icoiiius NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Mo. 15603 Dinsdag >.-28 Juli 1024 64» Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen l kleur van I Uw geld kelen of bh schade. JGMEEL 1 wel, dat -•*! ROMANTIEK. n. la h. -i Do conferentie te Londen. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU W ER KERK OUDERKERK0UDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, W ADDI NX VEEN, ZEVENHUIZEN, en*. b Duif op Tien jaren Oorlogspolitiek. ir. FEUiLLETOS. willen (Wordt vervolgd). lp Voorzoover dat nog noodig kon heeten, hadden de politici en econome® ons erop voorbereid, dat de aus. groote oorlog, zou Beter blind geboren te zijn dan niet de glorie van het leven te zien. n buitenland, zoo* GEN, BOEDEL* Naar het Duitaoh van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rosaum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. an ol da l|n •m lal 55 De uitnoodiging aan Duitschland en aan de Commissie van Herstel. - een dilettant daarbij vergeleken I Een groot kunstenaar, een zeer gi stenaar had daar gesproken een 1 Volgens de Daily Tel. zal ook heden een voltallige zitting worden gehouden. Het Wad weet voorts nog mede te deden dat Herriot er in toegeetemd heeft dat <le Duit- schers by de besprekingen over de econo mische ontruiming van het Ruhrgebied de zelfde rechten als de geallieerden zullen hebben. Verder heeft Herriot goedgevon- gen dat na het vraagstuk der economische ontruiming ook dat ter terugtrekking van de bezettingstroepen zal worden behan deld. Naar de diplomatieke medewerker van dit blad schrijft zijn de vooruitzich ten voor de conferentie aanmerkelijk en volkomen veranderd, dank zjj het besluit van Herriot om zich niet te storen aan zette gebied buiten de bevoegdheden van de commissie valt en dus niet kon worden behandeld. De data voor de economische ontruiming van het Roergebied zjjn reeds bekend. Op 16 October moet dese zijn voltooid. Op 16 Augustus moet de algemeen® agent in functie treden en moet de Duiteche wet geving worden ingevoerd. Op 1 October moot aan de vyf voorwaarden van de Com missie van Herstel zijn voldaan. Ook worden de verplichtingen der ge allieerden opgesomd, die vóór 16 October morton zijn vervuld. Nieuw is de bepaling, dat de opheffing der douanegrenzea tus- schen bezet en onbezet gebied eerst in de eerste helft van September zal plaats hebben. I Ten slotte bevat het rapport de bepa lingen aangaande de betalingen voor het herstel, de amnestie en de gemengde arbi- trage-commissies. om zich geheel uit te putten, is veel groo- ter gebleken dan eenig econoom kon voor spellen, en het is vermoedelijk daaraan in de eerste plaats te danken, dat wy nu een byna geheel vernietigd Europa, om van het overige deel van de wereld maar geen eens te gewagen, voor ons hebben. Het begin van den oorlog deed zoo iets niet voorspellen. Zeker, toen heerachte er verwarring, een zeker soort van hinder lijke bevreemding, dat tal van dingen, die wjj in onzen tegenwoordige® tijd heel ge woon vonden, plotseling waren veranderd. Maar aan de mogelijkheid van uitputting dacht men zelfs niet en in de gebleken moeilijkheden viel vrij gemakkelijk te voorzien. De paniek b.v. die men hier te lande vreesde op de Amstardamsche Beurs, werd dank zy het krachtig ingrijpen van den heer van Aalst, die het steunsyndicaat van 200 miUioen vormde, voorkomen; de Beurs werd maanden achtereen geslo ten. Het tekort aan klein geld werd door de uitgifte van zilverbone spoedig voor komen; tegen de algemeene neiging van prijsopdrijving werden wettelijke maatre gelen beraamd, die met oen zejdzamen spoed in werking traden. Na afloop van de conferentie werd een communiqué 'uitgegeven waarin uiteenge zet wordt dat de eventueel te nemen maat regelen, indien Duitschland zijn verplich tingen niet nakomt, een intergeallieerde aangelegenheid vormen, doch waarbij Duitechland ten nauwste betrokken is, om dat het plan omtrent een leaning, welke noodzakelijk is om het plan-Dawos tot uit voering te brengen, gebaseerd is op het vertrouwen der geldschieters, dat het eco nomische leven van Duitechland niet zal worden