i htauto) kosten. FORD DEALER J 10 O I ahtV ^1 jeJ| B 15 ise ERK NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, MOERCAPELLE, NIEU No. 15611 Donderdag 7 Augustus 1924 64» Jaargang OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ddel jrant Ill l - Gouda ROMANTIEK. W ER KERK OUDERKERK De Conferentie te Londen* 1945 30 arbeid,. Ie juiste Karel’s <KT 31. >1 te aen FEUILLETON. weer samen zooals gisteren. IiM.iMW >ers van eft men iet niet, it is te II a h r D Uit schatting deze te|n, na ri Naar het Duitseh van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door mevr J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. I, I- S hertogin van York op rein, en de hertogin van York gaan ver- voor De hertog en De hertog dezen winter naar Zuid-Afrika. Zij trekken vermoede! ijk in November een rondreis in de Kaapkolonie en Uganda. De reis zal vermoede! y’k tot het einde van Februari duren. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Links- en rechtsradicalen. In Greifswald "had gisteren een botsing plaats tusschen radicalen en communisten. De communistische bond van invaliden had Henri Barbusse als spreker uitgenoodigd, hetgeen in nationalistische kringen heftige verontwaardiging had gewekt. Talrijke rechtsradicalen waren opgekomen om Bar busse het spreken ónmogelijk te maken, doch deze bieek verhinderd te zyn. In zyn plaats verscheen een andere Fransche com munist, Fermet. Zoodra deze het podium betrad, werd hij door de rechtsradicalen uit- id D.DJD. e genezen, die U i last maakt. Die een dat branden- verdwijnen. Vele linde raad waren, reeds genezen, baat bij vinden. 30 (proefflacon rachtige D.D.D^ I] apotheker* ea De Britsch-Russische conferentie is gis teren opnieuw voortgezet en volgens een mededeeling van den onderstaatssecreta ris van Buiten!andsche Zaken, Ponsombey, is men niet alleen tot ovetjaffenstemming ge komen, maar is zelfs heit handelsverdrag tusschen beide landen onderteekend. Het verdrag be,paalt, dat Rusland schulden van voor den oorlog, zyn plichttngën tot schadeloosstelling en andere waartegenover de Britsche regeering leening voor Rusland mits de rente en de aflossingen voor de eerste drie jaren vooraf in Engeland wor den gedeponeerd. Deze leening -zal groo- tendeels bestaan uit goederen, te leveren overeenkomstig de „Trade Facilities Act”. zyn ver- alle verplichtingen in principe erkent, een zal garandeeren, ENGELAND. Autobus-on geluk. Door het omslaan van een motorbus, die, vol vrouwen en kinderen, een steile hel ling in het dorp Blockley in Worcesters hire af reed, zyn 7 personen gedood en 11 gewond. punten in het Duitsche memorandum vervat, worden thans door de „Groote Veertien” onderzocht, welk college een soort van organisatie ad hoe is, bestaande uit twee vertegenwoordigers van ieder der mogendheden, die zich met deze kwesties hebben te bemoeien. De sociale strijd in Opper-Silezië. De Foolsche gedelegeerde van het Inter nationale Arbeidsbureau te Genêve heeft dit Bureau medegedeeld, dat de Poolsche re geering bereid is, in de yzerindustrie in roolsch Opper-Silezië den achturendag weer in te voeren, indien de Duitsche regeering harerzijds de bepalingen betreffende den aepturendag, voorkomende in de overeen komst van Washington, wil respecteeren. ADVERTENTIEPRIJS! Uit Gouda *n omstreken (beho oreade tot den bezorgkringli 1—4 regel* ƒ1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring. 16 regel* 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op dan prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prü*. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regel* /2.05,>elke regel meer ƒ040. