iuda NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berken w oude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WER KERK OUDERKERK,, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WAD DI NXVEEN, ZEVENHUIZEN, en». £4* Vrijdag tl JuH 1024 No. 15888 - Gouda Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen stel 1 en 00 net 7 ROMANTIEK. f 0.70 Uitgevers 1808' 00 rname drogisten. Den Haag. FEUILLETON. liken. Tweemaal goed, geen enkel algemeene ver der Sanguinoee geen baat vindt Uw hart is nooit ledig; als er geen en gel in woont, neemt de duivel er zijn in trek. er- de an >e- lit re ik- 0 mate het bloed zond en krachtig het bloed gezond doosheid, die het 150 Naar het Duitseh van v OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. De Franschen dienen, zoo zei hy, zich te herinneren hoe Duitschland den oorlog be gon en hoe het dien voerde; het is reeds verantwoordelijk omdat het den oorlog ver klaarde, want zoolang de oorlog niet ver klaard was, bleef de mogelijkheid bestaan den vrede te handhaven. Poincaré herinner de nog aan den inval in België en Noord- F rank rijk en vroeg om Diutschland niet aan te moedigen ten aanzien der middelen om opnieuw te beginnen, want het zal voor Duitschland een aanmoediging zijn als het zijn verantwoordelijkheid kan ontwijken en de schade niet herstellen. Schier de geheele Senaat juichte deze va derlandslievende rede tee. I Het compromis tusschen Harriot en Mac Donald heeft in Berlijn groote teleurstelling gewekt. Men erkent, dat de overeenkomst tusschen de beide Ministerpresidenten de po sitie van den Franschen premier aanzienlijk heeft versterkt en dat de gevaren zijn be zworen, die de conferentie te Londen de laatste dagen ernstig bedreigden. Maar deze beide op zichzelf verheugende resultaten zijn op kosten van Duitschland tot stand gekomen. Van een uitnoodiging aan Duitschland om deel te nemen aan de conferentie wordt in de overeenkomst tus schen MacDonald en Herriot niet meer ge sproken en de Commissie van Herstel blijft ook né de uitvoering van het rapport-Da- wes het controleerende orgaan, zij het ook niet met dezelfde onbeperkte macht be kleed, die het tot dusverre heeft uitgeoefend. Stresemanns orgaan „Die Zit" is er het meest over teleurgesteld, dat in de bepalin gen nopens de uitvoering van het rapport over Duitsche belangen niet wordt gespro ken. Volgens de in Parijs getroffen regelin gen zal de Commissie van Herstel hebben te bepalen, wanneer het rapport gepubli ceerd kan worden en in kracht zal zijn ge treden. Het blad wijst er met nadruk op, dat Duitschland daarmee in geen geval ge noegen kan nemen. Het moet vasthouden aan de oorspronkelijke regeling, volgens welke het rapport van kracht zou worden, zoodra de drie uitvoerende wetten door den Duitschen Rijksdag aangenomen zouden zijn en Frankrijk en België bij wijze van tegen prestatie binnen 14 dagen alle verordenin gen, die de economische en financieels sou- vereiniteit van Duitschland in het Ruhrge- bied uitgeschakeld hebben, zouden hebben opgeheven. In het rapport-Dawes wordt met nadruk erkend, dat Duitschland niet kan betalen, zoolang zijn economische en financieele eenheid niet is hersteld. Als op de aanneming der drie uitvoerende wetten door den rijksdag niet onmiddellijk geant woord wordt door opheffing van de betref fende Fransche en Belgische verordeningen, kan er van een uitvoering van het rapport geen sprake zijn. Daaraan houdt Duitsch land onder alle omstandigheden vast. Men behoeft niet te rekenen op Duitsche leve- ringen, als niet eerst de door de deskundi- GOÜDSCHE COURANT. Ean verklaring vain MaoDanald in het Lagerhui*. Een rede van Poincaré. De indruk in Duitschland van de Parysche overeenstemmirig. De beloofde verklaring van den Britschen premier over de onderhandelingen nopens de schadevergoedingsconferentie der volgen de week werd gistermiddag in een drukbe zochte zitting van het Lagerhuis afgelegd. De premier zeide, dat daar er te Parijs een te bejammeren toestand was ontstaan, wel ke dteigjje het werk te vernielen verricht voor het doen houden der intergeallieerde conferentie over de toepassing van het