:uhiös lad. I Ida 3 ïuo !)S van anaemic dan moet i eten smaakt zijn; hebt NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN ÓMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEU WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. NO. 15612 Vrijdag 8 Augustus 1824 >.7S Gouda t •t n s i n t. 64* Jaargang WERKERK OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADDINXVEEN,* ZEVENHUIZEN, Dit bladverschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen ROMANTIEK. tgevers ■MD 1 wordt Den Haag. j mevr beter, indien Eerder gaf ent- (Wordt vervolgd). k k buitenland, w°" SN, BOEDEL- Dring uw c1 i» i- da an mar den o.a. r i. VBRBBNIGDB STATEN. Het moordprocee te Chicago. Reeds meer dan twaalf dagen duurt hel proces tegen de bedde knapen, -Leopold en Loeb, die, naar men zich herinnert, in Ohi- 2149 I 50 I zenuwen ver- ezonden, ver- rige verschijn- vergezellen. I fiOUDSCHE UIII1IU7 uw buurman geen hoed op, die eigen hoofd ktielt. FEU1LLETOS. De Conferentie te Londen, 15 October in werking verdrag. I staat is, zijn verplichtingen tot herstel na te komen vóór het tijdstip, waarop het plan- I Dawes in werking gesteld zal worden. commissie mede, dat Duitschland niet in In Fransche kringen toont men zich nogal tevreden over de met de Duitschers ge voerde besprekingen. Bepaalde opmerkingen van de Duitsche delegatie, eischen van de nationalistische partij weergevend, werden door rijkskanselier Marx op gematigde wijze uiteengezet. De topn, waarop de besprekin gen werden gevoerd, bleef zeer hoffelijk en tot nog toe worden de besprekingen onder volstrekt normalen toestand gevoerd. In het Engelsche Lagerhuis had gisteren weder een uitvoerig debat plaats over de Engelsch-Russische overeenkomst, waarin de oppositie den wensch te kennen gaf, dat de teekening van de overeenkomst zou wor den aangehouden. MacDonald stelde toen een nieuwe procedure in het vooruitzicht, waardoor het parlement in den herfst niet aileen zal beslissen, of de overeenkomst zal worden aangenomen, of verworpen, doch ook in de gelegenheid zal zijn, haar, indien het dit wenscht, te amendeeren. MacDonald wees met klem op de noodzakelijkheid, de overeenkomst te teekenen en haar later ter ratificatie aan het Lagerhuis voor te leggen. Bedoeld ontwerp noemt de verdragen, waarvan beide partijen erkennen, dat zij hun boen verloren, en die, welke als ;racht worden beschouwd. Erkend ter, dat .laatstgenoemde groep ver- Naar het Duitsch van OLGA WOHLBRUCK. Vertaald door J. P. WESSELINK—Van Rossum. Overneming verboden krachtens art. 15, 2e lid der Auteurswet. ABONNEMENTSPRIJS: par kwartaal ƒ2.26, par waak 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per loopar geschiedt. Franco por poot per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onse agenten on loopers, don boekhandel on do postkantoren. o dagelijks gooprad van 9-4 uur. Administratie Tel. Int 82; Redactie Tel. 545. Met dezen brief had generaal Mar koff den domsten zet van zijn leven ge- J eu voor altijd zijn recht op Dag- verbeurd. Eerder gaf mevrouw Markoff toestemming tot elk mogelijk huwelijk, dat Lagmar onttrok aan het gezag van Gen generaal, dan dat zij zich voegde naar zijn bevelen, dan dat zij het hoofd boog onder een haar nu dubbel gehaat juk. hun eigen leiders niet gelooven. Deze staan daardoor voor een byne onmogelijke taak, eenerzyds moeten zy alles doen om te pogen voeling te houden met hun men- schen, anderzijds moeten zy hen op de hoogte brengen van de economische reali teiten. Een. en ander zou gemakkelijker ’"jever eenig sociale ver corres- heden den vrijen loop moeien laten. Ik blijf als altijd je vnendscnappeiijk gezinde echtgenoot generaal Maraoff. Warjagin las den brief heel langzaam woord voor woord. Zijn koel gelaat was ondoorgrondelijk. Slechts eens onderbrak hij de lectuur eu zeide barsoh en kort Een kleine afpersing,....” ,.Niet de eerste”, zei mevrouw Mar koff. Hij las verder, maar terwijl hij las werkten zijn gedachten met de snel heid en nauwkeurigheid van een goed uurwerk. Met dezen brief had generaal Een nieuwe organisatie. De nieuwe groote republikeinsche orga nisatie „Reichsbanner Schwarz-rot-gold", die republikeinen van alle partijen omvat, en reeds 1 millioen leden telt, organiseert Zondag te Wedmar een groot© -botooging om het feit te herdenken, dat daar 5 jaai geleden de niéuwe grondwet vsn'Duitsth- land door de Nationale Vergadering werd aangenomen. Ongeveer 8000 gedelegeerden uit heel Duitschland zullen aan de betoo- ging deelnemen. Het woord zal o.a. worden gevoerd door prof. Preuss, de ontwerper van de grondwet, Loebe, gewezen soc.