Nieuwe Abonné 's, LAATSTE BERICHTEN. Dsurs van Amsterdam. recteur, wu hot zeker, dat hi} zich ««en oogenblik in mi, vertrouwen van hat Ita liaanache voflk sou verheugen. Het kan soma verkeeren. Voor een paar weken, toen de kardinaal-vicaris een ro man van Guido da Verona, die gepubliceerd werd in de „Oorriere ItoJiano" streng ver bood, trok het blad zich van dit verbod geen zier aan en zette de publicatie óoort. Thans ziet zich hetzelfde blad door onver wachte ontsluieringen plotseling genood zaakt niet alleen den roman, maar zelfs alle publicaties te staken. RUSLAND. Een Russisch kroonjuweel te koop. Ben consortium van juweliers te Nizza treedt thans op als makelaar om aan den meestbiedende den beroemden blauwen diamant te verkoapen, die in de oudheid het Boeddha-beeid van den voornaamsten Hindoe-tempel van indië sierde en die la ter, tot eenige jaren voor den ooriog, deel uitmaakte van de Russische kroonjuwee len. Deze steen, dfe 43 karaat weegt, werd door Nikolaae II als teeken zyner gene genheid geschonken aan Suzanne Thuillier indertijd te Petrogad meer bekend onder den naam van „Primroae". ®y het uitbreken der revolutie vluchtte zjj uit Rusland en vestigde zich te Nizza waar zy aanvankelijk een kommervol be staan leidde. Vrienden leenden haar een som van 200.000 francs, maar toen zij het geld bij de bank wilde halen, vernam zjj dat haar schuldeischers een vordering van 2 mil li oen tegen haar hadden ingediend, zoodat er op dit geld reeds beslag was ge legd. Noodgedwongen moest zjj nu wel er' toe overgaan genoemd kostbaar kleinood te gelde te maken. Verkocht is de steen nog niet, maar er zijai reeds offerten ontvan gen, die in de tientallen millioenen loopen. BINNENLAND. Ontslag bij «huwelijk. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Lager-Onüerwijawet lü2p. Aan de Memorie van Toelichting wordt ontleend, dat bij aigemeenen maatregel van bestuur, voor de vrou welijke KijKsanibtetiareii de regel is gesteld, dat op het sluiten van een hu welijk ontslag volgt. Hetzelfde motief, dat tot Kon. Besluit heeft geleid, n.l. dat het werkzaam zijn van een gehuwde vrouw in een ambte lijke betrekking in het algemeen niet gewenscht is, kan gelden voor een ge meenteraad ten opzichte van de onder wijzeressen aan openbare lagere scho len. Naar de opvatting der administratieve jurisprudentie vormt echter de L. 0.- wet 1920 een beletsel, om krachtens ai gemeenen regel aan deze onderwijze- russen bij huwelijk ontslag te verleu nen Wijziging dezer wet komt den minis ter gewensjht voor, maar hij meent bij zijn voorstel niet verder te moeten gaan dan het wegnemen van de bestaande belemmering. Het voorstel strekt dus om den gemeenteraad vrijheid te laten, niet om hem tot het verleunen van ont slag bij huwelijk te verplichten. De minister acht het wenschelijk, dat bi4 deze gelegenheid tevens de bevoegd heid aan den gemeenteraad wordt toe gekend welke de besturen der bij zondere scholen reeds hebben oim te bepalen, dat het bereiken van tenmin ste den 65-jarigen leeftijd zonder meer tot ontslag zal leiden. Ook het maken een er dergelijke be paling wordt door de wet, zooals zij thans is, belet. Verder wordt voorgesteld, dat inde- ze heide soorten van gevallen, waarin het ontslag berust op een verordening wan den gemeenteraad, dan ontslag zelf ■verleend zal worden door B. en W. om dat een nadere beslissing van den raad dan overbodig is. Voor ontslag wegens leeftijd is de bepaling opgenomen, dat de raad zich kan voorbehouden in be paalde gevallen de toepassing van den gestelden regel telkens voor een jaar op te schorten. Het beginsel, dat het aangaan van een huwelijk tot ongevraagd ontslag eener onderwijzeres kan leiden, 's bij het bijzonder onderwijs toe te passen, door hij een dergelijk ontslag het recht vun beroep uit te sluiten, zooals dit ■reeds het geval is bij ontslag van den onderwijzer of de onderwijzeres, die 05 jaar of ouder is. Een nieuwe leerplichtbeschikking. Eerstdaags zal, zoo meldt de Nederl., een nieuwe Leerplichtbeschikking verschij nen, waaraan de minister van onderwijs reeds zijn goedkeuring heeft gerecht. Wat het absoluut schoolverzuim betreft, ■de bestrijding daarvan zal opgedragen wor den aan B. en W. der gemeenten, die de vrijheid hebben, dit in overleg met den inspecteur van het lager onderwijs te re gelen. Wat het betrekkelijk schoolverzuim aan gaat, d« modellen F II zuiden niet meer aangelegd -worden voor alle leerplichtige kinderen, doch alleen een kaart, een nieuw model D II zal worden gebezigd, die dienst zal doen voor elk plaats hebbend school verzuim. Deze kaart wordt toegezonden aan de oommisaie tot wering van school verzuim. Die modellen F III, F IV en F V zullen vervallen en nieuwe modellen D zul len daarvoor in de plaats treden. De herziening der Soc. Verzekering. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Radenwet. Ingevolge hel bepaalde bij art. 97 der H ad en wet moeten de leden van de Ra den van Arbeid voor de eerste maal aftreden op den eersten Dinsdag van October 1926. Mitsdien zou in den loop van 1925 een verkiezing voor leden van ven de Raden van Arbeid moeten wor den gehouden. In verband met de plan nen van den minister in zake do her ziening der sociale verzekering, welke pionnen mede insluiten verandering in de organisatie der verzekering, verdient Vict z.i.