lose da dil BW NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, nieu WERKERK OUDERKERK., OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK. WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, en*. 64*Jaargang Woensdagss Augustus 1924 No. 15610 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ronds ROMANTIEK. rouw. sn eetlepel is lothekers en be- be- samenstelling korte 4 1.75 gevers J I be- Val zeven keer, en sta de achtste maal op. FEUiLLETOS. en 86 voor- en op door meende voor te ge- de ver een ZÜ geno- j be- re- over- AMAAK- UzO., Den Haam. Naar het Duitech van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtena art. 15, 2e lid der Auteurswet. FRANKRIJK. De aansprakelijkheid van den hoteleiigenahr voor de bagage van refeïgers. Eenigen tijd geleden stapte een reizig ster met veel bagage in een der groote hotels te Parijs af. Zij verzocht om haar koffers in haar bijzijn af te laden en naar haar kamers te brengen. De portier zeide haar echter dat de bagage door een ach tertrap naar boven werd gebracht, door een hotelknecht, daar speciaal mee belast. Zij nam hier mee genoegen en ging naar haar kamers. Iloedarmoede :te. een hoogst i het gansche X het bloed ,che lichaam icht, dat bij leid behoort. fl. 11.—, honderd r en de den een aanval op de grensplaats Stolbke, waar zij de huizen plunderden. Vele inwo ners werden gedood of gewond. Een dorp geplunderd. Maandag kwamen omstreeks bandieten de Russische grens over u ^oed doen, lidengestdcht, opgeheven en tot een verdere inkrimping van meentepcrsoneel. De Conferentie te Londen, De eerste plenaire zitting met de Duitschers. De Engelsch-Britsche conferentie mislukt. De plenaire zitting der Londensche con ferentie de eersite, waarbij de Duitsche delegatie tegenwoordig was begon gis termiddag om 12 uur in het departement van buitenlandsche zaken, en zal heden worden vooritgezet. Ln de zitting van heden zal de Duitsche delegatie, naar men ver wacht, de gelegenheid hebben om het.on derzoek der door de geallieerden voorge legde documenten op zijn minst in groote treiken, zoo niet in details, te voltooien der zal fiOWHE lül l!i\T. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda an omstreken (behoorende tot dan batorgkrixuri 1—5 regale ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en den be*orgkring« 16 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnommer 20 bijslag op den prijs. laefdadigheids-advertentiSn de helft van den prjj». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels ƒ2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hoogar. Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceer de» prijs. Groote letter* en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aoliede Boekhan delaren, Advertentiebureaui en onze Agenten en moeten daags vóór de plaatsing het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Het ontslag van Schei^emabn. De Duitsche regeering heeft het besluit van den gemeenteraad tot ontslag van Scheddemann, den eersten burgemeester, wegens strijd met de wet vernietigd, met terugwerkende kracht, aangezien het be sluit niet met de noodige duidelijkheid laat uitkomen, of de raad het ambt of den bekleeder van het ambt wilde afschaffen. BUITENLANDSCH NIBUWS. DUITSCHbAND. Geen Octoberfeest te München. Het beroemde Octoberfeest te München zal dit jaar niet plaats hebben. De hoofd oorzaak is de algemeene geldschaarschte bij landbouw en industrie, waardoor men niet als in andere jaren, op het bezoek van kapitaalkrachtige personen kan reke nen. Anderzijds acht de stad München den tijd te ernstig, om een dergelijke verma kelijkheid te doen plaats hebben. RUSLAND. Het gemeentebestuur van Moskou heeft rich, naar vernomen wordt, genoodzaakt gezien, in verband met het groote geldge brek; waarmede de gemeente te worstelen heeft, de van gemeentewege toegekende pensioenen in te krimpen. Twintig procent van het totale aantal pensioenen is inge trokken, terwjjl 30 pet. der pensioentrek- kenden in een lagere categorie zijn onder gebracht. Voorts zyr. een