LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. want nadat mevr. Jooee naar het Blauwe Anker was teruggekeerd, duurde het niet lang /of de Fransche ingeüieur reisde ook naar Engeland. Eenige ttfigai later dan had het drama plaats. rJi Mevrouw Jones zelf heeft verklaard dat zij Vaquier voor den moordenaar houdt. De staking in da Engelsd» bouwvakken. De Zaterdag officieel begonnen staking in de Eagelsche bouwvakken treedt heden in werking. Naar schatting zullen onge veer 100.000 k IöOjOOO arbeiders het werk neerleggen. De arbeid wordt gestaakt by al de werkgevers, al of niet aangesloten bij den bond, dde geweigerd hebben de looosverhooging van een halve penny per uur toe te staan, welke by de jongste rts- geling, die door de patroons niet aanvaard werd, zou zyn toegestaan. Vele niet aan gesloten firma's betalen hooger loonen en by haar wordt dan ook niet gestaakt. Ook een aantal aangesloten finma's heeft ver klaard, dat zy de geëischte loonsverhoo ging zal betalen. Overigens echter verwacht merf een lan gen en hardnekldgen stryd. De stakings leiders zyn optimistisch gestemd omtrent den uitslag van dezen stryd. De Britsche refceering tegen den Kanaaltunnel. In het Lagerhuis deelde Mac Donald me de, dat met het oog op de eenparige mee ning van het comité voor de ryksverdedi- ging de regeering geen machtiging kon geven tot den bouw van den Kanaaltunnel. De Britsche draadlooze dienst meldt nog, dat naar het oordeel van het comité voor de ryksverdediging de voordeelen van een Kanaaltunnel niet evenredig waren met de nadeel en uit een oogpunt van de fensie. De ministeries van handel en ver keerswezen hadden memoranda ingediend, en deze hadden ook rapporten uitgebracht over de militaire aspecten van het vraag stuk. De meesten dengenen, die tegenwoor dig waren in de byeenkomst van het co mité voor de ryksverdediging begonnen met vooringenomenheid ten gunste van het plan, maar ^toen de zaak in bespre king kwam, bleek dat ieder tot een tegen overgestelde conclusie werd gebracht. Het advies van den staf van het luchtvaart- miaiaterie was tegen het plan geweest, terwyl het uit een handel soogpunt slechts weinig aantrekkelijks bood. CHINA. Groote overall**) mivgeit. In Hongkong hebben hevige overstroo mingen plaats gehad in het gebied van Woetejau en andere riviergebieden in de provincie Kwangai. Die adttgerichte schade wordt op 2 millioen |fón<ir sterling ge raamd. Tal van personen''Zyn om het leven gekomen, terwyl duizenden dakloos zyn. Te üonkeng wordt men overstelpt met vragen om hulp. BINNENLAND. Uooge Kaad van Arbeid De Hoogc Raad va-u Arbeid zal a.s. Mu&üdag te 's-üravenhage vergaderen ter behandeling van liet voor-ontwerp tot wijziging van de bepalingen van Ue Arbeidswet betrellende den arbeid in broodbakken jen. De gedetacheerde officieren. Hun terugkeer naar Nederland. 80 Gedetacheerde beroepeoflioiertsu zullen zeer spoedig naar Holland wor den teruggezonden mei oen opzeggings termijn van 0 maandeoir Grenadjer» en Jagers. Gisteren was het 95 jaar geleden» dat honing Willen* 1 de afdeeliug grena diers en de twee jagerbataljons heeft opgericht. Reeds vroeg in den morgen was er een feestelijke reveille door tamboers en hoornblazers. Om half tien begon een militaire wandeling door Den Haag \oorop ging de Kon. Mil. Kapel onder leiding van 1ste luitenant-directeur L. Hoer. Daarachter reden luitenant-kolo nel Terbeek, vergezeld van kapitein. De Jong en de Oversten Ridder en Wag- nei. Ook reed mee de hoofdinstructeur van de grenadiers, majoor Winkelman. Op Plein 1813 stond een groep school kinderen, die de voorbijtrekkende mi litairen hartelijk toejuichten. Burgemeester Patijn stond op het bordes van het stadhuis, op de Malie- bacil hadden zich een grqpt aantal mi litaire autoriteiten verzameld. Onder het spelen van het Wilhelmus werd door officieren en onderofficieren een saluut gebracht aan do vaandels. Buitengewoon hoogt eera^u- te Am*tand*in. B. en W. van Amsterdam dragon ter benoeming van een buitengewoon hoog leeraar in de Tropische Geneeskunde aan de Amsterdanvsche Universiteit bij den raad voor lo. dr. E. P. Snijders, eerfcte geneesheer van het Pathologisch laboratorium te Medan 2o. dr. M. M. G. Woensdregt, officiep van gezondheid bij het Nederl. Indische leger. BuroMi Tarief)***, van den Vr-yheédabauid. Het wetsontwerp tot verhooging van het tarief der invoerrechten is van bui tengewone beteekenis voor alle groe pen van onze bevolking en van geheel ons economisch leven. De beslissing, die de rechtsohe meer derheid der Kamer heeft genomen tot zoo overhaaste behandeling, dat zelfs de eerste opmerkingen uit de kringen van handel, nijverheid en landbouw (door don Minister uitgemoodigd voor 1 Augustus 1924 adviezen te geven) die Kamerleden niet konden bekend zijn bij het afdeelingsonderzoek op 2 Juli l.l doet vreezen, dat door onvoldoend gclu iftelijk voorbereid debat de beslis sing over dit 'buitengewoon groote volk» belang zal worden genomen, zonder dat de gevolgen genoegzaam onder het oog zijn gezien. De Vrijheidsbond is van meening, dat zijnerzijds alles moet worden gedaan om zoowel ten aanzien van het geheel van het stelsel in het nieuwe Tariefoigf- nerp neergelegd, als ten aanzien van alle daardoor te treffen bedrijven eu goederen, inlichtingen in te winnen, teneinde althans bij de oj>eiibare be handeling zorg te dragen, dat alle be langen, die ten deze op het spelstaan, behoorlijke bespreking en beoordeeling vinden. Derhalve is door den Vrijheidsbond een bijzonder Bureau-Tariefwet inge steld, dat alle bezwaren en opmerkin gen zal verzamelen en dat gaarne een ieder gelegenheid bi éllen zal, zoowel schriftelijk als mondeling van zijn in zicht te doen blijken*. De rei» der koninklijke familie in Scandinavië. De correspondent te Kristiania van de N. R. Ct. schrijft, d.d. 3 Juli De Koninklijke familie heeft tijdens haar verblijf iu Abisko steeds prachtig weer