T. GOEDEWAAGEN ZONEN j-TUuH Bondenlag trekking 3% Premie Obligatie a f 3.50 Rijksnormaallessen oile en Crepe Robes. HET WITTE KRUIS" Uiterwaard BOERDERIJ. BI ZEEVERZEKERING Groole Opruiming Baars van Amstardam. Kantoorbediende. te Huur, Brandstoffenzaak. GOUDA - BOSKOOP - SOHOOSHOVEM Miitils - Bokas liiptrs, iiz. restenWol metZijdeNouveauté f8.75 Dt N.V. appij 9f Obligatie Maatschappij JL VERKAAIK - NIbuwb Havan 170 - Gouda. varendheid al byna in het winterse!zien en steken soms tot over de ooren in het bont Eenr enkele maal duik je dan nog wel wat bruikbaars op, b.v. dat w**nbont thans zoo gewild is als zomerbonfr- flat «r een paar nieuwe tinten ztfn, waarin ze het verven, n.l. leikleur en banaan. Als je er dan eens op gaat letten, merk je dat ze onze bonthandels ook reeds in voor raad hebben en dat eene wolfshuid, bijna geheel geprepareerd „alsof", in den manu- factuurhandel nog als eens voor „leivos" doorgaat Wat je verder tegenkomt in de mode journaals is allemaal ouwe koek, dingen die als haute-nouveauté's voor den zomer uit komen en die je hier met het mooie weer al in rijken overvloed ziet dragen. Wat nieuws in de modezaken 1 Het mocht wat! Altemaa! koopjes voor den uitverkoop en alleen maar als het stoffen betreft, wer kelijk wel iets moois en iets nieuws voor geringen prijs. Zoo is Schalie" het zijden crêpe Marocain met de rijkste drukpatronen. „Matelassé Coton", het fraaie katoenen goed met de ingeperste figuren, welke met witte lijn nageloopen zijn. Allerlei soorten „brodés" zijn of met veelkleurige draden in patronen opgelegd of ze zien er ook uit „alsof", doch maken dan vooral in zwart- met-wit den indruk of ze roet houten figu ren bedekt zijn. Er is eene nieuwe echt zomersche stof, het „Alpacca crêpe", dat luchtig en springerig aandoet en zjjn mooie naam best waard is. Maar als je het nu zou moeten hebben, van wat de étalages aan geconfectioneerd goed te zien geven, kon je wel inpakken. Bij de vlugge modesprongen, die wij tegenwoordig maken, lijkt het él, gefaneerd, en nu alles een beetje gedémodeerd. Als je je oogen den kost geeft, kan je op straat nog veel meer „mode" opdoen. Daar zie je nu de frissche zomersche toi letjes in alle modestoffen en tinten van de staalkaart. Daar zie je ook, bij haar die de ^eerste jeugjj reeds een weinig achter zich lieten de élégante tailleurpakjes, van luch tig weefsel, licht en gracieus en met eene heldere halsversiering opgefrischt. Ook zie je er enkele fraaie toiletten, die nog net stemmig genoeg zijn om op straat te dragen, of die vergezeld van eene korte pellerine, eene veeren boa of bonten seraf juist bedoeld zijn om als chique straatdracht furore te maken. Je komt er de bekoorlijke jonge meisjes tegen met even veel gratie ia hare lenige gestalten, als durf om hare blanke armen van onder de korte mouwtjes te kijk te atol- Ze verschijnen de kranige aportavrouwea in de gedurfde ruiten-patronen met de kleu rige drukke gamee ring van dozijnen roode en knalgroene en flitsend gele knoopjes met de felle lokriempjes om de wiegelende heu pen. De kleurige, bontbewerkte vesten op de guitige plooirokjes, se lonken reeds in de verte en passen zoo goed b\j de hevig-ldeu rige barets en zonnehoedjes die vol bra voure op de korte lokken rusten. Dét is wat de zoele warmte en de blijde zonneschijn in de straten der groote stad doen ontluiken. Doch 's avonds in de dancing-zalen onder het witte of het veelkleurige licht der elee trische lampen en ballons, doet zich nog ander kijkspel voor. Daar komt tegenwoor dig de danslustige jeugd in de vrijgegeven panden te samen, alwaar zij zich verlustigt aan beweging en dans en waar zij het puik je harer toiletten tentoon stelt Daar ziet men de matzwarte spanjurken met de geregen ziiverkoorden op heupen en schouders. En de nieuwste combinatie-costuraes met onderstuk van prachtige vogelkoppen wier lijnen bij de samensmelting met het effen bovenstuk zoo schitterend met handwerk- steekjes in de kleuren gevolgd zijn. Men ziet er de stijlcostuums van taffetas, met de ingehaalde wjjd-koepelende heupen en de lange spanlijven, met de fijne kanten Berthekragen en de trossen veelkleurige lintjes terzijde. De créaties van zilverkant over dof-glan zend satijn, wisselen af met de simpele, doch zoo coquette zijden ruiten juckero, die maar een gewoon modelletje behoeven en het haast zonder mouwtjes kunnen stellenl, om de aanvallige draagster bekoorlijk te maken. Men ziet op de fijnere dancings ook alle attributen der vrouwelijke jjdelheid. De edele sierschoentjes en prachtige ajour-zijden kousen. De nieuwste taschjes met poppen-8ouveniertjes en een geheel# toi let-necessaire in hun intérieur. Doch alle kleinigheden zinken in het niet, bij het groo te ensemble der dansende paren en bij den aanblik die de gedecoreerde zalen der dan cings bieden. GRACE ALLAN. Eau rad* wan Harriat. De conferentie te Landen. De Guldengporenslag In Vlaanderen feeste lijk herdacht. BefluOs gisteren het budtenlandsche politiek In de Fransche debet over voortgezet en heeft Minister Harriot nog eens uiteengezet dat zijns inzien» het pJan- Dawes niet volmaakt is, doch de rol van de huidige regeering moet zijn de hartelij ke betrekkingen met Engeland te herstel len. Spr. legde den nadruk op de waarde van de rol van het ideaal en van de mo- reele factoren; Duitschland beging en be gaat, zoo zei hij, nog steeds