LAATSTE BERICHTEN. Beur» van Amsterdam. de bedreigingen der oppositie te Parijs. Hy heeft dan ook goedgevonden dat, indien de conferentie vandaag daartoe wil besluiten, de Duitse he regeering uitgenoodigd zal wonden terstond gedelegeerden naar Lon den te zenden, en dat de Duitsche gedele geerden in de belangrijkste vraagstukken ook ten opzichte van de maatregelen voor het herstel der economische en fiscale een heid van Duitochland of m. a. w. de ont ruiming van het Roergebied in dezelfde mate als de geallieerden vrijheid van spre ken zullen hebben. De Duitsche legatie voor Londen is thans definitief samengesteld. Behalve den Rijks kanselier dr. Marx, den minister van bui- tenlandsche zaken, dr. Streaemann en den minirter van financiën, dr. Luther, zullen de volgende heeren er deel van uitmaken: „Ministenaidirektor von Schubert van het departement van baitenlandsche zaken, staatssecretaris Bracht, chef van de Rijks kanselarij, staatssecretaris Fischer, van het ministerie van financiën, „Manisteriai- direktor „Ruppel, van de oorlogslasten commissie, staatssecretaris Vogt van het verkeersministerie, staatssecretaris Tren delenburg van het ministerie van volks welvaart, de perschef van de Rijksregee- ring, Ministena 1 direktorSpiecker. Voorts gaan als vertegenwoordiger van Pruisen de staatssecretaris Weismann en als vertegenwoordiger van Beieren staats raad Schmekler naar Londen mede. Nog wordt gemeld dat de drie Fransche bankiers, die op verzoek van Herriot naar Londen zijn gekomen, zyn Levandofsky, directeur van het Comptoir National d'E»- compte, de vroegere staatssecretaris Ser- gent en de bankier Sinaly. Met betrekking tot de Britsch-Russische besprekingen en mede in verband met den terugkeer van Rakowaky naar Londen, is het wel interessant te vermelden dat de allerjongste berichten allen reppen van groote vorderingen met betrekking tot de Rua&isch-Engelsche besprekingen en er is reeds sprake van een Britsch-Russisch ver drag, dat al is geredigeerd, maar natuur lijk nog onderteekend moet worden door de twee betrokken staten. Het verdrag zou reeds een definitieve vorm hebben aange nomen, doch bepaalde kwesties zijn nog niet geregeld. Deze schijnen vooral finan- cieele aangelegenheden te betreffen en de Bovjeftgededegeerde Rakowsky is dan ook, we meldden het reeds, naar Moskon ver trokken om over een en ander de regee ring te raadplegen. De optimisten meenen daarom dat een accoord in zicht is, de pes simisten daarentegen hellen over tot de de meening, dat juist de niet geregelde kwesties een beleteel zullen vormen voor het teekenen van 't verdrag. BUITENLAKD8CH NIEUWS. DUTTSGH LAND. Jeugdig echtpsjkr schuldig 51 nvoorden. Volgens de Lodzer Freie Presse ia te Orodnow het echtpaar Rbenslri in hechte nis genomen, dat bekend heeft 51 personen te hebben vermoord. De man is 128, de vrouw 22 jaar oud. Voor de slachtoffers ram de zeeraimp in Ostende. Minister-president Herriot heeft te Lon den aan Theunis 10.000 franks overhan digd voor het comité tot steun aan de slachtoffers van de zeeramp te Ostende. bngbland. H©t teutafenent v*n Lord Northdiffe. Daar Lord Northdiffe in zijn testament talrijke personen legaten had toegedacht, zonder dat daarvoor voldoende middelen aanwezig waren, heeft zijn broeder Ro- thermere 126.000 beschikbaar gesteld om deze legaten uit te keeren. OOHTHNRUK Het Olympte-ctrcite te Wcsrmsi afgebrand. Gisternacht is het Qlytmpia-cireus geheel afgebrand. De eigenaar is vandaag ge resteerd op grond van de verdenking dat hijzelf de brand heeft aangestoken. NOQBVSfilM. Brand aan boord v«n een Occttanboot. Alle paasaigieTs in veiligheid. De bladen mélden, dat op de Noorsche Oceaanboot „Bergensfjord" kort na het vertrek uit Ohristiania brand te uitgebro ken. De 500 passagiers werden in de red- ddngbooten naar Ühriatiania teruggebracht. De materiede schade aan boord is be langrijk. GRIEKENLAND. Groote brand in Sataniki. Een groote brand heeft te Saloniki de stadswijk Banlare verwoont Een aanfcal tabaksfabrieken werd een prooi der vlam men. De schade bedraagt millioenen doJ- lans. EWITBBRLAND. Int. MidAenatUndaoopgreu. Van 2 tot 5 September zal te Bern en Interlaken het internationale midden standscongres worden gehouden. De opening van het congres, op Dins dag 2 September, zal te Bern, dan zetel der bondsregeering, plaats hebbéo. Hier zullen dus de officieel© redevoeringen worden gehouden. Op de volgende dagen van Woensdag 3 tot Vrijdag 6 September, wordt het con gres te Interlaken gehouden, dat vooral ook om zijn prachtige ligging al» plaat» van bijeenkomst Is gekozen. Het lid van den Zwitaerschen Bonds raad, Schulthess treedt als eerevoorzitter van het congres op. ITALIË. De graanoogst van 1924. Het Intern. Instituut voor den land bouw te Rome meldt dat de vooruitzichten voor den graanoogst over de geheel e we reld doen verwachten dat de oogst groo- tér zal zijn dan de gemiddelde, doch aan zienlijk lager dan de oogsten der laatste jaren. BINNENLAND. Het ontslag bij het Hoofdbestuur der P. T. T. (i In antwoord op vragen, gesteld door het Kamerlid van Rraambeok, betref fende het ontslag van een groot aantal ambtenaren bij hot Hoofdbestuur der Post en Telegrafie heeft Minister van Swaay geantwoord dat het bericht om trent het ontslag van de 100 amtotena- ien geheel juist was. Initiatief-voorstel van Mej. valt Dorp. De commissie van rapporteurs voor het voorstel van wet van mej. van Dorp tot nadere regeling van de verkiezing \an loden van de Tweede Kamer der Stoten-Geoeraal door de daartoe be voegd verklaarde kieaers en de toepas sing op die verkiezing van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging heeft kennis genomen van de memorie van antwoord en het daarbij gevoegd gewijzigd wetsvoorstel. Zij is van oor deel, dat de wijzigingen, welke in het ourspronkelijk