f LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. BINNENLAND. Het bezoek van de Koningin «mi Zeeland. Gisteravond te ongeveer 9 uur meer de de „Hydrograaf" aan de Loskade te Middelburg, waar de burgemeester, de heer Dumon Tak ter verwelkoming tegenwoordig was. De Koninklijke familie en het gevolg namen plaats in de gereedstaande met twee paarden bespannen landauers en reed, ondeT het gejuich der menigte, die de straten vulde, naar de Abdij, naar de woning van den Commissaris der Koningin, waar de Koninklijke ta- uiilie zich dadelijk na aankomst terug trek in de voor haar bestemde vertrek- - ken. Hedenmorgen was het in de straten van Middelburg reeds buitengewoon druk. Van alle kanten waren de Zeeu wen naar Middelburg gekomen om kn dag vah het Koninklijk bezoek aan de hoofdstad mede te maken. Des morgeus te kwart voor tien verleende de Konin gin audiëntie aan de Engelsche schrijf ster Marjdrie Bowen, die te Domburg logeert en aan den héér Pieterse, een oud-Middelburger, als afgevaardigde van de Ned. Herv. Gemeente te Roubaix in Noord-^Frankrijk. Te 10 uur reed-ée Koninklijke fami lie in landauers uit. Prinses JUliana droeg het Axelsche costuum, haar des tijds door de inwoners van Zeeuwsoh- yiaanderen vereerd. Op het Abdijplein bracht een ©erewacht van den Bijaoiid. Vrijwilligen Landstorm de Koningin de eerebewijzen. De hooge bezoekers maak ten een rijtoer door een gedeelte^ van Middelburg, overal hartelijk begroet door het publiek en kwam te ongeveer 11 uitr aan op het Molewater om de Zeeuwsche huldebetooging in ontvangst te nemen. Op het Molewater stonden de naar schatting 7000 deelnemers aan de ze betooging. Volgens de ons verstrek te gegevens waren er (in ronde getal len): 900 personen uit Middelburg; 730 uit Vlissingen, 1400 uit de andere plaat sen van Walcheren, 2000 uit Zuid-Be veland, 75 dit Noord-Beveland, 300 uit Schouw en en Duiveland, 300 uit Tho- len, 1000 uit Oostelijk- en 300 uit Wes telijk Zeeuwsdi-Vlaanderen, waaronder vele vereenigiilgen en corporaties met hun vaandels. Toen de Koningin op de estrade ver scheen, brachten de vaandeldragers der vcreenigingen en corporaties haar hun groet met het vaandel. DVarna zong een koor van ongeveer 2000\wwigers en zangeressen, onder leiding varK^te com ponist, het lied ,,De Zeeuwen aan Oran je", dat door den heer D. A. Polder- mans te 's Gravenpolder is gedicht en door den heer J. Morks te Middelburg is gecomponeerd, terwijl de muziekge zelschappen „Het Middelburgsch Mu ziekcorps", „Eendracht maakt Maat*" uit Seiooskerke en „Apallo" uit Dom burg den zang begeleidden. Daarna vernieuwden alle betoogers den eed van trouw aan de Koningin en wel door te zingen het laatste couplet van de „De eed vaA trouw" aan A. E. Dudok van Heel (verleden jaar te Am sterdam op den Dam gezongen). Hierna zongen alle betoogers twee coupletten van het „WitheÜnius". De bcAooging werd besloten met een deivlé. Aan deze huldebetooging werd deel genomen door een 102-jarig vrouwtje uit het land van Hulst. Te drie uur reed de Koningin weer uit ter bijwoning van het Gebarenspel. Dit gebarenspel, „voorstellende den ovefgang van de stad Middelburg van de Spaansche zijde naar die van den Prins van Oranje in Februari 1574" is namelijk opgevoerd op de markt, en wel zoo, dat het prachtige oude Mid delburgsch© Stadhuis den achtergrond vormde, voor dit historisch spel. Het middelste gedeelte van het Marktplein \oor het Stadhuis is doör tribunes ge heel ingesloten, zoodat' de opvoering van het spel, waaraan werd deelgeno men door ongeveer 50 hoofdpersonen en 300 anderen, allen inwoners van M'.ddelburg en Walcheren, in een afge sloten ruimte plaats hadv .Óp de tribune tegenover het Stadhuis was de Konink lijke loge ingericht, terwijl op de tri bunes totaal plaats was'Voor 3000 per sonen Na dit spel begaf de JConinklijke fa milie zich naar het Stadhuis. De Commissaris der Koningin hield daar een toespraak tot de Koninklijk© familie die door de Koningin beant woord werd. Uit de Statenzaal begaf de Koninklij ke familie zich vervolgens naar de ten- toonstelling, van Zeeuwsche kleeder drachten, Aieubelen en gebruiksvoor werpen, die in enkele andere vertrek ken van het Provinciehuis is ingericht en na deze tentoonstelling te hebben bezichtigd, wandelden de hooge gasten naar bet huis van den Commissaris der Koningin terug, waar zij zich in hunne vertrekken terugtrokken. Hedenavond zal daar een klein be sloten diner plaats hebben, waaraan be halve de leden der Koninklijke familie slechts enkele leden der familie van den Commissaris der Koningin zullen aanzitten. rfonfciklijk beaoek Spn Goes. Morgen 7 Augustus zal de Koninklijke familie een paar uren in Goes vertoeven. Een schitterende ont vangst wordt haar door de bevolking bereid de verschillende buurtvereni gingen hebben de handen ineengeslagen om een schoon e festiviteit op touw te zetten. Eerepoorten zullen verrijzen langs den weg, dien de Koninklijke stoet neemt, een ringrijderij van boe ren en boerinnen in oud-Zuid-Beveland- sche dracht zal worden gehouden op het fraaie Rimmeland-plein in Nieuw Goes, de muziektent op de Groote Markt zal een rijke versiering krijgen, terwijl een algemeen vlagvertoon, gepaard aan de versiering van openbare en bijzondere gebouwen aan Het geheel nog hoogeren luister -zal bijzetten. Het huldebetoon der bevolking zal zich echter concen- treeren op de Groote Markt, waar zij zal samenstroomen bij het stadhuis. Daarvoor, op 'n plankier zulten Zeeuw sche boertjes en boerinnetjes in gewes telijke deels Katholieke, deels Protes ts ntsche dracht die toch op Zuid-Be veland bij den boerenstand karakteris tiek verschillend is naar verschil van religie reidansen uitvoeren voor het Koninklijk gezin, dat in de raadzaal de gj.st zal zijn van het gemeentebestuur, en er de thee zal gebruiken, die door boerinnetjes in Zuid-Bevelandsohe klee ding zal Vorden gediend. Onbruikbare zilverbons. De Minister