gehad. De Koningin maakte met baar gevolg dagelijks tochten in het om liggende fjeldgebied. Verleden Vrijdag bozocfht de Koninklijke fumdlie, met den 1 eer Aurick, secretaris der toeristen- ver eeniging, als cicerone, liet baan- wachtershuisje van Vassijokk, van waar een lange tocht naar hét nog met ijs bedekte hooggebergtemeer van Katter- joure ondernomen werd. Op den terug tocht werd het noenmaal op een fjeld- helling gebruikt. Zaterdag werd een watertochtje dwars over het Tornemeer naar de kleine hut der toeristenver- eeniging bij Jebrenjokk ondernomen, en bezocht de Koningin ook het Laplands- kantp van Palnoviken, waar zij met be langstelling het leven der Laplanders gadesloeg. Deiizelfden dag deed de Prins met zijn broer, hertog Friedrich vou Meck lenburg, en gevolg, een uitstapje naar Narvik, op Noorscit grondgebied, de ha ven, van waar een groot deel van hel l.aplandsohe ijzererts verladen wordt. Van daar werd een lange automobiel- tocht ondernemen. Het gezelschap keer de 's avonds weer naar Abisko terug. Eveo vertelt in Svensku Dugbladet een grappige episode. Na er gewag van gemaakt te hebben, dat de Koningin er blijkbaar niet op gesteld was, door de talrijke amateurfotografen, die als be zetenen om haar heen sprongen, ge kiekt te worden, schrijft hij verder „Er bestaat intusscheuiK de (Nemosius Diana, zooals de oude August Palm placht te zeggen. Na de lunch liadden zich op het plein een aantal Laplanders verzameld, liet Koninklijke gezelsol lap was dadelijk geïnteresseerd en haalde de camera's voor den dag. Nu was het evenwel de beurt aan de Laplanders, een afwijzende houding aan te nemen. Hun godsdienstige opvatting verbood hun zich te laten fbtografeeren (wen beweert, dat de godsdienstige beden kingen tegen het fotografeeren verdwij nen na zekere contante betaling, merkt de schrijver maar, zegt hij, ik wil er niet voor instaan, dat het zoo is). De Koningin moest, evenals de fotografen, die haar hebben willen fotografeeren, zich met een opname van de naar haar toegewende ruggen tevreden stellen. Mogelijk zal het later nog wel gelukt zijn, de godsdienstige bedenkinger te overwinnen, en zal menig welgelukt kiekje met Laplanders het koninklijk reisalbum verrijkt hebben. Dinsdag verliet de Koninklijke fami lie Abisko en kwam 's morgens 11 uur in Kiruna aan. Nadat in de restauratie van het spoorwegholel dat er zijn mag de lunch gebruikt was, werd een uitstapje naar Jukkasjhrvi gemaakt, een op ongeveer 20 kilometer van Ki runa gelegen Fins oho nederzetting. Paar is een z.g. LaplandsCh kerkje uit de 17de eeuw, een der vier kerkjes, die onder de regeering van koningin Kristina voor de mijnwerkers in Lap land werden gebouwd. Men hfbpte het in i in bedrijf daardoor te zullen aanmoe digen. in de nabijheid van het kerkje ligt het gehucht met e enige grijs verweerde blokhuizen in Finsohe bouworde, die voor het grootste gedeelte door Finsch sprekende menschen bewoond zijn. De Koninklijke familie zal daarna 'Kiruna vaaru bezoeken, den 3^ kilome ter langen ijzerertsberg, die zich aan hel Zuid-Westelijke strand van het Lu- ossajörvi (het zalmmeer) verheft. Na het bezoek aan Kiruna en Kuri- uavaara zal de Koninklijke familie een bozoek aan Porjus en Saltoluokta bren gen. Porjus, met zijn bekende water vallen, ligt 52 kilometer van Gellivare. Daar is liet electrische krachtstation gelegen, een prachtig ingenieurswerk. De ex-Kroonprins by Baron Gevers. Naar aanleiding van het bericht in „Die welt om Montag" waarin bespro ken werd het diner dat Baron Gevers onze Gezant te Berlijn den ex-kroon prins heeft aangeboden, deelt baron Gevers mede dat de ex-kroonprins, die vroeger aan ons gezantschap verkeerde kort geleden, toen hij zich te Berlijn bevond, gemeend heeft, een particulier beleefdheidsbezoek bij de familie Ge vers te moeten afleggen. Daarop heeft on/e gezant, alvo&ti den kroonprins als Icgenbeleerfdheid een avondeten aan te bieden, eerst persoonlijk aan minister Stieseroann gevraagd of de Duitsdie re geering hiertegen ook maar het minste bezwaar had. Dr. Sttesemann verklaar de oogenblikkelijk dat de regeering er niets tegen s;on hebben, indien baron Gevers den kroonprins al particulier peitoon ten etpn wenschtê te vragen. Eerst na deze verklaring werd aan het plan gevolg gegeten. Afles is trouwens reeds ruimen tijd geleden gebeurd. Onjuist is ook, dat aan dit diner ai- leen heereu van het ancien régime deel namen, o.a. was ook de tegenwoordige staatssecretaris van Buitenlandsche Za- Mion, baron von Maltzahn, onder de gas ten. De Neder lmvdscbe Daigbtqdpers. Le Vereeniging van Uitgevers van Dagbladen in Nederland ,,De Neder- landscho Dagbladpers'* heeft in Amoter dam haar jaariijKsche algemeene ver gadering gehouden onder leid.ng van haar voorzitter den lieer Chr. A. Vie- iwog. De vergadermg koos als bestuursleden in de plaats van den lieer Flinke (jaar van af'red en 1925), den heer ir. A. Heldring (Aig. Handelsbl.), en dt hoeren 11. Kiuypers (Maasbode) oil J C'. Peereboom (Haari. Dagblad) (jaur van altreden 1927). De voorzitter doelde verder mede, dat het bestuur dezer dagen ais spoed- eisfhend, namens de Vereeniging, een adres aan de Tweede Kamer had ge ril ht, houdende Verzoek niet in te gaan op dat gedeelte van hel door de Re geer ing ingediende welsontwerp tot vaststelling eener nieuwe Tariefwet, waarbij het invoerrecht op pajMer, met name rotatiepapier, zal woydeu ver hoogd. In'het adres wordt er op gewezen, dat een belasting van het papier mei 3 "0 hooger, zal moeten lelden tot stij ging van den abonnementsprijs der dag bladen, die reeds tot bet maximum1 is opgevoerd1 en dus ten tiudeele zoujitrek ken van het publiek. Verzocht wordt daarvoor dringend het invoerrecht op rotaliepapier en te vens op plu nocouran ten pupier ongewij zigd te laten. De vergadering vereenigde zich una niem met de stappen, door tiet bestuur geuaan. Excursie In tern al ionaal Stedebouwkundig Congres. Bezoek aan den Haag. Als vervolg op het te Amsterdam ge houden Internationaal Sjtedebouwkun- dig Congres is gisteren te 's-Gravenha- ge een excursie georganiseerd, die door officieele ontvangsten door Gemeente lijke en Landelijke Overheid zal wor den gevolgd. 