T. GOEDEWAAGEN ZONEN J.ttolleman OfficieelDealer. Aan- en verkoop van vreemde valuta. De Huwelijksbarometer AUTO Sociëteit MJUBBT. Hedenavond Grande Fête de Nuit. The Dansant Tuin Concert PuummtMiBaiRN LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Veranderlijk Storm-Regen-Wind Mooi weer en warm Restaurant „VICTORIA optreden ORCHEST - GOUDA. dings-juist geheel waarin de ramen zoo tïjn geplaatst en ala verhouding betekend, dat tij die onzegbare fijnheid van licht naar binnen geven dje wij niet kunnen ver klaren maar die one het gevoel van iets heel aangenaam* geeft. Zoo hoog-idyllisch behoeft men zyn eischen niet te stellen om ze nog op geen stukken na verwezenlijkt te zien. Wanneer men alleen ala wenach stelt dat de meeat gewone en gangbare meubelen in een ka mer geplaatst kunnen worden, loopt het in veie nieuwe woningen al mis. Wij vertel den onlangs van een kamer die op den plattegrond als slaapkamer stond aange duid, maar die onmogelijk een tweetal le dikanten kon bevatten omdat zij óf voor het raam, óf voor den schoorsteen óf voor de kastdeur moesten staan of zoo stonden dat de deur van de gang niet open kon. Een waardig pendant dus van de eetkarher van Oorn .van der Sluijs in zijn artikel aangeduid Ik ben nu bezig, zegt Van der Sluijs, in een huis, gebouwd door een niet onbekend architect, zelfs iemand die bij velen een goeden naam heeft. I>it huis is in alle op zichten veel slechter voor bewoning dan het doorsnee eigenbouwershuis, omdat het gebouwd ïb met de pretentie van den „ar tist" em niet met de liefde en toewijding van den ervaren vakman, Ik heb geen re den om den eigembouwer in. bescherming te nemen, integendeel. Maar deze koop man doet tenminste uit eigenbelang zyn beat het huis zoo goed mogelijk bewoon baar te maken omdat hy er anders eem „strop" aan heeft. Maar wel heb ik reden sommige archi tecten niet ,in bescherming te nemen ,te bekampen zelfs omdat hun arbeid de da- geiyksche ergernis is voor hen, wien wordt opgedragen deze bouwwerken tot een aan gename en goede bewoning te maken. Wy zyn het met deze redeneering vol- maakt eens en het deed ons genoegen ze eens te vernemen uit den mond van eem man, die meer dan iemand anders in de gedegenheid is het kwaad te aanschouwen. Daarby komt nog dat Oom. v. d, Sluys Ai et in gewone burgermanswondngen komt, doch wel in die der goed-gezeten men- schen. Als het in de duurdere huizen al zóó mis is als hy schrijft hoe zal het dan wel zyn in de goedkoopere huizen, waar in maar 1 uk-raak wordt gedaan. Wat heb ben we aan een bouwpolitie die er op let of de treden van de trap wel precies breed genoeg zyn maar er niet naar omkijken, of de indeeling der kamers eemgszuu* bruikbaar is. Telkens duikt er een nieuw systeem van bouw op en steeds weer zitten er kapitale fouten aan, omdat men maar kopieert zonder na te denken. We hebben het ge zien dat oude teekenjngen werden gebruikt en de huizen een mimtieuse copie waren' van die reeds elders gebouwd waren. Tot op zekere hoogte is die uniformiteit ook de schuld van het georganiseerde toezicht van gemeentewege, dat aiue nieuwigheden óf afwijst óf zopl&ng op goedkeuring laat wachten dat een architect er niet op wachten kan. Men dient dus «naar liever ontwerpen in waarvan vaststaat dat goedgekeurd worden. Een winkelier die zijn winkelpui eens op bisoudere wyze wil de verbouwen, diende driemaal een ont werp in dpch zag nu twee jaar gewacht te hebbea maar van het plan af. -rjttet type huis dat men in den Haag ijpodig heeft is dat van drie flinke kamers, een keuken on een badkamer. Het lykt ons ttiet zoo'n reuzgnwtoor om daarvoor een ontwerp te maken dat acceptabel is. Maar de huizen worden te veel „van buiten naar binnen" gebouwd gelijk v., d. Sluijb terecht opmerkt. Men begint met eon geveltje en dan moet het inwendige zich daarby maar aanpassen. In hetzelfde tydschrifit lezen wij eenige modedeeLingen over1 eèn ry huizen die in den Haag zyn gebouwd langs het sportterrein „Hout- rust". De plattegronden zyn daarby niet van dexuzelfden ontwerper als de gevel. Eerst is de plattegrond gemaakt en daar na is de tweede architect aan den gevel gaan werken. Het is gelukt op die wyze iet® goeds tot stand te brengen. Misschien is dit een goed systeem dat tot een oplos sing kan brengen der bouw-jjlaanen. In elk geval zal er door voorkomen worden dat ai ierlei ongerief ontstaat omdat het uiter lijk wordt begunstigd ten nadeele van het innerlyk. Gaarne hopen wy dat het artikel van Com. v. d. Sluys een goede uitwerking zal hebben en dat men het groote probleem van de nwonlngbouw eons op nieuw zal gaan overwegen. Het gewieht daarvan be hoeft wel niet meer te worden bewezen. HAGENAAR. Da oonfarentie ta Londen. Protesten te Parijs tegen den invloed der internationale bankiers op de onderhandelingen te Londen. De Briteche bladen zyn över het algemeen zeer pessimistisch gestemd over de inter- geallieerde conferentie, en wel omdat de oplossing van het leegingsprobleem wel wat al te lang op zich laat wachten. In confe- rentiekringen is men echter geenszins pessi mistisch gestemd en ofschoon de groote moeiiykheid van het leeningsvraagstuk niet onderschat wordt, heerscht nog alty'd het geloof, dat het tenslotte met goeden wil en dank zy het besef Van de gevolgen van een mislukking, wei op te