*Hnede met het oog op de kosten van zoodanige verkiezing 8 k 400.000 gulden aanbeveling om voorloopig de overgangsregeling van art. 90 a der Rndenwet te laten voortbestaan. Bij aanneming van liet voorstel zal de over gangsregeling tot 1928 blijven werken. Een verdere wijziging beoogt, ter w egneming vaii gerezen twijfel, uitdruk kelijk in de wet te bepalen, dat reis- en verblijfkosten, toegekend ingevolge art. 88, van leden van den. Verzeke ringsraad ten laste komen der verzeke ringsfondsen. Onbillijke korting. Naar de N. R. Ct. verneemt, hebben de reserveohicieren, die van oudsher, reeds van de instelling van het insti tuut, nu meer dan 20 jaar geleden, recht hadden op een jaarlijksche toela ge, bericht ontvangen, dat deze toela ge met ingang van Mei j.l. met 10 is verminderd. Aangezien deze toelage anders dan de ambtenaarstraktementen in den loop der jaren nimmer eenige verhoo ging heeft ondergaan, heeft deze als volkomen willekeurig beschouwde maat regel in de kringen der betrokken re- surveofficieren groote ontstemming te weeg gebracht. Vermindering van 25 procent? waar vernomen wurm zuilen oe uieu- t' imi. sanuisat'iiUiOü spoeuig uun ue commissie van ueorgaiuseeru uveru-g weiden toegozonoen. in deze senaten zullen <j« inuxuiiuui- jaarweoden met pi.m. Zo worden onnmueru. L.ater wordt gemeld, aai bij pensionneering in gevolge artutel 2 punt 5 resetrvepiicttt tot het ooe levens jaar zal worden verlengd tzij die dus iveds in gevolge deze bepaling met pen sioen gingen). Korting op pensioen zal alleen plaats hebben voor hen, die geen wachtgeld, doch pensioen genieten, indien zij een Kijks- of Gemeente- of Prov. betrek king bekleeden. Bij particuliere betrek kingen zal zulks niet geschieden. De tiwfee mlljMMui vooc munitie. De bescwwnan van ve4«| Kantenlekim. Dat het wetsontwerp tot verhooging van het Vllle hoofdstuk (Oorlog) der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1924 moest worden ingediend werd, blijs ens het verschenen Voorloopig Verslag,' al gemeen zeer betreurd. Gevraagd werd, of nog meer van deze verrassingen zijn te wachten. Verscheidene leden spreken er hun leedwezen over uit, dat bij de behande ling over de Oorlogsbegrooting voor 1924, waarop onder artikel 121 reeds i 289.150 meer werd aangevraagd dan over 1928, met geen enkel woord ge sproken is over de onderhandelingen met de Engeiache Regearing en demo- gelijke gevolgen daarvan. i Sommige leden, vroegen of het wel noodzakelijk was voor deze f 2 miliioen minutie te koopen en of hiervoor geen andere zaken b.v. landbouwwerktuigen ■addon kunnen zijn aangekocht. Verscheidene leden betreurden 't ook zeer, dat in het contract geen leve»ringsj< datum is opgenomen. Tal van leden wezen er op, dat deze verhooging met ruimi f 2 miliioen als noodzakelijk gevolg, een wijziging met zich zai brengen van het bezuinigings plan der Regeering, voorzoover dit de militaire uitgaven betreft. Gaarne zou den zij vernemen, welke verminderin gen de Regeering zioli voorstelt ter com pensatie van de thans noodzakelijk ge bleken verhooging aan het oordeel der Kamer te onderwerpen. De vacaatiereis van de Koningin. Volgens een telegram van den oor respondent van de „Morning Poet" te Chrietiania, zal de Koningin op 7 Juh te Narvik (Noorwegen) uit Zweden aan komen en per stoomschip doorreizen aai Lyngseidet, van waar zij op 18 Juli naar Zweden zal terugkeeren. Narvik ligt aan de Ofotenfjord en vormt het eindpunt van de spoorweglijn uit Zweden, waaraan Abisko gelegen is en waarheen de Koninklijke familie .1. Vrijdagavond is vertrokken. Lyngseidet, nog noordelijker dan Nar vik, ligt aan de Lyngenfjord, een der grootste fjorden van Ooorwegen, zestig K M. ten Oosten van Tromsö. Van Lyngseidet voert een wandeling van een half uur naar een Lappen-ne derzetting. De Koningin naar Tilburg. Naar de „Msb." mededeelt is de Ko en het congres der Vereeniging warden ningin voornemens, om in den loop der maand September een bezoek te bren gen aan Tilburg, ten einde aldaar de oificieele onthulling van het Willem 11- standbeeld te kunnen bijwonen. R.K. fractie Prov. Staten van Zuid-Holland Zaterdagmiddag zijn de leden der Kath. Staten-fracties van Zuid-Holland bijeen geweest. In deze bijeenkomst werd tot voorzit ter gekozen de heer W. C. J. J. Baron van Voorst tot Voorst, tot viee-voorzit- ter de heer C. J. L. v. d. Meer en tot secretaris de heer W. Mooyman. op 25/en 20 dezer te Leeuwarden ge houden. Den 24en des avonds te 8)4 uur heeft ten stadhuize de ontvangst der leden door liet gemeentebestuur plaats, terwijl den 25en des morgens te 9 uur de algemeonp vergadering aan vangt in de groote* zaal van Schaaf, Breedstraat 48. Het congres begint den 20en dezer. Daar worden behandeld de praeadviezen, uitgebracht door de hee- reu dr. J. P. iKockema Andreae, burge meester van Utrecht en mr. dr. H. Vos te Leiden, over het onderwerp „lil hoeverre leert de practijk, dat de ge meentebesturen niet voldoende be schermd zijn tegen willekeur van den kant der boven hen gestelde organen en in hoeverre kan aan dat bezwaar worden tegemoet gekomen door invoe ring eener onafhankelijke administra tieve rechtspraak Mr. Troelstra. „Het Volk" meldt Naar aanleiding onzer mededeel ing en omtrent Troelstra's voorgenomen altre den als lid der 'J'weede Kamer, verzoekt deze ons benend te maken, dat de pu blicatie zijner plannen in ons blad bui ten zijne voorkennis heeft plaats ge- hnd dat onze mededeeling in 't nuirn- hifv van 7 Juni onjuist is dat hem van vorechillende zijde verzocht is tot het einde van de zitting 1924—'25 nog in de Kamer te blijven, en dat d1^ vraag, of en in hoeverre hij aan dien wensoh kan vlodoen, eerst na afloop van het Kamerreces kan worden beantwoord. De algemeen© Verse, van Nederlandsohe van de Prof. Vexrijn Stuart benoemd tot eeredoctor te Jena. Prof. dr. C. A. Verryn Stuart heeft de vorige week aan de Handelshoogeschool te Leipzig en aan de universiteit van Jena en Bonn voordrachten gehouden over de beteekenis van den vrijhandel in verband ■met het vraagstuk van bet economisch her stel, naar aanleiding van het in Duitsch- land herlevend protectionisme, ook op agra risch gebied. Na afloop van de voordracht te Jena is hjj gepromoveerd tot doctor honoris causa in de staatswetenschappen der universiteit aldaar. GEMENGDE BERICHTEN. Te zware vrachtauto's. Zooals bekend, moei men in Gelder land aan bepaalde voorschriften vol doen om van het verbod om met vracht auto's over de wegen, (andere dan Rijkswegen) te mogen rijpen, onthef fing te verkrijgen. Ged. Staten van Gelderland hebben nu Zaterdag, wegens het niet naleven oer Provinciale voorschriften aangaan de het zwaar verkeer, zelfs na herhaal de waarschuwingen