Nieuwe Abonné 's, LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amstsrdam. der karakter dragen. De premier zal bij het ontvangen der gasten worden bijge staan door Thomas ais minister van kolo niën en andere leden der regeering. De EngeUche roaendag. Gisteren heeft men te Londen den ro- zendag gevierd, die destijds door-de konin gin-moeder Alexandra ia ingesteld en se dert dien jaoHijks wordt gevierd. Overal op straat worden kunst rozen verkocht ten bate van de ziekenhuizen. Er waren niet minder dan 20.000 verkoopsters, allen in het wit gekleed, op straat. Hierbij valt te vermelden, dat de door hen verkocht* kunstroosjes waren vervaardigd door ver minkte soldaten en andere personen, die in weldadigheids-inrichtingen zijn opgenomen. VBRBBNIQDB STATEN. Enorme hitte en hevige onweders. Na een dagénlange ontzettende hitte, die in geheel Noord-Ajmerika temperaturen van 90 tot 100 gr. Fahrenheit gebracht heeft, brak boven New-York een enorme orkaan los. Die hitte duurt eahter voort. In Galifomië heerschen onweders, zooals in geen jaren voorgekomen zyn. In de plaat een Buffalo, Syracuse en Newark zoowel als in de dalen van MAaaiaippd en Ohio is de schade ontzettend. Voorloopige schat tingen becijferen de schade op rond 4 mil- la oen dollar. Geheele wouden zyn ontwor teld, de oogetschade is niet toe overzien. Tengevolge van het inslaan van den blik sem zijn talrijke gebouwen afgebrand en in het verkeer zijn talrijke stremmingen voorgekomen. De hitte en het onweder heb ben 26 slachtoffers geëischt. BiNMHNLAND. De bezuiniging op het onderwijs. Verscneneu is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer op het wetsontwerp tot wijzingigiug van de Leerplicht- en L. O.-wet 1920. Het verwijt, dat de wet eenvoudig door de recütsolie partijen aan de link- sche wordt opgelegd, acht de minister niet billijk. De bewering, dat dit ontwerp de ver langde bezuiniging niet zal brengen, eischt sterker bewijs dan enkel beroep op het amendement van mej. Wesler- man c.s. De juistheid van cie gegeven becijfering wordt wel in twijfel getrok ken, maar de onjuistheid daarvan is lot op heden nog op geeii enkel onderdeel aangetoond. Evenmin is het duidelijk, waarop de meening berust, dat te weinig wordt bezuinigd op de kosten ,der opleiding van de onderwijzers. Dat de onverwerpelijke maatregelen van invloed zullen zijn op de resulta ten van het onverwijs, kan natuurlijk niet worden ontkend, maar dat het ou derwijs daardoor dermate achteruit zou taan, dat de bezuiniging te duur in ge kucht, kan de minister niet toegeven. De bewering, dat de voorgestelde be zuiniging te veel afschuift op de ge- yneenen, acht de minister onjuist. Ueen enkele gemeente zal worden gedwon gen een grooter aantal leerkrachten te houden, dan waarvoor het rijk vergne- ling geeft. Bezuiniging waardoor de pacifi J.uie zou worden aangetast, kan van ncm niet worden verwacht. Hij wenscht dan ock niet in te gaan op het denkbeeld, dat alle onderwijs bijzonder onderwijs moet worden. Er wordt niet te haastig bezuinigd, maar er bestaat evenmin reden voor de vrees, dat het beoogde doei niet zal worden bereikt. Welke maatregelen noo dig zullen zijn na afloop van den duur dor onvermijdelijke wijzigingen, kan than>- niet worden beoordeeld. in hoeverre bij de salarieering reke ning zal kunnen worden gehouden r:iet het beginsel van loon naar behoefte, zal een punt van overweging dienen uit te maken bij de komende bezuiniging van het bezoldigingsbesluit. Inderdaad is het aantal van 48 leer lingen per klasse niet gering en de mi nister ontveinst zich niet, dat hiermede een ernstig beroep wordt gedaan op de krachten van hen, die bij het lager ou derwijs werkzaam zijn. Maar dat dit aantal leerlingen „veel te groot" zou zijn meent hij te mogen betwijfelen. De grensuitbreiding van Dokkum. Aan de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal heeft het gemeentebestuur vah Damtumadeel een adres gezonden naar aanleiding van een verslag in de „Dok kumer Courant" opgenomen, van een bedevaartstocht naar de in de gemeen te gelegen Bonifaciusbron. Het blad vestigt de aandacht op verschillende daarin voorkomende passages „waaruit het nu dan toch eindelijk ook den bui tenstaander duidelijk moet worden dat de voorgenomen grensuitbreiding van Dokkum niets anders Is dan een puur Katholiek belang en dat, terwijl, aldus het adres, van onzen kant steeds op volgende pastoors kunnen dit getuigen de meest mogelijke medewerking voor optochten en politietoezicht is be toond." De vacature van Gemeente-secretaris. Naar het »,U. D." verneemt hebben B. en W. de navolgende aanbeveling ingediend voor de benoeming van ben gemeentesecretaris, ter voorziening in Vie vacature die 1 Augustus zal ontstaan door het aftreden van mr. J. Bool als zoodanig 1. mr. J. de Lange 2. mr. G. Ck Pekelharing, beiden referendaris ter gemeente-secretarie te Utrecht. Ecu mooie opdracht aan, Rijks Kunt. Nikkelen munten voor Polen. Naar wordt medegedeeld, heeft 's Rijks Munt te Utrecht opdracht gekregen voor de vervaardiging van 44 millioen nik kelen munten voor Polen. De financieel© politiek. „Het Volk" deelt mede, dat op de gecombineerde vergadering van het partijbestuur der S.D.A.P. en de Ka- nierfradtie, die te Amsterdam gehouden is. besprekingen werden gevoerd over den politiaken toestand, waarna beslo ten werd, dat het partijbestuur een ipommdssie zal benoemen, die voorname lijk de gedragslijn inzake de financi eel© politiek zal hebben te onderzoe ken en voorstellen dienaangaande te ontwerpen. Het Amerikaausch vlagvertoon. Omtrent de a.s. komst naar Neder land van de Amerikaansohe slagsche pen Wyoning en Arkansas, wordt ver nomen, dat deze schepen onder bevel zullen staan van den vioe-aomiraal Mc. Catly. Het juiste getal der opvarenden is, voor elk der beide schepen 425 adel- boisten, 800 man bemanning en onge veer 50 officieren zoodat dus miedeKo- meu 850 adelborsten, 1000 man beman ning en ongeveer 100 officieren. De schepen zullen 