<tem. president van den Rijksdag, den gewBsen rijkskanselier Fehrenbach, den democrati- schen afgevaardigde dr. Haas, en door ge neraal von Deimling, terwijl generaal Koerner uit Weenen de groeten van de Oosten rij ksche republikeinen zal overbren- gen. Te Berlijn vindt Zondagochtend in het Grosse Schauspielhaus een door den Reichs banner georganiseerde plechtige bijeen komst plaats. Van den Alexanderplatz zul len de republikeinen in optocht naar schouwburg trekken waar het woord zal worden gevoerd door de leden van den Rijksdag Erkelenz (democraat), dr. Breit- scheid (soc.-dem.), dr. Rochel (centrum) alsook door mevr, von Oheim, gewezen lid van den Rijksdag voor de Duitsche volks partij. ’s Middags worden op tal van plaat sen republikeinsche bijeenkomsten gehou den. Qp een groote openbare vergadering, die Zondag door de afdeeling Reichsban ner te München wordt georganiseerd, treedt dr. Karl Rennes, gewezen Oosten mij om mijn woorden te je nooit een okinderen W is je een slechte moeder. Ik wil niets zeggen over Boris, wiens lichtzinnigheid je op onverantwoordelijke manier hebt versterkt en die het de hemel weet aan welke invloedrijke machten te danken heeft, dat het hof- hem nog niet heeft laten vallen. Allereerst spreek ik over Alexander. Daar heb je gewoonweg miisdagdige in stincten aangewakkerd. Je hebt in hem voor de maatschappij en voor ons ver heten vorstenhuis een Herestratus groot gebracht, een ellendeliijg, een anar chist. En nu heeft zijn noodlot hem ein delijk achterhaald. Zooals ik heden van oen hofmaarsoaalK van onze gehelde tsarin-moeder heb gehoord, is zijn ver mogen, nadat hij iweemaai is gewaar schuwd geconfisceerd en aan hem zeil is de terugkeer naar Rusland verboden. Ik heb bij onze hooge beschermvrouw een audiëntie afangèvraagd omdat ik ue zoom van haar gewaad wilde kussen. Zij heeft mij niet ontvangen, ue schan de van jouw zoon, Helene, is op mijn onschuldig hoofd gevallen. Ik ben ver nietigd. Maar dat is niet ahes. Ik heb, daar ik er, zooals te behrijpen is, be lang bij had, mij te overtuigen van de onsdhuld der vrouw, die mijn naam draagt een huiszoeking in je vertrekken laten houden. En toen uit voor mij bij na onbegrijpelijke consideratie voor jou, aan die opdracht geen gevolg weru gegeven.... heb ik in gezelschap van twee onverdachte getuigen (de namen cioen niets ter zake) zelf de huiszoek.ng bij je gedaan. Dezen keer heeft een gé lukkig noodlot mij de oogen over je ge opend en mij gelijktijdig tot je redder gemaakt. Want wat geloof je, mijl lieve, dat er zou zijn gebeurd onder de gegeven omstandigheden indien men in de 'bibliotheek de met kantteekeningen voorziene deeltjes der infame revoluti on na iren had gevonden. Wat indien men de' compromilteerende briefwisse ling met je zoon Alexander had ont dekt. Uit je brieven nog meer dan uit de verwerpelijke lectuur blijkt zonne klaar, dat je je zoon in zijn schandelijk plan hebt verstrekt, ja zelfs gesteund. rijksch bondskanselier, als spreker op. De parade van de Schupo vindt niet Zondag, maar Maandag in den Berlynschen Lustgarten plaats. FRANKRIJK. Zestienjarige nM>orde*iaar. In haar winkel te Ailly-sur-Somme (Frankryk) is de 60-jarige weduwe Euge nie Carton vermoord gevonden. De misdadiger had zyn slachtoffer een 15-tal messteken toegebnacht. Het hoofd was byna geheel van den romp gesneden. Spoedig na het bedryven van den moord, Werd de dader gearresteerd—Het ie de 16- jarigie André Henicque, die onder staats- voojgdy was gesteld. Hij verklaarde, dat hij 20 sous te kort kwam om naar de bioscoop te gaan. Hij had zich naar den winkel der weduwe Carton begeven, onder