der provinciale ver- keersinspectie, de ontheffingen van vier vrachtauto's van de Arnhemsohe vracht,- auto onderneming (A.V.Ovoer drie maanden ingetrokken. Dit is de eerste maal, dat eene der gelijke ontheffing is ingetrokken. In een sloot gereden. Gistermiddag is de heer H. G. v. M. to Zevenbergen, met zijn auto, waarin zijn vrouw en '24-jarige dochter A. za ten, even buiten de kom der gemeente in een sloot gereden. Onmiddellijk toe geschoten hulp wist met groote moeite de inzittenden uit hun benarde positie te redden. Mevrouw v. M. bleek ge wond te zijn aan het hoofd en was een, tijd lang buiten kenn.s. Haar dochter was er ernstiger aan toe en had een diepe snijwond in den rug. De heer van M. kwam met den schrik vrij. De auto werd zwaar beschadigd. Het ongeval gebeurde toen de heer v. M., die zeil ohaulleurda, omkeek, om- van zijn dochter een spiegel aan te pukken, en hierdoor onvoldoende aan dacht schonk aan het stuur. Auto-ongeluk. kn den afgeloopen nacht is naby Leiden een auto waarin vyl personen gezeten wa ren in de Haarlemmer trekvaart gereden. De bestuurder, de bloemist F. uit Sassen- heim, is verdronken, vier andere personen, 2 echtparen, konden worden gered. De oor zaak van het opgeval is vermoedelijk de mist. Door een autobus overreden. Tijdens het overstelpend drukk© verkeer op den Goirleschöö weg tijdens den wieler wedstrijd is de 60-jarige R. uit Kaatsheu- door een autobus overreden. Na te zijn opgenomen in het Ziekenhuis is hij aldaar overleden. De moordaanslag te Sliedrecht. Met betrekking tot den moordaanslag op vrouw T. te Sliedrecht gepleegd, 'verneemt de Tel. nog dat vrouw T. kor telings van haar man De J. is geschei den. Zij woont alleen in een huisje in wijK A. Bij de tyuren is zij, om' haar slechte humeur, verre van gezien. Meer malen is de vrouw met de politie in aanraking geweest wegens diefstal en andere misdrijven. Toen, zooük gemeld, de aanvallers haar woning wa<ren binnengedrongen, smeekte de vrouw in leven te worden gelaten. Op haar geroep van „moord"! namen de onverlaten de vlucht. De viouw, die hevig was toegetakeld, bloed de uit vele wonden. Zij wist het ven ster te openen en riep de buren. Daar geen gehoor gekregen werd, is zij zelf tiaar buiten gegaan en heeft eenige per sonen opgeklopt. De politie en een dokter werden gewaarschuwd,' welke spoedig verschenen. Een direct ingesteld onderzoek lever de geen resultaat op. Het ijzer, waar mede is geslagen, is door de politie in beslag genomen. Moordaanslag te Tilburg. Zondagnacht te circa 12 uur is inde noodwoningen op Broekhoven bij Til burg twist ontstaan tussshen den 45-ja- rigen weduwnaur v.#d. Broek en zeke ren Cuypers. Cuypers trok het mes en bracht hiermede v. d. B. een 5-tal die- po messteken toe in barst, boofd en rug V. d. Broek is per auto van den Gem. G. I). naur het gasthuis ovorge- bsacltt. Zijn toestand is vrij ernstig. Cuypers is gearresteerd. Berooving in den trein. Zaterdagochtend vertrok 9,41 v.m. in een coupé derde klasse «en 45-jarige bouwkundige van den Haag naar Haar lem. In zijn gezelschap hebben in de richting Haarlem gereisd twee anden personen. De bouwkundige lijdt toevallen en is dan gedeeltelijk het bi Wustzijn kwijt. In zulk een toestand/is hij vermoedelijk beroofd van zijn den horloge met gebrand zilveren ting, ter waarde van f 75. Hij was aankomst te Haarlem nog niet gel helder, maar heeft toch nog zijn mj passagier gevraagd, wat die van het geval wist. Deze beweerde dat dd be roofde het horloge in zijn zijzak aesto ken had. Zoodra de trein stil Atond stilstond maakte deze medereiziger zich u't de voeten. De andere medereiziger is vermoe delijk te Leiden of te Vogelenzang uit den trein gestapt. juist verlaten,' tb hoorde en den V waarschuwde. Een ontploffing/ Gistermorgen neeft in ée chemische fabriek van dr. Furnée, in de Fahren- heitstraat in Den haag, ben ontploifing piaats gehad. Dr. Fur^êe was uit de stad, en een employé*/de 24-jarige C. Moret, uit de Pietersbiirgstraat, was m de moohinekamer bezig aan de vervaar diging van een verdoovingsmiddel. In eon ke. 1 had lüj den mengsel van 50 litor van zoutzuiuy spiritus en chloras koïicus. Dit brawjt hij door middel van stoom op hoogen druk. De ketel is daarbij uit e^kaajt gesprongen. M. kreeg do scherven met! groote kracht tegemhet gelaat. Hij werd daarbij ernstig ge wond. Een tweede employé had een minuut voor heI fatale oogenblik piet M. staan praten bm den ketel en had hem >n hij den harden knal eneeskundigen Dienst werd naar het zie kenhuis gebracht,\waar hij na een half uur overleed. Hij Was ongehuwd. De machinekamer werd vernield. Door het ontsnappen van de giftige gessen was de luoh\ in de omgeving van, de fabriek ondragelijk. Uit keeringen jin Twente. Gedurende de uitsluiting in de tex tielindustrie is door het Burgerl. Arm bestuur 4o Enschedé aan de ongeorga- niseéïde textielarbeiders (administratie kosten inbegrepen) uitgekeerd een be drag van f 177.264.14. Typhusgevallen. In de gemeente Lemsteriand doen zich op dit oogenblik enkele gevallen van typhus voor, waarschijnlijk ten ge volge van het drinken van ongekookte melk. Eenige jongelui, waarvan één w oonachtig onder de Lemmer en de 3 anderen van Oosterzee, hadden Pink stermaandag een pleiziertochtje naar Beetsterzwaag en Heerenveen gemaakt en in die plaatsen ieder een glas fosco gedronken. Daarna zijn ze, eenige da gen geleden, alle vier ongesteld gewor den en is door de beide behandelende geneesheeren typhus geconstateerd. Valsche vrachtbrieven. Den 12den dezer werd aan het poli tiebureau Muiderpoorit te Amsterdam door de firma Bertels Oliefabrieken a.d. Omval kennis gegeven van het aantref fen van eenige vrachtbrieven, welke vermoedelijk valschelijk waren ingevuld en waaromtrent een onderzoek werd verzocht. Den dag tevoren was een van haar knechten, N. de H„ plotseling aan hartverlamming in zijn woning overle den Deze was ruim 12 jaren in haar dienst en genoot het volle vertrouwen. Len der firmanten wendde zich naar de woning om de onder