wetsvoorstel, vooral wat den vorm daairvan betreft, zijn aange bracht, van zoodanigon aard zijn, dat een nader afdeelingsonderzoek ge wen* cht is. De commissie stelt derhal ve aan de Kamer voor, het gewijzigd wetsvoorstel naar de afdeelingen te ver zenden. De saiatrfovQriajiniigen. Het Hbld. verneemt dat de salarissen vóu de ministers, hoofden van departe menten van algemeen bestuur, met in gang van 1 Jan. 1925 op f 15.000 per jaar (vroeger f 18.000) zullen worden gebracht. De salarissen der secretaris sen-generaal der departementen zullen met f 500 worden verlaagd. De salaris sen der ambtenaren met den rang van administrateur blijven ongewijzigd. Bernard de Waal. f De bekende vlieger Bernard de Waal is gistermiddag in Bronovo in den ou derdom van 30 jaar ten gevolge van een keelontsteking overleden. Invqer va* schoenwerk. Volgens het Vakbl. van den Schoen maker heeft de invoer van schoenwerk in Juni 1924 bedragen 108.480 paar le deren schoenen ter waarde v. f 371.000 en 150.118 paar linnen schoenen ter waarde van f 198.000. De uitvoer in Juni 1924 beliep 12.858 paar lederen schoenen ter waarde van f 82.000 en 800 paar linnen schoenen ter waarde van f 3000. De reis van de Koningin. Do Koniniijke familie vertrekt mor genavond om 8 u. 25 uit Stockholm over' Sasanitz en Bentheim naar Oldenaaal aankomst aldaar 1 Aug. 's ochtends om 0 u. 9. Vandaar gaat de reis 's och tends om 0 u. 42 over Apeldoorn (aan komst 8 u. 24, vertrek 8 u. 28), naar Amersfoort aankoopt aldaar 9 u. 5. Per extra-trein zet dan de Kor». fami lie de reis naar Baarn voort aankomst 9 u. 10. Provinciale Z.-Hoiüuidsche ArchjeWogwche Commissie. De Provinciale Zuid-Hollandsche Ar cheologische Commissie deelt in haar verslag over 1923 o.a. mede, dat de portretten in het raadhuis te Schoonho ven zijn gerestaureerd door den lveer Van Bohemen te 's-Gravenhage. Op oen ervan kwam de haükiteekening van Ravestein met het jaartal 1017 voor den dog. Het stelt Walraven valt Brederode voor, die in het genoemde jaar juist heer van Vianen werd. Het oude gemeenlandshuis te Woer den is in andere handen overgegaan. Het in de voorloopige lijst der monu menten dl. II, blz. 397 vermelde schoor steenstuk is verdwenen. De aandacht is gevestigd op 'n merk waard igon gevelsteen van 1093, inge metseld in den gevel aan den weg naar Bodegraven. De steen vertoont twee mannen, dio met den rug naar elkan der toegekteerd, een burrieüragen.. De verklaring dezer vreemde voorstelling is niet moeilijk meer, ais men weet, dat de steen afkomstig is van een pan- neubakkerij, die nog den naam ,,het misverstand" draagt. De Romeinsdie molensteenen, die ja- rt nlang in do kelders van het raadhuis te Woerden hdoben gelegen, zijn door de goede zorgen van burgemeester en wethouders naast dit gebouw, bij het plantsoen geplaatst. Zij zijn blijkens een door den correspondent ontdekten post in de stadsrekeningen den 13en Juni 1090 bij het uitdiepen der stads- giacht tegenover Weddestein gevonden. De zegeningen der L. O.-wet. 20 scholen op 12000 inwoners. „Het schoolblad" schrijft „Wijmbritseradeel heeft 12000 inwo ners, een gemeenteraad waarvan de al lergrootste meerderheid tot de rechter zijde behoort, 7 openbare scholen, 5 hervormde scholen, 0 gereformeerde scholen en 2 katholieke scholen. „De vijf hervormde scholen kosten de gemeente ongeveer f 101000 en de zes gereformeerde f 22.000. „In den raad van Wymbritseradeel kwam nu in behandeling een aanvraag, van. de vereeniging voor Christelipc Volksonderwijs te Hommerts om gel den uit de gemeentekas voor den bouw vau een nieuwe school. „Het bleek dat het bestuur van voor noemde vereeniging geen genoegen wenechte te nemen met bet verbouwen van een bestaand gebouw en dat ook 1 ©eren Kerkvoogden van de Ned. Her vormde Gemeente te Hommerts, die eigenares is van dat gebouw, niet wil len meewerken tot uitvoering van dat plan. „De Raad besloot het verzoek der vereeniging in te willigen en geld te verschaffen voor den bouw van een school met twee lokalen, elk voor 48 leerlingen. „Bovendien besloot de Raad zonder hoofdelijke stemming aan een vereeni ging te Oppen huizen gelden te ver schaffen voor den verbouw van en, de aanschaffing van meubelen voor de vrije fcchool voor lager onderwijs op gerefor meerden grondslag. Maar de burge meester heeft beloofd met een concept adre^. te tomen. Men wil n.l. een actie gaan voeren om het daar heen töileiden oat van de gemeente en van het Rijk een som voor ieder kind beschikbaar wordt gesteld,. „Dan bestaat er misschien nog een kans uit de misère te geraken, zoo sprak een Raadslid." Het Hbld. toekent hierbij aan, dat dit voorbeeld weer eens leert, dat zij gelijk hebben gekregen, die voor het tot staiid komen der pacificatie de vrees uitspra ken, dat iedere secte haar eigen school zou willen hebben. Drankbestrijding. Onder voorxauersehap van den heer P. v. d. Meutad'van Uirecht ié te Zwol le de oudste urahk bestrijdersorgauisa- tie, de Ned. Ver. tot Afisohatling vau Alcoholhoudende dranken, in b«e aige- neene vergadering bijeen geweest. in zijn openingsrede releveerde de voorzitter uen stand van zaken op drank bestrijdingsgebied en wekte zijn ge- kooi op te strijden voer het wetsoni- w erp-rtutgeia| mzaae ue Plaatselijke Keuze. Aan het jaarverslagvan den secreta ris, den heer Ploeg van Utireoüt, ontleeiien we, dat het ledental met lö4 terugliep en thans 21428 bedraagt, ge organiseerd in 371 afdeelingen; lü aid. werden opgericht en 14 opgeheven, iu- tzake de resultaten van lapverboden werd een uitgebreid onderzoek inge steld Bij de vereeniging zijn aangeslo ten 877 raadsleden. In opuraoht der vereenigingen maakten de heer P. v.jü. Meukn te Uirecht em N. A. de Vries te Groningen, een studiereis naar Ame rika ter bestudeering van de werking van het verbod. De Jeugbond voor Ont houding, die onder