ouda s i EH5 eg GOUDA pend filmwerk: STE. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Vrijdag 4 Juli 1924 No. 15582 84» Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen - Gouda ren )00 ROMANTIEK. BERGAMBACHT, BER KEN W OUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REE UW LIK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 1 1 UT opgezegd. lODUNil f O.7S de FEUILLETON. (Wordt rorvolgd). J5 «kj. •W. INGIN IHEIO Een herinneringsdag. De rüluregeering heeft besloten, op 8 Wee hem, die zyn eer verkoopt voor een eereteeken. XJCHT ;ing S lak X* ert De conferentie van de Kleine Entente zal op 11, 12 en 13 Juli te Praag plaats vinden. Zuid-Slavië zal worden vertegen woordigd door den minister van buiten- Augustus op een nader te bepalen wijze de nagedachtenis te vieren van de Duitschers, die tijdens den wereldoorlog voor het va derland gevallen zijn. Voort» zal op 11 Augustus de proclamatie van de grondwet van Weimar worden herdacht. der mis llng ran net em, rer- BUITENLAND8CH NIEUWS. DUITSCHLAND. Een aardbeving. Aan de bevingswacht te Hamburg is gis terochtend een hevige seismische storing geconstateerd, van welke de haard op een afstand van 6100 K.M. te zoeken is, vermoe de/! ijk in Centraal’Azië. De eerste golven werden opgeteekend om 5 u. 49 m. 24 sec. Een tweede krachtige beving was al op den middag van 30 Juni geconstateerd, met een haard op 8100 K.M. afstand. De eerste golven kwamen om 4 u. 56 min. 53 sec. aan. Den 26sten was er een beving in het anti- podengebied, ergens in den Stillen Oceaan. De eerste golven kwamen den 26sten Juni om 2 u. 5 min. 30 sec. aan. Naar het Duitsoh van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P, WESSEL INK-—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. fiOÜBSCHE dlllllM. lundsche zaken Niutajitaj, Roemenië door diens collega Duca. De conferentie zal zich bezig houden met de loopende internatio nale vraagstukken ,-zooals de betrekkingen van de leden der Kleine Entente tot hun buren, de kwestie van de saneering van Oostenrijk en van Hongarije, de kwesties, die op de agenda van de volgende zitting van den Volkenbond staan, met name die van de militaire controle en de ontwape ning en het verdrag tot wedenzydschen bestand, alsook de aanstaande besprekin gen over de kwestie van herstel. Een bericht uit Berlijn meldt dat Geheim- rat döckner uit naani van de Commissie van Zes de Macumovereenkomst tegen 1 Aug. heeft opgezegd, omdat het de Ruhr- industrie onmogelijk is de uitvoering van de overeenkomst ook in Augustus nog te financieren. In Duitschland hebben thans alle minis- ter-presidenten zich kunnen uitspreken over de Dawes-rapporten. Gisterochtend is in de Rijkskanselarij de conferentie begonnen, waarop alle bonds staten vertegenwoordigd waren. De rykskanselier opende de bijeenkomst met eep. korte toespraak. Hij wees erop, dat by hdt uitvoeren van de conclusies der des kundigen de politiek der ry'ksregeering door alle bondstaten diende te worden gedeeld. Het rapport der deskundigen, zeide de heer Marx, behelst menig voordeel voor Duitschland, maar stelt ook zware eischen aan het rijk on aan de bondstaten. Ten slot te hoopte de rijk «kanselier, dat Duitsch land van de gelegenheid gebruik zou we- VHREEN1GDE B'lriTBN. De nisuwe wat op de imrojgi>tja. De nieuwe wet op de immigratie in de Ver. Staten is op 1 Juli van kracht gewor den. Naar aanleiding daarvan heeft presi dent Coolidge een proclamatie uitgevaar digd waarin de getallen worden gegeven, die nu per jaar voor ieder land in de Unie mogen worden toegelaten. Voor de nieuwe wet ia voor elk land als grondslag geno men het aantal in de Ver. Staten aanwe zige buitenlanders uit dat laad afkomstig, blijkens de volkstelling van 1890. Van dit totaal mogen nu 2 pct. per jaar worden toegelaten .Dat zijn er voor Duitschland 51.227, voor Groot-Bnttannië 34.000, Oos tenrijk. 