berusting van den o\ erledene zijnde bescheiden in ont vangst te nemen hieronder bevonden zich enkele vrachtbrieven, waarvan de invulling vervalsching deed vermoeden. Na een ingesteld onderzoek, bleek al spoedig, dat de vrachtbrieven valsche lijk waren ingevuld, en aan het licht kwam, dat de overledene gedurende gej< ruimen tijd zich aan diefstal van vee voeder had schuldig gemaakt en schip pers had betrokken in den diefstal voor de afneming van dat artikel, die het ver kochten aan landbouwers in de provincie N-oord-Holland. Het onderzoek heeft aanleiding ge geven tot arrestatie van 12 personen, van wie drie werkzaam' aan de fabriek. Meerdere arrestaties warden nog ver waait. Verduistering. Gisteren is door den commissaris van politie te Eindhoven naar den Bosahi op transport gesteld zekere H. van derB., uil Dusseldorf als verdacht van ver duistering van 17000 goudmark ten na- deele van een Duitsche bank. Deze man is Zaterdag door bemiddeling en op aanwijzing van den commissaris van politie te Eindhoven door de recherche te Amsterdam aangehouden en naar Eindhoven overgebracht. Een en ander geschiedde op verzoek van den politie- piesident te Dusseldorp. Hij <8 ter be schikking gesteld van den officier van justitie te den Bosch in afwachtiug \nn zijn uitlevering naar Duitschland. Verdronken. Gistermiddag is de qionteur L. de J uit Alblasserdam, in de Oudehaven te t'olleriluni vordronken. Ulj niaukte ifn reis mede met den motorliohter li. l'o(g>van Zegen-, schipper Kersberae' uit Brandwijk. Toen dit aoliip de Oude Haven verliet, stortte het tegen een meerpaal, waarbij de J. door den schok N(verboo«i sloeg. Personeel van den ge- iraekundigen dienst en van de Red dingsbrigade heeft nog geruimen tiki tevergeefs getracht de leveusgeesten od tf wekken. De postwisEelvervalacheri. De twee te Haarlem aangehouden postwisselvervalschers L. C, H. en P J> B zijn thans voor den officier van justitie voorgeleid en daarna in 't Huis Van Bewaring te Haarlem opgesloten. Uit het verder ingesteld onderzoek is echter gebleken, dat deze beide perso nen heel wal op hun kerfstok hebben, R heeft zich n.l. nog schuldig gei maakt aan verduistering' van een be drag van f 400 ten nadeele van de thans geliquideerde bouw vereeniging „Veeta" Van deze bouwvereqniging was R. pre- sident-oomma«rariaT VoortayWebben zij nog een schrljfma- chine/rerduislerd, ten nadeele van de fujgn Fles Co. uit Amsterdam. Nog hebben zij ten nadeele van een inwo ner uit Schoten, voor wien R. een huis verkocht had, f 450 verduisterd. Een boerderij verbrand. Bij een oefening met liehtraketten van een afdeeling infanterie uit Arnn-vn is gistermorgen de boerderij van den paar denfokker Johan Lamers te Elden m bi and geraakt en in vlammen opgegaan ar is geen vee of paarden verbrand. Stoomspuiten van de brandweer te Arn- neni en gemeente Huissen en List zijn te hulp gekomen, bediend door solda- teii van het garnizoen Arnhem. KEKKNIËUWS. Naftinjnwu.! Zenritogacottqaur». Woensdag 2 Juli u.s. zal weder voor het eerst sinds vele jaren, het Natio naal Zendingsfeest worden gehouden, op het landgoed „Raaphorst" bij Was senaar daartoe welwillend afgestaan ücor de Koningin. Als sprekers zullen optreden dr. J. R Callenbach, pred. te Rotterdam dr. J Th. de Visser, minister van Onder wijs, openingsrede ds. J. P. van Brug gen, Herv. pred. te Amsterdam; ds.J. Douma, Ger. pred. te 's-Gravenhage ds. C. Ferguson, vroeger theol. docent aan de kweekschool te Kaloewatoe, tl'ens Herv. pred. te Durgerdam dr. J. G. Geelkerken, Geref. pred. te Am sterdam-Zuid de heer F. J. F. van Hasselt, zendeling-leeraar op Nieuw- Giunea mevr. J. M. Hotoan-Stoik, vroeger in Pozso de heer J. R. Snoeok Renkemlans, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage de heer G. J. Staal, oud-gouveroeur van Suriname te 's-Gra- venhajge de heer G. van der Veen, zendeling-leeraar op Midden-Java ds. G. Verdoes Kleyn, Herv. pred. te Dor drecht de heer B. Vlas, kolonel van hef. leger des heils, vroeger werkzaam in lndië ds, C. F. Westermann, Luth. pred te Amsterdam ds. A. B. te Win- cel, Herv. pred. te 's-Gravenhage en n-of dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Utrecht slotrede. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 24 Juni 1924. Aanvoer: 294 paarden, 8 veulens, 601 magere runderen, 710 vebte runderen, 312 vette graskalveren, 618 nuchtere kalveren, 254 schapen of lammeren, 27 varkens, 192 biggen, 10 bokken en ged ten. Pryzen: Vette koeien le kw. 1.15—1.20, 2e kw. 1.10—1, 3e kw. 0.95-0.86, Os sen le kw. f 1.06—1.12%, 2e kw. 1- 0.95, 3e kw. 0.90—0^0, Stieren le kw. 1—1.05, 2e kw. 0.95—0.85, 3e kw. 0.800.70, Kalveren le kw. L451.66, 2e kw. 1.26—1.10, 3e kw. 0-96—0JÖ. Melkkoeien 200-^90, Kalfkoeifn 216 —400, Stieren 180—380, Pinken 150- 176, Vaarzen 150-h200, Werkpaarden 100 360, Slachtpaarden 90—160, Hitten 95—.175, Nuchtere kalveren 14—22) Fokkalveren 16—28, Biggen 6-14, Overloopers 16—29. Vet vee en vette kalveren handel ma tig, enkele prima soorten boven noteering, melk- en kalfkoeien handel zeer matig, we gens hooibouw nuchtere kalveren handel matig, prezen iets teruggaande. Biggen en overloopers handel traag. Handel in slacht paarden redelijk, werkpaarden matig. Bodegraven, 24 Juni 1924. Aanvoer 463 partijen, waaronder 388 m. Rij kam., 21727 stuks, gewicht 130.462 K.G. Pry's Goudsche kaas le srt. 57—40, 2e art. 4864; le srt. zware met ryksm. 63, zonder 4667. Handel vlug. Coöp. Tuinieravereeniging „Gouda on Omatreken". Veiling van 23 Juni 1924. Bloemkool I 5.10-11.60, id. II 2.10- 6.90, id. Ill 1.20—4.