lossen valt Zelfa is men hoopvol gestemd en zonder dat er nu eigeniyk iets van beteekenis is voorgevallen is de stemming geheel veran derd. Vroeg men zich pnVankeiyk gisteren in de morgenuren af of het maar niet be ter was uiteen te guan, na een conferentie van de leiders der conferentie, die meer dan twee uren duurde en waaraan ook de En- gelsche ministers Snowden en Thomas deelnamen, schijnt de hemel plotseling op geklaard. Verschillende byeenkomsten met de bankiers hebben daarna plaats gehad en men verzekert thans de juiste formule te hebben gevonden. Hetzelfde heeft men evenwel ook Dinsdag van hot compromis voorstel van Theunis beweerd, hetwelk men den volgenden morgen al weef liet varen. De eerste commissie heeft niet opnieuw vergaderd, hy biyft voorloopig formeel by haar rapport, dat, zooals men weet door de financiers als onbevredigend wordt be schouwd. Doch, ofschoon de commissie als zoodanig geen mandaat daarvoor heeft, on- derhandélen de commissieleden nog met de bankiers. Men verwacht, dat gedurende het week-end, wanneer alle gedelegeerden de vlootrevue te Speadhead bijwonen, het de finitieve accoord tot stand zal komen. Daar om zpl de eerste commissie Maandagmorgen om elf uur vergaderen, om een rapport op te stellen, waarin weliswaar geen sprake zal zyn van deze officieuse besprekingen, maar welks inhoud daarvan toch het resul taat zal zyn. De tweede commissie heeft zich er toe be paald te constateeren, dat aangaande de kwestie van het Fransch-Belgiache spoor wegpersoneel geen overeenstemming kon worden bereikt. Deze commissie vergadert' voorloopig niet meer. De derde commissie is yverig aan het werk en zal ook Maandagmorgen om elf uur een pfficieele zitting houden, in de hoop dan met haar rapport gereed te zyn. De leden van het juridische comité, Cecil Hurst en Fromageot, hebben niet van hun bevoegdheid^gebruik gemaakt om een derde ljd op te nemen voor het geval zy het niet eens konden worden; hun besprekingen zyn tameiyk vlot verloopen. Het staat vast dat de beide juristeA zullen beslissen, dat het plan-Dawes de verplichtingen, welke het vredesverdrag aan Duitschland oplegt, over- schrydt, en het dus noodig Is de Duitsche delegatie naar Londen te laten komen. Het is echter nog niet zeker, over welke punten en in hoeverre men met de Duitsche delega tie in discussie zal treden. Maandag zal de beslissing van de confe rentie vallen in zoo verre men althans van een beslissing kan spreken zoolang de Duit- schers nog niet zyn geraadpleegd. In Fransche kringen biyft de ontstem ming nog steeds voortduren over de actie der financiers van Wallstreet en de Londen- sche City wien men het euvel duidt, dat zij zoo hardnekkig vasthouden aan hun eisch, dat den geldschieters afdoende waarborgen worden geboden mét betrekking tot de door dezen te verstrekken leening en eiken straf maatregel, eventueel op Duitschland toe te passen, van de hand wijzen. Den geldman nen wordt verweten,''dat zy meer het oog houden gericht op gunstige beleggingsvoor- waarden dergenen, die hun geld ter be schikking stellen, dan op de belangen van Frankryk. In dit verband wordt dan ook steeds krachtiger de eisch in uitgebreide Fransche kringen gesteld, dat aan de be voegdheden der Commissie van Herstel niet in het minst zal worden geraakt. Dat over het algemeen de in het Fransch geredigeerde Belgische pers zich volkomen aansluit by de kritiek, die de Fransche journalisten uitoefenen op het offensief, dat de bankiers tegen de Commissie van Her stel, zooals die thans is samengesteld, heb ben ingezet, behoeft geen uitleg van vele woorden. De Vlaamsche pers daarentegen, die herhaaldelyk kritiek heeft uitgeoefend op het te slaafs volgen door België van Frankryk, laat een heel ander geluid hoo- ren. Terecht wyst ipen in de Vlaamsche bladen erop, dat de C. v. H. een Fransch instrument is, dat steeds en gaarne door Poincaré werd gehanteerd om een politiek te voeren, waardoor de pacificatie van Euro pa werd tegengehouden. België, blijk ge vend van te weinig zelfstandigheid, ging nimmer nadrukkelyk genoeg tegen de staat kunde van Poincuré in. Merkwaardig is in dit verband de volgende passage uit Het Laatste Nieuws: „De by het herstel betrokken regeeringen bevinden zich op een tweesprong. Aan de eene zyde is de weg, die terugvoert naar het politiek gehaspel van Poincaré, aan de andere zyde de baan, die leidt naar een practische oplossing van de herstelkwestie. In België bestaat er een onbetwistbare meerderheid om den tweeden weg te kiezen. Ook vertrouwen wy, dat de Belgische re geering te Londen niet dulden zal, dat on dergeschikte Belgische vertegenwoordigers in overleg met Poincaréïsche ambtenaren van het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken het werk van het herstel be- moeiiyken." BÜITKNLAND8CH NIEUWS. DUITS OH LAND. De werkloosheid. Van 1 tot 15 Juli steeg in het niet be zette Duitsche gebied het aantal onder steunde werlcloozen van 239.500 tot 276.000, dus met 16 Herfstjaarheurs te Keulen. Voor de van 14 tot 19 September a.s. to houden herfstjaarheurs te Keulen (de land- bouwbeurs jvordt van 30 Augustus7 Sep tember genouden) is de tentoonstellings oppervlakte met 12000 M2. vergroot ge worden. Hierdoor wordt aan verscheidene handels- en industriebranches, die op de voorjaarsbeurs slechte