uda "T3 dviea de*- I KERHEID”, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zaterdag 26 Juli 1624 No. 15601 64» Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen EERSTE BLAD. n 0.75 Gouda FEUILLETON. n D oub*. Tien jaren Oorlogspolitiek. g- ROMANTIEK. 77 - BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERS OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz Dit nummer bestaat uit twee bladen. INGEZONDEN MEDEDBEL1NGEN. Jitgever» t mevr liegt.” ver- Een onbezette geest is open voor alle suggestie, evenals een leeg huis alle ge luiden weerkaatst. 2911 2» schappen, maar versterking met al de mo derne middelen, die de oorlog van de indus trie vergt. In 1917 kwam aan de Somme beweging in het Westelijk front, maar het daar gewonnen terrein werd met een slag door de Duitschers in April 1918 terugge wonnen. Toen de aanval op Amiens, die op Calais en de verbinding met Engeland was bedoeld, doodliep, hervatte men desen aan val in Reims; het zou het laatste Duitsche offensief zijn. Had men toen reeds achter de schermen kunnen zien, men zou het heb ben begrepen. jacht- a. hij men J. DE MOL EN ZOON Tvrlaurkt 71 - T«l. 41« - Boud»/ Hum- ii DiiisIMii ■SiM* Kaai. JV4o n monster voor dat Met de onstuimigheidw bond, die een spoor v^Wq^ z>lch van zijn jacht naan-Kro van daar naar Duitschw^ Zijn eerste en naaste dóéHj geweest. De gérant van Zljf 1914 1 Augustus 1924. I. De periode van vijftig jaren, die 1864 van 1914 scheidt en tegelijk daaraan verbindt, is zeker een uiterst belangryki. In een halve eeuw tijds werden z.n. historische belangen- vraagstukken opgelost; de politieke land kaart van Europa veranderd door de op komst van Duitschland, en door de vorming van de Triple Alliantie eenerzjjds, de Triple Entente anderzijds geheel nieuw georiën teerd. Maar va< hoeveel grooter beteekenis is niet, zoowel q^latief als absoluut, de pe riode van slechts een tiental jaren, die thans achter ons ligt. In dit schijnbaar korte tijd vak voor de eeuwigheid nauwelijks mede tellend is de politiek niet slechts van Europa, maar van geheel de wereld omver- geworpen; droomen van eeuwen achtereen als die betreffende de onafhankelijkheid van Polen en Bohemen, betreffende de stichting van een groot Servisch rijk zijn plotseling, als automatisch in verwezenlijking geraakt In deze tienjarige periode Vormen 1914 en 1918 de culminatiepunten. In 1914 werd de storm ontketend; de politiek-economische vloedgolf, die zich vanaf 1918 over de we reld heeft verspreid, is van de ontketening van dien storm van menschelyke hartstoch ten het begrijpelijk gevolg. Het zyn niet vier jaren oorlogspolitiek, die wij beleefd hebben, maar het zijn er reeds tien; het zullen er zoo straks wellicht meer zyn. Want al werd formeel door de vrede van Versailles de oorlog beëindigd, de oorlogs- geest waait nog over de geheele wereld rond, zoowel politiek 'als economisch. Het gaat ermede als met den leerling van den toovenaar, die wel de formule kende om het water in overmatigen aandrang te doen stroomen, doch vergeefs zocht naar de woorden om den stroom te stuiten, toen de ze hem te machtig werd! Het uitbreken, plotseling, onverwacht toch nog na deze jaren van voorbereiding, van den grooten oorlog op 1 Augustus 1914, had twee oorzaken: een nabije en een ver wijderde. De nabije lag in den moordaanslag te Serajewo; de verwijderde in de ontwikke ling, die de Europeesche politiek heeft ge vonden, nadat Duitschland aan het einde van den Zuid-Afrikaanschen oorlog de door Engeland aangeboden toenadering weiger de, en Frankrijk erin slaagde om Engeland, dat genoeg had van zijn splendid isolation, in den kring van het tweevoudig Russisch- Fransch verbond te trekken. De „voorbeeldi- aanvalsleger gelegd. Nadat Duitschland en Turkije zooals te verwachten was te vergeefs gepoogd hadden Engeland te treffen in zijn hart: in zijn verbinding mét Indië door het Suez-kanaal, poogden de Ge allieerden, door Griekenland op hun zijde te krijgen, Bulgarije