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer gereduceer- den pry’s. Groote letter* en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaui en onze Agenten en moeten daag* vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zyn. gejouwd. De communisten lieten zich ook niet onbetuigd, en in minder dan geen tyd ontstond een kloppartij, waarby tal van per sonen werden gewond. Ook op straat kwam net tot rechtsradicale demonstraties, die door bereden politie moesten worden uiteen gejaagd. De minister van buitenlandsche zaken had den regeerihgspresident van Greifswald uit drukkelijke instructies gegeven, met het oog op den buitenlandsch-politieken toestand de vergadering toe te staan en maatregelen te nemen, om het ongestoord verloop daarvan te garandeeren. Of men inderdaad zoo spoedig tot over eenstemming zal komen als Dr. Marx ver wacht, hij toch denkt Zaterdag reeds te kunnen terugkeeren om Zondag een be zoek te brengen aan Munster, is nog de vraag. In Fransche kringen is men reeds tot de conclusie gekomen, dat de door de Duit- schers opgeworpen bezwaren geen gevaar voor het welslagen der conferentie behoo- ren op te leveren. In Duitsche kringen wijst men er op dat het memorandum niet alle Duitsche bezwaren omvat en juist deze punten die ter Londensche conferenie of onbesproken wenden gdlaten of niet tot oplossing werden gebrachtj maar die niet temin met het probleem der schadever goeding, in zeer nauw verband staan, kon den nog wel aanleiding geven tot zeer da- licate onderhandelingen en zelfs ernstige wryvingen. lm beginsel is zelfs niet ónmogelijk dat in het eenheidsfront der geallieerden weer een geduchte bres wordt geschoten, wan neer de Britten ertoe mochten besluiten de Duitsche eischen nopens de militaire ontruiming van het Roergebied en het naar huis zenden van ’t Belgisch-Fransch spoorwegpersoneel te steunen. Pessimis tisch behoeft men nog wel niet te zyn; maar juichkreten op dit oogenblik zyn nog voorbarig. Men moet den dag niet geluk kig prijzen voor den avond. GOIIISUIE COIIRAM. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2dK), per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dageljjk* aangenomen aan ons Bureau; MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijk* geopend van 9—6 uur. Administratie Tel. Int. 82; Redactie Tel. 545. Aan dit memorandum is nog een man- telnota toegevoegd, onderteekend door Dr. Marx, waarin hy er op wy’st dat de Duit sche delegatie slechts over weinig tijd be schikt om zich een in alle bijzonderheden definitief oordeel te vormen. Hy verzocht daarom dringend de opmerkingen der Duit sche delegatie en in het bijzonder de wy'ze waafop zy wordt aangeboden, in dit licht ook te willen bezien. it ge in èn in grooten )aarom 87 Niets. Zenuwen. Het is mij vaak als ol ik het noodlot hoorde loopen. Als ol het een mensoh was.” .,U bent te veel alleen.” ,.öat is mijn lot.” „U heeft het niet altijd zoo gelaten gediragem, mevrouw.” •>.Het noodlot wreekt zich.” Zoo kende hij haar niet. Maar hij wist, dat de mystiek vreemde bloesems doet ontstaan in het gevoelsleven van 8en, die.... al was het dan ook tijde lijk. in de schaduw van koele klooster muren hebben geleefd'. Zwijgend reden zij terug en Warjagin maakte zich inwendig uit voor ’n ezel, omdat hij niet krachtiger voor Üagmar was opgekomen, omdat hij zich nu eens door de koele ongenaakbaarheid der aanzienlijke dame, dan weer door de 9164 80 ..Rookt u gerust.” Zij schoven de borden terug. „AfnemenVlug I” Artton liep als een wezel rondom de tafel. Hij was ook niet jong meer. De emoties van al deze dagen een spoor- reis van zes uren vandaag, den gan- schen nacht was mevrouw op gebleven. En geschreven had zij, de pen was nog vochtig toen Martha hem ’s morgens te vijf uur uit zijn kamer haalde. Het gelaat van mevrouw, en de toon Van haar stem. Indien hij het gewaagd had haar iets te vragen, zou hij de eer ste oorveeg van haar hebben ontvan gen. Nog nooit had hij haar zoo genten, nooit I En toen hals over kop naar het station.” Martha greep maar naar haar hoofd, zij begreep er ook niet van. Nu nog de koffie in den salon, dan yiel hij hier in de gang op een bank in slaap. Dan konden zij zich schor roe pen naar he<nv Hij kon zich niet meer op de been houden. Een