E I UDA ELS i )E IHOEK derzoek. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, niel WERKERK OUDERKERK, OU DEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN. STOLWIJK, WADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, en*. No. 19363 Donderdag 12 Juni 1924 84» Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I terdam age. 1286 30 I! ROMANTIEK. fan 9 tot 5 uur 6 6 fl. ƒ11.—» 2.- FEUILLETÖH. zijn eigen riddergoed en Den Haag. het witte haar aan 804 38 (Wordt vervolgd). IGIN HEID OCHT ING jowel uit vroege ren buiten den tekst uit de beroemde Een onechte steen wordt nog afschu welijker als wij hem in goud gaan vatten. dag de aan de Metropolitan-Opera als Ca ruso’s opvolger verbonden tenor Benjamin Gigli groot succes gehad. Uit het Ruhrgebied komt het bericht dat de Belgische autoriteiten besloten hebben de Duitsche politiek® gevangenen in vrij heid te stellen. en Suikerziekte, ia na CJ t middel, dat U in ijke en geestelijke ftOÜDSCHE mi llINT. mdagsblad geschiedt. abonnem^nts per kwartaal 2.90, Franco par post pè Abonnementen w4 by onsa agenten en loopers, dan boekhandel en da postkantoren. Onsa bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie TeL Int 82; Redactie Tel. 646. 1636 40 >or de del i kaatste diep en Verkwik- BELGIE. Dr. A. Borms candidaat bjj de aanstaande K^merv erkiexin gen Op het congres van de thans samen wer kende partijen, het Vlaamsche front en de Uhristen-democraten, dat tjjdens de Pink sterdagen te Aalst heeft plaats gehad, is met algemeene stemmen besloten dr. Borms, den nog steeds gevangen gehouden Vluamschen Ictivist, candidaat te stellen bij de aanstaande Kamerverkiezingen in 1926. Strauss earefourger van Miincher. De stad München heeft Richard Strauss naar aanleiding van ztyn zestigsten ge boortedag tot eereburger benoemd. De schadelcMMsteUing der Belgktche Kamerleden, lm een zitting met gesloten deuren heeft de Belgische Kamer een socialistisch wets voorstel verworpen, hetwelk bedoelde de schadeloosstelling der Kamerleden te ver- hoogen. Thans bedraagt die schadeloos.-«telling 12000 francs per jaar. leening, zegging* onderhandelingen, resultaat kunnen Voorts wordt gemeld dat het Rykskabi- net gisteren is bijeengekomen over de ver lenging der Micumverdragen. Onjuist is echter wat in enkele Berlyn- sche bladen gemeld wordt, dat bepaalde besluiten genomen werden. De regeering kan inzake de Micum-verdragen slechts ad- viseeren, niet besluiten. Er is reden om aan te nemen, dat zy vandaag te Dusseldorf, waar de onderhan delingen tusschen de grootindustrieelen en de vertegenwoordigers der Micum zullen plaats hebben, aan de Duitsche industriee- judsche Handel en t d; De bedrijven der ig te Gouda; Kun- Jouda; De lichame- zeorna&mste menu- Naar het Duitach van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. „Och wat I Hij rekent, dat ken ik. Schrijf maar.” Bela speelde een nocture van Chopin en het anders rumoerige, als altijd overvolle café in de Tauentzienstrasse deed hem de eer aan in diepe stilte te luisteren. Daarna knetterde de bijval °P hem neer van de galerij met het vergulde traliewerk en bravo kreten •tegen van beneden tot het podium naar hem op. Hij moest nog een toegift ge- v®n. Het waö altijd een Hongaarsche dans van Brahms die hij zelf pasklaar ®«akte en waaraan hij een paar op ef fect berekende maten' toevoegde. De uitwerking miste nooit. Zijn sterk tem perament tooverde hun die de Honga- slechts uit de romans kenden iets