's Morgens 10 uur hadden de deelne mers zich verzameld in hotel ,,De Wit te Brug", waar Ir. P. Bakker Schut di recteur van den Dienst van Stadsont wikkeling en Volkshuisvesting te 's-Gra venhage, een inleiding deed voorafgaan aan de excursie. Tal van belangstellen den woonden deoe korte voordracht bij, onder wie de Haagsche wethouder V'rijenhoek, de oud-wethouder Droog- leever Fortuijn, die pas van zijn veis naar Oost-Azfe, Indie en Amerika is te>- ruggekeerd, de keer Joels lid van den gemeenteraad, de heer Westbroek di recteur der gemeenteplantsoenenIr. v. d. Waerden, lid der Tweede Kamer, afgevaardigde van de Amsterdarasche Gezondheids ommissie, die gisteren met den heer Bakker Schut zijn 25-jarig ju bileum als ingenier vierde, en tal van anoeren. De heer Bakker Schut memoreerde koit de wordingsgeschiedenis van den Haag, den bouw van een kasteel door Graaf Willem II in 1249, en citeerde daarna het oordeel van enkele Italiaan- sche autoriteiten, die in de 16e eeuw Den Haag beschouwden als een der mooiste, grootste eu rijkste dorpen van Europa. Van stedekundjg oogpunt bezien, is er in de 19e eeuw veel verknoeid aan den stedebouw we hebben onze on ooglijke wijken, onze sloppen en onzen onsystematischon bouw gekregen} maar dit belet niet, dat Den Haag over het geheel zijn bekoring heeft behouden en nog steeds den naam waard blijft: „Het grootste dorp van Europa". Onder applaus van de geestdriftige toehoorders, gaf spreker daarna een ove? zicht van den bouw van arbeiders woningen, gedurende en na den oorlog. 'Zen aantal van 22000 woningen, waar van 5000 nog onvoltooid, werd met Ge meentelijken en Ijiijks-steun gebouwd om aan oygeveer 100.000 inwoners een behoorlijk onderdak te verschaffen. De heer Bakker Schut heeft daarna een aantal lichtbeelden toegelicht, die verschillende oude stadsdeelen te zien gaven en waarin cTe uitbouw van de stad in do 19e eeuw en vervolgens naar het plan-Berlage In de 20e eeuw werd gedemonstreerd verschillende foto's en plnttè gtonden van bouwblokken, par- keil e. d. die bij de excursies zouden worden bezichtigd, werden eveneens vertoond en toegelicht. De staking by Werkspoor. Gistermorgen hebben, naar het Volk verneemt, de hoofdbesturen der arbei dersorganisaties beraadslaagd over de voorstellen, voortgevloeid uit de be sprekingen met den rijksbemdddelaar Ven IJsselsteyn. Men besloot de voor waarden tot opheffing der staking te hsnvaarden en de gtakersvergadering, die vandaag wordt gehouden, in dien geest te adviseeren. Wanneer de stakers de voorwaarden aannemen, kan Donderdag a.s. het werk worden hervat. GEMENGDE BERICHTEN. Door vermo«idl*M gestorven. De 19-jarige W. was Zondag zijn vader behulpzaam geweest bij het over zetveer naar het zeestrand te IJmuiden. 's Avonds roeide hij naar het fort om te kijken of er nog menschen waren van Wijk-aan-Zee. Toen hij wat lang uitbleef ging men kijken en vond hem dood aan het strand liggen. De genees heer constateerde hartverlamming waar schijnlijk door oververmoeidheid. Verdronken. Zaterdagavond is de 10-jarige P. H., wonende te Den 'Bosch, in de Zuid-Wil lemsvaart verdronken. Na 20 minuten dreggen werd het lijkje opgehaald. Een geheimzinnig sterfgeval. De 23-jarige mejuffrouw H. S., voor heen verpleegster in hpt sanatorium „Hoog Laren", doch thans elders, kwam vorige week Woensdag naar Hil versum in verband met een ontvangen schrijven van J. S. aldaar, waarin deze verklaard zou hebben zijne verkeering met tiaar te willen verbreken. Dit schijnt het meisje zich bijzonder to hebben aangetrokken. Dien avond kwam J. S. bij een hotelhouder vragen of er nog plaats was voor een logée op het toestemmend antwoord arriveer de enkele oogenblikken later mej. H. S. die, volgens haar verlangen, terstond door den hotelhouder naar hare kamer werd geleid, zij gaf hierbij deu wensch te kennen, den volgenden morgen om lialï negen gewekt te worden. Hieruan voldeed de hotelhouder. Wie schetst echter zijne ontsteltenis, zoo meldt de Gooi- en Eemlander, toen het meisje hem enkele oogenblikken la ter verzocht onmiddellijk een dokter te ontbieden, daar zij over 5 minuten zou sterven, Door dr. Holtmann, die spoedig ter plaatse was, werd geconstateerd, dat het meisje gepoogd had zich met subli maat van het leven te berooven. Zoodra mogelijk werd de patiënt per auto naar het Sint Jans Ziekenhuis ver voerd, alwaar zij na hevige pijnen te hebben geleden, Woensdagavond is overleden. Volgens J. S. zou het slechts ten dee- ie juist zijn, dat hij zijne verkeering met dit meisje had willen verbreken. loor den officier van justitie te Am sterdam is verlof verleend tot begraven van het lijk. Beschaving 20e eeuw. Zondagavond werd op de Biltstraat in U trecht een herdershond door een auto overreden. Het dier kroop nog eenige meters gillende over de straat en bleef toen dood liggen. De auto-bestuurder deed alsof hij er niemendal van merkte. Nèt doen alsof je 't niet aangaat en stiekum door-ra- ctn. In de auto keek geen sterveling om Wat komt het er voor 'n hond ook op aan 1 De eigenaar van den hond, zoo ver' telt het U. D., deed ook alsof hij er niemendal van in de 'gaten had. De heele familie aan wie de hond toebe hoorde, sloop vliegensvlug een zijstraat in en was in een ommezien verdwenen. Nèt doen alsof 't je niet aangaat en stiekum door-loopen. Wat komt het er voor 'n hond ook op aan En wat een herrie heb je dan nog met zoo'n dood dier I Wat moet je er in 's hemelsnaam mee beginnen Geen last er van, hoor, en doen alsof de heele zaak je niet aangaat. Dan ben je van alles af Negentien hond er vier en twintig t Zigeuners aan de BelghcRe grens. De politie te Maastricht had