van Financiën maakt be kend, dat in. de maand Juli 1924 bij de Algemepne Rekenkamer zijn overge bracht a 700.000 stuks onbruikbaar gewor den zilverbons a f 1 van den bij K. B. van 19 Febr. 1920 bepaalden vorm b. .1.100.000 stuks onbruikbaar ge worden zilveihons ft f 2.50 van den bij K. B. van 14 Juni 1918 bepaalden vorm. SalariBregeliing bungerlyke. rijks ambtenaren. Naar de N. Ct. verneemt zullen enke le groepen werklieden en lagere oe- auvbten niet meer worden ondergebracht in het Bezoldigingsbesluit, maar op ar beidscontract in dienst worden genomen tegen 70 van het gegarandeerde loon vnor het ambt, dat zij vroeger beKleed- dei». De kinderbijslag zal na 1 Jan. 1925 o bedragen voor elk kind beneden tiet 18e levensjaar met een minimum van f 50 en een maximum van f 24U De salarissen voor de ambten, die niet vallen onder het RijKswerkliedehregie- nient worden geregeld bij aparte ko ninklijke besluiten, nadat advies is in gewonnen bij de bijzondere commissies, de nieuwe regelingen worden gebaseerd op zoogenaamde kernsaiarissen, welke ontleend zijn atfn de salarisnormen. Aan gehuwde ambtenaren zullen de twee laatste saLarisverhoogingen in de school niet worden toegekend terwijl van ongehuwde onderwijzers de vier laatste periodieke verhoogingen warden ingehouden. Vpor vrij wonen zal ten minste 7 en ten hoogste 15 van het salaris wor den gekort. Gehuwde ambtenaren die 23 jaar oud zijn, twee dienstjaren hebben en een Salaris genieten beneden f 2000, krijgen een toelage van f 200 overschrijdt ech ter de school waarin het ambt is onder gebracht de f 2000, dan wordt de toe lage bepaald op f 300. Deze toelage zal telkens verminderd worden met de periodieke verhoogin gen, welke zullen worden toegekend. De standplaatsaftrek blijft vastgesteld op 4 en 8 voor 2e en 3e klasse stand plaatsen. De salarisverlaging voor kost winners zal over 1925 ten hoogste 15 bedragen, op salarissen welke inet meer dan 15 worden verlaagd, zal een extra-toeslag worden gegeven. Crisis 1914—Malaise 1924. In een onderhoud met de Tel., waar in hij herinneringen aan de eerste da- pen van den grooten oorlog vertelt, heeft mr. G. Vissering, de president- directeur der Nederlandsche Bank, een parallel getrokken tusschen de crisis in 1014 en de malaise, welke wij thans nog doormaken. Aan het wantrouwen in 1914 kon bin nen eenigen tijd de kop worden inge drukt door het nemen van verschillen de maatregelen toen was men korten tijd het hoofd kwijt geraakt ten gevol ge van den schrik van den oorlog, "hans hebben wij evenwel te doen met een wantrouwen, dat stil aan het voort woekeren is. Het is derhalve van het allergrootste belang algemeen er toe mede te werken, dat zaken, welke op zichzelf goed zijn, niet door wantrou wen worden belemmerd. Het wantrouwen in de economische positie vloeit voor een deel ook voort uit het overheidsbeleid. Om dit te be strijden zullen ook verder maatregelen genomen moeten worden om het budget ib orde te brengen. Ook de belastingen zullen op den duur moeten worden ver laagd. Het een zoowel als het ander zijn zaken van langen adem. Men moet thans met een koel verstand ei toe medewerken de staatsuitgaven inderdaad te verminderen en geen nieuw wantrouwen zaaien, waar daar voor geen reden bestaat. Het kan niet anders, of er zullen likwidaties moeten plaats hebben van zaken, welke geen reden van bestaan meer hebben. Wij moeten immers een tijd van de malaise door. dien men altijd gekend heeft na g.oote oorlogen. Wij zullen dien tijd het gemakkelijkst doorkomen door elkaar te steunen. Aan den anderen kant wacht alles nog op de internationale oplossing van het herstelprobleem. De algemeene toe stand is dan ook niét veel betei- dan voor een paar jaar geleden, al is lang- zamerhandeenige herleving in verschil lende richting waar te nemen. Het bureau Tarietwet v. d. Vrijheidsbond. Met ingang van gietefpn heeft het hoofdbestuur van den Vrijheidsbond in de plaats van den heer D. Manassen, die wegens drukke werkzaamheden ais zoodanig heeft bedankt, tot leider van liet bureau-Tariefwet aangewezen den heer G. A. de Ridder, Cornelis Kruse- monstraat 25, Amsterdam, telf. 21696. Gew«Madi)ge levensbesnoovihgem. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek deelt betreffende de statistiek der gewelddadige levensberoovingeu 't vol gende mede In 1923 bedpoeg het aantal gereente- lijk geconstateerde levensberoovingen door misdrijf ö3, door zelfmoord*' ui'/. Onder de laatstgenoemde kwamen voor BIK» mannen e<n 157 vrouwen. Van de mannen waren ongehuwd 138, gehuwd 1C1, gehuwd geweest 61. Voor de vrou wen waren deze cijfers resp. 57, 73, 27, Van het totaal der zelfmoordenaars Hadden er 174 geen beroep, van 31 was ht-t beroep onbekend, 71 behoorden tol de landbouwende bevolking (incl. ja gers en visschers), 130 tot den arbei dersstand, 64 waren werkzaam' in den handel, 30 ambtenaren of beoefenaars van vrije beroepen en 17 huisbedien den. In 176 gévallen werd zelfmoord gepleegd door verdrinking, in 231 ge- vullen door ophanging en verwurging, in 33 gevallen door vuurwapenen, in 18 door snijdende werktuigen, in 20 door vergift, in 18 door verstikking door ko lendamp, gas enz., en 21 gevallen op t andere wi^e. PtottetetadBvertegettwoondiging. Scheuring in den PHatteWvderHbond. Men schrijft aan het Hbld. »>e heer E. M. Teenstra, oud-lid der Tweede Kamer en voorzitter van de Platteland-Partij, heeft zich dezer dagen aangesloten bij den Vrijheidsbond. Daarmedie zal ook wel de Platteland- Fartij zijn begraven, want deze partij werd opgericht met. het vooropgezette doei te trachten den heer Teenstra naar de Tweede Kamer af te vaardigen/toen deze in 1922 voor 't lidmaatschap van den Vrijzinnig-Democratisch en Bond had bedankt, omdat hem naar zijn mee- tving niet die plaats op de candidaten- liist was toegewezen, waarop hij meen de aanspraak te mogen doen gelden. Ware de heer Teenstra in 1922 geko zen, dan zou vermoedelijk de Platte