gestoord door een onvoorziene ac tie van de zyde van deze of gene mo gendheid. Om deze reden moet da intorgealktoarde overeenkomst inzake de sancties aan Duitschland worden medegedeeld op een wijze, welke de Duitsche regeering in staat zal stellen er van gebruik te maken bij haar onderhandel ingen met de bankiers. Hoewel het karakter der verechiUecde maatregelen, vervat in het plan-Dawes, het maken van drie afzonderlijke overeen komsten medebrengt, vormt dit plan toch een eenheid en het doel der conferentie is de volkomen en loyale verwezenlijking te verzekeren. Daartoe zal het nuttig zijn om de drie overeenkomsten te combinee- ren en te verbinden aan een elndverdrag of protocol. De Duitsche delegatie. Fransche bankiers naar Londen. De Ürïtsch- Russische onderhandelingen. De plenaire zitting van de Intergealli eerde Commissie is gisterenmiddag eerst te 4 uur geopend. De zitting begon met 4» benoeming van de reeds vroeger vermelde juridische com missie, samengesteld uit een vertegenwoor diger van elk der vijf groote mogendhe den en een adviseerend lid van Amerikaan- sche nationaliteit. Daarop overhandigden de beide juristen Hurst en Fromageot hun rapport, dat wend aangenomen. Vervolgens had een bespreking plaats over de uitnoodiging aan Duitschland. Daar de conferentie nog niet met haar werk gerefed is gekomen en hiermede nog eenige dagen gemoeid zullen zyn, werd be zaten de Duitsche delegatie niet terstond uit te noodigen, doch de leiders der dele gaties te machtigen de uitnoodiging te verzenden zoodra zy den tyd daarvoor ge komen achten. Men hoopt dat dit Donder dag of Vrydag het geval zal zijn. Het Britsche departement van buiten- landsche zaken wyat er in dit verband op, dat dit uitstel niet moet worden opgevat, alsof de geallieerden het eerst onderling eens moeten worden om daarna hun voor waarden aan Duitschland te kunnen opleg gen; men wil slechts een document, dat als basis voor de onderhandelingen met de Duitechers zal kunnen dienen. De conferentie heeft de leiders der de- lagaties bovendien gemachtigd, stappen te doen tot uitnoodiging van de Commissie van Herstel. Daar de conferentie zich niet bevoegd achtte dit machtige Lichaam zon- wil iksuii: muiixT. vertrek «chuw- prikke- hoogge borene te staan een linksche «troet- ,Niet waar het schilderij ia mooi?” Het lag aan de welving van haar mond, dat haar lach vol belofte wa*. Hij lette er niet op Heel mooi. En wij willen hopen, dat uw broer gek- had gehouden en zoozeer was hij verdiept in zijn toornige gedachten, dat hij in het geheel niet merkte, dat een jong meisje riet eenvoudige®, bruin roeden rok en lichte gestreepte blouse die den als barnsteen glanzenden hals vrij liet, zonder hoed en met ’n bood schappenmand je aan den Wooten arm hem tweemaal voorbij ging, weer om keerde en hem voor den derden keer weer tegenkwam. Dezen keer zoo dicht Lij, dat hij bijna op haar voet had ge trapt. „Pardon Hij koekpop, zag in een paar groote, donkere vlammende oogen, die hem be nend voorkwamen, a. „Pafdon....” herhaalde hij en greep vluchtig naar den rand van rijn hoed. Bent u niet.... de vorst... de Russi sche vorst Warjagin „Ja juffrouw.... stellig.” „Ik ben Marika Czaslo de zuster van Arpad.” Nu nam hij zijn hoed kort en koel af. „Ja juffrouw waarmede kan ik u van dienst rijn?” „Zij zeide Waarmede weet ik nog niet. Maar mogelijk zou het rijn. Bent u om Dagmar gekomen, Hoogheid?” Hij vond haar vraag brutaal. Maar zoo onverwacht, dat hij antwoordde ,Ja alleen voor haar. Ik heb haar ook reeds gesproken.” Zijn oogen waren dreigend op Marika gevestigd. Zij haalde de schouders op. „Ja, is het niet, Hoogheid een der meer te verzoeken naar Londen te ko men, werd bepaald, dat iedere regeering, die in de Commissie van Herstel verte genwoordigd is, haar vertegenwoordiger zal opdragen het voorstel tot tydelyke ver plaatsing van den zetel der Commissie van I’arys naar Londen, dat Barthou op ver zoek van de Fransche regeering zal indie nen, te ondersteunen. Namens de eerste commissie bracht de heer Snowden verslag uit, voor de twee de commissie sprak de heer Thomas. De eerste verklaarde