voorwendsel, een half pond boter te koopen. Daar gekomen, viel hy de vrouw met een mes aan. Zy had nog de kracht te po gen de straat op te vluchten, maar hy be lette haar zulks en maakte zyn slachtoffer op meedoogenlooze wyze af. Daarna ging hy zich kalm van de bloed sporen reinigen, die op zyn kleeren geko men waren en begaf zich den volgenden morgen naar zyn werk, of er niets gebeurd was. Het plan-Dawes zal reeds op 5 in plaats van op treden. Het Engelsch-Russisch De conferentie met de Duitsche delegatie maakt, zoo luiden de berichten uit Londen, bevredigende vorderingen. Toch zullen de onderhandelingen zeker niet voor de volgen de week Dinsdag of Woensdag beëindigd worden. Van de besprekingen is slechts het vol gende bekend geworden. Volkomen overeen stemming is bereikt door de deskundigen in de tweede Commissie. Dv derde Commissie kal, zoo zegt men, heden haar taak voltooien. Naar verluidt, is de Duitsche delegatie beie'd de leening te beschouwen als een inoreele verplichting en daarmee te voldoen aan een der voorwaarden, welker vervulling door de C. v. H. noodzakelijk werd geacht alvmens het plan-Dawes in werking kon treden. Verder wordt vernomen, dat het plan-Da wes tien dagen vroeger in werking zal tre den clan men oorspronkelijk van plan was, n.l. op 5 October in plaats van op 15 Octo ber. Deae beslissing werd genomen in ant woord wp dringende vertoogen der Duitsche delegatie om het plan zoo spoedig mogelyk in werking te doen treden. Jftet formeele accoord aangaande de kwes- Jfle der amnestie, die door de Duitschers van zooveel beteekenis wordt geacht, kan, zoo zegt men, elk oagenblik worden ver wacht. Bij geen enkele kwestie hebben zich prin- cipieele meeningsverschjllen voorgedaan. Herriot heeft Marx en Stresemann tot een persoonlijk onderhoud uitgenoodigd ter be spreking van de ontruiming van het bezette gebied en ter overweging van de mogelijk heid van een handelsverdrag tusschen Frankrijk en Duitschland. Voorts zouden de geallieerden een door generaal Nollet ontworpen nieuw plan tot definitieve ontwapening van Duitschland hebben aanvaard, waarin behalve de beken de laatste strenge militaire contróle, de eisch is vervat, dat alvorens deze contróle aan den Volkenbond wordt overgelaten, de Schupo woi^tlt gedemilitariseerd en in Ruhr- en Rijnland onder bevel van de plaatselijke autoriteiten en niet van de Rijksregeering gesteld. In Amerikaansche kringen heeft men den indruk dat de Duitschers op dit punt wel zullen toegeven. Daartegenover beginnen, zoo zegt men, de Franschen al toe te geven inzake de mili taire ontruiming van het Ruhrgebied. Nadat ze eerst nog twee jaar bezetting eischten, spraken ze gisteren nog steeds maar over één jaar. Daarmede willen de Duitschers evenwel nog geen genoegen nemen, vol houdende dat volledige ontruiming van het Ruhrgebied een noodzakelyke voorwaarde is vóór de praktische uitvoering van de in het plan- Dawes neergelegde verplichtingen. De Duit sche deskundigen deelden heden in‘de derde Nu waren er geen grofheden en geen valsche sleutels meer noodig om de pa pieren van Dagmar te krijgen. Nu zou de goede mevrouw Marko-ff ze hem mis schien nog opdringen opdat hij.... Toen Warjag.n naar de tafel terug kwam lag de verfrommelde brief er op. Leest u,” zei mevrouw Markoff. Neen, neen, ik verzoek het u, leest u.” Zij schooi den brief hem toe en bljeef met uitgestrekte armen en het halve bovenlijf op de tafel rusten. Haar verhouding tot generaal Mar koff was in St. Petersburg een publiek geheim. Zooals u beveelt, mevrouw Markoff. Warjagin wierp zijn sigarette in het aschbakje, en vouwde den brief open. Hij dacht de kerel zal weer schulden hebben gemaakt. Qes te zij ze niet kon betalen. „Mijn lieve I De woorden ontbreken verontwaardiging oiïder brengen. Voor mij was goede vrouw, maar voor je kracht hebben verloren, en die, welke als ncjg van wordt eel dragen in de bestaande omstandigheden wij ziging vereischt en overeengekomen wordt, dat by het van kracht worden van het on derhavig verdrag onderhandelingen zullen worden geopend om de noodige wijzigingen tot stand te brengen. De