op dil Bik. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHO STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, rn« Ho* 18566 Maandag 16 Juni 1624 64«Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ROMANTIEK. 4 voor cents UIMMY adestaafje m. rumsmaak INTO- WAFELS ze gemakkelijk bij U- levert ze U hygiënisch ijn HET ouderwetsche ijkelijk met natuurboter iet suiker en kaneel be- a croquant op de reis, maak en hebben groote zuilen alles 1749 189 Dfe rKAUWGOM Op elke 10.000 inwoners zijn De valsche vriend is de ware vijand. FEUILLETON. Dank kind kunnen bevelen, dat op (Wordt vervolgd). Hecht dan swaart da in bedar£ •rttrUgbaur. B M eind trim*. Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J.- P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. tt) Behalve Bela VHREBN1GDE KRATEN. Noodlottige wolkbreuk. Groote verwoestingen zijn aangericht in de omgeving van Johnson. Gity door een wolkbreuk, die volgens telefonische be richten, de steden Gartersbluff en Hunter ineeft vernield, waarbij tal van menschen- fevens zijn verloren gegaan. Volgens de jongste opgaaf wordt h>et aantal «iooden op 16 geschat. Veile dorpen zijn overstroomd en talryke boerderijen verwoeet. RUSLAND. Het dertiende communistische congrew. Het dertiende congres van de Russische communistische party zal in veel opzich ten een mijlpaal in de geschiedenis 'van do bolsjewistische beweging zyln. Het is hei eerste congres na den dood van Lenin. loc als bekend, heeft de party in den afigeloo- pen winter een crisis 'doorgemaakt, die een oogenblik noodlottig voor haar dreigde te worden. Het „Politbureau”, de eigeniyiké regeering heeft toen overwonnen en wel door druk te oefenen en de ontevredenen te bedreigen met straffen. Het was dus tc verwachten dat de oppositie gebruik zou' maken van het congres om het Politbureau ter verantwoording te roepen. In ieder an der hand zou het congres een stormachtig karakter hebben gedragen., maar in Rus land, het Hand waar de meest oniwaarschyn- Byke dingen moge lijk zijn, is dit niet ge beurd. Het regeerende triumviraat heeft maat-' regelen getroffen dat de opositie, waarvan Trotsky de leider is, op het congres geeft rol zou spelen, hetgeen met het oog op de middelen, waarover het beschikt, ook nidt' moeilijk was. De hand van Zinowjew, den leider van den „Komintern” (Derde Internationale), drukt loodzwaar op het congres en doodt onverbiddelijk iedere uiting, die in strijd is met de zyne. Uait 'de rede die door ZLnowjef werd ge houden en waarop door Trotsky maar heel sober werd geantwoord, bleek duidelijk «lat Zinowjef dingt naar de vacante plaats van Lenin en hy aks de leider van de Sovjet republiek wil erkend worden. BUITENLANDSCH NIEUWS. ENGELAND. De diefstal van lady Ludlow's juweekxi. Lady Ludlow, in wier woning te Londen Donderdagnacht een zeer groot deel ha- rer juweelen en andere kostbaarheden is ontvreemd^ die haar eerste echtgenoot Sir Julius Werhner haar had nagelaten, heeft japon. „Geef hier „Niet zoo haastig, ik vertel het u lie- (iOUBSCHE ÜIIRIVT. ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Tel Int 82* Redactie Tel. 545. cent per pakje- ze andere merken b.v Vaarwel Sueeuwvrouwtje. alles r— maar voorwel, I” Neem je mij mee als ik kom vroeg zij Ik kon niets anders doen dan mijn schouders ophalen. Hoe kon ik denken, geiooven, hopen, dat zij meende wat zij zeide In mij trilde slechts een ge dachte mij vrij te maken, zoolang het nog tijd was. Mij te redden niet mij mijn kunst. Voor alle uiterlijke en in- lieilijke belemmeringen redden. Maar ik mocht er Dagmar niet bij aankijken. Dan was alles verloren. Vraag niet, Snee uw vrouwtje. Kom en blijf bij mij, indien je den moed hebt. En ik liep weg, den hoek van het huis om, het gewoel der voetgangers in, ovdal zij mij niet zou inhalen, bijzon derheden zou verlangen, beloften, maat regelen. ’b Avonds was alles bij mij tot rust gekomen, tot onverschilligheid doorwor „Niet ver Och jij, met je vertellen, je bent net I als Arpad, een verfkladder jij geelt alles een rooskleurig tintje I Geef hier, dien brief.” lEn zij las Mijn