785, Tsjecho-Slowakye 3073, Hon garije 473, Polen 5982, Zuid-SUvW «71. Italië 3845, enz. Aan de proclamatie is nog de waarschu wing gehecht, dat de vermelding op da lijst van nog niet door de Amorikaauache regeering erkende gebieden (bedoeld ia b.v. Rusland) die erkenning niet insluit. FRANKRIJK. De Padjactoe banken en da Rusaieohe scMddqii. Dezer dagen is te Parijs de tweede con ferentie gehouden van maatschappijen en belangengroepen, die geïnteresseerd wa ren bij Russische ondernemingen. Do con ferentie had plaat» in het departement voor Buitenlandsche Zaken. Naar de „Times’’ verneemt, zouden, in verband met deze conferentie, de groet» Parijache banken ruet-officieel aan de Fransche regeering te kennen hebben ge geven, dat de kwestie van de erkenning der eovjet-republiek de jure, een zuivter politieke kwestie is waarbij in het ge hoed niet betrokken zijn, doch dat zij het als haar plicht beschouwen de regeering te waarschuwen, dat, tenzij de vraagstuk ken der voor-oorlogoche schulden en der schadevergoedingen geregeld zijn, de Rus sische sovjet-regeering in geen geval op eenige financieele hulp van de zijde der ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bebooreads tot dra besorgkring) i 1—4 regels flM, regal meer /0J5. Van buiten Gouda en den besorgkriagi 1-4 regels 146, elke regel meer f 030. Advertwtita in het Zaterdagnummar M fOM. O> de voorpagina M booger. Gewone advertentie en iageaondra moderteelingea bg contract tot «eer geredneoer- oan prjja. Groote letters an randen worden berekend naar plaateruknte. Advertentie kunnen worden ingtaonden door tuaechenkomst van rollede Boekhan delaren, Advertentiebureaus en onze Agenten en mesten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname venMkerd te Mja. De terugkeer dor SesibanndnMn. De voorzitter van den Rijksdag geweigerd. De „Deutsche Tageszeitung" meldt, dat tot de Duitsche bannelingen, wien de Fransche regeering niet wil toestean in het bezette gebid terug t ekeeren, ook de nieuwe president van den Rijksdag, staats minister Wal raff, behoort. BELGHL Egn boete van 8ft milliOen franca. Te Brussel is een handelaar in kant, tot zes maanden gevangenisstraf en 8H nul- iiocn francs Jftete veroordeeld wegens irauduieusen invoer. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ246, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, por week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per poot per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT IL GOUDA, bü onze agenten en loopers, dan boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie Tol. lat 82; Redactie Tel. 646. s Uitgevers naar huis gekomen. Ari en Dagmar lijn er op uitgegaan, om kleeren te koopen. Hij zat in den hoek van de harde sola en draaide met onvaste hand een sigaret. Zijn geoefende vingers scheur den twee papieren door. Hij zeide, om iets te zeggen Dagmar had zeker nieuwe kleeren noodigDat was te voorzien.” Marika schudde het hoofd. Drie portretten van haar, die nog maar half gereed waren heeft hij in den hoek geworpen. Een geknoei I Hij zegt het zelf I En hij kwelt haar. In de gang hoot ik hoe hij tegen zich zelf en haar te keer gaat. Alsof zij er iets aan kan uoen I” Zij ging aan de tafel, in het midden der kamer zitten, steunde er met haar ellebogen op en sloeg haar handen om haar hals, die in het zonlicht als licht barnsteen glansde, Bela zag hoe ele gant de vorm van haar nagels was, welk een goed verzorgden glans zij hadden en hij verzint aan wie zij de techniek van lichamelijke verfijning had te danken. „Weet je nog, Bela, hoe hij mijn por tret heeft geschilderd In drie zittingen was het gereed on het is zeker zijn beste al wil moeder dat niet hoo- ren 1” Het hoofd van Marika met het haar nog verward van den slaap, overmoe dig lachend, vol jeugd en duizend zon dige beloften in de warm glanzende oogen, keek uit de witte lijst op Bela ten te maken om zijn bedrijfsleven weer op de been te brengen en het. vraagstuk van het herstel te helpen oplossen. Van de conferentie der minister-president ver wacht de