19 Juli te Rotter dam aankomen en aldaar verblijven tot 25 Juli. Onderlinge Risico-Vereeniging vsn Nederlandsche Gemeenten. De jaarlijkscne algemeene ledenver gadering van Ond. Risico-Vereeniging van Ned. Gemeenten werd dezer dagen gehouden te 's-Gravenhage onder lei ding van den voorzitter^den heer F. Pruis, burgemeester van Vlaardingen. De balans en de rekening en verant woording over 1924 werden ongewij zigd vastgesteld. Aangenomen werd voorstellen tot wij ziging van de Statuten en van het Re glement der'Aanvullende Verzekering, welke de strekking hadden mogelijk te maken, dat verschillende, niet krach tens de Ongevallenwet verzekerde, ca tegorieën van gemeenteperaoneel (o.a. dat van de keuringsdiensten voor zoo ver niet werkzaam in laboratoria) on der de aanvullende verzekering vallen. Tot lid van het bestuur werd herko zen de heer P. Pruis, gekozen werden de heeren P. L. de Gaay Fortman en mr. F. J. van Lanschot, resp. burge meester van Dordrecht en van 's-Her- togenbosch. Vereeniging vsn Nederlandsche Gemeenten. Ma de officieeie ontvangst op dins dagavond door het geuieeiweoesiuur van Leeuwarden, is gisteren de Vereeni ging van Nederlandsche Gemeenten te ■Leeuwarden* in jaarbjKsoiie vergade ring bijeengekomen, ue vergadering •werk door ruim 200 vertegenwoordigers vuu gemeenten uit alle deelen des lanus bijgewoond. in de plaats van de aftredende en mei terstond herkiesbare bestuursleden, vanwege gemeenten met meeT dari 15 000 inwoners, de heeren mr. J. C. graat van Randwijk, burgemeester van Amersfoort, en H. J. Sissingh, wethou der van Groningen, werden benoemd de heeren dr. J. P. Fockema Andreae, burgemeester van Utrecht, en dr. W. G. van den Berg, wethouder van Gronin gen, en in plaats van de altredende hts slui.rsleden vanwege gemeenten met minder dan 15.000 inwoners, de heeren H. A. ^alfs, burgemeester van Vries, en A. H. Gijzeis, burgemeester van Sittsrd, de heeren A. Jongbloed, bur gemeester van Sleen, en M. W. J. Hoen ders, burgemeester van Tegelen. In een bestaande vacaturen uit~NoorcPHbt- land vanwege gemeenten met minder dan 15.000 inwoners werd benoemd de heer C. Haringhuizen, burgemeester Wieringerwaard. Het lijvige jaarverslag gewaagde van den gestadigen groei van het ledental en van de ontwikkeling van de ver eeniging. Lid zijn thans 725 van de ruim 1000 gemeenten, met een inwo neraantal van 6.200.000, op een totale bevolking van ruim 7 millioen inwo ners. Lid zijn alle gemeenten boven 50.000 inwoners, 80 van de 31 gemeen ten met 20*00050.000 inwoners, 61 van de 68 gemeenten met 10.000—20.000 inwoners. De nog niet lid zijnde ge meenten zijn bijna uitsluitend een aan tal gemeenten met minder dan 5000 in woners, van welke er overigens 453 wei lid ,zijn. In alle provincies, behal ve Zeeland, bestaan provinciale afdee- lingeu. Het jaarverslag maakt voorts zeer uit voerig melding vfin de velerlei admi nistratieve bemoeiingen van de vereeni ging, zoowel ten behoeve van de ge zamenlijke leden als van de gemeenten afzonderlijk.. Na afdoening van verschillende huis houdelijke zaken richtte het bestuurslid mr. van Lanschot, burgemeester van 's Hertogenbosch, zich met van groote waardeering getuigende woorden tot den aftredenden voorzitter, dr. J. C. graaf van Randwijck, burgemeester van Amersfoort. Bij de rondvraag hebben verschillen de sprekers onderwerpen van gemeen telijk belang ter sprake gebracht waar op mr. Jonker heeft geantwoord. Onder een luid toegejuicht afscheids woord van den voorzitter sloot deze de vergadering. Gisterenmiddag vertrokken de con gressisten op vier versierde stoomboo- ten naar Grouw en omstreken, een uit stapje, aangeboden door de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer te Leeuwarden. Het weer was voor dit waterfeest geknipt* Aan boord bood het gemeentebestuur van Leeuwarden een dejeuner aan. Religieus Socialistisch Verbond. Op 21 en 22 Juni j.l. heeft in het Oolgaardthuis te Arnhem de jaarverga dering plaats gehad van het Religieus Socialistisch! Verbond. Vertegenwaor- uigd waren de afdeeiingen Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Purme- fend, Vlaardingen, Zaandam, Deventer Goor, Aalsmeer, Almelo, Leeuwarden en Jonre. De voorzitter, de heer R. Boonsma, opende de vergadering met een rede, waarin hij een overzicht gaf van den toestand van het Verbond, die tot te vredenheid) stemt. Spr. constateerde, dat hier te lande groote belangstelling voor het religieus socialisme is ont staan üe secretaris, mr. J. S. B. van Lier, bracht het jaarverslag over 1923 uit. uuaruit bleek, dat in 192-3 nieuwe af deelingen zijn opgericht te Goor, Pur- merend en Deventer benevens een afdeeling Gouda, die weder is opgehe ven terwijl in 1924 nog afdeelingen ziju gesticht te Vlaardingen en Harlin- gen. Hot aantal afdeelingen bedraagt thans 16. Het ledental ging met 93 voor uit. De toestand van bijna alle afdee lingen blijkt goed te" zijn. Door den heer Manus Huizinga Jr. werd het. fi nancieel verslag uitgebracht. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten het aantal leden van het H B. van 9 op 7 te brengen. Tot voorzitter werd herkozen de heer R Boonsma. In het .bestuur werden ge kozen de heeren mr. J„Reitsma, ds. P. Eldering, Menno Huizinga Jr. (aftr.)J. H. Kengen (aftr.) en mr. J. E. B. van Lier. Ned. Maatschappij tot bevordering van de Tandheelkunde. Vrijdag en Zaterdag lieeft deze ver eeniging 1e Zwolle vergaderd, onder voorzitterschap van den heer 1. H. Holt- haus, die een terugblik wierp op het gowichtig werk, dat de vereeniging in de tien jaar van haar bestaan had ver richt een krachtig Vèreenigingsleven was opgebloeid. Het jaarverslag van den secretaris, don heer H. G. Pitsch te Amsterdam, vermeldde een gestadigen groei van net ledental. De Commissie voor Sdiool- tandverzorging rapporteerde omtrent de pogingen bij gemeentelijke autoriteiten ten gunste van schooltandklinieken en de voorlichting, die zij den gemeente besturen desgevraagd verschafte. Met algemeene stemmen