over een betrekkelyk kleine ruimte konden beschikken, gelegen heid tot meerdere uitbreiding gegeven. Aangezien de RUnlandsche bruinkoolbeurs pas in het aanstaande voorjaar herhaald wordt, komt de vrykomende ruimte nu aan andere exposanten ten goede. De aanmeldingen om op de herfstjaar- beura te expoaeeren zyn zeer talrijk, wel een bewys voor de groote beteekenis, die de Dititsche industrie toekent aan de Keulache jaarbeurs als hoofdmarkt van het dicht-be- volkte Weet-Duitschland en als uitvoer- markt vooral naar de West-Europeesche landen. Ook uit het buitenland zyn tal van nieuwe aanmeldingen ingekomen, waaraan echter slechts voldaan kan worden, nadat aan de Duitsche inzenders plaats is verleend. Met de NederlandBche belangen zal echter vol doende rekening gehouden worden, zoodat er genoeg ruimte is ook voor een eventu- eele collectieve inzending, die wellicht ook in een afzonderiyk paviljoen onder te bren gen zou zyn. De moordenaar Haarman. In de Tag schetst Hans Hyan het onder houd, dat hy in de gevangenis te Hannover met Haarman heeft gehad. Hy beschrijft eerst het uiterlijk van den moordenaar, die een buitengewoon sterk gebit met gezonde witte tanden en sterk ontwikkelde kin en opvallend kleine ooren heeft Als hy spreekt is Haarman opgebonden, en tevens nieuws gierig en angstig. Hy maakt voor het ove rige den indruk van een gezond, sterk, goed- gevoed mensch. Toen Hyan gezegd had, wie hy was en wat hy wilde, begon Haarmann te ver tellen. Eerst had hy het weer ovpr zyn jeugd. Hy schynt by zonder aan zyn moeder gehecht te zyh geweest. Zyn ouders bezaten een sigarenfabriek je en een paar huizen. Zyn moeder stuurde hem met geld om de huur te betalen naar de arme huurders. Ook gaf zy hun te eten. Maar dat alles mocht vader nooit te weten komen. Haar man leerde thuis si garenmaken, een vak waar hy niet het minst voor voelde. Op school had hy nooit veel uitgevoerd. Dit alles werd lachend verteld. En Haar man lacht ook als hy uitlegt, hoe hy het hoofd van het lichaam van een zyner slacht offers afsneed en in een stuk papier inpak te, omdat het doode hoofd hem anders zóo aanstaarde. Maar dan begint hy te huilen en zegt hy, dat hy eigeniyk niet weet hoe hy er toe kwam, die jonge menschen den adamsappel door te bijten, Hy herinnert zich slechts 7 jongelieden te hebben gedood, maar precies weet hy het eigeniyk ook niet. Alles is al zoo lang geleden. Men verlangt van my, zegt hy, dat ik ook beken al die anderen te hebben gedood en als ze dat wil len zeg ik maar ja. In de Leine heeft men vyf schedels ge vonden. Haarman zegt, dat ze onmogelijk van zyn slachtoffers kunnen zyn, want hy heeft de'schedels telkens geheel verbryze(d. Het zal volgens Hyan uiterst moeilyk zyn te bewijzen, dat Haarman de verschillende misdaden heeft gepleegd, maar wat hy zelf bekent zal wel waar zyn. Hy heeft eens moeten vechten met een zyner slachtoffers, die erg sterk en groot was. Ten slotte heeft Haarman toch overwonnen. Hoe dit echter geschiedde weet hjj niet meer. „En dan, voegt hy eraan ^oe, lag de arme jongen npast my, de oogen«og een beetje open, als of hy my wilde aankijken." En weer lacht Haarman zachtjes in zich zelf. STADSNIEUWS. KERKNIEUWS. Het Eucharistische congres, l'Utaravoiui ziiju opnieuw ulgeuioeae vergaderingen gehouden in de St. Wil- librorduskerk, het Concertgebouw en het Stadion. De Soholo Cantor uit* luisterde de ver gadering in de Willibrorduskerk op met liregoriaanscho en' Latijnsche gezangen. Als Vlaamseh spreker trad daar op de heer Frans van Cauwelaert, burge meester van Antwerpen, met het onder werp Het streven naar eerherstel af geleid uit de natuur zelve van de de- volit tot het Goddelijk Hart, uit do yerlangens, uitgedrukt door Christus zelf bij verschijningen en uit de voor beelden van de 'H. Margaretha Maria. Als Waalsdhredenaar trad op de lieer Sinzot, lid van de Belgische Ka mer, met het onderwerp De Kerk en het eerherstel door het Misoffer. Pater Janvier, Fransch dominicaan, i>piak ten slotte over het eerherstel, gelegen in de Eucharistische congres- ii, en de beteekenis van het congres to Amsterdam in dit verband. In hel Concertgebouw sprak mgr. J. A. S. van Schaik president van het Klein-Seminarie Culembórg, over de (Sacramenten van Mirakel, d. i. de won deren in verband met het altaar-sacra ment, waartoe meéstal heiligschennis sen aanleiding weten. Verder spraken daar mgr. Kelley bis- sihop van Oklahawa, en de Italiaan- sche pater Vincenzo di Lorenzo over eueha ristjache onderw erpen De vergadering in het Stadion stond onder leiding van den heer Charles ff'ren eken, lid van de Provinciale Staten van N.