land-Partij zich wel verder hebben ont wikkeld. Maar zooals dat meer gaat, trad ook in deze partij na teleurstelling verslapping op. En nu de voorman heen is, voor wie®, eigenlijk de partij was opgericht, valt deae groep wel voor goed weg. Zoo blijft dan alleen nog over de Plattelanders-Bond^ die in de heeren Braat en De Boer zijn twee afgevaar digden naar 't parlement heeft. Of deze bond in zijn huidigen vorm nog lang zal bestaan, moet ernstig betwijfeld wor uen Wie troüw 't orgaan van dezen bond leest, heeft Kunnen opmerken, dat eeD sterke strooming onder de leden zich kant tegen eon vendee meegaan inet de leiding, van den heer Braat. Het zijn vooral de meer intellectueele en kalme landbouwers, die heelemaal niet sympathiseeren met 't optreden van den heer Braat in de Tweede Kamer. Die weerzin is reeds zoo scherp, dat of de heer Braat zal moeten wijken of een scheuring in den Plattelanders-Bond aanstaande is. Omdat de heer Braat van geen terug treden wil weten, zal de scheuring spoedig een voldongen feit zijn. En te sterker wondt op die scheuring aange stuurd, omdat men verwacht, dat, als de heer Braat uit de beweging is, veel landbouwers en plattelanders zullen toe treden. Of die verwachting zal uitkomen is een tweede. Maar bekend is 't, dat de heer Braat \ele landbouwers en andere plattelan ders heeft afgehouden van toetreding to» den Plattelanders-Bond, juist door z.jn onsympathiek optreden in het par lement. Ten m ins .e zoo is de meening van hen, die 't platteland zeggen te kennen. Men verwacht dus een verster king van de politieke organisatie der landbouwers en plattelanders, als de heer Braat maar eenmaal niet meer het vaandel draagt. Of 't niet verstandiger zou zijn zich aan te sluiten 1 bij een der vrijzinnige politieke partijen om daarin te vormen een plattelandsfractie, is zeker 'n punt, dat wel eens ouder de oogen mag wor den gezien. De plattelands-beweging bfhoefde bij zoo'n fractie-vorming niets van haar eigen karakter in te boeten ook de propaganda zou in dezelfde jijn kunnen worden voortgezet. Daarnaast zou door aansluiting by een politieke partij haar gezag in hét parlemenf grooter worden, omdat die partij dan achter haar staat. Tot heden bestand de parlementaire oogst der plattelanders tamelijk wel al-' leen uit „looze aren". Zal 't nog een maal komen tot „gevulde, zware aren", dan dienen de plattelanders hua iso lement te verlaten. Het N. O. G. Gwter en vandaag wordt te Velp on der voorzitterschap van den heer H. J. Bon de 78ste jaarvergadering van het N O. G. gehouden. In zijn openingswoord wees de voor zitter er op dat het woord van welkom helaasweer niet gepaard kan gaan met woorden van erkentelijkheid voor wat door de Regeering gedaan is in het be lang van het onderwijs en de onder wijzers. Integendeel moet het klaaglied van vorige jaren in nog somberder too- nen worden vervolgd. Van verbetering van het onderwijs, van verbetering in de positie der onderwijzers is geen sprake. Dc reeks maatregelen, die het onder wijs verslechteren, wordt voortgezet en evenzeer de reeks maatregelen, die de onderwijzer in zijn maatschappelijke positie weer een heel eind terugduwen. Het onderwijs, aldus spr., is voor de volksontwikkeling en daardoor voorde volkskracht ent daardoor weer voor volkswelvaart een te belangrijke zaak dan dat daar maar met ruwe hand op zou mogen worden ingehakt. En dit staat ook voor ons vast De regeerings- maatregelen der laatste tijden ten aan zien van het onderwijs zijn van dien aard, dat ze in belangrijke mate net onderwijs zullen verstoren en afbreuk zullen doen aan de ontwikkeling van het toekomstige Nederlandsche Volk. De wel van den SOsten Juni 1924 tot wij ziging van de leerplichtwet en van de lager onderwijswet 1920 door de Ko ningin te Abisco geteekend, zal ook al zullen haar bepalingen automatisch op 31 December 1930 eindigen, haar spo ren nalaten in de ontwikkeling van de thans en in de volgende jaren school gaande jeugd. I.aat ons hopen, dat de Regeering van 1925 aan het onderwijs weer de koes terende warmte geefl, die het tot zijn volle wasdom kan doen uitdijen. Spr. memoreerde in het kort de-drie hoofdibeawalren. In verband met de salarisverlaging stelde spr. de vraag of de lijdensge schiedenis van de salarieering dan nooit een einde zou nemen. Spr. leverde ern stige critiek op de maatregelen der re- geering,, waarbij hij meeqde, dat de onderwijzers bij de andere ambtenaren achtergesteld worden. Wij worden, zoo zei hij, sinds 1 Mei gekort op ons salaris. Iedere maand meer, dat de korting wordt toegepast, voelen we te levendiger de machteloos heid van onze onderwijzerspositie. Juist wij onderwijzers vooral, omdat onaesa- laiissen reeds te laag waren gesteld en de kortiing dus dubbel zwaar drukt. Ken korting van 10 op een salaris van f 18000, een ministerssalaris, drukt minder zwaar dan de 10 die op een salaris van f 3000 worden gekort, om dat ooit zonder die korting het salaris voor velen in vergelijking met het vroe ger salaris reeds te laag was. Gerechtvaardigde wrok sluipt in onze harten, wrok, omdat op ambtenaren en onderwijzers verhaald Wordt, wat op hel geheele volk moest drukken. Nog eens zij het hier herhaald wij, onder wijzers, zijn volkomen bereid, onze ge rechte portie in 's lands lasten te dra-' gen. maar dan ook met al onze mede bui gers. Maar wij hebben er in ernsti ge-mate bezwaar tegen, dat maar van ons salaris telkens wat ten behoeve der Staatskas wordt afgenomen en onze sa lmi «regeling zoo langzamerhand weer wordt een georganiseerd fooienstelsel, maar nu zoo georganiseerd, dat wij ver plicht worden, fooien af te staan ten behoeve van den Staat. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd. Als plaats waar de volgende jaarlijk- sche vergadering zal worden gehouden werd Assen aangewezen. Daarna kwam aan de orde hét rap port van de commissie inzake vereen voudiging van de werkwijze van het schooiparlemont. De commissie komt tot de volgende conclusies lo. Elke school stelt zijn eigen uitge weekt leerplan samen. 