aantal philan- tropische instellingen, waaronder een inva- is er besloten het «e- Maar aan tafel was zij weer geheel (fe aanzienlijke name, die het gesprek leidde waarheen zij het wilde, die geen vraag, geen onderwerp ter sprake liet komen, dat zij wilde vermijden. Slechts de grootste naïveteit of de brutaalste onhebbelijkheid zouden den dam hebben kunnen doorbreken, dien zij had opgericht. Toen hij haar goeden nacht wensch- te, zich over haar hand boog en de kus op het voorhoofd had ontvangen, die zij met de onnavolgbare lieftalligheid van haar jeugdjaren over zijn haar placht te ademen, hield zij zijn hand vast en dwong hem haar aan te zien. Wat zoudt u er van zeggen, vorst V arjagin, indien u rustig in het Palace- Hotel overnachte inplaats van hier? Voorzoover ik uw Jack ken, moet hij niet dezen ruil niet erg tevreden zijn.” Hij antwoordde, geen acht gevend op haar spot „Ik hoop, dat de nacht voor u een zachte en goede raadgever zal zijn. Daarom1 wil ik elk oogenblik in uw on middellijke nabijheid zijn om uw ver anderde stemming waar te nemen.” Zij legde haar beide handen op zijn schouders. „Ge zijt sterk als een leeuw, sluw als een vos, vorst Warjagin, en het is u toch niet geljukt om een dom klein meisje tot andere gedachten te bren gen. En nu zoudt gij mij, oude vrouw, te slim af willen zijn „Gij overschat mij mevrouw. U te Toen haar koffers boven gebracht wer' den, bemerkte zy, dat er een koffertje ontbrak. Daarin zaten juweelen ter waar* de van 8,000 frs. De hotelknecht had dit in de auto Laten staan, die reeds lang ver dwenen was. De eigenaar van het hotel werd haar in rechte aangesproken door haar in rechte aangesproken *oor een schadevergoeding van frs. 80,000. De recht bank in Parys beeiiste een dezer dagen, dat beide partyen schuld hadden, het ho tel wegens zyn nalatigheid bij het afladen, de eischeres omdat zy den hotelknecht met had gewaarschuwd, dat zich onder haar bagage een koffertje met juweelen be vond. De rechtbank veroordeelde het hotel 0,11 40,000 frs. als schadevergoeding te talen. Bereidt verschrikkingen voor, die wij niet kunnen vermoeden en waar aan ik, alleen ter wille van mijn hooge jaren, misschien ontkom I” Nu wist vorst Warjagin waarop zij zinspeelde. Generaal Markoff had het dikwijls genoeg uitgeroepen „Baron Patkul is oen anarchist hij brengt ons allen nog naar Siberie.” Hij wist ook, door een toevallige op merking van de tsarin-moeder, dat ba ron Patkul slecht stond aangeschreven bij het hof sedert zijn dweepaohtige, oorspronkelijk niet al te ernstig geno men liefde voor het volk veranderd w'a: in een werkdadig socialisme. Nu was hij wellicht nog verder gegaan op zijn weg. Wellicht was hij een voor werp van gevaar geworden voor deze trotsche vrouw, die bij al haar eigen gerechtigheid toch oud was geworden in den zonneglans der genade van een Zorg er dan voor dat je Anton bij mij binnenloodst, ik moet met hem spre ken.” „Zeer goed, hoogheid Maar Anton was niet te vinden. Warjagin schudde het hoofd en liet aan mevrouw Markoff vragen of zij hem de eer wilde doen met hem in het „Schweizerhof” tejunchen. „Mevrouw nam de uitnoodiging gaar ne aan.” „Mooi.” De rimpels verdwenen weer van het voorhoofd van Warjagin. Te twaalf uur ging hij naar mevrouw Markoff. Hij vond, dat ze er wat uitge put uitzag. Dat verbaasde hem niet na den vorigen dag. Maar hij onderdrukte elke opmerking. Hij wilde haar noch prikkelen, noch voorzichtig maken. Hij wist hoe men met vrouwen moest omgaan, met de oude en de jonge vrou wen. Maar ofschoon hij zich met geweld tot vroolijkheid opschroefde, de beste wijnsoorten bestelde en de amusantste hofanecdoten vertelde, verhelderde haar vermoeid gelaat niet. Een kleine rijtoer zal mevrouw Markoff.” Te Wegger, op de hoogte van het fllbana hotel gebruikten zij de thee. Slechts met tusschenpoozen hielden zij het gesprek gaande. Nu en dan kromp mevrouw Markoff ineen, werden haar oogen grooter en staarde zij voor zich uit, over het water, de bergen. ,,Wat scheelt u (Word’ vervolgd). thode, welke het Duitsche volk