-Brabant. Pastoor Willemborg, te Bloemendaal, besprak hier het godsdienstonderricht in het huisgezin, de intronisatie in de huis-gezinnen, het mishooren ate middel ter voldoening aan den plicht van aan bidding, voldoening, dankzegging en smecking. De heer G. M. Hermans, lid van de Tweede Kamer, beval in een rede aan h»t gezamenlijk bidden in de gezinnen, ook met de dienstboden, en het zoo veel mogelijk bevorderen van de gods dienstige stemming in het huisgezin. De voorzitter van het congres, mgr. Hey 1 en, heelt gisteren meegedeeld, dat de sluitingsvergadering niet zal plaats hebben in de Willebrorduskerk. maar in het Stadion. GOUDA, 26 Juli 1924. HERDENKING MOBILISATIE 1914 Tien jaar geleden, den 31 en Juli, wenden overal in den lande, ook in ona© stad en pok voor ons bureau aangeplakt: Het vujgeüde oproepip gabetduit i» door Hare Majesteit get©)ekepid: „Alle miliciens en landweer molmen met spoed opkomen." Daaronder stond onder het hoofd HET OORLOGSGEVAAR: De Koningin heeft beslist dat etf oor logsgevaar bestemt in den zin van art. 186 der Grondwet. Men herinnert het zich, hert: waren de bange dagen, voorafgaande aan de groote uitbreiding, die de reeds tusschen Oosten rijk en Servië aangevangen oorlog izou ne men: de bange dagen vóór den grooten EuropLeschen krijg- Tien jaar hoe snel is de tyd weer voorbijgegaan, maar toch hoe klaar staat alles ons nog weer voor oogen. Het markt plein evenals thans vol kramen en tenten. Toen kwam opeens het Koninklyk be sluit, en onze mannen kwamen op van alle oorden uit het land, niet wetend, wat de -naaste toekomst zou brengen, doch bloot gesteld aan elke, ook de hachelykste ge beurtenis. Wie zal ooit die dagen vergeten, toen onze soldaten trokken naar het garnizoen in Leiden, het achtste regiment voor een deel Gouda als garnizoen kreeg. Maar niet alleen natuurlyk onze stad, overal werden onze mannen en broeders ingedeeld. Thans wil een groot deel van Nederland, geleid door een aantal ernstige mannen eai vrouwen, dit feit herdenken en zal, te gen onverschilligheid en ondankbaarheid in, een eereschuld kwyten jegens hen, die teen, in 1914, ons vertrouwen en onze trots waren. Sedert drie maanden is gewerkt om een strooming te verwekken, die de uiting zal zyn der gerechtvaardigde dankbaarheid. Het oogenbldk is gekomen om zich dit duidelyk voor den geest te stellen. Het tienjarig tijdperk, dat sedert den 31en Juli 1914 is verloopen, brengt een mijlpaal, bjj welke even wordt stilgehouden en terug gezien. Er moet nu getracht worden iete te verhelpen van wat ten nutte van het vaderland werd verwrongen. Is het dus eensdeels de bedoeling om by de gansche bevolking op te wekken een gevoel van dankbaarheid dat wy voor de bittere ellende, die een oorlog op eigen bodem medebrengt gespaard zyn gebleven; om te verlevendigen het besef der nood zaak van éénheid en saamhoorigheid by groote gevaren en te versterken vader landsliefde als eerste buigeraeugd; amder- deeils wordt met deze /herdenking" be oogd het verwekken van sympathie voor de gedachte om zooveel zulks doenlyk is ste.un te verleenen aan die oud-ge- mobildseerden die in bijzondere mate zijn getroffen (>door de gevolgen van het lang durig verblyf onder de wapenen en die daaronder nog lyden. Het Comité dat ter herdenking van de Mobilisatie werd opgericht wil thans op de volgende wyze dit doel bereiken Zij verzocht aan de geestelijkheid van alle gezindten om, op een of meer dagen vóór 31 Juli a.s. (de dag waarop in 1914 het oproepingsbevel werd bekend gemaakt), eene toespraak tot de gemeente te hou den; op 31 Juli aan te plakken een -manifest waarin de bevolking wordt gewezen on de beteekenis voor ons land van het gebeurde in 1914; op 31 Juli, in den namiddag ten 5 ure, gedurende eemigen tyd allerwege in den lande de klokken te doen luiden; op 31 Juli, na afloop der dagelijksche werkzaamheden («tel na 7 uur), bijeen komsten te beleggen van oud-gemobdliseer- den en belangstelenden. By deze byeen komsten welke den oud-gemobiliseer- den de gelegenheid geven elkander weder te zien door een of meer sprekers de verzamelden te doen toespreken en daarby te wijzen op hetgeen in hoofde van dezen brief is aangegeven j-terwyi voo-rts, door ernstige, gewyde en vaderlandslievende, liederen of muziek, worde bevorderd de stemming welke by deze /herdenking" past; op 31 Juli (8 u. n.tm. precies) zal door den Voorzitter van den Raad van Minis ters worden uitgesproken een rede, welke middels draadlooze telefonie, overal in den lande kan worden aangehoord; op 1 Agustus samenkomst te 's-Graven- hage van vertegenWooÜdigers van oud-ge- mobiliseerden uit alle landsgedeelten, door welke nationale betooging weder tot uiting kome de eenheid van het Nederlandsche volk zooals die in 1914 zich zoo schoon heeft betoond. By deze samenkomst zul len de oud-gemobiliseerden worden toege sproken door verschillende Ministers en verdere autoriteiten en pprekere; in de dagen rondom 1 Augustus inzame ling van gelden voor het In den aanhef van dit schrijven aangeduid philantropi- sche doel; zoowel middels inschrijvingen, als door collecteering, briefkaartenverkoop en dergelyice. Om dit allee goed te doen slagen heeft het Landelyk Comité rich tot alle hoofden der Gemeenten gewend om medewerking voor dit sympathieke doel. Geen spreekuur. Wethouder Koemans is verhinderd Maan dag 28 Juli a.s. spreekuur te houden. Aanbesteding. Bij de gisteren te Utrecht door den bouw kundige J. J. van dier Leek gehouden aan besteding voor het bouwen van een landhuis aan den Soestdfjkachen straatweg te Biltho- 1, Aanvang 9 uur Optreden van verschillende leden van Sociëteit „Ons Genoegen". Wel- willende medewerking van het Utrechtsch Stedelyk Orkest. Leden, hunne Dames en kinderen vry entree. Vreemdelingen, niet-Le- den, introductie 1.-—; ZONDAGMIDDAG 27 Juli 3—6>/, ZONDAGAVOND, 8 uur Sted. Muziekcorps, Dir. Fabriaan, met medewerking Goudsche Liede- rentafel, Dir. Maarschatkerweerd. By ongunstig weder in de Zqal. Leden en hunne Dames en kinde ren vry entree. Niet-Leden 0.25. 