dat de Commiarie Woens dag opnieuw zal vergaderen en dan be tere vorderingen hoopte te maken. Thomas deelde mede dat de tweede com missie het niet eens is kunnen worden over de quaestie 0 va® het Fransch-Belgische spoorwegpersoneel, doch dat de commissie haar besprekingen daarover zal voortzet ten. Hat rapport, dat hy uitbracht en dat aangenomen werd, behandelt dan ook al leen de economische ontruiming van het Ruhrgebied. Besloten werd de rapporten omtren de financieele en economische quaesties niet te publiceer©® alvorens Duitechland er kennis van heeft gekregen. Aan het rapport der tweede commissie is een memorandum toegevoegd, waarin de voorzitter uiteenzet, dat uit dit rapport niet mag worden afgeleid, dat de betrok ken regeerir^h haar oorspronkelijk stand punt ten aanzien van de bezetting van het Roergebied hebben gewijzigd en waarin verder wordt verklaard, dat de quaestie van de militaire ontruiming van het be- 79 „Wilt u aan mij denken indien u ge looft, dat ik u kan helpen „Ik dank u voor uw goede bedoe ling.” Hij voelde zich als een afgewezen bedelaar. De winkeldeur belde. Twee kleine meisjes kwamen binnen, stieten elkaar aan giebelden. „Wij zouden graag twee stalen pen nen hebben,, juffrouw, maar die niet zoo hard zijn, zegt de onderwijzeres. Zoo’r. tusschensoort heeft rij gezegd. Zij zegt dat de twee vijf centen kosten. „Komt kinders, zoekt zelf maar uit.” En terwijl Dagmar Markoff een lade tiittrok met het opschrift „Schrijfpen nen” snelde hij naaf buiten en trok de deur hard achter rich dicht. Nu stond hij buiten in de zon. Het was hem alsof een spook beur voor den ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal fZM, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagtaks aangenomen aan one Bureau: MARKT 11, GOUDA, bö onze agenten en loopers, den boekhandel en da postkantoren. Onze bureaux rijn dagelijks geopend van 8—4 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 546. krankzinnige geschiedenis Dat was het laatste wat hij had ver wacht. Maar het gaf hem toch eenige hoop. „Indien u mij wat heeft te zeggen, juffrouw, kan het dan niet ergens an ders zijn?” Haar oogen keken hem fonkelendl pan „Wilt u niet boven komen, Hoogheid. Hei is waar, het is zes verdiepingen Loog Maar u waart reeds eens boven.” Hij aarzelde. „Ik ben alleen. nog langer dan een uur, heel alleen, en indien u iets wilt vernemenI” Hij merkte hoe rij herademde toen hij zeide „Gaat u voor, juffrouw Czas lo ik volg u I” Bij elke trede, die hij op de smalle, (donkere trad deed, dacht hij deze trede is Dagmar Markoff gegaan. Den lijdensweg op, trede voor trede I Jammer van de hand, die dat ver mocht. Hoezeer hij den kerel haatte.... Jammer Marika opende de deur naar de huis kamer „Indien Uwe Hoogheid een oogenblik geduld wil hebben, ik ben opmiddellijk weer terug.” Hij zag de kleinburgerlijke kamer met de stijve, oude, versleten meube len. En ofschoon hij veel ontzettends gezien had in het hartje van Rusland, als mijlen in het rond de hongertyphus aan de mensohen knaagde, zoodat rij geen kracht meer hadden om naar de mogelijk verklaarde. Immers, zoo was in het kort zyn redeneering, alle landen zijn zoozeer economisch verbonden, dat een ooriog niet alleen de belangen der tegen standers, doch tegelijk hun eigene belan gen treft. Stel, zoo schreef hij, dat een Duitsche onderzeeboot een Engelsch han- delsschip in den grond boort, wie waar borgt dan, dat dit schip niet eigendom ia van een naamlooze vennootschap met veel Duitsch kapitaal, en wie tenslotte waar borgt niet, dat het schip, desnoods in En geland verzekerd, niet by een Duitsche maatschappij is herverzekerd. Waarbij Norman® Angell vergat, dat de Regeerin- gen zich in den grooten strijd veroorloof den om met geen enkel bestaand recht re kening te houden, zeker niet met de ver plichtingen van den Duitschen herverze- keraar tegenover de Engedsche verzeker en. Ook in ander opzicht trouwens dwaal de Norman® Angell toen hij de economi sche weerstandskracht der landen zooda nig schatte, dat een werkelijke wereld oorlog nauwelijks enkele maanden zou du ren en dan wegens uitputting