bericht gekregen, dat aan de Belgische grens te Canne, een groep Zigeuners, bestaan de uit drie families met hun wagens en een twaalftal paarden, gereed stond de Nederlandsche grenzen te passeeren. Bij de komst der politie waren reeds twee wagens de grenzen over, doch zij verden op Belgisch gebied terugge bracht. Zij waren van plan de Valken- burgsohe paardenmarkt te bezoeken. Nudat den geheelen nacht de grenzen v-aren bewaaikt vertrok het ongew ens eli te volkje in de richting van Tongeren. „Zang en Vriendschap" te Parys. Eten mooi succes. Op het Zondag gehouden Internatio naal Muziekconcours heeft de Amster- damsche Liedertafel „Zang cm Vriend schap" (directeur S. L.' Wertheim) den tweeden prijs voor uitnemendheid be haald en tevens een tweeden prijs voor „prima vista" zingen. De Lustrumfeesten, te Groningen. Baliet te PaterSwolde. Op het landgoed De Braak te Paters- wolde hebben Lily Green en Margaret Walker, Zaterdag als hoofdnummer van de Groningsche lustrumfeesten, een dansmatiné gegeven met hare leerlin gen. Er was tot dat doel in den groo- ten vijver een stevig vloj gelegd, dat dienst deed als podium en daar hebben de danseressen, prachtig uitkomend te gen den groenen ach tergrond, velen doen genieten van haar sierlijke rhyth- roische bewegingen en hun expressieve hand- en armgebaren. Vooral in het laatste nummer van het programma, het ballet uit de Faust, waren ook de kleu ren buitengewoon mooi gekozen, zoodat hel geheel een zeer schilderaohtigen en fantastischer indruk maakte. Een aap die beet. En de gebetene schrok zich, een aap. Een man, die zoo gelukkig was on der zijn bezittingen een aangekleeden aap te tellen gaf Donderdag met dit dier een vertooning op de Elandsgracht te Amsterdam1. Vele menschen. die een atp een mooi dier vinden, keken daar bij toe; zoo'n aap die springt en danst en kunsten doet, dat komt toch maar zelden voor. Maar plots, daar kreeg de aap ge noeg van liet geval, hij nam 'n sprong en vloog op een achtjarige jongen af dien hij uit loutere kwaadaardigheid in' zijn hoofd beet. De jongen schrok zich jeen aap. Hij is naar het Binnengasthuis vervoerd, waar men, omdat een aap toch altijd een aap blijft, de wond heelt uitgebrand. De aap die beet zal voor zijn straf van een muilkorf worden voorzien. STADSNIEUWS. Eindcauuiien K. H. B. S. Voor het eindexamen R H. B. S. zyn geslaagd de volgende candidates F. Miasselink, Ch. Uupke, C. Binnenka- de, P. Koster, P. v. Wijnen, B. Ooienbran der, A. de Bree, D. Gelyos, W. v. Zoest, J. Anonuiat, A. Kraneveid, Ha. Ebbinge, H. v. Veen, Ae. Oosthoek, D. v. Vreumingen, Ja. Wagenaar, E. Hoff. man, Sa. Kofman, He. van Tym, M. 11 oo genboom, Ja. Schaapman, J. Bouman, Va. v. d. Voo. Geëxamineerd werden er 26. Afgewezen: 8. De geslaagde H.B.S.'«rs hebben gister avond op ostentatieve wyze, uiting gege ven aan hun vreugde. Aam een lange rij zingend en juichend als een bekende hen zag, maakten zy een wandeling door de stad. Wat hadden ze een pret, en iedereen moest mee lachen om die jool. Fröbekmderwys. Onze oud-stadgenoote mejuffrouw P. H. Woerlee, thans hoofd van een gemeentely- ke bewaarschool te VeJseroord, is ge plaatst op de lyst voor by voorkeur be noembaren tot Hoofd eener Fröbelschool te Amsterdam. Eucharistisch congres. By den districtsvertegenwoordiger al hier is volgens de N. Z. H. van het Gomité va nverkeer bericht ontvangen, dat vanuit Gouda geen extra trein zof Tooien naar Amsterdam ter gelegenheid van net a.s. Internationaal Eucharistfsch CongrHg. De verjaardag van lp. M. de Koningin Daar 31 Augustus (dit jaur pp nen' Zendag valt heeft de ÜHntster vanBin- ne-nlaiidsche Zaken de Tiom'eontebestu- ron doen mededeelen, dat het hem ge- wer.scht voorkomt voor feestelijkheden er viering van den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin 1 September a.s. te bestemmen. Verontreiniging va|n openbare wateren door afvalwater. Door bemiddeling van de Ged. Sla- teil heeft de minister van Arbeid aan de gemeentebesturen een circulaire ge zonden, waarin wordt medegedeeld dat reeds bij schrijven van dien zelfden mi nister, van 11 November 1921, de Ged. Sta'ten werden verzoMU de gemeentebe sturen uit te moedigen, om alvorens vergunning ingevolge de Hinderwet te verleenen voor het oprichten van fa brieken, welker afvtalwater verontrei niging van openbare wateren kan ver oorzaken, of alvorens ten aanzien van dergelijke fabrieken lot toepassing van art. 17 der hinderwet wordt overge gaan, over de vraag welke maatrege len tot het tegdhgaan van de verontrei niging van openbare wateren behooren genomen te worden, de voorlichting te vragen van den Inspecteur van de Volksgezondheid, belast met de hygie ne van botfern, water en lu)ht, die de toegezonden stukken, na daarop zoo veel mogelijk met het oog op de volks gezondheid advies te hebben uitge bracht, ter verdere behandeling zou doorzenden aan den Directeur van het Rijksinstituut voor zuivering van afval water. Sedert is eene regeling getroffen, be- oogende een nauwere samenwerking van het toezicht op de volksgezondheid, in het bijzonder belast met de hygiëne van bodem, water en lucht, en het in stituut voor quivering van afvalwater. Daardoor is het mogelijk, dubbel werd d. w. z. bemoeiingen vani beide dien sten met één zelfde zaak, te beperken tot de gevallen, waarin dit noodzakelijk is In verband met deze reorganisatie is het gewenseht, dat de gemeentebestu ren, indien zij advies behoeven, zich rechtstreeks wenden tot den Inspecteur van de Volkzgezondheid dr. J. B. M. Coebeigh, te Utrecht, en dus niet meer tot den Inspecteur van de Volksgezond heid, belast met de hygiëne van bodem, water en lucht. Temperatuur StedL Zwetaiinriditïng. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 64, de lucht was 60. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 2 Juli: Henriette Maria, d. v. B. Vermaes en A. M. M. Wiemes, Kru- gerlaan 22.