beste Bela, Dit is de laatste brief, dien ik je schrijf. Nu verwacht ik nog slechts een telegram van je met „komt I” Ja, komt, niet kom. Het kost mij moeite, dat ik je een domheid moet biechten meer dan een domheid I Maar het is gebeurd Help mij dat het geen misdaad wordt. De lente heeft mij mijn verstand doen verliezen, Bela. De lente, het verlan gen. Niet alleen naar Dagmar als mijn verloofde, ook naar Dagmar als mijn model. (k voelde het in de toppen mijner vingers, ik voelde het in het diepst van mijn ziel, als een onbetwijfelbare waar heid zoo heilig, bezielend het zou tui ju beste schilderij worden als ik haar schilderde zooals de lieve God haar had geschapen in al haar teere jeugdi ge schoonheid. Ik zweer je, Bela, dat geen andere gedachten mijn krankzinnig verlangen bevlekten. t Dagmar heeft mij begrepen. Ik ’be hoefde het haar nauwelijks te vragen. Mijn wil ging in haar over als ’n drang dor natuur. Ik nam haar op mijn arm en droeg haar jubelend door de kamer. Minister Stresemann heeft in Zuid-West Duitschland voor vertegenwoordigers van de Duitsche Volkspartij een rede gehouden, waarin hy wees op de jongste publicaties van het Ministerie van Buitenlandsche Za ken over die oftderhandélingen tusschen Duitschland en Engeland, en over de on- ie riiandeHingen betreffende het Dawes- raport Hy wees de opmerking van de hand, dat Duitschland meer betalen kan, omdat het geen binnenlandsche schulden, zooals Frank rijk en Engeland heeft. Het ligt, zeidehij, in de bedoeling der Duitsche regeering de Duitsche binnenlandsche schuld later te er kennen, als de reparatie-lasten vastgesteld zyn. In het bijzonder verdedigde de minister de voorstellen der experts betreffende de Ryksspoorwegen. Het Reichsverband Deut- scher Industrielle heeft vroeger verklaard, dat de Duitsche spoorwegen 500 a 1000 mil- lioen goudmark per jaar kunnen opbrengen. Het Dawes-rapport heeft met 660 millioen goudmark daarom geen overdreven eisch gesteld. Bovendien blijven de Ryksspoorwe- gen in Duitschland, zoodat uitsluitend Duit sche belangen zullen beslissen over de ta rieven. Ook de nieuw te stichten bank, die de betalingen naar het buitenland moet transfereeren, zal geheel onder Duitsche leiding staan. De minister betreurde het, dat de verant woordelijkheid voor de gewichtige beslis sing, welke thans moet worden genomen, gedragen wordt door een kabinet, dat geen groote meerderheid in den Rijksdag heeft. Niettemin zal het de taak vervullen, die het op zich genomen heeft. In de komende vier weken zal over het Dawes-rapport beslist worden en daarom zullen de Micum-verdra- gen slechts tot einde Juni worden verlengd. Van alle kanten wordt door de industrie bij de regeering op bespoediging der onderhan del ingen aangedrongen. Wat het kabinet-Herriot betreft, ver klaarde dr. Stresemann, dat hy zonder illu sies tgenover de nieuwe regeering staat, maar ook zonder eenige vooringenomenheid. zinde politiek zal voeren. Wy doen om de jonge democratie in Duitschland te helpen, maar tegenover de reactie en het nationalisme zullen wy streng en zonder mededoogen optreden, omdat wy niet alleen de rechten van Frankrijk maar dé rechten van de democratie der geheele wereld te be schermen hebben. De nieuwe Fransche premier, Edonard i Herriot, leider der radicale-socialistische party, is een der krachtige en sterk op den voorgrond tredende figuren van 't huidige Frankrijk. Hy werd in 1872 te Troyes ge boren. Na het Louis-le-grand gymnasium te hebben afgeloopen en zyn letterkundige studies volbracht te hebben aan de école Normale Supérieure, de Parysche hooge- school, werd Herriot benoemd eerst tot leeraar aan het gymnasium te Nantes en daarna aan dat te Lyon. In 1904, dus op 32-jarigen leeftijd werd hy tot lid van den gemeenteraad van'Lyon gekozen en al dadelijk aangewezen als ad- junct-burgemeester. En reeds het jaar daar op, den 5den November 1905, werd hij tot burgemeester gekozen. Sedert dien werd dit ambt hem in 1908 en in 1912 opnieuw toe vertrouwd. In 1911 werd hy tot lid van den conseil général van het Rhöne-departement gekozen en pp 11 