der weder- zydsche partyen zou moeten worden opge geven. Het weerstandsvermogen der vol keren, of liever gezegd hunne geneigdheid [root kun- I En welk leven had Czaslo in die® kop ge legd, wat verrieden de oogen, de hall geopende mond ,Zoo, Hoogheid I” Marika tafelfa te^uin, die dank rij oen door hem opgOTlchten) reddingsdienst met dampende schotels waren beladen, of schoon hij onmetelijk veel lijden gezien had in de koude, lage hutten, waar de nenschen hun eenig vertrek met hun huisdieren deelden om het warmer te hebben, ofschoon hij reeds mannen op harde banken had zien sterven en vrou wen op vuil stroo kinderen had zien baren was nog nooit het gevoel van medelijden zoo geweldig in hem opge wekt als nu bij het zien van deze kale, nuchtere kleinburgerlijke kamer, die hij wist dal ook door Dagmar werd towoond. Op de tafel lag een opengeslagen Russisch gebedenboek met ’n gekleurd heiligenplaatje er tusschen, dat blijk baar als boekenlegger dienst deed. Hij keek stilletjes om zich heen als een dief, die hij op dit oogenblik ook was. Het volgend oogenblik had hij het plaatje in zijn zak laten glijden. Dade lijk daarop schrikte hij geweldig. Had de zuster van Czaslo niet.... neen Hij herademde. Een man met zwarten nevel en veel ridderorden keek glim lachend op hem neer van achter het glas van de portretlijst, en de zuster van Czaslo, die hij had meenen te zien was slechts de weerspiegeling van een schilderij aan de tegenovergestelde rij de Hij wendde rich snel om.... Drom mels Het „Sneeuwvrouwtje”, „de Zwarte Droom” waren niets dan prutswerk van deze eenmaal uitbreken, van geweldigen econojniachen aard zou zyn. De politici door er op te wyzetn, dat de strijdvragen der laatste tientallen van jaren alle een ecotnomischen of kolonialen ondergrond hadden; de economen door erop te wijzen, dat steeds meer de wereldhuishouding een internationaal karakter heeft aangenomen, en, om het plastisch uit te drukken, eiken dag op de tafel van den eenvoudigen ar beider de producten van drie werelddee- len worden gebracht. Wy hebben dan ook dit economisch karakter van den grooten oorlog aan de® lijve gevoeld. Direct en in direct. Indirect niet alleen in de oorlog voerende landen, maar^gok in de neutrale die niets met den oorloPte maken wensch- ten te hebben, maar die toch duiddltfk be merkten, dat hunne levensmiddelen- en grondstoffenvoorziening niet onafhankelijk zyn van wat zich verder in de wereld af speelt. Direct in den oorlog zelf, die niet als vroeger tot het militaire- en politieke strijdperk werd beperkt, maar al spoedig op economisch gebied werd overgebracht. Door verschillende maatregelen trachtten Engeland en Frankrijk reeds dadelijk den ievensmiddelentoevoer naar Duitschland te beperken; ale antwoorddaarop ving Duitschland den duikbootenooriog aan, die zich vooral richtte tegen het handelsver keer zoowel van de oorlogvoerenden on- deriing als van dezen met de neutralen. De economische blokkade, over Duitsch land afgekondigd, en de daarop gevolgde represaille-maatregelen, ontredderden niet alleen geheel den handel van de oor logvoerenden jmaar zy hadden ook een funeste® invloed op dien der neutrale lan den; ja, dit ging uiteraard zooter, dat lan den met ryke koloniën genoodzaakt wa ren hare producten naar andere landen uit te voeren. En sterker nog, te Parys kwam gedurende den oorlog de z.gm. Economi sche Conferentie der Geallieerden byeen, die de grondslagen vaststelde, waarop, ook na den oorlog, de economische kryg tegen de toenmalige tegenstanders zou worden gevoerd. Zelfs het internationaal privaatrecht, vóór den oorlog door Asser en de zijnen opgebouwd, werd niet met rust gelaten; tengevolge van de opzegging van verschillende dezer tractate® werden ook de neutralen getroffen en was het b.v. in Frankrijk tijdens den oorlog voor wel ken vreemdeling ook, ja zelfs voor een on derdaan van een der geallieerde landen, moeilijk, zoo niet ónmogelijk om op be hoorlijke wyze te procedeeren. Op econo misch gebied hebben wy tijdens den oor log wel ervaren, dat het internationalis me, hetwelk schijnbaar de laatste tiental len van jaren had