als echte stemming der steppen voor. De vrouwen luisterden met ingehouden *dem en droomden. IQUKHT I CENTS i PER— VEREBN1GDE STATIN. De nieuwe immigratiewatten. Er bestaat in New-York groote vrees voor exceseen van fanatieke Japansche onderdanen in de Vereenigde Staten als gevolg van de agitatie tegen de nieuwe immigratdewet. In verband hiermede i« gearresteerd doktor Osoema Terada, een Japansche arts te New-York. Veertien da gen geleden ontving <1® politie een ano niem schreven, waarin werd medegedeeld, dat een buitengewoon groot aantal Japan ners besprekingen hiehd in de woning van dr. Terada, waar, naar beweerd werd, eenige „belangwekkende documenten over groot* ontploffingen" zouden kunnen wor den gevonden. Na de woning eenigen tijd bewaakt te hebben, deed de politie er een inval en vond in een kast aanwijzingen voor het veroorzaken van groote ontplof fingen. In de huiskamer waren honderden boeken geborgen, handelende over chemi sche onderwerpen. Terada verklaarde ge durende <ten oorlog werkzaam te zijn ge weest by de „Aetna Explosives Company" en dat de gevonden documenten niets uit staande hadden met de uitsluiting der Ja panners. Terada wordt thans vervolgd wegens het zonder vertol dragen van een revolver. Hij is tegen borgstelling vrijge laten. inning en van zenuwzwakte, gebrek aan energy rpochondrie, nerve»*® an duizeligheid .ioneele zenuwverzor- Bezuidenhoutecheweg 830 had hij als oen pompoen zoo groot en haar waarvan Anna Crillaq ju- loertch zou hebben kunnen zijn. Zoo- dra ik het hoofd en het haar had ge zien heb ik geweten de zaak is klaar! Hebt gij dudi gehoord Vijf jaar gele den ia hij voor het laatst opgetreden, hi) heeft nu 1 jachtveld.” „Aanplakbiljetten heb ik gezien.” De stem van Bela klonk gedrukt. Hij wist nu kwam het afgrijeelijkste. Nu kwam zijn acheeve schouder aan de oeurt misschien zelfs de zenuwtrek king, die hij had... rijn rechter slaap. Een gevoel van onpasselijkheid over viel hem. Hij bedekte de rechterzijde van zijn gezicht met de hand. Het waa alsof zijn slapen uitelkaar werden ge rukt door kram pacht ige trekkingen. De heer Lustig trok een stroohalm uit een lange Virginia en legde die op de spi ritusvlam, die een knecht met grooien dienstijver had aangereikt. De kapelmeester gaf een teeken. Het was tijd om het volgend nummer te be ginnen. O,of Czaslo zich de moeite niet zou willen getroosten. „Speel het zelf maar voor Czaslo, ka pelmeester, anders wordt gel nog te dik”, riep Lustig uit I hij nergens meer plezier in gehad. Nu daarna heb ik ook weer andere zaak jes aan de hand gehad. Heb den kof- fiehuisrommel uitgebuit. En zoo als het dan gaat, niet waar, men verliest el kander uit het oog. Toen Cznslo de knappe Czaslö, uw papa stierf was ik heel in het Zuiden van Afrika, bijna bij de inenschenelers. Ibeb daar een negerorkest bij e|kaar gebracht. Hon derd florijnen o, ja juist, nu zegt men „kronen”? Tweehonderd duizend kronen heb ik toen verdiend met die kerels. Dat wa ren nog eens tijden I Ik heb balustra den moeten laten maken, opdat de vrou wen er niet op het podium zouden kun nen komen om die zwarte kerels het hof te maken. Hel was een rare boel. Dat moet ik zeggen. Hier in Duitsch- land heeft de politie er zich mee be moeid. En ze had gelijk. Hebt gij Misz- ka Zappelbcin gehoord Hij épeelt ais de leerling van het conservatorium Maar prachtige been en dat de man had! Ik heb er hem toe gebracht om in een zwart tricot-broek den wak dien hij speelde