-7 Juli: Neeitje, d. v. L. W. Lafeber en J. P. J. L&proi, Dr. Leyde- straat 4. Agenda. 9 Juli. 7 u. n.m. Fietstocht van de Goud-* ache H.BjS.-vereeniging naar de kersen- boomgaard „Rust Roeet". Avond- en nachtdienst apothekers. D© apotheek van den heer E. Grendel, Tiendeweg, is deze week tot en met Vrij dag 11 Juli, benevens den daarop volgen den nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. In da IJ. gehouden vergadering van de „Feestcommissie 1919" werd met alge meen* stemmen tot eere-voorzitter be noemd de burgemeester, die deze benoe ming heeft aanvaard. om op 31 AujfUstM een kinderfeest te orgnniseeren voor de lunde- van nlie scholen in dete gemeente. Tevene werd nog beoloten, om in samen- weriting met de muiiekvoreen. „Coneor- nst. Cneeilia" de mnziekvereeni- aüyr harmonie „Excelsior", een huldeblijk L, te bieden, ter gelegenheid van haar 26. jarig bestaan, voor de gedurende dien tüd bewexen diensten aan de feestcommie- «ie en aan Boskoopsch burgerij. Waarschijnlijk in den nacht van 2 op 3 Juli sijn uit louter baldadigheid ea verniel- zucht in de Biezen verschalende aan de gemeente toebehooreode aan den weg Staande boomen met een hakmes ernstig beschadigd. jke burgemeester vea-zoesot driegend hen, die eenige inlichtingen hieromtrent kun nen verschaffen, zich zoo spoedig moge lijk bij de politie aan te melden, opdat een dergelijk kwaad terdege zal worden ge- straft- la geval deoe inlichtingen leiden tot veroordeeling van de(n) dader (s) wordt l 50 uitgekeerd. Voor het examen M.U.L.O. is te Rotter dam geslaagd P. Mesman, alhier. De Tumd»g van „Hou Vast". Zooals wy gisterem in het kort reeds meldden is de Turndag van den Turnkring Gouda en Olmstreken, ter gelegenheid van het vyfjarig bestaan van „Hou Vaat", op het sportterrein gehouden, een* succes ge weest, waartoe het weer niet in het minst toe medewerkte. Xhe uitslag die wy gisteren wegens plaatsgebrek niet konden opnemen laten wij thans volgen: Turnen: le pr. TG.O.S., Waddinxveen, met 143.90 put.; 2e Krachtsport, Gouda, met 134.60 pnt.; 3de D.O.S. Schoonhoven, met 122.80 pnt.; 4de D.O.K., Reeuwyk, met 120.60 pnt.; 6de Hou-Vast, Boskoop, 114.20 pnt. 4-kamp Dames: le pr. T.O.O.S., Wad dinxveen, met 97.30 pnt.; 2e Excelsior, Gouda, 93.46 pnt.; 3e Hercules, Bodegra ven, 90.65 pnt.; 4e Hou-Vast, Boskoop, 88.70 pnt. 4 x 80 M. estafette Daimes: le pr. TX). O.S., Waddinxveen, in 47 4/6 seconde; 2e Excelsior, Gouda, in 48 sec.; 3© Hou-Vast, Boskoop, in 49 sec.; 4e Hercules, Bode graven, in 49 1/5 sec. 4 x 100 M. estafette Heeren: le prijs D.OX, Reeuwyk, 54 sec.; 2e B.A.T.O., Woerden, 65 4/6 sec.; 3e Sport en Vriend schap, Aimmerato<l, 66 3/6 sec.; 4e Kracht sport, Gouda, 67 sec.; 5e pr. is niet toege kend. U.D.J., Zwammerdaim, 52 sec.; Hou- Vast, Boskoop, 52 1/5 sec.; T.O.O.S., Wad dinxveen, 52 3/5 sec.; Excelsior, Gouda, 53 sec.; DvO.S., Schoonhoven, 54 1/6 sec. Marschwedstryd. Eereprys Excelsior, Gouda, met 24 pnt.; le pr. D.CLS., Schoon hoven, met 23.60 pnt., 2e T.OX)^., Wad dinxveen, met 23 pnt. (na loting); 3e Krachtsport, Gouda, 23 pnt.; 4e B.AT.O. Coerden, 22.50 pnt. (*a loting); 5de Hou- Vast, Boskoop, 22-50 pnt. Beste prestaties athletiek heeren 6-kamp speerwerpen: Ranis, B.A.T.O., Woerden, Verspringen A. Slappendel, D.O.K., Reeuwyk 5.69 M. Beste prestaties dames 4-kamp slinger- bal: mej. C. Thoen, TG.O.S., Waddinx veen, 27.10 M.; 60 M. snelloop: mej. L. Thoen, T.O.O.S., 9 sec.; mej. M. Vink, Her cules, Gouda, 9 sec. lm de avond-uitvoering werden door ae dames-afdeelingen nog verschillende mooie oefeningen uitgevoerd. Excelsior, Gouda, verraste door haar mj zonder mooie prestaties, Hercules van Bo degraven maakte knotsoefieningen, de da- mes-leden van „Hou-Vast" hadden veel succes met de uitvoering van rhytmiscne gymnastiek. Het was een weigeslaagd feest, waaraan velen nog met genoegen zullen terugdenken. ONDERTROUWD: 3. v. Tol en A. C. GEBOREN: .Ian Wdllem, z. v. B. Rooze- boom en A. de Koster. Jan, z. v. b F. Vermeer on J. v. d. VU*. - Hnbertus z. v. J. L. Hendriks en C. M. B. Bloranw- atejjn. Aart, z. v. M. Voskuilen en W. Boer. Johanna Maria, d. v. P. v. d. Louw en J. Rip. OVERLEDEN: W. P. Nieuwenhuizen, 47 j. R v. Pruissen, 7 j. GOUDERAK. Zaterdag 5 Juli hield de Postduivenver- eeniguhg De Witpen een onderling con cours van uit Bordeaux, 888 K.M. De prij zen werden als volgt behaald: A. W. Soet, le en le overduif; P. Bur ger, 2te en 5e; C. den Braber, 3e; C. van Vliet, 4e; A. de Groot, 2e overduif. Ëereprys, geschonken door den heer P Burger, werd gewonnen door A W. Soet met le prys. Zondag 6 Juli hield de/ Postduivenver eeniging De Witpen een onderling con. cours met jonge duiven vanuit Lage Ziwa luwe, 33 KjM. De prijzen werden als volgt behaald: F. Brokken, le, le overduif; T. D. Both, 2e, 4e, 6e, 10e, 18e, 14e, 26e, 29e, 31e, 42e, 49e, 50e; A W. Soet, 3e, 7e, »e, 9e, 11e 17e, 19e, 22e; C. den Braber, 5e, 26e, 30e 34e, 37e, 38e, 44e, 46e, 53e; F. Donk, 12e, 19e, 21e, 27e; C. Loendersloot 15e, 82e, 2e en 3e overduif; W. Boom, 16e; L. de Bode, 20e; P. Burger, 23e; H. J. Scholten, 24e, 39e; C. v. Vliet, 25e, 46e, 54e; G. 33e, 40e, 46e, 47e, 51e; A de Groot, 35e, 56e; W. Loendersloot, 36e, 41e; J. Baas, 43e, 66e; P. Mudde, 52e. le duif 92A—19, laatete 94821. Eererpij s geschonken door den hew Beth werd gewonnen door F. Brokken m le prija. NIEUWERKBRK A D. UMIL Van de 16 cursiaten, di« aan het in EiHJb.O. hebben deelgenomen, heb ben de heeren HL P. de Wit en G. de Jong een diploma geldig voor twee jaar be- 1; de dames j. v. d. Ham, P. A Ho- geweg, D. v. Leeuwen, A. Dy karna nMo- ir, H. v. Waaabergen en M. de Wit en de heeren B. Andeweg, W. v. kappel len, T. Morbis, J. C. Schuurman, J. H. v. Strooien en K. v. d. Weyden een voor één jaar geldig. De cursisten hebben den dokter voor zyn lesgeven een prachtige electrische ka chel aangeboden en aan het echtpaar De Jong een theekastje. SHORT EN WEDSTRIJDEN. De OlympKGhe