menschenleef- tijd dienst. Een menschenleef Anton snurkte zacht en regelmatig, met het hoofd tegen den muur geleund, de yermoeide oiide boenen ver voor Zich uitgestrekt. Toen Martha hem zoo zag schoof zij een kussen in zijn rug. Als mevrouw dat gesnurk eens hoor de Duitsche werkloozep als strijders tegen de Marokkanen? in een communistische interpellatie, wel ke by den Ryksdag is ingediend, wordt vol gens een Wolf-telegram beweerd, dat 3000 werkloozen, die onder voorspiegeling van onware feiten op Duitseh gebied door Span jaarden zyn aangeworven, by het Spaansche vieemdehngenlegioèn zyn ingedeeld. Zij zouden bij den strijd in Marokko schrikba rende verliezen hebben geleden en met ge weld zijn tegengehouden. Enkelen zouden reeds wegens een poging om te ontvluchten zyn terechtgesteld. De Spaansche vice- consul te HamMiüS zou aan het hoofd staan van het Spaansche werfbureau aldaar. Aan de Ryksregeering wordt gevraagd, wat zij voornemens is te doen om de vrijla ting dezer Duitschers te verkrijgen, het wer ven van Duitschers te verhinderen en de schuldigen aan den moord op de Duitsche werkloozen strafrechterlijk te doen ver volgen. Jack hem hielp zijn smoking i rekken. Anton stond reeds in de gang, pas geschoren, met witte das on witte hand schoenen. ,.Nu, Anton waar was je den gan- schen dag „Op reis, uwe hoogheid, in opdracht win mevrouw Markoff.” Hij zei het zacht zonder op te kijken. En als om een verderevraag te ver mijden opende hij de deur van den salon. Mevrouw Markoff stond afgewend bij de geopende balkondeur. Zij hield het hoofd gebogen over een blief De brief trilde in haar hand, als een door den sloren voortgedreven blad. Toen zij haar gelaat naar Warjagin wendde was het lijkwit. „Heeft u slechte berichten gekregen, mevrouw Markoff Zij frommelde de brief ineen. „Eert brief van den generaal, dat zegt alles. Snel opdienen”, zei zij tot Anton die reeds met de ronde soep terrine naar het geïmproviseerde buffet liep. Mevrouw Markoff prikte in haar bord •riiaar zonder bijna de spijzen aan te ra- Wen. Warjagin werkte haastig eenige beten naar binnen. i Wat zoudt u er van zeggen, me vrouw, als wij maar dadelijk tot de koffie overgingen Maar een sigarette moet u mij veroorloven.” eens, Martha heeft al bij voorbaat voor ons beiden gedekt. Dus als het u niet te veel wordt een ganschen dag met een oude vrouw te zitten Zij was vroolijk, bijna overmoedig. 'Neen, het was hem niet te veel. Hij wilde alleen vlug zich wat verklbeden en dan kwam hij. Haar plotseling opgekomen beminne lijke stemming wilde hij niet onge bruikt voorbij laten gaan. Nu of nooit. Hij had zich zelf beloofd Dagmar uit haar onwaardige positie te bevrijden. Deze belofte wilde hij houden. Mocht hei kosten, wat het wilde. Al moest hij mevrouw Markoff alle grofheden naar het hoofd werpen en al moest hij 's nachts met een valschen sleutel haar schrijftafel laten openen om> er de pa pieren van Dagmar uit te nemen. Wat Anton niet deed dat zou Ma rika zeker doen. Haar snikken klonk hem nog in de ooien toen hij haar het heiligenplaatje had laten zien. Anton was een slaaf Martha een dienstmaagd. Dan was er nog gelegenheid voor overleg en persoonlijken moed. Indien mevrouw Markoff haar den dienst op zei, dan zette hij een lijfrente op haar vast. En dezen diefstal zxiu mevrouw Markoff ze ker niet aan den groote klok hangen. Zij zou haar naam* niet met nog meer schandaal bedekken „Sterk als een leeuw sluw als een vos,, het was aardig van haar, dat zij hem doorzien Een Duitseh memorandum ingediend. De Engelsch-Russische doet het Italiaansche blad „Messagero" het voorstel, dat het ,*overw!inneiwle Italië een daad zal stellen, zyn traditie waardig, door aan de keizerlijke familie van Oosten rijk een permanente herbergiing aan te bie den”. Het blad zegt, dat Italië het eenige land is, waar ex-keizerin Zita en haar kinderen zonder vernedering een verblijf kunnen vinden en het stelt voor, dat de regiering