de fout deze te miskennen. Op Chequers waren Mac Donald en spr. het een» wver de noodzakelijkheid om bei de landen tot elkaar te brengen en te verzoenen. Is het niet iets, vroeg1 Herriot, een gunatige atmosfeer te hebben gescha pen? Toen rees het incidleBPwaarop Herriot niet nader wilde ingaan, daar zij zoekt wat vereenigt en niet wat verdeelt. Her riot verklaarde, dat het Foreign Office in deze zaak volkomen te goeder trouw was geweest. De EngeLsche regeering heeft de verwarring uit den weg geruimd. Een ver gelijking tusschen het Engelsche protocol en de Fransch-Engelsche nota toont, dat d« poging om vertrouwen en verzoening te brengen verwezenlijkt is. Wy moeten ons haasten in de plaats van het Fransch-Bel gische optreden een intergealieerd a cc oord te stellen, onmisbaar voor het plan-Dawes. Er is geenerlei tegenspraak tusschen de toekomstige belangen van houders van Duitsche stukken en de Fransche voorne mens. De aanvaarding van het plan-Dawes «luit in de aanvaarding der leidende be ginselen ervan, waarvan het essentieele is de overbrenging van het vraagstuk der schadevergoedingen naar het economisch terrein. Sprekende over vaststelling der schul den van Duitschland zeide Herriot: Wij zullen met luider stern aan alle geallieer den verkondigen, dat Frankrijk zijn aan deel moet hebben in de welvaart van Duitschland. Het is ontoelaatbaar dat het Duiteche industrieele materialisme de kost bare en tee re beschaving van Frankrijk verplettert. Men moet zich geen illuaies «naken nopens de immiiteiten van Duitsch land. De inkomsten der algemeens begroo ting van Duitschland, waaruit hoofdzake lijk deze annuïteiten zullen worden be taald, zijn wisselvallig. Herriot zeide nog, dat hij op Chequers 't verdrag van Versailles had verdedigd. Hij aanvaardde de toevoeging van een Ameri- kaansch gedelegeerde en zou zich verheu gen als Amerika zich bij het verdrag aan sloot, omdat overeenstemming tusschen alle geallieerden noodzakelijk is. Nopens de ontruiming van den linker- Rynoever bevestigde Herriot de verklarin gen der regeering van Poincaré. De aan wezigheid van Noliet in het kabinet wijst er op hoe spr. over de zaak denkt. Herriot besloot met te zeggen, dat de beste op lossing is een overeenkomst met Engeland, die Duitschland verplicht in vredelieven- den zin te evolueeren, maar door deze toenadering moeten de wettige rechten van Frankrijk onaangetast blijven. In een daarop door den Senaat aange nomen motie van vertrouwen werd nog eene uitdrukkelijk gezegd dat de regeering in overeenetemminirSiat ie geallieerden de uitvoering ven het verdrag van Ver sailles zal voortzetten, waardoor aan Frankrijk schadevergoedingen en veilig heid verzekerd wordt. Ten slotte kan nog worden gemeld dat de Londensche conferentie 16 Juli, des voormiddag» om half 11, wordt geopend. Het aantal personen, dat er aan zal deel nemen, belooft zeer groot te zullen zijn. Men rekent op minstens 360 deelnemers. Gisteren werd wederom in geheel Vlaan deren, gelijk elk jaar, d« Guldensporen slag feestelijk herdacht De Vlaamsche bladen bevatten allen opwekkende artike len, de „Standaard" wijdt zijn geheele voorpagina aan de historische herdenking vanhet feit, waarbij in 1302 de Vlaamsche boerenvolking de Fransche edellieden an der Robert van Artoi» versloeg. In hetoelfde blad wijdt Antwerpen® bur gemeester, Frans van Cauwelaert, een ar- tikel aan het „feeet der herleving", waar in hij zegt: „Opdat de 11e Juli een heilzamen in vloed, in de volle mate kunne uitoefenen, zijn, naar mijn oordeel, twee dingen van hoofdzaak: Ten eerste, dat de 11e Juli het feest zij, en als het feest herdacht worde van alle Vlamingen; ten tweede, dat de 11e Juli voor alle Vlamingen het feest zij van deu Vlaaanschen arbeid, van de opbouwen de Vlaamsche daad." „Mijn tweede wensch is dat op 11 Juli den Vlamingen zou worden onder de oogen gebracht dat de eeréte plicht, welke ieder van ons te verrichten heeft, is to werken, zelf te verwezenlijken wat mogelijk is voor de vervlaamsching en de grootwor ding van Vlaanderen. Te edschen dat zij die met een openbaar mandaat, door det kie zers van Vlaanderen, hun invloed inzetten om aan ons Vlaamsche land zijn volledig taalrecht te geven is goed, maar niemand heeft het recht alleen bij pnocuratie Vlaamschgezind te zijn. En ongelukkig het aantal van de Vlaamsch-gezinden, die het maar zijn op rekening van een ander, of onder den dekmantel van de naamloosheid der massa, i» nog steeds zeer groot. De eerste daad welke van een Vlaamschgezin- de wordt geëischt is Vlaming te zjjn voor zich zelf, de tweede het te zijn in zijn fa milieleven, de derde zich als Vlaming te laten kennen en gelden in zijn bedrijvig heid en overal waar hij een medezegging- Kchap heeft uit te oefenen. Het is een be kende ervaring op fiskaal gebied, dat men in de StaatBiwedweadighadea. moet voor zien met verpletterende eischen aan de groote fortuinen alleen te stellen, maar dat de vruchtbaarste belastingen daze zijn welk zü het ook een gematigden last doen dragen op de breedst mogelijke basis." BUITEN LANP8CH NDSUWB. DUITSCHLANDj Een Nederlander te Essei ter door veroordeeld, j Op 14 Maart ji. werd in Essen een 33- jarige winkeljuffrouw te Hattingen Ver noord. Kort daarop werdea la verband daarmede gearresteerd een 28-jarig», uit Rotte idBw afkomstige, Nederiandscbe blikslager, J. B. geheeten, en een 