kan en moet leiden naar vryheid en vrede. Zoodra de voornaamste voorwaarden voor zijn vrije economische activiteit hersteld zijn, zal het Duitsche volk al zyn krachten wij den aan het ten uitvoer brengen der zware verplichtingen, welke het zijn opgelegd. Dr. Marx bevestigde de verklaring der Duitsche regeering dat het plan der des kundigen wordt beschouwd als een ge schikte basis voor de oplossing der scha- devengoedingsquaestie. Hij voegde er aan toe dat zyn regeering, haar goedkeuring hecht aan de ontwerpovereenkomsten, wel ke door de verschillende commissies op den grondslag van het rapport-Dawes zyn voorbereid. Na vanaf ’s middags 12 uur tot des och tends kwart over zeven onafgebroken te hebben vergaderd, is de Britsch-Russische conferentie in een mislukking geëindigd. Het uitgegeven communiqué deelt mede dat er geen overeenstemming werd be reikt, daar de Sovjetdelegatie niet in de gelegenheid was om de amendementen en concessies met betrekking tot art; 14 van het ontwerpverdrag te aanvaarden. De onderhandeiingen werden afgebroken en het verdrag zal niet worden geteekend. Ponsonby, onderstaatssecretaris van bui tenlandsche zaken, presideerde de confe rentie, terwijl de Sovjetdelegatie Rakow- ski, Tomsk! en Scheidemann bevatte, die eenige dagen geleden uit Londen te Mos kou waren teruggekeerd met de laatste in structies aangaande het ontwerpverdrag, van Londen naar Moskou was getelegra feerd. Art. 14, waarvan het communiqué waagt, betreft de regeling welke Sovjets wenschten te verkrijgenmet be trekking tot aanspraken der Brische obli- gataehouders en de compensaties ten op zichte van andere Britsche aanspraken; aangelegenheden, welke in een speciaal verdrag dienden te worden behandeld. Tijdens de langdurige onderhandel ingen deden de Britten materieele concessie®; waarbij zij, naar zij nadrukkelyk verklaar den, niet vender konden gaan. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco p*r post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijk* geopend van 96 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. waren gelegd door de verklaringen van haar eigen regeering. Met betrekking tot de bezetting Engeland van de Keulsche zone MacDonald, dat het niet verstandig de regeering zou zyn deze quaestie vermengen met de quaestie van de bezet ting door de Franschen van het Ruhrge- bied. Het zou niet zijn aan te bevelen om, terwijl de zaken ter conferentie werden besproken, te beginnen met het geven van beloften in deze of gene richting. Wat de sancties betreft verklaarde de premier, dat geen enkele regeering ze kon nemen, zoolang de Commissie van Herstel niet had verklaard, 'dat Duitschiand in ge breke was gebleven. Zijn rede besluitend, zeide MacDonald, dat de regeering zich uitstekend van het beperkte karakter van de conferentie be wust was, doch dat zij hoopte dat een vriendschappelijke regeling zou wonden bereikt, waardoor het eenig&zins onvolle dige plan zou kunnen worden uitgevoerd. Hij wees er op dat het plan met het be ginsel van arbitrage begon daar waar het kon worden toegepast, maar hij twijfelde er niet aan, dat ten slotte de groote lan den gaarne aan deze arbirage uitbreiding zouden geven. Het Hbld. verneemt voorts nog dat men heeft besloten de „Groote Zeven” tot een Comité van Negen uit te breiden, waarin ook Marx en Stresemann zitting zullen hebben. De bijeenkomsten van deze „Groo te Negen” zullen zeer talrijk en zeer be langrijk z(jn. De premiers en de ministers van buitenlandsche zaken zullen onderling de belangrijkste vraagstukken bespreken en tot oplossing brengen. Daartoe behoort niet alleen de militaire ontruiming van het Roergebied en het Rijnland, maar ook een kwestie van zeer vérstrekkende sociale beteekenis, nJ. het probleem van den acht- urigen arbeidsdag. Men zal van de Duit schers waarborgen verlangen, dat de toe passing van het plan-Dawes niet tenge volge zal hebben, dat in Duitschiand de bij internationale overeenkomst vastgestelde achturen-dag in een tienuren-dag zal wor den veranderd. In December van het vo rig