auspirien der ver eeniging staat, telt thans 3551 leden. Aan net verslag van den penning- meerter, dr. W. ïlingst van Utreaüt, ontleenen we, dat de winst- en verlies rekening in ontvangsten en uitgaven een eindcijfer aunwijsi van 1 27.378. Er is eeü verlies van I 1328. De begroo ting sluit met een eindcijfer v. f 044.50. Het jubileumlonds heeft een eindoijler van 1 102.300. Niet minder dan 43 ingediende voor stellen kwamen,aan de orde, waarvan er 8 van hel hoofdbestuur waren. Aan genomen werd ,,«en hooldbestuursvoor- fitcl om te werken in de richting van het tot stand komen van een neutrale onllioudersfed oratie. Eveneens werd be sloten de Noveittberamand voor blauwe maand te bestemmen. Aangenomen werd een voorstel-Dordt, om meer uniformi teit in de contributie te brengen. Een voorstel-Tiel om radiotoespraken te aoen houden, wprd eveneens aangeno men. De vergadering, die druk bezocht was, werd toegesproken door afgevaar digden van neutrale en prot. oiur. zus terorganisaties. GEMENGDE BERICHTEN. RADIONIEUWS. Programma voor bedien. Den Haag (1050 M. PCGG) 8.30 con cert van het Station van de Ned. Radio industrie met medewerking van de Ba tavieren met het volgend programma 1. In Berlin, step, ü.lbert 2. lm Rei- che des Indra, ouverturen, Lincke 3. On Miami shore, wals, Ferraris 4. Ca roline Mamma, foxtrot, James 5. Ri- goletto, fantasie, Verdi-Tavan 0. Ide ale, lied, Tosti7. Sefira, intermezzo, L. Siede 8. Butterfly, fantasie, Puc cini-Ta van 9. Idylle Passionelle, Ra- zigade10. Banjo Song, loxtrot, Stai- ford. De onbewaakte «verwegen. De wethouder Nic. Wolfs te Eysden, die reeds meermalen op het groote ge vaar der onbewaakte overwegen heeft gewezen, kwam Zaterdag met kar en paard een onbewaakten overweg voor bij en werd ddor een aankomenden trein gegrepen. Door dien schok werd uij van de kar geslingerd, waardoor hij eenige kwetsuren opliep. Het paard hol de van schrik naar huis de kar werd totaal vernield. De heer Wolfe zei! is er vrij goed van af gekomen. Brandstichting in eön cel. Zondagavond omstreeks zes uur werd brand ontdekt in de cel in liet Huis van Bewaring te Almelo, waarin is opge goten de beruchte inbreker H. W. Franke. Met de boter die hij dagelijks ont ving, en welke hij had opgespaard, had hij den vloer van de cel ingesmeerd. Daarna heeft hij de vettige planken aangestoken, waarna zij vlam vatte. Hoe hij aan vuur kwam voor dit aan steken, is tot nog toe niet opgelost. Franke wist zijn boeien (hij is neg steeds geboeid, sinds hij begin April pogingen aanwendde om' te ontvluch ten) te verbreken. Daarna sloeg hij de ruiten van het venster stuk, zoodat de vlammen heviger jwerden. Hierdoor werd de brand ontdekt, en spoedig gebluscht. Franke, die zioh woest gedroeg, Arerd in een aadere oei overgebracht. De callectiare arte in M Havenbedrijf- Naar Voorw. meldt, hebben de be sturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Christelijke» Bond van Fabripks- en Transportarbei ders de collectieve arbeidsovereenkomst voor het havenbedrijf te Amsterdam, dat einde dezer maand afloopt opge zegd. Aan het bestuur der scheepvaart- vereeniging Noord is kennis gegeven, dat men bereid is een nieuwe overeen komst aan te gaan, waarbij de volgen de herzieningen worden voorgesteld. Verhooging van het dagloon der losse arbeiders met 40 centverhooging van de looneu der vaa.e- en garantie-arbei ders met f 2 per week verbetering van de tariefregeling en wijziging in de taakindeeling. Bezwaar is ook gemaakt tegen de in trekking van de gedeeltelijke nachtrust. Bij informatie bij het afdeelingsbe- siuur van den Centraien Bond van Transportarbeiders is het blad gebleken dat men ook in Rotterdam herziening wenscht van het voor deze haven gel dende 'contract, dat einde Augustus af loopt. De verlangde wijzigingen moeten nog met de leden worden besproken en vastgesteld. Een Zweedsohe gravin werkzaam in een fabriek te Chicago. Uit Chicago wordt gemeld, dat vol gens een dagblad aiuaar een gravin, familielid van den koning van Zweden, onder een aangenomen naam in een fabriek aldaar werkzaam is voor 20 dol lar per week. De gravin verklaarde, dai zij deze betrekking heelt aanvaard om zioh op de hoogte te stellen van het fabrieksleven in de Vereenigde Stalen. Wat je met 'n Fond doen kunt. Zaterdagmorgen reed een transport- Ford-wagen op den Rijksstraatweg ou der De Bilt, richting Utrecht, door on vast sturen, tegen een paal vdn de te le toonleiding, welke finaal door midden brak. Door den suhok sloeg de Ford om. Geen nood. Met vereende krachten word het „beestje" weer overeind ge zet. de motor werd aangeslagen en rrrrrtdaar ging het weer. Als of er niets gebeurd was 1 MAKKTBEK1CIATEN Veamarkt Rotterdam. Rotterdam 29 Juli. Aanvoer 147 paarden, 19 veulens, 823 magere runderen 727 vette runde ren, 518 vette graskalveren, 209 nuch tere kalveren, 240 schapen of lammeren 37 vaikens, 127 biggen, 7 bokken en geiten. Vette koeien le kw. f 1.15—1.25, 2e kw. f 1.00—1.10, 3e kw. f 0.85—0.95 "Osfren le kw. f 1.101.20, 2e kw. f 0.95 i—l .05, 3e kw. f 0.8(^—0.95 Stietnen le kw. f 1.00—1.05, 2e kw. f 0.85— 0 90. 