Z9- ti Hnpkusr, Heerenhuis LANDHUIS, Uitslag Kloosterbalsem 1 predikbeurten LAATSTE BERICHTEN Aankomend bediende beschaafd tehuis A SAM UIL, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. «Pocdig en zeker genezen |e aangetaste plekken iederen I te behandelen met AKKER'* 18MI vooti gretig toepassing. Ook is het moderne reis-nachthemd niet in unie-witte stof, doch in f\jn met kleurige ruitjès dooraderd non- sonck of linnen batist. Het is zeer lang van vorm en opgemaakt als een elegante huis japon. Strikken van lint, smalle ruchet en f|jne plooitjes, afgewisseld door k-jours gar- neeren het Ook kraagjes en Berthes van tulle A glasbatist dragen by tot zyne ver siering. Het nieuwste verschijnsel op linge rie-gebied, doet de mode een tol betalen aan de lange taille, welke ze reeds lang verschuldigd was. Nu, met als allernieuwste japonvorm het geheel rechte, nergens inge trokken, ceintuurlooze snit, nu zyn de em pire-combinations niet meer te gebruiken. Het was toch al verwonderlijk, dat ze zoo lang aanbleven. Nu Is een nieuwe vorm van onderroklijfje en pantalon verschenen, wel ke men in Engeland het eerst gepropageerd heeft en die dan ook den Engelschen naam van „Cami-knickers" ontvangen heeft. Cami van „Camisole" en „knickers" van jongens- broek geven dus den oorsprong aan van de zen vreemd klinkefaden naam. De faryzer mode-mantels zijn alle driekwart lang en hebben verscheidene klokstrooken ter beëin diging. Ze zijn meestal in kostbaar zwart weefsel ,nu eens ged&raasseerd, dan gemoi reerd of geclokkeerd en moeten by geheel afstekende rokken of toiletten gedragen worden. De groote volantmode maakt, dat zeer vele hoog-modische zomerjurken op overvloedige wijze bestrookt zyn. Kinder en meisjesjurken zijn zonder strooken be slist alweer een tikje aan het demodeeren. De Berthekra&g verliest nog niets vanxzyne algemeenheid, aantrekkelijk nieuw is hy echter vooral in zulk een omvang, dat hij den vorm eener korte pélérine aanneemt. Soms wordt hij alleen van achteren gedra gen. HU is zeer fraai in gebatikte zyde op een effen japon, die ook van onderen weel derig in de schrille batikkleuren bestrookt is. De bonte écharpes maken meer opgang, dap de vierkante halsdoekjes. Alleen in schitterend opgelegde patronen en als dracht voor koele avondepj ift&pien deze laatsten het. GRACE ALLAN. Dames, blijft slank! Vele vrouwen en meisjes hebben last van vet-aanzetting en by sommigen schijnt het inderdaad heel natuurlyk dat zy corpulent zyn, zelfs op een nog jeugdigen leeftyd. Het is niet alléén de vrouw van middelbaren leeftyd, die een neiging tot zwaariyvigheid aan den dag legt! Tal van jonge meisjes hebben ermee te kampen en in Amerika drinken de dwaze kinderen azyn om slank te worden. Ik zeg „dwaze", omdat dit natuurlyk niet de weg ■is om het gewenschte resultaat te bereiken, doch al is deze Amerikaansche vermage- rings-kuur eenigszins belacheiyk, tóch kan met het de vrouw niet kwalyk nemen wan neer zy moeite doet .om corpulentie te be- stryden. Immers, ovebdreven dikte is voor de vrouw, die jong wil Blyven (en wie wil dat niet!) een verschrikkelyk iets. Wanneer een corpulente vrouw naar den dokter zou gaan (en daarmede zou zy zeer verstandig handelen) zou zy waarschynlyk hooren, dat overtollig vet beteekent ziek zyn. Niemand kan volmaakt gezond zyn zoolang zy of hy corpulent is, daar de ver meerdering van het vet een nadeeligen in vloed uitoefent op de levens-organen en dik- wyis oorzaak is van ziekten, byvoorbeeld aan het hart. De dokter zou haar ook vertellen, dat het gebruiken van verschillende middeltjes geen baat geeft en hy zou haar een leefregel voorschryven en goede lichamelyke oefe ning. Zoo een leefregel sluit natuurlyk in hoofdzaak bevelen in zich ten aanzien van voeding en een diëet is het allerbelangryk- ste begin. Men bevordert zoo dikwyls de corpulentie door het eten of drinken van ongeschikte dingen. Natuurlyk kan men ook te dik wor den van onmatig veel eten, maar er zyn toch vele corpulente vrouwen, die weinig eten. Zy moeten echter leeren hoe te eten en wat! Om te beginnen moeten verschillende din gen van het diëet worden uitgesloten, zoo als brood, aardappelen en suiker. Gebruik alle soorten vleeech, behalve dat van het varken, met veel versche groenten, fruit, salade (geen olie), eieren en visch. Men vermyde de vette vischsoorten. Bier en alle zoete mineraal-wateren moeten streng ver bannen worden, maar vruchtenlimonade kan vryeiyk gedronken worden daar het citroen zuur bevat, hetgeen goed is voor vermage ring. Corpulente menschen zyn meestal wars van lichaama-oefeningen, doch deze zyn toch werkeiyk van groot nut en men zal goed doen ze toe te passen onverschillig of men ervan houdt of niet. Veel wandelen is ook vooral aan te raden; het is het beste middel om Blank te worden en te blyven. Zweedsche massage werkt immer gunstig, doch men moet tegen de behandeling be stand zyn. In het algemeen echter zyn de beate re sultaten te bereiken met gezond verstand en zelfverloochening, hetgeen wil zeggen, dat men gebak, ys en dergeiyke lekkernijen zal moeten weigeren, óók al bent u er nog zoo dol op. D* •■■■taande iat«r|ulllnrt« aonfaraati*. Ontstemming in FrankrijkHet standpunt der Huiszoeking in de fractiêkamer der Communis' Pruisische» landdag. Engelsche Regecring. tische partij en den Da toenadering die er tusschen Engeland en Frankrijk na het bezoek van Herriot aan MacDonald gekomen is, dreigt alweer te worden veratoord en wel door de uitnoodi- ging, die de Britsche Premier aan de ver schillende regeeringen, die de conferentie zullen by wonen, heeft gezonden. Allereerst is de Fransche premier ernstig verstoord, dat hem geen uitnoodiging bereikte. De verklaring is echter al heel eenvoudig. Mac Donald verzond de uitnoodigingen namens de beide Regeeringen, zooals ook Chequers