ryksregeenng positieve i-esulta- ten. Achtereenvolgens voerden nu dr. Strese- itnana en dr. Luther het woord. De Ryks- minister van buitenlandsche zaken sprak uitvoerig over alle politieke problemen van den dag, terwijl zijn collega van financiën het woord voerde over de financieele zijde van hei rapport der deskundigen. Hy her innerde er aan, dat dit rapport met het be staan van de bondstaten ernstig rekening houdt, daar het aan de Zuid-Duiteche bond staten en aan Saksen het recht wil ver- leenen om, echter niet in onbeperktte mate, wettel ijk geldige betaalmiddelen te mogen uitgeveo. Nadat bij de Lunch de leden der confe rentie de gasten van den rykskanselier waren geweest, werden in de middaguren de besprekingen hervat, waarna met uit zondering van den heer Brandenstein, de Duitsch-nationale minister-president van Mecklenburg-Schwerin, alle deelnemers ter conferentie zich voor het uitvoeren van de conclusies der deskundigen hebben uitge sproken. Nog wordt gemeld dat de organisatie commissie voor de Duitsche rijksspoorwe- gen gereedgekomen is met de behandeling in tweede lezing van de ontwerpen voor de rijkuspoorwegenwet en de statuten voor de maatschappijen. De buitenlandsche le den Acworth en Leverve vertrokken on derscheidenlijk. naar Londen en Parijs en, zoo zegt het bericht, zij hebben den ster ken indruk gekregen, dat de werkzaamhe den goede voortgang nemen, welke werk zaamheden in meer dan 20 bijeenkomsten in igoede harmonie, plaats vonden. De commissie zal de lOden dezer nog maals bijeenkomen te Londen, ter behan deling van de ontwerpen in laatste lezing, waarvoor nog enkele quaesties van op rechts- en financieel gebied dienen te wor den afgedaan. Op het oogenblik ontbreken daartoe nog enkele gegevens. Men mag het er voor houden dat de be sprekingen in Londen slechts enkele dagen zullen vereischen, zoodat de commissie te gen den 15den of de 20sten Juli aan de commissie voor de schadevergoedingen haar rapport of haar voorstellen zal kun nen indienen. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph” is de stemming in diplomatieke kringen omtrent den uitslag van de Londensche conferentie veel optimis tischer geworden, en wordt thans zelfs door velen geloofd, dat het rapport der deskundi gen reeds in de eerste of tweede week van September in werking zal kunnen treden. Algemeen wordt verwacht, dat de con ferentie öp den vastgesteiden datum zal aanvangen. Z(j zal uitsluitend het in werking stellen van de experts-rappor- ten behandelen en de vraagstukken van veiligheid en intergeallieerde schulden ge heel van de agenda uitsluiiten. In officieeie Engelsche kringen verwacht men, aldus een H&vaa-bericht, dat de cozu fereatie een week zal duren. De Duitsche regeering zal worden uit- genoodigd de conclusies te aanvaarden. Voorts zal de conferentie een speciaal pro tocol onderteekenen, waarin alle betrok ken landen tot overeenstemming met elk ander zullen komen aangaande de uitvoe ring van de expertsplannen, terwijl voor Duitschland een datum wordt bepaald waarop deze in toepassing moet worden gebracht en aan de geallieerden een ter mijn wordt gelaten, om de huidige finan cieele en economische sancties te beëindi gen, t.w. een maand na de volledige uit voering door Duitschland. De geallieerden zullen zich van sancties onthouden, tenzij in geval van een ernstig in gebreke blijven van Duitschland, te con- stateeren door een nieuwe organisatie, wel ke de conferentie buiten de C. v. H. om zal instellen. Alle onderteekenaars verplichten zich aan het Haagsche Hof tie onderwerpen in geval van een eventueele uiteenioopende interpretatie. Ook ten opzichte van de eerste leening van 40 millioen pond, die op de buitenland sche geldmarkten zal moeten worden ge plaatst, heerscht thans ook meer vertrou wen. Men neemt aan, dat aan het hoofd van Volgens de „Echo de Paris” zal op voor stel der Engeische regeering te Londen een protocol geteekend worden omvattende de vier volgende puntem lo. de