20-Jarig« Duiteche mijnwerker, beiden wonende te Dortmund. Na het meisje to hefitten ge wurgd, hadden z|j de winkellade gelicht en verschillende goederen meegenomen. Gisteren zijn de beide mum denaar* door de rechtbank to Essen veroordeeld tot de doodrtraf, benevens burgerlijk eerverlies. KNGBLAND. De En geleek-Russische conferentie. Vernomen wordt, dat als de overeen karnat, welke thans in behandeling is de Engelsch-Russische conferentie defini tief wondt goedgekeurd, *ij tot gevolg zal hebben, dat dit voor de sovjet-regeering een voordeel oplevert van waarschijnlijk tien of twaalf mUlioen pond standing, in dien er een handelsverdrag wordt geslo ten, zal dit voor de overeenkomst van 1921 in de plaats komen en de sovjetregeering in staat uteüen aanspraak te maken het geld, dat zich thans bij de Engelachi bunk en andere banken bevindt en behoor de aan de keizerlijke Russische regeering. ITAUE. Ernstige brand te Messina. Te Messina ia een brand in een schooi uitgebroken, waarbij 160 huizen weiden verwoest. Een dertigtal personen werd ge wond; 1500 personen zijn dakloos. Volgens een draadloos bericht werd het blussingswerk onmogelijk gemaakt door een plotseling opstekenden siroco. Men vermoedt brandstichting door scholieren, die verontwaardig-! waren over het stren ge optreden van den voorzitter eener exa- mencommisaie. In de school, wuar de brand onetoad, werden juist 160 can.iidaten ge ëxamineerd. BINNENLAND. Prov. Staten van Zuid-Holland. Tol- en Bruggelden in Zuid-Holland. Blijkens iioi rapport der commissie uit de Prov. Staten vuu Zuid-HoUuiui in wiens handen was gesteld iiet voor ste' van oen heer ler Laan inzake af schaffing van tol- en Druggeiden, kan de meerderheid der commissie zich met hel advies van lied. Staten, strekkende tot niet-aanneming van het voorstel-Ier Laay, vereenigeii. Zij nieeul, dat, wan neer Ged. Staten alsnog gevolg zouden geven aan ue motie van den heer Ter Laan, het doel, door die motie beoogd niet zou worden bereikt, daar onder de tegenwoordige wetgeving opwelling van niet-provinciule tollen slechts kan ge schieden duoir minnelijke overeenkom sten met de tot die heffing gerechtig den, wat, afgezien van de financieele gevolgen, veel tijd vordert. Zij meent dal de Prov. Staten een stap in de ge- wenschte richting kunnen doen door Ged. Staten uit te noodigen zich tot de regeering te wenden met het dringende verzoek oiu ten spoedigste de totstand koming der door de Staatscommissie sa mengestelde z.g. Wegenwet met kracht te bevorderen. De gewenschte ophef tfing van lollen als waarvan in de motie sprake is door de Staten der provincie, wordt toch bij het ontwerp-Wegenwet mogelijk gemaakt en geregeld. De minderheid der commissie is daar entegen van oordeel, dat de door Ged. Staten tegen de aanneming van 't voor- stel-Ter Laan aangevoerde argumenten niql opgaan en dat aanneming daarvan gewensoht is, waarbij ervan wordt uit gegaan, dat onder bruggelden" alleen begrepen zijn de heffingen te zake van den overtocht over de brug, niet die van het openen der brug. Eerst, nadat het overzicht en de voor lichting, gevraagd in de motie-Ter Laan dooi Ged. Slaten zullen zijn verstrekt, zal het in de Prov. Staten mogelijk zijn te beslissen of voor het totstandkomen eener wegenwei, dat nog in een vèr verschiet ligt, door de Staten stappen en zoo ja welke tot opheffing van tollen in de provincie Zuid-Holland zul len worden gedaan. De meerderheid der commissie geeft in overweging om overeenkomstig het advies van Ged. Staten omtrent de mo tie-Ter Laan te besluiten en Gedi. Sta ten uit te noodigen zich in den zin, als hierboven is aangegeven, tot de regee ring te wenden. Ged. Stalen kunnen zich blijkens imar antwoord hiermede vereeuigen. Wal betreft een opmerking van de min derheid der commissie, dat de thans gevraagde arbeid ook van nut zou blij ven, wanneer de wel eenmaal tot stand gekomen zal zijn, merken Ged. Staten op, dat dan de gegevens, die zij nu bij een aanneming van het voorstel-Ter /Laan, zouden moeten bijeen zamelen, weder verouderd zijn, zoodal die arbeid voor het bier door de minderheid ge dacht doel zeker niet meer afdoende zou blijken. De Commissie uit de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland tot onderzoek van de voorstellen herziening algemeen reglement op overzetveren in Zuid-Hol land en vaststelling tftrief voor veer- recht tusschen Ca pel le en Krimpen a.d. IJssel (Het Nieuwe Veer), adviseert in haai rapport tot aanneming van de bei- vooratellen. Ten aanzien van het eerste voorstel ia de meerderheid' in tegenstelling met één der leden van meening, dat het stelsel der bijzondere reglementen voor de verschillende ve ren naast een algemeen regiement over bodig is. Ged. Staten stellen voor, de verorde ning tot aanwijzing van de afstand, waarop de afpaling van eendenkooien in Zuid-Holland moet geschieden op den dag na de dagteekening van het Pro vinciaal blad, waarin zij is geplaatst, in werking te doen treden, in plaats van acht dagen na dien datum, zulks ter bescherming van de eendenkooihou ders. Subsidie epMfrwr leeszalen. De commissie uit de Provinciale Sta ten, in wier handen* is gesteld het af wijzend prae-advies van Gedep. Staten in zake hel voorstel-Hoffinau c.s., strek kende tot geleidelijke opheffing der Subsidies van openbare leeszalen en tot liiet niet meer ver 1 oenen van nieuwe subsidies, kun