was besloten. Verder is Herriot en met hem de geheele Fransche pers ernstig verstoord over de tekst van de uitnoodiging. Over de bewoor dingen van de uitpoodiging is Herriot niet geraadpleegd, zoo zegt hy en dus ia hy voor den inhoud ook niet aansprakeiyk. Het in de uitnoodiging voor het by wonen van de conferentie uiteengezette program is, zoo zegt hy, geheel van Mac Donald afkom stig, het is dus alleen een Britsch program. Zooals men gisteren reeds in ons overzicht heeft kunnen lezen, zou volgens de be richten uit Londen niet gepraat worden over de kwestie der veiligheid en het vraagstuk der schulden tusschen de geallieerden onder ling, voorts trokken ook reeds de aandacht de bizonderheden omtrent de te volgen pro cedure. De Duitsche regeering zou worden 'uitgenoodigd aan de conclusies en aan de onderteekening van een speciaal protocol deel te nemen, waarin alle betrokken mo gendheden zonder reserve het plan der des kundigen aanvaarden. Bovendien zou voor Duitschland, blykens een ander punt van hetzelfde protocol, een datum worden vast gesteld, waarop dit land alle maatregelen moet nemen om de plannen in toepassing te brengen. Aan den anderen kant zal aan de geallieerden een termyn worden gelaten om de tegenwoordige financieele en econo mische sancties te beëindigen en wel in de maand, die volgt op de volledige uitvoering door Duitschland van de voorschriften der experts. In den vervolge zullen de gealli eerden niet meer tot sancties overgaan, be halve in het geval, wanneer Duitschland ernstig in verzuim is. Dit eventueel in ge breke blyven zal niet meer door de Com missie van Herstel worden vastgesteld, maar door een nieuwe organisatie, die de conferentie buiten de Commissie van Her stel om zal instellen. Tenslotte verdient, we wezen er reeds op, vermelding, dat de on derteekenaars op zich zullen nemen, dat, wanneer de Verschillende interpretaties mo gen uiteenloopen, aan het Haagsche Hof de beslissing zal worden overgelaten. Dit conferentie-program heeft dus niet de goedkeuring van Herriot ,en volgens zyn uitlatingen en ook volgens de Fransche pers hadden de besprekingen, die hy op Checquers met Mac Donald had, volstrekt geen aanleiding mogen geven tot een dergeiyk opdringen van de Engelsche op vattingen, alvorens de conferentie begint. Bedoeld ontwerp is, zoo zegt de Matin, door Herriot op Chequers niet goedgekeurd. Met name is voor Frankryk geheel onaanneme- lyk het denkbeeld van een nieuwe commis sie, die de C. v. H. zou vervangen en waarin Frankryk, dat 52 procent der totale vorde ring op Duitschland heeft, slechts vertegen woordigd zou zyn op gelyken voet met de neutralen, die heelemaal niets te vorderen hebben.- Bovendien ontbreekt eenigerlei toe speling op MacDonald's belofte van samen werking, indien Duitschland te kort schoot. Daarom meent Sauerwein, dat MacDonald gezwicht is voor den invloed van zyn me dewerkers, die het nooit met zyn ruimere opvattingen zyn eens geweest en die de Duitsche opvattingen huldigen, dat de scha devergoedingen'de eenige oorzaak zyn van de ellende in Europa. We moeten weten, al dus de Matin, wie nu eigenlyk de baas is in Londen, MacDonald of zyn medewerker Eyre Crowe, en het blad dringt er daarom «eer op aan, dat ér nadere verklaringen zullen worden geëischt. De Echo de Paris is voorts nog veront waardigd over het feit, dat Engeland ook de dominions op de conferentie uitnoodigde. In Londen beschouwt men de actie, die plotseling in de Fransche pers is opgedoken in verband met de voorbereidende maatre gelen tot 't by een roepen der a.s. Londensche conferentie als buitengewoon ongegrond. De redactie der uitnoodiging aan de mogend heden en de inlichtingen, die de Britsche regeering als byeenroepster der conferentie aan de geallieerden heeft gezonden, konden in geen enkel opzicht worden beschouwd als iemand te binden. De bondgenooten zyn, zooals trouwens België en Italië uitdrukke- lyk hebben gevraagd, voortdurend geheel op de hoogte gehouden van de voorloopige besprekingen, die tusschen MacDonald en Herriot hebben plaats gehad, en Frankryk heeft steeds erkend, dat het verstrekken van zulke inlichtingen noodzakelyk was. Deze inlichtingen waren gegrond op hetgeen werkelykheid op Chequers te berde was ge bracht, doch steeds is de nadruk erop ge legd, dat daar geen besluiten zyn genomen, en dat deze niet konden worden genomen, tenzy in een byeenkomst van aile bondge nooten. De aanstoot, thans in de Fransche pers blykbaar genomen over het verstrek ken deze inlichtingen, valt nog temeer op als men bedenkt, dat Herriot by zyn bezoek aan Brussel zich in staat heeft geacht de Belgische ministers veel uitgebreider mede- deelingen te doen dan waartoe men zich te Londen gerechtigd achtte. De Duitsche bladen maken melding van een huiszoeking die gisteren heeft plaats gehad op last van den rechter van instructie by het Staatsgerechtshof, dr. Vogt, in de fractiekamers van de communistische party in Ryksdag en Pruisischen Landdag. Dr. Vogt had reeds verleden week den president van den Ryksdag, den Duitsch-nationaal dr. Walraff en den president van den Landdag, den sociaal-democraat Leinert, hun toestem ming voor het doorzoeken der communisti sche fractiekamer verzocht en by die gele genheid aan de hand van omvangryk en zeer belastend materiaal aangetoond hoe noodzakelyk een tèergelyke huiszoeking was. Uit het materiaal van dr. Vogt was name- lyk gebleken, dat de communisten ook in hun fractiekamer belangrijke geheime do cumenten van de Centrale der K. P. D. ver borgen houden, welke documenten licht zou den kunnen werpen zoowel op de hoogver- raadsaffaire als op twee reeds gepleegde en een aantal nog in het stadium van voorbe reiding verkeer^nde politieke moorden. Bei de presidenten gaven daarop hun toestem ming tot de huiszoekingen, die tusschen zes uur en