haar de villa te Pianore, ten Noorden van Florence, zal geven, waar zij geboren werd en haar kinderjaren doorbracht. „De koninklijke tragedie", zoo vervolgt het blad, ,,kan slechts op waardige wyze worden verzacht door zulk een daad van souvereine edelmoedigheid. En wanneer de Italiaansche regeering deze daad stel de, zou zy den eensgezinden steun onder vinden van de heele natie”. Wy herinneren er aan, dat ex-keizerin Zita, van geboorte een Bounbonsche prin ses en het 14de uit een gezin van 21 kin deren, 32 jaar oud is. Zij zelf heeft acht kinderen. Het oudste, aartshertog Frans Joseph Otto, is 12 jaar oud en het jong ste, aartshertogin Elizabeth, is 2 jaar oud. Het werd een maand na keizer dood geboren. ITALIË. Het lot van Ex-Kqningikt Zita. Met het oog op den toestand van armoe de, waarin ex-keizerin Zita zich bevindt. bijgeloovige huivering eener oude vrouw van zijn plan had laten afbren gen. Het viel hem ep dat mevrouw Mar kup onrustiger werd naarmate zij Lu- cern naderdep, en dat zij, toen het rij- tivg voor het hotel stil hield, met onge wone haast Anton I” riep ofschoon Jacfc handig van den bok was gespron gen en haar zijn vuist als steun had aangeboden. Zij deed alsof zij hem1 niet zag en gaf Anton een teeken om in zijn plaats te konren. Anton zag er uitgeput uit en zijn kraag was eenigszinsf bestoven. Zopeven pas aangekomen, Anton „Zpoevèn, mevrouw.” „Ajles afgedaan.” „Zooals mevrouw heeft bevolen.” Zij haalde diep adem. „Mooi I” Nu gleed weer het aan Warjagin zoo bekepde en altijd betooverende lachje om h^ar lippen. Hij keek Anton scherp aan, maar de ze ontweek zijn blik. „Het heeft allen schijn, mevrouw, als ol u opdracht heeft gegeven tot prik ken,” beproefde hij schertsend te zeg gen Zij lachte vriendelijk zonder een zweem van de nog zoo even zoo ge drukte stemming. „Ik denk er in het geheel niet aan. Tot laat in het najaar blijf ik stellig hier En indien u wilt, dan eten wij Zie had Hij glimlachte bevredigd, terwijl Harmonie, opoffering, toewijding, breng ze op de hoogst mogelijke wijze tot uitdrukking. conferentie. al lieerden geheel aan de welwillendheid van deze wordt overgelaten. De Duitsche regeering stelit voor, teneinde alle misver stand uit den weg te ruimen, dat amnestie zAl worden verleend aan alle Duischers, die gedurende de periode van het lijdelijk Verzet Duitsche verordeningen hebben overtreden. Wat de amnestie van de zijde der Geal lieerden betreft, verlanjgt Duitschland, dat alle politieke vengrypen zal omvat- waaronder moeten worden verstaan alle daden, waarby de schuldigen uit zui ver vaderlandslievende motieven hebben gehandeld, zonder te letten op de daad zelf of op de wetten, welke daarbij werden overtreden. Eveneens zouden alle daden, welke zijn voortgevloeid uit overtredingen en vooral uit vengrypen tegen de douane-voorschrif- ten, onder de amnestie moeten vallen. In geval van meeningsverschil tusschen Duitschland en de geallieerden over de in terpretatie van de amnestiebepaiingen zou een beslissing moeten worden genomen dopr een lichaam, samengesteld uit een ge lijk aantal leden van beide partijen en in dien deze commissie het niet over de be noeming van haar voorzitter kan eens wor den, zal het voorzitterschap door een neu traal arbiter moeten worden uitgeoefend. Tot de amnestdemaatregelen welke door de Geallieerden genomen moeten worden, dient volgens het oordeel van de Duitsche delegatie ook te behoonem opheffing van alle nog hangende verbanningsbesluiten. Alle verbannen ambtenaren zouden toe stemming moeten krijgen in hun functie terug te komen. De Rijnlandconunissie, die zich in strijd met de Rynllandovereen- komst de bevoegdheid heeft aangematigd om personen te verbannen, moet daarvan afstand doen, aangezien het economische leven zich niet overeenkomstig het plan- Dawes zal kunnen ontwikkelen, indien de bevolking voortdurend met verbanning wordt bedreigd. CHINA. De overstrooming. Peking wordt gemeld, dat naar 