2096 88 ven was het laagste ingeschreven door den heer J. Amesz alhier voor 18879. Examen nuttige handwerken. Te Rotterdam is geslaagd voor het exa men nuttige handwerken Mej. G. E. M. de Leeuw alhier. Het Goudsche Concours Hippique* Het Concours Hippique Donderdagmid dag op het Sportterrein heeft blykens de vele inschrijvingen de grootste belangstel ling. De mooiste landbouwpaayden uit de omgeving van Gouda en de beroemdsten uit geheel Nederland zullen in den ring ver- schynen. Op het Sportterrein zullen ook in den ring verschynen de Springpaarden Kitty van Lt. A. D. Heuff te Haarlem en Henry van den heer R. J. J. Hiemstra, den Haag, Kitty winner van den len prys en Henry van den Wisselbeker ter waarde 2260.— op 't Concours te Hoofddorp, dat vorige week is gehouden. Het Springpaard „Henry" is wel één der meest bekendste paarden uit de wereld, 't doet denken aan Sleipnir, het legendarische ros van Odin. Geen hindernis is 't woeste paard te hoog, geen sloot te breed en in 't Olympia te Londen sprong Henry met den heer Hiemstra in 't zadel over een hinder nis, die maar eventjes 2.12 M. hoog was. Meet 't maar eens uit, 't i$ 2oo iets van een luchtreis. Het paard is destyds aangekocht door de Heeren R. J. J. Hiemstra en A. C. Coster, doch na een ongeval den heer Cos- ter overkomen, in vollen eigendom van den heer Hiemstra overgegaan. Wegens een on gesteldheid kan deze niet uitkomen en zal „Henry" bereden worden door Graaf van Limburg Styrum, die ook te Hoofddorp in 't zadel zat en na een schitterende prestatie den grootsten prys, die ooit in Nederland is uitgeloofd, heeft gewonnen. Velen zullen zich nog wel herinneren dat 't voorgaand jaar Ridder AllieVi, de Secre taris van het Italiaansche Gezantschap, op 't punt stond te Gouda den eersten prys te winnen, toen er plotseling wegens een buitengewoon mooie sprong by de eerste hindernis vóór d etribune een oorverdoovend applaus losbrak. Gevolg: by de tweed© hin dernis was 't paard door schrik radikaal uitgebroken en er van door, waardoor hem den eersten prys ontging. Geen applaus dus tijdens het springen, daarna zoo luid als men maar will Thalia Theater. Het gezellig programma, dat deze week in „Thalia" draait vangt aan met „Hol- landsch Nieuws" en vertoont zwemwedstrij den voor dames en hfeeren dwars door Dor drecht over een afstand van 1400 M., inter nationale bokswedstrydeo op de wielerbaan te Rotterdam"; herdenking van het 10-jarig bestaan van den Motordienst by het Nederl. leger, met kranige equilibristische toeren te Hoofddorp; Jê brand in de filmfabriek te Haarlem en de Amerikaansche kruisers in den Nieuwen Waterweg. De „Olympiade 1924" heeft deze week de rugby wedstryden tusschen Amerika en Frankryk. Het eerste hoofdnummer is een hoogst scannend en goed gespeeld politie-drama in 6 acten. „De Middernacht-Patrouille", de? handeling speelt zich af in dé ,Chineezen wyk te New-York en toont <j(en strijd tus schen de politie en de opiumsmokkelaars in welken stryd de politie ten slotte, ondanks offers, zegeviert Het applaus by een bioscoop-vertoo ning zelden voorkomend levert het be wijs, dat deze film bijzonder wordt gewaar deerd. Het tweede hoofdnummer „Charlie en s1® Jochie" in 6 acten zagen wy met evenveel genoegen als de eerste maal, omdat het de mooiste film is, waarin Jackie Coogan en Charlie Chaplin samenspelen. Een talrijk publiek woonde de eerste voorstelling by. Aangehouden. Door de politie is aangehouden de 19* jarige Duitscher K. R., wonende te Helton (Duitschland), die hier zonder geldige pa pieren werd aangetroffen. De man. is over de grenzen van het Rjjk gebracht. N.V. Goudsche Rij- en Voertuigondvneming Door de k V. Goudsche Ry- en Voertuig- onderneminb, gevestigd alhier, is bij d« Rechtbank ie Rotterdam het verzoek tot h«t bekomen v{n surséance van betaling ing®' diend. I GenteenteWdrstag van Gouda 1923. Uit bet verslag der gemeente over 1923 stippen wy nog aan: Openbare GemeeUWweikeaw De achterstand in het onderhoud der voor den pub! teken dienst bestemde gebou wen, welke in het Vorig verslag werd ver meld, is in het afgeloopen jaar voor een groot deel ingehaald. Voomameiyk het on derhoud der openbare scholen en bruggen mag zoo goed als „bij" worden genoemd. In het eerste kwartaal werden daartoe nog vele kleine werkjes by particulieren aan besteed. In het raadhuis werd een pomp geplaatst voor het opvoeren van water, welke ook in verbinding werd gesteld met de brandlei ding. Door een reorganisatie van de secreta rie werden op vele afdeelingen kleine ver anderingen aangebracht. Het archief en librye werden van elec- trische verlichting voorzien; het gebouw inwendig geheel schoongemaakt en nage zien. Aan het gebouw van de bank ven lee ring had eenige verandering plaats, door dat daarin de afdeeling sociale aangele genheden werd gevestigd. Het wees en aelemoeseniershuis werd buitenwerks geverfd. Binnenwerks werden verscheidene verbeteringen aangebracht. Van „Arti-Legi" werd de achtergevel gqverfd. I Alle gebouwen op het stads erf werden uitwendig gerepareerd en geverfd. In de werkinrichting werden de balklaag en den vloer der groote mannenzaal ver nieuwd. Van het woonhuis van de direc trice werd gevel en kap vernieuwd. Het speelwerk in