3e kw. f 0.70—0.80 Kalveren le kw. f 1.00-2.00, 2e kw. f 1.25-1.50, 8e kw. f 0.95—1.20 Melkkoeien 1210 390, Kalfkoeien f 240420, Stieren f 170—370, Pinken f 140—180, Graskal veren f 50—80, Vaarzen f 150—200, Werkpaarden f 120—340, Siaohtpaarden f 90-140, Nuchtere kalveren f 12-13 f ükkalveren f 2035, Biggen f 7—14, Üverloopers f 10—30. Melk- en kalfkoeien handel meifabaar Uaag, kalfkoeien was weer vraag in België. Stieren slecht verhandeld. Pin ken en Vaarzen in alle soorten ttaag verhandeld- Graskalveren bijna geen omzet. Paarden trage handel. Kalveren zoowel nuchtere- als fokkalveren slecht verhandeld. Biggen en Overloopers roet tragen handel, vette kalveren met red. handel. Vette koeien en ossen in alle geslacht traag verhandeld. Aardappel markt Amsterdam. Amsterdam, 29 Juli 1924. Langendijkeir muizen 4.90—6.26, School meesters 4304.55, Zeeuwsche Eigen heimers 3.2&—3.76, Zeeuwsche blauwen 33.26. Aanvoer 6 ladingen, 1200 H.L. Coöp. TuiniersTereeniging „Gouda en Omstreken". Veiling van 28 Juli 1924. Komkommers le srt. 5.807.70, 2e art. 3.906.60, 3« srt. 1.90—4.10, gele 1.107.30, Bloemkool le srt. 1225, 2e srt. f 3—12, uitschot f 0.30—3, Roode kool 10, Andy vie 0.20—1.60, Krop sla 0.401, per 100 stuks; Snyboonen le srt. 17—38, 2« srt. 8—17, Stokboonen 1726, Stamboonen 14—20, Spekboo- nen 1416, Wagenaars 13, Pronkboo- nen 69.70, Tuinboooeu Q.803.70, Doperwten 10—22, Wortelen 11.40, Spitskool 2.10, Postelein 4.40—6.40, per 100 K.Q.; Tomaten A f 10.40—11.10, id. B 8.20—9.10, id. C 7.10-6.30, id. kriel 2.40-6.20, id. rflp 9—10, pea- 100 pond; Wortelen 0.6O—6> Kroten 1.40—4, Uien 4—6, Selderie 0.90—1-30. Peterselie 2.80, per 100 bos; Zuring 0.30—0.48, per kist; Augurken lijn p.39—0.46, id. fyn basterd 0.26—(L29, id. basterd 0.13 —<0.17, id. grof 0.08—0.13, Witte uitjes, klein f 0.31038, middel 0.24, grof f 0.08 0.11, per K.G.; Augurken fyn 1.26— 1.68, id. f\jn basterd 1—1-05, id. basterd 0.45059, per mandje; Frambozen 0.37 —0.41, Zwarte bessen 0.10—0.18, Morel- Jen 0.24, per pond; Perziken 0.080.15, Meloenen 0.49—0.73, per stuk; Kipeieren 6-506.70 per 100 stuk». Bodegraven 29 Juli. Aanvoer 384 partijen, waaronder 340 roet Rijksmerk, 17857 stuks, gewicht 134999 K.G. Prijs Gaudeche blaas le soort f 61—64, 2e srt. f 5558, le srt. roet Rijksmerk f 70, zooder f 50—00. Handel vlug. STADSNIEUWS. GOUDA, 29 Juli 1924. De Kermis. De eerste dag van de Kermis was het weer niet bijster gunefcig en ook heden wil het zonnetje niet doorkomen; alles ziet «r even grauw en triestig uit. Was het gisteren aanvankelijk nog ai helder en droog, gisteravond plaste de ra gen bij stroomen neer; slechte de ver stokte kermisgangers bleven op de Markt- vele kijkers vonden een goede schuilplaats in de verschillende inrichtingen of oafé's aan de Markt. Velen van hen bezochten het mechanische Sportpaleis, het allernieuwste op het gebied van kermisvermakelijkheden. Men ziet de bezoekers op horizontaal be wegende treden afdalen om hun weg ver der langs een schommelend vlak te vervol gen, totdat een gedeelte is bereikt met vier draaiende platvormen. Die wandeling i« daarmede nog niet ten einde, men gaat nu trappenklimmen langs beweegbare treden en ten slotte komt men op een gijjdeod vlak zittend, op den beganen grond terecht. Overal zyn leuningen aangebracht, zoodat de tocht door het paleis geen gevaar op levert. Het is hoogst vermakelijk om de evolu tion te aanschouwen van degenen die de eigenaardige tocht door het sportpaleis ondernemen, terwijl zjj die de wandeling maken zich blijkbaar nog beter amaaeeren dan de toeschouwers. Het mechanische Sportpaleis is zeker wel een van de grootste attracties van de kermis. Uyksnornwavjlessen te Guuda. De uitslag van de overgangsexamens is als volgt: Van de 3e naar de 4e klasse werden be vorderd: C. B. Jaspers, L. Pëlefcier, F. V. K. Schaum (Boskoop), G. E. M. de Zeeuw, P. H. Hoogendoom (Moordrecht), J. H. Exalto (Moordrecht), A. A. Koster (Bos koop). Niet bevorderd: een. Van de 2e naar de 3e kl. gingen over: A. M. Meijer, A. J. E. Scheijgrond, L. J. P. Pons (Gouderak), P. de Mink, C. L. M. Quant, A. Kley'n (Stolwijk), A. Zaal (Bos koop), J. M. Fennet, D. C. van der Vis (Boskoop), P. Bakhuizen (Boakoop), P. de Jong, H. M. (Roos, A. Jansen (Haastrecht), H. A. M. Houdijk, A. F. Steenwinkel. Niet 'bevorderd: geen. Van de le npar de 2e werden bevorderd: P. v. Zonneveld, J. Verlaat (Bodegraven), A. M. v. Bergen (Boskoop), G. Heymen- berg, J. C. Hertog, F. J. van der Voorde, C. P. Frederikze (Stolwijk), J. H. Schil ling, J. C. van der Heijden, M. Plh. van Scheers, G. A. M. Geoman, G. Gravesteyn, C. Boerefijn (Lage Ruige Wedde). Niet be vorderd: geen. Het Rijks school toezicht. Thans eerat wondt officieel bekend ge maakt de benoemingen higaande 1 Augus- by het Ryksschooltoezdebt. iZooals wij reeds hebben gemeld wordt de heer G. van As overgeplaatst naar de inspectie Delft, de heer H. de Blouw is benoemd tot inspecteur bij de inspectie Gouda, de heer P. van Nes tot inspecteur te Gorinchem. Deze plaatsen behooren tot de derde inspectie; tot hoofdinspecteur voor deze inspectie in aangewezen den heer A. Rienks, tot schoolopziener bewaarschool- onderwijs Mej. den Boer. Examen M. U. L. O. Voor het examen M. U. L. O. diploma B is te Rotterdam geslaagd C. Heythekker alhier. Examen hoofdakte. Te 's-Gravenhage is geslaagd vooï het examen hoofdakte onze oud-stadgenoot de heer J. C. F. de Zeeuw. De Huw«üükabari*r**«r. Een dolle Aimerikaansche geschiedenis in 3 bedrijven door Avery Hopwood. De kerm is week in den Schouwburg is gisterenavond ingezet met de opvoering door het Schouwtooneel van een dolle Aime rikaansche geschiedenis door Avery Hop wood „De Huwelyksbarometer". En taten we het direct zeggen, deze zeer vermake lijke geschiedend b, dit blijspel vol aller dwaaste verwikkelingen, dat in Amerika twee jaren achtereen avond aan avond werd opgevoerd en in Londen 500 malen ging, in verschillende plaatsen in ons land met veel succes werd gespeeld, heeft ook hier uitbundig sucoes gehad. Dit kluchtige spel is een lachsucces en de schrijver die alles heeft vermeden wat grof is, heeft zijn gegeven uitgewerkt tot dolgrappige situa* ties, die het publiek doen schateren vaa het lachen. Wy zullen de intriges van bet gegeven niet verklappen, men moet het vanavond zelf maar gaan zien, willen alleen er dit van zeggen, dat Jan Musch onverbeterlijk was als de brave Hendrik, alias Billy Bart- ilett, die toen hy eenmaal den smaak van de champagne had, van geen ophouden wist. Stine van der Gaag als Blannie, dé vrouw van Jack