aan te tasten en zoodoen de Oostenrijk van de andere zijde binnen te trekken. Het Grieksche drama, dat slechts oppervlakkige gelijkenissen met het Belgi sche vertoonde, was daarvan het gevolg. Ge beurtenissen van eigenaardigen aard speel den zich in het formeel nog altijd neutraal geheeten Athene af. En tegelijkertijd kwa men weer nieuwe fronten zich voegen bjj de oude; begon de oorlpg in Mesopotamia en het Heilige Land; behaalden de Russen on der Grootvorst Nicolaas, die in het Westen van zijn commandement was ontheven, groote successen in Armenië, waar z|j tot Erzeroem doordrongen. En ook in Polen vertoonden dip Russische legers onder Broes- siloff plotseling een activiteit, die terecht de Duitsch-Oostenrijksche legers veront rustte en die er ongetwijfeld toe heeft bij gedragen, dat weer dagen achtereen de mili taire treinen versterkingen aanbrachten van het Westelijke front, met al de stiptheid, waarover de Duitsche machinerie beschikte. Voort ging de oorlog, te land en ter zee, waar het slechts zelden tot een grooten slag kwam en waar beide partijen zich in den slag bjj Jutland de overwinning toeschreven. Voort ging de str|jd ook in de koloniën, die door Duitschland de eene nde andere wer den verloren. In 1917 brak plotseling de Russische revolutie uit; scheen het aanvan kelijk, dat dit een succes beteekende voor de Entente, aangezien het Russische vorsten huis zich in afzonderlijke besprekingen met Duitschland wilde begeven, al spoedig ver anderde het aspect. In den aanvang van 1918 was de vrede van Brest-Litofsk, met de Russische Sovjet-regeering gesloten, een feit geworden en Duitschland behoefde zich over aanvallen uit het Oosten voorloopig niet meer te verontrusten. Maar op het Westelijk front kwam er een vijand by, on derschat, gelijk men het in den aanvang ook Engeland had gedaan. Dit had met groote organisatorische gaven een leger als uit den grond gestampt en Amerika, door den on verbiddelijk gevoerden duikbootenoorlog aan de jijde van de Entente gebracht, deed het zelfde. Mocht de duikbootoorlog zijn invloed niet missen op het handelsverkeer, slechts zelden, uiterst zelden zijn transportschepen met troepen verongelukt Geheel een keten van oorlogsschepen beschermde de Engel- sche transportschepen in het Kanaal, maar ook de Amerikaansche transportschepen zijn voor het meerendeel veilig overgekomen. Zy brachten niet alleen versterking in man- Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door J. P. WESSELINK—Van Roasum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. Slechts negentien jaren. Negentien korte jaren, die haar tot ’n oude vrouw hadden gemaaktNegentien eindelooae jaren, die aan haar smart niets van de oude bitterheid hadden ontnomen. „Hij heeft dien dag niet beleefd”, herhaalde zij prevelend. „Een bewijs, mevrouw, dat men rich niet tot de Indische fakirs behoeft te 'wenden om moorden op een afstand ten uilvoer te brengen.” Zij was ongevoelig voor den wreeden spot „Dus mag ik ook verder hopen, dat mijn gebeden in vervulling komen vorst Warjagin.” „Mogeiijk. Musschien wordt van den mar wien uw gebeden gelden juist nu terwijl wij hier ritten en zoo opgewekt praten de hand ge- J*ijn >1 be zorgde hem hel adres van den kunst schilder Czaslo. En rijn hart klopte zoo razend als nooit tevoren, als nooit bij een zijner hartstochtelijkste liefdesavonturen, toen hij in de auto van zijn hotel de straat insloeg, waar hij inlichtingen zou krijgen omtrent Dagmar Markoff. Maar de auto hield niet stil voor het huis met het bekende voortuintje. Hij slak de straat over en stond stil voor een huisdeur, die hem niets zeide en naast een winkel, dien hij nooit had gezien. „Dit is tooh zeker verkeerd.” Hij tikte met den knop van rijn stok den chauffeur op den rug. „Neen, mijnheer. Dit is het nummer. Toen stapte hij uit. Een kind huppel de hem voorbij. Zeg eens, kleintje, woont hier Czas- lo „Gaat u maar in den winkel.” Hij drukte op de klink. Een kort, schen Haam heeft