op liet podium mee te dansen. Dat heeft het hem gedaan. Sieraden heeft hij gekregen als een variété-zan- geres en een geld, dat hij verdiend heelt, twee huizen heeft hij kunnen koopen. En Paganini-Ludi Elk kind kent hem. Hij heeft werkelijk -wat kunnen prestoeren, heeft les gehad van Joa- De gewone bijval was heden nog ster ker dan anders. Zelfs Zijn collega’s knikten hem1 lachend toe. Wat sleepte hij die sukkels daar beneden weer mee. Een duivelsdie kerel die Czaslo I De deftige gérant van het café kwam snel met een heer op hem toeloopen. „Czaslo, hier breng ik u den heer Lustig uit Weenen. Hoeveel provisie zeg Het was meer dan een goedmoedige grap. In de oogen van de overige or kestleden glansde iets dat op naijver geleek1. Maar de kapelmeester reikte den witten, kleinen heer zeer levendig de hand. Lustig, de almachtige muziek agent, impresario, verhuurder van orkesten, de ontdekker van talenten en de man, die op beroemdheden de aandacht bleef vestigen. Lustig, die Miszka Zappelbein gevormd had, die „Paganimi-Rudi” jrSif een half millioen had geholpen. LiAjig die het Budapester steppen-orkest we reldberoemdheid had bezorgd deze kleine beweeglijke, sluwe, beminne lijke geslepen Lustig liet zich aan Bela Czaslo voorstellen I Czaslo met den schoeien schouder, den bochel, de ze nuwachtige trilling in het gelaat het witte haar en de elegante lakschheid Lustig liet zich aan niemand voorstel len, met wien hij niets van plan was. „Een Sherry-cobbler, Czaslo I La ten we gaan ritten ik houd u vrij.” Dat was zoo rijn manier van doen. O! bet een millionnair o! een arme De partijdag van de soc.-dem. in Duitschland. De partijdag van de sociaal-democraten is gisterenavond in het Ijanddaggebouw te Berlijn geopend. De deelneming was zeer groot. Het rüksdaglid Gnspien wees in zijn rede in de eerste plaats op het belang van de hereeniging van Neurenberg, welke ook de herstelquaestie gunstig beïnvloedde. De soc.-democraten in alle landen, zoo verklaarde hij verder, deden by hun re- geeringen stappen, om te verkrijgen, dat de rede de overwinning zou behalen op de geweldpolitiek. De schadevergoeding moest zich bepalen tot het herstel der ver woes- te,\ebieden. Met de aanvaarding der des- kundigen-reptporten zouden ook de soc.-dem. in Duitschland op vasten bodem komen te staan en dan voor een rechtvaardige ver deel ing der lasten kunnen strijden. De loonbelasting van 10 zal in den te- genwoordigen vot-rfi blijven bestaan. Verder dreigt in Duitschland thans weer een spoorwegstaking. De vergadering van den Bond van Duitsche «poorwegbeambten had een stormachtig verloop en men was bijna eenstemmig vóór «ft* staking. Heden zal men de genomen besluiten aan de re geering mededeelen. Staatssecretaris Vogt teruggekeerd. Volgens de bladen heeft de uit Parijn weergekeerde staatssecretaris Vogt ver slag uitgebracht over het werk van de or- ganasatie-comnüssie. Na het doorwerpen \an de Duitsche wetsontwerpen door de organisatiecommissie zullen deze eerst aan de Commissie van Heratel en dan aan den Rijksdag voorgelegd worden. Zooale wjj reeds nebben gemeld heeft de heer Milleraad ontslag genomen, als pre sident van de Fransche Republiek. Reeds vandaag zal Frankrijk’» president het Elyesee verlaten en verhuizen naar zijn villa in Versailles, daar zal hij zijn prak tijk als advocaat weder gaan waarnemen. Onmidtleliijk nadat zijn ontslagbrief aan de beide Kamers was bekend gemaakt, heeft Millerand zich met een brief