eens geworden over de controle op de Duitsche bewapening, die uit handen der intergeallieerde commissie dient over te gaan in die van den Volken bond, zoodra het thans voorgenomen on derzoek der Entenitecommissie is geëindigd. Ten slotte moet het vraagstuk eener al- gemeene vermindering van bewapeningen aan de orde worden gesteld. Aan deze mededeel ingen voegt de diplo matieke medewerker van het genoemde blad nog toe, dat zoowel by de Engelschen als de Franschen het voornemen bestaat, de democratische elementen in Duitschland zooveel mogelyk moreel te steunen. Hier toe is een aigemeene amnestie voor Duit- sche politieke gevangenen noodzakelijk, evenals het in vrijheid stellen van de gij zelaars enz., in het bezette gebied geno men. In een andere motie wordt de wen- sehelijkheid uitgesproken dat er een eind zal worden gemaakt aan het in beslag ne men van particuliere en overheidsbezittin- gen in het bezette gebied ten behoeve van kazerneering of van exercitievelden voor de bezettingstroepen. Ten slotte werd men het er over eens, dat aan de Micum contracten d Dawes automatisch een «inde prys, indien hij de vlucht zou volbrengen, ïtelletier was kort voor zyn vertrek in het huwelijk getreden. Het laatste gedeelte van zyn reis moest hy in een andere vliegmachine afleggen, daar zyn eerste door een ongelukkige lan ding te Shanghai, waar hy op golvend ter rein neerstreek, beschadigd was. Tot Shanghai vestigde Pelletier d’Oisy een wereldrecord op zyn naam, doordien hy den enormen afstand van circa 10.000 my- len aflegde in iets meer dan 110 mylen per uur. Zyn toestel is een Bréguot, een van de laatste modellen militaire vliegtuigen, zoo- als die bij het Fransche leger in gebruik zijn. Het is bijna geheel uit metaal gebouwu en heeft een 400 P.K. Lorraine-Dietrich motor mot tweebladigen schroef. Het twee de toestel was eveneens een Bréguet, dal hem door een van de Ghineesche militaire gouverneurs ter beschikking was geateld. ITALIË. Opstandige boeren. De „Corriere Italiano" meldt uit 'Peano: Om te protesteeren tegen de invoering der nieuwe belastingen kwamen 3000 boeren uit de omliggende plaatsen hierheen. Z(j deden een aanval op het raadhuis en het octrooibureau, welke zy verwoestten. Een ombtenaar on twee carabinieri werden ge- wond. Er zyn troepen aangekomen om ver dere ongeregeldheden te voorkomen. SCANÜINAVIK.-' Nieuwe verkiezingen in 'Zweden «anstaande Draadloos wordt gemeld, dat in verband met verschil vun meening tusechen de beide Kamers van het Zweedsche parle ment inzake de landsverdediging, het Ka binet don koning geadviseerd heeft in den herfst nieuwe vcikiezingen te doen houden. ALHANU. Een nieuwe koning voor Albanië? Iji een vergadering van AJbaneezetn te Boekarest is besloten hot koningschap over Albanië op te dragen aan Harry Sinclair, een Anierikaanschen petroleummilLionnair, die groote belangen heeft in Albanië. Slechts zeer enkelen der aanweaigen zou den liever Prins Sixtus van Bourbon als koning hebben. Harry Sinclair scheen vooral een ge schikte candidaat, omdat hy zelf de kosten tier hofhouding zou kunnen betalen. Alle deelnemers aan de vergadering waren het er over eens, dat Albanië spoedig een krachtige regeering moet hebben om te voorkomen, dat het verdeeld worde tus schen Griekenland, Zuid-Siavië en Italië. RUSLAND. Groote ov er st rooming van hei Ladoga-meer. Uit Leningrad wordt' gemeld, dat door een zwaren storm het ludogameer, op een gedeelte dat niet ver van de stad is gelegen, buiten xyn oevers i» getreden. Een groote uitgestrektheid grond» isover- en een aetmaohine.... papier „Kom, Gebhard schrijf dadelijk. Dan kan Karl hem op de bu« doen, ala hij naar huis gaat.” Lina stond bij de schrijftafel waarop een electrisch lampje met groenen por- celeinen kap werd aangeknipt. Haar hoofd met het goudblonde eenvoudig le- ruggeatreken haar stak aardig af tegen den witten, blauwachtig glanzende om geslagen kraag. Nu wendde rij hem haar gelaat toe. Het gloeide van inner lijke opwinding, en haar blauwe oogen straalden. Zij glimlachte. Weeker, zachter dan anders. Haar sterke tanden glinsterden wit. toch.” Het was het oude lokkende lied van Eva. Gebhard stond op, ging aan zijn schrijftafel zitten, nam de pen in de hand, streek met uitgespreide vingers dttor het klourlooze, dikke haar. „Het is toch eigenlijk te dwaas zeg op niets gebaseerd op een vreemd schilderij een nog niet ge schilderd, vreemd schilderij...” Hij keek om naar zijn