zich niet uitzondering van een lid geheel met dit prae-udvies ver eeuigen, daarbij o.m. overwegende, dat met tiet subsidieeren van openbare lees zalen wel degelijk een provinciaal be lang is gemoeid. Droogmaking plassen. Het voorstel van Ged. Staten betref fende de Keeuwijksche plassen luidt een bijdrag van f 4U0D uit de provinci ale kas beschikbuar te stellen in de kosten vuu onderzoek en voorbereiding van de droogmaking der Reeuwijksche- en Sluipwijksche plassen door 't Kijks- buieau voor de ontwatering. Het voor stel beoogt derhalve niets meer dan te doeli onderzoeken de technische eii fl- nuncieele mogelijkheid van bedoelde droogmaking en, zoo deze mogelijkheid in beginsel kun worden aangenomen, voor te bereiden wat noodig is om na der voorstellen omtrent een eventuee- le uilvoering der droogmaking te kun nen indienen. Omtrent de uitvoering zefve wordt derhalve door aanneming van net dtihavige voorstel van Gedep. Staten uiets beslist. Dat in dit verband met het bcjtaan \au het plan van ir. H. Paul een tech nisch onderzoek niet meer noodig zou zijn, kunnen Gedep. Staten niet toege ven Van prijzen, waarvoor de eigena ren bereid zouden zijn hun binnen het droog te leggen gebied vallende per- ceelen te verkoopen, is Gedep. Staten neg niets bekend. Gedep. Staten deelen de meening van die leden, die van oordeel zijn, dat het belang van een zoo aanzienlijke land aanwinning hooger is te achten dan dat van het behoud der plassen als natuur monument. Dat met het oog op de werk verschaffing een spoedig onderzoek ge- wenscht is, is ook de meening van Ge deputeerde Staten. Geschenken van de Koningin. Gelijk eenigen tijd geleden werd ge meld, deed de Koningin eenigv schenken en oorkonden toekomen aan eenige landsgrooten en andere perso nen in Ned.-lndio, die ter gelegenheid van Hr. Ms. regeeringsjubileum aan de Koningin geschenken en huldeblijken hebben aangeboden of doen aanbieden. Deze geschenken, voorzien van ins criptie, bestonden voor den Soeeoehoenan te Soera- karta en den sultan van Djokjakarta een prachtsabel (krom zwaard), verpakt in mahoniehouten cassetten. b. voor den Mankoenegoro en den Poekoe Alam ieder een portret van H M. de Koningin in zilveren lijst. c. voor de ra toes Mentjono, Saai en Ajoe te Djokja resp. een gouden doos je, een gouden beursje en een gouden garnituur. d. voor Goesti Djilantik, regent van Ka rang Asem en Thoeng Liong Hoei, kapitein der Chineezen te Makasser ieder een luxe wandelstok met gouden knop De oorkonden, bevattende dankbetui ging, gecalligraieerd op perkament, zijn bestemd voor a. den rijksbestuurder en andere sultausambtenaren te Djok jakarta, b. de Pangerans te Djokjakar ta, c. de bevolking van Timor en on- derhoorigheden.d. de ingezetenen van Klappa-Pati (Benkalis») en e. de Mi- nangkabouas te Meda-n. Mr. Kooien naar Ierland. Ir Augustus a.s. zal te Dublin het eerste lustrum van Ierland'» zelfbe stuur feestelijk worden herdacht en lei dende personen in verschillende landen hebben een uitnoodiging ontvangen, om bij die herdenking aanwezig te zijn en het woord te voeren. Naar het „Centrum" verneemt, ont ving in ons land mr. dr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter der Tweede Kamer, de uitnoodiging om' als gast van Ierland de feesten bij te wonen. Het overlijden van Generaal van Hsutaz, Bij hef overlijdensbericht van gene raal van Heutsz brengt de groote Pers deu ovetrledene alom hulde voor het geen hij tijdens zijn leven ten dienste van het land heeft verricht. Nederland en onze Oost, zoo zegt het Handelsblad, hebben het verlies te be treuren van een man, aan wien ze veel meei dank verschuldigd waren, dan 8e hem ooit bij zijn leven hebben kunnen bewijzen. Van Heutsz was een symbool voor die krocht tot daden, dat plichtsbewustziju, dien vastberaden wil een doel, dat hij zich gesteld heeft te bereiken, dat man nen voorbeschikt voor het leiderschap. In dezen man gloeide een heilig vuur, den regel door een sterken, berede eerden wil bedwongen, en tot dienaar gemaakt van een schier ongelooflijke werkkracht. Een echte regeerder, die In een an- deren tijd wellicht mens oh en en om standigheden zou helfben dienstbaar ge maakt aan zijn souvereinen wil en die met juist begrip voor wat de eigen tijd eifchte zich onvoorwaardelijk en met ernstige toewijding onderschikte aan de taak hem gesteld. Hij heeft gewoekerd met de rijke ta lenten, die de natuur hem gaf karak ter, doorzettingsvermogen, de kunst van zuivere onderscheiding, een levendige intuïtie, die scherp inzicht tot doorzicht verhief. Van zich zelf eischte Van Heutsz alles, van anderen zeer veel. Het ia de vraag, "f hij zich daarbij altijd bewiwt is ge weest van de omstandigheid, dat ieders kracht zoo groot was als de dBfr ne. Geen vraag is evenwel, dat geen I ander motief hem daarbij leidde, dan een zeer hooge opvatting van zijn phoiit eer krachtig verantwoordelijkheidsbesef en de wil niets na te laten dat te doen in zijn vermogen stond tot bereiking van zijn doel. In hem verliest ons volk niet slechts oen zoem, die om zijn feitelijke verdien- sten een groot man mag heeten, zijn beteekenis als voorbeeld voor degenen, die op een verantwoordelijk plaats in diens) van iiun volk zijn gesteld, was '.liet minder groot. Om wat bij deed hulUigt men hèm stellig en terecht in steen of brons. Deze woorden zijn aanleiding voor een Nederlander