jaar werd de achturen-dag in Duitsch iand feitelijk afgeschaft. Men zeide toen, dat de conomische toestand, in verband met de bezetting van het Roer-gebied, de catastrofe van de mark en de Micum-ver- dragen, dit offer van dé arbeiders eischte. Nu echter het plan-Dawes aan deze moei lijkheden een eind zal maken, verlangen de geallieerden, dat de Duitsche regeering den achturen-dag wederom zal instellen, daar men niet wil, dat Duitschiand door zyn langeren werkdag een ongunstiger invloed zal uitoefenen op de levensvoor waarden der arbeiders in andere landen, die genoodzaakt zouden zyn eveneens lan ger te werken of de nadedige gevolgen n.l. dat hun land niet in staat zou zyn tegen de Duitsche industrie te concurree- ren, er van zouden ondervinden. In het Lagerhuis heeft MacDonald op nieuw verschillende vragen van Lloyd George, de leider der liberalen, beant woord, en hy wees er daarby op dat hij gepoogd heeft een vraagstuk van het aller grootste gewicht voor de betrekkingen tus- schen Frankrijk en Engeland, en tusschen Duitschiand en de geallieerden, tot oplos sing te brengen. Vloorts gaf hy te kennen over het wel slagen van de conferentie optimistisch gestemd te zijn. Met betrekking tot de economische ont ruiming van het Ruhrgebied, verklaarde de premier, dat een zeer omzichtig ont worpen overeenkomst was opgesteid, dooi’ deskundigen, die den toestand in het •Ruhrgebied en in Duitschiand kenden. De geheele intergeallieerde conferentie had er zich mee kunnen vereenigen. In verband met de militaire besetting was de positie als volgt: De deskundigen zeiden: wij kunnen er ons niet over uit spreken, omdat zij niet tot onze opdracht behoort, doch wy wenschen de regeering, die. dit raport zal uitvoeren, er voor te waarschuwen, dat zy bij het inachtnemen van de economische en fiscale eenheid van Duitschiand, moet bedenken, dat de mili taire bezetting daarop van invloed kan zyn. De Fransche regeering had zeer dui delijk doen uitkomen, dat zy naar het Ruhrgebied was gegaan niet uit hoofde van de veiligheid, niet om het bezette ge bied, niet om eenige militair doel, doch omdat Duitschiand in gebreke was geble ven. Zij had gezegd, dat zy sancties zou nemen tegen dit in gebreke blijven' en dat zij de economische organisatie, die Frank rijk inkomsten moest opleveren, zou steu nen door de noodige militaire voorzorgs maatregelen. Dat was de toestand. Frank rijk had thans het rapport-Dawes, een nieuwe organisatie en nieuwe methoden om schadevergoedingen te krijgen aan vaard. MacDonald geloofde niet, dat de Fransche publieke meening blind was voor de verplichtingen, die thans op Frankrijk BULGARIJE. Veroordeelde ex-minteters gevlucht. De ex-ministers der boerenpartij Atha- nasof en Stojanof, die tot 10 jaar vanisstnaf waren veroordeeld, zyn er m geslaagd naar Servisch gebied te vluch ten. Het Communisme in Bulgarije. Tegen het communisme, dat in Roeme nië, Bulgarije en op den geheelen Balkan meer en meer veld wint en de veiligheid en de rust bedreigt, hebben rich in Bul garije in verscheiden steden burgerwach ten gevormd om de orde te bewaren. Te Brazigour beproefden de communisten de commune uit te roepen. Dank zij den krachtigen tegenstand van de georgani seerde burgerwacht werd de beweging ge broken. De bewering, dat Bulgarije rijn leger versterkt en de reservisten onder de wapenen geroepen heeft, zonder verlof der geallieerde controle-eomanissie is <>n" gegrond. Het betreft hier burgerlijke or ganisaties, die rich ter beschikking van de regeering gesteld hebben om de orde in het land te handhaven. troon. Wat waren zij allen, indien deze zon voor hen verduisterd werd Wat werd er van generaal Markoff, lien men slechts had geduld als een wonderlijk aanhangsel van zijn vrouw; wat zou er van graaf Rudnik worded, ,uor wien altijd de glimlach van een vrouw duizendmaal meer had J^ee- Lend, dan de ongenade van eeng^rst, ea die zorgeloos zonder zich te bekom meren om de tafel van vermenigvuldi ging van zijn leven. Er verhief zich een koele Noorden wind die door het gebladerte der