2o. Voor de samenstelling van het algemeen leerplan is eeni commissie, gekozen uit en door het onderwijzend personeel, noodzakelijk. (De heer Bou- ma kan zich met deze en de volgende conclusie niet vereenigen hij wensoht de commissie te laten samenstellen door autoriteiten) 3o. De verkiezing van de oommissie- leden heeft plaats in de schoolvergade ringen. 4o. De commissie vertegenwoordigt het onderwijzend personeel in alle leer- planzaken. 5o. Voordat de commissie met de eigenlijke werkzaamheden begint, stolt ze de schoolvergadering in de gelegen heid, haar inzichten aan de commissie kenbaar te maken. Daarna ontwerpt de commissie een leiddraad, dien ze naar do schoolvergaderingen zendt ter be spreking, waarna ze al of niet geamen deerd aan de commissie teruggezonden wordt. $o. De commissie stelt het leerplan samen en is verplicht, ernstig rekening te houden met de ingekomen adviezen. 7o. De commissie zendt liet leerplan naar B. en W. en den rijksinspecteur ter goedkeuring. 8o. Kunnen deze autoriteiten zien niet mei het leerplan vereenigen, dan zijd ze gehouden, voorzitter en secretaris uit to noodigen, kennis te nemen van de gronden waarop hun bezwaren berus- tcu, waarna het leerplan weer in de commissie komt, die het, zoo noodig na raadpleging van de schoolvergaoerin- gen, andermaal bespreekt en nogmaals bij B. en W.' en den inspecteur in dient, die het vervolgens kunnen goed keuren. 9o Kunnen B. en W. de inspecteur en de commissie niet tot overeenstem ming komen, zoo besluit de minister, den Onderwijsraad gehoord. lOo. De leerplan-commissie bestaat uit evenveel hoofden als onderwijzers. De onderwijzers werken mede aan de verkiezing van de hoofden-ieden en om gekeerd. Zij telt ten minste 6 en teh hoogste 20 Leden, naar het oordeel van B en W. Zij is verplicht, de vakonder wijzers te hoor en. Deze stemmen op de schoolvergaderingen niet mee bij de verkiezing van de commissieleden. llo. I)e commissie moet permanent zijn. 12o. Het leerplan wordt uiterlijk om de 6 jaar herzien. De boetenlijst mag steeds worden aangevuld. Dit rapport werd in zrjn geheel aan genomen. Ren voorstel van het hoofdbestuur lui dende De algemeene vergadering machtigt het hoofdbestuur, er bij de regeering op aan te dringen, den leeftijd van toela ting tot de lagere school niet te ver- hoogen, voor het voorbereidend onder was wettelijk geregeld is, werd aange nomen. Het voorstel-Alkmaar, mot behulp van do afdeelingen een onderzoek in te stel len naar de kosten van het openbaar lager \nderwijs in iedere gemeente in veibaniÉ met het aantal leerlingen en de uitkefcfcjng door de gemeente aan de bijzondere steholen in verband met hel aantal leerlingen werd z. h. s. aange nomen. Pensioenen van het spoorwegpersoneel. Naar van de zijde van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel me degedeeld wordt, hepft gistermiddag een deputatie van (leze vereeniging een onderhoud gehad met den minister van Financiën, ter bespreking van verschil lende pensioenaangelegenheden. De mi nister verklaarde tot zijn spijt, geen ge volg te kunnen geven, althans niet bin nen afzienbaren tijd, aan de voorgestel de regeling van de Staatscommissie in zake de pensioenregeling van het per soneel van intercommunale tramwegen. Leu nieuw rapport, waardoor eventueel mander lasten op net staatsbudget Zui len drukken, zal door den minister tn welwillende overweging worded geno men. Nederlandsche journalisten naar Canada. Gisteravond zijn de heeren M. J. Brusse, van de N. K. Ct., H. 0. J. A baron van Lamsweerde, redacteur -vun de Tijd, en de heer '1'. Cno6seJi, ttoi- terdamsch redacteur van de Standaard en de heer Brusse Jr. op reis gegaui. naar Canada als gasten van de Ca nu dian Pacific Railway. Zij zullen ee.< reis maken door Canada, om zich een onpartijdig oordeel over dit laud te kunnen vormen en daarvan in liuu bla den een zoo juist mogelijk bééld le ge ven. 436e Nederlandsche Staatsloterij. 2e klasse. Trekking van Woensdag 6 Aug. ƒ2000: 20615. 1500: 22568, 1000: 8756 12786. ƒ400: 20644. ƒ200: 2695 {1388 18755. ƒ100: 4686 5198 18253 22125 22541. Prijzen van 30. 23 104 107 128 146 218 240 261 277 336 458 463 514 573 683 839 846 848 967 993 1067 1131 1132 1155 1164 1181 1215 1216 1272 1372 1444 1562 1617 1773 l'790 2006 2011 2031 2081 2142 2315 2394 2437 2777 2819 2836 2889 2968 3037 3071 3160 3165 3170 3256 3321 3368 3375 3378 3418 3450 3455 3626 3649 3806 3832 3841 3935 3965 3971 3989 4045 4222 4255 4262 4307 4377 4455 4487 4590 4604 4690 4732 4792 4829 4840 4882 4940 5051 5192 5229 5239 5301 5310 5334 5346 5386 5406 5425 5444 5463 5478 5491 5572 5585 5649 5660 5829 5858 5884 6008 6009 6012 6108 6114 6188 6239 6365 6387 6414 6469 6525 6537 6569 6641 6694 6703 6767 6786 6818 6913 6959 7053 7264 7266 7327 7330 7423 7453 7494 7544 7615 7637 7659 7677 7710 7717 7753 7767 8064 8129 8212 8231 8232 8297 8328 8365 8393 8397 8452 8497 8517 8531 8540 8570 8610 8618 8694 8738 8830 8897 8904 8943 8953 9062 9079 9179 9193 9301 9347 9391 9428 9519 9600 9938 10051 10061 10069 10204 10205 10216 10237 10241 10281 10348 10364 10399 10403 10456 10475 10547 10549 10564 10650 10713 10743 10773 10789 10793 10868 10932 10952 11089 11108 11186 11220 11259 11289 11293 11336 11349 11871 11425 11485 11489 11529 11583 11610 11653 11690 11727 11847 11858 11861 11862 11888 11921 12023 12171 12282 12331 12446 12461 12503 12508 12596 12624 12673 12683 12715 12797 12850 12909 12918 12945 13011 13026 13109 13160 13180 13208 1$305 13308 13354 13436 13491 13510 13534 13604 13616 13719 13727 13760 13773 13827 13898 13923 13934 14004 14009 14026 14042 14057 14372 14383 14444 14456 14461 14616 14058 14571 14579 14646 14690 13709 14724 14741 14758 14826 14896 14926 14995 15096 15)06 15112 15136 15149 15178 15193 16203 15237 16268 15301 15348 15372 15383 15386 15391 15448 