spelen. De plechtige opening. Op plechtige wyae is gistermiddag in Pa- ryp de 8e Olympiade gjeopend door een een voudige, maar ook indrukwekkende cere monie. Terwyil drie militaire muziekkorp- en de muziek der Garde Républicaine beurtelings hun lustige march eu doen doo ien en hot mannenkoor der Crick-Sicks uit Tourcoing eenige liederen zingt, vulde zich het stadion al meer en meer, zoodat om ongeveer drie uur ruim 26.000 perso de tribunes en populaire gedeelten be- Ln de eeretribune hadden o-a. plaats ge- imen de Prins van Wales en zyn broer Henry, kroonprins Garol van Roemenië, prins Olaf van Zweden, Ue Ras Taffari en vele autoriteiten op politiek en op sport gebied, waaronder eenige ministers en maarschalken. De Nederlandsche afge vaardigde by het Olympisch comité, ka pitein Scharroo, is mede aanwezig, alsook de heer van Rossom. Achtereenvolgens kwamen daarop de ver schillende delegaties van de athleten het veld op marcheeren, allen met een aandui ding welk land zy vertegenwoordigen. Het publiek juicht ieder land meer of minder luidruchtig toe, vooral de Belgen zyn favoriet, maar ook China dat door t-we© menschen vertegenwoordigd is, krygt een aanmoedigend applausje. By Dene marken zyn vier schermsters, waar onder „de gisteren tot wereldkampioene ge promoveerde mevrouw Osier; het zyn de eerste dames in het défané. Holland is ongeveer veertig man sterk. Kapitein de Jong droeg het bord en van Dyk, het lid van de technische Olympische Commissie, de rood»wit-blauwe vlag. Ome landgienoo- ten droegen een witte broek, en een don kerblauw jasje met een oranjebiesje af gezet. De athletiekwèdptriJd^n. De uitslag van de 100 meter, eerste hal ve beslissing is als volgt: 1. Scholtz (Ame rika) 10 4/6 sec., 2. Porritt (Nieuw-Zee land), 8. Murchisson (Amerika). Tweede halve beslissing: 1. Abrahams (Engeland) 10 3/6 sec., 2. Paddock (Ame rika). Een schitterende race van den En- gelschman. Filiale: 1. Abrahams ((Engeland 10 3/5 sec., 2. Scholtz (Amerika), 3. Ooaffee (Amerika), 4. Bowde» (Amerika), 5. Pad doek (Amerika), 6. Murchisson (Ame rika). De Engelschman Abrahams was aan vankelijk achter, totdat hy op ongeveer de helft der baan onweerstaanbaar naar vo ren kwam en voor de anderen niet meer was te bereiken. 400 meter hordenloop: finale 1. Taylor (Amerika) 62 3/5 sec., 2. Villen (Fin land), 3. Riley (Annerika), 4. André (Frankrijk). 800 meter, eerste halve finale: 1. Stal- lard (Engeland) 1 min. 54 1/6 sec., 2. Ri chardson (Amerika), 3. Martin (Zwitser land). Tweede halve finale: 1. Lowe (Enge land) 1 min. 66 4/6 sec., 2. Houghton (En geland), 3. Waiters (Amerika). Derde halve finale: L Dodge (Amerika) 1 min. 57 2/6 sec., 2. Enck (Amerika), 3 Hoff (Noorwegen), 4. Paulen (Neder land). Onze landgenoot liep zeer ontactisch en liet zich bovendien misleiden. Nadat hy zich had vry gemaakt in zyn positie op de zesde plaats met een achterstand van circa 20 meter, zette hy zyn spurt te laat in, met het gevolg, dat hy den Noor Hoff eerst *op de eindstreep inhaalde, een frac tie van een seoonde te* laat om nog op d< derde plaats te komen. Zyn tyd waa 1 mi nuut 59 sep. Hoogspringen: 1. Osborne (Amerika), 1 meter 98^(nieuw Olympisch record), het oude record stond op 1.94 M.); 2. Brown (Amerika), 1.95; 3. Lowden (Frankryk), 1.92; 4. Poor (Amerika), 1.88; 5. Had spar (Hongarye), 1.88, en 6. Jansson (Zweden) 800 meter steeplechase, eerste serie: 1 Katz (Finland) 9 min. 43 4/5 sec., 2. Bon- temps (Frankryk), 3. Montague (Enge- ^T^èede serie: 1. kola (Frankryk) 9 min. 57 4/5 sec., 2. Devaaey (Amerika), 3 Ebb (Finland). Derde serie: 1. Rdtola (Finland) 9 irnn 59 sec., 2. Rich (Amerika), 3. Newey (En geland). By het nummer verspringen, als onder deel van den Olympischen vyfkamp, maak te de Amerikaan Legendre heden een sprong van 7.76% meter, waarmee het be gaande wereldrecord (7.69% meter) met 7 centimeter werd verbeterd. La de jury voor het zwemmen zyn be noemd de heeren Brediua en Blitz en ais scheidsrechter de heer Meyer. De Ned. Boksera aangewezen. Zaterdagavond zijn de ^Nederland- zullen^verte- Best, MilJon «ook, van Dam, Cornedisse, Huizenaar, Levie, Smit en Turksma. Als gewichteheffere zijn aangewezen Scheffer (Haarlem»), Dol (Amster dam), Oord (Amsterdam*), Tyman (Am sterdam) en Verrei jen (Den Haag). Zij zullen den 20en Juli naar Parijs vertrekken. De Int. Zeilweditryd#i te Havre. De Willem Six wint. Zaterdag is hel internationale aeil- tournooi, dat van 4 tot en met 9 Juli te Havre gehouden wordt, aangevangen. Do wedstrijden werden georganiseerd door de Cercie de la Voile de Paris, teiwijl zij dt» volgende dagen onder iei- Üing van de Société des Régates du Hai- vre plaats vinden. In de zesmeterklasse zeilde het Ne derlandsche zesmeter jacht Willem Six, getduurd door mr. J. K. Carp, mede. De bauii|eng,e bedroeg 10 zeemijlen. De Willem Six werd eerste met 0 secon den voorsprong. kant in ons land, zyn 90-jarig ambtsjubi leum. In de Groote Kerk is dit fait her- Nadat da. J. H. de Roode, een gebed had uitgesproken en de president-kerkvoogd F. A. Kloppert en da. P. van der Linden uit Nieuwerkerk, het woord hadden ge voerd, bood da. De Roode een marmeren gedenksteen aan, gemetseld in den muur aan de Ooebzyde van de kerk, waarop wooixien van herinnering aan dit jubileum zyn gegrift. Da. L. G. Krot. t Te Guniken nabij Breda is overleden in den leeftijd van 89 jaar ds. L. G. Krol, em. prod. Ruim 50 juren heeft hij het predikambt uitgeoefend. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Rotterdam. 