werd de stichting van een steunorgaan goedge keurd. Eveneens hechte de alg. verga dering haar sanctie aan de wijzigingen van hot huishoudelijk reglement, die daarmee verband gouden. Tot leden van. de commissie van )>eiheer werden be noemd de heeren 4 S. Bruake, Amster dam, voorz. Krijn Verhoeven, 'Rotter dam, en Jan Visser, Amsterdam, secre- taris-peuningmeestér. Na eenige discus sie werd het voorstel van het hoofdbe stuur met algemeene stemmen aange nomen, inhoudende de volgendeuit- jspnaaik De «.lgebueene vergadering spreekt als haar odrdeel uit, dat het in het algemeen voor de leden van de Maatschappij niet oirbaar is anders te ad\erteeren dan bij vestiging, verhui zing, afwezigheid en verandering van spreekuur. Vervolgens ontspon zich een uitvoerig debat over het vraagstuk der bestrijding van de onbevoegde uitoefe ning der tandheelkunde, ingeleid door den voorzitter dier commissie, den heer J. M. Klinkhamer, uit den Haag. Na de bestuursverkiezing constitueerde het be stuur zich als volgt I. A. Holthaus, Zwolle, voorzalter H. G. Pitsch, Am sterdam, secretaris A. Edel, Amster dam, penningmeester. EERSTE KAMER Vervolg. Begrooting van Arbeid. De heer WITTERT VAN HOOGLAND (r.-k.) zedde in beginsel een voorstan der van publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie te zijn, maar elke stap in die richting dient zeer voorzichtig en slechts na lange nauwkeurige overweging ge daan te worden. Spr. betreurde het dat he; gezonde beginsel, ten grondslag lig gende aan het stelsel Talma (territori ale decentralisatie pver het geheele ter rein van arbeid) Riet ten volle is uit- getoerd ware dit wel geschied, dan zou de toepassing van de Arbeidswet ook soepeler hebben kunnen zajn. Spr. zal zich verheugen, indien de minister er in slaagt spoedig een ziekteverzeke ring in te voeren, al möet hij, spr. ver klaren dat invoering van de Ziektewet- Tulma hem liever ware. Er is een prin cipieel verschil tusschen de ongevallen verzekering en de overige sociale ver zekering. Spr. wil geen samenvloeiing' van de sociale verzekering, gebaseerd op de loon theorie en zorg voor minvermogen de niet-arbeiders. Dit laatste dient een afzonderlijk vraagstuk te blijven, men concentreer© alle aandacht voorloopig op de eigenlijke saciale verzekering. Tot combinatie van ziekteverzekering en lot.sen arbeider was minister Talma niet in staat wat ten deze de oplossing van minister Aalberse betreft indien de- z3 uitvoerbaar is zij brengt slechts sommige losse arbeiders niet alle onaer de ziekteverzekering. De bedrijfs vereeniging©» zulle» ondergaan pan puperas serie, tengevolge van de onop houdelijke mutaties onder de arbeiden. Bezuiniging zal niet het gevolg zijn van het overlaten der ziekteverzekering aan die bedrijfsvereeniglngen, integendeel 1 Spr. "betreurde voorts, dat de ziektebe handeling niet in het ontwerp-Ziek te- wet is opgenomen, dat strenge schei ding gemaakt wordt tusschen behande ling en geldelijke uitkeering. Daarna was aan het woord de heer STENHUIS (s.d.a.p.). Spr. behandelde allereerst de werkloozenverzekering. '8 Ministers besluit om de vakbonden de helft van de uitkeeringen te laten vergoeden is in strijd met de belofte dooi den minister gedaan en spr. hoopt dat door overleg deze zaak in orde zal komen. Voorts hoopte spr. dat de mi nister vast zal houden aan het principe van de verplichte verzekering en spoe dig zal komen mej een wetsontwerp ge bouwd op dat principe. Er is ten deze nu voldoende onderhandeld met werk gevers- en werknemers-opganisatiee. Daarna stond spr. stil bij het optreden van den directeur-generaal van den Ar beid bij gelegenheid van het Twentsohe Textielconflict. Welke lijn volgt deze directeur-generaal, wist hij wel iets van den stand van zaken in dat conflict Men kan over een conflict niet eerder oordeelen, dan nadat het beide partijen is gaan treffen, n.l. dat de voorraden zijn uitgeput. Tenslotte de 48-urige werkweek. Ook hier een veranderde mentaliteit onder de kapitalisten. In 1919 konden zij niet wachten op de invoering daarvan, thans wordt zij een gevaarlijke proefneming genoemd. Een beroep op het nationaal belang is slechts een sluier voor partij belang. De arbeidersklasse kan de ver lenging van den arbeidstijd slechts aan vaarden indien vaststaat of dat er te weinig productiemiddelen zijn om' in 48 uren pet week het noodzakelijke te produoeeren of dat er te weinig ar beidskrachten zijn. Maar er zijn in de wereld voldoende productiemiddelen en slechts de tegenwoordige politiek van desorganisaties verhindert voldoende productie. Het gaat dus niet aan, dat de minister met overwerkvergunningen strooit, als waren deze peperneuten. Spr. noemde voorbeelden van het misbruik dier vergunningen. Als Nederland meer werkt dan elders wordt gedaan, dan is Nederland een onderkruiper, omdat het de internati onale overeenkomst breekt. Het zal er toe moeten komen dat de arbeiders wei geren meer dan 48 uur per week te wei ken. De werktijden zijn overal veel giooter dan 48 uur per week, vooral in de metaalindustrie, zelfs looppa zij op tol 80 en 100 per week. In de zuivel industrie is de toestand niet beter, in Groningen en Friesland stijgt de werk tijd tot in de 80 uur. In Noord-Brabant in de Kunstzijdefa brieken is de toestand ook heel slecht en het ware te wensohen, dat de Mi nister daar eens krachtiger tegen in ging en beter controle deed uitoefenen. Met nadruk drong hij er op aan, dat de Minister geen steun zal geven aan hel streven naar wederinvoering van het tweeploegenstel&el. De heer DOBBELMAN (r.-k.) had liever geleidelijke invoering der ver mindering van arbeidsduur gezien. Thans waren de arbeiders nog niet in staat den vrijen tijd goed te besteden. Met de overwerkvergunningen moet de Minister met beleid te werk gaan. Als regel dient hij vast te houden aan de 48-uurs week. Een oplossing eischt het vraagstuk der besteding van den vrijen tijd door de arbeiders. De heer BLOMJOUS (r.