verworven, werden de loopgraven opgeworpen, gelyk over geheel de lengte van het Westelijke front. Tege lijkertijd rukten de Russen in Oost-Pruisen binnen. Daar werden zij eerst tot staan ge bracht, toen Hindenburg, reeds jaren. op non-activiteit gesteld, met zyn plaatselyke kennis te hulp rukte. Dit was het sein voor geheel een nieuwen vooruitgang der Duit sche wapenen in Polen. In Gailicië, waar de Russen aanvankelijk succes behaalden en zelfs Premyszl tot overgave dwongen, wer den zy, evenals in Polen, teruggeworpen. Hier was Mackensen de groote veldheer, die in Warschau zyn zegevierenden intocht hield en die in opdracht van de verbonden Duitsche en Oostenrtfksche souvereinen in schyn de vroegere Poolsche vrijheid herstel de. De jaren 1915 en 1916 waren zwaar door worstelde oorlogsjaren. Het aantal deelne mers vermeerderde. In 1915 met Italië, dat zich van de Triple Alliantie afkeerde en ter wille van de irredenta de zijde der Entente koos. Daarna Bulgarije, in welks hoofdstad intriges van verschillenden aard werden ge sponnen, met het resultaat, dat Bulgarije zich, gelijk Turkije reeds tevoren had ge daan, bij Duitschland en Oostenrijk aansloot en met hen de Centrale machten vormde. Weer een jaar later kwam Roemenië in den oorlog; aanvankelijk scheen het succes aan zyn wapenen verzekerd en werd het begeer de Zevenbergen zonder* slag of stoot geno men; toen kwam de Duitsche veldtocht, die het veroverde plotseling terugnam en het Roemeensche land tot op een klein gedeelte na in bezit nam. Maar in het Westen, waar dan toch de beslissing moest vallen, ging de loopgravenoorlog onveranderd door. In Sep tember 1915 scheen het als zouden de En- gelsch-Fransche strijdkrachten doorbreken; de poging werd reeds in den aanvang ge stuit. In 1916 opende Duitschland met den geweldigen aanval op Verdun, welks tra gisch en heldhaftig lot een der mooiste epi- sorden van den oorlog vormt. Leger-afdee- ling na leger-afdeeling werd tegen Verdun aangevoerd, maar het mocht niet baten; de stad hield stand, ook al viel«n aanvankelijk enkele forten. Daarentegen drongen de En« tente-legers op de Somma aan; Picardië kwam voor een deel in hun handen terug. Inmiddels was de stryd over een groot aantal fronten uitgebreid. Engelsche en Fransche schepen hadden getracht de Dar- daneilen te forceeren om Constantinopel te kunnen nemen; de poging was mislukt en de bekende Dardanellen-expeditie, die zoo veel goed en bloed zou kosten, begon. Toen deze vruchteloos bleek, werd Saloniki, On danks de protesten van Griekenland, bezet; daar werd de basis voor geheel een nieuw prinses Natalie en daarna uw dochter, inderdaad vreemd I” Hij schoof op zijn stoel, tikte met rijn ring tegen zijn glas bestelde een cog- uacgrog. Dat flauwe bocht was toch niets. BMNMWN W AK MOMMOëUB* DCCXX1L Wiy hebben in onze brieven meermalen gewezen op den gebrekkigen bouw der nieuwe woningen wat betreft de inwendi ge venieeiiag. Onlang» by gelegenheid van het stedebouwkundig congres spraken wy den wenach uit dat men zich eens wat meer bezig hield met het vraagstuk der praktische bruikbaarheid der woningen ia plaats van met de aesthetische afwerking der gevels. Het doet on» genoegen dat wij in een dezer dagen nieuw-varschenen tijdschrift „Het Bouwbedryf” een artikel aantroffen van de hand van den binnenhuis-architect Goroeliis van der Sluijs, die heUeifde on derwerp behandelt en ook zyn ontevreden heid uit over de verwaarloozing der in wendige verdeeling van de woningen. Wat mij, aldus schryft Cora. v. d. Sluij», zoo dikwyls opvalt, is het absolute gebrek aan praktische bruikbaarheid. Er zyn groote kamers waarin geen meubel tegen den wand kan staan, eenvoudig omdat de ramen, deuren en schoorsteen zoodanig geplaatst zijn dat er geen ruimte over blijft. In dit verband vertelt hy van een eet kamer die 5 X 5 M. was, maar die zooveel deuren en ramen bevatte dat er geen plaats was voor een behoorlijk buffet. Men voet dan, zoo schrijft hyi'verdef, dat er