Wheeler (Go Baifoort),' deed even prachtig werk als Jan Musch. Beider spel was niet alleen dol-komisch, het was werkelijk buitengewoon. Karei Rijken was een gezellige jong« vriend van Billy's aardige vrouwtje Flo rence (liesbeth Sanders) en dat Fkatie liever uitging met Phü dan met de ssaie echtvriend Billy was héél begrijpelijk. Rest ons nog te vertellen dat Co Bai foort als Jack Wheeler en 't aardigs dienstmeisje Teaaie (Mej. van der bjl» Meteert) eveneens tot het succes van ds« -vond hebben medegewerkt. Maar het meeat vermakelijke werd tod» bereikt in het tweede bedrijf door Musch en SHne van der Gaag, die de heeie zaal onbedaarlijk hebben doen lachen. Coneour» Htppiqae. Wij hebben dezer dagen reed® m madera medegedeeld over het Concours Hippique dat op Donderdag 81 JuK as. f bet Sportterrein te Gouda wordt gehou den. De inschrijvingen zijn thans gesloten en het aantal deelnemers en ingeschreven paandep overtreft aller verwachting zoo zeer, dat voor een tweetal nummers verschillende inschrijvingen geweigerd moeeten worden. Zelden of nooit zeil er in ons land een dergelijk bezet concours syn gehouden ge worden. Het puikje van het puikje is ingeschre ven» de bekendste namen van paardenlief hebbers en paarden vullen het uitgebreide programma. Het eerste nummer, concours ééaspan- nen, voor landbouwers, geeft ons 18 schrijvingen te zien, alle bekende paarden uit onze naaste omgeving en voorge bracht door den eigenaar zelf. No. 11. Concours ééns pannen, nieuwe lingsklasse, brengt 17 paarden in den ring. Hier treffen wy oja. den heer van der Laak uit Tilburg en den heer H. F. Bult man uit Haarlemmermeer. No. III. Concours schoonste Jachtpaar den met 16 nummers, waaronder enkele dames, brengt ons paarden die dit jaar minstens 6 jachten hebben geloopen. Hier zien wy „Erin Glory" van luitenant For bes Wels, een der bekendste concourspoar den „Balan" van Mevrouw Warneke, ver der „Kildonan" en „Pimrose" van Mevrouw C. Klatte, Molly" van Mr. Karstens, ter wijl ook de heer van Hoboken in den zadel zal zitten. No. IV. Eénspannen, open klasse, moest door de vele deelname gesplitst worden in A en B. In A krijgen wij de bekende paai van den heer Spanhaak Zwolle, Gebr. van der Haar Zteast, J. F. Vlos en Mevrouw Mi chiels van VerduijnenReigersberg, den Haag. Hierin oonourreeren ook onze stad genooten de heereè Schilt en Venschuur. In 8 met 8 nummers. Mevrouw Dourière Drory de Farez, komt met hare be kende prijewiraners en de heer van der Laak, Tilburg met zyn „Danegüt", de heer Bultman met de bekende „Capenor", „Vic tor" en „Vüsey Orphelia". De heer Schilt, Gouda, zit in dit illustere gezelschap met zyn „Patriae". No. V. Stamboekmerries, brengt ons de bekende paarden van den heeir Noordzij, Rotterdam, Bultman en C. van der Hee, Ook de heeren Schilt en van der Braggen doen hierin mede. No. VI. Concours Tweespannen wordt een massieven strijd tuaschen de concur renten van der Laak, Spanhaak, Gebr. van der Haar en Bultman. Allen oude geroutineerde deelnemers. En tot slot Het Groote Springconcours met zijn 10 zware hindernissen. 26 paar den zijn hiervoor ingeschreven. „Hienry" „My darling", van den heer J. J. Hiem stra, „Gamin" van Luit. Labouchère, „Ro lande" en „EJectra" van Kapt. de Kruijff, Kitty" van Luit. Heuff, „Gwendolen" van JtAut. Grooté, „Puvu" van Ridder ATüevi, „Master Tom" van Luit. Jhr. Gevaerts van Nuland, benevens nog enkele buitenland- sche springers. In totaal ruim 100 paarden. Als het weer een beetje medewerkt zal het Donderdag een sportdag worden zoo als zelden is aanschouwd en kan het Sport terrein wel eens te klein Wijken om alle paarden en toeschouwers te kunnen ber- (pameen toverslag 1923. Aan het Gemeenteverslag over 1Ö23 ont- leerton wij nog het volgende: Gemeente- Licfttf athrieken. a. Gas. De gemiddedde Icolenprys was over 1923 iets hooger dan over 1Ö22 en bedroeg fran co bergplaats gasfabriek 17.88 per ton tegenover 1922 16.70 per Die cokesp ryzen ondergingen dit jaar geen verandering; het bezoigloon werd echter in October- van 10 cent op 20 cent per H.L. gebracht. Voor de teerproducteo zooals mastiek, teerolie, benzol, naphtaline enz. werden over 1923 hoogere prijzen verkregen dan over 1922. Het laat zich echter aanzien, dat deze prijzen tengevolge van de steeds dalende teerpryzen belangrijk lager zullen worden. Waar de fabrikag© van zwavelzure am moniak niet rendabel meer werd geacht, werd de ammoniakfabriek stopgezet en het ammoniak water verkocht aan de N.V. Cen tmie Ammoniakfabriek Weeap. Ten behoeve van de berging van aramo- niakwater en teer werd een tank met 100 M3. inhoud gebouwd. De stokerij werd uitgebreid met 2 stuks 9-retort-oveos, gebouwd door de fa. August .Klckme te Dortmund. De gasp ryzen bleven gedurende het ge- heeJe jaar 11 cent voor gewoon gas en 12 cent voor Muntgaa. De nette winst bedroeg 44047.01%. De kostprijs per geproduceerde M3. gas tedroeg rond 7.84 cent, terwijl de kostprijs Per verkochte M8 (productie min veriie- eigen gebruik, verbruik openbare ver lichting en stedegebouwen) rond 9-32 ct bedroeg. Het buizennet werd uitgebreid met 397 Heter hoofdbuis, terwijl door de Kromme Gouwe een 80 m.M. diameter-zinker en door de Turfsingeigracht een zinker van 200 m.M. diameter werd gelegd. De toeneming van het aantel geplaatste flawneters bedroeg 24 stuks. Het aantal gasmotoren bedroeg op 31 December 1923 8 stuks met ©en vermogen van 34% P.K. De gasproductie bedroeg 8072960 MS. tegenover 1922 met 8194840 MS. Afgeleverd werden aan gewoon-goever- bniikers 1838208 M8. (1922 1887601 JÖ.) en aan mnntgasvecbruikera 758189 (1922 - 727268 M8.). Voor da gasproductie werden verbruikt •04Ö66 KjG, kolen. terwijl d© gasop brengst per 100 KG. koten 33.98 M3. be droeg. De totale cokesproductie bedroeg 6067370 KG., dus per 100 KG. vergaste kolen 67.33 KG. Aan kootteer werd