tot zyn. medeburgers gewend, waarin hy er op wijst dat hij geroepen werd door drievierden der stemmen van dte nationale vergadering daags na den wreedsten en roetmrijkston oorlog om te waken over het lot van Frank rijk, omdat het de eenparige wensch van ieder was tot vrede te komen. Vrede naar buiten door overeenstemming met de ge- - alllieerden, door ontwikkeling van interna tionale overeenkomsten onder bescherming van den Volkenbond, door uitvoering van het Verdrag van Versailles, die veiligheid en schadevergoeding moest waarborgen, door toepassing van de diplomatieke akten waardoor een nieuw Europa werd gescha pen. Vrede naar binnen door het vergeten der inwendige verdeeldheid van vóór den oorlog, door eerbied voor ieders geloof en meendng, door bescherming van aWe wet tige rechten en belangen onder rust, ar beid en orde, door een aanhoudend nastre ven van stoffelyken en zedel ijken vooruit gang. De regeering kun niet de heilige schuld van Erankrijk vergeten, zoo zegt hij, ten opzichte der verwoeste gebieden, die het slachtoffer waren van den oorlog, voor welke de Fransche belastingbetaler meer dan honderd millioen voorschoot in plaats van den in gebreke blijvenden schuldenaar. Alle ministeries wydden zich aan dit werk Gedurende vier jaar bracht de wereld hul de aan het indrukwekkende schouwspel van een arbeidzaam en rustig Frankryk, even moedig tegenover de beproevingen van den oorlog. Thans, zoo gaat Millerand' voort, hebben eenige mannen myn ontslag geëischt, on der een niet te rechtvaardigen voorwend sel, scherp in strijd met geest en letter der grondwet. Dit besluit, door partijgeest aan eenige drijvers ingegeven, werpt den grond wettel ijken waarborg omver, weike bepaalt, dat de president, behalve in ge- val van hoogverraad, aan niemand reken schap verschuldigd is gedurende zijn ze venjarig bewind. Tegen dit oordeel heb ik mij, zoo zegt Milerand, met alle macht verzet, maar ik ga ten slotte heen en zal vanaf heden aan de zyde der goede burgers, die mij uit alle deden van het land met hun kost bare sympathie aanmoedogden, den strijd hervatten voor de vrijheid der republiek en van Frankrijk. Velgena de Reichaanzeiger van heden zijn er weer ongeveer 15 maatschappijen we gens gebrek aan bedrijfsmiddelen in staat van faillissement gesteld. Daaronder zyn Orient Tabak und Zigarretten Fabrik A.G. in Altona, de firma Karl Albert Loewen stein, groothandelaar in levensmiddelen te Hamburg, de firma Kirchheim Co. A.G. te Maagdenburg, die een chemischefa briek exploiteert, alsmede de aldaar ge vestigde Röschenk Fabrik für pharmazeu- tische Preparate; de A. G. Jordan Bin der, Lederwarenfabrik A.G. te Stuttgart, alsmede het te Hannover gevestigde ban kiershuis James Kayser. Het betreft ook hier onderemingen, die in den inflatietijd zyn ontstaan De Deutsche Handels- und Kreditbank A.G. heeft een algemeene vergadering uit geschreven tot verhooging van het kapi taal met 250.000 goudmarkt, om zich aldus nieuwe bedrijfsmiddelen te verschaffen. Ook de Rhein-Ruhr Bank A.G. te Dus- seldorp, een zaak uit den inflatietijd en voortgesproten uit een kleine particuliere bank te Crefeld, tracht nieuw geld te krij gen. Voorloopig is de zaak, wegens ge brek aan middelen, gesloten. Het aandee- lenkapitaal is geheel verloren. D« achturige werkdag. De hooge raad van den arbeid te Brus sel heeft besloten verschillende afwijkin gen toe te staan van de wet op den 8-uri- gen werkdag en de 48-urige werkweek, waarvan