sovjet erkent in het algemeen ver drag de aansprakelijkheid van Moskou te- igenover de Britsche houders van Russi sche fondsen. De Russen hebben de verze kering gegeven, dat met deze obligatie- houders zal worden onderhandeld. Brit- sche onderdanen zullen eischen indienen, deze zullen aan een onderzoek worden on derworpen en uitgemaakt zal dan worden, hoeveel de sovjetregeering moet vergoe den. Ook ten aanzien van de Britsche eigendommen, die de Russen in hun land in beslag hebben genomen, is een regeling getroffen. Een gemengde commissie zal de desbetreffende aanspraken onderzoeken en bepalen, hoe groot de schadeloosstelling zal zyn. Cijfers met betrekking tot de schadevergoeding zijn niet genoemd; al leen heeft Engeland gedaan weten te krij gen, dat de sovjetregeering in principe er kent verplichtingen te hebben tegenover de bovenbedoelde Britsche onderdanen. Men ziet inmiddels uit het bovenstaande, dat definitieve regelingen eigenlijk niet getroffen zijn en dat feitelijk het sluiten ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bexorgkringii 1—6 r^ala ƒ1.80, alka regel meer ƒ0425. Van buiten Gouda en den beaorgkring. 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag up dea prijs. Liafdadigheids-advertentiëu de helft van den prga. INGEZONDEN MEDEDEELINGENIrt-4 regels 2.05, alka xegffl MMtr OJR). Op Gewone advertentita an ingeaonden mededeelingexi b^ opntract tot aaer gereduceer- den prys. Groote letters en randen worden berekend aaaï pUataniinVa Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusechenkomet van «oliede Boekhan delaren, Advertentiebureaux en onze Agenten en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ITALIË. Storm en sneeuw. Volgens berichten in de Fransche bla den hebben storm en onweer, de laatste dagen in Italië groote verwoestingen aan- gericht vooral in de reken van Flo rence, Piacenza, Mantua en Brescia, waar verscheidene rivieren buiten haar oevers traden. Geweldige hagelslag heeft den- oogst verniéld in de omgeving van Novara en Verceli. De schade wordt op 6 millioen li res geschat. Uit de omstreken van Bengamo sneeuw gemeld. TÜKKUB. Turkije wordt Monogaam. Blykens een bericht aan het „Journal" heeft de pai-lementaire commissie, die be zig is het nieuwe gezinsstatuut voor Tur kije op te stellen, in pripcipe besloten tot invoering der monogamie. Ln enkele gevallen sléchts, o.a. bijaldien het huwelijk kinderloos blyft kan de man gemachtigd worden, er een- tweede vrouw by te nemen, doch alleen na tusschenkomst van den rechter. Tot dusver vergunde de Turksche wet den man, er vier vrouwen op na te hou den. van ’t verdrag louter en alleen neerkomt op het voortzetten der onderhandelingen. Intusschen wordt in de nabye of verre toe komst dat zal vaqi de Russpn zelf af hangen het sluiten van een nader ver drag overwogen. Wanneer n.l. minstens de helft van de obligatiehouders zich kan vereenigen met d« gisteren getroffen schikkingen en de Britsche regeering vol daan is, zoowel wat het definitieve bedrag aangaat der verschillende aanspraken als de regeling inzake de eischen nopens de eigendomsrechten, zullen die verschillende overeenkomsten deel uit maken ven een nieuw, in dat geval dus definitiever, ver drag. Wanneer dit laatste is gesloten, zal de regeering aan het parlement verzoeken om waarborgen voor een leening aan de Russen. De grootte der som en de condi ties zullen echter pas worden vastgesteld, nadat eerst alle vorengenoemde punten zyn geregeld. Omtrent de eventueel te ver strekken leening zyn enkele bi zonderheden meegedeeld, hierop neerko-mende, dat de rente en aflossing der eerste drie jaren vooraf in Engeland moeten worden ge stort. Het schijnt verder, dat de leening hoofdzakelijk in den vorm van goederen, te verschaffen volgens de Trade Facilities Act, zal worden gefourneerd. Het vraag stuk der Russische staatsleeningen heeft men niet in de regeling opgenomen, terwijl aan hun kant de Russen goed hebben ge vonden hun eischen/lie betrekking hebben op vergoeding voor de schade, die Rusland is toegebracht door het mliitair tusschen- beide komen van sommige Europeesche landen