-k.) betoogde, dat de socialisten de socialisatie hebr ben losgelaten en thans bedrijfsorgani satie en medezeggenschap voorop zet ten. Spr. besprak hot stelsel van prof. Veraart en waarschuwde tegen de ver wachtingen, die men koestert over an dere bedrijfsorganisatie. Voorts be streed hij de drie beginselen daarvan het verplicht lidmaatschap, do uitslui ting dor vrije concurrentie, do sanctie op de overtreding dor tarieven. Hot stelsel zou slechts leiden tot verminde ling van d© productie en van den uit voer, bemoeilijking der concurrentie en verarming der natie. Het zou leidon tot desorganisatie dor bedrijven en er zul len ten slotte geen persoden meer te vindon zijn die werkgevers Pillen zijn eu er zal geen kapitaalvorming meer mogelijk zijn. De vergadering wordJ verdaagd tot heden elf uur. GBMBNGDE BERICHTEN. De „pleegouderstrein". Dinsdagmiddag is to Weenen de Ne- derlandschef extra-trein; aangekomen mot 510 Nederlandsche pleegouders van Weenscbe kinderen. Van hen stapten 209 daar uit de overigen zetten de reis voort naar Boedapest. Ter ontvangst van de pleegouders waren aanwezig de consul-generaal der Nederlanden benevens vele ouders van Weenscbe kinderen. Broekhuys. Het parket te Amsterdam heeft het persbureau Henning gemachtigd mede te deelen dat de oproep om opsporing van Willem Broekhuys in onmiddellijk verband staat met oplichting met de z.g Ericarloterij, waarop eenige maan den geleden te Amsterdam beslag is gelegd. Onbestendige liefde. Een paartje te Hilversum, dat na zee jaar gehuwd te zijn geweest, op 18 Juni 1923 de echtscheiding liet uitspre- kon, zou deze week zich weer doorjdeq huwelijksband laten vereenigen, aldus verneemt de Stand, Op den vooravond van den trouwdag kreeg men weer on- etnigneia, met net gevolg, dat den vol- genden dag de ambtenaar van den Bur gerlijken Stand vergeefs wachtte opoe Viomst van het bruidspaar en de bruide gom kwam meedeel on, dat men van de iiereeniging maar afzag. De staking bij Werkspoor. Naar hft Hdbl. verneemt, is in de jongste conferentie tusscnen vertegen woordigers van den Metaaloond en de leiding van de stakers van Werkspoor een voorstel gedaan, om de aangeboden loonsverlaging in dier voege te aan vaarden, dat de tweede verlaging van 5 van het uurloon ais een nieuwe verlaging zal worden beschouwd, waar over nieuwe onderhandelingen' zouden worden gevoerd. De stakers hebben dit voorstel afgewezen, zoodat het conflict onveranderd voortduurt. Zedenscbandaal. De recherche te Groningen is op het spoor gekomen van een zedensohandaal waarbij een aantal meerderjarige zoo wel als minderjarige jongemannen ia betrokken. Aangehouden zijn in verband hiermee P. H., A. B. K., H. V. en A. B., allen wonende te Groningen. Laatstgenoem de heeft bovendien in zijn woning ge legenheid gegeven tot het plegen van het misdrijf. Brand in een seinhuis. -Gisteravond is door het omvallen van een seinlantaarn in het seinhuis der Ned Spoorwegen bij de Witte Poort te Leiden brand ontstaan. Het huisje werd geheel door het vuur verwoest. De treindienst ondervond nogal wat stagnatie. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Een réunie van de Toeristenvereeniging Bondsbelang. De Toeristenvereemging Bondsbelang in Zuid-Holland heeft volgens „Toerisme an Spout" een réuaie uitgeschreven voor alle (toeristemver, gevestigd in Noord- en Zuid- Holland. Aio 't meest geschikste punt werd Boskoop gekozen. Die datium der réunie iff vastgesteld op Zondag 29 Juni a.s. De volgende voorschriften gelden: 1. AJ'le deelnemende Vereenigrngen stel len zelf hot punt van vertrek en samen komst vast en wel zoodanig dat Boskoop kan zyn bereikt te circa 11 uur. 2. Bij aankomst worden de rijwielen vanl elke club bij stalling, strikt afzonderlijk bij elkander gehouden, elke club zal ten dien einde een plaats van stalling worden aangewezen, waarvoor de leider verder (zorgdraagt. 3. Na stalling der rijwielen samenkomst) dn nader te bepalen richting, alwaar het bestuur van „B.B. en Z.-H." de verschil lende Besturen zal begroeten. De réunie zal worden opgeluisterd door (muziek van het strijkje der „W. V. R.", dat zich welwilend ter beschikking heeft ge steld, bovendien zullen nog andere feeste lijke attractie» plaats hebben. 6. Aan elke deelnemende Vereendging) zal worden uitgereikt een Oorkonde "Het» Herinnerings-medaille, bovendien een extra imedail'le, lste aan de eerst komende ver eeniging met het grootbst aantal deeltteV mens, 2e. aan de vereeniging met het meest aantal deelnemers, 3e aan de vereeniging met het grootst aantal dames, 4e. aan dd vereendging aangesloten bij den A. N. W* B. met het grootst aantal leden- Het vertrek zal plaats hebben te half vieir, waarop elke vereeniging te rekenen naar de plaats der rijwielen afzonderlijk vertrekt, de volgorde wordt daarom in del zaal bekend gemaakt. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Gouda van 26 Juni 1924. KAAS: Aangevoerd 204 partijen. Handel matig. Ie kw. 54(57, 2e kw. 48—53, Zwaardere Rijksm. 62, met RijksmeriC 48—60. BOTER: Wednig aanvoer. Handel vlug- Weiboter 0.90—0.97%. VEEMARKT: Melkvee redelijken aan voer. Handel vlug. 300—375. Vette var kens redelijke aanvoer. Handel vlug. 0.27 —0.29 per half K.G., Magere varkens re delijken aanvoer. Handel stug. 0.26—0.28 per half K.G.; Magere biggen redelijken aanvoer. Handel stug. 6—14 per stuk. Zuiglammeren redelijken aanvoer. Handel redelijk, 3033. Nuchtere kalveren rede lijken aanvoer. Handel vlug. 1324. EIEREN: Redelijken aanvoer. Handel redelijk. Per 100 stuks 6.60—7.10. GRANEN: Vrijwel onveranderd. Tarwe 13.76—15, Rogge 9.50—10, Gerst 12.60 —18, id. chev. 14.60—15.26, Haver 10- 11.50 per 100 KX5. Coöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 25 Juni 1924. Bloemkool le art. 6.1011.50, 2le 8r<- f 3.20—7, 8e Bit. 1.70—4.30, uitschot 0.50-2; Spitskool 2.50—4.60; Komkom mers le art. 11.9016.60, 2e srt. 7.20- 12.50, 3e art. 5.10—9.10, gele 8Al; Kropsla 0.20—0.60 per 100 stuks; Pw- ien 9.3029.70, Doperwten 14-38, CaJ pucijners 17—23, Tuinboonen Snijboonen le srt. 9&116, 2ie art. 70 72, Stokboonen 117, Stamboonen 88, Spitskool 2.804j50, Postelein 4.90— 14.10, Spinazie 13 per 100 K.G.; P«* 3.7010.60, id. sprot 0.90—4.40, Ra barber 1.10—6.70, Radijs S.6O-8.90? Petereelie 0.60-8.60, Selderie 0.3O- 1.80, Sjalotten 0.40—1.60 per 100 boai Zuring 0.47 per kist; Aardbeien (bruto) 0.090.18 per pond; Kipeieren 6-6.6° per 100 stuk*. Eter-veiling van 26 Juni 1624. Klipeieren 6.10—7.30 per 100 etaka? Eendeieren 5^0-6 per 100 stak». die zich op de GOUDSCHE COU- BANT ingaande 1 Juli 1924 abon- neeren, ontvangen de nog verachü- nende nummers gratis. STADSNIEUWS. QOWA» 26 Juni 1924. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat bij Koninklijk besluit van 13 Juni 1924, No. 37 ia goedgekeurd de op richting vanwege het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van twee dubbele ovens en een electromotor van 10 PJL in de Rijksschool voor Klei- en Aardewerkindustrie te Gouda in het perceël plaatselijk gemerkt L. Tiendeweg no. 79, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie C No. 2821 behoudens het recht van be- iniyhebbende(m) tot het instellen van be roep binnen 14 dagen bij H. M. de Konin gin, ingevolge artikel ,15 der Hinderwet. Hij die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeentebestuur en (bij deurwaardersexploitaan de(n) gene(n), aan wie de vergunning ia ver- I lacndL 1 Het bijbouwen van 2 leslokalen voor het Gymnasium. Hiet Wijkt ons dat in one bericht vermel dende de uitslag van de aanbesteding be treffende het bijbouwen van 2 leslokalen met gang, vestibule en W.C.'s, benevens het afbreken van de tuinkamer op de speel- plaats, ten behoev© van het Gymnasium,, door het uitvallen van een regel het bedrag1 van inschrijving van den heer Dessing niet juist opgenomen, en de naam van een der andere inschrijvers is uitgevallen. Wü laten daarom de cijfers nog eens volgen. Ingekomen waren 9 biljetten- Jac. P. Dessing te Gouda, 80 Goud- sche werklieden 11340.—, vrije keuze 11340.— J. Ajmesz te Gouda, 80 Goudsche werki lieden 11449.—, vrije keuze 11449^—. D. Hagendoorn te Gouda, 80 Goudsche werkl. 11863.vrije keuze 11863. W. Molenaar te Gouda, 80 Goudsche werkl. 11999.vrije keuze 11999.-4 Fa. E. Sanders te Gouda, 80 Goudsche werkl. 12473.—, vrije keuze 12473.—. J. SLegt en W. v. Hoorn te Gouda, 80 Goudsche werkl. 12476.—, vrije keuze 12475.—. Fa. Ndeuwveld en Co., Gouda, 80 Goudsche werkl. 12497.21, vrije keuze 12497.21. N.V. Aannemersbedrijf vjh. W. Bokho ven, Gouda, 80 Goudsche werklieden 13610.—, vrije keuze 13610.—. T. Mierbis, Ndeuwerkerk a. d. IJsael, 80 Goudsche werkl. 13912.—, vrtfe keuze 13412.—. Aan den laagsten inschrijver, de heet Jac. P. Dessing is, wij meldden het reeds, het werk gegund. Examen 1. o. Te Rotterdam is geslaagd voor het exa men 1. o. de heer F. Bijlsma, leerling van Kweekschool aan het Haringvliet, adelaar. Cand. examen werktuigkundig ingenieur. Aan de Technische Hoog-eschool te Deüft is geslaagd voor het oand. examen werk tuigkundig ingenieur de heer J. van der Ree. Bijzondere onderscheiding. Naar de N. Z.-H. verneemt is Dr. A. C. A. Hoffman, alhier, door het Comité uitge- noodigd op Donderdag 24 Juli a.s., ter ge legenheid van het Internationaal Eucharis tisch Congres in het Stadion in Aonsterdam een rede uit te spreken. Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken. lm de gisteravond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Gouda en CXmetreken zeide de Voorzitter, de heer H. A. Schreuder, dat de afsluiting van den spoorweg aan den Kanaaldijk nog in gebruik is, of zulks het gevolg is van het laatste schrijven van de Kamer aan den Minister, weet spr. niet. De Voorzitter deelde mede dat het ver gaderen op den laatsten Woensdag in de maand een buitengewoon ongeschikten dag voor den voorzitter is, omdat hij steeds den volgenden dag een vergadering in het buitenland moet bijwonen. Spr. stelt daar om voor in het vervolg op den derden Woensdag in de maand te vergaderen. Ai- dus werd besloten. Goedgekeurd weid een voorstel om den heer Hagedorn te benoemen tot 2© afge vaardigde naar de vergadering der vereeni ging van Kamera van Koophandel. Ingekomen: een schrijven van den Bond van Markt kooplieden „Door Eendracht Sterk", hou dende het verzoek aan den Voorzitter de Markthal op 6 Juli officieel te openen en afgevaardigden van de Kamer te zenden. De Voorzitter constateerde dat er geen eenstemmigheid heèrscht, zoodftt op het verzoek afwijzend zal moeten worden be schikt. Aldus besloten. Ingekomen waren verschillende adhaesie- betuigingen aan het adres voor de vaart- verbetering AmsterdamRotterdam. In antwoord op een schrijven gericht tot de Fomologische Vereeniging te Boskoop, heeft deze vereeniging geantwoord dat de Pwnologdache Tentoonstelling te Haarlem in 1926 van belang kan worden geacht voor Poafcoop, waArop de heer Schouten Hoo- tfadük voorstelde voor 1000.— in het waarborgfonds deel te nemen. öe heer v. Wijnen zedde van meening te tiin dat indien de tentoonstelling uitgaaf ran een vereeniging die een Nederlandsche «wep vertegenwoordigt, Meun verleend worden. Het tentoonatallingswezan hohoort grondig te worden gereorganiseerd. heer Schouten Hoogendijk wee* er op* dat het geen plaatselijke vereeniging 18 *chtte steunverlening billijk. hrar Donker stalde voor een medaille beschikbaar te stellen en geen subsidie te verleenen. De Voorzitter ontraadt het deelnemen in het waarborgfonds voor 1900 2600 wordt gevraagd) en kan zich vereenigen met de gedachtengang van den heer van Wyoeu, het reclamemaken op een bepaal de plaats voor zekere zaak moet men zelf imaar betalen, maar apr. vroeg of hier niet iets meer gedaan moet worden dan het beschikbaar stellen van een medaille? Het vooratel-Schoutoan Hoogendijk werd verworpen en het voorstel-Donker aange nomen, waardoor een voo natel-de Mol tot verleening van 250 subsidie komt te ver vallen. Adhaesie werd betuigd aan een adres van het Waterschap de Gemeene Boezem te