8 Juli 1924. Aanvoer 218 paarden, lö veulens, 2 ezels, 672 magere runderen, 674 vette runderen, 225 vette gruskuiveren, 4ol nuchtere kalveren, 227 schapen oi lam meren, 12 varkens, 141 biggen, 6 bok ken en geiten. Vette koeien, le kw. f 1.15—1.25, 2e kw r 1.10-1.10, 2e kw. f 0.95-0.85, Ossen le kw. f 1.10—1.15, 2e kw. f 1.05—0.95, 8e kw. f 0.90—0.85, Stieren te kw. f 1.051-07%2e kw. f 1.10—0.90, 8e kw. f 0.85—U.75, Kalveren le kw. f 1.65 —1.95, 2e kw. 1.40—1.20, 8e kw. f 1.00—0.80 Melkkoeien f 210—885, Kalfkoeien f 225—400, Stieren f 175 875, Pinken f 150—175, Graskalveren niet genot., Vaarzen f 150200, Werk paarden f 100—350, Slaohtpuarden f 90 140, Nuchtere Kalveren f 14—28, Fok kalveren f 16—28, Biggen f 6—14, Hit ten f 95—180, üverloopers f 16—-29. Vet vee en vette kalveren, handel redelijk, prime kwaliteit vast In prijs, (Ju en 3e kw. afwijkende prijzen. Meik eu kalfkoeien, handel en aanvoer zeer nu tig, nu)htere kalveren, slachtkaIvoren duur, met matige omzet biggen ep overloopers met tragen handel. Paar den en slachtpaarden red el. handel, werkpaarden matigen handel. Paardenmarkt Utrecht. Op de gisteren alhier gehouden^, paar denmarkt waren 660 paarden en veulens aangevoerd. De prjjzen beliepen voor: weelde paar den 500660; werkpaarden 300460, oude paarden 100260; ~2-jarig© veulens 250 450; jonge veulens 80160; hitten 150 —350. Aardappelmarkt Amsterdam. AMSTERDAM8 Juli 1924. Langedyker muizen 7.367.70; Andy- ker muizen klein 4.20, id. groot ƒ7. Aanvoer 6 ladingen. - 0 PURMERENt), 8 Juli 1924. 16 kl. fabrieksprijs 50, m. r. m. 64, 66 kl. b. k. 47.50, m. r. m. ƒ56.—; 4 g. kaas ƒ51, m. r. m. 65. Coöp. Tuinieravereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 7 Juli 1924. Komkommers le soort f 13.30—17.10, 2e srt. f 9.10—12.10, 3e srt. f 5.10-7 90 roengeel f 8.10—14, geen f 1.20—12 Bloemkool le soort f 12.40—23, 2e sri i G—12, 3e srt. f 2.50—6.80, uitschot f 0.50—2.90; Spitskool, f 3 20 -i 40 K/opsla I 0.80—1.70; Andijvie le soort f 4.40—4.80, 2e srt. I 2.40-2 80 per 100 stuks. Snijboonen le soort f 67—73. 2e srt. f 4955, Stokboonea f 82, Statu boenen f 65—71, Tuinboonen f 7—9 40, Peuten f 17-81, Doperwten l 18—31, Lupunj- ners f 24—29, Spitskool f 30—5.40, Postelein f 2.50—7.20, Spiniz-o f 6, por 100 K.G. Wortelen f 3.50—7.90, Rabarber f 1 10 —4, Kroten f 3.80—4.90, Selderie f 1 -10 1 60, Peterselie f 4.50, Boonenkruid f 1.50—1.60, per 100 bos. Zuring per kist f 0.51—0.60, Aard beien per pond (bruto)' f 0.100.22, Frambozen per pond (bruto) f 0.24— C 27, Roode bessen per pond (bruto) f 0.14—0.22, Zwarte bessen (bruto) f 0.21—0.26, Perziken per stuk f 0.03 —0.10, Eieren per 100 stks t 6.907.50. RECHTZAKEN. Kantongerecht Schoonhoven. Uitspraken van 4 Juli 1924. Wegens rijden zonder licht: K. d. O. en J. v.^L., beiden te Jaarsveld, G. H. te Oudewater, P. O. te Snelrewaard, H. D. en T. J. S., Widen te Haastrecht, ieder f 5 subs, ieder 2 dagien hechtenis. Wegens openbare dronkenschap: A. d. H. te Krimpen a. d. IJssel, W. A. te StoJ- wyk, J. v. R te Amsterdam, M. de R. te Alkmaar, ieder f 8 subs, ieder 4 dagen hechtenis. Wegens overtreding der Visscherywet W.van D. te Jaarsveld, 2 geldboeten van elk f 3 subs. 1 dag voor elke boete, met verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen zetlymen. V. A. te Stolwyk, f 3 subs. 1 dag we gens te Stolwyk vloeken. W. d. G. te Gouda, 5 subs. 2 "dagen, we gens te Stolwyk harder rjjden dan 10 K.M. per uur. C. K. te Poisbroek.wege ns in de pro vincie Utrecht ryden op verboden wegen met een motor, f 6 subs. 2 dagen. KERKNIEUWS. De oudste predikant v#i Nederland. Të Zierikzee herdacht de 85-jarige dr. J. Helder, de oudste dienstdoende predi KUNST. Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Het vijftigjarig bestaan dor afdeeliug Alkmaar van bovengenoemde Maatschap- py, ter gelegenheid waarvan aldaar ook de algemeene vergadering der Maaitschappy gehouden wordt, werd Vrijdagavond ge vierd met een buitengewone uitvoering in den Muziektuin van Haydn's Jahreszeiten. Met steun van het hoofdbestuur werd daarvoor de medewerking verkregen van d© Haarlemsche Grkestvereeiniging, ver sterkt door het Alkmaarsch strykorkeat. De solopartyen vervulden mevr. 0. U. de Lange-van Rijn, sopraan te Alkmaar, en de heeren Jac. van Kempen, tenor, Bloe- mendaal en Willem Ravetii, bas, den Haag. In de pauze na het derde deel van de uitvoering nam allereerst de voorzitter van de Maatschappy, de heer Jihr. mr. dr. E. A. van Bereateyn, uit den Haag, het woord. Hy herinnerde er uam, dat de Maat schappy op haar 90sten verjaardag be- slout haar geboortedagen niet meer in eigen huis, maar in dat van een harer dochters te herdenken. Sindsdien heeft zy by vier afderiingen het feeat gevierd en thans krygt de Afd. Alkmaar haar uu 95- jarige moeder in haar midden. Deze ia nog springlevend, getuige de geboorte onlangs van de afdeeling Gouda en nog eergis teren was bericht ontvangen van de a.s. oprichting van nog een nieuwe afdeeling Spr. uitte zyn vreugde, dat thans de af deeling Alkmaar haar vylitigjarig bestaan viert en meende dat zy een staat van dienst heeft die er mag zijn. Hy wenachte haar ook verder veel succes. Na gewezen te hebben op het hoofddoel van Toonkunst: het bevorderen v'aamuziek, zei spr., dat dit in Alkmaar in goede handen is. Den voor zitter der afdeeling, den heer A. Ohlen, overhandigde hy daarop een lauwerkrans. In zyn antwoord legde de heer Ohlen namens het bestuur de belofte af, dat de afdeeling zal voortgaan om mee te werken aan den bloei der Maatschappy, die zy lief heeft. De Co-opera-tie. Naar aanleiding van de besprekingen, gevoerd in de raadsvergadering van 24 Maart 19214, over het voorstel inzake het beheer van den Schouwburg, deel en bur. gemeester en wethouders van 's-Graven hade den raad mede, dat zy besloten heb ben aam de Coöperatieve Vereeniging ter bevordering der muziekdramatische kunst in Nederland voor een aantal in het sei zoen 1924/25 te geven opera-vertooning-en een subsidie te verleenen van ƒ20.000 uit de voor de kunstsubsidies beschikbare gel den. DEN HAAG, 8 Juli. Rechtbank deedt heden uitspra^ ,"^ln üe «aak tegen den Duitschen ingenieur F. 8., beschuldigt van bigamie. Beid. was na in DuUachtand ge trouwd te zyn in 1912 naar hier gekomen en in ens land voor de tweede taant ge huwd. Het OJI. had 