tyalf aeht in den morgen hebben plaats gehad. De geheime politie nam alle papieren, die zy in de kasten en lessenaars van de ^communistische afgevaardigden vond, in beslag en bracht haar buit naar het hoofdbureau van politie, waar men da- delyk begon het materiaal na te pluizen en te schiften. Het spreekt vanzelf, dat dé comniunisten zich deze huiszoekingen niet stilzwygend zouden lhten welgevallen. Het bestuur'van de communistische party heeft zich direct op hooge beenen naar dr. Walraff begeven en mondeling by hem een protest ingediend. Het eischte de onmiddellyke byeenroeping van den Ryksdag en onmiddellyke uitleve ring van alle in beslag genomen papieren aan de (mishoudelyke commissie uit den Ryksdag, opdat deze zou kunnen onderzoe ken of er werkeiyk bezwarende documen ten by waren. President Walraff beloofde zoo spoedig mogelyk het Seniorenconvent byeen te zullen roepen ter behandeling van dit communistisch voorstel. Waarschynlyk zal deze vergadering van het Seniorencon vent reeds op 10 Juli plaats hebben. ut' itvuuuuUviucuu uruttKtu' ia uea con currentiestrijd bij ziju buiteuiandsclieii collega nog weer meer u cater uitgesteld. De federatie verklaart zich volkomen doordrongen van het grooie cuttureeie belang, dat is geiuoeiu met een ruuue verspreiding van buuentaiidsone boeken en tijdschmten, Zij wil deze dan ook vrijlaten, muur alleen bet arukwera dut do Nederluiiuscne ulueuier m bet dui- UbiMid laut oearuKiien, uciasteu, opuut do voorsprong, welke de buiteniaud- sche drukker need, doordat bij net pa- p.er zooveel goedsooper kail Krijgen wordt weggenomen. Verdaag van vriendschap «vet Turkije. Men verneemt, uui uo ïxeuerianusclie gezant, mr. w. iJ. li. vun weiuereii ba ron Kengers, zien uezer uageu iiuur Ai^i gora zal begeven, om met ue regeering aiuaar nader te ouuemauüeien over een verdrag van vriendschap tussoheii Tur kije en Nederland. Lergeiijke tractaten heelt Turkije reedr. geeloten met roten, zweden, iijon ganje, OoslenrijK en Bulgarije. Zoodra dn verdrag gesloten is, zuilen de besprekingen beginnen over een handels- en een vestigingsiractaat. Onderhandelingeil tusscnen jiurkije en Spanje zijn gaande. Het autobus vraagstuk. Vanwege de afdeeluig Zuid-holland deir Vereenigitig van Noderlandsche ge meenten zal op Vrijdag 18 Juli e.k. 's middags te lialf drie in een der be nedenzalen van het stadhuis in Rotter dam een vergadering worden gehouden van gemeentebesturen dezer provincie, waar de heer A. H. Silrks, hoofdeom- missaries van politie aldaar, een inlei ding zal houuen over het autobusvraag- stuk, terwijl de heer J. J. Talsma, bur gemeester van Kamerik en Zegveld, secretaris der Utreeütsohe uldeeiing, aanvullende mededeelingen zai geven. Het vejrleenen van. steun aan de Handels- ming tot Commandeur in de Orde den Nederlandschen Leeuw. Ook buitenlandse!»© onderscheidingen ak hein ten deel gevallen. UIT DE PEES. in de Mem-, v. Antw. op het ontwerp in zake het verleenen van steun aan de Handelskamer geeft de Min. v. Fin. uit voerige inlichtingen omtrent de finan cieele positie dier instelling. Uit de mede ais bijlage aan de M. A. toegevoegde balans en algemeene resiiltaatrekeningen per 31 December 1022 blijkt, dat de in 1923 gemaakte winst*op het kieedingbedrijf gevolg van lage waardeering per 31 December 1922 aangewend is voor reserve voor dubieuze debiteuren die reserve aldus opgevoerd tot f 222.798.28. De overige bedrijven hebben na de noodi- ge reserveeringen en afschrijvingen te zamen een netto winst opgeleverd van f 154.718.79%Dit resultaat, dat onge twijfeld de aandacht verdient is voor het grootste deel het gevolg van door gevoerde bezuinigingen op salariseen, onhlag ven personeel en andere bezui nigingen op de algemeene 'bedrijfson- kosten. De totale besparing -bedroeg f 125,659. Ten einde een beoordeeling van de financieele resultaten', den omzet en de levensvatbaarheid van de verschillende thans bestaande afdeelingeti mogelijk te maken, is een desbetreffende gede tailleerd overzicht over de jaren 19JA tot en met 1923 als bijlage aan de M. v. A. toegevoegd. Daarin zijn mede op genomen de cijfers aangaande de win- kleediugbe- B UITEN LANDS CH NIEUWS. -U DUITSCHLAND. Tot priester gewyd. De voormalige kroonprins van Saksen, George, zal op 15 Juii tot priester wor den gewyd. Mijnwerkers ontslagen. Ui. Essen wordt gemeld dat in ver band met den ongunstigen financieelen en economisch en toestand aan een der Steenkolenmijnen in de streek zeshon- rd arbeiders zijn ontslagen. Een antisemietisch baddirecteur. De tfriftawohe lai^dmad te Hinden heeft den directeur van de Noordzee- badplaats Borkum uit zijn functie ont slagen, omdat deze zich niet had verzet tegen het spelen van antisemietischo liederen, alhoeiwel zulks door den land raad uitdrukkelijk verboden was. Bor- Jt'im staht als een der meest an/ti-semiq- tisehe badplaatsen bekend. Mattthee uk den „Volksbond" gestootqn. In een stormachtige byeenkomst van het comité van vyftien, van den separatisti- schen RyiMch-Westfaalschen „Volkstand" in Dusseldorff werd gisteravond de stich ter en leider Matthes uitgestoten. Matt hes wordt verweten, dat hy in den laatsten tyd te bruusk is in zyn politiek optredeca ENGELAND. Hat conflict in de bouwvakken. Het Hof van Onderzoek inzake het con flict in de bouwvakken is gl ate ren byeen- gekomen. De vertegenwoordiger* der ar beiders verschenen 's ochtends niet, doch waren voornemens aan de avond zitting deel te nemen. 