zwager. Karl Ebert lag met het hoofd ver ach terover geleund in den gemakkelijken steel, de oogen stijf dicht, de sigaar losjes tusschen twee vingers van rijn neerhangende rechterhand. Kijk' eens Line.... ik geloof werkelijk dal hij slaapt.” Zij schudde lanhenH haar gloeiend hoofd. (Wordt vewotgd). In dit geval zullen wij, zoo gaat dp Mi nister voort, omtrent de mislukking onzer missie verslag uitbrengen aan het hoofd van den staat, die vervolgens een besluit zal nemen, dat er de consequentie van is. Direct na voorlezing van deze verklarin gen weixi aan de Kamer voorgelegd een motie van de linkerzijde, luidende: „De Kamer is beslaten niet in relatie te treden met een ministerie, dat door zyn samenstelling een ontkenning is van het recht van het parlement. Zy weigert het niet-constitutioneel debat aan te gaan, waartoe zy is uibgenoodigd, en is besloten elke discussie op te schorten tot op den dag, waarop de souvereine wil des lands zich zal hebben uitgesproken.” Deze motie werd door de Kalmer aange nomen en de zitting daarop verdaagd. Als gevolg hiervan heeft president M i 1 1 e r a n d volgens een Havas-telegram besloten heen te gaan. Vermoedelyk zal nu morgen links den candid&at voor het presidentschap der re publiek aanwijzen, terwyl Vrydag te Ver sailles de verkiezing zal plaats hebben. Aan dentgene, die deze onderscheiding te beurt valt algemeen wordt Painlevé als opvolger van Milerand gedoodverfd zal het dan tevens staan, nadat het weinig le vensvatbare ministerie-Marsal omver is geworpen, aan een persoonlijkheid van links de opdracht te verstrekken een nieuw kabinet samen te stellen. De usance wil, dat de aan het bewind zynde premier, Mar sal, dus in dit geval, den nieuwen presi dent naar Parijs brengt. De eerste minis ter zal daarop vermoedelyk het ontslag van zyn ministerie aanbieden. Zoodra der halve het ministerie-Marsal demissionair is en de overdracht van het presidentschap der republiek heeft plaats gehad, zal Har riot opnieuw op het Elysée Worden ontbo den en de opdracht tot het vormen eener regeering worden geoffreerd. Uit handen van Paanlevé of wie ook president der re publiek zal worden, zal de burgemeester van Lyon natuurlijk de opdracht gaarne aanvaarden. Er kan derhalve rekening mee worden gehouden, dat in het begin der volgende week een meer stabiel Fransch ministerie de leiding van ’s lands zaken in handen zal nemen. Dan zal ook de tyd zjjn aangebroken om, nu ook de Duitsohe ka binetscrisis inmiddels is opgelost, met voortvarendheid een begin te maken met den grooten, voor Europa zoo dringend noodigen opbouwenden arbeid, waarvoor de rapporten der deskundigen de wegen aanwyzen. Besprekingen tussehen de Fransche radicalen en sche arbeiderspartij. Litwinof te Londen. Zelden was de toeloop van belangstellen den voor de Kamerzitting in Piarys zoo groot als gisteren, toen minister Marsal hel woord verkreeg om voorlezing te doen van een tweetal documenten. In het eene, de boodschap van Millerand, herinnert deze er aan dat hy zich trouw heeft gehouden aan de plechtige verbinte nis ten overstaan van het land aangegaan, en waarschuwt hy de gevaarlijke raadge vers te volgen die trachten uit partijbelang een nieuwe wetgeving te verkrijgen, welke begint met een revolutionaire daad, en het heengaan eischen van den president. De grondwet heeft, door te bepalen dat de president der republiek tegenover de Ka mer alleen verantwoordelijk is in het ge val van hoogverraad, gewild, dat in het belang, dat het land heeft bij stabiliteit en continuïteit, gewild, dat de macht van den president zeven jaar, gevrijwaard van po litieke schommelingen, werd gehandhaafd. Gy zult, zoo zegt hij, die grondwet eerbie digen. Als gij haar miskendet, als men voortaan zou moeten aannemen, dat een meerderheid willekeurig een president kan verplichten zich terug te trekken om po litieke motieven, dan zou de president der republiek slechts een sipeelbal zyn in de handen der partijen. Gij zult mij helpen een zoo geducht gevaar uit den weg te ruimen. Ik heb geweigerd van myn post te deserteeren, want van het parlment, welks taak het is wetten goed te keuren en over de eerbiediging het sein en het te schenden. Millerand doet verder met vertrouwen een beroep op de wijsheid, de voorzichtig heid en de liefde voor Fnankryk. Het andere bevatte een regeeringsver- klaring van het nieuwe Ministerie, waarin wordt uiteengezet, dat de huidige regee ring slechts is gevormd om de Kamers