otw in het Hbld. de hoop uit te spreken dat men den grooten held, den tactvoilen bestuurder en pacificator van Atjeh de eer zal ge ven die hem toekomt, en die de gehee le Nederlandsehe natie aan hem ver schuldigd is. Oeneraai Van Heutsz, zoo zegt hij, mag niet in dien vreemde begraven wor den, deze nationale ridder, behoort te rusten op Nederlandsoh grondgebied, na een begrafenis, geheel op staatskos ten in overeenstemming met de groot- sche daden, die hij in het belang van land en volk verrichtte. DAMRUBRIEK. Ondsr redactie van de Damclub „Gouda". Oplossingen worden ingewacht bij dei Secretarie, Steijnkade 27, of het lokaal d*r club, Markt 49. Oplossingen moeten worden ingezonden uiterlijk Dinsdag 22 Juli. De oplossing zal worden vermeld Zater dag 26 Juli. Probleem no. 157. Zwart: 4, 5, 7, 12, 15, 22, 26, 32. Wit: 14, 20, 24, 29, 81, 86, 43, 48. Probleem no. 158. Zwart: 2, 3, 6, 8/12, 14, 16, 18/20, 21, 23, 24, 26. Wit: 27, 28, 32, 84/41, 43, 46/49. De oplossing van probleem no. 158 is: Wit speelt 32—27, 37-31, 23—19, 29—24, 36—31, 3188, 16 9. De oplossing van probleem no. 154 is: Wit speelt 28—28, 85 44, 22—18, 44—39, 37 6. GEMENGDE BERICHTEN. Door oen slier gedood. De 42-jarige ongehuwde Jannes Nij- land uit Pesse, gemeente /Ruinen, die Donderdagmorgen door een stier werd aangevallen en in het ziekenhuis Be- thesda te Hoogeveen werd opgenomen, »s gisteren overleden. Auto-ongeluk by Eindhoven. Tweje dooden, drie ernstig gewonden. Gisteravond botste de vrachtauto der firma Van Rooy, fruithandel te Eindho ven, nabij den Burcht te Stratum', tegen een boom. Van de zes personen, die in de auto zaten, werden twee gedood. Een van hen is genaamd Martinus Gijs- berts, uit Woeusel. Drie anderen wer den zwaar gewond een hunner ver keert in levensgevaar. De chauffeur bleef ongedeerd. Doodgereden, Op den Cooisingel in Rotterdam is gisterenmiddag de 18-jarige kantoorbe diende A. I). uit de Raampoortstraat aldaar, toen hij fietsend den rijweg wil de oversteken en met uitwijken draal de, door een taxi overreden. Hij be- kwam ernstige inwendige kneuzingen. Op advies van Dr. Neurdenburg werd de jongen naar het groote ziekenhuis vervoerd. Daar bleek de dood reeds te zijn ingetreden. De KurboiiB-Coiicerten por radio. Radio-Expres schrijft Be directie van de N.V. „,Ned. Radio Industrie" te Den Haag is er in ge slaagd met de directie van de Mij. Zee bad Scheven ingen een overeenkomst te treffen tot het draadloos overbrengen van de symphonic- en solisten-concerten welke in het zomerseizoen 1924 in het Kurhaus te Scheveningen gegeven zul len worden. De overbrenging zal ge schieden door het bekende Radio-te4e- fonie-station PCCG. (1050 M. golfleng te). Daartoe zal het radio-station in de Beukstraat door een directen kabel van de gemeente-Telefoon met het Kurhaus verbanden worden, teneinde mogelijke onderbrekingen, die bij gebruikmaken van de lijnteleloou nog al eens voorko men, te vermijden. Voor de radio- iransmissie van de geluidstrillingen zal oegepast worden het moduiatiefsysteem ïdzerda, alsmede eèn specfuilo relais- ii» rich ting voor het overzetten van de iijntelefoon op de radio. Nog kunnen wij mededeelen, dat na afloop van genoemde concert overge- chskeld zal worden op de danszaal van nel Kurhaus, waar diverse bands voor dansmuziek zorgen, zoodat de Holland- scl«e luisteraars deze zeker zullen pre- lereeren boven die van het Savoy-Ho- tei via 2 L.O., met de geweldige sto ringen,, die in den zomertijd heersohen op de korte golflengten der Engelsche >mr oeps tat ions, en niet op de langere oil van de Hollandsche stations, zoo- als het Haagsche in de Beukstraat. Draadloos uit te /.enden rede van tien mini-o er-president. Minister Ruys de Beerenbrouck heeft zich, naar Radio-Expres meldt, op ver zoek van het nationale comité voor de herdenking van de mobilisatie in 1014, gereid Verklaard, op Donderdag 31 Juli een korte redevoering 'te houden, die door den radiotelefoniezender van Sohe veilingen-Haven over het geheele land zal worden verbreid, Het plan is, dat den 31sten Juli, des avonds precies 8 uur, de minister wordt ingeleid door den hoer W. H. van Ter- visga, oud-luitenant-generaal, die na z'in inleiding dadelijk het woord geeft aap den minister. De uitzending heeft plaats op de golflengte van 2500 meter. STADSNIEUWS. GOUDA, 12 Juli 1924. Benoemingonderwy zeres. Met ingang van 1 September a.s. is be noemd tot onderwijzeres aan de R. K. Jon gensschool, Spieringstraat (hoofd de heer J. H. Curlier), Mej. A. J. P. Pilgram uit Rotterdam. Met ingang van denzelfden datum is aan de onderwijzeres aan die school, Mej. B. Rijnaarts, eervol ontslag verleend. Ministerieele missive aan de Inspecteurs van het Lager Onderwijs. De minister van Onderwijs heeft aan de Inspecteurs van het Lager Onderwijs de vol gende missive gezonden: Gedurende het tijdvak van 1 Juli 1924 tot en met 31 December 1929 wordt dus weder de toestand in het leven geroepen, die be stond voor de bij de wet van 15' October 1921 (Stbl. no. 1131) in de Leerplichtwet aangebrachte wijziging: m. a. w. de zeven jarige leerverplichting wordt tijdelijk weer tot een zesjarige teruggebracht. Ik wensch in de eerste plaats uwe aandacht te vestigen op het verschil tusschen het vol brengen der leerverplichting door een kind dat een school bezoekt met een leeftijd van meer dan zes jaar. Voor een kind, dat eene school