rap port der deskundigen, hij derwaarts is ge gaan om te trachten dien toestand uit den weg te ruimen. De Britsche regeering had het standpunt ingenomen, dat de alleruiter ste pogingen moesten worden gedaan om het rapport des deskundigen, onverwyld/’in werking te stellen. Het dringende van lien toestand was zeer toegenomen door de^ tyd, vereischt voor verkiezingen en regeenngs- wijzigingen op het vasteland van Europa. Het was noodzakelijk, dat de intergealli eerde conferentie, op den 16en bepaald, zou- worden gehouden, daar tal van détails dien den te worden geregeld vóór de tenuitvoer legging van het rapport en sommige dezer details een volledige besprekipg zouden ver- eischen door deskundigen van de schatkist en juridische deskundigen. Aan den anderen kant ligt aan het rap port ten grondslag het toestaan van een lee- ning van 40 millioen pond sterling. Een zoo danige leening is evenwel niet mogelijk, tenzij degenen, die op de leening willen in- teekenen, eenige garanties zullen ontvangen, dat het door hen belegde geld niet verloren zal kunnen gaan door een militaire of po litieke actie van eenige geallieerde regee ring of van Duitschland. Met het oog op den toestand te Parijs vond ik het bij aankomst aldaar noodig, deze kwestie verder te bespreken dan te Chequers was gebeurd en te trachten, met de Fransche regeering een voorloopige over eenstemming te bereiken. De Britsche regeering wenscht niet terug te komen op de door haar geopperde mee- ning omtrent de kwestie van de bevoegdheid der C. v. H., maar zij kon er mede instem men, die kwestie niet tot een definitieve op lossing te brengen, voordat de toepassing van het rapport ter sprake zal komen. Voorts kon niet worden beweerd, dat de geklbleggers op de leening zullen inteeke- nen, zoolang de politieke en economische garanties van den Duitschen staat te niet gedaan kunnen worden door een herhaling van wat zich verleden jaar heeft voorgedaan Wij kwamen overeen, zoo ging MacDonald voort, om als de C. v. H. aan de hand van het rapport, een in gebreke blijven van Duitschland moet behandelen, aan die com missie een Amerikaan toe te voegen. Ten behoeve van de belangen der beleggers zou den wij dan van de diensten van dezen Ame rikaan gebruik kunnen maken door hem te ABONNEMENTSPRIJS: por kwartaal j2M, por wook 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, dan boekhandel en do postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. dmi in het gewirwar van de ’s avonds huiswaarts keeronde arbeiders van Ber lijn, met zijn stortvloeden van overvol- le electriscbe trams en de verlichte auto’s, die feestelijk gakleede menschen naar de avondvermakelijkheden brach ten Lutzowstjasse I Arpad stond op het achterbalkon, zijn oogen boorden door de duistere voch tigheid zijn blik verdeekTe als met tueseen, de zwarte wandelende para plu’s waar de regen van afdroop. Of Dagmar een paraplu bij zich zou hebben, of.... zij ergens zou hebben ge schuild Nu zag hij het huis, den ingang met hel groote witte aanplakbiljet, schril verlicht door een lantaarn. En voor het aanplakbiljet in een donker Weensch oostuum, het eenvoudige hoedje met de gouden gespen op het haar, terugwij kend voor iets donkers groot, voor een man. „Dagmar 1” riep hij en nog eens „Dagmar.” Het ratelend straatrumoer verzwolg zijn kreet. Hij zag nog hoe de man zijn Land naar haar uitstak, hoe zij ontzet terugweek. Stilhouden I” fcrulde hij, „stilhou den I” Maar de conducteur was binnen in den wagen en uit de op elkaar gedron gen, vochtig uitwasemende mensohen- kluwen klonk het boos „Wel zeker? Nog eene ophouden? In de Fransche Senaat heeft Poincaré hul de gebracht aan de vaderlandsliefde en den moed vanHerriot, wiens werkzaamheden hü niet wilde belemmeren. Poincaré wees er nog eens op, dat het ontoelaatbaar zou zijn indien het Duitsche ryk om verzachting zou vragen van het plan-Dawes, hetwelk aan Duitschland groote voordeelen verleent en dat Frankrijk uit verzoeningsgezindheid aanvaardde en hoe Duitschland tot nog toe niets gedaan heeft om de wetgevende maat regelen uit te vaardigen, noodig voor de uitvoering van het plan. De deskundigen