in staat te stellen zich uit te spreken over een debat van constitutioneelen aard, dat buiten het parlement is geopend, maar waarover alleen het parlement heeft te oordeelen. Gy moet verklaren ,zoo wordt gezegd, of de constitutioneele wetten onschendbaar moeten blijven boven de partyen en in dit geval zal het gezag van uw stemming den leiders der meerderheid, ontstaan by de verkiezingen van 11 Mei, een aanduiding zyn, dat zij van den president der repu bliek het bewind moeten aanvaarden, wel ke fiy hun heeft aangeboden, en dat zij de lorg voor het lot van Frankrijk op zich moeten nemen. Of wel, gij zult door de stemming, welke ieder zal veroorloven zijn eigen verant woordelijkheid vast te stellen, verklaren, dat gy niet de beginselen goedkeurt, ge formuleerd in de boodschap van den pre sident der republiek, beginselen, welke wy verdedigen en die den grondslag der con stitutie vormen. blik. Daarna dook Karl als het ware ineen in zijn stoel en trok langzaam met bijna gesloten oogleden aan zijn sigaar. „Ik zie niet in,” wi Line en trok kradhtig het stopgaren door het netwerk der zwarte draden, „neen ik zie wer kelijk niet in waarom men niet reke ning zou houden met, door het huwe lijk verkregen, geld. En is toch niet voor kleeren en allerhande overbodigs. Maar om vooruit te komen. Als oom maar eerst weet, dat wij niet uitslui tend op hem aangewezen zijn dan valt er beter met hem te praten.” „Ja,” kwam het langzaam van de lip pen van Karl Ebert, „men moet een begin maken er is alleen energie noo^ dig om een begin te maken. Ik zou die wel hebben I” „Zeg jij energie I En als het dan op betalen aainkomt.” Karl Ebert keek steeds slaperiger, hij sprak steeds langzamer en lijziger. „Voor iets moet de kunst goed zijn, (ien verkocht schilderij, betaalt de eer ste wissela. Arpad heeft om te leven toch niets noodig. Hij zwemt in het vet. En voor zoover ik hen» ken, kan hij ook niet met geld omgaan. Hij zal het aan dagdieven en vagebonden leenen, en er nooit iets van terug zien. Hij weet niet wat het beteekent het winstgevend te maken. Dat leert hij ook nooit.” Line knikte slechts. Zij behoefde niets meer te zegge»». Als een goede jachthond vervolgde haar broer bet Hevig onweer tijden» een voetbalwedstrijd. Tijdens een voetbalwed.Hitrijd welke te Frankfort werd gespeeld tusschen een club uit Franfont en een Weensch elftal, brak plotseling een hevig onweder los. Een groot aantal toeschouwers zocht een schuil plaats onder een afdak. Plotseling sloeg daar de bliksem in, met het noodlottige gevolg dat zeven personen pp slag werden gedood. zij, die het wenschten te worden don gen naar zijn gunst. AL je hem eens uituoodigde om hier te komen” zei Lina. Kristal helder klonk haar stem zijn oor. Zoodat het hem bijna schrikte. Maar rij sehiftte reeds den pennehouder, het schrijfpapier en de enveloppe op de schrijftafel. ,,Wai i» t. d™ beginnen Als heel uit de verte dro»»g Eberts v»uag tot de hersenen van Gebhard door. Zoo effen was ze, bijna zonder eenige belangstelling. Het was hem lie ver dan het haastig aandringen van rijn viouw kalmeerenden Nu zooveel is er niet noodig, een paar letterkasten voor het handaetsel maar daarmede heeft Schulze niets te maken dat is het minste. In de eerste plaats een Frankenthater pers rond te dansen op de breede borst van den knappen Czaslo. Nu glimlachte zij en herademde. „Als je den wijn wilt halen Bela...” Karl Ebert merkte het wel zij ma ken allen plannen.... zij droomen allen hun droomen. ’s Avonds wist hij dikwijls met zich zelf geen raad. Als hij den geheelen dag had gesjouwd, verlangde hij naar gezelligheid, naar de huiselijke bedrij vigheid eener vrouw. „Kom toch bij ons, Gebha» het prettig” zeide zijn zuster. Hij bromde dan Nu... weet je een pas getrouwd paar...” Maar dan lachte ze maar op haar kal me, zelfbewuste manier. Onzin I” Nu vond hij zijn zuster ook derd, ze had iets gespani>ens weer iets onrustigs. „Wat heeft zij?” vroeg hij op zeke ren avond aan zijn zwager. Gebhard haalde de schouders op. „Vrouwen Van buiten kletterde een koude voor- Jaarsregen tegen de vensterruiten. Geb hard haalde een paar flesschan bier en een kistje sigaren. Tegen den muur met de boeken stonden twee gemakkelijke stoelen en daartusschen een gi fel Gebhard maakte het zich gezellig. Zie je, Karl, een rijk huwelijk... dat brengt het hoofd der vrouwen op hol!” De broer en zuster wisselden een I

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1