Augustus 1912 deed hy zijn intrede in den Senaat. Van den aanvang van zijn burgemeester schap af was zijn streven er op gericht van Lyon een model gemeente te maken. Hij was het ook, die de wereldtentoonstelling te Lyon organiseerde, welke echter in den noodlottigen zomer van 1914 niet tot haar recht kon komen. Met het uitbreken van den wereldoorlog kwam Herriot voor een nieuwe taak te staan. Hy organiseert het gemeenteleven. Hij concentreert het leven der stad als *t ware in het gemeentehuis. Hij richt nieuwe diensten in. Al zijn aandacht wijdt hij aan de behoeften der bevolking, zonder daarom zijn andere plichten van senator en conseil- ler général te verzaken. Ook voor de soldaten, die aan het front stonden of elders in garnizoen lagen werd gezorgd. Door Herriot’s bemoeiingen werd hun linnengoed toegezonden. En de krijgs gevangenen werden evenmin vergeten. Een speciaal bureau werd opgericht, uitsluitend belast met de verzending van pakketten aan Franschen en Russen, die zich in Duit sche krijgsgevangenschap bevonden. In het oorlogskabinet-Briand was Herriot eenige maanden minister van Transportwe- zen en Ravitailleering. In 1919 by de nieuwe verkiezingen trad hij als senator af en kwam hy als afge vaardigde van het Rhöne-departement in de Kamer. pen, do trappen af. Zij klemde zich aan mijn armen vast. Ik beproefde haar eerst af te weren. „Dom, bekrompen en laag, rijt gij I” Zij herhaalde maar telkens weer mijn na am Ernstige inalstwu-epidemie in de Oekraïne en de Krim. In Zuid-,RusLand met name in de Oekraï ne en de Krim woedt sinds eenogen tijd een hevige malaria-epidemie. Naar on. uil Kief, Gbarkof en Simferopol aan de Mos- kousche „Izwestija” wondt gemeld, maakt de ziekte dagelijks talryike slachtoffers. In het gouvernement Gharkof heeft de epide mie een «lusdanigen omvang aangenomen, dat men vreest, dat het aantal sterfgeval len dit jaar viermaal zoo groot zal zyn als in 1923. Op elk© 10.000 inwoners zyn minstens 600 zieken. „Ari... Ari... Ik zeide je moeder heeft gelijk! Men meet niet (twee zulke ongelijksoortige mtnschen bij elkaar brengen. Jij en ik dat past met bij elkaar I” Ik zag hoe de tranen haar over de wangen rolden. Het ontroerde mij niet. Ik liep steeds door rij voortdurend aan mijn arm. Als een veer zoo licht, zoodat ik ternauwernood zou geweten hebben, dat zij er nog was, als ik niet telkens mijn imam luid gehoord. „Ari... Ari...” Eindelijk slond ik stil. Zoo, hier heb ik mijn kamer. Mor genvroeg te zes uur gaat mijn trein. Vaarwel Sueeuwvrouwtje. Dank voor Het nieuwa Fransche Ministerie. De plannen van Herriot, den nieuwen premier. Stresemann over het Tb Simferopol zyn in de laatste twee maanden meer gevallen aangegeven dan in “t geheele wfgelbopen jaar. Ook te Kief en Berditsjef bezwyken aan de ziekte tal van personen. In de meest geteisterde districten in men thans l>e.goiuK‘n met het d.rooglejggen van de moerasseo. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (bahoorende tot dan beaorgkring) i 1—4 regels ƒ1.84), eke regel moor ƒ045. Van buiten Gouda «n dan bexorgkringi 1—4 regels j 1.65, elke regel meer 040. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prjjs. Liafdadigheide-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDKELINGEN: 1—4 regale ƒ2.06, elke regel meer ƒ040. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiün en ingezonden modedeelingan bjj contract tot seer gereducear- den prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tuaechenkomst van soliede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «tjn. rapport-Dawes. De nieuwe Fransche premier Herriot heeft de samenstelling van een nieuw ka binet al vlug klaargespeeld. Zaterdagmor gen om 12 uur ontving hij de op dracht van President Doumergu© tot Kabi netsformatie, denzelfden avond reeds heeft hy de volledige lyst van de nieuwe Ministers aan den President overgelegd. Het kabinet is thans als volgt samenge steld: Herriot, premier en Buitenlandsche Zaken; René Renoult, Justitie; Generaal Nollet, Oorlog; Chautemps, Binnenlandsche Zaken; Clementel, Financiën; Dumesnil, Marine; Raynaldy, Handel; Peytral, Open