Zegveld aan Ged. Staten om bijdrage van 30 in de kosten tot wegverbetering van de Hollandsche Kade. De heer Beyen wees op de verkeers- en cultuurbeiangien welke aan de totstandko ming van dien nieuwen hoofdweg zijn ver bonden. De Kamer te Dordrecht vestigde de aan dacht er op dat afwijzend is beschikt op haar verzoek aan den Minister om kennis te mogen nemen van het ontwerp tot ver hooging der tabaksaacjjns. De heer Be ij en betreurde zeer 's Minis tère antwoord en vroeg waarvoor de Kamer dan feitelijk is ingesteld. Dte Secretaris zeide dat van den Minis ter is,ingekomen een ontwerp van wet der Tariefwet om vóór 1 Augustus hierop te berichten. De Secretaris meende dat het 1 beste is dat de zaak commissoriaal wordt gemaakt. Het bureau van de Kamer stelt voor de heeren Schreuder, Donker en van Wijnen in de commissie te beoemen (Wordt goedgekeurd. Van het Dagel. bestuur der Brug-icom- miasie te Krimpe a. d. IJesel is ontvangen afschrift van het rapport door den hoofd ingenieur der Prov. Whterstaat aan Ged. Staten uitgebracht in zake vaststelling van het 'arief van het veer van Capelle op Krimpen a. d. IJseel. De eigenaar van hef veer is bereid een 1% maal' grootere pont in de vaart te brengen, den oprit te Ca pelle te verbeteren en het tarief voor auto's en voertuigen aanzienlijk te verla gen. Het nachttarief wordt gehandhaafd en de bevoegdheid toegeaend btf onstuimig weer dubbel veergeld te heffen. De Voorzitter constateerde dat door de wegen-commissie in deze nuttig werk is verricht door een jaarlijksche contributie van 40.De Voorzitter meent dat het op den weg der Kamer ligt lid te worden van die instelling. De heer Muilwijk vroeg of er nog voor deden aan verbonden zijn en zoo ja eenige publiciteit daaraan te geven, opdat handel en industrie er kennis van dragen. Die Voorzitter antwoordde dat door de Pers de aandacht op deze zaak wel zal worden gevestigd. Ter kennisname werd ontvangen een schrijven van de Kamer van Nijmegen aan de Min. waarin zij zegt met verwondering kennis genomen te hebben dat verkapte Rijkssubsidie wordt verleend door voor schotten aan coöperaties ontvangen van de directie der Ned. Spoorwegen, waardoor, blijkens het jaarverslag, de exploitatiekos ten worden verhoogd. Genoemde Kamer is van oordeel dat die subsiies behooren op te houden en het niet opgaat den Midden-' stand indirect te laten betalen aan die voor schotten. Besioten werd de Kamer te Nijmegen te berichten dat het adres zeer op prijs wordt gesteld. De Minister van Arbeid heeft geant woord dat hem niet gebleken is van tekort komingen van de arbeidsinspectiën ten opizichte van het lange tijdsverloop tus schen aanvraag en verleening van over- workvergunningen. Worden gevraagde ge gevens spoedig en volledig verstrekt dan is de Arbeidsinspectie beter in staat beslis singen te nemen. De Voorzitter zeide dat het hem bekend is, dat het schrijven aan den Minister, reeds effect gesorteerd heeft De Minister van Buitenl. Zaken heeft bericht dat hy den Gezant te Berlijn heeft verzocht aan te dringen op verlaging der Stuurcarten voor automobilisten, imtus- schen heeft Duitachland reeds wijziging in de tarieven gebracht. Ter zake de Idacht omtrent den Graaf FÜonisweg deelen Ged. Staten mede dat nadat de waterleidingsbuizen zijn gelegd de herstrating dezen zomer zal plaats hebben. Ontvangen is het rapport der commissie tot wederopenstelling der Poatchèque en Girodienst. Op voorstel van den heer van Lang* wordt besloten de subsidie aan he* Bureau voor Handelsirilichtingen te handhaven. In verband met een missive van de Ka- met te Tilburg in zake retorsie-maatrege len zegt de Voorzitter dat deze helderheid in den gedachtengang van Nederland kan brengen. Dte heer van Lange heeft verzocht ten gerieve van de reizigers van Waddinxveen en Boskoop te trachten de tremen van 4. en 4.07 uit Utrecht te Gouda te doe» stop pen voor het uitlaten van reizigers in ver band met bootaanaluiting. Dte Voorzitter weeB er op dat Schoonho ven nuf zeer gebaat zou zyn indien trein 266 te Gouda stopt. Dien Secretaris werd opgedragen maat regelen in deze te nemen. De Voorzitter deelde mede dat het Bu reau zich vooTrttelt in een volgende verga dering te komen met het voorstel omtrent het Arbitrage reglement. Voorts stelt spr. de vraag of de Kamer iets gevoelt voor het oprichten van een algemeene koopmansbeurs in Gouda. Dte heer Donker voelt ar in beginsel wel voor. Die heer Schouten Hoogendijk meende dat hat met dergelijke beurzen niet soo moei gaat al» bat geschilderd wmrdt. De flwy Vyjipea wil weten wat men er onder veiMBat, het is hem niet duide- lyk in weik !|j|icht in een behoefte in de ze zou worden voorzien. De heer Muyiwyk vroeg of 'tniet is te onderzoeken hoe die beurzen elders wer ken. De Voorzitter antwoordde dat het Bu reau zal trachten gegevens te verzamelen vóór de volgende vergadering. 'Dte heer Donker vroeg of het niet ge- wenscht is te protesteeren tegen het wets ontwerp tot verhooging der tabaksaccyns. De verhooging is voor de industrie onmo- gelyk te dragen. De Voorzitter antwoordde dat 26 Maart IJ. adhaesie is betuigd aan een dergelijk adres van de Sigarenfabriekanten. De heer Donker merkte op dat het toen gold het voorontwerp. Het zou wel nuttig zyn nu te adresaeeren aan de Tweede Kamer. De heer v. Vreumingen steunde het voor stel-Donker. De heer v. Wijnen vroeg of de Ned. Si- gtarenindustrie by accynflverhoogen nog kan concur ree ren op dé buitonlandsche markt? De heer Donker antwoordde dat export vr(j van belasting ia zoodat de accynsver- hooging hierop niet van invloed is. Besloten werd om een adres tot de Twee de Kamer te richten om de bestaande ac cijns niet te vertvoogen. Om een nog niet betaalde rekening. Gisteravond kregen op de Karnemelk sloot de schilder F. en de behanger H. beo over een onbetaalde rekening zoo te kwaad dat het op klappen deelen uitliep. Na elkaar flink afgerammeld te hebben ging ieder zyns weegs. Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Stedelyke Zweminrichting was hedenmid-. dag 3 uur 70, de lucht wa« 79. Kantongerecht. In de zitting van 26 JuLi werden de vol gende uitspraken gedaan: Wegens hondenkar zonder naam en num mer: C. J. B. te Bouda 5 subs. 1 w. t. Wegens overtr. Arbeidswet: J. V. te Moordrecht 3 m. 1 subs. 8 m. 1 d.; L. v. C. te Gouda 2 subs. 2 d., met vrijspraak van het meerdere ten laste gelegde; J. A. te Gouda 0.50 subs. 1 d.; J. M. E. te Gouda 3 subs. 1 d.; H. C. S. te Gouda 1 subs. ld. f Wegens met ryWiel op trottoir rijden: J.. ten B. te Stolwijk j 3 subs. 1 d. Wegens fietsen zonder licht: D. v. d- T. te Gouda 1 subs. 1 d.; C. D. te Moor drecht 3 subs. 1 d. Wegens te snel motorrijden: J. de J. te Gouda 5 subs. 2 d. Wegens openbare dronkenschapP. J- v. L. te Amsterdam en G. J. W. te Rotter dam, ieder 6 subs. subs. 2 d. Wegens buiten waterbak wateren: O. J. B. te den Haag 2 subs. '1 d. Wegens loopen op verboden grond: J- v, R. te Gouda en M. R. te Itettewialn, ieder 2 subs. 1 d. Burgerlijke Stand. GEDOKEN: 23 Juni; Johanna, d. v. J. Bouterse en J. den Hertog, Mr. Verlaat 6. Johanna Albert je Willemina, d. v. G. J. Koenderink en J. H. Broker, Spoorstraat 10. Anthonius Alexander, z. v. H. Daa- men en S, C. Bo ij mans, Lethmaetstraat 12, 24 Juni: Coeairaad BarthoLomeus, z. v. M. H. Ty bout en L. v. d. Ree, Varkenmakt 7. GETROUWD: 26 Juni: H. F. L. Stilting en A. W. Spoor. J. Wijkhuizen en P. H- Koek. W. C. Luijnenburg en C. de Gruijl. H. Blok en J. Weijers. H. Remeijer en M. E. van der Kist C. van Gende- ren en N. A M. Broekhuizen. W. N. de Jong en L. HL van Doorn. OVERLEDEN: 22 Juni: Jbsina Pieter- nella van der Ree, wed. A. van Ee, 78 j. Lena Woudenberg, gehuwd met D. L. Wuijater, 24 J. Agenda 26 Juni, 2% udr. Zaal Kunstmin Soc. „Ons Genoegen". Vergadering obligatiehou- dere Soc. „Ons Genoegen". 26 Juni, 8 uur xun. Stolwijk. Gemeenteraad. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van de firma Weyer en Hoef hamer, Gouwe, is deze wede tot en met Vrijdag 27 Juni, benevens den Jaarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN AAN DEN RUN. Eindexamens Chr. H. B. S. 5-j. e. Aan de Chr. H. B. S. alhier zijn geslaagd de dames: H. Miunting mi P. G. v. d. Vos en de heeren: R. AJtona, J. Dorrepaal, J. B. E ijken, D. Goedhart, W. G. Nout, W. Mun ting, R. H. Samsom, A. Schreuder, E. W. Spreij en H. Wille. Afgewezen 4 candida te». BOSKOOP. Aan de Universiteit te Leiden is ge slaagd voor het candidaatsexamen genees kunde de heer J. B. Ebbinge. ■AAÖTRECHT. In de buurtschap Roosendaal onder deze Gemeente doet zich een geval van typhus voor. Het aanleggen der installatie voor de waterleiding m de Gemeentegebouwen is door Burgemeester en Wethouders gegund aan den minsten inschrijver L. J. Mimpen alhier. Door Burgemeester en Wethouders is tot tijdelijk Hoofd der Openbare Lagere School benoemd Mej. C. C. Odufré en tot tijdelijk onderwijzer de heer J. van Dijk te Gouda Woensdagmorgen is bij het graven van de sleuf voor de waterleiding in dendtjk door een dear werklieden met een houweel in den hoogspanningskabel geslagen. Ge lukkig bekwam niemand «enig letael. I» verhand met de haratolling uX de gemew- een avond van licht verstoken zijn. D* collecte voor den heeft) ia de gemeente VUat opgebracht SJ4%. Naar wij vernemen zal de sluis nabij de Groote Haven, dia bjj de werkzaamheden voor de waterleiding erartige scheuren ver toonde, worden gedicht MOORDRECHT. De 21-jarige veehandelaar N. O. uit Gouda, had het ongeluk Maandagavond met zijn in voile vaart zijnde motor te vallen op den Nieuwerkerkscheweg. INGEZONDEN. (Buiten vtrantwoordêHjkhtid der M.) Gevaarlijk rijden. M. de R. Ër kan mij dunkt niet genoeg gewe zen worden op het lueor dan gevaarlijk hard rijden door automobilisten en mo torrijder». L.l. Woensdag en gisteren zouden er zeker ongelukken gebeurd zijn door hef onbehoorlijk rijden van een autobe stuurder. Gelukkig bij toeval is zulks niet gebeurd. Ik hoop dat de autoriteiten spoedig ingrijpen met het toestaan van het har de rijden want gebeuren er onge- lulken dan is zéér zeker voor een groot deel aan hen de sohuld. UW LEZER Z. W»j merken den geachten lezer op dat klachten tegen bepaalde personen tot de politie behooren te worden ge richt. Red. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Nederland'» oudste dienstdoende predikant.' A.s. Dinsdag hoopt Dr. J. Helder, Ne- derland's oudste dienstdoende predikant, ztyn zestigjarig ambtejubileum te vieren. De 86-jarige grijsaard werd in 1862 can- didaat in Drenthe en aanvaardde 1 Juli 1864 het predikambt te Hellouw, om in 1868 naar Wynaldum te vertrekken. Sinds 1885 dient Dr. J. Helder met 2 Jaar onder breking (19061907) zijn tegenwoordige gemeente, waar zyn zeldzame gedenkdag niet onopgemerkt zal voorbijgaan. Intern. Eucharistisch congres. Dinsdagmiddag 22 Juli, zal de Kardinaal Legaat Z. Em. Kardinaal van Rossum C.B.B.R. te 7 uur per boot uit Antwerpen via IJhnuiden aankomen, waarna de kerkelijke ontvangst plaats heeft in de St. Willebror- duskerk aan den Amsteldyk. Dan zullen alle klokken der katholieke kerken luiden. Des Woensdags zal de Kardinaal enkele perso nen ontvangen. Te 6% uur dien namiddag heeft de kerkelijke opening van het Congres plaats in de St. Willebrorduskerk aan den Amsteldijk. Vervolgens vangt te 8 uur in het Stadion de openmgsveigadering aan, waar Kardinaal van Rossum en Mgr. Gallier en Mgr. Heylen het woord zullen voeren en aan de buitenlanders, die geen eigen spreker hebben, gelegenheid zal worden gegeven tot het uitspreken van een korte begroeting. Des nachts heeft in de kloosters nachtelijke aanbidding plaats. Des Donderdags en Vrijdags zullen in de aula van het St. Ignatiuscollege twee pries tervergaderingen worden gehouden, te I uur waar o.a Mgr. Heylen, Mgr. H. J. M. Tas- kin, pater J. L. Jansen en pater de la Taille zullen spreken. De andere sectievergaderingen vangen Donderdag, Vrijdag en Zaterdag te 8 uur RECHTZAKEN. Het Hof heelt bevestigd het vonnis van de