geheerscht, meer op in- dividueele verbindingen der personen van verschillenden landaard berustte, dan op de verbindingen der Staten als zoodanig en wederkeerig. Niet zoo heel lang vóór den oorlog pu bliceerde Normamn Angell aijn bekend boek, waarin hij, uit economisch oogpunt, den oorlog der toekomst min of meer on- kwam in de kamer. Zij had heur haar opnieuw opgeetoken en een rijden al le blauwe blouse aan getrok ken haar voeten staken in kleine dansschoenen, wier diepe uitsnijding oju een rijden koue sloot. Hij onderdrukte snel een onwiltekeu- rigen glimlach. Zij liep naar de tafel, sloeg achteloos het gebedenboek dicht en schoof een stoel recht. „Zou Uwe Hoogheid! plaats nemen.” In de begrensdheid van het hater moeder was er iets als heid over haar gekomen, het tend bewustzijn tegenover een ADTERTKNTUBPBU8: Uit Goods m omstrotae (bshooroads tot dm bmorgfcitac)i 1—4 regale 14», elke regel meer ƒ036. Vea Imttaa Gouds ea den heoeëgirriig» 1-4 rogeb 1A6, elke rogel meer ƒ030. Advertentie ia het Zatoróegnummer M bijslag op don prtfa. Uefdadighakto-advertantie do helft vea daa prtta* INGEZONDEN MEDRDKEUNGBNi 1—4 regale f2M, alk» regel mam 030. Op de voorpagina 54 booger. Gewone advertentie m lageeoadea medodeoliagoa hg contract tot soar geredoeoer- dan prijs. Groote letter» en randen worden berekend naar plaatsruimte Advertentie kunne® worden ingeaondon door tuaecbonkomat van soliodo Boekhan delaren, Advortentieburoaux on onze Agenten on moeten daags vóór e plaatsing aan et Bureau rijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te stfn. 1914 1 Augustus 1924. IIL Want de taak, die Griekenland in Kdedn- Azie tegenover Turkije op zich had geno- tnne, kon het niet volbrengen. Moestafa Kemal Pasja, opgekomen uit de stammen van het echte Turksche Kilein-Azië, orga niseerde den tegenstand, en zoo krachtig greep het nieuwe bewind van Angora om zich heen, dat in weinig weken tyds de Grieken als het ware waren weggevaagd uit Klein-Arië; dat Constantinopel door de troepen van Angora werd bedreigd en slechts met moeite een schijn of schaduw van Europeesch gezag werd gehandhaafd. Geheel nieuwe politieke verbindingen ont stonden; Angora en Moskou reikten elkan der een korten tyd de hand. Maar ook niet meer dan een korten tijd. Te Lausanne in de achtereenvolgende twee vredesonderhan delingen "bleek de innerlijke krachteloos heid der groote Geallieerde machten te genover Turkije, dat durfde. En Turkije heeft het voorioopig gewonnen; de vrede van Lausanne is Turkije’s succes en blijkt zoo straks wellicht zyn opkomst. Wij zyn er verder dan ooit vandaan om Turkije uit Europa te verdrijven I Men zie rond-waar men wil; by na over al spreken de politieke hervormingen. In het Heilige Land een begin vah Zionisme; in Egypte een begin van onafhankelijk heid; de Dominions bijna gelijkgerechtigd met het oude Britsche Koninkrijk; Ame rika zich terugtrekkend uit alles wat Europeesche aangelegenheden betreft. Groote politieke hervormingen zyn bijna in elk land voltrokken; en ook in Neder land. Te midden van de stormen van den oorlog wijzigden wij onze Grondwet op twee belangrijke punten: de school en het kiesrecht. Nog moet het de vraag heeten of deze Grondwetsherziening ons land ge luk heeft gebracht. Ook op Nederland siette 1918 zijn stempel; ook hier dreigde een oogenblik de uit het Oosten waaiende wind de overhand te nemen, maar ndet meer dan een oogenblik. Sociale denkbeel den, tevoren ónmogelijk geacht, schenen plotseling alle tegelijk in verwezenlijking te moeten komen. De politiek had de over hand; e® v<x>r een groot deel een niet-con- sequente, een weinig sterk sprekende po- htiek, voornamelijk bedacht op opportu nisme. Nederland, dat een korten tyd door België’s annexnonisme werd bedreigd, heeft vooral economisch de gevolgen van den oorlog ondervonden. Politiek-geografisdi is het gebleven wat het was en het is ge lukkig daarmede. Economisch heeft het zich den invloed niet van het lijf kun nen houden, noch in noch na den oorlog. Gelyk trouwens geheefl de wereld. Maar daarover nader.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1