1 Men gelooft nochtans, dat ongeveer 700.000 arbeiders morgen den arbeid zul len neerleggen. BINNENLAND. De bezwaren vRn het boekdrukkersbedryf tegen de nieuwe Tariefswet. De Federltie van Werkgeversorgani saties in het baekdrukkersbedrijf heeft zich naar aanleiding van het ontwerp- Taiiefwet met «en adres tot de Tweede Ki-nier gewond. Adressanta acht hel een groote onbillijkheid in de tegenwoordi ge tariefwet, dit de grondstof van den drukker, het papier, met een invoer recht van 5 is belast, terwijl het be drukte papier wij binnenkomt. Zij wijst er op, dat haar reeds vroeger is geble ken, dat het vörkeerde van deze rege ling ook in de kringen <fer regeering wordt erkend. l>e federatie citeert ver volgens een uifating van minister Co- lijn in de Twe-aic Kamer van 19 Febr. 1924, waarin hd belast zijn van het on bedrukte,als of*n duidelijk voorbeeld van het averechtsche der huidige ta riefwet wordt gtaoemd. In de Memorie van Toelichting'bij het ontwerp-Tarief- wet wordt de lier genoemde' regeling wederom aangehaald ten bewijze, dat ren technische Jierziening van het ta rief voor invoeirechten dringend nood zakelijk is. Adressjonto betreurt het daaromi in hooge male, dnj de minister het ave rechtsche van ,den huidigen toestand ei kennende, in het ontwerp zelve geen voorstellen doet, o«w de bestaande on billijkheid weg te nemen. Naar haar hieeniug wordt integendeel de voor sprong van den buitenlandschen druk ker nog weer Aanmerkelijk vergroot, doordat hel inve^n-echt op de grondstof van den drukkej, het papier, van 5 op fc wordt getracht. Daardoor wordt sten en verliezen op het drijf. Naar 's minister meening spreken de in dat overzicht vervatte gegevens een duidelijke taal. Da becijfering aangaatir- de de in de eerstvolgende jaren te ver wachten winsten doet zien dat op goe de gronden de verwachting gewettigd is, dat in de eerstkomende jaren een winst zal kunnen worden gemaakt van circa f 91.000 per jaar. Gaat deze ver wachting in vervulling dan zal het re servefonds reeds naar vier jaren tot f 500.000 zijn gestegen. Blijven de resultaten gelijk aan die van 1923, dan zou in den loop van 1926 deze som reeds bereikt zdfr. Met deze cijfers voor oogen is de be slissing over de vraag wat de regeering in het belang der schatkist te doen staat niec moeilijk. Noohthans heeft de mi- nistei gemeend te moeten nagaan wel ke de financieele gevolgen voor den staat zouden zijn indien de garantie werd opgezegd. De vraag of opzegging van de garan tie noodzakelijkerwijze tot liquidatie van de Handelskamer zou moeten lei den kan natuurlijk niet in positieve» zin worden beantwoord. Het lijdt ech ter geen twijfel dat de liquidatie op korten termijn een groot geldelijk ver lies voor den staat zou bet eek enen. De verliezen op debiteuren en verstrekte regeeringscredieten zouden zeker 30 van deze vorderingen uitmaken. Onge veer de helft van de aangesloten ver- eenigingen zou n.l., gelijk een onder zoek heeft uitgewezen, tot liquidatie moeten overgaan. Gedwongen verkoop vaii de bedrijfspanden zou met groote verliezen gepaard gaan. Mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt. t Te Zeist is op 83 jarigen leeftijd overleden mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, oud-voorzitter van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. Meer dan dertig jaren heeft de thans overledene deel uitgemaakt van het Parlement. De verdiensten van Graaf Van By landt, die als politiek persoon de Chris telijk Historische beginselen voorstond, werden o.a. erkend door zijn De nieuwe Tariefwet. De Werkgever®, ongaan van de Vepeenigdng van Noderlandsche werkge ver* en het OentroaJ Industrieel Verbond, waarvan eerstgenoemde vereenaging vyf. en-twintig jaar geleden werd opgericht on der de anti-protectionistische leus „Zullen de te ver gedreven sociale verzekering lei den tot protectionisme", schrijft naar hjjti leiding van het voorgestelde tarief ojn.: Het ontwerp-Tariefwet Col yin moge geen protectionisme zy», minister Coiyn moge even groote vryhandelaar zyn als Cobden of éven ernstige protectionist als Korten- horst en Kolkman; het is ons eeneriet: mits het ontwerp slechte geen bezwaren, over wegende bezwaren voor lands welvaart en 's land* myverhedd opievent. En dat doet dit ontwerp zeker. Want dij ontwerp, werd h«t wet, zoude het leven ia Nederland duurder maken, zoude om eea gelieerd woord te gebruiken den arbeids- prys in Nederland doen stygen. Dit is eea tyd nu onze nyverheid zich op de buiten- 1 and sche markt in scherpe concurrentie een debiet moet veroveren! Dat in een tyd nu allen er op bedacht moeten zyn zoo goedkoop mogeiyk te produceer en! Voorts zal het ontwerp, tot wet verheven, den in voer doen afnemen. Ongetwyfield: vow vele marginale artikelen zal het nu goed- kooper worden ze van Nederlandsch fabri- caat te koopen. Een voordeel voor die Ne- deriandsche nyverheid, maar een nadeel, een ernstig nadeel voor andere takken van bedryf- Komt een afname van den invoer, dan beteekent dit een vermindering van uitvoer. Zoo is dus dit ontwerp een bescherming van den eenen tak van nyverheid ten koste van den anderen. Een bescherming van de over het algemeen kleine voor de binnen- landsche markt werkende industrie ten koste van de groote op export aangewezen nyverheid. Zullende te ver gedreven sociale wetge ving leiden tot protectionisme. Waarom dit alles Omdat de Staatsuitgaven de laat ste jaren tot in het belachelyke zyn op gevoerd. In 1910 bedroegen zy1 ruim 203 millioen 's jaars, in 1924 rond 850 midlioen. Omdat Rijks werkelyke schuld opliep van 1.189 millioen in 1913 tot 3.871 millioen in 1924. Een vermeerdering aan schuld van rond 2 milliard. Omdat het on zen Staat beliefde ettelyke honderden mil- lioenen aan woningbouw te verkwisten, omdat nu nog op de begrooting voor 1924 11 millioen stond uitgetrokken voor be vordering van woningbouw. Nog 1 millioen meer dan die het nieuwe, tarief moet op brengen. Nu bestaat naar ons oordeel slechts één weg om dien toestand te ver beteren. Dde weg is niet het opleggen van nieuwe belastingen en zeker niet het ver- hoogöh van invoerrechten, hetwelk altyd den ahbeidsprys doet stygen en op dubbele wyze den export