hoo rnen woei, en het fijne kiezel op joeg en de verschroeide bladeren deed neer vallen. Mevrouw Markoff huiverde en wierp het hoofd achterover. „De zomer loopt ten einde. Weldra zullen de boomen kaal en eenzaam slaan zooals ik. En al worden ze nog zoo vaak waarschuwend! door de herfst stormen geschud, altijtj is men vervuld van een schrik en verbazing wanneer men de ontbladerde takken ziet 1” Hij dacht wat is zij toch oud angstig geworden I En hij verheugde zich ojpdat hij haar wil gemakkelijk hoopte te breken. Hij moest haar slechts een paar uur, een paar dagen, den tijd laten. Zij verzocht hem haar gast te zijn aan haar eenzamen, eenvoudigen avonddisch Nooit had hij zoo levendig een uit noodiging aangenomen. Onder denmaal- tijd kon het hem niet moeilijk vallen haar gunstig voor Dagmar te stemmen. trekken, zoo niet in details, te De procedure, welke de goedkeuring Duitsche delegatie moet verwerven waarschtfnlyk bestaan in herhaalde en min of meer niet-formeele bijeenkomsten tus- schen de chefs der geallieerde en Duitsche delegaties, en in de samenstelling van commissies voor het uitwerken der tech nische quaestaes. De conferentie van gisteren opende met een korte rede van MacDonald, die de Duitsche gedelegeerden, welke zijn geko men om de middelen te bespreken tot het doen in werking treden van het rapport der deskundigen, welkom heette. Hy legde er den nadruk op, dat de verantwoordelijk heid, welke het rapport met zich brengt, aanvaard dient te worden, niet omdat het moét, maar veeleer uit den gemeenschap- pelijken wensch om een ernstige en eerlij ke poging te doen de verplichtingen na te komen, waaraan de onderteekenaars ge bonden zijn. De geallieerden zouden de Duitsche regeering bepaalde besluiten wil les voorleggen, die zy zelf hebben men, én zij zouden, voor zoover deze sluiten de goedkeuring der Duitsche geering vereischen, hieromtrent in - leg willen treden. De premier betoogde dat de werkzaam heden der conferentie beperkt zijn tot de toepassing van het napport-Dawes, en hy •sprak de hoop uit dat de geest van sa menwerking een spoedige overeenstem ming mogelijk zou maken met de daaruit voortvloeiende voordeelen van vriend schappelijke betrekkingen tusschen de Europeesche mogendheden. Dr. Marx, de Duitsche kanselier, tuigde in het kort zyn dank in naam zy- ner delegatie voor de vriéndelijke woor den, waarmede zij zijn begroet, en deed opmerken dat de taak, waartegenover zy zich bevinden, van historische en beslis sende beteekenis is. Zij zyn er van over tuigd, dat het lot van Duitschiand en van Europa van deze taak afhangt, en dat dit slechts kan geschieden in een geest van vreedzame overeenstemming en volstrekte rechtschapenheid. De Duitsche delegatie is voornemens in dezen geest te onderhande len. Het herstel van wederzydsche trouwen is een vitale factor voor vruchtbare samenwerking der naties. zien in het plan der deskundigen een me- slim af te zijn zou mij nooit gelukken. Misschienu te overreden. Daartoe is echter meer geestelijke dan dierlijke kracht noodig.” Hij glimladh'e nu, wat spottend hooghartig. „Slaapt u goed, vorst Warjagin”, zei zij droog. „Ik wensch u hetzelfde, mevrouw”. In de gang van het hotel wachtte Martha Heller. „Hoe ziet het kind er uit, hoogheidft” Zij had uitgehuild terwijl hij met me vrouw Markoff bij de zwarte koffie had gezeten en allerhande St. Petersburg- sche praatjes had opgewarmd. Hij zag het aan haar ontstoken oogen. „Hoe zij er uitziet Hij haalde zijn portefeuille te schijn en haalde er een klein heiligen plaatje uit met een kanten randje van papier. „Zoo Een kinderlijke martelares knielde daar voor een grooten., steviggebouw- den mnn, die een bijl in de hand hield. Haar hart lag ontbloot en drie groote druppels vielen zwaar over het witte gewaad. Vorst Warjagin sliep dien nacht zwaar en zonder droomen. Toen hij wakker werd was het tien uur Terwijl Jack hem schoor vroeg hij „Is mevrouw Markoff al op „Ja, hoogheid. Zij ontbijt juist haar balkon 1” aout 80 j

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1