3500 dorpen in de provincie Chili door de overstroom.!ng verwoest zijn. Meer dan een millioen menschen zullen in den komenden winter van regeeringssteun moeten leven. Te Tientsien moeten vijfling personen om het leven gekomen zyn en in het Kaigan- distrirt drieduizend. MEXICO. De moord op mevr. Evans. Mevr. Pettus, de echtgenoote van den hoofldgeneesheer van het Marine-hospitaal te San Francisco, heeft het voornemen naar Mexico te vertrekken om bezit te ne men van de boerdery van haar zuster, mevr. Evans, di© na een verdediging van haar landgoed gedurende vier jaar tegen in beslagneming van de zyde der Mexica nen, werd vermoord. Mevr. Pettus is voornemens den strijd van haar zuster voort te zetten en alle pogingen in het werk te stellen om de moordenaars van mevr. Evans voor de rechtbank te brengen. Mevr. Evans schreef haar korten tyd geleden o.a.: „Indien er iets gebeurt, drijf de zaak dan op de spits.” Volgens een telegram uit Mexico-City zyii meer dan 70 Indianen gearresteerd in verband met den moord op mevr. Evans, en zijm de bandieten, die mevr. Evans heb ben vermoord, door de regeeringstroepen gevangen genomen en terechtgesteld. Tot dusvbr zyn 60 personen in 'hechtenis geno men. De president van de republiek ver klaart krachtige maatregelen te zullen treffen ter uitroeiing van het bandie- tenwezen. De Duitsche delegatie te Londen heeft na de gisteren gehouden besprekingen een memorandum aan den secretaris-generaal van de Conferentie doen toekomen, welke bevat de opmerkingen van de Duitschers op de documenten, die de geallieerden haar hadden voorgelegd. Deze opmerkingen komen ongeveer op het volgende neer. De Duitschers zyn van oordeel, dat over al, waar in het memorandum der Gealli eerden van tekortkomingen sprake is, na tuurlijk van opzettelijke 'tekortkomingen gesproken zou moeten worden. Verder meenen de Duitschers, dat ten aanzien van de economische ontruiming van het Ruhngebied wel nauwkeurige be palingen zyn opgesteld omtrent hetgeen gebeuren moet’, indien de Duitschers het een of ander niet nakomen, maar dat, zoo- dna er sprake is van verplichtingen der geallieerden, alles zeer vaag gehouden is. Het eenige, dat de Geallieerden nadruk- kely’k beloven, is de opheffing der douane- grenzen tusschen bezet en onbezet gebied, maar zelfs daarbij spreken ze niet van op heffing van den paspoortendwang, niet van opheffing der beperkingen van in- en uit voer, van uitvoerbelasting of Van uitvoer vergunningen. De Duitschers hebben niet begrepen, waarom onderscheid gemaakt wordt tus- schen den termijn, waarop de spoorwegen in het onbezette gebied en den termijn, waarop die in het bezette gebied aam de nieuwe Duitsche maatschappij moeten wor den overgedragen en zy wenschen, dat dit gelijktijdig zal geschieden Naar aanleiding van de bepaling, dat het plan-Dawes eerst geacht zal worden te functiomeeren, wanneer de bankiers de Duitsche leening. hebben opgenomen, wordt opgemerkt, dat de Duitschers daar op geen invloed kunnen uitoefenen. Zij kunnen niet onderhandelen over den rente voet en de amortisatie, daar de bronnen, waaruit het geld daarvoor moet komen, niet in hun handen zijn, maar in die van den algemeenen agent voor het herstel. Aangaande de leveringen in natura con- stateeren de Duitschers, dat qualitatief meer geyraagd wordt, en over een lange- ren termijn, en dat ook mèer aritkelen worden verlangd, dan in het verdrag van Versailles werd bepaald. De Duitsche delegatie verklaart verder, (lat zy arbitrage in beginsel zeer toejuicht, maar waar de Geallieerden het recht heb ben om in beroep te gaan, moeten de Duit schers dit recht ook hebben. Aangaande de amnestie zegt het memo randum, dat de Duitsche delegatie daarbij groot belang heeft. Zy merkt op, dat ter wijl de amnestie, die van Duitschland ver langd wordt, zeer uitdrukkelijk wordt vast gesteld, de amnestie van de zijde der Ge- (Wordt vervolgd).

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1