onderteekenen- de mogendheden keurenhet plan der des kundigen goed; 2o. op een te bepalen datum moet Duitschland de noodige maatregelen tot uitvoering hebben genomen; 3o. een andere datum, twee of drie weken later, wordt vastgesteld, waarop de geallieerden alle economische en financieele sancties, die thans op Duitschland worden uitgeoefend, moeten hebbpn afgeschaf4o. de geallieer den verbinden zich geen nieuwe sancties toe te passen tenzij Duitschland de aange gane verplichtingen ernstig schendt. Elk dezer schendingen zal echter voortaan moe ten worden onderzocht door een nieuw orga nisme, geheel afgescheiden en onafhankelijk van de Commissie van Herstel, aangezien immers de nieuwe verplichtingen, door Duitschland aangegaan, buiten het verdrag van Versailles vallen. Aflle geschillen waartoe de interpretatie van het nieuwe protocol aanleiding zou kunnen geven, moeten door het Internationale Hof te Den Haag, zoo zegt ook de „Echo de Paris”, worden beslecht. Het vraagstuk der interge- allieerde schulden en der veiligheid blijft natuurlijk geheel buiten de Londensche con ferentie. e zijn Eer. ieder laai neen - blind Je film van dezen asgeschienenis van 4822 40 lorm succes. pelen. De draadlooze meldt ons dat de Raad, van Ambassadeurs in groote lijnen het antwoord op de Duitsche nota heeft vast gesteld. De Raad van Ambassadeurs ver klaart, acte eiwan. te hebben genomen dal - het Duitsche Ryk zich veo*plicht, de mili taire controle toe te staan. De Raad stelde de hervatting dezer controle vast op 20 Juli zonder zich te binden dat de operaties op 30 September zullen zijn geëindigd. Het hangt van Duitschland zelf af, of de militaire contro le op 30 September zal eindigen. Ibet ronde stukje bordpapier werd voor het kijkgaatje weggeschoven, ketting rinkelde en Marika deed open. Zij was in haar onderrok en wit, los ochtend jak je. Heur haar hing los en vochtig in zware golvingen over haar rug. „Eindelijk, Bela I Ik dacht al, dat je den ganschen zomer weg zou blijven, tiindelipcI” In de donkere gang viel zij hem nog onstuimiger dan anders om den hals. „Je ruikt naar de zee, Bela, naar nieuwen parfum. Wat heb je al weer niet gezien.... Wat heb je beleefd En wij hier Haar stem brak af. „Ik ben pas een paar uur geleden met den Hamburger trein gekomen.” Zij stiet de deur van de huiskamer open, die in de schemering van de neergelaten jaloeziön was gehuld en waar een doffe, zware lucht hing, nog vermengd met eenigen keukendamp. „Je treft het slecht Bela, ik ben al leen thuis.” Deze kleine steek liet zij zich -niet ontgaan voor haar of moeder was Bela niet gewoon dadelijk uit den trein te komen oploopen. Hij vroeg, eenigazins verward, niet vermoedend hoeveel hij hierdoor be kende „Geheel alleen? Waar zijn Ari en Dagmar toch Werkt hij dan niet Zij lachte kort en boos •Wertenr neer. „Om verliefd op te worden”, had Karl Ebert gezegd, toen hij het voor hot eerst zag en had daarbij een hooge kleur gekregen. Maar mevrouw Czaalo kon het niet hebben, als men er al te lang naar keek Een schaamtelooze bekentenia vond zij van al de geheimen der zinnen. Deze halfgeopende, keroroode lippen, als ontloken onder vurige kussen I Die vochtig glinsterende tanden I De bloots hals. Het duidelijk begin van de bruin achtig glanzende stevige kleine borat I Zou zij de harde in den arbeid grija- geworden vrouw al het leven hebben gegeven van haar leven bloed van haar bloed I Slechts noode had zij het portret des tijds opgehangen tegenover haar met ridderorden versierden man en in hoofdtaak omdat Bela, „de uitgave ge daan had een dure lijst er voor te koo- pen „Zou ik naar zijn atelier kunnen gaan?” vroeg Bela. Marika schudde het hoofd. „Dat sluit hij altijd af en steekt den sleutel in zijn zak. Wat is er ook te zien Beklad doek en verscheurd bord papier, kijk liever naar mijn portret, dan zie je wat hij kon vroeger.” Bela’s hart klopte zwaar en snel. Hij liad drie weken lang in Westerland ge speeld. Slechts korte groeten