tijdens de burgefborlogen in Rus land, terzijde hebben gelaten. Daar de Sovjetregeering gaarne de eco nomische samenwerking tusschen de twee landen hersteld wenscht te zien, zal zij by wyze van exceptie'op de decreten, waarbij de industrieele bedryven worden genationaliseerd, in onderbande ling tre den met de Britsche onderdanen betreffen de de industrieele bedrijven of concessies, die zy heeft genationaliseerd of nietig ver klaard, teneinde tot een behoorlijke com pensatie te geraken. Een commissie van zes bevoegde personen, waarvan elke re geering drie aamwijst, zal de aanspraken op deze compensatie onderzoeken en daar over rapport uitbrengen. Uit de gevangenis ontsnapt. De communist dr. Karl Frank, die enke le weken geleden door de rechtbank te München tot 7 maanden gevangenis werd veroordeeld, omdat hy als koerier van het Benlynsche partijbestuur had deelgeno men aan een vergadering van de in Beie ren verboden communistische party, is gis teren uit de gevangenis ontsnapt. 88 - Anton had zieker zijn versland verlo ren. Zij ging naast hem zitten om in 'j elk geval het ongepast gezaag te on- derbreken dat de ooren van haar mees teles zou kunnen beleedigen. Maar ook omdat zij den ganschen dag alleen was i gebleven, alleen met haar knagend leed en omdat Anton toch de eenige bleef |diebij haar hoerde. Mevrouw Markoff en Warjagin waren I alleen. De kopjes verspreidden tym I sterken koffiegeur, die zich vermengde Knet den rook der sigaret. Door de ge- opende balkondeur stroomde de vochti- fee koelte van den avond binnen. zal de deur sluiten, mevrouw. ^Anders vat u koude.” D. Het was de eerste keer, dat Anton er niet aan had gedacht. Het was zijn werkte liefdeloosheid. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De toestand der arbeiders in de industrie. De correspondent van de „Frankf. Z.” te Essen waarschuwt voor den toenemen noodtoestand, waarin de arbeidersklasse meer en meer geraakt, en waarover de ernstige arbeidersleiders zich uiterst be zorgd maken. De ontevrWUj|wd as zeer groot; de verhoudingen tussc^l^erkge- ver en arbeider zijn weer uiterst Wlecht. De toestand is thans zóó, dat de geradica liseerde arbeiders in niets en niemand meer vertrouwen stellen en dat zij haast en ander zyn, indien de doorsnee-werkge. begry) en Kevo®1 toonde voor de hervoimingen, maar daarvan is hy verwijderd. En toch, zoo besluit de pondent, moet op een of andere wyze een brug geslagen worden tusschen arbeider en werkgever anders is het slot een oplossing, waarvan zelfs het wildste radi calisme niet heeft durven droomen. Wie dat einde niet wil, maar integendeel wenscht dat de Duitschers één volk wor den, moet de sociale overeenstemminp’ willen en de middelen, die alleen daartoe kunnen leiden. Ik heb al e boe ;en, die je nog wel onvoorzichtig met je ex libris hebt voor zien en al je brieven onder mijn bewa ring genomen. Want je staat onder de bescherming van mijn onbevlekten naam ik heb edeler tegenover jou gehandeld dan gij ooit tegenover mij waart. Maar ik ben oox geen jonge man t'ieer, die zich eens zonder voorbehoud in dwaze verliefdheid aan je overlever de Indies ik nu met mijn aanzien en mijn naam de misdaad zal dekken waar .aan je je in mijn oo„en hebt schuldig 'gemaakt, int ien ik er 'voor zal zorgen je goeden naam en je vermogen voor je te behouten dan is er slechts een weg onmiddeilijk naar St. Petersburg teiug te keeren. Terug in ons huis en met je dociPer Dagmar. Het is mij be kend geworden en wel door den se cretaris van vorst Warjagin, dien ik gisteren in èe club heb ontmoet, dat Warjagin nog steeds liefde voor bajir voelt. Hij is ook de eenige, die het op het oogenblik zou kunnen wagen, je, eveneens doop- haar eigen schuld zeer gecompromitteerde dochter in St. Pe tersburg weer te rehabiliteeren. Want aan haar verblij. in een inrichting van enderwijs in ZwitserlandjAgelooft hier niemand. Je zult dus, mijn lieve/*eindelijk je romantische eigengerechtigheid moeten opgeven, in het tegenover gestelde ge val zal ik, zeer tot mijn leedwezen, de door je zelf veroonwakte onaangenaam-

Goudsche Courant | 1924 | | pagina 1