15462 15463 15485 15499 15533 15573 15646 16663 16722 15780 15901 15910 15927 15991 16014 16020 16083 16110 16122 16161 16232 16314 16398 16410 16523 16658 16661 16936 16943 16986 17012 17058 17100 1.7215 17299 17332 17366 17385 17421 17422 17432 17455 17463 17469 17491 17519 17535 17550 17573 17586 17598 17633 17687 17708 17759 17807 17810 17838 17877 17910 17969 18020 18127 18147 18228 18246 18250 18278 18313 18432 18482 18490 18497 18625 18909 18910 18911 18929 18946 19001 19030 19064 19086 19155 19163 19227 19264 19321 19341 19489 19523 19637 19640 19686 19689 19704 19709 19738 19756 19805 19817 19844 19886 19890 19896 19944 20005 20037 20102 20134 20149 20168 20192 20376 20437 20482 20512 20654 20599 20626 20700 20766 20768 20808 20849 20872 20934 20954 20988 21028 21074 21118 21152 21168 21208 21256 21340 21344 21481 21563 21670 21604 21616 21648 21672 27140 21765 21781 21792 21981 21978 21992 22068 22076 22098 22104 22147 22151 22245 22246 22283 22292 22296 22828 22587 22569 22660 22865 22927 gemengde berichten. Overdeden en gedood. Op de uitbreidingswerken van het Centraal Station te Amsterdam is gis termiddag een oer werklieden uer aan nemersfirma, aie dit wei'iv uitvoert, dooi een uit Uitgeest komenuey trein over reden en gedood. Zijnr%jA is naar een uer gasthuizen overgebiaciit. e»e oor zaak van het ongeval is nog met be kend. Drie ongelukken »n één gezin. Te Didam viel liet Kind van den ar beider Wolters zoodanig, dat tiet een been brak. De moeder bracht liet naar het ziekenhuis en onderwijl viel een ander kind tegen het brandende for nuis en brandde beide handen. Een derde kind kwam onder een stoom fiets brok een been en werd aan het hoofd gewond. Fraude door een belaptingapibtenaar. De vorige week is melding gemaakt van de arrestatie, in een café aan het Damrak te Amsterdam van eenfadjunct- coimmes der belastingen, die verdacht werd een bedrag van ongeveer f 400 te hebben verduisterd. Het nadere onder zoek, waarbij de verdachte een volle dige bekentenis heeft afgelegd, bracht evenwel aan het licht, dat de gepleeg de verduistering veel omvangrijker .s dan men aanvankelijk verjnoedde, aldus Het Volk. De betrokken ambtenaar deed al ginds jaren dienst aan een der loketten van het belastingkantoor aan het Haar lemmerplein aldaar. Nu ruim twee jaar geleden pleegde hij zijn eerste fraude, door een kleine belastingschuld, die iemand kwam betalen, niet aan den kassier af te dragen, maar in eigen zak te steken. Het biljet, van de belasting schuld igevoorzag hij echter van de ver- eischte kwijting en ook in de kohieren boekte hij de belastingschuld als vol daan. Zoo werkte hij geleidelijk door. Zoowel waarschuwingen als dwangbe velen wist hij te verdonkeremanen en telkens weer eigende hij zioh kleinere 011 grooter© bedragen, die aan zijn lo ket werden betaald, Joe. Eenmaal ver duisterde hij op die wijze zelfs een post van ongeveer drie duizend gulden. Tot dusver is kunnen worden vastge steld aldus het blad, dat deze ambte naar zioh in ruim twee jaar een bedrag 'van 25 ft 30 duizend gulden heeft toege ëigend. Door een toeval is men deze verduis tering op het spoor gekomen. Iemand, die van den ontvanger een aanmaning kreeg om zijn belastingschuld te vol doen, begaf zioh, met zijn reeds geheel afbetaald aanslagbiljet, naar het kan toor. teneinde daarmede aan te toonen, dat hij zijjp verplichtingen jegens den fiscus reeds was nagekomen. Toen hjj daar kwam, bevond zach toevallig een andere ambtenaar aan het loket en zoo werd de naar men meende eerste en eenige verduistering van een paar hon derd gulden ontdekt. Daarop volgde de arrestatie van den schuldigen ambte naar. Bij een huiszoeking kwamen et telijke belastingbéscheiden voor den dag. Van verschillende pmsonen had hij de geheel afbetaalde Sanslagbiljet ten ingehouden, terwijl hij ook aanma ningen en zel|s dwangbevelen verdon keremaande, als hij de daarbij geïnde bedragen altham, niet afdroeg. De (mees te be lasting posten, die hij verduisterde noteerde hij in een zakboekje. Het is gebleken, dat de betrokken ambtenaar, die een bescheiden inko men genoot en daarvan een gezin had te onderhouden, een zeer losbandig le ven leidde. Het omvangrijke justitieele onderzoek is nog in vollen gang. Auto-ongeluk. De correspondent van de N. R. Ct. te Lru&sel meldt, dat een automob el, waar in 5 Nederlanders gezeten waren, die de grot van Han bezocht hadden en op weg waren naar Brussel, Maandag te Bovess bij Namen door een anderen automobiel aangereden en vernield is. Mevrouw Staverman uit Vlissingen, weid gewond en is naar een kliniek overgebracht. De ünderen zijn met den schrik vrij gekomen. Vain een steiger gevallen. Gistermiddag omstreeks half drie aijn op den Zoeterwoudschensingel te Lei den de loodgieter v. d. P. en z'n knech tje H. L. tengevolge van het breken van een steigerbint, van 13 meter hoogte op den grond gevallen, tengevolge waar van eerstgenoemde met eenige gebro ken ribben en een gebroken sleutelbeen naar het academisch ziekenhuis moest vonten vervoerd. De jongen kwam er met eenige lichte verwondingen af. Een geboycotte film. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Bioscoopbond heeft aan al zijn leden verboden de film van het Inter nationaal Eucharistisch Congres, welke Willy Mullens in opdracht van personen buiten het bioeooopfc^drijf heeft opge nomen, te vertoornen. Het is n.l. van oordeel, dat men va?f-de zijde van het uitvoerend comité van het Eucharistisch Congres opzettelijk het bioscoopbedrijf Heeft genegeerd door zijn leden uit te sluiten van de gelegenheid tot het ma ken van opnamen van de bijeenkom sten in het Stadion. Het schijnt in de bedoeling te liggen het verbad te hand haven totdat de Bond volledige ophel dering en algeheel© voldoening heeft gekregen omtrent dit opzettetfjk negee- ren. STADSNIEUWS. GOUDA, 6 Augustus 1924. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat z(j vergunning hebben ver leend aan de Maatschappij tot detailver koop van petroleum „de Automaat" te 's-Gravenhage, en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten van een ondergrondsche pet roleum-be waarplaats met aftapinrich ting, op het stationsemplacement der Ne derlandsche spoorwegen te Gouda, ka dastraal bekend Sectie H no. 1060. Voorts dat z\j vergunning hebben ver leend aan G. van Driel, Marktplein no. 7 te Hoofddorp ea zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een smederij ten dienste van opslag en montage van land bouwwerktuigen en het plaatsen van 3 electromotoren, ai. 1 van en 2 van 1% P.K., voor het in beweging brengen der benoodigde machines, alsmede voor het plaatsen van een autogene laschinrichtdng, in het achterste gedeelte van in het per ceel plaatselijk gemerkt Kattenmngel no. 90 kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie A no. 4320. Voor beide vergunningen behoudens het recht van belanghebbende (n) tot het in stellen van beroep binnen 14 dagen bij H.M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hij die het beroep instelt, geeft daarvan gelijktijdig kennis aan het gemeente-bestuur en (bij deurwaanderw- exploit) aan de(n) gene(q), aan wie de vergunning is verleend. Een jeugdige drenkelinge. Gisterennamicldag omstreeks 4 uur ge raakte het 6-jarig dochtertje van den heer Brouwer spelend in de Kattemsingel te wa ter. Het kind dreef reeds weg toen de chauffeur van den heer Coster toeschoot en de kleine weer op het droge bracht. Terstond daarop werd door Dr. de Boer hulp verteend. Auto-ongeluk. Zondag is op den Haag weg nabij Delft, de heer N. met zijn nieu wen Chevrolet-auto in aanraking geko men met een langs de Haagvaart staan- den boom. Een defect aan het stuur of te weinig routine in het besturen van den auto was oorzaak, d*^ de wagen tegen een anderen boom liep en deer- liji< werd gehavend. Het chassis met ra- aiateur, de lampen en vooras waren ontzet de carosseri.e word losgeslagen en de stijlen daarvan waren als lucifers afgeknapt. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. De auto is naar Delft gesleept verzekering dekt de schade. 40-jarig Huwelijksfeest. lm intiemem kring herdachten de vorige week, op 30 Juli, onder vele blijken van belangstelling, de heer en mevrouw J. Vermey, teams te 's-Gravenhage, hun 40- jarige echtveijeepaging. 1 Een prijswinnaar. r 1 Hét cofléburspaérd Patrime van dén heer Schilt,'tfe StolWijkersiuls, won giste ren te Houten een eersten prys in de Niesu- welingsfclas.se en een vierden prijs in de Open fclasse. E. H. B. O. De afdeel teg Gouda van de Vereeniging E. p. B. O. houdt op Vrijdag 8 Augustus des avonds 8 uur, in de zaal „Daniël", een driemaandplijksche vergadering. Gemeenteverslag 1923. Aan het Gemeenteverslag over 1923 ont- leenen wij nog het volgende: Koepokinenting. Op den eersten Vrijdag van elke maand wordt in het St. Catharina-Gasthuis dooi de gemeenteartsén zitting gehouden om aan ieder inwoner gelegenheid te geven zich kosteloos te laten inenten of herinen ten. Het getal inentingen en hei-inentingen bedroeg in het afgeloopen jaar 632. Ziekenhuis:1 Aan het verslag van Regenten van het Van Iterson Ziekenhuis over 1923 ontleé- nen wii het volgende: Op 1 Januari waren in verpleging: ter geneeskundige behandeling 12 17 T29 ter heelkundige behandeling 13 12 26 26 29 54 In den loop van 1923 wer den opgenomen ter behande ling: m. v. Tot. ter gen. behand. 141 116 256 ter heelk. behand. 120 169 289 261 284 545 Totaal aantal verpleegden 286 313 599 Ontslagen werden: M. Y- Tol. geneesk. behand. 114 100 214 heeflk. behand. 120 167 287 terwijl overleden: geneesk. behand. 20 15 36 heelk. behand. 6 7 13 26 22 48 Het aantal zieken vermin derde derhalve met 260 289 649 Zoodat op 31 December in verpleging waren 26 24 #80 van wie behandeld werden: M. V. Tot. 'geneeskundig 16 16 32 heelkundig 10 8 18 26 24 60 5 krankzinnigen werden tijdelijk in de isadeerk&mer ter verpleging opgenomen. In het afgeloopen jaar werden 15 ver lossingen verricht. Het aantal operaties bedroeg 543, waarvan 277 klinisch en 266 poliklinisch. In het gebouw voor besmettelijke ziek ten werden 2 personen verpleegd. Het aantal verpleegden bedroeg gemid deld 60; 'het grootste getal op één dag verpleegden was 78 en het kleinste 48. In 1921 waren deze getallen reap. 60, 77 en 42. Het aantal verpleegden bedroeg: van kosteloos verpleegden 7848 van verpleegden tegen verminderd tarief 6632 van verpleegden ten laste der Rijks verzekeringsbank 148 van verpleegden ten laste van plaat selijke instellingen van weldadigheid 1186 van verpleegden ten laste van de Raden van Arbeid 3826 van verpleegden ten laste van het ziekenfonds Staatsspoor 18 van verpleegden ten laate van nabu rige gemeenten of hare armbesturen 142 van verpleegden vap ingezetenen 3e kl872 van verpleegden van niet-ingezete- nen 3e kl277 van verpleegden der 2©lkl. ingezete nen o»-..,647 van verpleegden der 2e kl. naet- dnigezetenen 249 van verpleegden der l$,kl- ingezete nen 84 van verpleegden der ;.le kl. met ingezetenen 4 van verpleegden tem laste der ge meente Gouda 93 Totaal 21926 In het laboratorium' werdeh 1883 onder zoekingen verricht. Voor diagnostische doeleinden werden 214' Röntgen-foto's ge maakt. 169 malen werd de Rbntgenkamev 'gebruikt voor therapie. Van de kunstjna- tige hoogtezon werd'4840 maal gebruik gemaakt. 1 De polikliniek voor inwendige ziekten werd bezocht door 427 personen. Op de polikliniek voor heelkunde en vrouwenziekten meldden zich 485 nieuwe gevallen aan. Omtrent de pöliklieniek voor zenuw- en 1 zielsziekten ontbreken 'gegevens. Op de polikliniek voor huidziekten kwa men onder behandeling 112 nieuwe ge vallen, op de polikliniek voor neus-, keel- en oorziekten 402 en op de polikliniek voor oogziekten 589. Ten behoeve van het Ziekenhuis werden volgens het verslag van het ziekenhuis, in de gemeente-apotheek gereed gemaakt 9998 recepten (voor de geneeskundige af- deeldng 6316 en voor de heelkundige 3682). In het medisch personeel kwam geen verandering Op 31 December waren in functie 12 ge diplomeerde verpleegsters, 17 leerling verpleegsters en 1 leerling-verplegerhfet niet-verplegend personnel bestond uit 18 Als adjunct-directrix*, trad op 15 Januari -in. functie Zn. J. C. Fttenson. 