6 maanden gevange nisstraf geëischt. De Rechtbank veroor deelde bekl. tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van prev. hechtenis. Tragisch ongeval. STEG GER DA (Friesland) „8 Juji. liet -juiig zoontje van den heer v. d. Ileij- <Uen alhier, ging. toen zijn moeder oetii- go oogenblikken afwezig was, uun de juist geledigde waschmachiue hangen. Dezo kantelde wsurdoor het ventje ach ter over viel ei» zoo ongelukkig metaijn huis op een achter hein staauUe waèuli- tobbe viel, dat de halswervel brak en tiet ventje onmiddellijk dood was. (DRAADLOOZE DIENST.) Von Hoesch by Harriot BERLIJN, 8 Juli. Üe Duiteohe gezant von Hoesch had gistermiddag een lang durig onderhoud met Herriot over 't ant woord van Duitschland in zake de rap porten des deskundigen. De li. PrashfenUwlriUezkig. BERLIJN, 8 Juli. Uit New York wordt gemeld dat de overweldigende meer derheid der soc. conventie te Cleve land (Ohio) besloten heeft bij de a.s. presidentsverkiezingen op la Colette te stemmen. Calvin Cooödge overleden. NEW YORK, 8'Juli. Calvin Coolidge de jongste zoon van den president der Ver. Staten is hedenmorgen vroeg over leden, na 5 dagen lijdende te zijn ge weest aan bloedvergiftiging. Mac Donald naar Parijs. LONDEN, 8 Juli. De eerste Minister vergezeld door Sir Craw®, permanent on derstaatssecretaris van Buitenlandsche Za ken en 2 secretarissen, is hedenmorgen te 9 uur naar Parys vertrokken, waar hy in den laten namiddag Herriot zal ontmoeten. Verlaagde vitaohtan. Naar wy vernemen zullen de Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Jan. '26 wederom faciliteiten op vrachtgebiod toe staan. Voor het vervoer van tentoonstel- lingainzendingen alsmede voor paarden en rytuijpen by harddraveryen zal wederom een vrachtver laging van 50 worden tee- De staking by Werkspoor geëindigd. AMSTERDAM, 8 Juli. Naar wij ver nemen is in de verschillende ledenver gaderingen van metaalbewerkers met overgroote meerderheid besloten dé sta king bil Werkspoor op te heffen op de voorwaarden, de vorige week in de con ferentie overeengekomen; luidende ver- Vninderiug der tarieven met 10 loons vei laging met 2en een werkwee* van 48 uren. Morgen wordt het werk tiervat. Vermoedelijk zullen 200 man niet dadelijk weer worden aangenomen n uar successievelijk weer aan het werk gaan. WlriflELKUERriEN. 7 Jut» 8 Juli Officieel. Loadea 11.47 11.484» Beriym U63% 0.63% Parys 13.47% 18.60 Brussel 11.95 11.97% Zwitserland 47.30 47.82% Weenon 0.0087 0.0037% Kopenhagen 41.90 42.— Stockholm 70.80 7ÜJW (Jhriatiunia 35.40 36.35 New York 2ilo 2.66 %4iet officieel. Praag 7.72% 7.76 Madrid 36.86.90 iluaa 1L32% 1L3U Beurauteraldkt. De handel op de effectenbeurs was van daag weer van klein© afmetingen. Het geen echter eeniger mate werd gecompen seerd doordat de algemeene toon van de markt vast was. In oliewaarden vonden Uunelyk flinke omzetten plaats, waarby geconaol ideerdeu opnieuw gevraagd wa ren, zoodat een verdere koersverandering plaats voedt. Koninklijke werden eerder iets lager ingezet, doch reeds spoedig sloe gen die een opwaartsche richting in, doch per saldo bewoog het fonds zich binnen ©ngie grenzen, üuikerwaardem beperkte de markt en waren daarby weinig veran derd. Voor Tabakken was matige belang stelling, doch bleven die goed op peil. Scheepvaarten waren stil, rubbers slechte geringe aandacht» 6och konden die xich goed handhaven, Nod. ltui. veronacht zaamd. Prolongatie 2% BERLIJN, 2 uur, 8 Juli 1924. Amsterdam 16820160; Brussel 1896 1906; Chriatiania 6686—6617; Kopenhagen 6668—87; Stockholm 11112—68 Italië 1791 —90; Londen 1816%—24%; N.-York 419 —21; Parys 216666; Zwitserland 7476 —7514 LONDEN, 2 uur, 8 Juli 1924. N.-York 433'/*; Parys 8446; Brussel 9600; Berljja 18120; Italië 101%; Amster dam 1149; Madrid 3262; Zwitserland 2429; Chriatiania 3244; Kopenhagen 2727; Stock holm 1632. NEW YORW, 10 uur, 8 Juli 1924. Rerlyn 24, Londen 433%), Pary» 512, Brussel 462, Italië 426, Zwitserland 1786, Amsterdam 3774, Wee non 14%, Praag 298%, Madrid 18X81 WETENSCHAPPELIJK NIEUWE. Nieuwe geneeswijze voor longontsteking. Uit Rome wordt aan do „i'rager Bros se" gemeld Een jonge bioloog alhier, Dr Le ander Tomarkin, beeft 'n nieuw geneesmiddel ontdekt om pneumonie en broncho-pneumonie te genezen. De nleu we geneeswijze bestaat io het aanwen den van een middel dat den naam antl- nucrobum ontvangen heeft en waardoor de bacteriën, Welke genoemde ziekten veroorzaken, radicaal worden gedood. Dr Tomarkin heeft jarenlang onder moeilijke omstandigheden dikwijls zijn proefnemingen genomen. Onder leiding van prof. Nazari is in .de universiteits kliniek het nieuwe middel toegepast, waarvan de resultaten in de „Revista Ospedaliera" zijn gepubliceerd. In dit tijdschrift wordt erop gewezen, dat, ter wijl het sterftecijfer van de piieumonie- gevallen gemiddeld 85 bedraagt, bij toepassing van het anti-mierobura dit percentage tot 2 wordt gereduceerd. Van de 60 patiënten Is er slecht» een gestorven, de andere genazen. Ook in het militaire hospitaal werden proeven genomen eveneens met voor treffelijke resultaten. Feeds worden pogingen aangewend, om dit nieuwe geneesmiddel buiten Ro me op meer uitgebreide sriiaal'toe te passen. Welk een belangrijke ontdekking d-. Tomarkin gedaan heeft, kan bijv. uit de sterftecijfers bewezen worden. In het Duitsche rijk sterven jaarlijks ongeveer een millioen menschen van wie er on- jj;e *eer 12 d. i. ongeveer 120.000 per sonen overlijden aan pneunomie en broncho-pneunomie. Bij even gunstige resultaten als in Italië zouden dus jaar lijks tienduizenden menschen gered kunnen worden. RAMO-TBLBGRAFI8CB WBBRBKBICUT 8 Juli. Hoogste stand 766.4 te Parijs. Laagste stand 750.4 te Seydisfjord. Verwachting Matige tot zwakke westen tot zuiden wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Weinig of geen regen. Zelfde temperatuur. 1 8-9 Juli 9.51 n m.—419 v.m.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2