onder de veie bouwende lieden, ar chitecten en eigenbouwers, menschen zyn die misschien wel verstand hebben van steen en hout en deze materialen wei zoo danig bijeen weten te brengen, da thet re sultaat van hun arbeid ons het noodige dak boven het hoofd brengt, maar onder die bouwers treffen wij nog zoo heel wei nig een kunstenaar aan. Ik bedoel dan: menschen die begrijpen dat het mooie van een kamer reeds is bereikt wanneer deze ruimte is opgelost als een mooi verhou- (.01 IkM II i; COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (bohoorende tot don beoorgkring) i 1—4 regels elke regri moer 025. Van buiten Gouda on den bezorgkringi 1—4 regels 1.55, elke regal meer 0^0. Advortontiën in het Zaterdagnummor SO Mjslag op den prijs. Liafdadighoids-advertontiln de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels LOB, elke regel maar /OJO. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentita on ingezonden mededeelingen bjj contract tot zoor gerodueeor- don prijs. Groote letten on randen worden berekend naar plaatsruimte. Advortontiën kunnen worden ingebonden door tuoocbenkomst van ooUedo Boekhan delaren, Advertentieburoaux en onae Agenten en moeten dcgga vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te s|jn. schril 6elgor.nke|£ schemerlicht.... een nu uw aansluitende, roode blouse, een wit schort over breede heupen. Rinke len als van nikkelen geldstukken over een metalen plaat, een stem, week en ietwat zangerig, bij den klank waarvan zijn bloed scheen te stollen. „Dank u, juffrouw. (J verlangt, mijnheer Nog heden begreep hij niet, dat hij kalm was blijven staan, dat geen ge luid aan zijn lippen ontsnapte, dat hijJ slechts bliksemsnel het hoofd totdat de roode blouse de derfr uit was. Toen.... een lichte kreet.... een bleek, teer gelaat, omlijst door kastanjebruin haar, dat neerboog op haar borst een smalle blanke hand, die als steunzoe kend rond tastte, totdat hij die greep. „Waarom schrikt u voor mij? U behoeft voor nni niet Je schrikken.” ’ui al spreken» wefd hij kalm. Zoo kalm, dat hij hekgemden busje uit rijn vestjezak trok, met het voor hem spe- liaai bereide vlugzout, het openschroef de en haar onder den,neus hield. „Wind u niet op, wij willen, kalm, ais goede vrienden met elkaar spreken. Hij nam een strengen, vaderlijken tuon bp:a klopte haar op de hand..' „Nu komt thweer een beetje bij. Eerst zal ik de auto wegzenden, an- dors komt er hier nog een oploop van nieuwsgierigen.” Toen hij terugkwam zat rij achter de toonbank met gevouwen handen en groote, angstige oog en. (Wordt vervolgd). ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagzblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad /3.80. Abenncmenten worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT SI, GOUDA, bjj onze agenten ea loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie Tel lat 82; Redactie Tel 545. voortdurend iemund naast mij had ge had, dien ik kon verachten. Dat geeft kracht. Spreek vorst waar heeft u haar gerien Vorst Warjagin wierp rijn uitgedoof de sigarette in den tuin, klapte het kleine gouden etui open dat aan een door het knoopsgat van rijn vest ge trokken kettinkje van platina hing. Zijn vingers, die aan de toppen vochtig M erden van bedwongen opwinding had den een berighedd noodig. „In een kleinen papierwinkel, me vrouw waar ik juist was om een huisnummer te vragen.” Een kort, spottend lachje kwam om de mondhoeken van mevrouw Mairkoff. Juf houw Markoff haalt dus nu haar schrijfpapier uit een kleinen papierwin kel, evenals een „Neen, neen, u vergist u. Juffrouw Markoff nam juist vijf stuiverstukken op voor vijf licht blauwe velletjes post papier, die een dienstmeisje bij haar had gehaald.” U liegt vorst Warjagin, u Haar adem ging hijgend. „Ziet u, mevrouw, dat het toch beter geweest zou rijn, indien wij in het ho tel waren gegaan.” Mevrouw Markoff hield rich vaat aan de armleuningen van haait stoel en dwong het beleefdheidslachje weer te rug op haar