een betrekking heeft op deo nachtarbeid van jeugdige personen. Na eenig debat over de vraag of de schoen- fabricage seizoenarbeid is, besloot de raad de schoenfabrikanten toe te staan van De cember tot Mei 9 uur par dag te werken, mite de aldus verkregen extra-uren in het slappe seizoen worden ingehaaid. De afwij kingen zijn voor alle voor den duur van een jaar toegestaan. ien den raad zal geven de contracten nog voor een korten termijn te verlengen, op dat daaraan dan de nieuwe situatie als ge volg van het aannemen van het rapport- Dawes zal kunnen aansluiten. De Pruisische minister van eeredienst heeft een memorandum gepubliceerd om trent den noodtoestand van het onderwijs in het bezette g-ebied. Daaruit blijkt, dat het aantal door de bezettingsautoriteiten dn beslag genomen schoolvertrekken ruim 3200 bedraagt. Ruim 79.000 scholieren ont vangen onvoldoende onderwijs. De stad Essen moest 12 lokalen in verschillende scholen afstaan, om te dienen als scholen voor kinderen uit 2000 Fransche gezinnen. Deze toestand is .nadeelig voor de geeste lijke, lichamelijke en zedelijke vorming der jeugd. Het memorandum wordt besloten met een beroep op de geheéle beschaafde -we reld om er toe mede te werken, dat de scholen in de bezette gebieden ten spoe digste worden ontruimd. Volgens de „Vorwarts” zal zoo spoedig mogelyk by den rijksdag worden ingediend het wetsontwerp ter hervorming der in komstenbelasting, ten einde deze in over eenstemming te brengen met de a.s. nieu we verplichtingen des Rijks. Zy zullen in elk geval vóór den herfst worden afgehan deld. Omtrent den inhpud heeft het blad ver nomen, dat een ingrijpende hervorming der bestaande tarieven kan worden verwacht. Het aftreden van Millerand. Een open brief. De verkiezing van een nieuwen president. De over eenkomsten met de Micum. De noodtoestand b(j het onderwijs in Duitschland. Belastinghervorming. Actie van het spoorweg personeel. De Engelsch-Russische conferentie. Morgenmiddag zal de nieuwe president voor de Republiek worden gekozen. Pain- levé en Doumerque komen beiden In aan merking. Painievé is weduwnaar, Dommer- que is ongehuwd1, zoodat men in beide ge vallen geen presidentsvrouw zal hebben. Wie van de twee moet het worden? De „Quotidien” verklaart ronduit zyn prefe rentie voor eerstgenoemde wegens het pres tige dat hy als geleerde heeft. De „Ere Nouvelle" overlaadt beiden met lof en wil zich niet uitspreken. Tusschen hen moet in een bijeenkomst der linkschen uit beide Kamers een keus worden gedaan, waarbij men eischen wil dat beiden zich bij voor baat bij deze aanwijzing zullen neerleggen. Men weet dat dit in het verleden niet al tijd is gebeurd en dat zelfs Poincaré inder tijd gekozen is nadat de linkschen onder leiding van Clemenceau met een «geringe Pams als candidaat hadden Ditmaal wil men vooruit 8PRUS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zol per week 22 cent,-overal waar de bezorging per looper g( ór kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. réiden dngeUjke aangenomen aan ona Bureau: MARKT 11, GOUDA, ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en waatrekta (behoorende tot den beaorgkriag)i 1-4 regdte /IJt. efce regel moer /0J6. Van buitoB Gouda on dta beaergkrteg* 1-4 rogela ƒ146, oiko regel moer MO. Advortentita in hot Zaterdagamnmer M ƒ440. O» do voorpagina M hooger. Gewone advortentila en ingeeondeai mededeeüngen b(j ooatraet tot saer goroduceor- den prjja. Groots lotton