Haagsche rochtbank, veroordee- lende J. A. D., landbouwer te Zoeter- nieer, wegens siuauduchrift jegens den burgemeester tot f 200 boete subs. 2 maanden hechtenis. KUNST. Rotterdamsch-HofstadtooneeL De heer Jan Greshoff te Arnhem is voor het volgend seizoen benoemd tot letterkundig raadsman van de 'N. V. Veieenigd Rotterdamech-Hofstadtooneel. (DRAADLOOZE DIENST.) D« militaire controle. OERLIJN, 26 Juni. Het Rijkskabinet kwam Woenedaguamiddag in het RijkB- d&ggebouw bijeen, om besprekingen tu houden over het antwoord op de laat ste nota van Engeland en Frankrijk, in zake de militaire controle. De definitie ve besluiten zullen heden worden ge- BERLIJN, 26 Juni. Het antwoord der Duitsche regeering op de nota van den Uu&d van Gezanten inzake de militaire controle zal Vrijdag of Zaterdag pas worden verzonden. De rechtacfae bladen meldden dat de regeering de voorraden van den Raad van Gezanten zal aannemen. LONDEN, 26 Juni. Volgens de bladen heeft de gemeenschappelijk Fransch— Oruitsche nota iu/ake de militaire con trole te Berlijn een gunstige ontvangst. De verzoeningsgezinde geest heeft een uitstekenden indruk gemaakt op de Re geering. De ontruiming van het RuhrgebM. BERLIJN, 26 Juni. Volgen» een be richt uit Brussel aan de Parijache Tempo zal de militaire ontruiming van het Ruhrgebied in twee gedeelten plaat» hebben. Eerst zal zij onzichtbaar ge maakt worden en daarna geheel wor den opgeheven, nadat het grootste deel der Duitsche industrieel© obligatie» zal zijn geplaatst. Km onFOfQ van da Varwkrts. BERLIJN, 26 Juni. D. DuiUche wet- aiistische partij veroordeelt in etui op roep in de VorwHrt» de nationalistische agitutie tegen het rapport der deskun digen. Aangekondigd wordt dat zij zoo noodig een uitsprapk van het volk over da aanvaarding van het rapport zal uit lokken. Da Mieam-verdragea. BERLIJN, 26 Juni. Morgen beginnen te Dusseidorff de onderhandelingen tot verlenging der Micum-verdragen. Hevig oawflder boven Budapest. BERLIJN, 26 Juui De omgeving van Budapest werd gedureude de laatste dug en door verscheidene hevige onwe ders geteisterd. Daaroij werden Dins dag in een nabij gelegen dorp dertig personen door den bliksem gedood. Van JOU huizen is tengevolge van deu orkaan het dak afgewaaid. Die conferentie der geallieerde Ministers. LONDEN, 26 Juiu. Kellogg, Aiwwi- kuausch ambassadeur te Londen, heeit instructies ontvangen de a.s. oonfereu- tie van Geallieerde Minister-piesideuieu te Louden bij te wouen. in de verklaring vau hel Witte Huis wordt medegedeeld, dat Keiiogg de conferentie zal bijwonen met liet doei zich bezig te houden met de kwestie die de Amerikuausuhe beluugen raken en overigens voor het ontvangen van inlichtingen. Mr. K. veroordeeld door bot Ansterdaauiche Hof. AMSTERDAM, 26 Juni. Het Gerechts hof deed lieden la hoogt)» beroep uitspraak in de zaak tegen don Utrechtechan advo caat eh procureur Mr. J. A. it, die wo gens verduistering van gelden die htj krach ten» zyn beroep van cliënten onder zich had, door de Utrechtache Rechtbank ver oordeeld was tot 9 muanden gevangenis straf, mot aftrek van een gedeelte der pre ventieve hechtenis. Het Hof bevestigde het vonnis van de Utrechtache Rechtbank. Do adv.-gen. had ge eischt bevestiging van het vonnis, maar aftrek van de geheele pre ventieve hechtenis. EERSTE KAMER. Begrooting van Arbeid. Bij do voortzetting van do behande- liug van de Arbeidsbogrooting bepleit Junsen de belaugen van de Gemeente lijke vleescbkeuriugsdieusteii in de Lim- Lurgsche gemeenten. Slotmaker de Bruine bestrijdt Sten- huis. Hij verwart alles en vergeet dut alleen 'de werkgever de risico draagt. Hij acht het door de arbeiders bereikte niet te handhaven eu bepleit een sfeer vun vertrouwen van. werkgever» en werknemers voor het medewerken auu den nationalen opbloei. Üe Voor», stelt voor morgen de wij ziging op de Lager Onderwijswet en Uo Leerplichtwet te behandelen, waarte gen de heeren Blingeuberg en de Loeuw zich verzetten. Het voorstel wordt aan genomen met 19 tegen 4 stemmen. De behandeling van de Arbeidsbe- grooting wordt voortgewet. WISSELKOERSEN. Juni. 26 Jutii. Officieel. Londen 11.62 U.62% Beriyn 0.63% 0.68% Parijs 13.79% 14.12% Brussel 12.22% 12.32% Zwitserland 47.25 47.25 Weenen 0.0037% 0.0037% Stockholm 70.76 70.76 Kopenhagen 44.80 44.90 Chriatiania 36.— 86.— New-York 2.66% 2.66% Niet officieel. Milaan 11.66 11.62% Madrid 35.80 36.80 Praag 7.87 7.88 Beursoverzicht. De beurs had hedet» weer een verla ten aaiulien, eu zelfs scheen het nu eu dan of de handel geheel tot stilstand wa gekomen. Zelfs op de olieafdeeliug vonden maar zeer bescheiden omzetten plaats. Koninklijke golden iets lager, de Claims waren opnieuw aangeboden en reageerden tot 500. Ueconsolideer- den weinig veranderd, doch eerder iets fcwukker. Sh ik er waarden daarentegen een vastehouding naar aanleiding van verdere afdoeuiugm| door de Visp van dit jarige suiker ^fteen prijs van 1325 Kr picol voor si^M«ur. Van de rub- raandeelen trokken Amsterdam rub ber iets aan. Tabukken nagenoeg onge wijzigd- Scheepvaarten/ stil. Van de mijnaandeelen zetten Redjau Lebong hun rijzing niet verder voort, maar ble ven goed op peil. De Yankee-markt waa stil doch vast. Prolongatie 3 Parijs, 26 Juni 1924, 2 uur. New-York 4321*/», Parijs 8210, Brussel 9412, Berlijn 18120, Italië 100%, Amster dam 1153, Zwitserland 2440, Christian!» 3200, Kopenhagen 2600, Stockholm 1630. Berlijn, 26 Juni, 2 uur. Amsterdam 15751—16829, Brussel 9085' 40, Chrisüaaia 5666—84, Kopenhagen 6962-96. Stockholm 11112—168, ttalië 1816—1825, Londen 1813%—22%. New- York 419-21, Parijs 2231%—48%, Zwit serland 741664. RABIO-TELEGRAFISCfl WKÉRBRRICifT van 26 Juni 1924. Hoogste stond 770.8 te Franforti Laagste stand 756 te Wbstmanoer. Verwachting: Zwakke tot matige Zuiden tot Westen wind. Licht tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk nog drobg, behoudens kans op onweer. Warm weer. 26/27 Juni 9.54 njn.4.11 van.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2