met zes leerjaren bezoekt; eindigt de- leerplicht als het alle klassen doorloopen heeft, het is daarbij onverschillig hoe oud het kind is. De leerplicht eindigt in elk geval, indien het kind de klassen heeft doorloopen, waarin het bij het bereiken van den 13-jarigen leef tijd was geplaatst. Dit laatste is van betee kenis voor kinderen, die eerst na hun vende jaar de school zijn gaan bezoeken die niet altijd regelmatig naar een hoogei klasse zijn overgegaan. Voor een kind, dat een school met mt dan zes leerjaren bezoekt geldt de eis» dat het zoovele klassen moet doorloopenNals santen een leertijd van zes jaren omvatten, doch tevens dat de leerverplichting niet ein digt voor het de klasse doorloopen heeft, waarin het 12 jaar werd. Ook voor een der gelijk kind eindigt de leerplicht in elk geval b\j het doorloopen hebben van de klasse, waarin het den 13-jarigen leeftijd bereikte. Voor kinderen, die op 30 Juni 1.1. leerling eener school waren, heeft de leerverplich ting sedert 2 Juli 1.1. opgehouden te bestaan, indien deze in de voorafgaande 12 maanden geëindigd zou zijn als toen reeds de hier boven bedoelde wetswijziging had gegolden. Heeft een kind, hat hieronder valt, niet pre cies met 1 Juli de school verlaten, dan be houdt het de vrijheid dit alsnog op een la- jteren datum te doen. Uit de bovenbedoelde bepalingen volgt, dat, wanneer een kind op 5 M»-jarigen leeftijd ter school is gekomen en regelmatig is over gegaan, het met 11H-jarigen leeftijd aan de leerverplichting heeft voldaan indien het een zesjarige school bezoekt, doch eerst op Elf jarigen leeftijd aan de leerverplichting vol daan heeft, indien het een zevenjarige school bezoekt Dit feit heeft vooral in verband met art IX der Wijzigingswet, waarlJfe de over gangstermijn in art 203 der Lager-Onder- wijswet tot en met 1919 is verlengd aan leiding gegeven tot het naar voren brengen van de vraag of een school met zevenjarigen leertijd thans nog weer teruggebracht kan worden tot eene met zes leerjaren zonder de aahspraak op Rijksvergoeding te verliezen. Behalve voor de speciale gevallen, waarin de slotbepaling van art. 8, tweede lid,wordt toegepast, moet die vraag ontkennend wor den beantwoord. Reisje van School no. 8. Gisteren maakten 67 teerlingen van de hoogste klassen van de school voor Openbaar o. No. 8, hoofd de heer G. D. Heij, een wisje naar 's-Gravenhage en Scheveningen. In den Haag werd eerst het Warenhuis R» de Spuistraat bezocht, waar wat gebruikt werd. Hierna wandelde men langs Plein, Binnen-en Buitenhof en door de Gevangen poort naar t Paleis der Koningin, wat bo- *ichtigd werd. Vervolgens ging t geselschap door de Scheveningache Boechjes naar den speeltuin „De Bataaf" waar eenige uren Prettig werden doorgebracht. Daarna was reU naar Schoveningen. Aon t eirond hadden de kinderen heel wat plezier; natuur lijk moesten ze nog eens pootje-baden, dat behoort bij een bezoek aan Scheveningen! Een paar groote toer-auto's brachten leiders en kipderen na een fraaie omrit tenslotte naar het station. Vermoeid, maar vol plei zierige herinneringen kwamen ze ongeveer 8 uur in Gouda aan. Op wachtgeld. Volgens de NI R. Crt. zal de heer J. Waa- le, directeur van het post- en telegraafkan toor alhier, niet worden gepensionneerd, maar op grond van de reorganisatie, op wachtgeld worden gesteld. De rtjwMmerken. De directeur-generaal <jer P. en T. maakt thans in de „St.-Crt." bekend, dat van 16 Juli a.8. of, op de post-, b(j- enhulppost- kantoren, alsmede, na voorafgaande aan vrage, op de stations voor den postdienst rRwielmerken verkrijgbaar zullen worden gesteld tegen den prijs van 8.— per stuk. De verkoop van de merken zal geschieden op werkdagen op de post- en b(j postkanto ren in de uren van openstelling, vallende tusschen 9 uur v.m. en 4 uur n.m., en op de hulppostkantoren en stations voor den postdienst gedurende den geheelen duur der openstelling. Ledenvergadering „Hanze". Maandag 14 Juli a.8., des avonds kwart over acht, houdt de „Hanze" in café „Har monie", alhier haar ledenvergadering. De agenda vermeldt o.m.: Verslag der commissie belast met het nazien der reke ning en verantwoording van den penning meester. Mededeelingen, o.a. bespreking over het Centraal Bureau van Advies voor den Mid denstand. Causerie door den Weleerw. heer kape laan W. v. Alphen, over het onderwerp: „Niet van brood alleen". Rondvraag. Verloting van zes fraaie wandborden. Besmettelijke ziekten. Ten Stadhuize werd in de afgeloopen week aangifte gedaan van een geval van besmet- telyke ziekte, typhus. Thalia-Theater. Een extra goed programma draait er deze week in „Thalia". Het hoofdnummer „Het leven in Holly wood", is een buitengewoon filmwerk in 8 acten en toont het harde werken van de fiimartisten, vroeger beginnend en later ein digend met hun arbeid dan een fabrieks arbeider. Het is de geschiedenis van een onervaren predikantsdochter, die met een misdadiger trouwt en op de huwelijksreis een zoodanigen angst voor den man krijgt, dat zij uit een sneltrein vlucht. Na uren rondzwerven en angstige momenten te heb ben volbracht, wordt zij opgemerkt door den held van een filmwerk dat op die plaats in scène wordt gezet. Hoe zij later van figu rante tot filmster zich weet op te werken en wat zij in haar eigenaardig beroep moet me/emaken, wordt op schitterende wijze wjérgegeven. In „De groote Olifantenkraal", een