1. i De toestand det gebbowen was over het' algemeen gunstig.' Het gebouw van het ziekenhuis werd- grootendeels geëlectrificeerd. Het zusterhuis blijft,' wat de constructie betareft, tot veel klachten aanleiding ge ven. De toestand van het meubilair was be vredigend. Instrumentarium bevond zich in uitste kenden staat. Een nieuw Röntgentoestel werd in gébruik genomen; het voldeed goed. Uit het geldelijk béheer blijkt, dat uit gaven hebben bedragen 144818.53% en de ontvangsten 73878.16: De bijdrage der gemeente bedroeg 66112.74%. De kost prijs per verpleegdag,' salaris van medici, afschrijvingen en rente van geldleendngem inbegrepen komt op 0.60; zonder die be dragen op ƒ6.67 (v.. j. ƒ5.98). Per verpleegdag bedroegen de ontvang sten 3.37 tegen ƒ3.75 in het vorig jaar. Al.s maatregelen wenschelyk in het be lang van het Ziekenhuis noemen regenten de electrifioatie van dé barak en d« lift; het aanvullen van den voorraad linnen goed en een ruimere wachtkamer voor polikliniek-patiënten. Temperatuur Sterf. Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Sted. Zweminrichting was hedenmiddag 2 uur 66, de lucht 70. Agenda. 7 Aug. Soc. Ons Genoegen. 2 uur. Kinder kennis. ,ii j 8 Aug. 8 uur. Gebouw Dianiël. Vergadering E. H. B. O.' 9 Aug. 4 uur. Lombok,! Opcalucht-oefeniflg E. H. B. O. en Het Roode Kruis, onder leiding van Dr. Montagne en Dr. Evers. 17 Augustus 1% uur Sted. Zweminrich tang Groote Nationale Zwemwedstrijd. Avond- en nachtdienst apothekers. Die apotheek van den heer E. Grendel, Tie mie weg, is deze week tot en met Vrij dag 8 Augustus, benevens den daarop vol genden nacht, geopend na 8 uur des avonds (des nachts alleen echter Voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. «L RUN. Bij Kon. Besluit van 28 Juli zjjn be-, noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alphen, met ingang van 20 Augustus, dr. H. J. Lovink, burgemeester der gemeente Alphen aam den Rijn, en mr. J. C. Smit, rechtskundig adviseur bij de Uitgeversfirma N. Samsom, te Alphen aan den Rijn. 0(p de BlauwkapefLsohe weg, in Utrecht, zijn twee 16-jarige janges aangehouden. Het Weken te zÜ»> verpleegden uit de Mar- t ha-stichting, die er tusschen uit getrok ken waren, „de wijde wereld in". Ze zijn door de Uteechtsché politie wéér op trans port naar AJfen gesteld. ZOETERMEER. De commissaris der Koningin in Zuid- Holland heeft benoemd tot led^ van de gezondheidscommissie voor de \%reeniging van gemeenten, waarvan de zetel is te Zoetermeer, de heeren dr. J. W. C. Kolf/, arts te 'Hillegersberg, en L. Dekker, aan nemer te Zevenhuizen (Z.-H.). SPORT EN WEDSTRIJDEN. WATERPOLO. G. Z. C.—Rèt Y. Morgenavond om half acht zullen de a.s. kampioenen van Nederland den htrijd aanblindon met den titelhouder, een strijd die voor het kampioenschap van weinig belang is maar die om an dere redenen wel belangrijk is. Het is onze stadgenooten nog nooit gelukt het Y te slaan. Wel scheelde het twee jaar geleden maar heel wei nig doch de twee andere keeren kwa men de Amsterdammers verdiend als o\ erwinnaars uit het water. Zou het in den vierden wedstrijd die de G.Z.C. tegen het Y speelt ando^p loopen Wij gelooven het niet. Het V is sterker, dat aal niemand ontkennen en heit aal aflleon door bijzondere omstap digheden zijn als de G.Z.C. wint. Weiip- waar hebben onze stadgenooten 't voor deel van eigen terrein maan of deze fac tor van zoo'n grooten invloed' zal zijn dat zi| een overwinning zou kunnen veroor zaken betwijfelen wij sterk. In Obelt verloor de G.Z.C. dit sej- zoen ongetraind, met 6De ploeg der Gouwenaars is morgen preoie» de zelfde als die daar gespeeld heeft ter wijl het Y ook nagenoeg met hetzelfde zevental zal opkomen. Onze prognostic is dan£pk: een klei ne overwinning der Amsterdammers.... misschien een gelijk spel. Het zal niet aan belangstelling ont- .bieken want de wedstrijd zal spannend en interessant zijn. Als scheidsrechter is aang©wezen de heer C. Minnes Jr. KR Wpr. Orgelconcert St. Jan. Wederom was de kerk prachtig bézet, een bewijs, dat de heer de Man als organist gewaardeerd wordt. Voor orgel werden t'en gehoore gebracht 0.a. de mooie Fuga (voorafgegaan dox»r het Praeludaum) in Bes-Dur van Bach, een Adagio van Merkél, dat vooral' do*r de mooie registreering voldeed, hoe yvél overigens als compositie niet zoo merk waardig, verder een Fantasie van Jac. Bonset over „Een vaste Burg" en Bach's Vater Unser im Himmelreich. Meyrouw H. Walhout—Timmerman uit Zwolle verleende haar gewaardeerde mede werking,; hajKr mooie altstem kwam vooral in de St. wmgkerk goed tot haaj- recht. goed voW«ad,iO*e «G<ch '.rfiCh zufricdén vpn Barii, en ook het, trefferfd mooie lied „Gliieklich wer auf Gofct ver- traut" imponeerde bizonder, beter dan Handel's Aria uit Samson, dat voor de stem minder geschikt leek. Een bij orgelconcerten maar zelden ge hoord solo-imstrument is de Teoor-Bazuin (in den volksmond de z.g. schuiftrompet*. De heer Eabriaan, leeraar aam onze Sted. Muziekschool voor Blaasinstrumenten toonde fcich daarop een beheeracht speler. De klank sloot zich b(j het orgel goed aan, en het bekende Adagio uit Beethoven's cosnmoli Sonate voldeed in de transcriptie voor dit instrument; hierin vooral is be- heerscht spel van den blazer-solist gebo den; het orgel- accompagnement had hier 01. gevoegelijk wat minder bescheiden ge kund. „Dankbaar was het samenspel in de „Elegie" van Max Peters, doch het wilde ons voorkomen, dat blazer èn organist zich hierin somtijds teveel Heten gaan het ele gisch 'kararkter kwam althans niet uit; mogelijk ligt dit aan den componist, die nu eenmaal gesch raven heeft