lippen. „Ga voort, u heeft vreemde ontmoe tingen, dat moet ik zeggen.” „Ja, vindt u niet, mevrouw? Eerst amputeerd die hem recht gaf tot een bestaan alskunstenaar. Zij richtte zich kaarsrecht in haar stoel op, in haar oogen gloeide een akelig vuur. „Hoe moet ik dat opvatten, vorst?” „Heel eenvoudig, mevrouw. Bovenna- Inurlijke oorzaken uiten zich dikwijls in de meest alledaagsche gevolgen. Een \al van het balkon van een tram bij voorbeeldeen gecompliceerde breuk kneuzingen, kortgeleden verergering dooi een scheur van de ternauwernood genezen weefsels*, innerlijke 'bloeduit storting.... ik ben slechL een leek, me vrouw, maar mogelijk zou de amputatie zijn, naar hetgeen uw dochter mij ver teld beeft.” U heeft haargezien „Dat heb ik. Toevallig. Dezen keer werkelijk volkomen toevallig F’ Mevrouw Markoff haalde diep adem. „Ik heb voor mij zelf een eed afge legd, vorst Warjagin, dat niemand mij ooit over haar zou spreken. Niemand. Voor u wil ik een uitzondering maken, maar als ik u verzoeken mag, kort, in een paar woorden.” Zij sprak dof, snel. Zij was aan het einde van haar krachten. „Mag ik u niet liever Usrugbrengen in het hotel De menschen hier in het rond....” Zij schudde het hoofd. „Neen, juist, de menschen. Ik acht hen, dat helpt. Misschien zou ik te gronde rijn gegaan, indien ik niet ge” bestraffing, door de Oostenryksche po litiek noodzakelyk geacht tegenover den moordaanslag te Serajewo, was rechtstreeks tegen Servië, indirect tegen Rusland gericht, welks invloed op den Balkan ten koste van Oostenrijk, in Perzië ten koste van Enge land zienderopgen toenam, niet te Beriy'n, maar te Weenen heeft mêp met den oorlogs- fakkel gezwaaid en den' bondgenoot, die vóór alles loyaal wilde zyn, medegesleept. Rusland speelde de nevenparty in dit dub belzinnig spel; reeds den dag nadat Oosten rijk zyn opzienbarend ultimatum tot Servië had gericht, riep de Russische minister van buitenlandsche zaken de gezanten van En geland en Frankrijk tot zich, en de eensge zindheid dezer Triple Entente scheen voor loopig verzekerd. Tenzy de Duitsche diplo maten zich bekwamer hadden getoond dan zy deden; tenzij zij hun vrees voor Rusland hadden kunnen overwinnen door hun ver trouwen op Engeland te vestigen. Maar het staat historisch vast nog op den dag, dat Engeland met hernieuwde voorstellen van vriendschappelijke samenwerking by Bethman Holweg kwam, zag deze slechts Rusland en het gevaar van de Russische mobilisatie. Daardoor was samenwerking met Engeland om het conflict te localisee- ren, gelyk toen nog had kunnen geschieden, vanzelf uitgesloten. Daarbij kwam de schen ding van België’s onzijdigheid, uit z.g. mili taire overwegigen, welke Duitschland niet alleen een stuk prestige, maar ook materieel groot nadeel heeft gebracht. In den aan vang van Augustus was de stryd ontketend; reeds enkele dagen daarna zou Duitschland door de deelneming van Engeland aan dien stryd, bemerken, dat het ging om leven of de wereldheerschappij. Het was geen oor log, gelijk wij er gekend hebben in de tien tallen jaren, die achter ons liggen, maar het werd een stryd op leven en dood, waarin steeds meer landen, willens of onwillens, werden betrokken. De aanvang van den oorlog bracht een overweldigend Duitsch succes op het Weste lijk front. Na een korten, heldhaftigen weerstand der Belgen bij Luik, braken de Duitschers door; wierpen de Franschen en Engelschen bij Charleroi terug en rukten in de richting van Parys op. Reeds scheen Parys bedre’igd; de regeering nam de wijk naar Bordeaux, toen Joffre en Foch, door concentratie van krachten, den vijand tot staan brachten en by den slag aan de Mar ne tot terugtrekken dwongen. Duitschland breidde daarna zijn front aanmerkelijk uit; vermeesterde Antwerpen; rukte voort tot aan den Yser, maar vond daar een onver- wachten weerstand, die niet zou worden overwonnen. Aan weerszijden van den Yser, welk klein Belgisch riviertje een histori-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1