benadeelt. Neen, naar ons oordeel behoort ingrypend te worden be- ziiinigd, behoort men zich de financieele politiek van Engeland voor oogen te hou- Daar konden door drastische bezuini ging de belastingen worden verlaagd en te kwader ure verhoogde invoerrechten „wor den afgeschaft. Neen, het is niet de ma nier, Nederland uit het financieel moeras te beuren door het leven duurder te ma ken, door voor onze exportnyverheid de concurrentie, moeiiyker te maken. Neen, de smalle weg naar voorspoed en welvaart doet slechts bezuiniging aan en ontwijkt den poeJ van belastingVermeerde- ring en tariefsverhooging. GEMENGDE BERICHTEN. Aangehouden. De recherche te Haarlem heeft aan gehouden het 'echtpaar C., ongeveer 40 jaar oud, wonende te Amsterdam, dat te Haarlem en Arnhem verschillende oplichtingen heeft gepleegd. In Haar lem werden 19 winkeliers opgelicht voor een totaal bedrag van f 108. Het* echtpaar ging daarbij als volgt te werk. Voor den 5den Juli maakte het een feestprogramma op voor een vertooning in het Brongebouw te Haarlem, door de gefingeerde operettevereeniging A. S., eu zij trachtten advertenties in dit programma geplaatst te krijgen. Heel wat winkeliers 'iepen er in ziij gaven er hun geld voor en kregen de belofte van leverantie van bloemen, costuums, manufacturen, enz. G. bezocht ook een dame voor helaelfde deel eu vertelde haar, dal hij vroeger werkzaam was ge weest bij een Haarlem': oh en kleerma ker. De dame vertrouwde het zaakje niet en belde den kleermaker op. Het bleek toen, dot C. riffkt bij dezen werk zaam was geweest. De recherche weird later gewaar, dat het echtpaar ook in Arnhem „gewerkt" heeft. Legaten aan de arbeider*. Naar het Volk verneemt, heeft de in April overleden meyrouw D. Blooker aan elk der arbeiders van de N.V. Int. Cacaofabriek J. en C. Blooker, aan de Weesperzijde te Amsterdam, een legaat vermaakt. Deze legaten, waarvan het kleinste gelijk „taat met één jaar loon, vormen vooral voor de langer in dienst zijnde werklieden een zeer belangrijk bedrag. Sluikhandel in De kapitein van het de Goeae, heeft aan epn van de Daily Express, Tn kleuren en geuren verteld hoe hij, een werft of nes geleden een ladijag oorlogstuig van de Engelsche kust (graafschap Kent) had overgebracht naar St. Petersburg. Wij 1 s.s. Mdei epn iflWewi H. erker lti ten hier het relaas velgen, aooals het in het Engelsche blad stond. De Hol- landsche zeeman vertelde „Omstreeks midden April bevond ik mij te Rotterdam buiten werk. Ik slen terde langs de rivier toen er een man op mij toekwam en tpt mij zeide „U ziel er uit als een zeeman. Wilt u werk De man sprak Vlaamsch. Ik ben van oerdeel dat hij een Belg kan zijn ge weest of misschien een Duitscher. Hij was als heer gekleed. Ik zeide „ls het een gevaarlijk zaakje Hij antwoprdde „Neen, het is vol- iconien ongevaarlijk, maar het is een scort smokkelzaakje. Wij wensohen dat u onderdeelen van vliegtuigen uit En- gelind overbrengt, die gesmokkeld moe ten worden omdat de douanetarieven daarvoor zoo hoog zijn." Ik zeide „Is er eenige risico Hij zei „Wel neen. U behoeft enkel maar de boot in de Noordzee af te wachten en het goedje over te nemen." Den volgenden dag ging ik met hem naar (het schip) Helder en zocht een bemanning bij elkaar. Toen wachtten wij een week of vijf, zes voor wij de aanzegging ontvingen om uit te loopen. Hij zeide dat wij naar St. Petersburg zouden gaan. Wij verlielen Rotterdam op 14 Mei en liepen de Noordzee in. Ter hoogte van het lichtschip Galloper, dat voor de kust van Kent ligt, bleven wij tegen bet aanbreken van den dag ap 15 Mei liggen wachten. Er stónd een erg hoo ge zee. Het begon al licht te worden toen wij een motorboot zagen met twee mas ten -- een kleine schuit van zoowat 75 Eng. vt. lang. Wij stuurden er een sloep naar toe. Er waren vijf man aan boord, Engels he zeelui, in truien ge stoken en dezen begonnen de lading iu onze boot over te brengen. Er waren vqertien kisten, van de afmetingen van eon man en zeer zwaar. Er ging een erg hooge zee en een van onze man nen viel overboord en was bijna ver dronken. Toen alle kisten aan boord waren gei- brucht, vertrok het onbekende schip in do richtj^g van de Engelsche kust; en wij zetten koers naar het Noorden, naar St. Petersburg door het Skagerak, niet dojr het Kanaal van Kiel. In de Oost zee hadden wij drie dagen heel slecht weer Hij vertelt dan verder hoe militairen in Rusland alles in ontvangst namen, h«j alleen van boord mocht. Op de te rugreis werd in Kopenhagen steenkool ingenomen. Aardbeien. De aardbeienpluk in de Baronie is In vollen gang. Van uit Zundeflt alleen wordt per dag rond de 200.000 K.G. naar de Bredasche veiling gezonden,- SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Programma voor Zondag 6 Juli. Seriewedstrijden O.N.A. (Gouda) 12 uur O.N.A. II-D.R.V. II 2 uut O.N.A. ID.R.V. I 4 uur O.N.A. III—Alphen III. Seriewebtijden Bodegraven. Om den Rijnstreekbeker. Eindstrijd 2% uur D.E.C. I (Amster dam)— A.D.O. I (Den Haag). Seriewedstrijden V.U.C. (Den Haag), le afd. 12 uur Gouda 1—D.H.C. 1 (Delft). V riendschappeli jk Boskoop Vriendschap 1—Olympia IV. Gouderak Goudera'k I—Goudsche Vriendenclub I. LAWNTENNIS. Programma voor Zondag 6 Juli. 2e klasse A. Rotterdam Nuova—T.I.O.D 2e klasse D. Rotterdam' Wigwam»—'1^1 .O P. II. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Utrecht, 4 Juli. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 201 wagens kaas, inhoudende 85.800 K.G. De prijzen waren le kw. f 4649, 2e kw. f 42—45, Rijksnierk f 4757, alles per 50 K.G. Handel matig. Aardappalmarkt Amsterdam. Amsterdam, 5 Juli 1924. Andyker muizen groot 6.30—7, idem klein 4.905.25 Langedyker muizen 7 7.25, Westl. muizen 5.60. Cottp. Tuinierstereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 44 Juli 1924. Komkommer* le srt. 13.7015.90, 2e art 7j50—12, 3e srt. 8—«.10, groengeel 9.9011, gele 1.7011; Bloemkool le srt. 12.80—32, 2e srt. 4.10—18, 3e srt. 1.40—7, uitechot 0.103.20; Spitskool 2.10—3.80, Kropsla 020—1.20, Andij vie le art. 3306, 2e srt. 1.808J.0, per 100 stuks; Snybooneu le art. 6474, id. 2e srt. 50—66, Stokboonen 71—82, Stamboonen 6876, Wagenaars 5055, Tuinboocien. 