bare Werken; Dalbiez, Bevryde Gebieden; Bovier Lapierre, Pensioenen; Justin Godart, Arbeid en Openbare Gezondheid; Frangois Albert, Openbaar Onderwys; Daladier, Ko loniën; Queuille, Landbouw. Renée Renoult, Francois Albert, Victor Peytral en Clémentel, zyn alle vier senato ren, alle nieuwe Ministers zyn, uitgezonderd Generaal Nollet, de minister van Oorlog, kamerafgevaardigden. Velen van de ministers zyn onbekende grootheden, daar 10 van hen nog nooit deel van een regeering hebben uitgemaakt. Deze zyn: Chautemps, Daladier, Raynaldy, Fran cois Albert, generaal Nollet, Dalbiez, Bovier Lapierre, de Moro Giafferi, Pierre Robert en Léon Meyer. Het zyn voor het meeren- deel betrekkelijk jonge mannen, van nau welijks 40 jaar. In tegenstelling met het laatste ministerie-Poincaré, welks leden al len uit het Noorden en Oosten van Frank rijk geboortig waren, bestaat het ministe- rie-Herriot bijna uitsluitend uit Zuid-Fran- schen. Wat de beroepen betreft, omvat het mi nisterie 2 leeraren (Herriot en Daladier), 8 advocaten (Renoult, Chautemps, Dumesnil, Godart, Raynaldy, de Moro Giafferii, Lau rent Eynac en Robert), 1 oud-notaris (Clé mentel), 1 militair (generaal Nollet), 2 journalisten (Francois Albert en Dalbiez), 1 oud-lid van de rechterlijke macht (Bovier Lapierre) en 1 scheepsmakelaar (Léon Meyer). Clémentel, de nieuwe minister van Finan ciën, is herhaaldelijk minister van Handel geweest en in het buitenland bekend, door dat hij Frankrijk vertegenwoordigd heeft in de kwaliteit van president van de Interna tionale Kamer van Koophandel. Gedurende den oorlog is hij president van de econo mische conferentie der geallieerden geweest en gedelegeerde van Frankrijk in den inter- geallieerden raad voor oorlogsaankoopen en voor financiën. Generaal Nollet was sedert de teekening van het vredesverdrag president van de in- tergeallieerde contröle-commissie te Berlijn. Morgen zal Herriot in de Kamer zijn program nader ontwikkelen. Reeds gaf hij te kennen, dat het kabinet tegenover Duitschland een verzoeningsge- hield. Ik voelde mij als van een swaren last bevrijd Ik pakte mijn goed' in, belde, liet de rekening boven brengea en gaf het bevel om mij Ie vijf uur te wekken. Ik sliep heel rustig, Bela. Ge heel ponder droomen. Toen ik gewekt werd sprong ik met beide boenen uit bed. Ik was opgewekt en vol goeden moed. En daar ik meende, dat ik mij moest haasten, kleedde ik mij heel vlug aan, belde om de ochtendkoffie en trok ioen pas de dikke gordijnen terzijde en itiet het raam open. Een volle, zaolit rose-road bloesem tak sloeg mij in het gelaat. Geen harde oorveeg luid mij ooit zoo’n pijn gedaan. Toen ik om adem te scheppen uit het riu.m leunde, keek ik op een, door den ochtendwind bewogen bosch van roos- kleuiige witte bloesems uit. En toen toen pas, greep het mij weer aan, zoo dat ik beide handen tegen mijn borst drukte, omdat ik meende het te moe ten uitschreeuwen als een gewond dier En toen voelde ik, dat ik uit eigen wil niets meer kon veranderen, het be- slu't waartoe ik toch na zulk een wor steling bevloten was niet meer zou her roepen. Er werd aan mijn deur geklopt en ik riep binnen, zonder mij om te draaien, omdat ik dacht, dat het de keliner met het ontbijt was en ik hem mijn gelaat niet wilde toonen. Daar voelde ik plotseling twee armen, die van achteren om mij heen werden ge daan, merkte een teeren geur. In de laatste jaren trad hy behalve als politicus, byzonder op den voorgrond door zyn propaganda voor de jaarbeurs te Lyon. In verband daarmee bracht hy in 1921 ook een bezoek aan Amsterdam en Utrecht. Herriot’s jonaste politieke actie em in Mei U. door hem gevoerde verkiezings campagne, hebben krachtig bijgedragen tot <1© overwinning van het linksche bloc. Een brutale treénroof. correspondent van de „Times” te> New-York deelt nadere bijzonderheden mede over den gisteren vermelden trein- roof bij Chicago. Donderdagavond werd, op 32 mijlen van die stad, de trein naar Chicago, Milwaukee en St Paul tot staan gebracht door een bende noovera, die er de aangeteekende stukken, ter waarde