zóó, dat een andere vertolking vermoedelijk minder véor de hand lag. Over het geheel genomen, laat dit con cert weer een uitnemenden indruk achter, We zijn nu benieuwd, wat de heer de Man ons met Koninginnedag %al brengen! RECHTZAKEN. Het spoorwegongeluk bij Weesp. Naar vernomen wordt, hebben de Holl IJzeren Spoorweg-Maatschappij en de Staat der Nederlanden cassatie aan-- geteekend tegen het arrest van het ger rechtshof in den Haag, waarbij de spoorwegmaatschappij voor het bekende sjioorwegongeluk bij Weesp aansprake lijk gesteld wend» De zaak-Hrorftmert en van 't Reve. Tegen Broknmert 6 maanden gevangenis straf geëischt. Voor de vacantiekamer der rechtbank te Almelo stonden gisteren terecht Jr /Brommert Jr. en Gv J. van 't Rene, bei den te Amsterdam, beschuldigd ter za ke van opruiing in een openbare ver gadering van de afdeeling Enschedé der communistische partij, gehouden te Eir- schedé op 19 Juni 1924. De rechtbank was als volgt samenge^ ikield mr. A. J. Ellens, president mr. P. Leesberg, redder en mr. J. Pleyter, ontvanger der registratie en domeinen, r och ter-plaatsvervanger. Openb. min. W. L. Luyken Glashorst. Als verdedigers traden op voor eerstgenoemde bekl. mr. 4)e Jong van Amsterdam en voor den tweeden mr. De Leeuw, eveneens van Amsterdam. Na verhoor van den eersten beklaag de, benevens van vijf getuigen ft char- <70 ©n één getuige ft décharge, eischte het Openbaar Ministerie tégen Brom- niert zes maanden gevangenisstraf. Tegen van 't Reve werd vier maan- deti gevangenisstraf geëaacht. MARKTBERICHTEN. Innrkt. Woerden 6 Aug. Aanvoer 363 partijen. Prijs Goudsohe kaas le art. f 60—05, 2e srt. f 55—59, le srt. met Rijksmerk f 5766. Handel vlug. (DRAADLOOZE DIENST.) De blauwe politie. BERLIJN, 6 Au,g. Volgens de bladen heeft de Entente geëischt, dat de Schut®- polizea in April 1926 geheel in de blauwe uniform moet z(jn geebokeft. Dé op dat tijdstip nog voorhanden zjjnde uniformen van nu zullen dan in de kazerne worden opgedragen. Aan uitrusting en bewapening der Schupo wordt niets veranderd. Terugkeer van verbannen spoorwegperso neel LUDWIGSHAFEN, 6 Aug.' De regee ring van de Palts te Spiers hoeft nieuwe lijsten gekregen met namen van 1100.uit gezette personen, wier uitoetting door de Rijnland-commissie wordt ingetrokken. De ze maatregel betreft vrywel uitsluitend spoorwegpersoneel Spoorweg- en auto-ongelukken. Uit Danzig wordt djd. 5 Aug. gemeld: Er heeft heden te Praga op den War- schauer Oosterspoorweg flen ernstig spoor wegongeluk plaats, gehad. Een uit Siedlce komende personentrein is 09 een rangeer- machine geioopen. pe beide machines en de postwagen en een derde.,klasse perso nenwagen van den reioigwrstrein ont spoorden en werden vernield. Ook de an dere wagons werden beschadigd. Het aan tal dooden en gewonden is nog niet precies bekend. Volgens berichten in de dagbladen zouden er veertig gewonden zijn, onder wie vier ernstig. Volgens particuliere be richten zouden er 59 dooden en ernstig gewonden zijn. De wiseei wachter, aan wiens nalatigheid het spoorwegongeluk zou zjjn te wijten, is gearreateord. Te Fontenaye Comité (Vendée) ia een auto verongelukt, waarbij twe© der inzit tenden, een echtpaar uit Parijs, werden gedood. Hu twee kinderen werden zwaar Verhoogde prijzen. Uit den Geldereohen Achterhoek meldt men ons dat de melk- en broodprijnen de laatste weken voortdurend stijgen. De mefk is nagenoeg overal met min stens 1 cent per liter verhoogd, terwijl de broodprijs met 2 ft 4 cent per K:G. is gestegen. De mail aangekomen. AMSTERDAM, 6 Aug. De Indische mail is 4 Aug. vail Marseille vertrok- kon en is- hedeh óm 1-2.38 «angekdmén- WISSELKOERSEN. 5 Aug. 6 Aug. Londen 11.56 11.66% Berlijn 0.61% 0.61% Parijs 14.07% 14.37% Brussel 12.65 13.45 Zwitserland 48.75 48.85 Weenen 0.0036%- 0.0036% Kopenhagen 42.17% 42.05 Stockholm 69.— 69.05 Christiania 35.75 35.82% New-York 2.58% 2.59 Niet officiëel. Praag 7.70 7.67% Madrid 34.95 34.90 Milaan 11.40 11.42% B«'ur ho verzicht. De handel op de Aimsterdamache effec tenbeurs Was hèrfen vast, terw(jl daarbij in verschillende fondsensoprten aardige om zetten plaats vonden. 'Op de Suikerafdee- ling spreidde speciaal H. V. A. een krach tige houding ten toon en 'konden die zich In den loop van den middag meerdere pro centen verheffen. Van de Petroleum waar den traden Koninklijke op den Voorgrond. De opening was iets lager «tear geleidelijk aan trad een verbetering in. Geconsoli- deenlen wisten zich» vrfi. góed te handha ven. Een flinke affaire ontwikkelde zich in de Jurgenswaarden, die zich allen boven de vorige koersen verhieven. De overige industrie papieren lagen verlaten. In Red- jang Lebon vormde zich een hoek* en stel de dit fonds zich thans op een verhoogd koersniveau. Scheepvaartaandeelen prijs houdend, doch overigens niet veel veran derd. De handel in Tabakken was thans van kal men aard. De Sumatra soorten konden zich anders goed handhaven. Rub- berfondsén hadden een rustigverloop en vertoonden niet veel bijzonders. De Yan kee-markt bleef veronachtzaamd. Prolongatie 2% BERLIJN, 6 Aug. 1 uur. Amsterdam 16199—16281, Brussel 2150—60, Christiania 577699, Kopenhagen 67936827, Stock holm 11162—11208, Italië 1837%—47%, Londen 1871—80, New-York 419—21, Pa rijs 2319—31, Zwitserland 79—7940, Madrid 561139, Weenen 592—1-94, Praag 124046. PARIJS, 6 Aug. 2% uur. Amsterdam 698, Italië 7970, New-York 1805, Zwitserland 341, Londen 8050. LONDEN, 6 Aug. 2 uur. New-York 4467m, Parijs 8123, Brussel 8975, Berlijn 18700, Italië 101%, Amsterdam 1154%, Madrid 3312, Zwitserland 2366, Christiania 3228, Kopenhagen 2754. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Hoogste stand: 766.9 te St. Mathieu. Laagste stand: 745.7 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 7 Aug.: Zwakke tot matige wind' uit W. richtin gen, meeat zwaar bewolkt, weinig of geen regen, aanvankelijk iets koeler.

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 2