film in acten, ziet men de olifanten in Voor-Indië in getemden en wilden staat; het opdrijven, lokken en vangen vön wilde olifanten. Alles *eer interessant. „Het Holiandsch Nieuws" geeft o.m. de monstraties van de Kon. Brandweer te Amersfoort, de Rotterdamsche burgemees ter Wijtema op den Kralingschen plas, de afsluitdam in de Zuiderzee Noord-Holiand Wieringen, openluchtspel te Groningen ter eere van het 62e lustrum. Het eerste deel van de Parijsche Olym piade wordt deze week vertoond en bestaat uit de voetbalmatches Holland-Uruguay, HollandZweden en UruguayZwitserland. Voor de massa die niet naar Parijs kunnen gaan is dit een uitnemende gelegenheid om een indruk te krijgen van de spannende wed strijden. Orkest en explicatie zijn bijzonder goed op dreef. Maandoverzicht der Gemeentelijke- en Districts Arbeidsbeurs Gouda. Op 1 Juni 1924 waren bij de Gemeente lijke- en Districts Arbeidsbeurs te Gouda ingeschreven 453 werkzoekenden. In de maand Juni werden ingeschreven 245 werkzoekenden. Gedurende de maand Juni kwamen in 216 aanvragen om personeel, waarvan voldaan werden 202 aanvragen, vervallen 6 aanvra gen, terwijl aan 6 aanvragen niet kon wor den voldaan. In de correspondentschappen van het dis trict Gouda der openbare arbeidsbemidde ling waren ingeschreven 127 werkzoeken- In de maand Juni werden ingeschreven 14 werkzoekenden. Gedurende de maand Juni kwamen in 20 aanvragen om personeel, waarvan voldaan werden 16 aanvragen, terwijl aan 4 aanvra gen niet kon worden voldaan. Intercommunale Arbeidsbemiddeling. Aanbiedingen van werkzoekenden. Lijst van 9 Juli 1924. 18 aardewerkers en pjjpmakers, 1 gieter, 1 plateelschilder, 1 zeter-drukker, 7 druk kers, 12 letterzetters, 1 boekdrukker, 10 grondwerkers, 8 beiers, 14 opperlieden, 2 timmerlieden (1 scheeps-), 1 werkt, teeke naar, 2 houtdraaiers, 8 kistenmakers, 1 meu belmaker, 1 witwerker, 3 mach. houtbewer kers, 1 kleermaker, 1 kapper, 3 bleekers- knechten, 1 schoenmaker, 4 monteurs, 1 gie ter (metaal), 1 klompenmaker, 4 scheeps- lcljnkers en ijzerwerkera, 2 machinisten, 4 smeden, 7 stoken, 1 kopergieter, 12 bliksla gers en lakkers, 1 instrumentmaker, 1 hulp monteur, 1 draaier, 2 touwslagers, 1 heke laar, 6 textielarbeiders, 2 mattenwevers, 12 suikerwerkera, 5 brood- en banketbakkers, 24 sigarenmakers, 4 sorteerders, 1 plakker, 1 bosjesmaker, 1 tabakskerver, 1 kellner, 1 tuinman, 18 pakhuis-, 2 expeditie- en 18 schippersknechts, 2 reizigers, 1 winkelbe diende, 5 koetsiers, 18 kantoorbedienden, 8 boekhouders, 148 transport- en fabrieksar beiders, 1 tuinman-chauffeur, 2 chauffeurs, 2 administrateurs, 2 verstel naaisters, 1 fa- briekarbeidster. Aanvragen werkgevers. 1 dagdienstbode, 17 jaar; 3 jongens 14 16 jaar (fabriek); meisjes 14 k 17 jaar, al len te Gouda. Wedvlucht van duiven. Zondag hield de Postduivenvereeniging „De Blauwe Doffer" een wedvlucht vanuit Lege Zwaluwe. De prijzen werden behaald als volgt: C. M. Holthuijsen 1, 3, 6, 14, 17; A. P. de Jong Jr. 2, 5; H. W. Schneiders 4; P. Ernst 7, 10, 19, 28; A. M. v. d. 8, 9, 12, 23, 26; G. L. Hammer Jr. 11, 16, 16, 21; G. W. M. Roelofs Jr IS; A. P. de Jong Sr., 18, 20, Gebr. de Waal 22, 27, 29; L. Kunst 24; G. W. Roelofs Sr. 26. Ie duif 9.28.44, laatste duif 9.36.31 VI. De aangewezen prijs werd behaald door C. M. Holthuijsen. Burgerlijke Stond. GEBOREN: 9 Juli: Gerrit Jan, z. v. S. A. Podt en J. A. van der Geld, Gouwe 111. 10 Juli: Dirk, z. v. P. M. Baks en L. P. den Held, Walesteeg 24. Willem, s. v. P. J. Verboom en C. Signer, N. Haven 11 Juli: Arie, z. v. P. Stalenburg en J. C. van der Zaan, Vrouwevestesteeg 2. ONDERTROUWD: 10 Juli: A. A. Lint horst en H. T. Hofman. J. G. A. Reparon en H. Planken. M. de Koster en M. de Jong. W. F. Hol en C. A. van Leeuwen. B. Vergunst en W. Kraan. E. J. van der Flier en A. Zoal. OVERLEDEN: 9 Juli: Maarten Johannes Brouerius van Nidek, 78 j. Agenda. 15 Juli. 8 uur. Ledenvergadering Bond v. Marktkooplieden, Bovenzaal Hollandia, Markt Avond- en nachtdienst apothekers. v De apotheek van den heer A. H. Teepe, Gouwe, is deze week tot en met Vrijdag 18 Juli, benevens den daarop volgenden nacht, genopend na 8 uur des avonds nachts alleen echter voor recepten). UW DEN OMTREK. BOSKOOP. Te Rotterdam zijn geslaagd voor het exa* men M.ulo J. D. van Nes, W. G. Kersber gen, H. M. v. d. Stam en N. v. d. Krass, al len alhier. Naar wij vernemen bestaat het voorne men om te geraken tot oprichting van een vrijwillige brigade tot het redden van dren kelingen. Het voorloopige bestuur bestaat uit mevr. Both en de heeren A. Kromhout, S. Straver en J. Sprujjt, bij wie men zich als lid op kan geven. De heeren W. F, v. d. Ende, J. Spek en A. C. v. d. Willik alhier, hebben zitting ge nomen in de jury voor de Rozententoonstel- Hng, welke van 18 tot 20 Juli a.s. te Bus- sum zal worden gehouden-. Omtrent de hieronder gènoemde verloren voorwerpen z\jn aan het politiebureau in lichtingen te bekomen: 2 portemonnaies met inhoud, 1 rozenkrans en 1 ceintuur van een damesmantel. Door dpn Commissaris der Koningin is aan den burgemeester verlof verleend om zich gedurende ee» 3-tal weken buiten de gemeente op te houden. Gedurende dien t\jd cal hij vervangen worden door den oudsten wethouder, den jieer E. Guldemond. GOUDBRAK. De Raad dezer gemeente is in openbure vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 14 Juli, des namiddags ten 7H uur, ter be handeling van de volgende punten: 1. Installatie benoemd raadslid W. Oos- trom; 2. Mededeelingen; 3. Ingekomen stuk ken; 4. Electriciteit; 5. Vaststelling kohier hondenbelasting; 6. Reclames. OUDEWATER. Naar wy vernemen hoopt Ds. J. Hoek, pred. b\j de Ned. Herv. Gem. alhier, 17 Aug. a.s. zyn 40-jarige ambtsvervulling te ge denken. SCHOONHOVEN. Examen aktoiL. O. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het examen akte L. O. Mej. M. S. Schaapman. MARKTBERICHTEN. Aardappsfmarkt Amsterdam. Amsterdam 12 Juli. Andijker muizen groot f 4.50—4.90, Andijker muizen klein f 2.80—8, Andij ker blauwen f 5.10—5.50, Langedijker muizen f 4.90—5.25. WISSELKOERSEN. 11 JnH. 12 Juii. Officieel, k. v. half 12. Londen 11.66% 11.56% Beriyn 0.63 0.63% later Parijs 13.56 13.60 Brussel 12.02% 12.04 Zwitserland 48.02% 48.27% Weenen 0.0037 0.0037% Kopenhagen 42.40 43.46 Stockholm 70.50 70.60 Chri8tiania 35.30 85.40 New-York 2.66% 2.64% RABIO-TKLEGRAFISCH WEERBRRlCdT 12 Juli. Hoogste stand 767.4 te Dresden. Laagste stand 752.9 te Valencia. Verwachting Matige Oosten tot Zui den wind. Helder tot lidit bewolkt. Droog weer, behouden» kan» op on weer. Warm. 12-18 Juli 9.47 n.m.—4.24 v.m. PK£i)lKB£UETEN. ZONDAG, 13 JULI. GOUDA. Romonstr. Kerk, 10% u .v.m. Ds. A. M. A. Reyndera, em. pred. te Driebergen. In de St. Janskerk, Ds. Borger geen dienst Luthersche kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. Ds. W. Veder, 6% u. nan. Ds. T. Sap. Kattenaingei, 10 u. v.m. Ds. T. Sap, doo- pen, 6% u. n.m. Ds. W. Veder. Geref. Gem., Turfmarkt, 1 Ou. v.m. en 6 u. n.m. Lee»kerk. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. J. N. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. B. v. d. Wal pred. te Barneveld, 7 u. n.m. Ds. T. J. Steenbeek. BOSKOOP Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. P. Glaa. Bev. van lidmaten. Zang v.h. Vrija Kerk koor. Remonstr. Kerk, 10 n .v.m. Db. Houtgast, Jeugdkerk. Onderwerp: „Woea u zelf." GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7%u .n.m. Ds. M. B. Verkerk, afscheidsrede. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7%u. n.m. De heer J. L. Houtzagers, Theol. cand. te de Bilt. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7% u. n.m. Db. B. v. d. Too ran uit Rotterdam. Geref. Kerk, 10 u. v.m. en 6 u. n.m. Ds. Drost. f |j' OUDEWATER. Ned. Herv. Kerk, 16 u. v.m. Ds. J. Hoek, bed. H. A. 7 u. n.m. Ds. N. Luyendyk, pred. te Nieuwerkerk a. d. IJssel. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw 10% u. v.m. en 7% u. n.m. Ds. Lamraerink te Delft. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. Ysebrands WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. De heer Lykle- ma, 6% u. n.m. Ds. F. W. G. Verheul te Gouda. Remonstr. Kerk, Geen dienst. OUDERKERK A. D. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. G. Lans, 7 u n.m. De heer P. Lyklema, g. o. te Waddinxveen. NIEUWERKERK A. D. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Ds. N. Luyen dyk, 7 u. n.m. geen dienst. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. De heer C. Mul ler, g.o. te Bodegraven. WOENSDAG, 16 JULI. GOUDA. Zaal tot Heil des Volks, 7% u. n.m., voor de Ver. Calvyn, Ds. Timmer van Ermelo. ADVKRTBNTIBN. Op Handelskantoor Kier ter zteda wordt voor too apoodig mogaiyke indtearfttreding gevraagd j ceH'tmkomend Baaig* kennis van boekhouding strekt tot aanbeveling. 13 Brieven met uitvoerige inlichtingen on der no. 1994 aan het Bureau van de G0UD8CHE COURANT, Markt 8L VOOR DIRECTE INDIENSTTREDING worden GEVRAAGD: TWRfi BEKWAME AANKOMENDE Br. onder No. 1981, bar. v. <L bind. 10 1975 12 om te weiden of hooien, getogen non de Hoostrechtsche dyk in de onmiddeliyke na- byheid van Stolwykeraluis. Te bevragen WESTHAVEN 84, Gouda. De Directeur der R.NL. te Gouda maakt bekend, dat tot deze inrichting geen leer lingen meer worden toegelaten. Hy ver wijst eventueel© acUpirantun naar de Ryks. noranaal lessen, te Schoonhoven, waarvoor het toelatingsexamen reeds Woensdag sa», wordt afgenomen. Aanmelding kan plaats hebben by den oodergetoekende of bijj den Directeur der R.N.L te Sohooohoven vóór Dinsdag 16 Juli, middags 12 uur. J. SLOP. 1991 20 Markt 9a. Wegens ziekte terstond TE KOOP een COMPLETE Winkel, woonhuis, pakhuizen enz., groot 300 M2. Goed beklant en een flink bur gerbestaan verzekerd. Biliyke condities. Brieven odder letter W. Bureau Delft- scho Courant, Delft. 1990 10 Wegen» stil gaan leven TE KOOP een in 1922 nieuw «eboowde Zeer gunstig gelegen aan harde weg by Barneveld met 10 H.A. Welland en 1 HA. Bouwland, te aanvaarden naar keuze. Brieven onder letter V aan 't Hulppost kantoor, Koot w y karbroek1993 16 Aparte Modellen. Prima kwaliteiten. Laajlte prijzen. Bmatifë to 'a-BRAVENHABE - Aam Piawlanaotola 3. iMei.fca.re hij Ka.l.klljfc ImI.II Ma.rt ItM, U-. e. Verstrakt Oradintnn oadnr P*rso*nlijkn Znknr- hnid of Zaknlijk Onderpand Ter uitbreidin| van het Credietbedrijf geeft de Maatschappij „HET WITTE KRUIS" uit een wettig gezegelde plu, segelkoiten met premiën van f BO.OOO, f 20.000, f IO.OOO, f B.OOO, au. au. welke prijzen alle ten volle worden uitgekeerd zonder eenige korting (du, geen */,0>. Trakking 17 Jtill, 24 Juli, 21 Juli. 7 Augustus 1824. Vraag proapectua en inlichtingen bij Hoofdvertegenwoordiger voor Gouda ed om,treken. 1992 80

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2