per brief- kaait met zijn familie gewisseld, zijn moeder tweemaal geld gezonden „tot dekking van de meerdere onkosten”, en er bijgevoegd, dat zoniersalariissen slecht waren en het lang niet zooveel was, als hij had hopen te geven. „Kom meisje maak hier een beetje licht.” Hij wilde tijd winnen, vreesde de duidelijke brutale antwoorden op tas tende vragen. Knarsend gingen de ja- loeaiën omhoog als vloeibaar lood stroomde de Julihitte door het open raam „Heb je je haar gewassehen vroeg hij alleen om de stilte te breken, die zv aar als voor een onweersbui in de kamer heerschte. „Mijn haar ja. Ik heb mij geheel tot over het hoofd in het koude water gedompeld. Met deze hitte twee uur aan de bank van leening, dat is geen pretje I” „Aan de bank van leening?” Eer, pijnlijk lachje vertrok zijn lip pen, die als verdord tegen zijn tanden kleefden. Dat is toch nog nooit gebeurd, Ma- rika>bij geen enkele gelegenheid. Dat Zij knikte gedwongen onverschillig. „Ja, dat is iets nieuws. Opwindend, Hele I Ik heb mij zelf daarvoor op eho- ooladeijs getracteerd en ben in ’n auto O« Slilitaira oantrola in Ouitenhland. De aanstaande intergetdlieerde conferentie. De minister presidenten der Duiteche Staten en het Dawes-rapport. De werkzaamheden van het comité voor de Duiteche spoorwagen. De Micumovereenkomst opgezegd. De bijeenkomst der Kleine Entente. Generaal Hertzog aan het woord. het lichaam, dat met het toezicht op de voor deze leening verpande inkomsten zal wor den belast, een Amerikaan zal staan, die uitgebreide volmachten zal hebben, doch wiens verantwoordelijkheid aan den anderen kant ook zeer groot zal zyn. Wat de hervorming van het Duitsche geldwezen betreft verneemt de Daily Tele graph, dat het rapport van de organisatie commissie, dat aan de conferentie zal wor den voorgelegd, waarschjjnlyk een pleidooi zal bevatten voor een volledige reorganisa tie van de Duitsche Rijksbank. 58 - Als Arpad dan goed uitgerust .kwam met arbeidslust in zijn vurige, donkere oogen ternauwernood gunde hij zioh tijd zijn ontbijt naar binnen te Werken dan naar zijn grijze kamer snelde, waar Dagmar, reeds vooraf angstig, hem in een gedwongen houding afwach- te, dan was het of een verlammende ontnuchtering hem overviel. Want hij zag in plaats van de lieftallige gratie van etherische schoonheid een, door he* ’s nachts wakker liggen vaalbleek, afgetobd gelaat en vermagerende ar men, die krampachtig een omhulsel vast hielden, dat, indien het was neergegle den zijn bloed geen oogenblik sneller door zijn aderen had doen stroomen. Bela Czaslo belde aan de moederlijke woning. Generaal Hertzog, de nieuwe premier van Zuid-Afrika, heeft, naar uit Johannes burg aan de „Times” wordt gemeld, aan een feestmaal te Pretoria het woord ge voerd. Hy verklaarde, ,n-*ns, evenals in 10-12, het gxw _~ug zurd- Afrika is: Jfkuu-.. u® le den der nieuwe „u.oe.dn, dat zij geroepen zyn om UHvoerrng te geven aan den wil des volks, welks vertrouwensman nen zy zyn; xy .weten, dat zy naar hun daden zullen worden beoordeeld. Het hoo- ge doel, dat moet worden nagestreefd, is de wereldvrede, waarin naar Hertoog hoop te Zuid-Afrika zyn rol zal spelen. Groot- Bnittannië zal altoos, voor zoover het hem en zyn kabinet betreft, de eerste en voor naamste vriend zijn. Helaas zyn er in het verieden tal van beschuldigingen jegens de nationalisten te dier zake geuit, alleen om dat zij den nadruk hadden gelegd op de leenstelling: „Zuid-Afrika vóór al^s”. Het verheugde hem thans te zeggen, dat onder degenen, die de nationalisten hadden be schuldigd, velen zyn, die het thans op dit punt met hem eens zyn. Het zal steeds het doel der Zuid-Afrikaansche regeering zyn met Groot-Britannië en de overige Dominions samen te werken. Voor zoover de belangen van Zuid-Afrika het toelaten zullen hy en zyn kabinet steeds verheugd ztfn zóódanig te arbeiden* dat de belangen der andere landen niet in gevaar worden gebracht.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1