den grooten toren werd geleideflyk nagezien. De boterbal onder het raadhuis werd ge- deeltelyk ingericht tot vleeschwirikel. Het gebouwtje aan de Gouwe, vroeger bestemd voor berging van vischmanden, enz., werd ingericht tot kantoor voor den havendienst. Elen der lange zyden van de zwemin richting werd van tegels voorzien. Een gedeelte houten beschoeiing werd ver nieuwd. Voor het geven van zwemlessen werd een kamertje ingericht. In het volks- en schoolbad werd een tweede afvoerleddrng voor badwater ge- legd. Overigens werd aan de bovengenoemde en aan de andere gemeente-gebouwen het gewone onderhoud verricht, hetgeen alles te «amen de volgende bedragen vorderde: Aan Materialen. Arbeidst. raadhuis meubelen raadhuis o. L scholen meubelen o. J. scholen bewaarscholen gymnasium zweminrichting volks- en schoolbad andere gebouwen 1478.6B 134&18 1828.02 642.26 1334.10 1065.49 515.40 818.46 3778.41 268.60 338.42 4761.21 1876.69 618,87 319.35 909.89 262.60 6911.47 Totaal 12709.68 16147.— fai 1922 bedroeg het totaal respectieve lijk 18856.09% en 19373.96%. Het bedrag waarvoor de gemeente- eigendommen (exclusief dé eigendommen der bedrijven) waren verzekerd, beliep 5.066.400.aan premie werd betaald f 2094.81. Omtrent straten, pleinen en riolen ver melden wij het volgende: Gelegd en verlegd werden in totaal 50.400,05 M2„ inbegrepen 6408.06 M. welk© ten behoeve van verschillende be drijven, na opbreking, werd hersteld, Het vorig jaar waren deze cyfers resp. 54870.34 M2 en 17168.83 M2. Voor de bedrijven werd ftlzoo minder her straat 10760-33 M2. De volgende straten werden geheel of gedeeltelyk verbeterd en/of van trottoirs voorzien: Kamemelksloot, Oosthavecu, Gouwe, Westhaven, Veersrtal, Bleekersaïn- gel, Nieuwe Haven, Kleiwegstraat, Vrou- westeeg, Lange Dwarsstraat, VlarnJnar straat, Boelekade, Groenendaal, Kuiper-- straat en Markt. Het onderhoud en het vernieuwen der straten en het aanleggen der trottoirs vor derde een uitgaaf van f 17873.30 aan ma terialen en 15919.48% aan loon, samen 33292.78% (1921 49059.94%). Van dit bedrag kwam ten laste van: de electrische centrale ƒ3642.54 de gasfabriek 1666.44 de rijkstelefoon 401-25 de waterleiding 1449-20 de reinigingsdienst 434.05 particulieren 160- Wegen, voietpaden en plafritecfcmdn. Door middel van de werkverschaffing werd 900 M3. veen en kleigrond ten be hoeve van het ©phoogen der aangelegde plantsoenen en het terrein by de Chr. u. 1. o.-school aan den Burgemeester Martens- singel aangebracht, waarop daarna een be planting werd aangelegd. Verder werd een plantsoentje aangelegd by de Rabatbrug, waarin eepige banken werden geplaatst Over het algemeen hebben de plantsoe nen en parken veel te lyden van d© jeugd. D© wegen en voetpaden verkeeren In een goeden toestand. Byzonder werkzaamheden werden hieraan ndet verricht Aangevoerd en verwerkt werden 47 M3. Arahemsch zand, 228 M3. grint en 342 M3. kolenasch. Van de kweekerij werden betrokken 2000 «ier- en dekheeatere, terwyl nog 500 hees- tem werden aangekocht Ongeveer 3000 Planten werden gekweekt en gekocht ten behoeve van de vakbeplntingen. Langs straten en wegen werden 90 boo- men geplant en 50 gerooid. Graszoden wer den er 15000 verwerkt. De uitgaven bedroegen: voor wegen en voetpaden 1211.10 aan materiaal, 892.68 aan loon; voor plantsoenen 2W8.69 aan mMeriaal en 19SBM9 aan loon; totaal I 20666.91 (TJ. f 22222.04). Rivieren, kanalen, vasten h«kn- dig voortgegaan met het repareeren van brugleggere, onder- en bovendekken. Een groot aantal bruggen werd schoongemaakt, gebikt en geverfd. Bij wijze van proef werd gedeeltelyk resaakhout ala boven brugdek gebezigd. Die kademuren langs Turfmarkt, Nieuwe Haven, Goud© (ged.), Nonnenwater en Vertoren Kost werden, voor zoover de wa terstand het toeliet, gerepareerd. Vele houten, en ijzeren meerpalen en meerringen werden vernieuwd en bijge plaatst. Het remmingwerk van de Jan Ratten- brug werd gedeeltelyk vernieuwd. Ook de aanlegsteiger van het Rott-er- damsche Veer werd, voor zoover dit mo gelijk was, gerepareerd. Deze steiger is vrijwel vergaan. De tgierreep van het pootje over de Turf- aingelgracht werd driemaal aangevaren. Het pontje werd voorzien van een electri sche bel inrichting, welke automatisch waarschuwt, wanneer de toegelaten belas ting aan boord is. De sluisdeuren verkeeren in goeden staat behalve die van het Moordrechtsche Ver laat. Alle deuren, remmingswerken, houten beschoeiingen en vloedpalen werden ge teerd. Het personeel by den dienst van ge meentewerken (fabricage) bestond in 1923 onder leiding van den gemeente bouwmees ter uit: een bouwkundig opzichter, een op zichter voor de bestrating en rioleering, twee tydeiyke opzichter-teekenaars, een boekhouder, een plantsoenmeeeter en 53 werklieden (w.o. 9 tydelyke, 1 losse en 5 jongens). Brandweer- De verbetering der brandweerorganisa tie werd in het afgeloopen jaar voortgezet. Zoo werd het alarmtoestel, met brandschel len en verklikkers grondig nagezien. Op het alarmsignaal in het politiebureau werd een electr .motor geplaatst. Ingeval van brand heeft de dienstdoende agent slechts een kruk om te draaien en er wordt ge alarmeerd, totdat van de brandweer naar de plaats van den brand is geïnformeerd. Nog een verbetering van beteekenis is de aanschaffing van meerdere auto's voor den dienst