—, id. uitschot 0.50- I.70; Komkommers I 13—47, id. II 8.40- II.30, id. HI 66.30, id. gele 4—17; Spits kool 4.906.10; Kropsla 0.20—1.20 F* 100 stuks. Tuinboonen 1219; Soijboooen I iOo-— 107, id. II 83; Stukbotmen 117; Stamboo- nen 86; Peulen 10.60-82.60; Doperwten 19-32; Cnpucjjnbm 24-27; Postelein 10.70—16.10; Spinazie 6.90—17.80; SpM- kool 2.90120 per 100 K.G. Wortelen 4.30-40.40, id. sprot 0.7O- 4.60; Babarber 2.40-830; Badii» JJO; Serderie 0.80—1; PetareeUe 1.20-230, Sjalotten 2.40 per 100 boa Zuring per Wnt 030; Aardbeien p. P°°" (bruto) 0.14—0.21; kipeieren por 100 «f Ln om de kroon op de serie misda den te zetten, hadden zij samen een plannetje gemaakt, dat alle bedreven misdaden nog iu de schaduw stelde. Zij waren namelijk van plan om een paar bejaarde oudjes, die te Marken- Binnen wonen en een klein kapitaaltje bezitten, dat kapitaultje afhandig te ma ken. Hun bedoeling was de beide oudjes met chloroform te bedwelmen en dan hot boeltje leeg te stelen. De belastingaanslagen van het vorige jaar en dit jaar hadden zij reeds nage snuffeld en zoodoende wisten zij wat de oudjes bezaten. Wat hen tegenhield om het snoode plan r*eds direct ten uitvoer te bren gen was, dat er in het huisje niet vol doende contanten aanwezig waren, zoo- dut de buit niet bijzonder groot zou zijn geweeat. RECHTZAKEN. Kantongerecht Schoonhoven. Uitspraken van 20 Juni 1924. Wegens rijden zonder Licht: E. C. R. en W. B., beiden te Lekkerkerk, P. J. G. W. S. te Lopik, A. van B. en Th. van O., bei den te Oudewateer, L. S. te Krimpen, a. d. IJssel, ieder 5 subs, ieder 2 dagen. Wegens dronkenschap: J. van V., zwwr- vebde, 8 subs. 4 d.; J. S. te Krimpen a. d. Lek, 10 suhs. 5 d. Wegens loopen op verbodeilfgrondH. J. K. te Gouida, 2 subs. 1 d. Wegens overtreding der M. R. W.: H. S. te Niieuwerkerk a. d. IJssel, twee boe ten, elk van 3 subs. 1 dag voor elke boete. Wegens overtreding der Pol.-Verordening te Schoonhoven: P. C. H. te Schoonhoven 3 subs. 2 d. Wegens overtreding der Visscherijwet: G. d. O., te Jaarsveld, zonder tydbepaling geschorst op grond van art. 6 lid 1 W. van Strafvordering. De vechtpartij te Leerdam.. Zoowel de Officier van Justitie als de drie veroordeelden J. Speyer, P. C. v. Opynew en W. C. Out te Leerdam zijn in hooger beroep gegaan van het von nis der Tielsche Rechtbank, dd. 19 de- per, waarbij zij, zooals gemeld is, we gens deelnemen aan de vechtpartij te^ gen de politie te Leerdam, waarbij de 20-jarige J. van Üpynen door een agent van politie, Van der Horst, werd dood geschoten, werden veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. De eisch luidde resp. vier, zes en zer jaar gevangenisstraf. Het spionnageproces. Gisteren werd, zooals in 't kort ge meld, voor den krijgsraad te 's-Herto- genbosch, voortgezet de spionnagezaak tegen den sergeant-majoor-instructeur van het 13e reg. inf. G. F. Smitshuij- zen. De eisch luidde 4 maanden gevange nisstraf met ontslag uit den dienst met ontzetting van het recht om bij de ge wapende macht te dienen. Het getuigenverhoor had in het open baar plaats. Requisitoir en pleidooi werden met gesloten deuren gehouden. Mr. v. Zinnicq Bergmann pleitte vrij spraak. De krijgsraad sprak bekl. vrij. FINANCIEELE BERICHTEN. Slavenburg en Co.'s Bank. De balans per 31 Deoember j.l. van Slavenburg Co.'s Bank te Schiedam vermeldt onder activa kas en kassiers 750.085 (f 280.163), debiteuren t-.o.v. effecten f 1.043.490 (f 1.262.241), debi teuren in rekening-courant I 1.430.994 '(f 995.150), discontorekening f 1.302.690 (f 1,324,800), borgtochten f 287.377 (ni hil), effecten 43.427 (f 50.559), deel neming In andere ondernemingen f 382.643 (f 407,643), kantoorinrichtin gen en brandkasten f 21.118 (f23.118), buitenl. bankiers nihil (f 106.404). Onder passiva zijn vermeld aandee lenkapitaal f 1.250.000 (onv.), reserve f 34.165 (f 110.178),pensioenfonds f 3795 (f 6500), crediteuren en deposito's f951.734 (f803.619), bankiers f 1.059.582 (f 1.213.856), herdisoonto f 925.900 (f 922.000), borgtochten f 287.377 (ni hil), rekeninghouders vreemde valuta nihil (f 106.404), winst f 149.273 (f 43.903). De winst- en verliesrekening ver meldt als baten saldo Ao. Po. f 7505 (f 4697), interest f 114.774 (f 107.404), provisie en incasso f 42.411 (f 71.338), provisie effecten vreemde valuta f170.251 (f 79.333), totaal f 334.942 (f 262.774). In mindering hiervan komen de on kosten ad f 185.669 (f 218.871), blijft een winst van f 149.273 (f 43.903). Van de gemaakte wist is tot dusver- ro geen enkele uitkeering gedaan, doch is deze in het bedrijf gehouden ter af schrijving op dubieuse debiteuren en op gebouwen (deelneming in andere ondernemingen). SPORT EN WEDSTRIJDEN. De Olympische Spelen te Parijs. Gisteren is in tegenwoordigheid van den president van de republiek en een uitgele zen publiek de stichting van de CMympi- fiche Spelen vóór 80 jaar gevierd in de groote zaal van d« Sorbonne. Baron Pierre de Coubertin, voorzitter van het Internatio naal Olyunpisch Comité, schetste den loop van de laatste Olympische Spelen. Dit werd aangevuld door gedelegeerden van Grieken land, Frankrijk, Engeland, Amerika, Zwe den en België, waar ze achtereenvolgens die zich op de GOUDSCHE COU RANT ingaande X Juli 1924 «bon neeren, ontvangen de nog verschij nende nummers gratis. STADSNIEUWS. GOUDA, 24 Ja iu 1924. Wijziging Instructie Waag meester. Het is B. en W. gebleken dat het ge wenscht kan z(jn den gemeentelijken waag- meester, die krachtens zyme instructie te vens beëedigtl weger ès, te ver-gunnen in Laatstgenoemde functie ambtelijk het ge wicht van partijen kaas in het bezit van htapdelsondeOTieimuigen in deze gemeente vast te stellen, welke partijen die op een bijzondere wijze voor verzending zijn •verpakt niet in de kaaswaag zelve kun nen worden gewogen. In het betahg van den handel in kaas in deze gemeente in het algemeen moet het noodzakelijk worden geacht de belemmeren de bepalingen die de kwtr-uctie te dezen opzichte bevat, behoudens de noodige waarborgen togen misbruik, uit den weg te ruimen. In dit verband steJLen zjj den Raad voor te bepalen dat deae Instructie, die ie op genomen in Gemeente blad no. 279 van 1917, volgt wondt gewijzigd': Atom wlrtikal 4 wordt toegevoegd een nieuw 2© lid, luidende: „Met bijzondere vergunning van Burgemeester en Wethou der^ en onder door dezen nader te bepalen voorwaarden kan hem evenwel worden toegestaan: lo. voor in deze gemeente gevestigde handeksondernemi ngene binnen hunne