van 100.000 dollar uit wegnamen. Toen de trein Chicago verliet, op weg naar St Paul, ver stopten twee leden der bende xich in een tender. By Rondout in Illinois dwongen *(j den machinist, onder bedreiging met hun revolvers, den tte-in tot stilstand te bren gen bij een plaats waar hun medeplichti gen met vier auto's wachtten. Ift de poetrytuigen bevonden xich 70 post ambtenaren en een aantal zwaargewapen de conducteurs. Zij1 sloten zich op, maar de bandieten kozen het rytuig uit, waarin xich de postzukken met uangeteekeode stukken bevonden en dwongen de conducteurs de deuren te openen, door buisjee met chlo- rinegas door <ie ramen te weCpen. De lei der, toegeruat met een gaamaaker, over- handigde een tweede masker aan dan chef van het pontrytuig en eischte de pakken door de Federal Reserve Bank van Chicago geconsigneerd naar Milwaukee, Minnea polis, St. Paul, Helena, Butte, Seattle en Spokane. „Voor myn eigen bijzonder doel", zoo voegde hy er bö, „moet ik ook dan zak hebben, geconsigneertl naar Roundup in Montana." Hij kreeg dien zak, weke een aanzienlijk bedrag aan geld bevatte. De bandieten dwongen de ambtenaren de postvakken naar de auto's te dragen en maakten zich daarop uit de voeten. Een hunner, meenende dat zij zouden worden aangevallen, loste verscheiden schoten uit zijn revolver, waardoor niemand van den trein werd getroffen, doch blijkens de spo ren wel een z(jner medeplichtigen. Vijfhonderd spoorweg- en postbeambten en anderen begonnen binnen een uur na het gebeunl© een drijfjacht op de roovew. >jes in de vrije natuur, ie buitenlucht den eet- Meem een paar pakjes Behalve Bela en Karl Ebert viel het niémand van de aanzittendeai aan tafel op, hoe anders Marika zich nu gedroeg «teveel zachter en blanker haar han den waren geworden, welk een, als aan de wereld ontrekte uitdrukking haar donkere oogen nu dikwijls mooier naakte. De moeder stelde slechts eens vast ,.Het meisje is netter geworden «et werd ook tijd I” Maar Bela vroeg ongerust. „Meisje wat heb je Je bent bepaald grappig Waarop rij hem ontweek en antwoord »Wat zou ik hebben. Het gaat mij goed. Maar Ari zou nu eindelijk wel eena kunnen komen.” Totdat de Zondagmorgen kwam' waar op Bela den laatsten om hulp smeeken- van ArPfid om rijn vinger 1. 4 0,1 moed«r tegen de piano ge- leuM stond in haar zwarte Zondagsche ik was builen mijzeli vaji vreugde. 'loeu kwam mevrouw Markof binnen. Toen rij de reden van mijn geestver voering wilde welen, toen ik haar moest zeggen wat ik Dagmar had gevraagd, en het korter, zonder er doekjes om te winden, onvoorzichtiger dan wel ver standig was, zeide ontbrak er niet veel aan of rij had mij het huis laten uit gooien. Ik vergat mij zelf, werd grol, aanmatigend, ik verklein mijn schuld niet, Bela als moeder had zij mis schien gelijk maar van den diep in- lierlijken drang van den kunstenaar be greep rij niets. In het begin nam rij het niet ernstig op. Lachte mij uit. Maar daar ik er op bleef staan, nam zij dein toon aan der aanzienlijke dames het volgend jaar, mijn waarde, bloeien de boomen weer! Ik zou haar hebben kunnen vermoor den. Nu moest mijn schilderij geboren worden, Bela nu I Evengoed had zij een kind kunnen bevelen, dat op het punt stond geboren te worden, in den schoot der moeder te blijven 1 Ik weet nu niet meer Bela, wat ik al zoo op al haar woorden heb geant woord. Ik verkeerde als in een koorts aanval. Ik snelde de kamer uit. Dag mar liep buiten in de breede hotelgang op en neer. Ik wilde haar vobrbij loo- voor opsporing en terugbrenging een be- loening uitgeloofd van 5000 pond. Men vermoedt dat de kostbaarheden, althans voor een groot deel, hun weg naar het vasteland zullen vinden. Inmiddels is «ie politie, ook in de verschillende Ainen- kaansche havensteden, telegrafisch voor zien van een beschrijving der vermiste voorwerpen. Terwyl de waarde aan goud, paanlen en juweelen afzonderlijk vermoe- delyk niet veel meer is dan 50.000 pond, wordt de waarde der voorwerpen in on geschonden staat op minstens een kwart millioen geschat. 1877 33

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1