7.1010.10, Peulen 1624, Doperwten 19—25, id. krombek 22 26, Capucyner* 17—28, Spitskool 2— 2.90, Fb«telein 2.9O-630, Spinazie 6— 7, per 100 KG.; Wortelen 3.60—730, id. sprot 0.40—4.60, Rabarber 1-10—2.70, Rady* 6.20, Selderie 0.60-1.60, Peter selie 1.80—230, Sjalotten 1—1.90, Boo- nenkruid 1.10-3.40,, Kroten 2.90—530, per 100 bos; Zuring 0.4O—0.60 per kist; Aardbeden 0.10—0.19, Roode bessen ƒ0.18 —0.27, Zwarte bessen 0^1—0.26, per pond (bruto), Perziken 0380.20; Kip eieren 6A07 per 100 stuks. STADSNIEUWS. GOUDA, 5 Juli 1924. Doe. examen wia- cm natuurkunde. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Wds- en Natuurkunde (met lof) aan de Universiteit te Utrecht de heer J. G. van de Putte, alhier. Benoeming. Die minister van waterstaat heeft be noemd tot buitengewoon opzichter by het vernieuwen van de brug over de Mallegat- sluis alhier, onze stadgenoot de heer A. Loef. Besmettelijke ziekte. lm de afgeloopen week ia ten Stadhuize aangifte gedaan van een geval van be smettelijke ziekte, roodvonk. Mond- en klauwzeer. Wederom is door een landbouwer aan gifte gedaan van het voorkomen van mond en klauwzeer onder zyn vee. Aangehouden, Door de Politie alhier is aangehouden, G. J. Z., verdacht van niet nader te noe men handelingen met zeer jeugdige meis jes. Verdachte, die grootendeels bekende, zai heden tea- beschikking van de Justitie naar het Hui$ van Bewaring te Rotterdam worden overgebracht. Thalia-Theater. Het hoofdnummer van het programma is een eenvoudig gevoelvol verhaal, „De Blinde Violiste". Het meisje, opgevoed in een weeshuis, zou bij haar ouden oom ko men wonen, maar door een noodlottig toe val geraakt zy in handen van individuen die er practyken op na houden die het dag licht niet mogen zien. Welk een invloed ten goede de muziek op de menschen kan heb ben, zelfs ook op die, individuen, wordt in dit filmwerk getoond. De door de muziek op het goede pad teruggekeerde menschen slaan nog6 eenmaal een slag om de ope ratiekosten te kunnen bestrijden, de eenige kan* dat de blinde het gezichtsvermogen terugkrijgt. Als de violiste naam gemaakt heeft vergeet zy haar weldoeners, van wier vroeger uitgeoefende praktyken zy niets afweet, en volmaakt gelukkig is zy by het terugvinden van haar doodgewaan de verloofde Jimmy. Het „Hollandsch Nieuws" heeft oa. de jubfleerende dichter ^zanger Speenhoff in den familiekring, de eerste steenlegging voor het tehuis van da Joodsche Invalide, een schoolfeest voor 1000 Alkmaarsche kinderen en een openluchtspel „Genoveva van Brabant". Het programma bevat overigens een klucht in twee aoten HazeJ in Hollywood. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lyst van 2 Juli 1924. 17 aardewerkers en pypmakers, 1 gieter, 1 plateelschilder, 1 zetter-tlmkker, 8 druk kers, 12 letterzetters, 1 boekdrukker, 12 grondwerkers, 10 helers, 16 opperlieden, 1 timmerman (eclieeps), 1 werkt, teekenaar, 1 opz. teekenaar, 3 houtdraaiers, 3 kisten makers, 1 meubelmaker, 1 witwerker, 3 mach. houtbewerkers, 1 kleermaker, 1 kap per, 3 bleekersknechtem, 1 schoenmaker, 3 monteurs, 1 klompenmaker, 1 gieter (me taal), 4 scheepskiinker8 en yzerwerkers, 2 machinisten, 5 smeden, 8 stokers, 1 koper gieter, 10 blikslagers en lakkers, 1 instru mentmaker, 1 hulpmonteur, 1 draaier, 2 touwslagers, 1 hekelaar, 5 textielarbeiders, 2 mattenwevers, 11 suikerwerkers, 5 brood- en banketbakkers, 22 sigarenmakers, 6 sor teerders, 1 plakker, 1 bosjesmaker, 1 ta- bakskerver, 1 kellner, 2 tuinlui, 19 pakhuis- 2 expeditie- en 14 schippersknechts, 2 rei zigers, 1 winkelbediende, 5 koetsiers, 14 kantoorbedienden, 3 boekhouders, 146 transport- en fabrieksarbeiders, 1 tuinman- chauffeur, 2 chauffeurs, 2 administrateurs, 2 verstelnaaisters, 1 fabrieksarbeidster. Aanvragen werkgevers. 1 dagidienstbode, 17 jaar, 3 jongens 14 k 16 jaar (fabriek), 4 jongen* 14 k 15 jaar, 1 onderlegde keukenmeid, meisjes 14 a 17 jaar, 1 dienstbode, 2 colporteurs, 1 dienst bode, 2 schilders, 2 timmerlieden, allen te" Gouda; 1 schoenmaker (ongehuwd) te Oudewater, 1 schilder te Moordrecht. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 2 Juli: Maria Johanna, d. v. J. C. A van Leeuwen en J. M. Steenber gen, Sno ij straat 111. 3 Juli: Krijn, z. v. P. D. Vis en C. J. van der Zaan, Roam 214. Dima, d. v N Kooyman en G. Jongkoen, Pretoriaptein 16. Christianus Jacobus, i, v. C. J. Jochem* en A. M. Kalmejjer, Vlamingstraat 81. ONDERTROUWD: 3 Juli: F. W. G. van Soest en J. A. Stmver. W. van der Post en C. M. Decker. OVERLEDEN: 2 Juli: Ptetronella Jo hanna Schelling, 76 j. 3 Juli: Casper Johannes van Leeuwen, 55 j. Agenda. 6 Juli, 11 uur v.m., Alg. Ledenverg. v. d. Roei- en Zeilvereeniging „Gouda", in het Clubgebouw. Avand- en nachtdienat apothekers. 7 Juli, 10 u. vm. Haastrecht. Gemeente- De apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot e® met Vrij dag 11 Juli, benevens den daarop volgen den nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nacht* alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN AAN DEN RIJN. Een windhoos. Donderdag te ongeveer elf uur, toen de Zuid-Werter storm opstap welke gepaaid ging met hevige slagregens, deed zich al hier plotseling een windhoos voor, welke in korten tyd een geweldige schade aan richtte. Een groot gedeelte van de bebouw de kom der gemeente heeft 't moeten ont golden. Er z|jn n.1. van tien woningen de daken vernield en gedeeltelijk wegge waaid. De menachen holden angstig de straat op. 