geproduceerd 440001 Kik, di. 6 KG. per 100 KG. vergaste kolen. De productie aan anunomakzout (over 7 maanden) bedroeg 38550 KG., dus 0.74 KG. per 100 KG. vergaste kolen. b. Elec*ric*ett. De machinecapaciteit der centrale werd dit jaar belangrijk uitgebreid. Een Ljung- «tröm-Stalturbogemerator 3000 KW. gekocht van de Svenska Turbinenfabriks- AlctieboLaget Ljungstrdm te Finepong (üweden) werd opgesteld ia de plaats van de 300 KW. turbogenerator, welke' werd verkocht De turbine welke thans eenige maanden in gebruik is, voldoet goed. Voorts werd een Ba bcock-Wilcox stoom ketel, type C. T. M. met 305 M2. V. O. en voorzien van een Underfeedrooster, opge steld door de leverancier Machinefabriek Gebrs. Stork Co. te Hengelo. De technische en finaocieete resultaten van het bedryf over 1923 kunnen gunstig genoemd worden. Het stroomgebruik nam ook dit jaar be langrijk toe. Over 1923 werden "betaald geleverd 2944676 KW,U. De maximale belasting werd waargeno men op 4 December en bedroeg 1700 KW., tegenover 1922 met 1400 KW. De grootste energieopwekking had plaats op 28 Decern ber en bedroeg 17400 K.W.U. (in 1922 op 22 December met 15150 K.W.U.), Ten behoeve van de stroomopwekking werden verbruikt 3416737 KG. kolen en 1228660 KG. cokesgruis. De koetprys van de electriciteit bedroeg per verkochte KW.U. rond 11.15 cent, ter- wytl de gemiddelde stroomontvangsten per KWIU. 13.01 cent bedroegen. De netto-winst bedroeg 53669.84% te genover 1922 40166.34. Het kabelnet (stad) werd dit jaar uit gebreid met 3149 Meter laagapanndngska- bel en 247 Meter hoogspanningskabel. Het aantal aansluitingen nam dit jaar toe met 426 stuks. Ten behoeve van de openbare verlich ting werd voortgegaan met het verwijde ren der noodverlichting, het maken van definitieve overspanningen en het electri ficeeren van bestaande gaslantaarns. De stroomlevering naar de omstreken werd enkele malen gestoord door het be schadigen van de kabels by het leggen van waterleidingbuizen. Van het hoagapanningsstatdon te Reeu wijk, werd een hoogspanningskabel gelegd naar het watergemaal van den polder Broekvelden en Vettenbroek te Sluipwijk. Op 29 December 1923 werd met de stroom levering aan genoemden Polder begonnen. De gemeente Moordrecht werd dit jAr eveneens op het kabelnet aangesloten, ter- wijl de stroomleveriag aan genoemde ge meente op 23 October een aanvang nam De Hoffman's stichtingen. a. De Volksgaarkeuken. In de commissie van toezicht kwam geen wijziging. Het financieel resultaat kan, niettegen staande den minderen verkoop, vry gun stig worden genoemd; aan verkochte por ti ën werd ontvangen 4633.terwyl van de gemeente een bijdrage benoodlgd was van 2116.90% (v. j. 1849.22). Gebouwen en inventaris bevinden zich dn behoorlijken staat. In het personeel kwam geen verande ring; het vervulde zijn taak naar behoo- m. In de zaal werden verkocht: 1922 1923 portiën k f 0.10 32357 27216 porti ën k ƒ0.30 4472 4089 Afgehaald werden:" portiën k 0.10 9&62 6178 portiën k ƒ0.30 338 Door het personeel werden verbruikt: portiën k j 0.10 4118 4212 portiën a ƒ0.30 1372 1404 ontbijten 2648 2702 Vermindering Totaal 54867 46024 Temperatuur Sted. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 66, de lucht was 65. Burgerlijke Stand. GiEBOEBN: 25 Juli: Gerrit, z. v. J> lom en L. C. van der Ham, Boomgaard straat 69. 26 Juli: David, z. v. J. Boe-, tekees en C. van Dam, N. Haven 115, 27 Juli: Catherine Johanna, d. v. H. J. de Jong en M. J. Belt, Turfmarkt 109. Geertrui, d. v. G. Steenbergen en F. de Bruin, Wydepoort 20. OVERLEDEN: 25 Juli: Sebaotdaan Ra- pis, 3 dagen. Juli, 8 uur. Groote Schouwburg. Het Schouwtooneel. 80 Juli—8 Aug. 7% uur. Groote Schouw burg. Henri ter Hali's Revue Draadloos. Verder Donderdag 81 Juli, Vrijdag, Zater dag en Zondag, 1, 2 en 8 Augustus bal, aanvangende te 10 uur, optreden van va riété-arti sten. 81 Juli 1% uur. Sportterrein, Gr. Floria- weg, Groot concours Hippique. 17 Augustus 1% uur Sted. Zweminrich ting Groote Nationale Zwemwedstrijd. Avond- en nachtdienst apothekers. De apotheek van den heer F. A. Da©, Weethaven, is deze week tot en jn©t Vrij dag 1 Augustus, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter voor recepten). UIT EEN OMTREK. BOSKOOP. Naar wy uit goede broad vernemen, bestaat er aiie kans dat hier ter plaatse een mondharmonica vereeniging zal wor den opgericht. 28 Personen hebben zich nu reeds als werkend lid opgegeven. Eerdaags zal een vergadering worden belegd, waarin een bestuur zal worden ge- Als dirigent zal optreden de heer C. G. v. Woif, alhier. Tot concierge van het vereenigings gebouw „Salvatore" is benoemd de heer H. J. Zorg, alhier. De rozencommiasie, afd, voor de boom en planton beurs, heeft uitgereikt een cer tificaat le klasse voor een klimmende sport van Arthur R. Goodwin, eigenaar de heer J. Weller, alhier. D©> kleur is als van de oorspronkelijke variëteit; voor de veredeling mogen slechts takken zonder bloem of knop ge bruikt worden. Marktbericht der Coöperatieve Ver eeniging „De Boakoopeche Veiling" alhier. Veiling van 26 Juli: Rozen: Ophelia f 0.29t 0.58, Golden Ophelia f 0.40—f 0.62^ Sunburst f 0.22 f 0.30, Hadley f 0.86-f 0.60, Pr. de Bul- garie f 0.33, Columbia f 0^0-^f 0.62, But terfly f 0.49—f 0.52, Mac Keiier f 1 I.49, $eruet f 0.70, Freiburg f 0.37, Her riot f 0.17, Rotschild f 0.60—f O70, Jonkh. Mak f 0.47, buitenrozen f 0.10f 0.36, al les per boa. Diversen: Dahlia's f 0.36f 0.66,Gla diolen f 0.10—f 0.17, Flox f 04)5, Violie ren-f 1.10f 1.20, Anjers f 0.14r-f 0.20, allee per boe. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: D. C. v. Dam en J. M. C. v. d. Toorn, H. Vink en J. Been- nik. GEBOREN: Johanna Catharina, D. v. P. C. Ramp en M. C. v. <L Berg, Hendrik Z. v. S. Slappende! en S. Houdyk. OVERLEDEN: G. T, v. Rjjn, 6 j. C. v. Dam, echtge. v. W. ,v. Zooaneren, 77 j. Te 's Gravanhage is geslaagd voor het examen nuttige handwerken Mej. M. G. Knepper alhier. GOUDBRAK Zondag 27 Juni hield de Poatduiverver- eondging „De Witpen" een onderling con cours vanuit Schaerbeek, 128 KM. De prij zen werden als volgt behaald: C. den Bra- ber le, 5e, 12e, 3e overduif; T. D. Both 2e, 4e, 6e, 7e, 13e, 21e, 28e, 36e; P. v. d. Lin den 3e, lie; A. de Groot 8e, 24e, 25e, 26e, 39e; L. de Bode 9e, lfle, 31e, 45e, 2e over duif; A. W. Soet 10e, 32e, 42e, 43e; C. v. Vliet 14e, 15e, 19e, 85«; W. Loemderaloot 17e, 37e, 38e; J. Baas 18e, 23e; P. Donk 20e, 29e, 33e; F. Brokken 22>e, 34e; P. Mud- de 27; G. Palsgraaf 30e; C. Loendersloot 40e; W, Boom 41e; C. Börger 44e, le over duif. Aankomst eerste duif I&06.51, laot- e 11.10.45. v SCHOONHOVEN. Voor het examen M. U. L. O. diploma B is geslaagd G. Hooykaaa alhier. STOLWIJK Diploma organist. Voor het examen te Amsterdam, afge nomen door de Ned. Organisten-Vereeni ging is geslaagd voor gebuigs^ift A de heer P. Kroon alhier. Vrydag maakte de hoogste klasse der le en 2e Openb. Lagere school een reisje naar Rotterdam. Hoewel 's morgens het weer zich slecht liet aanzien, viel het toch nog mee. De kinderen hadden zich dan ook niet te beklagen. Een bezoek werd ge bracht aan de diergaarde en een tochtje gemaakt door de Rottèrdamsche haven». By aankomst 's avonds wachtte hen nog verrassing doordat de Harmonie zich by het station had opgesteld en de kinde ren huiswaarts bracht. Dpor allen is dan ook veel genoten en de'dag zal niet gauw worden vergeten. Het hoofd der le O. L. school, de heer Jager, dankte allen die hem in de gele genheid stelden de kinderen dezen dag te bereiden. De poStdu i ven ver eenigi ng hield Zondag een wedvlucht vanuit Mons (België) af stond 181 KM. De prijzen werden behaald als volgt: C. J. de Vries le, 8e, 10e pr., P. Bongers 2e, 3e, 5e, 6e, 7e, 9e pr.; J. H. Verburg 4e pr. en A Anker 11e pr. Aankomst 1© duif 1265.34, laatste 1.28. 28. le overduif A. Anker. Aon dezen wed strijd waren nog kas prijzen Verbonden, welke werden toegekend aan C. J. de Vries le pr. (ailv. m©d.), P. Bongers, 'le pr. (verg. ster), Se pr. J. H. Verburg (verg. kruisje), 4e pr. A Anker (verg. kruis), 5e pr. D. Mastenbroek (ld. zilv. med.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. De Compethie-lmMtag 1924/*25. Atdeeling 11 2e klasse B. Hercules, Kampong, Olympia, Oouda, •U.C., A.D.O., Neptunes, Steeds Hoo ger, Transvalia en S.V.V. PromotieDe kampioenen der 2e klasse A en B spelen oen gebeele pro- n.otieoompetitie mot.no. laatst der le klasse om één plaats in de le klasse. Degratie De kampioenen A en B respi C en D. spelen eefi geheel© kam pioene oom petitie mot nos. laatst «lor 2e clas&e A en B om twee plaatsen in de 2e klasae. 3e klasse A. H.S.V., U.V.S., L.F.C. Lugdunam, Alphen, Bodegraven en R.V.C. I romotie Zie degradatie 2e klasse. Degradatie Zal nader worden vast gesteld. 8e klasae; C. Delfia, Delft, D.V.C., Schoonhoven, V.I U.S., Ceieritas, V.D.S. en Saturuu». l'ronoLe eu Degradatie ais boven. 4e klas©©. Indeeling wordt later gepubliceerd ui er band mot nog in behandeling zijnde aanvragen. Reserve 2e klasse A U.V.V* II, H.V.V. Ill, Quick II, A 0. II, B.M.T. II, A.S.C. II, Oiympia II en S.V.V. II. Promotie De kampioenen der 2e klasse A eu B spelen een geheel* promotieoompetitio met no. laatst der res. le klasso om één plaats in de res le klasse. Degradatie Zal nader worden vast gesteld. HMtuuracrwi» in dra N. V. B. Het bestuur van den N.V.B. j.l. Za terdag in vergadering bijeen, besloot, nadat do niet aanwezige bestuursleden van een en ander op de hoogte zullen zijn gebracht, officieel bekend te ma ken, dat het zal altreden. Deze beslis* sing is genomen naar aanleiding van het in de jongste alg. verg. gevallen votum, waarbij het bestuursvoorstel, om tot verhooging van do contributie van 00 ct. tot i 1 per lid over te gaan, werd Verworpen. De heeren C. A. W. ilirsohman, L F Verwoerd en S. C'oldewey woonden deze bespreking niet bij. Do lieer E. M Wiersema luid roette de vergadering verlaten, alvorens het besluit om af to treden met op één uk ulgemoene stem men was genomen. Jaarvergadering G. V. B. De heer Sa nis on verzoekt ons te iuel- ,den dat hij bij 'bestuursverkiezing voor de G.V.B. iu de jaarvergadering van Zondag j.l. de wensch te kennen heeft gegeven voor een herbenoeming niet in aanmerking te willen komen. ZWEMMEN. Groote Nationale Zwedwofctrtytten. De Goudstihe Zwemclub houdt Zon dag 17 Augustus to half twee in de Stedelijke zwem uiriditing eon groote nationale Zwemwedstrijd. Het program- mi vermeldt t Borstzwemroeu, baanlengte 5y Meter, voor leden der Goudsche Zwemclub be neden 10 jaar. Borotzwemroen voor heeren) (juniores) baanlengte 50 Meter. Rug zwemmen voor dames, baanlengte 50 Meter. Borstzwemmen voor heeren, (vrije deelname), haarlengte 400Meter; Kam pioenschap van Nederland. 50 Meter vrije slag voor dames-leden der Goudsche Zwemclub Borstzwemmen voor dames, (vrije deelname),, baanlengte 200 Meter; Kam pioenschap van'Nederland. Estafette 4 X 200 Meter voor hoeren; Kampioenschap van Nederland. Rugzwemmen voor heeren (vrije deel name), baanlengte 100 Meter. Estafette 4 X 50 Meter, wisselslag dames Kampioenschap van Nederland. Waterspringen voor domos en heeren, verplichte en 2 vrije sprongen. Plank pl.m. 3% Meter boven het water. Ver plichte sprongen Snoekdirik, Zweef- salto, Contra-duik. Popduiken a. Heeren b. Dames. Polowedstrijd Twee nader op te ge- v en Dames-zeventallen. Polowedstrijd G.Z.C'. II—S.V.H. II (Hillegersberg) Polowedstrijd G.Z.C. I—nader op te geven zevental. WatamiiUter te Amatetrdo*i. Gisteravond om 0 u. 42 aijn een aan*, lal Amerikaansche zwemmers, die aan de Internationale zwemwedstrijden van bet IJ op Zondagmiddag 3 Augustus a.s. in het voormalig Bodihuis Obelt zul len deelnemen, te Amsterdam