van gemeentewerken, zoodat thans ook des daags steeds een auto voor de brandweer beschikbaar is. Eenige hand-brandblusch-apparaten (mi- nimax) werden aangeschaft. Met dit licht vervoerbaar materiaal zyn al vele binnen branden in het begin gebluscht. Ndet minder dan 21 maal (v.j. 5) werd de brandweer gealarmeerd. De meeste branden waren van weinig beteekenis en werden spoedig gebluscht. In de maand Juli evenwel ontstonden twee zware bran den, m.1. den 7en in een perceel aan de Kileiwegstraat en den 12en in een perceel aan de Wdlhdminastraat. In beide geval len brandde het gebouw geheel uit; in de Kleiwegstraat bleven de belendende gebou wen gespaard; in de Wilhelminastraat lie pen ook 4 naastgelegen huizen zware brandschade op. Persooniyke ongelukken kwamen niet voor. De totale blusschingskosten bedroegen 392.75 (v. j. 56.25). Burgerlijke Stand. GEBOREN: 23 Juli: Paul us, z. van D. van Dam en D. T. Noor lander, Goej.dijk 16; 24 Juli: Abraham ,z. van A. Starreveld en D. van Wilgen, Vest 48; Cornelia, d. van N. de Korte en M .de Vos, Bockenbergstraat 56; Johannes Hendricus, z. van H. J. Neef en J. H. van Veen, N. Haven 86; Anna Ma ria, d. van R. K. Henkei en S. C. A. Brediua, Kattensingel 71; 25 Juli: Johanna Catharina Wilhelmina, d. van R. B. van der Sloot en J. J. Noteboom, A .d$ Kerk 14. ONDERTROUWD: 24 Juli: H. Boekamp en H. Koster; K. den Biyker en M. Prang; B. Keller en A. van Zanten; J. G. L. Pa pendorp en M. A. Furrer; H. P. Koopmans en M. H. Fabriaan. OVERLEDEN: 24 Juli: Antje Kooyenga, gehuwd met lt. Boxhoorn, 48 j. Agenda. 26 Juli, 4 uur. Stationsplein (Lombok), Openluchtoefening door de Ver. E. H. b. O., onder leading van dr. Montague. 26 Juli. 9 uur. Soc. Ons Genoegen. Grand Fëte de Nuit. 27 Juli. 36% uur. Thé Dansant. 27 Juli. 8 uur. Soc. Ons Genoegen Tuincon- cert Sted. Muziekkorps. 28 en 29 Juli, 8 uur. Groote Schouwburg. Het Schouwtooneel. 30 Juli—3 Aug. 7% uur. Groote Schouw burg. Henri ter Hall'B Revue Draadloos. Verder Donderdag 31 Juli, Vrydag, Zater dag en Zondag, 1, 2 en 3 Augustus bal, aanvangende te 10 uur, optreden van var riété-artisten. 31 Juli, 1% uur. Sportterrein, Gr. Floris- weg, Groot concours Hippique. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer F. A. Dee, Westhaven, is deze week tot en met Vrij dag 1 Augustus, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT DEN OMTREK. Godureode het geheete jaar werd geata- BODEGRAVKN. Het 5e elftal speelde thuis vriendschap pelijk tegen een HB.S.-eiftal uit Woerden en won mot 4-5. Het was 'n vlugge, mooi gespeelden wedstrijd. Het Huldigingscomité Burgemeester le Couitre benoemde een beefcuur. Men is reeds dnik bezig met het inzamelen van gelden. Die voetbelvereeoiging „Bodegraven" heeft op IJ. Dinsdagavond een liefdadig heidswedstrijd georganiseerd, uitsluitend voor senioren, waarvoor veel belangstel ling was. Hat muziekgezelschap Crescendo alhier, zorgde voor muzdkale afwisseling. Op a.8. lhnsdag 29 Juli zal des avonds een wedstryd voor veteranen gehouden worden, echter dan niet voor een liefdadig doel. MOSKOOF. Door de Boskoop sche Tooneelclub Aftni- citia is 30 afgedragen aan de vereeniging tot bestrijding van tuberculose in deze ge meente. Dit bedrag is de nettoopbrengst van de verloting op haar uitvoering van 2 Juli U. Omrent de hieronder genoemde verloren voorwerpen zyn inlichtingen te bekomen: 1 bruine kiaderregenjaa, H. de Graaf, Voor kade; 1 zilveren kinderarmband, D. Nieu- westeeg, iiuyerskooperweg en 1 paar da meshandschoenen by de politie. BCHOONHOVfiN. Te Rotterdam is geslaagd voor het exa men M.U.L.Q. diploma B, A. H. G. Pon- sioen alhier. Zondag 27 Juli. GOUDA. Kemonstr. Kerk. 10% u. v.m. Ds. D. Pot- tinga, Doopegez. pred. te Arnhem. St. Janskerk. 6 u. n.m. Ds. J. Borger. Kleine Kerk. 6 u. n.m. Ds. B. J. C. Kynders. Zend. te Rotterdam. Luthersche Kerk. 10 u. v.m. de heer L. Bo- daan, Zendeling. Geref. Kerk. Turfmarkt. 10 u. v.m. Ds. W. Veder. 5% u. n.m. Ds. T. Sap. Kattensingel. 10 u. v.m. Ds. T. Sap. 5% u. n-m. Ds. W. Veder. AMMEKSTOL. Ned. Herv. Kerk. 9% u. v.m. Ds. Hugen- hoitz, doopen. BERKENWOUDE. Ned. Herv. Kerk. 10% u. van. Ds. J. N. v. d. Heijden. BERGAMBACHT. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. mm. Ds. Steenbeek. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Dr. W. J. Lente van Leiden. Remonstr. Kerk. Geen dienst. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. Ds. Mulder te Enter. 7 u. n.m. Ds. v. Willenswaard te Krimpen a. d. IJasel. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. J. W. Roobol. Geref. Kerk. 9% u. v.m. Leeskerk. 7% u. n.m. Ds. W. Veder van Gouda. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. v. Vecht te Den Haag. Geref. Kerk. 10 u. v.m. Preeklezen. 3 u. n.m. Ds. J. Joh Wielinga van Wad- dinxveen OUDEWATBR. Ned. Herv. Kerk. 10 u. vin. en 7 u. n.m. Ds. J. Hoek. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. B. J. Kanis. Evangelisatiegebouw. 10% u. v.m. en 7% u. n.m. De heer van Barneveld, G. O. te Delft. HEKENDORP. Ned. Herv. Kerk. 10% u. v.m. Ds. H. IJse- brands. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 6% u. n.m. Ds. G. H. Beekenkamp te Leiden. Remonstr. Kerk. Geen dienst. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. G. Lans. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Ned. Herv. Kerk. 10 u. v.m. en 7 u. n.m. Ds. Luyendijk, in den ochtenddienst doopen. REEUWIJK. Ned. Herv. Kerk. 2% u. mm. Ds. Joh. E. Byl te Gouda. GOUDA. Maandag 28 Juli, 7% u. n.m. Ds. W. J. v. Lokhorst te Bennekom Woensdag 30 Juli a.s. 7% u. n.m. Ds. Keek te Garderem Vrijdag 1 Augustus mm. 7% u. Da. J. H. Koster te Montfoort Allen voor de Vereeniging Calvijn, in de zaal van het Heil des Volks. MARKTBERICHTEN. Ceöp. Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Velling van 26 Juli 1924. Komkommers 1© »rt. 6.20—8.40, 2e art. 3.60—5.20, 3e srt. 1.60—8, gele O.f" —8; Bloemkool 0.90—24, Spitskool 2— 4.40, Andyvie 0.30—3.40, Kropsla 0.20 1.per 100 stuks; Sayhoonen le srt. 1623, 2 srt. 915, Stókboonen 17 23, Stamboonen 1650, Spekboonen 16—14, Wagenaars 11—16, Pronkboo- nen 7—6, Tuinboonen 13.50 Peulen 213, Doperwten 1222, Postelein 3.40—6.10, Wortelen UO—1.30, Spits kool 3.60—420, per 100 K.G.; Witte uitjes 0.070.33 per K.G.; Tomaten A 8.4012.30, id. B 7.80-6.60, id. C 560 8.40, id. bonken 4-7-30, id kriel 1 2.20, id. rijp 6.80—10.30 per 100 pond; Wortelen 1.20—4.30, Kroten 2.20—3.60, Uien 5.20, Selderie 0.10-2.10, Peter selie 1.402.30/ per 100 bos; Frambozen 0.270.36, Aardbeien 0.17—0.26, Ziw. bessen 0.07—0.13, Kruisbessen 0.06— 0.10, Morellen 0.12—0.22 per pond; Me loenen 0.29-0.62, Perziken 0.02—0.16 per stuk; Kipeieren 6—7.10 per 100 st. (DRAADLOOZE DIENST.) DE BRAND TE VUSSINGEN. VLISSINGEN, 26 Juli. De brand in de tanks van de Ned. Petroleum en Asfalt My woedde hedenmorgen nog in alle hevigheid voort. Gisterenavond tegen 10 uur heeft een nieuwe tank vlam gevat, doordat de wind gedraaid Is, dreven de vette zware rookwol ken over de stad, die in half duister gehuld was. De brandweer is den geheelen nacht op haar post gebleven en tracht de ramp zoo veel mogelyk te beperken. Het kantoorge bouw der M(j. is geheel uitgebrand. De ma chinekamer is nog in tact, en men hoopt dat deze gespaard zal blijven, daar er an ders gevaar voor een ketelontploffing be staat. De woning van den tuinman, die even eens op het terrein stond, is tot nu toe nog niet door den brand aangetast. Nu de wind gedraaid is, is het gevaar voor verdere uit breiding belangryk vergroot en by het aan wakkeren van den wind zou de ramp nog grooter afmetingen gaan aannemen. Tot laat in den avond stonden de vele belang stellenden het angstwekkende schouwspel gade te slaan. Men seinde ons nog nader uit Vlissingen: Daar de wind is gaan liggen is het gevaar voor uitbreiding van den brand zeer ver minderd, en het is thans mogeiyk door spuiten de belendende gebouwen en de tanks die nog niet door het vuur zyn aangetast, nat te houden. De wereldvltegtacht van Majoor Zannit AMSTERDAM, 26 Juli. Hedenmorgen te 6.25 is de Argentijnsoiie vlieger Pe dro Zanni voor zijn vlucht de wo- H'ld van Schiphol vertrokken. Nog he den hoopt hij Rome te bereiken. Nader vernemen wij dat Majoor Zanni spoedig te Rotterdam i© geland ten ge volge van het slechte weer. Te 9.45 heelt hij zijn tocht voortgezet en is hij vertrokken in de richting Parijs. Door den tram overreden «i gedood. EINDHOVEN, 26 Juli. Gisterenavond is de 46-jarige bierbrouwer H. de L. uit St. Qedemrode tusschen deze gemeente en Schyndél door de stoomtram Eindhoven den Bosch overreden en op slag gedood. Hy laat een vrouw en kinderen De bebouwing van het midden Dam terrein. AMSTERDAM, 26 Juli. Naar wy verne men heeft de firma C. en A Brenninkmeyer aan het Gemeentebestuur laten weten, dat zy afziet van een bebouwing van het mid den Damterrein. Zooals men zich zal her- inneren, was dezt firma een der gegadigden voor dit terrein. W1SSEI.KOERSEN 26 Juli. 26 Juli. Officieel. K. v. 11% u. Londen 1U1% 11.61% Beriyn 0.62% 0.62% Partje 13.46 18.37% Brussel 12.06 12.02% Zwitserland 48.12% 48.15 Wee non O.ÜÜ30% 0.0030% Kopenhagen 42.30 42.25 Stockholm 69.66 69.06 Christian:» 35.10 36.10 New-York 2.01% 2.61% Praag 7.77% 7.78 Madrid 34.90 35.— Milaan 11.30 11.32% RAMO-TBLEGRAFlSCfl WEERBERICHT 26 Juli. Hoogste stand 766.2 ta Toulouse. Laagste stand 755.9 ta Stockholm. Verwachting Zwakke tot matige noordelijke tot westelijke wind. Afwis selend bewolkt. Aanvankelijk nog kans op regen. Later opklarend. Weinig ver andering in temperatuur. Licht op! 26-27 Juli 9.32 n.m.—4.41 v.m. 27-28 Juli 9.30 n-m.—4.43 v.m. apvkbtkntikn. (INPLAATS VAN KAARTEN.) Verloofd: R1E J. BUYSSE E. DE KONING. 'a-Graveahage, 27 Juli 1924. GOUDA - BOSKOOP SOHOOOHOVEO le Bedrfjf OROOT1 «CHOUWBUWO. N.V. HET SCHOUWTOOHEEL - Directie Adr ».d. Herit Jee Meith. HMMi M m DISiDM SS JULI - mi- 2e Bedrijf 3e Bedrijf Een dolle Amerikaansche Geschiedenis in drte bedrijven door AVERY HOPWOOD Henri Borel schrijft 1® Het Vaderland: Een schat van een biy»pel; een zalig heeriyk ding, prachtig ondeugend. F. Lapidoth schrijft inD©Nteuw«Gourant: Zóó grappig en zóó goed gespeeld, dat het publiek aan één «tuk giort van het lachen. 2047 80 Hoofdrollen: JAN MUSCH en STINE v. d. GA AG. DE LACH GIERT DOOR DE ZAAL. ENTREE: Loge en Stalles Leden 2.26, Niet-Leden 2.76, Balcon Leden 1.36, Niet-Leden 1.76, Galerij 0.76, plus Bel. en Auteurar. Bespreekbureau geopend dagelijks van 1012 en 2—-4 aur. Bij aantchaffinf van aan 1 yra«e men priji proefrit aan W a I UIT VOOMMi SO LIVISMAR.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2