in richtingen te dezer plaatse, als beëedigd weger het gewicht van partijen kaas vast te stellen; 2o. voor varkems^en kaas als Arbiter in geschillen van gewicht op te treden. Vergoeding uit de Gemeentekas. Artikel 100 der Lager onderwijswet 1920 luidt: 1. Indien in eene gemeente aan eene openbare school meer onderwijzers werk zaam zyn dan het aantal, waarvan inge volge artikel 56 der jaarwedden door het Rijk aan de gemeente worden vergoed, heeft het bestuur eener, naar de onder scheidingen van artikel 3, tweede erf vier de -lid, overeenkomstige bijzondere school in die gemeente aanspraak op vergoeding uit de gemeentekas van de jaarwedde en wedden van een, met betrekking tot het aantal leerlingen aan elk dier scholen, evenredig aantal aan die scholen verbon den onderwijzers boven het aantal, waar van de jaarwedden en wedden ingevolge •artikel 97 door het Rijk aan dat bestuur worden vergoed. Grondslag der berekening is het gemid deld aantal leerlingen per onderwijzer aan de gezamenlijke overeenkomstige openba re scholen. Een verzoek om deze vergoeding over het jaar 1922 te mogen ontvangen werd bij B. en W. ingediend door: lo. Het bestuur der Roamsch Katholie ke inrichting van liefdadigheid voor hare scholen Spieringstraat 16, Peperstraat la, Lethmaetstraat 24, Spieringstraat 18. De gevraagde vergoedingen bedragen reep. ƒ619.55, ƒ1083.38, ƒ1313.33 en ƒ353.33. 2. van het bestuur der vereeniging tot stichting en instandhouding van vrije scho len op gereformeerden grondslag voor hare echooJ Keizerstraat 69. De gevraagde ver goeding bedraagt 1813—33. In 1922 bedroeg nu het gemiddeld getal 'leeriingen per onderwijzer der openbare 'lagere scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs resp. 32.5777 en 15.3570. iB. en W. merken op dat in 1922 aan bo venbedoelde bijzondere scholen waren in geschreven resp. 244, 254, 142, 212 en 244 leerlingen van zes jaar en ouder; zoodat voor rijks- of gemeentelijke vergoeding in aanmerking kunnen worden gebracht resp. 16.8 rond 16; 4«3 rond 4; 6.6 rond 7; 7.48 rond 7 leerkrachten; dat het aantal onderwijzers waarvoor hetzy Rijks- hetzij gemeentelijke vergoe ding kan worden genóten voor zoover het betreft de scholen Spieringstraat 18 en Spieringstraat 16 overeenstemt met het aantal in de betrekelyke aanvragen; dat volgens het aantal teerlingen der scholen Lethmaetstraat 24 en Peperstraat la het getal onderwijzers waarvoor hetzij Rijks, hetzij gemeentelijke vergoeding kan worden genoten résp. 4.80 en7.48.afgerond 4 en 7 bedraagt, terwijl voor resp. 5 en 7 leerkrachten ryksveigoeding is uitbetaald B. en W. stellen daarom den Raad voor de aanvragen voor de scholen Spiering straat 18 en Spderingstraat 16 in te willi gen en de udtkeeringen te bepalen resp. op 353.33 en 510J56; evenwel de aanvrage voor de schol/en Lethmaetstraat 24 en Pe perstraat la af te wijzen. Voorts om de aandacht van belanghebbende er op te vestigen, dat indien tegen deze be schikking beroep wordt ingesteld, dit over eenkomstig het bepaalde in art. 100, 3e lid der Lager Onderwijswet 1920 behoort te geschieden binnen 30 vrye dagen nadat van de beslissing kennis is genomen. Wat de aanvraag van het bestuur der Ver. tot stichting en instandhouding van vrije scholen op gereformeerden grondslag betreft, B. en W. stellen voor deze aanvrage gedeeltelijk in te willigen en de vergoeding te bepalen op 1813.33 en ook in dit geval de aandacht van belanghebbende er op te vestigen, dat indien tegen deze beschikking beroep wordt ingesteld, dit overeenkom stig het bepaalde in art. 100, 3e Md der Leger Onderwijswet 1920 behoort te ge schieden binnen 30 vrije dagen nadat van de beslissing kennis is genomen. Nederl. Spoorwegen. Met ingang van 28 Juni ajs. zullen des gesteld worden 1*. naar Utrecht, af te geven door de stations, enz. van de lijnen Abcoude—Uitrecht, 'Uithoorn—Nieuweraluie, Gouda—'Utrecht, Aüplien a. d. Rijn—Woer den, GeldermalsenUtrocht, EdeUtrecht, N ij-kerkUtrecht en HilversumUtrecht. Deze marktkaarten zijn op den dag van afgifte geldig voor de heenreis in alle treinen, die vóór 12 uur 's middags op het marktstation aankomen, vóór de terugreis in alle treinen, die vóór 6 uur )ijn. van het Mariotstation vertrekken. De prijs der marktkaarten 111e kl. be draagt 3% cent per KM.; de te heffen prijs wordt opwaarts afgerond op een veel voud van 5 cents. Kinderen die van markt kaarten gebruik maken zijn den vollen prijs verschuldigd. Noch het afbreken der rei», noch het overgaan in een hoogere klasse is geoor loofd. Wijziging verordening Openbaar Lager Onderwijs. L>e ufdeeling Gouda van „Volksonderwijs heelt zich tot het Uotlego van B. en W. ge wend met het verzoek den Raad voor te stollen de verordening tot regeling van het open buur gewoon en uitgebreid lager on- derwys in deze gemeente zoodanig te wij zigen, dat de datum van aanvang van het schooljaar voor de O. L. Scholen 1 t/rn 8 inplaats van op 1 September worde bepuaid op 1 of 15 Augustus. Adrcasante toch meent, dat de regeling van de zomervacan- tie, zooals die in het leerplan voor die scholen >s vastgesteld, in verband met ar tikel 2 van die verordening tot moeilijk heden aanleiding kun geven. Ue somerva- cuntie n.l. is zoo geiegeld, dat in het al- geoneen de laatste week van Augustus weer les gegeven wordt, zoodat de kinderen der hoogste klasse na de zomer vacant ie nog een week de school moeten bezoeken, om dan of voor goed de school te verlaten of van school te verwisselen. De afdeeling Gouda is dan ook van mee rling, dat het logiischer zoude zijn het be gin van de zomervacantie als einde van het schooljaar te beschouwen. Het eenvoudig ste middel om dit te bereiken zou volgens adressante zijn het veranderen van den da tum „1 September" in art. 2 van bovenaan gehaalde verordening in ,4 Augustus" of „16 Augustus" voor zoover de scholen voor g. 1. o. betreft. Omtrent voormeld verzoek hebben B. en W. het advies ingewonnen van den Inspec teur van het Lager Onderwijs in deze in spectie, die adviseert tot inwiliging van het verzoek. B. en W. kunnen ziich met de motieven die de afd. Gouda van Volksonderwijs tot haar verzoek hebben geleid, zeer wel ver- eenigeu en stellen den Raad voor aldus te besluiten. Examen Gemeente-administratie. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen gemeente-administratie onze oud- stadgenoot de heer A. H. Vermeulen, thans ambtenaar ter secretarie I van Schoonhoven. Examen akt^ L. T© 's-Gravenhage is «eaiaagd voor bet examen 1. o. de heer B» Swaoenburg; te Rotterdam slaagde voor het examen Mej. J. Both, leerlinge van de Kweekschool aan het Haringvliet aldaar. Aanbesteding. Hedenmiddag had ten Stadhuize plaats de aanbesteding voor het bijbouwen van twee leslokalen voor het Gymnasium op de speelplaats achter het gebouw. Ingekomen waren 9 biljetten, ingeschre ven werd door: de firma J. Amesz, alhier voor 11449. N.V. Aannemersbedrijf vJl W. Bokhoven, alhier, voor ƒ13410.— de fa. Ch. P. Deaamg, alhier, voor 11853.— de fa. W. Molenaar, alhier, voor 11999. de fa. Nieuwveld en Go, alhier, voor 12497.21 de fa. E. Sanders en Co., alhier voor 12473.— Fa. J. Sdegt en W. van Hoorn, alhier, voor ƒ12475.— (Allien voor A. met 80 '/e Goudsche werk lieden, welke een half jaar in Gouda woon achtig rijn.) Fa. Teunds Mierdis te Niauwer- kerk a. d. IJssel voor B (werk lieden buiten Gouda) ƒ18412. De gunning zal later worden bekend ge- De uitspraak van de Haagsche Rechtbank' in de quaeatie Slavenburg's Bank en Scheurleer en Zoonen's Bank. iDe Haagsche 'Rechtbank, heden uitspraak lende in zake de vordering van ƒ410.000 door Slavenburg en Co.'s Bank, ingesteld tegen Scheurleer en Zoonen's Bank, op grond dat gedaagde een chèque by Slaven burg ter inning zou hebben gegeven, hoe wel wetende dat de voor de chèque in on derpand gegeven cognossementen valsch waren, verklaarde Slavenburg en Co.'s Bank niet ontvankelijk tot het bedrag van 300.000, en legde voor het overige deel van de vordering aan de eischende partij het getuigenbewijs op, uit overweging dat wanneer de door haar gestelde feiten juist zyn deze inderdaad een voor Scheurleer onrechtmatige daad opleveren. Het getuigenverhoor zal op 24 Septem ber worden gehouden. De partij Scheurlefr werd niet ontvankelijk verklaard in hair vordering tot rentevergoeding. De stofbeotrijding op de «regen. De proefneming met het stofbestrijdings- middel, dat gefabriceert wordt door de K»n. Stearine Kaarsenfabriek Gouda is Vrijdag ji. niet doorgegaan, omdat dien avond de regen een proefneming onmogelijk maakte. Inpla&ts daarvan zijn gisteravond de toegangswegen tot de stad, alle over een afstand van 4 i 6000 M, vanuit de rich ting Haastrecht, Stolwijk, Gouderak, en verder de Moordrechtsche Tiende weg en de Hooge Schieïandache Zeedijk de straatweg naar Reeuwijk kan daarbij niet worden genoemd, daw ze opengebroken woedt met dit bestrijdingsmiddel be sproeid, waarvoor de sproeiwagens w-gft- meente werden gebezigd. De bruine siroopachtige vloeistof werd over de wegen verspreid en na gedurende den nacht te zijn opgedroogd was inder daad hedenmorgen een groote verbetering te constateeren. Stolwijberslul* b.v. was, zoo vertelde men ons, beslist stofvrij. Zooals wij reeds hebben opgemerkt moet in de praktijk deee besproeiing wekelijks worden herhaald. Temperatuur in de ^Hted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in d« Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 670H lucht was 70. Volksbond tegen Drankmlabruik. In d« gisteren gehouden Algemeen» Vergadering van de afd. Gouda van den Volksbond tegen Drankmisbruik werden plannen voor den volgenden winter bespro ken, om in de afd. wat meer leven on bloei te brengen. In het bestuur werd herkozen de heer J. Amemaet en als nieuw lid de heer Hagedorn. rekening en verantwoording werden goedgekeurd. Als afgevaardigden naar de A/lgem. Vergadering te Haarlem werden aangewezen de heeren J. Olman en J. Ane- maet. Op voorstel van een der leden werd «ie volgende motie met algemeen® stemmen aangenomen: De Afld. Gouda van den Volksbond te gen Drankmisbruik, bijeen in haar Alge- meene Vergaderiiug^p 23 Juni 1924 in het Café ,,Het Schaadrd", ■mede in verband met de werkzaamheden van genoemden Bond, ten teerste het ge mis voelende van een Openbare Leeszaal hier ter stede, spreekt ten sterkste de wenschelijkheid uit, dat zoo spoedig mogelijk tot de oprich ting van een dergelijke instelling hier ter stede wordt overgegaan, en gaat over tot de orde van den dag. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 20 Juni: Nellij, d. ,v. C. A. llrins en C. van der Bijl, Boskenbergstraat U. Dirk, v. G. de Poer en G. Toon, Boelekadè 111. 21 Juni. Elizabeth Ola- zina, d. v. K L. Lughart on C. van Hoorn, Kuiperstraat 29.- 22 Juni: Anna Maria, d. v. H. L. Kroon en A. E. H. van Ruuren, St. Joeephstraat 24. Skmon, z. v. M. de Jong en J. C. Flux, Vrouwensteeg 12. Wiilheimdna Magdalena, d. v. C. den Edel en G. A. Wepster, L. Tiendeweg 42. Agenda. 25 Juni. 7% u. n»m. Raadzaal^ Stadhuis. Vergadering Kamer van Koophandel an Fabrieken. 26 Juni, 2% uur. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen". Vergadering obligatiehou ders Soc. „Ons Genoegen". 26 Juni, 8 uur un Stolwijk. Gemeenteraad. Avond- en nachtdienst apothekers. Dé apotheek van de firma Weyer en Hoefhamer, Gouwe, is deze week tot en met Vrijdag 27 Juni, benevens den laarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen achter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer K. Kehorat, thans wonende te Utrecht, slaag de voor het canclklaats-examen in d© ge neeskunde. GOUDERAK. Door bemiddeling van het gemeentebe stuur is aan A. T. Maodaniël 220 uitbe taald, ter aanvulling van te weinig ont vangen bouwparemie. De collecte voor den Ge wapenden Dienst heeft alhier 6.84 opgebracht. Wegens vertrek van den heer W. Sprik is tot directeur wan het Leesgezelechap al hier benoemd de heer Jac. de Bruijn. LANGE RUIGE WEIDE. Met St. Crt. 119 zijn verzonden de Sta- tuteji van de N.V. Vereeniging tot Stich ting en Instandhouding van een Hervormde School alhier. NIEUWERKERK A. D. UB8EL Alls voorzitter en bestuurslid van de ver eeniging E .H. b. O. alhier heeft de heer G. Hogeweg Sir. bedankt. Een autobus van Gebr. Van Gog geraak te in den Zuidpias polder onder deze ge meente te water. Met behulp van het hijschtoesetal van den heer Knaap te Ze venhuizen ia zij op het droge gehaald. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. STOLWIJK. De Raad dezer Gemeente is bijeengeroe pen op Donderdag 26 Juni, des namiddags 8 uur. De agenda vermeldt: Notulei Bovenkerk. Proces-verba al van by de Gemeente-ontvanger. G. E. B. Ontolagaanvrage C. M. klokluider. Benoeming aschophal ging instructie v. d. Gemeei Wijziging verordening op de keurloonen van vee en vleesch. onderwijzeres aan de le O. L. vraag. Zondag a*. «d in de Herv. KWh optra den Da. A. E. F. Junod, voorheen Lutharach predikant in den Haag, sedert eenige Ja ren emeritus, maar thans zich beroepbaar stellend in de Herv. Kerk. Hij behoort tot de beste vrjjainige kanari redenaars. (DRAADIOOZE DIENST.) De Industriële Obligaties. HERLIJN, 28 Juni. De organisatje-com missie voor de Industrieele obligaties koos tot neutraal lid den Ziweedschen bankdirec teur M. Wallenberg. De ontwapening van DaUschland. HERLIJN, 28 Juni Volgens een offi cieel bericht uit Frirtyi ia de Duitsche ra- Brug in Kassier geering een nieuwe motie ineaks de oot- Tropeningskweatte toegezonden. Het be- sluit daartoe went genomen door MacDo- I na ld en Herriot, om «laardoor de door den Raad van Gezanten geëischte doorvoering der militaire controle te waarborgen. t De aa. conferentie. PAJ^IJB, 23 Juni. Eon officieus bericht meldt dat de Fraosche rogeoring op de in Juli te Londen te hou«)en conferentie der Geallieerden waarborgen zal oiscben vóór de uivoering van het Dhwos-plan. Het echynt dat Herriot en MacDonald overeen stemming hebben bereikt over de wensche lijkheid van Hnancieele en economische waarborgen boven militaire garantie. De ontruiming van het Huhrgebied zal plaats hebben in ruil van economische en ïmancieeUr verplichtingen. Frankrijk sa? ter conferentie vast houden aan de hand having «an de militaire controle la Duitsch land. Ue vermoorde Japonsche smokkelaars. TOKIO, 23 Juni. Duur de Japanochs re- Knering bericht heeft ontvangen dat de drie Japanners, die naby San Tecero ver moord *\jn, smokkellars waren, heeft het Ministerie van buitenlandsche zaken be sloten geen protest naar de Ver. Staten te zenden. IWt neemt niet weg dat degè mooni too loort na de uitsluiting der Jh- punners uit Amerika te Tokio een hevige spanning heeft veroorzaakt. Het Wad Aaahi zegt, dat de moorden in Califoraië «le vqurspetling rechtvaardigen van Haniharu de Japanse he ambassadeur te Washington, die na het gebeuren van de uitsluiting seide, dat ernstige gevolgen te wachten zyn. De poMtie te Tokio staat in voortdurende verbinding met de vreemde lingen om moeiiykheden te voorkomdn. Botsing tusschen trein en tram. Geen persoonlijke ongelukken. Gisterenavond omstreeks 12 uur heeft op het kruispunt van de Nederlandache Spoor wegen en de electrische tram Leiden Scheveningen een ernstige botsing plaats gehad tusschen den laatsten trein uit Utrecht en een uit Hchevemngen komende tram. Door tot nu toe nog onbekende oor zaak reed de trein met vrij snelle vaart in op den achtersten wagen van de electrische tram. De locomotief van den trein werd uit de rails geslingerd en kwam in een sloot te recht. De bagagewagen van dan trein kwam dwars over de baan te staan. Da achterste wagen van de tram werd zoo goed als ge heel vernield. Het is een wonder, dat dit ongeval zonder persooniyke ongelukken ia afgeloopen. In den achtersten wagen van de tram bevond zich alleen de conducteur. Deze kwam met den schrik vry, evenzoo da machinist en de stoker. «1. Rond- WISSELKOERSEN. 23 Juni. 24 Juni. Officieel. Londen 11.56 11.53% Berlyn 0.63% 0.63% Parys 14.47% 14.13 Brussel 12.52% 12.26 Zwitserland 47.37% 47.80 Weenen 0.0087 0.0087% Stockholm 71.— 70.90 Kopenhagen 45.06 46. Christiania 36X16 36.90 Ntew-York 2X17 256% Niet officieel. Milaan 11.47% 1156 Madrid 36 Ü5 96.75 Praag 7.90 757% Beur so ver zicht. Ter Beurze van Amsterdam heerachte ook heden weer een vaste stemming, daarby vonden in oliewaarden flinke omzetten piaats. Koninklyke en claims behaalden op nieuw een avuns, terwijl geconsolideerden zich boven de hoogste koersen van gisteren konden verheffen. Suikerwaarden trokken meerendeels wat aan, in verband met ver dere afdoeningen van nieuwe suiker door de Visp tot den prijs van 13.26 per pieol, voor superieur. Op de mynafdeeling ontwikkelde zich nogal wat affadre in Redjang Lebon, die daarby meerdere procenten naar boven liepen. In Rubber ging maar weinig om en waren niet veel veranderd. Van de scheep vaartpapieren, die weinig variatie vertoon den, waren oude vaarten aan den vasten kant. Van handel in Ned. Industriëlen was ook thans niet veel te bemerken. Berlyn, 24 Juni., 2 uur- Amsterdam 15721—99, Brussel 1946—55, Christians 6646—74, Kopenhagen 7072— 7108, Stockholm 11087—11168, Londen 184028, Italië 1816—26, New-York 419— 21, Ifcrijs 2249-61, Zwitserland 7416—64. Londen, 24 Juni, 2 «uur. New-York 43214, Parys 8136, Bniaël 9337, Berlyn 18100, Italië 99"/*, Amster dam 1154, Madrid 3222, Zwitserland 2440, Christiania 3210, Kopenhagen 2662, Stock holm 1629. Parijs, 24 Juni, 2 uur. New-York 1886, Londen 8160, Amster dam 708, Zwitserland 884%, Brussel 8960, Kraag-A587. rabio-tbAegrafisch weerbericht Hoogste dtand 770 te Saint Matthieu. Laagste Biand 749.3 te Hernösand. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, mëst half bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk warmer. Licht op. 24/26 Juni 9.64 «ja—4.10 vm. ADVKRTRNTIEN. Zy, die iets te vorderen hebben van of 'erschuhRgd zijn aan de nalatenschap van dep heer E. VAN DER WERF, overleden te Gouda den 11 Juni 1924, worden ver zocht daarvan opgave te dom ten kantore van Notaris PITLO aldaar.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2