hebben zelf de onmogelijkheid geconstateerd om de toekomstige betalingscapaciteit van Duitschland te beoordeelen naar den huldi gen toestand, en Poincaré herinnerde, even als zoovele malen, aan de opeenvolgende te kortkomingen van Duitschland, uitloopend op het verzoek van een volledig moratorium, en eindigde zjjn rede met Herriot te bezwe ren zich niet tevreden te stellen met pla tonische Engelsche verbintenissen, maar lie ver zyn (Poincaré’s) politiek van twee jaar voort te zetten en haar zelfs te versterken. len, een paar meter linnen een paar bloemen voor Dagmar en wat snoeperij Van tijd tot tijd wat geld. Het had lopgehouden met regenen. Hel café was leeg en stil. Zacht en een tonig tikten de stooten der queues te gen de biljartballen achter in het ver trek. Een kellner draaide het electri- sche licht op. Arpad Caaslo schrok, greep naar zijn oud zilveren horloge, kwart voor acht. En Dagmar.... alleen, vergeten op de gele fluweelen bank. De electrisahe trams waren overvol want nog steeds was de lucht met don kere wolken bedekt. Arpad liep om het hardst' met den vollen wagen. Weer druppelde de regen op hem neer, een warme wind rukte de vrouwen de parapluie’s uit de han den Een bliksemstraal een donderslag eu nog eens, onafgebroken slagen. Het was acht uur. Dagmar had stellig geen stuiver in Lear zak l Waar wachtte zij op hem Daar, een omnibus. Langzaam stap ten de paarden over het natte asphalt. De storm zweepte hun dikke regenstra len van terzijde in de oogen. Kwart voor negen. De Leipziger Plata een on ontwarbaar kluwen van wagen® en men schen signaalhoorns van auto’s trompet signalen der politieagenten. De liohteh joegen door den dichten regen als wegstervende lichtkogels van ’n vuurwerk. Potsdammerbrug. De wa gens schenen op elkaar in ta willen rij- Dat oordeel zou de volgende week aan de intergeallieerde conferentie worden voorge le gil. De heele zaak zal'worden bekeken in het licht van dat rapport. Uit verdere vragen en het antwoord daar op bleek, dat over den datum, waarop de Duitsche regeering zou worden uitgenoo- digd deel te nemen aan de conferentie, door de coherentie zelf zou worden i beslist. Evenals wy zelf gisteren reeds er op we zen, dat de Britsche premier aan de eischen van Herriot in hoofdzaak heeft toegegeven, ontveinst men zich in de Britsche pers niet dat dit inderdaad het geval is. Verschillende bladen wijzen er op, dat de bevoegdheden der Commissie van Herstel onaangetast blijven, waarbij sommigen de opmerking maken, dat het verleden van de Commissie van Horstel niet meer bemoedi gend is, zoodat men geen groote verwach tingen kan koesteren of geestdrift kan heb ben, dat opnieuw de nadruk is gelegd op de bevoegdheden van deze commissie. De Pa- rjjsche correspondent van de „Times" wyst er op, dat te Parijs een nieuwe overeen komst tot stand is gekomen, die met het geen op Chequers overeengekomen was, niet overeenstemt. Uit de Parijsche besprekingen is een program voor de a.s. conferentie voortgekomen. Het is thans definitief en duidelijk een Engelsch-Fransch program ma. De correspondent wijst er op, dat de nieuwe overeenkomst niet duidelijk doet zien, wanneer, nadat het plan der deskun digen practisch in werking zal zijn getreden, de Fransch-Belgische exploitatie van het Ruhrgebied zal ophouden. Misschien is Her riot gered en misschien i^een samenwerking tusschen Engeland en Frankrijk voor het oogenblik weer verzekerd, maar de vraag is of men niet tegenover nieuwe moeilijkheden zal komen te staan. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda m omatrekea (behooreada tot dsa b*sorgkriag)i 1—4 rsgsla ƒ1.80, sik* rsgsl D-R5- Van holten Gouda m dm benorgkringi 1—5 ragela ƒ145, sik* regel meer ƒ0.80. Advertentie in hot Zaterda<nummer 10 bijslag op den prijs. Li*fdadigh*id»-adv*rtenU4n do helft van dan prtta. INGEZONDEN MEDEDEEUNGRNi 1—4 rogelo ƒ2.05, elke regel meer fOM. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone adVbrtentiën en ingoaonden mededeelingen b# contract tot neer geroduoeer- d*n prijs. Groote letten en randen worden berekend near plaatsruimte. Advertentie kunnen worden ingosonden door tuaechenkomM van aoliodo Boekhan delaren, Advertentiobuneux en oase Agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname venekerd te sjjn. 64 Slechts een meesterwerk kon hem redden I Maar hoe kon hij dat volbrengen in de grijsachtig witte kamer met het vuil gele licht Hij had geen atelier, geen model, geen stof om uit te kiezen. Een bleek, schraal meisje was alles wt*l hij het zijne noemde l Zijn afzondering en eenzaamheid wreekte zich. Geen vriend bij wien hij kon komen '.chdderen geen mooie meisjes die be reid waren om voor genoten liefde-uren fnet de kuisdie overgave van haar li chaam te danken. Geen raad, geen col legiaal voorgeschoten geld. Alleen op nch zelf aangewezen Alleen Bela. Wat kon Bela eigenlijk helpen Een P®ar lijsten, een paar tubes verf beta- laten fungeeren als Amerikaansch contro leur voor de schadevergoeding. Engeland was van meening, dat hy zou moeten optreden als scheidsrechter, als de commissie geen eenparige beslissing kon nemen. De Fransche regeering verzocht tyd tot het overwegen hiervan. Zy zal haar beslis sing dienaangaande aan de Londensche con ferentie overlaten. Intusschen zullen wy fi nancieele experts voor deze aangelegenheid raadplegen. Alleen als dit vraagstuk kan worden opgelost kan de leening succes heb ben. Ten slotte zeide MacDonald: De Fransche regeering wenschte verder de quaestie der intergeallieerde schulden te verbinden met het rapport der deskundigen. Daarmee kon den wy niet instemmen. Ik had Herriot op Chequers gewaarschuwd, dat de Britsche regeering niet kon toelaten, dat deze zaak voor onbepaalden tyd sleepende werd ge houden. Ik had hem gezegd, dat ik my voorstelde het departement der schatkist te vragen, de zaak ter hand te nemen by het punt waar zy gebleven was door de nota van lord Curzon van 11 Augustus j.l. Ik heb verder voorgesteld, dat het wenschelyk zou kunnen zyn, dat een ambtenaar der Fransche schatkist hier zou komen om de zaak op voorloopige wyze met onze ambte naren te bespreken. Overeengekomen werd dat dit zal geschieden. By de onderhande lingen over een regeling zal men alle over wegingen doen gelden. Voorts wenschte de Fransche regeering de quaestie der natio nale veiligheid aan de orde te doen blyven. De Britsche regeering heeft het beslist dui- delyk gemaakt, dat geen voorstel in den geest van een militair pact van haar kon worden verwacht, maar herhaalde, dat het wenschelyk was de besprekingen over dit onderwerp voort te zetten, in het byzonder ten aanzien van regelingen door middel van den Volkenbond, een ontwapeningsconfe rentie en door andere aannemelyke mid delen. MacDonald uitte zyn dankbaarheid over de zeer hartelyke wyze, waarop hy als hoofd der Britsche regeering door alle partyen was ontvangen gedurende zyn kortstondig verblyf in Parys. Ronald McNeill wees er op, dat in de dccumentpn, Dinsdagavond door de Brit sche regeering gepubliceerd, de premier had herhaald, dat naar zyn oordeel het rapport- Dawes buiten het verdrag van Versailles viel en dat dientengevolge over quaesties van tekortkomingen niet door de C. v. H. kon worden beslist. Hy vroeg of dit stand punt voor goed was prys gegeven. De premier zeide, dat dit standpunt niet voor goed was prys gegeven, maar dat de zaak verwezen was naar het oordeel van juridische deskundigen van beide landen. Wacht tot de volgende halte, 'brutali teit I” 4 „Onbeschaamd 1” Maar plotseling kwam er beweging in het kluwen, een veelstemmige Kreet klonk van het balcon, van boven en beneden van de straat. „Houdt op I Houdt op I” De conducteur met vaal-groeu gelaat trok als zinneloos van schrik tienmaal aan het koord. Wagens hoopten zich op in onafzien bare rijen in hun vaart tegengehouden, menschen liepen te hoop, en weer uit elkaar schreeuwend en met groote on rustige bewegingen, helmen gleden blin kend in het donkere gewirwar op en lieer. Ln de verlammende ontzetting over een onzichtbaar voorval, dat mis schien een mensdienleven had gekost, had de menigte een ondenkbaar oogen blik den adem ingehouden en ’t straat rumoer laten verstijven. Slechts het hobbelig omdraaien van een zwaar wiel en het krijschend aan halen van de rem was