en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentlin kunnen worden ingeaonden door tueecbenkoCMt van soliodo Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingakomen, teneinde van opname verzekerd te atjn. meerderheid aangewezen. maatregelen nemen ,om te zorgen dat de discipline gehandhaafd blyft, zoodat een mogelyke rechtsche putsider (als hoedanig de oud-minister van oorlog, Dedrun, ge- VKMlmd wordt, terwyil ook aan Poincaré weer kansen worden toegeschreven) geen kans krygt by verrassing het Elysée te bemachtigen. Daarom houdt men zich links bezig met de samenstelling «Sn de bijeen komst der linkschen, die van zooveel be lang is; en de vraag, welke groepen er zullen worden uitgenoodigd en uitgesloten, wordt op het oogenblik druk besproken. Men krijgt den indruk dat de Kamer vooral voor Painievé zal stemmen en dat deze du 8 de meeste kans heeft, al heeft Doumergue vooral den Senaat op zy'n hand, die echter maar half zoo talrijk is. HieM feit dat als Doumergue op het Elysée komt het presidium van den Senaat waarschijn lijk aan Poincaré ten deel zal vallen, het geen de meerderheid vermijden wil, lijkt verder te zullen medewerken om ^e keus op Painievé te vestigen. duivel was. Het kwam eek niet aan op den Sherry-cobbler en dat hij betaalde, maar dat hij zeide ..laten we gaan zitten. Wie hem onverschillig was, dien scheepte hij staande af. Bela Czaslo werd iets bleek er. Hij wist, wat dit beteekende. Wist ’t even goed als de anderen, dat het „groote geluk” jtaderde. Dat wat hij vroeger ak het „groote geluk” zou hebben be schouwd. Vroeger nog maar enkele weken geleden I Maar nu eiken dag dankte hij den hemel, dat zijn naam onbekend was. Dat hij ridi nog kon verschuilen in de rijen van hen, die voor bierglazen en koffiekoppen op hun muziekinstrument krasten. Lustig knipoogde hem met zijn glin sterende harde oogen vriéndelijk toe „Wel, kijk eens aan Caaslo Uw papa heb ik goed gekend. Ik heb hem iidertijd rijn eerstel engagement be zorgd. Als „Inuxikale kachelpijp weet ge 1” Dien naam had ik trouwens bedacht I Hij heeft er geluk mee ge had, uw papa. En later ook met rijn mooie vrouwtje. Hoe noemde ik haar ook weer Anita juist. Het was Anna uit het derde koffiehuis een potsierlijk dingetje mollig Jam mer, dat zij gestorven is I Papa zou heel wat met haar samen gedaan kun nen hebben, maar hij zou ook zon der haar een massa geld hebben kun nen verdienen Nu ja, dat gaat nu een maal zoo, nied waar. Zij is in elk geval presteereu, heen les genad zijn groote liefde geweest, daarna heeft cbim, niel minder dan dat. De Engelsch-Russische conferentie zal spoedig haxe besprekingen hervatten. Lit- winof heeft opnieuw reeds niet-officioel onderhandelingen gevoerd met verschillen de bankiers om er de mogelijkheid van een leening voor Sovjet-Rusland. Vermoedelyk zal hij van de resultaten dier besprekingen z(jn houding in de conferentie laten afhan gen. Men meent te weten, dat hy bereid is, namens zijn land groote concessies te doen, mits er uitzicht bestaat op ©en doch dat hij by gebrek aan toe zeggingen van financieelen aard liever de die dan toch tot geen leiden, zal afbreken. Naar het schijnt speelt de Russisch-Chi- neesche spoorweg een gewichtige rol in de thans gevoerde besprekingen, waaraan ook twee Fransche financiers deelnemen. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Caruso’s opvolger. In de Berlynsche Staatsopera heeft Dine-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1