't Werd een groote consternatie kt het dorp, doch al spoedig bleek by on derzoek, dat er niemand gekwetst was. D« bewoners van de geteirtende huizen, die 't raadzaam vonden, niet meer in hun woning terug te keereu, werden liefdevol by hun buren opgenomen. Niet alleen de genoemde woonhuizen kregen schade, doch ook eenige grootere gebouwen, zoo o.a. de perceelen van de N. V. Stokhuy- zen's Vruchtensap- en Jamfabrieken aan de Wilhelminastraat. Daar woei o.a. een zeer, peer groote fabrieksschoorsteen om. Het gevaarte knapte als een pypesteeltje door midden. Ook de handelakweekery van de firma Gebr. Lam In de Hoofdstraat kreeg groote schade. DaUr werden tal van broeikassen vernield en o.a. woei er een teer groote schuur om. BOSKOOP. Het veilinggebouw geopend. Hedenmiddag werd het gebouw der Bos- koopsche Ooöp. Veiling aan den Zydeweg geopend. De Voorzitter, de heer Adr. v. Leeuwen, gaf een resumé van de geschiedenis van de veiling te Boskoop, ontstaan uit den nood der tyden in 1916 en omtrent de tot standkoming van dit gebouw, hoofdzakelyk ter veiling van bloemen, rozen en fruit en hoe in 1920 de eerste trekrozenkassen ge bouwd door de hJi. W. C. Hoge en W. Ra- vestein, reeds nu door een belangryke uit breiding der glascultuur ia gevolgd. Dan kend voor de veelzijdige medewerking, gaf hy het woord aan den EdelAchtb. heer bur gemeester P. A. Colijp. In een welspreken de rede besprak ZEd. Achtb. Boskoop'» belangen en bracht daarby ter sprake dit nieuwe gebouw, er vooral op wyzende, dat zyn langdurig verblijf by de Indische cul turen hem had geleerd zich niet eenzydig tot een tak te beperken. De opwekkendu van veel belangstelling in de veiling en in Boskoop getuigende rede, werd zeer har telijk toegejuicht Verschilende sprekers voerden het woord, wx>. de heer P. Goedt, chef de cultuur aan de Wag. Hoogeschool, de eigieniyke stich ter van deze veilingsvereeniging. De heer D. Veerman, bloemenexporteur, wees er op, hoezeer de Boskoopsche rozen nu reeds in Berlyn worden gewaardeerd en prees dus aan zending van grootere quaatums. Ook de directeur van de Rykstuinbouw- school, Ing. Moerlands, uitte zich in vleiende bewoordingen omtrent deze nieuwe rich ting in het Boskoopsche bedryf, welke ech ter veel arbeid vereischt. De jaarlyksche kermisverrekeningen hadden van Dinsdag tot Vrydag by de Brug als alias-beurs plaats en in die di verse kantoren. Aüles had uit financieel oogpunt een .goed verloop, ieder kweeker keek opgewekt, vooral in verband met den reeds drukken lokalen' verkoop der aan wezige pi anten. Na jaren druk schynt een Straal van licht over het bedryf te komen. Jammer dat het ^lantenmateriaal zoo schraal is. GOUDBRAK. De uitslag van de aanbesteding voor den bouw van een openbare lagere school alhier, door het Techn. Adv.- en Archit. Bureau Cramer,"te 's-Gravenhage, was als volgt: Ingeleverd werden 16 biljetten, t.w.: J. Boer, Krimpen a. de IJsel, f 55.890; J. Visser, Sliedrecht, f 55.900; G. v. d. Voet, Lekkerkerk, f 55650; Gebr. Naglé, Geer- truidenberg, f 66600; firma J. Canters, Rotterdam, f éd.986; P. Reinders Zn., Fynaart, f 57.000; L. Groene veld, Krimp, axl. Lek, f 57.647; J. van Hoven, Dordrecht f 57390; J. Koek, Fynaart, f 58.000; H. Blom, Moordrecht, f 59.725; J. H. Kuire, R'dam. f 69.770; M. v. d. Velder en P. J- de Jong, Rotterdam, f 59.800; C. Molen- dyk, Dordrecht, f 69690; M. de Jong, Ouderkerk a. d. IJsel, f 60.200; C. J. Ver meer, Gouderak, f 60.960; L. de Jong, Ouderkerk a. d. IJsed f 61.600; Gebr. A. en J. J. Hardam, Adblasserdam, f 62.300. WOERDEN. Voor hat examen akte 1. o. is te 'a-Gre- venhage geslaagd de heer M. Jenné alhier. Zondag 6 Juli. GOUDA Remonstr. Kerk. 10% u. v.m. Ds. P. D. Tjalsma uit Nieuwkoop. In de SL Janskerk Ds. Borger geen dienst. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. De heer L. Bodaan, oud-zendeling van Rotterdam. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. 5% u. n.m. Ds. W. Veder. k Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. W. Veder. 5% u. n.m. Ds. T. Sap. Geref. Gemeente. Turfmarkt. 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Preeklezen. Leger des Heils: 7 u. v.m. Bidstond. 10 u. v.m. Heiligingsdienst. 4 u. n.m. Openluchtmeeting. 8 u. n.m. Groote openbare heilasamen- komst en strijd voor zielen. Ensign J. U. C. Stastra. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. R. v. d. Wissel. v BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. P. J. Steen beek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. C. Wout- man, em. pred. te Hilversum. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. t)s. M. v. d. Vegte, em. pred. te Den Haag. GOUDERAK Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. «7u.wa Ds. M. B. Verkerk. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk 10 u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk. 10% u. v.m. en 7% n.m. De heer Velsink, cand. te Kampen. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk 10% u. v.m. Ds. Nieuw- burg te Boekoop. Geref. Kerk 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Drost. OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6 tt. a.m. Ds. R. C. W. J. Hoek te Vuren m Dalen. STOLWIJK Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. De heer Verveen, Godsd.onderw. te Ter Aar. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk 10% u. vjn. Ds. H. IJse- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. De heer Lykle- ma. 6% u. n.m. Ds. Luilendyk te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Remonstr. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Houtgast OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. N. Luyen- dök REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. J. Hoek te Oudewater. GOUDA. Woensdag 7% u. n.m. Gebouw tot Heil des Volks, voor de Ver. Calvyn, Ds. J. H. F. Remme te Amsterdam. DAMRUBR1EX. Onder redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht by den Secretarie, Stoynkade 27, of het lokaal der club, Markt 40. Oplossingen moeten worden ingeeonden uiterlijk Dinsdag 15 Juli. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 19 Juli. Probleem no. 165. Zwart schyven op: 4, 9, 14, 15, 22, 28, 28. Wit schyven op: 21, 24/26, 87, 89, 48. Probleem no. 156. Zwart schyven op: 8/10, 12/14, 20, dam 16. Wit schyven op: 17, 22, 27, 28, 82/84, 36, 37, 41, 44. De oplossing van probleem no. 151 ie: wit speelt: 27—22, 82 21, 36 47, 84 28, 38 32, 42 2. De oplossing van probleem no. 162 ie: wit speelt: 45—40, 88 20, 22—18, 26—21, 36—22, 37—31, 411. WETENSCHAPPELIJK NIEUW». Radium in Iiuflë. Het ,,Bat. Nbl." vernam van den be kenden petrograaf dr. Giaolf, dat in een uit Sumatra's Westkust afkomstig" voor ijzererts gehouden mineraal belangrij ke radio-activiteit werd aangetoond en dat het minorual, hetwelk, naar reeds hekend was, door handelaars in stof goud in Werf-Borneo wordt gebruikt om stofgoud te vervaischen in hoofd zaak uit monaziet bestaat, dat nu een belangrijke grondstof voor de radium- fubricage is. In Brazilië, waar monaziet" voorkomt, wordt dit mineraal door den Xeologisehen dienst reeds exploitabel 'geacht bij oen voorkomen van 'n kwart proeenthet in Weet-Borneo gevonden wasschingsproduct wees een gehalte van 99 procent aan. Men moet nu nog op Sumatra's West kust en in West-Borneo de juiste vind plaatsen van bedoelde ertsen bepalen. Het eerst bedoelde mineraal werd ruim 30 jaaf geleden door den heer Verbeek na een to:ht door Sumatra's Westkust meegenomen. Wellicht zouden zij, die den heer Verbeek op dien tocht vergezelden nadere inlichtingen betref fende de vindplaats kunnen verstrek ken, b-v. de heer De Korte, nu te Mees ter Cornelia woonachtig. «Hoe thans de aandacht op dit mineraal is gevestigd verklaarde dT. Giaolf als volgt „Wel, dat kwam zoo Een mijnbouw- kundige oprichter, die voor een examen zat te blokken, kreeg het bu(pje met het mineraal in handen en was van meening, dat het geen magnetirf kon zijn, waarvoor het steeds was doorge gaan. De dienst van den mijnbouw on derzocht het daarop en kwam tenslotte bij mij om raad. Dat is nogal eenvou dig, zooals u ziet, al was dan ook het onderzoqk niet zoo gemakkelijk. Dit heeft mij heel, wat hoofdbrekeos ge kost. Het mineraal is inderdaad radio-actief De qualitatieve bepaling van deae ra dio-activiteit ia te Bandoeng geschied •uoor prof. Clay met behulp vun fotogra fische platen, welke bij ontwikkeling eeu zwarting, vertoonde van het allver- biomide, als gevolg van de Inwerking vau de radium-uitstrallng.. llril 'behoeft wel geen betoog, dat deze ontdekkingen, wanneer nu ook de YindpipnUeu van bedoelde mineralen kunnen worden bepaald van groot be- lung zullen kunnen zijn, niet alleen voor lndié, maar ook in wijderen kring, voor Azië wel in de eerste plaats. (DRAADliOOZK DIENST.) D« oogst ia Kuaiaad voor em groot daal mislukt. STOCKHOLM, 5 Juli. Do geruchten ia- zake dreigende hongersnood in Ru al and worden bevestigd. Yolgeaa mededeeling von den President van Volksvertegen woordiging Rykoff werd de oogst voor 1924 geschat op 1986 millioen poed, zjj heeft evenwel in de meeete districten door de droogte geleden en is voor oen groot deel mislukt. De regeering treft maatregelen in de bedreigde streken. Z. H. de Paus aan het hoofd gewond. BiHLIJN, 5 Juli. Volgens ee« tele- gi uiii uit Rome werd Z. H. de Paus bij het loopen door de kamer door een door tocht dichtslaande deur aan het hoofd gewond. Anti-semiotische excessen in Creraowits. BERLIJN, 6 Juli. Volgens een telegram uit Weenen is het in Czernowits tot groote excessen gekomen. De stu denten overvielen de Joden op strest en ver nielden de vensters der Synagoge. De wedstrijd van de Amsterdaauche Turnbond. D« Nod. Athletiek Unie heeft het ver bod opgeheven dat de leden geen deel mogen nemen aan de wedstrijdeu van den Aineterdiifimchen Turnbond op mor gen 6 'Juli in het Stadion te Amsterdam. Verduistering ven contributie. ALMELO, B Juli. De politie heeft ge arresteerd C. v. O., bestuurslid van de aid. Enschedé vun den Textielanbeiders Bond St. Lambertus. Van 0. was vanaf 814 Mei BpóOrtooe verdwenen, hij be kende thans verduistering van ruim f 1200 aan contributie van den Textiel- arbeidersbond en de H.-K. T.B.C.-be- st rijd ing. RAWO-TBLWRAFI8GH WEERBERICHT 5 Juli. Hoogste stand 763.8 te Biarritz. Laagste stand 748.5 te Westomnor. Verwachting Matige tot zwakke, zuiden tot zuidwesten wind. Gedeelte lij!': bewolkt. Weinig of geen regen. Iets warmer. Licht oy. 5-d Juli 9.52 n.m.—4.16 v.m. ADYBRTENT1EN. Het faillissement van P. H. A. BERLIJN, stoffeerder te Gouda is door het verbin dend werden dar eenige uitdeel Ingttl ijst geëindigd, lis De Curator, Mr. C. JONKER. GOUDA, 4 Juli 1924. Op een kantoor hier ter stede wordt GEVRAAGD een op een aaiYvangsalaria ven 00.— p. m. Brieven met vermelding van genoten on- derwys en met welke kautoorwerkzaamhe- den sollicitanten bekend zijn onder no. 1935 Bureau van dit Blad. 12 AANGEBODEN: met of zonder pension voor direct of later. Br. onder no. 1921 bur. Goudsche Cou rant, Markt 31. 8 Voor een JONG MEISJE, dat de hoopfte klasse gymnasium bezoekt, wordt eea GEZOCHT, met gezellige omgeving en waar eendg toezicht op het werk kan zijn. Brieven: MUN.BOUWSTRAAT 1, Drift. op goeden stond, centrum dar stad, met GROOTEN TUIN TE} KOOP. Brieven onder no. 1987 aan het \mem van dit blad. 10 TE KOOP eea modern ingericht gelegen aan de Zwarteweg te Gouda. Direct te aaavaardea. 1926 10 Te bevragen by NIEUWVELD A Co., P. a Bothrtraet 47, Gouda. Aa ZONDAG veracht verkrijgbaar ClMMla4«-H*raat aal Slag raam t 1» mt p« .tut ,M (Lkfit Mn* bMtaiha.) Patisserie MODERNE, WUDSTRAAT 7 TELEF. S07.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2