aangeko men. Under hen bevindt zich de we- rtsldkampioen van de Parijsche Olympi ade Johnnie Weismuller, terwijl do hoofdleider van den Amerikaanschen zwembond, do bekende trainer William Hadirach, do zwemmers vergezelde. Hot groepje zwemmers kwam van Londen, waar het ook heeft deelgeno men aan zwemwedstrijden. John Weismuller is "lid van do Illi nois Athletic Club in Chicago. Hij is kampioen van Amerika op tie 50, 100, 220 en 500 yards vtrije slag Olympisch wereldkampioen Parijs 1924 ap 100 en 4Q0 meter vrije slag. Voorts is hij hou der van allo Amerikaansche records op vrijen slag van 50 yards, tot 500 roe- ter en houtier van de wereldreoords over 100 yards, 100 meter, 220 yards, 200 meter, 440 yards en 400 meter. Hij sloeg in Parijs Arne Borg (Zweden) en Charlton (Australië) in een van de vin- nigste races uit de zwemgeschiedenis -ijn tijd was 5 min. 4 1/5 sec. (wereld record). Weismuller is nog slechts 20 jaar oud. De andere Amerikaansche zwemmer is HaroM Kruger, van dezelfde club als Weismuller. Hij is meer een all round zwemmer en oud-houder van ver scheiden© wereldrecords op de rug- btan. Op hot oogenblik is hij nog hou der van het record over 200 meter rug- slag van Amerika- De Amerikaansche zwemmers denken ongeveer tot 6 Augustus in Amsterdam te blijven. De wedstrijd Nederland—België wel ke dit jaar in België gehouden moet worden, zal 20 en 21 September te Biussel gehouden worden. NederlandDufcacigand. De wedstrijd Nederland-Duitachland te nu definitief vastgesteld op de Oor spronkelijke data n.l. 80 eo 81 Augus tus te Noordwijk. LAND- EN TUINBOUW. De uitvoer vaa Ned. vee naar België. De Belgische Moutteur bevat een be sluit betreffende den iiwoen van Neder land sell vee iu öeigte. Do melkkoeieu, almede de kooieu en vaarzen in ver gevorderde dracht, zuilen zijn onder worpen aan de gewone quarantaine in de greus-staliou vau Selzaete, Ciiuge, Weelde, Eaachei», Afhel, Maaseyok of Vitée, de audere runderen en kleiue herkauwers aan deze in de inrichtingen te Scluipen brug, Middeibourg, Water vliet, Suntviiet, Mee reel, Areudouck of iu Planck. Souapeu en geiten zuilen ook toegelaten worden in de quwrantaine- iii richting en van Achei. Dit besluit wordt 1 Aug. van kracht. (DttAADLOOZJK DIENST.) Da "yifurwil te te LocuUn. LORDEN, 29 Juli. Am het slot van de gisteren gehouden plenair* zitting' van de Londonache conferentie heeruchto ©en voor zichtig optimisme onder d* gedelegeerden en erkend wordt than* dat het besluit Duitachland uit te noedigen een belang- ryke stop 1». Hoewel nog geen datum voor de uitnoodigiug te vastgesteld, achten de bladen het zeker dat deze oog deze week zal worden verzonden. Gehoopt wordt dat de derde commissie heden met haar werk zaamheden gereed zal komen. De eerste commissie komt morgen weer byeon. Overs troumhviera in Brit aak-Ind te. LUNDEN, 29 Juli. Uit Madras wordt gemeld dat iir tegenstelling mot Zuide lijk Indië waar uverstroomingen plaats bobben in hot noodeu( hongersnood dreigt tengevolge van do droogte. Teu gevolge van do overstrooutiug in Zuid- ludië te de spoorweg over oen a(statui vau 146'mijl weggeslagen. Motorongeluk. PURMEREND, 29 Juli. Do hoor G. de B. alhier ging por motorfiets van hier naar bohiedaro terwijl zijn vrouw op do duo-zitting was gezetenIn de Haailemmdrmoor sprong do achterband, waardoor zijn vrouw van do motor werd geslingerd, waarbij zij twoe rib- b.en brak, en een hoofdwonde opliep. De B. slingerde mot zijn motor over don grond, zoodat hij oen ernstige bloeduitstorting in do kuit kroeg. De vrouw was bewusteloos, doch te ua te zijn bijgekomen per auto naar het zie kenhuis vervoerd. Congres UmnraschMfkvavt. Do VerwHiigiug Binnenscheepvaart heeft het oongres vastgesteld op 24 en 25 September e.k. te Utrecht. WISSELKOERSEN. 26 Juli 29 Juk. Officieel. Londen 11.51% 11.61 Berlijn 0.63% 0.62% Parys 13.32% 18.87% Brussel 13.— 11.97 Zwitserland 48.17% 46J20 Wee nen 0.0087 0.0037 Kopenhagen» 42.30 42.25 Stockholm 69.76 69.70 ühriatiania 86.20 36.40 New-York 2.61% 2.81% Praag Niet officieel. 7.78 7.79 Madrid 36.— 34.90 Milaan 11.82% 11.82% Bsursoverzicht. Er waren heden op de Amsterdam- sche effectenbeurs weer eens toekenen van opleving te bespeuren tenminste was do handel hedeu wat uitgebreider. Vooral in Scheepvaartaaudeeion von den flinke onvzetteu plaats, waarbij voor enkele soorten meer vraag voorkwam, in petroleumwuurden was eenige bewe ging waarbij Koninklijke zich tamelijk goed op peil wisten te houden. U©con solideerden evenwel liepen gedurende het beurs verloop eenigsziu» w koers te rug, vermoedelijk in verband mot de berichten omtrent Bolsjewistische ugitu- tio in Roemenië. Voor Suikerpapieren werd ook thans weer de noodige be langstelling aan den dag gelegd. Ta bakken bi] matigen handel op peil. Ned. ludustrieelen verlaten. Prolongatie 2% New-York, 29 Juli, 930 u. Londen 439%, Pargs 506%, Brussel 467, Italië 432%, Zwitserland 1840, Amsterdam 3617, Christian!» 1352, Kopenhagen 1612, Stockholm 2661. Berlyn, 39 April, I uur. Amsterdam 16996—16076, Brussel 1906 —<1916, Christiama 5661T9, Kopenhagen 6763—87, Stockholm 11047—11201, ttaiië 1890-20, Londen 1841%-60%, New-York 419-21, Bary 8 2116-36, Zwitserland 7706 -44, Madrid 6661-80, Wee nen 691-94, Praag 1249—46%. Londen, 39 Juli, 2 uur. New-York 439"/*, Parijs 8690, Brussel 9618, Berlijn 18300, Italië 101%, Amster dam 1161%, Madrid 8344, Zwitserland 2388, Christians 3262, Kopenhagen 2736, Stock- holm 1861, Weeeen 312000, Praag 148%. RABIO-TELEGRAFISCH WKKRBBftlCi (T 29 Juli. Hoogste stand 759.5 te Thorshavon. Laagst© stand 740.3 te Colshot. Verwachting r' Zwakke tot matige zuid-oostelijke tot oostelijke wind. Half tot zwaar bewolkt, wellicht nog enkele regenbuitjes. Iets warmer. Licht ©p! 29-00 Juli 9.20 n.ro.—4.47 v.m.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2