nog te hooren in het geplas van den opspattenden re gen ’Totdat een stem, die niets mensohe- lijks meer had in haar ruwe dièrlijke klanken brullend van het plaveisel om hoog steeg tot in de ruisciiende toppen der boomen. „Mijn hand, mijn ha-a-and I” Zaklantaarns flikkerden op, donkere gestalten met blinkende knoopen bogen zich over het ineengekrompen lichaam. Zij werden teruggetrokken, tegen el kaar geworpen met een kracht, die bo- veunatuurlijk scheen. Een jong teer schepseltje was door do rijen menschen heen gebroken, viel neer met beide knieën in den straat- modder, die in haar doodsbleek gelaat spatte. „Ari, Ari 1” Nu lag zij naast hem met beide elle bogen in de donkere plassen water. „Ari. Je hand, waar is je hand De linkerarm van Arpad Czaslo lag f* ijd uitgestrekt over een rail en bloed de. Dagmar sloeg daar geen acht op „Je rechterhand, waar is je rechter hand De oogen van Arpad Czaslo waren stiak en wijd geopend. „Onder mij, gelei.... ge 1 Hij en zij verloren het bewustzijn. -® Dolitie-agenten vormden een kring om hen hpen. Haar gelaat lag in zijn bloed De regen waschte het schoon. Een wagen van den eersten hulp dienst naderde ratelend. Het eerste gekl, dat Bela Czaslo zond, het waren vijfhonderd mark, werd be steed voor Arpads ziekte en operatie. Bela telegrafeerde, dat men in gods naam alles moest doen om zijn hand te redden. Hij gaf een vast adres in Wee- nvn op, van waar hem alles nagezon den zou worden. (Wordt vervolgd). gen voor noodiakeiyk gehouden opheffing van de beperkingen der Duitsche economi sche en financieele souvereiniteit in het Ruhrgebied is doorgevoerd. Ook betreffend* de militaire ontruiming van het Ruhrgebied blijft Duitschland by z(|n eischen. Slechts als het de zekerheid he«ft, dat het Ruhrge bied door de Fransche en Belgische troepen zal zyn ontruimd, kan het de uitvoering van het rapport-Dawes op aich nemen. HUITENLAhDSCH NIEUWS. ENGBLAND. De aanslag op den Roemeensehon consul. De Roemeensche student, die gisteren een mislukten aanslag pleegde op den Roe- meenschen consul te Londen, blykt uit wanhoop te hebben gehandeld. Hy was se dert drie maanden in Engeland en had geen gekl meer en wendde sich tot den consul om hulp. De consul deelde hem mede, dat hy op het oogenblik niet in staat was, hulp te verleenen. De student zeide daarop, dat hem dan niets anders restte dan zich dood te schieten. De con sul herhaalde, dat hy, aangezien hy den man niet kende, hulp moest weigeren. De student haaide toen een revolver te voor- schyn en loste, vóór iete kon worden ge daan om hem dit te beletten, twee schoten in de richting van den consul, die dezen echter niet raakten. De tentoonstelling van Wembley. De laatste weken is de wenscheiykheid besproken van het al dan nist heropenen der rykstentoonstelling te Wembley het volgende jaar. De „Evening Standard” verneemt thans van gezaghebbende zyde, dat deze quaestie in den boezem van het tentoonstallingsbestuur nog niet ernstig is besproken. Het bied zegt echter, dat als de wensch voor een verlenging zoo sterk blijft als hy thans is, het tentoonstallings- bestuur dezen wensch niet zonder meer kan voorbijgaan. In de afgoloopen elf we ken hebben millioen personen de ten toonstelling bezocht, en afgaande op de er varing van vroegere tentoonstellingen, en van de reeds bekend geworden plannen tot het doen loopen van excursietreinen enz., verwacht men een nog veel grooter toeloop gedurende Augustus en Septem ber. Als de verwachtingen van het bestuur worden verwezenlijkt, zuilen *r in d* a.s. 16 weken minstens drie maal zooveel men schen naar Wembley komen als er in de voorafgaaiule periode zön geweest In dit geval zullen de kosten van het bouwen dar tentoonstelling en het aanleggen van het terrein zyn gedekt, hetgeen het bestuur ongetwyfeld zal aanmoedigen tot een her opening het volgende jaar. Het blad voert ook de voordeelen voor den handel en do opvoedkundige waarde der tentoonstelling als argument voor een verlenging aan. FRANKRIJK. Herleving van het Vlaamsch. Een medewerker van het „Inaitste Nieuws" heeft een bezoek aan Franach-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1